Poslední týden jsem se zabýval odkazem našich předků ohledně hrůz Druhé světové války a německé úloze v tomto odkazu a tak jsem trochu zanedbával další události, které se nám nahromadily. Dnes se s nimi letem světem vypořádám a v dalších dnech si některé rozebereme více do hloubky. Dnes budu jen sarkastický, jízlivý a zlý, protože debilita našich i světových elit vystoupala na nový level.
Začnu rozsáhlým ruským útokem na Ukrajinu, při kterém byla opět použita střela Orešnik. Byla z toho velmi působivá videa. Obzory byly zahaleny kouřem, hasiči bojovali s obrovskými požáry, zasaženy byly nějaké byty Porošenka, Jermaka, Mindiče a Zelenského uprostřed Kyjeva… byl to tak silný úder, že najednou ani ukrajinská propaganda nadšeně nehlásila, jak všechny rakety sestřelila.
Z minuty na minutu přestali i u Šafra psát o tom, jak se karta obrací a jak Ukrajina už už zvítězí. Pak se tedy vzpamatovali, protože si uvědomili, že ukrajinská efektivita při zásahu škol na ruském území je výrazně lepší než efektivita Rusů při zásahu škol na ukrajinském území. Ukrajincům stačila jedna střela na desítky mrtvých, Rusové vystřelili stovky střel i dronů a Ukrajina hlásila dva mrtvé… A teď už víte, proč podle pravdy a lásky Rusko prohraje…
Andrej Babiš se také rozhodl přispět k našemu zbrojení tím, že chce prodat pardubickou Explosii. Je to prý hodně zisková firma, učiněná slepice snášející zlatá vejce a proto je zapotřebí ji prodat. Francouzům… Řekněte mi prosím, ve kterém vesmíru je toto chování řádného hospodáře? Ve kterém ekonomickém systému prodává vlastník továrnu, která mu dobře vydělává?
Zlé libtardí jazyky tvrdí, že je Babiš Explosii prodává, aby ho francouzská prokuratura nezabásla za daňové úniky při koupi zámečku, protože ve Francii se prý s takovými jako Babiš neserou. Nevím, jestli je to pravda, ale hodně to vypovídá o libtardím vnímání světa. Nemají vůbec problém s tím, že Francie je podle jejich vlastních slov tak zkorumpovaná, že jim stačí prodat českou továrnu a Babiš je z toho venku…
Nejhorší je, že mají nejspíš pravdu. Ano, přesně takhle to na Západě chodí. Zaplatíte si správný odpustek a je to. Pěkné kamarády to na Západě máme, jen co je pravda.
Ale jinak se tomu pravdoláskařskému smýšlení nedivím. Naučil je to totiž jejich největší guru, Zdeněk Bakala. To je ten, který slíbil lidem byty a pak si je raději nechal. Na Ostravsku ho kvůli tomu tak moc neměli rádi, že pak začal sponzorovat Knihovu Václava Havla. V Praze, samozřejmě, tam žádné byty neukradl a jméno Havel je tam plnomocný odpustek.
Pak uplynulo hodně let, kauza bytů OKD značně přispěla k pádu Sociální demokracie (a k vzestupu Babiše) a teď už Bakala usoudil, že jeho pokání bylo dostatečné a přestal Havlův odkaz sponzorovat. V Knihovně Václava Havla zůstal ekonom Tomáš Sedláček, který tam dostal možnost v praxi předvést svou ekonomii dobra a zla a hádejte, jak to dopadlo? Knihovně hrozí bankrot a odešli všichni její zaměstnanci.
Hele, dovedete si představit, jaké tam musely být EZO poměry, když sedmnáct lidí odešlo ze skvělé placené práce, kde nemuseli nic dělat a vzdal to i Bakala?
Kromě Bakaly to zřejmě v Íránu vzdal i Trump. Prý bude dohoda. Když s tím světová média přišla, nikdo už ani neřešil, jestli ceny ropy stoupají nebo klesají. Přes Hormuz už se asi deset dní v podstatě pluje sem i tam, jenom se o tom nemluví, aby se Velký oranžový otec ve Washingtonu nezlobil. Sice se ještě spekulovalo, jestli nebude další bombardování, ale upřímně – kdyby Trump věřil, že může střílením něco získat, udělal to už před měsícem. Všechno, co má americká armáda k dispozici, to už tam na Blízkém východě od konce dubna stojí na značkách a čeká na rozkaz k útoku.
Jestliže tento útok nepřišel, tak nepřišel jen proto, že i Trump uznal, že by to nedopadlo dobře. Nedělejme si v tomto ohledu o Američanech žádné iluze. Kdyby si mysleli, že jejich problém má bombové řešení, už dávno by bombardovali horem dolem, zleva i zprava. Jestliže Trump nebombarduje, tak jen proto, že na to prostě nemá.
Ale jsem rád, že si to americký velikáš zřejmě dokázal připustit, nechce znovu sahat na rozpálená kamna a nechává celý ten průser co nejvíc vyhnít. Tohle Trumpovi slouží ke cti. Bohužel, nálady mezi americkými voliči jsou takové, že podzimní doplňovací volby jsou zřejmě prohrané a musel by se stát zázrak v podobě hodně nízkých cen benzínu, aby se to otočilo.
Mimochodem… americký federální dluh je už větší než 100% HDP a jeho obsluha stojí ročně asi bilion dolarů. Tedy víc, než americké zbrojení. Nepomohla cla, nepomohlo DOGE, nepomohla ani válka na Ukrajině ani válka v Íránu, nepomohlo nic. Americká válka s dluhy je už větší než americké války ve zbytku světa.
Zpět do Kotlinky…
Babišův ministr Plaga (ten inkluzívní a vítající Landsmanšaft) se rozhodl spáchat politickou sebevraždu. Do srovnávacích testů pro páté a deváté ročníky na základních školách se totiž kromě češtiny a matematiky dostaly i kádrové posudky na rodiny žáčků, kteří měli uvést spoustu velmi citlivých informací nejen o rodičích, ale i o tom, jak se cítí ve škole a jestli náhodou nechtějí umřít… Asi inspirace od Šebelové. Když máte mít právo na eutanázii od třinácti, je nejvyšší čas, v páté třídě vyplnit patřičný dotazník.
Plaga teď sice odpovědnost přehazuje na vrchního školního inspektora a možná dokonce i oprávněně, ale holt, ministr je on a nese odpovědnost. Jak dlouho už je ve funkci? Co udělal pro vypráskání neziskovek ze škol? Nic, že? Aď podá demisi, škoda ho nebude.
Stejně tak, zdá se, Metnar přidělil policejní ochranku Oganesjanovi na brněnskou demonstraci. Asi, aby se mu lépe dařilo provokovat a šikanovat. Už několik měsíců jsme měli podezření, že Oganejsanův gang je napojený na hnutí ANO. Pavel Cimbál zjistil, že pro ANO dělali nějaké reklamní předměty do volební kampaně a tak je klidně možné, že cílené útoky před volbami nešly ani tak od neschopného Fialy, jako od (všeho) schopného Andreje. Jo, když vidíte policii, jak chrání arménského recidivistu, tak se tato podezření potvrzují sama. Přidejte si k tomu ten prodej Explosie a začnete si říkat po vzoru generála Pattona, že jsme možná bojovali se špatným nepřítelem…
Na závěr mi dovolte poděkovat všem, kteří zadali trvalý příkaz na podporu našeho komunitního centra. Před měsícem jsem vás o to požádal a dnes od rána zjišťuju, že je vás hodně, kteří jste to tak udělali. Tehdy jsem mluvil o dvou stovkách – tolik, co stojí zbytečná Česká televize, která prý najde náhradu za Moravcův pořad někdy na podzim, přičemž Moravec sám už vysílá na své soukromé platformě, z konkurenční doložky si nic nedělá, protože co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi a usvědčuje veřejnoprávní mééédium z naprosté zbytečnosti. Největší libtard, všech libtardů futrál, ukázal, že si jeho služby mohou zaplatit ti, co o to stojí…
A já děkuji všem, kteří si zadalitrvalý příkaz na podporu Vidlákovny a ještě více děkuji mnoha dalším, kteří do trvaláku zadali vyšší částku. Vážím si toho. Naplňuje mě to optimismem a vysloveně mě svrbí prsty, abych s pracemi na Vidlákovně pořádně zabral.
Jste skvělí.
__________________________________________________________________________________
Přátelé, pokud mě chcete podpořit, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Vaše podpora bude do poslední koruny využita pro projekt „Vidlákovny“ . Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.
Kdo preferuje jednoduché placení, nabízím možnost přes tuto platební bránu: https://donate.stripe.com/28E4gzekn7mlgjS0g3g3600
Vidlák píše: „Jestliže Trump nebombarduje, tak jen proto, že na to prostě nemá. „.
Řekl bych – kéž by. Ale ta těžká americká vojenská nákladní letadla C17 i C5M, která prakticky neustále pendlují mezi Německem a Předním Východem, nelétají jen tak. První fáze agrese Američanů a Izraelců proti Iránu sice nevyšla podle jejich úmyslů, ale získali zkušenosti, a oni nejsou hloupí. Až nashromáždí dostatek prostředků, zkusí to znovu. Podle mne se budou zpočátku snažit dostat Iránce od pobřeží Perského zálivu, minimálně v oblasti Hormuzského průlivu. A samozřejmě napadat důležité objekty uvnitř Iránu. Co bude dál těžko prognózovat, chtělo by to pořádné mapy :-). Umím si představit obojživelnou operaci stejně jako pozemní přes Irák, nebo obě, nebo taky něco jiného.
Tak .
Minsk 26.
Alles Gute na dnešní den
https://www.youtube.com/watch?v=JTOa1EXes3U
jak aktualní. až tedy na ty herce . ti doznali změn
Také aktuálne a dnes nevhodné 😁
Ještě bych se vrátil k Arméncovi a jeho praseti. Pokusil se na té demonstraci o něco ? Já ho viděl těsně před začátkem, šli v doprovodu antikonfliktního policajta podél kostela. Arménec házel veselý ksichty ( to ale on vždy), Pšenák zachmuřenej, s tou svojí otočenou čepicí s kamerou, a za nimi dva divní týpci v černém, s taktickými vestami, ale bez označení. Žádný korby to tedy nebyly, spíš menší postavy. Ale ty ksichty, to snad naverbovali v kriminále.
A ještě jedno by mne zajímalo, ty zvony, které ve tři čtvrti na tři zvonily, do projevu Rajchla. To tak zvoní vždy, nebo „někdo“ chtěl demonstraci rušit ?
Ty zvony který se rozezněly náhodou akorát při projevu Rajchla mi byly taky divný. Ale zase dobrý že se podařilo dát pryč z balkonu magistrátu modrožlutej hadr. Pšenák (s černou partičkou) byl nejprve vlevo nahoře kousek od vchodu magistrátu. Pak se přesouval po levé straně náměstí dolů. Někde odtamtud pak byl slyšet megafon s nějakými debilními kecy zrovna „náhodou“ při projevu Miloše Zemana. Pak ho někdo asi umlčel. Byl to Pšenák s tím megafonem nebo to byl nějaký jiný debil ? Byl někdo v tom místě (cca v polovině levé strany náměstí) ?
Já slyšel, že to byl debil Sládek.
SLádek je děsnej čurák
Ty výkřiky do megafonu na začátku byl Sládek, byl poznat po hlase. Ale dost rychle toho nechal. Teď jen, jestli sám, nebo mu ten megafon někdo vzal? Podobně prudil i na demonstraci na Hradčanském náměstí před volbami. Ten blb se jen zoufale snaží upoutat pozornost, a nechápe, že už nikoho nezajímá.
No myslím že Sládek je jeden z příkladů rozpolcenosti vlastenecké scény – nechápe že se mají s ostatními vlastenci hledat společné body a ne hledat rozdíly.
Vrátím se ke skončenému sjezdu SL na pozvání českých politiků a umělců, kde taky promluvil exprezident Zeman
,,Zeman pak rozvinul myšlenku, která se stala hlavním tématem: Nestačí jen protestovat, je třeba jednat. A jednat v demokracii znamená volit. Obyvatelům Brna vzkázal, že mají právo nevolit zastupitele, kteří sjezd podpořili. Ve volbách senátních, krajských i parlamentních mohou voliči podle něj potrestat strany a kandidáty, kteří nepodpořili sněmovní usnesení odsuzující konání sjezdu.“
Myšlenka je to logická, otázkou je, jestli je česká společnost na tuto variantu připravena a vychází mě , že nikoliv. Opozice je jasná včetně prezidenta P.P. Babiše stahuje ke kolaboraci s EU jeho majetek rozesetý po Evropě a kdo nám zbývá? Nic ve zlém, ale KSČM i když v novém hávu a omlouvající se stejným způsobem jak B. Posselt je taky šajze, chucpe, jak je libo. No, a kdo nám tady zbývá??? STAČILO není slyšet, není ani vidět a ani Vidlák toho taky moc nenamluví, ale podle mého názoru je to chromá kachna, stejně jako KSČM.
Já volím stabilně SPD, ale to se taky potácí mezi 5 – 10% a z tohoto umístění se těžko dělá velká politika.
Až vychladnou hlavy z Brna, jsem zvědav kdo se bude ucházet o hlasy, které upozadí současnou opozici i Babiše. Na pozadí těchto faktů bylo na čase, aby Vidlák něco nastínil, pokud je to ovšem pro něj priorita, nebo je to až na dalším místě za KC. Čas běží neúprosně a nikde náznak co bude, stejně jako PePa nemá žádného soupeře, což může hodně naznačovat v jeho prospěch.
Pro hnípaly, kteří budou pitvat moji češtinu mám vzkaz: aby se spíše zabývali obsahem mého sdělení a řekli napsali něco k věci a přestali psát pitominky.
https://medium.seznam.cz/clanek/lina-klimarova-pohranicnik-zastrelil-mladeho-muze-pred-zraky-manzelky-a-3-deti-u-obce-broumov-roku-1977-279523?
https://medium.seznam.cz/clanek/lina-klimarova-povalecny-paradox-v-ceskoslovensku-o-majetek-prisly-tisice-prezivsich-zidu-mluvicich-nemecky-274885
Proč nevolím komunisty.
Ta ženská je stejně praštěná jako ty.
To se nenajde jeden jediný inteligentní antikomunista?
Ten první případ se chce říct, a co jako? V USA najdete i dnes asi bambilion případů, kdy policie někoho nevinného zastřelí nebo jinak usmrtí přímo před zraky blízkých. Řeší to někdo jako ten zlý totalitní systém? Chce někdo svrhávat politický režim v USA? Ne. Tohle je naprosto stejné – v každém politickém režimu někdy umře někdo nevinný. Podobné články jsou prostě jen přiblblá propaganda.
Re: M44
Soudruhu Milane, běžte už laskavě do prdele.
1/ pohraničník NIKDY nešel na hlídku sám a NIKDY nemohl střílet, jak ho napadlo. Řídil se přesně definovanými postupy, ze kterých byl zkoušen před každým nástupem do služby, a jeho kolega – minimálně jeden – ho musel kontrolovat.
Neboli víte o tom úplně stejné hovno, jako soudruzi v Seznamu.
Btw. zdrhat přes čáru u Tachova mohl zkoušet jenom naprostý debil, nikoli inteligentní a navíc prý i údajně vzdělaný německý Genosse – soudruh.
2/ židé mluvící němčinou, jako prvním jazykem, museli prokázat svou loajalitu k ČSR, což je v pořádku. Zabavování majetku podmíněné zestátňováním výrobních prostředků s tím nemá vůbec nic společného.
Btw. manželka čekala na vyřízení restitucí po r. 1989 ŠEST let, takže klídek, chladnou hlavu a nohy v teple.
Synku to nevidite že pan Milan je trochu postihnutÿ?
ten by se plížil už od Chuchle ☻
Targus – Trambus napsal:
Vy pořád hledáte nepřítele, vaše věc. Já jsem jenom napsal, koho volím a proč? Já jsem byl taky na vojně v Kašperských Horách a tak jsem se dostal i do styku s pohraničníky a vůbec jsem nechápal, proč stříleli na neozbrojené útěkáře. Já bych vystřílel zásobník do vzduchu a nechal je běžet, ale oni měli spoustu výmluv, že by je jinak zavřeli a podobné řeči. Prostě měli vymyté mozky a to samé je dnes. Opušťák měl větší cenu než lidský život a oni si to dodnes ospravedlňují, že jednali správně a rozkaz zněl zastřelit a zneškodnit. Já si prostě myslím, že kdo nemá místo mozku strouhanku a je trochu člověk, tak nestřílí na civilisty, kteří mají jiný názor.
Rozkazy se řídily i vojáci wermachtu, SS i obyčejní lidé až po ty nejvyšší, kteří se pak obhajovali v Norimberku: Já nic, já plnil jenom rozkazy! A to platilo hlavně pro obyčejné strážce v koncentráku.
Milane, co myslíte, že dělají dnešní ukrajinští pohraničníci ? Že ty uprchlíky prosí ?
A ten druhý článek je taky hustá propaganda. Víte, kdo to byla Milena Jesenská? A víte, jaký měla původ? Víte, jak skončila? Nicméně tady si „pošmákněte“ na jednom z ní vydaných článků nazvaném Co Němci očekávají od Čechů: https://pritomnost.cz/archiv/cz/1939/1939_12_4.pdf. Jeden by se zeblil. Lepší by prostě bylo mlčet.
A nezapomeňte si soustavně klást otázku, proč řada židů/Židů žijících po generace v českých zemích odmítala mluvit česky a mluvila a psala německy.
Tohle jsou prostě všechno ublíženecký tlachy. Ona se část z nich bohužel cítila Němci i tehdy, když už je začali deportovat.
Ten článek má dvě části. Jednu napsal nějaký Němec a tak ja to podepsané. To druhé napsala Jesenská jako odpověď.
A to na věci něco mění? 😉 Mimochodem, Jesenská napsala takových článků po 15. 3. 1939, jeden horší než druhý a ve všech se snažila Němcům zavděčit.
Není autorka a oponovala mu. Pochybuju, že šlo dělat víc.
Já budu volit Stačilo!, protože nic jiného moje zájmy a názory líp nereprezentuje. Ale k volebnímu úspěchu jsem skeptická.
V minulých volbách jsem doufala ve spojení levicových a křesťansky zaměřených sil na platformě Stačilo!, ve smyslu spolupráce zaměřené na zlepšení života a na zájmy obyčejných lidí. Jenže Stačilo! křesťanské voliče vyděsilo svou nepromyšlenou církevní politikou. Stačil pastýřský list biskupů nebo publikované názory lidí typu Halíka a bylo vymalováno.
P.S. Žádných pravopisných chyb jsem si ve Vašem komentáři nevšimla, což může být i tím, že to není pro mě důležitá věc. Takže, pokud tam nějakou chybku přece jen máte, jsme v tom dva 🙂 .
Wed: „Stacilo“ neni domyslene. Podle toho tak dopadlo… IMO.
zato SPD je domyšlené dokonale a dělá hovno
resp. Okamura poškrtal pár výletů takže ušetřil drobné, toť vše, to je opravdu domyšlené!!!
mají resort zemědělství – zamezili Mercosuru? ani hovno
mají obranu – už vyšetřují zakázky? nikoliv, černochovou povýšili na vedoucí výboru
mají dopravu – už opravili silnice aby to tu nevypadalo jako v kazachstánu? už jezdí vlaky načas aspoň dvakrát do týdne?
udělali hovno, to je vskutku domyšlená strana!
ach jo. tak jste to tady rozmetal všechno doširoka, daleka.
tak koho teda, kurwa?
nevím koho¨
nikdo čestný, kdo by měl šanci se dostat není
Jetřebí vyhledat čestného, který se dostat je.
Politika zkurvi kazdeho. Moc nad lidmi je horsi nez heroin.
Doufala jste v nesmysl.
Zjistěte si jaké byly vztahy mezi komunisty a církví.
Jaké?
Google? Wikipedia?
Dělám si srandu. Vy dobře víte, jak šli komunisti církvím po krku.
Ne, nedoufala jsem v nesmysl. Katolickou církev perfektně znám zevnitř, poznala jsem i pár dobrých lidí, kteří byli za minulého režimu v tajné církvi a byli komunisty pronásledovaní. Dost podrobně mi o tom vyprávěli. A také znám kolegyni z práce, skvělou ženskou, která je jednou z těch komunistů, co nepřevlékli kabát. Jako jedna z mála mi nabídla skutečnou pomoc, když jsem byla vážně nemocná, zatímco někteří mí křesťanští známí si mysleli, že mě Bůh potrestal za moje výhrady a proto se stáhli.
Takže dobře vím, jak odlišné ty dva světy jsou a přesto si myslím, že na konkrétních věcech, užitečných pro obyčejné lidi, se mohou spolu protnout a vzájemně se domluvit. Mimochodem, v Latinské Americe jsou takové koalice úplně běžné. Lidé různých názorů se tam často spojují proti nespravedlnostem, kolonialismu a vykořisťování…
Asi takhle.
Nikdo z nás není středem světa. Jestli na vás byla nějaká komunistka hodná, pořád to nijak nevymaže, to co komunisté dělali církvím a jinejm věřícím. – To bychom pak mohli každýho Mengeleho omlouvat tím, že někomu vyléčil angínu.
To, že nějaká komunistka nepřevlékla kabát, je dobré tím, že je stálá ve svých názorech a šílené tím, jaké ty názory jsou. – Celkově to taky není žádná kvalita.
Ti vaši obyčejní lidi jsou přesně kdo? Vy? Co je neobyčejného na těch druhých?
Komunismus je nespravedlnost sama. Chcete být proti nespravedlnosti, musíte být také proti komunistům. Jinak to nejde.
A co Dolfík Hitlerů? Ten jen páchal genocidy a světové války spolu s Němci. Doufám, že jste k nim patřičně přísný!
Nebo jste jen pokrytec s dvojím metrem, tedy pazgřivec s křivou páteří?
Jak Hitler souvisí s tím, co u nás komunisté dělali po válce cirkvím ?
Co zatáhnout do debaty Kryštofa Kolumba nebo Alexandra Velikého?
Hitler rozsiril vladu komunistu z SSSR do pul Evropy..
Aby komunisti terorizovali evropany vsude kam se dostali..To je ta potiz , voni ty souvislosti totiz ,
sou schovany ,aby si jich zadnej prechytralej nikdy nevsim..
Hitler bojoval proti rozšíření komunismu do Evropy a spáchal sebevraždu, protože prohrál.
Smiřte se s fakty.
Dalsi hitlerove bojovali proti covidu, az ho rozsirili na celej svet.
Smirte se s fakty…
paw – jste blázen
Osle, co ti komunisti dělali vèŕicìm? S bakou jsme chodili do kostela a nic. Ve škole jsme měli nepovinné náboženství.1
Google? Wikipedia?
Když to nebudete chtít vědět, tak to neuvidíte ani když se to bude odhrávat před vašima očima. Natož, když si to jen někde přečtete.
Ja vám seru na nějakou Wikipedii. My do kostela chodili, i v té škole jsme měli nepoviné náboženství.
No a co jako? Jak to vynuluje třeba Akci K ?
Ani ne v mých očích, ale v očích voličů, jejichž hlasy chcete.
Podle mě nijak.
Nikdo komunistům nemůže za to, že se ke spoustě lidí chovali brutálně a bezohledně a ti lidé si to pamatují a vaše zážitky, i když nejspíš pravdivé, na tom nic nezmění.
Měli mít ohledy pořád a ke všem. Jenže to by se nedostali k moci a o to jim šlo na prvním místě.
A dneší režim má ohledy? Ke komu?
Ale to řádění komunistů nijak neomlouvá v očích voličů.
To není o tom, že vy najdete chybičku na někom jiném a hned jste nic špatného neudělali.
I kdyby dnešní režim dělal přesně to samé, co komunisté, jakože nedělá, tak pořád jsou jen oba špatní. Vy se dobrými nikdy nestanete. Proto vás lidi nevolej.
Ach jo.
Ze nabozenstvi nebylo zakazany komunistickejma teroristama bylo v dusledku , ze z rozhodnuti strany ministr skolstvi , akademik ,prof.dr. Nejedly byl inteligent a pro stranu, /kecy a publikace , jenom / …
A vubec celej zivot a jako kazdej akademik neschopnej vubec neco udelat..
Zakazovani prislo , az byl vyhozenej z vlady..
Nevím, co jste Vy zač, jestli jste členem nějaké církve nebo se k nějakému náboženství hlásíte, zatímco já toho o sobě prozradila už spoustu…
Zajímavé je, že dva kněží z tajné církve, kteří byli za minulého režimu vězněni a já k nim měla blízko, takže mi vyprávěli svůj příběh, neměli tak radikální a paušální názor, jako Vy. Neházeli lidi do jednoho pytle a nekreslili rovné čáry mezi dobrem a zlem, protože věděli, že to nejde. Kdyby byli ještě naživu a četli Váš koment, nejspíš by usoudili, že v tom kreslení rovných čar se těm komunistům dost podobáte.
Mou kolegyni z práce nechte na pokoji, nic o ní nevíte. Ta stará paní je schopná sebereflexe, což u seniorů rozhodně není samozřejmé – jak pozoruji například v diskuzích zde, na Litterate nebo dříve na Pokecu24.
Pokud jde církev a celé křesťanství, usvědčuje samo sebe Ježíšovým podobenstvím o ovoci – jaké ovoce je inkvizice, upalování čarodějnic a různých myslitelů, velikánů lidského ducha nebo podíl na genocidě původních obyvatel kolonizovaných zemí? Kdo vymaže celá staletí těch nejhorších hříchů a zločinů, páchaných ve jménu náboženství a Boha? Jaký obraz o Bohu tím vytvořili a kolika lidem v přístupu k němu tím zabránili? Nic horšího snad neexistuje… A přesto – znamená to, že je celé křesťanství komplet špatné? Všichni křesťané?
Každý, kdo není povrchní hlupák, tak ví, že je snadné se připojit s dobrým úmyslem k pěkné myšlence, která se později zvrtne nebo na první pohled jako dobrá vypadá. Spousta komunistů vstupovalo do té své strany s dobrým úmyslem a v nějakém historickém kontextu – to vím, i když jsem sama tu dobu nezažila.
Ale oba předchozí odstavce jsem napsala jako úvod k tomu, co říká Ježíš: „Kdo jsi bez hříchu, hoď první kamenem.“ Pamětlivá tohoto výroku a také Buddhova učení, že zlo je důsledkem nevědomosti, snažím se nebýt proti nikomu, i když jsem proti nespravedlnosti. A kamením se snažím neházet..
Občas mi to ale ujede, protože jsem celá jako Wednesday – a občas dám průchod své temné stránce. A ta mě vede otázce – za co se vlastně máte Vy?
Podívejte se paní.
Každý, kdo není hlupák, hlavně ví, že nejde vylepšovat svět ubližováním lidem, co nikomu nic neudělali. To jsou ti voliči, kteří komunistům hlas nedali.
Kdybych já zabíjel každého, kdo má něco, co chci já, tak na světě moc lidí nezůstane.
Přesně tohle odlišuje blázny od normálních lidí. Nic se tam nemůže zvrtnout a nic se tam nemůže pokazit. Žijete si svůj život a necháte ostatní žít ten jejich. Jste skromná.
Nehrajete si na boha, co má právo rozhodovat, komu se sebere a komu se přidá. Jste jen jeden člověk v řadě ostatních a že něco napadne zrovna vás, ještě neznamená, že je to dokonale vymyšlené a celej svět se má podřizovat zrovna vám. To hloupí a arogantní lidé chtějí předělávat svět, který nechápou.
Spousta komunistů mluví o svých dobrých úmyslech, to ano. Jenže o nich mluví také spousta kriminálníků, co se ocitli před soudem. Nemůžete stavět jen na tom, co lidé říkají, musíte se dívat na to, co dělají. Když u soudu někdo vykládá, že do poškozeného moc nebouchl, tak se ještě musíte podívat do lékařské zprávy.
Nejste proti nespravedlnosti. Vy ji tu obhajujete. Oháníte se Ježíšem a Buddhou, jen aby obhájila neobhajitelné.
Jestli se chcete řídit Ježíšem, tak se jim řiďte. Ale pořád. Ne jen když se to zrovna vám hodí do krámu. Nastavujte druhou tvář, i když to jste vy, do koho se mlátí. Klidně rozdávejte peníze, kterých máte málo. Jděte jako Ježíš PŘÍKLADEM. Myslím, že to neuděláte. V si z Ježíše vybíráte jen to, co se hodí vám.
Víte, Ježíšovo učení je o lásce a ne o třídní nenávisti. Komunisté jsou lidé nenávisti. Většina lidí to vidí hned.
Také komunisté strašně lžou. Něco jiného říkají a něco jiného dělají. Kážou vodu a pijí víno.
Myslím, že o těch vašich tajných kněžích tak trochu lžete, aby to vypadalo líp, protože máte neodbytné tušení, že jste špatnej člověk a vůbec se vám to nelíbí a moc se vám chce něco říct, abyste to zaplašila a měla zase pokoj na duši.
Proto mě s takovým gustem přirovnáváte ke komunistům. Nic si z toho nedělejte, to dělají lidi jako vy pořád. Někoho okradete, řeknete, že to taky určitě ukradl. Ten kdo znásilní holku v parku pak zas řekne, že je to chlípná děvka, co si za to může sama.
Když někoho zabijete, jste vrah vy. Ne on a ne vaše sousedka. To je ta rovná čára mezi váma lidma, co nikoho nezavraždili. – To si komunisté měli rozmyslet hned na začátku. Teď už to nejde odpárat.
Kristus mluvil o házení kamenů pro „zločin práce o šábesu“. To nikomu neubližuje a každý žid to někdy porušil. To zabíjení lidí, tam už jsou ty ostré linie třeba, protože… co kdyby si někdo, stejně sebevědomej jako vy, usmyslel, že svět strašně vylepší, když zabije vás? Co vy na to? Taky by se vám to nelíbilo. Jen my ostatní se toho držíme, že za tuhle cenu to vylepšování světa nestojí.
– Je to těžké se vyrovnávat s tím, že ubližujete lidem. – Zkuste jim už neubližovat. Většina lidí to tak dělá. Poučej se.
Vaši kolegyni jste vytáhla vy. Vím o ní všechno důležité, protože jste to sama řekla. – Jen tu zkoušíte, na co vám člověk skočí a když to nezabere, hned zas utečete a zkoušíte něco jiného. Řeknete cokoli a pravej opak, jen abyste se z toho vykroutila.
Začněte chodit na terapie a trošku si to srovnejte v hlavě. Doma zanedbali vaši výchovu, církev vám také nevštípila ani běžné ohledy, ani skromnost. Jste jak zanedbaní dítě, co které se chytlo špatné party, aby vůbec někam patřilo.
Bohužel, už jste dospělá. Teď musíte dál sama.
Ať si tady necháte potvrdit, co chcete, klid na duší vám to nepřinese, protože se to všechno děje ve vás.
Nebudu popírat to, co jste o mně napsal. Patříte asi ty mezi nemnohé, jasnozřivé jedince, kteří si myslí, že čtou v lidských duších. Pár jich tu takových je. Ve středověku byste se výborně uplatnil jako inkvizitor.
Jen byste se musel naučit správně psát slovo „Bůh“, to je totiž takové malé poznávací znamení, indicie, že lidé berou svou víru i Boha vážně.
Nevím tedy, kdy jsem si hrála na Boha a někomu brala něco, co je jeho. Vy to víte? Prozradíte mi to? Víte, že jsem špatný člověk a lžu. Podle čeho tak usuzujete? Protože jsem schopná vidět dobro v lidech, kde Vy ho nevidíte? Protože neodmítám dobro, které sami udělat chtějí? Zkuste uvážit tuto (parafrázovanou) myšlenku Jana Zlatoústého:
„Ďábel cíleně vyhledává lidské hříchy, slabosti a pády, aby je mohl před Bohem obvinit. Naopak Bůh miluje člověka a hledá v něm i ten nejmenší zárodek dobra, aby ho mohl zachránit a odpustit mu.“
Čemu z toho se, podle Vás, podobá to, co píšete Vy? Opravdu si myslíte, že na tom chtít se Bohu důsledně podobat, je něco špatného? Podle toho, jak odpovíte na tuto otázku, se pozná, kdo jste.
Já to ale nepotřebuji vědět. Popřeji Vám všechno dobré, abyste zažil hodně lásky a dostal se finálně přesně tam, kde si přejete být 🙂 .
Pořád se snažíte plivnout nějakej jed, protože vám nežeru to vaše vykrucování.
Předvádíte se v čím dál horším světle. Ano, do lidí je do určité míry vidět. Ne, není vidět úplně všechno. Ano, některé věci jsou jasné jak facka.
Vy víru v Boha vážně neberete. Proto omlouváte komunistku.
Komunisti si hráli na bohy. „Ten má právo žít, tohohle zabijeme, tomuhle sebereme, tomuhle dáme.“ To je hraní si na bohy. Arogance, zpupnost. Když ji obhajujete, tak jí to právo přiznáváte. Kde se vzalo? Z jakého titulu má ona právo takhle rozhodovat o lidech? Nemáte jak to obhájit.
Vaše kolegyně nebyla schopná sebereflexe, sama jste psala, že nezměnila názor, tak jakápak sebereflexe. Teď je svoboda slova, může chodit debatovat s lidma, jenže když nemá mlátiče za zadkem, tak jak lidi přesvědčí, že bylo dobře třeba vybrat kláštery a mnichy a jeptišky někam zavřít? Bez násilí nemá šanci.
Vy se bohu nechcete podobat, vy chcete jen jeho pravomoci.
Všechno, co říkáte je sobecké a sebestředné.
Bohuže, vaše manipulace je zase prokouknutá. Víte, jste zlá ženská, ráda lidem ubližujete a ráda máte navrch a nenávidíte, jak není po vašem.
Já znám komunistickou nenávist. Vaše přání lásky je falešné, jen chcete ranit.
No, zatím ten jed plivete jen Vy na mě, na základě nějakých Vašich domněnek a utkvělých představ. Aniž byste mě osobně znal. To já nedělám.
Komunistku nehájím, její minulost neznám, a nezajímám se o to, protože nejsem ta, která by ji měla soudit. Jen podle pravdy říkám, že se ke mně zachovala rozhodně líp a víc v duchu evangelia, než někteří křesťané. A Ježíš jí to připočte k dobru přesně podle svých slov.
O sobě jste nic neprozradil, tak nevím, mám-li Vás mezi křesťany řadit, takže to říkám zcela samostatně – rozhodně se zachovala ke mně líp, než Vy, který mi deklarujete nepřátelství jen na základě mého názoru a zkušenosti.
Jaké sebereflexe jste schopný Vy? Pomlouváte, nespravedlivě obviňujete a odvažujete se vstupovat na místo, které Vám nepřísluší. Hrajete si na vševědoucího a rouháte se tak Bohu, protože si zabíráte pro sebe jeho místo. Nečetl jste v evangeliích, že nemáte soudit, abyste nebyl souzen?
To Vy jste arogantní a sebestředný hlupák, který si slušné zacházení ani ohleduplnost nezaslouží. Nepochopil jste tu základní věc – že každý je hrdinou svého vlastního příběhu. Přesto Vám nic zlého nepřeji – nikoliv kvůli Vám, nezajímáte mě už ani trochu. To kvůli sobě, jelikož vím, že by mi to neprospělo.
Klidně si pište, jak dlouho Vás to bude bavit, podobnou odpověď dostanete už pokaždé.
O tom je celá debata, že hájíte tu komunistku.
Pořád lžete.
Samozřejmě, že mi přejete zlé. Nejste ani první, ani poslední naštvaná ženská, od který slyším, jak mě lituje. Samozřejmě, že nelitujete. To byste se za svoji komunistickou kamarádku styděla a vy jí byste se ptala, proč se k nim vůbec dala, když věděla, co dělají.
Stýkáte se se špínou a pak se snažíte protiútočit na ty, kdo vám to připomenou, abyste se taky necejtila jako špína.
Nelze, hodne zenskych lituje mentalne postizene.
Anonym:
„Zlá, … nenávistná, ….ubližující… a sebestředná špína – to je tahle holka Wednesday….“
Můžete si to zpívat na dobrou noc jako ukolébavku, aby se Vám lépe spalo. Jsou to Vaše slova o mně. Jsem opravdu přesně taková jak píšete. Zlá, krutá, nemilosrdná a zraňující. Vašima očima, viděná prizmatem Vašeho ega, protože jsem neodsoudila ty, které Vy nenávidíte. To je pro Vás kamenem úrazu. Kdo nesoudí, nebude souzen. Kdo soudí, už je odsouzen.
Až se jednou setkáte s Bohem tváří v tvář, díky našemu virtuálnímu setkání už byste neměl být překvapen. Bude to totiž podobné. Bůh taky neodsoudí ty, které nenávidíte. Nemůže, protože je láska. Bůh sice není ani muž, ani žena, ale má v sobě obě stránky, „mužskou“ i „ženskou“. Vy jste misogyn, žen se bojíte a nenávidíte je. Protože jste plný nenávisti, všimnete si nejdříve toho, co je Vám protivné. Boha nenávidíte už teď – což teprve, až jej uvidíte, podobného ženě, která nikoho neodsuzuje.
Vám už není pomoci, pro Vás to nepíšu. Budiž tohle mementem pro všechny ostatní, kteří to čtou.
Podal jste to legracne, ale dobre. 🙂
„To bychom pak mohli každýho Mengeleho omlouvat tím, že někomu vyléčil angínu.“
Trefne!
Dobri lide typu pomocneho se najdou vsude, i mezi lidmi, kteri veri uplnym kravinam. Ale to neomlouva ty jejich kraviny, a tu skodu, co ty kraviny a ciny z nich proudici, pachaji.
Vevčo, i s Anonymem jste vedle. Křesťany jsem porovnala s komunistkou kvůli kontrastu. „Mengeleové“ byli mezi jedněmi i druhými.
Ale „spravedlivých“ je plná planeta (a podle toho to s ní vypadá), kdežto milosrdných samaritánů jen pár. Hádejte, kdo je Bohu blíž…
„Spravedliví“ jsou ti, co střílejí od boku a s pravdou si hlavu nelámou, je jim hned všechno jasné. Trefí co trefí. Reálný život je mnohem složitější.
Ještě jednou Ježíš hlásá lásku, komunisté nenávist.
Boží přikázání jsou Nezabiješ a Nepokradeš. Kdyby se toho komunisté drželi, lidi by se jich nebáli.
I když spáchají v reálné životě to samé, křesťan to dělá navzdory svému učení a komunista podle něj.
Je to pořád strašně jednoduché.
Jedinej problém mají komunisté kvůli rozdílu mezi krásnými ideály a krvavou realitou.
Když křesťan nic nespáchá, jedná podle učení Krista, komunista ne, ten to má v záloze a je to pořád mlčenlivá výhružka.
To lidé nechtějí. Nechtějí u moci blázny, kterým kdykoliv může zase jebnout a udělají z vás jen létající třísky, na kterých pranic nezáleží.
Proto Ježíš říkal, že máte milovat bližního svého jako sám sebe. Jako sám sebe znamená, že ho napřed necháte v pokoji žít, protože sám sebe necháváte napřed žít.
Pořád nechcete přijmout fakt, že výhody, co jste měla z komunistů, stály na cizí krvi.
Si toho Ježíše ještě jednou nastudujte, stačí první přikázání nebo Matouše kolik tam je výhružek o zatracení, když neuvěříš nebo budeš proti.
Ale Kristus pořád hlásal lásku a ne nenávist.
Co dělal a kázal Ježíš je právě popsáno v těch evangeliích
A o třídním boji a třídní nenávisti tam pořád nic není?
Nebo už to je v nejnovějším vydání Bible jinak?
Já osobně měla nějaké výhody z komunistů? Povídejte jaké… zajímá mě to. Tedy kromě toho, co pro mne udělala ta zmíněná kolegyně. Měla jsem její pomoc (a účast se mnou nemocnou) odmítnout s tím, že stojí na cizí krvi – tak to myslíte? Zabránit jí, aby udělala něco z dobroty srdce? WTF? Jestli si tohle myslíte, jste d*bil. (V kontrastu s ní stojí pár křesťanů, kteří o mé nemoci věděli, ale nenavštívili mě…)
Na cizí krvi stojí celá naše civilizace – na genocidě původních obyvatel, násilném šíření víry, upálených „čarodějnicích“ a myslitelích, jako byl Giordano Bruno, Michael Servetus, Cecco d’Ascoli, Lucilio Vanini, Mistr Jan Hus, Jeroným Pražský, Girolamo Savonarola, mystička Markéta Poretová. Upálená byla i Jana z Arku, Thomas Cranmer, Jacques de Molay, Protopop Avvakum, Beatriz Kimpa Vita, Kryštof Alois Lautner, Jindřich Lev z Hanušovic a jeho manželka, Walpurga Hausmannin, Agnes Sampson a mnozí další. To vše je ovoce stromu, nazývaného „křesťanství“, ne toho idealizovaného, ale toho reálného. O to je to horší a pokrytečtější – když se někdo kryje Ježíšovým jménem a toto spáchá. Odpovězte si sám, nakolik to odpovídá Ježíšovu přikázání lásky. Jako křesťan nemáte jakémukoli hříšníkovi, pokud svou víru berete vážně, moc co vyčítat.
Děláte vekou chybu, když posuzujete lidi jen podle jejich názorů a jen paušálně, když jste je ani nevyslechl. To je jen povrch, ale člověk, lidská duše je mnohem hlubší.
Jistě znáte Ježíšův výrok, který parafrázuji: „Cokoli jste učinili jednomu z těchto mých nejmenších bratří (a sester), mně jste učinili.“ Když tohle „zabere“ na Ježíše, aby si na člověka udělal nebo změnil názor, „zabere“ to stejně dobře i na mne. A byla by to má velká chyba, kdyby nezabralo.
No jo, měla jste z komunistů výhody, vždyť to sama říkáte.
Vaše známá z práce byla komunistka, tak jste tou dobou neseděla ve vězení. Měli jste aspoň přibližně normální vztahy. Nebyla jste po celoživotních zkušenostech vyděšená se k ní jenom přiblížit.
Abyste mohla něco pro někoho dělat čistě z dobroty srdce, tak vám něco museli nechat. Když někdo někoho o všechno okrade, ten okradenej už nemůže dělat charitu, tu dělá ten zloděj. I charita se dá někomu ukrást.
Co vám mají říkat lidi, kteří kvůli komunistům byli nemocní a pak uboze umřeli všemi opuštěni? Že pro vás jedna komunistka něco dobrýho udělala a tak je to i za ně všechno smáznutý? Takhle to nefunguje.
Co jste měla dělat? Nevím, konkrétně neznám ani ji, ani vaše věřící známé.
Od začátku se vám snažím připomenout, že komunisté věřícím hodně ubližovali a proto hodně věřících nestojí o to, se s nimi spojovat, když je vedle hodně stran, který jim neudělaly nic.
Co nemůžete pochopit na tom, že vlastní příbuzní jsou pro lidi důležitější než středověké oběti církve. Na tenhle způsob argumentace prostě většina lidí nezabere.
Musím lidi posuzovat podle toho, co dělali. Věci, které děláme, mají následky. Je na každém domýšlet věci do konce, než udělá něco nenapravitelného.
Také se nikdo nepídí po tom, z jakých důvodů kdo vstupoval do SS a určitě byli lidi, kteří tam vstupovali z těch nejlepších úmyslů. Co z toho po tom, co SS předvedli.
Anonym:
Zdravím Vás, jsem ráda, že jste se znovu ozval, očekávala jsem to. Kdybyste začal tím, že Vám nebo Vaší rodině komunisté ublížili, ihned byste se ode mne dočkal účasti a slov soucitu. K tomu mě zavazuje má duchovní cesta. Ale nezavazuje mne, abych přebírala Vaše názory, emoce a mezi nimi Vaši hořkost, zlobu a nenávist. Je mi Vás upřímně líto, soucítím s Vámi, ale musíte se s tím vypořádat sám. Mně naštěstí takto nikdo neublížil, ta doba mě nezasáhla. A kdyby ano, nenapadlo by mě to házet na neznámé lidi, které jsem nikdy nepotkala.
Vy mi ale nic nevysvětlujete, ani nepřipomínáte – jen mi neustále dáváte morální ponaučení, obviňujete mě ze lži a dokazujete, jak jsem špatná. Mohu Vás ujistit, že ta snaha je marná. Věnuji maximální úsilí tomu, abych se pravdivě poznala, je to momentálně pro mě ta nejdůležitější věc. Takže mám před Vámi v tom nesporný náskok.
Ve druhém odstavci píšete, že má výhoda z komunistů byla, že jsem neseděla ve vězení. Měla bych, podle Vás, v něm sedět? Já vystudovala vysokou školu a na fakultu přišla pracovat dávno po listopadu 1989. Tak kde byla ta má výhoda?
Vy jste byl někdy vyděšený tak, že jste se bál ke komunistovi jen přiblížit? To je mi vážně líto, že jste měl tak těžký život, ale já nejsem mstitelka minulých křivd, které se staly jiným lidem v jiné době. Žiju teď a mám své vlastní životní zkušenosti i životní úkoly. Když se někdo ke mně chová hezky, oceňuji to, jsem za to vděčná nezávisle na tom, jaké hříchy má na triku. Na posledním soudu – bude-li nějaký – na něj nezapomenu a bude mu to přičteno k dobru.
Středověké oběti církve jsem nezmiňovala proto, aby „většina zabrala na můj způsob argumentace“ (jak píšete), ale proto, že je to prostě pravda a že komunisté nejsou jediní, kdo nesou nějakou historickou vinu.
Píšete, že lidi musíte posuzovat podle toho, co dělali – já naopak považuji za své velké vítězství, pokud je dokážu vůbec neposuzovat. Nejsem tu od toho a už vůbec se nedám k tomu domanipulovat někým z vnějšku. Nezkoušejte to, zatížil byste se zbytečnou vinou a hříchem.
Svou zmínkou o SS jste mi připomněl jednoho člověka, se kterým jsem diskutovala na jistém křesťanském webu. Odvážila jsem se tam napsat, že Bůh miluje a má soucit úplně s každým. A proto za svůj ideál považuji se pokoušet o totéž. On se mě zeptal, jestli si myslím, že má Bůh soucit i s esesákem, vraždícím židy. Přisvědčila jsem. Od té chvíle ten člověk věnoval maximální úsilí tomu, aby mě usvědčil z toho, jak jsem špatná. Jak myslíte, že to dopadlo? Byl to znalec Bible, neustále mi kladl otázky jako inkvizitor a já pravdivě odpovídala. Ale ustála jsem to.
Pokud chcete, můžete převzít štafetu, budu Vám věnovat svůj čas. Jen upozorňuji, že jsem se od té doby dost posunula. Kam, to v takovém případě rychle zjistíte.
Palacký se též vyznačoval dlouhými traktáty, proto jej asi lidé moc nečtou.
Josef Švejk:
Máte pravdu, pane Švejk – tohle je jen pro úzký okruh lidí. Však v tom dialogu s Anonymem taky o nic jiného nejde – jen o to, jak velká jsem mrcha. A když už je to o mně, tak přece nemůžu chybět 🙂 .
Jenže já seru na váš soucit.
Jste zlá manipulátorka a stejně by nebyl upřímnej.
Vy se máte chovat férově ke všem lidem, protože každý má právo, aby se s ním zacházelo férově. Všichni se tak mají chovat nebo se o to alespoň snažit.
Boha máte jenom jako výmluvu, na prosazování vašich sobeckých, osobních zájmů.
Nikdo po vás nechce, abyste něco přebírala. Vy máte o věcech přemýšlet. Doopravdy přemýšlet. Ne vymýšlet, co říct, abyste vyhrála, ale vymýšlet, jak se vlastně věci mají. Vás to vůbec nezajímá.
Samozřejmě, že mě vám není líto, to říkáte, abyste člověka ponížila a dělala z něj ubožáka. Skutečná lítost by byla, kdyby jste se při debatě o řádění komunistů zarazila a začala přemýšlet, jak k tomu ty řádové sestry přišly, že se s nimi tak brutálně zacházelo, i když zrovna ony se chovaly tak obětavě. Co to pro ně muselo bejt. Jenže něčeho takového nejste schopna. Jste jen psychopatka.
Poslední věc, kterou kdy uděláte, je, že se budete chtít poznat. Měla jste na to celý život a ještě jste ani nezačala.
Nikdo po vás nechce, abyste byla mstitelka. Chce se po vás, abyste byla spravedlivá ke všem a to je pro vás strašlivá urážka, protože vy hodnotíte svět jen podle toho, co se hodí do krámu vám. Bezohledně použijete všechno, aby bylo po vašem.
Moc se na poslední soud netěšte. Jestli to existuje, půjdete do pekla. Kam byste taky jinam šla. Jestli jsem vás prokoukl já, tak co teprve bůh?
Na to, že máte neposuzování jak kvalitu, jste začala úplně špatně posuzováním vaší kolegyně a vašich známých věřících.
Jste psychopatka. Naprosto bez empatie k obětem a ještě hrozíte hříchem a zatížením vinou, když se to někomu nelíbí a troufne si to říct proti.
Kde byl boží soucit, když se Horáková škrtila na šibenici?
Nikam jste se neposunula. Jste bezcitná, sobecká a sebestředná. – Člověk s empatií by se už dávno zarazil.
Anonym:
Na rozdíl od Vás nejsem plná vzteku a ze špíny, kterou na mě házíte, na mně nic neulpí. Urážkou pro mě není nic z toho, co jste mi napsal. Až dopíšu tuto odpověď, půjdu se osprchovat. Pak budu chvíli meditovat a zcela zmizíte z mé mysli. Nezajímáte mě.
Jestli jste ubožák, nebo ne, je mi úplně šumák – ale patrně ano, když Vás to o sobě napadlo. Nemůžete mít v sobě lásku a zároveň tolik zášti. To Vy se nacházíte v pekle a nemáte žádnou naději, protože sám jste její největší překážkou:
„Kde byl boží soucit, když se Horáková škrtila na šibenici?“
To je projev člověka, který víru ztratil, pokud ji vůbec kdy měl. Byl byste k politování, to ale odmítáte. Pomoci Vám tedy může jen Bůh – k němu se obraťte o pomoc, pokud Vám na sobě záleží. To je má poslední rada.
Až dopíšu tuto odpověď, půjdu se osprchovat. Pak chvilka meditace a zcela zmizíte z mé mysli. Nezajímáte mě už…
@Wednesday
Vítejte na Ostrově dr. Moreaua.
Alef Nula:
Konečně jsem se dočkala laskavého slova od Vás, Alefe 🙂
Pak to tedy (mé utrpení 🙂 ) stálo za to…
Ten film náhodou znám, viděla jsem ho víckrát a mám ho ráda.
Anonym už asi zjistil, kam jsem se posunula. Taky jsem jedno z těch monster, s mojí legendou a nickem má ten ostrov cosi společného. Ten pán je jistě starší generace – tak nebyl dost v obraze.
No tak vidíte Wednesday.
Zeptám se: „Kde byl boží soucit, když se Horáková škrtila na šibenici?“ a místo abyste odpověděla napřímo, tak budete komentovat mě.
To je právě ten protiútok. Takový boha si strčte do prdele taky. Je špatnej jako vy sama.
Ještě se vytahujete, že v takovýhleho boha věříte.
Anonym:
No, tak, teď už to vidíme všichni – přestal jste si hrát na věřícího, teď už jste jen „spravedlivý“ a plný zloby, empatii a soucit odmítající. Mám si Boha strčit do prdele… a už je najednou jasno.
Kde byl Boží soucit, proč se špatné věci dějí i dobrým lidem, jak to, že tyto věci Bůh dopustí – to bych mohla vysvětlovat každému člověku dobré vůle, ochotnému naslouchat. Jak jsem si pro sebe tyto těžké paradoxy víry vyřešila, abych mohla žít v konzistentním světě, v němž má místo Bůh i věda. Každému upřímnému člověku to ráda řeknu nebo napíšu, jak to vidím – pokud o to stojí. Jaký je Bůh, kterého znám a miluji.
Nebudu ale házet perly sviním a svaté věci psům v podobě někoho, kdo na mne neustále útočí a hází jen špínu. V tom máte smůlu, náš dialog už skončil Vaší vinou. Chvíle, kdy jsem s Vámi měla soucit a byla ochotná Vám pomoci, jste propásl. Vy nejste doutnající knot, který bych neměla uhasit ani nalomené stéblo, které je třeba chránit před dolomením. Mé řádky jsou určené jen pro jiné lidi, kteří sem zajdou.
Pro Vás jsou přiléhavá a platná slova mé avatarky, Wednesday Addamsové, jelikož Boha jste sám zavrhl. Užijte si jich a inspirujte se, jak je libo:
Provaz, lopata, díra…
Nevi ,co chteji , kolisaji, potaci se mentalne vod jedny dobry osoby , k velkym zlocinym elitam ,vod nehazeni lidi do jednoho pytle ,k Jezisovi ,co nechtel hazet kameny .
Rovnou do maglajzu , mnozstvi poucek, vod ucebnice k ucebnicim dalsim , strasicich jim v hlavach , az do totlaniho vodlidsteni , teroriema ideologii , co by melo bejt a co ne..
Z povysovani hltanim poucek, az do odcizeni /alienation/. Od poucek z ucebnic , ktery si kladou za povinnost sirit a poucovat a vychovavat nas , prostej lid..
Potom Masarykove nechali strilet do nas Cechu ,protoze byl slovak a este neco dalsiho a hodne studoval, az byl uplne prechytralej..
Takze ,sezenim v kancelari vedel ,ze rukopisy sou padelky , ze jako potom zase najednou, nejvetsi detektiv na stope odhalil nevinu zlocince a dnes mame souvislosti s obetmi ,vozenymi na ranch a na ostrov..
Lenin krvelacna bestie ,studoval celej zivot ,ucitel Mao este vic ,poucovali valkama a pachali masakry.
Nevidanych proporci.
Budhu by taky jeho yntelegenti zmasakrovali a s radosti..
Vod Krista k budhovi , kterej byl tak chytrej ,ze nevedel ze pouckari sou nejhorsi ideologicky bestie vubec ..
K velikanum ducha a do ovoce /kousnes v raji do jabka a uz ses zlocinec/ a k znamostem s mnichama..
Kdyz prave ti mnichove , farari a vsichni svatouskove byli agenti Vatikanu a dodavali zpravy ,hlavne vo tom ,kdo je bohatej a kdo umira, aby z nej vydreli co se da.
Samozrejme vo tom parasiti nemluvili a predstirali ,modlili se furt. A pestovali vzorny chovani , povyseny bliz k bohu ,coz my vobyc lidi sme nikdy nesmeli bejt a velky nevinnosti..Protoze sluzbe bohu…
Aby udelali dojem …
A zase k Bohu , kterej je tak dobrotivej ,ze ma lepsi, kdyz nebude existovat , aby nebyl pohnanej k zodpovednosti ,za nekonecny zlociny. I se vsema papezema.
A z ceho ta bohata cirkev zije ,kdyz Vatikan nevyrobi ani zvejkacku….
Coz jim zpusobuje kolotoc abstrakci z prilis mnoha ucebnic, nazpamet naucenych ,potom v hlavach pseudo yntelegentu..
Studia za ucelem povysovani nad nami , nasleduje silena agresivita ,krvelacnych nastudovanych teroristu ,honba za moci , ,kterou jim diktuje jejich povysenost z ucebnic..
Zbavuje je totalne normalni lidskosti , zakladnich lidskych instinktu a udela z nich bestie ,horsi zvere , ktery potom pachaji zlociny mimo nase chapani.
Protoze ,my sme zustali lidmi …
Wednesday:
👍
Když odhlédnu od principiální neslučitelnosti materialismu a idealismu, tak pořád zbývá jeden obrovský problém, který už Vidlák okusil na vlastní kůži a psal o tom také v některých dřívějších článcích ještě na Kydech. Bohužel i ty církve, které by měly ctít ty nejdůležitější národní hodnoty, například soudobá církev husitská, jsou postiženy něčím, co bych označil jako, já nevím, třeba vatikánský či katolický syndrom. Prostě naskakují na stejné ideologické vlny jako současná politická opozice.
Ano. Kdysi jsem se vyjádřila dost tvrdě, že „křesťani jsou celkově nejhloupější sociální skupina“. Ale odvážila jsem se toho jen proto, že jsem z (katolické) církve nikdy nevystoupila a nemám to ani v úmyslu (patří to ke mně přinejmenším jako má minulost, které se hlásím).
Myslím to tak, že jsou ve velké většině schopní volit bez mrknutí oka proti vlastním zájmům. A samozřejmě slepě a nekriticky věří tomu, co přichází shora, čímž nemyslím Boha, ale církevní hierarchii, hodnostáře. Vysvětlení je jednoduché – je to tím životním stylem, v němž „věření“ je oceňováno a pochybnosti jsou zatracovány.
To jste vystihla přesně.
Nevím, jestli v tomhle nehrála hlavní roli možnost taky si sáhnout na církevní restituce. Sice nevím, jestli se to týkalo i husitské církve v Miroslavi (či jakou to tam přesně mají), ale zvonku to tak naozaj vyzerá. Vysvětlovalo by to, proč onen církevní sbor zapřel své kořeny jak apoštol Petr Ježíše.
Co jsem měla možnost slyšet od lidí, kteří zažili i minulý režim i to, co máme od r. 1989, církevní restituce v duchovním smyslu moc nepomohly. A takové to nadšení pro víru, pro křesťanskou myšlenku, pro Ježíše a jeho poselství, které se po roce 1989 objevilo, církevní hodnostáři postupně udusili. Nejen zájmem o majetek a restituce, ale zpřísněním pravidel a posláním těch méně konformních, samorostlých, ale autentických kněží na periferii. Tak jsem to slyšela od některých „pamětníků“, sama jsem byla ještě moc malá nebo mladá, abych to objektivně posoudila.
A takové to nadšení pro víru … které se po roce 1989 objevilo V jakém množství to bylo nadšení pro víru a v jakém móda bez podstaty ? Jinak souhlasím.
Jedním ze zdrojů mých informací je třeba člověk, který se na víru „obrátil“ před pár měsíců listopadem 1989 jako student, kdy ještě nebylo zdaleka zřejmé, jak to dopadne. Zrovna jeho bych z nějaké módnosti nepodezřívala. Ale ani ty, kteří podobným způsobem přišli k víře ještě pár let potom…
Dneska je křesťanství módou pro politiky jako Fiala. Ten přesvědčil své naivní voliče z řad křesťanů prohlášením, že „má Boha“ na prvním místě. Náhodou to dobře vím, protože podobně jako zde, jsem diskutovala před volbami na jednom křesťanském webu.
Také starší kolegové v práci, bývalí komunisté (co kabáty převlékli) se občas dojímají nad vánoční mší nebo velikonočními obřady. Tam těžko říct, jak to mají opravdu ve svém svědomí… Spíš bych odhadla, že křesťanství berou podobně, jako divadlo, obraz nebo koncert – tedy projev určité kultury.
Kolegyně, o níž jsem psala, má k víře překážku: Jak by Bůh mohl dopustit tak hrozné věci, které se v životě lidí dějí, kdyby existoval? Nedivím se tomu.
Ale mladé lidi bych z nějaké módnosti nepodezírala – když se máte živá postavit před jiné lidi a vysvětlit jim, jak to opravdu máte s vírou v Boha (ne pouhým konstatováním, že chodíte do kostela – to dneska fakt dělá kde kdo, jako folklór), přiznat se k tomu, což znamená odhalit svoje nitro, riskovat, že se Vám vysmějí, budou Vás mít za pověrčivou blbku (ateistů je stále většina), podle mne to chce odvahu.
… pár měsíců před listopadem…
Nevidím v našich textech rozpor, snad jen já bych i některé mladé z povrchnímu příklonu k církvi v té době podezříval. Dobu jsem zažil.
Také nevidím rozpor, ale ten termín „povrchní“ mi sedí víc.
To by například mohlo být takové to jásání na ulici à la letniční, různá spolča a moře po kolena, Aleluja, Ježíš je pán…. prostě vybírat si jen to hezké a snadné. K tomu mladí mají (máme, někdo míň) sklon, to je pravda.
Myslím si, že máte pravdu. Soudím podle své tchyně, strašně hodná žena, ale na církev, tedy na pana faráře jí nikdo nesměl sáhnout.
A ona mohla?
;o)))))))))))))))))))))))))))))))))))) 🙂
Sama žádný takový případ neznám. Ale když jsem četla román Šikmý kostel, který napsala Karin Ledecká podle reálných událostí, držela jsem palce a měla obdiv k takovému páru – Gitě Spustové a páter Ernestu Dostálovi. Že dokázali svůj vztah uhájit, vychovat dceru a kostel zachránit a opravit. Možná jsem tím někoho pohoršila… ale musela to být skutečná láska. Příběh, který se opravdu stal.
Já vždy myslel, že to byl katolický kostel.
Pochopila jsem to tak, že kněz i kostel byl katolický. Ten vztah byl „zakázaný“… Dceru Miriam vydávali za Ernestovu neteř, pokud si dobře pamatuji. O to víc mají můj obdiv, museli to mít strašně těžké.
Někdo jiný by považoval dceru i matku svého dítěte za svůj poklesek, svoji hanbu a opustil by je. Nebo by se vzdal kněžství. Ernest to neudělal. Kardinál Tomášek nad nimi zřejmě přivřel oči. Také se zachoval lidsky a skvěle.
Psala jsem, že tím možná někoho pohorším…
Nevím, jaky to byl kostel, ale hřitov naproti je evangelicky. A do toho kostela mne tahala, babka která byla katolička. Asi se to tak nebralo. Osobně, jsem byl překvapen.
Gene:
Četla jsem na konci 3. dílu, že někdo falešně napsal jménem Ernesta Dostála do Vatikánu, že se chce vzdát kněžství. Protože lidi pohoršovalo, že katolický kněz žije „na hromádce“ s mladou ženou. Kardinál Tomášek si Ernesta zavolal a ptal se, jestli je pravda, že se chce kněžství vzdát. Ernest přísahal, že ho to nikdy ani nenapadlo. Kardinál Tomášek jej proto nechal přeložit jinam, kde lidé neznali okolnosti a nebude tam budit pohoršení. Bude mít tam hospodyni Gitu a dceru Miriam svého mrtvého bratra jako schovanku. A nechal to být.
Mám ten dojem, že těch babek bylo vìc. I ta moje nevlastnì byla na faře pečená, vařena a vzhledem k svému věku to byla kočka.
Vereni je jinym slovem , brainwashing a manipulace s lidmi .
System Vatikanu je jedna velka pracka , ve ktery vyperou a taky votlucou hlavy uz vod malicka do taky mentalniho zvotroceni ,mimo fyzickyho…To se vic vosvedcuje..
.Vybudovani struktur moci Vatikanu, vybudovani site palacu a kostelu , klasteru atd. , v celym civilizovanym svete a valky taky nebyly zadarmo.
Kdy vám osobně tady někdo naposledy kritisoval nějaké pravopisné chyby ?
Mně nikdo, neodvážil by se 🙂 🙂 🙂 .
Ale u Milana44 jsem si toho několikrát všimla, ať už to byly chyby nebo překlepy – a zastala se ho pokaždé. Nechci nikoho jmenovat, rozumím tomu, že je někdo na „neučesaný“ projev podobně citlivý, jako někdo jiný na falešné tóny. Také se mi občas stane, že nějakému komentáři nerozumím, protože použitá „gramatika“ mě mate 🙂 . Jindy je gramatika v pořádku, ale výroková (Aristotelská) logika ne. Svůj názor na tu věc jsem ale už vysvětlila.
Ptal jsem se na Milana44. Nepamatuji si jediný příklad. Pamatuji si pouze, jak napsal, že pravopis není důležitý. Ale zde se ptám na zápornou reakci na jeho chybu, protože on fňukal že Pro hnípaly, kteří budou pitvat moji češtinu mám vzkaz: aby se spíše zabývali obsahem mého sdělení a řekli napsali něco k věci a přestali psát pitominky.. Hodně už mi říká, že on se neozval, podle mého on moc dobře ví, jak to je.
Kromě toho posledního případu, o kterém píšete, si pamatuji aspoň dva případy, kdy Milanovi „přistála“ nějaká poznámka ohledně pravopisu.
Jeden z nich byl ten případ, když jsem se ptala na možnost editace už odeslaného příspěvku. Chtěla jsem si to nejdřív ověřit, že to opravdu nejde. Potom jsem napsala, že když odeslaný příspěvek nelze editovat, jsou takové výtky nefér. A pak ještě předtím jsem něco takového viděla…
Hmmm, na Váš dotaz si pamatuji, že to bylo na Milan44 se mi moc nezdá, ale hledat to nebudu. Očekával jsem odpověď od něj, jemu to za to nestojí, já mám pocit že vím proč, ale to je jedno. Od něj ten příklad podle mého žádat mohu, od jeho advokáta těžko. Takže nic.
Dneska velký špatný. V článku není vůbec nic, s čím by bylo možno polemizovat. Velmi dobrá práce pane Vidláku. Hlavně mě překvapila pasáž věnovaná Babišovi a jeho možná spolupráce s Arménem. Tuto myšlenku jsem ještě jinde nezaregistroval.
Feri může na Hrad, je z lochu venku.
Bude to skvělý prezident. Ale musí počkat ještě deset let, které zatím může věnovat hloubkovému hledání vhodné první dámy.
😄
Jen aby si zájemkyně (zlatokopky) nemusely běžet honem stoupnout do fronty.🏃🏻♀️
Ledaže by mezitím Brusel zavedl v EUarábii právo šaríja a mnohoženství. Takovému Ferimu by to určitě vyhovovalo.
Sliboval, že se polepší. Hned mi začalo vrtat v hlavě, jak se zbaví toho hučení v klacku. Je ještě mladý.
Na hučení v klacku spolehlivě zabírá třeba srp a kladivo
Nebo dva šutry.
Práce. Ta léčí skoro všechny neduhy.
Třeba ve vězení odhalil, že ženy byly ve skutečnosti jen náhradními objekty, kterými se snažil popírat svou skutečnou orientaci.
Damy se deli na ,da mi a neda mi , muze delime, na muze a nemuze..
V této činnosti jej přerušil nástup do vězení.
„hloubkové hledání vhodné první dámy“
Jen aby mu u toho někdo nenatrhnul krupón o parapet, jako onehdá kdesi na Slovácku.
A taky, připomeňme, existují dámy, které nečekají, až na ně nadsamec milostivě položí své hnáty. Dokážou být ostré jak břitva, a kdyby nebyla řeč o dámách, napsal bych, že jsou rychlejší než sračka – tady bude ovšem nezbytné nalézt jiné příhodné adjektivum, což ponecháme za domácí úkol laskavému čtenáři.
V Červeném trpaslíku zaznělo přirovnání, že je rychlejší než děcko po první kari.
…ne že bych tomu rozuměl – ten film jsem neviděl a souvislost rychlosti s indickým kořením taky nějak nevidím…
🙂
Kari je název indického jídla, jehož jednou z vychytávek je, že vás „protáhne“.
https://protiproud.info/krev-deti-a-plameny-nad-kyjevem-masakr-ve-starobelsku-otrasl-svetem-21-mrtvych-ruskych-studentu-od-13-do-18-let-moskva-prelozila-v-osn-otresne-dukazy-zapad-nechce-zlociny-kyjevske-junty/
Když už je řeč o „báječném“ pokrytci Zemanovi 👺👺👺 , nebyl to právě ON, kdo krvavého klauna vyznamenal Bílým lvem??? A zatleskal humanitárnímu bombardování srbských dětí … A podpořil povinnou covidovou eutanázii … A …
[Fakt jej tak milujete, pošuci? Pak Vám není pomoci …]
Jsem žid, Zeman? Se divíte?
njn
židi prej nemilujou nacisti, ale zeman o sobě prohlásil, že je žid a vyznamenává adoranty nácků
konspirace mají pravdu?
nacisty*
Ale milujou, jak si teď notovali v Brně
Ale to není moc košer, viďte?🕎
Anebo to s tím příslovečným antisemitismem bude poněkud jinak, že?👹
I s těmi pravými původci všech velkých válek za posledních 300 let (minimálně).✡️
Zeman se za to svinstvo aspoň omluvil srbskému prezidentovi. Pokud si vzpomínám, byl jedinej
omluva hezká, ale uhořelým novorozencům z bělehradské porodnice sousedící s ministerstvem obrany to život nevrátí
ivan david tehdy jako ministr zdrav. byl proti, zeman je svině
Dalsi priklad co se v politice se stane z opilce a potom zase, vo co se snazi , kdyz neni v politice.
Masaryk opilec nebyl a vyznamenal Mussoliniho..Aby se zavdecil , kdyz celej zapad toho eklahafta zacal zboznovat..Protoze chystal agrese a valky..
K uvažovanému prodeji Explosie jsem našel na diskuzi na Neviditelném psu zajímavou úvahu:
„Explosia a.s. je ze 100 % vlastněna českým státem a je samostatnou obchodní společností. Stát ji sice vlastní, ale nemá z ní vzhledem k její investiční politice žádný zisk do státního rozpočtu. Takže jsou zde dvě odpovědi na otázku, proč premiér přichází s úvahou o prodeji firmy. Tou první je prodej státního podniku nepřinášejícího státu zisk a příjem mnohamiliardové injekce do státního rozpočtu. Tou druhou je veřejná výhrůžka vedení firmy, že buď bude generovat zisk pro stát nebo firma bude prodána majiteli, který se nezakecá a zatočí s odbojným a zpupným managementem ancvaj.“
.. no a nemohl by prostě s odbojným a zpupným managementem úplně stejně zatočit rovnou sám stát?
Takze vladni silenci vlastni ten znarodnenej podnik a maji s nim vydaje ,ale zisky z toho podniku , pro narod , za zadnou cenu nechteji..
Ad Explosia: dostal se ke mně zajímavý názor. Jak to, že za války se Explosii nic nestalo, zatímco Paramo bylo v troskách.
Já ten názor schválně neřeknu, zkuste hádat. 🙂
Že by stejný vlastník, jako u Nové huti?
Hymna v Brně. Někteří ji čtou…
https://www.facebook.com/reel/914847848259775/?app=fbl
Kdyby zpívali dojčland ýbr ales, to bylo blbé. Zatím jen ptáčka lapají. I ty Benešovy dekrety zatím v roce 2015 vyndali, jinak by ten pochod do Pohořelic ještě nevyšel.
Třeba mělo PARAMO zásadní význam pro poválečnou obnovu.
Muniční fabrika v Nýřanech taky vyráběla nepřetržitě v letech 1914-1958, žádné škody bombardováním, kdežto blízká Škodovka v Plzni dopadla jinak.
Podle toho názoru v Explosii měli významný podíl britští akcionáři.