10 prosince, 2023

Vojenskopolitické otázky

Tak nám včera naši pravdomluvní novináři naservírovali zprávu, že Mariupol padl. Situace je tam sice už čtrnáct dní zhruba stejná – poslední obránci se skrývají v závodě Azovstal. Před čtrnácti dny se Ukrajici ještě pokoušeli o evakuaci něčeho (nebo někoho) důležitého a posílali vrtulníky na sebevražedné mise, ale pak toho museli nechat, protože Rusové byli schopni sestřelit cokoliv a nikoho nepustit ven. Od té doby jim tam sice pořád funguje internet, ale dochází jim jídlo, voda i munice. Že Mariupol padl, to je vlastně jen ruské prohlášení, že se tak stalo. K tomu Putin zakázal útok na Azovstal, prý aby šetřil životy svých  vojáků… a hlavně také aby při nějaké nepředloženosti dobyvatelé nezničili to cenné, pro co Ukrajinci neustále lítali. Proruská propaganda včera od samého rána ukazovala kolony vojenské techniky, která od Mariupolu míří na donbaskou frontu.

Já bych se chtěl v dnešním článku trochu pozastavit nad vojenskými otázkami, kterým nerozumím. V poslední době se toho nahromadilo a nebylo by špatné to prokydat.

Například jsem z našich mééédií (a jejich ukrajinských zdrojů) zaregistroval, že Rusové na Donbas přisunuli div ne celou svoji vojenskou sílu. Že tam mají přesilu pět ku jedné, stahují tam veškerou dostupnou techniku, tentokrát si řádně zabezpečují týl a co nevidět začne ta epická ofenzíva. Od tohoto pondělka se sice trochu víc střílí, ale žádná velkolepá bitva nenastává. A pak jsem si včera u Ukrajinců přečetl, že Rusové mají na Ukrajině celkem devadesát tisíc mužů.

Může mi to někdo vysvětlit? Ukrajina má i v této chvíli nejméně 200 tisíc mužů armády a k tomu nějaký ten Volkssturm, kterých také nebude málo. Proti nim stojí ani ne poloviční počet Rusů, kteří jsou stále schopní útočit a ještě přečíslují nepřítele pět ku jedné. Kde se stala chyba?  Já měl matematiku naposled na střední škole, tak si možná vzoreček nepamatuju, ale mně to vychází, že Rusové jsou v menšině jeden ku dvěma. Která redakce ukrajinské propagandy má pravdu? Ta, která tvrdí, že Ukrajina je přečíslena, a nebo ta, která tvrdí, že je v přesile?

Z toho vůbec plyne celá řada dalších otázek. Jak je možné, že menšina okupantů pořád útočí, jak je možné, že většina okupantů pořád neútočí, jak je možné, že přestala všechna ta videa o bojových traktorech, které odtahují tanky, skončila videa o tom, jak jsou ničeny ruské kolony, ono vůbec nějak skončilo všechno, co se děje na bojišti a ukazují nám už jen, jak jsou Rusové zlí a jak vraždí lidi. Do toho ale počet mrtvých civilistů podle jejich vlastních zdrojů ještě stále ani zdaleka nedosáhl počtu padlých vojáků. Opět se ptám, která část ukrajinské propagandy má pravdu? Ta, která zveřejňuje počty mrtvých civilistů, nebo ta která zobrazuje válečné zločiny?

Kolik z těch ohořelých rozstřílených vraků tam v Buče na silnici je opravdu ruských? Někdy si tak říkám, jestli prostě ruské letectvo nezničilo ukrajinskou kolonu a pak kolem běhali Zelenského propagandisté a fotili, jak byly jejich nácbataliony úspěšné… Nebo je to úplně jednoduché a smyslem je prostě jen chrlit emotivní obrázky, protože to dělá ten tlak veřejnosti na evropské politiky a oni pak souhlasí i se sebevražednými nápady?

Další vojenská záhada – Pořád se mluví o té velké ofenzívě ruské armády, která je v menšině, ale zároveň ukrajinské jednotky přečísluje, ale nic. V pondělí sice začala větší kanonáda, ale ruská vojska postupují vpřed až poté, co si před sebou vyčistí prostor. A někdy ani to ne. Prostě jen pobijí ukrajinské jednotky, které mají tu smůlu, že jsou zrovna v místě dopadu granátů, pak se tam jdou podívat, udělají pár fotek mrtvol pro Telegram a zase se stáhnou. Ukrajinské velení tam pak nažene nové vojenské maso a celá šaškárna se opakuje.  Rus prostě postupuje opravdu pomalu a v klidu. Každý den je schopen vystřelit třicet Kalibrů, je schopen pomocí houfnic a raketometů trvale bušit do prostoru před sebou nikam se nežene. Nepokouší se ani o nějaký rychlý průlom, aby ukrajinské jednotky obklíčil. Vlastně je nechává, aby z kotlů vyklouzli a stáhli se. A tak se to pořád opakuje.

To je to fakt tak jednoduché, že stačí jen budit dojem okamžitého útoku, ale neudělat ho, protože to nepřítele nutí posílat na bojovou linii stále nové vojcly, kteří tam dostanou nakládačku? Stačí jen zařídit Ukrajincům patřičnou dávku mrtvých a ono se jim dopředu přestane chtít a začnou přemýšlet o výhodách kapitulace?

Sleduju několikero fejsbůkových profilů různých bývalých vojáků a jeden z nich od začátku tvrdí, že Rusové na žádnou rychlou válku nehráli, jen se pokoušeli o tlak na Kyjev. Když nevyšel, prostě pokračovali podle plánu, přičemž první fáze bude trvat šest a až osm týdnů (to by tak odpovídalo) a druhá fáze bude trvat 6 –  9 měsíců.  Rusové se pod americkými družicemi nemohou přesouvat nepozorovaně a tak to ani nedělají. Prostě jen využívají své silné artilérie, postupně dosáhli letecké převahy, jejich analytici hledají ta vojenská zařízení Ukrajiny, o kterých Rusové nevěděli dopředu a teď v klidu a za nízkých ztrát zvolna postupují a vlastně ani postupovat nemusejí, protože Ukrajinský prezident jim posílá vojáky přímo do rány… a vlastně v tom Kyjevě ani nemohou jinak. Tento tlak je pro Rusko přiměřeně levný i málo krvavý a opotřebovává Ukrajinu jako déšť. Jako by se nic nedělo, ale kapka ke kapce i kámen rozhlodá.

Vidíte to také tak? Že vlastně ani žádná velká ofenzíva nebude, nebo alespoň ne teď?

Další záhadou je pro mě ta technika dodaná Západem. Především Polskem a USA. Ti tam opravdu dodali hodně obrněných jezdítek, včetně tanků, obrňáků a dalších hraček. Ale jako by panceřované technice fakt odzvonilo… Na ruské straně byly tanky překvapivě zranitelné, na té ukrajinské to zřejmě bude dost podobné. Ke střetnutím a ztrátám určitě dochází, ale zřejmě nemají žádný vojenský význam. Trochu to na mě dělá dojem, že Ukrajina sice dostala tanky a možná i stíhačky, ale jako by je nedostala. Ledacos je zničeno ještě před nasazením do boje a zatím jsem nezaznamenal žádnou patriotickou historku, kterak chrabrá ukrajinská posádka v polském tanku zachránila situaci a pobila ruské Orky. Vlastně jen čekám, kdy ruská propaganda ukáže první fotku ukořistěného bundesevéráckého obrňáku.

Zároveň také vidím každou chvíli obrázky, jak Rusové ukořistili ty Javeliny, Pieruny a další harampádí, a předávají to Doněckým a Luhanským. Kolik těch západních zbraní skutečně bojuje proti Rusku a kolik už jich bojuje za Rusko? Já se v poslední době jen těžko bráním dojmu, že Rusové chtějí vypadat slabě, aby nám všem vyprázdnili sklady, půlku zničili, půlku si vzali a pak s tím přijeli chřestit na hranice.  Zároveň si zařídili výborné exportní podmínky pro obilniny (čtyřnásobné prachy), celkem bez problémů prodávají ropu a pohádkově bohatnou na málo prodávaném plynu, k tomu se Putin zbavil opozice v politice i generalitě… on vyhraje. A pak bude fakt nesnesitelný.

Jo a ještě jedna věc… v poslední době nějak moc západních analytiků bere jako hotovou věc, že Putin použije na Ukrajině atomovku. Jako by věděli něco, co my nevíme. Jako by se s tím už počítalo a kdyby to Putin neudělal, tak to udělá někdo jiný.

221 thoughts on “Vojenskopolitické otázky

 1. Zeli musi hulit fakt dost dobrej matros …. 😀
  „Ruské zisky na východě Ukrajiny budou jen dočasné, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj poté, co Rusové obsadili ve čtvrtek na Donbasu 42 vesnic. Podle něj budou okupanti zatlačeni za hranice.“

 2. Až přijde…
  Gaskoněc.

  Síkela vyhláškou mává:
  na vědomost se dává –
  ve jménu Vládi Putina –
  plyn se Česku utíná.
  Konec keců, konec pindů
  na trubku se dáme blindu!
  Na východní konec,
  už tam zvoní zvonec
  ovečce Shaun u krku,
  i s bačou je v úprku.

  Zato v praze u vody
  molekuly svobody
  prodávají němci stále
  kolonii zaostalé.

  1. Chladne kotel, radiátor
   i tepelný simulátor.
   Čerpadlo se stále točí
   za plotem už volá kočí:
   Nechceš přivézt uhlí?
   Dlouho jsme tu tuhli,
   honili jsme chladnou vodu
   teplá je jen v močovodu.
   Nechceš přivézt Petry?
   Na sobě tři svetry
   tahám prachy z obálky:
   kup mi tam i zápalky!

 3. „Příspěvek na solidární domácnost“ činí 12000Kč. To je na ubytování ukrchlíka. Když ubytuje důchodce s důchodem 20000 celkem 4 ukrchlíky (t.j. rodinu… já viděl v 1 autě 3 muže + 1 ženu), to mu přidají 48 000?

  1. Ale nee. Příspěvek na kus je 3000, maximum je 12000. Na 4 ubytované i na 7 ubytovaných se dává měsíčně 12tis. Čili to pokrývá asi tak týdenní náklady.

 4. https://eadaily.com/ru/news/2022/04/22/boris-dzhonson-vyboltal-voennuyu-taynu-polskiy-general

  „Generál Skshipchak zdůraznil, že taková prohlášení nechávají volný průběh Vladimiru Putinovi, který je nyní dobře informován o záměrech N E P Ř Í T E L E.“

  Jen pitomci furt nechápou!

  Nebo se mýlím, ale alespoň já si nepamatuju, že před Ukrajinou někdy Putin o Polácích řekl, že jsou N E P Ř Á T E L É !!! (i když moc dobře vím, že Polák vidí Rusáka od nepaměti jako potenciálního nepřítele, to nějakej u Smolenska spadlej Lech Kaczyński už nevytrhne). Na černou listinu je Rusák zapsal až podle jejich činů a chování vůči němu, podobně jako nás po Vrběticích!!!

  Nojo, ale to se, holenkové, pak nesmíme divit, že jsme tam, kde jsme i s celou Ukrajinou!!! Tomu se totiž říká někoho někam dokopat! Dobře to popsal už Newton svým třetím zákonem o akci a reakci! Právě nejen díky johnsonům a vysloužilcům skshipchakům se podařilo pořádně zašťourat v brlohu medvěda i ve všech s brlohem sousedících vosích hnízdech. Kdo nemá v hlavě přímo vymeteno ví, že medvěd i vosy se do brlohu a hnízd jen tak hned nevrátěj!

  P.S.
  … a že jsou navíc blbí, jak ukazuje sám Johnson, je jen a pouze jejich věc, za to jim nikdo, natož Putin, nemůže.

   1. Vy mi, Občane, trochu připomínáte mého tátu.
    Když jsme spravovali auťák, tak já tam něco kutil, on viděl, že to dělám zhruba správně, ale přeci jenom, ten perfektní postup to nebyl, to věděl on, tak mi dal výklad, jako malému děcku. I když já už dávno malé děcko nebyl, mě už bylo 12.
    S tímhle jeho chytrolínstvím mě fakt dost sral.

    1. Re: berrnard

     Jsem naprosto stejný kokot, jako váš táta a Občan.

     Tentokrát jsem nechal synka, aby si řídil práce na generálkovaném motoru sám, neboli většinově jsem dělal jen to, co mi řekl. Přece jenom, nebyl to ani první, ani druhý motor, který jsme spolu dělali.
     Výsledek – motor nefachčil, jak by měl. Lépe řečeno- nefachčil skoro vůbec. Milion problémů, o kterýchjsme ani nevěděli, že by mohly nastat.

     Takže znovu a lépe. Motor ven a aplikovat VŠECHNY ty debilní fotrovo rady, které akorát zdržují a jsou jako celek akorát tak k ho**u.
     Plus nějaká těsněníčka za pár peněz – asi tak pětikilo, to je dnes láce.

     Protože dábel spočívá v detailu, můj milý. A v debilních radách starých mamlasů.

     1. Kdyby mladí dělali vše tak,jak jim staří meldují,zastavil by se pokrok.A nejhorší rady jsou ty nevyžádané

      1. Kdepak, Sibylo. Mladým to vyjde dobře v 80% případů, těch 20% prostě nevyjde a oni se dopracují ke svým vlastním pravidlům a radám.
       Někdy těch 20% znamená jenom udělat všechno znovu, ale u takového kardiochirurga…
       I u toho starého, pardon Targusi, je to o tom, zda a jak moc je ochoten riskovat. Ty jeho „blbé“ rady totiž snižují maličké riziko na minimum.

 5. Ona je Indie pořád britskou kolonií?

  Z Novinek

  Postoj Indie k Rusku se nezmění, řekl britský premiér Boris Johnson po jednání s indickým protějškem. Indie Rusko za invazi přímo nekritizovala, pouze volá po míru.

  1. Re: Gaia

   Pokud se nic nezměnilo, měla by Indie být stále součástí Commonwealthu.
   Z toho vyplývají určitá pravidla a určité závazky.
   Takže si Borísek stále osobuje právo do všeho žvanit.

  1. Dobré to není hlavně pro onu pátou kolonu, která má podobné věci na svědomí. Ze země se hned tak někdo nedostane a půjdou po těch šmejdech hodně ostří hoši.

   1. V diskuzi pod článkem se přiklánějí buď k sabotáži, nebo k užití DEW – nevím, jak přesně česky „direct energy weapon“.

    1. Tak budova je stará, třípatrová, tak z 50.let. Loni v ní také hořelo. Požár likvidovalo 240 hasičů a 69 požárních jednotek a vrtulník. Hořelo na 1,5 tisíci metrech čtverečních, byly evakuovány sousední budovy. Práce stěžoval vítr 10-15 m/s (= Pohybuje silnějšími větvemi, telegrafní dráty sviští, používání deštníku se stává obtížným. – Pohybuje celými stromy, chůze proti větru obtížná.)
     Dle jedněch zpráv, se pracovníci pokoušeli oheň sami hasit a pomoc zavolali až po 1,5 hodině.
     https://vesti-tver.ru/dailynews/krupnyy-pozhar-v-tveri-chto-govoryat-ochevidtsy-i-pozharnye/
     Bylo to jedno ze středisek, další výzkumná centra jsou v Moskvě a v Korolevu.
     Je pro novináře typické, že nejmenší čísla mrtvých, zraněných, nezvěstných, hasících a rozsahu hoření uvádí místní tverské noviny. Čím dále je redaktor od místa požáru, tím vyšší čísla.

     1. Samozřejmě lidské oběti jsou tragédie, ale horší by bylo, kdyby tam opravdu shořely nějaké nenahraditelné archivy týkající se předmětu tamního výzkumu. Snad mají probůh takové informace uložené ještě na nějakém bezpečnějším místě či médiu.

      Ale divné je, že zároveň vybouchla a hořela ta chemička.

 6. „Putin, chrastící zbraněmi a vytězíci bude nesnesitelný…“ Nebude Apoštole. Možná, že by jsme mohli začít opravdu poslouchat ,co vlastně celou tu dobu říká. Protože zjišťují, že vlastně dělá přesně to co říká. A možná by jsme mohli začít věřit, že jeho zájmen je Rusko a ruský lid, nikoliv ovládání světa. Ano , po naší zkušenosti, s našimi politiky, neuvěřitelné.

  1. JO
   Vidlák si totiž plete dvě slůvka:
   „panovačnej“ (mám osobní zkušenost, že Rusák bezesporu je)
   se slůvkem
   „nesnesitelnej“ (a to mám osobní zkušenost, že Rusák není)

 7. Mohl by někdo mladší, hezčí a chytřejší vysvětlit, jestli není někde něco špatně ??

  „Jak se změnil život Evropanů se zavedením protiruských sankcí:
  ▪️EU vyzvala občany, aby vypnuli topení, jezdili pomaleji a přešli na práci z domu.
  ▪️V Německu bylo doporučeno prát méně často, aby nebyli závislí na ruském plynu
  ▪️Ve Francii byli obyvatelé požádáni, aby snížili teplotu v bytech, šetřili na klimatizaci a osvětlení
  ▪️V Itálii jsou zavedena teplotní omezení: v létě by neměla být nižší než 25 °C a v zimě nemá být vyšší než 19 °C
  ▪️V Irsku z důvodu úspory benzínu bylo motoristům doporučeno méně často brzdit, nevozit těžké věci a nezapínat klimatizaci, ale je lepší chodit pěšky
  ▪️V Litvě bylo občanům doporučeno, aby vařili méně vody, snížili teplotu v místnosti na 16 stupňů Celsia a poslouchali hudbu tišeji
  ▪️V Estonsku bylo doporučeno prát prádlo v noci a doma se více oblékat“

   1. V Itálii se opravdu rozhodli, že se klimatizace nesmí nastavit pod 25°C, zatím kromě špitálu a ještě něčeho.
    A o těch svetrech a teplota domova na 16°C také padlo. Na iDěsu nějakej blb tvrdil, že je to na západě běžné, načeš mu lidé tam žijící napsali, že lže. Že to zažili jen v Anglii.
    Idioty tu někdo asi naházel přímo z nebe na jedno místo.

    1. Základní problém je, že přímá spotřeba člověka a jeho domácnosti, bude představovat tak 10% spotřeby plynu, 90% jde do průmyslu.
     S ropou to bude podobné. Jedna zásilka uhlí z Austrálie cestou spotřebuje tolik tun paliva…..

     1. Jo Králíku, taky jsem čuměla jako puk, že se oplatí dovézt, přeložit a naložit tuny uhla až z kdejakej řiti, s prominutím. Kdyby to bylo třeba z vedlejší Afriky, bo je fakt blízko, ale z Austrálie?
      Dyť je na opačné části zeměkule a ještě na té jižní. Cosyk mi v hlavě bliká, že je tam v těch místech dost bouřlivé moře a oceán.
      Však blbý Čech, Moravák a Slezan to zaplatí.

      1. Re: Králík a Evix

       Uhlí z Austrálie se vozilo ještě za Viktora Koláčka – blahé paměti ředitele a pak i majitele dolu ČSM. Je to tak 20 let zpátky.
       Akorát, že se to nikde neroztrubovalo.
       V Austrálii se kvalitní černé uhlí těží povrchovým způsobem, což extrémně snižuje náklady na těžbu.
       No a ten Koláček přišlápl na brzdu s těžbou na ČSM, bo „drahejakcyp“ a prodával australské uhlí, jako české.
       Holt – kdo se bojí, sere v síni.

 8. Už vím, proč chytá řada vlivných a mocných takový antiruský amok. Jen si představte, co všechno třeba musí být v uloženo v někdejších archivech KGB a na rozdíl od archivů naší StB zřejmě nerozkradeno a nezničeno. Například takové informace o Vaškově spolupráci všech azimutů. Dnes už bude možná řada věcí digitalizována a ty možnosti vyhledávání…

 9. „V dobách cenzury by oficiálním médiím věřil leda blbec.“
  ***
  Údajně to prohlásil Václav Havel – alespoň to tvrdí Větva ve svém článku (6. března 2022).
  —–
  Opravdu to VH řekl?
  Aby to nebyla nějaká pomluva.

  1. Souhlas. V 80.letech se v moskevské centrální knihovně na Tagance bez jakýchkoliv problémů a omezení daly půjčit knihy, které šly v ČR do stoupy nebo byly na indexu, počínaje Otem Šikou a konče třeba Doznáním Artura Londona.
   Bohužel přístup k archivům KGB je velmi tvrdě omezen, ale pokud informace kdysi byla někde uveřejněna např. v novinách, tak bude dohledatelná.

 10. A je to tady !! Vynikající zpráva:

  https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/britove-chteji-uvalit-sankce-proti-nemecku-kvuli-dovozu-plynu/

  Takže ať si ujasníme terminologii – máme molekuly svobody a krvavý Putinův plyn. Z krvavého Putinova plynu mohou molekuly svobody udělat jen USA a možná i GB, ostatní nikoliv.

  Perličky z článku:
  „Německo je samozřejmě svobodné ve svých ekonomických a politických rozhodnutích. Ale není důvod, proč by je měl zbytek světa přijímat,“
  „Každý, kdo kupuje německá auta, chemické produkty nebo stroje, platí i za ruský plyn. A tento plyn se zase používá k financování ruské války,“
  „Čím více ruských válečných zločinů bude odhaleno, tím bude jasnější: Je čas sankcionovat Německo.“

  Já bych řekl, že Polsko se radostně k rétorice proti Německu přidá, Frantíci budou opatrnější, bo by byli další na řadě. Postrádám výkřiky o semknutosti, EU jednotě a EU hodnotách …

  1. Být Poláky, tak mlčím, jinak by si Němci mohli vzpomenout, že polské hranice byly původně nějakých tři sta kilometrů dál na východ. Ale to je evidentně onen kýžený cíl dle hesla: „Rozděl a panuj.“ Rozeštvat celou Evropu hůř než před válkou. Ale ten záměr už z toho Anglosasům fakt trčí jak sláma z bot a nevidí to jen slepý.

   1. Hlavně je nerušte.
    Pamatujete si nejdůležitější poučku vojáků základní služby?
    „Když se jebou mezi sebou, nemají čas na nás“

  2. To Německo už ale musí být totálně na kolenou, když si tohle proti němu mohou dovolit.

   Jen to podporuje teorie, že v téhle šarádě jde hlavně o to, aby anglosasové totálněrozjebali vztahy mezi Ruskem a Německem.

   1. Je.
    Šestnáct let měli v čele Andělu Merkelovou.
    To je ta, co pod svými křídly držela Uršulu Lejnovou, ničitelku Bundeswehru.
    To je ta, co prosadila uzavření atomových elektráren.
    To je ta, co prosadila uzavření uhelných elektráren.
    To je ta, co prosadila Energiewende.
    To je ta, co prosadila zničení evropského autoprůmyslu.
    To je ta, co pozvala nelegální běžence.
    Teď to němci sami „vylepšili“ volbou Zelených.

    Ta země je úplně v prdeli.
    Už si na ni dovolí i kokainista Zelenskyj i ukrajinský velvyslanec Melnyk.
    Možná je to dobře pro nás.
    Nevím…

  3. Co to placate clovece ? Ten navrh sankci GB proti Nemecku neni zadne vladni, ani vlade blizke stanovisko, ale pouze a jen medialni vykrik aktivistickeho pisalka – tzv. ekonoma. NIC VICE. Tak co tady blbnete lidi ?!

   1. Však nikde není napsáno, že to je požadavek vlády. je odkaz na článek, kde to je podrobně. Důležité je, že takhle myslí a tohle je jejich směr. Po tom pisálkovi se určitě přidají i další a pak se to překlopí do tvrzení „celý vyspělý Západ požaduje….“

  4. k tomu Vašemu semknutí, pane Dvořáku, si dávám už dlouho otázku:
   kurva, můžete mi tady někdo říci, s kým mám bejt dneska alespoň trochu „Je suis … “ (Charlie)?

 11. Tohle je taky dobrý, jak se odkopávají:
  „Pokud se obvinění neprokážou, hrozil by (!!!) Ficův návrat k moci. “ (Tu „erozi demokracie“ je třeba tradičně překládat jako „ohrožená koryta“, ale to uvádím jen pod čarou – s ohledem na nejméně 25 let používání tohoto termínu probíhá překlad do reálného významu již automaticky.)
  A tím pádem hrozí i hozené vidle do krásně šlapajícího strojku na politické procesy. Čili koukejte prokázat, jinak si sami můžete za to, že nebudete moci pokračovat. A navíc by se prostý plebs mohl začít ptát: Když to jde v Maďarsku i na Slovensku, proč by to nemohlo … ? Raději ani nedomýšlet, ať se nepřidává práce těm, kdo to tady stříží.
  https://www.tydenikhrot.cz/clanek/obvineni-robert-fico-kalinak-policie-slovensko-zlocin-demokracie-stredni-evropa

 12. Te3legram Kyjev:
  „Náš zdroj uvádí, že mezi lidmi koluje nezdravá zpráva.
  Lidé začínají srovnávat situaci v Chersonu a Mariupolu.
  V Chersonu nebyly žádné jednotky VSU a město bylo rychle obsazeno Ruskou federací. Nyní se tam život zlepšuje, lidé píší, že Rusové sbírají seznamy pro sociální dávky a důchody, některé podniky částečně fungují, v obchodech je téměř vše.
  Mariupol, město duchů. Vše je zničeno, všichni lidé odešli, ale úřady jim zatím nic konkrétního nedaly.
  Lidé přemýšlejí, zda je výhodnější vzdát se měst a zachránit je tak před úplným zničením, když Rusko stejně dosáhne svého a my nemůžeme ničemu čelit (slibovaná deblokáda Mariupolu není a nebude). V takovém případě lidé zachrání své životy, svůj majetek a města svou krásu a my se vyhneme mnoha tragédiím.

  Tyto myšlenky budou s každým dnem ukrajinské krize sílit. Úřady zatím slibují sladké věci, dělají efektní PR kroky, ale ve skutečnosti problémy nevyřešily. Dříve nebo později to může hrát proti Kyjevu.
  Od lásky je jen krůček k nenávisti.“

  1. Tak ono je to vždycky na zvážení obránce – zda učiní z města město Otevřené dle úmluv z Haagu ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Otev%C5%99en%C3%A9_m%C4%9Bsto ) – a ochrání tím životy civilistů i hmotné statrky, nebo zda město dle rad přátel z poza Kanálu a poza Oceánu promění v dobývanou pevnost, spoléhajíc se na skutečnost, že každá rozstřílená škola (jedno že má místo dětí v tělocvičně vojáky) i každý dům a každý mrtvý civilista má hodnotu propgandistickou možná větší, než každý mrtvý dobyvatel.
   Aniž by někdo snižoval odpovědnost útočníka, i toto rozhodnutí je odpovědností obránce – právě vůči vlastním lidem, které má přece bránit, ne být jimi bráněn.

  1. Wow… tak to je úlovek. Tohle si nezadá s obrázky z padesátých let, kdy na podobných ruinách visela oslavná budovatelská hesla.

    1. To je neuvěřitelný.
     Na podepřenou rozpadající se ruinu dají citát Václava Havla.
     To už je jak z Prahy 1987, dřevěný věkovitý lešení s budovatelským heslem.
     Za třicet let jsme se dostali zpátky tam, odkud jsme vyšli.
     Zchudlí, unavení, nasraní, vystřízlivělí…

      1. Celou noc jsem se zodpovědně snažil omládnout.
       Ráno jsem mrknul do zrcadla a co byste řekl?
       A ta moje taky.

        1. Omyl. Jde o elegantní technické řešení – křížení kolejové trasy a podzemního kolektoru. Kanálový dekl nemůže být pojížděný kolejovým vozidlem. Širokorozchodná část trati je pouze v těsném okolí deklu.

     1. V jistém městysi svého času byl jistý politik pověšen na obecní WC – při návštěvě oné lokality o Velikonocích ono rařízení zdobily uk barvy s obrazem tanku a nápisem Ivane jdi domů. Pikantní když víme kdo a jak v politbyru hlasoval.

     2. jj to je dlouho ten citát. Na masarykáči namalované dvě vlajky.ukrajinská a vlajka tibetu s nějakými daty.U Sýkorova mostu stojí na podstavci tank. Patřil československé posádce.
      Na podestu je ale z přední strany reliéf srpu a kladiva. Blíží se 30 duben a můj odhad je, že vandalům neunikne. Zřejmě ani památník v komenského sadech a možná i Hrabyni.
      Dneska jdu právě do centra Ostravy(bohužel) na pivo. V Ostravě i billboardy- cituji- Kurva potřebují naše zbraně a ne soucit! + podpis. Toho výtečníka jsem si nezapamatoval. Pitharte. Nasraní asi ne. myslím že by místo toho mělo být smíření nebo otupělí či tak něco. Pokud by lidi byli naštvaní, vypadalo by to jinak.

    2. Tak hlavně, že je nějaká Karolína otevřená 😲😬
     A tohle nechají schátrat. Už jsem dlouho v Ostravě nebyla, v Karolíně vůbec. Stejně jako jsem nebyla ve Frýdě, po tom co shodili Zimní stadion.

  2. Re: Ládik!!!

   Ano, ano. Ostravica nám již 20 let připomíná, jak soukromý kapitál zušlechťuje a kultivuje naše města a vesnice.
   Víc takových Kožených! (pravil pan profesor.)
   Víc takových Ostravic!
   Víc takových kreténů, kteří prodají i vlastní matku!!!

  1. Vynikající. Skoro to ani nevypadá na montáž …
   Takže po včerejšku bacha na českou vlajku, na latinku (možná by se to zatím dalo ukecat jenom na kapitálky) a hlavně, hlavně na kontext, protože všichni angažovaní bretschcempeři dobře vědí, cos tím ve skutečnosti myslel, stejně jako u toho jilemnickýho zastupitele, kterej zdánlivě nestihl přejmenovat svoji přítelkyni, ale ve skutečnosti se jasně dopustil šíření těhlenctěch narativů.

 13. „Teroristické hrozby v Maďarsku. V pozadí (ne)podpora Ukrajiny“
  ***
  (…) V úterý po patnácté hodině se přelila Maďarskem vlna oznámení o uložení výbušnin ve velkých obchodních centrech. Z textu teroristické výhružky jasně vyplývá politický podtext, jde o útok na vládu Viktora Orbána kvůli jejím postojům ke konfliktu na Ukrajině. (…)
  (…) Takováto teroristická akce v Maďarsku následovala den po podobných akcích proti obchodním centrům v Srbsku. Srbský prezident Aleksandar Vučić navíc v televizi řekl, že z území Ukrajiny a jednoho členského státu EU dostává letecká společnost Air Serbia neustále signály o výbušninách na palubě letadel na trase Bělehrad – Moskva. Postiženo bylo prý i bělehradské letiště. (…)

  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/teroristicke-hrozby-v-madarsku-v-pozadi-podpora-ukrajiny

  1. Ad:lujjza
   „Kdyby autor vynechal to v „komunistické“, asi by mu nechutnalo nebo co.“

   Aha. Takze v Cine nie su komunisti, neexistuje jedina veduca strana, komunisticka strana Cine, cely zivot v Cine neovlada a neorganizuje KSC…
   Zasa som mudrejsi. Tu sa clovek dozvie fakt najcerstvejsie novinky:-).

   1. Až někde poblíž otevřou kurz základů porozumění psanému textu, neprováhejte příležitost. Nemusíte být nutně za … císaře pána, jako Škrhola.
    (Jinak ten titulek pochopitelně měl znít „Euro Itálie zavádí fízlovský systém sociálních kreditů tak jako v úspěšné komunistické velmoci Číně“. A schválně, jak teď bude JAHA konzistentní 😀 )

    1. Nebo: Euro Itálie zavádí fízlovský systém sociálních kreditů tak jako v úspěšné komunistické velmoci Číně co by pokusný balónek pro zavedení tuhé totality v celé Unii…

   2. Jo jsou tam komunisté a ti vznikli kde? V Německu milý JAHO… Oni za to úplně nemohou, všechno začalo Darwinem a ještě jinými filozofy, kteří vymysleli eugeniku a rasové teorie https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Eugenika
    Darwin a jeho učení bylo dle mého názoru zneužito. Ne vše se dá Darwinem vysvětlit, ale on ukázal cestu.
    Bohužel v Itálii se zrodil fašismus a ten je hodně podobný nacismu. V kavárně. Patrně tohle vedlo Zemana k výrazu „Pražská kavárna“.
    Jo a jsem jen blbý hnojař.

    1. A ještě je rozdíl mezi komunisty a bolševiky. Ti zlí jsu bolševici. Vznikli v Německu, a byli importováni do Ruska. A rozhodně to nebyli Rusové.

   3. Ne moudrejsi nejsi.
    V Cechach existuje 5 vladnoucich stran, ktere si z nejakeho duvodu nerikaji komunisticke.
    Zavadi tvrdou cenzuru, otevrene podporuji udavacstvi a normalne porusuji ustavu.
    Jo a k moci se dostali za pomoci sprizneneho komunistickeho soudce.
    O tom, ze prosazuji zajmy cizi mocnosti na ukor Cechu snad psat nemusim.

    Ale to se u vas soudruhu rikat nesmi.

  2. Ono to je trošku „Rádio Jerevan“
   https://theparadise.ng/new-social-credit-app-to-reward-italian-citizens-for-virtuous-behavior/

   Nezavádí Itálie, nýbrž JEDNO město v Itálii – Bologna.
   Jde o systém BONUSŮ pro ty občany města, kteří třídí odpady, nejsou městem pokutováni, využívají MHD atd.
   MALUSY systém neobsahuje.
   Do čínského systému to má ještě velmi daleko. Mj. i proto, že systém vůbec nezahrnuje daňovou agendu, která je prioritou čínského systému.

 14. Telegram:
  „Německo zaplatí v roce 2022 za energii z Ruska rekordních 33,9 miliardy eur – DWN
  Uvádí se, že náklady na ruskou ropu by se mohly zvýšit z 11,4 miliardy eur na 14,3 miliardy eur, zatímco náklady na dovoz plynu do Německa by se mohly zdvojnásobit z 8,8 miliardy eur na 17,6 miliardy eur.“

   1. Nedávno vrhli Bruselští slušný balík do chudičké Moldávie.
    Jistě jen z dobrého srdéčka, víc bych za tím nehledala.
    Ách jo

  1. Bojovala bych za to a to celoplošně,že vás nesmí žádný mamlas bez vašeho dovolení natáčet. A pokud to udělá,bude potrestán. A že nahrávky nemohou být použity jako důkaz,to už v našem právním řadu je,tedy proběhla kauza,že to nemohli uznat a běžel seriál Jake a Tlusťoch a tam taky fotky a kazety neplatily( mohou být zfalsované a upravené) tam vždy Jake rozcílen říkal,je to jasné,udělal to a státní návladní řekl,to je málo Jaku,to nám soud nevezme,musíš najít důkaz. A tady u té učitelky to neplatí?

   1. Re: Gaia

    Bojovala byste za věc, která již platí, bo GDPR.
    Akorát že ne vždycky a ne pro všechny.
    Pokud někoho nahrajte a hodíte to na net, máte průser, jak mraky.

  2. Podpořila jsem třemi sty Kč toho Krafta, ale ňák to bylo prt platné.
   Assangeho musely podpořit mraky lidí a výsledek tentýž.
   Dneska už je to jenom hra na demokracii a svobodu slova. Tleská jenom pár mentálně diverzifikovaných. ( Nový výraz pro blbečky. )

  3. Ten článek jsem četl, a protože jsem již notně otrlý, ani jsem se nepozvracel.

   Tu oběť jsem podstoupil hlavně proto, že jsem doufal, že v článku bude nějaký odkaz k možné podpoře té učitelky.

   Kdyby se nějaký takový odkaz našel, bylo by dobře jej tady v diskusi zveřejnit. – Tisíceré díky, stovky děkovných dopisů, pochvala před nastartovanou EC, etc.

  1. K tomu jen drobný postřeh: zatímco se v PL anket účastní cca 10-14 tisíc lidí, u ankety „Jste pro zbudování základny NATO na českém území?“ je proti 73 tisíc lidí!

    1. Ano, správně … většina je přeci pro základnu a pro co nejrychlejší ukončení veškerého obchodu s RF :-).
     Jak se stalo, že proruští švábi mohou ještě datlovat na klávesnici? … nějaká mezírka v opatřeních?

  1. “ Nejvíc studentů odchází z ČR”
   To je pěkná vizitka, pro nás.
   Ta TGM bylo Československo vizitkou tolerance.

  2. Ad: Zakladatel
   „„Z 1213 žádostí bylo 416 studentů přijato,“ uvedl ministr podle agentury TASS a označil to za „důležitý symbolický krok“.“

   Takze tie dve tretiny ziadajucich a neprijatych boli…? (doplnte si, co chcete, aky dovod bol, ze ich Matka Rus nechce:-)).

   P. S. Zaujimave a signifikantne je, ze toto na tomto webe nezaujelo nikoho, ale…

 15. A válčí se na všech frontách. Odsere to i Máša a medvěd.

  https://bavorovy-poznmky.tribe.so/

  „Jakmile budou Máša a Medvěd poraženi a národy jádra EU začnou smrdět až do nebes kvůli tomu, že se pořádně nesprchují, bude vyhlášeno plné vítězství nad Ruskem. „

   1. To ale robili v stredoveku, nie? Nez sli na veceru, natreli sa vonnymi mastami, aby pri stole nesmrdeli … aj ked … ja to mam z ruskej knizky, tak asi to bude fejk, a my sa neprepadame do stredoveku, ale do krasnej, demokratickej, zelenej buducnosti

    1. Kdysi kdesi jsem četl citaci jakéhosi středověkého pokynu pro osobní hygienu. Je to dávno, zdroj se jenom domýšlím (Radovan Krátký, TMA – Tajuplnosti, Mámidla a Kejkle). Sám proto cituji volně a jistě nepřesně:
     „…špínu z huby a rukou umyj, ale více toho nečiň. Kdo smývá špínu z těla, smývá milost boží…“

     O-le! – tam právě jedeme! (to je zase citace z textu písně, kterou zpíval Josef Laufer)

     1. Pouštní kočovníci,kde není voda,se myjí pískem. A upoutaní na lůžko v LDN a domovech důchodců vlhčenými ubrousky.

    2. to nerobili v stredoveku ale v 17-18 storoci, pozri si odbornu literaturu alebo sa spytaj nejakeho historika specialistu na tieto obdobia (LeGeof, Pernoud a dalsi )
     @To ale robili v stredoveku, nie? Nez sli na veceru, natreli sa vonnymi mastami, aby pri stole nesmrdeli …@
     https://magazin.pluska.sk/techmag/stredoveke-myty-ktorym-veri-takmer-kazdy-aka-je-pravda
     https://www.interez.sk/12-mytov-o-stredoveku-ktorym-mnohi-veria-no-vobec-nie-su-pravdive/
     https://history.hnonline.sk/starsie-dejiny/2086325-spinavy-stredovek-je-iba-mytus-vtedajsi-ludia-venovali-hygiene-velku-pozornost
     a mnoho dalsich zdrojov …

    1. To jste mi připomněla vtip z doby, kdy v Jugošce panoval soudruh Tito.

     Soudružka učitelka:
     – Děti, ví někdo z vás, kdo je to Tito? Josip Broz Tito?
     Hlási se Mařenka:
     – Prosím, soudruh Tito je prezident Socialistické republiky Jugoslávie!
     – No… dobře, Mařenko, a má někdo ještě jiný názor?
     Hlásí se Pepíček:
     – Prosím, Tito je svině!
     Paní soudružka učitelka zajásá:
     – No vý-bor-ně, Pepíčku, výborně! A jak jsi na to přišel?
     – To je jednoduché, souškočitelko. Tatínek, když přijde z práce a sedne k večeři, otevře si k tomu Rudé právo, čte, vrtí hlavou a říká: „…tyto svině, tyto svině!“

     Já myslím, že už si to můžeme říkat taky. Zase taky.

 16. Jak se na to podívat z jiného úhlu, možná špatného, možná konspirativního.
  Já si stále myslím, že Západ potřeboval válku jako hromosvod pro ekonomické problémy. Zdražování nastartovalo pár měsíců před tím, než Biden začal hlásat datumy útoku a v době vypuknutí války už zdražování byla sněhová koule, co se řítila ze zasněženého svahu.
  Dnes se i obyčejný človíček bojí kolapsu ekonomiky, realista ho očekává. Politici nejsou z nejchytřejších, ale za zády mají týmy odborníků s přístupem k prakticky neomezenému množství dat. Tyhle týmy dle mého už musely mít před lety spočítané, kdy kolaps nastane = nafouknutá bublina praskne, a že pro vrchní velitele neexistuje rozumná cesta, jak z toho ven. Proto nastalo vyvolávání událostí, na které by se dal kolaps ekonomiky svést. Když se podaří lidi přesvědčit, že do bídy je uvrhl covid nebo Putin, tak „horních 10 tisíc“ o svá místa na slunci nepřijde. Pokud jim masy lidí na to neskočí, tak „horních 10 tisíc“ skončí jak francouzská šlechta v letech po dobytí Bastily.
  Teď se hraje o čas, který je potřebný k tomu, aby si masa obyčejných, propagandou ovlivněných lidí, všimla, že realita a její prezentace v médiích není totéž. Proto Putin nepřerušil dodávky, proto podivné schéma platby za suroviny( pro obyčejného člověka odběratel plynu platí tutéž částku, jen ji pošle na jiný účet dodavatele, tak v čem je problém?), proto ten pomalý postup(RF ví, že výhru má v kapse, tak proč za to zaplatit více životy?).

  1. Hospodářská krize začala před kovidem a kovid byl pro svět boží požehnání. Virus byl ihned označen jako virus z Wuchanu.
   Narušení strategické rovnováhy bylo připravováno taky dlouhodobě a z čistě obchodního hlediska. Jede se podle plánu.

  2. Re: Králík62

   Velmi dobrá poznámka stran cenové exploze.
   Byl jsem již několikrát označen za idiota pro tento názor:
   V r. 2008 vypukla hypotéční krize v UŠÁkově. Pár bank kleklo, zbytek všelijakých podivných ústavů to ustál za cenu opravdu extrémního tisku hajzlpap… – pardon – toaletních – pardon – dolarů.

   Co bylo příčinou krize, není podstatné, i když není těžké to rozklíčovat. Prapůvod – malé až nulové danění korporátů, jejich extrémní zisky z globalizace, kolabující státní rozpočty, raketový nárůst prekariátu, jakož i kusů, které předstírají práci bez jakékoli přidané hodnoty.
   Ano, mám na mysli neziskovky a další pseudopracanty ve státní správě, kteří sice pracují, ale přínos z jejich úřadů je nulový, případně záporný, protože opravdu vydělávající lidi pouze zdržují.

   Jedem dál.
   Podle verze prokapávajícího bohatství se samozřejmě vytvořil vrstva ve společnosti, která dokáže neprožrat výplatu a spořit. Pročež nastal po hromadném tištění – pardon – kvantitativním uvolňování USD a vzápětí i EUR vedlejší efekt raketového růstu úspor v rámci států.

   Konečně jsme na konci.
   V momentě, kdy UŠÁci začali tisknout (a EU začala dělat totéž v rámci tzv. řecké krize, aby zachránila německé a francouzské banky a jejich důchodové fondy), jsem prohlásil, že to odserou OPĚT lopaty tím, že všechno zdraží, a to dříve, nebo později, ale spíše později, aby si to nějaký trapný, hnusný a blbý lopaťák nespojil dohromady.

   Jsme na konci.
   Na konci mého pokecu i na konci smyčky s názvem „Jak kvalitně oje**t“ dělný lid takovým způsobem, aby na to nepřišel a přitom zůstal chudším, než byl předtím.

   1. trocha historickeho pouceni

    citace Pad Rima ?
    poucne cteni
    —-
    Celá tato oslava těla nakonec vedla ke stejné věci, ke které nyní dospěly Spojené státy. Stejně jako ve Spojených státech v Římě se objem průmyslu snížil. Zároveň jsou zde obrovské vládní výdaje. Sociální část byla vynaložena na důchody, doplatky, benefity a zábavní akce, aby se splnil hlavní požadavek doby: „Chléb a cirkusy“. Veškerý tento blahobyt přitom spočíval pouze na špičkách legionářských mečů, jejichž údržba zabrala druhou polovinu rozpočtu. V samotných legiích přitom nezůstali téměř žádní italští vojáci. Jednoduše nemělo smysl je verbovat, když došlo na věc – Italové se prostě rozprchli, na což Maxentius velmi pohořel, když vyjel proti veteránům Konstantina.

    Obecně platí, že blahobyt vystřídala zahálka materialismu a zahálku vystřídal rozpočtový deficit. Krize byla otázkou času.

    https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1098838&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

 17. Ještě co se týká těžké techniky.
  Četl jsem nezdrojovaný povzdech, že UŠÁci moc netuší, kde končí značná část dodané techniky. A byla zmíněna Afrika. To jen tak, aby řeč nestála…

  A ještě můj koment na celou válku – Ukrové mi přijdou jako parta magorů, když se po dvou výprascích v r. 14 a 15 pustili do znovudobývání Donbassu.
  Nevím, jaká byla jejich představa, ale Putin několikrát jasně řekl, co je čeká, pokud napadnou ty pseudorepubličky.
  I kdyby Putin zachrápal a dopustil by útok Ukrů, který byl plánován na 7. 3., i kdyby se Ukrům nakrásně podařilo obsadit během 48 hodin obě oblasti, po zabrání Krymu nemohli čekat, že se Ivan neozve a že se je nepokusí z Donbassu vypráskat za KAŽDOU cenu.

  Docela bych řekl, že ta US partička, která vybírá ty jedině správné kousky do volebních seznamů, má nějak blbě nastavené testy inteligence, kterými vybírá ty jedině vhodné a jedině správné zájemce.

  1. Pár postřehů k těm dodávkám:
   1) 72 nových houfnic z USA, když VSU přichází 10-20 kusů denně
   2) lehce nabyl, lehce pozbyl
   – nesmyslné rozdávání zbraní mezi lidi i vojenské části ( to jako fakt stačí na NLAW nalepit kus papíru s pár obrázky, jak z ní střílet? Nehraje takhle náhodou roli vzdálenost, výběr slabého místa tanku/BVP, úhel dopadu?)
   – jinak si nedovedu představit, že ustupující Ukrajinci opustí plná skladiště zbraní. Vždyť by stačilo při odchodu založit požár ve skladišti nebi se do něj trefit z dálky několika protitankovými střelami
   3) stará sovětská technika došla a představa, že týdenní či měsíčního přeškolení pár desítek lidí na novou NATOvskou/americkou techniku něco změní je naivní? hloupá? nebo je to jen kamufláž pro plebs, že my se snažíme ?
   4) ve skladech už toho moc není a ukazuje se, že vyrábět v požadovaném množství a termínech neumíme, protože nejsou suroviny, nemáme výrobní kapacity nutné pro válečný stav, ale hlavně nemáme lidi, co umí obsluhovat ony stroje.

   1. Re: Králík62

    Docela drze bych řekl, že rozpoznatelná část Ukrů nemá zájem bojovat, nýbrž přežít to peklo, ve kterém se ocitla.
    Tudíž nad nějakou řízenou likvidací zásob střeliva, potažmo zbraňových systémů vůbec neuvažuje.

 18. Článek jsem jenom prolétla, protože už se v tom ztrácím.
  Za podstatné považuji, že i když, snad, dojde k nějaké dohodě, tak budeme mít DALŠÍ rozvrácenou zemi.
  Rozvrácení Iráku, Sýrie , Libye, Afghánistánu a dalších zemí, Evropě nic dobrého nepřineslo.
  Zástupy migrantů, pěkně naštvaných , dá rozum.
  Přes Středozemní moře to sem mají blíž, než přes Atlantik do Spojených států.
  Myslím si, že v našem nejlepším zájmu je, aby se Rusům i Ukrajincům vedlo dobře a nedělali vlny.
  Je mi líto, že po rozpadu Varšavské smlouvy NATO ještě přitvrdilo a expanduje dál na východ, což se Rusku pochopitelně nemůže líbit.
  Ani bolševik nás nenutil bojovat v cizokrajných zemích, svoje potrhlé “ dobrodružství “ v Afghánistánu si vyřídil sám.
  Teď bojujeme v Afghánistánu za Prahu a v Mali za francouzský/ nigerský uran a až nám tady něco bouchne v metru, tak budeme vědět za co.
  Oni si ti lidé kterým bratrsky pomáháme pomocí granátů a bomb a chytrých dronů věčně nenechají dělat na hlavu.
  Rusko má dost starostí samo se sebou, a ještě dlouho mít bude, představa, že by chtělo expandovat na západ je směšná.
  Po tom zmaru za Jelcina má zřejmě VVP doma silnou podporu. Asi Rusové ještě nezapomněli, jak se jim vedlo se západními poradci.
  Slabé a chátrající Rusko by nikomu nevadilo. Gorby i Jelcin byli miláčci Západu. Putin je nepřítel.

  1. Ze NATO nepostoupi ani 2.5cm se naslo i pisemne potvrzene..
   Ale sliby sou chyby. I ty cerny na bilym..
   Rusko se domnivam melo trvat na soucasnem /s Wars. Smlouvou/ zruseni NATO , ktere ,kdyz nepritel prestal existovat,postrada do dneska duvod existence.
   Tedy jako rovnovaha k W.Smlouve.
   Proto nejdulezitejsi bylo ,aby si NATO od toho momentu zacalo hledat a naslo za kazdou cenu novyho nepritele../Kdo hleda ,najde/.
   Tak zrejme od zacatku vyjednavani /ze NATO nepostoupi , to je jako zadat imperialisty ,ze se nebudou sirit, vsude a porad/ byl podvod.Ale.
   Ale uz neni skoro nikdo, komu by se dalo verit.
   Potiz je zrejme ve znovuzrozeni dalsiho NATO/ihned po zruseni predesleho /, pod jinym jmenem..Otazka je, komu skodi NATO ,od 1997,vic.
   Kdyz je videt , ze skodi. Fakt a dukazu je dost.
   Dalsi skutecnosti je podvodna cinnost Jelcina ,kdy spolu s Kuchmou /Ukr./ a belorusem ,nekde na chajde si rozdelili SSSR na samostatne staty a tim skoncil Gorbacev,/ajeho opravneni vubec neco vyjednat/ , kdyz prestal byt presidentem vubec neceho.
   /Jelcin velmi popularni potom, vsude na zapade ,ale zacal zurit v 1997 , kdyz NATO postoupilo ,daleko vic nez 2.5 cm a tak prisel v dusledku na radu ,na scenu Putin/.

 19. Těch otázek je moc najednou.

  M-pol – odpovědi jsou ve včerejší diskuzi z volného převyprávění večerního referátu JP. Je to na konci, házel jsem to tam okolo 23. hodiny.

  Ruských kusů je na výletě daleko více, bych řekl, asi tak dvojnásobek toho, co původně a kolik píše AA v článku. Ale to je můj naprosto nekvalifikovaný a ničím nepodložený nástřel.
  PROČ – protože Ivan není blbý a ví, že vojsko si potřebuje odfrknout, takže rotace po týdnu.
  Silně pochybuju, že Vasil ještě dělá rotaci. Jednak nemá lidi, druhák nemá naftu.

  Co se týká tanků a pěšáků – po novému motostřelců. Bez tanků a BVP (po rusku BTR) to furt ještě nejde.
  Vozidla zajišťují palebnou převahu – mačkají obránce k zemi a do krytů přímou střelbou, motostřelci – pěchota čistí prostor v perimetru, ze kterého by mohla být přímo ohrožena vozidla. Z těch vozidel totiž není moc vidět, nějaké periferní vidění opravdu moc nehrozí. Na nových autech jsou už čidla rozpoznávající naváděcí paprsky protitankových zbraní, ale vůbec to neznamená, že tentýž střelec nemůže poslat druhou PTŘS vzápětí po odpalu té první.

  Ano Ivan má totální převahu v dělostřeleckých a raketových oddílech. Dílem kvůli nedostatku nafty, dílem jednoduše slabší artilérie na straně UA.

  Co se týká dovozu západní těžké techniky – problém není v technice, nýbrž v palivu pro techniku (nafta). Tank bez nafty je celkem k hovnu.
  Á propos – dovoz.
  Dnešní obrázek z AK hovoří za vše.

  https://www.aktualnikonflikty.cz/download/file.php?id=25582&mode=view

  Polovina mostů přes Dněpr v tahu. A to může být Vasil spokojen, že vyvázl tak lacino a hodný taťka Putin mu jich polovinu nechal. Další rozumný most je až pod Kremenčugem.

  Celkový zámysl – všichni naprosto ignorují, co prohlásil Putin.
  Hlavní cíle operace – denacifikace a demilitarizace. Když to nejde po dobrém, půjde to po zlém. A předpony „de-“ jsou míněny smrtelně vážně.

 20. No, možná to chce podívat se na to válčení trochu s odstupem.
  Naše média vykládají, jak Putinovi nevyšel plán bleskové války, ale nikdo neví, jaký má Putin skutečný plán.
  Aby válka proběhla co nejrychleji, je v zájmu především EU.
  Čím déle válka bude trvat, tím více bude ,,bita“ především EU, její ekonomika a obyvatelstvo.
  Rusko zřejmě ,,vydrží“ pár tisíc mrtvých a nezhroutí se kvůli tomu.
  Vydrží EU následující zimu bez dostatku energií a s drahými potravinami, palivem na příděl…?
  Budeme z vymrzlých domovů nadšeně podporovat svoje moudré vlády, které TO zařídí?

  U Ruska dle mého názoru musíme vycházet z toho, čeho chtějí dosáhnout, vycházím z toho o čem již hovořili.
  Tedy návrat NATO na hranice před r. 1997, návrat jaderných zbraní z Evropy zpět do USA. (netýká se jaderných zbraní Francie a Anglie)
  Dále ukončit hegemonii dolaru a USA ve světové politice.
  Ukrajina je jen první krok, byť demilitarizaci a denacifikaci míní vážně, alespoň to tak vypadá.
  Čím déle bude válka na Ukrajině trvat, tím více bude Evropa chudnout a Dolar slábnout.
  Zbraně z EU se přesunují na Ukrajinu, kde jsou ničeny. Kolik zbraní (a odhodlání) v EU zůstane, pokud se Putin po Ukrajině pustí třeba do Polska? Státy které konflikt podporují se stávají účastníky konfliktu a budoucím cílem.

  Dalo by se říci, že se jedná o počátek III. světové války, kdy na jedné straně stojí ,,kolektivní západ“ podporovaný cca miliardou lidí a na druhé straně 6,5 miliard lidí kteří ,,kolektivní západ“ nepodporují a velká část z nich stojí za Ruskem.

  Proto se domnívám, že tato válka nebude krátkodobá záležitost a měli bychom s tím počítat a dle toho se snažit zařídit.

  1. Dneska na ČRo nějaký vojenský anállytik naříkal, že na Evropu není spoleh, jmenovitě na Francii a Německo.
   Že za mísu šošovice… teda za plyn… prodají svobodu.
   Spoleh je jenom na Spojené státy a na východoevropany, my víme. ( Kromě současné maďarské vlády. )
   Chce to prý víc NATO. Docela mě to vyděsilo S čím asi přijede Černochová z Pentagonu?
   A dají nám něco na sekeru, anebo budeme platit na dřevo ? 🤔

   1. To je stejný princip jako s tzv. „liberální demokracií“. Způsobila a působí zhroucení prakticky všeho. Nabízené řešení? Ještě více liberální demokracie. Podle vzoru: když to nešlo silou, půjde to ještě větší silou.

   2. Re: Helanov

    Soudruh vojenský analytik umí zcela zřejmě pouze análně tikat.
    Tomu mamlasovi, stejně jako všem ostatním Euro-šaškům, stále nedošlo, že k průmyslové výrobě potřebujem zdroje energie. A Ojropa je NEMÁ, protože průmyslová revoluce už byla a ty zbytky uhlí, které zůstaly, jsou stejně fuj blééé, bo Greta.
    Takže bez plynu, který přebral funkci uhlí, neumíme vyrobit vůbec nic.

    Co se týká Středoojropanů, ti rozdávají pouze proto, že kousky z jejich vojenských muzeí jsou kompatibilní s těmi ukráckými – modernizovanými.
    Blbeček nemá evidentně ani šajn o tom, co je MTZ a co všechno je potřebné se naučit a zejména VLASTNIT, aby se tak složité vozidlo, jako je moderní tank, dalo udržet alespoň nějakou dobu v pohybu, nemluvě o nějakém boji.

    Abyste se dostala do obrazu – jak jsem tu psal dříve, se synáčkem si hrajeme na veteránisty a občas se snažíme zpojízdnit nějakou tu Jawku (Jawka je motorka zn. Jawa z 50. – 60. let min. století).
    K opravám naprosto primitivnách dvoudobých motorů, jejichž konstrukce pochází z doby 1. republiky, je předepsán soubor speciálního nářadí (tzv. přípravky) v počtu 24 kusů!!!
    A navíc je dobré s těmito přípravky umět zacházet, resp. znát technologické a montážní postupy, na které sice možná přijdete, ale trvá to dlouho a je to drahé, případně něco občas nevratně poškodíte.

    Samozřejmě, že se bez většiny těchto přípravků dokážeme obejít, anebo je nahradit. Ale je to podmíněno výrobou přípravků VLASTNÍCH, což opravy zdržuje a prodražuje.

    A jak je vám zřejmě dobře známo, válka je většinově soubojem ekonomických potenciálů znepřátelených stran.

   3. Zahlid sem nekde …Hadaji se prej jako psi na schuzce G-20 v americe.Nektery chteji ruskou delegaci, jiny zase nechteji ,jiny trucujou, ze se nepodepisou pod zaverecnou zpravu o jednani , kdyz G-2O .
    Si dali za ukol ,vyvinout vsechno usili za zlepseni sveta..

 21. Včera zde zazněla Skácelova Smuténka, tak si dovolím malé OT a přidám na dnešek z téže sbírky:

  SMLOUVA
  ————-
  Nechci,aby mne obmýšlel kterýkoliv bůh.
  Mám odedávna svého,
  pro vlastní potřebu, i k svému narovnání.
  A pro pokoru, které je mi třeba.

  Někdy se přihodí, že lidská duše smrdí
  jak namoklá psí srst.
  Za to se nerouhám. Chci jenom, aby bolest
  opravdu bolela a slza byla slza.

 22. Poslední desetiletí se vedly války buď letecké, s velkou přesilou nebo v menších jednotkách. Je proto nutné vyzkoušet a nacvičit metody vhodné pro první polovinu 20. století. To se právě děje. Je to nepřehledné protože není jednotná taktika – a ostatně podle Rusů se nejedná o válku, ale speciální operaci. Opravdu je možné, že je to cvičení a příprava na budoucnost – blízkou či vzdálenější. Uplatňují se noví důstojníci a poddůstojníci a stmeluje se národ. To našim komentátorům zatím uniká.
  Opravdu zajímavé by bylo zjistit, kolik je v RA na Ukrajině čínských pozorovatelů.
  Současně je zajímavý a podnětný stav v obchodování EU – USA – RF. Vypadá to, že na tomto tichém bojišti se rozhoduje výsledek konfliktu.
  Jak dopadne Ukrajina a Rusko můžeme tušit, jak dopadne Česko se jen můžeme obávat. Neexistuje optimistický scénář. Konec, konců, za vše se platí.

    1. K Amíkúm se nebudu vyjadřovat , utopila bych je na lžíci vody a nejsem v tomhle ohledu objektivní.
     Ale pro RF je tohle rána, nejsou na tom ekonomicky tak dobře, jak předstírají.
     Když vezmeme v úvahu startovací čáru , ze které začal Putin resuscitovat ekonomiku, tak to ani jinak být nemůže.
     Myslím, že propast mezi městy a odlehlým venkovem je tam asi ještě větší než na Západě.
     Čína je na tím v tomhle směru ještě húř. A oba státníci se snažej to nějak vyrovnat.
     Výdaje ze zbrojení musejí Kreml nutně deptat.
     Bílý dům si tohle určitě uvědomuje. Vždyť i Regan Sověty “ uzbrojil”.

     1. Tady je asi dobré připomenout, že není výdaj jako výdaj. Možná je to někde k nalezení – nevím, nehladal jsem; ale nominální výše výdajů je věc jedna, jejich účinnost je věc druhá – to by bylo zajímavé srovnání. Vzít například dva typy zhruba ekvivalentních zbraní (tank, letadlo, samopal…) a porovnat, kolik se na takovou zbraň vydá v USA (peněz i času), a kolik v RF.

      Soukromě si myslím, že je to nesouměřitelné.

      1. Re: Zakladatel

       NAPROSTO ZÁSADNÍ problém.
       V RF jsou zbrojovky v podstatě státem řízené firmy. Jejich zisky jdou nejméně zčasti do erární kasy.
       Což jinde na světě tak často nebývá.

       Druhý problém
       Ivani vždycky kladli důraz na jednoduchost, opravitelnost a výrobní rychlost.
       Nejvíce proslavený – AK-47 je trapným výliskem z plechu tak zoufalé kvality, že se člověku nechce věřit, jak to může střílet.
       Oproti tomu srovnatelný čs. SA-58 byl vyráběn třískovým obráběním výkovku do zápustky, tedy technologií násobně dražší a neporovnatelně pomalejší.
       Pokud Ivan z tohoto principu dodnes neslevil, je jakékoli FINANČNÍ porovnávání zbytečné.

      2. Cernochová jela do USA provádět shoppinG.
       Existují lidé, kteří jsou na každodenním utrácení peněz za x-krát nakoupené zboží závislí. Podle průzkumů se jedná až o psychickou poruchu, kterou trpí až každý dvacátý člověk. V angličtině pro tento stav existuje výraz compulsive shopping. Tedy volně přeloženo něco jako nutkavé nakupování. Možná proto je minystryní žena. Ty na to trpí častěji.Do ní bych to řekla. Takže zatímco USA na věčném zbrojení vydělá a bohatne, Řecko zchudlo a totéž hrozí i nám.

      3. Na jedné americké stránce se rozproudila diskuze, ve které se porovnávaly různé státy a jejich armády z těchto hledisek:
       Kolik z armádního rozpočtu jde na údržbu základen v zahraničí?
       Kolik na plnění slibů veteránům(školství, zdravotnictví)?
       Kolik na nákup nových zbraní?
       Z jakých peněz je vlastně hrazen vojenský výzkum?
       Sice to byla diskuze slepých a jednookých, ale závěr byl jednoznačný – obecně jsou výdaje na armádu nesrovnatelné a že by vlastně bylo snadnější dát dohromady to, co dělá armádu silnou.

    2. A berte v úvahu, že v ruské armádě bojuje hodně muslimů, nejenom z Kavkazu.
     Rádi se nechají naverbovat, je to pro ně výhra, pevný, slušný plat a možnost kariéry.
     Pokud se jich hodně vrátí v zinkové rakvi, může to podnítit nepokoje.
     Máma osetského vojáčka si asi neřekne :” Putin je hodnej, dostali jsme za Ahmeda slušné prachy. “
     Už v 68 převládali v RA Asiaté. Nebo aspoň v první vlně přijeli nějací pidloocí ze Střední Asie.
     Jenže tenkrát to byla brnkačka, u nás se neumíralo.
     Pro Rusko musí být tahle válka tak trochu finanční armagedon.

     1. Finanční armagedon?
      Pro Rusko?
      Hele, není to armagedon pro všechny mimo USA a Čínu?
      Budou mít rusové větší nebo menší inflaci než my?
      Utrpí ruská ekonomika větší ztráty v důsledku sankcí než naše a EU ekonomika v důsledku drahých paliv a nedostatku ruských surovin?

      Ale zase oceňuju, že i v těžkých dobách jsi ideologicky pevný…

 23. No nevím s tou atomovkou, to řekli sami v Kyjevě. Kdyby ji tam někdo použil i jako útok pod cizí vlajkou , tak to by byl šílenec a to opravdu nepředpokládám.
  Proč není tolik obrázků z rozbitých ruských kolon. No je už sucho a kolony se nemusí pohybovat jen po silnicích , což bylo toho 24.2 nezbytnost z důvodu rozbředlé půdy. Důvodem opožděné ofenzívy byl prý slib Putina Číně, že nezačne dříve než skončí olympiáda(neplatí pro para). Ukrajinci měli dobře zastřílené určité úseky silnic dělostřelectvem a pak se jen čekalo , kdy do pasti ruské jednotky vjedou. Pak pár salv a rychle přeunout. To dnes již nejde, kolona se v případě přepadu rozjede a výsledkem je jen několik málo trefených vozů. Samozřejmě se zvýšila obrana kolon a následné rychlé zjištění místa odpalu a likvidace ukrajinských pozic.
  Zranitelnost tanků je dána jejich ochranou a také typem. Pamatujete na Sýrii. První setkání s javeliny bylo pro Syrskou armádu dosti trystní. To samé bylo na Ukrajině. Dnes se těsný kontakt neudržuje, vše se rozseká předem a až pak do takového prostoru najedou tanky. Jo velitel je poučen ze Sýrie. No prostě pakliže západ nepřijde s něčím novým, tak Ukrajině zvoní hrana.

  1. Re: Hnidopich

   Máte velmi zajímavé představy o jízdě v koloně během dělostřeleckého přepadu. Nemám pocit, že by to fungovalo tak, jak jste si usmyslel. Už jen proto, že zasažené vozidlo většinou začne hořet a okolo něj není kvůli hustému kouři vidět na krok, nemluvě o postupných explozích střeliva.

   1. Otazky se mnozi a zadne odpovedi ,coz nam poskytuje prostor pro domejsleni,spekulace ,predpovedi a dohady co je a neni a muze bejt..
    V podstate jde o zavod s casem a kdyby Putin mel pevnej plan, lecos by jsme /sou takovi mezi nami/ uz uhodli.
    Kdyz z dalky to vypada na momentalni zaplatovani ,kde a co a kdy, je treba.
    Nevokounim ,nevotalim v Mariupolu, kdyz /terazky/,invazuju.
    Pevnost Brest ,branili rudoarmejci dele, nez se ubranila cela Francie a nebo Polsko.
    Sojgu sedi na krajicku zidle a Putin nevypada nijak lip. Ani jeden nema, co rozhodovat o vecech ,o kterych nic nevi..
    Muze se obecne usoudit, /to mne napadlo/,ze obranci pevnosti maji pozicni vyhody.
    Ani jeden nema co mluvit na tema dobyvani pevnosti.
    Na to jsou specialisti /maji bohaty zkusenosti z valky/..
    Ti poradi politikum a politik rozhodne s prihlednutim na jeho okolnosti. Po delsim otalenim ,prej se dobejvat nebude.
    Zpozdit treba odhaleni nejakych instruktoru ? Scholtz chce taky koridor.
    Valka ve Vietnamu, taky zacala s instruktorama. Potom udelali Tonkin.
    Je vzdy nebezpeci, ze nepritel prejme iniciativu a i kdyz v nevyhode, velmi zneprijemni situaci.. Couha tady za tim vsim jeste byrokratizace armady ?
    Velmi pozdni rozhodnuti a jiste diktovane z predchozi nerozhodnosti/,se to melo vedet a pocitat s tim dopredu, aspon, kdyz ten Mariupol dobejvali a museli dobyt,“nebo nevime, co vlastne chceme“/.
    Setrit najednou vojaka /sou nejaky protesty/a zpozdeni invaze ,se muze ukazat pozdeji jako chyba.
    Zalezi predevsim na vyvoji udalosti.
    Dale polaci snad nedockavou ,horecnou cinnosti ani nespi a jeden by myslel ,ze uz kvuli nim ,zapadni Ukrajina ma prednost . Spolu s hlavnim velenim v Kyjeve.
    Zkratit invazi casove na minimum, s maximem uzemi ovladnout.. Kdyz. Na.
    Nic jineho neni mozne ani pomyslet. /Kdo setri ma za tri ,roky… tuberu/.
    Jinak hrozi polsky nato ve Lvovu. Muze je ten zavislak pozvat. Cekaji na to ?
    Proc nezasahnout z Beloruska a udelat jim jasno.
    Vyjednavani. Kdyz tolik chteji, meli zacit pred invazi.
    Situace je ted uplne otevrena a vsecko je mozny..Kdyz chteji invazi a zaroven vyjednavani. Dokonce se zastavili kvuli vyjednavani a ukrove si vyjednavace zavrazdili.
    Ofenziva neni reseni , kdy vice strileni , delsi presuny znamena stale vice slozitejsi logistic. Tedy ,to znamena zasobovani a vyroba vseho ,vice pohonnych hmot, vycerpavat zasoby a aby vsecko jezdilo vsude za armadou, ktera nemuze zustat na miste….Stridani dale jednotek na fronte.
    Bez normalniho chaosu s kterym se musi pocitat..
    Kde vezmou dalsi nakladni auta , specialni vozidla na presuny voj. techniky,/ridice ,cisterny na pohonne hmoty, potraviny ,vodu atd..
    Kdyz problemu je najednou s bezhlavymi dalkovymi presuny, s najednou dlouhym cekanim a s koncentraci sil na jednom miste, zrejme asi nad hlavu..

    1. Re: paw

     Zcela špatná úvaha.
     Ignorujete skutečnost, že Putin dělal džudo, kde se naučil principu využití pohybů protivníka ve SVŮJ prospěch.

     UA má problém s naftou. Proč pálit svou naftu za účelem devastace západní Ukrajiny, když můžu počkat na Vasilovy vlaky a auta, až se dostaví k Dněpru?
     Dával jsem tu odkazy na „eliminované“ mosty v Záporoží a Dněpru. Proč myslíte, že je Ivan odpálil zrovna teď a zrovna v tomto místě, když předtím rozmlátil nádraží na levobřežní UA?

     Máte hrubou představu, co se děje v celé síti železné dráhy, když zacpete úzké hrdlo (most)?
     Správně, v řádu jednotek hodin vám začne kolabovat CELÁ síť.
     Pokud by Ivan rozsekal JENOM překladiště u Lvova začne Vasil nakládat vlaky v Rovnu (Rivne), protože tam to doveze zahraniční kamionáž bez jakých koli problémů. Takto to stojí Vasila hromadu nedostatkové nafty a ještě má obrovské problémy s logistikou na SVÉM území.
     Za málo peněz hodně muziky.

     1. Nekdy jsem daval prednost Kung-Fu. A jsou dalsi.
      Ale Judo predevsim vyuziva /vraci/agresi, energii a silu protivnika proti jemu samymu. Pohyb /utocny/,sam prichazi v dusledku toho ..
      Nemusi jit o devastaci ,ale prevsim o psychologicky dopad obkliceni cele U.,prekvapeni ,mozna panika ..Ztrata fyzicke komunikace se svetem.
      Nebo aspon rozdeleni U. od Kyjeva az po Odesu.
      Na misto okresnich bojuvek. Pretahovani o vesnice.
      Soude z reakci obrancu Azov Stalu ,neni to k zahozeni.
      Vlaky dalsi, ze zapadu s naklady jednoduse dojedou tak daleko na vychod , kam az to jde ,/neprejedou ty rozboreny mosty samozrejme/ ,tam se vylozi a pak se zase otoci.
      Mozna bylo lepsi obsadit prave ty mosty nejdriv , nez utocit na letiste Gomel, blizko Kyjeva se ztratami a potom se zase vyzmizikovat pryc.
      Ale dojedou tam ty vlaky mockrat ,ze zapadu na vychod a s nakladem.
      Nevidim souvislost s judo.
      Vlaky jsou nejuspornejsi doprava ,co se tyce pohonnych hmot.
      Domnivam se, ze paleni nafty neni problem, kdyz uz ji rusove spalili na velkym cviceni az do Belorusi, prakticky a setrny asi bylo, se nevracet zase do Ruska .
      Kdyz ubyde jedno prekladiste /Lvov/,je to lepsi pocitam, nez kdyz funguji dve.
      Kdyz ale nejsou pohony hmoty ,je zbytecny usili dodavat vyzbroj ze zahranici. Dovazet naklady na prekladiste jde, az se preplni.
      Nejsem si jist ,mam ten pocit , jestli diskutuju ,vysvetluju vo ty samy veci..
      Pamatuji ,ze se resila zalezitost ,ze ukrove kradli plyn ,ropu a nebo oboji z tech potrubi, co pres ne vedou..
      Ted mne napada, jestli ty ukrove nepouzivaji taky judo obcas, na svoji obranu..

    2. Re: paw
     Neuvědomujete si. že rusové mimo jiné mají rozvinuté vojenské školství, kde se absolventi léta učí, jak vést vítěznou válku. Mícháte do sebe taktické a strategické cíle. Strategické cíle určuje politické vedení a ozřejmuje je hlava státu, tedy politici a na armádě je, aby těchto cílů s využitím taktiky dosáhla.
     V žádném případě nejde o závod s časem, čas pracuje pro rusy a ne naopak už jen proto, ře Rusko je zdrojově silné a nic a nikdo mu nezabrání v případném rozšíření válečné výroby bez jakékoli závisloti na cizích zdrojích.
     Pro začátek doporučuji si přečíst a pochopit dílo „Umění války“ od Mistra Sun Tzu (k nalezení na webu) a pak byste myslím nebyl ve svých závěrech tak ultimativní, spíše naopak.
     Dívejte se na reálné výsledky a nespekulujte prosím o důvodech, možnostech a dalším vývoji střetu. Rusové jsou mistři „maskirovky“ a součástí střetů je bezesporu i snaha o to, jak vytvořit obraz toho, co si má protivník myslet a jednat podle toho, jestli na ty případné špeky „hopne“ nebo ne.
     V podstatě nevíme nic a podle mne nezbývá než čekat, co bude.

     1. Takze rusove jsou mistri v tom ze jdou do plnych /proti presile/na Donbase.
      A jeste to dovedne zamaskuji…Je lepsi myslet nejdriv, nez se zacne ,/nebo nezacne,kdyz se nemusi / s maskovanim?
      Doufam a vim,ze ctenar si dovede oddelit sam, co se tyka strategie a co taktiky v mych poznamkach. Proto je nerozdeluji do skatulek jako ve skole.
      I pres vyhodu zatim kratsi dopravy materialu u rusu ,ukrove bojuji opravdu statecne ,pouzivaji tvorivost ,improvizaci a predstavivost v boji o cas /zavod s casem/ a nevim komu prospiva zdrzovani at planovane nebo ne.
      Dodavky „Counter battery radar“ pro Ukrajinu ,ktery okamzite zameri na hlavni slozku prevahy rusu /tezke zbrane, delostrelectvo a pod./, po vystrelu a zautoci zpet. Je vyhodne pro koho? A dalsi je na ceste.
      Ja nehledam pouceni nikde. Hlavne nic nerikajici banalni hesla samozrejmosti o nutnosti znat nepritele…Ale vim ,ze zvraty ve valce jsou bezne a pocitat s jistotou, predvidat a predpokladat ,ze zejtra budu mit taky vsechny vyhody, si mi zda ponekud posetile..
      Uceni teorii na skolach s pouckami /Clausewitz,Sun Tzu atd. atd./ jeste nikdy nikomu v praxi , nic nevyhralo..Ani zavislost na na nich.
      Ani od 45 a prave notoricky neviteznym americanum .
      Stoji za povsim?
      Hlava statu je politik a nema do valecnych strategii ani taktik co mluvit. Si odporujete . Na to ma samozrejme hlavni stab armady.
      Protoze pres vase doporuceni studii ,zadny valky na valecnych skolach nestudoval, cili je amater!! Politik logicky ma urcovat pouze politicke strategie , plany a jak postupovat /nikoliv vojenske strategicke zalezitosti / a jine politicke cile.
      Spatnym prikladem je Napoleon /politik a general najednou/,Hitler, Mannerheim ,taky Stalin obcas ,zavislak na protiutoku za kazdou cenu /Vjazma/,ale vcas a moudre ustoupil tvrdohlavym, jako Rokossovsky.
      Dalsi otazka je kolik se napr.vystreli Kalibru a kolik se jich staci vyrobit.
      Tadu prichazi na scenu dalsi slozka ,hospodarskeho zajisteni vedeni valky ,kapacity prumyslu a ptat se Sun Tzu, je domnivam se zbytecny..
      Taky na vlaky , nakl.auta a vse co ke komplikacim v prakticke doprave patri..Zalezitosti na ktery ucitelsky /vliv a nezadouci kultu pedagogiky/ poucujici Sun Tzu ani nemohl pomyslet..
      /Obrovsky pocet zakladen a mega lodstva zatezujici vyvoj modernich zbrani mimo obrovsky pocet byrokracie jenom v Pentagonu, hlava roste a tezkne nad telem,mimo ideologicke zalezitosti/.
      Dale ,co se nepovida. Jeden z hrebu do rakve imperia v dusledku valky ve Vietnamu , byla dalsi totalni kapitulace zlateho standartu dolaru.
      Zadny uz zlato za papirek.
      To vydrzelo hospodarskou a vojenskou moci USA a pozvolna slabnouci setrvacnosti duvery v dolar ,dostava zabrat, asi dnes konci..
      A spolu s nekonecnym redenim dolaru do inflace…
      Spekulace o rozsireni valky nejsou moje sny, ale jsou opreny o realnou a horecnou bojechtivost napr, polaku , o davy z celeho sveta v radach Ukrajinskych armad , o snahy temer vsech vlad,o nekonecne sankce, o velmi agresivni postoj NATO podeprene v miliardach na zbrojeni pro monopolni vyrobce od 45 s patricnym vlivem…Risiko se zvysuje kazdym dnem.
      A soucet vseho dava trochu realny obrazek o skutecne situaci se domnivam..
      V neposledni rade o nepodminenou podporu vlade Ukrajiny..
      Je jasne z poznamek ,ze netrpelive ocekavam konec konfliktu ,kdyz kazdy ozbrojeny konflikt je nestesti pro nas vsechny..

   2. Targusi, jestli sem ještě zabrousíte, tak vězte, že to o čem píšu není z mé hlavy. Bylo to někde někým popsané, přesně do detailů. jak se dělostřelectvo zacvičuje na místo a až trefuje střed vozovky tak je teprve spokojenost a pak se tam někde poblíž nechá človíček s vysílačkou a ten dá echo dělostřelcům, ty mají vypálit jen několik ran a rychle zmizet, jenže mnohdy se nechce, je to lákavé a pak ale již je pozdě i pro ně, neb jsou zaměřeni a následně zničeni. Jinak jsem viděl jeden ukázkový přepad, nešlo o práci dělostřelectva, ale javelinů z boku , dost těžký terén, kde se samozřejmě z Ukrajinské strany počítalo s nemožností rozjetí kolony do stran, stejně k tomu došlo dle nacvičeného schématu pro tyto případy a rychlé obraně proti přepadu. Vlastně jsem viděl i jeden dělostřelecký přepad, ale ten byl na volné ploše, byla to baterie dělostřelecká, vozy s municí a tažné vozy okamžitě začali měnit směr a byly v neustálém pohybu. To by v rozbředlém terénu nešlo.
    Hustý kouř asi nikoho zrovna nezajímá, hlavně není vždy a když do tebe střílí nejspíše nikam moc nekoukáš uhybáš a pelášíš jako o život, vlastně o život. Vše se děje víceméně automaticky a během pár sekund.

    1. Nektery moderni veci, prej uz pouzivaji mlhu,aby nebyly videt zablesky z hlavni, pri vystrelech, ktery tak prozrazujou nepriteli svoje pozice..

     1. Žádná mlha neschová tepelnou stopu při záblesku IR spektru. Mlha se používá především proti laserovému zaměřování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *