28 května, 2024

Vítejte ve Třetí světové

Strašně moc a moc si přeju, abych se od začátku do konce v dnešním článku mýlil. A rovnou říkám, že vše, co dneska napíšu, si vlastně ani náhodou nepřipouštím. Mozek to nějak zpracovává, ale moje duše to odmítá. Je možné, že dnes sklouznu k cynismu, ale to je prostě jen obranná reakce, když nemohu mlčet před tím, co vidím, ale zároveň bych to vidět nechtěl a držím si palce, abych byl blbej, abych tomu nerozuměl, aby se ukázalo, že je všechno nějak jinak. Ale… je mým údělem, že nemohu mlčet.

Zcela na okraji zájmu došlo v neděli ráno k události, která posunula moje úvahy k mnohem chmurnějšímu levelu, i když jsem si myslel, že to už snad ani není možné. V iráckém Irbílu (autonomní Kurdistán) dopadly íránské rakety na jakési izraelské vojenské středisko, které leží hned vedle amerického konzulátu. Raket bylo několik, údajně nikoho to snad nezabilo, ale dnes už budou informace zřejmě trochu jiné. K útoku se přihlásily íránské Revoluční gardy a hlavní fór je v tom, že tentokrát rakety neodpalovala nějaká místní irácká šíitská milice, ale rakety krásně přiletěly přímo z Íránu.

Na asijských, blízkovýchodních a ruských sociálních sítích kolem toho bylo pěkné haló. Dokonce se spekulovalo o tom, že americké stíhačky jsou už ve vzduchu, aby udělaly odvetný nálet a Biden měl prý ohlášenou promluvu k národu. Nic takového se v reálu nestalo, já tím jen demonstruji, jak velkou odezvu tento útok měl všude jinde kromě Evropy, protože my tu teď máme vlastní potíže.

Já nevím, jak to vidíte vy, ale americká (případně izraelská) velmi tvrdá letecká odpověď byla (a stále je) zcela reálná možnost. Íránci s tím přece museli počítat. A tak jsem se podíval na blízkovýchodní zdroje a zjistil jsem, že tak jak stoupal počet přestřelek pod Donbasem, tak jak stoupaly provokace a stupňovala se rétorika, tak přesně totéž se teď děje mezi Izraelem a Íránem. Hele, kdo to tenkrát na podzim na Kydech v diskusi napsal? Že v případě rusko – ukrajinské války bude vzápětí následovat válka Íránu s Izraelem? To nemohl držet hubu? Já si to pamatuju a celý včerejšek jsem nad tím dumal. Jako by se právě teď v Irbílu vyráběly příslušné záminky k válce.

Írán je ruský a čínský spojenec a je členem prakticky všech východních ekonomických uskupení. A ausgerechnet právě teď, když přišel v Sýrii o pár vojáků při izraelském náletu, tak odpoví velmi asymetricky. Raketovým útokem ze svého území. Je to normální? Je to tam běžný kolorit, který nikoho nevyvádí z míry?  Nebo nastává druhá fáze, kdy nám kromě války o dominaci nad východní Evropou zvolna začíná druhá válka, tentokrát o dominaci na blízkém a středním východě? Sledujeme náhodu a nebo stavbu záminek velmi podobnou ruskému postupu?

Já nevím, co dělají naši novináři, ale zřejmě nemají čas na nic jiného, jak furt počítají ruské neúspěchy a mrtvoly na Ukrajině, ale  když se podíváte na asijská média, případně na Al-Džazíru, tak Čína také nějak stupňuje rétoriku kolem Taiwanu. Běžně jsem se potkal s titulky, že Čína už brzy bude zase sjednocená a jednotná země. V posledních dnech to vypadá, jako by se skutečně chystala nějaká operace na definitivní vyříznutí taiwanského boláku na čínském těle.

Já už jsem o této možnosti před časem mluvil. Pamatujete, jak jsem zmiňoval čínské nákupy komodit? Tak masivní, že Čína vlastnila polovinu světových zásob potravin? Tehdy jsem ventiloval pocit, že Číňané vědí něco, co my nevíme, a tak se na to velmi důkladně připravují. Jako by věděli, že letošní rok moc úrody nebude. Když pak začala válka na Ukrajině, mluvil jsem o pocitu, že na Ukrajinu neútočí Rusko, ale nová čínsko-ruská velmoc. Která se definitivně rozhodla, že si svůj prostor vykolíkuje krví a železem.

Od včerejška mám mrazení v zádech, že si to takhle velcí kluci domluvili. Putin má největší koule, tak vezme roli hříšníka a válečného štváče na sebe. Zároveň ruský režim snese nějakou dávku mrtvol, takticky se zbaví starých obrněných šrotů a smyslem toho všeho je, aby se USA i Evropa vydaly ze všech nadbytečných zásob zbraní. Především těch chytrých raketek, ale také dělostřelecké munice, noktovizorů, neprůstřelných vest a dalších serepetiček, které pak nebude možné dodat Iráku, Taiwanu a dalším zemím. A pak, až budou oči všech napřeny na nebohou Ukrajinu drcenou krvežíznivými hordami, až se Evropa bude prohýbat pod náporem uprchlíků, až tady budou mít všichni svých starostí dost, až všechny dostupné zásoby zbraní a munice budou na Ukrajině, pak se přidají ostatní pod svými vlastními záminkami.

Až budete přemýšlet o tom, co jsem řekl, tak si uvědomte, že před třemi týdny skoro nikdo nevěřil, že Putin na Ukrajinu zaútočí. A když pak zaútočil, tak se to nejsnáze vysvětlovalo jeho šílenstvím. Je snadné nevěřit variantě, kterou jsem vám nastínil, protože to znamená převrat všeho, co jsme znali. Ale je to fakt tak nereálné? Koordinovaná snaha zahltit USA na tolika místech, že nebudou schopni reagovat nikde…  Koordinovaná snaha zatlačit současného globálního hegemona na americký kontinent a vzít mu stále ještě bohatou a vyspělou Evropu… Asijské století. Ekonomika a obchod mezi pěti miliardami lidí. Suroviny z Ruska i blízkého východu, disciplinovaná asijská pracovní síla, evropská špičková technologie. To vše pod taktovkou Číny… To už stojí za nějaké mrtvoly, ne? Na Ukrajině, v Iráku, na Taiwanu i leckde jinde…

Strašně moc si přeju, abych se mýlil.   


137 thoughts on “Vítejte ve Třetí světové

 1. Jede jede mašinka
  na ní péťa pěšinka
  jede jede do Kyjeva
  pozor péťo, tanky zleva.
  Rychle péťo do podzemí
  nebezpečno v této zemi
  banderovci se tu zdraví
  před ničím se nezastaví.
  Odevzdej jim náboje
  nemíchej se do boje.

 2. Koukám na tyhle výstřižky:

  https://twitter.com/P_Fiala/status/1503770123752120335/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1503770123752120335%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.seznamzpravy.cz%2Fclanek%2Fzahranicni-jednani-zahajeno-stredoevropska-delegace-dorazila-do-kyjeva-193800

  a

  https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.sinagl.cz%2Fdomaci-zpravodajstvi%2F8720-predseda-ods-petr-fiala-podporoval-bernda-posselta-ottu-habsburka-a-panevropu.html&psig=AOvVaw1n_FkCzRrycH_fyGUff-hr&ust=1647461769540000&source=images&cd=vfe&ved=0CAsQjRxqFwoTCPiWmr73yPYCFQAAAAAdAAAAABAN

  zároveň vím, co se stalo 15.03.39 a k čemu to vedlo. A premiér České republiky, aniž by se byť okrajově zmínil o tom černým dni našeho státu, což je přímo povinností premiéra ČR, nebo aby alespoň byl doma se svým národem a alespoň držel hubu, to při pietě nevypadá úplně tak blbě, tak tenhle magor jede s ostatníma užitečnejma idiotama za Zelenským a tu ostudu dokoná s někým, kdo etabloval do státních struktur Ukrajiny prokazatelný nácky a doslova jimi zaneřádil celou Ukrajinu.

  A pak si ještě přečtu dalšího prvotřídního kazišuka, jak říká:
  „Je to skvělé, úžasné, nepamatuji si, že bych za poslední dobu zažil státníka, který se tak statečně zachoval,“ hodnotí bývalý diplomat Kolář cestu Fialy a jeho kolegů z Polska a Slovinska.

  Proboha lidi probuďme se, nebo to strašně skončí.

  1. Na okraj.
   Zázračný čarostřelec z Kanady je mrtvý, dostala ho spec. ruská jednotka někde v Mariupolu.
   Víc nevím, snad se dozvíme něco více zítra.

 3. Tak, jako je Market Pekari Bundestáková, měl by mít i premiér3 jména: Péťa Morton Fiallah, český pan Vláček.

  1. Třeba je jeho snem dojet vlakem až k moři do Vladivostoku. Domorodce přesídlit do rezervací a rozšířit pistolnickou kulturu nakonec až do Anadyru.

  1. Tři komentáře spadly do spamu, už jsem je pustil. – Nevím přesně proč, limit je nastaven na max. 3 odkazy v příspěvku, většinou to chodí jak má.
   Omlouvám se. Když jsem „on line“, tak to sleduju, což ale nemohu být pořád.

   Zapátrám, v čem je problém, uvidíme.

 4. Hele, neznáte někoho, kdo se zabejvá programováním počítačových stříleček? Mám pro něj naprostýho špičkovýho scénaristu, kterej se jmenuje:
  Martin Svárovský (je vedoucím Programu bezpečnostních strategií v Bezpečnostním centru Evropské hodnoty a mimo jiný i poradcem místopředsedy Poslanecké sněmovny PČR a poradcem předsedy jejího Výboru pro evropské záležitosti z KDU-ČSL).
  Uvádím úryvek z jeho scénáře k bojový hře, která by se mohl jmenovat:
  „Letecký most do Mariupolu“
  … letouny by poté obletěly vzdušný prostor Ukrajiny, letěly by okolo Krymu, přes most nad Kerčským průlivem a k městu by přilétaly směrem od moře. Jejich ozbrojený doprovod „force protection“ by tvořily letouny NATO, které by měly mandát zahájit boj pouze v případě vlastního napadení nebo v případě napadení zásobovacích letounů.
  Bojové ochranné letouny by se ke konvoji připojovaly z aliančních základen nebo letadlových lodí NATO v oblasti. Pro shoz humanitární pomoci jsou vhodné zejména letouny C-17 Globemaster nebo C-130 Hercules. Těmi prvními disponují i nealianční členové, jako Austrálie, Indie či státy Zálivu. Letouny C-130 má mnoho států, z nealiančních zejména Japonsko. Ochranu (force protection) by dokázaly zajišťovat například letecké síly USA, Velké Británie či Francie.Bylo by samozřejmě třeba vyřešit ještě řadu dalších věcí, zejména velení a spojení. Pevně věřím, že řešení lze nalézt. Mýlím-li se, nechám se o svém omylu v kvalifikované debatě přesvědčit …
  https://www.forum24.cz/vyresme-problem-putin-treti-svetove-valce-a-jadernemu-konfliktu-se-vyhneme-jedine-tak-ze-budeme-nyni-bojovat/
  P.S.
  Proč „přesvědčovat v kvalifikovaný debatě“, navrhněme ho rovnou jako poradce i Černochový (tedy, jestli už jím není), nezná ji někdo osobně (budou přibližně na stejný IQ úrovni)!

   1. asi jo,
    nebo se Šafr s Jandou jenom mezi sebou vsadili, kdo z nic zaměstná většího pitomce!
    Ale protože je jich už tolik, tak se v tom ztrácím.

    1. Oni se hlavně cítí hrozně silní, protože mají pocit, že jim zadky kryje nepřemožitelná velmoc. Jen nějak vůbec nechápou, že ta chrání své užitečné idioty jen v případě, že se jí to hodí. A někdy ani to ne.

     1. Obětovala jsem půlhodinku a zběžně jsem vyslechla debatu Svárovského a Kurfursta v Havlově knihovně.
      https://havelchannel.cz/cs/01671/svarovsky-kurfurst-a-hlavacek-debatuji-na-tema-ukrajina-mezi-zapadem-a-ruskem
      Takže Svárovský v podstatě organizuje dodávky zbraní z ČR na U a promýšlí (pro naše vládní představitele, ne jen tak u PC) strategii dalšího postupu, jak umožnit částečnou bezletovou zónu, aniž by se do toho přímo zapojilo Nato atd. Fujtajblvpodvečer!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *