12 června, 2024

Vazalský týden

Přátelé, tento týden jde do sněmovny smlouva o obranné spolupráci s USA. Už jsme ji tady nakousli, hned jak se zveřejnila. Teď se má schvalovat v poslanecké sněmovně. Nebyl jsem sám, kdo řekl, že to není smlouva spojenecká, ale vazalská. A nebyl jsem sám, kdo řekl, že nám zase ubírá kus suverenity, ale tentokrát ne ve prospěch nějaké nadnárodní organizace, ale normálně ve prospěch cizího státu. Většina bodů ve smlouvě je definovaná velmi vágně a může mít pro naší zemi dalekosáhlé důsledky. Za sebe říkám, že tato smlouva je mnohem horší, než byl svého času americký radar v Brdech. A je velkými médii mnohem více vymlčená.

Chci proto vyzvat všechny influencery, blogery a tvůrce mediálního obsahu, aby se tento týden věnovali právě tomuto tématu. Už dlouho tu nebylo něco, co vypadá tak neškodně, ale bude to mít tak dalekosáhlé důsledky. Z postoje k této smlouvě se nikdo nevyvleče a z odpovědnosti za její schválení také ne. Zároveň celá věc ještě není ztracená. Smlouva jde do prvního čtení. Ještě je tam prostor pro nějaké ty procesní kroky.

Minulý týden jsem seděl se Zdeňkem Koudelkou, který mě upozornil na totéž, co už psal třeba Tomáš Tyl a další právníci. Podle ústavy je třeba každé omezení české suverenity schválit ústavní většinou. Američtí vojáci pod americkou jurisdikcí a ne naší, to je značné omezení suverenity. Tento bod byl samozřejmě při tvorbě ústavy myšlen především ve vztahu ke světové obchodní organizaci a dalším podobným subjektům. Nikdo tehdy nepřemýšlel o tom, že bychom se mohli vzdát suverenity ve prospěch nějakého státu. Tahle věc není vyjasněná. Vláda samozřejmě bude chtít, aby se smlouva schválila prostou většinou, protože to mají v kapse…

První na co se ve sněmovně budou dívat, jestli se této věci někdo chopí a nastolí ji. Já vím, že Rychteský není na naší straně, ale minimálně by stálo za to donutit Ústavní soud aby pěkně a jasně řekl, že americké zákony na našem území nejsou omezením naší suverenity. Ať za to pěkně také mají odpovědnost.

SPD deklarovala, že je jasně proti této smlouvě, tak doufám, že to nenechají ležet. Že pěkně nastolí otázku schvalování ústavní většinou. Mělo by být v zájmu SPD, postavit celou věc tak, aby se do ní muselo namočit i ANO. Kdyby dosáhli schvalování ústavní většinou, tak bez ohledu na výsledek, na tom politicky ohromně vydělají. Pokud se smlouva neschválí, tak díky Okamurově zásahu na poslední chvíli a pokud se schválí, tak s podporou ANO a to hodně jejich voličů prostě nevydýchá. Pevně tedy doufám, že Samuraj má něco připraveného.

Zbytek je na nás…

Jestliže se v této zemi nezvedne odpor proti schválení této smlouvy, tak prostě bude schválena. Nemyslete si, ona ta pětikolka není moc pevná v kramflecích. Oni se také bojí důsledků svých činů. Také sledují ty poklesy preferencí. Jen se zatím ještě nebojí dost. Je na nás, jestli se o této smlouvě bude mluvit a jestli dokážeme vyjádřit, co si o ní myslíme, alespoň tak silně, jako to zarezonovalo ohledně daně na tichá vína. Je na nás, jestli si to prosadí na krev a s odporem, nebo naprosto v klidu.

Strana PRO už se proti omezení naší suverenity postavila. Nepochybuji o tom, že této příležitosti také využijí a řeknou k tomu svoje. Tato smlouva má totiž stejnou sílu jako covid. Nasvítí celou naší politickou scénu velice zřetelně a stane se argumentem pro všechny příští volby. Bude to argument silný, jednoduchý a nevyvratitelný a bude se používat dlouhá léta.

Svým způsobem je tato smlouva především pastí na hnutí ANO. Oni jsou pořád ta „strana všech“ a mají voliče z obou táborů. Proamerické i protiamerické. A v obou případech platí, že voliči hnutí ANO nejsou srdcaři. Hnutí ANO nemá žádné silné jádro. Postoj ke smlouvě jednu či druhou půlku znechutí. Je to trochu podobné jako s Jourovou. Do Brusele jí vyslalo hnutí ANO, ona se tam utrhla z řetězu a Babišovi se to pořád vrací jako bumerang a bere mu to hlasy. Tato smlouva bude něco podobného. Na nás teď záleží, jestli dokážeme udělat tak hlasitý bugr, že si toho Veľký Bocian všimne a řekne si, že raději oželí ty proamerické voliče, protože jich je méně. Postoj hnutí ANO o této smlouvě dost určí jeho budoucí volební výsledek. Vím, že oni tam velmi pečlivě sledují průzkumy veřejného mínění a mají k dispozici nejlepší data. Zároveň si Babiš neplatí poradce, aby mu mazali med kolem huby, ale aby mu dobře poradili. Sám tedy budu velmi zvědavý, jak se ke smlouvě postaví.

Vládní pětikolka samozřejmě udělá všechno, aby se smlouva schválila. Mají na to většinu ve sněmovně i senátu, mají na to prezidenta i ústavní soud. Těžko jim v tom zabráníme. Ale je třeba bojovat tak, abychom mohli bojovat i zítra. Měli bychom se alespoň pokusit, aby každý pěkně musel přijmout odpovědnost, aby každý pěkně nahlas a na kameru řekl, kde stojí. Měli bychom se postarat, aby ta smlouva skutečně byla argumentem pro příští volby. Jasným a nezpochybnitelným.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

228 thoughts on “Vazalský týden

 1. Mno, jen bych připomněl analogický příběh – EUstavu, později kosmeticky předělanou na Lisabonskou Smlouvu… Tehdá, pokud se pamatuji, na sjezdu ODS zaznělo, že nikdy žádné předání kompetencí do zahraničí… No a pak vlající péro prohlásilo, že propotilo 8 košil, ale tu smlouvu prostě podepsat muselo… A obdrželo významné poklepání na rameno… Načež vzápětí v parlamentu sehnalo tuším že 8 potřebných zrádců a tu smlouvu nechalo ratifikovat… No a po chvíli vzdorování rezignoval i Klaus, posral se a podepsal… No a samozřejmě, další sjezd ODS celou tu šaškárnu zpětně posvětil.
  A tak nějak tuším podobný scénář i teď… No a jsem zvědav, na co se příslušní čunitelé budou vymlouvat teď – na historickou nevyhnutelnost?
  A jen bych připomněl – ne dle slov, dle skutků jejich poznáte je!

  1. To PeS.
   ODS byla u všech podrazů státu,Zeman tomu napomohl také.
   Teď to mají zase bleděmodrém a schválení od 5kolky se dá čekat.
   Teď se projeví vlastenci,opozice a to bude i signál pro příští volby.
   Jenže,slovem nezarmoutíš,opozice v parlamentu ví,že smlouva bude schválena,takže si můžou tlachat co chtějí,opozice by měla vyvinou nějakou akci,aby znemožnily schválení.

  2. U toho Klause byla ještě drobná „anekdota“, že po nějakém vzdorování podepsal, ale kladl si podmínky (něco kolem neprolomitelnosti Benešových dekretů a nejspíš ještě něco) . A po nějaké době mu z EU vzkázali, že z těch slibů nebude nic. Protože to byly tak zvané „politické sliby“ a ty se plnit nemusí.

   Možná by si to měl dohledat Jurečka s Fialou jako mustr na to jejich lhaní co dnes předvádějí.

   1. adx + PeS
    Jen tak trochu z dobové scény. Některým ještě paměť slouží.

    Známí čeští lékaři chystali komplot proti prezidentu“

    Prohlásíme Václava Klause za psychicky nemocného, protože nechce podepsat Lisabonskou smlouvu – takový nápad rozvíjela loni na podzim skupina lékařů a právníků, která chtěla prezidenta republiky prohlásit za nezpůsobilého vykonávat svůj úřad. O co šlo?

    Na veřejnost nedávno unikla mailová korespondence některých českých lékařů (Jan Hnízdil, Martin J. Stránský, Václav Mikota a Slavomil Hubálek), jež se zabývá možnostmi, jak zbavit prezidenta svéprávnosti. Její autenticitu někteří z aktérů potvrdili. Lékaři Hnízdil i Stránský se k iniciativě dokonce hrdě hlásí.

    KDY TO ZAČALO?

    Loni na jaře. Ambulantní lékař Jan Hnízdil se obrátil na Českou lékařskou komoru s dotazem, jak donutit k léčbě „vysoce postaveného manažera“, o kterém je přesvědčen, že je vážně nemocen a škodí sobě i svému okolí, zároveň ale není jeho pacientem. Právníci z ČLK, nic netušíce, poradili. Hnízdil začal podle jejich rady sepisovat návrh na zbavení prezidenta Klause způsobilosti.

    „Motivem návrhu je snaha upozornit na skutečnost, že názory, postoje a chování V. K. mohou souviset s vážnou osobnostní poruchou,“ vysvětloval v říjnu svým kolegům v dopise. Následovala výměna několika e-mailů, posudků, doporučení. Například Václav Mikota byl pro mírnější variantu. „Pan prezident naší zemi i celé EU škodí svým postojem k Lisabonské smlouvě. Návrh na úplné zbavení způsobilosti k právním úkonům však považuji za nešťastný. Takový postup by z něj mohl udělat mučednického proroka všech zavilých euroskeptiků,“ radil.

    Doporučil proto pouze částečné zbavení způsobilosti. „Nejde o to, aby jej soud úplně zbavil způsobilosti, po konzultaci ČLK to je ale jediná legální a legitimní forma. O tom, zda bude pacient zbaven způsobilosti úplně, částečně, nebo vůbec, může rozhodnout až soud na základě posudku nezávislých expertů,“ vysvětluje Hnízdil podstatu své myšlenky.

    Mikotu přesto žádá, zda by návrh v duchu svých připomínek přepracoval. Nepřestává zároveň překypovat optimismem. Takovou věc podpoří i psychosomatik Šavlík či psychoanalytik Pothe, slibuje si od svého návrhu. Posudky připojili i lékaři Slavomil Hubálek a Martin Jan Stránský.

    V JEHO ZÁJMU

    Jak ale vše provést tak, aby akce nevypadala jako politický útok lidí spojených s bývalým prezidentem Václavem Havlem? „Jako lékaři jsme si vědomi jeho ohrožení a považujeme za povinnost podniknout kroky k ochraně jeho zdraví. Tím bychom se elegantně vyhnuli riziku přímé konfrontace s V. K., neboť jednáme v jeho zájmu a jakékoliv politické motivy vylučujeme,“ radí Hnízdil kolegům, jak se případným obviněním ubránit.

    Zároveň zformuloval návrh dalšího dopisu pro ČLK, kde už nyní odkryl karty. „Máme důvodné podezření, že pan prezident Klaus jedná pod vlivem závažných, možná patologických změn duševního stavu nebo poruchy osobnosti, které nejsou jen přechodného rázu,“ píše v dopise komoře. „Domníváme se, že by zdravotní stav pana prezidenta Klause měl být odborně zkoumán,“ dodává.

    Ačkoli se Hnízdil se Stránským dnes dušují, že debata nakonec v nic neústila, samotná korespondence svědčí o tom, že nápad mysleli velice vážně. Hnízdil dokonce plánoval, kdy přesně návrh podá, a dokonce kvůli tomu změnil svůj program a zůstal v Praze, aby plán s lékaři dokončil.

    Události však nabraly rychlý spád a prezident nakonec smlouvu podepsal, takže lékaři nestihli plán realizovat. „Mezi některými kolegy převládla obava, že bychom se na veřejnosti zesměšnili,“ říká také dnes zpětně Stránský.

    Komplot nakonec odsoudil prezidentův tajemník Ladislav Jakl, podle něhož praxi zavírat politické oponenty do blázince zavedl už Stalin. „Jeho dnešní pokračovatelé prostě nejsou schopni pochopit, že může existovat člověk s jinými názory, než které oni považují za jedině možné.“
    https://www.tribune.cz/zdravotnictvi/znami-cesti-lekari-chystali-komplot-proti-prezidentu/

    1. Zvýraznění jména dr. Hnízdila jsem provedl já. Lexovi děkuji, že odkaz našel a zveřejnil – je dobré vědět, kdo je kdo, a čas od času to připomenout, aby se nezapomnělo.

     Karma je zdarma. Když v době covidové byl Hnízdil mainstreanovými médii zařazen mezi dezinformátory – jestlipak si vzpomněl, jak si počínal, když byl „na koni“? Já jsem si vzpomněl; a s pocitem mírného zadostiučinění jsem sledoval, jak ti stejní, kteří Hnízdilovi tleskali, když chtěl Klause zavřít do blázince, na něj začali plivat, když odmítl sdílet jejich covidovou psychózu. Dobře mu tak; i když v tomto případě jsem byl v pokušení zaujmout postoj „je to sice sviňák, ale náš sviňák“.

     Hledíme-li dnes kriticky a výhradami na EU a naše členství v ní, vzpomeňme, že i dr. Hnízdil má svůj díl zásluhy na tomto stavu. On svou publicitu založil mimo jiné na knihách, v nichž shledává, že kdejaký politik a manažer je svým způsobem psychopat. To je skutečně možné; ale není o nic menším psychopatem ten, kdo své odbornosti zneužívá k politickému boji a – velmi pravděpodobně – porušuje tím Hippokratovu přísahu.

     Kvalitu Hnízdilových knih o psychopatech to samozřejmě nesnižuje, naopak: autor má studijní materiál po ruce celých 24/7 po řadu let. Léčit bych si od něj ovšem nedal ani podebraný nehet.

     Co ještě? – Každému doporučuji Lexův odkaz otevřít a přečíst, není to dlouhé.

 2. Len krátke pripomenutie ako to s touto zmluvou dopadlo u nás:
  Parlamentná rozprava k zmluve bola predčasne ukončená, parlament zmluvu na obed schválil a prezidentka sa poponáhľala aby ju hneď v ten deň večer podpísala.
  Nechcem byť pesimista, ale predpokladám že u Vás to dopadne rovnako.

  1. To nejste pesimista, ale bohužel realista. Západní mustr, podle kterého jede politika vměšování do našich vnitřních i vnějších záležitostí, je pro obě naše země téměř totožný. Akorát u vás máte sošnou nulu za prezidentku, my za prezidenta.

  2. Re: jokr68

   Jste zcela hloupý (hlúpy) jokr, protože VŮBEC nedokážete odhadnout běh věcí v Čechistánu.

   Zde – v Čechistánu se VEČER nic podepisovat nebude. Náš soudruh prasident podepíše smlouvu už o dopolední svačině.
   A jelikož vy – Slováci – nevíte, co je svačina, napíšu vám to „po slovensky“.
   Náš súdruh to podpíše, keď bude desiatovať.

   Jinak vy jste tu novej, tak já se vám představuji a současně vám sděluji, že mým úkolem je tupit a urážet všechny okolo, aby si s dostetčným předstihem uvědomili, že JEDINĚ SPRÁVNÉ myšlenky a nápady k nám přicházejí zpoza Velké Louže a tak všelijak podobně.

   A tuhle válku vyhrajeme a Na Bělehrad!!!
   Už jen deset minut a máme to v kapse!!!

   1. Až taký nový tu nie som aby som nevedel že Targus je obyčajný „točvolantem“ a tým pádom ma uraziť nemôže.
    K našej sošnej p.p. len na doplnenie: aby nemusela čakať kým to lajstro dorazí k nej do paláca ponáhľala sa to podpísať do parlamentu.

    1. Re: Godot

     Němožno. Olovrant je „šaj o páté“, tedy svačinka před večeří.
     Prý to vzniklo přebráním a zkomolením výrazů:
     halb – půl
     abend – večer,

     a to od slovenských mantáků, což byli tak němcovatí němci, že jim nerozuměli ani samotní jedině praví Němci.

     1. TVL – ZAS bez brejlí!!!

      Samozřejmě – čaj o páté. Ale s řádnou „skibou“ chleba, tlustě namazanou sádlem se škvarky a s celou cibulí…

     2. Jj. Slovenské Rudohorie. Původně horníci v rudných horách. Mantáčtinu skutečně používají: byl jsem svědkem už před mnoha lety, že mladá prodavačka počítala rohlíky ein, zwei, drei, … a do toho občas nějaké slovenské slovo. Oni tím doma normálně mluví… je to oblast pár vesnic a městeček tam.

      1. k42 re: regionálna skupina Nemcov, žijúcich v oblasti južného Spiša. Patria ku nej obyvatelia obcí Gelnica, Medzev, Mníšek, Smolník, Smolnícka Huta, Štós a Švedlár. Proste skomolenina Bos mant a? (nemecky Was meint er? slovensky čo tým myslí?

  3. K tomu, čo napísal jokr68 treba ešte podotknúť, že generálny prokurátor našiel v texte zmluvy 30 (ak sa dobre pamätám) formulácií, odporujúcich slovenskej ústave. Napriek tomu to americká miestodržiteľka s pôsobnosťou pre Slovensko podpísala rýchlosťou takmer nadzvukovou.

 3. Vidláku, vláda nakonec byla dotlačena i k Vámi preferované nulové dani na tichá vína. Můžete být tedy rád. Ale já se zeptám, proč jihomoravské víno preferovat a zároveň jihočeskou hospodu ne? Proč nejsou podpořeny malé pivovary, jako že kultura jihomoravského vína je něco víc než kultura malého pivovaru? Kultura vinného sklípku je víc než kultura české hospody, kde se scházela třeba celá vesnice?

  1. Nechci mluvit za druhého, zvlášť když tomu houby rozumím, ale z článku na toto téma jsem pochopil, že vinařství má i jednoznačný podíl na tvářnosti krajiny. Což pivovarnictví jaksi tak intenzivně nemá. Nicméně chápu, že z pohledu provozovatele malého pivovaru to může být bráno jako protežování vinařství.

   1. Mohu mít svůj vlastní názor, utvářený svým životem?
    Jako že vinice jsou v krajině hezčí než chmelnice? Nebo, že sklípky jsou hezčí než vesnická hospoda, kde se o víkendu griluje, jindy hrají karty, kulečník či šipky, občas zahraje kapela či karaoke?
    Bohužel lidi ubývají a přesouvají se na své zahrádky, vše kvůli penězům.

    1. Re: Eta

     Ve zkratce – minipivovary:
     1/ nevyvíjejí žádnou zemědělskou činnost
     2/ jedou výhradně na polotovary nakoupené v zahraničním velkoobchodu
     3/ fungují asi tak 20 let
     4/ fungují tak, že pivo dokáže uvařit kdejaký idiot, který si vybaví telefén potřebnou
     aplikací a dokáže pustit vodu a zmáčknout vypínač.

     O nějakých chmelnicích nemůže být řeč.

  2. „… kde se scházela třeba celá vesnice?“
   … čo bolo bolo … to už dávno neplatí … v tý naší vesnici již žádná hospoda není … nevyplatí se ji provozovat již tak 3 roky zpátky !!

    1. Re: Eta

     Nestačila, a to ani náhodou, ani omylem.

     Na dědinách se chlastá v garážích, protože na auta už jich není potřeba.

  3. No, při této úvaze nesmíte plést pojmy.
   V případě „tichého vína“, které předhazujete Vidlákovi, jde o SPOTŘEBNÍ DAŇ, tj. o daň, kterou se určité komodity, jejichž výrobní cena je z hlediska optiky společenských potřeb a jiných hledisek /třeba dopadů na zdraví/ nízká, zatěžuje, aby se omezila jejich cenová dostupnost a aby současně erár získal pro stát obrovské prostředky. Jde pouze o tři komodity – minerální oleje /včetně benzinu a motorové nafty/, tabáku a výrobků z něho, a konečně o líh a nápoje, které etanol obsahují /destiláty, víno, pivo/.
   A šmytec.
   Jde o daň naprosto nesrovnatelnou s tím, co spojujete s „jihočeskou hospodou“, tj. daň z příjmů právnických osob a daň z přidané hodnoty, je-li „hospoda“ plátcem.
   A už úplně jste vedle s Vaším „malým pivovarem“.
   Za tím účelem doporučuji se seznámit s ustanoveními §§ 82 – 85 zákona o spotřebních daních č. 353/2003 Sb. v platném znění
   https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2003-353

   Někdy, než něco napíšu, skutečně stojí za to o tom něco vědět…..

  4. Hospodu?Tam se schází lidé. Ještě by dali dohromady nějakou revoltu a to rozhodně není v našem zájmu. S tím jsme přece skoncovali již zákazem kouření a obnovu tohoto rizika nedopustíme.

 4. Pokud u nás USA nutně chtějí svoji základnu (a není to již jen ze setrvačnosti), tak ji tu mít budou. To mají již násobně pojištění. Otázka tedy zní, Proč ji tak nutně chtějí?

  Nejsem právník, ale nemůže proběhnout nějaké tajné hlasování, tak aby nešlo zjistit kdo a jak volil? Oni nejspíš i poslanci tak nějak cítí, že jedou na hraně a jednou nohou v kriminálu.

  1. Pokud se jedna o dulezite zalezitosti, tak jedine demokraticke hlasovani je verejne.
   Vsak on vam to uz Rychetsky vysvetli.

   1. Zelinar, dostal za souhlasu vsech , za jeho velke zasluhy o celou EU , evropsky rad,
    Karla Velikeho../Nas tendle Velikan jen terorizoval zotrocoval a tak vime dobre , co dobre, nejlip ,na cem jsme/.

  2. jestliže kupujeme f-35, musí tu být základna.
   je-li tu základna, musíme k ní dokoupit f-35.
   kde jinde by se asi tak měla skladovat jaderná munice pro útok na rusa? se kterým nebude mít usa nic, vůbec nic, absolutně nic společnýho?

  3. Inu kdyby se čirou náhodou sesypalo NATO, tak by nebylo moc opodstatnění, proč i nadále americká vojska prodlévají v Evropě. Díky podobným smlouvám se může i nově vmezeřovat takřka kamkoliv, kde je u moci vazalská vláda.
   Nespornou výhodou současných smluv je i to, že vazalská země vše platí a nemá se ptát.
   Jak říká Lipavský a Černochová… je to nesmírně důležité a výhodné… pro USA.

 5. Pokud mne paměť neklame, tak Trump prosazoval, že když je na území nějaké země vojenská základna USA, tak má ona země nést všechny náklady, které se základnou souvisí. Se zdůvodněním, že základna přece onu zemi chrání.
  Bylo to v souvislosti s diskusí, že velké množství vojenských základen, rozmístěných po celém světě, finančně příliš zatěžuje americký rozpočet.
  Toto téma se může kdykoli vrátit, zvláště když v USA rozpočet stále častěji naráží na nějaký strop.

  1. Tak to je samozrejme, ze naklady plati hostitelska zeme, ale to je jenom zacatek.
   Casem k tomu jeste pribydou poplatky za ochranu, ktere se po zvoleni prezidenta v USA zvysuji.
   Zvyseni „spoluucasti“ spojencu na jejich ochrane byta totiz jednim z predvolebnich temat v USA, je taky snadno splnitelne a nikoho doma v USA nenasere.
   Nejvice se tim proslavil Trump.
   Zeptejte se v Koreji a Japonsku.

    1. Re: Admirál

     No FUJ, vy jeden…

     OBROČÍ je zvukomalebnější.
     Taky PACHT se mi líbí, je od slova pachtit se…
     Nicméně v duchu jedině správných a hlavně dlouhých tradic bych preferoval slovo TRIBUT.

     1. A můžeme se u TRIBUTU vrátit k těm volům, jako ve středověku?
      Přednostně bychom poslali europoslance (kromě několika málo výjimek) a doplnili to senátory a poslanci.

 6. „Kdo se směje naposledy, ten se směje nejlépe“, říkají nejen Rychlé šípy. Je velice legrační, sledovat pinožení vlastizrádců z 5-ti demolice s kapitulantskou okupační smlouvou, kteří si nabíhají na vidle velice usilovně. V téhle přiblblé hře na Emanuely Moravce dnešní vítězství zaručuje jejich další velice neblahé osudy.

  Jestli je na tom všem něco pozoruhodného, je to jejich tupá nenažraná slepota. Kdy za pochybné sliby a jakési ubohé benefity z Fašingtonu jsou schopní doslova všeho, přičemž je vůbec neděsí historické příklady. Nejen historické, i z nedávna: například akce „US radar v Brdech“, nakonec v prvním kole neprosazený – jistě by se to povedlo v dalším – zrušená jedním nočním telefonátem Opičáka.

  Po které se „Mr. Radar“, neoconský zoufalec Klvaňa, stal natolik toxickým, že v obskurním rádiu ČRo Plus, proti kterému je i „Der Stürmer“ SeznamZprávy umírněný střední proud, čelí nebezpečí pokousání od své kolegyně „Barbie“ Tachecí a jinak má utrum.

  Je nad slunce jasnější, že předmětná „Smlouva“, přeloženo kapitulantský diktát, nebude nikdy naplněna. Není totiž čím, anžto Mjůrika (‚Murica, jak to vyslovují čím dál vzdělanější a kulturnější Amíci z ghett jako jsou LA, SF, NYC, Detroit…) je plajte a v rozvalu. Který se stupňuje každým dnem přímo exponenciálně.

  Je to jen cár papíru, labutí píseň krachlého Impéria. Nezbude z toho ani žádný zábavný artefakt, kde by se po mírných úpravách daly třeba chovat prasata, jako ve stavbách amícké „Zelené zóny“ v Bagdádu nebo v dnes stavěné ultra-mega „ambasádě“ v Bejrůtu, až Amíci finálně vymáznou.

  Protože oni vymáznou: je to jen otázka času, nepříliš vzdáleného. Jak jasnozřivě napsal Dmitri Orlov ve svých knihách o kolapsu USA, je celkem jasné, jak vysoký bude budoucí rozpočet Pentagonu i State Departmentu: nula.

  Amíci se chovají jako běžná krachující firma: že je konec blízko, se obvykle projeví tím, že management si nakoupí luxusní předměty jako třeba služební auta, prostě něco, na co peníze už dávno nejsou a všichni až po vrátného vědí, že nebudou. Příkladů je nespočetně: třeba chování Tvrdíka a jeho melody boys v ČSA, který nakoupil pro všechny své kámoše luxusní BMW, ačkoliv firma šla kvapem ke dnu.

  Fašington a Londonabád neopomenou jedinou příležitost, jak se střelit do nohy, občas i do hlavy. Jejich poskoci v Bruseli nebo jejich náckové v Kyjevě to ještě dále rozvíjejí…

  Jakýkoliv odpor proti této smlouvě je samozřejmě vítaný a legitimní, jde o svrchovanost ČR. Ale ruku na srdce: ta „smlouva“ je jenom simulakrum. Asi jako když šéf Škoda Auto maluje světlé zítřky s elektroauty v Evropě. Voda do kopce neteče.

  1. Visí věta tázací:
   Podškrábnem akt vázací?
   Uvážem si smyčku na krk?
   Jinak by se bratr nakrk.
   Bratr silný, svalnatý
   přetáh by nás přes hnáty
   zatrh by náš malý tipec
   popotáhl by nám skřipec
   zdražil by nám více plyn,
   důchodci by pili blín.

     1. Premejslim , kolik by hodila valka proti Rusku.
      Ukrove dostali kolem 200 miliard na drevo a jeste neni konec..
      Neni treba myslet na nejhorsi , stacilo treba 2x tejdne vystrelit nekam z kanonu. Rozjet jeden ze ctyr tanku smerem na vychod..
      A hlavne hodne vyhrozovat..Za to sou velky prachy a kricet zejtra sme na Krymu.
      Zrovna ted by se na obranu proti rusum ,nejaky susne hodili..
      Nemusi zrovna prset ,ale prutrz mracen postaci..

  2. Myslím, že není dobré to zlehčovat [„je to jen cár papíru, (…) nezbude z toho ani žádný zábavný artefakt“]. Abyste se, pane k42, ještě nedivil. Předpokládám, že nepředpokládáte, že „oni vymáznou“ v řádu měsíců.

   Ta smlouva bude deset let nevypověditelná.
   A jsou různé věcičky, které se v té době ještě mohou šiknout.
   Jako například metaforicky Army Prepositioned Stock https://www.armadninoviny.cz/polsku-roste-predsunuta-zakladna-americke-mechanizovane-brigady.html
   nebo metaforicky https://pl.wikipedia.org/wiki/Sprawa_tajnych_więzień_CIA_w_Europie
   s metaforickou vzpomínkou:
   „Nevěděli jsme, že se tam bude vyslýchat a mučit. Američané nám řekli, že s vězni budou vést rozhovory.“
   Na automatickou novinářskou otázku, jestli myslí vážně, že věřil tomu, že s nelegálně zadržovanými vězni budou agenti „vést rozhovory”, odpovídá: „Co jiného? Tvrdili nám, že to jsou spolupracující zadržení.” A věřil tomu i přesto, že Američané do Starých Kiejkut nikdy nepustili žádného polského agenta a odmítli písemně stvrdit, že na základně nebude k mučení docházet. Exprezident a expremiér se tedy pravděpodobně protizákonně zbavili vlády nad kusem polského území; uspokojeni jen slibem agentů zahraniční tajné služby, že si budou s prakticky unesenými lidmi jen povídat.
   https://www.respekt.cz/fokus/americka-zprava-o-muceni-prinesla-polsku-nebyvaly-okamzik-jednoty

 7. off-topic
  Estónske ministerstvo zahraničia uznieslo, že ukrajinskí utečenci, ktorí žijú v republike, musia absolvovať dvojtýždňový výcvik v estónskych ozbrojených silách. Po odmietnutí bude nasledovať okamžitá deportácia do vlasti.

  1. Re: Homér

   Cílem samozřejmě není zapojení připrchlíků do esťáckých branných sil, nýbrž založení jedině správné evidence a následné vyhodnocení fyzické zdatnosti k budoucímu nasazení do bachmutského masomlýnku.
   Být na místě Ukra v Estlandu, urychleně sbalím svých pět švestiček a naberu kurz na Sankt Pjetěrburg, nebo jak tomu fčilek nadávají…

 8. Ministryně černochová
  ve vuitonce tančík chová
  prozpěvuje halí belí
  zborcený je Koněv. Zelí
  čurá k nohám cara
  blbíš svoje čáry čárá
  na kolenou houpá vnuky
  daleko je do chanuky.

   1. Rano se mi to zdalo jako fake, je jich denne dost.
    Ale Ukrajinci hlasi zvysene gama zareni v Chmelnickem regionu.
    Nejsou to zadne nasobky, ktere by byly zdravi nebezpecne, ale je tam jasne videt zacatek a skokovy narust.
    Uvidime, jestli je to pravda nebo fake.
    Internety jsou taky plne zprav a videi, jak jsou Rusove masakrovani po tuctech a zbytech prcha v panice.
    A taky jak ukrajinska PVO sestreluje ruske rakety a dorny jeden za druhym…

    1. Přesně tak. Úroveň gama záření kolísá normálně, a takový malý vzestup, jaký naměřili – jestli opravdu naměřili – je běžný. Závisí to na mnoha faktorech – slunečním větru, stavu magnetosféry, „kosmickém počasí“ a co přiletí z vesmíru; na výronech radionuklidů z půdy, hromad hlušiny po těžbě, které se mění podle počasí… Může to být prostě koincidence, ne příčinný vztah.

     Ochuzený uran není gama zářič, jen alfa zářič. Gama se může vyskytnout jen ze špatně ochuzeného uranu, kdy v tom zůstanou další prvky z těžby – třeba radium – nebo produkty rozpadových řad. Ochuzený uran je jinak nejlepší stínění proti gama záření – běžně se to používá v mnoha technologiích, protože má stínící účinky cirka v páté mocnině proti jiným materiálům.

     Dnešní stacionární radiační detektory jsou extrémně citlivé, a takové zprávy se musí posuzovat v kontextu se znalostí věci. Pokud si to správně pamatuji, tak hlášení o zvýšení gama expozice se dělá při vzrůstu nad 400 nS, a naměřili asi 150-200 nS. Nemá to stejně jiný význam než vědecký, protože takové hodnoty jsou hluboce marginální a usuzovat z toho na nějaké události je úplně zkratkovité…

     Jeden čas jsem tyhle věci sledoval, protože to ovlivňuje spolehlivost ve velkých výpočetních centrech – operační paměti serverů při záchytu generují chybné bity a samoopravné systémy, jako třeba ECC zabezpečění pak nestíhá; chyba se projeví ve výpočtech. U nás v ČR, kde je silné radioaktivní pozadí, je to proti jiným lokacím nepominutelný problém a musí se to technicky řešit.

     1. A jinak, kdyby v tom vybuchlém skladišti munice v Chmelnickém byly skutečně ty britské podkaliberní náboje do tanků Challenger 2, a vyhořely/vybuchly, tak by se to brzy zjistilo z radiačního monitoringu alfa zářičů – to se dělá odběrem vzorků z půdy, vody a vzduchu a pravidelně vyhodnocuje.

      Nejen kvůli vědě, ale také jako monitorování jaderného průmyslu a elektráren a dalších zdrojů radiačního zatížení – největší je ze spalování uhlí v elektrárnách a teplárnách, pak z různé těžby. Jaderné technologie – JE a palivový cyklus pro ně – jsou až na konci…

  1. vy všichni tady naděláte, mně stačí tvrzení naší atomový baby Drábový, že
   „Radiační situace na Ukrajině zůstává normální!“
   a hlavně ministrině války Černochový, že:
   „Použití taktické jaderné zbraně na Ukrajině by občany ČR neohrozilo“

 9. Šifra mistra Leonarda:
  Jsou to pásy leoparda
  nebo pásy merkavy?
  Náš osud je vrtkavý.
  Rozhodují provize
  z čeho bude divize.
  Všechno bude na míru.
  Obrněnce z papíru
  vrtulníky z ocele
  a nakonec pocele
  vtisknem na řiť nemytou.
  Zamává nám Manitou.

 10. Ještě nejsme v prdeli.

  Jde to s námi s kopce.
  Tank do každé obce
  dodá pocit velikosti.
  Klidně budu hlodat kosti
  ať mám pocit bezpečí,
  to je přece bez řečí.
  Raptor taky není marný
  zavedl bych postih kárný
  proti tomu, kdo ho nechce,
  každý soud to zvládne lehce.
  Americkou obsluhu!
  Klidně půjdu do dluhu
  ať mě chrání Massa Bob!
  Jenom ať sem nejde pop.

 11. Dražší už byl jen Temelín. Miliardová zakázka na obrněnce pro armádu roste před očima
  https://echo24.cz/a/Hti8D/zpravy-domaci-bvp-vozidla-cv90-nejvetsi-zakazka-bae-systems-cernochova-ministerstvo-obrany-armada-svedsko

  „…Největší armádní zakázka v historii je před podpisem. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce smlouvu na více než 200 švédských bojových vozidel pěchoty CV90 pro Armádu ČR dotáhnout k podpisu do konce května. Parametry smlouvy ale ministerstvo kvůli probíhajícím jednáním se švédskou stranou tají. Zakázka poutá pozornost i z toho důvodu, že jde po stavbě jaderné elektrárny v Temelíně pravděpodobně o historicky vůbec nejdražší státní zakázku, která nakonec může přesáhnout i původně plánovanou cenu 52 miliard korun. …“

  52 miliard korun???

  Tak na tohle vláda střádá? Obírá rodiny, zaměstnance, živnostníky… smetá po miliardách kde se dá mezi nejchudšími a středními vrstvami obyvatel.

  Vždyť je to jak za feudalismu, kdy jezdili obrněnci na koních od vesnice k vesnici, brakovali a vybírali výpalné pro feudály, aby ti mohli vést své války.

  Je to zvláštní, že když už se dostanou ženy k moci, tak umí být fanatické a kruté… Černochová, Nuland, Krvavá Madla…

  1. Ale kdeže, to ze sebe jenom „novinář“ – jakýsi Jakub Fujáček dělá debila.
   „Největší zakázka v dějinách“ je přece nákup letadel F 35, už teď šacovaná na 100 000 000 000Kč.
   To znamená, že ještě nejmíň o polovinu naroste.
   A potom přijdou na řadu tanky, to bude teprve mazec.
   To teprve naučí důchodce žrát trávu, to naučí samoživitelky co je to vyjít s málem, to naučí školní děti co je to hlad.
   A když omylem skončí nějakej Dalík svojí nenažraností v base, zase bude chvíli uklízet u kamaráda v penzionu a pustí ho po roce.
   https://www.novinky.cz/clanek/krimi-lobbista-dalik-opustil-veznici-ve-znojme-odvezlo-jej-cerne-volvo-40030553
   https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/lobbista-marek-dalik-pandur-vezeni_1911210902_pj

   A třešnička na dortu:
   https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/marek-dalik-developersky-projekt-bramley-evidence-skutecnych-majitelu_2111240500_pj

  2. Re: Maneca

   Ševče, už máš zaplaceny daně na příští rok?

   Jo, abych nezapomněl, vy jste stará a tak dále a závidíte soudružce její chytrost, mládí a krásu, abyste věděla.

   A ještě jedna větička – a tak to ma byť!

   A přidám ještě jednu perličku z Pé eŠky (poddůstojnická škola), kterou jsme se tehdy často obveselovali.

   Máme se jak na zámku, ať to trvá věčně!

   1. Ševče, už máš zaplaceny daně na příští rok?

    Jj, akorát to má dnes vznešenější názvy – zálohy na daň z příjmu, zálohy na zdravotní a sociální pojištění a další „zálohy“. Celkem by mne zajímalo, jestli se to započítává do státního dluhu a deficitu. Tipnul bych, že ne, i když účetně by mělo, přijaté zálohy účtujeme na účty závazkové…

  3. Každopádně předpokládám, že povinnost platit přejde na budoucí vlády. Prostě takovej pukavec v košíku.

  4. Jo, jaderné elektrárny. Taky další šleha do mozku ovčí babičky. Stovky miliard to stálo a eště , místo teho že bychom měli pro doma zadarmo, se musí doplácet. Korporátní stavitelství a korporátní průmysl, to nám byl čert dlužnej.

 12. Moze niekto naivnej blondynke vysvetlit, cim sa lisi toto pozvanie spojeneckych vojsk, nad ktorymi nebudeme mat ziadnu kontrolu, ani pravo, od pozvania spojeneckych vojsk v 68?

  1. Jestli máte čas a žaludek se tím prokousat – rozsáhlá diskuse kolem Vaší otázky se rozvinula na FB stránkách Aktuálně.cz

 13. Samozřejmě, holenkové, že proti tý 108-9 není šance! Ale já (= chcimír) fakt myslel, že Rajchl end etc. si nenechaj utýct tuhle (podle mýho) nejořechovatější příležitost ukázat opět světu (ne Fialovi, ten je úplně ztracenej, neb musí držet lajnu) lidi tentokrát v ulicích kolem Parlamentu, jak skandujou:
  “… všichni chcivojnové vyližte si prd@l”!

  Samozřejmě že vím, že si tu prd@l nakonec vylížou chcimírové, ale tady de přece o něco tak zásadního, co navíc tady už jednou a úplně to samý bylo, totiž ten nikdy nepotrestanej „Zvací dopis.“

  Tohle přece zase nemůže skončit úplně stejně, kdy viníci, a to všechno kolem, vyšumí!!!

  Zvednutím pracky v PS pro „Smlouvu“ se totiž naši zastupitelé jasně postavěj do světel ramp, bude na ně vidět ze všech stran. Zkrátka je to nesmazatelnej a kdykoli dohledatelnej podpis, kterej každýho jednoho JEDOU dožene (a že to JEDOU opravdu příde si buďte jistý). Tu zvednutou pracku jim holt už nikdo nevodpáře.

  Ta demonstrace sem si myslel, mohla varovat i toho úplně nejblbějšího co zvedne ruku, aby si nemyslel, že se zase schová za většinu, že on muzikant, že nevěděl, že prostě došla trpělivost a že nadchází čas zúčtování, čas vymáhání zodpovědnosti!

  P.S.
  Ale jó, Vidláku, můžou o tom Vašem „zvednutým odporu“ psát blogeři ostošest, Rajchl může svým nesouhlasem třeba zase naplnit někde nějakou sokolovnu, nebo udělat speciální nahněvaný selfíčko ze svý kanceláře, ale tu Smlouvu a NEdemonstranci vidím jako přelomovej bod, kdy se kolaboranti musí začít bát, že je jejich činy JEDNOU dohoní.

  1. Ach, blbíši, příteli. Příčí se mně říci, že jste naivní. Vždyť na místě nejvyšším máme PePa a ten nám ukazuje správnou cestu. Není složité v případě potřeby o 180° (200 gradů) změnit názor a lid vás zase bude milovat. Jistě se shodneme, že nejméně 54 dnešních vládních v příhodný čas otočí a zase budou vládní. Tak to v naší kotlince chodí. Láska a nenávist, panna nebo vorel, stále jsou to strany jedné mince. A mince znamená peníze a peníze jsou ženy (tam bych za to ruku do ohně nedal) , zpěv, víno a MOC.

   1. Může a nemusí bejt, příteli, mám zkušenost, že každej nevydrží, když se mu „podivaš do tvaře“, zvláště když není jasný, jak to bude dál s tou holubičí povahou! Nepodceňoval bych třeba tohle (jak zpívá Nohavica v Milionáři):
    …“
    .
    .
    .
    no a Čechovi se podivaš do tvaře
    ha há ha-ha-ha há
    no a Čechovi se podivaš do tvaře

    Jako děcko sem dokonce zažil, že (pravda jen) některým to převlíkání kabátu bylo prdlajz platný, prostě DOBA je dohnala. Bych si taky tipl, že voni všichni nebudou mít místenku do první třídy! Myslím, že pro to máme rčení = „Nechoď Vašku s pány na led…“

    1. No já zase zažil, že doba dohnala jen ty slušnější, co v sobě měli alespoň nějaký zbyteček morálky, nebo byli dohnáni dobou, protože na ty větší hajzly něco věděli a proto je bylo třeba odstranit, aby se to na ty větší hajzly neprovalilo.

     1. Re: crusader

      To bylo i na konci války, nejenom rok 68 a pak normalizace.

      Ono by se skoro dalo říci, že tyhle „prubířské kameny“ – „po novému“ řečeno etalony, vzory, mustry či šablony se objevují s podivnou, ale jaksi železnou pravidelností…

      No, abych byl úplná a „gancovatá“ kurva, tak napíšu – tak dlouho opruzovali se zvacím dopisem, až budou muset podepsat úpis vlastní krví ďáblovi zrady.

      Hlasování o ztráte suverenity by samozřejmě mělo být v přímém přenosu ČT, Rááádyjožumpálu a v podobě celovečerního filmu na YT.

  2. Hvězdná poslanecká pěchota jako dycky nanicovatá a proradná, stejně tak armáda a ostatní aparáty sloužící vrchnosti vytvoří škody, o kerých se bude vlastenecky hovořit ve smyslu pozitivní a negativní, a děti mezi tím budou čekat až staří zmizí ve svých internetových či růžových bublinách. Jede to do pekel a správným směrem, páč zaděláno máme fest už pár set let. Lidi nemají podíl na ničem státním ani na zemi, z rozpočtu mají kulové, jen jim vypisujou daně aby nemohli vyskakovat výše než po víčko a jen se o tom zprofanovaně mele že to snad má nějaká prolidská pozitiva. Lidi nemůžou „“nigdy“ mafiány sesadit, a gdyž něgdo vypadne, byl vypaden mafií, ale blboni si myslí, že si to vydyndali. Je to fest zažraný. Prostě béééé

 14. O takových věcech nemají nárok politické mafie rozhodovat. A vůbec dost bolo o právech mafií rozhodovat o morálce, o životě a podílech našich synů a dcer. Musí být jasně oddělen stát od politických mafií. Hotové.

 15. Tak jasně, smlouva se asi schválí, stejně tak jako pandemický zákon se schválil. Faktem je, že z pandemického zákona se neuplatnilo již nic. Když se nám podaří odstavit tuto protičeskou vládu ze strakovky, tak si nedovedu představit, že USA budou takovou smlouvu nadále uplatňovat, už vzhledem k tomu, že v příštích volbách už žádnej Bidet nebude, ale bude to Tramp a s ním i nové poměry. Z této protičeské smlouvy se uplatní jen jedna odpovědnost a to bude trestní odpovědnost za tuto smlouvu. Tu jim pak omlátíme o hlavu, s tou půjdou do kytek, tu si vezmou sebou. Nikdy jim to nezapomeneme to bude jejich cejch. Bude to cejch i Babišův, v případě, že ji podpoří, nebo i jen nebude-li proti ní aktivně vystupovat.
  Samozřejmě, že před hlasováním jim to řekneme na celou hubu, aby si nemohli ti duševní zmetci stěžovat, že o tom nevěděli.

  1. Cejch to samozrejme bude pro vsechny, kdo to odmavaji. Otazka je jesti to nebude pro vetsi cast spolecnosti spise klad.

   Jinak ty „nove pomery“ s prichodem Trumpa urcite nastanou, ale pro Evropu k horsimu.
   Poslechnete si, co Trump hlasa v posledni dobe.
   Napr, je USA uz darovaly Ukraine pres 100 miliard a Evropa ubohych 20, a je tedy nejvyssi cas aby lakomci z EU zacli platit ten „spravedlivy podil“.
   Pak bych taky doporucil osvezit pamet, kdo zacal Ukrajinu futrovat zbranemi. Napoveda: Obama to nebyl.

   Pokud se Trump dostane opet v k veslu, tak se pravdepodobne budou mit Americane lepe, ale jenom diky tomu, ze Trump bude zdimat zbytek sveta podstatne vice, nez ten senil dneska.
   Zapomente na to, ze by Trump nejak primel Americany vice pracovat, aby si na sebe vydelali, to by sel rychle od valu.
   Co bude vyse uvedene znamenat pro Cechy si snadno domyslite.

   1. Pane Sakura.
    Naprosto souhlasím.
    I ta Trumpova hláška,že by to na Ukrajině vyřešil-ukončil za den,smrdí napadením Ruska.
    Měl by také dostat vyhrůžku,je to USA zájem okupovat Rusko,tak si to platě.

 16. Tužka napíše,….když bylo v minulosti oznámeno, že se chystáme vstoupit do NATO, napsala jsem do Sněmovny a na Hrad doporučený dopis. Text byl stručný….Nepřeji si vstup do NATO. Byla jsem šťastná, když skončila Varšavská smlouva. A už zas nás chcete vtahnout do dalšího militaripaktu….
  A podpis.
  Doporučený dopis je třeba vyzvednout na poště, nebo je doručen adresátu proti podpisu.
  Kdyby se tento týden odhodlalo tak,….stotisíc, dvěštětisíc občanů, napsat dopis vládě a na Hrad, že si nepřejí uzavřít tuto novou smlouvu,….Ta úžasná představa, jak pověření ouřadové podepisují každý den tiskopisy k doporučeným dopisům …. a stohy dopisů,….ty zahlcují vládní kancelář ,….. a podobně i u presidenta.
  Pošta zdražila,….budu psát jako tenkrát, za tu stovku a pár drobných mi to stojí. Víc není v mých silách udělat. Bude to má soukromá forma protestu.
  Tužka.

  1. To Tužka:
   Poštovní adresa na Úřad vlády by nebyla? Ať nemusím hledat.
   Zatím je to to nejzajímavější, co jsem tu dneska přečetl. Sice je to jen bzučení mouchy, ale aspoň to.

    1. Tužka napíše,….byla jsem na wiki,…..upřesním adresu,….Malá Strana Nábřeží Edvarda Beneše 4
     118 01 Praha 1

     Ono by to došlo i stručně. Tužka.

     1. … si to přiznejte, ty Vaše dopisy sou leda tak dobrý pro Vaše ego a pak už jen sběrný suroviny. Asi Vám nic neříká pojem zastupitelská demokracie, žejo? Ve vší úctě, Vaše dopisy dokáže zúřadovat na Hradě a ve Strakovce i uklízečka na vedlejšák.

      1. Re: blbíš

       Úřad vám musí podle zákona zaslat odpověď do 30 dnů. Poštou a doporučeně.
       Paní Tužka tedy minimálně podpoří ekonomiku firmy Česká pošta.

       1. Nejsem si úplně jistá. Máte-li datovou schránku, musí vám odpovědět do té schránky, pokud vím, a na papíry se vybodnout. Taky se teď masivně tlačilo na lidi,aby ty schránky měli.

     2. K tomu Tužčinu nápadu:
      Jistě že to pomůže asi tak, jako vstrčení papírku do škvíry mezi kameny ve Zdi nářků, na kterém může být napsáno cokoliv.
      Je to ale malé ulehčení aspoň pro mě, že jsem něco udělal a nejen se vykecával, tady, v podzemní bublině, odkud proniká ven jen nezřetelné brblání nespokojených a kvílení malověrných.

 17. Dobrý večer, hledal jsem na Security magazínu článek od gen. Petra Pelze a zatím jsem tam našel toto :
  „Takže ke komu se přimknout? K nevypočitatelnému Putinovi, který dal pokyn k útoku na suverénní stát, nebo USA, které i přes všechny nedostatky, jež jim můžeme objektivně vytknout, za námi pevně stojí, a přišly by nám v kritický okamžik na pomoc? Ať si každý vybere sám.“

  1. Re: Iggy

   Prozatím nevidím nikoho vypočitatelnějšího a předvídatelnějšího, než je Putin a spol.
   Minimálně do února loňského roku dokonce se i snažil dodržovat uzavřené smlouvy.

   Stran toho, co jste tu citoval, chtělo by to dát do kontextu s CELÝM vyjádřením Petra Pelze. Tedy pokud píšeme o stejném Petru Pelzovi a jeho rozhovoru na rádiu Univerzum.
   Výše uvedený pán tamtéž vyjmenovává celou řadu prasáren, kteroužto provedl tzv. Západ za účelem eskalace vztahů jak na UA samotné, tak i mezi RF a zeměmi NATO.

  2. Ten citovaný úryvek je z nějakého humoristického magazínu…? Nevím,jak jinak si vysvětlit poznámku o tom, že by nám strýček Sam přišel v kritické chvíli na pomoc. Nejspíš podobně jako afghánské vládě.

   Možná jim křivdím – třeba by místo jednoho vrtulníku poslali dva.

   1. :-)) Humorustický magazín. Ano, taky jsem se musel smát.
    Ten citát samozřejmě není od gen. Pelze. Je to závěr jiného komentáře na SM, ale jako kdyby to bylo z Fóra 24. Odkaz zde ďat bohužel neumím, píšu z telefonu.

    1. Dole je podpis: Mgr. Petr Duchoslav

     Ale jenom letmy pohled na ostatni clanky toho magazinu vysvetli vsechno:

     ,,Nesestřelitelný“ Kinžal – Putinova hypersonická dýka tvrdě narazila“

     „KOMENTÁŘ: Fantasmagorie dezinformátorů vrcholí: Letouny F-35 pro jaderný útok na Rusko, nacistická Ukrajina a osvoboditel Putin

     „Bývalý generál FSB – vyděšený Putin se bojí převratu a vyhrožuje vlastnímu…“

     „VIDEO Jak z hry Medal of Honor: Hrdinný Ukrajinec vyskočil ze zákopu a…“

     Ani jsem to neotviral, to si muzu rovnou otevrit hlaseni ukrajinskeho generalniho stabu, nebo Zelenskeho denni davku jedu.

 18. O omezení suverenity rozhoduje….
  … chvíle napětí…
  … virbl….
  Ústavní soud.
  Zkusme si vzpomenout na tzv. Lisabonskou smlouvu

 19. Je třeba vidět i ta pozitiva… Třeba Sášovi Vondrovi se konečně splní jeho životní sen: budeme henten 51. stát USA.

 20. Už abych začal trénovat: Se Sorosovým svazem na věčné časy! Ať žije soudruh Bajdn! Ať žije soudruh Bajdn! Hurá!

    1. Jo, Pipinovi ročně 500 hřiven od roku 806.
     Čert vzal stříbro, daleko pozitivněji vyznívá ročně těch 120 volů.
     Tohle kdyby se dalo obnovit – vždyť na ně tu máme u nás přímo nekonečnou „líheň“…

     1. Sou az treti , nejdrive udelali 89 , pak pribehli z EU , potom NATO , ted usaci a maji narok na „sklizen“ ,udelali ten 89 a jeste dalsi je ten sorosovanej schwab..Nebo schwabovanej soros.
      Vladni reformu dostali ministri jako diktat ze zahranici, to je jasny a na neco takovyho jednoduse nemaji..

    1. Co jsem četla naposled, jihoafrický prezident ho poprosil, aby nejezdil, protože by ho musel dát zatknout. Taky by mne zajímalo, jak se situace vyvíjí. Spíš si myslím, že se obávají možného teroristického útoku.

  1. Nikoliv, Ládíku.
   „3. Tato Dohoda se sjednává na počáteční dobu platnosti deseti (10) let. Po počáteční době
   platnosti zůstane Dohoda v platnosti, ale kterákoli strana ji může ukončit písemnou výpovědí
   s jednoroční výpovědní lhůtou zaslanou druhé straně diplomatickou cestou.“

   Ví z nás někdo, co bude za deset + jeden rok?

    1. Já vím, je to trochu OT, ale také není, když je řeč o „Říši zla“.
     Tohle byly ještě ty proklínané „devadesátky“.
     Proklínané na jedné straně poprávu, když tu probíhal ten největší tunel.
     Ale na straně druhé, lidé /až na ty „straky“/ k sobě stále měli blízko. A mluvili svobodně, dokonce v diskusních pořadech ČTžumpy se mluvilo vcelku svobodně, za názory nikdo nikoho nezavíral, Ministerstvo pravdy teprve kopalo základy na svou budovu a v kriminále byli skuteční zločinci.
     A Pavel Dobeš naplnil Lucernu a lidé při jeho písničce snili o Kalifornii…
     https://www.youtube.com/watch?v=uy6-qrzFX2g

 21. Ještě k těm právníkům – ať jdou sborem do hajzlu.
  Privátně mají plnou hubu keců, na blozích opatrných keců, ale navenek drží lajnu a ani neceknou. Přitom by měli v tomto případě jedinečnou příležitost zburcovat lidi a současně podat ústavní stížnosti. Ale nedělají vůbec nic, aby náhodou nepřišli o kšefty.

 22. Tohle všechno připomíná zvonění proti bouřce. Je neškodné ale lid má pocit, že se něco dělá.
  Přitom to chtělo včas instalovat hromosvody podle Prokopa Diviše. Bouřce sice nezabrání, ale škody zmenší.

   1. Oni mají vlastně 109 hlasů, protože ostravský Vondrák, který vystoupil z ANO a stal se nezařazeným poslancem ve sněmovně, prohlásil, že bude nadále hlasovat se SPOLU.

     1. Re: Sk

      Podle vzorce Majdan.
      Já jdu objednat koláčky, Občan s Lexem vybudují stanové městečko, vy seženete nějaké kalachy, ať si můžeme sebou vzít nějaké ty argumenty, až půjdeme přesvědčovat soudruhy posr…, ééé… poslance, jak jedině správně hlasovat.

 23. Bude to hladce schváleno 108čkou a tím to hasne.
  I kdyby se nakrásně domluvily ANO a SPD (což se nestane), nemají dost hlasů na prosazení přijetí ústavní většinou. A z pětidemolice nikoho neukecají.
  Jestli bude SPD proti, nebo se zdrží, je úplně jedno, protože to na výsledek nebude mít žádný vliv.

  1. Matematicky je to jedno, nikoliv však politicky.
   Myslete politicky, Halík, politicky…!
   Pro Okamuru (a vlastně i PRO Rajchla) bude demonstrativní odpor proti smlouvě velmi dobrá a laciná PR, která se jim zúročí v příštích volbách. Pro ANOnisty je to mnohem složitější, ti jsou široce rozkročeni z Česka přes Brusel až do Fashingtónu. Ať udělají cokoliv, vždycky to bude špatně – to je matematická jistota. Takových Vondráků tam mají vícero – a brzy budou muset přiznat barvu, pokud se bude volit ústavní většinou.

   1. PS: A pokud se bude v PS-PČR rozhodovat prostou většinou o omezení státní suverenity (což snad vidí i malé dítě), bude to jen další pokračování páchání neústavností v republice Česko s.r.o. Koneckonců, i tato vznikla na podzim 1992 na základě neústavnosti ve FS-ČSR.
    „Státy se udržují tradicemi, ze kterých vznikly“, řekl kdysi prezident T.G.M. Že by na tom v případě Česka něco bylo?

    1. Ale vždyť ty tradice založil právě Masaryk. Divili byste se, jak uměl znepříjemnit život svým politickým odpůrcům. Generálové Podhajský nebo generál Gajda by mohli vyprávět.
     Generál Podhajský navíc nebyl politický odpůrcem, byl to jen vojenský odborník, který se odvážil oponovat Masarykovým zásahům do armády (které mimochodem Masaryk vůbec nerozuměl).
     To se o „tatíčkovi Masarykovi“ moc nepíše, kult jeho osobnosti je tu stále.

     1. Re: crusader, Charon

      K těm tradicím si je dovolím stroze podotknout, že československou tradicí za první republiky bylo odvádět tribut do Frankrajchu za to, že jsme jim poskytli lidské maso do zákopů v podobě čs. legií.
      A tradice se pak zdárně rozvíjela umořováním dluhů vzniklých za poskytnutí jedině pravých vojenských fuseklí našim vojákům při obraně UK před Hitlerem.

      Všechno je, jak má být.

      1. „When they ask you , why they have to die , tell them, their fathers lied“../Kipling/.
       ……..A protoze hrozil taky komunistickej prevrat, taky ve Vidni po 1918 , nase mistodrzitelska vlada vycpavala /pokracovala vlastne jako pred 1918/, mistni germany penezma , aby tomu zabranila, /nic novyho ovsem/, samozrejme po rozkazovaci dohode s novymi spojenci..
       Ktery nase vlady si vyhandlovaly, aby nas osvobodili , na misto Franze a Wilhelma..
       Tajny ovsem. /Potom ty financni reformy,prisly vhod/.
       Nasi rodice museli hodne drit , aby na vse vydelali , na germansko slovenskou republiku , ktere ty anticesky mensiny cesi strasne utlacovali a museli se vlady o ne hodne starat, lide u nas vydelat jeste vic , aby na to bylo, aby se nasi humanisticky spojenci na nas nerozlobili.
       Ale voni se potom stejne rozlobili..
       My jsme nezavislost do ted jeste nepoznali..
       A potom kdyz byli vodirany koncernama ze zahranici a protestovali , tak dostali salvy na plno.
       Stavky proti mistnim mozna , ale v zadnym pripade ohrozeni mezinarodnich zajmu u nas..
       Demokraticky hodnoty pokracujou…

       Hodnoty sou abstraktni , aby se do nich veslo uplne vsechno.
       Zase akademicko -politickej trik na davy /,ktery s tim mlati pres hlavu az to zacnou opakovat/, uspech , cela EU jim patri.
       Co vam nikdo nerekne.
       …….Tedy ta smlouva poradne posiluje demo moc vlady u nas a nekterej akademickej yntel a jinej, si notujou ve svrhavani vlady.
       Mozny to je v nekterych pripadech , ale jen a pouze vymena za dalsiho povolenyho ,treba toho snazivce s porschem , nic jinyho neni povoleny…
       Smlouva ovsem byla dodana ze zahranici , jako diktat , nevidim nikoho ,kdo by neco takoveho aspon zkusil.
       Tedy podpora,upevneni moci porucniku , u nas a vlady a zhorseni pomeru v dusledku. Tedy odted muzou daleko vic s daleko mensimi obavami ..
       To nevadi skolakum , pedagogama vzdelanym a naucenym, aby se nestourali a neunavne v pitomych detailech ..
       Hysterie vsude taky dost.

       Tady ja nechci bejt prorok , ale neco se porad opakuje …
       Tak sem se osmelili , kdyz ale na nasi zem nekdo , myslim opravdovej nepritel zautoci /vsecko je mozny dnes, co nebylo treba pred rokem, je ted samozrejmy/, vubec bych se nedivil , kdyby zase za kratko od nas odlitali ty precpany lidma helikoptery, ze strechy ,nejake spratelene ambasady.. Kdyz Pan Buh dopusti i motyka spusti..
       Co ja vim…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *