22 června, 2024

Zemědělské reakce…

… na současnou dobu.

Máme tu květen. Zemědělská sezóna je na vrcholu, všechny plodiny jsou už v zemi, řepka kvete, rannější odrůdy pšenice už metají klasy, na pole se dosypávají poslední dávky hnojiv. Odteď už se bude víceméně jen bojovat s cizopasníky, tu a tam někdo použije tekutá hnojiva na list, přes republiku se přehnaly i nějaké mraky, takže zemědělské sucho se týká už jen některých oblastí (například jižní Moravy), vše je uzavřeno a odteď už se nehraje na letošní úrodu, ale už na tu další. Pojďme si říci, co je letos stejné a co je jinak.

Nejprve se budu opakovat. Letošní náklady na hektar jsou víceméně dvojnásobné proti loňsku. Už jsem tu několikrát psal, co to znamená pro zemědělce i podniky ZZN – zatímco loni potřebovalo zemědělství 120 miliard korun, letos potřebuje 240 miliard. Přidejte k tomu nějakou marži a trochu zisku a zjistíte, že celý tento rozdíl zaplatíte v cenách potravin. Největší nárůst dělají hnojiva, po nich je nafta… ale samozřejmě zdražilo úplně všechno.

Průměrný český zemědělec si minimálně na podzimní část sezóny zajistil naftu i hnojiva víceméně za staré ceny. Ne všichni! Někteří si pak nakoupili hnojiva na jaro za „příšerně vysoké“ ceny na podzim (které jsou oproti dnešku směšně nízké). Ostatní nakupovali už za plnotučné letošní částky. A tak tu máme zemědělce, kterým náklady vzrostly 1,5 násobně, ale také takové, kterým vzrostly trojnásobně. Tohle se projeví po žních, kdy se dá čekat, že se objeví první zemědělci, kteří zorali, zaseli, pohnojili, sklidili, prodali… a stejně jsou v mínusu. Podle mě jich nebude zase tak moc, spíš se to bude týkat všech těch BIO a EKO farem, kde se míň zemědělčí, víc čachruje s dotacemi a které mají v principu vyšší náklady a nižší výnosy.

Ale odnesou to i nějaké větší podniky. Trochu bych si myslel, že jedním z nich bude i Bohumírek Rada – velký nepřítel Babiše, který hospodařil vždycky tak nějak na levačku a obchodní bilanci pak doháněl pliváním na Babiše… takže skoro čekám, že se brzy zase musí objevit televizi, protože ten jeho podnik musí podle mě být totálne v prdeli.

Řepkou je letos osetá zhruba stejná plocha jako loni. Cena řepky stoupala už loni ve žních – celosvětově jí začal být nedostatek, protože Čína už tehdy ve velkém nakupovala. Ale řepka se seje hned během srpna, takže osivo šlo do země dřív než cena vyrostla k dnešním astronomickým třiceti tisícům korun za tunu. Jo, kdyby se cenový nárůst projevil dřív, to byste koukali, kolik by jí na polích bylo. Cena řepky je ovšem tak astronomicky vysoká, že si nedovedu představit, že se z ní dělá MEŘO.

Jen tak pro info – Babišův Preol to samozřejmě nezastaví, protože kde se dělá MEŘO, tam se lisuje řepkový olej. Udělat olej je levnější než dělat biopalivo a jeho cena je teď tak zajímavá, že se vydělá pohádkově i na oleji samotném. Takže Preol ušetří za ruský plyn, který nebude tolik potřebovat, ušetří za zaměstnance, které nebude potřebovat a dobře prodá olej o který je nouze a který stojí neskutečné peníze. Již brzy ve vašich hytlermarketech…

Jdeme dál – pšenice. Aby se zemědělci v dnešních cenách pšenice vyplatila, musí ji prodat za vyšší cenu, než osm tisíc korun za tunu. Je to víc než dvojnásobek loňské částky. Opět – po žních se těšte na cenu rohlíků a chleba. Až se začne dělat z mouky za nové ceny. Cena pšenice na burze je dneska cca jedenáct tisíc korun za tunu. Odečtěte něco na dopravní náklady do přístavů a zjistíte, že se nám po republice pohybují podivní obchodníci, kteří dávají smlouvy na budoucí úrodu v ceně zhruba deset tisíc za tunu. Většina zemědělců si pamatuje roky, kdy se jim cena pět tisíc zdála nízká, počkali, neprodávali a za půl roku byli rádi, že dostali polovinu této částky. Teď je to sice nepravděpodobné, protože je válka, ale oni ti burziáni umějí dělat zajímavé spekulace. Stačí aby velcí hráči udělali pár veřejných vyjádření a cena může spadnout o celé tisíce korun, ani nemrknete.

Nedivte se tedy, že zemědělci podléhají pokušení a na tyto smlouvy přistupují. Když jim český výkup (nerad) nabízí osmičku, pokoutný nákupčí desítku a k tomu se zemědělec bojí, že by cena před žněmi mohla spadnout a oni by se velmi snadno mohli dostat pod náklady, tak je to poměrně jednoduché rozhodování. Jak jsem psal na začátku, teď už se nehraje o letošní úrodu, ale o tu příští. Už nejsou žádná levná hnojiva, jen ta kurevsky drahá. Mít z hektaru o 12 – 15 tisíc korun víc, to se prostě počítá. Navíc ti nákupčí nemají požadavky na kvalitu. Koupí všechno. Zemědělec naloží kamion, ten se zváží a obchodník provede transakci. Kamion je ještě vidět v zatáčce a zemědělec už má prachy na kontě.

V této chvíli je určitě už třetina české pšenice prodaná a obávám se, že většina z toho do zahraničí. Nevěřte tomu, že by vláda udělala nějaké opatření. Ti jsou tady od toho, aby žádná ochranná opatření nebyla. Jen nechápou, že jejich úkol je dvojí – nejprve ožebračit a pak fungovat jako hromosvod lidového hněvu. Jo, možná budou smeteni, možná se jim stane něco ošklivého, ale pšenice už bude pryč. Abychom se zachránili před průserem, museli bychom je „oběsit“ teď. Za dva měsíce už to bude jedno.

Značně ubylo kukuřice. Protože kukuřice se musí sušit a plyn je tak drahý, že se to zřejmě nevyplatí. Ti, co kukuřici potřebují na krmení, ti ji zpracují na siláž, někde se použijí mačkače a kukuřice se bude skladovat mokrá a pomačkaná, někteří plánují, že ji budou sklízet až v lednu, kdy z ní voda vymrzne a nebude se odsušovat patnáct tunoprocent vlhkosti, ale třeba jen pět. Kdo letos zasel kukuřici, ten si to třikrát rozmyslel.

Problémy se sušením kukuřice podle mě dopadnou především na velké provozy. Kukuřice má milion využití od jídla přes krmivo až k výrobě lihu a kyselin, proto velcí hráči v posledních letech do kukuřice dost investovali. Do sušení i skladovacích kapacit. Jsem fakt zvědavý, jak si s tím plynovým nadělením poradí. Stačí trocha smůly v tomto oboru se budou odepisovat miliardové investice.

Hodně přibylo slunečnic. Dokonce ještě víc, než se čekalo, protože letos se nesel takřka žádný jarní mák. Bylo příliš sucho. Zrníčko máku je drobounké a choulostivé na počasí. Dá se sít jen v dobrých podmínkách, které leckde vůbec nenastaly. Naproti tomu, slunečnice přežije všechno. Až se divím, z čeho ty rostlinky dneska berou vodu. Ale rostou. Nedostupnost řepkového oleje žene nahoru i cenu slunečnicového semínka… prostě slunečnice je na polích místo máku a místo kukuřice. Slunečnicová pole jsou už výsledkem všech trendů poslední doby. Ty už reagují na válku.

Myslím, že letos také uvidíte docela dost hrášku. Bude se sklízet nazeleno do konzerv Bonduelle. V celkové výměře nehraje zase tak velkou roli, ale je vidět mnohem častěji než dřív. Pokud znáte nějakého zemědělce ze svého okolí a víte, že bude mít hrášek, kupte od něj. Klidně i suchý, ale také ten zelený. Zavařte si ho v nálevu. Ze suchého hrášku můžete dělat hlavní jídlo středověkých domácností – pučálku. Hrášek se nechá naklíčit (klíčí rychle) a pak se upraží v troubě na pekáči. Vznikne takový hráškový popcorn. Je to dobré, výživné a jednoduché.

Pokud to mohu nějak shrnout, tak nikdy jsem neviděl takovou míru nejistoty. Je tak velká, že se před ní vlastně zavírají oči, aby se z toho člověk nezbláznil. Tato nejistota zapřičiňuje, že zemědělci prodávají ven a prodávají teď, protože dostanou víc než potřebují a jsou za to rádi, protože po žních budou nakupovat velmi velmi draze a každá koruna se počítá. Naše vláda neudělá nic a tak také nic nebude. Ukrajina letos moc obilovin nevyveze. Válka se potáhne po celý letošní rok, protože Rusové to tak mají v plánu. Aby to skončilo dřív, musela by Ukrajina kapitulovat, což jí soudruzi Amíci nedovolí. Jatečného (a dostatečně zblblého) materiálu tam mají ještě dost. Jak na sviňu, ty nejhorší boje a největší ruské postupy budou zrovna v období žní – v srpnu.

Vzhledem k tomu, že nějaké demonstrace či státní převraty se tu nechystají a není nikdo, kdo by tu chtěl být vlasteneckým diktátorem, tak si dělejte zásoby. Po žních mi budete děkovat.

Dnešní svět je místem, kde si jakési odtržené elity hrají svoje hry o nadvládu a nám může být jedno, kdo vyhraje, protože nás ta válka každopádně zruinuje. Válka se především vede proti nám. Nemá to nic co dělat se svobodou ani s hrdostí, protože to není pro nás. Hraje se stejně jako za První světové o nové rozdělení světa a pro nás dole z toho nic dobrého nekouká.

Jsme prostě za hejly, ale zatím to dochází jen menšině. Ti ostatní nejprve budou muset prodrkotat zimu a pohřbít někoho po banálním zápalu plic. Budou muset zhubnout o dvacet kilo (to jim prospěje)a prosit exekutory, aby jim nechali alespoň něco. Nejprve musejí prodávat sami sebe za kus žvance. Od revoluce nás dělí rok.

193 thoughts on “Zemědělské reakce…

 1. „To, co říkáte, jsou nesmysly a nic z toho nevede k prosperitě našich životů a vašich dětí. Jestli nevěříte tomu, že to je marné, tak se rozhlédněte kolem sebe, kolik vás tady je. Jste k smíchu,“ neodpustil si závěrečné popíchnutí protestujících, kteří na něj vulgárně pokřikovali.

  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/predrecnik-je-debil-a-vy-jste-k-smichu-pronesl-k-demonstrantum-u-snemovny-kolemjdouci-kalousek-

  1. vsuvka:
   mě zarazilo, že „se odvrací“! Pak by to znamenalo, že předtím odvrácen nebyl, no, a pokud nebyl, tak proč se nyní odvrací?

 2. Dnes se budu držet zemědělské činnosti. Přerostla mi tráva, proto jsem použila k posečení srp. A přátelé, tolik trávy by stačilo pro dvě krávy! Velké krávy. Taková Pekarová s Adamovou, klidně i blond Černochová, by měly rozhodně dostatek. A beze strachu, žádný jetel, aby se zduly! A ještě bych měla i kladivo na čarodějnice! Ty sovětské symboly mě jednou zničí 🙃

    1. Přátelé, vy dva jste mě nikdy nezklamali, i vám mnoho pozdravů!
     Ladikovi hodně zdraví, asi má trochu smůlu, že uvěřil vakcinovému otčenáši. Ale přeji mu všechno nej a zdraví, které měl před kolapsem, kéž by to fungovalo!

     1. Neuvěřil. Chtěli jsme jet na sever a nejeli jsme stejně nikam, jinak bychom nešli. Třetí dávka už zákonitě nebyla a žádná další nebude. Zdraví si zase udělám.

    1. Fotil tam špinavé kliky a zapadlé náčiní na píchání do žíly, tak je vyděsil, že mu dali dočasně distanc. 😀

 3. Slovensko NEWS-FRONT.INFO

  (…) 👍Už viac ako 170.000 Nemcov podpísalo otvorený list nemeckých celebrít kancelárovi Scholzovi proti dodávkam zbraní Ukrajine. Proukrajinská Európa už nie je taká proukrajinská.
  Jedným z prvých signatárov bol slávny spisovateľ a režisér Alexander Kluge, čo však nezabránilo ukrajinskému veľvyslancovi v Nemecku, aby označil autorov listu za „hlúpych a nemorálnych“ (…)

   1. Tak, je to oddaný banderovec a vášnivý obránce azovnácků, takže jeho chování by nemělo nikoho překvapit – https :// www. fr. de / politik / ukraine-botschafter-andrij-melnyk-asow-regiment-ultra-rechts-nationalistisch-91425243. html (jsou tam vložené mezery, aby to nespadlo do spamu)
    Zaajímavé je, že vzhledově vypadá jako Fialovo dvojče: https://en.wikipedia.org/wiki/Andriy_Melnyk_(ambassador)

    Ještě mě napadlo, jestli on nebude vnouček tohohle týpka: https://en.wikipedia.org/wiki/Andriy_Melnyk_(Ukrainian_military_leader)

    1. Ptám se, Občane, co je špatného na tom, že jedna země konsenzuálně akceptuje jako velvyslance druhé země člověka, který naplňuje kritérium, že žáci mají pokud možno překonat svého učitele?
     —-
     J.N.,můj spolužák z gymplu, se kterým se za pár týdnů na abiturientském srazu o5 uvidím, už přes půl století zastává neměnný názor.?Adolf Hitler měl jedinouvelkou chybu: Byl příliš velký humanista, takže zaváhal a okamžitě nevyhubil všechny Rusy.
     Když jsem mu připomněl, že měl v plánu vyhubit i většinu Čechů, pravil: To je TVŮJ problém, já mám německé předky….
     —–
     Co z toho plyne za poučení?
     Jak pro koho, jak kde a jak kdy.
     Já osobně bych lidskost lidí, ale ani ani božskost bohů nikterak nepřeceňoval.
     (Zaplaťpánbu mám rakovinu, jinak bych si nejspíš zoufal.)

     1. To je hezká ilustrace současného stavu:
      „(Zaplaťpánbu mám rakovinu, jinak bych si nejspíš zoufal.)“
      Poněkud drsná, pravda…..

     2. A dva vojenští rabíni v Izraeli hlásali, že Hitler byl osvícený budovatel nově Evropy. Že měl jen jednu velkou chybu. Nepochopil, že právě Židé by mu byli při tom budování největší oporou.
      A tím prohrál válku.
      Natočili to kázání na video nějací vojíni, byl z toho mazec, psal o tom i Haaretz a rabíni dostali padáka. ( Asi dosluhují na nějakém poklidném civilním postu. Si myslím. )
      😀

   2. Fuj, Martine!
    Nedostatečně rozlišujete techniku provedení , sportovní a umělecký dojem!
    A úplně kašlete na povinný program.

  1. Možná nám to nakonec pomůže přehodnotit, proč nakupujeme od Skopčáka ruský plyn čtyřikrát dráž, než ho nakupuje Skopčák od Ivana. A nebo proč za nula prd prodáváme u nás vyrobenou elektriku na burze a tu samou elektriku pak nakupujeme za miliardy peněz. Všechno zlé je k něčemu dobré. Jestli to tedy přežijeme.

 4. Když se nehledí na grošíky
  „Britská energetická společnost BP dosáhla v prvním čtvrtletí roku 2022 čisté ztráty 20,38 miliardy dolarů.
  Hlavním důvodem je vystoupení společnosti z akciového kapitálu společnosti Rosněfť. Podle zprávy společnosti stálo toto rozhodnutí BP 24,033 miliardy dolarů před zdaněním a úroky.“

  1. Tak nejak jste to nepochopil, svobodna media jsou ta, ktera jsou soukroma a pod dohledem sorose

   Nejake faceneks weby nejsou media

  2. Aktuálně nejlépe hodnocená reakce v diskusi:
   „Nepřímá úměra: čím hlouběji v análu EU, tím výše na žebříčku.“ Vzhledem k uvědomělosti diskutujících na Hovínkách je to až překvapující. Ale možná si jen referent střížící hranice svobody projevu v demokratické společnosti dal zrovna přestávku na kafe.
   A jinak z článku:
   Novinářská organizace … uvedla že letos se hodnocení uskutečnilo na základě pozměněných kritérií. … Rakousko si pohoršilo, Slovensko polepšilo.
   Čili kdo si ještě pamatuje na nutnost čtení mezi řádky, na toho hůlkovým písmem vyjede, v jakém pořadí se dějou skutečnosti vytvoření žebříčku a stanovení kritérií.
   Pro příští rok lze očekávat výrazný propad Maďarska, mírný propad Srbska (je-li ještě kam), propad Německa, u Bulharska a Turecka se ještě uvidí.

  1. Posuzovat herce, herky, zpevaky, zpevny a podobnou havet podle toho „jaky zaujimaji postoj“ je ponekud zpozdile. Oni jsou tu od toho, aby hrali nebo zpivali. Bud se vam to libi nebo ne. Co delaji jineho je jejich vec.

   Ja si treba o byvalem zvolenci Stetinovi taky nemyslim nic hezkeho, ale (i) jeho „S matyldou po Indu“ kvuli tomu z knihovny nevyradim.

   1. Jozko, vyznávám stejnou zásadu.
    Třeba režimní poeta a strašlivý debil Miroslav Florian byl pěkný zmetek.
    Ale psát uměl a jeho veršíky o Praze si znechutit nenechám.
    Třeba Donutil je bezcharakterní šplhoun, ale skvělý herec.
    Je to složitý.

  2. Harrison, Lennon, Mc Cartney vždy byli levičáci, Ringo , myslím si, politiku nikdy neřešil. Všichni umělci jsou na straně Ukrajiny. Kluse jsem viděla plakat do kamery. BTW vystoupit takto s ruskou vlajkou by byla sebevražda.

  3. ale no tak – sláva v čudu, nikde nic moc zájem, mladý nezajímá a to se těžko nese……
   On byl „něco“ když byli 4 pak ať dělal co dělal šel dolů.
   K takovému Clifovi, který se vypracoval sám , se nemůže ani postavit.

 5. O tom, co se sklidí a do zahraničí vyvezou čeští zemědělci z českých polí letos rozhodnou čeští zemědělci a počasí.

  O tom, kdo bude jíst nedostatkové potraviny, vypěstované bez totalitních hnojiv a pesticidů českými zemědělci na českých polích se příští rok rozhodne ve třech globálních mocenských centrech:
  Washingtonu, Moskvě a Řeporyjích.

   1. Zaujal mě poslední Kechlibar, jenž reaguje na předchozího d-Fense.
    https://kechlibar.net/2022/05/03/das-ist-noch-kein-totaler-krieg-polemika-s-d-fensem/

    A co mě na Kechlibarovi zaujalo? Že i on je jenom člověk a jako takový není imunní vůči vítězství vlastní optiky a přání nad objektivní realitou:

    a) O síle ozbrojených sil Ruska viděné jako nepřekonatelné:
    „Tenhle druh tvrzení opakovaně slýchám od lidí starších 40 let, kteří si nosí v hlavě koncept Ruska coby nepřekonatelného medvěda a nějak nejsou ochotni jej opustit. Zároveň to často bývají lidé nedůvěřiví k médiím, stejně jako D-Fens, ba i více. (Opravdu to jde i více.)“

    Kechlibar si ve věci samotných možností RA stojí za předchozími svými závěry, což je v pořádku. Diskutabilní je jeho škatulka těch „kdo tomu věří“ – přijde mi až překvapivě primitivní, protože celá ta otázka interpretace „supersilné armády RF“ je ve skutečnosti mnohem složitější. Kechlibar totiž zcela pomíjí orwellovský doublethink, který se v naší informační sféře projevuje ve velkém. Totiž že lidé, kteří REPREZENTUJÍ onu mediální sféru až příliš často interpretují armádu RF jako neschopnou A ZÁROVEŇ jako všemocnou – obzvláště, zdůvodňuje-li umístění dalších a dalších základen amerických vojsk v Evropě a důvod pro „posilování východního křídla NATO“. Protože pokud „to neuděláme, budeme mít zítra Ivana v kuchyni.“ Tedy toho Ivana, který si nedokáže poradit s Ukrajinou? Od člověka s Kechlibarovým vzděláním mne tahle slepota překvapuje.

    Podobně problematická pasáž je pak podle mě i v otázce chování k civilnímu obyvatelstvu jednou i druhou stranou. Přijde mi, že Kechlibar zcela pomíjí heterogenitu Ukrajinců, že se boje na JV země odehrávají na území, které mohou takoví pravoseci zcela samozřejmě považovat za nepřátelské a zrádné.

    Bylo by toho asi víc. Mně jednoduše zarazilo, do jak širokých výpustek se pustil i Kechlibar, aby udržel konzistenci vlastních postojů.

    1. Nechte brouka žít. Není důležité zvítězit, důležité je se účastnit.
     Se svými názory se účastní, s jinými by psal do šuplíku. O rozvraceče nikdo nestojí.

     Trochu mimo, ale i k věci. Všímejte si sypání popele na hlavu ve Švédsku. Minulé skvělé humánní nápady s připrchlíky se proměnily v těžkou můru. Takový byl, je a bude běh světa.

    2. Nevím, po pár odstavcích čtení mi to přijde jako celkem blábol míjející se s realitou místy o světelné roky. Hlavní je nezapomenout vyjádřit odpor k Rusku a sem tam si do něj kopnout.

    3. Ten K. musi psat ,ale mysleni je az potom a dost daleko . Nekdy zadny.
     Facebook jde do kytek ,je vedenej dost odpornym podvodnikem , podrazakem a zlodejem a zacal policejni akce na sve zakazniky ,ztratil uz polovinu bohatstvi a 50 milard za poslednich 3 mesice.
     A ted tenhle darecek z nej zacal delat …Asi za nekoho kope.
     Je jeste asi dost pitomej..
     Nekolik mych poznamek na okraj situace.
     Je s podivem, za hodne dlouhou dobu trvani, ze NATO nema jednotnou vyzbroj.
     To vypada jako ostuda. Ve valce neco takovyho je nepripustny.
     To krici a zebra o totalni chaos..
     Jeste vo tom zadnej expert nemluvil.
     Kazda valka je take technologicka revoluce ve zbranich u rusu je videt ,ale zapad nic moc.
     Jit do U. nebo nejit pro NATO , oboji je spatne ,imperium je ve slepe ulicce.
     Ukrajinsky vojaci jsou dost statecny /pocitam vic nez ty NATO/,cviceny zapadnima expertama a instruktorama,ale neni to nic platny.
     V Syrii se rusove naucili dost a jeste dopredu na dnesek a americani nic?
     Odmitani a sverepe plynu z duvodu ,ze je ruskej ,znamena, ze EU jako zenska krici neee a chce co nejvic, zaroven. Zaroven plati a plati..Rus se pakuje.
     Ja bejt na jejich miste beru vsechno horem dolem. Nez se medved probudi..
     Plati papirkama /dolar a euro/ natistenejma a mozna i tema ruskejma ukradenejma. Za skutecnej hodnotnej a dulezitej zivotne material.
     Ted si vymenuji papirky za rubl ,kterej se ma podeprit zlatem.
     Kazdej jinej by bral.
     Navic suroviny chteji zadarmo. Jiny platej a sou radi .
     Kdo srovnava ,zase se nemuzet vyhnout ukazovat si na celo..
     Jak chteji pomahat U. , odmitanim ropy. Kdyz U. potrebuje naftu, oleje atd., hodne moc jako kazdej, v takovy situaci. Chteji opravdu pomahat, nebo jde zase o komedii?
     U nas rusove nebyli popularni , bylo to s nima vzdycky o valce a hrdinstvi atd. a to nas nebavilo /bavi to deti ,ale pak z toho vyrostou/,ale oni jak slysi fasismus ,tak zacnou bejt zurivi ,kvuliva tem obetem v kazdy rodine..Uz z toho duvodu jsou ted uplne jednotny ,ale jeste se nerozzurili doopravdy..
     To je jedna z nejhorsich chyb tech manasku..Jak je jinak nazvat.

   1. žádnej Petr ani Pavel
    V letech 1970–1981 pracoval jako advokát v Bratislavě a v tomto povolání se stal známým jako zástupce náboženských aktivistů a politických disidentů v rámci celého Československa.

    V roce 1981 ho vyloučili z advokacie. Důvodem byla jeho obhajoba v politickém procesu. Nejprve pracoval jako řidič, později se stal podnikovým právníkem.

    V roce 1987 úplně ztratil zaměstnání. Pokračoval v poskytování právních konzultaci náboženským a opozičním politickým aktivistům. V roce 1988 začal vydávat samizdatový časopis Bratislavské listy.

    V srpnu 1989 byl zatčen a obviněn z podvracení republiky právě za vydávání Bratislavských listů a přípravu vzpomínky na lidi, které v roce 1968 v Bratislavě a na jiných místech Slovenska zastřelili vojáci z okupačních vojsk Varšavské smlouvy. Z vězení byl propuštěn až v 25. listopadu 1989 v období sametové revoluce, když tehdejší prezident Gustáv Husák zastavil trestní stíhání např. M. Kusého, J. Rumla, P. Uhla a R. Zemana.[1]

 6. Viktor Orbán, kandidát na zavraždění

  Čelný maďarský politik se dostal na seznamy webu, zvaného Mírotvorec. Jedná se o projekt ukrajinských fašistů. Koho uvedou, je určen k likvidaci.

  Podle UA vládních představitelů, má být Madarsko vyloučeno z EU a NATO, protože se přátelí s Ruskem. Nejlépe má, jako stát, zaniknout.

 7. Přečteno na netu:
  Export plynu do Číny plynovodem Síla Sibiře stoupl o téměř 60 % ve srovnání s loňskými ukazateli. A co teprve až bude dokončena Síla Sibiře dvě.
  👉 UNESCO nepovolilo Rusku účast na konferenci o svobodě médií. Ona ještě nějaká někde je?

 8. „Štefec: Macron zbraně, které daroval Ukrajině, už má zase zpět ve Francii“
  ***
  (…) Zhodnocuje se rubl, nebo padá dolar?píše Jaroslav Štefec na facebooku.
  Určitou nápovědou by paradoxně mohl být fakt, že narkomafie během posledních dvou měsíců ostře otočily a místo donedávna milovaných dolárků přecházejí na platby za „zboží“ v Eurech. A krysy, jak známo, opouštějí potápějící se lodě jako první.

  Optimismu mi nepřidává ani skutečnost, že Západ de facto ztratil jakoukoliv kontrolu nad tím, co se děje s jím dodávanými zbraněmi, jakmile překročí hranice Ukrajiny. Jak se zdá, mnoho z nich ji v podstatě obratem opouští (a možná dokonce ještě dříve, než tam dorazí fyzicky) a odchází bez jakékoliv kontroly do celého světa. Jejich největším odběratelem jsou nejspíše teroristické organizace a jejich národní klony mj. i v Evropě.

  Je to zhruba týden, co byly speciální protiletadlové a protitankové prostředky, prokazatelně expedované na Ukrajinu, „zachyceny“ francouzskou policií na území Francie. Že by reexport? Každopádně se teď nejspíš bude prezidentu Macronovi hůře obhajovat jeho zámysl posílit dodávky zbraní ukrajinské armádě. Mohly by mu brzy zase skončit „doma“. (…)

  http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/politika/stefecmacron-zbrane-ktere-daroval-ukrajine-uz-ma-zase-zpet-ve-francii/

  1. Nechci nekoho obhajovat ,ale nejsou ty narkomafie daleko obchodne schopnejsi, bystrejsi za ucelem zisku a muzou bejt vzorem pro jiny, zpozdily..?

 9. Podstatně dražší, ale stále ještě dostupný chleba u nás – nepříjemné, ale snad to nějak překlepeme i bez přídělového hospodaření.

  O dost horší dopad se čeká jinde. Část Afriky sužují dlouhodobá sucha – zejména Etiopie a Somálsko závisí na dovozu obilí z Ukrajiny a Ruska (odhaduje se, že do konce roku počet lidí ohrožených hladem stoupne ze 14 na 20 milionů).
  https://www.chinadaily.com.cn/a/202204/21/WS6260b8d8a310fd2b29e584d2.html

  Kromě chybějících dešťů jsou dalším problémem tamního invaze škůdců. Blýskavka kukuřičná (Spodoptera frugiperda), která ovšem žere kde co, se od roku 2016 (první záznam) v Africe rozšířila v desítkách zemí, podstatně snižuje výnosy ( např. Kenya hlásí napadených 5000 hektarů, převážně kukuřice) a zvyšuje náklady (za pesticidy) – odhad škod 9,4 miliardy dolarů za rok.

  Na čí vrub se připíší oběti tohoto strádání?

   1. Re: pithart

    Jste zcela hloupý pithart, když jste do dnešního dne nepochopil základ existence v rozvinuté libo-demo-decho.
    Zapište si za uši či za jiný vhodný orgán. Může být i nevlastní a nepárový, hlavně aby vám byl stále dostupný.

    „Není důležité cokoli dělat či nedělat, je velmi důležité to umět politicky zdůvodnit. Nejlépe s vlastním ziskem – samozřejmě.“

    1. Jsou jeste nekteri mezi nami. …
     Jasny bylo uz od zruseni JZD ,ze spejeme, k svetlym a lehkym zitrkum. Bude nam dietarne a tak zdraveji lehko..A stale lehceji..
     Jini uz davno pochopili a kazou nam /vypada to ,ze si na nas kazdej zased,ale to je hruby omyl/ ,ze nebudem mit strechu nad hlavou a bude nas lehce daleko min. Sami ovsem nebydli prikladne pod mostem, a strasne zerou..
     Urcite se taky mnozi jako kobylky na urodu..
     Mala chybicka se vzdycky vloudi ,mam ale ty hluboky a nezapomenutelny zkusenosti..Tez dovedu vysvetlit snadno nelehke pomery v CT, ubranit tak CT proti vsem nepravdivym pomluvam ,nebot jsem tam pracoval jako paty kolo u vozu.
     Kdyz se ale plnil plan a zalezelo na premiich ,byl jsem rychle to kolo prvni.
     Vysvetlim tak nevysvetlitelne.
     Casto se stavalo ,ze jsme nevericne ,navzajem tvrdili.
     Stalo se to ,stalo. Je to nemozny ,aby se to stalo. Uplne nemozny. Ale vsichni se shodujeme a vime,ze se to stalo. Bohuzel uz nemuzu uvest zadnej priklad.
     Ale verte mi ,dalsi paty kola to potvrdi. Ted je vse a kazdemu ,co se tam deje ,uplne jasny. Skoro nic se nezmenilo, to vidim..
     Mimo vyse uvedene hojne a bez konce dalsi stiznosti ,dovolim si vse snadno a lehce vysvetlit , uvest na pravou miru ,kazdy by jiste na to prisel sam, kdyz za veci neprijemne ,zhorsujici se ,jako inflace, korupce ,nedostatky, krize a vse ostatni ..
     Za uplne vse, muze Putin.
     A to neni vse. Z toho duvodu musi vsechny vlady a media a urady desne a strasne lhat. Proc ? Aby jsme se my lide zbytecne nebali. Jsme tak uchraneni.
     Vlady a media se tak lhanim obetuji, pro nas klidny a zajisteny zivot.
     A jsou za ty uslechtile skutky jeste krute odsuzovani . Nemam slov.
     Zase za tohle muze Putin. Dalsi otazka je uplne ,pro male deti.
     Jak za to vsechno muze Putin. Inu, ma se delit po dobrem se vsemi s bohatsvim Ruska a ne hamounit vsecko pro sebe..A pro svoje kuncafty.
     A vsem bude potom dobre, vse nespravne ,co nam skodi zmizi a pravda muze zavladnout ,zvitezit a snadno nad lzi ,kdyz nebude ani duvod lhat,nam a budou plny hrnce..I bez JZD.
     /Doufam,ze pro zmenu ty u nas doma. Ale toho si neni treba vsimat/.
     V neposledni rade vsechny utrapy a stiznosti zmizi, aby se jiz nikdy nevratily , vcetne tech lzi….Jako zly sen.
     Pro ty co jeste maji sny v noci ,ty bych chtel obzvlaste varovat,ze brzy prijde urednik,povereny se na ty sny take poptat…Jesli nejsou zavadny..
     Jablko nepadne daleko od stromu. Taky sem byl jablko to Stalinovy.
     Jaka osoba takovy sen…… Nashlednou brzy, v bezruskych lepsich casech…

    2. V jakym stavu ma bej ten zminenej organ, aby se vse zdarilo?
     Aby nejen zisk rostl a mohutnel. Kdyz vetsi bere.
     A jake psaci nacini se doporucuje a jest nejlepsi na pocmarani zmineneho organu?
     Lidu je nejasno. Kdyz ma jeste existovat.
     Nevlastni zmineny organ je ,chci verit ,ten trasplantovany ? Ze ano?
     Ktery se nejlepsi hodi k transplantaci a k pocmarani, aby zustal nadale nevlastni a kde takovy najit, nebo koupit.
     Kdyz nekdy zisk je taky risk. A naopak.

   2. No záleží na tom …

    Mělo by se měřit jedním metrem a připisovat všem po zásluze. Dnes je ale v jistých kruzích módou připisovat všechno zlé jedné straně (a pozitiva zamlčet nebo alespoň pomluvit).

    Takže nelze očekávat, že by si kolektivní západ nějaké (byť objektivně existující) zásluhy připsal. Výsledek je předem znám.

   1. Co když to v Africe připíší Usákům? USáci Číně. Čína EU. Rusové Usákům
    a EU. EU Afričanům a Rusům. A já si to připisuji UA.

    A co teď?

    1. Re: dexx

     Tedy vy jste vymydlenej, úplně ganc.

     Vy jste nebyl na vojně?

     Pravidlo č. 1.
     Velitel má vždycky pravdu.

     Pravidlo č. 2.
     Pokud se tak občas nestane, platí pravidlo č. 1.

     Problém je vyřešen.
     Pokud furt nic, poslouchá se buď ten, kdo má víc peněz, anebo ten kdo má delší klacek. Většinou je správně obojí najednou.

     1. Pro uplnost jeste nekolik malych dulezitosti .
      Na vojne se treba musi uplne normalne , na podzim a na jare , barvit stetcema trava a cely travnik ,ktery se v kasarnach ,prave za tim ucelem porizuje, na zeleno a spadle listi zpet lepit lepidlem , nebo aspon privazovat niti , kdyz dojdou lepidla ,na vetve stromu..
      Nebot opadavaji a to neni normalni..V pripade spatne barvy a odstinu u listi /taky se padem na zem zamazou/,se musi tez opakovane jeste barvit.
      Jak potom maji byt lide normalni ,kdyz jsou svedky takovych nenormalnosti.
      Zminene neukaznene chovani travy ,stromu a v dusledku prirody, musi byt napravene a vcas , kdyz si casto delaji nepolepsitelne co chteji.
      Na rozkazy napriklad vubec nereaguji a tak je neplni..

      1. Hihi a tohle také vymýšleli Jihokorejčíci. Měl přiletět jejich prezident (Hyundai, tam si na prezidenty všeho možného potrpí) udělat kontrolu do Nošovic a ejhle zima jak prase, jaro se nekoná.
       Tulipány malé, vůbec nelezly, sněžilo a nejvyšší v Soulu chtěl udělat kontrolu. Tož kontrola kvůli zimě byla odložená o 14 dní.
       Jak na swiňu chlad přetrvával a furt nic nekvetlo, ale tráva se trochu zazelenala. A tak vyházeli všechny tulipány a dovezli tuny jiných jarních kvítků. Teplo se zrobilo a přijechal jejich nejvyšší.
       Tým líder, který to sledoval, řekl, že tohle jsme dělali na vojně, trávu barvili na zeleno, na podzim lítali jak idioti s podzimním listy. A že kdyby nebyl debil, tak si zrobil živnost na kytičky a mohl být v balíku a nemusel harovat na lince.
       Furt to vidím na polovojenský systém akorát v réžii USA.

       V létě to zrobili znovu s růžemi na jiných záhonech, odkvetly a nejvyšší měl přiletět, tož je vyryli a vyhodili a honem tam prdli jakési letničky. Každý rok tak vyšilovali, akorát sakury nechali být a ty potfory kvetly dva dny…
       Znám i jiné odrůdy, v Kopřivnici byly plnokokvěté, překrásně růžové a ty kvetly dlouho, jenže je už pokáceli, byly staré a třešňové dřevo je žádané.

       1. Cervena Karkulka sla, pospichala a vlastne za babickou bezela a kdyz Vlk v lese videl Karkulku bezet ,tak vyskocil a prestal lezet..

  1. Afrika je furt ještě v pohodě.
   Ale v Indii letos bude úroda pšenice nižší o 20 až 40%, kmínu o 60%, ječmen o 20% atd., bo už třetí týden celostátně teploty nad 40°C (v intervalu 40° – 52°C), nedostatek vody na závlahy (o pitné vodě ani nemluvě), polní požáry.
   V Indii žije víc obyvatel než v celé Africe – více než 1,4 MILIARDY – a téhle mase teď hrozí hladomor.

    1. Indie má povoleno nakupovat ruské uhlovodíky za velmi nízkou cenu. ( Cena šla dolů kvůli nezájmu demokratického světa. )
     Ti Amíci uměj být hodní , když chtějí.
     😍

    1. Tak to se mu to keca, kdyz ma za prdeli velkyho brachu. Jinak by za podobne veci letel z diplomacie jak namydlenej blesk.

     Oni tihle Ukrajinci vubec uspesne pracuji na tom, aby jich mel kazdy plne zuby.

 10. Dost lidí stále mimo realitu:

  „Čtyřiadvacet procent Čechů by bylo ochotno v případě napadení České republiky pomoci armádě bojovat s nepřítelem, 62 procent by se odmítlo do bojů zapojit. České armádě důvěřují dvě třetiny občanů, v její bojeschopnost ale věří o něco méně lidí, 51 procent, zatímco zhruba dvě pětiny v ni nevěří.
  Vyplynulo to z průzkumu společnosti NMS Market Research pro publicistický pořad České televize (ČT) Bilance. ČT poskytla výsledky průzkumu ČTK.
  Podle průzkumu, který agentura provedla mezi 9. a 17. dubnem mezi 1350 lidmi, se občané ČR ve velké míře spoléhají na spolupráci členských zemí NATO. To, že je republika součástí Severoatlantické aliance, považuje za důležité 71 procent oslovených. Pro 16 procent lidí to není důležité.
  ___Průzkum zjišťoval také názor lidí na financování armády a podle 57 procent lidí by Česko mělo do armády investovat více peněz než dosud.___ Osmadvacet procent s tím nesouhlasilo.“

  Zdroj AK (Homer)

  1. To podstatné co mělo vyjít je v posledních dvou odstavcích. Vzhledem k zadavateli průzkumu byl výsledek celkem jistý.

  1. Princ MbS má za ušima!
   Saúdi jsou závislí na podpoře USA, stejně jako i jiný státeček v Orientu.
   Existuje smlouva Quincy Pakt, kterou uzavřel se Saúdy prezident Roosevelt. Později ratifikoval ( myslím) Bush st. )
   Ale Saúdi to hrají na obě strany, děsí je hněv arabské ulice, která by je náramně ráda smetla.
   Shození WTO bylo namířené spíš proti Saúdské královské rodině, jenom se Bin Ládinovi eklovalo zabíjet souvěrce.
   Teď MbS odmítl příkaz z Bílého domu ohledně distribuce a ceny ropy.
   Tak hlavně aby se ten super nejmodernější zbrojní arzenál, kterým Amíci vydatně zásobují státy v Zálivu, neobrátil namísto Íránu proti Západu.
   V případě vyzbrojení / přezbrojení afghánských mudžáhidů se PŘESNĚ to stalo.
   Oni jsou totiž milovníci Alláha daleko chytřejší, než si euroatlantici myslej.
   Princ mohl klidně dojít k názoru, že půjde “ s lidem”. Aspoň naoko.

  2. Mi se líbí ten vyjadřovací narativ- Arabáci jsou zásadně „MONSTROZNĚ“ bohatí, Žiďáci a Bílá Nová aristokracie jsou zásadně filantropové…

  1. Chytré elektroměry a chytré sítě je jen marketingový výraz pro to, aby šlo vypínat spotřebu když by bylo elektřiny málo. Už dnes je síť vybavena dálkovými vypínači aby šlo vypínat menší oblasti (cca na úrovni obcí) než dříve. A chytré elektroměry povedou k tomu, že například pustit pračku bude výhodné jen v jistých časech. Zpočátku to bude dobrovolné postavené na lepší ceně, časem v nějakých hodinách pračku pustit nepůjde a tak dále až se dopracujeme k elektřině na příděl na pár hodin denně.

   To se skrývá za pojmem „chytré sítě“. Obecně když je něco chytré, tak to znamená, že vás to špehuje a pracuje to v zájmu jeho tvůrce a teprve až pak uživatele.

   1. jj, tohle se mi vzdycky libi, kdyz date rozhovor s nekym, kdo tlaci „novou energetiku“. Driv nebo pozdeji dojde na „chytre site“. A kdyz se ho snazite dotlacit k tomu, aby vlastnimi slovy popsal o co jde, tak bud nevi, o co jde nebo se krouti jak zizala, aby nemusel rict „vyperes, az bude elektrika, ne tehdy, kdy potrebujes“.

   2. Re: adx

    V zájmu uživatele? Kdy a jak?
    Vy jste se zbláznil!
    Vy tu jste od toho, aby z vás v odstředivce vycucali cokoli, co má jakoukoli minimální hodnotu!!!

    Já vím, že jsem to přehnal, (ale jen úplně maličko!) ale v jádru nejde opravdu o nic jiného. Montáží dálkového vypínače – pardon – chytrého elektroměru budou soudruzi přizpůsobovat váš odběr svým představám a NIKDY naopak.
    Tím chci sdělit, že k vámi vymyšlenému sousloví
    „… až pak uživatele.“ NIKDY nedojde.

    1. Ale no tak. Elektroměr není vypínač, natož vypínač některých okruhů v bytě. Ve skutečnosti to bude jednodušší. Po vypnutí plynu, respektive velkém snížení tlaku v potrubí vypnou plynové kotle. Lidé pak vytáhnou různé teplomety, infrazářiče a jiná topítka. Následně vypadne na přetížení celá větev rozvodu proudu. Zapnout jí nebude možné, protože po zapnutí hned zase vypadne. Tím pádem nenaběhnou ani plynové kotle po obnovení dodávky plynu, protože nepůjde elektřina. Nač složitě konstuovat něco, co přijde samo.

     1. Re: JH

      Jste zcela hloupá Hruška.
      Tak, jak jste to popsal, by to MOHLO fungovat rovněž, ovšem BEZ platby za nové elektrohodiny, což je NEPŘÍPUSTNÉ!!!!!!!!!!!!!!!
      Porušil jste pravidlo č. 1 – občan MUSÍ být neustále džusován!!!

      1. Možná ty chytré hodiny budou obsahovat vylepšení, které v případě nouze umožní odcucnout obsah baterie zbohatlického elektrowerku potřebnějším spluobčanům.
       A pokud budou hodně chytré, třebas to i nějakým vhodným poměrem odečtou od spotřeby a připočtou ctihodnému občanovi bodík k jeho sociálnímu kreditu.

 11. Dnes byl Apoštol vskutku apokalyptický a já si dovolím přidat ještě trošku navíc.

  Příčiny růstu cen plynu jsou již dnes dostatečně známy. Rusko krom dlouhodobých kontraktů dodávalo plyn i na burzu, když to EU tak chtěla. Po mnoho let to vcelku obstojně fungovalo a obchodníci toho využívali ke svému prospěchu, neb cena někdy byla i menší, než ony dlouhodobé kontrakty. Leč Rus v jednu chvíli usoudil, že již bylo dosti pohody a přestal na burzu onen plyn dodávat, což mělo na ty, jenž spoléhali právě na tuto možnost, katastrofální důsledky. Ona katastrofa se nakonec přelila do všech návazností na plyn. Díky EU a její blbosti, převážně monopolního dodavatele plynu pro Evropu nutit obchodovat přes burzu má vždy nezamyšlené důsledky.

  Jak známo Rusko a Ukrajina je obilnicí Evropy pro okolitní svět, no a co se stane, když se ona obilniční, dříve dobře promazaná kolečka zničeho nic zaseknou. No bude hladomor. Hlavní tok oné obilnice je přes Oděsu a její přístav, no a co se stane, kdy se lodě do Oděsy nedostanou? Obilí se do okolitního světa nedostane což bude mít stejný efekt jak neprodávat plyn přes burzu.

  Uvalovat sankce na někoho na kom jsem životně závislý, nemívá dobré konce.

  USA se podařilo zabít dvě mouchy jednou ranou. Dostat Evropu do ekonomického propadu, a posílit Ruskou ekonomickou pozici.
  Zjednodušeně: Evropa bez Ruska nepřežije, Rusko bez Evropy přežije.

  Už vidím jak inlajnu jak Fiala kráčí k Putinovi a s pozdravem Sláva Ukrajině!! žádá o pomoc a dostane se mu ji, tedy nám. Rok 2023,24 bude převelice krutý.

  1. Věštče, pokud se nepletu, tak kdysi Bílý dům uvalil embargo na Činu, která byla ( je? ) závislá na nákupu sojových bobů pro svoje vepříky.
   Nejvíc plakali američtí farmáři, kterým to nikdo včas neřekl.
   Myslím, že důsledky těch různých embarg a samkcí Amíkům játra nervou. Prostě bouchnou do stolu, a je to. ( Ale dře to. )
   😀

   1. ad. „Ale dře to.“ Ale nesmí se to škrábat a „satelity“ to škrábou. Důsledky uvidíme, když se to spojí se suchem,…

  2. Příčiny vysoké ceny elektřiny a plynu v ČR, přesněji nejvyšších cen široko daleko, vůbec nesouvisí s Ruskem. Pokud bychom měli dnešní cenu plynu nebo elektřiny na úrovni maďarské nebo polské, i slovenské, pak by nás zvýšení jejich cen tolik nebolelo. Zvýšení bude procentuálně přibližně stejné, ale u nás půjde z vysokého základu, ke kterému se přičte.

  3. My jsme rozpatlali a rozlozili uz horsi rezimy , nez je EU. Jsme furt jeste profici v tom a jeste mame ten nejlepsi humor na svete…A jeste jsme meli neco zabavy..
   Dolf chodil a rikal , nejhorsi jsou, cim vic je vohejbate..

 12. Zase a opět „Naše vláda neudělá nic“

  Vznáším již druhý dotaz: CO by měla naše vláda udělat aby se z NIC stalo NĚCO.

  Jen drobnost, vláda nevytváří žádnou hodnotu jen přerozděluje, přitom v onom přerozdělovacím procesu se mnoho hodnost spotřebuje.
  Za sebe děkuji Bohu, že vláda nedělá NIC, neb ono NĚCO bude vždy horší než to NIC.

  1. Třeba by mohla zvýšit nákupy komodit do státních hmotných rezerv. Mohla by omezit vývoz komodit, protože je brzy budeme potřebovat.
   Když vláda nedělá nic, o to víc dělají různé korporace. Ale zpravidla to není něco, co by bylo v našem zájmu.

   1. Myšlenka „vše do státních rezerv“ má jednu záludnost. Jen oddaluje konečné řešení.

    Zatím si hrajeme na liberální demokracii a tam je to, co navrhujete (Mohla by omezit vývoz komodit), přímo svatokrádež. Možná si vzpomenete která strana měla heslo „Nic proti státu, nic bez státu…..“

    Vaše představa „o to víc dělají různé korporace“ je jako volat, ať je všude mír. Možná vás to překvapí, ale i ty „o to víc dělají různé korporace“ mohou něco dělat jen do výše našich peněženek. Je jen otázka na které peněženky ty korporace míří. Pokud pošleme do Afriky peníze na potravinovou pomoc a korporace tam utrží víc peněz, nedivme se, že „by bylo v našem zájmu“.

    Zkrátím to, politické reprezentace dřívější (Babiš), současná (Fiala) a budoucí(?) musí změnit svou politiku z všeobjímající liberálně fašistickou na sobecky demokratickou, tedy hájit vlastní zájmy a
    hlavně, vytvářet pro to podmínky.

    1. Korporace vlastní zájmy hájí. Na tom je založeno jejich podnikání.

     Vláda také hájí vlastní zájmy. A vytváří pro to podmínky. Třeba podpora práskání. Nebo třeba podpora nadnárodních korporací. Pokud vláda bude hájit vlastní zájmy, budeme tam, kde jsme.

    2. Vytrhujete z kontextu to, co se Vám hodí, a používáte to proti autorovi kritizovaného.
     To je hodně nečestné a nesportovní chování.

   2. Omezit vývoz komodit…
    Jakože řekne Pepovi : Neprodáš Helmutovi, prodáš nám za hubičku do hmotných rezerv?
    Bojím se, ze vláda smrdí korunou a Helmut platí líp a Pepa nechce prodělat.
    Omlouvám se, zemědělství ani ekonomice nerozumím.

    1. Helanove,
     Omezit vývoz komodit:
     Napřed vláda zakáže vývoz komodit. Třeba pšenice.
     Tím nebude moci Pepa prodat Helmutovi ani Mohamedovi.
     Pak Pepa rád prodá komodity vládě.
     V některých zemích to tak funguje.
     U nás už není co zakázat, už je vyvezeno.

    2. Omezení vývozu komodit můžete sledovat v praxi už několik let.
     Vláda omezila vývoz mléčných produktů do Ruska a vůbec ji nezajímalo, jak dobře Rusko (Helmut) platí a kolik Pepa (Madeta) prodělá.
     Ekonomická opatření nejsou komunistická nebo fašistická, ale dobrá nebo špatná, účelná nebo neúčelná…

     1. Vůbec to nevidíte třídně, totiž atlanticky pokrokově. Zakázat vývoz do Ruska je totiž něco úúúplně jiného než omezení vývozu do Reichu nebo Polska nebo jiné tramtárie.

  2. Vláda by měla přestat dodávat na Ukrajinu zbraně a peníze na ně. Odkoupit od RWE plynovou infrastrukturu na našem území (kterou prý chce RWE prodat) a pokusit se opět dojednat dlouhodobý kontrakt s Ruskem.
   Celé zestátnit ČEZ a investovat do výstavby dalších jaderných bloků, ideálně ve spolupráci s Ruskem, u kterého máme ještě zaplacené licence na výstavbu 2 bloků a obnovit i díky tomu náš jaderný průmysl.
   Podpořit naše zemědělce státními výkupy za dostatečné ceny. Ideálně i zakázat vývoz strategických komodit (pšenice,…), na dovoz xnásobně dotovanějších produktů naopak uvalit dovozní cla. A spoustu dalšího.
   Asi by to bylo proti vůli a koncepci EU > vystoupit z EU.
   A za mě i z NATO, jako teroristické organizace v zájmu USA.
   Ale na to asi budeme potřebovat jinou vládu.

    1. Pokud přestaneme dodávat na UA zbraně, zakážeme vývoz strategických komodit v době nouze nebo dostavíme JE za nejvýhodnějších podmínek, zavádíme fašismus?

     1. Fašismus je především spojen s rozhodující roli státu a vůdcem. Nic bez státu, nic proti státu, vše se státem. No a paní Světlana chce podřídit státu vše.

      Vláda by měla…
      Odkoupit od RWE….
      Celé zestátnit ČEZ a investovat do výstavby dalších jaderných bloků…..
      Podpořit naše zemědělce státními výkupy za dostatečné ceny……
      Ideálně i zakázat vývoz….
      uvalit dovozní cla…..
      A spoustu dalšího……

      Tato slova přesně vedou do pekla současnosti. Nějaká osvícená vláda, jež vy věděla co je nejlepší, by tak i konala.

      Dovolím si ještě jednou zopakovat roli vlády: vytvářet prostředí. Nic jiného a za žádných okolností.

      1. Zapomněl jste na nadlidi a podlidi, na lepší národy a pronárody, které musí ustoupit těm lepším národům.
       Fašismus je označením typu politické ideologie, jejímiž typickými rysy jsou zejména autoritativní a vůdcovský princip, vypjatý nacionalismus, militarismus, sociální darwinismus, kult modernity, mládí a síly jakož i silná ekonomická role státu chápaného korporativisticky, v němž soukromé vlastnictví musí sloužit kolektivnímu prospěchu.

       V užším a původním smyslu označuje italský fašismus (italsky fascismo, od fasces, římského symbolu moci), politické hnutí vedené Benitem Mussolinim a vzniklé po 1. světové válce, které ovládalo Itálii v letech 1922 až 1943.
       Německý nacionální socialismus, čili nacismus, rovněž vyrůstal z pravicově nacionalistických i levicově socialistických kořenů. Oproti italskému fašismu byli nacisté mnohem více rasističtí, což vedlo ke genocidě Židů a dalších skupin obyvatelstva. Agresivní nacistická mezinárodní politika nesla hlavní vinu za rozpoutání druhé světové války.

       1. Neni to uplne presnej popis fasismu.
        Napriklad Lenin nazval fasismus poslednim stadiem imperialismu..
        Co je videt dnes.
        Ale nemame v historii sveta priklad strasnejsi , opakovany nekonecny zrady lidstva , socialisty.
        Socdem byli zdaleka nejsilnejsi strana v Evrope.
        Taky Hitler byl socialista..Nema to obdoby v dejinach..

    2. Jsou-li Světlanina opatření „tvrdě fašistická“, pak chci ten Tvrdý Fašismus™ i já.
     Hospodářská opatření jsou fungující a nefungující, praktická a nepraktická, dobrá a špatná.
     A pak ještě „liberální“
     Ta nás dostala tam, kde jsme…

   1. Rusové budou čelí žhaví uzavřít kontrakt s jednou z nejnepřátelštějších zemí.
    Takhle jsme se vyprofilovali.

   2. Re: SŠ

    Osobo, vás zabalit do paketu a poslat vás štando pede do Bruslogradu, kde to z vás vymlátěj, takové hnusné a neojropské nápady!

    Vy máte býti pouze chytrá, mladá a krásná!

    1. Re: dexx

     Když na ně natáhnete dostatečně velký igelit, stačí deset. Při pěti už by smrad dral na povrch.
     A nezpomeňte vršek hezky zhutnit.
     A nejlepší je jíl.

 13. Často zde hovoříme o potravinové soběstačnosti. Co přesně to, ale znamená? Jaké plodiny a kolik? Jak toho politicky dosáhnout? Musel by každý zemědělec část své produkce, takto směrovat? Byla by státem garantována výkupní cena? Možná, že by to stálo za článek.

  1. Tady jde proti sobě několik trendů – jednak dělat to levně, což znamená velké pole, velký traktor, velké silo, velké náklaďáky, velké zpracovatelské závody, velké kravíny, vepříny i drůbežárny. Velké kontrakty na ruský plyn i elektriku. Složité materiálové toky. Pak mohou být kuřata i chleba levné. Ale tohle všechno znamená miliardový kapitál, korporátní řízení, patří to různým Babišům, co to umějí dělat. Je to soběstačnost, kdyby naše zemědělství umělo vyrobit dostatek chleba (umí) a masa (neumí), za cenu toho, že celé patří několika lidem, kteří o něm rozhodují?
   Už jsem to tu psal – je běžné, že se prasátko narodí v Holandsku, vykrmí v Polsku, zabije v Ostravě, zamrazí na tunové kostky masa a zamíchá s italským separátem a německým hovězím v Plzni a vznikne „pravý český Godhaj“. Je to jak automobilka naopak. Také nás brzy začnou čekat výpadky součástek i při výrobě salámů.
   V dnešní době je v podstatě každá země exportér těch komodit, které jdou na jeho území pěstovat nejlépe a ostatní dováží.

     1. Jasně, ale jak? Jak to zařídit, jak garantovat? Nějaká forma státního/polostátní rostlinné a živočišné výroby? (to většinou končívá hladomorem). Jak kontrolovat velkovýrobce, aby produkce zůstala doma, za rozumnou cenu? Jak nadefinovat kolik a co je potřeba? Nebo se jen zaměřit na nějakou formu státních potravinových rezerv?

       1. No tak to by nešlo, protože tehdy si řada lidí odchovala něco drůbeže, vepřového, také nebylo zvykem kupovat ovoce a zeleninu, kterou měli lidé také na polích,… To dnes nikdo ve větším dělat nebude, protože jsou vytížení prací, dovolenýma, TV, PC, ani děti nejsou výrobními prostředky a motyky lidé dávno vyhodili, koně pošli,….

        1. Matko, ideál dnešních juniorů spočívá v opatření si papíru z nějaké VŠ.
         Který je doživotně osvobodí od hejbání rukama. A většinou i od převzetí jakékoli odpovědnosti. Za cokoli!!!
         Vystudovat nějaký ten gender, stát se enviromentálistou, bohoslovcem, romistikem, sosyjálním psicholokem… A je to.
         Ve státní správě, v jedné z tisíců neziskovek, všude po takovém vzdělanci rádi chňapnou.
         A poklidný život je zajištěný, který trouba riskoval někde na farmě a převzal odpovědnost za svoje živobytí?
         Tohle jsme jim v 89 vycinkali a ani se nedivím, že pochopili vo co gou.
         ( Aby to nevypadalo, ze vidím chybu jen na těch mladých. Ti se jen přizpůsobili. )

         1. Tak nějak.
          Své děti jsem vychovala tak, že vždy musely na poli, kolem domu, zvířat,… pomáhat. Dnes si poradí se vším, synovi se určitá šikovnost hodí i v podnikání. Hned tak něčeho se ta děcka neleknou a i když dcerky vystudovaly a jsou v kanclu, mají i jiné základy. Ostatně mladší dcerka naznala, když si byla vyřizovat na státním úřadě potřebné dokumenty, že v soukromém sektoru, kde pracuje, by ji za takovou práci dávno vyhodili.
          Ale vyzvednout pronajaté pole z družstva a začít úplně od začátku s nulou? My jsme na to staří a nemáme důvod, a děti? Snad to přece jen na obživu potřebovat nebudou, nějakou zeleninu, ovoce, drůbež,… stíháme, dnes dáme do země dýně, cukety,… ale zatím nic neroste, ani ta tráva zatím pořádně ne.

          1. lenze stat nenakrmi takto rodina, co si vezme pole z druzstva a bude hospodarit …. tak to mali komunisti po vojne, pred druzstvami … a aby sa mesto nakrmilo, musela vesnica davat … nemozem povedat, ci za to rolnici nieco dostali, alebo to odovzdavali ‚len tak‘ … ja vtedy nebola, a doma sa o tom nerozpravalo … ale rozpravalo sa o tom, jak sa chodili sypky vymetat, ked sa mestu jedla nedostavalo … co by sa stalo dnes, kebyze ta rodina, co si vezme pole z druzstva nevypestovala tolko, aby mesto nakrmila? sebestacnost? kontigenty? vymetanie sypok? hladomor?

        2. Pred 89 bola mliekaren v kazdom okresnom meste … akoze nebolo na pultoch tolko roznofarebnych obalov, ale kebyze prisla kriza jak dnes, kazdy okres by mal aspon to mlieko pre seba, co sice neznamena blahobyt, ale tiez ze nenastane hladomor (len mliecna dieta :P) … takisto to znamenalo, ze v ramci okresu bol dostatocny chov krav, aby bol prisun mlieka … co by sice neznamenalo dostatok masa, pac dojnice vybit nemozno, ked od nich to mlieko chceme, ale zase znamenalo by to ake-take hnojivo, ked by nastala hnojivova kriza ako teraz u nas … ale uznavam, bolo to komunisticke, bolo to kolektivne, bolo to patrocnicove

        3. ad. bosorecka napsal:3 května, 2022 (13:22)
         Jenže pár lidí by mělo co jíst. Pokud stát činí to, co činí, dobře nebude.

      1. To bylo myšleno jako odpověď na první část otázky – definice soběstačnosti. Jak jí dosáhnout, jak ji garantovat, to nevím.

       Ale vymezení pojmu „potravinová soběstačnost“ je, domnívám se, velmi podstatné: chceme-li něčeho dosahovat a následně to garantovat, musíme především vědět, mít jasno a být sjednoceni v tom, co to vůbec je.

       Nijak nelpím na své shora uvedené definici, ale někdo by se tím vážně zabývat měl. – Kdo? Taky nevím. Původně jsem si myslel, že je to úkol vlády, ale nedávno jsem se dozvěděl, že vláda tady není od toho, aby se starala o lidi. – Dál tu myšlenku rozvíjet nemohu, neboť bych se dopustil trestného činu a naštěstí nejsem ani Lang, ani Novotný, aby mně to jen tak prošlo.

       1. Nebo současný zmocněnec pro energetickou bezpečnost, Bartuška, který by chtěl upalovat lidi, bo shledával upálení lidí v Oděse, účelným a užitečným.

        1. Bartuška sdělil, že dosažení energetické bezpečnosti je hračka.
         Jenom by to chtělo zrušit hen tu byrokracii, a je hotovo během pár měsíců.
         Asi do švestek, myslel 🤔

        2. Re: dexx

         Soudruh Bartuška má rád kebab, proto schvaluje grilovačky.
         A je energeticky zmocněn, protože umí zařídit grilovačky i bez pitomého plynu od věčně ožralého Ivana.
         A líbí se mu vzor Oděsa.
         A vy jste zcela zaostalý dexx, který mu závidí jeho chytrost, mládí a krásu.
         A nejste soudruh, tak zuříte.

    1. Já osobně bych soběstačnost v zemědělství definoval schopností státu rychle doplnit kapacity, které vlivem nepředvídatelných okolností začnou vypadávat. Schopnost mobilizace zdrojů. Stejně jako v případě obrany. Máme malou armádu, ale vojáci jsou schopní rychle a efektivně začít cvičit obyvatelstvo. Pěstujeme hlavně pšenici a řepku, ale máme dostatečné zásoby všech druhů osiv a zemědělci mají znalosti, jak je pěstovat. Máme dostatečné množství skladových rezerv, které jsou na našem území a pod naší kontrolou.
     Podporovat samozásobitelství na vesnicích. Třeba tím, že prodej ze dvora nebude nijak omezován. Nedělat vesničanům překážky, aby mohli dělat zabijačky, aby mohli prodávat výpěstky ze záhumenků, aby doma mohli vařit a prodávat marmelády, apod, apod. To by podle mě byl obrovský potenciál ne pro zbohatnutí vidláků, ale znamenalo by to velké množství zásob potravin v tom nejlepším možném stavu.
     Jen ta živočišná výroba by se složitě obnovovala. Tam jsme zaspali a bude se to blbě dohánět, protože postavit kravín či vepřín, to jsou miliardy peněz.

      1. Když mobilizace, tak musí být organizace. Jak by se to dalo organizovat v dnešní době? A aby producenti poslechli pokyny případné osvícené vlády, protože jsou přesvědčeni o smysluplnosti jejího snažení?

       1. Slibovali to před volbami, jsou za to placení, je to jejich úkol. Pokud přestanou rypákovat do mezinárodní politiky, stále zdokonalovat systém péče o uprchlíky, povolají experty, něco by to ku prospěchu změnit mohlo.
        Ale tato vláda je naprosto marná.
        Jak už jsem psala, zaobírám se vážně myšlenkou, že mají nějaké časově omezené zadání, že to mají doklepat např do konce roku a pak už nebude třeba řešit nic. Přemýšlí totiž akorát v horizontu dnů a týdnů.

     1. O zbourání kravína se dozvíte nepřímo : váš dům v květnu – to už měly zahnízděno – obkrouží černá hejna jiřiček a vlaštovek. Někdy vyvedou mladé i na novém působišti, někdy jim je kočky sežerou všechny.

    2. Myslím si, že za komoušů se to plus minus dařilo, akorát se to jim to lépe plánovalo, neb skoro vše bylo státní. Podle mého názoru lze najít pro současnou dobu inspirace třeba v Rakousku. A je nutné snažit se vymanit z regulace EU, která po řadu let tu soběstačnost globalizací potírá.
     Tohle je smyslem práce vlády a ministerstev , myslela jsem si…

     1. Celkem jde take o to, dostat choulostive potravinove a sezonni produkty ,tedy nejkvalitnejsi ,co nejdrive ke spotrebiteli..
      Dalsi problem je distribuce.
      Cim vetsi tim horsi. Dale se jedna o koncentraci vyse uvedenho a co nejvic, v tunach ,na jednom miste.
      Ted napriklad nevysvetlitelne shorelo uz pet velkych vyrobcu potravin v Usa.
      Vetsi vyrobce vetsi skoda a problemy s tim spojene..
      Zkuste mluvit do zdi mozna vam odpovi , na rozdil od vlad a uradu.
      V dusledku, ze vedi ,kdyz dostavaji rozkazy ,vsecko nejlip….

   1. Apoštole, ve velkém kravíně a hlavně vepříně jsem chcípala na pajšl.
    A problémy mělo hodně lidí, s tím bordelem ohledně nějakého typu koronáče, by spousta ošetřovatelů skončila doma, ti nejhůře postižení na dýchacím přístroji. Tohle nemůžete lidem dělat.
    Stačí menší stáje, stejně nemáte dostatek matečního stáda /otcovské je dávno vyřešeno inseminací). Pro 100 krav a více stájí po krajině a maximum 200 prasnic. To stačí bohatě na nadávky lidí v okolí.

 14. Pučálka. To slovo jsem neslyšel. U nás se to slovo asi nazývalo jinak.

  Ale kdyby někdo věděl, jak se dělávalo pražmo? Prý to je kaše z obilí v mléčné zralosti. A jak se luštila ta mléčně zralá semínka?!

  A jak se dělaly nasucho na litině na sporáku, bramborové placky? Uměla to babička.

  1. Uvařte brambory ve slupce, nechte vychladnout, oloupejte, nastrouhejte na jemném struhadle, přidejte hladkou mouku a uhněťte těsto,. Z těsta vyválíte placky, upečete a potřete rozpuštěným máslem. To ť vše.

      1. Jak chcete … my jak deti to jedli teple, suche, babka plakali ze nech s tym aspon na dvor nejdeme, ked uz maslo na tom nemame … babka si davali ono maslo a jablecna povidla, mama len nechala maslo rozpustit … ked bola chut a nalada, to rozpustene maslo sa posolilo .. no a v bohatsich krajoch to davali (a dodnes davaju) suche k pecenej husicke so zelim

       jo, a vola sa to ze LOKŠE … dve … jedna je lokša

   1. Pár drobností. Vařené brambory nechat vychladnout do druhého dne, jinak se na struhadle rozpatlají. Mouka hrubá. Placky tenké. Pomoučnit. Péct na plotně se musí umět, jako všechno. Taky jsem je pekl na plechu v plynové troubě. Po upečení máslo a marmeláda, nebo sádlo a česnek, nebo podle chuti.

     1. povidla – jsou o 100 % dražší. pokud budou švestky, uvařím si svá, pokud ne, ředím je půl napůl s domácí marmeládou, ať je toho více. Povidlí chuť marmelády „přerazí“.

      Jo a do těsta špetku soli, kdo má rád slanější.

      1. Ja bych tam nacpal cesnek ,to je dobry na dably a upiry ,to je zazene a clovek se nemusi furt modlit a krizovat..Muze tak delat neco uzitecnyho ,treba psat recepty na vsecko mozny..

       1. Česnek? Dejte si, snižuje prý tlak.
        A že je vedro, tak řádně zapíjet. Já se napila a mohu jít zas na pole…..užiju si klid a mír.

  2. Pražmo je SKORO totéž jako pučálka.
   Jediný rozdíl je v tom, že pučálka je opražený naklíčený hrách a pražmo je pražené naklíčené obilí.
   Naklíčením jinak tvrdá zrna změknou a stanou se stravitelnějšími. A pražením se uvolní škroby a cukry, čímž se pokrm stane výživnějším.

   1. Děkuji. Zajímavé. S tím naklíčeným zrnem, co dál? Usuší se a pomele? Nebo jen pomele? Mám dojem, že se suché zrní s klíčky prodává.
    Myslel jsem asi něco jiného. Má se to dělat z obilí v mléčné zralosti. Tedy z měkkých zrníček. Děti to prý měly rády, ale sedláci to neradi dělali, protože jim to ubíralo, z ještě nesklizené, úrody. Zrníčka se před přípravou pražila, proto pražmo. Nevím, jak se to dělá. Ani mi není jasné, jak se ta měkká zrníčka z klásků loupala. Oni sice jde ručně, proti srsti, padá to, ale na zrnech zůstávají pluchy.

    1. OPRAŽÍ SE!
     Nasucho, nebo maštěné sádlem. máslem či lojem (jak který kraj a dostupnost toho kterého tuku).
     Nemele se, nýbrž se konzumuje zatepla.

     Mléčná zralost nastává u čerstvě vzniklé obilky (zrníčka) v průběhu zrání. Zrníčko je zelené, měkké a obsahuje místo budoucí mouky nasládlou mléčně zbravenou kašičku. Děti to mohly mít rády, ale znamenalo to poškozování klasů a tím pádem ztráty na úrodě. PROTO to hospodáři nesnášeli.
     O pražení nezralého obilí nic nevím a pochybuji, že by někdo někdy něco takového dělal. On by to vlastně byl nesmysl, protože je tak mokré, že by se stejně neopražilo. Navíc jsou klásky kompaktní a nedostanete z nich zrnka. A rozhodně to NENÍ pražmo.

     Pražmo už od pravěku bylo, je a bude vždy a pouze naklíčené ZRALÉ obilí, opražené buď na speciální hranaté hliněné pánvi zvané „pražnice“ (http://ff.ujep.cz/velimsky/cs_1_1/01CS/as108.jpg), nebo na hliněné ploténce (což je pražnice tvořící dekl ohniště; taková jakoby pícka).

     Ale už vím, na co jste narážel – to je ovšem moderní pseudobio 3,14čovina, která nemá s pražmem absolutně nic společného: https://www.finance.cz/zpravy/finance/118857-psenice-spalda-nechybi-v-makrobioticke-a-vegetarianske-kuchyni-vyzkousejte-ji/

  3. Re: dexx

   Vám furt píšu, že nejste mladej, chytrej a už vůbec ne krásnej.

   Placky z vařených hruškových – pardon – Hruškových brambor, to se dělá jenom na zabíjačku. Pak se to ŽERE s vařenými jatýrky a podhrdlíčkem.
   A česneková pastička a pepříček a špetička soličky.
   A pak se to zaleje kbelíkem slivovičky.

   Placky na blaše (blacha je plotna) se dělají ze syrových brambor nastrouhaných na jemném struhadle. U nových brambor musíte sebrat trochu vody ze vzniklé bramborové patlaniny – pardon – pyré.
   Pak dosypete mouku – jakou máte. Moje Jahoda dává do všeho polohrubou, jiná doma není.
   Podle chuti dosolíte a číháte, až se vám rozpálí plotna nad otevřeným ohněm.
   Tzn. potřebujete plynový sporák, nebo kamna, nebo ohniště, dvě cihly a kus plechu!!! Nejlépe ne moc křivého!!!
   Až je plech dostatečně nahřátý, naberete polévkovou lžící těsto a plácnete to na plotnu – blachu – plech – plát – tál, těsto hezky rozamažete na kolečko a pak čumíte a mlaskáte již předem.
   Když se začnou krajíčky budoucího placku zvedat, uchopíte do přední nohy speciální nářadí – PLACKOR (lze nahradit špachtlí či jiným podobným kuchyňským bazmekem), placek lehce odloupnete a pokud se vám zdá již z jedné strany hotový, plackorem jej odlepíte zcela úplně a ganc a připlácnete jej na plotnu druhou stranou.
   Až se placek lehce přípálí i z druhé strany, sundáte jej na talířek, lehoučce omastíte roztavenýmým máslíčkem a čekáte na další upečený, vlastně upražený placek.
   POZOR – vinou tepelné úpravy je placek tmavohnědý a lehce nahořklý. A proto je tak dobrý!!!
   Až máte aspoň dvacet placiček, vyženete holotu od stolu, položíte před sebe talíř s plackami, jeden kastrůlek s čerstvě oškvařenými škvarečky, druhý kastrůlek s kysanou smetanou – nejlépe od domácí kravičky – A PAK UŽ JEN
   ŽERETE A
   ŽERETE A
   ŽERETE!!!!!!!!!!!!!!!!

   Kvůli vám jsme dostal hned po obědě hlad…
   Moje dietní počiny jsou v prdeli…
   … opět…

   1. Hej, lokše na bľache pečieme my, rusnacka fajta 😀 … a je jedno, jake bandurky zoberete, hlavne aby kŕmne neboli … ale to tuším u nás ani také nevedieme, bo za krmné sa prehlásia všetky tie, čo do konzumnej velikosti nedorástli … a možno na tú bľachu hodiť jak nastrúhane s múkou zmiešané surové bandurki, tak aj nastrúhane (pardón, na terli naderte) v šupke uvarené bandurki … a jak sa tie drobné, za kŕmne prehlásene bandurki tiež v šupke uvaria, a na dvore chladia, tak treba dávať bars dobrý pozor, bo jak vás babka uvidia, že tie bandurki lúpete a chrúpete, tak vás lopatou poženú, aby si susedia nemysleli, že nás o hlade držia

   2. Jojo, to jsou ty krajové názvy… Pak se máme domluvit a rozumět si… ☺

    U nás:
    Placky – z vařených brambor (mastí se sádlem a jedí se jen tak, anebo potřené povidly).
    Bramboráky – ze syrových brambor (do těsta se může nakrájet salám).

 15. OT pro mého přítele nejvěrnějšího – asfaltvého holuba.

  Váš akademický dotaz:
  Copak máme ve vládě německé zelené vypatlance?

  Má pragmatická odpověď:
  Bohužel nikoli. Zelení dojč-vypatlanci jsou na rozdíl od těch našich verbálně formulovat, co chtějí. (Co chtějí, to je na jiný pokec).
  Fialoví – pardon – Fialovi vypatlanci nejsou schopni ani takto triviálního úkonu.

  1. Hluboce se mýlíte, Targusi!
   Fialoví místodržící nepotřebují verbálně formulovat, za ně přece nad slunce jasně mluví jejich dosavadní ČINY!

   Je ovšem pravda, že co do schopnosti a rozhodnosti jasného a a srozumitelného formulování konečného cíle by se na místě předsedy pražské vlády nesrovnatelně lépe vyjímal řeporyjec Novotný.

   Ten přece řekl jasně, že cílem by mělo být co nejrychlejší vyvolání jaderné války USA s Ruskem.
   Pár set tisíc zbabělých čechomoraváčků by zahynulo okamžitě, pár miliónů dodatečně. Ale kýženým výsledkem by bylo zdrcující a definitivní jaderné vybombardování obyvatelstva Ruska
   Za to prý těch vcelku zanedbatelných pár miliónů miliónů mrtvých zbabělých Čechů stojí.
   (A těch pár miliard kolaterálnách ztrát na zbytku zeměkoule nejspíš také ).

   Za pár tisíc let se zeměkoule zase zazelená, voda bude hučet po lučinách a bory šumět po skalinách již bez eliminovaných čecháčků a jejich králikáren.)

   Pokud bych MUSEL volit na místo pražského předsedy vlády mezi jasně formulujícím upřímným Řeporyjcem a nejasně formulujícím, byť zřetelně jednajícím Fialou, asi bych si nerozhodně hodil korunou….
   ….Řešením by bylo, kdyby Řeporyjec kandidoval v korespondenční a internetové volbě na českou multigenderovou prezidentku.

   Všichni, kdo se osobně setkali „mimo záběr“ se Řeporyjcem se shodují, že je to inteligentní člověk, ač tak v žádném případě nevypadá.
   Myslím, že pokud by se Řeporyjec setkal s Fialou v soukromí u sklínky, řekli by možná nakonec Fiala slovy básníka: Cesty mohou býti rozličné, ale vůli máme oba rovnou!

   Já jim oběma věřím nachlup stejně!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *