18 července, 2024

Všichni vědí…

Všichni chtějí přidat a to je nezodpovědné! Takhle nám vláda reaguje na blížící se stávku a demonstraci. Považte, učitelé, kteří pobírají 130% průměrné mzdy, chtějí ještě víc. A když jim to vláda dá, tak budou chtít peníze i státní zaměstnanci, hlavně ti z Vnitra, protože pracovat pod Rakušanem, to je jak otroctví v solných dolech. Když vláda povolí, každý přileze a bude chtít přidat. I doktoři budou chtít přidat a ti berou ještě víc než učitelé. A když někomu přidáte, tak to musíte někomu jinému vzít, protože vláda žádné vlastní peníze nemá…

Kolikrát jsem už slyšel přesně tyhle argumenty… Takhle to je, když zredukujete makroekonomiku na kupecké počty.

Ale můžeme si za to sami, protože jsme se rozhodli naše životy posuzovat přes peníze. Životní úroveň, měnová politika, DPH i HDP, všechno se nazírá přesně takhle. A tím pádem je pak velmi jednoduché říct, že máme nenažrané učitele, nenažrané doktory i státní zaměstnance a každé zvýšení mzdy jedněm je kompenzováno snížením mzdy druhým. Nikdy se v takové debatě nedozvíte, že zvýšení mezd by se dalo kompenzovat nekupováním amerických stíhaček…

Důchodci jsou vždycky nenažraní a žijí si nad poměry a nikdy se nemluví o tom, že si na tyto poměry po čtyřicet let platili asi třetinu mzdy. Nikdy neslyšíte, že by si nad poměry žili poslanci a už vůbec ne soudci. Stejně tak si nad poměry nikdy nežijí manažeři ČEZu nebo ředitel České televize. Nad poměry si vždycky žijí ti, kteří mají co dělat, aby vůbec vyžili. Nenažraní jsou vždycky ti, kterým po zaplacení složenek zbylo na krabičku cigaret a basu piva. Nikdo, kdo si každý rok kupuje BMW, nikdy není nenažraný. Nikdy! Energetičtí burziáni nikdy nejsou nenažraní, když si na elektřině přiráží pět set procent. Když nějaký Kalousek mluví o utahování opasků, nikdy nemyslí sebe.

Sice máme všechno měřit přes peníze, ale běda, když si tedy o nějaké řeknete, protože se změnilo měřítko. Všichni jsme přišli o třetinu úspor díky inflaci, ale to je zřejmě nějaká jiná kategorie. Opovažte se, žádat o třetinu mzdy víc, abyste měli stejně jako předtím. A vy, co jste volili tuto vládu, vy už vůbec nemáte právo protestovat, protože vy jste to nastolili a je třeba se vám škodolibě smát… přesně do chvíle, kdy dojde i na ty smějící se bestie.

Ano, jmenuje se to stávka za vyšší mzdy a lepší podmínky. Jmenuje se to stávka za pracovníky ve školách. Ale všichni dobře vědí, že je to především stávka za jinou vládní politiku. Všichni vědí, že je to stávka za nižší cenu energií, protože pokles ceny elektřiny by hodně pohnul s inflací směrem dolů. Všichni vědí, že je to stávka proti naprosto tragické vládě, která se v osobě Zbyňka Stanjury nedopracovala ani ke kupeckým počtům. Všichni vědí, že tentokrát mají zaměstnanci i zaměstnavatelé naprosto shodné zájmy a všichni vědí, že nápravy se nedosáhne tím, že se učitelům trochu přidá a zasekne se ještě větší sekera do důchodového systému.

Všichni vědí, že hospodářský růst nenastartujete tím, že lidem zvýšíte daně a nakoupíte za to německé Leopardy. Všichni vědí, že jsme závislí na německé ekonomice, která je také v krizi. Všichni víme, že nás táhne ke dnu grýndýl a emisní povolenky. Všichni víme, že proděláváme na odstřižení od ruských produktovodů, od kterých jsme se stejně neodstřihli, jen jsme ruskou ropu přejmenovali. Všichni víme, že bez komplexních a všeobecných reforem budeme v prdeli.

A také všichni víme, že tahle vláda toho fakt není schopná.

Ano, leckteří se na tuto vládu těšili a doufali v hodnotovou politiku. Ale netušili, že bude tak drahá. To totiž v předvolební kampani nebylo. Teď z toho hledají cestu ven a málokdo se přímo postaví a řekne natvrdo, že se prostě mýlil. Obrácení je v lidském životě velká věc.

Přesto vidíte, že se časy i lidé mění. Nejen tady na zaostalém východě, ale také v bohatém Holandsku. Mezi volebním výsledkem Fica a Wilderse nebyl zase tak velký rozdíl. Teď je šance trochu popohnat dění i u nás. Účastí na stávce a demonstraci. Ukázkou vládě, že za ní skutečně stojí jen ta dvouprocentní většina národa.

Jestli někdo říká, že se nejdřív musí změnit režim, změnit ústava, změnit zákony a nebo přijít nějaký dobyvatel zvenčí, tak se tragicky plete. Buď si poměry dokážeme změnit sami, buď si sami dokážeme napsat nové zákony, buď sami dokážeme dostat do vedení státu nějaké lepší politiky, nebo prostě můžeme koukat, jak jde všechno do háje. Ano, můžeme se anarchisticky utěšovat vědomím, že z popela může povstat nový Fénix a nejdřív musí všechno padnout na hubu, aby se dalo něco nového postavit, ale ono se také v dějinách stává, že to padne na hubu a už to tak zůstane. Že po padnutí na hubu začnou lepší časy, na to není žádný nárok. Je hodně zemí, které padly a už se nezvedly. Jsou národy které padly na hubu a úplně zmizely z dějin i z mapy.

Rok jsme chtěli, aby se stalo něco, co se teď v pondělí stane. Chtěli jsme stávku, chtěli jsme, aby se zapojili lidé v celé republice. Chtěli jsme nátlakové akce. Samozřejmě jsme to chtěli v sobotu, za hezkého počasí a domluvené dva měsíce dopředu. A v kapse jsme měli deset dalších drobnějších požadavků, aby byl důvod, se neúčastnit. Lidský život je prostě nedokonalý. Máme stávku na poslední chvíli, v pondělí a v listopadu. Maximální, jaká se dala domluvit a zkoordinovat. Zasahující takřka do každé vesnice a každé rodiny. K učitelům se přidali policajti, slévači z Ostravska, lidi ze Škodovky, i podřízení Ropušana na prameni. Nesvolávají ji ani politici, ani aktivisté, ale odboráři. A ještě vlastně tak trochu navzdory Středulovi… Nemusíte mít obavy, že by vaše přítomnost legitimizovala ambice nějakého budoucího premiéra.

Bohumír Dufek byl na pódiu se mnou, teď budu já na pódiu s ním… i kdyby to měla být prohra.

Budu pod platanem od 11.00. Případně někde poblíž pódia. Rád si s vámi podám ruku.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

311 thoughts on “Všichni vědí…

 1. Pracuji v průmyslu a u nás ve fabrice byla v loňském roce valorizace mezd 5%, v letošním 2%. Já mám to štěstí, že pracuji na oddělení, které zakázky ještě má a tudíž pracujeme celých 5 pracovních dní v týdnu. Jiní to štěstí nemají. Na mnoha odděleních a výrobních provozech se pracuje již jen 4 dny v týdnu a pátý jsou doma na 60% mzdy. Ti méně šťastní zaměstnanci dostali výpověď. a to pěkně podle zákoníku práce. Žádné odstupné navíc. Jiná fabrika v našem městě vyrábějící stavební materiály rovnou zavřela celou fabriku na 3 měs. Část zaměstnanců propustila a část nechala doma na překážkách práce ze strany zaměstnavatele… Další od dob uvalení sankcí na Rusko jede jen 4 dny v týdnu dlouhodobě.

  Když tak poslouchám komentáře mých kolegů v práci, tak to komentují asi tak, že nejvíce křičí a kopou kolem sebe doktoři se 100 tis. platy a pak kantoři s 50 tis. platy za 20h/týdně a třemi měsíci volna v roce. To jest lidé s výdělky nichž si většina kolegů může nechat jenom zdát…

  Proto mě nepřekvapuje vlažný přístup veřejnosti ke stávkám sociálních skupin, které si na poměry většiny společnosti žijí jak prasata v žitě.

  1. Těch sto tisíc nemá zdalek každej doktor. A pokud je má, jsou velmi často za neskutečné přesčasy. Základní tabulkové platy v nemocnicích nejsou nijak vysoké. Někdo občas argumentuje praktiky, že mají málo ordinačních hodin. Voni si teda po ukončení ordinace nejdou válet koule, ale dělat administrativu, vypisovat papíry k invalidním důchodům, účetnictví…

   Studium medicíny trvá 6 let a je těžké. Po promoci ale pořád nic moc (vzhledem k požadavkům oboru) neumíte, musíte se nadále vzdělávat, přitom berete p.r.d. Pak skládáte další atestaci a atestace NEJSOU dávačka. Pak můžete pracovat samostatně. Abyste se kvalifikovali pro nějaký obor a samostatnou práci v něm, musíte nadále studovat a skládat zkoušky.

   Nelze přehlédnout ani tzv ušlé příležitosti. 6 let studujete VŠ a máte výdaje. Stejně starý vyučený už 6 let vydělává a je-li šikovný, tak vydělává dost. Pak jako doktorský elév si taky nemůžete vyskakovat a vaši vrstevníci už vydělávají. Ve třiceti máte holou zádel.

   Nepominu ani vysokou odpovědnost, ani to, že jste obrazně řečeno pořád jednou nohou v kriminále. A nemyslete si, že při stížnostech pacientů na lékaře si doktoři krejou navzájem záda. Nekrejou. Ale ne všechno, co se nevydaří, je chyba lékaře. Zdaleka ne. Jen holt lidi jsou daleko složitější než jakékoli přístroje. Orgány mohou být uloženy jinak a jinde, než obvykle bývají. Mohou být anomálie, které neodhalíte ani za použití nejmodernějších vyšetřovacích metod. I ty léky metabolizujeme každej trochu jinak.

   A pak se lidi štětěj, když je v noci na abulanci přijde vyšetřit neoholenej doktor.

   Když jsem byla malá, hodně zdravotních obtíží jsme zvládali s přehledem sami (rodiče nebyli lékaři). K doktorům se tolik nechodilo a taky si na ně každej neotvíral hubu.

   1. Každý ty věci holt vidí tou svou optikou. Leckdo vidí jaký životní standard si kdo dopřává a s lékaři a jejich přístupem k práci má navíc své osobní zkušenosti a porovnává to s tím, co je od něj v jeho práci vyžadováno. Dovolím si proto stát za svým názorem, že doktoři společně se zubaři se již utrhli ze řetězu a nejsou s to vnímat, jak je na tom zbytek společnosti.

    A ano, takoví řemeslníci se skutečně nemají zle, ale ti nejsou většina společnosti a i ti jdou z hrušky dolů. I ve stavebnictví je dramatický propad v zakázkách. Ledasco ještě dobíhá ze setrvačnosti, ale i řemeslníci pociťují realitu propadu naší ekonomiky. Lékaři ne, ti požadují německé platy. Kantoři podobně.

    1. Lékaři požadují platy, mající se k českému průměrnému platu ve stejném poměru jako ty německé k německému průměrnému platu. Nevěřte všemu, co vám chce kdo nakukat. A nepsal tu někdo někde, že není-li dost pracovníků, musí se těm, co jsou, dobře zaplatit? Doktory holt asi můžem přehazovat vidlema, že jo.

 2. To k42 : koukejte, jak som vam posilal nedavno toho Svejka v anglictine, tak je uz nova, zatim ne finalni verze toho AI generatoru. V placené betaverzi aplikace experimentuje dokonce i s podporou techniky lip sync a hlas se pokusí přesně namapovat na pohyb rtů. Zde odborny clanek ktery celou problematiku AI dabingu rozebira : https://www.zive.cz/clanky/zacatek-konce-lidskeho-dabingu-frantisek-filipovsky-zacal-diky-ai-mluvit-perfektni-anglictinou/sc-3-a-225385/default.aspx

  Jde to rychleji nez jsem sam cekal…

 3. Vidláku, tady sou samí intoši, podnikavci nebo učitelé v důchodu. S kým chcete co měnit?

  Ani neznáte potřeby národa, máte je u zádele.

 4. Všichni vědí, … banksterský filantrop, dobrodinec nebo politický národovec či podnikatel s právem otročit syny a dcery. Nebo daně sou dobré, že se z nich platí důchody. Muheeeeeeee

  Šlichta prasatům, ..“ Ano, jmenuje se to stávka za vyšší mzdy a lepší podmínky. Jmenuje se to stávka za pracovníky ve školách. Ale všichni dobře vědí, že je to především stávka za jinou vládní politiku.“..

  Každá koruna navíc v tomhle blbáckém systému na kapitalisty a otroky jen znehodnocuje dědictví po předcích. Znehodnocuje úspory a hmotné statky.

  Blboni nejdou stávkovat za to, že za ty prachy budou dělat 3 hodiny denně do čtvrtka, chtějí víc a víc zasírat svět dalšíma bankocetlama, keré jim klidně natisknou.

  1. p.TONY,
   Poslechla jsem si tu debatu s tím nezvolenym předsedou KSČM a zjistila ,že mi nedává odpověď (asi jsem blbá), odkud vzali komunisté tolik ,kapitálních peněz ,že postavili dva miliony dvě stě tisíc levných leteckých bytu a proč se ten historik nechce spojit za účelem získání volebnich hlasu se vznikajícím SSSV,to jest Sjednocenými Sílami Společnosti Volicu ,kdyz tu má ,možná s laskavým povolením zdejšího majitele webu snad i povolení diskutovat s nejlepší republikovou elitou lidových komentatorů ,která v republice existuje a právě ona už začala hledat sama diskuzní řešení jak se z toho giga bordelu vlády Nemehel dostat opravdu ven ,ne čekat nám NEOMARXISTI vyluxuji peněženky a ukradou ty domiky co jsme si prý postavili z nakradených cihel socialismu a dnes jsme stále ješte odolní odpustkum a teroru který má přijít s CBDC ,abychom o všechno přišli a nebudeme mít ani na hračky pro svoje děti které si budou muset podle vadné ideologie hrát jen s pidi,em a micinkou,které si nakonec budou muset dát přešit.
   Viz diskusní bod 5 PNZ,který je tady stále v absenci diskuse zaměřené na naší obranu prd potopou vyvolanou idioty které jsme si vadné pod ohlupovanim GR tv museli zákonitě zvolit..
   No ní?

   Chce neodbytnym zpusobem ta Anička mírumilovná dušička. . .

 5. NO JA BYCH SE ZAČALA SPIŠE PTAT NA TO.CO VŠICHNI NEVIME.JEDNA Z PRVNICH OTAZEK BY BYLA .
  1.
  Kde se vzalo za Komanču tolik peněz,že postavili třeba v Ostravě celou Porubu ,NHKG,Vítkovice a mnoho dalšího Metro ,Přehrady ,dálnice ,měli jsme zubaře oproti dnešku ,kdy si budeme muset brzy vyrážet zuby žulovymi kostkami navzájem atd.
  Ten jejich nezvolenym přeceda ,historik se tu mezi námi prý nesmí objevit,bo jeho kačena má prý vadné stanovy strany a kdyby se tu objevil tak ho snad vypere i s nimi na mráz!!!?
  Kdoví,zda ta kačenka má dostatek intelektuální kapacity, no mohla by mu navrhnout, že ho tady mezi námi řadne přivítáme ,anebo aspoň ať za sebe pošle mezi nás elitu lidových komentatorů ,nějakého jejich MIGLANCE ,co by nám to vše tady vyoslil.
  JAK NA TÉMA ZMÉN POHLIZi TI KSČM FUNKCIONAŘŠTI BURŽOUSTII PRÝ DEMOLUJICI KSČM ZEVNITR.
  No ni?

  Láteří ANNA úplná PROLETAŘKA🔔🛠️🙋?

   1. ..“Trestní zákon na to samozřejmě pamatuje. Jen se musí začít soudit podle práva.“..

    Za-kony sou jen pro chudé. Začít soudit , a seru právo, podle spravedlnosti, na to není v demosgrácyi žádná páka.

    Gdyby se mělo soudit podle , jen práva, tak by fšichni váleční, banksterští, podnikafčí a političtí zločinci byli zničeni.

 6. Poslouchám Ádu Innemana a on říká, že teď je problém být kreténem, protože je strašná konkurence 🙂
  Inteligent řeší problémy, ale génius je nevytváří :-))

 7. Copak je za lubem?
  České občanství možná budou moci snáze získat i pravnuci emigrantů, kteří československé nebo české občanství v minulosti ztratili. Rozšíření navrhla v novele o státním občanství skupina poslanců koaličních stran.
  Přeloženo do češtiny – další kolo restitucí!
  /Echo 24/

  1. Korespondenční volby? Co furt máte. Vláda jasně a srozumitelně deklaruje kdo a co je její prioritou. Jak může být ještě někdo překvapený.
   Ukříci, letadýlka a jiný šrot, její kapsa, kapsa jejich kamarádů. Tak dlouho byli na suchu, tak se musejí tumlovat, co kdyby. Ti kamarádi mají také kamarády. Dalo by se pokračovat. A tam někde na chvostu sedí občan, skřípe zubama a mejdan šmejdům financuje.
   A konec konců, hradní guma nám přece tvrdí, že se máme nadmíru dobře tak proč nerozdat ještě nějaký ten majetek.

   1. Re: Jasl

    Kdybyste nebyl holoupej – úúúplně-ganc, dobře byste věděl, že hradní soudruh by NIKDY neřekl, že se máme dobře.
    Jelikož je to bývalá guma, může říci pouze, že se máme VÝTEČNĚ.
    Výtečně – byla na vojně jednička.
    Dobře – tuším, že dvojka, nepamatuji si.

 8. „Na dvě hodiny se úplně zastaví všechny linky. V pondělí mezi 13. a 15. hodinou se nevyrobí v závodě Mladá Boleslav a Kvasiny ani jedno auto, ve Vrchlabí ani jedna převodovka,“ řekl Právu předseda odborů v automobilce Jaroslav Povšík.

  „Protest není namířený proti firmě, naopak, firma nám v tom organizačně a finančně pomáhá, takže až se budou lidé v pondělí v areálu shromažďovat, uvnitř dostanou všechno vybavení, ale všechno rozbalí až venku za branou,“ upřesnil Povšík, podle něhož symbolicky už v pravé poledne ohlásí plánovanou protestní akci zvuk sirén, tak jak to bylo v roce 1990 při generální stávce.

  Celá akce se pořádá na protest proti konsolidačnímu balíčku české vlády, podle Povšíka nabourává i benefitní systém v automobilce a výrazně postihuje zaměstnance. „Je to zásah, který vede ke snížení reálných mezd, klesají příjmy rodin a rostou náklady a výdaje. Konsolidační balíček se už nezmění, ale budou o nás vědět. Kdybychom teď mlčeli a nic neudělali, chopily by se toho různé alternativní skupiny a my jako odbory bychom byli mrtví,“ uvažoval Povšík.

 9. Dosažitelné dobré řešení neexistuje. Jen méně nebo více špatné. Ekonomiky KoZa zkrachovaly před 15 lety. HDP zemí KoZa je vytvářeno pouze dluhem. Tržní řešení neexistuje, buď zkrachují státy, nebo banky. Nejprve to začalo v USA, kdy záměrným pádem systémové banky Lehman Brothers bankovní mafie donutila vládu dlouhodobě sanovat bezcenné investice.

  Totéž pak dělal Super Mario Draghi v eurozóně. Black Rock pro nás vymyslel „kurzový závazek“, kdy Singer a Rusnok vygenerovali 2,5 biliónu korun. Za covidu zapnuly státy KoZa včetně nás turbo a dluh se roztáčel jak na kolotoči. Za necelé 4 roky Babiš s Fialou zvýšili státní dluh o bilión korun. Tempo růstu dluhu sprintem předběhlo tempo růstu HDP.

  Inflace, přesněji záměrné zdražování, je jak logickým důsledkem, tak pokusem o řešení „vše smazat“. Nenápadně, ne přes noc. Kdo chce stavět, musí nejprve bourat. Aby mohli Němci, tentokrát společně s Francouzi, vybudovat 4 říši, nechají nás nejprve prožít novou Výmarskou hospodářskou katastrofu. Pak nás zachrání nahnáním do digitálního koncentráku a přeživší lid bude nadšen.

 10. Vystrčerčil a pekari uctili oběti hladomoru.
  Všiml jsem si, že i kuřecí křídla za 100Kč/kg jí už jenom labužníci z vyšších společenských vrstev.

  1. Fiallah zamířil na komoru.
   Památník obětem hladomoru
   s věčným malým táborákem
   mám hned kousek za barákem.
   Jdu si tam opéct potkana.
   Eda už peče skokana,
   Robert si chytil užovku.
   Nikdo nedělá fajnovku.
   Jakou máme v praze vládu,
   takovou si nesem kládu.

  2. Jj, kuřecí srdíčka a žaludky už také na polévku nekupuji. Zůstaly mi nějaké many, tak jsem chtěla v naší COOP prodejně koupit nějaké vepřové, už to neberou. Za chvíli budou prodejny poloprázdné, lidi jezdí do Polska.

  1. Mno, dostala mne do kolen ta otázka naší !informované „novinářky – že žádný seznam dezinformačnívch webů u nás není.
   viz nahoře na AC 24.

   ach jo

 11. Dle novinek dnes zaútočilo na Kyjev 75 dronů. To je ovšem dezinformace, protože dle odborníka, absolventa Masarykovy univerzity Vizingra, který získal rozsáhlé znalosti v oboru vojenství hraním počítačových her, již Rusku nejméně 10 x došly všechny rakety, nemluvě o dronech.

  1. Pekariovitá a Zastrčil hlásí z bunkru, že je to tak. Všechny neexistující drony kde se vzaly, tu se vzaly přiletěly a bouchly. Bohužel ani jeden se nespletl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *