13 června, 2024

Vojenskopolitické otázky

Tak nám včera naši pravdomluvní novináři naservírovali zprávu, že Mariupol padl. Situace je tam sice už čtrnáct dní zhruba stejná – poslední obránci se skrývají v závodě Azovstal. Před čtrnácti dny se Ukrajici ještě pokoušeli o evakuaci něčeho (nebo někoho) důležitého a posílali vrtulníky na sebevražedné mise, ale pak toho museli nechat, protože Rusové byli schopni sestřelit cokoliv a nikoho nepustit ven. Od té doby jim tam sice pořád funguje internet, ale dochází jim jídlo, voda i munice. Že Mariupol padl, to je vlastně jen ruské prohlášení, že se tak stalo. K tomu Putin zakázal útok na Azovstal, prý aby šetřil životy svých  vojáků… a hlavně také aby při nějaké nepředloženosti dobyvatelé nezničili to cenné, pro co Ukrajinci neustále lítali. Proruská propaganda včera od samého rána ukazovala kolony vojenské techniky, která od Mariupolu míří na donbaskou frontu.

Já bych se chtěl v dnešním článku trochu pozastavit nad vojenskými otázkami, kterým nerozumím. V poslední době se toho nahromadilo a nebylo by špatné to prokydat.

Například jsem z našich mééédií (a jejich ukrajinských zdrojů) zaregistroval, že Rusové na Donbas přisunuli div ne celou svoji vojenskou sílu. Že tam mají přesilu pět ku jedné, stahují tam veškerou dostupnou techniku, tentokrát si řádně zabezpečují týl a co nevidět začne ta epická ofenzíva. Od tohoto pondělka se sice trochu víc střílí, ale žádná velkolepá bitva nenastává. A pak jsem si včera u Ukrajinců přečetl, že Rusové mají na Ukrajině celkem devadesát tisíc mužů.

Může mi to někdo vysvětlit? Ukrajina má i v této chvíli nejméně 200 tisíc mužů armády a k tomu nějaký ten Volkssturm, kterých také nebude málo. Proti nim stojí ani ne poloviční počet Rusů, kteří jsou stále schopní útočit a ještě přečíslují nepřítele pět ku jedné. Kde se stala chyba?  Já měl matematiku naposled na střední škole, tak si možná vzoreček nepamatuju, ale mně to vychází, že Rusové jsou v menšině jeden ku dvěma. Která redakce ukrajinské propagandy má pravdu? Ta, která tvrdí, že Ukrajina je přečíslena, a nebo ta, která tvrdí, že je v přesile?

Z toho vůbec plyne celá řada dalších otázek. Jak je možné, že menšina okupantů pořád útočí, jak je možné, že většina okupantů pořád neútočí, jak je možné, že přestala všechna ta videa o bojových traktorech, které odtahují tanky, skončila videa o tom, jak jsou ničeny ruské kolony, ono vůbec nějak skončilo všechno, co se děje na bojišti a ukazují nám už jen, jak jsou Rusové zlí a jak vraždí lidi. Do toho ale počet mrtvých civilistů podle jejich vlastních zdrojů ještě stále ani zdaleka nedosáhl počtu padlých vojáků. Opět se ptám, která část ukrajinské propagandy má pravdu? Ta, která zveřejňuje počty mrtvých civilistů, nebo ta která zobrazuje válečné zločiny?

Kolik z těch ohořelých rozstřílených vraků tam v Buče na silnici je opravdu ruských? Někdy si tak říkám, jestli prostě ruské letectvo nezničilo ukrajinskou kolonu a pak kolem běhali Zelenského propagandisté a fotili, jak byly jejich nácbataliony úspěšné… Nebo je to úplně jednoduché a smyslem je prostě jen chrlit emotivní obrázky, protože to dělá ten tlak veřejnosti na evropské politiky a oni pak souhlasí i se sebevražednými nápady?

Další vojenská záhada – Pořád se mluví o té velké ofenzívě ruské armády, která je v menšině, ale zároveň ukrajinské jednotky přečísluje, ale nic. V pondělí sice začala větší kanonáda, ale ruská vojska postupují vpřed až poté, co si před sebou vyčistí prostor. A někdy ani to ne. Prostě jen pobijí ukrajinské jednotky, které mají tu smůlu, že jsou zrovna v místě dopadu granátů, pak se tam jdou podívat, udělají pár fotek mrtvol pro Telegram a zase se stáhnou. Ukrajinské velení tam pak nažene nové vojenské maso a celá šaškárna se opakuje.  Rus prostě postupuje opravdu pomalu a v klidu. Každý den je schopen vystřelit třicet Kalibrů, je schopen pomocí houfnic a raketometů trvale bušit do prostoru před sebou nikam se nežene. Nepokouší se ani o nějaký rychlý průlom, aby ukrajinské jednotky obklíčil. Vlastně je nechává, aby z kotlů vyklouzli a stáhli se. A tak se to pořád opakuje.

To je to fakt tak jednoduché, že stačí jen budit dojem okamžitého útoku, ale neudělat ho, protože to nepřítele nutí posílat na bojovou linii stále nové vojcly, kteří tam dostanou nakládačku? Stačí jen zařídit Ukrajincům patřičnou dávku mrtvých a ono se jim dopředu přestane chtít a začnou přemýšlet o výhodách kapitulace?

Sleduju několikero fejsbůkových profilů různých bývalých vojáků a jeden z nich od začátku tvrdí, že Rusové na žádnou rychlou válku nehráli, jen se pokoušeli o tlak na Kyjev. Když nevyšel, prostě pokračovali podle plánu, přičemž první fáze bude trvat šest a až osm týdnů (to by tak odpovídalo) a druhá fáze bude trvat 6 –  9 měsíců.  Rusové se pod americkými družicemi nemohou přesouvat nepozorovaně a tak to ani nedělají. Prostě jen využívají své silné artilérie, postupně dosáhli letecké převahy, jejich analytici hledají ta vojenská zařízení Ukrajiny, o kterých Rusové nevěděli dopředu a teď v klidu a za nízkých ztrát zvolna postupují a vlastně ani postupovat nemusejí, protože Ukrajinský prezident jim posílá vojáky přímo do rány… a vlastně v tom Kyjevě ani nemohou jinak. Tento tlak je pro Rusko přiměřeně levný i málo krvavý a opotřebovává Ukrajinu jako déšť. Jako by se nic nedělo, ale kapka ke kapce i kámen rozhlodá.

Vidíte to také tak? Že vlastně ani žádná velká ofenzíva nebude, nebo alespoň ne teď?

Další záhadou je pro mě ta technika dodaná Západem. Především Polskem a USA. Ti tam opravdu dodali hodně obrněných jezdítek, včetně tanků, obrňáků a dalších hraček. Ale jako by panceřované technice fakt odzvonilo… Na ruské straně byly tanky překvapivě zranitelné, na té ukrajinské to zřejmě bude dost podobné. Ke střetnutím a ztrátám určitě dochází, ale zřejmě nemají žádný vojenský význam. Trochu to na mě dělá dojem, že Ukrajina sice dostala tanky a možná i stíhačky, ale jako by je nedostala. Ledacos je zničeno ještě před nasazením do boje a zatím jsem nezaznamenal žádnou patriotickou historku, kterak chrabrá ukrajinská posádka v polském tanku zachránila situaci a pobila ruské Orky. Vlastně jen čekám, kdy ruská propaganda ukáže první fotku ukořistěného bundesevéráckého obrňáku.

Zároveň také vidím každou chvíli obrázky, jak Rusové ukořistili ty Javeliny, Pieruny a další harampádí, a předávají to Doněckým a Luhanským. Kolik těch západních zbraní skutečně bojuje proti Rusku a kolik už jich bojuje za Rusko? Já se v poslední době jen těžko bráním dojmu, že Rusové chtějí vypadat slabě, aby nám všem vyprázdnili sklady, půlku zničili, půlku si vzali a pak s tím přijeli chřestit na hranice.  Zároveň si zařídili výborné exportní podmínky pro obilniny (čtyřnásobné prachy), celkem bez problémů prodávají ropu a pohádkově bohatnou na málo prodávaném plynu, k tomu se Putin zbavil opozice v politice i generalitě… on vyhraje. A pak bude fakt nesnesitelný.

Jo a ještě jedna věc… v poslední době nějak moc západních analytiků bere jako hotovou věc, že Putin použije na Ukrajině atomovku. Jako by věděli něco, co my nevíme. Jako by se s tím už počítalo a kdyby to Putin neudělal, tak to udělá někdo jiný.

221 thoughts on “Vojenskopolitické otázky

 1. Večerní svodka JP

  Charkov – v lokalitě Děrgači (severně od Ch-va) Ukrové zkusili protiútok proti bateriím RA, které je zasypávaly projektily za účelem pokusu o průlom jejich obrany.
  Izjum – nic se nemění.
  Liman – RA se snaží nastoupit na vyčišťovací operaci.
  Popasnaja – žádné změny.
  Zolotoje – rýsuje se kotel.
  Avdějevka – dělostřelba, příprava na útok, který všichni čekají začátkem příštího týdne.
  Guljajpolje – Novosjolka – pokračuje útok, RA postupuje pomalu.
  Nikolajev – od lokality Sněgirjovka směřuje RA na západ k východní hranici města Nikolajev.

  1. Komentář z oblasti Nikolajev-Cherson:
   Právě teď probíhá naprosto děsivá dělostřelecká příprava v Nikolajevském směru. Celý Cherson to slyší.
   Прямо сейчас идёт абсолютно чумовая артподготовка по николаевскому направлению. Весь Херсон слышит.

   1. Informace z pátečního videoklipu nikolajevského gubernátora Kima: „Během týdne je u Nikolaeva pozorováno vážné zhoršení situace, každou noc probíhá intenzivní ostřelování, zvláště trpí Ingulská oblast. Z jihovýchodního směru se frontová linie přiblížila k městu. Ve městě nebude voda.“ Kim navrhuje odjet z Nikolajeva, dokud stojí mosty. Dále oznámil, že došly peníze na výplaty (míněno zaměstnanců státu).
    Jindy dobře naložený Kim, působil schlíple. Voda ve městě neteče už pár týdnů a Kim není ochoten zorganizovat opravu potrubí, které bylo na jednom místě poškozeno při dělostřeleckém obstřelu. Nyní je v té oblasti klid. Ačkoliv se jakýmkoliv zmínkám o vodě v předcházejících videích vyhýbal, většina reakcí na klipy se týkala dodávek vody a v průběhu času se ze zdvořilých dotazů “ Kdy očekáváte, že se podaří obnovit dodávky vody?“ změnila na výkřiky „Nežvaň a dodej vodu“. Také už se nezmiňuje o útoku/dobytí Chersonu.

  1. No nevím, na Hrad?
   Nebýt toho varování ohledně trestného činu ve vztahu k hanobení národa a jeho jazyka a samozřejmě Ceny Karla Čurdy, tak zas tak skvělej nebyl, abych jej opěvoval. Ale kdo je fanda očkování a odsuzuje Putina bez znalostí situace před Speciální operací tak samozřejmě ano. Ten by jej mohl volit.

  1. TDX – to teda čumim. Ten Knížák to asi doopravdy mysle s tou svobodou slova vážně.

   To se pozná většinou, když jde z tlustého do tenkého.

  1. Stát je špatný hospodář a proto jsme s úsměvem a s jiskrou v oku prodali náš Transgaz soukr. firmě z Dojčlandu (RWE).
   Marně jsem se snažil vypáčit ze strýčka Google znění oné smlouvy, ale bez úspěchu. Zajímaly by mne nějaké otázky typu : jak bude v budoucnosti zásobovat RWE naši drahou vlast a jestli existují nějaké páky na onu firmu při neplnění jejich povinnost a taky jestli je tam ošetřena i cena plynu.
   Možná by to věděla Alena Vitásková, tam budu směřovat mou otázku, až si zjistím její mailovou adresu.

   1. To byla hlavně zásluha premiéra Zemana. V té době jsem v Transgasu pracovala jako tlumočnice. V Čechách zuřila aféra, kdy Zeman na veřejnosti řekl něco protiněmeckého. Jela jsem na letiště vyzvednout tehdejšího majitele RWE a nějak opatrně jsem na to zavedla řeč, a ten se jel smál a pochvaloval si, jak se v soukromém rozhovoru se Zemanem pobavili.
    Nevím to dodnes jistě, ale RWE bylo možná jen skrytě ruská firma – každopádně po převzetí Transgasu byli na rozhodující místa dosazeni Rusové.

 2. Loupežníci se odkopali, imperialismus jak vyšitý. Ukrajina se vysmívá dobyvačným plánům Moskvy.

  Covidová krutost v Šanghaji nebere konce. Úřady hodlají ještě přitvrdit.

  KOMENTÁŘ: Ruský generál po orwellovsku mění minulost – Alex Švamberk

  Rusko odhalilo dobyvačné plány, chce odříznout Ukrajinu od moře

  Kyjev: Ztráty ruských jednotek se nedaří včas nahrazovat

  Satelitní snímky odhalily masový hrob u Mariupolu

  ——————-

  V tom je obsaženo všechno. I zlá Čína. A to mi ještě utekl titulek, po rozkliku stránky se to nezobrazilo, že Rusové vraždí civilisty Točkami v Kramatorsku, Zelenský bojuje jako lev, v Praze je ode dneška ulice Ukrajinských hrdinů a že Mariupol Rusové srovnali se zemí a brali jako lidské štíty tamní obyvatele. Podle kterých je bezhlavě stříleli. Naštěstí nemají čím nahradit ztráty a brzy se zhroutí.
  Jo a 18 lidí prý stíhají za schvalování války…

  Sakra, stačí jenom číst titulky „nezávislých“ novin a okamžitě víte, na čí straně je politika našeho státu, potažmo našeho Big Brothera, USA.

  1. Nedejte se a bojujte!
   Ten v pravo má už parůžky ,,vytlučené“ a ten v levo ještě ne.
   To znamená, že si je bude vytloukat (zbavovat lýčí – kůže) o vaše ovocné stromky.

 3. Měla jsem noční směnu, tak nevím co dřistali v televizi a vzhledem k tomu, že teď vyrábím spíkry (speakers) do tv pro Bang & Oluvsen, si dlouho ten krám nepustím (televize vyrábí LG)…
  Čtu na PL pouze diskuzi, otočili o 180°a to se mi nelíbí a tam tahle analýza:
  Ta kolona na Kyjev byl strategický tah, který opakovali ještě několikrát. Americký poradci tam nahnali bránit Kyjev půlku té slepené armády. A Rusové jim vybombardovali všechny sklady paliva a rafinérie 🙂 Takto přehnali víc jak půlku „Ukrajinské“ army dvakrát přes celou Ukrajinu, a hotovo. Od té chvíle je dobojováno. Ukrajincům došlo palivo. To bylo vidět už před 14 dny, kdy Zelenina, místo tanků , začal žádal PvO a rakety ….. Protože už když Černochová poslala ten šrot, tak US/UK army pro něj neměla palivo. Nemohlo jim to pomoc. Každá obrana něco stojí, a když odřízneš obranu od zásobování, provedeš pár falešných utoků, tak vyhraješ „bez výstřelu“. To Rusko předvedlo. Dnes už Ukrajina nemá nic než pěchotu složenou ze všeho možného, bez vzdušné podpory, bez zásobování, bez jednotného velení, neschopnou koordinovaného přesunu. Prostě hračka,rozdělí je pár výpady na menší stáda ,seženou dohromady, obkíčí a vybombardují. Stejně jak to udělali na celé Ukrajině, tak to teď udělají stejně,akorát v menší oblasti,a nic tomu nemůže zabránit. Od začátku je tato strategie skvělých přesunů Rusků armády dokonalá. Pro obránce, který se musí přesouvat, vyčerpávající. Bez vzdušné podpory, je pro ně každý přesun smrtelný. Bez paliva, už to není ani armáda. Jen hromada partizánů…. tak nějak se věci mají. Netvrdím že můj pohled je uplně přesný, to asi nemůže mít nikdo. Ale veškeré informace tomu logicky nasvědčují.
  Rusko nikdy neřeklo že jde o Donbas., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseOrionlight, 22.04.2022 14:44:18
  Od začátku tvrdí, že jde o demilitarizaci do pořádků stanovených po studené válce. To znamená včetně ČR! Řekli to na začátku a nikdy svůj plán nezměnili. Že si nějaká BBC a CNN vycucá z prstu a od zkorumpovaných analitiků, nějaký plán na Donbas a Luhansk, koho to zajímá? Rusko řeklo na začátku co je cílem, a na tom se nic nemění. Nějaké NATO na tom nic nezmění. Rusko právě porazilo s 200 000 vojáků a 100 000 žoldáků, „milion“ západních žoldáků. 600 000 jakési Ukrajinské armády, kde většina Ukrajinců byla nedobrovolně,a zbytek jsou žoldáci ,psychopati a „speciální jednotky“. z celého NATO.

  1. Ruskou specialni operaci bych prirovnal k hokejove presilove hre 5 na 3.
   Utocnici se v peti rozestavi kolem souperovy branky a obranci mezi nima, ve trech, litaj jak nudle v bandasce az do padnuti 😀

  2. Jestli jste nekde cetla takovou analýzu, tak větší kravinu jsem v posledních dnech nečetl. Rusove se strategicky nechali krvácet u Kyjeva, Charkiva, Sumy atd jen aby prohnali ukrajince. Seznamte se s ověřeným seznamem ztrát ruské techniky na Oryxu. Projdete si nejaké rozumné vojenské analýzy. I ten Girkin už kritizuje a je pesimista. Pak pochopíte kam jak nahnuté to má ruská armáda

   1. Analýzy zdejší přispěvatelé určitě ve většině čtou, mne nevyjímaje. Asi by vám potrdili , že se s vaší úvahou v modrožluté příliš neztotožňují….Sláma u kravína!

   2. Re: Chamurrapi

    Na odkaz jsem kliknul a hned na prvním řádku jsou tanky T-64, které provozovala VSU, nikoli RA.
    Myslím, že další studium tohoto zdroje je ztrátou času.

   3. Poslední T-64 vyřadila RA kolem r. 2012.
    Na rozdíl od armády UA, která jich ještě v r. 2022 používá (spíše používala) asi 600.

    Máte tam nějaké další „přesné“ informace?

   4. Souhlasím, že každá liška si chválí (u nás jen liška ukrajinská) svůj ocas.

    My můžeme jen spekulovat, z našeho mainstrému se ničeho rozumného nedočkáme, tam je to jen z jedné strany, z druhé strany je názor ZAKÁZANÝ, tak na něm prověřeno léty cenzury za komunistů, NĚCO BUDE.

   5. Už 58 dní poslouchám ruské a čtu ukrajinské svodky.
    Ruské svodky jsou o ruské armádě. Rusové zamlčují. Pokud někde dostanou na budku, tak ve svodce o dané oblasti není půl slova. Jejich postup se dá na mapě sledovat, linie fronty je konzistentní. Občas vyhlásí za osvobozené něco, kde se ještě bojuje nebo se tam VSU znovu prodere. Kupodivu ještě před tím, než ráno Konašenkov vyhlásí, že něco bylo osvobozeno, tak už jsou na netu k dispozici videa jednotlivých korespondentů z daného místa z předchozího dne. Po pár lapsusech v minulosti si nyní MO RF dává pozor a vyhlašuje osvobození až po dokončení tzv. začistky, což znamená, že vojáci druhého sledu prolezli sklepy a půdy a posbírali zapomenuté vojáčky VSU.
    Ukrajinské svodky jsou napůl o ukrajinské a napůl o ruské armádě; konkrétních informací, které si můžete ověřit, je v nich málo. Na frontě se vedou boje, úporné boje, obranné boje. Použití výrazu obranné znamená, že jsme už ustoupili, ale oznámíme to až za pár dní. Informace z prezidentské kanceláře a z ukrajinské svodky jsou někdy lehce odlišné, někdy přímo protichůdné. Jak prohlásil Arestovič :“Kdybychom řekli pravdu, tak se všechno zhroutí“. Od půlky března v podstatě nelze žádnou z ukrajinských vítězných událostí doložit obrazovým materiálem z více zdrojů.

  1. Obama je černoch určitě a vystrkuje rohy…Bývalý velvyslanec v USA a v Rusku Petr Kolář tvrdí, že popírání ruské agrese na Ukrajině není názor, ale lež. „Názor můžeme mít třeba na to, proč Putin tuto válku vede,“ prohlásil Kolář na twitteru. Tam mezitím bývalý prezident Spojených států Barack Obama uvedl, že by technologické platformy jako Facebook měly mít „určitý demokratický dohled“. Své k tomu prohlásil i Barack Obama, který byl zvolen ještě v době Kolářova působení na českém velvyslanectví v USA. Podle Obamy je třeba vážného zamyšlení nad principem demokracie a šíření dezinformací.

   „Každý návrh, který se týká sociálních médií a internetu, budu hodnotit podle toho, zda posiluje, nebo oslabuje vyhlídky na zdravou demokracii,“ prohlásil Obama na akci své nadace, kde se hovořilo mimo jiné o svobodě slova na sociálních sítích. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Petr-Kolar-vam-dovoli-mit-nazor-na-Putina-A-z-USA-uz-zni-699926

  2. Náhodou, jsem kdysi někde četl, že v ruské armádě měli černocha.
   Asi se mamka zapomněla s nějakým študentem na moskevském harvardu.

   1. Puškin byl taky z 25% černoch. Jeho dědečka daroval turecký sultán carovi, ten jej (místo aby ho nechal mejt nádobí) oženil do šlechtické rodiny.

    Pokud vím, rasismus nepatří k ruským nectnostem. (antisemitismus je velmi zvláštní odrůda, kde genetika hraje jen podružnou roli).

    1. Fascinuje mě, jak dobře umí Putin vycházet se svými muslimy.
     A že jich tam je, jako v každém byvších impériu. A po rozpadu SSSR se tam natáhly mraky dalších.
     Vlastně po dvou excesech , ( Beslan a Dubrovaka) , mají v podstatě klid. Žádný džihád, dokonce i na Kavkaze je klidno.
     VVP jim v Moskvě postavil Velkou mešitu, projevuje jim úctu, ale vocaď až pocaď, pravidla stejná pro VŠECHNY.
     Což se Západ nikdy nenaučí. Tady jsou muslimové vnímáni buď jako chudáčci zasluhující zvláštní ohledy, anebo jako potencionální zločinci. Nic mezi tím.

     1. V tomhle Putin sklízí to, co zasel Stalin. Vyhnal sovětským muslimům fanatismus z hlavy dost nevybíravými způsoby. Zase se potvrzuje, že všechno zlé je pro něco dobré.

      1. V SSSR a přebrala to i RF platí řada pravidel pro provoz mešit. Nechce se mi vyhledávat, jak se co změnilo, tak po paměti – používaný jazyk musí být jeden z místních uznaných; všichni, kdo vedou modlitby a kázání musejí mít něco jako byl u nás státní souhlas; jeden čas byly madrásy(tj.školy při mešitách) zakázány, nyní jsou povoleny, ale podléhají ministerstvu školství jako jakákoliv jiná škola – povolení, kontrola, státní dotace. Jakékoliv porušení pravidel mívalo za následek zavření mešity, jak je to nyní, nevím.
       Ale za ta léta se islám v Rusku změnil na náboženství, nevznikají paralelní struktury ke státním. Formálně se dodržuje ruské právo, pokud se někde uplatňuje právo šaría, tak se to dosud neprovalilo. Samostatné islámské školství neexistuje.

    2. Nebyl.
     Jeho pradědeček byl Etiopan a podle nemnoha dochovaných portrétů vypadal spíš jako Ital – ona totiž většina Etiopanů má k černochům hooodně daleko.
     Jeho syn Ivan Abramovič už byl skoro bílej.

     1. Skoro bílý, to záleží jak se ty geny vyštěpi. V další generaci může být zas totálně černý. A to slyším poprvé,že by v Etiopii nebyli černoši.

      1. Prastarými obyvateli hor habešských, jichž řeč dávno již budila ozvěnu hor, než ještě zvuk jazyka ethiopského a amharského vnikl do jejich samoty, zdají se býti Agauové, kteří již ve zprávách starých Egypťanů a zejména na jejich pomnících se vyskytují, Nyní obývají jižně od Amhary ležící provincii Godžamskou, Agaumeder a severní provincie Waag a Lastu. Zaměstnávají se zejména chovem dobytka, jsou výborní jezdci, a dlužno je nazvati lidmi sličného rázu. Charakteristika jejich zevnějšku spočívá zejména v ová1ném obličeji, jemně zaostřeném nose, souměrných ústech s pravidelnými rty, bystrých uších a poněkud zkadeřeném vlase.
       https://www.afrikaonline.cz/habes-a-habesane-ii/
       Termín Habeša se používá v Etiopii dodnes, většinou pro vymezení etiopské rasové skupiny vůči černochům i bělochům.

 4. Nepresiel druhykrat, skusim ho trochu urobit priechodny. A este viac skratit ako prvy a druhy. (Tam som mal aj komentar k vojenskopolitickym otazkam, ako je vraj mozne, ze Rusko, ktore ovlada „nebo“ pomocou lietadiel a riadenych striel, potrebuje menej pesiakov. No, ak by bol pomer na nebi fifty-fifty, a urajinska armada humanitne bombardovala ruske ciele, ako humanitne bombarduje ruska armada ukrajinske ciele, potom by bola otazka poctu pesiakov na rozmyslanie).

  Skusim zopakovat. Sikovnici, ako tu, lahko sa zorientuju:-).

  Vyber z „Girkinovych textov. Girkina“ poznaju zdejsi zdejsi dobre. Je to tajny ?Strelkov, velitel akcii na Donbase a Luhansku a na Kryme, na pokyn Put., v 2014.

  „“https://mobile.twitter.com/mdmitri91/status/1516796704816832512/photo/1″““

  Overit pravdivost prekladu, ako aj jeho najnovsie spravy sa da tu:

  ???https://t.me/s/strelkovii!!!

  No a nie celkom pekne reci vedie o ruskej aktivite s nejakym vysluzilcom i inde, ale je to zostrih nejakeho ukrajinskeho nadsenca, takze sa to asi velmi tu nehodi. Alebo – na vyvazenie – zeby ano?:-)

  !!https://www.youtube.com/watch?v=lr2raceuPzY???

  1. Strelkov sloužil na Donbase v letech 2014-2015, dokonce velel. Když potom začala zákopová válka, tak SBU vypsala odměny za smrt některých velitelů. Někdo zůstal, jiní jako Strelkov nebo Bezler odešli z Ukrajiny.
   Hodně lidí z DNR se na to dívá jako na zradu. Dnes má Strelkov přístup ke stejným informacím jako my.
   Poslední zpráva o požáru se o dost liší od jiných a nemluvě o oficiálních. Unikátní je spekulace o obsahu toho, co shořelo.

  1. JAHA,
   Strelkov je bohužel již delší dobu zapšklý bývalý velitel. Nic jiného v tom nehledejte. Tedy já nejsem blbej, vím, že hledat budete protože se vám to hodí, ale je to zbytečné a nebude to mít žádný relevantní výsledek.
   Jediný výsledek je vždy ten , který je až po honu. K dnešnímu dni už RA neměla mít dávno žádné rakety, žádné vojsko a žádnou budoucnost. Myslíte, že je to fakt tak? Jestli ano, tak pozor až z toho obláčku spadnete, bude to fakt velká rána.

 5. Takze, nieco k vojenskopolitickym otazkam napisal i Girkin, na Telegrame, v preklade cast na twitteri. Ano ten, ktory pod menom Strelkov viedol z poverenia Putina operacie na obsadenie Donecka a Luhanska a Krymu v 2014 roku. Skuseny prislusnik tajnej sluzby. Vyber z jeho vyjadreni – ale to ste urcite, ako vyvazene informujuci, postrehli vsetci:-).

  https://mobile.twitter.com/mdmitri91/status/1516796704816832512/photo/1

  Ci je preklad spravny a nezmanipulovany proti Putinovi a aj najnovsie prispevky Strelova, sa da overit tu:

  https://t.me/strelkovii

  P. S. Girkin (s postarsim byvalym vojakom) nieco nie velmi pekne hovori o vojne a uspechoch na Ukrajine. Ale to je manipulativny propagandisticky zostrih nejakeho ukrajinskeho nadsenca, takze sa to asi nepatri tu davat. Alebo, zeby na vyvazenie, ano?:-).

  https://www.youtube.com/watch?v=lr2raceuPzY

  P. S. 2 Mozno tam sa najdu i mnohe odpovede na otazky, akoze je mozne, ze Rusko, ktore ovlada „nebo“, potrebuje menej vojakov v poli, ako Rusi. Myslim, ze aj zakladna logika dovoli prispiet k nazoru, ze ak by bolo nebo otvorene fifty-fifty (teda ukrajinske lietadla a rakety by bombardovali humanitne ruske ciele, podobne ako ruska armada humanitne bombarduje ukrajinske ciele), otazko by podstatne ubudlo:-).

 6. Před chvílí jsem viděl fotky ruské techniky (tahače vezoucí tanky). Dělají si z našich cenzorů srandu, na maskách tahačů mají místo velkého (víte co) namalovanou celou latinskou abecedu mimo č, š, ř a ž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *