19 června, 2024

Udělejte z ruské invaze skutečně zbytečnou válku

Kriminalistické příručky se shodují na tom, že k drtivé většině vražd dojde z náhlého okamžitého „bliknutí“ nejčastěji pak mezi lidmi, co se dobře znají a dlouhodobě si lezou na nervy. Úkladných sériových vrahů, kteří si svoje zločiny pečlivě plánují, těch je vlastně naprosté minimum. Nejběžnější vražda se odehraje tak, že se dva lidi hádají přes plot, stůl nebo lože, dlouhodobě se navzájem vytáčejí a pak přijde nějaký impuls, díky kterému se každodenní konfrontace ještě o kousek vyhrotí, jednomu rupne v bedně, vezme nůž, klacek, pistoli nebo kámen a prásk… je hotovo. Kriminalisté mají s těmito zločiny málo práce, vrah se často přizná sám, protože vztek vyprchá a dojde mu, co vlastně udělal. A pokud se nepřizná, stopy bývají jasné a průkazné.

Tohle je lidsky nejběžnější stav. Původně malý konflikt se dlouhodobě hrotí, stále roste a roste, až jednou překročí určitou hranici a pak „ten tichý a milý soused“ ubodá svoji manželku třiceti ranami, sám se udá a pokusí se o sebevraždu.

Zamlada jsem jako táborový vedoucí absolvoval několik kurzů volnočasové pedagogiky, jejichž součástí byla i práce s problematickými dětmi s různými poruchami chování. Všichni slovutní psychologové se shodovali na tom, že je třeba především uklidnit situaci. Polovina lidí na této planetě je nervově stabilních a druhá polovina je nervově labilních. Existují stabilní extroverti i introverti a existují labilní extroverti a introverti. Lidské letory jsou prostě různé a komplikované. K tomu patří i spousta psychických poruch, ale pro všechny případy platí, že je třeba nejprve ztlumit emoce, zklidnit situaci a pak ji teprve začít rozplétat.  Jakmile konflikt začne, nejprve je třeba všechny účastníky vyklidnit a pak teprve je možné pátrat, kdo je v právu. Pokud se nezklidní, konflikt bude trvat. Zvlášť důležité je to při práci s lidmi, kteří mají nějakou poruchu chování. Je třeba dávat u takových dětí setsakra pozor, aby jejich emoce nepřekročily míru, za kterou už nebudou jen dětsky agresivní, ale mohou být vysloveně nebezpečné svému okolí. Základem všeho je zklidnění.

Proč tento úvod…

V poslední době slyším stále dokolečka, že Putin je šílenec. Včera jsem měl zážitek s Mírou Karasem, který v pořadu „Jak to vidí“ pořád dokolečka opakoval, jak Rusko lže, Putin lže, jak jsou tam všichni zmanipulovaní. A samozřejmě jak už Putinovi hráblo. Je to běžný denní kolorit. Ale přitom se tady všichni odpovědní chovají, jako by Putin žádný šílenec nebyl. Jediné, co vidím, je stále silnější eskalace.

Dobrá, připusťme, že v uplynulých letech Putin ztratil kontakt s realitou, ruplo mu v bedně a udělal se mu paranoidní názor, že Západ chce Rusko zničit. Tento názor se mu vyvíjel a vyvíjel, až teď v zimě došel tak daleko, že je třeba zaútočit první a ten fašistický Západ je třeba porazit, protože jinak Západ porazí Rusko. A tak začala válka.

Co v té chvíli udělal Západ? Potvrdil mu jeho paranoidní představy…

Na Ukrajinu se dodávají zbraně horem dolem, došlo na bezprecedentní sankce, dnes a denně se přetřásá v médiích i v Bílém domě, jak by ještě bylo možno Rusko zasáhnout. Vždyť přesně kvůli tomuhle ten šílenec tu akci na Ukrajině spustil, ne? Protože si myslel, že Západ ho ohrožuje, a teď se ukázalo, že ho skutečně ohrožuje. Co asi šílenec udělá? Zahnaný do kouta, ohrožovaný Západem?

Hele, on má jaderné tlačítko, že? K čemu by Rusku byl svět bez Ruska…

Jestli je Putin šílenec, tak všechny západní vlády dělají všechno pro to, aby mu „bliklo“. Aby se běžné štengrování, běžné urážky, běžné přetlačování posunuly blízko ke kritické hranici a pak už stačí jen drobná kapička a pohár přeteče. A nebo to tak není? Putin je naopak chladně kalkulující pragmatik a všichni ti Bidenové, Scholzové, Macronové i Fialové dobře vědí, že jsme ještě dost daleko od ruské červené čáry, dochází k běžné konfrontaci velmocí a tohle všechno je jen folklór pro mediální konzumenty, aby si lidi nevšimli, že přišli o svobodu slova i životní úroveň a ještě tomu zatleskali?

Pokud má Putin skutečně nějakou psychickou poruchu, tak si opravdu nepomůžeme, že situaci ještě více vyhrotíme. Tím mu jen pomáháme překonat poslední zábrany normálnosti a vysloveně ho nutíme, aby se opájel myšlenkou, že má atomovky. Takhle vzniká většina domácích vražd… jeden se opájí myšlenkou, že kdyby chtěl, tak tu mrchu zaškrtí, zatímco ona na něj řve, že je budižkničemu a provokuje ho. On pak provokuje zase ji a ona se opájí představou, jak do něj bodne kudlu. A to dělají tak dlouho, až jednomu rupne v hlavě po výjimečně těžkém dni v práci a prostě svoji představu splní. Já si myslím, že na Ukrajině teď dochází k velmi těžkým dnům. Nejen pro Zelenského, ale i pro Putina. Jestli je ruský gosudar psychicky mimo, tak fakt není na místě ho nechat, aby večer co večer myslel na vyhlazení Západu atomovkami.

Za celé ty čtyři týdny, co konflikt trvá, tak jsem ani jednou neslyšel, že by někdo ze Západu řekl, že NATO Ukrajinu nikdy nepřijme. Že Ukrajinu bude podporovat, ale do NATO přijata nebude. Nikdo neřekl: Vladimíre Vladimíroviči, my Ukrajinu do NATO nevezmeme, jsme připraveni jednat o jejím budoucím statusu, jen zastavte tu válku. Pobavíme se o Donbasu i Krymu, ale jsme připraveni zcela ukončit sankce a začít novou kapitolu vztahů, pokud dojde na mírové řešení. Místo toho se ještě víc hrotí situace. Kupodivu nejrozumnější jsou ještě Amíci, kteří alespoň řekli, že do rizika konfrontace NATO a Ruska nepůjdou.

A my tady sedíme kousek od jaderné velmoci, kterou podle Míry Karase řídí šílenec s psychickou poruchou a všemi svými kroky mu potvrzujeme, že to nebyly žádné šílené vize, ale pravda pravdoucí. Vlastně bychom se tady všichni měli modlit ostošest, aby Putin žádnou psychickou poruchu neměl a naopak, aby byl chladný, pragmatický, aby to měl celé dobře spočítané. Pokud je Putin chladnokrevný pragmatik, tak jsou všechny ty naše eskalace jen takové řečičky se kterými počítal a které budou s hrůzami války a rostoucím počtem uprchlíků brzy obráceny proti nám.

Ale jestli Putinovi fakt hráblo, tak jsme všichni v prdeli. Děláme všechno pro to, aby překročil všechny svoje stále slábnoucí zábrany a udělal něco, čeho bude litovat nejen on, ale i celý zbytek světa.

Vyzývám všechny evropské státníky, aby začali ruského „šílence“ neprodleně uklidňovat. Aby mu dali možnost vycouvat bez ztráty tváře. Neříkám, aby obětovali Ukrajinu, ale aby Rusku umožnili Ukrajinu nepotřebovat. Aby dali Rusku záruky, že NATO se nebude dál šířit na východ. Prostě aby udělali všechno pro to, aby Putin neměl důvod si myslet, že musí zachránit Rusko před západním fašismem. Je třeba situaci uklidnit, aby se uklidnil i šílenec. Není v zájmu ani nás, ani Ruska, ani USA, ani Číny a ani Ukrajiny, aby se šílenec ještě více rozhicoval a opájel se myšlenkou, že když skončí on, tak může vzít svět sebou.

Já se v mezičase budu modlit, aby Putin žádný šílenec nebyl. Protože to bychom si my mohli dovolit mít šílence tady. To bychom mohli dál hrotit situaci na Ukrajině, protože na Putina to nebude platit a ti naši nejsou schopní ničeho jiného, jen neškodného štěkotu.  

Uklidňujte situaci. Umožněte Rusku Ukrajinu nepotřebovat. Umožněte Rusku, aby jeho invaze na Ukrajinu byla skutečně zbytečná. Nehroťte to. Neeskalujte. Dejte Rusku záruky, že NATO se nebude šířit. Neriskujte, že se ten novinářský blábol o šíleném Putinovi stane pravdou. Udělejte ten první krok moudřejšího. Nemusíte Rusku dávat Ukrajinu. Ale dejte záruku, že NATO se nebude šířit. Deklarujte připravenost zrušit sankce, pokud zůstane Ukrajina celistvá. Deklarujte zájem o restart vztahů s Ruskem, pokud bude podepsán mír.  Rusko je třeba uklidnit a ne mu dodávat důkazy, že se tam v Moskvě nemýlili.

Včera probleskly první zprávy, že Rusko se chystá na delší válku. Vidíte, už si toho všimli i na Západě. Fakt je v našem zájmu, aby se to dál hnalo k neřešitelnosti? Viděli jste, co umí ty Kinžály? Abyste brzy nebyli pod jejich palbou i vy. Umožněte Putinovi a Rusům, aby Ukrajinu nepotřeboval. Deklarujte veřejně, že Ukrajina nebude v NATO. Deklarujte veřejně, že pokud bude mezi Ruskem a Ukrajinou podepsána mírová smlouva, skončí sankce uvalené na Rusko. Ukrajinu je možné podporovat, ale zároveň je nutné situaci zklidňovat, ne vyhrocovat. Pokud tuto triviální úvahu nechápete, tak vám to bude zakrátko vtloukat do hlavy větší kalibr. A nedej Bože, aby to byl ten kalibr největší a poslední.

155 thoughts on “Udělejte z ruské invaze skutečně zbytečnou válku

 1. Na AK píšou k aktuálnímu dění v Afghánistánu, že zatrhli dívkám znovuotevření středních škol, dokud nebude dána výuka do souladu s islámským právem.

  Jistě na to budou někteří reagovat se silným znechucením, protože dějiny radikálních vyznavačů islámu přece začaly přeci dnes. Jiní si tak nějak vybavujeme „nezištnou“ finanční i jinou pomoc ze strany amerických soudruhů v osmdesátých letech, protože přeci tohle měl být Vietnam pro SSSR za každou cenu: https://pbs.twimg.com/media/CRDaghLWEAA3Z-q?format=jpg&name=900×900

  A takhle nějak je to skoro se vším.

  1. O tom už se mluví pár dní, ten úmysle není nějaká tajná informace. Otázkou je, kdo by na mezinárodní úrovni dal takové (mes)alianci mandát jakékoliv vojenské akce konat mimo své hranice. Protože to U je co? Útok čili „udar“? Čili zaútočíme kdykoliv, kdekoliv a na kohokoli v Evropě do 24 hodin… protože prostě chceme?

 2. +berrnard

  Myslim si, ze se clovek ma branit, v te situaci, jak jste to vylicil. To, ze Cesi to vzdali po Mnichove, i v 48, i v 68, a v 89 cekali, az jim to zadara spadne do klina, je poradny pruser.

  Ukrajinci se meli branit, a brani se. Lepe nez se ocekavalo.
  Jenomze ted uz je z toho valka, kterou Sybila uz nemuze vyhrat. Protoze vy jste ji vyhlasil valku az do te doby, co se zbavi te hromady kveru ve sklepe, s kerym strilela po vasem bratranci. A vy mate jasnou prevahu. A pujde li to dal, Sybila ztrati skoro vsecko.

  Uz tady nejde o to, zda je to stavnata zenska. To uz dokazala. Ted jde o skonceni konfliktu, aby obe strany neskoncily jak ty dve rodiny z Dobrodruzstvi Huckleberry Finna. Nekonecna valka do zniceni, i te vesnice kolem… a nakonec pyrrhovo vitezstvi tech, co zbyvaji.

  1. S tím přáním smrti bych byl opatrnější, Targusi.
   Dostáváte se na půdu, o které nic nevíte a může se to obrátit i proti Vám.

 3. Denní svodka JP

  https://www.youtube.com/watch?v=5j8J2dsN_Qg&ab_channel=%D0%AE%D1%80%D0%B8%D0%B9%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%BA%D0%B0

  V Mariupolu zbývá vyčistit cca 30 %. Za den až dva by měla být odtud uvolněna část vojsk RF na pomoc při likvidaci ukrajinských sil u Doněcka.
  Tam se podařilo vyčistit Věrchnětoreck a oddíly se přemístily k Novobachmutovce, k Novoselovce Vtaroj, k Avdějevce a k Pieskům. Dále se chystá další útok na rajon Kaurachovo.
  Protiútok VSU na Izjum, na který se chystaly VSU celý týden, byl zlikvidován pomocí leteckých sil a RA zatlačuje ukrajinské formace zpátky na jih.
  Pomalu jde vytvoření předmostí u Severského Donce, nástup (útočných formací) by bylo potřebné zrychlit.
  Další nejmenované lokality střetů jsou pozičně beze změn.

 4. A je to tady … dnešní den si zapiště do kalendáře!
  Dvě zprávy – Putin nařídil prodávat energetické zdroje ne přátelským zemím výhradně za Ruble.
  K tomu pár poznámek – obejít dolar se pokoušeli jak Kaddáfí i Hussein. Jak skončili autoři tohoto troufalého nápadu víme všichni, jak skončily jejich země víme taky. Problémem pro Američany je, že RF je jiná liga … takže jsem zvědav. Buď zaútočí nebo končí. Jediným podpisem tak vyřadil z činnosti tiskárny na USD a EURO. A já jsem zvědav, kde ty ne přátelské státy budou brát Ruble, když vtipně a ostentativně deklarují, že s RF obchodovat nebudou.
  Druhá zpráva – Čubajs i s manželkou prý opustili RF, lidově řečeno emigrovali. Debil si myslí, že ho na Západě někdo očekává s otevřenou náručí. Skončí špatně, protože jako spotřební položka byl platný jen a pouze, když byl v RF. Pro neznalé – pro Rusy je Čubajs něco jako Kalousek s Bakalou dohromady.
  V RF zřejmě začínají čistky, resp. Putinem avízované vyplivování much …

   1. Re: Martin V.

    Jste na mě hnusnej, páč jste mě s tou Madlou předběhl. To by Mirek Dušín nikdy neudělal!

    A beztak jste předbíhal i ve frontě na oběd ve školní kuchyni! Doufám, že jste dostal aspoň třídní důtku, tak jako já…
    … vlastně já měl ředitelskou za kouření doutníků na školním hajzlíku. Ukrad jsem Vatry dědovi z dílny.
    Když jsem přišel dom, musel jsem za dědou do dílny, on už všecko věděl, bo dědinské tam-tamy, dal mi pohlavek a pak mi nalil dvě decky docela dobrého „houm-mejd“ bezinkového vína a zapálili jsme si…
    … děda byl děda…, … čím déle je po smrti, tím víc mi chybí…

 5. „G20: Čína se postavila za Rusko“

  (…) Čína dnes označila Rusko za „důležitého člena“ G20 s tím, že Rusko „nemůže“ být odstraněno z tohoto uskupení. Toto vyjádření je nepochybnou reakcí na myšlenky Washingtonu, který začal mluvit o vyhlídkách na vyloučení Ruska ze skupiny. (…)

 6. Tak Poláci i nadále dráždí hada bosou nohou.
  https://t.me/rezident_ua/11171
  Budou cvičit doma v Polsku banderovce(ukr. armádu) v zacházení se zbraněmi západní provenience, především půjde o přenosné systémy protivzdušné obrany a protitankové zbraně. Je vidět, že válečný pogrom na Poláky byl důkladný, protože nezůstali žádní příbuzní, kteří by Polákům připomínali, co se dělo.

 7. Krvava Madla se uz smazi v pekle
  Madeleine Albright, first female US secretary of state, dies
  (CNN)Madeleine Albright, the first woman US secretary of state, who helped steer Western foreign policy in the aftermath of the Cold War, has died. She was 84 years old.

  1. a je tam véc zajímavostá, nedivím se že nechtějí anychom to věděli
   Vhttps://sk.news-front.info/2022/03/23/scholz-proti-vyslaniu-mierovych-sil-nato-na-ukrajinu/

    1. Ono to upiekli v Moskve. Ked tam minule tyzdne chodil jeden sejk za druhym.

     Kupodivu je to zakazane mesto len pre EU. Ostatni si z nejakej vojny na UA hlavu nerobia.

     Otazka znie skor takto, co mozu urobit amici pre zachranu dolara a k comu sa odhodlaju.

     Nacasovanie mi pride tiez take … spravne. Rus je vo vojne a protistrana sa nie a nie vymacknut. sankcie su smiesne. Tak do toho bacil naplno a cil sa uvidi, aky bude mat protistrana tah. A aj protistrana uz musi ist naplno. Cas srandiciek sa skoncil…..

 8. Pokec od JP namísto svodky

  https://www.youtube.com/watch?v=BI-k_KFgwK0&ab_channel=%D0%AE%D1%80%D0%B8%D0%B9%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%BA%D0%B0

  Rusko odchází od dolaru
  Putin dnes vyhlásil, že Rusko bude chtít platby za plyn v rublech. Ukazuje se, že to bude pro většinu zákazníků problém. Konkrétně pak pro ty, kteří na Ivana vyhlásili sankce, protože nemají možnost se k rublům dostat jinak, než jejich nákupem v Rusku. Pokud ovšem bude chtít Ivan jejich eura a doláče, a neřekne si o platbu ve zboží, které mu bude chybět kvůli sankcím.

  Můj koment.
  Napadá mne pouze větička o střelbě do vlastní nohy. Tedy spíš do vlastní hlavy.
  I když je fakt, že v případě bezmozku to škodí mnohem méně, než prostřelený hnát.

 9. Pokec od JP namísto svodky

  https://www.youtube.com/watch?v=BI-k_KFgwK0&ab_channel=%D0%AE%D1%80%D0%B8%D0%B9%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%BA%D0%B0

  Rusko odchází od dolaru

  Putin dnes vyhlásil, že Rusko bude chtít platby za plyn v rublech. Ukazuje se, že to bude pro většinu zákazníků problém. Konkrétně pak pro ty, kteří na Ivana vyhlásili sankce, protože nemají možnost se k rublům dostat jinak, než jejich nákupem v Rusku.
  Pokud ovšem bude chtít Ivan jejich eura a doláče, a nenapadne ho chtít platbu ve zboží, které mu bude chybět kvůli sankcím.

  Můj koment.
  Napadá mne pouze větička o střelbě do vlastní nohy. Tedy spíš do vlastní hlavy. I když je fakt, že v případě množiny vládních a elitních bezmozků to příliš uškodit nemůže.

  1. Když to Rusové před týdnem probírali, tak zakoupit ruble za jinou měnu bude možné pouze v jediné bance a dle Rusy určeném kurzu.
   Splátky dluhů v dolarech Rusové udělali tak, že poslali šeky na doručitele s radou, ať si to jejich banky zinkasují. JPMorgan si to zařídila a dolárky byly vyplaceny ze zmražených účtů. Od vlády USA dostala banka povolení pro stejný postup v dubnu a květnu.
   Renault se vrací zpět do Ruska se schválením francouzské vlády, ta v něm drží dost velký balík akcií,
   a obnovuje výrobu.
   McDonald a KFC a další dál fungují, protože jde o franšízy, kde majitel je občan RF.
   Takže kdo bude ty sankce uplatňovat?

 10. Vsimli ste si to ticho??

  Presiel som si niekolko sk a cz dennikov a ziadna infoska. Ze rubel bude vzacna mena…..

  Nevidel som ani predchadzajuce spravy o tom, ako ma Lavrov prievan an ministerstve kolko arabskych sejkov mu tam chodilo. Nic.

  Zjavne sa nieco risuje. Skolenie na panakoch v Mariupole skonci dnes o polnoci. Azovcania dostali sms – teda ak maju nabite telefony…..

  Klamanim sebe ani narodu sa vojny nevyhravaju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *