28 května, 2024

Tuplem zamrzlý konflikt

Pamatujete tenkrát roce 2014, když proběhl Majdan, když si Putin vzal Krym a začala válka na Donbase? Sledovali jsme bitvu u Debalceve, boje o doněcké letiště, pak jsme byli svědky, jak Rusové zastavili ofenzívu směrem na Mariupol (že by Rinat Achmetov zaplatil, aby nepřišel v bojích o továrny?) ve chvíli, kdy měli ukrajinskou armádu na lopatkách. Nepokoje na východě Ukrajiny tenkrát začaly ve Slavjansku, ale toto město nakonec zůstalo ukrajinské a celá ta válka stála čtrnáct tisíc životů.

Tenkrát jsme to hodnotili tak, že Rusku vyhovuje zamrzlý konflikt. Že cílem není obsadit Ukrajinu a pak se o ní starat a sypat tam peníze jak do oligarchické černé díry. Pro Putina je lepší, když je na Ukrajině poloviční válka, díky čemuž dosáhl odkladu jejích ambicí vstupu do NATO i EU. Dosáhl toho, že Ukrajina musí krmit armádu místo pozvedání průmyslu. Zamrzlý konflikt tehdejší ruskou situaci docela dobře řešil.

Od té doby se tam osm let tak trochu střílelo, tak trochu umírali civilisté i vojáci, Rusko tak trochu pomáhalo Opolčencům, NATO tak trochu pomáhalo Ukrajině, nalilo se tam hodně moc betonu do opevnění, nedodržovaly se dohody z Minsku, vyhrožovalo se zastavením plynu, atd, atd. Nebylo to vyřešené, naopak to bylo jako podebraná hnisající rána, ale po dlouhých osm let se Rusko mohlo připravovat na dnešní situaci a Ukrajina nebyla v NATO. Po dlouhých osm let se nepředpokládalo žádné řešení na bojišti, Ukrajina si nedodržováním Minských dohod sama udržovala rozšklebenou ránu.

Není to teď vlastně podobné? Už delší dobu tady spekulujeme nad prostým faktem, že nevidíme žádný blickríg. Žádné velkolepé operace. Tedy… kromě jihu, tam Rusové během několika dní dosáhli Mariupolu, odřízli Ukrajinu od Azovského moře a pak už jen čistili rajón. Od začátku všichni analytici ukazovali v mapkách šipky, kterak bude Donbas odříznut od severu i jihu ve velké obkličovací operaci, ale ve skutečnosti se žádná velká operace nekoná a pokud se Rusové snaží obklíčit ukrajinské jednotky, tak to dělají pomocí lokálních akciček, které na celkové mapě vlastně skoro nejsou vidět. Ruská propaganda nám musí naservírovat výrazně zvětšené mapy, abychom tam ty postupy od jedné Zlámané Lhoty ke druhé vůbec viděli. Tím neříkám, že nepostupují a neobkličují.

Zároveň je možné ze spousty detailů usoudit, že Rusové bojují na půl plynu. Postupně tuto domněnku sdílejí i různí západní analytici. Běžně se můžete dočíst v majnstrýmu, že se Rusové chystají na dlouhou válku. Minulý týden dávala Marie Divišová zajímavý obrázek o koncentraci ruských mobilů na Ukrajině. Podle nich se v podstatě výrazněji bojuje u Kramatorsku (Izjumu) a u Nikolajeva. Všude jinde je to jen obrana. Pokud Ukrajinci „vyhnali“ ruské vojáky od Charkova, tak s tím skutečně neměli moc práce, protože tam moc ruských vojáků ani není. Rusové prostě ustoupili, zničili za sebou mosty a zarovnali frontu s vědomím, že je úplně jedno, jestli jsou od Charkova dvacet nebo padesát kilometrů.

Co když Putin žádné řešení na bojišti vlastně ani nečeká? Malý zamrzlý konflikt už nestačil, Ukrajina se už cítila dost silná na ofenzívu, Zelenský oznámil, že chtějí dosáhnout jaderného statusu, armáda byla vyzbrojená po zuby, hrozilo, že opolčenecké jednotky už situaci neudrží. A tak, podle vzoru – EU selhává, řešením je více EU, udělal i Putin podobné rozhodnutí. Malý zamrzlý konflikt nestačí, uděláme mnohem větší zamrzlý konflikt. Samozřejmě takový, aby se to dalo prodat jako vítězství. Chersonskou oblast už mají, předmostí za Dněprem už mají, Pozemní koridor na Krym už mají a chybí „osvobodit“ pár kousků doněcké a luhanské oblasti. V příznivé situaci by se to mohlo podařit až k tomu Podněstří. A i kdyby ne, už to vlastně ničemu nevadí.

Zkrátka – pokud tady tvrdíme, že Rusko bojuje na půl plynu a máme spoustu dobrých důvodů si to myslet, tak musíme říci i to druhé – Rusko v takovém případě počítá s tím, že tento konflikt se nerozhodne na bitevním poli. Pokud je válka pokračováním politiky jinými prostředky, tak v tomto případě bude politika pokračováním války jinými prostředky. Zamrzlý konflikt byl zvětšen na novou úroveň, ale o Ukrajině se nerozhodne silou zbraní, ale silou ekonomik, tichou válkou důkazů o biologických laboratořích, tichým jednáním o bývalých kanadských generálech a britských zajatcích, rozhovory o dodávkách plynu, protože když je po zimě, tak je před zimou… prostě takovým trochu Mnichovem – o Ukrajině bez Ukrajiny.

A aby na tyto věci byl čas, máme tu mnohem větší zamrzlý konflikt než předtím. Ještě ten Kramatorsk a Slavjansk a už to vlastně bude.

Tomu by odpovídalo to postupné uzavírání dodávek plynu i dalších surovin do Evropy. Postupné – naše ééélity mají šanci to ještě pochopit. Zároveň je třeba budit zdání práva a dodržování smluv pro nové ropné a plynové zákazníky v Asii. Rozhodnutí prostě nebude na bojišti, ale až v zimě. Až budou ceny plynu neskutečně vysoké, až bude benzín na příděl, až se Němci budou rozhodovat, jestli mají zachraňovat domácnosti nebo průmysl, pak bude EU mnohem vstřícnější.

Zároveň si prosím povšimněte, že sice můžeme polemizovat, jestli Rusko válčí naplno nebo na leháro, ale Ukrajina rozhodně válčí naplno. Tak moc naplno, že je tamní ekonomika totálně v háji a Ukrajina potřebuje mnoho miliard dolarů měsíčně, aby vůbec udržela v chodu nějaký život i mimo frontu. Světová banka (=USA) prý platí ukrajinské státní zaměstnance, protože Ukrajina už na to nemá. Američanům možná nedojdou peníze ani zbraně, ale dříve nebo později jim dojde trpělivost. Svým způsobem je to nový level amerických intervencí. Amerika vůbec neválčí, ale denně je to stojí víc, než je stála denní zábava v Afghanistánu. Zásobují zbraněmi nejen Ukrajinu, ale i černý trh a v korupci si Zelenský zřejmě nezadá s Gháním. Ukrajina žádá miliardy měsíčně na důchody a sociální programy, o válčení ani nemluvě… A Rusové stále pomalu postupují. Vyhnat je, to by byla úplně jiná liga.

A dodávejte to všechno přes Atlantik na obrovsky dlouhých logistických trasách. Rusové to mají vlakem kousek. A Čínu za zády… Přičtěte si k tomu velkou polskou chuť na Lvov a celou Volyň… vlastně bohatě stačí to, co se děje a Putin už nemusí nic víc.

251 thoughts on “Tuplem zamrzlý konflikt

 1. „Vláda ustoupila od plánovaného zavedení povinné zdravotní prohlídky ukrajinských dětí před nástupem do škol, o které původně mluvila ve své strategii pro zvládnutí uprchlické krize. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) bude stačit, když se děti postupně dostanou do systému zdravotní péče, nepovažuje je za rizikové,…“
  ***
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ukrajinske-deti-nemuseji-absolvovat-predskolni-prohlidku-Je-to-zbytecne-nejsou-rizikove-rika-Valek-702466

 2. Večerní svodka JP

  Začínáme Charkovem – žádné změny, kromě toho, že RA konečně zareagovala a zvýšila intenzitu dělostřelecké palby na první linii VSU, aby nebyla vytlačena až na ruské hranice.
  Izjum – V rajonech Svjatogorska a Limanu jsou ve dvou téměř uzavřených obklíčeních jednotky VSU.
  Donbass – v Prostoru mezi Lisičanskem a Popasnou se drží VSU jen za cenu neustálého přísunu dalších a dalších jednotek, které jsou stahovány z jiných míst. V tomto prostoru hrozí uzavření jednotek VSU do tří kotlů.

  Avdějevka. Marinka, Kurachovo – těžké boje, situace beze změn.

  Guljajpolje – pokus o protiútok eliminován.
  Nju Jork – RA se zastavila na vstupech do města.

  Mariupol – po jednání s obránci Azovstalu dnes došlo k transportu asi 50 zraněných do ruské nemocnice, zdraví vojáci jdou do zajetí. Příslušníci regulérní ukrajinské armády budou vyměněni za ruské zajatce.

  1. Příslušníci regulérní ukrajinské armády budou MOŽNÁ vyměněni za ruské zajatce. Ale před nimi ve frontě je asi tak 4000 dalších čekatelů na výměnu.
   Ruskými kanály už rezonuje otázka pro zajatce z Azova “ A kde jsou naši zajatci?“

  1. Mně se v té souvislosti moc líbil výrok „…místo vztyčení hraničního kamene nelze z bezpečnostních důvodů zveřejnit…“
   Takže se s tím patníkem mohli vyfotit třeba v nějakém kyjevském nebo lvovském parku.

    1. Na ruské straně se mu říká „putovní pohraniční sloup pro selfíčko“.
     Jen by mě zajímalo, kdo měl ProGo na helmě a dal obsah do etéru, protože kvalita videa je velmi vysoká.

    1. Včera jsem odjel na chalupu (okr. Třebíč) sázet rajčata. Půda je cca 5 až 8 cm naprosto přeschlá, ale, když jsem hloubil potřebnou jámu rýčem, tak hlouběji bylo poměrně mokro (hlína se lepila na rýč).

  1. Favorite nestraš.
   Tady na prajzke nesprchlo dost dlouho ale mám vykopané zákopy kvůli přepojování kanalizace a strašně rád bych aby ve dvou příštích dnech nepršelo aby to šlo přepojit a zasypat. snad tak moc nechci. Ale asi mně pámbíček nevyslyší.

   1. Tomu sušit, tomu močit, tomu pole hnojit. Dřív si prase zdraví zkazil, potom ho mám hojit. Perun ve Křtu svatého Vladimíra.

 3. Dnešnú policajnú akciu označil bývalý minister spravodlivosti SR Štefan Harabin za politický revanš v odpovedi za jeho vyjadrenie úcty padlým vojakom Červenej armády na bratislavskom Slavíne dňa 9. mája 2022.
  Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry zadržal v pondelok 16. mája 2022 bývalého sudcu, bývalého predsedu Najvyššieho súdu SR a exministra spravodlivosti Štefana Harabina a obvinil ho z trestného činu schvaľovania trestného činu a extrémistického trestného činu.

  Uznesenie o obvinení si môžete prečítať TU.

  Akcia by mala súvisieť so statusom na sociálnej sieti, ktorý Harabin zverejnil 25. 2. 2022 na začiatku vojny na Ukrajine, ako aj ďalšie jeho vyjadrenia ohľadne ruskej vojenskej operácie na Ukrajine:

  
„Urobil by som presne to isté, čo PUTIN v súvislosti s udalosťami na UKRAJINE. 
Je povinnosťou Rusov pacifikovať nacistov, ktorí genocídne od roku 2014 zavraždili 15 tisíc vlastných civilistov.
Nie je možné tolerovať používanie sily svetovým ZLOM. Silu musí niekedy rázne použiť aj svetové DOBRO. 
FICO, vždy k AMERIČANOM servilný, kolosálne klame, keď tvrdí, že PUTIN porušil medzinárodné právo. Zrejme nepozná článok čl. 51 Charty OSN, alebo má zjavnú traumu, že práve on 2. septembra 2014 dal nacistom na Ukrajine reverzný plyn“.

  Viac už v samotnej výpovedi JUDr. Štefana Harabina:

  odjinud
  Trestné oznámenie podalo niekoľko poslancov
  Poslanci Národnej rady (NR) SR Andrej Stančík a Kristián Čekovský (obaja OĽANO) vnímajú zadržanie Harabina za dobrý signál pre slušných občanov. „Vidíme, že aktívne bojovať proti zlu, má zmysel. Obvinenie Štefana Harabina je súčasne signálom, že nikto na Slovensku nie je nedotknuteľný,“ uviedol Čekovský. Stančík dodal, že činy a vyjadrenia Harabina zapadajú do schémy ruskej hybridnej vojny, ktorú vedie proti Európe a aj proti Slovensku.
  https://www.infovojna.bz/article/dokument-harabinova-vypoved-k-obvineniu-z-naka-podavam-trestne-oznamenie-na-lipsica-a-honza-na-cele-ukrajiny-sa-zahniezdil-banderovsky-nacizmus

  1. Ten Čekovský by si to hlavně měl napsat doma na nástěnku/lednici/zrcadlo v koupelně… prostě někam, kde to bude mít denně na očích.
   Míním tu větu „Nikto na Slovensku nie je nedotknuteľný“.

  1. Já vím, emo.
   Můžu za to já a další Pražané, co tomu přece měli a mohli zabránit. Ale to víte, když mně z toho šly zisky jako i ostatním vychytralým a namyšleným Pražákům, tak mi to bylo jedno. Praze zdar!
   🙂
   hm, hm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *