30 května, 2024

Překvapivý útok Hamásu na Izrael – selhání tajných služeb

 • Válka na Blízkém východě: Hamás dobývá vesnice a města v jižním Izraeli. Smutný průběžný výsledek: 40 mrtvých, 500 zraněných, četná rukojmí. Jak Izrael reaguje?

Pierre Heumann, Weltwoche  

„Hamas překvapil Izrael celoplošnými útoky ze vzduchu i ze země. Odpoledne bylo hlášeno nejméně 40 mrtvých a více než 700 zraněných, někteří vážně. Za prvních šest hodin sobotního rána dopadlo na Izrael, včetně Tel Avivu a oblasti Jeruzaléma, 3000 raket. Paralelně s raketovým útokem vstoupilo několik stovek elitních jednotek Hamasu do Izraele a dobylo asi 20 vesnic a měst na jihu země.

Izrael bude muset na tento útok reagovat masivními protiúdery, říká izraelský vysoký důstojník. Napadeny nebudou jen budovy Hamásu, ale také infrastruktura. „Jinak ztratíme svůj odstrašující potenciál,“ říká důstojník. Očekává také, že Izrael přeruší veškeré dodávky do pásma Gazy, zejména energie a potravin.

Sobota byla dramatická. Síly Hamásu prošly až 25 kilometrů izraelským územím bez toho, že by je někdo zastavil a dobyly několik vesnic a měst. V mnoha městech docházelo k pouličním bojům mezi Hamásem a skupinami domobrany. Občanům bylo nařízeno, aby se zabarikádovali ve svých domech a zamykali dveře. Podle informací Hamásu byl navíc v pásmu Gazy unesen neznámý počet izraelských vojáků a civilistů – zda ​​mrtví nebo živí, se v současnosti neví.

Izrael je v šoku. Hamas se na tento den připravoval měsíce, aniž by si toho všimly tajné služby. „Stojíme tady se staženými kalhotami,“ říká starší důstojník. Ukazuje se, že vláda a armáda zcela špatně odhadly situaci. Na hranici s pásmem Gazy došlo v posledních týdnech k násilné eskalaci. Vysocí bezpečnostní činitelé a politici však před týdnem na zasedání vlády předpokládali, že se Hamás chce vyhnout válce s Izraelem v plném rozsahu. Hamás argumentoval, že nechce ohrozit předchozí úspěchy, které zlepšily životy Gazanů. Tím, říká odborník na Hamás, přehlédli skutečnost, že Hamás je islámská organizace, pro kterou není blaho jejích občanů prioritou.

Selhaly nejen tajné služby. Armáda nebyla v prvních hodinách útoků přítomna. Zareagovala až o několik hodin později. Civilisté z kibuců volali na televizní stanice a prosili armádu o pomoc. Mnozí šeptali, protože bojovníci Hamásu už vtrhli do domu. Z úkrytů poblíž infiltrované hranice Gazy místní obyvatelé hlásí, že v jejich komunitách je jen malá vojenská přítomnost. Ozbrojenci se bez překážek pohybovali od domu k domu, brali rukojmí a zapalovali domy – osm hodin po začátku útoku. Reportér Hamásu referoval z kibucu a řekl svému publiku v Gaze o tom, co považuje za senzační úspěch Hamasu v Izraeli.

Celé hodiny byli občané ponecháni na holičkách nejen na jihu, ale v celé zemi. Premiér Benjamin Netanjahu, ministr obrany Yoav Gallant ani náčelník generálního štábu během prvních hodin nepromluvili. Teprve po poledni, šest hodin po zahájení útoku, Netanjahu promluvil k národu. „Jsme ve válce,“ řekl v nahrané video zprávě po zničujícím překvapivém útoku Hamasu. Prvním krokem je získat zpět města obsazená Hamásem. Poté bude Idzael po Hamásu požadovat „bezprecedentní cenu“. Jsou mobilizovány tisíce záložníků. V pondělí zůstanou školy zavřené.

Občané jsou zmatení a kladou si mnoho otázek. Jak mohly milice Hamásu překročit hranice? Proč tajné služby nevarovaly včas? Proč armáda zareagovala tak pozdě? Tyto existenční otázky budou zemi znepokojovat v následujících týdnech. Debata posledních měsíců o reformě soudnictví, která rozděluje společnost, byla nyní odložena na později. Debata ale mohla vést Hamás k přesvědčení, že rozdělení společnosti snižuje obrannou připravenost armády.

Nyní vyvstává otázka o dalším vývoji války. Útok Hamásu přišel na naléhání Teheránu, říká expert na Irán v Tel Avivu. Teherán chce zabránit tomu, aby se Saúdská Arábie sblížila s Izraelem. Proti této tezi však hovoří to, že o sblížení mezi Jeruzalémem a Rijádem se mluví teprve od několik týdnů, zatímco příprava útoku trvala měsíce.

Pozorovatelé se obávají, že by se k velkému útoku mohly připojit další teroristické skupiny. Ozývají se výzvy k teroristickým útokům na izraelské cíle v mešitách východního Jeruzaléma. Izraelští arabští občané jsou Hamásem vyzýváni, aby se zapojili do boje. Šíitské hnutí Hizballáh, které má v Libanonu připraveny tisíce raket, se zatím nepřihlásilo. Pokud by zasáhlo do války, nebylo by již možné zabránit požáru na Blízkém východě.“, napsal Pierre Heumann pro Weltwoche.

Dovolím si ještě uvést pár faktů z jiných zdrojů a pohled druhé strany, jak je shrnuly Parlamentní listy:

„Lidé dnes obnovují revoluci a oživují Pochod návratu,“ prohlásil velitel ozbrojeného křídla hnutí Hamás Muhammad Díf, načež vyzval Palestince, aby „zapálili zemi pod nohama okupantů“. Podle deníku The Israel Times představitelé Hamásu jako casus belli pro zahájení ozbrojených akcí uvádí rozsáhlé zabíjení palestinských civilistů izraelskou armádou, znesvěcení mešity al-Aksá a odmítnutí palestinského návrhu na výměnu vězňů izraelskou stranou.

Napětí mezi Izraelci a Palestinci, jež předcházelo vypuknutí dnešní násilné konfrontace, se v předchozích měsících stupňovalo. Podle zprávy OSN vydané na konci srpna izraelské ozbrojené síly (IDF) letos na okupovaném Západním břehu Jordánu zabily 172 Palestinců, což je nejvíc od roku 2005. Na druhé straně útoky palestinských ozbrojenců si od počátku roku vyžádaly životy 29 Izraelců. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch uvádí, že izraelští vojáci letos na okupovaných palestinských územích zabili přes 34 palestinských dětí. Podle údajů získaných izraelským deníkem The Israel Times bylo za první polovinu roku 2023 zaznamenáno 680 případů, kdy židovští nacionalističtí extrémisté z řad osadníků na Západním břehu házeli po Palestincích kameny či na ně jinak fyzicky útočili. Amnesty International píše o izraelském bombardování civilních cílů v obléhaném pásmu Gazy: „Při našem vyšetřování jsme slyšeli živá svědectví o bombách, které ničily domy, o otcích, kteří vyhrabávali své holčičky zpod trosek, o dospívající dívce, která byla smrtelně zraněna, když ležela v posteli a držela plyšového medvídka.“ Jednu z posledních eskalací napětí pak představoval útok izraelské armády na uprchlický tábor v Jeninu počátkem července, při němž zahynulo 12 Palestinců (včetně 4 dětí). Experti OSN uvádějí, že se mohlo jednat o válečný zločin.

Bývalý generál izraelské armády Amiram Levin, který svého času velel speciální elitní jednotce Sajeret Matkal či Severnímu velitelství IDF a také působil jako náměstek ředitele tajné služby Mossad, letos v srpnu mnohé své spoluobčany šokoval vyjádřením, že Izrael se podílí na páchání válečných zločinů na okupovaných palestinských územích. Bývalý elitní izraelský generál počínání svého státu vůči Palestincům označil za „totální apartheid“ a dokonce přirovnal situaci k tomu, co se dělo v nacistickém Německu. „Je pro nás těžké to říkat, ale je to pravda. Projděte se po Hebronu, podívejte se na ulice. Ulice, kde už Arabové nesmějí chodit, jen Židé. Přesně to se tam stalo, v téhle temné zemi,“ uvedl Levin pro izraelskou veřejnoprávní stanici Kan. „Upřímně říkám, že se nezlobím na Palestince, ale na nás. Zabíjíme sami sebe zevnitř,“ nechal se slyšet někdejší izraelský generál.“

79 thoughts on “Překvapivý útok Hamásu na Izrael – selhání tajných služeb

 1. Včera vraždili Palestinci Izraelce a dnes to bude naopak a to je jisté , že se útoky rozšíří do celého světa , jenom ten vzadu se směje a to jsou USA, které potřebují zase novou válku, když ta na Ukrajině „uvadá“ a když nebude válka , tak se přestanou prodávat zbraně a ekonomika USA, která je na prodeji zbraní závislá, půjde do kopru. Takhle je to prosté. Napadený zcela „nevinný“ Izrael a napadená Ukrajina , také zcela „nevinná“ a Rusko jako „bezdůvodný“ agresor. Kdo jim pořád v ČT a dalších médiích ty pohádky má věřit a ještě je nucen si sedmilháře v ČT povinně platit.

 2. Po způsobu středověkých islámských nájezdů provedl Hamás nájezd do Izraele, při kterém se zaměřil na civilní obyvatelstvo.

  Dům od domu podřezávali izraelské rodiče a jejich děti, nechali se cíleně natočit, jak odvlékají stovky zajatců, včetně (a to zejména) žen a dětí, k nim do Gazy a cestou je lynčují.

  Každý člen Hamásu je od nejútlejšího dětství fanatizován totální nenávistí k Izraeli i Západu, je zocelován bitím, musí sledovat podřezávání zajatců, být otrlým řezníkem.

  Muslimským dětem je odmalička vštěpováno, že pokud zemřou kvůli bojům Hamásu s Izraelem, jsou to mučedníci a půjdou rovnou do ráje.
  Tímto perverzním narativem jsou Palestinci vymytí natolik, že jej neváhají opakovat dokonce i izraelským dětem, kterým právě podřezali sourozence – „neplač, vždyť šla do ráje!“ Jakýkoli civilista, zavražděný islámskými teroristy, jde přeci do ráje, tak na co si stěžuje?

  Unést, znásilnit a umučit mladé ženy?
  Výborně!

  Masově unášet ženy a dívky, turistky z ciziny?
  Výborně!

  Cíleně unášet malinké děti a dobírat si je, ať volají maminku? Výborně!

  TOHLE JE PRAVÁ TVÁŘ ISLÁMU.
  Tohle je Hamás, Al-Fatah, PLO, ISIS a všechny podobné muslimské uskupení.

 3. Z infromací se nějak vytratil hlavní spouštěč těchto událostí ze 4. října 2023, kdy židovští ortodoxní osadníci pod ochranou bezpečnostních sil Izraele pronikly do jeruzalémské, pro muslimy posvátné mešity al-Aksá, kam je Židům zákony státu Izrael vstup zakázán, a pokoušeli se mešitu, a celý posvátný muslimský chrámový komplex al-Aksá znesvětit rituály Talmudu!

 4. Ta kultura mi nic neříká, asi bych nechtěl nosit hadrový nátlamník celej den a ani se mi nelíbí jiné ostatní jejich drzosti. Takže se tím nezabývám. Jó gdybyste psala o našich potřebách nebo zlanařila vidláka aby tam nahoru místo lampárny dal volby potřeb to bych vás podpořil svými kydy. Ale asi su zase vedle jak ta jedle, co?

 5. Myslím, že Izraeli se nyní mstí jeho dlouhodobě provozovaná politika apartheidu a všem dohromady politika Birtů, kteří mandátní Palestinu dlouho spravovali.

  Roku 1922 tvořili židé asi 11% obyvatelstva Palestiny. Roku 1947 tvořili asi 32% obyvatelstva, arabové (muslimové) 60% (zbytek křesťané).
  Přesto plán OSN na rozdělení židům přiznal 56% území a arabům jen 44%. I z oněch 44% dnešním palestincům zbývá jenom (neživotaschopný) zlomek, ostrovy osídlení rozdělené židovskými osadami a checkpointy.

  Buďto židé muslimům dají co jim patří a nebo budou muset najít nějaké „konečné řešení“.

 6. Palestina jen videt ze mi mit lepsi picibaba babuchat nez on. JA to udelat sam, dat mi dva kluky jako hlidka. Fizzibublech sebou na mazani, auta i me. Uz valci 2000 let , valka nemoct trvat dlouho. Cajicek, dzusicek, banany. Ne ja nejmenovat Mustafa a ty mit mnohem mensi bolest nez kdyt ty riznout. nene ja ne Bionicle ja byt na cholky. Uz dva dny nedelat kolík co palestina zautocit. Coco kousnout Scrapy Sccrapy kousnout zpet zachvili mit vsichni shnili zadechy plny hoven.

   1. ty mit mensi bolest kdyz to odvolat, jinak je te najit. Pokud ty se schovat, nebo schovat tebe, ja prijit a znict vas!

    1. Každý internet provider dokáže svého zákazníka a jeho router spolehlivě identifikovat podle IP adresy, takže si dej pozor, abych já za pomoci policie nenašel tebe.

 7. Selhání celého bezpečnostního systému, státu, národa. Neschopnost rychlé reakce na obranu území, selhání systému teritoriální obrany, je neomluvitelná.

 8. V Izraeli se v těchto dnech hraje o budoucnost Evropy. Protože jestli izraelci neodpoví naprosto brutálním odstrašujícím způsobem, tak to povzbudí muslimy v západních zemích a v brzké době bude následovat jejich povstání a obdobné násilnosti, v podstatě občanská válka.

  1. Nic ve zlém, ale na to už je dávno nachystáno a sebebrutálnější vraždění Palestinců kýmkoli na tom absolutně nic nezmění. A pokud někdo žije s představou, že vinná je v tomhle celém jen jedna strana, a ta druhá je symbolem dobra a míru a je oprávněna udělat cokoli pro uhájení svých domnělých práv, tak o tom celém moc neví.

   1. S „Palestinci“ …přkladmo Arafat byl Palestinec jako já Aboriginec. Je to tak, že nikdo je nemá rád. Jordánsko jim poskytlo azyl, odvděčili se pokusem o převrat. Nikde ve světě netvoří úspěšnou komunitu.

    1. To nic nemění na věci, že jim tam rozhodnutí vyšší moci v roce 1948 zřídilo stát, který nebyl jejich. A v tu chvíli je někdo začal vytlačovat z míst, kde už nějaké to století žili. Stejně tak nikdo nezmění skutečnost, že to, jak se dnes chovají Palestinci, se v této oblasti chovali Židé, než jim OSN ten stát zřídila, viz například https://en.wikipedia.org/wiki/King_David_Hotel_bombing. A to je jen špička celého ledovce.

  2. To myslíte vážně??? Podporujete veřejně genocidu? A kdyby k ní nedej Bože došlo došlo, tak v Evropě se stane co ? Muslimští radikálové se začnou bát a dají se na pokání? Nebo spíš dojde k radikalizaci muslimů a to co se děje v Izraeli se přenese i do Evropy. O to vůbec nestojím.

   1. Přesněji řečeno, do Západní Evropy. Do ČR se tito nehrnou. Pro sebe v tom nevidím potíž. Pokud ovšem se zdejší politická reprezentace opět verbálně nevykraví. Obávám se, že vykraví. Každopádně při cestách na Západ je vhodná větší opatrnost, a počítat s tím, že na letištích bude větší bezpečnostní opruz. Pořád lepší než v luftu vyletět do luftu nebo být rukojmím s vyhlídkou na smrt.
    Nynější událost bez ohledu na dopad v Západní Evropě povede v ČR k nárůstu protiislámské nálady, k aktivizaci protiislámskéhoto hnutí – zdravím BISku…..povede k posílení preferencí SPD.
    A „krajní pravice“, která s pravicí nemá reálně nic společného.

    Jsem zvědavý, jaký výklad k tomu dá Daniel Bohbot.

    1. Děláte si legraci? Izrael je má na svých hranicích a vidíte, jak se mu žije. Pokud se nahrnou do Západní Evropy, tak je budene mít na hranicích i my. A Vy v tom nevidíte potíž?

   2. A izraelci by podle Vás neměli na současné události reagovat a nedělat nic? Nebo jak si to vlastně představujete? Už zaznělo v mediích mnohokrát, že jakýkoliv ústupek si muslimové vykládají jako slabost a povzbuzení k dalšímu stupňování teroru. Naše chápání demokracie a lidských práv nelze vůči nim vůbec aplikovat, nic jim neříká.

  1. A máme teď volat slava Ukrajiny nebo slava Izraeli,to zas bude bordel.To si ty vemena,co k smrti nenávidí Rusy,daji na profil za ukr vlajku vlajku izr či jak se teď budou profilovat.

   1. To je trochu problém… Ta vemena totiž až doteď Palestince silně podporovala ve shodě s pokrokovým západem a jeho pokrokovými neziskovými organizacemi… Takže tipuju, že se bude opakovat scénář Ukrajina a že tatáž vemena náhle prozřou a během pár dnů se začne skloňovat brutální bezdůvodný izraelský protiútok na nevinné Plestince…

  2. Ona to spíš bude nějaká kombinace. Banderovci totiž Hamás vyzbrojili.
   Co třeba modrý hexagram napíchnutý na zlatém trojzubci na zelené vlajce?

 9. Možným vysvetlením je generační obměna. Nová generace je zblblá i tam. Předešlá generace by reagovala jinak. Šaron….

 10. Mám obavu,aby cílem Izraele nebyl Írán.
  Z Ukrajiny zaznívaly hlasy,bombardovat Íránské firmy,co vyrábí droby.
  Írán je trnem v oku celého KoZa.Jen ne další ohnisko války na BV,to by hrozivé zamávalo s cenou ropy,možná i plynu.

  1. Bojím se toho samého. Írán je pro KoZa fakt velký problém…. Může to být celé provokace s následným útokem na Írán… a rozjebáním celého regionu, který přestával být kámoš s USA …
   A máme tu 3. světovou v plné parádě…..
   Reakce Izraele bude brutální, to nemůže nevyvolal velký regionální problém….

 11. Ono to asi bude úpln ě jinak, Typujiu , že ani temhle pokus o vyvolání soucitu s nimi, volné ruce a další nevyjde.

  1. Medveděv pro změnu obvinil USA, že nese velký podíl viny na tom, že se ty dvě strany dodnes nedokázaly domluvit na ničem, a raději futrovaly válku na UA.

 12. Tak ještě před chvilkou na Novinkách titulek, že Palestinci zasáhli nemocnici a jsou tam stovky mrtvých, najednou je tam článek, že nemocnici zasáhli Izraelci a jsou tam stovky mrtvých. Mimochodem, když se píší takové zprávy, používá se politicky korektně slovo Izraelci místo Židé?

   1. Jinak dost odlišné byly i titulní obrázky k těm článkům. Když za to mohli Palestinci, byl tam neuctivý obrázek hromady mrtvých včetně dětí, všichni od krve. Když ale vyšla pravda najevo, je tam najednou neutrální foto záběrů nočního raketového útoku. Tak jo 👍️

 13. Je zaujimave, aky velky vyznam ma moment prekvapenia.

  https://t.me/c/1650798130/26057

  Niekde som videl aj obsadene pole antirakiet z Iron Dome.

  Mozno povedat, ze desatrocia specialnej vojenskej spickovej technologickej nadvlady v Izraeli dnes ukoncili.
  Do tyzdna, ak nie skor to bude v Teherane alebo v Moskve. Abo inde.
  Vsetka ta optika, senzory a udelatka, co tam maju vo svojej neexportnej technike ide supitopresto na reverzne inzinierstvo.

  Cize opat klasicka otazka – koho tak velmi nasrali, ze im nedal vediet. A sposobil im nie len politicky ci vojensky, ale i technologicky debakel.

 14. A jaký bude další vývoj? Izrael bude muset reagovat a bude sílit volání izraelských obyvatel po totálním zničení Hamásu. Což se může podařit. Jenže co když s tím Hamás počítá, že v takovém případě mu přijdou na pomoc arabské armády, nebo nejméně dobrovolníci?
  V každém případě máme ve světě další válečný konflikt. USA mají svou stranu vybránu, ale EU bude těžce lavírovat mezi Izraelem a Hamásem. Nečeká nás nic hezkého.

   1. Tady jedna predpoved, doufejme, ze mylna:
    „Žirinovského proroctví o válce v Izraeli: „Do roku 2024 vypukne konflikt na Blízkém východě a všichni prostě zapomenou, co je Ukrajina, protože Írán není KLDR, Vietnam nebo Kosovo. Zde dojde k nejstrašnějším událostem. Řeč je o třetí světové válce“.
    https://t.me/RtrDonetsk/20754

  1. Berkowitz: Palestinci mohli přijmout plán OSN roku 1947 a mít svůj stát mezinárodně uznaný, i když jen na části území. Odmítli. Nebýt odmítnutí, nemusely být dnes spory o osady na Západním břehu. Jejich politici doufali, že můžou celé území obsadit s pomocí arabské koalice. Prohráli. Přitom už muslimové měli většinu území bývalého britského mandátu Transjodánsko. Celé Jordánsko o které se s židy nemuseli dělit. A teď mají území méně a jen malé mezinárodní uznání své státnosti a až o desítky let později. Opět obyčejní lidé doplatili na „geniální“ plán politiků.

 15. Abbas Juma, mezinárodní novinář:

  Proč přesně dnes došlo k tak masivní palestinské ofenzívě proti Izraeli? Na tuto otázku budou moci spolehlivě odpovědět pouze ti, kteří plánovali operaci Al-Aksá Potopa. Podle všeho ji plánovali pečlivě a dlouho, za podmínek zvýšeného utajení. Naplánoval ji s tím, že se akce váže k určitému datu – výročí války soudného dne z roku 1973 (válka Egypta a Sýrie proti Izraeli s cílem získat zpět území ztracená během šestidenní války). A na den šabatu.

  Přesto byl Izrael zaskočen. Pro bezpečnostní složky v zemi je zřejmě 50. výročí říjnové války datem, které není spojeno s možností symbolického, ale nesmírně bolestivého úderu ze strany Palestinců.

  Proč symbolický? Protože síla tohoto úderu zjevně nestačí na to, aby Izrael vyřadila z provozu. Ale k zasetí paniky – zcela postačí. Nečekanost a relativní nepředvídatelnost útoku uvrhne izraelskou společnost do atmosféry strachu a permanentního očekávání úderu v každém okamžiku. Hlavním cílem organizátorů útoku bylo pravděpodobně vyvolat v izraelském obyvatelstvu paranoiu.

  ALE NENÍ TO TAK JEDNODUCHÉ

  Samozřejmě existovaly i geopolitické důvody, proč Palestinci začali jednat až dnes.

  Za prvé je to signál těm státům v regionu, které začaly uvažovat o možnosti normalizace vztahů s Izraelem. Především Saúdské Arábii. Rozhovory o tom, že by Rijád mohl zahájit sbližování s Izraelem, jsou v poslední době velmi četné. A Írán, země, která dohlíží na palestinské ozbrojené skupiny, na to nemohl nereagovat. Nejvyšší vůdce islámské republiky Alí Chameneí tak onehdy učinil řadu důležitých prohlášení, mj. následující:

  „Vlády, které se rozhodnou riskovat normalizaci vztahů se sionisty, budou nevyhnutelně trpět a prohrají. Jak říkají Evropané, „vsadily na ztraceného koně“. Dnešní situace (v Izraeli) je důvodem, proč se k němu nepřibližovat. Tuto chybu nesmí udělat.“

  Kromě toho íránský vůdce pronesl řadu dalších velmi ostrých výroků na adresu Izraele. A jeho věta „sionistická entita umírá“ dnes na Twitteru získala 1 milion zobrazení.

  Za druhé, operace Al-Aksá Potopa byla zahájena v době, kdy byla veškerá pozornost světa upřena na Ukrajinu. Stejně tak většina zdrojů. Z pohledu těch, kteří útok plánovali, je to nejvhodnější doba. Připomínám: před šesti měsíci média informovala, že Spojené státy vyprazdňují sklady zbraní v Izraeli. Israel Hayom psal o změně priorit a o tom, že americká munice uskladněná v Izraeli se snižuje kvůli konfliktu na Ukrajině. Podle americko-izraelských dohod byla navíc munice po mnoho desetiletí určena Izraeli pro případ nouze.

  „Bílý dům se rozhodl přesunout tyto prostředky mimo Izrael na jinou frontu, ale vzhledem ke křehké bezpečnostní situaci by tento krok mohl mít následky. Jedná se o rezervní zásoby Izraele pro případ války,“ napsaly noviny.

  CELKEM.

  Bez ohledu na to, jak se Izrael nyní zachová, bez ohledu na to, co udělá, bez ohledu na to, jak brutálně udeří, to nejhorší pro izraelské úřady se již stalo – obraz neporazitelnosti IDF a všudypřítomnosti izraelských zpravodajských služeb byl vážně otřesen.

  1. Chybí vám tam jedna podstatná záležitost, totiž masívní protesty proti soudní reformě, nemající v historii státu Izrael obdoby. Podle izraelské policie se jich v průběhu roku 2023 zúčastnilo cca 7 mil. lidí v cca 4400 centrech.
   https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%9E%D7%97%D7%90%D7%94_%D7%A0%D7%92%D7%93_%D7%94%D7%A8%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%9E%D7%94_%D7%94%D7%9E%D7%A9%D7%A4%D7%98%D7%99%D7%AA

   To prostě otřáslo samotnými základy Izraele.

   Čili cui bono?

   Že byl Mossad zaskočen? 🙂

   1. Právě jsme svědky nejúspěšnější akce Mosadu v dějinách. Přesvědčili celý svět o tom, že je naprosto nezbytné srovnat Gazu a West Bank se zemí.

  2. Ergo – akci vyprovokoval Izrael, protože přišla Netanjahuovi jako dar z nebes.
   Rázem má páku na dodávky zbraní z USA a zároveň zaměstnal armádu, která mu začala zlobinkat. Protože v anglicky vydávaném izraelském tisku se už nějakou dobu píše o nespokojenosti armády s politickou a ekonomickou situací v zemi.

  3. No to dá rozum, že nejlepší je spustit to na šábes. Na druhou stranu jen blbej by s tím nepočítal a nedržel pohotovost. Překvapuje mě, že Izrael jako by neměl síly rychlé reakce „minutemany“ a zpravodajské pokrytí vlastního území.

 16. Toto je na dlhsi prispevok, ale v kratkosti sa da povedat ze Izrael si o to koledoval.

  Svojou politikou, kde nechava bez povsimnutia nacisticke vzdutia v EU a o UA nehovoriac nasral kadekoho. Ze nasieral arabov svojou politkou apartheidu netreba spominat.
  To co stvara v Syrii je uz davno za hranou, a mozno si uz nik nespomenie na zaujimavy manever izraelskej stihacky, ktora vyprovokovala syrsku PVO a doslo k zostrelu ruskeho vojenskeho dopravneho lietadla, za ktory sa stihacka schovala.
  Bibiho posledne vyjadrenie o Hitlerovi muselo byt pre mnohych v Rusku sokujuce.

  Povedal by som, ze im zavreli branu k informaciam z vychodneho kridla. Ziadna spravodajska sluzba nezvladne vsetko sama a potrebuje kooperaciu. Tu Mosad nedostal ziadne echo.
  Aj Sultan prezil len vdaka echu z Moskvy.

  Svojho casu sa vravelo, ze v kongrese v USA prejde len to, co im schvalia v Tel Avive. Ked moze byt proxy vojna na UA, moze byt proxy vojna aj inde.

  1. Zvedavec napsal:7 října, 2023 (18:53)
   @ v kratkosti sa da povedat ze Izrael si o to koledoval

   Nejdřív jsem myslel, že je to kriminál, ohraničený zdí, ostnatým drátem a střílnami.
   Později jsem zjistil, že se jedná o „separační zeď“ mezi „palestinským územím“ a územím těch jedině správných, jejichž jméno nesmíme vyslovit.
   Fotky jsou z Betléma na západním břehu.
   Postavena v roce asi 2002, délka 700 km
   Je vysoká asi jako 2 a půl autobusu, takže odhadem asi 7 metrů, nahoře ještě 2 metry plotu a ostnatého drátu.
   Každých 200 m střílny.
   Výstup jen přes kontrolní stanoviště (s ozbrojenými hlídkami IDF).
   Bývaly tam dlouhé fronty, pokud se Palestinci chtěli dostat do práce na území za zdí, museli vstávat tak ve tři ráno.
   Žádné palestinské auto (mají odlišné SPZ) nesmělo bez zvláštní licence (tedy skoro všechny) opustit ohrazené území.
   V době svátků těch, které nesmíme vyslovit, nesmí Palestinci (až na malé výjimky) toto území opustit.

   Takže takový lepší koncentrák.

   http://imgway.cz/s/hw6W
   http://imgway.cz/s/hw6X

   Otázka za hodně peněz:
   jak se tam ksakru ti arabáši dostali a zabrali asi 2x tolik území, než zabírá pásmo Gazy?

    1. To nijak nezpochybňuji, že na území těch jedině správných žijí i Palestinci, ale pásmo Gazy je opravdu koncentrák.
     A Západní břeh v podstatě taky, i když trochu mírnější.
     Zrušit jim vodu, plyn, elektriku a další mi přijde jako hovadskost.

     1. To už dávno dělají. Jak v ghettu Gaza (protože přesně to z ní sionisté udělali, dokonale podle nacistického mustru), tak na okupovaných územích.
      Palestinci nesmí mít ani jímky na dešťovou vodu.

      To není hovadskost, nýbrž genocida přesně podle právní definice.

      1. Občan: Jak jde definice dohromady s faktem, že Palestinců stále přibývá? Gaza za 50 let narostla z 350 000 obyvatel na 2 miliony. A tím neříkám, že se tam mají dobře. Taky na bídě obyčejných lidí jejich politici vydělávají, když přijímají sponzorské dary ze Zálivu.

 17. Podle nepotrvrzených informací z kanálů JPP a DPV (jedna paní povídala a druhá paní vyslepičila) se Palestincům doneslo, že po svátcích chystá Izrael masívní útoky na Západní břeh a pásmo Gazy.
  Tak udělali to, co RF v únoru 2022.
  Tady ale veškerá analogie končí.
  Podle jiné JPP chystá Izrael masívní odvetné útoky (rozuměj: dělostřelecké a letecké útoky) včetně civilních objektů. Zastaví na Západní břeh a do Gazy dodávky pitné vody, plynu, elektřiny a dalších nezbytných věcí.
  Takže si zkusím tipnout, že bude průběh podobný, jako dělala armáda SSA v Iráku během druhé války v zálivu.
  Tisíce a desetitisíce mrtvých civilů, humanitární katastrofa.
  A statisíce uprchlíků.

   1. Jste úplně mimo realitu, kocoure … Ale fakt úplně. Izrael se jako malý ostrůvek v muslimském moři bez spojenců ubránit nemůže, byť s jednou z nejlepších armád na světě. A historičtí spojenci se sami topí v progesivismu a rusofobní hysterii

    1. Nicméně se už několikrát ubránil proti přesile. Třeba Šestidenní válka.
     A nakonec si i tu zemi kterou má, musel vybojovat. Ne zrovna moc čistě. Ale není to podstatné.
     Neberu vám vaše přesvědčení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *