19 června, 2024

Poslední impuls

Představte si, že je rok 2017. Právě v tuto dobu jsem začal psát Vidlákovy kydy. Vládl nám Babiš, nejdůležitější veřejné téma byla řepka a Čapí hnízdo. Inflace byla stabilně nízká, úrokové sazby směšně malé, sociální dávky se zvyšovaly, důchody se valorizovaly. Ekonomika šlapala, nezaměstnanost klesala, platy se zvedaly.

Představte si, že bych vám tehdy vyprávěl, co se stane v následujících letech a vůbec bych si nevymýšlel. Že přijde covid kvůli kterému se budou dělat lockdowny, restaurace budou zavřené, do obchodů se bude chodit v rouškách, lidi budou pracovat z domova, nebo nebudou pracovat vůbec, některé profese (např. kadeřníci) nebudou smět vykonávat činnost, vláda bude do zastavené ekonomiky pumpovat dohromady asi pět set miliard korun (které si půjčí), Evropská unie se rozhodne nejen vyhlásit, ale ještě urychlit grýndýl, pak začnou růst ceny plynu, protože burza, zaseknou se globální dodavatelské řetězce kvůli lockdownům v Číně a zašpérovanému Suezskému průplavu, pak se začne na Ukrajině harašit zbraněmi, Němci kvůli tomu nespustí Nordstrým 2, ceny oceli, hnojiv i dalších komodit vzrostou na dvoj i trojnásobek a začne být nedostatek stavebních materiálů. Tyhle všechny jevy ale budou znamenat, že lidi budou ještě víc utrácet, protože co koupí teď, to koupí levněji než za rok.

U nás přijde k moci fialová vláda, ministr zahraničí bude halasně povídat o skvělém ruském vánočním dárku, jak se obejdeme bez ruského plynu, bude se halasně demonstrovat naše neochvějná jednota s USA, pak vypukne plnotučná válka, náhle tu budeme mít tři sta tisíc uprchlíků, což bude oficiálně stát víc než padesát miliard, začnou ještě větší tlaky na globální dodavatelské řetězce, cena hnojiv se opět zdvojnásobí, ceny benzínu vyskočí, inflace se dostane někam k patnácti procentům, ale pro chudé to znamená inflaci minimálně 50%, vláda se ukáže jako totálně neschopná, dostaneme se do situace, kdy možná opravdu nebude ani ropa ani plyn, značně se přiblížíme riziku atomového armagedonu, černé uhlí se teď už vůbec nedá koupit, zemědělci prodávají úrodu do zahraničí, chovatelé dobytka díky nově nastavené dotační politice končí s živočišnou výrobou, plyn na burze atakuje nové rekordy, Rusko rychle nezvítězilo, Ukrajina také nevítězí a schyluje se na dlouhou válku, dozvěděli jsme se, že takřka všechny významné suroviny (neon, titan, apod) se dělaly tam někde na Urale.

Do toho nám „kdosi“ začal vypínat nepohodlné weby, nad ideologickou čistotou bdí nový Urválek, který má k dispozici celý úřední aparát, začíná být nebezpečné něco říkat….

Představte si, že bych vám toto všechno řekl tenkrát v roce 2017. Už tenkrát jsem byl apoštol apokalypsy. Už tenkrát jsem apeloval na soběstačnost. Už tenkrát jsem viděl budoucnost pesimisticky. Ale kdybych vám tohle všechno tenkrát řekl, tak bych byl rád, kdybych v pátek dostal na hodinu vycházku v Bohnicích. Přesto se to všechno stalo.

Řekněme, že bychom to tenkrát pojali jako apokalyptické cvičení, jako nemožnou hypotetickou věc… Prostě bych vám to popsal a zeptal se vás, kdy by podle vás nastal skutečný průser. Kdy by přišla ta chvíle, že by se to všechno sesypalo jak domeček z karet? Já osobně bych si myslel, že průser nastane nejpozději někde u druhého lockdownu, nejpozději ve chvíli, kdy Písařík položil Bohemia Energy a dostal milion lidí do problémů.

Hele, a ono ne. Ono to pořád ještě drží. Pořád tu mluvíme o natlakovaném kotli, pořád prorokujeme velké problémy, které jsou zpravidla ještě větší, než si myslíme, ale ono se pořád nic neděje. V obchodech je zboží, lidi pořád nakupují, pořád jsou silnice plné aut a nejsou žádné nepokoje. Vlastně národ nesnáší vládu Petra Fialy úplně stejně, jako nesnášel vládu Andreje Babiše. I preference mají kluci podobné.

Moje texty se vždycky hemžily pesimistickou budoucností, která se do nějaké míry vyplnila, ale nikdy ne tak moc. Pořád vidím přehřátý a natlakovaný kotel, pořád si říkám, že to jednoho dne prostě musí vybuchnout, jen nevíme kdy, nevíme jak velký výbuch to bude a nevíme, koho to zabije. Ale kurňa, vždyť o tom mluvíme už dlouhé roky a systém pořád drží.

Čím to je? To ti naši předci postavili po Druhé světové tak pevné základy a tak dobré základní nosníky, že i naše nepodařené konstrukce na nich pořád docela slušně drží? Nebo je globalizace v podstatě přírodní zákon, který nikdo nemá pod kontrolou a to, co se prosadí, je prostě nejlepší, nejpevnější, nejrobustnější a nějaká válka, covid, a jiné krize tomu moc neuškodí?

Nebo všichni podléháme té děsné mediální fikci, která prosazuje padesát pohlaví, grýndýly, liberální demokracii, bourání rodiny, apod, apod, ale ta skutečná realita se od dob minulých zase tak moc nezměnila? Že tam pod tím naleštěným líbodémo povrchem stále funguje úplně normální byznys, kdy se s Ruskem dál obchoduje, jen se jejich ropa přejmenovala a nejspíš to podobně dopadne i s plynem? Že sice vznikají potíže, ale kapitalistický pragmatismus stejně pod povrchem funguje jako vždycky?

Nemůže to být tak, že je svět vlastně nastaven dobře, i když to nevidíme?

A pokud můj dnešní (naprosto ojedinělý) optimismus není na místě, co tedy bude ten impuls, aby se náš Západ (kterému dlouhodobě prorokujeme zkázu) doopravdy sesypal a možná sebou vzal i zbytek světa? Dnes a denně vidíme další jobovky. Každý den něco zase nefunguje, každý den ti nahoře vymyslí nějakou pitomost, každý den nám novináři opakují takové kraviny, že nad tím zůstává rozum stát. Ale přesto pořád všechno víceméně funguje. Nehroutí se ani Západ, ani Východ. Co se musí opravdu stát, aby se to začalo sypat?

V roce 2008 nás nedorazila hypoteční krize, v roce 2014 nás nedorazil konflikt na Donbase, v roce 2020 nás nedorazil covid a teď v roce 2022 nás (zatím) nedorazilo Rusko. Nebo to všechno teprve přijde? Titanic se potápěl přes dvě hodiny, ale zřetelně to bylo vidět až v posledních pěti minutách. Blížíme se k tomu? Nebo přes všechno to kymácení zůstáváme na hladině? Co nás doopravdy dorazí? Nebo mají pravdu ti líbodémo, že žijeme v nejlepším možném systému, který se udrží sám?

Já jsem vlastně hrozně překvapený, co všechno už ten náš systém vydržel…

PS: Zítra a pozítří se odmlčím – čekají mě nezbytné zemědělské práce.

357 thoughts on “Poslední impuls

 1. co lítá luftem
  No vida! Tak už se objevila informace o tom, že Německo nehodlá posílat plyn do Česka. Jde do tuhého, konec falešného bratrství. Německo nebude řešit otázku dodávek plynu do Česka. …..
  je to delší ale nemohu k tomu nic najít… hmm

  1. Re: ema

   Nemůže být lepší zprávy pro Fialovou Pětku. A samozřejmě pro české lopaty. Na pořízení zásob „nosičů tepla“ mají čtyři měsíce.
   V tomto punktu mne doslova šokuje, jak jsou všichni v dokonalém klídečku. Vládní soudruzi i lopaty.

   1. Vrtá mi to hlavou, jestli o tom věrchuška něco neví, protože to furt zdůvodňování šetřeni a všeho, svetry, a další, ta nutnost šetření a uskrovňování se všeho….. nějak mi to ……

 2. Večerní svodka JP

  Z Ruska byla ostřelována sumská oblast Ukrajiny.
  V Rusku byli shromážděni záložníci (rezervisté) a (zřejmě v rámci opakovacího výcviku) dostali za úkol bránit Rusko před ukrajinskou dělostřelbou ze sumské a černigovské oblasti.

  Charkov – vše při starém, ofenzíva VSU skončila už včera.

  Izjum – ukrajinské síly se počtvrté pokoušely dostat přes Severský Doněc, pokus o přeplavbu a zřízení předmostí opět skončil likvidací celé útočné skupiny.

  Barvěnkovo, Gusarovka – RA se pokouší rozvinout útok směrem na Bogorodickoje za účelem odříznutí zásobovací cesty. Jsou nasazeny TOS – 1, (což je pro Ukry pěkně v prd*li).

  Kamyševacha – tvrdé boje, VSU chrání poslední zpevněnou komunikaci k zásobování prvosledových jednotek.

  Gorlovka – tvrdé boje v západní části města.
  Njů Jork – boje po celém městě.

  Novobachmutovka – čistí se západní část, Zde se RA nedaří vytlačit paradesantní 25. brigáda VSU. Nedaří se ani obchvat přes Novokalinovo.

  Uglědar. Marjenka – další pokus RA o obklíčení, zde je problém velmi dobře dimenzovaného opevnění.

  Záporoží – pouze dělostřelecké přestřelky, jinak klid.

 3. Bloomberg: Evropská komise na uzavřeném zasedání schválila Putinův návrh plateb za ruský plyn
  A křičeli, že nezaplatí

  1. Já Bože vím, že nejsi – ale kdybys třeba byl, tak… nemohl bys tyhle eurokokoty trochu upozadit a dopustit, aby aspoň v Evropě konečně zase měli slovo trochu normálnější jedinci? Dyť jsou to všechno do jednoho případy pro dr. Chocholouška.

   1. Berte to tak, že jste úplně blbej Zakladatel. A oni jsou úplně chytří soudruzi z Bruslogradu.

    Moje roční vnučka dnes běhala okolo přehrady a na všecky okolo řvala RATATA!!!
    Nedělám si z vás kozy, ona opravdu v necelém roku a půl umí vyslovit krásné drnčivé „R“.
    Zeťák – debil jí nasadil žlutomodrou čepici.
    … každej jsme nějakej…
    Ale to „ratata“ jsem ji naučil já, heč!!!

  1. Re: ema

   Další dobrá zpráva. Kochejme se nadějí, že někdo z ansámblu fialového 3,14-usa se přece jen do podzimka probere.

 4. tak z toho se naše velení osype
  Budete lapat po dechu a šokovaní pravdou! Přišlo z USA.

  Již několikrát bylo zdůrazněno, že v USA je svoboda projevu je nedotknutelná.

  Politika mezinárodního zaměření je vyloženě protiruská, ale svoboda projevu je nedotknutelná.

  Zde je důkaz. Toto říci u nás, tak se cenzoři i s vládním pětislepencem zblázní hrůzou.

  V USA bez ohledu na skutečnou mezinárodní politiku se pravda říkat smí. “

  https://www.topcz.net/videos/pravda_o_ua_lara_laugan_x264.mp4

  1. Nevím jestli je to fakt nebo fake, ale tahle stanice opravdu existuje a má tam dost kontroverzních témat/na naše poměry/. Když tak smažte… ale docela mi to vzalo dech…..

   1. Nevím, proč a zda to tak u amíků je, ale možná proto, že si je velení vědomo, že nic není tak pomíjivé a zapomenutelné jako novinářské zprávy. A když to budou potlačovat, tak to jen rozpatlávají a dodají tomu důkležitost a věrohodnost a dlouhé trvání. Jinak to není možné…

 5. Z Telegramu:
  Pravda včera publikoval článek s fotografií údajného rozkazu ukrajinské pohraniční stráži, aby dne 22. května 2022 umožnila na hranicích volný průjezd vojskům Polské armády. Autenticitu listu s razítkem nešlo ověřit, upozorňuje Pravda, může jít klidně o podvrh a hoax.
  Ale pozor, na Ukrajině opravdu probíhají přípravy na vstup polské armády, ve Lvově se už dokonce podle informací připravují pokoje, penziony, hotely, ale i stanové komplexy, takže v této situaci už nejde jen o hoax, ale de facto se začíná ukazovat, že Američané dali Varšavě povel zatáhnout NATO do konfliktu na Ukrajině.

 6. Následně se vrátil k finanční situaci, kterou řešil v předchozí části pořadu. „Druhý problém je finanční situace. 83 tisíc měsíčně (zprůměrovaný příjem při částce 1 000 000 hrubého ročně za to v Praze nejste schopen žít. Na venkově ano, ale v Praze ne.

  Zdroj: https://www.extra.cz/zpravy-se-zivotem-v-praze-nejsem-spokojeny-za-83-tisic-mesicne-tu-rodina-nemuze-vyzit-rika-mirek-topolanek-c6784
  ——
  Dělá mi starosti, kolik miliónů ročně bude muset obdržet (například) rozvětvenější romská rodina z Ukrajiny do doby, než se naučí hospodařit s penězi alespoň jako Topolánek….kolik bude potřebovat, aby mohla žít?

  A kolik důchodců s příjmem osminásobně nižším, než ten, za který se „nedá žít“ , kteří dosud ještě dnes živoří, bude nutno nějakým způsobem eliminovat, aby je bylo možno nahradit novými, perspektivními nečecháčkovskými obyvateli…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *