22 června, 2024

Z „českých“ granátů prý Ukrajinci na Donbasu neviděli zatím vůbec nic….

Jistě si každý pamatujete tu obří píárovou akci českých vlezpolitiků, kdy se naposledy na začátku dubna prezident Pavel chlubil tím, jak „Česko sehnalo pro Ukrajinu přes 1 000 000 dělostřelecké munice“.

Možná by ti bojující a realitu na vlastní kůži zažívající vojáci měli víc číst náš veřejnoprávní tisk a sociální sítě našich politiků. Pak by nejenže chápali, že už skoro vítězí, ale taky to, že už jim skoro nic nechybí. Na papíře těch novin teda….

Pominu-li to, že Evropa je na tom tak bídně, že je musíme shánět až někde v Africe, tak by mě zajímalo, jestli to alespoň ty africké a jiné třetí země vůbec tuší, že se po nich něco takového chce. U nás to bylo prezentováno jako dokonalý krycí manévr, protože počet i původ se neustále měnil. A asi i cena, kterou nás to bude stát.

Byla by docela sranda, kdybychom nakonec zjistili, že si kupujeme ty „vybuchlé“ granáty z Vrbětic. Ale to samozřejmě jen spekuluju, a pro Ukrajince by to byla jistě ta lepší varianta. Ono se totiž klidně může stát, že ty peníze zahučí přesně ta, kam to Charkovské opevnění. Které sice papírově je, ale reálně tam je maximálně pár krtin.

Ukrajinští vojáci v Donbasu v rozhovoru pro list Le Monde uvedli, že „vůbec neviděli slíbené granáty a další balíčky pomoci ze Spojených států. Nedorazila k nám munice spojená s českým plánem, ani balík pomoci ze Spojených států, neviděli jsme vůbec nic. Čteme zprávy, ale jsme realisté. Spoléháme se jen na to, co máme skutečně po ruce“.

Co myslíte, co reálně škodí víc? To neustálé oblbování lidé, aby byli ochotní se čím dál víc uskromnit a platit bůhvíco bůhvíkam, nebo aby někdo konečně řekla, že to děláme celou dobu špatně. Pokud tedy není cílem zlikvidovat ekonomicky obyvatelstvo Evropy, navázat ho k závisloti na Americké zbraně a suroviny a ještě přitom pak levně skoupit zničenou a vytunelovanou Ukrajinu pod rouškou vstupu na „volný“ trh EU.

96 thoughts on “Z „českých“ granátů prý Ukrajinci na Donbasu neviděli zatím vůbec nic….

     1. Co kdybyste někdy napsala, alespoň stručně, čeho se to týká?
      Ušetříte spoustě lidí čtení (nebo sledování) věcí, které je třeba nemusí zajímat.
      Čas jsou peníze.

      1. Tak v tom prvním, ,je to v češtině – zakazují pod zřejmě pohrůžou hasičské soutěže v Volgogradě byť tam mají naši obhajovat titul,
       v těch dalších jsou docela zajímavé reakce na ztracený íránská vrtulník s vedením státu.

       1. Já jsem si to přečetl už napoprvé, protože mám všechen volný čas, který mi ještě zbývá.
        Ale jde o ty ostatní.

 1. Není důležité dodat granáty zemi 404, dokonce není ani důležité je někde fyzicky koupit.
  Důležité je, aby ti untermensch za to zboží zaplatili těm správným společnostem a těm správným lidem.
  Stejné, jako s ledatýlky Káně a dalšími hračkami.

 2. Cesky granat byla svetoznama obchodni znacka, tihle dnesni zasrani hajzlove politici umazou hovnem ceho se jen dotknou, takovi midasove naruby

  1. Taková firma dosud existuje, kupovala jsem tam dceři malý svatební dárek, granátové náušnice a náhrdelník. Mají krásný věci.

   1. Můj kamarád byl před léty v Mongolii (služebně), půjčili si tam nějakou buchanku a v poušti Gobi si nasbíral ony granáty (krystalická forma Al2O3) do krabičky velikostí, jako plechovka od Solviny.

    1. Al2O3 je korund (červený je rubín). Granát je křemičitan dvou kovů (český granát Mn a Al). Sorry, ale patlal jsem se s granáty několik let.

   2. @ ws 19 května, 2024 (17:35)

    Až někdy pojedete, třeba s dětmi na výlet, na jihozápad Ústeckého kraje -poblíž Lovosic, tam je obec Třebenice.
    V ní je v kostel Muzeum českého granátu. Dopručuji shlédnout.
    Před muzeem mívají pískoviště s cedulí „najdi si svůj granátek“, kde se děti (i dospělí) můžou hrabat v písku a „vylovit si“ nějaký pyrop.
    V okolních potocích si to můžete i „nabagrovat“ do kýblů a za dlouhých zimních večerů nechat děti nebo vnoučata přebírat. Je to docela zábava a dětem ten kýbl vydrží na dost dlouho.
    https://i.postimg.cc/PJcbj5Lk/granaty01.jpg

     1. Koruna (a haléře) byla zavedena v roce 1892 (a jsou to z toho roku velmi vzácné mince).
      1 zlatka byla myslím dvě koruny. Proto je „pětka“ deset korun.
      V Hungárii byly myslím Penge.
      Já třeba mám korunu krytou zlatem.
      https://postimg.cc/Js5Nj34N

      1. R-U Koruna byla platidlem v obou částech R- U monarchie až do rozpadu. Poté byly koruny rakouské, maďarské , československé, jugoslávské.
       Pengō bylo zavedeno po hyperinflaci koncem dvacátých let v Maďarsku

       1. PivoJ, Jirka II
        Za „totality“ jsme měli haléře, dnes máme koruny, řečeno uměleckou hyperbolou dřívější haléř měl hodnotu dnešní koruny. Nebo opačně, dnešní koruna má hodnotu dřívějšího haléře, jehož hodnota byla v „totalitě“ konstantní víceméně 30 let. To je to co jsem měl na mysli. Nikoliv tedy kolik korun byla zlatka, či kde všude se korunou platilo i když i to je jistě zajímavé.

         1. Ale kdeže, váš předřečník to má správně. Nesmíte všechno poměřovat pivem. Ostatně již naši předkové říkávali, že čeho je dům plnej, tím ústa přetékaj.

    1. Vida, proč je na Ukrajině ještě neviděli, vždyť je guma ještě neposlal. Pak věřte jeho slibům, nebo nedej bože přísahám.

    2. To muzeum opravdu nestojí za to navštívit. To, co tam ukazují, už jste jistě někde jinde viděli. Namísto vstupného si raději kupte zmrzlinu nebo zajděte na limču do restaurace na rohu náměstí.

 3. Jsou dvě kategorie :
  – obsah sdělení
  – forma sdělení
  Ti kteří chtějí dehonestovat obsah sdělení se pouští do „formy“ sdělení.

  1. To není pravda. Ale lidí, kteří chápou, o co jde, valem ubývá. Vy už mezi ně nepatříte, tak si z toho nic nedělejte.

 4. Pro ukropy je nebezpečnější dodané granáty, tančíky, děla, atp nevidět. Kdykoliv je uvidí, hrozí akutní nebezpečí, že s nimi soudružsky vyletí do vzduchu.

 5. Tak já nevím, nechci dělat paní Markové advokáta, ale překlep nebo drobná chyba se občas vloudí každému. To nejsou hrubky, prosím. Hrubá chyba nebo-li hrubka je třeba nesprávné použití i/y ve shodě podmětu s přísudkem. Takové chyby tam nejsou.
  Naopak je zvláštní, že někteří diskutující (ne právě zde, ale obecně na Litterate) píší rozsáhlé příspěvky jakousi hatmatilkou jen vzdáleně připomínající češtinu, ale nikomu to nevadí. Tož tak, brusiči jazyka českého, můžete mi nadávat.

  1. Neděláte advokáta, blbost lidstva je nekonečná. Paní Marková jen chtěla ukázat, že nám naše/vaše vláda vysloveně už sere na hlavu a pro tuto skvadru je nejdůležitější pravopis.
   No, co s takovou populací?

    1. A to ne. I když vskutku averzi češtináře naprosto nepobírám.
     Paní Marková, pište. A dlouhé titulky mi nevadí.

     1. Fakt nevím, proč paní Marková Alefa tak prudí. Proč tolik netolerance. Přitom na kovárně má Alef texty vlídné. Proč?

    2. Měl byste vědět, že se píše správně diskuse nikoli diskuze, také dresy nikoli drezy, dtto dresing, nikoli drezing. Hádejte proč!

 6. Jsou-li neviditelná létadla, mohou být třeba i neviditelné granáty, že ano.
  Možná by je spatřili prostřednictvím silných, ale opravdu hodně silných brýlí.

  1. On si takovej granát vytváří oblak plazmy, která brání jeho zobrazení, a to i za klidu, nejen při vysoké rychlosti. Pokrok nezastavíš.

   1. Když se například vybalí z krabice, nikdo jej nevidí, lze jej pouze nahmatat. Většinou je tam, kde je oblak plazmy. Uvidíte-li někdy takový oblak, volejte ihned 158 a odborníka na zneškodnění nebezpečného granátu.

 7. Paní Marková, mohu vám to poopravit?

  1) ne „spekuluju“, ale „spekuluji“
  2) „Charkovské“ se píše s malým s, stejně tak „Americké“ s malým a
  3) …aby někdo konečně řekla…místo „řekla“ má být „řekl“
  4) “ závisloti“ …. vypadlo vám tam písmeno s
  4) „navázat ho k závisloti“…to je nějaký novotvar? Odvážné.

  1. Myslím, že i slovní tvary s „u“, například tedy „spekuluju“, odpovídají platným pravidlům českého jazyka, i když znějí méně spisovně.

   Respektuji, že češtinářům některá vyjádření rvou uši (ale nemohu napsat „chápu“, protože mně je ten „zážitek“ naštěstí nedostupný), ale obsah sdělení považuji za to podstatné…

   1. V tomhle případě jsem možná moc přísný, ale když se minule tak navážela do školství, tak by si měla hlídat aspoň hrubky.

    1. Pani Markova sama demonstrovala nedostatecnosti pedoskolstvi.
     Delam to furt.
     Kdyz autor treba pise, jak mluvi a tak nic nepredstira.Sou takovy..
     Obsah je nejvic. Formya pravidla, sou zivota stavidla.
     Rvani usi je norma , ctenar je sectelej a zavostalej a potrebuje vyrvat
     na moment k zivotu.
     Ve slovu americky,autor muze s valkym A zduraznit ,ze si mysli a nebo vi se je Americky vopravdu velky , s malym a zase tu ameriku zmensi..
     Kdy neni uz velka.Je na ctenari aby postrehl. To dela ctenim ctenim..

     Potize se strelivem a nabojema do kanonu , bych se povohlid , tam kde sou..
     Tam kde nejsou , asi nema vergla.Takovej vypada jako …..pako..
     Poptal bych se v Kremlu..Tem co maji na svedomi Vrbetice ,by se mohlo pohnout jejich cerny svedomi ,urcite spatny, k povolnosti..
     Asi budou chtit uplatek..Jako kazdej tam..

     Zadny opevneni u Charkova se muze vysvetlit pouzitim penez na lepsi ucely.
     Treba na podplaceni rusa, aby uz prestal. Uz jednou couvnul hodne daleko z fronty , zpatky..Se to taky nazyva taktickej ustup , do predem pripravenych pozic../Voni nam dali velkej baksis , to neni nic moc, prohlasovat , se neslusi a neni diplomaticky , nekdo by si este pomyslel , kdo vi co /.
     A ted to musi vojacek znovu dobejvat ..
     /Jeden general ,kdo by se nadal ,je ted v lochu/.

   2. Přesně. Správnou češtinu už tady neřeším. A je zajímavé, že někteří přispěvatelé, kteří sem píší jazykem připomínajícím spisovnou češtinu dost vzdáleně, tady nevadí, ale paní Marková vždy.

    1. Jenže, na rozdíl od Markové,my nemáme tu možnost si to opravit a také když někdo kritizuje české školství, tak by měl alespoň ve svých textech psát bez hrubek. Což se ale Markové nedaří v žádném textu. Jasně, občas se to stane každému, že text není zrovna podle pravidel, většinou se jedná o překlepy, ale ona píše strašně v každém svém textu.
     Navíc mě udivuje, že vám všem, co jí chválíte, nevadí, že na vaše názory zvysoka kašle. Copak nevidíte, že nám všem kálí na hlavu? Vždyť se tady při jejích textech můžete cítit jako ty pověstné ovce.

     1. Já ji tedy nijak zvlášť nechválím ani nekritizuji, jen to „u“ mi připadalo už jako sekýrování, podle pravidel to je.

      A nemůže to také být tím, že někdo umí víc jazyků, možná i žije v zahraničí, a tak se mu pravidla pletou? Já také musím vždycky přemýšlet, jak je to s těmi českými velkými písmeny, protože v angličtině i ruštině je to jinak. V němčině a francouzštině myslím také…

    2. Já to napadání formální stránky textu vidím jako způsob trollingu.. a vy jste na to opět skočili.. Čím se tedy tato planá debata liší od tlachání v parlamentu o podružných tématech, když to podstatné se neřeší.. Příště toho hnidopicha ignorujte a zabývejme obsahem..

     1. Mně osobně, například – jako velkému volnomyšlenkáři – by to tak i mohlo připadat, jenomže tyto poznámky mívají často diskutující, kteří se trollingu nikdy nedopouštějí.

      Takže nezbývá než přijmout jako fakt, že pro někoho je formální stránka vyjadřování velmi důležitá a mateřský jazyk považuje za národní poklad, který je nutno střežit. To je mi – naopak – velmi sympatické.

      1. Za dob komunistu a jejich zmarxovanych taky ucitelu, me ten
       materskej jazyk nepripadal ani trochu materskej ,
       ale hooodne macesskej. Musel sem tahnout za materskym jazykem ,
       slalomem po hospodach a to taky nikomu neprida..

       1. Pan Zakladatel a admin tohoto webu si zřejmě musí připadat tak trochu jako správce hřbitova. Protože často používaný nick „Anonym“ je na tom podobně, jako hrobka rodiny Knappových ze známé humorné scénky Felixe Holzmana:

        https://www.youtube.com/watch?v=qrSf6tWXgh8

        A podobně, jako na předmětném hřbitově, i zde, takřka pod každým tím jedním „Anonymem“ se skrývá „nějakej jinej“ chlap. Nebo ženská… Asi by bylo fajn si vybrat nějaké jiné, méně běžné jméno.

        Nicméně k věci. Jako školák jsem o hodinách češtiny také smýšlel spíš pohrdlivě a ani se soudružkou učitelkou jsme si vzájemně moc nesedli. Byla obklopena houfem svých oblíbenkyň a s kluky měla problém. Jenomže tehdy nebyla naše národní identita ohrožena nikým a ničím. Proti dnešku je to dost velký rozdíl.

        1. Mne vytočí když slyším – bude se soustředit – místo soustředí-se a jiné zvrhlosti které nová doba vnesla
         do češtiny.

         1. Tak. Budeme se soustředit na to, jaké čtivo budeme koupit a co si v něm budeme přečíst. V novinách se budeme dočíst, co nás bude potkat, až raději budeme skočit z okna.

          A možná se budeme dočkat i horších věcí.

    3. Jestli to není tím, že u paní Markové kvůli obsahu – se kterým se nedá diskutovat – tak pomůže forma. I když zase na druhou stranu mi ti signalizuje, že ji pečlivě čtou , když vychytávají takové drobné nepodstatné chybičky. Ovšem sranda by byla, kdyby to byl od pí Markové záměr, aby je došprtala to přečíst komplet. hmm

     :-)))

     co myslíte

     1. Myslíme, že je dobře, že skutek utek. Že banderovci žádné granáty nedostali.
      Pokud už nedostanou od nikoho nic, bude to jedině dobře.
      Co myslíte

       1. Shromazdovat u nas nejdrive naboje na pozdejsi pomoc je rizikovy..
        Nema se to rozkecavat ,jinak ty sklady rusak vycucha a pohroma.

  2. Především si hlídejte sám své hrubky, když jste tak neomylný kritik…Charkovské se píše s malým s?
   Jste jen ubohý zasírač diskusí, který zasírá právě tímto způsobem.

    1. Když někomu vytýkám překlepy, či hrubky, musím si především zamést před svým prahem.
     Ale vy dobře víte, jak to myslím. A vida – daří se vám zasírat tuto diskuzi, a to je přesně to, za co jste placený. Jinde plácají vaši kolegové, nebo přímo vy?, nesrozumitelné nesmysly, nebo schválně stupidní, sprosté, vulgární protinázory, a tím provokují ostatní reagovat a podílet se na zasírání diskuzí tak, že pak nikdo nečte ani ty smysluplné názory. A vovce přijdou o možnost se nad některými myšlenkami pozastavit a přemýšlet. A to je celý smysl vaší zasírací manipulace. Jedinou obranou je nereagovat, ignorovat.

     1. To chce klid, šklíba se nemá od včerejška doma s kým hádat no a ten Jan – nově příchozí myslím, že je odhadnut přesně – njn na složenky a hypotéky se musí vydělávat jak se dá. Za mne roluju

      1. Klidně rolujte, ale hlavně si nastudujte psaní velkých písmen a porozumění psanému textu, viz minulý článek paní Markové.

      2. Ale emo, ad hominem? No ne že by to od vás překvapovalo. Jinak já její texty opravdu nečtu celé, jen, když někdo z jejího textu něco vypíchne. Jinak bohatě stačí její nadpisy 😁.

     1. Tady je kazdej ucitel /ucitelka pravopisu. I s pouckama..
      Kdyz vynikajicich ucitelu ve zkomirajicich skolach je sakra treba.
      Precist si text, porozumet a hura do skoly ucit..Jednoduchy.

   1. Ani trochu , zivot mne vymysly ,vselikych hojnych a pitomych pravidel ,
    vedcu ,jazykozpytcu ,pouckistu ,/nasi cestiny neprejicich nam pucistu/, z
    Ustavu pro jazyk Cesky , nerozmazloval..A materstinu ,nezmacechoval.
    Asi taaakle, forma nesmi zadrhavat , pac drhnouce , vyrusuje , jinam vrhnouce, ,koncentraci urcenou , ctoucim , ctenarem , na jeho cteni.
    Ve vopravdu vyjimecnych a tezko omluvitelnych pripadech ,
    na mysleni.

  3. jan
   Ono těch kiksů je tam víc. Vypadá to na zásah spelleru. Ona ta umělá inteligence není žádná výhra.Koupil jsem si čínskou bezdrátovou myš a textu vedle české vlaječky jsem nerozuměl.
   Naštěstí jsem jej nepotřeboval.

  4. Bod b) vaší odpovědi není úplně správný.
   Velké písmeno ve spojení „Ch/charkovské opevnění“ by možné bylo a autorka to tak možná pojala – a to jako ironii. A to v tom případě, kdyby se jednalo o jedinečnou stavbu, významnou, nikde se jinde neobjevující – společenským územ chápanou jako symbol.

  5. Pokud jde o češtinu, vadí mi moderní prznitelé pravidel z Ústavu.
   Pokud jde o zdejší diskuse, rád vydržím i dyslektika nebo vietnamce, když má co říct. To, jak to řekne, si klidně učešu sám.

  6. Re: Jan

   Když už tady kydáme a hrajeme si na profesóóóry:

   //„Charkovské“ se píše s malým s,//

   Já bych to psal raději s malým „Cé“, anebo „chá“, když už…, co říkáte?

 8. Dokola opakuji: vládnou nám méédia, které řídí prostřednictvím „vlády“ CIA a MI6. Méédia vykřikovaly: Pávek sehnal munici, ukroši to a to, „evropská unie nám dovolila postavit JE“..ale co se opravdu děje ve světě se absolutně vovce nedozví. Ve skutečnosti se zde děje jen toto: okrádají nás čím dál víc a víc, a to je jenom začátek. Západ si na Rusku vylámal zuby, ale nevzdal to – země plná surovin je velké lákadlo. Zatím tvrdě a radikálně alespoň vykrádají býv. vých. blok, aby si o 5 minut prodloužili blahobyt.
  První cestou k vymetení tohoto chlíva je vymést ty křivohubé ku.vy ve lžidotv – a to ve všech, ve všech méédiích vůbec. Protože méédia rozdělují i volební výsledky. Méédia jsou hlavním viníkem toho srabu, co tady je. Proč asi na jednání o RTVS na Slovensku byly ambasády USA a Británie? Protože méédia jsou jejich hlavní zbraní.

  1. Nejhorší je, že i kdyby KoZa dobyl Rusko a jeho suroviny, nedokázal by ty suroviny získávat levněji, než když mu je Rusové dobrovolně prodávali. A to ani za použití ruských otroků.

     1. Není a je to úsměvné. Jsou pěkně houževnatí. Dostat tolikrát do zubů a dál se o to snažit, svědčí o mimořádné duševní nedostatečnosti.

   1. Ukazovali nakou Kallas , hlavni z Estonska, jak kejhala, kvokala a kvakala ,taky bucela
    na vsecky strany ,vo tom , ze uz Rusko rozdelila na daleko mensi dva statecky
    a usili na to a z penez poskytnutych si zaslouzi, naky, za ty snahy..
    Jiny malo snazivy ,tak predbehla a na ne nezbude nic..
    Vo munici nic , to necha jinejm..

    Co by se asi stalo ,dyby rus zavrel potrubi ,nafta/plyn , zastavil ty lode s dodavkama,
    koze , na legraci jenom na tejden..Aby cert na koze nejezdil..

  2. Zatim se de na rusa ..Bez munice nebo s munici , nezustanem za peci..
   Neni to, ze vsicki lzou..Nekery se uz zase prolhali do pravdy..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *