22 června, 2024

Učí se rychle

Tak nám právě začala nová válka. Tentokrát mezi Izraelem a hnutím Hamás, které ovládá pásmo Gazy. Oni totiž předvedli neuvěřitelný husarský kousek. Po mnoha letech, kdy se omezovali na střílení raket a omezené útoky, předvedli skutečnou vojenskou operaci, při které pronikli až pětadvacet kilometrů od hranic pásma Gazy, obsadili několik vesnic, ba dokonce byli schopni postřílet izraelské vojenské posádky na některých základnách. Podle stále se měnících údajů (k horšímu) zavlekli do pásma Gazy několik desítek rukojmí, mezi nimi i izraelského generálmajora, podařilo se jim zničit celou řadu izraelských obrněných vozidel, včetně tanků Merkava… a samozřejmě se nerozpakovali střílet na všechno, co se pohnulo.

Nebudu nosit sovy do Athén. Jana Kunšteková připravila na Litterate článek, který shrnuje známé události. Vyplývá z něj, že se na tuto akci Hamás dlouho připravoval a udeřil naprosto nečekaně. Panika mezi izraelským obyvatelstvem byla obrovská, něco takového se nestalo po dlouhá desetiletí.

Mezi námi… po dlouhá desetiletí se také nestalo, aby Izrael měl každou chvíli volby a všichni se tam politicky mydlili mezi sebou. Nic bych za to nedal, že to zařídilo kousek armádního šlendriánu. Ono stačí málo.

Já od rána sleduju události – především sleduju Al-Jazeeru a další arabské zdroje a samozřejmě alternativní média – tedy Telegram, Jůtub, Twitter a Fejsbůk. Už v podvečer jsem měl těch videí plné zuby. Není příjemné koukat, jak se někdo raduje nad mrtvými vojáky. Nebylo snadné koukat na mrtvé civilisty a nebylo ani snadné sledovat mrtvé civilisty tam v Gaze, protože izraelská odveta nastala v podstatě hned.

Hele, jako bych sledoval válku na Ukrajině… Přesně to, co platí tam pro Donbas, najednou platí i pro blízký východ. Stejná taktika. Malé drony shazují výbušniny na lidi i na techniku. Zničit Merkavu není o nic těžší, než zničit Leopard. Stejná malá družstva, která se rychle přesouvají terénem a neberou na nic ohled. Stejná improvizovaná technika, která je ale účinnější než všechny ty drahé hračky, které izraelská armáda nakupovala za posledních dvacet let.

Už jsem to tu několikrát psal – loni se média posmívala Rusům, jak nejsou schopní proniknout ukrajinskou obranou a připisovala to jejich neschopnosti. Letos zase Ukrajinci nedokázali nijak proniknout to ruské obrany…. tady už se samozřejmě o neschopnosti ukrajinské armády nemluvilo, ale oslavoval se každý obsazený metr naprosto rozstřílených vesnic. Ejhle… co funguje na ruskou a ukrajinskou armádu, to (zdá se) funguje i na izraelskou armádu. Technika je drahý obrněný šrot na ráně. Ani Izraelci nemohou dělat nic jiného, než co dělají Rusové či Ukrajinci.

Zdá se také, že si ty džihádisty vzal někdo na povel a vnesl do jejich náboženského fanatismu i prvky vojenské racionality. Tentokrát to nebyli teroristi v sebevražedných vestách, ale speciální jednotky, které pracovaly zcela metodicky. Navíc se tuto rozsáhlou akci podařilo naprosto dokonale utajit. V přímém přenosu jsme viděli kvalitativně úplně jiný Hamás.

Izrael byl nucen spustit mobilizaci, aktivovalo se hnutí Hizbaláh, další palestinské skupiny se zapojily do boje a muslimové po celém světě začali slavit. Kupříkladu v Berlíně se rozdávaly koláčky na oslavu velkého vítězství. Tady samozřejmě žádné obvinění palestinským přistěhovalcům z genocidia nehrozí. To je vyhrazeno pro členy AfD.

Ano, to nadšení ze smrti už jsme u nás také viděli. Hned jsem si představil Danušku Drábovou a Janu Černochovou. Nebo některé komentátory na fejsbůku. To nadšení ze zabíjení Rusů. Být tihle trochu opálenější, nebyli by k rozeznání od arabských davů, které jásají nad mrtvým izraelským vojákem. Zdechovského tweety se nijak neliší od tweetů vysokých představitelů Hamásu. Ta hrdost z dobře odvedené práce, díky které vyhasly životy mladých kluků. Ohled na civilisty je pramalý.

Pamatujete, jak jsme už před rokem rozšiřovali „jasné dezinformace,“ že zbraně určené pro Ukrajinu, se objevují na černém trhu? Že tam Západ dodal spoustu moderních hraček, které se vzápětí daly objednat na darknetu. Tehdy to samozřejmě byla ruská propaganda…

Tak teď už víme, kdo to od zkorumpovaných ukrajinských úředníků koupil. Drony, určené na zabíjení Rusů, teď zabíjejí Izraelce. Koneckonců, Izrael sám dodával zbraně na Ukrajinu. Možná se mu teď některé tímto velmi tragickým způsobem vrátily zpátky. Izrael si dost možná Hamás vyzbrojil sám. Úplně vidím Putina, jak se tím svým záhadným způsobem usmívá… „my vám to říkali už loni.“

Ne, tohle nebude pro izraelskou armádu snadné. Co platí pro Donbas, platí i pro Gazu. Ani tam se nemůžete moc přibližovat s vrtulníky. Nemůžete tam vjet s tanky. V Gaze mají nejspíš svaté Javeliny… Nemůžete dělat nic jiného, než co dělají tam v ukrajinských stepích. Rozstřílet před sebou terén až do roviny. Jen s tím rozdílem, že tamodtud nikdo nebude evakuovat civilisty, protože každé mrtvé palestinské dítě je k nezaplacení pro muslimskou propagandu.

Myslíte, že sbližování Saúdské Arábie a Izraele bude pokračovat? Když teď Sálmánovi poddaní slaví palestinský úspěch? Když Al-Jazeera začne vysílat obrázky zničených gazanských domů a pohřbívání mrtvých? Myslíte, že Izrael může nereagovat? Myslíte, že po takové sprše může Netanjahu konflikt neeskalovat? Nota bene, když tam v Gaze někde jsou zajatci, kteří mají příbuzné a ti budou chtít po vládě akci.

Myslíte, že izraelská armáda zůstává silná, když se teď ukazuje, že na moderním válčišti jsou k ničemu stíhačky i tanky? I izraelská armáda se za drahé peníze připravovala na minulou válku a možná že Hamás i Hizbaláh se na tu současnou připravil líp. Memento mori, Janičko Černochová, Hamásovci zaútočili pomocí motorových padáků… tak jednoduché to bylo. K čemu nám budou stíhačky F-35? Pošlete delegaci tam do pásma Gazy, ti vám řeknou nejlépe, co je zapotřebí na obranu proti velkému a technicky vyspělému nepříteli disponujícímu atomovkami.

Komu nejvíc prospěje, že Izrael bude teď mít spoustu problémů – vojenských i politických a Saúdové těžko budou moci před arabským světem říkat, že ti zlí židé jsou vlastně hodní? Nejvíce z této situace vytěží Írán. Izraelci přestanou strkat nos do Sýrie a budou rádi, když tamodtud budou mít klid, Saúdové nebudou od Izraelců dostávat ani vyspělou techniku, ani zpravodajské informace, ani nic jiného…

Hamás už vyhrál vlastně teď. Izrael právě zažívá své vlastní 11. září a je dost pravděpodobné, že ho bude řešit stejně (chybně) jako Američani. Netanjahu nemůže předstoupit před národ a říct, že je třeba jednat o míru. Lidé chtějí slyšet, že je třeba bombardovat a dostat svoje zajatce zase domů. Celý arabský svět zase bude pobouřen nad každou bombou, která spadne na Gazu a o to víc peněz Hamásu i Hizbaláhu pošlou. Bez ohledu na to, jak dopadne současné měření sil.

A víte, co je nejlepší? Hned se aktivovali naši líbodémo a začali řešit, jestli má Izrael právo na obranu a nebo nemá. A hned začali s ostatních páčit jejich postoj a požadovat, aby to byl postoj jasný a černobílý. Jako by se Izraelci přišli zeptat, jestli smějí bombardovat Gazu. Jako by se Hamásovci zajímali, co si myslíme o jejich způsobu boje proti židům. Oni už se nikde na náš západní názor neptají. Došly nám zbraně. Ty vojenské i ty ekonomické. Vystříleli jsme munici i sankce.

Jestli se do bojů zapojí i Hizbaláh, tak bude i Izrael potřebovat vojenskou pomoc. Tu, která shořela na Ukrajině. Ani po zuby ozbrojený Izrael není připraven na válku podle moderních schemat. Navíc… on nemá tu operační hloubku, která je k dispozici na Ukrajině. Dvacet kilometrů do Tokmaku je úplně jiná vzdálenost než dvacet kilometrů do Bér Ševy.

Kdyby někdo potřeboval dostat Ukrajinu na okraj zájmů (teď, když mají v USA zablokovanou sněmovnu reprezentantů a jen nouzové financování rozpočtu), tak by nemohl vymyslet lépe. Stejně tak se nedalo lépe vymyslet, jak sblížit (v jednom BRICSu) sunnity a šííty. A těžko se dal vymyslet lepší způsob, jak zařídit, aby se arabský svět postavil proti Západu.

Izrael má ve Washigtonu i v Bruseli poněkud větší páky než Ukrajina. Ve válce proti unipolárnímu západnímu uspořádání se právě otevřela další fronta. Rozsahem operací možná nevelká, ale rozsahem politickým a propagandistickým nesmírně významná. A kdo ví, jestli to nebude fronta, která nakonec spotřebuje stejně munice, jako ta ukrajinská.

Může si Západ dovolit boj na tolika frontách?

…. zajímá ještě někoho Ukrajina?

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

305 thoughts on “Učí se rychle

  1. Nevím, ale myslím, že pan Kechlibar je v tomhle trochu mimo. Zaprvé v jeho článku není nic nového a zadruhé tak iracionální víra, že za tím určitě nemůžou být vnitropolitické zájmy, například izraelského premiéra, je poněkud úsměvná.

   Mimochodem, kolik volačů po pomstě (a autor pomstu evidentně schvaluje) se v minulosti vymezovalo proti poválečnému chování Čechů vůči Němcům? Tam žádná kolektivní vina přece nesměla být uplatňována a okamžikem ukončení války ztratil údajně každý nárok na jakoukoliv odplatu, že. Je dojemné, jaké pochopení pro nejrůznější kroky a činy máme u jiných vybraných skupin a národů.

 1. Je to zvláštní. Proč se musí lidi vzájemně vybíjet skrze víru v něco. Víte, obecně je mi islám cizí. Vidím co dělají nájezdníci do Evropy, vidím co se děje v Paříži apod, prostě je to jiná kultura. NA druhou stranu v Egyptě se obchodníci snažili chovat vždy slušně(ano klidně i evropana odřít).A Třeba jeden z Targusových známých, šofér, který jezdil po Turecku až na Irácké hranice tvrdil, že nikdy za ta léta jej v islámské zemi neokradli.
  Máme tady holokaust- mnohokrát zmiňovaný , mnohokrát filmově věrně ztvárněný(Pianista, Schindlerův seznam).Slované ale byli biti mnohem více, jen se o tom tak nemluví. Nevím, kde se i v Evropě už ve středověku vzala ta zášť vůči židům.
  Právě jsem se vrátil od Baltu.Moc pěkně tam bylo. Gdaňsk. Historické krásné město. Nebyli tam žebráci(asi3), neměli tam vyvěšené UA vlajky jako v Wroclawi,ale ukrajinci(ky) tam byli zejména jako servírky a v obchodech. Neviděl jsem tam cigány, asiaty(ani jako turisty) ani obyvatelé maghrebu.
  Benzin tam stál 5,99- Když jsem se vracel dolů do Slezska, už byl tak 100 km od hranic za 6,45 klidně.
  Na tržišti považte, 700km severněji blumy, jablek přehršel hrušek, dýní- nádherný voňavý trh.
  Ale jiný kraj, jiný mrav. Objednal jsem si kávu a Jacka. že si ho krásně vychutnám v kombinaci s horkou kávou, bože donesli mi jakousi sklinku s hooodně ledem a v tom něco co by Jacka mělo připomínat.
  A mají tam nahoře lesy. Pěkné a hodně.

 2. Tak by mě zajímalo proč už dávno, na Trůbě, nefrčí televizka . Ne sólo, ale doplňovačka dvou, až tří podobně smýšlejících. Ne rozhovor, ale nějaký takový formát. https://www.youtube.com/watch?v=Q8WzQn4wIRw
  Proloženo videjky. Připadá mi to účinnější, než kulometný monolog. Dezoláti se dostali do Národní rady.
  Můj pohled.

 3. Ještě taková jedna malá věcička mi neštymuje.

  Mamlas se snaží bojovat s přesilou naráz vypálených raket tak, že se je snaží sestřelit.
  Operativec v moderní armádě předá protiraketové obraně rovnou koordináty bodů, ze kterých ty rakety vylétávají.
  Jinými slovy zdá se mi dosti obtížně uvěřitelné, že Izrael nemá:
  1/ v PRO zakomponovány radary, které umějí zaměřit lokaci, ze které jsou nepřátelské rakety odpalovány.
  2/ techniku, která umí eliminovat na dostatečnou vzdálenost odpaliště těch arabských rour, když to třeba Ivan uměl už před 40 lety.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/BM-27

  1. Zapomněl jste na jednu věc. Palestinci jako odpaliště používají místa v husté zástavbě, kde je plno civilistů, například školy nebo nemocnice.

   1. Re: markos

    A co jako?

    Vy si OPRAVDU myslíte, že na UA Ivan bombarduje schválně školy, nemocnice a tržnice?
    Máte představu, kolik stojí jeden Iskander?
    Plýtvat tolika penězi na likvidaci civilů by dokázal leda naprostý debil.

    Kromě toho myslím, že v sobotu se v Palestině neučí.

 4. Len mala pikoska – na dokreslenie, koho asi Izrael nasral ….
  https://t.me/swodki/309739

  Sergej Lavrov bude 9. októbra v Moskve rokovať s generálnym tajomníkom Ligy arabských štátov, uviedla Maria Zacharovová:

  „Rusko a LAŠ majú nabitý program, ale vzhľadom na dramatickú eskaláciu arabsko-izraelského konfliktu sa tejto téme bude venovať prioritná pozornosť.“

 5. BBC: Ghazi Hamad, a Hamas spokesman, meanwhile told the BBC that the group had direct backing for the attack from Iran.

    1. Tedy, co se tak poslední dobou dívám na diskuse u Litterate.cz, vrtá mi hlavou, jestli by vůbec bylo možné, aby k úspěchu české věci přispěl někdo, kdo se naváží do Židů…

     Kdybych naopak byl generál Koudelka a chtěl „alternativu“ zdiskreditovat a/nebo paralyzovat, jistě bych si najal pár poskoků, kteří by do ní vnášeli rozdělující témata, mj. právě antisemitismus.

     1. Zpátečník.
      Pokud chtějí velebit nacisti,Hitlera,dokonce znevěrohodnit výsledky druhé světové války,pak by mohlo zaznít,že žádný holokaust nebyl.

     2. Zajímalo by mě, existuje zločin antislovanství třeba? Nebo třeba speciální kategorie zločinu vůči původním obyvatelům Ameriky? Nějak jsem o tom nikdy neslyšel. Přitom původní obyvatelé Severní Ameriky byli téměř vyhlazeni, Slovanů bylo za války zavražděno, umučeno, zaživa upáleno či zlikvidováno v koncentračních táborech minimálně pětadvacet milionů. Tak se ptám, proč existuje speciální kategorie zločinu, kterým se oháníte a skrytě vyhrožujete, ale ne adekvátně k historii a zločinům i kategorie další?

      1. Tady asi mohu odpovědět totéž, co před chvilkou: Myslím, že jste neporozuměl tomu, co jsem napsal.

       Vaše názory na Židy, Slovany a Indiány ponechám s dovolením stranou. Představte si prosím přispěvatele či čtenáře, někde na opačném konci síťového kabelu. Může to být Žid, může mít židovské předky, příbuzné, přátele, kolegy. Jeho názory na EU, pseudoliberalismus či progresivismus mohou být blízké zdejší většině. Jak velká však asi bude jeho ochota s tou většinou (teď nebo někdy v budoucnu) na něčem účinně spolupracovat?

      2. Zajímalo by mě, existuje zločin antislovanství třeba?

       Neexistuje. Pojem holokaust si propachtoval vyvoleny narod.
       Stejne jako si jiste etnikum propachtovalo slovo „dyzgryminace“

  1. pro Jason:
   Hmm, dovolím si odpovědět možná hloupě, protože to bude znít jako klišé. Nicméně – je to stejné jako Rusko-Ukrajina. Pro ČR (i pro lidi tam) je lepší mír. Už to tady zaznělo mockrát. I špatný mír je lepší, než válka. (já vím, že takhle jste svou otázku nemyslel….)

  2. Na ČR asi žádný.
   Na Ukrajinu podstatně větší, Zelenina odsunut na okraj zajmu.

   Během par dnů nám bude vyjeveno, kam vedou stopy podpory Hamásu a kam až je třeba uvalit Sankce (Írán).

   Znepokojivé jsou oslavy útoku v Evropě. Je jasné, ze islamizace se projevuje.

  3. Jason.
   A co třetí možnost,žít vedle sebe.
   Když si židé myslí,že jsou vyvolený národ,pak se nedivme těm následkům a po celém světě.

  4. Americti neokoni chcou dalsi valku, aby se mohli stahnout z Ukrajiny. Si myslim…
   Cili pro CR je lepsi, kdyz se Americani stahnou ze sousedstvi a prestanou se upinat na „vitezstvi na Ukrajine..“

   Ovsem vitezstvi na blizkem vychode nebude. Israel to tam rozhrabne, pak bude zas ticho casto rusene gerilovymi utoky jako driv, a bude dal nekonecne nepratelstvi. Tyhle konflikty vyhravaji jen prodejci zbrani.

   1. Vevčo, souhlasím s Vámi. Je třeba napřít pozornost jinam – ve stylu: „sorry Zelenino, ale teď máme na krku jiný problém…“ A tak se potichu odsune do pozadí záležitost Ukrajiny (což umožní se z tohoto nepovedeného projektu stáhnout) a mééédia (© Vidlák) začnou řešit Izrael-Palestina.

    A asi ano, asi je skutečně, jak píšete „pro CR lepsi, kdyz se Americani stahnou ze sousedstvi a prestanou se upinat na „vitezstvi na Ukrajine..“… Minimálně ve smyslu, že asi v tomto případě nehrozí mobilizace našich synů…

    Nicméně – vzpomněla jsem na jeden rozhovor s mou maminkou – je to hromadu let zpátky – už si přesně nevzpomínám, zda šlo o konflikt v Sýrii, v Íránu nebo jinde. Komentovala jsem to tehdy nějak ve smyslu, že hlavně, že se neválčí u nás. Mamka (prožila II. světovou, a to ve věku už jako dospívající) na mě tak nějak koukla a odpověděla: „ale tam jsou přeci taky lidi, přeci si nemůžeme říct, tam ať se klidně zabíjejí… Za tímhle vším stojí politika USA a zisky zbrojních firem.“

    Takže, jak říkáte: „tyhle konflikty vyhrávají jen prodejci zbraní“. Já k tomu jen dodám – kolik bolesti, utrpení, krve je za těmito zisky… Zvíře jménem člověk se Stvořiteli fakt nepovedl….

 6. Libanonský Hizballáh prohlásil, že by se mohl připojit k operaci Hamásu „Potopa Al-Aksá“, pokud Izrael „setrvá ve své hlouposti“.

  Uvedl to šéf výkonné rady Hizballáhu Hashem Safi al-Din, který pořádá tiskovou konferenci. Tam se obrátil na Spojené státy a Izrael a obvinil je z narušování přístupu do islámských svatyní a „překračování všech hranic“.

  Dnes ráno došlo k dělostřelecké výměně na libanonských hranicích s Izraelem. Hizballáh už pohrozil ofenzívou ze severu, pokud se izraelská armáda pokusí zlikvidovat enklávu Pásma Gazy.
  https://t.me/stranaua/126073

 7. Po vpádu Hamásu a odvetě zemřelo přes tisíc lidí, Izrael evakuuje pohraničí
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/izrael-palestina-utok-mrtvi-zraneni-netanjahu.A231008_002038_zahranicni_jadv

  Cize – palestincanom sa podarilo dosiahnut, ze Izrael dobrovolne stahuje svojich ludi spat z okupovanych uzemi.

  Inac – nebojuje sa v okoli pasma Gazy na oficialnych palestinskych uzemiach, ktore aj podla OSN patria Palestine a maju statut okupovanych uzemi Izraelom?
  Cize sa naskyta otazka, kto je v tomto konflikte osloboditel a kto terorista.

 8. Poďme si raz a navždy vyjasniť Rybárov postoj k arabsko-izraelskému konfliktu.

  Neexistuje tu žiadna dobrá strana. A niet tu víťazov, pretože medzi porazenými sú civilisti, ktorí sú zabíjaní na oboch stranách.

  Nie sme za Izrael. Nie sme za Palestínu. A ak sa tí prví správajú ako zbabelci, ktorí sa kryjú civilistami v autách, a tí druhí sa správajú ako besné zvieratá, ktoré strieľajú ženy a starenky, potom si ani jedna strana určite nezaslúži naše sympatie.
  Zdroj: @rybar

  1. Mně se hrozně líbí ten eufemismus „civilisté umírají na obou stranách“, který je použit vždy, když by někdo musel jasně pojmenovat prasárny a jejich pachatele.
   Dokud umírají jenom Palestinci, nikoho to nezajímá a pokud náhodu ano, tak jen aby konstatoval, že si za to mohu sami a beztak jsou všichni vč. kojenců teroristé.

   Rybar je jen další z mnoha pokrytců.

   Jo, a pikoška je, že v Izraeli je těch civilistů pramálo. Kromě ne-židů, kteří do armády nesmějí, a židovských ultras, kteří jsou nepoužitelní, jsou všichni ostatní ve věku 17-60 let vojáci. Muži i ženy.

 9. Zprávy, 6. října 2045, Krakow: militanti z pásma Prahy podnikli nečekaný hromadný raketový útok na vojenské základny západního Piastowska. Teroristické útoky Čechů, kteří jsou soustředěni v sanitární zóně Praha, probíhají opakovaně od vzniku svatého státu Piastowsko v roce 2030, kdy došlo ke sloučení zemí obývaných azovskými árijci, Kyjevska, Haliče a Česka. Prezident Piastowska Leszek Jacek Pękalski vydal armádě rozkaz ke konečnému vyhlazení českých teroristů z pásma Prahy. Prezidentka evropského chanátu Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg schválila na podporu vyčistění Piastovska od českých teroristů okamžitou finanční pomoc ve výši 20 miliard hřiven.

 10. Poněkud OT dnes, ale tyhle dva příspěvky pod sebou na AK stojí za přečtení:
  https://aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=5&sid=985cda9ec54ced6d5c23722c4e72db6c&start=17880#p353606

  Doporučuji obzvláště těm, co sem chodí služebně.

  „Sláva Ukrajině! – Jak vznikl ten ukrajinský pozdrav, který je dnes slyšet všude?
  Tak odpovím zde všem najednou a pro mnoho lidí u nás i na Ukrajině to bude velké překvapení:
  Pozdrav či zvolání Slava Ukraini! byl ustanoven v bývalém prvorepublikovém Československu.
  Ukrajinští emigranti založili první fašistickou organizaci právě u nás po roce 1920. Nazvali ji Liga ukrajinských fašistů a pozdrav Slava Ukraini! byl jejich heslem, pozdravem a na tajných schůzích i pokřikem. Později tato organizace splynula s OUN, neboli s Organizací ukrajinských nacionalistů a ti od fašistů převzali i pozdrav a rozšířili jej i do Rakouska a Polska.“

  „To není úplně přesné.
  Pozdrav „Sláva Ukrajině“ byl pozdravem Svazu ukrajinských fašistů, který rovněž vznikl v Praze. Toto byl jejich znak
  V roce 1925 se Svaz ukrajinských fašistů stal součástí Ligy ukrajinských nacionalistů … a pozdrav zůstal.
  V roce 1929 se Liga ukrajinských nacionalistů stala součástí Organizace ukrajinských nacionalistů.
  Jinak ultranacionalistické a fašistické byly ty organizace všechny.
  To, že se z nich dnes dělají bojovníci proti bolševizmu je nesmysl … když vznikaly tak byla většina Ukrajiny součástí Polska, a proti Polákům také vznikly.“

  1. Re: tdx

   Jste velmi škaredé TéDéčko, které aktivně zamlčelo tu HLAVNÍ perličku.
   Na obrázku – zřejmě fotografii – je dobře vidět transparent s nápisem :
   Sláva Hitlerovi – sláva Ukrajině.

  2. No tvl, tak tomu říkám „otevření očí“!!! 😮
   Že si tu Masařík ve 20. letech a později pěstoval „výkvět“ ruského, kozáckého a ukrošského emigrantstva, to jsem věděl. Narval do nich tehdejších 125 milionů Kč, což byla astronomická částka (dnes by to bylo asi 12,5 miliardy Kč).
   Pro představu – státní rozpočet pro r. 1926 byl 10.070.271.410 Kč. (https://www.aspi.cz/products/lawText/1/4007/1/2/zakon-c-207-1925-sb-kterym-se-stanovi-statni-rozpocet-pro-rok-1926)

   Ale že si tady pěstoval tohle, to je fakt síla.

   1. Z vámi odkazovaného článku:

    „Do Československa se tento pokřik vrátil koncem roku 1938, když jej začali provolávat při svých akcích teroristi z tzv. Karpatské siče. Většinou vtrhli na nějaký úřad, zmlátili české úředníky, ukradli palné zbraně a na závěr donutili vystrašené státní zaměstnance zvolat Slava Ukraini. Tento pokřik byl prý slyšet i když zabíjeli československé členy finanční stráže a četnictva. Po odtržení Podkarpatské Rusi uzákonili tento pozdrav a žáci ráno před vyučováním vztyčovali modrožlutou vlajku s trizubem, hajlovali a zdravili Slava Ukrajini! Spisovatel Jiří Mucha dokonce píše, že se vztyčovala zároveň i nacistická vlajka s hákovým křížem.“

    Všichni Češi, kteří ten fašistický pozdrav vykřikovali a vykřikují, jsou vlastizrádci.

 11. Z Novinek,
  Mladou ženu, jejíž bezvládné tělo naložené na korbě pick-upu oslavně vozili v sobotu palestinští ozbrojenci po Pásmu Gazy, poznali na videu, které se šířilo po sociálních sítích, její příbuzní. Jde o německou tatérku a vlasovou stylistku Shani Loukovou, která přijela na jih Izraele na hudební festival. Ozbrojenci Hamásu její tělo nejen zneuctili, ale ženu i okradli. Její kreditní kartu pak použili v Pásmu Gazy.

  Video s tělem Loukové se stalo jedním ze symbolů brutality včerejšího útoku ozbrojenců Hamásu. Tělo mladé ženy je naložené na korbě pick-upu, jeden z ozbrojenců ji drží za vlasy, další má přes její tělo položenou nohu. Okolo auta jásá skupina ozbrojenců, postupně se sbíhají další muži, jeden z nich na tělo mrtvé ženy plive. „Bůh je veliký,“ skanduje dav okolo projíždějícího auta.

   1. Však už Plastelínci v Reichu oslavují.
    Ještě, že v ČR dostane flastr i extremista s nášivkou Wagnerovců..

  1. Ono je třeba být v dnešní době opatrný v interpretaci, jakkoli netvrdím že se to tak nestalo, ale od dob bílých přileb a jejich falšování chemického útoku pro potřeby bombardování Sýrie se situace v oblasti umělé inteligence/reality dramaticky zlepšila.

 12. Zajímavé video od izraelské vojandy:
  https://twitter.com/ido_givoni/status/1710770625751457952

  Strojový překlad:
  Sloužila jsem jako svobodný voják během Sukietské války, sloužila jsem v Gaze. Poslouchejte mě a dobře mě poslouchejte. V žádném případě na světě nemůže existovat takový přístup k plotu, aniž bychom o tom nevěděli. Pozorovatelky sedí v bunkrech, čtyři hodiny, jsou před obrazovkou. Nemůže existovat žádná situace, žádná situace, že by mě v noci (?) holubici, čáp, který se přiblížil k plotu, šváb, který prošel pod plotem.
  Jak tam vstoupili s traktory, 400 lidí a nikdo si toho nevšiml. To se nemůže stát. Tohle byla moje práce na dva roky. To se nemůže stát.

 13. Proč o víkendu? V sobotu? Šábes, to má logiku, předpoklad, že nebude taková ostražitost, že bude překážka rychlé reakce. Proč ne v pracovní den. Ráno, když už jsou otevřené některé burzy….
  Řekněme, že někdo věděl.

  Napovědět by mohla analýza trhů zaměřená na velké objemy v posledním období, příkladmo pro short obchody vybraných titulů.

  Jsem zvědavý jak zítra otevřou burzy oproti pátečnímu závěru.

  1. Schumacher: Výročí 50. let od začátku Jomkippurské války bylo v pátek. Počkali do soboty asi aby překazili židovský svátek, který začal v pátek při západu slunce.

 14. Jedna hříšná myšlenka, která se mi vylíhla v palici při čekání na nedělní šnycl.

  Proč všichni tvrdí, že selhala izraelská tajná služba?
  Kde berou tu jistotu?
  Vždycky mne zajímaly paralely.
  Takže si zkusme některé pojmenovat.

  – Ruská federace se zachránila tím, že po vyvrcholení obludné vnitroekonomické krize v r. 1998 (platební neschopnost RF) instalovaly bezpečnostní struktury do čela státu Putina.
  Otázka – není úplnou náhodou v Izraeli nějaká podobná krize?

  Není aktuální průběh vojenských událostí zcela jasnou ukázkou totální atrofie branných sil nejen v Izraeli, ale i v jiných zemích KoZa(y)?
  Otázka – projevil by se totální úpadek branných sil, kdyby tajná služba Izraele včas aktivovala armádu?

  Hledejte a přemýšlejte, šmudlové – máte net a volné nedělní odpoledne.

  1. IDF nějakých 45 let nebojovala; pokud vůbec někdy.
   Její „boj“ vždy spočíval v rozbombardování a rozstřílení (případně upálení fosforovými bombami jako v Gaze) mnohem slabšího protivníka. BOJ muže proti muži? Ani omylem.
   PROTO to překvapení.
   Jak pravil Čochtan: „…měl na břiše opasek, s tou přezkou „Vždy připraven“ a já jsem zatáhnul. A on připravenej nebyl. No neměl to inzerovat, když nebyl připravenej…“

   1. Občan: Poslední válka státu proti státu byla v roce 1973, ale samozřejmě pěšáci a tankisté od té doby bojovali mnohokrát v Libanonu naposled v roce 2006. V Gaze byly velké pozemních boje v roce 2009 a bojovalo se znovu roku 2014. V Libanonu proti Hizballáhu
    to právě měly IDF těžké. Hizballáh se poučil z minulosti a využil výcviku od íránských poradců. Jeho moderní partyzánská taktika se od té doby studuje na Západě i Východě mezi štáby a bezpečnostními experty.

  2. No, po největším selhání amerických služeb, kdy pár umouněnců poletovalo největšími letadly Spojenými Státy tam a zpátky, bouralo Ministerstvo Světové Války i jiné pamětihodnosti, po tomto největším selhání všech dob – byli všichni zodpovědní pracovníci povýšeni ..

   1. Re: Canoso

    Vy si OPRAVDU myslíte, že 11. 9. to bylo selhání?
    To snad nemyslíte vážně…

    Mrkněte na prolítnuté trasy,
    spočítejte délku letů letadel s eliminovanou úvodní osádkou,
    spočítejte čas strávený ve vzduchu, po který ovládali letadla únosci, když rychlost civilních letounů osciluje okolo 900 km/h,
    spočítejte si dobu letu stíhaček, v jejichž perimetru se dopraváky pohybovaly, aby mohly překřížit jejich letovou dráhu,
    o možnosti sejmout ostatní unesená letadla nějakou raketou ihned po prvním taranu nemá vůbec smysl diskutovat, jedná se o řád jednotek minut.

    Aby bylo jasno, vůbec neřeším tajné služby, mám na mysli ochranu vzdušného prostoru. Tzn. civilní řízení letového provozu s překrytím na vojenskou složku, PVO a PRO. O selhání tajných služeb vůbec nemá cenu zapřádat dialogy.

     1. Je zajimavy a divny jak ty teroristi sou neporazitelny..Napr. v Syrii na ne
      valci uz dlouho ,asi deset nejvetsich statu sveta a nic.

 15. Něco od nás :
  Palestinské, židovské a další organizace, které v posledních dnech rozeslaly Prohlášení proti společnému jednání vlád ČR a Izraele a vítání premiéra Netanjahua v Praze, vyjadřují politování nad krveprolitím v Izraeli-Palestině a odsuzují útoky na civilisty. Odpovědnost za probíhající události nese izraelská okupační armáda a Izrael samotný, který je za podmínky na okupovaných palestinských územích a v blokádou sužované Gaze přímo odpovědný. Mezinárodní právo skrze OSN poskytuje Palestincům právo na odboj proti okupaci, a to i ozbrojený.

  https://ism-czech.org/2023/10/07/tiskova-zprava-vyjadreni-k-poslednim-udalostem-v-izraeli-palestine/?fbclid=IwAR0izYnsfM1f9k2aH5qilyIwZIEKEbEWRRXjzQf4YLoVobczVKn52qWBrys

 16. Alespoň víme, kde skončily zbraně, které ukrajinské vedení zašantročilo. Tedy alespoň část zbraní. Doufejme, že zbytek se nenachází v Británii, Francii, Belgii nebo německu.

  1. Ono to může jít ještě o level výš. Co třeba takhle: na příkaz zpoza oceánu byly ony zbraně zašantročeny zcela účelově. Někdo je taky musel na daná místa ve velkém přepravovat.

   1. Přesně tak, tento bordel vyhovuje pouze Američanům a Netanjahuovi, který má svou politickou kariéru postavenou na konfrontaci s Palestinci.

    1. A nejen to. Takhle může nechat přijmout jakkoli drakonická opatření a zcela jistě budou schválena. Asi jako když blbka Thatcherová začala při své upadající „kariéře“ válčit o Falklandy a hle, popularita zázračně narostla, ačkoli měla předtím na svědomí (mimo jiné) tisíce britských dělníků.

     1. Ano, za mne opakování 9/11 pro Israel plus se Američané snaží co nejvíce rozložit svět. Jednak zabránit smiřování jimi dlouho vytvářených a udržovaných nepřátel, jednak snaha otočit světový vývoj zpět v jejich prospěch. Za mne, možná krom Turecka, tento konflikt nikomu jinému nevyhovuje.

      1. Thatcherová by to fakt nevymyslela. Byla to taková trochu ostřejší a namyšlenější verze Nerudové křížené trochu s Černochovou.

  2. Nezašantročilo. Regulérně prodávalo. Ve všech vrstvách vedení. Na frontu jde cca 30%, to už se psalo loni, ale tehdá to byly dezinformace. Taky se psalo, jistě dezinformace, že Rusové částečně bombardují ne příliš plné sklady… kontakty na obou stranách se domluví, kdy je účelné ty „plné sklady“ zkalibrovat. Možnosti jsou neomezené. A někde se ta západní pomoc musí objevit, já tipovala, že Afrika… Palestinci mě moc nenapadli.
   Můžeme být rádi, když si to migrouši neprivezou do země zaslíbené, tedy Evropy. Tady zřejmě skončí ruční zbraně dodané v rámci kozaté pomocí ukrum, líp se přenášejí.

   1. Je to takové pitomé,ale řešení mezi Židy a Araby bylo v nedohlednu už po 2.WW,možná mohli Židi kývnout na kus parcely v Africe a svět by byl o něco bezpečnější.My,někteří Slované taky netrváme na návratu mezi Wislu a Dněpr.

    1. Re: michal

     My, tj. někteří Slované, nemáme kabalu.
     To je asi tak všecko, co k tomu můžu podotknout.

     Víte, co je to kabala?
     Napíšu to srozumitelněji pro mladé, chytré a krásné jedince.
     Někdo má patlafón s daty, profil v ksichto-knížce a kreditní kartu, jiný má kabalu.

    2. Nemohli. Protože „Země zaslíbená“. Nejde jen o místo kdekoli kde by žili. Má i pro ty, kteří tam nežijí, symbolický hluboce existenciální význam. V podobném smyslu uctívači černého kamene v Mekkce.

     Znovu mě napadlo… proč nemám talent jaký měl Tom Clancy, a v angličtině….

     Rukojmí… Vzít si ten černý kámen jako zástavu. Vyzvednutí nacvičeno na na kopii onoho místa v Negevské poušti. Bleskový výsadek. To by byl větší majstrštyk než osvobození Duceho. Skorzeny by ten kontrakt s potěšením vzal. Pro Marcinka bz to bývala byla lahůka. Určitě i dneska je někdo tak schopný. Nemusela by to být „vlajková“ akce.

     Operace Blackstone.

     1. Taky jsem přemýšlel, proč si vyvolený národ pro svou novou zemi vybral zrovna kus pouště skoro naprosto bez ničeho.
      Až když jsem to tam navštívil, mi to došlo.
      Z každého kusu kamene čouhá historie několik tisíciletí.
      Kopnete v zemi a najdete nějakou historickou památku.
      Myslím, že drží za koule všechny náboženství světa.

      „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost.“
      G. Orwel, 1984

   2. Re: tdx

    No tam přece bydlí druhá partička, ne?
    Hizballah vůbec nemusí nevyužít bordelu v Izraeli, to je jasná věc.

 17. Čtení příspěvků zde v posledních dvou dnech vyvolává pocity beznaděje a zmaru. Anglosionistům se díky nevzdělanosti a tuposti davu zase povedlo rozdělit a rozhádat celou společnost. Některé příspěvky svým obsahem i formou trumfnou výplody Fialy, Rakušana a Pekarové, či diskuse na iDNES. Ojedinělé hlasy střízlivého rozumu (k42, Občan) to nezvrátí a budou vykřičeny nebo vymlčeny. Sekta hadr. Až někoho potkám v tričku s vidlemi, obloukem se mu vyhnu.

  1. To myslíte se zcela vážnou tváří? Tenhle způsob urážení a zasévání nějakých nesvárů někým, kdo se týče „děsně dotčený“ úrovní místní diskuse, mě vždycky pobaví. Kde tu vidíte nějaké fanatické postoje? Nebo něčí radost z těch stovek mrtvých? A pokud už se něco takového objeví, prakticky vždy je to nějaký nový nick a bývá celkem rychle umravněn. Ale jo, jasně, úplná sekta. Jen tak BTW si pro rychlý sestup zpátky na zem rozklikněte diskuse někde na Novinkách/Seznamu.

  2. Jen pro ilustraci Novinky, údajně „nejlepší příspěvky“:

   „Gazu srovnat se zemi“ aktuálně 101 srrdíček, žádná negativní reakce

   „Je to malé území neměl by to být problém. Kobercově to vzít z jedné strany na druhou, zasypat vápnem a zahrabat.“ 86 srdíček, žádná negativní reakce

   Mimochodem, trestný čin jak vyšitý, vyzývání ke genocidě skupiny obyvatel. Předpokládám, že obojí bez jakékoli reakce ministerstva pravdy.

   1. Není skupina obyvatel jako skupina obyvatel. Různě privilegované. A, funguje to jako příkladmo jako pokuty za překročení rychlosti. Prakticky nelze změřit a odchytit všechny. To by se policie a justice zahltila. Proto i v tomhle jsou výběrové kontroly a měřené úseky. Vědomí rizika jako regulátor chování. Tak je postupováno i při hodnocení a trestání výroků považovaných za protizákonné. Podle obsahu, intenzity, dosahu. Do hospody psát si na manžetu už nikdo nechodí. Odehrává se to mezi židlemi a klávesnicemi.
    Ostatně, nic Vám nebrání provést printscreeny, na ony desítky a stovky zločinců podávat trestní oznámení, podávat k tomu policií požadovaná vysvětlení, svědčit u soudů. Jste uvědomělý občan ctící zákon, veřejný zájem reprezentovaný stanovisky vládních a úředních činitelů, chránící svobodu, demokracii a lidská práva. Abyste svět učinil lepším…..

    1. Já to nevyhledávám, nečtu, nemám co bych oznamoval a proto s tím nemám potíž. Není zákonnou občanskou povinností vyhledávat trestnou činnost. Nemám co oznamovat, jestliže nevím.
     O tom co vím a nezjevím, vím jen já.

  3. Re: Kopelman

   A kdo vám dovolil číst?
   Máte zaplacený čtecí certifikát?

   Dost srandy – teď jsem to jen tak prolítl a nevidím tu nic dramatického.

   Pokud mám něco dodat ze své hlavy, jistá paní se zde v diskuzi obávala, aby se konflikt na UA nerozhořel do třetí světové války.
   Ta paní se pochopitelně mýlila. Třetí světová už dávno započala.
   Račte si otevřít chytré knížky a projet dějiny horkých válek od poloviny 30. let minulého století. Zjistíte, že ono historické datum 1. 9. 1939 je pouhým cucáním prstu malého dítěte, které nemá momentálně k dispozici dudlík.

 18. K42 zdravím, oceňuji příkladné věcné shrnutí jako i v jiných případech.
  Já to nevidím tak zaostřeně, jen dopočítávám. Co ve týče Anglánů a těch za Velkou louží, mám na ně stejný názor. Pozdravuj „tam“, a že držím palce.

  1. Též zdravím, díky.
   Ono se to časem vyvrbí a bude vše jasnější, i když žumpy to propagandou přelžou kam budou chtít, to je jasné předem.

  1. Díky za video, ale ta situace nemá řešení, protože ta nenávist je skoro bych řekl „geneticky zažraná“ v těch lidech. Jinými slovy, Nikd yse neusmíří a jeden musí prohrát.
   Žijeme ve světě, který nás nutí čím dál častěji zaujmout definitivní stanovisko. Kdybych byl vyzván k tomu, je zaujmout, tak si vždycky výběru Izraelce před Palestincem. Proč? Protože Izraelec je mi kulturně rozhodně bližší než Palestině vyznávající islám. A islám je pro člověka to samé, co vzteklina pro psa.

   1. Až tak to nevidím, islám je jedním z náboženství „Knihy“, v praxi absorboval místní kmenovou kulturu. Tak se vyvíjel. Obsahově i formálně, rituálně. Na jedné straně islám je jeden, na druhé je víc islámů. Tak to známe i v křesťanství.

    1. Není tomu úplně tak. Doporučuji číst Korán. Je to sice slátanina, avšak je poučné to číst. Stačí 10 veršů, to je pár minut denně a on se ten islámský svět otevře a jeho neslučitelnost s naším se ukáže.

     1. Je to jak jsem napsal. Islám, v základu, je použitelný, vývoje schopný civilizační koncept.
      Základ je z „Bible“ adaptovaný pro potřebu v nějakém prostředí. Tak jako křesťanství, na rozdíl od judaismu, je konceptem univerzálním. Potíž je v tom, tak jako v judaismu, křesťanství, že obsahuje a konzervuje rudimenty dobové místní kultury.

      1. To mate tezke. Islam zavrel brany ijtihadu pred mnoha sty lety, a toho se drzi… a kdo se prici, kdokoliv ho muze zabit…

     1. Propaganda se rozjela dřív, než vojenské akce. Jako na Ukrajině, Karabachu atd. Už i tady máme pár antisemitů a sionistů. Pokud by JUDr. Stříž chtěl (a dostal impuls), tak by už měl materiál na stíhání. Těch i oněch. Ale tam umírají lidé po stovkách.
      ===
      V Afganistánu proti sobě stojí obyčejní chudí Afgánci a Příroda. Ta zatím vede. Bylo tam zemětřesení 6,4° Richtera. Mrtvých je přes 2 000 a zraněných přes 9 000. Ale tam nemohou diskutéři „zaujmout pevné stanovisko“, takže se tady o něm nikdo nezmiňuje.

      1. Katastrofu v Afghu sleduji od rána. A s napětím čekám, kdy USA uvolní miliardy dolarů, které Afghanistanu ukradly po návratu Talibanu k moci. Zatím NIC.

       OSN poslala urgentní humanitárku, Čína a Írán také (ten poslal i záchranáře). Jenže chybí technika pro vyprošťování a odstraňování trosek. MSF postavili v Herátu polní nemocnici pro 80 pacientů.
       Mrtvých už je přes 2500 a zraněných okolo 9000.

       KoZa mlčí…

        1. Kecy. Červený půlměsíc a dokonce i Červený kříž (kupodivu čínský) tam operují úplně normálně. OSN a MSF také.
         Ze vláda požaduje, aby zahraniční organizace koordinovaly pomoc s ní a místními orgány, je snad normální.

 19. Izraelci a Američané teď přemýšlí, jak se k tomu postavit.
  Izraelce jejich premiér už dlouho štval a někteří ho z duše nenávidí, jenomže co s tím, když teď má teď být země stabilní? .. Troufne si ho zdejší opozice položit v takovéto chvíli na způsob Babiše za Covidu? Když Benjie (čti Bendží) zareaguje razantně , tak na tom možná výška nějaké politické body. Američané jsou zase ve schizofrení pozici, protože by rádi měli svého psa na Blízkém východě, ale v mezičase si stihli vychovat levičácké křiklouny, kteří kromě LGBT také rádi obhajují Slimáky a Palestince (asi proto, že hummus je veggie potravina 🤔) a nevědí, koho podporovat, protože by začala hospodská rvačka v jejich kongresu mezi racionálně uvažujícími a křiklouny.
  Nakonec v tom bude Žid-zrael (pardon Izrael) úplně sám a sní si, co si navařil.
  Netanjahu se možná oklepe a Izrael s ním. Zároveň dostane vítanou záminku k odvedení pozornosti od pokusu o ovládnutí justice. Jakmile bude zmobiliziváno, tak začnou jatka a možná se dočkáme i konečného řešení palestinské otázky. Jak by řekl Trump :“Vybombardují Gazu do doby kamenné.“
  Možná si Izrael naštval svoje paníčky ve Washingtonu, když se pokusil na vlastní pěst sblížit se SAA a teď sklízí plody své práce..
  🤔….. Možná…

   1. A v Izraeli, důsledek generační výměny tak jako jinde, Jak pozorujeme, v různé míře, v Evropě, u nás. Před dvaceti lety by reakce byla rychlá. Ještě žila generace zakladatelů „nejsme jako ovce“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *