4 října, 2023

Zpátky do bezpečí…

Dneska se hodlám vysmívat. Všem hlupákům a cenzorům. Všem libtardům, kteří se bojí svobody slova, všem těm, kteří mají právo, aby jejich informace byly regulovány. Všem těm, kteří si myslí, že nežádoucí informace je možné nějak zarazit a kteří si myslí, že když je zarazí, tak zmizí i jejich příčina.

Hele, přijde mi takhle zpráva, jestli jsem viděl, že První zprávy přetiskly můj článek Baštovi. Nevěděl jsem, tož si otevřu Seznam, zadám do vyhledávače „První zprávy,“ odkliknu to a už se mi tam objevují s varováním, že se podílejí na dezinformacích. Na to jsem už zvyklý, to je v dnešní době v podstatě punc nezávislého myšlení, kliknu na to a objeví se mi další seznamácká tabulka s ještě důkladnějším varováním, že server je známou entitou podílející se na hybridním působení ve prospěch Ruské federace. No nic, tohle nás jednou čeká všechny, vlastně se divím, že tuto obchodní značku ještě také nemám…

… ale nejlepší byly ty možnosti pod tím.

Mohl jsem to buď IGNOROVAT, což jsem také udělal, protože nějaký Lukačevičův poskok mi nebude předžvejkávat informace…

A nebo jsem mohl ZPĚT DO BEZPEČÍ.

Hele, takhle oni tomu říkají. Zpět do bezpečí. Přečíst si jiné zprávy je nebezpečné. Nedej bože by se vás hned mohl zmocnit Putin a zcela vás obloudit. Jen informace Seznamu jsou bezpečné. Oni už ani nepočítají s tím, že byste mohli přemýšlet sami. Oni vám rovnou vysvětlí, co je bezpečné a co není.

Já se jim vlastně nedivím, ony ty zprávy jsou fakt nebezpečné. Ony jsou totiž úplně nebezpečně jednosměrné. Kdo totiž jednou sejde z libtardí stezky, ten je pro líbodémo ztracen navždy. Já vlastně neznám nikoho, kdo by třeba četl moje Kydy, byl původně můj fanoušek, věřil tomu, co říkám a pak prostě šel na oficiální stránku ODS, tam se podíval do tváře Blyštivého Péti, přečetl si nějaké jeho moudro a to mu zcela změnilo život. Neznám nikoho, kdo by pochopil, že alternativa jsou dezoláti, ale že u libtardů je to to pravé ořechové. Když se to tak vezme, vyhrožování, že se dám k TOP09, tady nejčastěji provozuju já. Ano, bývám někdy hodně naštvaný na poměry mezi námi… už jsem párkrát řekl, že snad začnu mít rád EU, ale reálně neznám případ, že by se to stalo. Znám lidi, kteří mě četli a nějak jsem je naštval, že jsou ochotni tapetovat diskusi mými dávnými hříchy (zdravím Carlose), sice mě nesnášejí až za hrob a jsou ochotni kvůli mě trávit hodiny a hodiny na mém profilu, bydlím jim v hlavě…, ale lásku k Pražské kavárně to v nich neprobudilo.

Zato znám spoustu bývalých příznivců EU, volného trhu, Západu, USA, ODS, Starostů, Pirátů, ba i kafírníků z Práglu, kteří obrátili a dneska stojí vedle nás, ale neznám žádného opravdového echtovního dezoláta, který by se dal k Pirátům nebo k Péťovi. Určitě nějaká výjimka existuje… co takhle Čulík?… ale u něj bych řekl, že prostě jen Madlenka Ólbrajtová nasypala peníze.

Komu se jednou zalíbí v tom našem alternativním chaosu, ten už tu zůstane… A nějak se přenese přes to, že Vidlákovy kydy jsou úplně jiné, než třeba Protiproud… Přenese se přes to, že tu k žádnému sjednocení nedochází a že naopak zdejší vyčnívající figury po sobě umějí slušně štěkat a obviňovat se navzájem z posluhování globalistům. (Láďo, prosím Vás, neznáte nějakého? Celkem bych snesl nějakou finanční injekci od zlotřilé korporace, ale ten Soros mě ne a ne zaplatit… Když tak dobře víte, že pro nějakého globalistu dělám, nemohl byste nás propojit, aby i on zjistil, že pro něj pracuju a dělám to dobře?)

Kdybych měl spočítat, co mi všechno řekli třeba o Jindrovi Rajchlovi, tak bych se měl nechat naočkovat, než k němu přijdu blíž… A místo toho sleduju, jak mu na jeho shromáždění chodí pořád víc a víc lidí a to přímo masově.

Na jednom takovém shromáždění jsem se teď byl podívat… bylo to relativně blízko od Vidlákova, pozvali mě s dostatečným předstihem, abych si na to udělal čas a tak jsem jel… Nebudu vám říkat, jaké to bylo, protože by mě hned zase někdo obvinil, že poté, co kopu za Babiše, Baštu, SPD, Trikolóru, Karlovu legii a další, že kopu i za Rajchla… jeďte se podívat sami.

Ale proč to zmiňuju…

Nejzajímavější bylo vystoupení jednoho pána z publika, který nám povídal svůj zážitek z přednášky o dezinformacích, která se konala v Brně jakožto společná akce tamních vysokých škol. Byl tam i Mikuláš Bek a různí čerství absolventi pokrokových univerzit a v jednom bloku mluvčí vyzval ty dnešní mladé studenty, co jsou obklopeni nebezpečnými neschválenými názory, ať se přihlásí ti, kteří mají problémy s názory svých rodičů. Jinými slovy, ať se přihlásí ti, jejichž rodiče poslouchají dezinformace.

Prý se přihlásili skoro všichni…

A v mé duši se rozhostil hluboký mír. Dnešní průměrná žena má průměrně 1,3 dítěte, takže pokud se v Brně přihlásilo 500 studentů, že jejich rodiče mají závadné názory, tak musí existovat tak 800 jejich dezolátních rodičů. Čili přesila. Odečtěte si studenty technických oborů, kteří z podobných aktivit mají většinou srandu a už víte, proč henty studenty Seznam musí před dezinformacemi varovat a posílat je zpátky do bezpečí…

Takhle to je. Pravda osvobozuje. Já bych k tomu dodal, že osvobozuje i ještě neodhalená pravda. Osvobozuje už její hledání. A kdo hledá, ten nakonec dojde sem k nám. Je to tu trochu divočina, někdy je to tu jak na Matějské, ale je tu svoboda si hlásat a poslouchat cokoliv. Nejsou tu ještě žádné velké zájmy, naopak, mocní v této republice námi zatím jen pohrdají nebo jsme pod jejich rozlišovací schopnost… ale díky tomu jsme se naučili, starat se o sebe sami. Postupně jsme si vybudovali vlastní infrastrukturu. Amatérskou, někdy i vysloveně naivní, ale funkční. Jsme zdola vzniklý spolek, který se nemůže rozpadnout, protože ho ani nikdo nezaložil. Možná by bylo lepší říct, že nejsme ani tak spolek, jako spíš sebranka… Nemáme moc tvar, ale tím pádem také nemáme hranice. Každý má svoje pravidla, ale nevládne tu zákon silnějšího.

Vlastně v mnohém připomínáme osadnický venkov. Každý pracujeme na svém, každý té práce máme kupu, všichni jsme v podstatě ještě chudí a máme málo volného času, ale už jsme sousedi. Už k sobě občas zajdeme a už se nám osvědčily způsoby, jak volat, že hoří. Ještě jsme každý sám za sebe, netvoříme organizované a ovladatelné vojsko, ale také nám nemohou zničit velitelství, protože žádné nemáme. Ještě neexistuje žádný telefon, kam by mohl Babiš zavolat a plánovat spojenectví… ale tím pádem nám nikdo nemá jak vyhrožovat.

Zatím se rozhodujeme každý sám za sebe, co podpoříme a co nás nechá chladnými, ale už dokážeme celkem odhadnout, co nás z té židle zvedne.

A všem těm, kteří chtějí chodit do hentoho bezpečí a všem těm, kteří jim takové bezpečí připravují, těm chci vzkázat to, co vzkázali světu Francouzi, poté, co dobyli Bastilu:

Jsme svobodni. Následujte nás!

244 thoughts on “Zpátky do bezpečí…

 1. Nevím co je na tomto pravdy, z webu HS:
  V dôsledku mimoriadnej udalosti so zbraňovým vlakom pre Ukrajinu boli poškodené desiatky jednotiek amerických obrnených vozidiel.

  V blízkej budúcnosti Ukrajina nebude môcť prijímať od Spojených štátov vojenské obrnené vozidlá dodávané cez stredomorské krajiny. Dôvodom bol incident, v dôsledku ktorého sa v Grécku vykoľajil masívny vlak s obrnenými vozidlami, tankami a neznámymi zbraňami v uzavretých prepravných kontajneroch.

  Pôvodne sa uvádzalo, že do Grécka malo byť zaslané vojenské vybavenie, ako sa však ukázalo, je to len časť informácií. Je známe, že časť vojenskej techniky bola skutočne určená na nasadenie v Grécku, avšak časť obrnených vozidiel a zbraní bola odoslaná aj na Ukrajinu.

  Pozoruhodný je fakt, že k samotnému incidentu došlo za veľmi záhadných okolností. Podľa gréckych pozorovateľov došlo k neočakávanému vykoľajeniu vlaku na rovnom úseku trate, pričom rýchlosť vlaku bola nízka, čo však nevylučuje možnosť, že by mohlo ísť o cielenú sabotáž, ktorá mala zabrániť dodávkam zbraní do Grécka. a na Ukrajinu.

  A další zpráva:
  odla predbeznych sprav ktore zverejnili analytici Rusi pouziju presne tu istu taktiku utoku ako pouzili pocas druhej svetovej vojne, podrobnejsie to rozobera napriklad Michal Svatos:

  Rusko překročí Dněpr severně od Dněpropetrovska (stejně jako za II. světové války). Dněpropetrovsk obsadí, a nebo obklíčí, a pak vyrazí ze severu dobýt Oděsu. (Tím stejně jako za II. světové války obejde Cherson, a ten jí padne do klína jako zralá hruška. Jakmile Rusko postupně obsadí, a nebo obklíčí Charkov, Dněpropetrovsk, a Oděsu, tak vyrazí k Tiraspolu do Moldavska.
  Po skončení 2. ruské ruské operace zbyde Ukrajině jen pás území mezi Lvovem a Kyjevem.

    1. Nedávno jsem koukala na nám kdysi vnucovaný film Čuk a Gek. A ona je to celkem neškodný výchovný příběh pro děti.

     1. Re: Alena Z.

      Zapamatujte si, že:
      1/ všechny výchovné příběhy jsou fuj bléé, páč poškozují vývoj osobnosti malého hajzlíka
      2/ film natočili komouši, proto je fuj bléé
      3/ Arkadij Gajdar je zcela nevhodný kus fuj bléé
      4/ nejste ani trochu mladá, chytrá a krásná, proto navrhnu krácení vaší penze, vystěhování z bytu a zavření do chlívka ke koze nebo tak něco.

 2. Dneska musím jen chválit, moc pěkný. Ta sebranka mě potěšila, ještě by se to dalo nazvat tlupa dezolátů… Dokonce zavřu oči i nad tou možná nadbytečnou zmínkou o možném telefonátu toho, jehož jméno nesmím vyslovit :D.

 3. Hm, vyhledavač Seznamu, vyhledavač Seznamu… To dle mého názoru stále ještě ani zdaleka nic není, ten prostě každý dle míry vlastní soudnosti používá buď vždy, nebo výběrově, anebo nikdy.

  Ale za skutečně surrealistickou věc považuji třeba tohle: Zkuste prosím na prohlížeči se smazanými cookies (což pro mne je výchozí stav na začátku každé session) zadat třeba http://www.prvnizpravy.cz nebo kliknout na nějaký odkaz na tyto stránky. Zobrazí se vám nejprve jiná stránka, nadepsaná Nastavení souhlasu s personalizací) od Seznamu! Jinými slovy, Seznam se dozvídá, kdo z které IP adresy si otvírá co. Co dělal webmaster těch Prvních zpráv, je obtížné pochopit. Nebyl bych nijak překvapen, kdyby se ukázalo, že i on je člověkem pana plukovníka Koudelky.

  — — —

  Ovšem obtížněji pochopitelné je už to, že tolik lidí má svoji freemailovou schránku právě u pana Lukačoviče, Bakaly, anebo gmail.com u Googlu (Alphabet Inc.). Kdykoliv těm z nich, které znám, jemně naznačuji, že i pokud jim nevadí, že jejich korespondenci mohou tito číst a/nebo ukládat pro pozdější užití, dokonce i blokovat jako tuhle před volbami, jiným (včetně mně) může vadit jim na ni psát, setkávám se s typicky vohnoutskou odpovědí: „To neřešim.

  Je tomu již dávno, ale jednu dobu (v časech drahého pomalého vytáčeného připojení u Telecomu, či jak se monopol tehdy jmenoval) se mi zdávalo, že by nesměle se rodící internetové body někde na střeše paneláku mohly časem vytvořit poměrně robustní síť či sítě, paralelní k těm korporátním, výkonnou dostatečně přinejmenším pro přenos e-mailů, a díky své heterogenitě i chaotičnosti odolnou proti snahám Dobra ji monitorovat či vypnout. Mentalita jejích správců by tehdy byla nesrovnatelně podobnější mentalitě předválečných radioamatérů, kdysi schopných si svépomocí vyrábět i resistory, než mentalitě progresivistických zaměstnanců korporátu… Vývoj bohužel šel jinudy.

  Avšak téměř jistě zákonitě. Jak byste čekali, že vůbec může dopadnout souboj velkokapitál versus vohnoutství?

  1. K Zpátečník 4 prosince, 2022 (12:36):

   Nezlobte se, ale jak to chcete „řešit“?

   NSA, CIA, BIS apod. mají svůj prasečí rypák všude.

   Pochopte:

   Úkoly jim zadávají psychopaté posedlí vidinou absolutní moci nad námi všemi a ti neustoupí, pokud jim nedáme přes čenich.

   Což se nestane, dokud pořád budeme vyznávat sebevražednou taktiku „nenásilí“.

   Lituji, ale tak to prostě je.

   Z našeho „nenásilí“ mají nanejvýš tak neskutečnou legraci.

   1. Nojo, řešit… Odpověděl bych asi takhle: Krade se všude, ani poledne se u toho nedrží, krást je, jak nás progresivní levice učí, lidské právo (a krást vše, co není přišroubované, dokonce základní lidské právo). Znamená to ale, že s ohledem na tento stav (a trend!) bych neměl zamykat, když odjíždím na dovolenou, případně ani zavírat a nechat dveře viditelně otevřené? Vždyť přece vyrazit se dají každé, anebo se do domu dostat jedním z tuctů jiných cest…

    (A znamená to, že bych měl sám začít krást taky?)

    Vyřešit to samozřejmě nemohu, ale zdá se mi, že své možnosti si komunikaci ošetřit dle potřeb protistrany a sebe, spíše než dle potřeb Velkého bratra, bych se měl snažit postupně a v malých krocích rozvíjet, jakkoliv ty kroky jsou jednotlivě zcela neúčinné. Třeba je to nesmysl, ale co mohu dělat lepšího?

    Znepokojivé ovšem je, že (dejme tomu od 11. září 2001, ať máme nějaký výrazný okamžik, odkud počítat) možnosti Dobra strkat svůj rypák do všeho přibývají nejen mnohem rychleji, než možnosti občanů se tomu bránit, ale i než jejich ochota si tohle vůbec uvědomit.

    Komunisti mívali připravenu svoji akci Norbert. Ale nikdy ji nespustili, šli pak jinou cestou, i pro ně o dost výhodnější. Je celkem plausibilní, že cosi podobného má Dobro uchystáno také. Podle mého (nijak silně zastávaného) názoru by se občané měli celkově chovat tak, aby motivace režimu spustit svou akci Norbert nerostly, nýbrž klesaly; aby její náklady a rizika proň dlouhodobě co možná jen rostly, zatímco její očekávatelné výnosy klesaly.

    Taková holt už je povaha (post)moderního světa. Nikdo (na rozdíl od minulosti) nemůže ani teoreticky zabránit, že mu druhý hodí na hlavu vodíkovou bombu. Může však, krátko- i dlouhodobě, spoustou paralelních kroků dosahovat stavu, kdy to pro onoho druhého bude nevýhodné.

    1. K Zpátečník 4 prosince, 2022 (14:00):

     Máte pravdu, měl jsem jen na mysli, že je zbytečné např. utrácet navíc peníze za VPN, když i tam se NSA, CIA, BIS apod. komukoli bez problémů dostanou.

     Mají nás zkrátka na lopatě a zatím se z toho smějí, až se za břicha popadají.

     Pořád ještě jim totiž nedochází, že, až splní svůj mouřenínský úkol, budou za odměnu posláni do hrobu za námi.

  2. Ony ty „První zprávy“ nejsou moc výjimkou, většina webů je kdesi u „cloudových“ provozovatelů, na virtuálních serverech, v CDN (Content Delivery Network) systémech, a nejede přímo na „bare metal“ fyzickém železe, fyzicky zabezpečeném proti neoprávněnému přístupu – takže můžete na 100% počítat s tím, že tam někdo „kouká pod prsty“ a vše se někde archivuje.

   Když to vezmete do důsledků, tak Intel procesory – destopové, notebookové i serverové – přičemž AMD na tom nejsou minimálně od roku 2017 jinak – má v sobě super hyper luxusní a všemocná „zadní vrátka“ jménem „Intel ME“. Což je několik procesorových jader, utajených uživateli, na kterých běží ten Intel ME (ofiko Management Engine). Což je Intelem provozovaný (a co je legrační, autorům bez poplatků sprostě ukradený) operační systém Minix 3.0, UNIXového typu (jako Linux třeba). To v každé mašině – notesu, desktopu, serveru – běží furt, bez ohledu na to, co si na to jako uživatel nainstaluje a jak to zabezpečíte, zašifrujete etc. Jede to ještě hluboko pod supervisor levelem, tj. „Ring -2“, k dispozici to má celý komp, paměti, disky, síťové karty. Dálkově si na tom mohou z NSA dělat úplně co chtějí, aniž by se to dalo přímými metodami zablokovat či i jen zjistit. Tak to je: Váš počítač není jen Váš, je ve skutečnosti „jejich“.

   Maily se dají zabezpečit šifrováním, buď podle standardu X.509 (to jsou ty certifikáty, co si je můžete zaplatit asi za 400 Kč/ročně a pak se to uznává státem jako doporučené psaní) nebo zadara pomocí PGP/GPG. Přičemž to PGP/GPG je pochopitelně bezpečnější, je to mimo účást korporátů a států (proto to nenávidí a žádný stát to nesmí uznat jako oficiální korespondenci nebo elektronický podpis, jako ty X.509 certifikáty). Ovšem ani to neodolá výše zmíněnému bdělému oku NSA, protože přes Intel ME (či PSP procesor v AMD železe) do toho vidí tak jako tak – takže se dostanou k Vašemu primárnímu šifrovacímu klíči (pokud ho máte přímo na mašině, ne v nějaké superhyper šifrovací klíčence, která je fakt bombenfestung bezpečná), i kdyby ne, tak si než to zašifrujete mohou přes ten Intel ME/AMD PSP přečíst, co píšete…

   Leda používat staré kompy – Intely před rokem 2008 a AMD před 2017 – nebo jiné architektury… v mobilech je něco podobného, samozřejmě. Jak to má na dosah „strýček Sam“, je to jistota…

   1. Aha, ještě jsem chtěl napsal poznámku k tomu zmiňovanému amatérskému síťování „na střechách paneláků“… To samozřejmě dodnes funguje, celkem slušně, no jak kde.

    Coby „tajnou síť proti fašistickému režimu“ by to použít šlo, nakonec nejste první, koho to napadlo. Amícký ajťák a spisovatel Cory Doctorow napsal na tohle téma moc hezkou knížku „Malý bratr“ (jako parafráze na Orwellova „Velkého bratra“), je to sci-fi jak celosvětové spiknutí malých dětí a adolescentů vytvoří tajný internet přes radiospojení herních konzolí a hraček, a nakopou tím Velkému bratrovi řádně prdel.

    Doporučuji, je to pěkně napsané a zajímavé. Ale pokud vím, česky to nevyšlo (zkoumal jsem to naposledy před pár lety, tak možná už mezitím jo), nějak to bojkotují… Existoval pirátský slovenský překlad, ten se potlouká někde na netu.

    1. Pekna nostalgie.
     Korporat vsechno prevalcoval, jednom z duvodu bylo potreba hodne ajtaku/nadsencu na udrzbu, protoze hw byl dost nesourody.
     Kdo dneska vi, co to byla Ronja 🙂

     1. Převálcovali to hlavně uživatelé, kteří si neuvědomují, že jejich honba za „lepším, rychlejším a levnějším“ internetem je zároveň i jejich vlastní hrob. Každá legrace něco stojí, a tak musí hlupák uživatel strpět nějaké to kouknutí na jeho maily, co čte a co píše, případně se mu to prostě vypne.
      Stěžujete si tady na seznam.cz ale kdo vás nutí ho používat? Kdo z vás, kdo tady nadává na porušování listovního tajemství v mailech si je ochoten platit třeba 30Kč měsíčně za poctivě spravovanou mailovou schránku?

      Všichni to prostě mají rádi ZADARMO ale v životě je bohužel vždycky NĚCO ZA NĚCO.

  3. To neřeším. Co koupit maršálici na polívku. Ani pindy na Facebooku a podobně, sebestředněv představě vlastní důležitosti považované za projev svobody.
   Mám za samozřejmé, že příkladmo BIS může číst moji elektronickou poštu. Že i tady i jinde může znát moji totožnost. Že v databázi má položku Schumacher. Zdravím. I všechny tajné služby odkudkoli.
   No a? Informací pro mě důležitých je velmi málo. Zjistitelných jen zákonným způsobem a postupem. Stačí jestliže jsou dostatečně chráněny před zločinci, o které se zajímá příkladmo i BIS a jiné tajné služby. Zdravím.
   Jestliže bezpečnostní složky takové informace sbírají, například o opozici, z veřejných zdrojů nemám informace o jejich zneužití. Že by si někdo stěžoval na jejich zneužití.

   Jistěže, když někdo v hnutí mysli se projeví v rozporu s příslušnou literou zákona, příkladmo jako podněcování, schvalování, popírání… příkladmo vše najednou, v závislosti na závažnosti výroku, míře politické angažovanosti autora a na úřední vytíženosti, je tu a tam nějaká reakce. Ovšemv poměru četnosti takových výroků jsou takové případy jsou nečetné. Občas se nějaký blb hlouběji zamyslí a potratí případ příkladmo Karly Maříkové a invazívních druhů, velmi pikantní s ohledem na to, že člověk je živočich jako každý jiný. Příčetnější část Poslanecké sněmovny ji však k trestnímu stíhání nevydala. Lze se jen dohadovat jaký by byl průběh u občana nechráněného poslaneckou imunitou. Jak případ bude pokračovat v případě, že již cháněna nabude, byly by zajímavé vědecké argumenty obou stran, pokud bude zájem v něm pokračovat. Nejspíš nebude.
   Toto je případ výjimečný. Většinou je represí reagováno na výroky „hrubého zrna“ a na výhrůžky. Na vyhodnocování a postih veškerých výroků příkladmo na diskusních fórech, nejsou kapacity ani snaha. Jinak by za výroky příkladmo na Novinkách či na PL byly desetitisíce stíhaných. Tu a tam je vybrán exemplární případ jako glosátor k útoku na mešitu na Novém Zélandu. Šest let za sedm slov vysloveným soudem ve městě s mešitou. Zajisté procesem s oním blbem byl zachráněn světový mír.
   Prozatím, nynější míra politické svobody pro výkon politických práv, při kterém není nutno používat slovník hospody „páté cenové skupiny“, je dostatečná. Ostatně, po prvním rasantním vystoupení stáhnul knot i ministr spravedlnosti, i hlavní kvizitor.
   Pro mě je pomyslným testem, jak by v ní obstál například Tomáš Masaryk.

  4. K těm cookies. Taky jsem na to narazil. Vysvětluji si to reklamami na těch Prvníh zprávách. Odkazy na nich směřují na https://c.seznam.cz/click?… Prostě měřák prokliků reklamy a z toho plynoucích příjmů.

   Ale zase se v tom tolik neorientuju….

 4. Dovolil bych si pro pobavení parafrázovat ftípek, který běhá po internetu a použil ho už i Vidlák …

  To takhle se bude dělat rozhovor s Ivo Lukačovičem … režisér se k němu přitočí a říká: „Až řeknu světla-kamera-klapka, můžeš začít lhát“

 5. Ti studenti žijí pořád ještě ve své sociální bublině, zatímco jejich rodiče už dávno zažívají tvrdý dopad reality. Je hezké, že mají své ideje. Jenže zapomínají akceptovat, že je někdo jiný sdílet nemusí . Vůbec. Zvláště ti, jejichž ideje jsou tvrdě konfrontovány s realitou života každý den.
  Troufnu si tvrdit, že jakmile studenti vychodí školu, a začnou shánět zaměstnání, ucítí první tvrdý náraz reality. Najednou zjistí, že sice mají všechny možné znalosti o demokracii, lidských právech a právech menšin, o všech problémech světa, ale že do kanceláře šéfa vchází se svým názorem a odchází s šéfovým nebo s výpovědí.
  Pak zjistí, tedy pokud nezanedbali naprosté základy matematiky, že ceny bydlení a platů jaksi neodpovídají možnosti průměrně vydělávajícího zaměstnance, aby si pořídil vlastní bydlení. Takže najednou se musí přizpůsobovat požadavkům majitele pronajatého bytu, rodičům, či komukoliv jinému, u koho zrovna bydlí. A dělat i věci, se kterými nesouhlasí nebo se jim příčí.
  Takže mají svá práva, o kterých moc dobře vědí. Jen je to ale nějak všem lhostejné. Někteří se naučí v systému žít a žijí celý život z různých grantů ve státním sektoru či u neziskových organizací. Někteří se naučí v systému žít. Jiné okrádají jiné o jejich zbytky úspor.
  V každém případě každý den někdo z tábora liberální demokracie dochází, protože nějak zjistí, že je pro něj skoro lhostejné, zda by žil v liberální nebo lidové demokracii. V obou bude obrán na kost.
  Když každý den zmizí jeden příznivec blyštivého Péti až několik příznivců bez ohledu na vysílané jasné a zřetelné signály, jednoho dne příznivci dojdou, protože masivní příliv nových tváří se nějak nekoná. A to ani v případě západního modelu, kdy si vděčné voliče rovnou dováží z Afriky či islámské části Asie. Tam jim zase dochází ti, kdo by na nové voliče dělali.
  Pokud je stanovena nějaká hranice, ať už počtu voličů či dluhu státního rozpočtu, a trend směřuje k této hranici, jednoho dne je dosažena bez ohledu na snahu vládnoucí vrstvy o udržení moci a peněz.
  Ten trend zde je. Jednoho dne bude dosažen. KSČ vládla od 25.2.1948 v podstatě do 17.11.1989. 41 let. Od 1989 vládne jiný režim už 33 let, a je na tom stejně jako UV KSČ v posledním desetiletí vlády v 80. letech.
  Hodně lidí se ještě konce vlády současného režimu dožije. Jen to bude ještě chvíli trvat, a mezitím dojde ke zničení mnoha existencí lidí i rodin.
  Dovolím si připomenout body tzv. Hackettovy dlouhé vlny:

  1. Všeobecná ekonomická prosperita
  2. Růst porodnosti, zvyšování počtu obyvatel
  3. Roste poptávka po životních potřebách
  4. Poptávka převýší nabídku
  5. Ceny rostou
  6. Ne všechny ceny rostou současně
  7. Ceny energií, potravin, bydlení a surovin rostou
  8. Ceny energií rostou mnohem rychleji než ostatní komodity
  9. Ceny zboží rostou pomaleji a ceny komodit zrychlují růst
  10. Peněžní inflace začíná
  11. Devalvace měn ve velkém rozsahu
  12. Masivní deficity vládních rozpočtů
  13. Rostoucí rozdíl mezi výnosem z kapitálu a z práce
  14. Rostoucí nerovnoměrnost bohatství a sociální nepokoje
  15. Válka

  Je válka na Ukrajině tím posledním bodem? Chybí nám už jen devalvace měny, tedy přechod z CZK na EUR v kurzu nevýhodném pro obyvatele ČR.

  1. Pardon, https://www.kurzy.cz/makroekonomika/inflace/

   Oficiální inflace skoro 20 %, ovšem pro ekonomicky slabší (nebo rodiny) je to podstatně víc (30-40 % podle nákladů na bydlení atd.), za devalvaci měny nepovažujete?

   Odhad inflace na příští rok cca 10 %, tak pokud máte na účtu 100 kč, takže za dva roky je z nich 70 Kč? Ve skutečnosti něco málo přidá úrok, na druhou stranu vyšší inflace je tu s námi již přes rok a těch 10 % pro příští rok je jen odhad. Znehodnocení úspor jak prase!

   1. Re: JzP

    Snad byste se nechtěl mít nakonec ještě DOBŘE, vy jeden hnusný a starý chlape?!
    Vaše role je PŘEDEM dána:
    – chodit do háku, dokud jen trochu můžete!
    – platit
    – platit
    – platit.
    Na závěr rychle a LEVNĚ umřít a NIC po nikom nechtít!!!

    Tohle si zapište za uši!

    1. Milý kolego, jsem stále mlád. Chtěl bych dodat, že i krásný, ale gentleman dopoledne nepije.

     A nejen, že se mám (drze) dobře, chci se mít dobře i nadále. Takže, sice se zatím nevyhnu hákování v robotě, ale intenzivně studuji ekonomii (s přihlédnutím ke krizím a investování pohnutých dobách), a z toho plynoucí metody jak platit (státu) co nejméně.
     Zesnout bych chtěl tak akorát včas (ne v LDN), nejlépe bezbolestně a nějak stylově, po opulentní žranici…atp.

      1. Asi bych upřednostnil tu opulentní žranici s bohapustou pitku a pro následnou urážku říšských protektorů (ehm, naši vlády) skonal v přestřelce s policií staniž se tak národním hrdinou.
       Scénář:
       PČR: Odvolejte, že Fijala je vůl.
       Já: Neodvolám!
       PČR: Odvolejte a nic se vám nestane, pohovoříme si o tom. Třeba máte pravdu.
       Já: Mám, pravdu.
       PČR: Vyzradil jste státní tajemství! Bum! Bum! Bum!
       🙂

        1. Na otázku odpovídám otázkou: Řekl bych, že „stanouc“. „Staniž“ bude asi rozkazovací způsob, třeba: „Staniž se!“ = „Ať se (to) stane“. Ale jestli je to dobře, nevím. „Stanouc“ je (asi) přechodník. Těm dobře rozumí Šifrin. Šifrine, jste tady někdé ? … tady někdéé … někdéé … dééé ?

         1. Hilfe! Grammar Nazis!
          Vy uličníci, vy plantážníci, což netušíte jakou dá práci vyťukat nějaký text na mobilu/tabletu bez zásadnějších gramatických chyb, za svéhlavé sabotáže napovídajícím slovníkem, tak aby byl text i nějak srozumitelný?

          1. Se picnu!
           Mým oborem je silozpyt a lučba! Nikoliv rajská zákoutí rodného jazyka, kde přiznávám se, občas tápu.

   2. To je znehodnocení úspor jak za bačování Václava Klause st. na ministerstvu financí v 90. letech. Bylo to masivní znehodnocení úspor, ale nedošlo k měnové reformě. Takže jakkoliv je situace nyní tragická, pořád ještě nedošlo k měnové reformě. A můžete se vsadit, že již nyní někde ekonomické mozky šrotí, jak měnovou reformu udělat slavným přijetím EUR. Na to si počkejme, pak lze mluvit o reformě. A znehodnocení úspor? Zajímal snad českou vládu někdy náš názor? Demonstrace s nimi ani nehnuly. V podstatě jsme na galéře v pozici veslařů. Roubíky do úst a bubeník zvýší tempo.

     1. To je v naprostém pořádku, i když si nemyslím, že by to moc čtenářů zaujalo. Nevadí, časem se ukáže, zda jsme měl pravdu a mohu se tak nazývat mladým, krásným a chytrým. Nebo alespoň něco z toho. 🙂

   3. Ekonomicky slabší? To má v newspeaku znamenat co?
    …Aha, už nejsou chudí, to je nepřípustný pejorativ. Nyní v popitickokorektním newspeaku jsou…ekonomicky slabší….

    Nenechme ze se be dělat blbce.
    AU!
    Ehm….mentálně znevýhodněné…

   1. Důležité je umět udělat prodejný výrobek za každých podmínek a prodat ho za aktuální cenu. Pak může být takovému člověku inflace u p..ele. Takové lidi by mělo vychovávat školství, a ne politology a darmošlapy.

    1. Spořit na důchod bude povinné a průběžné důchody jednou zruší,pak budete o inflaci mluvit jinak. Člověk musí mít polštář,pro případ,že nebude schopen něco vyrobit

     1. Každých 35 let dojde ke znehodnocení úspor. Nedávno jsme kdesi četl, že za celou délku ekonomického života člověka se jeho počáteční úspory znehodnotí ze 100% na 10% za cca. 30 – 35 let. Ani nemusí být masivní inflace. V takovém systému se spořit na důchod se státem nevyplácí. Jakákoliv investice osobní je daleko lepší.

     2. Nebude problém zrušit průběžné důchody a prakticky zrušit odvody do sociálního pojištění.
      Ale z čeho ten stát pak bude fungovat?
      Zvedne DPH na 50%?

   2. Opravte si – náhodou jsem na to v posledních dnech narazila:

    „Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová označila zavedení eura za politické rozhodnutí, které je v kompetenci vlády a Sněmovny. „Osobně považuji přijetí za rozumný krok, který pomůže domácnostem i firmám,“ uvedla.

  2. Není pod bodem 15 myšlen celosvětový válečný konflikt?
   Protože to, co se děje na ukravině, je konfliktem zatím jen lokálním. Takových se mezitím odehrálo už mnoho, ale pravda, v Evropě po hodně dlouhé době.
   Jakkoli sám vidím plnotučný proxy konflikt, tak přiznané zapojení NATO je skoro vyloučeno.

 6. HUAWEI cenzuruje obsah paměti svých telefonů!
  Na Twitteru to napsala novinářka britského vydání Spectator Melissa Chen. Tweet se od svého zveřejnění stal virálním na sociálních sítích a získal více než milion lajků.
  S odkazem na uživatele čínských sociálních sítí tvrdí, že videa s videi protestů probíhajících v Číně proti tvrdým opatřením proti COVID spontánně mizí z mediálních knihoven uživatelů. Není přitom upřesněno, zda se bavíme o materiálech uložených přímo v zařízení nebo v cloudu.
  Mechanismus takové vzdálené cenzury může pravděpodobně využít metadata o čase natáčení a geolokaci obsažená ve videích. Pokud se shodují s časem a místem protestů, video je odstraněno.
  ===
  A teď otázka: Je to pravda? Nebo jen pokus snížit důvěryhodnost a tím i prodej čínských mobilů? Důkazy veškeré žádné.
  Je to jak se vším. Pravdy se nedobereš.

  1. Hmm, vezmu to postupně ..
   1. Technicky možné to je, celý svět IT jsou v podstatě jenom jedničky a nuly někde uložené. Jde jenom o to, jak nastavit požadovaný filtr a pak akci, co se má provést. Pokud je to navíc na zařízení, které jste vytvořil, provozujete nebo aktualizujete, pak máte snadnější práci
   2. Covid v Číně – můj názor tady je, že se sbíhají dvě věci: myslím si, že Covid byl vymyšlen jako zbraň proti Asiatům, proto ta neuvěřitelná důslednost v potírání a současně se situace využívá k utažení šroubů, resp. kontroly obyvatelstva.
   3. Samozřejmě, že na ctihodném a svobodném Západě, který za volnotržní principy je ochoten bombardovat civilisty, je snaha vyloučit konkurenci všemi myslitelnými způsoby … vč. např. mlhavého křivého obvinění.
   3. Když už jsme u údajně špinavých praktik Huawei, tak jako úsměvnou perličku dám následující – Microsoft má tak rozsáhlé podmínky užívání, které musíte odsouhlasit, že je nakonec nikdo nečte. A to je chyba – dozvěděli byste se např., že pokud používáte dotykový display (což jsou např. všechny telefony a tablety) tak souhlasíte s tím, že pro „zkvalitňování služeb“ souhlasíte, aby MS analyzoval Váš rukopis. Je to drzost dost velkého kalibru, ale já bych měl otázku: Jak se ten rukopis dostane k analýze do MS? Stejnou cestou jako Vaše hesla a šifrovací klíče? …

   1. bod 2) Covid Číňané použili také geopoliticky: pod záminkou karantén zatípli dodávky všeho možného. Vlastně jsou to jakési nevyhlášené „sankce“ proti Amíkům a Západu. Což je zřejmě další důvod, proč to dále „propuká“ a není tomu konec. Číňan nerad říká „NE“ a zaujímá jednoznačně nepřátelské postoje, dělá to jinými metodami… chtěli bychom, ale bohužel, nejde to, máme Covida.

    Jinak Huawei (a dalším, třeba ZTE) nasazují psí hlavu hlavně proto, že odmítli implementovat „zadní vrátka“ pro NSA/CIA/MI6. Takže kdekoliv se to nasadí, jsou „slepí a hluší“. O bezpečnosti to opravdu nebylo – čínské firmy nabídly zdrojové kódy, dozor nad výrobou a všemožné další technické metody, aby bylo zaručené, že v tom všem nejsou naopak čínská „zadní vrátka“.

     1. Jj, Žluťáci… Jak se tomu smál jeden můj známý – když mi popisoval dialog s dodavatelem z Číny: Za jak dlouho obnovíte dodávky? Nevíme, vir si nedá poručit. ASAP. (=až vaše výroba, závislá na našich čipech a osazených deskách s elektronikou krachne a uvolníte nám trh; dřív určitě ne).

      1. Čoveče, ale ono to bylo nějakým zvláštním = asijským způsobem selektivní. Nezáleželo ani tak na typu, jako spíš na množství. U malých pouzder do SOIC8, nebo u běžných malých pasivů, nebyly potíže až do nějakých 500ks, víc jsem nepotřeboval a tedy nezkoušel.
       Od svého, jindy dvorního dodavatele „specialitek“ vím, že s množstvím asi nad 300ks u výkonových polovodičů, byly termíny dodání delší a delší, až k neúnosnosti.
       A velkoobchodnímu českému dovozci součástek se samozřejmě taková množství nejen nevyplatí, ale jsou vlastně kvůli nákupce i neprodejná.
       Měli to dobře ošetřené v rámci celé země – několikanásobné objednávky „podlimitních“ množství jednoho typu, jednomu příjemci prostě neprošly.
       Zajímavé na tom bylo i to, že únosné „limitní“ množství, s ohledem na dodací lhůtu, klesalo s rostoucí hustotou integrace, nebo rostoucím ztrátovým výkonem součástky 😀
       Ten déle, než dvouletý stav, šel až tak daleko, že se někteří odběratelé součástek snažili uplácet dodavatele, přeplácet jiné. Už si to nepamatuju přesně, ale šlo o nějakou úplně běžnou věc, něco jako LM324 v SOIC16 a nabízenou cenou okolo 11,-Kč. Šílené.
       Doteď to vlastně není úplně dořešeno. Našly se nějaké náhradní cesty a dokonce nějaká malá množství přes Rusy, což mi přijde dost směšné vzhledem k těm strašlivým embargům a sankcím 😀 Něco se pracně tahá z Indie, ale stojí to za prd, celé 5k a 10k šarže se vracejí.

       1. Mám z poslední doby zkušenost jen s malými objemy (vývoj, maximálně kusová výroba do 100-200 kousků), a objednáváme většinu věcí přes TME nebo Mouser, takže až na pár výjimek potíže s nedostupností nebyly. Objednávky nedělám, ale kdyby vznikaly nějaké potíže většího druhu, tak by se to ke mě zajisté doneslo.

        Z toho, co píšete i co jsem slyšel, IMHO je to ze strany Číňanů schválně, je to jejich odpověď na sankce USA a Západu, na všemožné obchodní vydírání. Obchodní válka, prostě.

        1. Ano, já jsem to tak pochopil. I to, že to bylo dopředu připraveno a odstartovalo to minimálně souběžně se startem chřipečky, ne-li už 2019.
         Něčemu nasvědčovaly i vesmírně vysoké ceny naprosto všeho, co s chřipečkou původně souviselo. A to by si jeden řekl „no vzniklo to u vás a do světa se to rozšířilo taky od vás“, následně bych tedy takové vydírání ze strany číny nečekal.
         Ale ta všestranně precizní opatření, včetně celoročního zákazu jakéhokoli jiného carga, než pouze čínského (nebo s pokorným zaškrábáním na dveře) vypadala na to, že to je dopředu připravené.
         IMHO všichni měli instrukce a kdo je nedodržel, tak zmizel a byl zmizelej, nebo ho zavřeli. Včetně odesílání zpravodajství, nebo i jednotlivých zpráv a videa směrem sem. Takovou filtraci jsem ještě nikdy neviděl a možná, že už ani nikdy neuvidím.
         Ani tak velká a údajně také nemocná země, by něco takového (takovou obchodní válku) nedokázala připravit z měsíce na měsíc.

         1. Tak podla toho, co som od ‚konspiratorov‘ zachytila ja, absolutne neschopna pochopit politiku a intrigy aj v knizke az ked to autor namaluje, tak Rusko budovalo nahradu za SWIFT minimalne od Majdanu. Tenkrat sa par proruskych diskuterov tesilo, az zapad dostoji vyhrazke, a uvidi, ze si Rusko bez swiftu poradi.

    1. Tohle si myslím také. Je to záminka jak potrestat západ a přeškolit obyvatelstvo.
     Huawei mám také jako tablet, něco tam ze začátku fungovat nechtělo, ale už se mi podařilo jak používat google a yootube, kde sleduji šicí blogerky z Ruska a Ukrajiny, pak asi Vietnamu a Japonska.

   2. Nevim, jestli to o Huaiwei je pravda, nebo dalsi fake.
    Ta „zprava“ je dost chaoticka, sama o sobe. Nejdriv pise o pameti, a pak do toho zamota cloud?

    Ale pridam svou trosku do mlyna, treba Facebook:

    Cokoli, co date na Facebook prestava byt vase. Fotky, analyzy, clanky. Facebook to muze pouzit, a treba i zpenezit. Vy nedostnete nic.

    Neni to tak davno, kdy si stovky lidi stezovali, ze jim mizi emaily z centrum.cz (Bakala). Casto se jednalo o retezove maily.

    Leta mainstream pise, ze rezim v Cine je tak tuhy, ze si tam nikdo demonstrovat nedovoli. A hele, najednou to jde.
    Ale misto any se „novinari“ kopli do pozadi, za to letite lhani, tak najednou oslavuji cinskou kovidovou revoluci… Pritom pocty protestujicich jsou smesne i na CR.
    Neni to pritom tak davno, kdy novinari a papalasi po celem zapadnim vyspelem svete zkouseli protestujici proti kovidovym opatrenim zaslapat do zeme a dehonestovat, jak jen to slo.
    „Reseni“ protestu v Kanade tu nemusim rozepisovat. Kovid pasy, neockovani se stali podlidmi, pokuty…
    Nesouhlasici lide i odbornici byli onalepkovani jako konspiratori s alobalem na hlave a mnoho dalsiho.
    A jako tresnicku „novinari“ jeste pridavali, ze dezinformace mezi odpiraci siti Rusko a dalsi autoritarske zeme.

    Protesty v Cine jsou ale zadouci a naopak vyzaduji podporu. Potirani je znakem totality a zpatecnickeho komunistickeho mysleni.

    Nevim, jak je to s Huaiwei, ale ten dvoji metr je na bliti.

   3. Kdyby jenom rukopis… Telemetrické údaje, takže vás systém pozná například podle toho, jak píšete na klávesnici, obličej, je přece super mít možnost odemknout desktop tím, že systém pozná mou tvář, atd. Je známo, že MS Word uchovává vše včetně toho, co jste smazali, a vzhledem k tomu, že jsme dnes prakticky všichni online a přihlášení ke svému účtu, lze si snadno domyslet, co všechno se dá s takto získanými daty dále dělat. Mimochodem už minimálně od dob Windows 95 je operační systém od Microsoftu vybaven všemi možnými skrytými nástroji k tomu, aby se do něj dostaly americké tajné služby, případně k němu získaly na dálku přístup, pokud je připojený k síti. Za mě je každý, kdo používá cokoli od Microsoftu minimálně naivní blázen.

    1. Ale to je většina světové populace. I RF používají MS Windows ačkoliv Putin „vyhrožoval“ že státní správa a školy přejdou kompletně na Linux vlastnoručně vyvíjeny na jejich univerzitách. Bohužel to neudělali. MS po začátku ZO oficiálně z RF odešel, ale podle zpráv z RF se tam už saze polehounku potichounku vrátil (jako konečně většina západních firem).

     To víte peníze nesmrdí nikomu….

     1. A víte s čím počítám (já osobně)?
      Že jsem tak nedůležitý, že když o mě něco nepatřičného umělá inteligence zjistí, nebudu jim stát za jakýkoliv zásah.
      (A možná je to celé jenom přepálený stihomam.)
      Do laptopu Bidenova syna Huntera se dostali, až když ho zapomněl v opravně. A to je Hunter opravdu důležitý čípek.

      Ale mít internetové bankovnictví v mobilu je opravdu trestuhodná nedbalost.
      Synáček mi ukázal, jak snadno se mi tam dostane. Naštval mě velice. Je pravda, že se profesionálně zabývá právě zabezpečením mezibankovního styku – ale není sám kdo se v tom vyzná..
      Ale sám říká, že hackeři jsou vždy o jeden nebo dva kroky dopředu.

      1. Přesně toto, co Kocour, si myslím i já.
       Jednotlivec, ať už komunikuje s kýmkoliv, je nezajímavý, nedůležitý a nestojí za tu práci. Aby se mu například dostali třeba do nějakého prastarého, přetaktovaného PC a se spoustou různých dodělávek, co nikdo z mladých a dynamických odborníků už ani nezná, natož pamatuje.
       Myslím, že zajímavý může být nějaký jedinec až v okamžiku, kdy se stane součástí něčeho organizovanějšího, co už za tu námahu, čas a peníze stojí.
       Zatím otravuje lidi akorát cílená reklama. A i tu lze zatím omezit na snesitelnou míru a bez toho, abych o něco důležitého přišel.

      2. do booku mladýho bidena se dostali až v servisu.
       hm.
       celou dobu se tu píše o tajných službách a microsoftu. a když *tihle* nevykecali nic opozičním novinářům, tak je to proto, že se jim to nepovedlo přečíst.
       tak jistě.

     2. Pro Koucra a toho co píše…

      Víte pánové, ja myslím že to není o tom zda někumu na Vás záleží čin nikoliv. Myslí že je třeba se ozvat a dělat vše, aby si z principu tahle pakáž nic takového nedovolovala. Porotože když na tohle lidé rezignují, tak co udělají ti zmetci příště?

      1. Obávám se, že tahle snaha dostat se k nějakým neveřejným informacím je stálá v celém průběhu lidských dějin. Zabraňovat tomu nějakými apely je kontraproduktivní. Samozřejmě že „pakáž“ to bude zkoušet dál a dál.

 7. Co vidíš venku? Hajzly a lumpy!
  Žbluňkni do bezpečí domácí žumpy
  kde vítr nevane, páry se válí,
  každý si pod sebe exkrement kálí.

  Žbluňkni do hustých vod Seznamu
  venku bys moh dostat přes tlamu
  od vzduchu, od vody, od lidí.
  Tady se za smrádek nestydí.

 8. No nevím,
  já bych s tou svobodomyslností příkladně tady byl poněkud opatrnější. Mám ještě v blahé paměti, jak jsem si zde neprozřetelně dovolil poukázat na zjevné rozpory ve Vidlákově článku o fotovoltaice a připadal jsem si jak terč na střelnici v palebném poli pod palbou sprostoty a urážek. Načež zdejší pan domácí řádil jak nejvrchnější cenzor -inkvizitor a velmi intenzivně promazával mé reakce na urážky a lynčování ze strany mých oponentů. Kdy jejich sprostoty mazal jen velmi zřídka zatímco mé reakce na ně vždy… V mém případě dokonce nasadil i BAN!
  V mnohém mi to připomínalo situaci na Bakalově Aktualne.cz, kde k témuž stačí také jen poukázat na nějaké nesrovnalosti autorova textu.
  Takže opatrně s tou sebechválou. Byť i mě se poněkud ekluje to Lukačovičovo nálepkování. To je bezesporu hnus fialový.

   1. Poděkování za potvrzení validity mého textu výše.
    Lepšího důkazu pravdivosti mých slov jsem očekávat nemohl!

    Zakladateli díky!!!

   2. Anonym – pokud by si neříkal anonym – byl by důvěryhodnější. Ale ono to je vlastně jedno, jak si říká.
    Má pravdu, tady – podobně jako na Seznamu – je Krakonošovo, jenom jiné Krakonošovo.
    Sedím na svém sloupku, na moment jsem jej opustil, abych podpořil názor toho hnusného anonyma, kterého také brzo dostihne tvrdá pěst anti-libo-demo třídy.
    Jde zpátky na svůj sloupek.
    Zdravím Targuse, Ládíka, StK, Schumachera a další vášnivé diskutéry.
    Rád si vás čtu.

    1. Homere Simpsone,
     v tom konkrétním případě se ke mě choval nejagresivněji „diskutér“ pod nickem „Sakura“.
     Osobně nevidím absolutně žádný rozdíl v tom, vystupuje-li někdo v diskusi pod nic neříkajícím nickem a nebo na ferovku jako „anonym“. Přijde mi to pěšky jako za vozem, či chcete-li prašť jak uhoď…

      1. Nepochopil jste. Naopak jsem tím chtěl říct, že konkrétně Homerem Simpsonem uvedení debatéři nebyli těmi, kdo se stylizovali do soudce lynče, ale co už.

        1. Zjevně nepochopil. Ledaže byste měl problém s mým úvodním přípiskem, ve kterém jsem si dovolil upozornit na to, že v některých ohledech se situace na alternativě nijak zásadně neliší od maistreamu. Jen ta netolerance jiných názorů je jinak orientovaná. Což jsem doložil odkazem na konkrétní zkušenost. Což v zápětí stvrdil svým vstupem i sám Zakladatel…

       1. Pokud obycejne lzete, tak ode me se slitovani nedockate.
        Informace jste neposkytl zadne, pouze jste tu opakoval dogmata vystrizena z Gretiny brozury.
        A navic jste drze vyzadoval, abych vam info podporujici vase blaboly poskytl ja.
        Smesne.

        1. Směšný jste tak akrot vy svým osočováním ze lži a podsouváním Greténismu. Ale chápu, že pokud Vám někdo sáhne na váš svatý hrál, tak jste velmi agresivní. Víc asi nemá cenu vás komentovat.

    2. Homére,
     i já vás zdravím!
     Poněkud mě opouští ta správná diskutérská vášeň.
     Nicméně vás budu rád číst, ať už budete při psaní sedět tady, na sloupku či jinde.

    3. Zdravím, Homere. Tak už jsme na sloupcích tři.
     Daleko lepší než na křížích. Uprostřed Kocour, po stranách Schumacher a Homer.
     Biblický výjev….

     1. Fujtajbl. Kříže.
      Kdyby to byly barové stolky, více bych četl bibli.
      Zdravím i AH – sám bych se rád více četl, ale jaksi jsem vyprahl a opakuji se.
      A ta ženská, co jí říkají Múza nebo tak nějak, ne a ne se ukázat.

  1. S panem Kechlibarem plně souhlasím. Ať se s takovou „digitalizací“ jdou vycpat. 90 dní atd.?To je služba občanu? Navíc se tím státu podařilo zlikvidovat drobné spolky – včelaře, chovatele, spolky přátel našich významných osobností. Známý mých rodičů je ve spolku chovatelů drobného zvířectva v jednom městě. Vnutili jim DS, oni to odmítli a spolek končí (všem členům je kolem osmdesáti…).

   1. To mi něco připomnělo: Před mnoha lety jsme měli partu, která si jednou týdně zahrála volejbal a pak se šlo na pivo. Hrávali jsme večer v tělocvičně jedné střední školy. Vedení školy s tím problém nemělo, školník od vždy nás dostal pár korun, pohoda. No a přiblížila se spartakiáda a vedení školy nám sdělilo, že pokud chceme navštěvovat tělocvičnu i nadále, musíme se zapojit do nácviku na spartakiádu. A bylo po volejbalu. Jak jinak to asi mohlo dopadnout?

    1. Různě. Potřebovali nějaké ty „tváře“ na spartakiádu tak zatlačili – a vy jste se vzdali jedné možnosti, protože se vám zajídala možnost druhá.
     P.S.: A ten školník peníze odevzdával škole nebo si je nechával pro sebe? Dával vám na ně stvrzenku?

     1. Ty peníze předávané školníkovi byly určeny na pivo a cigarety pro osobní spotřebu téhož. Doklad jsme nevyžadovali ani podvojné účetnictví nevedli.

     2. A ještě jedna vzpomínka. Jako studenti jsme byli taková „sebranka“ – (definice tohoto pojmu je cizelována v dnešní diskusi), co jednou týdně chodila vždy ve stejnou hodinu do stejné hospody. Měli jsme předsedu i pokladníka (takže to byl asi spíše „kolektiv“). Za útratu se platilo pokladníkovi a on to pak vyúčtoval s hospodskou. Systém byl takový, že se zaokrouhlovalo na celé koruny nahoru. Pivo tenkrát stálo 1,70 Kčs. Strategicky nevýhodné bylo vypít 3 piva (5,10 Kčs), jako optimální verze se jevila 4 piva (6,80 Kčs).

      1. Tahle vzpomínka na pivního správce parádně podporuje mou teorii o samo-organizaci Homo Sapiens. Začíná od tří lidí výše. Není možné mít třeba 4 lidi, aniž by si nějak nerozdělili úkoly a tím i pravomoci.
       Mám to ze svých postkatastrofických románů – a potvrzeno vlastním pozorováním. [;>))

   2. A končí proč?
    Pro odmítnutí datové schránky nebo proto, že už na činnost spolku nestačí vlivem věku?
    Tohle je klasický způsob, jak vytvořit možnost pro desinterpretaci.

    1. Třeba na to nestačí, protože té šikany ze strany státu přibývá do té míry, že jim to již nestojí za to.

     Osobně mám zkušenost s vedením malého spolku a přestože jsem o poznání mladší, než výše uvádění staříci, tak už mě to také pěkně s prominutím „sere“!

     K do nezažil nepochopí. Je to furt něco. Datovky, registrace skutečných vlastníků, výslechy v bance o tom, že neperete peníze z organizovaného zločinu, přeregistrace spolku podle nového zákona, pravidelné kontroly hospodaření z obce aj aj. Furt něco. Ve chvíli kdy něcou nastuduje, už je to za rok zase jinak. Furt nějaký stres. Vůbec se těm staříkům nedivím, že na to hodili bobek.

     Přijde mi, že se záměrně vytváří právní djungle, ve které se jsou schopni orientovat jen velké ze zahraničí řízené a za naše peníze financované neziskovky a nebo soukromé společnosti vydávající se za spolky občanů, zatímco klasické zájmové spolky občanů jsou vytlačovány. Když pak člověk vidí, jak naopak jsou naše peníze z daní prožrávány ve sportovních svazech, kde se o ně „postarají“ svazoví funkcionáři aniž by za ně vytvořili odpovídající služby a hodnoty, tak je mi z toho nanic. Čím víc do těch věcí vidím, tím víc se mi dělá nevolno.

     Ale možná, že na to jen nemám a závidím těm, kteří v tom umí chodit… Čert ví.

       1. Kocoure, nedělejte hloupého.
        Končí proto, že na obsluhu datové schránky nemají lidi. Oni založili spolek kvůli svému koníčku či zálibě a stát se jim do toho nemá s… plést. Spolku stačí pošta.
        (Pro neznalé- spolky mají od roku 2022 povinnost mít DS).
        A mimochodem, ono je něco špatného na tom, že lidé kolem osmdesátky jsou ještě aktivními členy spolku třebas chovatelů či sběratelů?

 9. Hledat odkaz na „První zprávy“ na Seznamu mi připadá poněkud… pošetilé je asi správné slovo. Všichni přece dávno vědí, co je Seznam zač. Kdo to netušil, stačí si přečíst pár titulků na SeznamZpravy a je úplně jasno, přehlédnout se to nedá. Není to jen „bias“, tedy jakési názorové zkreslení dané vyšinutou optikou provozovatele, ale přímo dezinformační platforma, tvrdě přilepená na Fašington a jeho pochopy, však také hodně článků má přímou referenci na RFE/RL (štvavou vysílačku s hnízdem na Hagiboru), hodně „redaktorů“ je tam i zaměstnaných nebo pro ně píší na kontrakt. Lukačovič získal investory, kteří za sebou mají různé ty ne-bohulibé třípísmenkové amícké organizace, dávno tomu. A podle toho to vypadá.

  Připomíná to šílence, který by za bolševika vlezl do Muzea marxismu-leninismu a hodlal přes tuto instituci hledat odkazy na československé letecké jednotky v RAF za WWII či něco podobného, co režim přímo nezakazoval, ale v lásce určitě neměl. Je to jenom o trochu méně blbé, než si jít koupit benzín do ekologického květinářství… A pak se divit, že ho vypakují.

  Vidláku, když si chcete mermomocí naběhnout na vidle, tak se pak nedivte, když se to povede, že vidle píchají.

  Samozřejmě, Seznam je dezinformační platforma, žába na prameni, pařát NSA/CIA… jak také jinak? Na rozdíl od Googlu, který je samozřejmě to samé v bleděmodrém, jsou ale jak utržení ze řetězu, protože nehrozí, že by je někdo dal k soudu v rámci porušení „Prvního dodatku Ústavy“, jako se to stává v USA – pokud tedy má někdo dost peněz a vlivu, aby jinak nefunkční amícká justice zvedla prdel a něco dělala v rámci legislativy, což je čím dál méně časté, vlastně dnes vyloženě výjimečné.

  Stačí si vzpomenout na nezákonné vypínání a filtraci webů jako Hájkův (co není z opice) Protiproud, zmíněné První zprávy, Davidovu Novou republiku, … a bezpočet dalších. Za to nikdo nedostal snad ani pořádkovou pokutu za přestupek, státní zastupitelství a soudy to naprosto vypouštějí. Zákony neplatí, když se jim nechce…

  Ještě dávno před vypínáním webů začali třeba na portálu Centrum zahazovat maily, které se jim z politických důvodů nelíbili. To když se vedla v žumpách kampaň proti „důchodcům s řetězovými maily“. Že je to flagrantní porušení několika zákonů a normálně by za to bylo několikaleté vězení? No a co.

   1. ac sama sice ‚viem‘ ze seznam byval vyhladavac, v zivote som ho nepouzila, pocut nieco o ‚bezpeci‘ na seznamu, tak si to overim, aj ked len kvoli tomu, aby som mohla napisat clanok (mat priestor a moznosti ako vidlak)

    ano, tiez tu mam komentar na tema ‚ono take existuje ako seznam?‘ … ale inak som za clanok rada, on je totiz o comsi vacsom, nez len o vyskakovacom okne na seznamu … z mojho ignorantskeho pohladu …

  1. Bohuzel, kdyz chcete opravdu neco najit, na svet je nejlepsi Google a na Cesko Seznam.
   Alternativni vyhledavace pouzivam z 98% na bezny provoz, pokud je vyhledavani z nejakeho duvodu dulezite, MUSIM se uchylit k nasim globalnim bratrim, bez nich totiz nenajdu.

   1. Souhlas. Ovšem pouze tehdy, pokud výsledek toho hledání nemá politické konotace. Pak Google i Seznam nezobrazí nic nebo výsledek odmítne zobrazit pod záminkou porušení autorských práv, případně to zastrčí do x-té stránky výsledků… Pustíte si DuckDuckGo a „je to tam“.

    Kchááárl se před prvními prezidentskými přímými volbami tahal s jakousi ženštinou „volnějších mravů“ jak by se dalo decentně říci, a zábavné bylo porovnat výsledek Googlu a Seznamu – nic nenalezeno – se zmíněným Kačerem, který nabídl desítky zábavných odkazů a fotek.

    Podobně, zkuste si najít v Googlu/obrázky třeba „white american family“: to se zasmějete.

     1. Hehehe, tak doufám, že jsem někoho aspoň pobavil. Je to fakt šílené, jak sveřepě tihle „libtardi, progresivisté, …“ prosazují ty své šílenosti, v každé blbosti. Nejde jen o ten rasismus naruby, oni takhle dělají v podstatě Fšecko…

      Ještě před lety by na „white american family“ Google vyhodil milion fotek typických Amíků: středostavovské bílé rodinky, fotřík a ženská, 4-5 vymydlených nažehlených dětiček a velký čokl, před tím jejich typickým barákem na hypotéku a naleštěnou károu… Ne dneska.

      Vyhledavač to samozřejmě umí skoro dokonale, výsledky jsou zkreslené schválně – dokonce to musí být z odborného hlediska dost těžké – rozhodně netriviální, tohle zajistit…

      Mě před lety překvapilo, jak dokonale Google provedl „whitewashing“ Schwarzenberga (Kchááárla), myslel jsem, že něco tak vzdáleného a marginálního je „pod jejich radarem“. No a nebylo…

 10. Drahý Vidláku, Vidlákovy Kydy!
  Napsal jsi to moc hezky a já bych Ti chtěla k tomu napsat pár vřelých slov ohledně brněnského studentstva.
  Tak zaprvé, udávání rodičů, případně kolegů na brněnských fakultách má přes generace se pnoucí tradici. Můj otec, který v 50. letech studoval na brněnské univerzitě (tehdy UJEP) dějiny umění, mi nejednou vyprávěl, jak Jaroslav Šabata vyzýval studenty k upřímné diskusi, byli tací, co mu na to skočili a jejich stuijní osud byl spečetěn. Z Filosofické fakulty na FSS je coby kamenem dohodil a pár kroků došel, takže nic nového pod sluncem. Jen dodržují tradici.
  Dále bych tě chtěla potěšit ohledně těch dětí, že to bude mít vývoj. Jak víš (plakala jsem ti na rameni dostatečně, jako ostatně kde komu), mám dceru, čerstvě 24 let, se kterou mám posledních 10 let velmi… ehm… komplikovaný vztah. A to ideologicky. Dcerunka se chodila povalovat na Kliniku, já jsem pro ni byla úplný debil a náš konflikt vyvrcholil tím, že mne obvinila (sama napůl Romka) z rasismu. Pravda je, že ani já jsem našemu vztahu neprospěla, neb jsem ji požádala, až bude příště se svými pražsko-kavárenskými přáteli opět srkat to sojové latté a budou probírat její hajzlovskou matku, nechť jim připomene, že já jsem na rozdíl od nich toho cikánského… v sobě měla, čehož je živým důkazem, tak ať sklapnou a případně si ke mně přijdou na doučování z praktického antirasismu.
  Čas šel, dítě velmi úspěšně a dlužno říci, že vlastnimi silami, přičiněním a bez mé zásadní finanční pomoci vystudovalo v Anglii práva (kdepak asi na to přišla) a nastoupila do jakéhosi fintechu, těsně přimknutého k činnosti burzy. A mající svůj branch v tej emerice. No a jak se tak zejména profesně opět sbližujeme, vypadlo z ní: „Matko, Amerika je totálně v prdeli. Co mi říkají kolegové z N.Y., to snad není možný.“ Neříkám, že je zcela na naší straně, ale ideologický posun je po střetu s realitou všedního dne značný a je, abych tak řekla, neodvolatelně směroplatný. Takže ti tímto vzkazuju, že ony i ty dětičky dříve či později poznají, z velké části, předpokládám, kde je „bezpečno“…
  P.S. Jak víš, jsem knihomol a utrácím za knížky neuvěřitelný peníze. Neváhám investovat i do dílek „protistrany“, takže jsem si zakoupila právě vyšlou bublikaci „Síla rozumu v bláznivé době – manuál kritického myšlení. Napsal Ján Mrkoš (zde již v diskusi výše opakovaně zmiňovaný) s předmluvou Václava Moravce. Za vše hovoří živočichopis autora, který je „filosof a teolog a profesí spisovatel a lektor kritického myšlení“. Ta jeho knížka je úplně naveskrz správná. Zapomněl pouze na jednu jedinou drobnost. Což je s podivem, neb v jeho životopisu se píše, že je „šachovým velmistrem a bývalým juniorským mistrem Evropy v šachu.“ To, na co zapomněl v celé své knížce je, že strany šachovnice jsou dvě a je možno je zaměnit – ale s výjimkou prvního tahu jsou pravidla zcela stejná. Upřímně se tou knížkou bavím a iniciativně si ji „překlápím“. Tolik srandy jsem už dlouho nezažila…

  1. Aha, vono to zije ! 😀 Ako hovoria bratia Slovaci, Zla zelina nevyhynie 😀 Ale k veci, k tem studentum. Pred par lety jsem na netu diskutoval s nasi VS omladinou z Brna, o jejich problemech se zahranicnimi studenty ze slimackych zemi. Smutny obraz predpodelanosti…

   Jan Podešva Jakou mají ,,ochotu a vůli “ se integrovat, vidím u nás na kolejích( JAK v Brně). Nemluví, řvou a to v kteroukoliv denní dobu, bez ohledu na to, kolik lidí spí, nejlépe na chodb. Lednička neustále nastavená na nejvyšší stupeň, takže nám tam mrznou vajíčka atd atd. Prostě pořád něco. A když jim člověk říká, že tak ne a snaží se s nima nějak domluvit, tak nekomunikují. Prostě totální bojkot, dělají si dál, co chtějí a neberou ohledy. A to má být ,,výkvět“ jejich kultury. CO dělá ten, jak to nazvat slušně, spodek kultury, to je vidět v celé Evropě. Děkujeme MAKRELO, zničila jsi Evropu.

   A to se neumite dat dokupy parta silnych kluku a po 2 – 3 x rozbitych hubach by pochopili ? Tise trpite a kazdy je sam se svym strachem, co ? Sepsali jste alespon kolektivini pisemnou stiznost na vedeni skoly, at je podlozeno v pripade konfliktu ze nevzesel od vas ?

   Jiří Sihelský Mlatit se nesmej, strilet taky ne, to je rasizmus, xenofobie a kdo vi co jeste. Jedina moznost hromadne opustit koleje. At si tam nechaj chvilku jen tyhle opice. Papir snese vse. Tenhle protest musi byt videt.

   Jan Podešva Chci sepsat petici, ve které budeme vedení JAK žádat, aby byli tito hm, studenti, nastěhováni všichni na jeden blok. Nechápu, proč jsou rozházení po všech blocích. Prý by se mezi sebou pozabíjeli. A co je mi po tom? Jsou na akademické půdě, mají se umět chovat.

   Dejte se dokupy ve velkem poctu, pozvete s tomu media, stujte s trasparenty s napisy kupr. „Chceme v klidu studovat“ na ulici, delejte kolem toho proste bordel. Toho se zastydly byrokrati na vedeni skoly smrtelne boji. Kdo kurva kdyz ne vy ? Kdo zacal revoluci v 1989 ?

  2. Poznatek z posledního pobytu ve špitále. Vedle ležel bývalý ředitel havířovské ZŠ, 70+ let. Celý život v základním školství. Podle něj je cikánstvo vychovatelné do puberty. Je ohebné, tvárné, milé, přístupné diskusím. V pubertě se něco zlomí a je konec, obrat, všechny snahy byly marné a nové jsou zbytečné. 50 let opakovaných zkušeností.

   1. Potvrzuji, dva případy u známých. Do čtrnácti let se to dalo. Pak zavolala příroda/rasa a bylo po všem.
    Bylo to v případě, kdy si bezdětní gádžové osvojili malého rozkošného negádžovského potomka, nebo si ho pořídili přirozenou cestou s cikánským partnerem.. Zatím, co jsem zaregistroval, vždy vyhrály cikánské geny. Jsou silnější.

    Možná to je důvod, proč u nás přežívá cikánská minorita prakticky nenaředěná, zatím co Asiaté a občas i Afričané se kříží s bělochy. Ne hromadně, ale přece jen častěji.

    1. Ono je to možná složitější.
     V pubertě se začne dítě vymezovat a hledá identitu.
     Téma zpracovala Tereza Boučková v Roce kohouta, která sama vychovávala dva malé Romy.
     Z knihy vyplývá, že okolí její svěřence moc nebralo, jemně řečeno, určitě to musí mít velký vliv , to je jasné. Proto se asi vracejí “ ke svým” , kde snáz zapadnou a cítí se tam líp.
     Fakt je, že když přistoupí do tramvaje skupinka Indočechů, tak si přidrží šrajtofli i to nejmultikulturnější slunče. Byť i jde třeba o konzervatoristy vracející se z koncertu , kde hráli na ukulele. Samozřejmě to moc dobře vnímají.
     Co s tím? Nikdo neví. Vyrobili si “ blbou firmu” a žvaněním se to určitě nespraví.

       1. Očekávání nezvládne často ani vlastní děcko. Rodiče bývají taky hrozní. Měřítkem úspěchu je v této společnosti kupa vydělaných peněz. To je smutné. Svatá Anežka by dnes byla za socku.

        1. Proč člověk ovládl planetu a začal měnit prostředí k obrazu svému? Protože byl vybaven velkým a cinorodym mozkem,který musel vboji o přežití denně řešit spousty různorodych úkolů? A dnes? V práci většina dělá porad dokola stereotypní úkoly a to po dobu až 50 let,než se dohrabe do penze. To je proti lidské prirozenosti. Tvoří malá část populace. Ostatní potlačují svou přirozenost. Někdo to umí lepe někdo hůře a někdo vůbec.

  3. Kláro,
   snad jediná připomínka k téhle větě:

   “ Můj otec, který v 50. letech studoval na brněnské univerzitě (tehdy UJEP) dějiny umění, mi nejednou vyprávěl, jak Jaroslav Šabata vyzýval studenty k upřímné diskusi, byli tací, co mu na to skočili a jejich stuijní osud byl spečetěn. “

   Věřím tomu, nicméně ona věta podsouvá jednoznačný výklad – že totiž Šabata běžel na patřičný orgán napráskat ony studenty, kteří s nímna jeho výzvu svobodně diskutovali.
   Nelze to (jako ostatně cokoli jiného včetně onoho „nepřisání“ na Měsíci )
   stoprocentně vyvrátit, nicméně mnohonásobně pravděpodobnější je, že o práskačství se postarala zapálená úderka z řad studentstva – „mládež nová, mládež Gottwaldova“.

   1. Tento postřeh uveřejnil můj táta na mém blogu v roce 2014. Myslím, že je dostatečnou odpovědí:
    ———————————————————————————————————————————
    O TLUSTÉ ČÁŘE (v dějinách) – od Bohumila Samka

    11. listopadu 2014

    Dne 3. 11. 2014 vyšel na Aktualně.cz dlouhý rozhovor s veřejnou ochránkyní práv, paní Annou Šabatovou.[1] Ta mimo jiné v něm uvedla:

    „Po pětadvaceti letech už mě spíš zajímá, jak se ten který člověk choval v letech po převratu, kdy jsme přece už také prošli zkouškami odhalujícími charaktery.“

    Zásadním způsobem se v rozhovoru vymezuje také ke svému otci, Jaroslavu Šabatovi, a k jeho někdejší činnosti. Referuje o něm jako o člověku, který měl zajisté své chyby, ale který byl vždy čestný a vždy mu šlo o „dobro věci“. Současníci Jaroslava Šabaty však na něj nevzpomínají tak, jako jeho dcera. Tlusté čáře za minulostí se brání.

    Tlustá čára k vyrovnání s minulostí nevede. Přitom to je právě vyrovnání se s minulostí, kterého je pro zdraví, vlastní i národa, zapotřebí. Jestliže paní Šabatová preferuje „současnost“, tedy je pro ni nejdůležitější „jak se ten který člověk choval v letech po převratu“ a zakrývá znalost a definování postoje k tomu, co té „popřevratové“ době předcházelo, nutně prozrazuje alibistickou účelovost. V případě svého otce, Jaroslava Šabaty, mluví, jako by byla pamětnicí těch dob a tudíž měla oprávnění vydávat o nich svědectví „z první ruky“. Přitom v době, kterou tak pohnutlivě líčí, nahlížela svět nejprve „z obláčku“, od počátku 50. let z povijanu. Proto by bylo více než vhodné, aby nedezinterpretovala dějiny a o době, kterou sama nezažila, alespoň mlčela a selektivně nepředkládala, co snad říkají jiní.

    V době batolecího věku paní Šabatové jsem se na filozofické fakultě tehdy ještě Masarykovy univerzity (1960-1990 J. E. Purkyně) účastnil seminářů k dějinám VKS(b) vedených jejím otcem, Jaroslavem Šabatou. Rozšafný asistent v nich zapáleně vyzýval studenty k diskusi. Ti však měli tolik rozumu, že pokud možno mlčeli, případě pronášeli „konfekční“ věty převzaté z přednášky. Byla to doba politických procesů. Tehdy jsme sice ještě nic nevěděli o působení svého učitele v poúnorové „akční trojce“ rozvracející životy vysokoškolských pedagogů i jejich žáků, byli jsme však citlivými svědky doby. Já například jsem živě vnímal proces se svým gymnaziálním spolužákem odsouzeným k mnohaletému vězení „za letáky“. Otec mého souseda ve znojemské školní lavici vyfasoval osmnáct roků za napomáhání při přechodu státní hranice. Ostatně soudruzi ze Šabatovy marx-leninské katedry se předvedli i na brněnské scéně, když z našeho ročníku vytipovali trojici reprezentující
    buržoazní přežitky a před ročníkovým plénem její členy přinutili k „posypání hlavy popelem“ a slibu nápravy, k níž dotyčné studenty měli vést osobní kurátoři.
    Aktéři i přihlížející již z jeviště života postupně mizí, takže připomínám alespoň některé z těch, které otec paní veřejné ochránkyně práv pomáhal autoritativně „napravovat“:

    Ministranta od brněnských kapucínů a studenta archivnictví Ivana Kršku (1932-2009).

    Syna spolumajitele brněnské firmy Alpa Jiřího Vlka (1932-2012), emigranta z roku 1968 a posléze známého jako havlíčkovského autora píšícího pod jménem Jiří Morava.

    Konečně pak třetího, posluchače dějin umění, „individualistu“ vyhýbajícího se kolektivu, který o Vánocích 1951 neuposlechl výzvy k nastoupení pracovní brigády na stavbě Nové huti Klementa Gottwalda, aby nahradil svátkující dělníky.

    K dokreslení atmosféry doby pokračující i v dalších letech lze přiřadit například aféru jiného studenta historie na brněnské filozofické fakultě, Radovana Perky (1931-1991), mimo jiné člena ministrantského konventu u brněnského kostela sv. Tomáše, k jehož vyloučení ve 3. ročníku studia roku 1958 se Jaroslav Šabata přiznal roku 1997 v rozhovoru pro knihu Sedmkrát sedm kruhů. Jako tehdejší předseda fakultního výboru KSČ nemohl prý jinak. V této souvislosti pak také svoje působení ve zmíněné „trojce“ vyložil jako folklórní úkaz doby, aniž by se zmínil, kolik to poničil životů. Režimní prorektor František Hejl při připomínce 40. výročí „Vítězného Února“ v roce 1988 sdělil čtenářům časopisu Universitas (č. 1, s. 6), že „na naší univerzitě kontrolou studia neprošlo asi 22% posluchačů“!
    Ve svém rozhovoru Jaroslav Šabata usoudil, že nyní je vše v pořádku, neboť po roce 1989 si přece
    s Radovanem podali ruce – a tím je minulost vyřízena. Zřejmě však nepochopil, že z Perkovy strany šlo zjevně o projev křesťanského odpuštění.
    To vše a mnoho dalšího má pod onou „tlustou čárou“ zmizet? To už dnes neplatí? To už je dnes jedno? Takové flagrantní porušování lidských práv i obyčejné lidské slušnosti jejím otcem svědomí jejich nynější ochránkyni nezatěžuje?
    Jestliže paní Anna Šabatová své (s)vědomí zatěžovat nemíní, pak vyvstává otázka, zda se s těmito skutky svého otce neztotožňuje a tlustou čárou nemíní jejich původce prostým mávnutím ruky z nich vyvinit.

    Bohumil Samek

    [1] viz: http://nazory.aktualne.cz/rozhovory/anna-sabatova-sila-slova-na-rozpoutane-besy-nestaci /r~16d5671e60de11e4b0c4002590604f2e/
    ———————————————————-
    Podle mého názoru je nutnou podmínkou pro odpuštění pokání. A k tomu nedochází. Takže co se Šabaty týká, sorryjako, ale svádět jeho činy na „akční studentstvo“ u mě doopravdy (pod vlivem výchovy mého otce) skutečně nedojde.

    1. Kláro,
     chovám k Vám nepředstírané sympatie, smíšené s mimořádnou obezřetností. Řekl bych, že s ohledem na Váš politický(politicko- turistický) i lidský vývoj v minulosti nelze u vás vyloučit naprosto nic – a to ve všech směrech, zdaleka ne jen v oněch záporných!!
     Jste bezesporu jedna z psychologicky nejzajímavějších osobností, jaké lze na Kydech v přímém přenosu pozorovat.
     Můj osobní názor je, že Šabata nesporně postrádá stoprocentní celoživotní politickou, názorovou i morální integritu, nicméně „koeficient celoživotní integrity“ bude mít přece jen o (tlustý) chlup vyšší než Vy. Nevyčítám Vám to. „Vidět omrvinku v oko bratra svého a nevidět břevno v oku svém“ je úděl nás všech.

     1. A tak vývoj druhů.
      Že byl Šabata i Anna Š. je, jaká je, je znakem toho, že omrvinku sami v sobě nepocítili.
      Ostatně jak dopadla ČSSD, která tuším onu Annu (+Śpidlu, Středulu,…) přes varování některých svých členů podporovala?
      Jestliže paní Klára jako právnička i člověk komunikuje s různými lidmi, vyvíjí se, koriguje své postoje. Někdy to zajisté jde i cik-cak. Ale to je lidem vlastní.

     2. Víte co, mě už to neustálé obviňování mě z politického turismu fakt sere. Tak si to shrňme, jo?
      1) V roce 1990 jsem byla naprostou náhodou a v rámci domluveného druhého skrutinia spíše než zvolena tak dosazena Romskou občanskou iniciativou v rámci kandidátky Občanského fóra do Federálního shromáždění. Pod mým ideologickým vedením ( a ano, přiznejme si to, byla jsem hlavním politickým ideologem ROI) se tato strana deklaroval jako PRAVICOVÁ a také se tak chovala. (Mohu doložit).
      2) Když se rozpadl klub Občanského fóra, vstoupila jsem do čerstvě vzniklého klubu ODS, ač nečlenka, neb jsem si odmítla hrát na „nezávislé“. Rovněž jsem odmítla opustit ROI a vstoupit do ODS, neb jsem byla přesvědčená, že toto se prostě uprostřed volebního období nedělá. Z téhož důvodu jsem odmítla nabízenou kandidaturu za ODS, a to i do tehdejší České národní rady, o níž všichni věděli, že v každém případě přetrvá, zatímco o FS se hovořilo jako o možném budoucím Senátu, k čemuž nikdy nedošlo. Kandidovala jsem znovu v roce 1992 za ROI , a to přes to, že se na nás všichni „pravicoví bratři“ totálně vykašlali.
      VSUVKA:
      a) kdybych bývala nabídku ODS v roce 1992 přijal, jsem pravděpodobně v PS dodneška stejně jako Marek Benda.
      b) kdo mi bude tvrdit, že ODS v roce 1991 je totéž jako v roce 2022 má při osobním setkání nakročeno k tomu, aby ode mě dostal mezi oči. Z tohoto hlediska vyčítat mi, že jsem „turista“ fakt nechápu, protože ideologickým turistou je ODS.
      3) Od roku 1993 do roku 1998 jsem byla řadovou členkou ODS, ke konci března 1998 jsem nechala své členství „expirovat“, ančto proběhl „Sarajeský atentát“ a já jsem usoudila, že opravdu nemusím být u všeho… Nad Unií svobody jsem se pozvracela předem a taky to dopadlo tak, jak jsem již tehdy předpokládala.
      4) Od roku 1998 do roku 2010 (tedy 12 let) jsem nebyla členkou žádné politické strany, v roce 2010 jsem vstoupila do TOP09. Dovolím si připomenout, že v té době TOP09 o sobě prohlašovala, že je KONZERVATIVNÍ STRANOU a na základě tohoto svého prohlášení posbírala ve volbách téměř 20% voličů. Tedy, mimo jiné je zřejmé, že ve svém hodnocení TOP 09 jako pravicové strany jsem nebyla sama. V roce 2013 jsem začala obhajovat Tomáše Hudečka, tehdejšího primátora za TOP09 v jeho trestním stíhání ve věci Open Card. (Mimochodem, T.H. byl zproštěn obžaloby na základě strategie obhajoby, kterou jsem vymyslela. Osvobozující rozsudek je soudem v podstatě opsaná moje stížnost proti zahájení trestního stíhání). Tomáše Hudečka hodil přes palubu Schwarzenberg, a to naprosto sprostým a nevybíravým způsobem (ostatně stejně jako ostatní obviněné z TOP09, ale protože o T.H. se hovořilo jako o „korunním princi TOP09“ tak to bylo obzvláště pozoruhodné) a co se mě osobně týká, tak velký Mirda dal příkaz, že Samková má „stop stav“. Což bylo pikantní zejména z toho hlediska, že v roce 2010 jsem za TOP09 kandidovala do zastupitelstva MČ Praha 2, přičemž jsem na kandidátce přeskákala z 6. na 2. místo – kromě tehdejší kandidátky TOP09 na starostku. Dlužno říci, že ani toto mé pozici v místní organizaci TOP 09 nepomohlo, neb se tam cítila řada lidí o moc více zaslouženějších než já a cítila neodbytnou potřebu se vůči mně vymezovat.
      5) V roce 2014 jsem udělala kardinální chybu, neb jsem kývla Okimu na kandidaturu do Evropského parlamentu. Přiznávám, že to bylo i s ohledem na svinstva v TOP09 – a to tehdy ještě ani nezačali… velmi zásadní úlohu v tomto hrála i euroskepticita Úsvitu a jednoznačně protiislámské postoje, za kterými jsem stála a stojím doposud. Těsně před volbami do EP Janek Kroupa vytvořil mediální aféru pomocí mé (bývalé) asistentky, obvinil mne z podvodů a dalších nečestností v rámci mé advokátní praxe (nesežrala to ani Česká advokátní komora a to je co říci…), bez ohledu na to, že údajně poškozená Česká spořitelna opakovaně prohlásila, že jsou plně OK a poškození se nekoná. Moje bývalá asistentka byla pravomocně za snahu mne poškodit a za vynesení materiálů z advokátní kanceláře trestně odsouzena, Janek Kroupa jako vždy nic… Celá „aféra“ byla uveřejněna 8 dnů před volbami. Marně jsem Okamurovi říkala, že za této situace je nutno mít každý den tiskovku a práskat jak Chruščov do „konferenčného stolíka“, že se jedná o kampáááň a sprisahanie. (Tady vidíte, jak je Babiš neoriginální…) Oki se místo toho pos…. a výsledkem toho bylo, že tehdy Úsvit se do EP nedostal vůbec, ačkoliv před tím odhady byly (a to nikoliv české, ale samotného EP) 2 – 3 poslanecké mandáty. Takže pokud mohu něco zodpovědně prohlásit tak to, že Okiho snahy „řídit stranu jako firmu“ mu fakt, ale fakt nevycházejí a ze znalosti těchto… ehm… limitů nynější SPD vychází i můj vztah k této straně, ačkoliv jinak po stránce programové se s nimi v mnohém shoduji. Ale, řečeno ve zkratce, nemaj na to.
      6) Od roku 2013 jsem začala být činná ve skupině Islám v České republice nechceme, v roce 2015 jsem se zásadním způsobem podílela na vzniku Bloku proti islámu. Nejenomže jsem obhajovala jeho čelné představitele, kteří čelili přestupkovým řízením (Artur Fischer, Petr Hampl), ale i trestnímu stíhání (Martin Konvička). Podílela jsem se na tvorbě programu a řady dalších dokumentů (mám doposud v PC, včetně revizí, kdo by pochyboval.) Opět jsem se zachovala jako idiot, kdy jsem odmítla převzít nabízenou moc, odmítla jsem kandidovat do Výkonného výboru (ctila jsem dohodu, že tam bude Konvička – Hampl – Volfová) a přes to, že jsem dostala nejvyšší počet hlasů pro zvolení do sedmičlenné Akční rady Bloku proti islámu, nestala jsem se její předsedkyní. A to navzdory předchozím dohodám o volbě předsedy, kterou s kandidáty do Akční rady uzavřeli Hampl i Konvička. V lednu 2016 Jana Volfová doslova upekla na zapřenou smlouvu s Úsvitem o volbách, kde byl „dohodnut“ v podstatě takový vzorec, že BPI to odedře a dostane 3 místa na kandidátkách z 11 (o pořadí se nehovořilo), tedy, že poskytne „podvozek“, který vynese Úsvit do PS a tomu taky půjdou všechny prachy. Také tam byla moc pěkná ustanovení ohledně „stranického tisku“, které bych shrnula názvem „sám sobě tunelem“. Jedinou snahou triumvirátu Konvička – Hampl – Volfová bylo, aby se smlouva nedostala k Samkové, protože bylo evidentní, že by řvala. Inu, nakonec se smlouva (po jejím podpisu!!!) dostala k některým členům Akční rady a ti mi ji poskytli. Smlouvu jsem podrobila právnímu rozboru a na základě tohoto „vnitrostranického“ dokumentu navrhl Martin Konvička moje vyloučení z Bloku proti islámu, pro které nehlasovali 2 ze 7 členů. Následně došlo přesně k tomu, před čím jsem varovala, totální administrativní chaos, převzetí moci Janou Volfovou a následně rozpad BPI. Takže gratulujeme a posíláme klíčenku…
      7) Pač jsem se na to, já husa, nemohla dívat, v roce 2019 jsem postavila pod značkou Alternativy, za spolupráce s Richardem Permanem, Luďkem Nezmarem, lidmi od Svobodných, kteří se cítili nesvobodni a obdobnými subjekty, kandidátku do EP, s hlavním logem vlajky EU propíchnuté vidlema (stále koluje po netu…) Sestavování kandidátky, postavené na PRAVICOVÉM PROGRAMU, jehož hlavním bodem bylo vystoupení z EU, se časově krylo s ustanovováním Trikolory. Doba Václava Klause ml. byla na vrcholu. Několik delegací Alternativy, včetně mě osobně, se za VK ml. vypravilo s nabídkou, aby Alternativu převzal, soustředili jsme se na získání mandátů do EP a toto se stalo základnou pro novou pravicovou stranu. VK ml. mne doslova vyhodil s odůvodněním (mimo jiné), že PRACHY NEPOTŘEBUJE a nabízený koncept odmítl. Dlužno říci, že se u toho choval jako hovado. Podotýkám, že na všechna tato má tvrzení jsou svědci, a není jich málo. Samozřejmě s Alternativou to nedopadlo, ale já mám svědomí čisté, udělala jsem co jsem mohla, ba i více. Vložená energie se neztratila zcela, neboť velká část – a řekla bych, že ta nejpodstatnější z Alternativy – nyní pracuje pro PRO a Rajchla. (Já ne, protože právě nyní na mě dopadla ruka osudu, kdy se starám o tři sobě nejbližší umírající či těžce nemocné osoby a dokud mi neumřou, což neříkám cynicky, ale fakticky, tak prostě nic nedávám). Rajchl taky ušetřil za sepsání programu, protože ten už je napsaný v podobě programů Bloku proti islámu a Alternativy.
      TAKŽE, ABYCHOM TO SHRNULI:
      Mým celoživotním postojem bylo:
      -právo spravedlnost (včetně práv ústavních a lidských práv v původní nezprofanované podobě)
      – chránění národních zájmů ve smyslu jednak jako národa jako nositele národního kolektivního nevědomí, jednak jako geografické jednotky (kde ČR je obzvláště zajímavě geograficky jednoznačná, na to, že jsme vnitrozemský stát, zcela nebývale)
      – sociální spravedlnost postavená nikoliv na socialistických, leč na křesťanských principech soucitu a vědomí si nedokonalosti lidských bytostí.

      Uznávám, že když se jeden podívá na mou politickou kariéru, tak to je jeden velký propadák a mizérie. Avšak, milý Asfaltový holube, necamrejte se tady s tím, jak jsem originální, úžasná, avšak názorově nekonzistentní. Odpusťte si a další bla bla bla a sdělte mi konkrétně, kde jsem ideologicky nekonzistentní. A jestli ne, tak si své údajné sympatie vetkněte za klobouček s pérkem sojčím.

      1. A tak dnes se k tomu tak trochu diskutovalo i na starých Vidlákových kydech a já si díky tomu i svým chybám znovu uvědomila, že pohled a činy na mne zvnějšku, nejsou pohledem a činy mými.
       A zdejší posuzování? Inu, lehce se posuzuje, když člověk není osobně znám.
       I to jsem si opět uvědomila a je to pro mne úlevou, že skutečně nejsem čarodějnice, tak jak pojem čarodějnice lidé chápou 🙂

      2. Paní doktorko, díky.
       Na tohle jsem čekal po celou tu dobu, co tenhle web navštěvujete Vy i já.
       Myslím, že konečně je na zdi vybíleno.
       Ale nejsem tak naivní, abych nepředpokládal, že smradi opět nezačnou čmárat.
       Protože je tohle poslední bílení už moderní, wapkou omyvatelné, budou mít ten vandalismus holt o dost „těžší“.

       1. děkuji, já to mám teď fakt těžký. Umírá mi milovaný táta, máma má 12 let Alzehimera, partner už není partner ale klient, který je prakticky rok a půl ležák a nemá dle posudkových lékařů nárok ani na invalidní důchod I. stupně a příspěvek na péči. (Těžká autoimunitní choroba). všechno to musím opatřit, právně zastoupit (již stovky hodin práce) a taky na to vydělat, což teda fakt není prdel… uznávám, že moje reakce na některé části mého života jsou … nevyrovnané, nicméně řeknunto, co říkám svým klientům: nikdo nedělá chyby dobrovolně a schválně. Děláme je pod dojmem mylných informací, mylných představ, někdy zamě|ňujeme realitu s tím, co bychom chtěli. Ale trvám na to, že nikdo nedělá chyby schválně A já se snažím čelit realitě. Čestně
        upřímně. Sorry, víc toho neumím… kl.

      3. Tak jsem to precetl. Vypada to verohodne pravdive a psano zanicene.
       90′ leta si pamatuji, bylo to obdobi, kdy do ODS vlezl kde kdo, a i kdyz sibri se tam uz pekne profilovali, tak tenkrat i vzdelani a slusni lide byli ochotni vlezt na lopatu a sup do pece.
       Vsechno bylo jeste cerstve.
       Takze bych tu neaplikoval to porevolucni pravidlo, kdy rada straniku obhajovala clenstvi vestrane zpusobem, ze:
       „kdyz jednoho dne sli kolem sekretariatu, tak se rozprselo. Sli se tedy schovat a od te doby uz meli legitimaci naporad“
       Ale Top09? To je jina kava, a taky jina doba. To byla zumpa uz od zacatku, a ze nasbirali skoro 20% je jako obhajoba scestne.
       Kolik % nasbirala petikolka? Je o tolik lepsi, cistsi a citelnejsi, nez tehdejsi Topka?
       (zamerne nevybiram jednotlive strany, nechci se v tom sajrajtu nipat. Pro me jsou vsichni stejni.)

       Pres to bych z osobniho vyvoje nedelal takovou tragedii. Myslim tim, ze bych tolik nejancil pri obvineni z politickeho turismu.
       Lidi se proste vyvijeji s vekem. Sama zminujete, ze i ODS uz ma pramalo spolecneho s tim na zacatku. Snad jenom ty kmotry a odklaneni. A pak taky okradani duchadcu. To udelal Klaus, pak Topolanek. a ted se na to chystaji ti dnesni taky.
       Ve dvaceti je kazdy levicak, protoze toho studaci moc nemaji. Takze sdilet, sdilet a dotace.
       Hned jak si ale na neco vydelaji a usetri, tak je s levicovosti amen. Co je jednou moje, to se nesdili.
       Preji vam postupne sblizovani s Vasi dcerou, ktera z toho klinikareni zcela urcite vyroste.
       Staci se podivat na Stropnickeho ml, jak mu trocha fyzicke prace a absence prazskych „myslitelu“ prospela.

     3. Příteli /mohu-li si Vás stále dovolit takhle nazývat, když od mé poslední reakce někde o něčem společně s Vámi uběhla už notná přehršel času/ – z Vašich vět vůči Kláře ve mně klíčí podezření, jestli jste si fakt všiml, že to, co Klára píše o Jaroslavu Šabatovi – cituji – „Rozšafný asistent v nich zapáleně vyzýval studenty k diskusi. Ti však měli tolik rozumu, že pokud možno mlčeli, případě pronášeli „konfekční“ věty převzaté z přednášky. Byla to doba politických procesů. Tehdy jsme sice ještě nic nevěděli o působení svého učitele v poúnorové „akční trojce“ rozvracející životy vysokoškolských pedagogů i jejich žáků,..“, nejsou slova Kláry, ale jejího ctihodného otce, který byl autentickým účastníkem toho, o čem píše.
      A tak, aspoň pro mne, vcelku dost jasně odpovídá i na Vaši předchozí úvahu, kdo chodil „napráskat“ ony studenty.
      I když pro to žádný důkaz nemám, jen tak trochu logický závěr z napsaného.
      Ale opakuji – takhle to psané na mě působí, každý si samozřejmě udělá svůj vlastní úsudek.
      Nemám žádný pouvoir „soudit“ Šabatu, Šabatovou ani Kláru. Ale pocit, že Šabatová „není můj šálek čaje, ten mám hluboce zakořeněný.
      L.

    2. Někdy ně vyruší i nepatrné zmínky nadřazenosti.
     …který o Vánocích 1951 neuposlechl výzvy k nastoupení pracovní brigády na stavbě Nové huti Klementa Gottwalda, aby nahradil svátkující dělníky…

     Takže dělníci nemají právo na Vánoční svátky?
     Ona ta nadutost vyplave na hladinu téměř vždy. I mírná.

      1. Měl, zajisté.
       Je mi už jasné, že nepochopíte, kde je rozdíl. Asi jste nikdy nepracovala rukama v nějakém závodě, na poli nebo jinde v nepřetržitém provoze. Třeba zdravotnictví. A tam si brigádníky s patřičnou kvalifikací, aby spíše nezaškodili, seženou jen s obtížemi. Spíš vůbec.
       Chybí vám osobní pocit, zkušenost. To se asi nedá nijak nahradit.
       Když jsem točil CD pro propagaci věznice v Heřmanicích „soubur Heřmánek“ byl z 80% cikánský tak jsme si s kluky povídali. A tam jsem se dozvěděl, že Cikána můžete klidně urazit pohledem. Mám od té doby několik kamarádů snědé pleti. Když je postupně propustili, musel jsem s nimi už vypít několik piv (a já pivo nerad). Ale odmítnout to pivo by byla urážka. Někteří jsou už zase v Heřmanicích.

       Možná jako 50% Polák a 25% Němec mám k urážkám trochu jiný postoj.

       1. Měl byste si, Starý Kocoure, odpočinout, dnes nemáte nejlepší den.
        1) Co je nadřazeného a nadutého ne tom, že Klářin otec odmítnul jet na brigádu?
        2) A jak s tím proboha souvisejí Cikáni v Heřmanicích? Klářin otec není Cikán, Klára není Cikánka.
        Vůbec Vám nerozumím.

     1. Tak za prvé to nebyli dělníci ve smyslu, že si jdou odpočinout od vedra nepřetržitě běžící hutě,
      byla to STAVBA
      „V posledních rozhodných prosincových dnech přišlo pomoci na stavbu přes 300 posluchačů brněnských a pražských vysokých škol.“
      https://www.novahut.cz/images/70_let_NH_intranet.pdf

      A za druhé, obecně k tomu podivnému (myslel jsem původně, že ironickému) zvolání „dělníci nemají právo na Vánoční svátky?“:
      a co takhle železničáři například a spousta jiných profesí, které musejí běžet nepřetržitě (včetně tedy taky dělníků v nepřetržitých provozech). Kdo je v takovém zaměstnání, musí počítat s tím, že tam někdy bude muset být o svátcích, nejen vánočních.
      No a když někdo odmítne jet na brigádu jako „dobrovolná náhrada“, tak je nadutý ??!!

   2. No wiki hovoří jinak,ohledně práskačství. Tam měli nějaké práskací trojky a on to zřejmě kordinoval,coby učitel. A z komoušského kadra až na kraji disidentem, no tomu už říkám integrita. Ale co se týče rytí do blogerek,to je holub integritní dokonale.

   1. tak ještě to není tam, kde bych to chtěla mít, ale já jsem taky popustila… jsavšouc po zásluze potrestána, neb dceruška má za dlouholetého partnera…. ehm… muslima… pravda, nikoliv Araba a je to chytré a velmi koukatelné, ale je mi jasné, že Pán Bůh se svou jemnou ironií opět zasáhl… Takže místo „Andělíčku můj strážníčku“ pravděpodobně začnu trénovat Bismi Alláhi al-rahími a-rahmáni. A pak že není život pestrej.

    1. Snad im to vydrzi. Mam dve kamosky, co sa vydavali za moslima, prestupovali na vieru, jedna dokonca predtym velka krestanka … druhe desatrocie vztahu nedali, chvalabohu sa podaril rozvod bez problemov. … teraz su ‚na stare kolena‘ obe stastne s belosskym krestanom … bohvie, cim to bude …

     (ale ano, dve holky rozhodne nie su nic, z coho by sa dali vyvodzovat zavery, aj ked z mojho osobneho pohladu – poznam osobne len dve holky, co sa kedysi vydali za moslima)

     1. Jedná se o jinou kulturu. Jinou roli ženy a muže. Muž ochranitel, žena služebnice a matka jeho dětí. Tohle se snad nedá změnit. Ty vztahy se blíží spíš středověku než modernímu pojetí ženy, muže a dítěte.
      Dneska, kdy má každý plnou hubu osobních svých práv se zapomíná, že k právům patří i povinnosti, které není nutné/možné vynucovat soudně.

      I když – nevím. Možná u některých povah se to změnit dá. V případě „alfa samce“ a „puťky domácí“ by to možná i fungovalo.

    2. Na Západě, hlavně v USA, Británii nebo Skandinávii, to takhle dopadá…

     Nemůže za to (jenom a pouze) Špagetová příšera/Bůh/Nejvyšší jsoucno/Alláh/… a jejich ironie/smysl pro „jemný humor“, ale hlavně ty jejich libtardí zhovadilosti, hlavně na univerzitách a v korporátech.

     Bílý kluk a ještě k tomu nemuslim, když chce oslovit či další věci holku, je jednou nohou vykopnutý, druhou přímo v kriminále. Protože kdykoliv a kýmkoliv může být obviněn z „toxické maskulinity“, „bělošské nadřazenosti a misogynství“, „sexuálního predátorství“ … a nepomůže mu ani svěcená voda.

     Muslimové/barevní jsou z obliga, ty si nikdo obvinit z výše uvedených zločinů netroufne, protože by velice snadno mohl skončit vykopnutý/v kriminále sám, jelikož by se ukázalo, že je xenofob, rasista a islamofob.

     Výjimku mají jen Židé, a to ještě jenom někde a někdy…

     Takže, pošlete dcerku do zmíněných míst a celkem pravděpodobně to dopadne tak, že vnouček bude černej jak bota a bude se jmenovat Mohamed. Protože bílý křesťan si na tu holku „netroufne“, pokud není sebevrah a není zrovna ve správnou chvíli vylitý či přifetlý…

     1. Pro nás – kde tohle ještě pořád funguje normálně – je těžké pochopit, co se tam vůbec děje.
      Holky tam říkají, že bílí kluci jsou „bačkory“ a na rozdíl od černých/barevných/arabských si nic nedovolí a nejsou aktivní. Protože: 30 let zběsilého feminismu, třeba ve Finsku, Švédsku, Norsku… Vždycky se najde kravka, která někoho udá…

      Viz. třeba ty dvě promiskuitní pološtětky, které Assange ve Švédsku obvinily ze „znásilnění“, což znásilnění nebylo, jen když ho jedna po druhé ojely, tak ho chtěly dál zbuzerovat a nutili ho, aby šel na testy na AIDS, anžto jeli na ostro bez gumy. Což odmítl a byl nahlášen za znásilnění, pak se toho chopila aktivistická femistická prokurátorka a už to jelo.

      Jak probíhá „namlouvání“ ve Finsku? Tuhle jsem to pozoroval. Kluci jdou chlastat, tam jsou holky a kluci si jich vůbec nevšímají. Holky si samy aktivně vyberou chlapa a dojdou si pro něj… Když je nezájem, razí se dál, kde jsou další baby.

      Takže, hodně normálních bílých kluků se raději seznamuje na inzeráty nebo přes agenturu, kde jsou před takovými excesy do značné míry chránění….

 11. Uz je nebezpecno aj na idnesu – aha
  “ Ukrajinci pálí svou munici proti ruským pozicím s mnohem větší intenzitou, než dokážou pokrýt dodávky západních spojenců. Ani masivní dodávky nábojů a dělostřeleckých granátů nedokážou tento problém vyřešit. Severoatlantická aliance se pouští do závodu s časem, aby své zbraně, často zaměřené na sofistikované protipovstalecké operace, překonfigurovala na nové potřeby dělostřeleckých bojů. To však bude chtít čas, několik let.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-valka-rusko-nedostatek-munice-zbrani-nemecko.A221202_181245_zahranicni_kadl?zdroj=otvirak

  ale je to asi extremne bezpecne, je to platene (tak viac prd viem, pockam, ci sa nieco z clanku ‚nevynesie‘ na diskusii :P)

 12. Za dnesni problem si muze Vidlak sam.
  Proc chodi vyhledavat pres Seznam? A vubec proc vlastne chodi dezolati na ten Seznam?
  Vyhledavacu je nepreberne, zamereni a filtrace vysledku Seznamu jsou vseobecne znamy.
  Navic s kazdou navstevou jim zlepsujete statistiku, pak taky prijmy z reklamy…
  Takze si vlastne dobrovolne zivite sveho draba, ktery cast finnaci pouzije na vylepseni cenzury, cast na propagaci „ukrajinskeho pohledu“ a cast mozna jeste na koupi nejake ty kvery pro Ukrajinu.

  Zvyk je sice zelezna kosile, ale i ta si obcas zaslouzi vymenit.

  1. Hodně lidí chodí na Seznam prostě proto, že to tak mají nastavené od výrobce/dodavatele v operačním systému. Korporáty – samozřejmě v těsném sepětí s „Deep State“ bažinami – tímto způsobem „lokalizují“ Microsoft Windows nebo Google Android, takže když si koupíte nový komp nebo telefonní placku, šup šup, šoupe Vás to na Seznam.

   Hodně lidí si to neumí přenastavit a tak pak končí tam kde končí… v nevábných smrdutých končinách. A pak nastoupí všechny mechanismy, jako setrvačnost, nechuť se „zbytečně“ učit cosi nového, …

   1. A taky *@.seznam.cz byla nejčastěji používaná mailová adresa. To je taky relevantní fakt proč lidi mají seznam jako první stránku která se jim otevře. A zvyk je železná košile.

    1. K Folďas 4 prosince, 2022 (10:17):

     Nemám ji sice nastavenou jako první stránku (tou je blank), ale zatím tam mám (odedávna, kdy Seznam.cz ještě nebyl takovou žumpou, jakou je dnes) e-mailovou adresu.

     Zatím, protože jejich chování je natolik nepřijatelné, že už jen čekám až „pohár přeteče (je vrchovatě plný)“.

  2. Seznam má pořád ještě jednu výhodu oproti googlu – hledá česky. Google do vyhledávání cpe celý svět, Seznam především naší kotlinku. Proto ho do jisté míry využívám.

   1. Vidláku, mít jako prioritní vyhledávač nastaven Seznam je totéž, jako být závislý na vysílání ČT24 a Moravcové. Od jaktěživa používám Google a vzdoruji pouze snahám Microsoftu o přenastavení na Edge. Nezaznamenal jsem, že by mě Google ochuzoval o vyhledávané cíle v češtině. A věřte, že jsem se optimalizací vyhledávání na netu jistou dobu dokonce živil. Byly doby, kdy netová komunita Seznamu fandila a s úzkostí sledovala, jak klesá procento těch co Seznam používají v Česku místo Googlu. Dnes je to tak, že Google už dávno i v Česku zvítězil, mimo jiné i díky tomu, že zdarma zdigitalizoval hromadu české literatury a tím má za sebou obrovskou zásobu informací.

   2. Aha, uz to chapu. Je to urcite pohodlnejsi, kdyz si clovek zvykne ta ty udesne titulky. Ja jsem to nedokazal 🙂

    Ja kdyz chci lokalizovat vyhledavani, tak za klicove slovo pridam dvojtecku a domenu (:cz).
    Vyhledavace taky nabizi lokalizovane vyhledavani v nastaveni.
    Ale Seznam ma urcite lepsi algoritmy pro Cechy, kdyz je to jejich hlavni trh, na rozdil od zapadnich korporaci, pro ktere jsme nutne zlo, ktere se postupne preuci na Anglictinu.

  3. Používám Seznam jen jako ilustraci „jejich“ pohledu. Dá se to občas poznat i podle toho, na jaké zhovadilosti sem vkládám linky.
   Pro skutečné vyhledávání zatím používám DDG a dokud to půjde, zůstane to tak.
   Ale sebelepší vyhledávač je prd platný, pokud používáte např. W10. To je potom vše darmo, protože ten systém na Vás práskne, kam chodíte nejčastěji.

 13. Proč je tak těžké přesvědčit někoho fakty?

  Lidé si často své názory tvoří nikoli na základě racionálního zhodnocení objektivních dat a argumentů. V jejich rozhodování hraje roli celá řada dalších věcí. Důležitou roli například hraje, jaké názory jsou obvyklé ve skupině, jejíž je daný člověk členem. Tento způsob rozhodování můžeme nazvat třeba „skupinovou dynamikou“ nebo „kmenovými instinkty“ .
  Z vnějšku může takové rozhodnutí vypadat iracionálně. Pro daného člověka ale je jednodušší zůstat v rámci své skupiny – je to méně náročné jak mentálně, tak emocionálně.
  Například řekněme, že je někdo členem skupiny, ve které jsou lidé pevně přesvědčeni o tom, že Američané nikdy nepřistáli na Měsíci. Takový člověk zřejmě nebude otevřený důkazům, které přistání člověka na Měsíci jasně dokládají. Místo toho je označí za padělky nebo manipulaci, aby nemusel měnit svůj názor, a bude selektivně číst jen ty zdroje, které jeho názor potvrzují.
  Takový závěr je iracionální, protože ignoruje dostupná a ověřitelná fakta. Z pohledu skupinové dynamiky ale takový závěr dává smysl. Je bezpečnější souhlasit s ostatními soukmenovci a zůstat zajedno s těmi, kdo vás obklopují. A to třeba i navzdory ověřitelným faktům. Izolovat se od zbytku vlastní skupiny kvůli tomu, že s nimi nesouhlasíte, je nepohodlné a nepříjemné.
  Jednodušší je vybrat si fakta podle toho, jaký názor už zastáváte. Vědci tomuto jevu říkají „potvrzující zkreslení“ (confirmation bias) a patří mezi známé kognitivní omyly.
  Problém je ale i v naší hlavě – náš mozek se nás neustále snaží uchránit před novými informacemi, které jsou v rozporu s našimi názory a mohly by znamenat ohrožení naší identity. Když se dostaneme do styku s informacemi, které jdou proti našim názorům, mozek se chová podobně, jako kdybychom se fyzicky ocitli v ohrožení. To je důvod, proč řada lidí reaguje tak agresivně na informace, které je usvědčují z omylu.

  Shrnuto : Když se realita příliš rozchází s představou lidí, jaká by měla být, stresuje je to. To samé platí o výhledu do budoucna. Ve snaze bránit se stresu pak filtrují informace nikoli podle relevance, ale spíše podle toho, jakým způsobem ovlivňují jejich duševní stav.

  1. Celý postřeh, článek, je dobrý, až na ten kafkovský, „ilustrativní příklad“.

   Proto prohlašuji, uvádím a tvrdím, že jsem „otevřen důkazům, které přistání člověka na Měsíci jasně dokládají“.

   Sem s nimi. A nešetři nikoho.

   A přidej k tomu i důkazy, které vyvracejí dosavadní důkazy, že šlo o kolosální podvrh.

   Rád opustím omyl a přimknu se k pravdě.

   1. Přesně, pane Prozaiku. V dnešní době se nedá věřit naprosto NIČEMU. Snášejte doklady, odkazy, zdroje. Blazeovaně je pošlou do kanálu s tím, že tyto zdroje, odkazy a doklady jsou zfalšované, tak jako byly zfalšovány třeba… (havárie těch mrakodrapů, mimina vyházená v Kuvajtu z inkubátorů etc.etc.)
    Vámi reprodukované zprávy odborníků budou hbitě označené za podvrhy, odborníci a literatura budou onálepkovány jako nedůvěryhodné, pochybné a obecně zavrhované. Vystoupení veřejná budou hbitě označena za lživá, (ku příkladu zbraně hrom. ničení v Iráku)…
    Skoro ku každému tvrzení lze najít tvrzení jiné, či dokonce často i opačné. („Prosím vás, kdo vám tohle nakukal?… taková hloupost…jen trouba může věřit těmto desinformacím etc., etc…“)
    Kdyby se Vám, pane Prozaiku, povedlo rozpoutat diskuzi o přistání na Měsíci, tento způsob argumnetace a protiargumentace by se objevil ZARUČENĚ.
    Dneska totiž VŠECHNY zprávy, z kteréhokoliv zdroje jsou ZARUČENĚ N E Z A R U Č E N É !!!!
    —————————
    O všem jest pochybovati. Omne dubitandum.
    Jsou ovšem i věci, o kterých pochybovati jest trestným činem. „Šest milionů a ani o Žida méně!“

       1. A ze jste, jako Kreten, zakotvil na tomhle foru?
        Jinak ano, paradoxon znam a take jsem ho mistne- vyznamove pochopil 🙂
        Pritulnost k urcitemu kraji je ryze subjektivni zalezitost, jsou pratele, kteri zakotvili v mistech, kterymi se ja snazim projet co nejrychleji (a naopak).

   2. Pravdou, že já osobně nejsem věřící anti-měsíčňan, ale neplatí ani opak.
    Těch argumentů, že je to všechno podvrh, je docela dost. Samozřejmě, můžou to být dezinformace.
    Ale potom, co vidím absolutně zjevné lži v jiných kauzách, jsem opatrný čemukoliv oficiálnímu věřit.
    Situace, kdy se amíci bez jakýchkoliv problémů před 50ti lety proháněli po měsíci, a teď je pro ně obrovským úspěchem, dostat se bez Ruska na oběžnou dráhu, nutí k zamyšlení.
    Samozřejmě to není žádný důkaz, já vím. Pokud tam ale opravdu před padesáti lety hopsali, tak ten regres USA a obecně Západu, je skutečně obrovský. Pokud se dodrží tento směr, tak je načase oprášit pazourkové nástroje.

    1. K Václav 4 prosince, 2022 (10:47):

     Máte pravdu.

     Jen bych ještě vzal v úvahu, že sověti měli v té době (1969) velmi dobrou (ne-li vynikající) špionáž.

     Myslíte, že by nezačali řvát na celé kolo, kdyby věděli, že Američané celý svět prostě jen podfoukli?

     To (tenhle podfuk) se mi vážně nezdá být pravděpodobné.

    2. Pravděpodobnější, blížící se jistotě, bude ten regres.
     Ostatně, pohled do jiných odvětví amerického průmyslu, to téměř potvrzuje.
     Existuje i nějaké procentíčko možnosti, že Sověti ten podvrh odhalili, ale namísto maření energie a financemi na nějaké dokazování, se prostě potichu učili.
     Nebo měli kvalitní špióny tak blízko celému programu Apollo, že výsledky té špionáže, byly pro Sověty mnohem cennější, nežli prosté odhalení podfuku, ze kterého by Sověti neměli vůbec nic.
     Jeden by řekl, že 50 let technického pokroku umožní takovou věc -přistát na Měsíci- jako téměř samozřejmost. S obrovským údivem sleduju, jaký to je problém, vůbec odstartovat!

    3. Pristani na Mesici bylo prirozene nafilmovane. Hacek byl v tom, ze zvolili rejzu – perfekcionistu a ten donutil NASA ke zmene nataceci lokace. Na Zemi by to pry nebylo ono, takze se nakonec natacelo v originalnich exterierech.

   3. U mě s tím nepochodíte. Nebudu vás přesvědčovat, neb jste „zakopán ve své pravdě“ a tím pádem je to marná snaha. Jaký užitek bych měl z oho, že vás „uvedu na správnou cestu?“
    Jen si pěkně šlapejte tou svojí stezkou.

    Tak se chovám i k antiwaxerům, libodémo, komunistům, multikulturníkům i LGBT+. Oznámím jim , že jsem „jiné víry“ a dělejte si s tím co chcete. Nejsem přece majitelem jediné pravdy. Takže se moc často nedostávám do sporů. A za blba (neinformovaného staříka) mě považují ti, na kterých mi moc nezáleží.

   4. Tak ty důkazy o podvrhu bych rád viděl.
    Už cca 30 let se vrtám v historii a mohu fakticky doložit, že velká část toho, co se vypráví ve školách a v pop-historii, jsou pohádky. Takže program Apollo přirozeně nemohl ujít mému zájmu, zejména když jsem prožil tři roky přímo v zemi zaslíbené pro popírače přistání. Výsledek byl bohužel tristní. Dobré tři čtvrtiny uváděných „důkazů“ svědčí jedině o tom, že ti, kdo jim věří, nezvládají ani základy fyziky, optiky a podobně na úrovni základní školy. Na ten zbytek je potřeba znát trochu víc, občas si také něco spočítat, ale na opravdový důkaz, že se konalo o podvod, si ještě musím počkat.

    Abych se udržel v obraze, čas od času se přeptám kmaráda, který je velký fanda konspiračních teorií. Tak co, je něco nového? A ono nic. Podstata je ve skutečnosti jednoduchá. To jsme takhle jednou měli čas, sedíme u něj doma u vínka, a on dá na papír dlouhý seznam věcí. Pak je probíráme jednu po druhé, a protože je to člověk vědecky vzdělaný, je schopen logické argumentace. Nakonec nám z toho seznamu nezbylo nic, co by jasně ukazovalo na to, že na Měsíci se nepřistálo, a naopak jsou dost silné indikace, že ano. Co ty na to, ptám se. A on dal ten ultimativní argument: „Já prostě nemůžu věřit, že tak náročnou věc Američani zvládli.“ A v tom to je. Fakta jsou zbytečná.

    Poznámka na konec: Vždycky mě dojme, jak lidi, kteří tvrdí, že věřit se nedá ničemu a nikomu, poté zcela bez jakékoliv rezervace věří nějaké pohádce, která trpí zjevnými vnitřními rozpory a faktickými nedostatky několikrát většími, než nějaká oficiální teorie, kterou údajně vyvrací. Viz 9/11, kde oficiální verze má zajímavá slabá místa, ale proti teoriím předkládanými konspirátory je to ještě oáza logiky (čímž neříkám, že ji považuji za pravdivou, jen porovnávám). Už vůbec je nenapadá, že jestli jsme opravdu součástí masivního spiknutí, které je mimo jiné schopno po dobu 50 let zajistit, že neunikne relevantní informace o podvodu velikosti Apolla, tak nejspíš i ty konspirační teorie, které tak rádi konzumují, jsou pod kontrolou tohoto mocného spiknutí a tím pádem nejspíš i ony konspirační teorie jsou součástí manipulace a oni tím, že je šíří, skočili někomu na lep.
    Nuž, Velký bratr potřebuje sloužící všelikého druhu.

  2. „To je důvod, proč řada lidí reaguje tak agresivně na informace, které je usvědčují z omylu.“
   Ano, to zname zde z fora, staci rici jen jedno osklive slovicko, prezdivku plukovnika.

 14. Člověk, který má pocit, že mu všichni lžou, je vlastně paradoxně vůči dezinformacím nejzranitelnější. Stačí, aby přišel jeden populista, který ho o své pravdě přesvědčí, a on se nemá o koho opřít, nemá k dispozici žádnou „tradiční“ organizaci, která by mu pomohla se zorientovat.
  (Slovenský šachový mistr a lektor kritického myšlení Ján Markoš)
  A celý dost dlouhý článek o ničem.
  Krátký obsah – nevěřte nikomu. Věřte mi.

  1. jinak, aj gůgl remcá. Začal mne upozorňovat že používám /záměrně/zastaralé vokna 7 a jestli chci aktualizace musí povýšit na W10. Z čehož mi vyplývá, že na sedmičky se jen tak asi nedostanou. jejda

   1. ja mam linuxa, a google mi problemy nerobi … ac by som asi mala kuknut, jak stareho ho mam, ono mu obcas urobi dobre poupgradovat 😀 O:)

    seznam je aj cosik insieho nez lez zoznam sprav?

   1. Ten pan vidi zachranu EU vo viac EU … a ze musime prijat Ukrajinu medzi seba … mozno ma zablesky jasneho rozumu, ale stale je neskutocne veriaci.

 15. Hrůza jak se nám dezoláti množí. Už i báby a dědky to zasáhlo.
  Soudruzi vedení velkým náčelníkem Fialovým pérem by si měli vzpomenout na zvolání Gustáva na schůzi předsednictva v říjnu 1989:
  „Vy nevidíte, že kolem nás to všetko ide do hajzlu? Robte niečo.“
  Jan Keller zůstává skeptický:
  „U vlády, která má tu čest, že ji vede Petr Fiala, inteligentní způsob reakce nepředpokládám.“
  A Terry Pratchett má skvělé řešení:
  „My strčíme všechny naše politiky, hned poté co jsou zvoleni, do kriminálu.“
  „Proč?“
  „Ušetří to spoustu času.“

 16. už ani nevím kde jsem to našel:
  České Husákovy děti mají přesně to, po čem vždycky toužily – socialismus s lidskou tváří, plné obchoďáky, adydasky a dygytálky, možnost vyvézt si kejty na západ. Toho všeho mají měrou vrchovatou. To, co je dnes sere, jsou jejich vlastní děti.

  1. Tipuju to na Reflex, Respekt, apod. Kravinium, jak vyšité. Socialismus tady prokazatelně, ověřitelně není. Cynický škleb současného systému bych stěží nazval „lidskou tváří“. Cestovat a nakupovat se dalo i za socialismu. A rodiče rozmrzelí, až zděšení, chováním svých dětí tu byli už od starověku.

   Tak co je na takovém blafu zajímavého nebo hodného ke čtení, neřku-li k pamatování ?

 17. Jsem dezolát každým coulem.
  Jako legální demonstraci proti cenám energií bych navrhoval v jeden přesně stanovený čas zapnout co nejvíc spotřebičů na 10 minut a potom naráz vypnout. Všichni platíme rezervovaný příkon, tak proč ho nevyužít. Naše robuzstní síť to jistě zvládne, ale ČEPS by měl trošku práce s regulací. Kolik z nás by se tímto způsobem připojilo k protestu by se vidělo na grafu okamžité spotřeby.

  1. Ať to tu netapetuju, podívejte se do Tribuny na můj příspěvek z 3 prosince, 2022 (13:46)
   “ Reakce na gogo napsal: 2 prosince, 2022 (7:56)….”

    1. Máme optimální podmínky, FVE stojí, vítr minimálně v UK nefouká, jaderky v FR stojí, Němci jsou v úzkých bez plynu i jádra.
     Vyvážíme elektřinu, našim blackoutem nebo minimálně odpojením přetoků do zahraničí vyškolíme celou EU 😀

  2. Jste asi mladej a neviděl seriál a kuchaři Kuřátkovi. Po letech jsme se dozvěděli,že hlasování pomocí rozsvícených žárovek byl podvod i když dispečink s rafičkami byl v přímém přenosu.Prý domácnosti udělají prd spotřebu.

   1. Ono co je 60 W žárovka proti 2000 W sporáku, pračce, sušičce, přímotopu?
    A koordinovaně vše zapnuté v miliónu domácností, již ve špičce, kde už zjevně nějaké starosti mají…
    (= minimálně dost komplikace s regulací, něco ihned dodá Lipno, Dlouhé stráně, ale to co bude chybět buď musí přitéct odjinud)

    1. Elektrika je drahá a lidi šetří. Vidím,jak málo lidí svítí vánočně oproti loňsku. Většinou si to odpustili nebo mají jen pár svetylek

     1. Tohle by bylo levnější než jízdenka do Prahy na demonstraci. I pokud platíte 15 Kč/kWh, tak za 1 hodinu provozování např. toho 2000 W přímotopu, zaplatíte 30 Kč.

      Ale prát prádlo musí každá domácnost, takže stačí domluvit se na společném praní v 7:00. Pak už jen zapnout rychlovarku a čekat až vše zhasne :D, při troše štěstí budete k tomu mít i raní kávu. V případě “úspěchu” budete mít tmu.

      1. Tak co, zkusíme sladit noty s co nejvíce dezoláty a domluvíme se na “raním praní”?
       🙂
       Obecně na vyšponování spotřeby domácnosti ve špičce v konkrétní den, hodinu? Byla by to i ukázka, zda jsme schopni koordinované akce v megaměřítku.
       K tématu by měl ještě přidat informace, doporučení, nějaký energetik, praktik, což já nejsem.

       1. Myslím, že odběrová špička je dopoledne a elektrická síť je dostatečně tvrdá na to, aby ustála výkyv v odběru domácností.

        1. Tady máte grafy: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-ted-omezte-spotrebu-urad-oznamil-kdy-bude-nutne-setrit-s-elektrinou-220488#utm_content=freshnews&utm_term=energetický%20regulačn%C3%AD%20úřad&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

         Jsem si jistý, že ve špičce přidat pár GW (milion domácností po pár KW) a vzrovnávací elektrárny: Dlouhé stráně (2x 325 MW) a Lipno 1 (2 x 60 MW) a Lipno 2 (1,6 MW) stačit nebudou a bude-li tak někde elektřiny v zahraničí dost, bude ji třeba koupit (tipuji za spotovou cenu), nebude-li ji odkud přivést pak šlus.

         Ale ať mě,prosím, oponuje někdo z oboru, nejsem energetik.

       2. Ranní prádlo asi není ten nejlepší nápad. V případě blackoutu skončíte s mokrým prádlem, které můžete doprat akorát tak v ruce. Ale třeba žehlička nebo infrazářič – to není problém, když spadne síť. Jednoduše složíte žehlící prkno a žehlit se nebude.

        1. Ta pračka či sušička má zase tu výhodu v tom, že když se nic nestane, máte vypráno či usušeno (zatímco už jste na cestě do školy/školky/práce), a kdyžtak to holt v ruce či usušíte na balkoně. Žehlička, infrazářič, hrnec vody na sporáku je řešení pro ty co jsou doma např. na mateřské dovolené.

         1. Jene, s tou sušičkou se shodneme. Není až tak velký problém případně prádlo dosušit na šňůrách či na sušáku. Ale věřte mi, skončit s plnou pračkou špinavého prádla nacucaného vodou, to skutečně není dobrý nápad. Zvlášť když ženská přijde utahaná z práce.

          A tohle jsem nalezla na FB:
          Energetický regulační úřad (ERÚ) na svém webu oznámil hodiny, ve kterých musí dojít v souladu s nařízením EU v ČR ke snížení spotřeby elektřiny v průměru o 5 %. ERÚ stanovil, že hodinami špičky jsou v pracovní dny hodiny 9–10, 13–14 a 16–17 a v nepracovní dny 11–12.

          1. Jo, jo, párkrát jsem už z pračky pro nějakou prapodivnou příčinu mokré prádlo v polovypraném stavu tahal. Nic, co by potěšilo, ale hodil jsem to do vany a vypral po staru. Lopota to je.
           Ale také jsem už párkrát po manželčině konstatování “je to rozbitý”, vyčistil filtr a spustil praní znovu. Což, by asi po kratším blackoutu zkusil každý…

  3. Cvoku, když zapněte najednou na plný výkon všechny spotřebiče, které doma máte, jističe vás odpojí od sítě.

   1. Nesmíte překročit max. proud hlavního jističe. Zapněte maximum co to snese, ne víc, jinak to pochopitelně nemá smysl. Připomínám že např. motory (vysavač, pračka) mají při rozeběhu násobně větší odběr než při samotném běhu.

  4. Tohle prý zkoušeli úspěšně Španělé někdy na přelomu roku – ale jsem na tom jako Zeman s Peroutkou – vím že jsem o tom četl (dokonce česky) ale článek nemohu najít (asi to byla tak velká dezinfo, že ho vyhledávače nevyhledají.

    1. Zrovna Elon Musk píše jak manipulovali na Twitteru s viditelností nepohodlných příspěvků. Takže pokud to zašili, je to jen důkaz toho, že tahle forma občanské neposlušnosti by měla mnohem větší efekt než nějaké demonstrace. Těch se nebojí. Média demonstraci magrinalizují, účastníky onálepkují, dehonestují, přiřadí k Putinovi. Ale bez proudu? To se ani ve všemocné TV neobejdou.

     Takže ano, dovedu si představit co by záměrný blackout udělal v EU. I oni si to umí představit.

  5. Jen si tak blouzním v ranní opilecké kocovině po prohýřené noci:
   Nebylo by lepší si uvařit kávičku v rychlovarce a zapnout pračku v době, kdy má špičku nějaká jiná země?
   Jen tak namátkou mne napadá země, které smrdí (i naše) jaderky a od které kupujeme svoji elektřinu vyrobenou u nás.
   To že bude tma u nás asi vrchnost nějak ustojí, ale udělat bebí jednomu z páníčků, tak by se mohly začít dít věci.
   Ale nikoho k ničemu pochopitelně nenavádím. Dyk píšu, že je to blouznění…

   1. Tipuji, že energetická špička v Rakousku bude zhruba stejná jako u nás. Stejný středoevropský čas, klima, vlastně od dob CK i podobný životní styl…

  1. Placený jak ve smyslu, zaplatili jsme abychom dezolátům přimalovali hákové kříže, tak ještě za paywalem, což je obzvlášť zábavné – libtarde, zaplať! A budeš spasen 😀

 18. Po dlouhe dobe agitaci svezi pohled na realitu. Tim nic nevycitam, jen konstatuji. Myslel jsi to dobre, jen to dopadlo jako vzdy 🙂

 19. my si tou novou formou otroctví budeme muset projít. otrokářství před feudalismem trvalo po staletí a de facto doposud úplně nevymizelo. feudalismus trval také přes několik století a taky úplně na planetě nezmizel. industriální společnost už jede taky několik století a digitální věk je teprve v rozpuku. jeho první fází bude digitální otroctví. zda to potrvá přes století než společnost uzraje do digitálního feudalismu, budeme teprve zjišťovat. možná pojedou obě etapy najednou a vezmou si z obého to horší pro prostý lid. nenapadá mě způsob jak se tomu vyhnout. a to jsem dokonalý případ životního optimisty. zatím se mi jeví, že tento přechod od svobodné společnosti k další evoluční spirále bude většině vyhovovat. velkou nadějí je, že i společenské procesy se díky technologiím zrychlují

  1. K Libri 3 prosince, 2022 (23:51):

   Pokud to dopustíme, bude to (určitě pro nás) navždy a zároveň velmi rychlé:

   Rychle přijdeme o veškerý, byť i jen malý, majetek a následně, v důsledku neustále opakovaného tzv. „očkování“, i o život.

   Již brzy.

     1. Vidím,jak na zdravotní totalitu naskočily těhotné a nechají se za 9 měsíců dobrovolnélě 7x prosvítit,ve víře,že to dělají pro zdraví, nebo sedí 4 hodiny v ordinaci,vypijí litr cukru a nechají se několikrát píchnout do prstu a další “ preventivky“ se na ně chystají a ony vše trpně snáší a doktory obíhají, sice jsou mladé a blbé, ale ten strach se dá rozšířit na celou populaci ,jen to ještě propracovat,kovid byl první,tak to ještě mělo mouchy,ale v Číně ještě teď,prý nepustili lidi z izolace a to je třeba mesic zavřeli v továrně. Prý nebo dezinfornace nebo pravda?

    1. K Starý Kocour 4 prosince, 2022 (1:16):

     Vy jste to pořád ještě nepochopil:

     Tohle není očkování, nýbrž tzv. „očkování“, které je takovým druhem války, který zde zatím ještě nebyl.

     Už je to jasnější?

     Omlouvám se za pejorativnost, ale někdy zkrátka není vyhnutí.

 20. dobře napsáno, souhlas, ja patřím též do oné skupiny, věkem a pohybem okolnosti kolem nás, jsem mainstream přestal sledovat, začalo to již dříve, s kovidem se to urychlilo. četl jsem hlavně lidovky, kde se dobře profilovala sobotní příloha, celkem kritická vůči progresivizmu, s kovidem ale ztratili punc a sešli na hlavni proud. Ted již je čtu jen z nutnosti ať jsem malinko v obraze, dost mi občas pomáhá echo a ještě snad reflex, ten je v něčem celkem kriticky, no a to je všechno..

 21. Tak se přiznám, že jsem tomu nechtěl věřit! Otevřel jsem proto Seznam, zadal do vyhledávače a je to tam! 😄
  Zase jsem chytřejší a příště už vyhledávám jen přes Seznam a budu v bezpečí!

  1. K Ládik!!! 3 prosince, 2022 (23:20):

   Málokdo si to uvědomuje, ale přesným překladem slova „sebranka“ je slovo „kolektiv“.

    1. K Ládik!!! 4 prosince, 2022 (0:29):

     Ano, je, ale obecně to tak není vnímáno, jak sám bezděky dokládáte přidáním přívlastku „nesourodý“.

      1. To Makarenko dělal ze sebranky kolektiv,je na to celá teorie a kolektiv měl několik znaků,už jsem mnohé zapomněla.kolektiv má úlohu při vytváření a formování lidského charakteru. To u sebranky není,tam jsou všichni asiciální a asociální zůstanou.

   1. Tohle tvrdil i nedoceněný český spisovatel Jaroslav Žák. Podle něj spočívá uvedená etymologie ve skutečnosti, že význam latinského slovesa „colligo“ je v českém jazyce „sbírat“ a tudíž kolektiv = sebranka.
    Můj v hluboké minulosti učiněný návrh, aby se náš pracovní kolektiv nazýval místo BSP socialistická sebranka, nevzbudil u tehdejších nadřízených nějaké zvláštní nadšení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *