12 června, 2024

Ukrajina – ne, opravdu nevyhrává(me)

Včera jsem četla několik zajímavých článků a postřehů o aktuální situaci na Ukrajině, tak se s vámi o ně chci podělit. Nejsem vojenský analytik, a tak to prosím berte jen jako moje osobní zamyšlení.

Ukrajinští vojáci pálí na ruské pozice u Bachmutu z finského 120 mm minometu, 11. ledna 2023. 

Přemýšlela jsem, jak moc ji uškodilo to, že se o tom celou dobu lže. Je to divadlo jen pro nás, nebo i pro samotné Ukrajince? Ono jich tam totiž opravdu neumírá málo, to číslo se zřejmě už nepočítá jen na desetitisíce. Jak moc ji nejvíc ubližují právě ti, co fanaticky jako pitomí řvou, že je všechno v pořádku, dodávky jsou, zbraně jsou, všechno je na pohodu, a ty co tvrdí opak označují jako dezoláty, kteří jen schválně podrývají bojechtivou morálku, a jsou to ideálně proruští kolaboranti a trollové.

Tak ono to všechno asi je, jen jaksi asi někde jinde. Například německá vláda sice zveřejnila seznam pomoci, který ke konci července obsahoval celkem 120 položek, včetně nejmodernějších tanků Leopard 2 a transportérů Marder, které byly po dlouhém váhání přislíbeny na začátku roku a byly dodány na jaře. Deník WELT pravidelně sledoval aktualizovaný seznam dodávek, a zjistil, že v posledních dvou měsících nebylo téměř nic dodáno. Tedy kromě 11 tisíc dávek konzerv.

Čím dál tím víc mám pocit, že Západ včetně USA pomáhá, jen když Ukrajina vypadá jako dobrá investice a když vypadá slabší couvá a s přihmouřenýma očima by možná začal dělat i nějaké ty dohody. Nejnovější odhady jsou tak podle CNN významnou změnou ve srovnání s optimismem na začátku protiofenzivy. Očekávání byla podle oslovených odborníků „nerealistická“ a nyní přispívají k požadavkům některých lidí na Západě, aby začala mírová jednání a zvážily se územní ústupky ze strany Ukrajiny.

A tak Zelenskyj dělá co se dá, slibuje nereálné ofenzívy a posílá další statisíce chlapů prakticky bez výcviku na frontu vstříc tisícům min, a za tu dobu velmi silnému ruskému opevnění. Musí. Slíbil to, tak do toho jde za každou cenu. Píárově bojuje o Bachmut, zatímco Rusové dělají kilometry zákopů. „Vysoce postavený západní diplomat tvrdí, že ukrajinské síly ve skutečnosti neprošly ani první linií. Pokud podle něho zůstanou uvázlé zhruba v nynějších postaveních po dobu několika dalších týdnů, těžko lze očekávat, že by se situace měla vzhledem k jejich postupnému vyčerpání najednou změnit.“ A přijde podzim, zima. Co bude, až Ukrajinci „dojdou“?

Na červencovém bezpečnostním fóru v Aspenu si Zelenskyj stěžoval na pomalý přísun zbraní ze Západu a stál tam jak kůl v plotě. Nemyslíte vy všichni rádoby ukrajinští fanoušci, co už ho vidíte skoro v Moskvě, že měl pravdu? Že tím svým zlehčováním situace a řvaním, jak je všechno v pořádku jste jim ublížili mnohem víc, než všichni ti, které jste považovali za ruské trolly a málem byste je za to ukřižovali? Nemyslíte, že spíš kvůli vám, než kvůli nim teď budou umírat další tisíce lidí, a Západ se ve finále ve vlastním (jak jinak) zájmu radši nějak dohodne? Že prostě měli zase pravdu proto, že to nejsou ideologií zaslepení magoři, ale realisticky uvažující lidé?

Ale jak říkám, tohle berte jen jako mé osobní zamyšlení nad tím, že už i světový tisk, a sem tam už i náš mainstream, začíná psát o tom, že ono to možná celé dopadne trochu jinak. Že zkrátka západní velmoci chtějí jen Ukrajinu (jako každého) využít, ať už k čemukoliv.

85 thoughts on “Ukrajina – ne, opravdu nevyhrává(me)

 1. Na seznam.cz vyšel článek s názvem „Útoky na lodě i mosty. Ukrajinci převzali iniciativu a jdou si pro svůj Krym“.
  Zdá se, že Ukrajinci na tom nejsou zas až tak špatně.

  Pro nás by bylo lepším, kdyby zvítězila Ukrajina, anebo se dohodlo z hlediska obou stran spravedlivé příměří, potažmo spravedlivý mír. Z hlediska obou stran !!!! Ne z hlediska např. nějakých diskutérů či papalášů z EU či z SSA.
  Pokud by však Ukrajina (ze svého hlediska, co se týče území) zvítězila, nebylo by rozumné Rusko “ porazit“ (tento pojem viz H. Broch : Teorie masového šílenství), to znamená uvést zemi do chaosu, do hyperinflace , do vysoké nezaměstnanosti – zkrátka a dobře do situací podobných těm v Deutsches Reich verze Weimar. Protože pak by mohl následovat nějaký ruský Hitler – to by nebylo dobré pro nikoho…..
  Připomenu jen, že ve vztahu k Deutsches Reich verze Hitler, respektive verze posthitlerovská, byl použit Marshallův plán, ne Morgenthaův plán….a to měli nacisti a spol. za sebou obrovská masová vyvražďování, včetně rasistického průmyslového masového vyvražďování osob, o kterých němečtí rasisté usoudili, že jsou Židy. Nu a co ? Uplynulo jen několik let a čerpali : peníze, výrobky, služby, začlenění do globálního obchodu, dokonce začlenění do vojenských paktů de facto Spojenců – západní Němci do NATO, východní do VS.

  I have a dream :-D, že jednou si budou Ukrajina a Rusko dobrými sousedy. Příklady z historie máme, např. Němci a Francouzi, ti si šli tvrdě po krku po celé generace. A že se pak dostane i na obyčejné lidi obou států, z toho koláče, z kterého jsou zatím hyperobezní oligarchové obou států.

 2. Vypadá to, stranický tisk jako je Seznam už pochopil, že ta slavná ofenzíva na frontě prostě nějak nefunguje a tak začínají oslavovat každý teroristický útok na civilní cíle na území Ruska a ještě to hrdě nezvali „ukrajina otevřela druhou frontu“. 😀

 3. Na patria.cz vyšel článek s názvem “ „Je to bezpečný přístav, to ví každý.“ Warren Buffett si ze snížení ratingu Spojených států těžkou hlavu nedělá“.
  WB během krize 2008/2009 poskytl likviditu Bank of America. Výměnou za preferenční akcie a opce. Vydělal, ale s ním i celý svět. Protože pády finančních institucí “ too big to fail“ by mohly lidstvo zahnat o několik desetiletí zpět, ne-li něco horšího.
  Znárodnění AIG , v peněžní hodnotě možná více jak kdysi znárodňování u nás, bylo zřejmě také nutným krokem, kdy nakonec na tom SSA vydělaly i peněžně.
  Připomenu – kořenem krize tehdy bylo „selhání“ 😀 ratingových agentur, které de facto sračky (finanční deriváty odvozené zejména od toxických hypoték )hodnotily triple A(AAA). Už nevím kdo tehdy sázel proti tomuto běsnění…a vydělal miliardy USD, hlava už neslouží. Ale Michael Burry je znova na scéně :
  https://www.cbsnews.com/news/michael-burry-the-big-short-investor-us-is-in-recession-by-any-definition/
  JO, Michael Lewis vyšel i v češtině, někde v 20 metrech knih mám jeho “ Big Short“. Pamatuji si z toho ale kulové. 😀

 4. Dneska si Sojgu stezoval, ze Zapad dodava Ukrajine zbrane. To je debil, ani netusi, ze to je Putinovym zamerem. Cim vice zbrani, tim vetsi demilitarizace! Cim delsi ma Rusko hranice s NATO a cim blize jsou Moskve, tim bezpecnejsi je jeho prihranicni sanitarni zona!

   1. Pokud se dle Sojgu hrozba bezpecnosti Ruska znasobila, musi byt debil, protoze nechape rafinovanost putinovske demilitarizace.
    Ta totiz pociva v tom, ze cim vice zbrani Ukrajinci nasadi, tim vice jich Rusove znici.
    Ergo kladivko by se hrozba bezpecnosti mela snizovat a nikoliv nasobit.
    Anebo jste uz zapomnel na vlastni horecnate teorie zpusobu demilitarizace?
    Ale stacilo, chudak Rajchl, je mi ho uprimne lito, mit takovehle zastance, to je na masli.

    1. To on jen tak kalí vodu, přecedo …

     On čte pilně Vidláka a ví proto, že čím víc zbraní Ukrajina dostane, tím líp. A čím víc zklikviduje svých vojáků, tím taky líp, protože tím zajistí, že nevyhraje příliš rychle, což by bylo proti ruským zájmm. Teď to pochopii i v USA a začali likvidovat stejně Ukrajince. Připomíná to ty vojevůdce z pohádky, jak obětovávali křídla.

     Hlavně že nepodlehl gaučákům. Zatím Rusové nakupují čínské vysílačky, pletou sítě a dokonce z plechu letují zásobníky pro kulomety a vyrábějí kontejnery na dynamickou ochranu.
     To je další mazanost – likvidace některých odvětví ruského vojenského průmyslu. Třeba kdyby měli drony už v únoru 2022, hrozilo by, že by měli malé ztráty a mohli by nedej bože rychle vyhrát. Proto taky nechal v roce 2022 zlikvidovat továrnu na munici a fabriku na vrtulníky.

     Zajímalo by mě, jestli jeho mazanou strategii budou opakovat soudruzi v NATO.

    2. Kladivko , Sojgu je clenem vlady ,predseda vlady je nejakej Misustin.
     Sojgu rozhoduje v ramci cele vlady, kladivko. A hrebiky.

 5. To je takový zvyk, že spousta lidí v médiích pořád věří frázím o ohromné početní ruské přesile. Tentokrát na většině míst po většinu času početní přesilu nemají. UA zase má jen málo letadel. Politici jsou neústupní v obou zemích. Slova o vyjednávání jsou jen divadlo především pro třetí svět. Při dostatečně silné vůli k boji ho jde prodlužovat velmi dlouho, bojovat ve městech, vyhlásit partyzánskou válku, vládu přestěhovat do exilu, nepodepsat příměří atd. Podpora partyzánů je mnohem levnější než potlačování partyzánů armádou a správa obsaženého území.
  Rychlé uzavření příměří bylo zvykem u tzv. kabinetních válek mezi monarchy, které byly svou podstatou omezené. Ta doba už je dávno minulost. Kolik válek po roce 1945 skončilo něčím rychlým jasným vítězstvím? Málo.

  1. Nakej vobrazek z Ukrajiny postaci . Jde predevsim o delostrelecky souboje a kdyz se nekdo a neco vobjevi na poli, tak do toho picnou.
   A sou v tom velmi presny a partyzana taky , kdyz se vobjevi ..
   Este na nej hodi neco z dronu , ten vidi vsecko ,nic a nikdo se neschova..
   Fraze o pocetni presile . Rusu je asi 150 milionu a ukru ted 20 milionu.
   Verit a spolehnout se na fraze vo pocetni presilu nelze.
   Pak existuje neco jako hlidani hranic.
   Podpora paryzana pak vazne a ve mestech ,kde sou vsude kamery ,fizlove ,
   lidi s telefonama , vsecko a kazdyho nafilmujou i partyzana
   a co jeste dela a provadi za partyzanstiny..
   Dobra rada nad zlato.
   A dostatecna vule ..k boji , odhaduju ,ze partyzan nevydrzi a neprezije
   ani 8 hodin, partyzanovani..Ani doma , kdyz sedi u pocitace. Kazdyho hned chytej.
   Novy druzice ted vidi v noci i v mlze.

 6. OT k ukrajinským vojákům, vycvičeným podle standardsů NATO.

  Dnes jsem slyšel na Rááádyjožumpálu, jak soudruzi jásají, kolik už jsme vycvičili Putinobijců.
  Pak tam nějaký soudruh střihač neuhlídal větičku, kterak jsou účastníky výcviku i Vasilové, kteří už na frontě byli a komentují prima nápady soudruhů instruktorů, kteří školí novopečené ukradinské generály.
  Následně z toho soudruh kecálista vybruslil větou v tom smyslu, že je to zajímavá výměna zkušeností.

  Jako bych slyšel soudruhy komanče, ti taky je pořád měnili zkušenosti a hen ten socializmus ne a ne dotáhnout do konečné podoby.

  No, když jsem si přečetl vlkovo šlánky, je mi vše jasné.
  Soudruzi instruktoři nemají ani šajn, s čím se setkají jejich svěřenci po příjezdu na Donbass, tudíž je učí, kterak bojovat s pasáky koz a velbloudizovanými (podle slova motorizovanými) údernými skupinami.

  1. Ve Vietnamu byly napalm ,agent orange, tech co setri planetu a klima.
   Taky hrozne a porad bojujou proti otroctvi. Nejsou rasisti jako nacisti.
   Miliony otroku ve Vietnamu ,Iraku a jinde vyhladili bombama..
   Vietnamci jim ale poridili napr. Jumping Betty.
   To byla mina , ktera vyskocila do vzduchu , aby zneskodnila rovnou nekolik usaku..

 7. Chce Ukrajina přežít, a reprodukovat se?

  Ukrajinské požadavky na vojenské lidské zdroje dosahují kritického prahu

  …… V článku The Jameson Foundation je o téhle válce zmínka.
  Že když Fini zmobilizovali 14-15 % populace došlo ke kolapsu.
  Já v té zmíněné knize četl něco trošku jiného – totiž , že tehdejší finský prezident maršál Mannerheim, mimochodem kdysi skvělý carský generál, začal jednat o příměří s Moskvou, když fyzické ztráty jeho vojáků dosáhly úrovně 5% z mobilizovaných. S odůvodněním, že malý finský národ, chce li přežít a reprodukovat se, si nemůže nic více dovolit….

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/08/09/1001880/

  1. Josef: Mobilizace někdy byly v podstatě totální, ale je rozdíl, jak dlouho se bojovalo. Finsko bojovalo tři měsíce intenzívně v létě 1939-1940 a dokázali vyjednat podmínky sice tvrdé, přišli o Viipuri, dnešní Vyborg, ale většinu území uhájili. Získali si neochotný respekt Kremlu. Srbsko v letech 1914-1915 mělo možná rekordní mobilizaci asi 750 000 vojáků že 4 milionů obyvatel. Měli velké ztráty a škody, ale pořád měli po válce vysokou porodnost. Dočkali se vzkříšení své země. V současnosti už to samozřejmé není, když Arménie po rozpadu SSSR vybojovala cestu do Karabachu, následovala ekonomická krize kvůli blokádě hranic, vlna emigrace a snížení porodnosti. Je to kacířské na to ukázat, ale UA je víc ohrožena snižováním počtu obyvatel než ztrátou území. Bez části území, pokud zůstane nějaký přístav u moře, země fungovat bude, ale bez pracujících, ekonomika nepojede. Nedávno jeden z jejich expertů ekonom nebo nějaký novinář napsal, že po skončení války by měli mít muži zakázáno vycestovat tři roky. Jeho krajani mu kriticky odpověděli, že touhle logikou by mohl navrhnout hned zákaz skoro všem obyvatelům a napořád jako v SSSR.

   1. Skvelej general a nacista Mannaerheim , ved 30 divizi az ke Stalingradu.
    Potom zebral na Hitlerovi, my sme malej narod , pust nas domu..
    Mel este ten respekt Kremlu..

 8. Vsak comu nerozumies? Mas to tam…

  Čím dál tím víc mám pocit, že Západ včetně USA pomáhá, jen když Ukrajina vypadá jako dobrá investice a když vypadá slabší couvá a s přihmouřenýma očima by možná začal dělat i nějaké ty dohody.

  Kazda vojna je v podstate biznis. UA bola investicia za mnoho mld dolci a cez nu sa mal dostat KoZa k ruskym surovinam. Uzemiu. Pode.
  A ked sa investicia javi ako nevyhodna, je lepsie sa vratit z kratsej cesty. Len tu je ten problemik, ze ani KoZa a uz vobec nie Zele nemozu povedat, ze hops, cosmesitosmesi a podme sa zase kamaratit.
  Velmi, velmi, velmi … proste velmi teraz KoZa maka a mysli na to, ako minimalizovat skody.

  A podla mna najvacsi nedomysleny pruser, ktory KoZa vyviedla bol ten, so SWIFTom a zablokovanim rezerz centralnej banky Ruska.

  Pac donutili Rusko a okolie stvorit a ozivit a zacat aj prakticky fungovat na vlastnom penaznom systeme. A cil ked ten system funguje a dokonca rastie, zisti Viki Nulandovic ze ju moze poslat doprdele aj domorodca z Nigeru. A ona mu nemoze povedat nonotyty, budu sankcie a nebude SWIFT bo domorodec jej povie, sak noproblema, budeme ficat na ruskom systeme. Pa pa.

  Rusi vojnou ziskali Donbas so vsetkymi surovinami. Ziskali Azovske more. Ziskali urodnu podu juznej UA.

  Surovinove, ludske ci uzemne zisky u KoZy su – mierne povedane – neprimerane nicotne vzhladom na tie strasne vydavky, co to stalo a stoji.

  1. Největší průser koalice ochotných byl ten, že řekla, že je zbytečné s ní uzavírat jakékoli smlouvy.
   Že jde o bandu banditů a její nordické lsti.
   Že v jejím případě je diplomacie zbytečná.

   1. Ona taky důvěra rusáků v nějaký dohody a smlouvy s KoZa už nude na bodu mrazu, protože veškeré smlouvy a dohody KoZa považovala neztak za cár papíru a rusáky podrazila při každé přiležitosti. Museli by být idioti, se nechali opít něajkým dalším Minskem.

  2. Skláním poklonu Vašemu skládání písmenek. TO:
   „Pac donutili Rusko a okolie stvorit a ozivit a zacat aj prakticky fungovat na vlastnom penaznom systeme. A cil ked ten system funguje a dokonca rastie, zisti Viki Nulandovic ze ju moze poslat doprdele aj domorodca z Nigeru. A ona mu nemoze povedat nonotyty, budu sankcie a nebude SWIFT bo domorodec jej povie, sak noproblema, budeme ficat na ruskom systeme. Pa pa“ nemá chybu

  3. Ten rusky mezibankovni komunikacni system byl vytvoren uz v roce 2015. Uz tehdy na zapade nekteri politici navrhovali odpojeni od SWIFT. Svuj vlastni penezni komunikacni system ma i Cina. A v roce 2019 Rusko a Cina ty systemy propojily. Ale marne se snazili presvedcit k pouzivani take jine staty, trochu uspesni byli u bank jenom ve stredni Asii, Belorusku a Iranu.
   Kdyz Zapad odpojil Rusko od SWIFT, hned se chtelo nekolik desitek statu pridat. Ale USA za pridani se vyhrozuji sankcemi, tak se informace moc nesiri. Vetsinou se penize z rozvojovych zemi do Ruska posilaji pres nejake cinske banky.

 9. No, smutný na tom ze že ikdyz to třeba dopadne porážkou choutek KoZa, tak pořád budou mít jako „cenu útěchy “ kolik se vzájemně pobilo mezi sebou vlastní rukou Slovanů (a teď to slovanstvi prosím berte jako zjednodušení bez ohledu na nejaky rozbor genomu UA/ Rus obyvatelstva)

  1. No takovy ty vase „slovany“ , co se vzajemne pobili ,
   /mozna se zamyslet proc se pobiji , by tady pomohlo /,
   jako treba polaci jejich spojenectvim s Hitlerem jich pobilo miliony /,co nadelate,
   ,myslim , ze je pobil jejich vlastni zhovadilej a nenavistnej fanatismus.
   Nemusite nad nima plakat..Kdo chce kam….
   Ze nechapou , kdyz se valka jim dnes nedari , ze maji pouzit jine prostredky
   k dosazeni svych cilu , ze utoci na svoji vlastni populaci na pokojna mesta a
   poradaji ofenzivy sami na sebe, jako prave ted na fronte…
   Ten rozdil s nasimi antifasistickymi , antigermanskymi Legiemi stale ukazuje ,
   jak se narod nejen zachrani ale vytvori.
   Bohuzel nas tenkrat zaskocili agenti ze zahranici poslany , ten hlavni a nejvic ceskej ,mel taky germanskej a tusim slovenskej puvod..

 10. Už to píšu po několikáté:

  Až to Ukrajincům v zákopech DOCVAKNE, že jsou za vola a za kanonenfutr, tak to teprve bude MELA. Za stávající situace jim to nemůže nedocvaknout.

  A ta chvíle se rychle přibližuje.

  1. Podcenujete silu dlouholete masaze. Nemci taky umirali po tisicich v zakopech… a stalo se co? Cisar sice odkracel kacet stromy, ale jinak v zasade nic.

   1. Nu, ona ta skororevoluce 1918/1919 v Německu sice nevyšla, ale jen o příslovečný fous (dnes v Německu spíše fous prorokův).

  2. JIm to v těch zákopech docvakává, ale to je pozdě. Pozdě je už když je uloví.
   A pak se tady radujete, že masakrují „ukrouše“.

  3. Jak tak sleduji Ukrajince, tak ti, kterým to docvaklo, se již vyskytují mimo ruinu.
   Ti ostatní na nějaké docvaknutí nebudou mít dost času, protože z nich bude sekaná.
   Rusi (a dnes už i Ukrajinci) tomu říkají masné útoky.
   Až budou jednou zveřejněny skutečné počty padlých na straně Ukrajiny i díky těm jejich masným útokům a našim zbraním a oběživu, tak se budou válkychtiví podporovatelé zeleného narkomana divit i ušima.

   1. „Až budou jednou zveřejněny…“
    Někde jsem četl, že plocha obsazeného Ukrajinou území od začátku ofenzívy (2+měs.) je menší, než plocha nových hřbitovů na UA za tutéž dobu

    Jak říkáme my latiníci – taková je selavi!

     1. Hmm, takže to „taková je“ vám nevadí?
      Vidíte, jak inkluzivní jsou moje texty? Umožňují zapojit se do diskuze i řadovému fach-imbecilovi s nulovým příspěvkem k podstatě článku.

    1. Za sebevrazedny zfanatizovani se plati draze.
     Muzeme fanatismus priradit, jako prostredek k opojeni drogami,
     opiaty ,taky prisne zakazanymi. .U jinych opojeni zisky..
     Ve filmu Zlate opojeni.
     Zadny takovy nechteji prezit za zadnou cenu..Udelaji vsecko.
     Aby jim vladl treba fuhrer Hitler , nebo jinej , udelaji vsechno a se zamilovanou radosti se nechavaji za takovyho kazdej den masakrovat.
     Nic se celkem nemeni , modly tech myslim Mayu , nebo Inku ,
     vymysleny jejich knezima na masakry ,byly priserne krvelacny ,
     jako dalsi modla, Dolfa.
     Uz z duvodu , ze ten fanatismus je oslepi do zhovadilosti
     a nemuzou ani poradne valcit.
     Kdyz musi, kvuli tomu fanatismu.
     Musi se venovat masakrum jinych , jako nacisti v Polsku a v Rusku i u nas.
     A v celym svete..
     Blietzkrieg a velkej taky probihal , ze vozili behem valky misto vojaku a materialu a co bylo treba , prevazeli sem a tam ,
     miliony veznu po cely Evrope. A jeste chteli takhle vyhrat valku..
     Potom za padesat let najdete japonce v dzungli ,
     ktere porad bojuje druhou svetovou..
     Hitler pres noc vojenskej genius posilal armady bojovat i do pouste ,
     v Severnim Africe a co si tam chtel vybojovat , kdyz si ani nezajistil Gibraltar, aby moh ty armady zasobovat..

  4. Nedocvakne. A nemuze.
   Protoze jejich nenavist k rusum , jim skoro nic jinyho nedovoluje..
   Radsi zahynou..Videl jsem nejaky obrazky , utoci , porad strili na vsechny strany a hlasite rvou pritom nadavky na rusa. To neni nejlepsi .
   Potrebujete chladnou hlavu aspon..
   Ukazalo se , ze zaostavaji v umeni bojovat , ukazovali nedavno ,
   jak jeden ruskej tank a ctyri vojaci v nem , vyridili za chvilku jejich 2 tanky a 6 obrnenych vozidel…
   Dostali medajle a este Putina radne vozebracili .
   Kazdej dva kousky , pudou domu vobohaceny..A este hrdinove..
   Mimo ty zmineny , nato instruktory a instruktorky , ktery videli valku mozna,
   ve filmu vo Rambovi a poucujou a cvici vojaky , ktery stravili na fronte nejakej patek , jak maji bojovat..Tohle uz neni mozny a zaroven je.

 11. Autorka

  Vaše kolosální chyba – neustále se pokoušíte MYSLET!
  Myslet je FUJ!!!
  A navíc i BLÉÉ!!!

  A jestli toho nenecháte budete stejně hnusná, jako já!

  Pravidlo č.1 NEMYSLET!
  Pravidlo č. 2 Neustále si opakovat pravidlo č. 1!
  Jen tak docílíte věčné chytrosti krásy a mládí!

  1. Kdyz se zamyslet muze bejt zabavny a nezabavny…. taky.
   /srolovat , zavada neni ve vasi vzdelane mysli, plne vzdelani/.
   Kdyz autorka uvadi nam ctenarum , ze cetla neco zajimavych clanku a postrehu o aktualni situaci..
   Na to navazuje podivuhodnym a kuriosnim sdelenim , ze neni vojensky analytik..
   Ke pouhemu cteni clanku a postrehu , da se este postrehnout , ze celkem potrebujete jenom umet cist.
   Neuvede ani jeden clanek a postreh , ani autora ,ktere cetla a cerpala z nich..
   Nejsou ty clanky, ale natolik zajimavy ani autori , ze zustanou anonymni,
   pro ctenare.
   Ale v dusledku cteni , se objevilo u autorky zamysleni..
   Potom autorka jeste premyslela. A vo tom co ctenim zjistila .
   Napadlo ji vysledky premysleni s nami sdilet. A nic proti tomu…
   Ukrajina a vsichni celou dobu lzou..Je to divadlo pro nas a taky pro ukry se pta..

   „If they ask you , why they have to die , tell them their fathers lied“./Kipling/.
   „Oncoming events ,cast their shadows“.

   Muze leckoho treba napadnout taky zapremyslet..
   Pokus o zamysleni , odhad, proc neni zadny kloudny ,cilevedomy zamysleni…
   A ktery by u tech davu velkomyslitelu vo ktery neni nouze , k necemu vedlo.
   Lez , pretvarka , fales a podvod , jsou stary jako lidstvo samo..
   Nekterym se to priserne nelibi , takovy spatnosti kazi jejich posvatnou a nedotknutelnou pravdu.
   Mistr Jan z Husi dokonce vedl krizacke tazeni na ty lzi a spatnosti ,az do Kostnice..
   Skoda , ze to nebyl Jan Zizka. By to dopadlo urcite dobre.
   S nasledkama dodnes , nemeli bychom jeste okupaci Vatikanem.
   Kolik casu meli myslitele , aby zasahli a se spatnostmi vyse uvedenymi
   zatocili, jak se patri.
   Kdyz odedavna postacilo a postaci se zamyslet. A udelat zavery ..
   Jak s nimi , se spatnostmi skoncovat a bez potizi s takovymi velmi
   vynikajicimi nad nas obyc lidi..
   Nevynechaji jednu prilezitost nam ukazovat , povysovat se , poucovat a vyucovat
   a nechavat si zaplatit , kdyz se pysni jejich myslenim..
   Potom ale myslitele nezavedou pravidla , dle kterych se s lzi skoncuje nadobro.
   A nezavedou .Podezrely , spatny , vodhalit a vysetrit..A zase nic.
   Vo lzich a klamech ustavicne vyucuji poucky na skolach , kazdej den teoreticky vychovavaji , uvadeji priklady ,ktere vedou ke spatnym koncum..
   Na to sou velky ministerstva , vydavaji se mega miliardy a lez kvete,
   jako nikdy jindy.
   Stiznosti se mnozi, jako nikdy jindy.
   V praxi bohuzel neudelaji nikdy nic. Veci tak jeste vice zamotavaji a komplikuji..
   A Pravda vitezi kricel vsude ten akademik , fanaticky nadsenej humanismem
   a jeste vice jako politik, vo ty pravde , jak furt s nim vitezi.
   Kdyz prave pod jeho vladou kvetla lez,pretvarka , jako nikdy predtim, mozna vic.

 12. Zamýšlíte se zcela správně a logicky a na řadu těch možná řečnicky položených, ale přesto legitimních otázek, existují odpovědi. A řadu jsem psal sem na literate v průběhu roku. Situace je samozřejmě symetrická, stejnou past jásavých idiotů bylo možno sledovat i z druhé strany. Ano, jásaví kreténi, kteří nechtějí vidět realitu a potlačují všechno, co smrdí problémem, škodí nejvíc té straně, za kterou tak hloupě hopsají.
  Na spoustu odpovědi ale v rámci našich možností prostě nemáme zdroje informací, takže se můžeme jen domýšlet. Vlastně neznáme ani moc přesně cíle Ruska. Cíle Ukrajiny částečně ano.

  1. Pamatuje se na jednoho jasaveho kterena, ktery tu cele mesice hykal, je Rusko nema chipy, nema rakety… a ze zaostalo za zapadem o 20 let?

   A samozrejme ve sve nabubrelosti se chvasta dal, ac rada armadnich specialistu i prozapadnich novinaru zacina pomalu priznavat ze ukrajinske ztraty jsou nekolikanasobne vetsi, nez ty ruske, tak to tu jelito bude dal tvrdit:
   „Situace je samozřejmě symetrická“

   Tesim se na dalsi idiotske predpovedi, treba jak oligarchove uz konecke provedou ten palacovy prevrat, nebo jak se konecne rozjedou ty zakonzervovane linky na tom zapade.
   Loni tu jiste vemeno na tyto temata plodilo cele stranky podlozenych predpovedi.

    1. Hlavne temi neznamymi ale jasavymi idioty, gogo vybasnenymi ,
     kteri ale beda , nechteji videt realitu..
     Nic se o tech jasavych nedovime , ani vo tom jakou realitu nechteji vedet..
     Schvalenim v prispevku , spravneho a logickeho zamysleni.

   1. Jde asi o to, co si kdo pod pojmem symetrie vlastně představuje.
    Dříve mohl být například ten někdo symetrický dejme tomu s Girkinem alias Strelkovem, ač ta entita to v hlavě evidentně moc symetrické neměla, dnes je možná na podobné úrovni symetrická situace na hen té frontě v ruině.
    Inu, způsobů symetrie v některých hlavách bude asi více.

    1. Byl byste, gogo, prosím, tak laskav a uvedl dva odkazy na nějaké Vaše reprezentativní příspěvky z loňska, ve kterých jste měl pravdu?

     13. července 2022 jste psal:
     „Mě by zajímalo, proč někdo považuje tu dosavadní ruskou vojenskou strategii za geniální nebo aspoň pro Rusko výhodnou a výherní. Snažil jsem se ukázat, proč si myslím, že je pro Rusko poměrně riskantní a vojensky nevýherní.“
     https://web.litterate.cz/na-chersooon/comment-page-1/#comment-31636
     a
     „….Půl roku uteklo, Doněck je pod každodenním bombardováním a Kyjev má 3x tolik chlapů ve zbrani než tam má Rusko. Taková SVO je z hlediska vojensko-strategického cestou k porážce.“
     https://web.litterate.cz/na-chersooon/comment-page-1/#comment-31617

     Tak si dnes, po roce, stále myslíte, že SVO je na cestě k porážce?
     Jinými slovy: Ukrajina podle Vás vyhraje? Získá zpět svá území před SVO a také Krym?

     1. Ta tehdejší ruská taktika byla podobná té dnešní ukrajinské – útoky na obranná postavení, většinou mnohem lepší, než současná ruská.
      Ta strategie není výherní z jakéhokoliv rozumného pohledu. Ani dnes. Obranou neovládnete tak velkou zemi. Otázka opět stojí – co je cílem SVO?
      Zatím se nacifikace jen zvýšila a militarizace násobně.

      Doněck je stále pod palbou a Ukrajina má stále víc masa než Rusko, pokud jde o nasazené.

        1. My sou dneska vsude a furt a kdyz chcete naky ,
         najit zmizi beze stopy.
         Nebo hledate nejakou vladu ,nebo si dete neco koupit
         a pokazdy najdete jen nejaky skudce , co vas hned vokradou..

      1. Mně to připadá, že většina bojů se vede od 2014 na stále stejném území už mnohokrát zničeném. Obě strany počítají s celkovým vítězstvím, a přeci si nebudou ničit zbytek Ukrajiny úplně.

    2. Kdo se rad a casto patla se zminenymi symetrickymi idioty ,
     takovej se taky umaze. Evidentne.
     Buldatra a symetrickej entita s evidentnostmi ,Girkin , ale ten samej
     a zaroven bez nejake stopy , symetrie v hlave..Napriklad.

 13. Mne to připadá,že to ještě mnohým Rusům nedošlo,jak můžou být ohroženi různými atentáty.
  Takovou benevolenci úřadů,občanů,ale hlavně bezpečnostních složek,jsem nečekal.
  Také se podivují celkové nevšímavosti okolí,policie nemůže být všude.Tato bezradnost,jen nahrává atentátníkům a KoZa pokračovat a zvyšovat počet atentátů.

  1. Už před rokem na jaře, nejpozději během „deeskalace“ byl nejvyšší čas organizovat (kromě nevyhnutelné plnohodnotné mobilizace) regulerní nebo i místní domobranu v oblastech na dostřel a dosah záškodníků.

   Ale za to se tady všichni strašně smáli a napadali i autory za takové řeči.
   Trvá to dodnes.. dokonce i u tak klíčové infrastruktury jako je Krymský most, u kterého se neobtěžovali ho nějak chránit z vody.

   1. Jojo, nevyhnutela plnohodnotna mobilizace hned loni na jare, A hned poto, plnohodnotna revoluce v
    Rusku.
    Presne podle uspechu toho jelita pred lety ve Slavjansku.
    Tam taky strilel na miste dobrovolniky, kteri neco zanedbali na strazi.

    „Krymský most, u kterého se neobtěžovali ho nějak chránit z vody.“

    Jinak me tesi, ze gogo je z vlastnich predikci typu Basta 20% nebo rusko nevratne prohralo, tak frustrovan, ze uz tu zcela nepokryte lze.

    1. Je uplne blbej , a neni sam..
     Rusko je ponekud obrovska zeme vladnout a vest takovou zemi ,
     kazdej den a uspesne , je rovnou nepredstavitelny..
     Bych rekl , ze je to neco jako nadlidskej udel.
     A predstavte si ze vladce a vlada nepomysleli , ani se neobtezovali na zablokovani proti utoku necim, jednoho ponekud v delce tezce ubranitelnyho mostu..
     To je pro nadrazenyho gogyntelygenta hrozna nedbalost…

   2. Domobrana nedávno /pravda/ vznikla v příhraničních oblastech Ruska . Výcvik mužici mají a dostali PVO, obrněnce, munici od státu.
    Radiožurnál se tím zaobíral, vykládal si to tak, že Ukrajinci již mají ruskou hranici na dohled.

    1. Měla vzniknout v rámci plánování SVO nebo v urychleném režim nejpozději když se Medinský podělal v Istanbulu a vyhlásili tu deeskalaci.
     To není nic typu „po bitvě“ .. bylo to jasné a naprosto samozřejmé.

     1. Samozřejmě lepší teď než nikdy, pokud ovšem se to děje reálně a ne jen jako simulátor, jak to občas bývá.

      1. Nebo tento případ – po roce a půl SVO najednou trefí tunel, který měli podle jakékoliv elementární vojenské logiky zlikvidovat hned první den.
       https://t.me/news_22_faraon/27230

       Tady všichni byli přesvědčeni, že by jeho likvidace byla proti zájmům Ruska, protože čím víc zbraní a materiálu Ukrajina doveze, tím líp.
       A najednou .. bác ho. Jde Rusko podle vás proti svým zájmům? Nebo to předtím neuměli trefit, i kdyby chtěli?

   3. To ještě nebyly hladinové drony. Už ochranu „Putinovs mostu“ dělají. A posilují policii. Co se týče obrany opřed vnitřním nepřítelem – už to Rusům dochází.
    A mám pocit, že už je nebaví zákopová válka. Moc mrtvých, moc rozstřílených měst poblíže fronty i za frontou.
    Ohledně Ukrajinců – je jich tam dost zfanatizovaných. Není to nová věc, pracovalo se na tom už v minulém století. Bohužel – ti pitomci prostě padnou za vlast. Mrzuté je, že s nimi padne spousta těch, kteří nechtějí válku. Co bude s mladou generací nevím. Asi to nebudou mít lehké. Nenávidí z celého srdce Rusy. Ačkoliv jsou často sami původem Rusové.
    Kdyby po 2014 nechtěli vyhladit Rusy tam žijící, žádná válka by nebyla. (Dombas, Lugansk).

    A neměli by zapomínat na polské národovce, kteří chtějí taky kus Ukrajiny.

    1. Re: SK

     Co bude s mladou generací?
     Totéž, co s těmi předchozími.

     Loust dženerejšn.
     Ernest Hemingway, Fiesta.

    2. Plavidla k likvidaci mostu jsou pouzivana tisic let. Jine mosty chranili, tady se na to …tento.
     Po utoku zacali instalocat.

     1. Re: Gogo

      O problému, ke kterému se tu snažíte vyjadřovat, víte úplné hovno.
      Pokud vydržíte klofat ještě půl hodiny, přesvědčíte sám sebe, že tenisovou raketou lze doletět až na Mars.

      1. Moudrosti tazenych z prdele gog oplyva a neni mozny je nejak zastavit , snadnejsi je zastavit sracku.
       „Tady se na to …tento“. Uvadi.
       Rusove uz ted horce lituji ,ze neni u nich general.

      2. No poměrně vím, třeba že ty ochranné prvky začali instalovat až po útoku. Protože přece nebudou poslouchat gaučáky.
       Stejnou ochranu samozřejmě na jiných místech pouřívají. Prostě se neuráčili to za ty roky udělat.. proč taky, stačilo přece předstírat ochranu mostu formou buzerace osobních aut.

       A taky každý kus zničené ruské infrastruktury je přece v zájmu Ruska, že?

    3. Vo ty taktice rusu a ukru..
     Z dalky to vypada asi takhle …. vlitli sme na ne a vyhnali je z lesa ,z pole , z vesnice, potom zase voni vlitli do lesa na pole na nas a vyhnali nas pryc.
     Protoze je vsude spousta min a navic , jak se neco pohne, tak druzice a drony to vidi a poradi kde a hned kanony do toho picnou a nebo este drony..
     Rusove maji este ty elektronicky obrany a spoustu dronu a raket zavedou jinam. Takze malokterej se trefi..
     Prej budujou porad dalsi obrany pasma, asi cekaji na polaka..
     By to asi byla klukovina , delat zatim nejaky velky akce..
     Blbej Macaron a usak taky zaspali ten puc v Nigeru.
     Maji z nich prachy a nemuzou si poridit nejakyho agenta , aby vedeli dopredu, co se chysta..Ja nevim.
     Driv to bylo kazdymu samozrejmy a vsude , treba Putin byl furt ve Vych.Nemecku.
     Ted nedostanou ani zlato ani uran..Ani ,nevi ,jak ten Niger dobejvat..
     Ani kolacky pro mistni nejsou. Akorat velka zloba..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *