22 června, 2024

Marketingově předvolební

Přátelé, volby do europarlamentu budou za necelé tři týdny. Budou kvalifikací všech stran pro parlamentní volby, ať už se uskuteční v řádném termínu nebo dříve. Jsou důležitější než kdy jindy, protože v EU se bude hlasovat o grýndýlu, bude se hlasovat o pandemické smlouvě s WHO, bude se rozhodovat o dalších zelených šílenostech, ale také se při trošce štěstí budou utvářet nové frakce, protože nespokojenost se současnými euroelitami je něco, co máme v Evropě všichni společné.

Viktor Orbán neříká, že chce Brusel opustit, on chce Brusel dobýt. Hodně bude záležet, jestli u toho bude Zdechovský a Nýdrmajer nebo jestli tam bude Konečná a Turek.

Volební kampaň vrcholí a v příštích dnech začnou všichni vynášet své trumfy. To, co si nachystali na závěr. To, co reaguje na současné dění i na kampaně ostatních. Pojďme si dneska krátce říci, jak jim to jde.

Začnu koalicí SPOLU, protože jsem v životě neviděl debilnější kampaň. Jednak se rozhodli především hejtovat Babiše, za což jim Andrej musí ohromně děkovat, protože letos ani kampaň hnutí ANO není nic extra. Velmi jim uškodil Řeporyjec Novotný svými řečmi (rádi jsme to zvýraznili), kterému asi nařídili, aby si nasypal popel na hlavu, protože chlapec bere zpátečku a hraje jim univerzálního obětního kozla.

Ovšem, Saša Vondra jim smrdí i na bilbórdech. Sakra, to nemohli svého lídra kandidátky trochu učesat, přistřihnout, napudrovat a použít zásyp? Ve kterém sekáči koupil to své žluté sako a nepadnoucí džíny? A oni si ho ještě placeně rozšířili po všech sociálních sítích. Darogoj drug působí jako tragická postavička, ale připouštím, že Nýdrmajer mu svým zjevem dost zdatně sekunduje. Sakra, Fialovi byli schopni nastřelit vlasy a načesat ala George Clooney a na Vondru už nezbylo? Nic nedokumentuje lépe krizi kdysi největší pravicové strany než právě umaštěný Vondra. Ano, bilbórdů si zaplatili hodně, ale v podstatě je přebíjí i mladý Kolář svými kecy o Slovensku a Rusku. Teď, po atentátu na Fica by to asi nejraději smazali, ale to jaksi nejde. Příspěvky jsou sponzorované a žijí na fejsbucích svým vlastním životem.

Piráty není vidět. Vůbec. Dokonce nejsou vidět ani na svých vlastních propagačních materiálech. Nejvíc kampaně Pirátům dělají jejich oponenti, kteří se jim vysmívají. Je vidět, že prachy došly. Za své čtyři poslance toho strana moc nedostala, na dvou ministerstvech nebylo dost místa pro všechny pirátské příživníky a tak všechny peníze rozežrali ještě před kampaní. Zbylo jim, jediné – nadávat na STAN za neférovou kampaň.

Starostové, a fakt z toho nemám žádnou radost, dělají svoji kampaň dobře. Cílí za zklamané liberály z ostatních stran. Vítek Rakušan se svými debatami bez cenzury včas vytvořil dojem, že vlastně nejsou součástí vládní koalice a podařilo se mu opustit potápějící se loď, i když zůstal u jejího kormidla. Jejich kampaň je liberálně pozitivní se zjevnou snahou, vydojit z toho pětidemoličního průseru všechno, co ještě vydojit jde.

Zároveň se Vítek poučil u Kalouska a prostě zmizel. Postaral se, aby co nejvíc zmizela jeho cenzorská minulost, jeho tetelení se nad Babišem, jak ho odvedou v klepetech, i jeho pytel na mrtvoly. Když teď někde promluví, tak to zní skoro rozumně a zřejmě doufá, že veřejnost má krátkou paměť a zapomene na všechny jeho křivárny i Dozimetr.

Nevýhodou je Danuše. Ta Starostům ubírá to, co jim marketér Řepa v potu tváře vyrobí. Ona je tak neskutečně blbá a podprůměrná, že to snad ani není možné. Jestli jsme naše vysoké školství dojebali tak, že Danuše není jediná výjimka, ale je tam takových víc, tak není co napravovat. Je zapotřebí příslušné univerzity ohradit plotem, označit morovým znamením a nechat je vyhynout. Napadá mě jediný důvod, proč si ji na kandidátku vzali – peníze. Když mohla zaplatit Středulovi pět mega za podporu, tak mohla zaplatit i Starostům tolik, že ji upřednostnili před Farským, kterého jim vyškolili přímo v USA. Kdyby STAN měl na prvním místě Farského, tak bych řekl, že by mohli být jedním z vítězů eurovoleb. Ale s Danuší to dopadne stejně jako v prezidentských volbách. Její potenciál je omezený na skutečné a nefalšované voliče imbecily. Těch zase není tolik.

Hnutí ANO si hraje svou vlastní hru. V podstatě nemá soupeře, což ho svým způsobem limituje. Jak říkal Mára Prchal, bez soupeře nevyrostete. Kampaň je viditelná, kandidáti jsou nabrífovaní, stranická mašinérie šlape jako hodinky, ale už to nejsou ty ohnivé spory jako třeba ještě v prezidentské volbě. Andrej prostě hraje jinou ligu než všichni ostatní a je vidět, že je si předem jist vítězstvím. Pořád od nich čekám na nějaký trumf. Něco, co všem vytře zrak. Ale je možné, že se nedočkám. ANO to nepotřebuje. Vyhraje i s tím, co dělá.

SPD přelepilo svoje bilbórdy s Le Pennovou a Salvinim a naopak se na nich objevil lídr kandidátky, Petr Mach, kterého obrazně jistí Tomio Okamura. Jejich nic neříkající heslo „odvážně“ bylo nahrazeno jasnými NE, což si myslím, že bude fungovat. Petr Mach zatím ani slovem nezmínil svoje libertariánské recepty na vybřednutí ze současného marasmu, takže bych si myslel, že jsou ve hře a vše funguje, jak má.

Svobodní se podle mě dostali do hry také. Překvapil mě průzkum, který se zaměřil na to, kam odcházejí zhrzení voliči SPOLU a Svobodní tam figurovali na prvním místě, což bych nečekal. Pokud má tento průzkum pravdu, odvedli Diviš, Gregor a Vondráček velmi dobrou práci.

Motoristé s Přísahou se etablovali. Jejich bilbórdy jsou všude, museli do toho dát opravdu hodně peněz. Vlastně mě překvapuje, že to nejsou oni, kdo by nejvíc oslovovali zklamané modroptácké voliče. Vždyť jsou spojeni se starým Klausem a nejvíc dávají najevo, že oni jsou tou skutečnou, nefalšovanou pravicovou ODSkou za kterou je ta obrovská nostalgie. Přesto je u SPOLUvoličů předbíhají Svobodní a to o dost.

Napadá mě jediné vysvětlení – Šlachta. Od začátku říkám, že je jak tajemný hrad v Karpatech a nikdo moc neví, co si o něm má myslet. To prostě budí nedůvěru, obzvlášť u skeptických Čechů. Pokud slyším ohledně Motoristů nějakou nevoli, vždycky to má něco společného s Přísahou. Pokud na tom Motoristé chtějí do voleb ještě něco změnit, měli by Šlachtu trochu ukázat a udělat z něj člověka. Jinak to bude vypadat, že se jen snaží zviditelnit pro senátní volby, které se na podzim budou odehrávat i v jeho domovském městě a bude Turkovi ubírat hlasy.

Osobně věštím, že Motoristé a Svobodní svedou souboj o jeden euromandát. Motoristé jsou akceptovatelní pro pravicovou veřejnost, Svobodní jsou akceptovatelní pro bývalé voliče ODS.

Aliance nemá žádnou šanci. Pardon, že to tak říkám. Nic proti nim v principu nemám, ale prostě nemají dost peněz, aby mohli začít s kampaní těsně před volbami a neměli nic jiného. Aby Blaško mohl uspět, musel by začít o dva roky dřív než začal. Vandas a Bartoš jsou také limitující faktory a nic se na tom nezmění. Kampaň je neviditelná a pokud náhodou vidět je, strefují se do Kateřiny Konečné, čímž jí ještě dělají reklamu.

PRO dělá viditelnou kampaň, která by asi dobře fungovala, kdyby se o stejné voliče nehlásily další čtyři pravicové strany. Motoristé, Svobodní, Aliance, Mach a PRO, tihle všichni soupeří o stejné voliče. Připočtěte k tomu, že i Babiš si nějaké zhrzené voliče SPOLU stáhne k sobě, takže z toho vychází, že na všechny prostě nezbyde. PRO má poměrně vysoký voličský potenciál, ale z něj právě budou ukusovat všichni. Jindra Rajchl si to určitě uvědomuje, takže do letákové a bilbórdové kampaně dali fakt hodně peněz.

Musím konstatovat, že na svém odhadu, že se tentokrát mezi sebou vystřílejí především pravicové strany, nemusím nic měnit. Napravo je přetlak, nalevo je prázdno. Podle toho volby dopadnou. Tečka.

SOC-DEM je mrtvá. Z důvěryhodných zdrojů mám informace, že Zaorálek se sice snažil a říkal to, co levicový volič chtěl slyšet, ale Šmardovci mu za to ještě vynadali a omezili ho. Proto teď Zao zalezl do ulity a pokud už někde mluví, tak kecá nesmysly, které mu nařídili straničtí kolegové. SOC-DEM má sice velký voličský potenciál, ale díky Šmardovi ho nevyužije a přenechá ho takřka celý Kateřině Konečné.

Paroubkova ČSSD ubere SOC-DEM a sama nic nezíská. Proč? Protože Paroubek s Volfovou už tolikrát neuspěli, že to mají ve stranické DNA. Nevím, čím přesně to je, nevidím jim do struktur. Ale prostě je to tak.

Koalice STAČILO! stále roste, je stále volitelnější a prostě bere celou levou část voličského spektra. Je přijatelná pro voliče ANO, voliče SPD, voliče SOC-DEM, postarala se, aby byla přijatelná pro řadu vlasteneckých voličů a má přesah i k umírněným anticovid voličům. Kačka Konečná si od poněkud zdomestikované SPD vzala zpátky punc protestní strany a programově staví konzervativní levicovou stranu podle podobných záměrů, jak stavěl partaj kdysi Miloš Zeman.

Zároveň dává najevo, že u ní je prostor i pro lidi z jiných stran, je schopna poměrně širokého názorového rozkročení a je schopna si v koalici udržet pořádek. Kateřina sama říká, že si jde pro dva mandáty, ale mylím, že pomalu může realisticky snít i o třech. Já jim to hodím, protože to prostě dělají dobře. K tomu si zakroužkuju Petru Rédovou, se kterou jsem absolvoval značnou část své dvouleté práce.

Navíc… Kateřina Konečná byla vlastně jediná, která byla po atentátu na Fica schopna ukázat na ty, kteří u nás doopravdy rozeštvávají společnost a odmítla hrát hru na falešnou korektnost. Poté, co se podělaly odbory a zemědělci svůj protest odsunuli, zůstává v podstatě jediná, kdo na politické scéně reálně hájí jejich zájmy.

Pokud se nic nezmění, faktickým vítězem voleb budou Starostové a STAČILO! Na procenta samozřejmě vyhraje hnutí ANO, ale vážně přemýšlím, jestli bude mít víc mandátů než minule. Poražena bude SPOLUkoalice, nejspíš i Piráti. SPD nejspíš zůstane na svém a spíš bude zajímavé, jaké kandidáty jejich voliči vykroužkují. Mimoparlamentní pravicové strany pravděpodobně svedou souboj o jeden mandát. Nejblíž k němu má podle mě Filip Turek, ale víceméně nikdo z trojice Motoristé, Svobodní a PRO není bez šance, což v praxi také může znamenat, že ho nedostane nikdo, protože všichni zůstanou pod pětiprocentní hranicí.

Mám takové tušení, že celé Evropě ještě zasáhne do kampaně Robert Fico nějakým projevem z nemocničního lůžka a dost možná se schyluje k dalším černým labutím. Třeba v Íránu teď hledají vrtulník, co spadl s jejich prezidentem. V Gruzii se majdanuje a jsou krůček od násilí, Azerbajdžán se prý dohodl s Arménií, takže se brzy bude střílet i tam a západní deníky jsou stále skeptičtější ohledně války na Ukrajině… ba i Bílá chýše je skeptická…

Prostě až do poslední chvíle se budou dít věci, na které nikdo kampaň nenaplánoval.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

339 thoughts on “Marketingově předvolební

 1. Tak si tu žijeme. „Povolební vyjádření herečky a diplomatky Magdy Vášáryové o tom, že vítěznou stranu Směr-SD volila i vyslovená spodina, je přesně to podhoubí, které potom končí střelbou na politiky. Toto přesvědčení vyjádřil ve svém pořadu moderátor Luboš Xaver Veselý a autorce těchto slov poslal podobně drsný vzkaz. Chytili se toho bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek a senátorka Hana Marvanová a vyzvali k jeho odvolání z Rady ČT.“
  Kdepak se schovávali ti morální majáci, když řádilo to prase z řepí.

  1. To vám asi uniklo dnešní „Koalice SPOLU zahájila hlavní fázi kampaně před volbami do Evropského parlamentu“ To byl teprve echt bizár.
   Pravdatelevize jim poskytla spoustu času, ale nějak to nemůžu dohledat.

   1. Jejich heslo „bezpečná Evropa…“ je docela hloupé, protože do Evropy patří i Rusko, takže se dá koalice Spolu snadno označit jako proruská.

    1. Spolu Vám před jakýmikoliv volbami slíbí cokoliv, nebo něco jiného a když tupě navolíte, tak po volbách zahájí dvě základní operace:
     1) – rozkradou vše co se dá, včetně obsahu Vašich peněženek
     2) – 4 roky Vás budou mít za nesvéprávné dezoláty

  2. Univerzita Palackého otevřela nové centrum zaměřené na Barmu. Ve střední Evropě je jedinečné
   Tohle není satira, ale příspěvky pod tímto článkem jsou nad rámec 😅

  1. Asi ve vtipu:

   Stalo se, že rybář chytil zlatou rybku, pustil ji a rybka, že mu splní tři přání.
   Tak si tedy přal být bohatým, známým na celém světě a podívat se někam do zahraničí.
   Přišel domů a pověděl o tom všem ženě a že druhý den se to má vše splnit.
   Ráno se probudí a vidí krásné postele, obrazy, zlaté bytové doplňky. Vtom přijde jeho žena do ložnice a říká:
   „Ferdinande, vstávej, jedeme do Sarajeva.“

 2. Zvláštní. Jak se volby blíží, tak se najednou začínají v komentářových sekcích alternativních serverů objevovat jedinci, kteří reagují na příspěvky těch, kteří dají najevo svou volbu. A to tak, že to stejně nemá cenu, že tím pádem vlastně volíme ODS a že to koalice spolu stejně zválcuje a vlastně to ani nemá smysl tam chodit. Zřejmě neziskoví mediátoři dostali notičky.
  Protože jan zaplakal Korčok po prohraných volbách, on utrpěl porážku kvůli vysoké volební účasti. Oni mají strach ne z toho, že účast bude stát za hovno, ale z přesného opaku.

  1. U voleb do EP to vlastně platí dvojnásob. Viz minulá tristní voličská účast. Přesvědčení eurohujeři tam ovšem půjdou všichni!
   Radím každému ať k volbám jde, a ať nedbá na žádné řeči o šancích a předvolebních průzkumech. Ať volí ty, kteří jsou jeho politickému přesvědčení nejblíže. A hlavně ať kroužkuje!! – Jen tak se dá nalomit moc stranických sekretariátů.
   Není žádných skutečně malých stran. Jsou jen subjekty s nedostatečnou voličskou podporou. Pak je ovšem na místě se ptát, kdo je tím vinen – lídři těchto subjektů anebo média, která je ostrakizují?

   1. Ano, Polodebile, přesně tak: „oni“ mají strach z vysoké účasti.
    A ano, Charone, s takto Vámi formulovaným imperativem („ať k volbám jde, a ať nedbá na žádné řeči o šancích a předvolebních průzkumech. Ať volí ty, kteří jsou jeho politickému přesvědčení nejblíže. A hlavně ať kroužkuje!“) souhlasím na 100 %.
    A také se podle toho zařídím: budu volit číslo 15
    https://www.volby.cz/pls/ep2024/ep2111?xjazyk=CZ&xv=1&xt=2&xstrana=15
    a kroužkovat 1. Hynek Blaško a 28. Miroslav Sládek
    Dle mých propočtů 😎 přinejmenším prvně jmenovaný šanci má. A hlasoval lépe než Kateřina Konečná https://1url.cz/l1KMa
    Zdvořile podotýkám, že nikoho nenutím, aby mne následoval.

    1. Právě jsem zjistila že v prvním bodě nemá H. Blaško pravdu, jestli jí má v ostatních jsem už nezjišťovala, protože již ten první bod si přizpůsobil docela hodně.

    2. O H. Blaškovi jsem neslyšel čtyři roky.
     Asi byl tak pracovně vytížen, že nestíhal informovat nás voliče o své činnosti.
     Sládka jsem volil, když ještě dělal volavku na vlastenecké frontě. Z něho jsem vyrostl před dávnými lety.

 3. Dovolím si odložit pár květnových datumů:
  7. 5. info o pokusu o atentát na korunního prince Saúdské Arábie
  13-14. 5. varování před vojenským převratem v Turecku
  15.5. pokus o atentát na 🇸🇰 premiéra Fica
  16.5.zadržení občana co ohrožoval srbského prezidenta Vučiče
  19.5.havárie vrtulníku Raisi, íránský prezident a ministr zahraničí zemřel!
  Asi tak

  1. + barevný převrat v Gruzii
   + Francie vyslala ozbrojené složky do té jejich kolonie, kde už nechtějí býti kolonií

   ano KoZa přitvrzuje

  2. Příliš mnoho náhod najednou. A ještě víc otázek?
   ad Fico – Už jste viděli řidiče služebního auta šéfa fabriky, když dostane echo od sekretářky,že šéf odchází?
   Dorazí v autě ke vchodu a čeká, některý s túrujícím motorem, některý úslužně přidržuje dveře a ten nejdrzejší sedí a čeká, až šéf dosedne a pak hned vyráží. Kde byl řidič Ficova služebního automobilu? Jak to že auto bylo odemčené a řidič nikde?

   ad Raisi – Všichni potentáti v jednom vrtulníku? Proč hodinu po nehodě přistává v Tbilisi USAF letadélko? Proč se dnes v noci v Kremlu sešli Putin, Šojgu, Bělousov, Gerasimov a pár dalších vojenských a bezpečnostních potentátu:

   1. Řidič seděl v autě. Už tady o tom byla řeč. Na videu se zdálo že není uvnitř, ale na PL byla v článku fotografie a tam to bylo vidět naprosto zřetelně.

   2. ono stačí mit v tom letadélku fake satelit GPS, kterým se v okolí nékolika km dá zmanipulovat tvar a velikost Zeměkoule. Pak letadélko zase odlétne a v horách to nikdo ani nezaregistruje ….. kromě vrtulníku, který tam právě v mlze letí podle přistrojů 🙂

 4. Iránský prezident nepřežil havárii vrtulníku. Kdo za tím je, to nevím, ale nějak podezřele se vrší úmrtí či těžká zranění jedinců, kteří nevoní pánům a dámám za Velkou louží, nebo v městě Bruselu.

  Nikolaj Starikov – Evropští představitelé se obávají, že slovenský premiér Fico po pokusu o atentát bude nadále podrývat práci NATO, píší Financial Times.

  Obávají se…uzdravení slovenského premiéra!

  Tomu říkáme přání brzkého uzdravení jednomu z lídrů evropských zemí! Mimochodem, člena téhož NATO.
  O co rozhodují „evropští úředníci“?
  Rozhodnout se to zopakovat?

  ANO, no nevím s paní Jourovou to moc hlasů tedy asi nebude a že by lidé zapomněli na Dozimetr a vyhrůžky vykulence?
  Já to hodím tentokrát Stačilo, byť upištěnou Konečnou nemusím, ale zase poslouchám Petra Bureše a ten je mi sympatický, už tím, že na svou TV pouští lidi z celého spektra opozice. Takže tam mluvili svého času Raichl, než si vzpomněl, že je Bureš členem KSČM (aspoň si myslím) a honem si odplivl.
  Strana PRO získala profesora Ivo Budila , erudovaný pán, který prostě nepůjde s ostatními. Je to jeho volba a snad nějaké hlasy dostane.
  Pokud všichni ti, co jsou v opozici, budou zvolení místo Zdechovského, Jourové, Niedermayera a podobné sebranky, bude lépe pro nás.

   1. Jste hloupá. A uzeniny si dělám sama, na rozdíl od Vidláka nemám takové pozemky, ale na drůbež a králíky to stačí. Vy si zajeďte do hypermarketu a žerte to co vám nabídnou.

   2. „…kdyz sem s nim sla do lesa.vedela sem ze vo neco prijdu,ale ze to bude moje penezenka ,to me prekvapilo“..
    Odchodem do Eupira ,taky vo hodne prideme… Poslanci to nebudou….

    …“Rano ranicko panna vstala , usarnu si zavazal ,pudu maticko k jezeru ,
    na praci se vyseru , nechod dcero na jezero , zustan doma ty mizero ,
    zdalo se mi celou noc , ze prides vo poctivost…. nema dcera nema stani
    k Eupiru ji cos popohani.“../lidova trampska/. Vo poslance zadny ,ty budou zase hlasovat proti nam..neprijdeme , eu chce vsecko mimo ne..

    My sme meli taky poslance v risskym snemu ve Vidni ,bidny a ty byli pro zachovani Rakouska Uherska a cisare pana , ale kdyz nasi oslanci chteli neco
    rict zacali vsichni germani povykovat , aby nemohli mluvit ..
    Po 1918 si nase vlada ,predtim ukricovana v tom parlamenu pribrala
    tech germanu pres 3 miliony..Meli s nima zkusenosti..

    Masaryk jeden z vudcu odejel do Ruska a zvolil se hlavnim velitelem Legii a to veleni predal francouzskymu generalovi.,aby neublizovali bolsevikovi a ten je zahnal na zapadni frontu ,at taky pochcipaji. Pak zase vodejel do Usa .
    Ale lide se sami vosvobodili a hrozilo ,ze si budou vladnout ,tak se do vlady rychle nacpali rissky poslanci..Aby zase vladli jako ceska vlada.

    Nekde eukazovali bucek s nazvem Cernokosteleckej a zdimali z nej vodu..
    Potom nadavani na Babise nebralo koncu..Neni popularni..

  1. souhlas, Petr Bureš (Stačilo) je jeden z mála čestných kandidátů a jeho youtubová TV je super a jako jedna z mála pozve každého

   i všechna ostatní „alternativní“ média některé lidi nezvou; třeba Bobošíková si nepozve Volného apod.

  2. „Geert Wilders, líder krajnej pravice v Holandsku, reagoval na sústrastné posolstvo EÚ k úmrtiu iránskeho prezidenta a ministra zahraničných vecí slovami: „Nie v mojom mene.“ A dodal, že EÚ vyjadruje solidaritu so zlom.“
   Melouni s Wildersem- zelizka v ohni ceskych euroskeptiku.

 5. Tak na „FB Vidlákovy Kydy“ poté, co svojí hřivnou přispěl do debaty Jindřich Rajchl („Moc hezká PR podpora paní Konečné. Mát to 2 drobné chyby…atd.“), to vře. I Petra Rédlová zatopila pod kotlem…
  Pro mne z podobných šarvátek vyplývá jediné, zůstat u osvědčené koalice SPD + TRIKOLÓRA a i tentokráte jim odevzdat hlas při volbách do Evropského parlamentu. Jsem si naprosto jistý, že tím nic nám dezolátům nepokazím. Europoslanci Blaško a David odváděli dobrou práci. Není tedy důvod se obávat následovníků z řad SPD; i oni budou pokračovat v díle svých předchůdců (tj. rozkládat EU „zevnitř“).

  1. Já Vám Vaše neberu…
   Jednou za 30 let je však šance zvolit změnu, která není chimérou, ale reálně má našlápnuto. Zatím byla vždy podobná situace jen na pravici. Vždy před volbami se vyloupla nějaká nová, zaručené protikorupční a čistá partaj – Zelení, Věci Veřejné… Tyto strany získaly těsně nad 5%, ale kvůli role jazýčku na vahách měly i několik ministrů. Nyní je KONEČNĚ možné, využít „wow efektu“ u koalice Stačilo!, za níž už z podstaty nestojí velký kapitál, a tak se po volbách nemusí nikomu zodpovídat a nikomu sloužit než svým voličům. Levicové alternativy to měly vždy těžké, protože volby bohužel dosud rozhodují hlavně peníze a ti, kteří je mají, už z logiky věci nepodpoří ty, kteří by je více danili, stáli za zaměstnanci nebo nedejbože přestali s privatizacemi. V Čechách je bohužel přímá úměra, že čím víc peněz, tím větší pravičák. A když pravičák vidí, že pravicová politika je v ohrožení, nemá problém vytáhnout z „kešeně“ pár miliónků pro „novou, čistou a antikorupční“ (pravicovou) stranu neb investice tato se mu po volbách v odpuštěných daních, zmražené minimální mzdě atd. násobně vrátí.
   Nejsem milionář, tudíž pravicová politika, byť ve vlasteneckém hávu (tedy SPD, Motoristé či PRO) pro mě není. Na druhou stranu, naprosto chápu ty, kteří tyto strany volí ze svého zájmu-vyplatí se jim. U voleb se snažím uvažovat racionálně a (Sasine, POZOR!) podle vlastních potřeb. Pro mě, jako nižší střední třídu, jsou důležité dostupné veřejné služby placené z PŘIMĚŘENÝCH daní, které se nerozkradou, mír, slušná mzda a vyvážená zahraniční politika. Tyto čtyři artikuly splňuje z mého pohledu pouze Stačilo! Ostatní, alespoň dle vyjadřování v médiích, vidí spásu buď v neregulovaném trhu (libertariáni/Svobodní ), což je něco jako komunismus naruby, tj. myšlenka, pro kterou ještě na planetě Zemi neexistují „ti správní“ lidé NEBO v hurávlastenectví, kde má odchod z EU a NATO vyřešit vše od míru na Ukrajině po cenu hovězího krku. Rovněž netoužím po recyklaci „starých dobrých“ (jak pro koho…) devadesátek s podkresem americké „way of life“ v podobě dieselového třílitru do každé garáže.
   Tož co mi, obyčejnému člověku, zbývá? Nemám je nad postelí coby svatý obrázek, ale upřímně věřím Kateřině Konečné, Ondřeji Dostálovi, Petře Rédové, panu Skalickému, Jandejskovi, paní Dubravské i těm všem ostatním z kadidátky Stačilo!, o nichž jsem si už něco přečetl, s některými osobně pohovořil a hlavně se podíval do minulosti a co mi bylo divné, to si dodatečně pozjišťoval. Neshedal jsem nic, co by způsobilo nepřekročitelné vady na kráse, a tak letos poprvé s klidným srdcem nepůjdu volit jen podle rozumu, ale i s dobrým pocitem, že tentokrát to není menší zlo, ale hnutí, k jehož podpoře se hrdě hlásím, jakkoliv pateticky to může znít.
   Už jen pro to, co výše jmenovaní, ale i ti, co nejsou tolik vidět, zvládli, jsou pro mě vítězi voleb. Bez podpor milionářů, zato s nepřízní médií a navrch i části alternativy, která by měla být spojencem. Tak ten můj nicotný jeden hlas do obálky je to nejmenší, jak jim mohu vyjádřit svůj dík za to, že to nevzdali, makají a věřím, že své sliby nakonec i v „potu tváře“ splní.

    1. No jednak vytahovat něco z roku 2022-2023 je divné a halvně – jsou tam VŠECHNA hlasování ??
     Nebo zase jen selektivně ta, co vyhovují panu Blaškovi ??
     A to hlavní – i když třeba pan Blaško hlasoval PROTI, změnilo se tím něco ???????

     Jít hlavou proti zdi (i za cenu, že si přividíte otřes mozku a zblbnete..) umí každý „…“, ale důležitější je si zachovat čistý rozum a pokud něco nemůžete změnit, pak nedráždit hada..

     A jistota SPD – ano, je jisté, že za dalších 20 -30 -40 let (až do důchodu pana Okamury) se nic nezmění. Není opravdu nad jistotu stonásobku, jak sliboval pan Kožený …
     Volím paní Konečnou..

    2. Tak k tomu prvnímu hlasování K. Konečné jsem našla její vysvětlení a tam se o žádné zatajování zločinů nejedná. Je to hlasování o „Úloze kultury, vzdělávání, sdělovacích prostředků a sportu v boji proti rasismu“. Podrobnější vysvětlení najdete na této stránce https://www.europarl.europa.eu/meps/cs/23699/KATERINA_KONECNA/other-activities/written-explanations
     Dál už jsem nehledala, pokud je takto zkresleně podáno jedno hlasování, nemám důvěru v další sdělení.

     1. Usnesení Evropského parlamentu ze dne 8. března 2022 o úloze kultury, vzdělávání, sdělovacích prostředků a sportu v boji proti rasismu

      „….
      Sdělovací prostředky

      53. zdůrazňuje, že pro formování inkluzivních společností je důležité zastoupení a rozmanitost; připomíná, že sdělovací prostředky mají za úkol být odrazem společnosti v celé její rozmanitosti, a lituje, že v řadě médií chybí rasová a etnická rozmanitost; vyzývá kulturní a mediální odvětví, aby se vyvarovala praktik, které udržují nebo posilují negativní stereotypy týkající se etnických a rasových menšin, a podporovala zobrazování členů těchto menšin v pozitivních rolích; vyzývá příslušné zúčastněné strany, aby se rozmanitostí a zastoupením ve svých organizacích zabývaly a aby rovněž určily osobu odpovědnou za otázky rozmanitosti a zaváděly iniciativy, jejichž cílem bude zvýšit gramotnost pracovníků sdělovacích prostředků v otázkách rozmanitosti a inkluzivity, aby se tak v jejich práci lépe odrážela nezávislá a pluralitní povaha jejich úkolů;

      54. vítá komunikační a osvětovou kampaň Komise na podporu rozmanitosti v audiovizuálním odvětví, a to jak ve vysílání, tak i mimo něj; požaduje, aby se tato kampaň soustředila na rozmanitost a dějiny rasově odlišných komunit a jiných marginalizovaných komunit a aby podtrhla, jak může rasová spravedlnost přispět k soudržnější, pokojnější a demokratičtější Evropě;

      55. vítá skutečnost, že Evropské středisko pro sledování digitálních médií bylo pověřeno bojem proti dezinformacím a činům zaměřeným na menšinové komunity; zdůrazňuje, že je naléhavě nutné klást ve vzdělávacích programech větší důraz na rozvoj kritického myšlení, mediální gramotnosti a digitálních dovedností; zdůrazňuje, že kampaně a iniciativy zaměřené na mediální gramotnost mohou mít zásadní vliv na zmírnění narativů o rasové diskriminaci šířených na základě dezinformací; zdůrazňuje, že je třeba poskytnout mladým lidem nástroje pro analýzu a operativní nástroje, aby šíření nenávistných projevů on-line rozpoznali a mohli proti nim bojovat;

      56. naléhavě vyzývá Komisi, aby zajistila plné a správné provedení definice nenávistných verbálních projevů na internetu či mimo něj a kriminalizace trestných činů z nenávisti do vnitrostátního práva členských států, a aby v případě potřeby zahájila řízení o nesplnění povinnosti;

      57. vítá šesté hodnocení kodexu chování proti nezákonným nenávistným projevům na internetu a pokrok, jehož bylo dosaženo při odstraňování nenávistných výroků z internetu; lituje, že ačkoli průměrný počet oznámení prověřených do 24 hodin je i nadále vysoký (81 %), ve srovnání s rokem 2020 (90,4 %) se snížil a průměrná míra odstraňování klesla od roku 2019 a 2020 na 62,5 %; vyzývá Komisi, aby pokračovala ve spolupráci s platformami s cílem odstraňovat nenávistné projevy na internetu, zvyšovat míru odstraňování a transparentnost a zlepšovat zpětnou vazbu uživatelům;

      58. vyjadřuje znepokojení nad šířením nenávistných verbálních projevů a dezinformací s rasovým a diskriminačním obsahem podporovaných umělou inteligencí a algoritmy; upozorňuje, že nenávistné výroky a dezinformace mají na naši společnost okamžitý nepříznivý vliv; vyzývá k úsilí o potírání těchto aktivit, zejména vývojem umělé inteligence a algoritmů, jejichž hlavním cílem bude zastavit nárůst nenávistných výroků a dezinformací a zmírnit jejich důsledky;

      59. všímá si skutečnosti, že ve vývoji, zavádění a používání umělé inteligence, včetně filtrů obsahu, převažuje angličtina; varuje před tím, že nenávistné projevy na internetu se vyskytují i v jiných jazycích, pro něž jsou filtry obsahu méně účinné; vyzývá k přijetí opatření pro boj proti nenávistným výrokům ve všech jazycích;

      60. vítá praxi zavedenou některými mezinárodními poskytovateli audiovizuálních služeb, kteří před vysíláním upozorňují na škodlivý a rasistický obsah; vybízí k vytvoření takových postupů v evropské audiovizuální sféře;

      61. konstatuje, že v některých členských státech existují orgány pro regulaci audiovizuální oblasti, jež mají pravomoc uvalovat sankce za programy propagující diskriminační nebo rasistický obsah; vybízí členské státy, aby v tomto smyslu udělily pravomoci i svým regulačním úřadům; požaduje, aby skupina evropských regulačních orgánů pro audiovizuální mediální služby měla přístup ke zdrojům, a mohla tak řádně koordinovat vnitrostátní agentury při sběru a sdílení kvalitních údajů a při monitorování takových činností; vyzývá Komisi a členské státy, aby zastavily poskytování finančních prostředků ze strany EU a státu médiím, u nichž příslušné regulační orgány odhalí porušení zákonných norem pro propagaci nenávistných výroků a xenofobie;

      62. odsuzuje rasistickou rétoriku některých médií, která stigmatizuje rasově odlišné komunity, například označováním migrantů za zdroj různých ekonomických a sociálních problémů a publikováním nepřiměřeně vysokého počtu zpráv o trestných činech spáchaných migranty; vyzývá členské státy, aby přijaly účinná opatření, která zabrání médiím v šíření stigmatizující rétoriky, nenávistných projevů, nepravdivých příběhů a negativních zobrazení určitých etnických nebo rasových skupin, které příslušníky těchto skupin jen odlidšťují;

      63. zdůrazňuje, že je třeba zvýšit odpovědnost digitálních platforem a sociálních sítí v boji proti podněcování k rasové nenávisti vůči migrantům a nevraživosti vůči menšinám;
      ….“
      https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2022-0057_CS.html

      1. Já tam ale žádné zatajování zločinů migrantů nevidím. Pokud se tak někdo nebo nějaká organizace, média atd. chovají, tak určitě ne podle těchto paragrafů. Tam nic takového nečtu. Ovšem není vyloučeno, že se na to některé výše jmenované subjekty při zatajování zločinů migrantů mohou odvolávat, což ale samozřejmě při hlasování nemuselo být zřejmé. Jinak je to především o boji proti proti rasismu s čímž já nemám problém.

    3. Z takovýchto obrázků to většinou křičí manipulací a vsadím se o cokoli, že pan Hynek Blaško není autorem.

     Víte, já budu volit Stačilo, ale když mi někdo řekne, že bude volit SPD, řeknu super, protože vím, že je to hlas do našeho tábora. Pouze u stran s malou podporou upozorňuji, že je nebezpečí propadnutí.

     Opravdu jste tak přesvědčen, že kydat špínu, většinou neoprávněnou, na kandidáty alternativy nám pomůže ? Nenapadlo Vás, že tím děláte za libtardy jejich práci a možná i pomocí jimi zfalšovaných podkladů ?

      1. Za mne to co ve výňatku vidím, je jen zcela nekonkrétní rétorické cvičení, které by vůbec nemělo být hlasováno. Hlasovat by se mělo o konkrétních akcích či pravidlech, si myslím já. Proto za mne je toto hlasování o ničem a je mi jedno jak kdo hlasoval.

       Jinak s Vámi plně souhlasím, volte toho, kdo Vám nejvíce vyhovuje. Můj příspěvek, pod nějž píšete, je o něčem zcela jiném.

       1. Slíbil jsem, že se nebudu hádat.
        Takže mé poslední, pak si ukládám bobříka mlčení.
        ——
        Mimo jiné:
        ♠ Evropské středisko pro sledování digitálních médií https://digital-strategy.ec.europa.eu/cs/policies/european-digital-media-observatory
        8 uzlů financovaných z více než 11 milionů EUR – cílem je zavést opatření ke zvýšení schopnosti EDMO bojovat proti škodlivým dezinformačním kampaním na vnitrostátní úrovni

        ♠ vyzývá Komisi, aby zajistila plné a správné provedení definice nenávistných verbálních projevů na internetu či mimo něj a kriminalizace trestných činů z nenávisti do vnitrostátního práva členských států

        ♠ celý bod 61

        to není nekonkrétní rétorické cvičení.

      2. Jsem si asi na Vás zased, když Vám píšu už potolikátý. To bude možná podobné, jak když si tu někteří zasedli na Konečnou, když ta přitom za nic nemůže a i kdyby byla proti, stejně by to ničemu nepomohlo. Zejména ten druhý argument tu někde na její obranu je, přičemž to přeci musí každej uznat, že by to k ničemu nepomohlo. To by stejně jen vypadalo, že jen dělá. Blaško když byl proti, stejně taky jen dělal, protože to ničemu nepomohlo. Stejně to prošlo. Tak jsem zased spravedlivě a tamti ne. Vlastně to teda není podobné, ale to je jedno, protože to hlavně neboří jednotu.
       Já se tam totiž dočetl, že některá daremná média by mohla uvádět nepřiměřeně vysoký počet zpráv o kriminalitě migrantů. To je děsně nespravedlivý, protože by je to při tý kriminalitě stigmatizovalo. Tak se tomu musí zabránit. To tam mají psáno. Jako, zabránit, aby stigmatizovalo. Třeba jim to celý vypnout a zavřít, to je taky naopak hodně spravedlivý, něco v tom smyslu tam přece taky mají psáno.
       A je jedno, že rasově odlišná komunita takové slovo ještě neslyšela, ono se to dá pro ně krásně přeložit. Do rozmanitých jazyků. Že když je gadžo dylina šmíruje u čórky, tak jim to dere nervi. Sice to nepřekládám do aktuální migrantštiny, ale jasně z toho pline, že takeho šmiraka abi zavalylo!
       Migrant navíc ani nemusí umět hnědočesky, protože když ho někdo fotí, jak někoho jen docela pro rozmanitost znásilní a rozpáře nožem, tak je jasný, že mu to taky dere nervi. Ke všemu je to taky rozmanitý jazyk!

       Takže bych to tý Konečný nevypichoval, protože jí to jednak taky může stigmatizovat a drat nervi. Kazí to totiž jednotu, protože kdyby si to někdo přečet a pak hned neříkal, že to přitom není žádná pravda, nebyla by jednota. A co víc, kdyby někdo viděl, že to nakonec pravda je, tak co jeho nervi? A co nervi jednoty, když by z ní někdo šel pryč? Důsledky. Musíte se pane Harfytone na to dívat objektivně a vidět ty důsledky. A ne, že vytahovat něco z dávných dob roku 2023. Nebo dokonce o několik měsíců starší. S dobou byste měl jít…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *