26 června, 2026

Volba menšího zla…

Ústavní soud rozhodl, Petr Pavel do Ankary pojede a dokonce už všude rozhlašuje, že bude šéf delegace. Teď je na Babišovi a především na Macinkovi, aby předvedli, že uměli přemýšlet dopředu, počítali s touto variantou a mají vývoj událostí pod kontrolou. Jestli se Petr Pavel v Ankaře bude hřát v přízni světových mocipánů, je to pro vládu prohra, takže zatím chci doufat, že mají lepší plán než Zdeněk Hřib a tento plán nejpozději v Turecku dojde svého naplnění. Už nebudu dál spekulovat, proč se Petr Pavel choval jako umanuté děcko a proč Baxa se Šámalem rozhodli, jak rozhodli. Nebudu ani spekulovat, jestli to měli Babiš s Macinkou rozmyšlené. To se během příštích čtrnácti dnů dozvíme. V podstatě mám jediné racionální vysvětlení a tím je, že Petru Pavlovi někdo slíbil post generálního tajemníka po Ruttem a on teď nesmí vynechat žádnou příležitost, aby mohl leštit kliky.

Já se dnes zaměřím na to, jak se toto všechno vlastně mohlo stát.

Je to v podstatě jednoduché – před poslední prezidentskou volbou v roce 2023 byl Babiš pro spoustu lidí ještě naprosto nepřijatelný kandidát. To víte, chtěl nás všechny zavřít kvůli covidu, chtěl nás všechny opíchat experimentální vakcínou, neuměl pořádně mluvit česky, nevypadal dostatečně reprezentativně, v předvolební kampani pořád mluvil o masovém vrahovi Gerasimovovi, kterému Petr Pavel podal ruku, ale on, Andrej, by to nikdy neudělal… Také bylo jasné, že bude odsouzen za Čapí hnízdo, objevily se Pandora papers, v politickém institutu hnutí ANO pracoval ještě člen Evropských hodnot, Roman Máca (byl tehdy vyhozen na můj popud) a všichni se teprve učili, jak překročit svůj stín a hodit to nemilovanému Andrejovi.

Psal jsem tehdy, že příští prezident jmenuje třináct nových ústavních soudců a když nám v roce 2022 na podzim nevyšel senát (dostala se jen Jana Zwyrtek Hamplová a Daniela Kovářová), bylo by dobré vzít v úvahu i tento argument. Soudruh jenerál si navolí svoje kamarády a samozřejmě tak učiní s ohledem na pravdu a lásku, nikoliv s ohledem na nás. Klára Samková tehdy před Babišem dokonce klečela, aby senátní volby neignoroval a nasadil lepší kandidáty než Nagyovou proti Vystrčilovi…

Ale tehdy na to ještě hodně voličů nechtělo slyšet. Argument covidem a očkováním byl ještě naprosto běžný a pamatuju si jako dneska, jak Bašta nepodpořil Andreje ve druhém kole. V následném rozčarování pak SPD ztratila preference, které už nikdy nenabrala zpátky. Andrej sám také ještě nechápal, co to je henta „Alternativa,“ protože v jeho průzkumech veřejného mínění se nevyskytovala a i když se prezentoval jako mírový, zároveň byl i ostře protiruský, což budilo nedůvěru na obou stranách barikády.

A tak tehdy apely na „volbu menšího zla“ narážely na příliš mnoho překážek.

Výsledek se dostavil. Prezidentem se stal Petr Pavel, najmenoval si Ústavní soud a ten ho teď na oplátku podržel. Koneckonců, přesně proto se tam ti soudci dostali. Nedostali se tam, aby strážili ústavu, ale aby stáli na správné straně dějin, až to Kolář bude potřebovat, což se stalo právě teď. Jestli něco protokolář Kolář chápe, je to otázka moci. Idejemi se stačí zaklínat, voliči na to snadno skočí, ale v realitě je třeba si obsadit pozice svými lidmi. Kádrová politika, vole!

Proto už od začátku svého veřejného působení říkám, že je třeba krok za krokem vybudovat pozice. Je zapotřebí se klidně spojit s menším zlem proti tomu většímu, protože když chce člověk naráz všechno, nemusí mít také nic. Je zapořebí budovat podpůrné struktury, je zapotřebí proti majnstrýmovým mééédiím stavět naše média, je zapotřebí proti pravdoláskařským neziskovkám stavět naše spolky a proti liberální politice stavět naše politiky. Ideje nás mohou dávat dohromady, ale pokud nebudeme schopni strategického uvažování, dopadne to jako obvykle.

Teď sklízíme důsledky z prezidentské volby a já jen chci doufat, že Veľký Bocian i Macinke vědí, co dělají. Ale po včerejší Macinkově tiskovce už tomu věřím o něco méně než o den dřív.

Co se stalo, nedá se odestát. Společnost bude zase o něco rozdělenější, zase o něco radikálnější, další lidé ztratí o současném režimu své iluze a zjistí, že všechno je to čistě jen o moci a nikoliv o hodnotách. Pokud ale tohle všechno má mít nějaký smysl, měli bychom se z toho poučit a začít pracovat na prezidentské volbě za rok a půl. Měli bychom se přičinit, aby Ústavní soud svůj budoucí nález učinil pro NAŠEHO budoucího prezidenta, kterého si zvolíme, protože neuděláme stejné chyby jako minule.

Hlavní úkol má samozřejmě Andrej Babiš. On je hegemonem na naší straně politického spektra. On je ten, kdo musí přijít s přijatelným prezidentským kandidátem pro všechny. On o tom musí přesvědčit své koaliční partnery, on se musí postarat, aby se pokud možno netříštily hlasy. A také by měl konečně pochopit, že jeho vstřícnost k prezidentovi i pravdě a lásce všeobecně je brána jako slabost a jeho zdrženlivost bude vždycky po právu potrestána.

A my se psychicky připravujme na volbu menšího zla, protože o ničem jiném příští prezidentská volba nebude. Žádný kandidát nebude ideální, každý za sebou bude mít problematickou minulost i problematické řeči. Každý bude mít nějakou hnidu, média spolehlivě najdou i to, že v první třídě tahal holky za copánky a trhal mouchám křídla. Vzhledem k tomu, jak se teď Ústavní soud odkopal, budeme vlastního prezidenta (nebo spíš prezidentku) potřebovat stůj co stůj a tříštění hlasů si nemůžeme dovolit.

To stejné platí teď pro senátní volby. Ano, senát je zbytečná instituce, kterou by bylo třeba zrušit, ale sakra, je to senát, který spolu s prezidentem vybírá ty pošahané kandidáty na ústavní soudce! Hnutí Stačilo! proto už dva měsíce vyjednává, aby se v každém obvodě nasadil jen a pouze jeden vlastenecký kandidát, aby měl alespoň šanci dojít do druhého kola. Raději nasadit méně jmen a v ostatních obvodech podpořit jiné, než si hrát na hrdiny a projet to všude.

Nedělám si samozřejmě iluze, jak to bude doopravdy. Na to jsem českou politiku viděl příliš do hloubky. Ale každý krůček vpřed je dobrý. Každý senátor, který bude na naší straně, je výhra. Pak budeme mít rok času se shodnout na prezidentském kandidátovi.

Pokud to nedokážeme, můžeme se připravovat na volební průser v roce 2029…

__________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Vaše podpora bude do poslední koruny využita pro projekt „Vidlákovny“ . Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy z nabídky.  Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Kdo preferuje jednoduché placení, nabízím možnost přes tuto platební bránu: https://donate.stripe.com/28E4gzekn7mlgjS0g3g3600

182 thoughts on “Volba menšího zla…

  1. Vidláku, tedy dneska jste tomu nasadil korunu hlouposti. Neuvěřitelné. Lkát, že Vás lidé neposlechli a nevolili Babiše za presidenta. Napsat, že:
    … Psal jsem tehdy, že příští prezident jmenuje třináct nových ústavních soudců … Argument covidem a očkováním byl ještě naprosto běžný a pamatuju si jako dneska, jak Bašta nepodpořil Andreje ve druhém kole. …

    Abych nemusel psát vlastní odsouzení Vašeho totálně hloupého pragmatismu … volit menší zlo … jenom se připojím k názorům jiných. Příkladem …

    pavel napsal 25. června, 2026 ve 23:04
    Jsem asi anarchista. Jestli je Babiš hegemonem na straně Vidlákova politického spektra, tak já do tohoto spektra nechci patřit. …

    Hnidopich napsal 26. června 2026 v 0:40
    To jsou zase hloupé kecy Vidláku. Ten zmetek Andrejko je stejný hovádko boží jako ten zkurvenej Pávek. To jste se ještě nepoučil, že u něj platí to okřídlené, že je to jako prašť nebo uhoď ? Prostě dejte s tím čobolem pokoj. Koho dosadil na ministrstvo zdravotnictví, koho dosadil na ministerstvo vnitra, koho dosadil na ministerstvo obrany, a podobně. …

    No, pane Vidláku, dneska nebudu tichý Tichý, ale závěrem ještě hlasitě zmíním, že teď se vy všichni hlupáci rozčilujete nad činem Ústavního soudu, ale všichni jste již zapomněli na skutečnost, že právě soudy rušily covidová nařízení první vlády Babiše – pro jejich nezákonnost. NEZÁKONNOST nařízení, která krutě postihla velké množství obyčejných lidí. Za tento čin by se Babiš a spol. měl povařit někde v pekle, jenomže podobný Babiš a spol. nám díky totální hlouposti těch samých lidí zase vládne.
    Pragmatismus Babiše a jeho oblíbenců, které měl a nově zase ve své vládě má, nezná mezí. A jestli Vám Vidláku toto nevadí, pak jsem docela rád, že nejste v parlamentu.

  2. Všichni chceme vyhrát, mít poslední slovo, naleštěné ego, a tak vždy směřujeme k epické finální bitvě dobra se zlem. A přitom není důležité, kdo vyhrál, i když to možná bude v učebnicích, ale co vyhrál. Je mi zcela jedno, jestli si zásluhy připíšou libtardi, dezoláti, PePa nebo Bába, pokud pohnou republikou žádoucím směrem.

    Ano, existují lidé, kteří tohle chápou, ale zatím jen na druhé straně. A tak si leštíme svoje bubliny.

    Dávejte na sebe pozor v těchto horkých dnech, musím jít manuálně pracovat. Snad nedostanu infarkt, vím, že bych vám chyběl :─)

  3. A upřímně řečeno, Vidláku, je naprostou naivitou a totálním zoufalstvím doufat, že jakkoli menším zlem bude jakýkoli kandidát na prezidenta, který projde v tomto pseudo-demokratickém režimu
    Pokud půjde o kandidáta navrhnutého a podporovaného slabochem babišem (=fialou v převleku), tam by jakékoli doufání v „menší zlo“ bylo prostě poukazem na zbavení svéprávnosti

    režim dosáhl naprostého „horizontu událostí“ – volby nemají smysl, nemohou nic změnit, jenom legitimizují neo-totalitní režim
    „menší zlo“ je zoufalé placebo naděje těch, kteří si nechtějí připustit, jaká je realita

    stačí se podívat na výsledky „menšího zla“ (babiš, okamura, macinka) – co konkrétně změnili? tedy, co konkrétně změnili k lepšímu?
    k lepšímu nic. migrační pakt platí, green deal trvá (sice se žvaní o odmítání, ale to jsou jen kecy pro zoufalé, viz větrníky)
    k horšímu řadu věcí – izraelskou odpornou genocidu podporujeme ještě více, rusko nenávidíme ještě více, banderistán budeme podporovat ještě více (ale babiš bude samozřejmě mluvit o tom, jak je proti, ale realita bude jiná)

    co se konkrétně – kromě žvanění a hesel – změnilo po nástupu babiše k lepšímu?
    nic, ale řečí spousty – a řada lidí se domnívá, že řeči jsou totéž jako skutek, takže to ještě babišovi-okamurovi-macinkovi žerou

    1. Upřímně: teorie menšího zla je kolaborantská teze. Fakticky neodmítá zlo, ale legitimizuje ho jako přijatelný rámec volby — a tím nepřímo legitimizuje i zlo větší, ba i zlo obrovské.

      Je to podobné jako debatovat o tom, zda být v transportu do Auschwitz v prvním, nebo posledním vagonu. Samotný transport a jeho zločinný cíl se tím mlčky přijmou jako danost a debata se zúží na technickou otázku „výhodnější pozice“. Jenže žádné místo ve vlaku nemění podstatu: vlak jede tamtéž. A časem z diskuse úplně zmizí to hlavní — že nelegitimní, odporný a zločinný je transport jako takový.

  4. Z celé té trapné kauzy o cestě Petra Pavla do Ankary zůstane nakonec jen znechucení většiny lidí nad politikou. Petra Pavla budou mnozí považovat za žalobníka užalovaného, který se ani nedokáže domluvit s Babišem. Ústavní soud zcela zbytečně zahodil svou důvěryhodnost. Babiš vypadá jako slaboch, který nedokáže jít do střetu s hlavou opozice. Proč by jej měl někdo volit za prezidenta? Nikdo z účastníků sporu nedopadl dobře, reflektor dějin nasvítil horší stránky jejich konání. Celá kauza za čas vyšumí.

    1. správně! když se Lacovi nelíbí názory diskutujících, je nutné diskusi zrušit !
      jedině tak bude zachována demokracie!
      pod to by se Lacovi podepsali i Joseph Geobels, Uršula fon der Lejno nebo oranžový magor

  5. V Ankaře to bude takhle :
    Guma bude v čele a bude kašlat na nějaké, s Babišem domluvené cokoliv. Vybraní ‚elitní presstituti‘ nás budou zásobovat sekvencemi, kde Guma ukazuje kam si má Bába sednout, jak hovoří s Ruttem a ten přikyvuje, jak ho kdosi – nejlépe Merz – plácá po zádech. O jednání vládní delegace budou v celých desetiminutových reportážích jen vteřinové šoty s nejasným komentářem, aby se v budoucnu dalo koalici nasadit psí hlavu. Macinka s Babišem si budou na FB zveřejňovat sefíčka. Min. Zůna tam bude jen zmiňován.
    Koalice to s gumovou falangou prohrává jak naši fotbalisti – Babiš, který by „k tomu raději neříkal nic“ vypadá stejně jak kapitán Krejčí po 0:3. A tím jak zprávy dozněly, zhas‘ celej Rejdův klan!
    Prostě nemehla, která nás ujišťovala, že ÚS nic nestihne. Pakáž stihla vše, protože byla dlouho předem připravena i se zněním jejich „předběžného“ opatření.

  6. za to vše si může Babiš sám – ustoupil se jmenováním Turka ministrem,
    tím nastavil, jak bude vše probíhat – bude pořád jen ustupovat, komouš na hradě bude kurvit politiku dle stranické linie brusele a jejích nohsledů a za vše bude odpovědný Babiš.

    Nakonec budou Babiše za faktickou zradu nenávidět i jeho vlastní voliči.

    A komouš společně s pětikoalicí ho nakonec ještě nechají zavřít za čapí hnízdo nebo jinou vyfabrikovanou kauzu

    Babiš v politice zapomněl na základní poučku: Kdo si nechá srát na hlavu jednou, tomu budou srát na hlavu pořád.

    1. Re: ard

      No, já bych tuto „pravdu“ modifikoval na znění:
      Kdo si jednou nechá nasrat na svou hlavu, těžko pak přeučuje opakovače, aby chodili srát jinam.
      Jistěže je mnohem efektivnější vymluvit sráčům jejich svatou povinnost již v prvním případě.

    2. Bohužel souhlas, píšu to pořád dokola. Na sráče jako je soudruh Pavel platí jenom kartáč před nastoupenou jednotkou. Nechali si ho přerůst přes hlavu a tak už nebude okopávat kotníky. On bude vládě z výška chcát a srát na hlavu.

      Babiš to má těžké, uznávám. Ale jednou je sakra premiér a tím nejvyšší vládce v této zemi. Měl by už z úcty k premiérskému úřadu tento tvrdě zastupovat a hájit.

      Jeho politika získala u voleb většinu, a to ještě propadlo prakticky 5 % hlasů pro Stačilo!, které s ním taky jelo názorově na jedné lodi. Tak se přestaň bát a ve jménu lidu této země zatoč s kryply, kteří i přes prohru u voleb stále mají pocit, že tady budou vládnout.

  7. Odjinud:

    s ohledem na zák.č.2/1969, kompetenční zákon, a jeho § 6/1. Podle něho je MZV ČR ústředním orgánem státní správy pro oblast zahraniční politiky. A dále, podle § 6, odst. 3, písm.a) MZV koordinuje činnost…ústředních orgánů..v oblasti zahraničních vztahů.

    Otázka účasti v delegaci zastupující orgány moci výkonné – hlavu státu a vládu – je tudíž věcí zmíněné koordinace, čili rozhodnutí v kompetenci vlády. Jehož součástí je i posouzení praktických důvodů pro např. financování nákladné cesty a pobytu prezidenta jen z formálních „reprezentačních“ důvodů.

    Vzhledem k tomu podle mého názoru je dán důvod k odmítnutí prezidentova návrhu. Neboť sice podle čl.63/1, písm. a) Ústavy prezident zastupuje stát navenek. Logicky však jen u příležitosti sjednávání mezinárodní smlouvy (čl.63/1, písm. b) Ústavy). Což ale není cílem účasti delegace ČR na summitu NATO v Ankaře.

    Tzn., že nedošlo k porušení ústavních práv, zájmu lidu a ČR, je návrh zjevně neopodstatněný a ÚS ČR by ho měl podle § 43, odst. 2 zák.č. 182/1993 Sb. o ÚS odmítnout.

    1. Nevím proč to popisujete tak kostrbatým způsobem. Vláda má mnohem jednodušší možnosti – ignorovat uhelné sklady a ignorovat pepka i s pepkou.

  8. Když byl do delegace vnucen soudruh Pavel, tak nezbývá než nechat zbytek na Trumpovi. Přece jenom je POTUS pořád hlava pomazaná a má to celé pod palcem.

    Ideálně by měl mít od české vlády jasné echo, že bývalý komunistický rozvědčík je na samytu proti vůli vlády a že nemá v našem politickém systému pražádné kompetence. Tedy, že cokoliv s ním vyjednávat, je zcela zbytečné.

    Úplně v nejlepším by měl Trump ve veřejném projevu prohlásit, že bývalý komunistický špión, který o něm prohlásil, že je odpudivá lidksá bytost, by měl samyt zcela opustit. Jinak že odjíždí on, Trump.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *