20 května, 2024

Vysloveně reklamní sdělení

Přátelé, Hamás mi dnes udělal čáru přes rozpočet. Utajili svojí akci proti Izraeli tak dobře, že jsem o ní nevěděl ani já, ani Mosad. Myslel jsem, že tento reklamní textík pustím normálně v deset večer a nechám ho přes neděli vyvěšený, ovšem při sledování aktuálních událostí na mě vyskočilo tolik reminiscencí a postřehů, že se článek o Palestině a Izraeli napsal sám. Vyjde v deset večer. Této reklamě musejí stačit čtyři hodiny.

Před demonstrací jsem avizoval, že jsem nechal vyrobit vidlácká trička, abych měl jak poděkovat i těm, kteří mě podpořili, ale o moji knihu o zemědělství nestojí, protože třeba bydlí ve třetím patře a návod na obsluhu tří květináčů fakt nepotřebují. Hodně lidí mě čte kvůli politice nebo obecné jízlivosti k politikům a zemědělství je na okraji jejich zájmu.

Trička jsem vzal sebou na demonstraci a tam se po nich zaprášilo. Domů jsem přivezl asi dvě. Zájem byl mnohem větší, než jsem mohl uspokojit. Mimo jiné také proto, že jsme měli jen tři velikosti a provedení v černé barvě. Jejich prodej byl tak rychlý, že vlastně nemám žádnou představu, jak velký zájem byl o to které konkrétní provedení.

Když jsem byl teď v pátek na setkání občanů v Jeseníku, potěšilo mě, že i tam se moje trička už objevily. Mimochodem… Jeseník má asi deset tisíc obyvatel. Sešlo se dvě stě lidí. Plný sál. Ať mi nikdo neříká, že se věci nemění a neposouvají, když i tam, takřka u polských hranic, se jen tak levou zadní zaplní židle takřka do posledního místečka, začne se v pět odpoledne a skončí se v půl desáté večer… Lidi nepřišli na nějakou tancovačku nebo koncert… přišli poslouchat politické řečičky.

Zpět k věci…

Rozhodli jsme se s bratrem, že spustíme „předprodej“ těchto triček v mé obdarovávací aplikaci. Necháme vás čtrnáct dní si vybírat velikosti, provedení i barvu, což nám ukáže, jaký je zájem o jednotlivé druhy, pak celou várku necháme vyrobit, což trvá zhruba týden a rozešleme vám je.

Trička pak už zůstanou v nabídce podobně jako knihy a budeme je dál distribuovat průběžně. Pokud se na vás na demonstraci nedostalo, nebo jste místo černé chtěli bílou barvu, teď máte možnost. Funguje to stejně jako s knihami. Každý, kdo pošle Institutu českého venkova dar ve výši alespoň 350,- Kč, může si místo knihy vyžádat tričko.

První trička budeme rozesílat na začátku listopadu. O zahájení distribuce vás budu včas informovat.

Dále jsme do nabídky přidali i vidlácké placky, které byly na demonstraci mezi lidmi běžně k vidění. Nenabízíme je po jednom kuse, to by se kvůli poštovnému pěkně prodražily. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 250,- Kč, ten si může vyžádat pět kusů v jedné zásilce. V brzké době k plackám ještě přibydou ještě samolepky na auto.

Děkuji všem, kteří mě podporují, bez vás bych nebyl nic.

Váš Vidlák

20 thoughts on “Vysloveně reklamní sdělení

 1. Všechny připomínky ZH jsou relevantní a já je podepisuji. Pro mě je to takový lapsus, že si tričko objednat nemohu. Je to ovšem první věc, kde s Vidlákem nesouhlasím – zato důrazně.

  1. To už jsme probírali… Desolo je stejně nevhodné slovo jako desolatio, protože ani jedno neodpovídá smyslu sdělení. Latina je mrtvý jazyk a čeština tady obohatila latinu slovem, které původně z latiny vzešlo. Není žádný způsob, jak latinsky vystihnout sloveso „dezoluji.“
   Proto jsme prostě jen vytvořili slovní hříčku, které odkazuje na velkého Reného.

   1. Nic proti hříčkám a chápu, že česky „dezolovat“ je významová legrácka.
    Nicméně to máte gramaticky chybně.
    „Desolatio“ je v latině existující podstatné jméno. Takže Desolatio, ergo sum znamená Dezolace, tedy jsem.
    Chcete-li vyjádřit sloveso, musí to být desolo. Což je také v latině existující sloveso.
    Kdo nevěří, nechť nahlédne do slovníku https://imgway.cz/s/hw6V

    No a časování zmíněného slovesa je zde https://www.verbix.com/webverbix/go.php?T1=desolo&Submit=Go&D1=9&H1=109

  2. Bohuzel i lepsolide zvladaji zaklady latiny a tohle vidim jako o duvod vice k vysmechu.
   Desolatio, ergo sum neni vyznamove chybne, spatny je cesky preklad (ci naopak latinsky, jak se to vezme).

   1. Vysmívat se budou pořád… ať udělám cokoliv. Nemá smysl s nimi tuhle hru hrát. „desolatio ergo sum“ prostě zní dobře ve spojení s českou verzí to každý chápe.

    1. Ad „desolatio ergo sum“ prostě zní dobře:

     Jak komu. Spíš to vypovídá o nevzdělanosti. Jako by se řeklo: izolace (regulace, masturbace, propagace atp.), tedy jsem …
     Sufixem -tio, -atio se tvoří podstatná jména (česky -ce, -ace)
     https://www.wordsense.eu/-tio/#Latin

     U nemalé části populace, která někdy zavadila o latinu (kromě jiného třeba zdravotníci), se tím zesměšňujete.
     Ale jak je libo.

      1. Ano, obdobný případ.
       Má být
       masturbō, ergo sum = masturbuji, tedy jsem
       htps://www.verbix.com/webverbix/go.php?T1=masturbo&Submit=Go&D1=9&H1=109

       masturbatio, ergo sum = masturbace, tedy jsem

       Myslel jsem to (20:11) dobře. Chtěl jsem Vidláka včas upozornit na chybu s cílem, aby to nějak spravil a nebyl do budoucna pro smích. Jednal jsem bona fide.

       1. Vsak ano, ja take Vidlaka upozornuji v dobrem.
        Presto vyrok „masturbace, tedy jsem“ mi prijde lidsky pochopitelny.
        Byt by to mely byt dve vety, prva jako ocekavani ve forme zvolani: Masturbace! Tedy jsem!
        Se servus, servi, servo jsem zacal v prvaku na gymplu a koncil prekladem Ovidia…ovsem asi pred 100 lety…uz si toho moc nepamatuji, ale Desolatio me bouchlo oci hnedka.

    2. Vysmech je bud neopravneny, pres nejz se lze povznest, anebo opravneny, ktery je vzdy bolestny.
     Vstupujete do politiky, dbejte na vyznamy, byly to z latiny vzesle bojery- brojleri, kteri nakonec srazily vaz Jakesovi.
     Jen skoda, ze je v tom asi dost penez, tohle je granat, podany do ruky protivnikovi, ktery by stal za stazeni a opravu.
     Uz ale mlcim, dale to rozmazavat nebudu, eto vase delo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *