18 července, 2024

Valašská kúra na zanícená kolena

Z knížky Chudá přadlena, od Jarmily Glazarové

Však všichni poutníci ze zadních hor viděli na hlavatské pouti sedět na trávníku před kostelíkem gazděnu Třetinovou z Bečvic. Ten ztrápený, zoufalý obličej pod něžnými zoubky bílého čepce, ty truchlivé oči, upřené do zejících dveří kapličky. Gazděna se sem těžce dovlekla pěšinou v rozkvetlých i posečených lukách. Tady klesla mezi poutníky a nechala slzy téci, slzy bolesti a loučení, neboť byla na odchodu do nemocnice.

Přec časem ji oteklo koleno, ztratilo ohebnost a bolelo přeukrutně. Celá noha byla jako tuhý špalek, naplněný bolestí až po okraj. Pohnout se nemohla, bolestí nepříčetná, a kolem ní pustla domácnost, hospodářství i děti. Muž ji odvezl do Ostravy do nemocnice, a pan primář chtěl nohu neprodleně amputovat. Křičela, nedala, ani za boha ne. Má-li už umřít, tedy jen s oběma nohama. Po čase, když už se na její trápení nemohl dívat, odvezl ji muž do Brna. Zase totéž: uříznout, čím dřív, tím lépe. Však dostane nohu umělou a naučí se s ní běhat jak na té vlastní. Ach musí-li už to být, tedy po senech, po hlavatské pouti, až si vyprosí sílu k takovému odhodlání.

Procesí přicházejí po lesních cestách s hudbou a zpěvem. Mnoho soucitných očí spočine na tváři plačící. Po mši svaté se nad ní zavřel kruh černých sukní a květovaných zástěr. Na konec jediný hlas a jediná rada všech, na Vsetín, a do vsi u Vsetína, k zázračnému lékaři.

Gazděna Třetinová běhá dnes po zdravých nohou. Však na příští pouť přišla už hbitě a ohnula koleno před kapličkou, plná vděčnosti. Záchranný předpis zněl: Stejný díl másla, režné krupice a strouhaného křenu. Obkládat koleno dopoledne. Slínovou hlínu rozdělat octem a přikládat odpoledne. Kašičku z medu, strouhaného perníku a šťávy z tlučené mořské cibule přikládat na noc.

Za tři neděle bylo po trápení.

======

Křen je silně protizánětový. Jíl vytahuje z těla toxíny. A mořská cibule? Zajímavé…

Z internetu:

Mořskou cibuli či snědek ocasatý (Ornithogalum caudatum) od nás my sami i lidé již 10 let pěstují a používají s velkými uzdravujícími úspěchy hlavně na řezné rány, pohmožděniny, bércové vředy a údajně i při nachlazení (to jsme sami nezkoušeli)
Dále léčí:
– spáleniny všeho druhu
– záděry, zadřené třísky a jiné nečistoty
– plísňové a bakteriální infekce prstů
– řezné a zhnisané rány
– pohmožděniny, modřiny
– bolavé klouby, podvrtnutí, otoky kolen a kotníků (vytahuje vodu z kolene)
– urychluje dozrávání vředů a píštělí

Obklad – odstřihneme kousek čerstvého listu, naklepeme paličkou nebo tupým koncem nože až zeslizovatí, přiložíme na ránu, zavážeme a necháme působit několik hodin. Pravidelně vyměňujeme za čerstvý list až do vymizení potíží

Snědek ocasatý pěstujeme jako přenosnou nebo pokojovou rostlinu. Od jara do podzimu prospívá na slunečném stanovišti. Zemina hlinito-písčitá, propustná. Tzv. mořská cibule dobře snáší sušší zem, naopak trvalé přemokření škodí. Na podzim přeneseme rostlinu do bezmrazého prostoru (stačí 2-4°C) a nezaléváme, ale může přezimovat i při pokojové teplotě, kdy ovšem trpí nedostatkem slunečního svitu. Na jaře snědek přesadíme a začneme opatrně zalévat. Jakmile pomine nebezpečí mrazíku, vyneseme ji na zahradu, lodžii, či terasu.

110 thoughts on “Valašská kúra na zanícená kolena

 1. Vevčo,
  nevím jestli Vám tenhle příspěvek někde zapíská, když je to tak dlouho po tom, co tady ta diskuse probíhala.
  Chci jen napsat, že sem vygůglil snědek, páč měla manželka nějaké potíže s kolenama a aj já jsem takový kolenotik s jedním poopraveným.
  Snědek jsem zachvátil v jedno zahradnictví v Praze, synek přivezl a zatím jsme jej aplikovali na kolena, různá povrchová zanícení a praskliny, které se chronicky opakovaly nebo ani nešly zavřít. I jedné známé jsme odstříhli kus listu. Všude zaznamenán „katastrofální“ úspěch. Kytka je skvělá.
  Trochu jsem nevěděl, jak je to s množením, ale teď to vypadá tak, že z květů napadaj semínka dolu do qětníku a z toho pak rostou nový rostlinky, je to tak?
  Takže celkem vzato, díky moc za tip.
  PK

  1. Zdravím –
   můžete mi prosím prozradit, kde jste ten snědek ulovil?
   Ať hledám, jak hledám, nikde ho nemůžu najít (nebo jsem něco přehlídla)…

 2. Tužka napíše,… četla jsem si tento blog paní Vevči. Upozornil mne na něj pan Ládík,…díky,….Přečteno i to,i co je napsané pod textem blogu . Paní Vevčo, diky za zájem se se mnou seznámit.
  Nejprve vstupní pokus, zda se mi to zobrazí a zda se mi podaří sem něco připsat.
  Uvidím,….?

  1. Tužka, …. jako internetový totální amatér jsem to dokázala,…pane Vidláku, je to u Vás jednoduché,…to je fajn. Vrátím se později a něco k problémům bolavých kolen připíšu.

   Tužka.

   1. Upozorňuji všechny, kdo Tužku neznají, že Tužka opravdu ví o čem mluví, má hluboké znalosti, zkušenosti i i patřičné vzdělání a její rady fungují ( pokud se pochopitelně podaří odhadnout na dálku diagnózu).

    1. Tužka napíše pro nick Asfaltový holub,…pane, překvapil jste mne, a to tak moc, že jsem znejistěla, začala jsem se na chvíli měnit v červenou pastelku,…inkoustovou. Chtěla jsem jen občas, někdy, tady něco připsat. A co Vy, zapamatoval jste si některou z mých rad. Díky, zdravím Vás, pane J. Tužka.

    1. Tužka napíše,… Paní Vevčo, díky,….To, Tužka napíše,…toto je můj stálý úvodník,…byl kdysi dávno na Aktualně jednim nickem označen za totální blbost,…to mi vyhovovalo, předpokládala jsem, že to nebude napodobováno,…
     Prozatím si počkám, jak daná témata uchopíte,…třeba,…jsme to, co jíme. To už jedna lékařka sepsala do své knihy,…ale je to velice rozsáhlé téma.
     A terapie světlem,….mám ráda pravidla a doporučení z jógy,…i když, nejsem jejím ortodoxním vyznavačem. Pozdrav slunci praktikuji pravidelně, kdybych ho neudělala, měla bych pocit, že do startu poránu mi něco chybí,….
     Takže,….budu čekat, co napíšete,….

     Něco k pojmům, které jsou ve Vašem blogu. Obklady kolena.
     Máslo, v bylinných obkladech se používá, dobře se vstřebává do kůže, společně se sádlem, dělají se domácí masti.
     Krupice,…rozdrcená obilná zrna jsou rovněž používána,…odebírají vodu z otoků.
     Křen,…často používaný na křenové obklady. Štiplavost a dráždivost pokožky se mírní moukou, máslem, tvarohem,….prokrvuje,…používá se především při revmatismu.
     Slíny,…víc kaolíny,…odebírají vodu z otoků, chladí, pomalu tuhnou, fixují pohyby.
     Ocet, chladí,…odebírá horkost.
     Med,…zabraňuje bakterílnímu poškození tkání. I Alexandra Velikého převáželi po jeho smrti zalitého v medu a slínu, aby ho dovezli bez poškození k pohřebním obřadům.
     Perník,…obsahuje hřebíček,…hřebíček tiší bolest, dosti významně,…zubní lékaři, někteří, používají hřebíčkový výtažek před ošetřením, aby zmírnili bolest při a po zákroku. Dobře se vstřebává do tkání. Kdo špatně usíná, ať si nasype na talířek hřebíček,…bude lépe spát v jeho oéru.
     Cibule,….jistě, ….všestranné použití vně i v trávení. Jen ne do očí, uší, a spodních direk,…to je pak dílo, než se tkáně uklidní, někdy zůstanou i týdny následky.
     Tak stručně asi tolik…..Tužka.

   1. Tužka napíše,…pane Očane, díky,…je to už drahně let, kdy jsme se potkávali na Aktuálně,…píší sem ještě některé další bývalé nicky?
    Mějte se jak nejlépe umíte,…
    Tužka.

 3. Děkuji za nepolitické téma s úvodem.který pohladí ,také mne potěšili všichni přispívající.
  Peroxid vodíku 30 %,lékárenské kvality,jsem po zředění používal vnitřně a do uší.Vysušuje a tak mi přischnul kus ušního mazu k bubínku pravila ušní doktorka při odstraňování příčiny mého velmi zhoršeného sluchu v uchu.
  Na YT jsou léčivé frekvence,které se věnují ušním neduhům ,včetně Vámi zmíněného,za mě bych řekl ,že pomáhají tím ,že je příjemné jim naslouchat.Po poslechu „mých oblíbených“ mám vždy pocit,že lépe slyším,což tvrdí i více než tisícová diskuse.
  Já to praktikuji přes sluchátka,zvuk snížím na příjemnou hlasitost.

 4. Pečlivě a několikrát jsem prošel celý článek, ale o žádné kůře ani zmínka. Rostliny, které se v článku vyskytují, vlastně ani žádnou kůru nemají.

  Že by autorka loupala kůru z obyvatel Valašska? Tak zle na tom Valaši snad proboha nejsou…!

  Co tím chtěla básnířka říci, čerti vědí.

    1. Rozum tam nějaký bude – zapnul pc nebo mobil, našel stránku, napsal text bez gramatických chyb a úmyslně ponížil ženu, žijící dlouhodobě mimo starou vlast. V hospodě by jednu koupil.

     1. Neponizil. Jen se o to trapne snazil.

      Tak si rikam s Tomem Sawyerem… jednou to sije bile, jednou cerne, jednou je to s krouzkem, jednou s carkou, krindipindi, kdo se v tom ma vyznat? 🙂

  1. Kúra = léčebná procedura (z latinského cura, ae f. – péče, starost). To Vám nedocvaklo?

   Pozor na identifikaci složky nazvané „mořská cibule“. Nemusí jít vždy o snědek ocasatý (Ornithogalum caudatum), i když tady pravděpodobně o něj jde. Stejně se označuje i urginea přímořská (Drimia maritima), která má rovněž více známých aplikací v tradiční medicíně. https://cs.wikipedia.org/wiki/Urginea_p%C5%99%C3%ADmo%C5%99sk%C3%A1).

 5. Na ty otoky kloubů, revma, dnu… zkuste naklepaný list z bílého zelí. Seříznout ty tlusté žíly, naklepat, až začne pouštět šťávu, a přiložit. Upevnit obinadlem/šátkem.
  Doporučuje Janča/Zentrich a další.

  A odjinud:
  (…) Už naše babičky znaly úžasné léčivé schopnosti zelí a snad právě proto je zelí hojně využíváno v léčitelství. Zelné listy se tak zcela právem staly doslova magnetem, který je schopen z těla vytáhnout všemožné neduhy. …

  Naše prabáby používaly obklady ze zelných listů na spoustu problémů, mimo jiné i na loupání v kloubech či revma, hemeroidy, výrony, omrzliny, křečové žíly anebo klidně jen na natlučené koleno. …

  Na snižování otoků jsou zelné listy doslova ideální pomocníkem. Pokud vám z jakéhokoliv důvodu otékají ruce či nohy, které urputně bolí a rádi byste se tohoto neduhu zbavili, potom vyzkoušejte léčivou sílu zelných listů. Končetiny do nich jednoduše zabalte. Listy přiložte na postižená místa a zafixujte bandáží, aby se listy nemohly sesmeknout. Nejlépe je tak učinit na noc, kdy je tělo v klidu, tudíž je obklad ze zelných listů nejúčinnější. (…)
  https://ekomarket.cz/blog?id=52&post=zeli

  1. Vevča.
   Bude to prohlášeno za konspirační teorii.
   Jak by tohle USA přiznali,mohli by pak přiznat,mnoho dalších atentátů.

 6. A co Píešťanské bahno,to se prodávalo,nevím jak teď.
  Slivovice je dobrá,aby roztáhla cévy a prokrvila postižené místo.

  1. Ano, osobně jsem si kostky kupoval a naplácal na bolavé koleno – pomohlo to. Nevím zda se dnes dá u nás v Česku koupit.

 7. Vážení dezoláti!
  Na ČRo právě pořad speciálně pro vás.
  Speciál – 10 let ČRo PLUS
  Jak poznat fake news, jak se ubránit proti škodlivým informacím.
  Účinkují médiální giganti, např. Václav Moravec, youtubet Kovy- Kováŕ…
  Je to výživné, kdo si to poslechne, hned rozezná tu správnou pravdu od fejků a hejtů, hurá!
  Jako dělané tady pro nás.

  1. Mno pčece kvůli tomu nebudu kupovat mluvíví či mluvíco-obrázková sdělovadla.Škoda peněz ať za ně či EE
   : – ))

   1. Tak to se nedozvíte, jak rafinovaně útočí někteří pisálci na vase smysly. Píší nesmysly.
    Třeba napíší titulek, že v Star Dance tančí stejnopohlavní pár.
    Ale bacha !!!
    Netančí v Česku, ale někde úplně jinde a je to podfuk na čtenáře, některým to způsobí vzbouřené emoce.
    Ách jo.

 8. Jo a kdyz uz tady okecavame babske rady, ma nekdo nejakou na tinnitus, cili zvoneni v usich? Vsude tu pisou, ze je to permanentni poniceni z doby za mlada, kdyz se clovek nechranil proti hluku. Ale neni. Vzdycky jednou za cas mi to na par hodin ci cely den prestane. A pak je to potvora zpatky!

  1. … no na zvonění v uších o asi nebude, ale přidám něco z literatury (bohužel neumím zvýraznit ty detaily):

   Tekutej mesiáš aneb Životobudič

   když umíral Jirka Stránskejch na úbytek krvinek
   z uranových dolů kde ho čerti vězňovali
   jeden doktor medicíny zachránil mu kořínek
   se vzpomínkou na babičku z nebeské už dáli

   na babičku která byla nad nejlepší doktory
   u postele i když jich tam bylo víc než deset
   elixír mu namíchala přinesla ho z komory
   ze studena uzdravil se tumáš její recept

   do půllitru moravského, nejlíp vavřinečka,
   vmíchej rozšlehané vejce, vyždímej půl citronu,
   přidej plnou lžíci medu, rozmíchej a k výkonu

   buď připraven jak skaut a lidstvo zkázu přečká
   vypiješ-li mesiáše i s čúrečkem másla,
   po mnoha hubených letech i moje žena žasla

   Václav Daněk – Čarovary aneb Každé jídlo – jedna báseň

   Tož můžete to vyzkoušet, zda to ještě funguje !!

   1. Jinak na ta „kolena“ se dá použít i „na prášek“ podrcený kostival (kořen) a z něho připravené „těstíčko“ či tinktura z něho, popřípadě jeho listy (ale ty mohou vyvolat i alergii kůže !!).

    1. Kdysi, po sametu, byla na každém rohu prodávána knížka Marie Treben – už ani nevím jak se jmenovala. Bylo to o používání bylin. Při pohledu zpět je mi jasné, že to byla PR akce na prodej švédských bylin. Ale byly tam zmíněny i jiné bylinky, kostival mezi jinými. Můj táta měl trable s koleny, tak jsme si jedné neděle udělali výlet s dětmi a krumpáčem a domů přinesli jeden kořen. Podotýkám, že proti němu je kořen křenu tintítko. Recept doporučoval „nastrouhat“. Jo, zlatý voči, který to viděly. Kořen obsahuje takové množství slizu, že to strouhat nejde. Nakonec jsem to nakrájela na centimetrové kousky, zalila pálenkou a nechala na slunci vyluhovat. Vznikl z toho hustý výluh barvy kávy. Táta si to dával na kolena formou obkladů a skutečně mu to na nějakých 10 let pomohlo. Pak ale stejně musel na operaci.

     A k těm uším – já na své trable s uchem používám 3% peroxid vodíku. Nechám si to nalít do ucha a chvíli to tam nechám. Pak normálně utřu. Zbytek se vypaří sám. A zabírá mi to.

     1. „… knížka Marie Treben – už ani nevím jak se jmenovala. …“
      … ten název byl „Zdraví z Boží lékárny“ … to aby „červík nejistoty nehlodal“ …

     2. Recept doporučoval „nastrouhat“. … ono se to obcházelo i tím, že se kořen napřed pokrájen na 1 – 2 cm velké kousky a potom se to pomlelo na masovém mlýnku, šlo to ztuha, ale šlo ….

  2. Bylo by asi důležité zkoumat co je jinak v tom čase, kdy se to neděje…

   Začala bych hořčíkem a vitamíny skupiny B a pak na ušní a pokud nebude nález,
   tak prověřit blokády krční páteře….a číst a zkoušet, přeji úspěch.
   https://www.beztinnitu.cz/

   1. To jsou nesmysly. Současná medicína si s tím vůbec poradit neumí. Obvyklý vznik tinnitu je ORL zánět a následné „spečení“ některých částí v uchu, které jsou tak malé, že to nejde ani operovat. Hra na „vyšetřování“ pak akorát potěší pojišťovnu a medikace lékárníka.
    Postiženému uleví pouze silná vůle, odpoutání pozornosti, překrytí jiným zvukem, zlepšení životosprávy a pohybu, minimalizace alkoholu a večer padat do lůžka opravdu unavený, aby člověk přes to pištění vůbec usnul. Za pár let to někdy poleví nebo si člověk zvykne.

  3. Vevčo, tinitus jsem rok měla, pak zase téměř na rok zmizel, pokud vím (info v němčině, i ze Švýcarska atd.), teď si zase půl roku píská, lék neexistuje. Pokud Vám doktor něco dá, je to placebo, aby pacient neřekl. U někoho to samo zmizí po roce, po třech… Příčiny taktéž nejasné, prý hluk (u mě nepřichází v úvahu), stres, podvědomí řádí a tak vůbec. Prý je jen třeba se s tím naučit žít, což činím, daří se. Takže jen trpělivost a nečíst zprávy, nekoukat na televizi a vůbec eliminovat cokoliv o stavu tohoto světa. Někdy to přejde.

  4. Bohužel, mám tinitus asi 20 let, ale za celou tu dobu jsem na nic úlevného nepřišla, začátky byly velmi těžké, ale už dávno jsem si tak nějak zvykla. Pískání, hvízdání, v podstatě nonstop, přehlížím, nikdo si s tinitem neví rady. Takže asi tak, asi vás nepotěším.

    1. Lujza: nezkoušela jsem svíce, už nezkouším nic, jak zde někdo poznamenal, tinitus má nějakou souvislost s mozkem, pokud je to pravda, tak mozek tedy nepřeperu, ten si dělá zásadně co chce. Ostatně, dnes mám v uších slušný kravál.

  5. Vážně:
   Tinitus vzniká nedokrvením mikroskopických cév v hlavě. S ním často přichází i nevalná funkce vestibulárního aparátu, tzv. Meniérův syndrom. Rovnováha už prostě není tak spolehlivá jako za mlada.

   Léčí se přípravkem Betaserc (tablety). Nedá se to úplně vyléčit, ale dá se to na pár let zahnat.
   Vztah k pobytu v nadměrném hluku se jen předpokládá, prokázané to není.
   Ale pokud chcete jako odpověď něco vtipného, tak se ptejte jinde. Dneska mi nějak vtipník nefunguje.

   1. No jestli je to tak už chápu proč. Co tak vyházet polštáře a lehnout si úplně rovně, ještě před spaním srovnat tělo na rovno a vypnout všechny myšlenky, nedovolit podvědomí zasahovat. ….. Já Vím je těžké , když jsme zvyklí vysoko pod hlavou, ale ty mikro mají čas se prokrvit a obnovit funkce. Fakt je že 6 hodin spánku bez přerušení dělá divy. Něco jako radíval mandaladan vyprázdnit mysl, na problémy je čas až zítra a odpočatí. Fakt je že ani persen není potřeba jako dřív.

  6. Vevčo. Je to smutný, ale na chronický tinitus asi fakt nic není. Mám ho už několik let, jednou ráno jsem se probudil . . a byl tam. Myslím, že to bylo to po návratu z dovolené letadlem. Je potřeba si zvyknout a ignorovat ho. Byl jsem i na speciálním vyšetření ve zvukové komoře, kde mi pak doktorka (jaksi neoficielně) řekla, že i její mladší kolegyně tinitus dostala, okamžitě reagovala s léčbou, zkoušela vše možné a nic jí nepomohlo. Byl jsem i soukromně na sérii léčení v tlakové komoře s přísunem kyslíku . . nepomohlo. Někde jsem četl, že jeden hluchý pacient s tinitem (zvláštní, že ?) souhlasil s pokusem, kdy mu lékaři přerušili zvukový nerv a tinitus přesto neodstranili. Takže jestli je to pravda, je to opravdu v mozku. Vidím to takhle: z uší jdou do mozku všechny! okolní zvuky a teprve tam se filtrují, abychom se z nich nezbláznili. Ta filtrace bude dost náročná, no a právě v ní asi dojde k chybě a ten filtr nám pak začne omylem pouštět tu svoji písničku . . Náprava by snad byla možná někde tady . . nějak této části mozku říct, že by měl tento sykot vypnout, nebo taky filtrovat. K této části mozku má přístup zvukový nerv, takže snad pouštěním nějakých „vymazávacích“ zvuků ? . . Přeji ti, ať to tvé období tinitové pauzy je co nejdelší a nám ostatním, ať už konečně někdo něco účinného vymyslí . . .

  7. Zkuste čaj na hučení v uších od http://www.zdislavatea.cz
   nebo informace o něm dohledate i na http://www.doktorkazdislava.cz. Je to čajová směs číslo 31. Hučení v uších. Jsou tam i zpětné vazby od těch, co čaj vyzkoušeli. Vesměs pozitivní. Já na čaje od této paní nedám dopustit. I v širší rodině máme vynikající zkušenosti. Paní osobně znám, je to lékárnice a zároveň se specializuje na bylinné čaje, založila si rodinnou firmu. Můžete ji napsat i e-mail. Dělá také poradenství. Hodně štěstí.

 9. Moje drahá dělává mazání na kolena z červených muchomůrek,nevyléčí,ale potlačí bolest. A taky z kaštanů,ale tam není tak velká účinnost jako u té muchomůrky.

  1. Já mám přes článek reklamu
   DOROTHEUM
   Přijímáme hodnotná umělecká díla, šperky… pro naše mezinárodní aukce ve Vídni.
   – A na obrázku hezké buclaté děťátko podává ohnutému žebráčkovi dalamánek.
   😀
   Asi náhoda.
   🤔

 10. Koleno se dá úplně v klidu léčit babskými radami, když jde o méně vážný úraz nebo prostou kontuzi- to je 90% pacientů a já to tak dělám taky.
  Průšvih je u větších traumat, kdy pacient přichází s otokem na traumačkovou ambulanci, udělá se mu RTG, tam se nic nezjistí, nicméně je tam brutální otok, hrozně to bolí a není možný došlap. Takže doktor udělá punkci kolene, zpravidla odpunktuje hemarthros(krev z kloubu) a nasadí ortézu a odlehčovací berle. Jelikož se při hemarthros předpokládá poranění vazivového aparátu a koleno je při této akutní fázi nevyšetřitelné, tak se pacient pošle do něčeho jako kolenní poradna, kde sedí specialista a ten indikuje magnet kolene. Tam se může nebo nemusí potvrdit poškození vazivového aparátu kolene, a když se potvrdí, tak se zpravidla indikuje arthroskopie, kde se ošetří zjištěná léze (poškození). Pak je cca 3 týdny rehabilitace s ortézou a odlehčením o berlích. Pacientovi to buď sedne anebo nesedne, většinou sedne, podle toho, jak je motivován.
  Takže nepodceňujte babské rady, často fungují, ale pokud máte fakt problém, tak se nebojte doktora.

  1. To je se vším. Když je člověk nemocen jen trochu,tak si ledacos vyléčí sám, chce to jen klid a čas. Ale obojí dnešní lidé nemají. Dovedu si představit tu udřenou babku,co musela 3x denně dělat a nanášet lektvary, že když trávila čas touto lehkou činností, neměla čas na pole a chlév, jiní ji zastoupili,ona si odpočala a zmobilizovala regenerační schopnosti těla a tak se vyléčila. Ale kdo bude patlat lektvary a přitom bude vše dělat jak dřív, tak se samozřejmě nevyléčí.

   1. Ono to same casto plati i u lidi, co se leci mainstreamovou medicinou, ale nejsou ochotni udelat nejake zmeny ve svem zivote, ktery je do te nemoci privedl.

  2. Nebyl by to lepsi svet, kdyby se lidi vratili ke „kuchynske medicine“ z 90% vsech obycejnych a chronickych problemu, a nechali doktory tem akutnim pacientum, a tem 10% zbyvajicim? Meli by na ne vic casu a vic prostredku.

  1. Nepovidejte? I kuri oka? Ja jsem slysela, ze jedina vec, ktera zabrani, aby se oko vratilo, je louh. Ne tak silny, aby spalil, ale dost silny na to zle oko.

 11. Kdyby tady psala paní Tužka, známá z A.cz (nejvíce pod bogy pana Klána), ta by poradila! Pokusím se ji sem nalákat.
  Já bych kolena řešil obkladem z kostivalu.

  1. Já vřele doporučuji Rhus Toxicodendron 9ch.
   Je to jednoduché, nic se nemusí nikam přikládat a mazat, dá se pár kuliček pod jazyk a je to sladké.
   A pomáhá to.
   Dokud jsem to nezkusil, nevěřil jsem.

   A paní tužku nechávám pozdravovat

 12. Nádherná změna již značně ošoupaného tématu!
  Bylo na čase, už to tu připomínalo známou deskovou hru zvanou mlýnek. Bez konce, bez naděje na konec. Pořád dokola. Tož taková inovace z „Emeriky“ se mi líbí!

 13. Vevčo, ráda bych se vás zeptala, co Američané vidí dobrého na Trumpovi. Kromě toho, že není demokrat.
  Také jsem mu fandila proti Clintonové, ale hodně mě zklamal. Z mnoha důvodů.
  Náčelník Velká Huba měl hodně slibů, často nesmyslných, třeba jak slíbil postavit Zeď, a ještě tvrdil, že stavbu zaplatí Mexičané.
  Nebo jak chtěl koupit Grónsko a když byl odmítnut, zrušil státní návštěvu. Nebo jak se chlubil, že vyřeší problém s KLDR.
  Také mi přišlo hodně neomalené učinit poradcem přes Střední východ ortodoxního zeťáka Kushnera. To přeci museli tamní muslimové vidět rudě!!! Celkem ho chápu, co by šťastný děda pro svoje vnoučata neudělal. Ale “ darovat” někomu půl Jeruzaléma a kus Sýrie – Golany- to už bylo hodně přes čáru, ne?
  Tady v ČR se tomu říká : Silnější pes … má hodně štěňátek. Navíc nikdo ty dary neuznal, tak proč dělá takové věci?
  Všimla jsem si , že v Coloradu máte mladou, šikovnou senátorku. ( Nebo kongresmanku?)
  To si tam nemůžete zvolit nějakého mladého prezidenta , vždyť volíte jenom geronty, jako v Sovětském svazu před rozpadem. Jenom umíte Bidena udržet pěkně při životě. Ti v Kremlu rychle umírali.
  😉

  1. Američtí prezidenti si můžou jmenovat na svý politický úřady koho chtějí, včetně ortodoxních židů a nemusí se dovolovat ani vás, ani muslimů.

   Taky Trump nikomu nic „nedaroval“, Izrael si je dobyl v roce 67 a anektovali v roce 81. Trump jen uznal izraelskou suverenitu.

   Úplně stejně Schwarzenberg uznal Kosovo dobyté na Srbech za války v roce 1999.

   V ČR máme taky šikovné senátorky (pro někoho), řešte je a nechte Američany, ať si řeší svoje.

   1. Myslím, že až se budou hen ti emeričani starat jen sami o sebe a nebudou se srát všude a do všech po celém světě, pak je nebude tady asi taky nikdo řešit.
    Podobně jako se tady neřeší třeba Andora.

     1. Máte pravdu.
      Já jen, že jste napsal: „V ČR máme taky šikovné senátorky (pro někoho), řešte je a nechte Američany, ať si řeší svoje“.

      Tak jen pro zvýraznění a zevšeobecnění.

   2. S tím Schwarzenbergem je to argument typu : A u vás zase bijete černochy.
    Jestli je Trump nebo kníže větší drzoun a hňup, o tom se přít nebudu. Mohli by si podat ruce.

    1. Ne není. Oboje je o uznání anexe. Úplně stejný.

     Lynčování černochů se používalo, při kritice porušování lidských práv v SSSR a rozdíl není v tom, že v USA to bylo zrovna černoši, ale proto, že USA to lynčování neměli jako formální politiku a sami proti tomu bojovali.

     1. Hmm, až na to, že Schwarzenberg nemá žádnou moc, takže může jen žvástat.
      V případě po zuby ozbrojeného ředitele Zeměkoule je to trošičku jiné, že?
      Sice ten “ papír” na východní půlku Jeruzaléma a na Golany má jenom cenu toaletního hajzlpapíru, ale v Izraeli se velmi radovali. Skoro tolik jako jejich přátelé v ČR.

      1. Jeden jak druhej jsou bývalí ve funkci a nemají oficiální moc.

       To uznání má stejnou moc v obou případech.

       Je to úplně stejný.

  2. nestačilo by třeba, že na rozdíl od svých nejbližších předchůdců nezačal žádnou válku a tudíž několik milionu civilistů mohlo dál žít ?

   1. Libri , neuvědomujete si jednu věc.
    Trump byl byznysman , dával přednost válčení ekonomickými prostředky. Tam kde někdo bombarduje, Trump embarguje. I díky embargování umírají lidé !!!
    V Jemenu sice provozují řízený hladomor spřátelení ropní monarchové – Saúdi.
    Ale ten, kdo pečlivě hlídá, aby se k tamním dětem nedostala ani krabice sušeného mléka, nebo lék proti choleře, to jsou Američané a jejich pochopové v Adenu i jinde.
    S velmi složitě vyjednanou smlouvou s Íránem, mimochodem, multilaterální , si Trump vesele vytřel půlky. A evropští vazalové jen potichu kvíkali.

  3. Grrr… Beru Trumpa jako narcistu, a nakonec i zradce svych nejvernejsich…

   Tentokrat si listek do Trumpova cirkusu nekoupim, a myslim, ze vetsina Amiku taky tak.

   My volime mezi temi, co nam masinerie prisune ci dovoli. Tenkrat jsem byla hrozne vdecna, ze to vyfouk te psychopatce… jak se jmenovala… no, Baba Cjaga.

   1. Já také. Narcista a komediant.
    Když jsem ho viděla poprvé, tak jsem myslela, že jde o člena rockové skupiny Leningradští kovbojové.
    Je to finská skupina a úspěšně vystupovala i v USA.
    😀

   2. Narcismus v principu znamená, že se člověk zajímá jen sám o sebe a že jen jeho potřeby a přání mají být uspokojeny.

    To určitě nedělal. On se zajímal o to, jak věci fungují a jezdil tam, kam jiní ne. – Tím strašně rušil celou tu bažinu.

    1. Nikdo nepopírá, že měl dobré nápady. Nikdo není jen zloduch, anebo jenom dobrák.
     Jenom se pozastavuji nad tím, že i v Americe, stejně jako i u nás, mají občani tak truchlivý výběr kandidátů.
     Kdysi jim Kennedyho záviděl celý svět. Dneska tam mají gerontokracii, jako v Kremlu před Gorbym.

   1. Nó, na Valašsku určitě není slín jíl kaolinový, ale rozumí se jím „normální slínovica“ šedomodrá, za vlhka plastická zemina, která je skoro jak plastelína. Dokáď nevyschne. Tedy spíš cihlářská hlína, než kaolínový jíl, z kterého se dělá porcelán. Většina starých baráků byla také postavená z „kotovic“, česky „vepřovic“, které se dělaly ze slínovice a „sečky“. Což je sláma nařezaná na „sečkovici“. To vše samozřejmě mimo horské a podhorské oblasti, kde vycházelo levněji dřevo.

      1. To neni onco, Sibylo. Praskove jily jedle pomahaji s leccim, hlavne vnitrne, tady se prodava jil bentonitovy v suspenzi. Ale delat z toho plastelinu na zabal, to se mi nezda. Pamatuju ten jil na Valassku. Ten opravdu byl jako plastelina. Tak Slin/Zlin? Co se tady clovek nedovi…. 😀

     1. Nevím jestli stačí nebo nestačí. Jen jsem připodotkl, že slín je krajový, Valašský název pro jíl, slovenský tedy, jak píšete, il. 🙂 Slín má, dle z jedné z verzí, na svědomí i název mého rodného a nejmilejšího města,jehož název zde ponechává jako hádanku. Gottwaldov se mu kdysi říkalo. 😉

 14. Probudit se v bolestech a s nohou jako spalek, prve co me napadne, je opatlat si ji jilem a krenem.
  A pak budu jen doufat, ze me zachranka odveze do spravneho ustavu.

  1. To jste mi připomněla příběh mé prababičky, jak mi jej vyprávěla babička. Když babička chodila do první třídy, její maminka onemocněla se žaludkem. Pradědeček odvezl prababičku do špitálu ve Vídni a tam doporučili operaci. Prababička se šprajcla a nechala se odvézt domů. Lékaři jí doporučili každodenní výplach žaludku. Smutno bylo doma. Výplachy byly velice nepříjemné a nic se nelepšilo. Nejvíc si dělala prababička starost o svou nejmladší dceru. Kolikrát si povzdychla: „Co jen s tebou bude. Ty starší holky, o ty strach nemám, ale ty…“ Jednou takhle do nejlepšího přišla stará známá bába kořenářka. Když viděla to trápení, jen spráskla ruce a povídá: „Paní Nová, prečo ste nič nepovedali! Tuto mám bylinky. Nie je ich veľa, ale prinesiem viac.“ Asi o rok později jel pradědeček do Vídně a koho nepotká – doktora, co léčil prababičku. Doktor se pradědečkem pozdravil a mimo jiné se zeptal: „Jak dlouho ještě žila milostivá paní?“ „Co žila! Žije! A má dvojčata.“ radostně a s pýchou opáčil pradědeček.

    1. Tak dík, akorát ten slín bude problém,jediné naleziště co vím je za plotem policení školy, kde jsme se jako prťata po dešti klouzali… no uvidíme

      1. Hrnčíři, nyní keramici, používají hlínu hrnčířskou. Vyrobit takovou hlínu není jen tak. Rozhodně to NENÍ materiál, který se jen tak někde vykope. To, co se natěží je SUROVINA, to, se z té suroviny vyrobí, je MATERIÁL. Podobně je tomu při výrobě cihlářské. Navíc zde různé výrobky cihlářské vyžadují různé druhy materiálu, a tedy různé způsoby zpracování suroviny, vytěžené v hliníku. Hliník si cihelna chrání a opatruje.
       (hliníkem se nazývá místo těžby suroviny, nejedná se o aluminium a do Humpolce se nestěhuje)

      2. No toto je správná rada na léčbu a nejen co nám ordinjí samou chémii. Tento léčitel by se měl stát ministrem zdravotnictví a ty nechopné ihned vyhodit. To by byla podstata pro národ!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *