3 března, 2024

Dneska by to šlo

Krátký měnový úvodník:

Zdá se, že nastává další fáze rusko čínského plánu dedolarizace ekonomiky. Putin v pondělí nařídil, aby veškeré platby za ropu a plyn byly přijímány v rublech a ne v dolarech. Saúdská Arábie takřka zároveň vyhlásila, že se s Čínou dohodla, že za ropu bude přijímat platbu v juanech. Co k tomu dodat? Evropa najednou nepotřebuje dolary, ale potřebuje rubly. Saúdská Arábie nejspíš nakupuje už víc v Číně než v USA a tak jí dolary opět k ničemu nejsou.

Zkuste si spočítat, kolik peněz to denně dělá. O kolik dolarů méně bude protékat přes SWIFT, o kolik méně informací o transakcích bude k dispozici. Amíci Rusům sebrali svoje měřítko bohatství a Rusové si právě zavedli nové. Saúdové si také řekli, že Velký bratr nějak přestal být spolehlivý a pro jistotu také začali rychle diverzifikovat portfólio.

Já nevím jak vy, ale podle mě je tohle další střípek do mozaiky, že nesledujeme invazi jednoho šílence z Kremlu, ale dlouhodobě připravovaný a velmi propracovaný plán.

A teď už dnešní text:

Dneska proběhne summit NATO, na kterém Polsko prý oficiálně vznese návrh na mírovou misi NATO na Ukrajině. Už se v médiích přetřásá pár dní. Někteří (jako třeba náš Fiala) jsou samozřejmě všema deseti pro a nemohou se dočkat přímé konfrontace s Ruskem, protože ve válce už přece dávno jsme, jak nám vysvětlila Černochová. Někteří (jako třeba Němci) jsou poněkud zdrženlivější, protože si ještě asi pamatují, jak vypadají města po kobercovém bombardování a dovedou si spočítat, že jaderné bombardování vypadá podobně.

A tak se dneska budou mocipáni dohadovat, jestli nás opravdu zavedou do Třetí světové.

Celý podzim i zimu jsem situaci na Ukrajině komentoval, že pro válku byly splněny všechny podmínky. A válka pak vypukla plnou silou se vším co k tomu patří, včetně uprchlíků, rozsáhlého ničení infrastruktury a válečných hrůz. Musím bohužel konstatovat, že za skoro měsíc války se na celé věci nic nezměnilo a stále jsou splněny všechny podmínky, pro další eskalaci konfliktu, který nikdo, ale vůbec nikdo nemá zájem urovnávat.

Mohu samozřejmě předpokládat, že Maďaři se do žádného dobrodružství na Ukrajině nepoženou, ale Poláci vypadají, že ten Lvov fakt moc a moc chtějí, že tam půjdou i bez Američanů. Bez ohledu na dnešní řečičky v aulách, pokud se mezi Polskem a Ruskem začne střílet, může se stát cokoliv. Dojít k tomu může snadno, ještě snáze se to pak může vyhrotit nad jakoukoliv bezpečnostní míru a prostě se toho jaderného armagedonu dočkáme.

Pokud se dnes večer dozvíme, že mírová mise na Ukrajinu bude, tak je mi celkem jedno, jak to budou zdůvodňovat, ale začínám uklízet sklep a chystat se na válečné hrůzy u nás.

Na druhou stranu… pořád si myslím, že Putin chce bezpečnost a chce, aby Rusko existovalo dál. Chce, aby se na světě dalo žít nejen v dobře vybaveném krytu, ale aby se dalo si užívat s těmi drahými jachtami, aby se dalo létat na kouzelná místa, aby se daly kupovat neskutečně drahé šperky, aby byly k dispozici krásné ženy, předražené kabelky, aby se dalo jezdit na medvědovi a dělat z toho fotky… apod, apod. Jaký bude život v atomovém krytu, kdy se opravdu definitivně všechno přeformátuje a důležitější bude velitel Putinových pretoriánů než Putin sám?

Zamýšlel jsem se nad variantami, kterak by Rusko mohlo polský mírový nápad eliminovat. A vlastně je to něco podobného, jako když zaútočili na Ukrajinu. Temnými kanálky internetu šly zprávy, že Ukrajina se chystala útočit na Donbas a také že měla být nějak natajnačku a narychlo přijata do NATO. Nevím, co je na tom pravdy, ale pokud se Ukrajina měla řešit tak, že bude nečekaně a rychle přijata do Aliance, tak se nedivím, že Rus zaútočil a vůbec už neřešil, jak se na to budou dějiny dívat. Prostě s Bidenem opět vyjebal, stejně jako v roce 2014 s Krymem a předešel ho.

To samé se může odehrát i teď. V Bělorusku se prý soustředí celá další ruská armáda, všímají si toho i leckteří amatérští i profesionální pozorovatelé a v posledních dnech to vypadá tak, že si pomocí Kalibrů a Kinžálů připravují půdu tentokrát nikoliv pro pomalou operaci šetřící krev i baráky, ale pro brutální a rychlé odseknutí většiny Ukrajiny od západní hranice. Bez ohledu na ztráty, protože Rus už je stejně vykreslen v těch nejčernějších barvách, tak by jim mohl tentokrát dostát a všichni by si mohli udělat obrázek o tom, jak to vypadá, když armády postupují skutečně bezohledně a do svého předpolí střílejí ty termobarické sekačky sedmikrásek. Bez ohledu na cokoliv.  Kromě toho je západní Ukrajina baštou všech těch nacionálů, tam by nikdy nebyl klid, vždycky tam bude partyzánský odboj a bude rozumné se po vítězné válce stáhnout zpátky na východ, kde stojí za to obětovat nějaké vojáky za budoucí ruské elektrárny i jiný průmysl. Ale na západě Ukrajiny by se před stažením mohli Rusové chtít postarat, aby tam sto let tráva nerostla.

No a tak jsem se podíval na mapu, odkud by to mohlo přijít. A jak na sviňu, první větší město v cestě je Luck. Tam mám většinu své rodiny. Navíc je to tam teď přecpané uprchlíky, bo na Ukrajině se z domovů zvedlo už deset milionů lidí.

Jestli mám pravdu a stane se to, dovedete si představit ten průser? Zdesetinásobení utečenecké vlny, skutečná vojenská brutalita, chaos, bordel, hrůza a děs… a armády potáhnou přímo přes domovinu mé krve…

Od včerejšího večera se modlím ostošest, aby Rusové měli od rozvědky příznivé zprávy, že žádná mírová mise nebude. Protože jestli se rozhodnou Poláky předejít, tak nejspíš pojedu o víkendu kamsi na polsko-ukrajinské hranice a budu zachraňovat své příbuzné, bohužel v mnohem horší situaci  než před třemi týdny, v mnohem horším chaosu a zřejmě nevyváznou beze ztrát.

Pokud se Putin rozhodne s fanfaronskými Poláky vyjebat, tak dneska by to šlo.

Ještě je i malá naděje, že je to víceméně všechno domluvené v novém paktu Putin – Kaczinský. Poláci si vezmou svoje a žádný střet s Ruskem nebude. Ale nevsadil bych si na to ani korunu.

A takhle to teď mám, přátelé. Jsem chycen mezi několik strachů zároveň. Pokud Poláci půjdou na Ukrajinu, tak z toho může být jaderné bum bum. Pokud je Putin předejde a zaútočí na západní Ukrajinu, schytají to z první ruky moji příbuzní a nedělám si iluze, že by je v tomto případě Rusové šetřili.  Aby se nestalo ani jedno ani druhé, tak musím spoléhat na rozum našich vůdců, co se s chutí transformovali na válečné štváče.

Můžu se modlit a opít se. Od rána dělám obojí.

Pokud se dneska ve svých vývodech nezmýlím a spustí se nějaká ruská ofenzíva, tak se zřejmě na pár dní odmlčím.  Prostě jen pojedu zachraňovat rodinu.

88 thoughts on “Dneska by to šlo

 1. Denní svodka z front od JP

  O Izjumu opáčko z dopoledne, nic nového.

  Mariupol – obránci jsou zatlačeni na teritorium železáren Azovstal a jejich perimetr nepřesahuje půldruhého kilometru přes tuto hranici. Těžké zbraně již nepoužívají.

  Kyjev – ve směru na Irpeň měl proběhnout protiútok VSU, ale žádná strana nereferovala o jeho výsledcích. Jinak neproběhly žádné zaznamenatelné územní změny dotyku nepřátelských stran.

  Východ – ukrajinské síly prakticky pohřbily donbasský front a snaží se rozvinout nové bojové pozice v těchto oblastech – charkovská, záporožská a dněpropetrovská. Tyto pozice mají zabránit obklíčení donbaské fronty (chachááá).

  JP by chtěl vyvrátit pověst, že Rusové útočí na Černozem (jižní oblast Ukrajiny). Tyto bajky vypráví gubernátor Kim (Vitalij), aby nějak překryl likvidaci větší části vojenské posádky města Nikolajev. Moje poslední zprávy jsou osm až deset dnů staré a obsahují info o zničení 3 vrtulníků a poškození několika dalších. Od té doby se na tomto úseku nepodnikají žádné akce. Vrtulníky byly následně odvezeny a od té doby se šíří zvěsti stejného druhu, jako jsou nesestřelitelné stíhačky a Bayraktary, které nikdo nikdy neviděl. Tyto zvěsti mají přesvědčit pozůstalé jednotky VSU o vzdáleném, ale konečném vítězství, jehož dobytí se postupně posouvá nejdřív na 3, pak na 5, posléze na 7 až 10 měsíců, přičemž se blížíme k momentu, kdy se fronta zastaví na linii Dněpru.

  1. Ten rozhovor mi přišel poněkud podivný, ani jsem ho odpoledne neměl náladu dočíst:

   „V zásadě jako správný tah správným směrem, tedy přesun politické váhy od degenerujících centrálních zakladatelů EU posedlých woke politickou korektností víc než bezpečím Evropy, do jejího východního křídla, jehož těžištěm se stalo téměř 40milionové Polsko. Fialovo přimknutí k Polsku je nadějným krokem k možnému přehodnocení celého smyslu EU a NATO. Doufám, že to tak pan Fiala sám vnímá a bude v tom pokračovat.“

   „Putin se bombardováním civilistů a ničením ukrajinských měst odhalil jako válečný zločinec s charakterem mafiánského gangstera a už by se s ním žádný západní politik nikdy neměl o ničem bavit, kromě snad toho, na kterém pustém ostrově stráví zbytek života. Ale nejde jen o Putina, ten je jen symptomem mentálního stavu ruského národa. Ukrajinské civilisty, ženy a děti, nevraždí Putin, nýbrž tisíce obyčejných Rusů, za morální podpory milionů obyčejných Rusů. Rusko je vzteklé děcko, naštvané, že si s ním nikdo nechce hrát, tak ostatním na písečku rozkopává bábovičky, rozdupává kyblíčky a láme lopatičky. A doufá, že se všichni polepší a budou ho mít rádi. To po tomhle nepůjde, a hodně dlouho. A Západ to musí dát Rusům – ne Putinovi, ale Rusům – pěkně sežrat.“

   1. A vidím, že jsem udělal dobře, protože ty fantasmagorie ke konci rozhovoru ohledně břidlicového plynu mu snad psali přímo v Bílém domě.

 2. Konec legrace, vážení.
  Německý ministr obchodu dnes resuscitoval TTIP a hodlá ji prosadit za každou cenu. Prioritou má být energetika.
  Že prý je potřeba zdůraznit nerozbornou jednotu a s USA na věčné časy a nikdy jinak.

    1. TTIP …? a proč ne, papír snese vše. Potíž ale je, že 50% zásob je v RF a nahradit je dovozem přes oceán nelze. Tohle žádná smlouva neodstraní. Z článku na PZ:
     Víte, kolik zemního plynu Rusko dodává do Evropy pouze potrubím? V roce 2020 to bylo celkem 168 miliard metrů krychlových, z toho 56,3 miliardy metrů krychlových šlo jen do Německa. To je pěkné množství. A nejen to: I když jiné země (ať už ze střední Asie nebo z východního Středomoří) chtějí dodávat plyn do Evropy plynovodem, realizace takových projektů bude trvat několik let a bude vyžadovat odpovídající investice. Nemluvě o tom, že výrobci musí vybudovat i odpovídající výrobní kapacity.
     Víte také, kolik zemního plynu se vejde do LNG tankeru? Největší takto drahé nákladní lodě mají 266 000 metrů krychlových. Norma se však pohybuje kolem 125 000 až 147 000 metrů krychlových. Protože jsou však tyto tankery velmi drahé na výrobu, není jich mnoho – a bývají zamluvené na desítky let. Podle Wikipedie bylo v roce 2018 v provozu asi 470 takových tankerů na LNG s celkovou kapacitou 75 milionů metrů krychlových – většinou v asijské dopravě. To ale také znamená, že i kdyby USA chtěly, nemohly by dodávat tolik LNG, kolik Rusko prodává do Evropy.
     Počítejte: 168 miliard metrů krychlových za rok děleno 147 000 metry krychlovými na cestu. To je zhruba 1,14 milionu dodávek ročně nebo 3 131 dodávek za den. Každý den. Přibližně 130 takových tankerů LNG by muselo být každou hodinu vyloženo podél evropského pobřeží (a odesláno zpět prázdné). Není to tak, že by mohli přepravovat zboží na zpáteční cestě jako například kontejnerové lodě, takže doručení je drahé. V závislosti na rychlosti lodí potřebují deset až dvacet dní přes Atlantik. V průměru to znamená, že takový tanker vyrazí naložený začátkem měsíce, v polovině měsíce vyloží LNG a na konci měsíce je zpět ve svém domovském přístavu. S dobou údržby počítáme asi s jedenácti výjezdy za rok, takže jsme na zhruba 1,6 milionu kubíků na loď a rok. USA by tedy potřebovaly flotilu zhruba 100 000 takových tankerů, aby mohly zásobovat Evropu stejným množstvím zemního plynu, jaké Rusko dodalo potrubím v roce 2020.

     Takže mám dotaz … jak tohle ovlivní nějaká smlouva? … buď bude ruský plyn za ruble, nebo zkrátka nebude – a to se všemi důsledky na životní úroveň pro Evropany. A to je jen plyn … pak RF má na svém území i celou Mendělejevovou tabulku prvků … tohle taky nahradíme nějakým papírem?

      1. Což je západní dost naivní představa, že se tím jako něco vyřeší. A čím víc stihnou Rusové udělat podobných opatření jako teď, tím větší a větší chimérická představa to bude. Ta neustálá potřeba personalizovat si jakési domnělé „zlo“ sice vyhovuje západní potřebě černobílé mytizace světa, ale odtrhává nás totálně od reality. Dokonce si myslím, že případné odstranění Putina by dostalo do popředí skutečně extrémní politiky.

     1. Vaše výpočty mají jednu chybu – 147 000 metrů krychlových LNG je cca 8 400 000 metrů krychlových v plynné fázi. LNH má hustotu cca 400kg/m3, zatímco zemní plyn jen 0,7kg/m3. Počet dodávek proto musíte dělit 570.

     2. Mnozstvi tankeru s plynem dovazejici z Usa a Kuvajtu ,nebo Quataru ,je klimaticke nestesti I. kategorie..Tezeni ropy a plynu z bridlice ,je dalsi nestesti..
      Nastesti je de Greta ve skole a musi se ucit.
      Pratelstvi a vztahy jake jsme poznali doposud na zapade a ktere tam vladnou normalka /napr. co vsechno natropili nedavno Francii ,presto ,verne pratelstvi dale se prohlubujici , 2 lode Mistral na prikaz nedodane Rusku a za odmenu to zruseni v miliardach kontraktu s A. na ponorky ve prospech Usa /, presto muze se vyskytnout v Usa, nekdo chytrej.
      To neni vylouceny..
      Tedy ted ,kdyz ma Usa vsechny na haku,nikdo, prohlasuji obeti nekoupi plyn za ruble a kdyz jen Amik nakoupi ruble a zacne cpat /americkej plyn ruskyho puvodu/ plyn a ropu potrubim z Ruska rovnou do EU a vsude, stane se co ?
      Zitra se bude jasat vsude, kdyz zachranil celou EU.
      Ovsem nebude to jako zadne pratelstvi , zadarmo..

 3. Já dva roky dělal jako zaměstnanec státu a musel jsem zastavit živnost a dát čestný prohlášení, abych si náhodou někde nemohl přisosnout! A tenhle Polčák si k chudýmu europoslaneckýmu platu se svojí živností advokáta přisosne v úplný pohodě, bez bázně a hany, z obce odměnu (ve výši bratru 46.700,-Kč/hod., zřejmě v místě obvyklou), asi za to, že jí přihrál evropský peníze!
  Tomu říkám machrovina … a ještě se z Hovínek tlemí jako andílek, jako že je všechno v naprostý pohodě. Fakt neskutečný tihle pětikolový zmetci!

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-polcakova-smlouva-s-obcemi-47-tisic-za-hodinu-prace-195183?sznclid=o8rHnpGVlJWUk5ablZGam5CakJuQkpvf156SlZeUlJublJKUjZCTld_Xxp6SlZebk5qXmpWWjZqWkt_AnpqWkZWSlpHm4Zqa4ZeTm5Dh4OeakZuV5eWS5uCb4uWW#source=hp&seq_no=7&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=BjbU6TmDbPj-202203241738&dop_id=195183&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  1. … samozřejmě, že nejsem tak naivní, abych si myslel, že to všechno skončí v jeho kapse, tohle je jen malinkatá ukázka toho, jak se „dělaj“ partajní peníze, žejo Rakušane?

   1. jsem zvědavej, jestli se starosta obce vyhne trestnímu stíhání, za přímo ukázkovou „péči“ řádného hospodáře jemu svěřených obecních peněz?

 4. VYsledkom dnesneho summitu NATO su same keci a vobec som nedesifroval na com sa vlastne dohodli…

  Co ma ale pobavilo je reakcia nemca Scholza, ze v zmluve nie je platba za plyn v rubloch :)))

  Takze nemci porusuju co sa da, vyhlasuju sankcie, podporuju ekonomicke protipravne kroky a kradeze majetku Ruska a tam im nejaka zmluva je sumak.

  Ale ked porusuje rus – to sa zoberie zmluva a zacne sa zvyraznovacom podciarkovat, ze toto v zmluve nem bolo…

  Poviem, zasmial som sa ……. a ak Rusko bude trvat na rubloch – bude mat EU vazne problemy.

  Vyzera, ze kadekto je zmateny z toho ako celu tu vojnu robia rusi inak. V podstate je to necitatelne. Trening expedicneho zboru.
  Zatial nam ziadny satelit laskavo nezvestoval, kde ze je ten lager pre zajatcov. A ze to musi byt schopne velke stredisko…pre par tisic ludi.

  Zacharovova po prvy krat potvrdila, ze UA uz v povodnych hraniciach nem bude. V Chersone uz rozdavaju ruble. Oni si snad toho Zelenskeho pestuju ci co – bo keby im to podpisal, asi by im prekazil nejaky ten plan.

  Co je dost netradicne, ze ma tolko ruskych vojcov mobily a si kadeco nataca. A neda sa upriet, ze vacsina UA zaberov je fake a tie ruske su coraz viac brutalnejsie.

  1. Tuhle mentalitu dnes pregnantně shrnuli na AK:

   „Scholz po jednání lídrů G7:
   – vyzýváme ruského prezidenta, aby co nejdříve dohodl příměří na Ukrajině a zajistil humanitární přístup
   – cítíme dopad událostí kolem Ukrajiny na ceny energií a potravin
   – souhlasili jsme s uvalením nových sankcí v případě potřeby proti Rusku“

   A já k tomu dodávám, to prostě nevymyslíš. Apelujeme na tvou morálku, Ruse, tvé chování ohrožuje celý svět (skrze naše sankce už nedodáme). A v kapse máme nachystán pořádný balík dalších sankcí, šmejde. Na nás si nevyskakuj.

  2. Rusti vojaci maji zakaz mit u sebe chytre mobily, takze zadne legalni nataceni videi ze strany ruskych vojaku nehrozi.
   Z AK bych zacitoval:
   „Ukrajinci se mě často ptají, jak budou splácet půjčky pod novou vládou.
   Odpověď je zde. Dluhy z půjček budou odepsány. Dluhy za komunální služby budou odepsány.
   Podniky získají výhody a dotace, které na Ukrajině nemají obdoby. Zdanění se výrazně sníží.
   Platby za komunální služby se sníží třikrát až čtyřikrát.
   Hlavní je co nejdříve ukončit válku.

   To znamená, že v Kremlu už padlo rozhodnutí o federalizaci Ukrajiny a vzniku nového státu (po měsíci sledování a vyhodnocovní obsazených (i neobsazených) oblastí a reálného odporu kladeného obyvatelstvem, + marnosti snah o čemkoliv vážně jednat s Kyjevem, + další měsíc je vyčleněn na formování vojensko-civilních správ a přípravu (proto rusko začalo vyplácet důchodcům a státním zaměstnancům jednorázově 10000 rublů), kdy na začátku května dojde k formálnímu vyhlašení samostatnosti na Kyjevu minimálně u celé Chersonské oblasti, možná jich do té doby bude už více, záleží na tom jestli uskupení OOS se stáhne z obklíčení na Donbasu nebo ne), kdy z té původní UA nakonec zbude jen to „Lvovské království“ i s veškerými jeho majdan dluhy a elitou, která bude nucena dalších 50 let tvrdit, že ona je Ukrajina a nikdy ty obrovské dluhy nesplatí, protože nebude mít z čeho.“

   1. No, pokud bych měl na Ukrajině fabriku a rusák by mi jí rozbombardoval a pak, jak vy píšete, by mi sdělil, že „Podniky získají výhody a dotace, které na Ukrajině nemají obdoby. Zdanění se výrazně sníží.“ A já u toho koukal na ty trosky, tak by mě to slibované snížení daní asi moc nenadchlo.

    1. ok – a teraz si predstav, ze mas fabriku v Cechach.
     mas tam reaktory na vyrobu polymerov – proste umele vlakna.

     A nasa skvela vlada ti povie, ze sa zariad, ale plyn nebude. Pac sme sa rozhodli nebyt kamos s rusakom, ale s yenkeeom. Ale ten yenkee nam doda malo plynu a bude skurvene drahy.

     Takze ty si tu fabriku mozes strcit vies kam a tvoje dlhy ti zostanu, pac stat si svoje zapyta.
     No a kedze ty si v demokratickom cechystane, tak si cely happy ze sa o teba tvoja vlada takto stara.

   2. sorry Homer – ale to mu neverim, pac tych videi je tolko, ze by si to snad v riadiacom centre ruskej armady vsimli.
    Takze to je to co mi je divne.

    Ale povedzme ze nic tak nepotesi dusu obcana ako pohlad na uspesne utociacu armadu. A UA vojcov to musi dost nahlodavat.

    Vecerny vybuch skladu paliv pri Kyjeve by som prirataval k odpovedi za Dnesnu potopenu lod. Rus to robi ako Izrael, ty do neho buchnes palickou, on do teba kyjakom.
    Ked im ostrelovali letisko v Chersone – a uspesne – posadka v Nikolajeve prestala existovat.
    Ked im zrusili lod s palivom, zjavne vacsi sklad s palivom pri Kyjeve skoncil. A vraj nie len pri Kyjeve.

 5. Ještě k článku:

  Přeji příbuzným a.a. aby se ji apokalypsa vyhnula, aby neměli potřebu pomoci od Apoštola.

  Jinak – samozřejmě, krev není voda.

 6. Dopolední svodka od JP

  Bitva o Izjum skončena, na řadě je Kramatorsk a Slavjansk.

  Protiútok ukr. brigád, který měl pomoci posádce VSU v Izjumu, byl zastaven a současně byl veden protiútok na město. Pozdě večer byla dobyta hora Kremeněc, která sloužila Ukrajincům, jako taktický bod pro pozorovací úkoly a umístění dělostřeleckých a raketových jednotek.
  Další událostí dneška je potopení jedné bitevní lodi v berďjanském přístavu, který slouží jako nástupiště k tažení dalších jednotek a zásobovacích kolon na Záporoží a Donbass. Loď byla zasažena troskami sestřelené rakety Točka-U a na lodi vypukl požár, pročež byla urychleně potopena /stopro byla přecpaná municí/. Další dvě lodě prý nebyly poškozeny, ale vypluly na otevřené moře. Berďjansk tak přechodně přestal být týlovým shromaždištěm ruské logistiky, potažmo vodních raketových sil.
  Ukrajinské síly dále hlásí obklíčení Rusů v lokalitě Irpeň (Kyjev), podle ruských zdrojů k ničemu takovému nedochází a pohyby v místech styku s nepřítelem jsou nevýznamné.

 7. (…) I mimo region postižený válečným konfliktem působí vysoké ceny pohonných hmot z ropy a také zemního plynu jako suroviny pro výrobu dusíkatých hnojiv. To pociťujeme i u nás. Ceny potravin rostou už v předstihu, dokonce svižněji než jinde. S únorovými deseti procenty máme třetí nejvyšší inflaci v EU. V eurozóně byla inflace jen 5,9 procenta.

  Tady si dovolím malou vsuvku. V Česku inflaci našlehává politika České národní banky, která nastavila základní úrokovou sazbu o pět procentních bodů výše než ECB. Tvrdí, že její postup proti inflaci je o to razantnější. Takže my bojujeme proti inflaci víc, a máme ji proto vyšší, zatímco ECB se fláká u nuly, a má inflaci poloviční. Kdo tomu rozumí, ať se hlásí na osobním centrální banky, je to dobře placené, ale není to práce pro každého.

  Držme se ale hrozící zemědělské a potravinové krize. Debata v zemědělské evropské radě se soustřeďovala na krátkodobé a dlouhodobé cíle. Tím dlouhodobým je model Farm to Fork, čili ekonomika krátkých vzdáleností a vysoké míry zpracování, která oživí venkov a je zároveň vstřícná ke klimatu. Nyní se přidává ještě větší důraz na potravinovou bezpečnost a suverenitu, uživit se, i když se stávající vazby s vnějším světem zpřetrhají. Krátkodobým cílem je pak zabránit rozvratu potravinového trhu v důsledku válečných událostí a brzdit ceny potravin, zejména jejich dopad na ohrožené domácnosti. (…)

  http://www.libereckenovinky.cz/sloupky/penize-a-potraviny/ – Zbyněk Fiala

 8. Miroslav Macek:

  (…) Čelíme agresivnímu režimu, který přestal brát ohledy na všechno, prohlásil premiér Fiala.
  Klobouk dolů, natolik kritický názor na vlastní vládu jsem od něj opravdu nečekal. (…)

 9. (…) Demolice památníku byla příležitostí pro tiskovou konferenci prezidenta Ústavu národní paměti Karola Nawrockého, který řekl: „Pro takové pomníky, pro symboly s červenou hvězdou ve veřejném prostoru svobodného, nezávislého a demokratického Polska není místo. (…)

  (…) Dlužno ovšem podotknout, že tady to má prezident polského Institutu paměti národa poněkud pomotané, jestliže hovoří o „našich obyvatelích“. Chrzowice (dříve Chrzowitz) byly totiž do roku 1945 součástí Třetí říše a teprve později byly připojeny k Polsku, podobně jako další území dnešního západních Polska.
  Jistě bez zajímavosti není, že velká část polských obyvatel z území dnešní Ukrajiny, zejména oblasti Lvova, se přestěhovala právě do Dolního Slezska. Jestliže o demolici požádal místní starosta, téměř s jistotou je možné tvrdit, že pokud by nebylo vítězství sovětské armády a obětí, které v Chrzowicích nyní zhanobili, nadále by se vesnice jmenovala Chrzowitz a po Polácích by zde asi nebylo stopy. (…)

  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/polaci-v-primem-prenosu-zdemolovali-pamatnik-v-chrzowitz

 10. Technická odbočka.
  Jak je teď na Ukrajině ten nejlepší odstřelovač světa, co sejmul toho vojáka IS na 3,5 kiláku. Si řikám, kurňa, kolik asi tak taková puška může stát. Já jsem teda při pořizování své pušky taky nebyl lakomej, no ale sebekriticky musím uznat, že na 3,5 kiláku bych netrefil ani přerostlýho mamuta. To už asi musí bejt fakt vytuněná bambitka.
  A vono taky 3,5 kiláku je rekord, to je dost extrém, no ale na dva kiláčky, aby měl jistou na cíl, to tam asi střílí, ne? To takhle Ivan vystrčí hlavu z tanku a pink, je po Ivanovi. Tak Sergej s Vasilem čuměj, odkud to přišlo, nikde nic a najednou pink a Sergej jde za Ivanem. Tak pak Vasil, pokud není vyloženě vypatlanej, tak už se rozhlížet asi přestane.
  To musí bejt paráda, takhle to umět a mít tu pušku a ležet někde na kopci zamaskovanej a koukat tou vytuněnou optikou a střílet ty rusáky jak králíky. To mu závidím.

   1. Tomu se říká riziko podnikání.
    Ale vzhlem k tomu, že už má za sebou v různých válkách dost úspěšných zásahů a furt žije, asi je dobrej. Zřejmě to žádný nazdárek, který umí jenom střílet, nebude. Asi se umí i dost krýt.
    Pokud bychom se ale, Admirále, dokázali na chvíli odpoutat od toho, kdo je na čí straně konfliktu, tak mě fascinuje ta jeho puška. To musí být skvost. Z ní bych si rád vystřelil, což by mi ale bylo k ničemu. Musel bych jí mít, když bychom přišli z akce, nemohl bych jí hodit do kouta, ale vyčistil bych jí a u toho bych se s ní mazlil. A taky by chvíli trvalo, než bychom si na sebe zvykli. Musel bych jí mít hodně často v ruce až by se stala mou další končetinou. Až bychom pak spolu srostli v jedno.
    Tohle tomu chlapíkovi závidím.
    Někoho rajcujou auta a chtěl by se projet ve Ferrari. Jenomže, když by mu šlápl na krk, tak, jak by to s ním neuměl, mohl by se vybourat v první zatáčce. Taky by s tím autem musel prvně srůst, aby si rozuměli. Mě toto nerajcuje, mě by rajcovalo mít tu pušku. Pochopitelně jí nikdy mít nebudu. Jednak se k něčemu takovému nikdy nedostanu, jednak ta cena by se mi asi nelíbila a jednak bych její potenciál nikdy nedokázal využít. Protože jít s ní do lesa na kňoura je jako bych vyrazil na tábor Hochů od Bobří řeky s tankem.
    Což ovšem neznamená, že ve své fantasii si nemohu zahrávat s myšlenkou, jaké by to bylo, kdybych jí měl.
    Asi tak. (a ty střílené rusy jsem do toho pochopitelně přihodil proto, abych vás trochu vyšteloval, páč jednou tady mám pověst provokatéra, tak si jí musím udržovat permanentně)

    1. Čet jsem knížku od nějakého sibiřského Rusa – Nepřítel před hradbami.

     Ten byl také na lovu nějakého teutonského super hrdiny – snajpra. A tak dlouho čekal a líčil, až ho dostal.

     1. Sibirjaci stříleli veverky do oka aby neznehodnotili kožíšek. A navíc uměli přežít jak v krutých mrazech tak i mezi gnusem – komáry a všelikou havětí.
      Apropó, ten skvělý Američan si ještě nevystřelil, je na nemocenské.

  1. Tak ten borec už je u zpovědi … dorazil na bojiště a do 20 minut byl eliminován RF snajprem. Na dezinfo webech tvrdili, že ruští snajpři uzavírali sázky, kdo ho dostane jako první.
   Jeho odchod k nejvyšší zpovědi prošel i mainstreamem …

    1. Fotečka toho čarostřelce – nejlépe s aktuálním výtiskem novin včetně datumu = to kvůlivá ověření – by nebyla?
     Jinak je to JPP.

  2. K tomu rekordnimu zasahu mel Wali pouzit flintu McMillan Tac-50 rifle cena cca 11.250USD pro civilisty.
   Doufam, ze se mu nic spatneho na Ukrajine nestane a osobne Walimu preju hodne pracovnich uspechu pri stavbe plynovodu Power of Siberia2

   1. Dík Homere.
    Já jsem tady nahodil takovou návnadičku a pochopitelně, že přesně vím, jakou on má pušku, ale vy jste jediný, kdo to pochopil a napsal mi název.
    Jinak jsem se zde dozvěděl polemiky, jestli je severoameričan, nebo kanaďan, jestli už je pod kytkama, nebo ještě naživu, ale o tý pušce, kromě vás, zde nepadlo ani slovo. A já se zde vypsal z lásky k té pušce.
    Takže tímto vás ofiko vyhlašuji za vítěze, jelikož vy jediný jste mi odpověděl na to, na co jsem se já ptal. Gratuluji.

 11. JP dnes ráno
  Bojovat s Ruskem doopravdy – nikdo nechce: vojska NATO na území Ukrajiny nevstoupí.

  Polsko se ujalo myšlenky vstoupit na Ukrajinu jako mírotvorce. Ukrajinské vedení však po počátečním nadšení sdělilo, že na tuto schůzku nepojede, protože tam nebude přijato ani jedno principiální řešení, které by Ukrajině mohlo pomoci.
  Zejména pak ve světle skutečnosti že USA daly jasně najevo, že se něčeho takového nezúčastní a velké evropské státy nemají bez účasti USA nejmenší zájem (důvod) se do něčeho takového pustit.
  Je nutno připomenout výrok Sergeje Lavrova, že kdokoli vstoupí na území UA, bude napaden vojsky RF jako protivník, který VSTOUPIL DO VÁLKY S RF!!!
  To trochu ochladilo nadšení válečných jestřábů. Například Francouzi vyjádřili ochotu podporovat Kyjev, ale jen materiálně. Proto Kuleba (zamini UA) do Bruselu nepojede.
  Co se týká Poláků, ti se evidentně chystají na obsazení, ale to nebude v nejbližší době, protože nyní by to byla v dnešním „ptydepe“ agrese, ale až v čase, kdy nastane rozklad státních struktur Ukrajiny.

  K tomu výcucu přivěsím i tohle:
  https://www.youtube.com/watch?v=1Mucs97DRhg&ab_channel=Euronews%D0%BF%D0%BE-%D1%80%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%B8
  Půldruhaminutový pokec Lavrova.

  Můj koment – dej že, Bože, aby se JP nepletl a Pšonci v tom zůstali sami. To píšu jako kus, který má kořeny nejméně z poloviny na Haliči.

 12. Na e-republika.cz vyšel překlad dost dobré úvahy. V podstatě autor spekuluje, zda ponechání rezerv RF ve výši cca 340 miliard USD v západních bankách nebyla návnada, kterou Západ spolkl i s navijákem. Druhá dost dobrá dedukce je v tom, že Gazpromu stačí v podstatě prodat 20% produkce roku 2021 a je na „svých“ … myšleno při úplném zastavení dodávek do Evropy.
  Už dříve z RF přicházely úvahy, že sníží dodávky do Evropy na 1/3 … což ve světle úvahy v článku nabývá spíše reálných obrysů než konspiračních. Pokud to fakt udělají, tak je to zaručená metoda, jak rozložit „jednotu“ EU. Dovede si někdo představit, jaká rvačka nastane v EU, když bude najednou jen 1/3 životně důležitých dodávek??
  Nachystejte si popcorn, usaďte se v křesle a sledujte největší světovou šachovou partii … v nejbližší době ničeho podobného už nebudete svědky.

  https://e-republika.cz/article4519-Proc-vyhrajeme-valku-proti-Zapadu-tim-ze-si-budeme-brat-penize-navzajem

 13. Hnus Fialovy : Jsme ve valce …..
  Ústava České republiky vyhlášení války nezná. V Česku lze válečný stav vyhlásit pouze v případě napadení nebo je-li třeba plnit smlouvy o společné obraně. Válečný stav vyhlašuje Parlament České republiky, k přijetí usnesení o vyhlášení válečného stavu je nutná nadpoloviční většina obou komor parlamentu.

 14. Ukrajinci mají mít vyšší zaručenou mzdu než Češi, rozhodla vláda
  Pro pracovníky z Režimu Ukrajina se má totiž zavést mzdové kritérium ve výši 1,2násobku zaručené mzdy v dané profesi. Podnikatelské svazy upozorňují, že vláda tím nařizuje, aby ukrajinské zaměstnance za stejnou práci mzdově zvýhodňovali před českými. Tato podmínka navíc podle nich postihne především malé a střední firmy.

  1. Pokud vím, tak je to tři roky stará zpráva.
   Pokud dále vím, tak se to netýká agenturních pracovníků.
   Nevšilm jsem si, že by to za tři roky někdo vytáhl.
   Tohle může vládě zlomit vaz, Češi hodně nemají rádi zvýhodňování různejch skupin…

 15. Psonci fo toho pojdu.

  Rus hodil EU cez palubu A EU terazky cumi, ze co akoze s tym… V tomto politickom hujerstve nema nik gule robit veci proti prudu.
  Kazdy a aj nemec by prisiel o politicke teple kreslo ak by do toho chcel hodit vidle. Andor Sandor to povedal jasne – EU ako jeden muz naskocila na americky narativ zlocinecke Rusko a v podstate sme si spalili mosty. Ako chceme s Ruskom jednat ked tam nik nechodi? A rus nemoze k nam, bo zakaz letov.

  Aj frantici opat cuvli a Renault ziadnu vyrobu nespustil. Teda… podla nasich pravdovravnych medii.
  Ako to je v skutocnosti vedia len rusi v danej fabrike.

  Takze nas caka doba utahovania opaskov a zjavne – dobre casy v EU vytvorili slabych muzov a ti slabi muzi rovia tazke casy. Tuto fazu odporucam skratit a vyzyvam na urgentne hladanie silnych muzov bo ti tvoria dobre casy :))

 16. Vsadím boty, vidláku, že ti z toho „Vašeho“ summitu NATA nebyli dartaňanové z mý dětský Horní a Dolní, jinak by věděli, co dávno stařec ví. A tak Vám posílám Starce s přáním, abyste na tu hranici nikdy nemusel jet pro svý příbuzný.
  P.S.
  Zavěsím to však za včerejší Váš článek, kde už je diskuse mrtva, abych Vám dnešní diskusi nezaplevelil!

 17. Já si nemyslím, že to bude atomovka.
  Ale vůbec bych se nedivil, kdyby Ivani vyčistili „cvičné polygony“ tři dny před odjezdem pšonské divize na frontu.
  A Pšonci budou ječet asi tak týden, že chtějí aktivovat článek č. 5.
  A ostatní (strejda Skopčák třeba) jim řeknou – my vám to říkali, že Rus z vás nadělá karbanátky a UŠA-tý strejda vám naúčtuje celou výzbroj ve dvojnásobné taxe, bo válečná dodávka. Takže my budem zvažovat, přijďte za měsíc a my vám v rámci pomoci podle článku 5 půjčíme prachy na další zbraně.
  A Ivan jim to tam bude házet a sázet zpoza čáry, aby nebyla okupace.

  Anebo druhá verze – Ivan je nechá přijet na palposty ke Kyjevu a vymázne je až pak.

  A třetí verze – Ivan zavře ukráckou hranici a kdo tam strčí rypák, ten po něm dostane.

  Můj názor – nevím, co by mi kdo musel slíbit, abych jel jako najomnik – obsluha PVO na Ukradinu po tom, co Ivan ukráckou PVO doslova vymáznul.

  Každopádně je potřeba předělat naše bojové heslo:
  „Budem se rvát za svobodu a demokracii do posledního Ukrajinského vojáka a do posledního polského najomnika.“

 18. U nebeský brány Sv. Petr listuje knihou hříchů a tam MIMO JINÝ čte: …“půl milionu mrtvých dětí bylo přijatelnou cenou…“… nechtěl bych bejt v její duši (tedy, pokud je tam nahoře vůbec nějaká boží spravedlnost)!

  https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/zemrela-madeleine-albrightova-40391470#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=RnsJG7ZpB6n-202203232338&dop_id=40391470&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  1. Tak jsem zjistil, vidláku, že jsem to zapomněl zavěsit, tak se omlouvám a dám to tedy sem.

   Stařec a bičiště aneb …“hele lékárníku, já už toho mám tak akorát dost“.

   Jak jsme rostli v Horní a Dolní, tak jsme taky do těch svých rvaček postupně (jako teď Rusáci, Amíci, Ukroši, Pšonci, Turci, prdlá Černochová atd. atd.) zaváděli stále sofistikovanější zbraně a mlátili se jimi hlava nehlava! Až se jednoho dne táta (místní felčar) naštval, to když se mu v čekárně zase nahromadili bojovníci z obou na smrt znepřátelenejch stran, teď však v čekárně výjimečně zjihlí, neb zase měli tržný rány k šití a vypadali jak oukropečkové před svatým přijímáním a změřil si je svým přísným pohledem a tý partičce z Horní řekl: „…až vás došiju, tak mi přivedete pana lékárníka a celá ta vaše parta z Horní počká před ordinací na mě, až došiju Dolní … řekl jsem celá parta“ a výhružně se podíval na čerstvě zašitý a obvázaný kápo horních, polocikána, jehož táta ve vsi dělal kováře, byl to chlap jak hora, snad kříženej se samým Luciferem.

   Pak se s maminkou pustili do dalšího šití hlav, rukou a nohou, protože místní koloniál začal prodávat opravdu pevná a svižná bičiště, kterýma jsme ihned nahradili zastaralý, méně pevný a pružný dřevěný pruty a klacky, který nám dosud sloužily jako kordy, což my praví dartaňanové poznali na první znaleckej švih. Tehdá ještě běžně jezdily povozy tažený koňma a kočí si tahle nová bičiště docela rádi kupovali. Nebyla drahá, ve sběru železa jsme si na ně lehce vydělali. Jenže ta bičiště měla při šermování (=rozuměj švihání a bodání) jednu vadu. Při vleklých soubojích se jejich konečky třepily a štípaly, protože jsme je neměli obvázány práskačkama švihelí. My jsme tu práskačku nahrazovali oplétáním svazečkem měděných drátků v bužírce. Jenže, holenkové, tohle už byla zbraň, protože při švihu takto námi upravenej koneček bičiště dokázal lehce natrhnout i prdel, a to doslova, což zase můj táta těžko nesl, protože jsme mu přidělávali práci v ordinaci, a to on nemohl přece potřebovat.

   Poznámka:
   Kromě toho jsme bičiště používali i na tzv. svědíta. To se na bičiště napíchla dobře uhnětená koule z jílu (do který jsme umně zapravili malý šutry) na jeho tenčí konec, švihlo se bičištěm a koule jílu se šutry se vymrštila a dokázala doletět hodně daleko až do nepřátelských pozic a tam nadělala docela velkou paseku, zvláště když vás flákla přes stehno, nebo záda. Dlouho to pak bolelo svědivou bolestí. Nebo jste měli vidět maminky Horňáků, když mokrá jílová koule plácla do jejich na dvorkách visících čerstvě vypranejch cejch, to pak nám ušetřily práci, protože Horňáci dostali do držky rovnou od svých maminek. Něco podobnýho, jako když Šojgu vystřelil z tý kocábky v Kaspiku blahý paměti do země toho dalšího netvora Asada na ty mírumilovný bílý přilby z Islámskýho státu.

   No, a tehdy začala éra Kinžálů, tedy praků, když jsme zavařovačky zaměnili za tzv. „letecký gumy“, který se začaly prodávat modelářům ze Svazarmu. Guma to byla opravdu houževnatá, šedá a nesmírně trvanlivá, čtvercovýho průřezu 8×8-10×10-12×12-16x16mm. Takovej prak to teprve bylo něco! Kdo ví, nemusím mu vykládat, že taková „šestnáctka“ s maticí M12 dokázala z běžnýho praku udělat doslova klukovskej Kinžál, Kalibr, S900 … či co to teďka má vlastně Šojgu a co zrovna nervově nevyrovnanej a vyčerpanej Putin (jak správně tvrdí ten úplně nejlepší intervjůk Míra Karas) nechal spadnout v Kyjevě na ten obchodní dům, kterej jen proto, že byla noc, naštěstí nebyl plnej matek s děckama, co chtěly koupit čerstvý rohlíky a mlíko.

   To se ale tátovi ihned negativně odráželo v nárůstu nás usoplenců v jeho ordinaci. Už ale nešlo o celkem banální šití tržnejch ran, ale doslova o chirurgický výkony, kdy táta musel na operačním stole po Němcích v ordinaci ty hluboký rány od šmíru špinavejch matic a kuliček z ložisek pracně čistit a desinfikovat. Prostě Horňáci nestačili přezbrojit zavařovačky svých praků na „letecký gumy“ jako my Dolňáci! A že my byli mistři ve střelbě z praku si buďte jistý, z deseti matic na izolátory ele. sloupu dával každej malej smrad u nás deset izolátorů úplně v pohodě!!! Neuplynul však ani tejden a zrádnej Svazarm (EU) zásobil gumou i Horňáky a natotata pro změnu táta čistil ránu po špinavý kuličce v mým stehně. To už jsem viděl, že toho má tak akorát dost, protože některý rány se mu vracely i přes jeho pečlivý ošetření jako hnisající. Proto naštvaně otevřel dveře z ordinace do čekárny a na tam sedící zjihlý unudlence zařval: …“ tak heleďtese, až došiju toho vašeho posledního z Horní, tak skočíte pro pana lékárníka a všichni z Horní budou nastoupený před ordinací, řekl jsem, úplně všichni!“ A potom se pustil do nás z Dolní a nikdo z nás se neodvážil při šití či čištění ran ani ceknout, ač to bolelo jako sviňa, jakej jsme z něho měli vítr!

   Když šil lékárníkova syna, kterej dostal kamenem do hlavy, kterej mu rozrazil obočí, tak dveře do ordinace rozrazila matrona Dvořáková z Horní a prej…“ pane doktore podívejte se, co udělali ti vaši mýmu Petříčkovi, když šel ze školy.“ No jasně že udělali, neměl jít „naší“ ulicí plnou dartaňanů a ještě mít blbý hemzy, tak mu holt kord jednoho z nás spravedlivě rozčísl kůži na předloktí. To už táta nevydržel, babu z ordinace vyhodil, zašil jí jejího Petříčka a klukovi přísně řekl: …“pro tebe to platí taky, řekl jsem s panem lékárníkem a všichni!“ Lékárník byl totiž neoficiální představitel Horní, kde bydlel. Když mi táta čistil ránu po kuličce ve stehně, nemusel mi dvakrát říkat: …“a vás se to týká taky, řekl jsem, všichni před ordinací, rozumíš!“… (táta pro změnu byl neoficiálním hlavním představitelem Dolní, což jsme my kluci všichni ctili).

   A tohle mi už vyprávěla maminka, až když už táta nebyl a já byl dávno dospělej. Když s maminkou všechny z Dolní i Horní dali konečně do rychtigu, tak si uvařili kafe, když do ordinace nakráčel ve veselý náladě pan lékárník. Dostal od maminky taky kafe a táta (jako Putin před 24.2.) mu povídá: „Hele Láďo, takhle by to dál nešlo, ty si celej den v lékárně třepeš ty svoje lahvičky, mícháš mastičky, popíjíš si tam v klídku ten tvůj gin a já tady mám pomalu každej den polní lazaret. Jenže ti smradi už přiostřili, používaj na sebe takový záludnosti, že nebude dlouho trvat a já na to prostě nebudu stačit. Dneska jsem tvýmu Láďovi šil obočí, celkem nic vážnýho, ale jenom centimetr od oka. Kdybys viděl, čím se švihají, nemával bys mi tady rukou, jako že dobrý a nic se neděje! Můžu ti jen říci, že tímhle nás neřezali ani v koncentráku a ukázal lékárníkovi mně sebraný bičiště, tedy kord. Když to lékárník uviděl, naprázdno polkl a jen zašátral ve svý tašce a vytáhl ten svůj gin, kterej si dělal v lékárně z tamního „ušetřenýho“ špiritusu a kterej původně chtěl dát rodičům jako present a zmohl se prej jenom na: „…kde máš sklínky?“.

   Pak Láďa lékárník dopil maminčino kafe a s tátou vyšel před ordinaci, vlastně náš barák, kde ta ordinace byla. Z tý nastoupený jednotky z Horní si za ucho vytáhl jeho Ládika, s kterým jsme se stačili během toho čekání už zase porvat, strhl mu z obočí tu maminkou pracně nalepenou leukoplast i s obvazem, nás dartaňany z Dolní nechal nastoupit a museli jsme jeden po druhým před lékárníka s Ládíkem předstoupit a on každýmu dal stejnou otázku: „…podívej se (a ukázal na už modrající obočí Ládíka juniora)…hele, udělals´ to?“. Samozřejmě, že nikdo z nás Dolňáků to Ládíkovi přece nemohl udělat, to dá rozum a … a tak, jak jsme tam sveřepě stáli, tak pro změnu si táta převzal od lékárníka Ládíka a ta samá scénka pokračovala s Horňákama. To dá rozum, že ani oni taky nic. Tak táta tedy odešel do ordinace a vrátil se s tlustou bichlí, kterou jsem dobře znal, protože ji táta někdy používal, když ho zavolaly borůvky k nějaký sebevraždě či pokusu o ni a každýmu tam z nastoupenejch dartaňanů ukazoval fotografii úplně reálnýho ksichtu nějaký mrtvoly, která měla násilně vypíchnutý oči. Na mě to jeho divadlo ale vůbec nezapůsobilo, já si to tajně u táty prohlížel v jeho knihovně v ordinaci, když tam nebyl, ale ostatní Dolňáci i Horňáci to viděli poprvý a musím říci, že to na nich zanechalo docela hlubokej dojem. No a pak pan lékárník ukončil svůj výstup tím, že prohlásil, že jestli u někoho ještě někdy uvidí tahle bičiště a ukázal jim mým tátou mně ukořistěnej kord, nebo praky s těma velkejma gumama, tak ať si ho prej nepřejeme … kecám … on řekl doslova: „neserte mě“ a fakt vypadal na to, že nám tam dá všem vážně přes držku (mimochodem, já dneska, když uvážím tu centimetrovou vzdálenost od oka Ládíka juniora, bejt lékárníkem, taky bych byl pořádně nasranej!) Když táta viděl, jakej lékárník a ta fotka zanechali na usoplenejch dartaňanech silnej dojem, jenom se obrátil na mě a ten lékárníkův dojem už jen přiživil svým: …“a pro tebe to platí taky, běda tobě, jestli mi sem přijde jeden jedinej z Horní se šitím, tak tě přerazím.“

   No co dodat, vážení? Majitelé klíčů (Putin s Bidenem) horkokrevnem blbečkům (Kaczyński a spol.) sdělili zcela jasně svý stanoviska a my blbečci, co bohužel vždycky musej poslouchat, sice ve rvačkách pokračovali dál, ale bez praků a bičišť to už nebylo vůbec ono, protože to bylo zase jen na vzdálenost ruky, jako jsou kopance, facky a boxy.

   Dneska musím uznat tátu, že když tržný a střelný rány vystřídaly zase vykloubený či zlomený kosti z klasických rvaček, vždycky to s maminkou a sádrou nějak srovnali, ale do našeho nepřátelství s Horňáky nám už nemluvili. Maminka mi až mnohem později řekla, jak se s tátou strašně o mě a bráchu báli a jak pan lékárník, kterej kolem nás chodíval domů do Horní, se zastavoval občas u plotu naší zahrady, kde si táta v pohodě už zase užíval kytiček a podle momentální situace na bojištích říkával: …“hele doktore, dík za tu sádru … a co myslíš, dneska mu otrnulo a zase se porval ve škole“ … a táta: …“vím, viděl jsem ten monokl, kdybys viděl, jakej mi v ordinaci Houžvová udělala výstup, že prej ten tvůj hajzl majznul tou sádrou jejího chudáčka a ať prej s tím něco udělám. No řekni, Láďo, co já s tím, já přece můžu bejt vůbec rád, že už tolik nešiju a že se taky někdy dostanu na zahradu. Ahoj a pozdravuj ženu a stavte se někdy na kafe.“

   Závěr:
   Alespoň držitelé klíčů by měli mít rozum, vážení, a ty horlivý blbečky s těma prakama a bičišti umět klepnout VČAS přes prsty a ukázat jim, kde je jejich místo.

   Jenže, vážení, to ale musí doktor s lékárníkem taky někdy mluvit a oba musej chtít, protože bez toho to opravdu nejde a ani nepůjde!

 19. Tu stejnou rodinu, pro kterou banderovci neexistují a od které dostanete přes hubu, pokud se pokusíte promluvit rusky? Jenom se ptám. Vím prd, co bych dělal ve Vaší situaci.

  1. Re: Martin V.

   Ono se to dobře machruje. Ale voda je voda a krev je krev.
   Víte, co myslím, že jo?

   Jsme jedné krve, ty i já…
   Rudyard Kipling, Kniha džunglí…

   Občas se prostě stane, že nějaký mamlas vyměkne…

  2. Vy rodinu nemáte, martine V. ? A pokud ano, i co se týče politiky si ve všem rozumíte? Nebo jste se se všemi kvůli politice rozešel?
   Kolik je vám proboha let?

  3. Jo, přesně tak. Ta rodina, která miluje Ukrajinu tak moc, že je pro ní Putin symbolem veškerého zla a Porošenko se Zelenským jsou ti nejlepší. Kteří věří v dobro Evropské unie a nechápou, že jsou jen pěšáci na šachovnici velmocí.
   Ale nechci také zapomenout, jak mě jako malého kluka brali na ryby, jak se se mnou dělili o svoje hračky, jak se o mě krásně starali, když jsme tam byli na návštěvě. Nechci zapomenout, že mají v hlavách a srdcích i jiné věci než jen politiku. Už takhle si to velmocenské štengrování docela vyžírali i za míru.
   Chci věřit, že prohlédnou, že časem zjistí, jak to všechno doopravdy je.

   1. Re: Apoštol

    Bůh ti pomáhej a Bůh tě provázej.
    A kdyby to Bůh nedával, máš v kapse kecafon.

    A ještě napíšu:
    … jsme jedné krve, ty i já….
    … čím déle tu děda není, tím víc mi chybí…

   2. Hlavně nezapomeňte Apoštole (Vidláku, Danieli, nehodící se škrtněte), až své příbuzné zachráníte, tak jim za dlouhých večerů povyprávět o tom, jak jste před invazí psal Putinovi, že víte, že RF nemá žádný zájem na rozpoutání válečného konfliktu. Myslím, že pak budou hýkat nadšením.
    Tak a teď si mě Zakladeteli vymažte, jak o to žádala Gaia. Ona si sice plete slovo proruský s protiruským, ale to neva, tu si nechte, jelikož má správný ideologický směr myšlení. Ale já jsem vám tady k hovnu, jelikož jsem totálně ovlivněn americkou propagandou. Trenýrky mám s hvězdama a pruhama a když se nudím, tak na zahradě střílím vzduchovkou do matrjošek. Co tady se mnou?!

    1. Re: berrnard
     Je mi naprosto jasné, že prototyp lesního manekýna nedokáže pobrat rozdíl mezi výrazy:
     – mít zájem
     a
     – muset.
     Protože je v lese.
     Kdyby si někdo na ulici před vaším barákem začal hloubit zákop s tím, že jednoho dne vám bude střílet z kulovnice do oken, asi byste mu taky nakopal prdel dřív, než by si tu kulovnici zakoupil.

     Ale rozumím tomu, že vy vlese to máte jinak.

    2. Chyba berrnarde. Já nenapsal, že vím, ale že věřím. Věřil jsem špatně. Mýlil jsem se. Ale příbuzným to povím. Co jiného bych taky měl dělat. A nebudu jim jitřit rány vyprávěním o geopolitice z tepla domova. Budu naslouchat a pomáhat. Pak se uvidí. Ale teď mám nějak pocit, že pro Vás jsem nikdy nebyl partnerem. Že jste mě nikdy nepovažoval za sobě rovného. Že od začátku víte kde je pravda a my jsme vám dobří jen jako terč k posměchu. Takže to berte jako mojí poslední repliku vůči Vám.

     1. Tak to mě dost mrzí, Vidláku. Protože, i když jsem s mnoha vašimi názory ne vždy souhlasil, vždy jsem si vás vážil A i když jsem i mezi svými přáteli znám tím, že rád používám ironii a sarkasmus, tak na vás jsem nikdy těžkou munici nepoužil, právě kvůli výše zmíněnému.
      Jestli jsem vás nějak urazil a vy už se mnou nehodláte dál komunikovat, je mi to líto, ale doprošovat se vás nebudu, jelikož to neumím.
      Vaše rozhodnutí.

      1. P.S.
       A ještě bych rád dodal, že když jsme si v minulosti krapet rozcuchali kudrliny na Kydech, tak tam šlo celkem o hovno. Když jsme se přeli o eet, tak se u toho můžeme, obrazně řečeno, mlátit po palicích péřovými polštáři.
       Ale když je celkem nedaleko od nás válka a nám oboum hrozí, že se můžeme za pár dnů vypařit, tak polštáře už nestačí. Občas to prostě víc zajiskří. A za to nemůžete ani vy, ani já, ale ta zasraná válka, které se oba bojíme, i když každý vidí viníka na jiné straně. Ale to nám asi nakonec bude prd platný.

    3. Na Ukrajine umiraji lidi (na obou stranach) a sociopati jako bernard z toho maji jenom srandu.
     Nastesti se bernard dopracoval nejdale do lesa, takze nema vliv na vubec nic. Jina sociopatka se dostala mnohem vyse, a dopadlo to tak, ze odstraneni jednoho byvaleho americkeho kamose bylo dulezitejsi, nez zivot 500 000 DETI!!!

     Valka je tam presne proto, ze tihle dusevne nemocni lide 7 let tolerovali/podporovali genocidu Rusu na vychode Ukrajiny. Ukrajinska junta se s tim prece ani netajila. Proc to delali vi jenom oni, my si muzeme jenom myslet.
     Na co si to tedy dneska tihle radoby humanisti hraji? U monitoru tihle hrdinove strili Rusy na 2 kilometry.
     Kdyz Ukrajinci ostrelovali Rusy na vychode Ukrajiny pekne o vikendu, behem obeda, kdy jsou vsichni doma, tak ani nepipli, pripadne to smesne nazyvali ruskymi dezinformacemi. To, ze se tim chlubil i Kyjev ve sve nabubrelosti ignorovali.
     Ubozaci, nic vic.

     1. Re: Sakura – Třešňák

      Musím vás zase po dlouhé době pořádně nasrat.
      Citace:
      Proc to delali vi jenom oni, my si muzeme jenom myslet.

      Oni to dostali jako bojový úkol – nasírat Ivana. Dostat celou situaci tam, kde je dnes.
      Akorát, že se jim tam vloudila chybička – petrorubl. Tohle je neodpustitelná Ivanova kopačka do vajec a bolí. Moc bolí a ještě bude bolet, bo dolar už nebude, co býval.

      Ale to jsem odbočil. Prvotním záměrem bylo rozesrat vztahy Ivan – Vasil a Ivan – Fricek. Což se podařilo dokonale podle mazáckého hesla – jebte se vrabci, bude vás víc.
      První, kdo to všecko odsere, jsou kolonie Čtvrté říše, tedy všechno od Čechistánu na východ. O Ukrech nepíšu, protože Ukradina, to je opravná položka. Ukrové do celkových ztrát nejdou.

    4. @berrnard
     Není důvod vás mazat.

     Na litterate.cz není zakázán žádný názor; pokud se vám něčí názor nelíbí, nebo naopak někomu se nelíbí názor váš – všichni zúčastnění mají možnost volby:
     – buď takové názory strpí výměnou za to, že i jejich názory budou strpěny
     – nebo danou sociální doménu opustí a najdou si jinou, kde se budou cítit příjemněji

     Důvodem ke smazání není ani názor sám o sobě (byť by byl sebekurióznější, což není váš případ), ani sprosté slovo, použité v diskusi. Důvodem ke smazání je sprostota, která (jistě to sám dobře víte) může být vyslovena i velmi uhlazeně.

     Pokud si dobře vzpomínám, v prvním svém diskusním vstupu na tomto webu jste projevil radost, že jste zdejší komunitu nalezl. Přeju vám i sobě, aby nám ta radost vydržela.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *