22 června, 2024

Už mají čas

Minulý pátek jsem se byl podívat ve Vracově na akci, kterou neorganizovala strana PRO. Tentokrát za lidmi přijela Rada národní obnovy, tedy Jirka Havel, Ivan Noveský, Vladimír Štěpán, Petr Bohuš, Zdeněk Jandejsek a další. Jak to jde Rajchlovi, to už jsem viděl hodněkrát, tož by nebylo od věci, mrknout i na někoho jiného a poreferovat. Navíc měli přijet i Peter Staněk a Martin Koller, to jsem si nemohl nechat ujít.

Hele, sál byl zase plný. Tentokrát se ode mě nečekal žádný proslov, takže jsem měl čas lidi spočítat. Bylo jich víc než tři sta. Obvyklé složení. Drtivá většina nad čtyřicet let. Nějací mladší tam byli také, už dávno v sálech nejsou jen důchodci, ale tátové a mámy od rodin jednoznačně převažovali. Někteří už si neměli kam sednout.

Asi začnu říkat, že plný sál už není příjemným překvapením, ale naprosto standardním atributem každého, kdo přináší do veřejného prostoru nějakou myšlenku. Kdo dneska nemá plno, jako by nebyl. Našlapat hlediště začíná být běžné. Už to neumí jen Lipánek a jemu podobní. Všichni ostatní už na to přišli. Už vědí, jak se dělá propagace a jaká jména je třeba dát na plakátek, aby lidi přišli.

Já vím, že se opakuju, ale nemohu si pomoci… něco se v tomto národě fakt pohnulo. Jako by lidé už viděli a nebo alespoň tušili, že se dosavadní společenská smlouva vyčerpala a mele z posledního. Cesta, kterou ukazuje Česká televize, už neláká. Západní způsob života ztratil svou přitažlivost. Koneckonců, koho by také bavilo se dívat na chlapy, co předvádějí dámské plavky? Kdo stojí o klekající fotbalisty? Kdo stojí o čtyřválcové Formule? Kdo touží po slabých, ale za to drahých autech? Kdo chce, aby mu něco jako Langšádlová kecalo do toho, co si dává k obědu? Kdo by toužil bydlet v amerických ulicích plných bezdomovců? Kdo by chtěl prodávat hamburgery za neprůstřelným sklem? Kdo touží po systematickém zakazování a ožebračování? Nota bene u nás? Český sen je vlastní dům s dvoumetrovým plotem okolo. Můj dům, můj hrad. Kdo by si přál o to přijít a být šťastný, že nic nevlastní?

Když pak český novinář každého, kdo takto smýšlí, rovnou označí za proruského trolla, tak to pak vypadá jako v hentom Vracově. Sál plný lidí, kteří se tu více, tu méně rozhlížejí po nových cestách a nových možnostech. Už na to prostě mají čas. Už zažili, že jim patnáct procent úspor sežrala inflace. Už vědí, že mohou makat jak chtějí, ale stejně půjdou do důchodu později. Už je jim jasné, že ať se budou chtít živit čímkoliv, stát jim bude házet klacky pod nohy. Už vědí, že jim vše bude zdaněno, zkomplikováno a Blyštivý Péťa tomu bude říkat: Česko ve formě. Už si nedělají iluze, že by snad konsolidační balíček pomohl. Vědí, že brzy přijde další a ještě horší.

Už mají večer čas na hledání lepšího světa. Už si jdou poslechnout, jestli pro ně někdo nemá nějaké řešení či východisko. Jsou zvědaví, jestli neuslyší nějakou použitelnou pravdu. Už vědí, že starý svět se rozpadá před očima a to mnohem rychleji, než by si před rokem dokázali představit. Už prokoukli tu propagandu, už Taberymu či Řezníčkovi na špek neskočí. Už také vědí, že nadáváním na gauči se to nevyřeší a tak jdou mezi sobě podobné a začínají hledat.

Víte, jaký je hlavní rozdíl mezi Jindrou Rajchlem a Radou národní obnovy? Jindra při svých vystoupeních mluví o věcech, kterým lze snadno uvěřit. Rada národní obnovy mluví o pravdách, kterým je těžké uvěřit. Jindra přináší svět, který všichni známe a máme na něj krásné vzpomínky. Rada národní obnovy přináší svět, který má být od základu nový. Jindra Rajchl říká, že řešením je návrat ke kořenům. Že tam někde za námi se nám vytratilo to, co udělalo náš svět velikým a je třeba se k tomu vrátit. Rada národní obnovy říká, že nový svět bude radikálně jiný, než ten starý. Jindra Rajchl je český Donald Trump. Rada národní obnovy jsou čeští Kataři. Kdo někdy slyšel mluvit profesora Staňka nebo Martina Kollera, ten mi dá jistě za pravdu.

Ale… na počet posluchačů už to nemá vliv. Už prostě přijdou, protože je třeba hledat. Blyštivý Péťa zachraňuje nezachranitelné. Možná právě proto mu to jde tak blbě. Táhne tuhle zemi někam, kde ji kromě pár hlupáků, nikdo nechce mít. Lidé už mají čas hledat a vědí, že musejí hledat. Jinak se ta vize Klause Švába naplní. Nebudou nic vlastnit… a dost pochybují, že z toho budou šťastní.

Naplnit sál začíná být snadné… tedy, pro opozici.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

286 thoughts on “Už mají čas

 1. OT: řetězce nás Čechy dojí dokrvava.
  Není řešením zavedení řetězce ryze českých potravin ?
  Nemyslím napalene bioeko Sklizeno.
  Nějaké sdružení zemědělců a pěstitelů. Na tom je asi založena polská Biedronka, ze se neplati marže zahraničním řetězcům. Je u nás vůbec česky řetězec?

  1. Možná JIP, ale ta je jen lokální.
   Pak snad Hruška, ale taky hodně lokální.
   Jednota už je dávno snad nizozemská.

 2. Idnes:

  Online reportáž
  20:11
  Polští a ukrajinští představitelé si nečekaně vyměnili hořké poznámky ohledně společné bolestivé minulosti, byť jsou země jinak strategickými partnery.
  Napsala to agentura AP, podle níž se někteří činitelé vyjadřovali k masakrům, při nichž ukrajinští nacionalisté za druhé světové války povraždili v oblasti Volyně desetitisíce Poláků.

 3. Vypadá to, že Peatesevic dostal milost po tom, co ho v Bělorusku odsoudili. Jak Vidlák tenkrát předpověděl, že se zachrání spoluprací s tamním režimem. Je to pochopitelný lidsky, že se nechtěl stát mučedníkem ve prospěch politiků v exilu. Každý tu sebeobetujici se povahu nemá a z gauče to nejde hodnotit. Přesto gaucovych nesmiřitelných válečníků je teď plno v Evropě. Režim by tam změnit šlo k lepšímu, ale barevné revoluce se už příliš zdiskreditovaly, aby šlo do nich vkládat naděje, že něco můžou zlepšit. Organizátoři slibují obvykle navýšení životní úrovně na úroveň EU a končí smutně.

    1. Co je to za ošklivého kluka, kterého statečně drží Vykulenec se Šaškem … Né, že bych jim to nepřál … Takhle to dopadá, když se jaderné bábě začne štěpit osobnost …

  1. Dokud nezabředla do politiky,pokládal jsem ji za rozumnou.

   Nechoď do politiky, nechoď do politiky, nebo se z toho zblázníš.

 4. Tak urciteeeee ….

  Evropská komise vyzývá k vytvoření alternativy k čínské iniciativě „Jeden pás, jedna cesta“.
  Evropa plánuje vynaložit až 300 miliard € na infrastrukturu – a konkurovat tak čínskému projektu One Belt, One Road (Jeden pás, jedna cesta).
  Italie se kvůli zhoršujícím se vztahům hodlá stáhnout z čínského projektu One Belt, One Road.
  Německo tvrdí, že bude hledat alternativy k čínskému projektu One Belt One Road, aby omezilo dominanci Číny ve světě
  Vedoucí představitelé zemí G7 se dohodli na zahájení alternativy k čínské Hedvábné stezce
  Bidenova administrativa zvažuje vytvoření konkurenčního programu k čínskému pod vedením USA.

        1. Že by konečně ty mundúry pro těhotné tankistky/tankisty, stíhací pilotky/piloty, nebo snad Europoslankyně/poslance…

   1. Lisabon budiž, ale ten Vladivostok …
    Také mne zajímá EU verze Hedvábné stezky. Zatím by spíše mohli navrhnout „Imigrační stezky“ z BV a Severní Afriky …

  1. Kdyže byli Macron a hned klobasa Stolz žebronit v Číně kvůli obchodním kontraktům? V březnu nebo v dubnu? A v květnu bojkot Hedvábné stezky? Obavám se, ze evropskou alternativou má byt Konopná oprátka !

   1. Další salva, střelba do vlastních končetin, které dle mne už došly … V další kole už se hold bude střílet do „orgánů“ 😁 ( když ty končetiny došly )

  1. Admirál napsal:22 května, 2023 (17:30)

   Já bych viděl cestu tady,
   My chceme.
   Bavoři chtějí.
   Kde je problém?

   Dlouho jsem váhal, protože níže uvedený odkaz jsem považoval za sci-fi.
   Jaroslav Novák – jaderný energetik

   https://www.youtube.com/watch?v=ebuK2VcCx7s
   Ale kde je problém?

   My chceme přijít k obrovským penězům.

   Němci nám je chtějí poskytnout.

   Kde je problém?

   No neberte to?

   Je to v akci.

   1. Josef původní napsal:22 května, 2023 (17:54)

    S Fialou nemáme šanci.

    Špatné signály, elektrikář špatně propojil kabely.

   2. Bavorsko ČR neposkytne ani cent. Jenom se chce vyhnout německému odklonu od jádra a postavit si JE v ČR. Veškerá elektřina půjde do Bavorska a ČR s tím bude mít jen výdaje (zabezpečení, likvidace vyhořelého paliva, pozemky pro el. vedení atd.)

   3. Tak mám dojem, že s těma jadernejma fyzikama je to nějak šejdrem, nemysloíte. Že by to jádro nebylo tak bezpečné jak tvrdí?

   4. Jardu Nováka znám spoustu let a upozorňuji vás vážně (hlavně Vidláka) – bacha, je to úplný magor.
    Bez legrace a doopravdy.
    Schizofrenní osobnost – na jednu stranu velmi chytrý, na druhou strašně destruktivní.
    Přál bych vám ho zažít u soudu, nebo když na něj byla uvalena exekuce.
    S ním může jít česká jaderná energetika skutečně do hajzlu (nu, nejspíš půjde i bez něj).

 5. Vidláku,

  může to být malichernost, ale snažím se dát si do pořádku ty vaše příměry. Píšete – náš „Trump“ mluví o věcech, kterým lze snadno uvěřit, o návratu ke kořenům. Naši „Kataři“ zase o věcech kterým lze uvěřit obtížně, o úplně jiném novém světě.

  Toho Trumpa bych zvládl, ale s těmi Katary, ke kterým přirovnáváte RNO, to je myšleno jak? Protože jsem ten badatel 🙂 v religionistice, nějak si vybavím, že Katarům se kromě ostatního vyčítalo to hlásání království, které není z tohoto světa, u kterého až moc tlačili na pilu. Z hlediska vládnoucí katolické církve samozřejmě hereze. Jeho existence Fiala to tak přirozeně u těch našich Katarů má taky.
  Ale co vy? Taky je vidíte jako moc radikální? Neumím si to srovnat. Kataři chtěli přece návrat k „ryzímu křesťanství“, což by z náboženského hlediska mělo být ok. Měli ale tam mít ten gnosticismus, manicheismus apod. Což nepíšu, abych se blejsknul, kolik toho vím, spíš, je to už podle vás taky „až moc“?

  Možná to srovnávám až moc do hloubky, takže mi v důsledku tam některý věci na sebe narážejí. Ale máte tam to obtížně uvěření novému „katarskému“ světu. Tak to s tou RNO myslíte, že sice z principu dobrý, ale moc jurodivý? Taky to tam maji sice podobně, jako „Trump“ (ryzí je přece návrat ke kořenům), ale moc pilujou pilou směrem k něčemu, co by lidé vlastně zase až tolik nechtěli?
  Ještě mě napadá, že to myslíte tak, že politický podfukář (to mu tak říkám, abych se zavděčil 3J klanu) to chce správně a v reálných podmínkách dosažitelně, kdežto heretici sice taky správně, ale nedosažitelně?

  Jestli si téhle mé otázky všimnete, hoďte mi sem nějaké dovysvětlivky. Míněno ne nábožensko teoreticky, spíš, protože jste učinilž 🙂 ty srovnání z nějakého důvodu, tak co jsou to podle vás ti RNO vlastně za vejlupky…

  1. Kataři především chtěli zcela změnit mocenskou hiearchii. Chtěli jinak postavený svět. Zatímco Valdenští a ostatní reformátoři spíš hlásali návrat k ryzím ideálům na počátku, Kataři hlásali novou společnost. Já nevím, jestli to je nebo není radikální. Ale RNO je na mě dost chiliastická. Když Peter Staňek mluví o kilometr vysoké tsunami, která co 12000 let smete povrch země, tak odmítám vypnout mozek.
   Já osobně si myslím, že lidé spíše chtějí návrat k tomu, v čem prožili šťastná léta života. Nechtějí Velké skoky, nechtějí radikální změny. Chtějí svět, který znají a chtějí, aby fungoval.
   Vždycky to nejde. Někdy se svět prostě změní ať se nám to líbí nebo nelíbí. Ale ani Jakobíni nepředělali den na desítkovou soustavu.
   Já osobně jsem zvědav, jak budou řešit hlavní rozpor – bojují proti Klausovi Švábovi, který hlásá radikální změnu ve společnosti a dělají to tím, že hlásí jinou radikální změnu ve společnosti… Tohle je rozpor, který lidem brzy dojde a budou vyžadovat vysvětlení.

   1. Vidláku fakt jste zábavnej „Když Peter Staňek mluví o kilometr vysoké tsunami, která co 12000 let smete povrch země, tak odmítám vypnout mozek.“
    Napíše člověk co čet v KNIZE o potopě světa a že nás hlídá stařík na obláčku – tehdy mozek vypínáte nebo jen odmítáte možnosti na základě vědy apriori?

    1. Já nevypínám mozek ani tehdy, když čtu Bibli… nevšiml jsem si, že bych vám tady vnucoval nějaký biblický fundamentalismus, že Země vznikla před sedmi tisíci lety. A rozhodně jsem nikdy Boha nepřirovnával ke staříkovi na obláčku.
     Mám ovšem zato, že etika, filozofie, hledání smyslu života, a podobné otázky se lépe zkoumají jazykem víry, protože používá lepší příměry i metafory než věda. Zároveň je víra plně součástí lidské psychiky a každý ji používá různými způsoby. Co je na tom divného, že ji používám i já a to způsobem, který je vyzkoušený dvě tisíci lety praxe…

    2. Nechci být, kverulant, ale když se podíváte dostatečně hluboko dovnitř sebe samého, tak tam toho chlapa na obláčku ve starozákonní podobě najdete. Živého a skutečného.
     Tady, religionista by nám k tomu mohl možná něco přidat.

     1. No ale vždyť on nemluví o sobě, ani o obláčku, ale o tom, jestli člověk spíše vypne v kostele než na přednášce nebo obráceně a jak přednáška z úst pozemšťana je absurdní, neboť tento ji nemá podloženu vůbec ničím, oproti božímu kázání zvěstovatele podloženému biblickými důkazy. Je to náhodou docela zajímavý fenomén

      1. Promiňte, ale samozřejmě mluví o sobě, to je zcela zřejmý fakt.
       Koneconcu jako kdokoli jiný v této a nejen této diskuzi mluví jen a pouze o sobě potažmo o svém pohledu na věc.
       Mě i Vás nevyjímaje.

       PS: nic jiného než svůj pohled na věc ani nemáme …

       1. Jo, my se pohybujeme v těchhle vodách, tak ještě štěstí, že nic neexistuje. Čímž není dotčen stařík na obláčku, ani selekce vyjádřená původním tazatelem

   2. Pane Vidlák.
    Klaus Schvab.
    Lehce mu lze porozumět, když neokrademe Rusko okrademe občany.
    Vždyť to nelze nevidět, že několik států, bez kolonii nebo li žití na cizí účet,nejsou schopní existovat. Proto ta válka na Ukrajině, jak mnozí tvrdí, jen válkou dochází ke změnám.

   3. Mám špatně tu zkratku, je to Národní rada obnovy. Ale to je technikálie. Nespadli z nebe, ale do těch různých paralelních společenství, ze kterých to vzešlo (či je to nějak jinak propojeno), skutečně nevidím. Netušil jsem teda, že to má až takový ráz. No, mají toho na ytb dost, zkusím nahlédnout. Z vašich slov mi k tomu asi nejblíž přijde ten chiliasmus, tak jsem zvědav…

    1. No a je to. Tak o čem jsme se celou dobu bavili, kdyż nemáte nastudovanou alternativu… Nemusíte s ní souhlasit, ale možná by byla lépe pochopena rûzná pro a proti úvah lidu

     1. Ledacos nemám nastudováno. Nepovažuju vaši poznámku za mimo, protože se po mé takto naformulované odpovědi samozřejmě taková nabízí. Zas tak bídně na tom ale zase nejsem.

 6. Tucker Carlson & Elon Musk – interview 1. část
  17/4/2023 – Rozhovor moderátora FoxNews Tuckera Carlsona s Elonem Muskem. Téma první části rozhovoru: vážné nebezpečí AI – historie vzniku OpenAI – ChatGPT – AI je v současnosti programována tak, aby lhala – Twitter a svoboda slova – Kam míří Twitter 2.0 – Musk vytváří nový konkurenční ChatGPT, který bude říkat pravdu: TruthGPT.
  https://bezpressu.news/videa/tucker-carlson-elon-musk-interview-1-cast/

  1. Je mi čím dál více fyzicky nevolno z náhle procitnuvších existencí, které nám právě teď musí zvěstovat velké povídání o hrůzách nesmírných, jenž už ne osvobození, ale „dobytí“ naší vlasti provázelo . Dá se říci, že proti onomu „osvobození “ byla léta pod protektorátním režimem selankou, což z těch čím dál častěji opakovaných verzí čouhá jako Sláma z bot. Hold revize dějin, postupná, a taktika obrácení vděčnosti v nenávist, a daří se …
   Apropo, proč si de Gaulle stěžoval u Ika na masivní znásilnění fr.žen spojeneckých vojáky …
   O tom drží kušnu, jako drtivá většina ostatních mamlasů…
   Pan „hysterik“ zapomíná, že jsme jednoznačně byli součástí III.Říše, objem vojenské výroby byl na 3. místě v Říši, nebýt Stalina jsme po II.WW zemí poraženou a opět ( stejně jako po I.WW ) platíme reparace.
   Odboj minimální – brzo zlikvidován, protektor si jezdí do sídla českých králů v kabrioletu bez ochranky – panebože, na co si hrajeme. Práskali jsme se mezi sebou, sloužili jak o život, a ti, co nás tehdy prodali by nás po válce v klidu kopii do zadku podruhé, a ještě si za to nechali zaplatit.
   Za další, 140 tisíc mrtvých při osvobození, a ohledy na zachování infrastruktury, průmyslu v zemi, která pro Rusa byla jedno a to samé, co Germánie.
   Měli nás přejet jako nepřátelskou zemi, a Prahu nechat pár dní napospas Němcům – připomínala by mnohem více Varšavu , a třeba by se nevyskytl Novotný …
   Jsme fakt verbež …

    1. TI současní jsou horší /možná, že jen vypatlanější – viz opět první tři priority, které jsem spolu s ostatními zavěsil níže/.

    2. Víte, mne nesmírně mrzí, až bolí, že taková slova a formulace na adresu vlastního národa vypouštím – rodiče i prapředci byli vlastenci.
     K oněm formulacím a závěrům došlo na základě prožitého, na základě pozorování lidí, jejich reakcí a povah v mnoha různých situacích, porovnávání s minulostí včetně té relativně nedávné, relativně ledabylé sledování politické sebranky, médií, občanstva v průběhu doby, a vnímání postupných změn v modelu uvažování i hodnocení vnějších podnětů veřejností , včetně reakcí.
     Jsou to smutné závěry, a míra vzájemného odcizení, bezohlednosti, arogance , agresivity, pokrytectví a falše neustále bobtná, ba přímo v mnoha disciplínách nabývá kritických hodnot a forem.
     Nějak k tomu neumím mlčet, děsí mne vývoj – dokáži si jej zhruba odvodit . Je to, a teprve bude skutečně fičák .
     Ta lhostejnost vůči destrukci, její obhajoba, popřípadě obhajoba původců, bezproblémové vstřebávání mediální masírky, popírání vlastních vzpomínek, masivnost rozšíření tohoto fenoménu nedávají příliš příležitostí k zlepšení dojmu.
     Hyen je dnes skutečně přespříliš, ve všech oblastech života.
     Vím, že za toho protektorátu šlo o život i za trivialitu, že to byla velmi těžká doba plná obětí, a nemíním se s kolaborací s původcem, ani se snahou vlést jim ochotně do zadku. Šokuje mne ta intenzita opovržení s vlastními mrtvými a zpupná lež, demagogie.
     Ano, jako tehdy i dnes jde o „jiné“ Čechy, ale pro ty dnešní neexistuje omluva možného fatálního trestu , plus velmi skromných podmínek.
     Dnes jde o vyžrané hajzly , fanatiky, bezskurpulózní vrstvy – děti dostatku, kterých je na můj vkus příliš mnoho, stejně jako tato skupina nastartovala nevratné změny.
     Vím, že můj domov je zde, mezi lidmi, jejichž nepěkné vlastnosti nepěkně komentuji. Navíc očekávám neblahý vliv, dopad „demoličních ekonomických reálií“ …
     Já skutečně onen „národ“, jeho budoucnost, vidím temně… Jak rád bych se mýlil …

   1. Příteli,
    to, nač tady narážíte, je ryzí proces realizace prvních tří /ze šesti/ priorit globalizace, jak je popsal Pjakin /jakkoliv to není jeho „vynález“/
    https://www.youtube.com/watch?v=WEINJQ6wd0Q

    Komu se více líbí psaný text /je to přesnější a navíc video jde od šesté priority k první/, tak tady to je /omlouvám se za délku textu, ale chci-li něco opůravdu sdělit, nejde to „štěkem“:

    „Co je to „globalizace“

    Ve dvacátém století se lidstvo setkalo s objektivním jevem zvaným globalizace. Globalizace je proces koncentrace řízení celého lidstva v jedněch rukou. Tento proces se vyvíjel po celou lidskou historii a nyní se blíží svému závěru. Před mnoha lety staroegyptští žreci (řídící elita) pochopili, že globalizaci lze řídit. Vypracovali obecné zásady a schémata řízení společnosti, zaměřené na dosažení vlastních cílů, a postavili se do čela tohoto procesu. Pokusíme se zjistit, jakým způsobem se v současnosti realizuje řízení procesem globalizace.

    1. priorita: světonázorová „Chceš-li pokořit nepřítele, vychovej jeho děti“ – východní moudrost Pokoření vybraného národa se stane trvalým, efektivním a prakticky nevratným, podaří-li se nějakým způsobem masově změnit světonázor lidí. Potom budou lidé chránit zájmy okupantů, považujíc je za součást svého běžného života. Nejvýraznějším příkladem ovlivnění vnímání světa je kastovní struktura společnosti v Indii. Na území Indie žije v naprosté bídě kolem 300 milionů lidí patřících do kasty tzv. „nedotknutelných“, neboli „little people“ (malí lidé), kteří jsou přesvědčeni, že toto je jediný možný způsob jejich existence ve společnosti. Tento příklad ukazuje, nakolik vnímání světa definuje života mnoha generací lidí po tisíce let. V současnosti rozlišujeme dva hlavní typy vnímání a chápání světa převládajících ve společnosti. Kaleidoskopické vnímání světa, když lidé v toku události a faktů nenalézají své místo v životě a každá nová událost jen přináší další chaos do jejich vnímání světa, podobně jako pohyb jediného skleněného střípku v kaleidoskopu pokaždé změní celý obraz. Mozaikové vnímání světa – lidé s tímto vnímáním vidí svět jako jednotný a celostní, ve kterém je vše podmíněno příčinně-důsledkovými vazbami a vznik nové skutečnosti nebo události doplňuje obraz světa činíc jej jasnějším, jako to dělá přidání nového kamínku do mozaiky. Bohužel, moderní kultura v naší společnosti podporuje převládání kaleidoskopického vnímání světa. „Vše, co vidíme, je jen obraz. Je daleko od povrchu země k jejímu dnu. Viditelné na světě považuj za nepodstatné, anžto tajná podstata věcí vidět není.“ Omar Chajjám, perský básník

    2. priorita: chronologická „Častěji se ohlížej zpět, aby ses uchránil vážných chyb v budoucnosti“ – Kozma Prutkov. Je známou věcí, že člověk, který zapomenul svoji historii, historii Vlasti, se podobá stromu zbaveného kořenů. Ale co nastane, zapomene-li svoji historii celý národ, nebo uvěří-li v nějaký historický mýtus, který je mu v zájmu nepřítele vnucen zevně. Přepisování historie národa nevyhnutelně vede k změně jeho budoucnosti. Právě proto každá změna vlády je vždy doprovázena přepisováním historie, a přitom si ani sami formální vládci neuvědomují, jak jsou zneužiti. To se dnes jasně ukazuje v odtržených, bývalých sovětských republikách. Proto je třeba vždy pamatovat na to, že historie sama nikdy nic neučí, historie jen trestá za neznalost svých lekcí.

    3. priorita: faktologická „Fakta neexistují – jsou pouze výklady“ – Friedrich Wilhelm Nietzsche. Ještě efektivněji lze vládnout národům nebo různým vrstvám společnosti podaří-li se žádoucím způsobem zpracovat lidské vědomí pomocí různých ideologií, náboženství, sociálních doktrín, médií. A kdykoliv bude zapotřebí, pomocí speciální metody aktivace předpřipravených rozporů, provokací, atentátů, skandálních článků, karikatur nebo i objektivně vzniklých chyb, jsou vyvolávány konflikty, které nezasvěceným připadají zcela náhodné. V naší době jsme svědky pokusů vyvolat konflikt mezi islámem a biblickým křesťanstvím. Zřejmě nejúčinnějším nástrojem pro zpracování lidského vědomí je televize. Na rozdíl od všeobecného mínění, že média jen odrážejí objektivní realitu, ve skutečnosti média realitu programují vytvářením postoje lidí k jednotlivým událostem.

    4. priorita: ekonomická „Dejte mi kontrolu nad penězi země a je mi fuk, kdo tam bude tvořit zákony.“ – Michaele Rotschild. Pro globalizátory nemá smyslu zničit národy kompletně, nějací otroci musí zůstat. Proto je potřeba podřídit jejich ekonomiku zájmům nadřízeného klanu tak, aby obyvatelstvo vůbec nepochopilo, co se vlastně děje. To lze zařídit pomocí globálních peněz a úvěrových institucí a pomocí lichvářského úroku z úvěru. Ten bankéřským klanům, nevytvářejícím žádnou společenskou hodnotu, přináší nepředstavitelné příjmy a jednotlivci, rodiny, ba celé národy po dlouhou dobu pracují na své splátky, které je v podstatě zotročují. Zavedení popisovaného mechanismu trvá déle, protože nejprve musíte společnosti vnutit nefunkční a nekonzistentní ekonomickou pavědu, ale rozhodně se to vyplatí. Vyplatí, protože v tomto případě se celá společnost, bez ohledu na to, zda lidé berou půjčky nebo ne, chápou-li tento mechanismus nebo ne, fakticky nalézá v ekonomické závislosti na úzké vrstvě bankéřů, napájejících tento systém jako baterie.

    5. priorita: Zbraně nepřímé genocidy „Pro Slovany žádnou hygienu, jen vodku a tabák“ – Adolf Hitler. Zničit nebo podřídit svým cílům celé národy lze pomocí prostředků genocidy: pomocí drog, alkoholu, tabáku, některých očkování a geneticky upravených potravin. Ale aby je lidé nevnímali jako zbraně, byly zamaskovány: s pomocí kultury, sdělovacích prostředků, speciálně vymyšlených memů a gagů jsou nabízeny jako neškodné prostředky pro relaxaci, odbourání stresu, pro zábavu či dokonce pro získání odolnosti proti onemocnění. Přitom ve skutečnosti se jedná o nebezpečné jedy s degenerativním vlivem na genetiku, zabíjející lidi duševně i fyzicky, jak přímé spotřebitele, tak budoucí generace. Máte za to, že to je svobodná volba každého jednotlivce? Je to vnucená, iluzorní volba, protože naše kultura od samého dětství nabízí člověku buď vybrat lež č. 1 – konzumovat omamné látky s mírou, nebo lež č. 2 – bez míry.

    6. priorita: Zbraně fyzické likvidace /od nože po raketu/ „Válka je pokračováním politiky jinými prostředky“ – Carl von Clausewitz. Nejstarším a nejrychlejším způsobem řízení lidí je válka. Cílem každé války je dobytí území, bohatství, lidských zdrojů nebo úplně zničení nepřítele. Historie lidstva pamatuje množství krvavých vlek. Během globálního historického procesu se objevovaly stále sofistikovanější a dokonalejší nástroje určené k ničení a zotročení. A nyní se lidstvo ocitlo v pasti, protože je nutno trávit více a více prostředků na nekonečné závody ve zbrojení. A nakonec jsme vytvořili takové zbraně, které dokáží společně s nepřítelem zničit i celou civilizaci.

    Všechny tyto řídící mechanismy byly dosud skryty a znal je pouze omezený počet zasvěcených, ale nyní se, s ohledem na činnost objektivního Zákonu času, vše tajné stává zjevným a každý člověk to při troše vůle může vidět. Nyní se projevila ona neviditelná ruka i její majitel, který svého času přišel se všemi těmito mechanismy a umně je aplikoval během globálního historického procesu. Tento objektivní jev v životě společnosti byl pojmenován konceptuální mocí a mechanismy vedení válek nebo řízení společnosti byly označeny za zobecněné prostředky neboli priority řízení konceptuální moci. Dnes, při pochopení popisovaných mechanismů, už každý může sám odolávat vnějším vlivům na sebe, vedeným v rámci všech priorit. Každý sám za sebe může přijmout rozhodnutí: zůstat otrokem, nebo se osvobodit a stát se Člověkem. „

  2. Eda Stehlík už minimálně 10 let žádným historikem není. Nejprve stoupal karierním žebříčkem v armádě, jenže pak mu zrušili flek na odboru pro veterány a z něj se stal prašivý civil. Funkce šéfa Památníku Lidice asi málo nese, tak plácá kraviny a snaží se dostat do politiky.

  1. Necekal doufam nekdo, ze nazor ceskeho parlamentu potazmo volicstva nekoho zajima, ze? Tohle jsou vnitropodnikove procesy.

   1. Ziram na chronologii !
    Verchuska to má úplně na háku- proč se crcat s nějakým hlasováním. A ani stopa nevole v mediich, mezi lidmi 😵‍💫🫣🫢
    Ukázka arogance moci

 7. Stehlík: Rusové tu mají „hraniční kameny“. Sahá sem jejich sféra vlivu. Musí k zemi

  3:31 – 7:05 Proč se při debatě o osvobozování Československa opomíjejí brutální činy „osvoboditelských armád“, jako například znásilňování žen. Je správné vůbec používat pojem „osvobození“?

  12:50 – 14:52 O tom, jak bychom měli nakládat s ideologickými symboly moci ve veřejném prostoru.

  https://video.aktualne.cz/spotlight/spotlight-rozhovor-eduard-stehlik-video/r~5555d1a4f55911ed82b7ac1f6b220ee8/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *