18 července, 2024

Z cyklu jací jsme idioti. Navzdory naším sankcím rostla ruská ekonomika loňský rok nejvíce ze všech zemí G7. Takže bravo, to se fakt povedlo.

Zatímco Evropu skolily drahé energie, plyn, pohonné hmoty a jejich problematická dostupnost, Rusko se přeorientovalo na Čínu, BRICS a další odběratele.

Mimochodem nejvtipnější na tom je, že mnohdy tito třetí odběratelé tu samou ruskou surovinu Evropě dodávají, jen tady ideologicky očištěnou a finančně dost osolenou. Jsme toho ostatně sami dokonalým příkladem, kdy po velkém haló, bereme přes 60% plynu právě původem z Ruska.

Takže ji prostě místo stabilně, za levno a stávajícími funkčními cestami, bereme za draho, oklikou a nikdy nevíme, co bude zítra. Viz Katar a naše diplomatické zaříznutí kvůli Izraeli dalšími muslimskými zeměmi, aktuální trapas Markéty Pekarové v Ázerbájdžánu a vzhledem k úrovni našich představitelů můžeme očekávat další diplomatické „morové rány“. Nebo náhlá neochota Bidena a USA dál nám posílat náhradou LNG. To je taky moc fajn a spolehlivý partner.

Takže naše ekonomika se propadá, tedy lépe řečeno propadáme si ji Green Dealem a sankcemi sami. Nemáme suroviny, nemáme energie, zato máme milion regulací i na brčka. Brzy tímhle způsobem nebudeme mít ani ty, takže pohoda. Mezitím se Rusko od Evropy a USA oprostilo, přeorientovalo se na domácí firmy a zjistilo, že je to vlastně bezva, a když už chce někdo hambáč, udělají si vlastní. A ti lidi možná zjistili, že to předražený skoroplastový maso s houskou a přesolenýma hralonkama, kdy 1/3 ceny tvoří reklama, jak je boží, nepotřebujou.

Ne, netrpím o Rusku přehnanými iluzemi, ale odolnost ruské ekonomiky ohromila i mnoho ekonomů, kteří věřili, že úvodní kolo sankcí za invazi na Ukrajinu před téměř dvěma lety by mohlo způsobit katastrofální propad. Nic takového se nestalo, a za loňský rok jejich ekonomika i rostla nejvíce ze všech zemí G7. Letos dokonce podle parity kupní síly Světové banky, v Rusko mírně předbíhá Německo.

Chápete vy všichni progresivní cvoci, co jsme udělali? Tedy lépe, co jste udělali vy Evropě? Oni své surovinové zdroje úplně v klidu přesměrovali jinam a my mlsně koukáme na odpálený trubky Nord streamu 2, který už asi zůstane jako memento doby. Místo něj už totiž plyn frčí Sílou Sibiře 1 a 2 do Číny. V roce 2023 dosáhly ruské energetické výnosy 8,8 bilionu Rbs – což je nad průměrem za posledních deset let.

Takže tak. Proč se střelit do nohy, když si to můžeme napálit rovnou do průmyslového srdce, a ještě to přitom pro jistotu narvat ideologicky hlavou do zdi. Jak rostla ruská ekonomika a jaké byly příjmy s ropy a plynu se můžete přesvědčit v přiložených grafech od MMF.

54 thoughts on “Z cyklu jací jsme idioti. Navzdory naším sankcím rostla ruská ekonomika loňský rok nejvíce ze všech zemí G7. Takže bravo, to se fakt povedlo.

  1. Možná ještě nemají vyřešeno clearingové zúčtování.
   Tak nedostanou (číňané)plyn a pošlou ho přímo k nám.

   1. Hodně. Možná i víc. A teď mi řekněte, co s tou informací hodláte udělat? Napíšete si to číslo na triko, nebo na plakát vylepený na záchodě, či co?

   2. Za koho hraje Markova. Proti nam. Sme u ni idioti. A bez konkretniho vysvetleni.
    Blije na nas jak chce a kdy chce. A kdo sou ty sme??

  2. Vzhľadom k tempu rastu obchodu CR-RF sa určite nájde nejaká iná banka, ktorá to umožní. Ono ci to nebude niečo podobné, ako Reuters písal, ze v J.Korei uviazlo 14 ruských tankerov, ktorym neumoznili odchod a nakoniec Soul potvrdil 1, ktorá sa pokazila

  1. Takhle zásobených marketů je na trubcwe víc, ale to přece press nezajímá. Kupodivu převážně je tam dávají zápaďáci co se tam odvážili vyjet.

 1. Progresivní cvoci jsou jen poskoci.
  Cestou banksterů není dobré hospodaření v jejich protektorátech,
  ale Agenda 2030 a Great Reset.

 2. Jací jsou Rusové nevím. Ale pokud umíte porozumět čtenému, tak musíte vědět, že se jedná o oficiální čísla MMF. Je proto na místě otázka, proč to MMF dělá?
  Nic si z toho vašeho handicapu nedělejte, psanému textu většina lidí nerozumí. Je krásné být s většinou, že?

  1. Financial Times:
   IMF raises Russia growth outlook as war boosts economy
   https://www.ft.com/content/21a5be9c-afaa-495f-b7af-cf937093144d

   Aktualne.cz:
   Kreml podle českého novináře žijícího v Moskvě Jiřího Justa uplácí lidi vyššími důchody i sociálními dávkami, a ti tak mají pocit, jako by žádná válka nebyla.
   https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/kluky-verbovali-primo-v-metru-kreml-nic-vysvetlovat-nemusi-h/r~6dad766ec11211ee91e00cc47ab5f122/

   Takže dle pro Vás doufejme důvěryhodných médií
   1. IMF vidí růst ekonomiky RF
   2. Kreml má i na korumpování populace vyššími důchody a sociálními dávkami

   To nějak nekoresponduje s Vaší představou o dramatickém poklesu životní úrovně v RF.

    1. Rusko není součástí G7. Bylo součástí G8, než bylo vyobcováno.
     Nejsem si jist, jestli byla Síla Sibiře 2 již dobudována. V každém případě jsme ale pomohli Rusku zbavit se západního kapitálu a rozjet domácí ekonomiku.

  2. Re: Onanym

   Ano míte pravdu.
   Benzín stojí v Rusku astronomických 13 Kč/1 litr. To hle prostě NEMŮŽOU ustát.

 3. Myslíte, že je to s tím stejně, jako když jsme se my hrdinně odstřihli od ruského plynu???

  Rozveďte to trochu, nebuďte tak stručný.

   1. Tak to si zrovna Putin hral na naivku, takovych momentu tam mel hodne 🙂
    Carlson to zase prehanel s prisnou tvari, zrejme aby my doma nevycetli, ze je Putinuv slouha, coz mu stejne vyctou.

    Jinak mluvil 2 hodiny bez poznamek, sypal z rukavu informace a cisla… z toho pul hodiny o historii Ruska.
    Iq107 to bohuzel nepochopi, takze si nemuze ani propadat hloupe.
    O tom jelitu v USA rasi ani psat nebudu.

    1. no abych pravdu řekla – četla jsem to zatím 2x, je to fantastické. 2/3 puťkova mluvení bylo o historii, kterou samozřejmě amíci ať se vytahujou jak chtějí neznají. I já jsem se ledacos dozvědwěla. Jedna nemůže znát všechno. A ta poslední třetina mi jaxitaxi, připomínala zdejší debaty na dobu od 2014- téma ukras. . teda jsme dobří. musím přizna, naví máme párletý předstih. Což ukazuje co dělá znalost historie a schopnost logiky a analytiky.
     Taky ač dělal co mohl, snažil se ve prospěch svho roiděětě, ale nebude to moc platné, protože hodně dalších lidí si začne dávat ledacos do souvislostí.
     njn

     Dík za překlad a zveřejnění.

   2. „“ … obvinil Polsko z uzavření plynovodu Jamal-Evropa, přes který byly do Německa dodávány velké objemy plynu …““
    Jaképak obviňování, sám se pamatuji, jak se Poláci prsili,jak to tomu Rusku nandají když ten Jamal přestanou provozovat !! Bylo to v době, před dokončením NS2 !!

 4. Alefe, nešlo by fórum vylepšit o funkcionalitu, že by se u Anonymů automaticky zobrazovalo IP?
  Ať se pobavíme nejen my dva, ale i správci příslušných sítí 🙂

 5. To jsou jistě jen drobné potíže, kdy v úspěchu brání jen působení proruských dezinformátorů, kteří brání v budování rozvinuté demokratické kapitalistické vlasti. Směr budování EU vytýčený EK v Bruselu je pevný a neochvějný a od dob uzavření Lisabonské úmluvy jsme jednoznačně pokročili směrem k právům menšin a redukci práv většin.

  1. Carlson hýbe všemi médii, jen ta česká propaganda je klidu :)))
   Americký novinář Tucker Carlson se během své návštěvy Ruska setkal se Edwardem Snowdenem a Tarou Readovou. Ta amerického prezidenta Bidena obvinila z obtěžování…

   1. Hýbe médii?
    U nás je označován jako „takzvaný novinář“.
    Přeci nemůžou naše média přiznat, že Putin nabízí ruku k mírovému jednání.

    1. Na Novinkach je dneska s odstupem tri hodin uz druhy ‚analyticky“ clanek od Svamberka o tomto rozhovoru. Samozrejme krome toho ze je Putin vrah tam je o nem vsecko 🙂 Tato novinarska hysterie sama o sobe znamena ze ten rozhovor vadí. A velmi…

     1. Víte, že při čtení Novinek člověk mimořádně rychle hloupne? Někdy už po přečtení jediného článku se při poklepu na hlavu ozve charakteristický dutý zvuk.

      1. Švamberka, tu vlastizrádnou svini, bude třeba porazit. Je to korouhvička, která klidně bude 5x denně mlátit lebkou o zem k východu, když se to ukáže jako výhodné.
       Ten člověk je tak hloupý, že si ani nepřipustí možnost, že by v ČR mohla nastat i úplně jiná politická situace.

 6. Kuwa fix, Marková!!!

  A tohleto si dovolíte napsat čtrnáct a půl minuty před KONEČNÝM vítězstvím!
  Já vám snad budu muset nakonec usekat prsty na rukou i na nohou, abyste aspoň pomaleji datlovala, když už toho nechcete nechat.
  Nosem to bude tak akorát!

  Kdyby sem chodil můj spolubojovník z vojny Jaryn Veruňák (přezdívka), napsal by vám:
  “ No tys to zase spravil(a).
  JAK SVIŇA BRANKU!“

  1. Kompletní překlad rozhovoru Carlsona s Putinem jsem teď dala na Tribunu.

   Překlad prezentuje na svém fejzbůku Štěpán Kotrba a prý ho vytvořil Jiří Kobza z SPD (bývalý diplomat, který zná mnoho jazyků).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *