23 června, 2026

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma

660 thoughts on “Tribuna

    1. Re: Petra

      Soláry by zas jen tak samy od sebe hořet neměly. Spíš bych to viděl na závadu v elektroinstalaci. Ale když už to jednou blafne, je to celkem jedno.
      Ono to je hodně podobné, jako to údajné zateplování domů tím způsobem, že se obalí polystyrénem. Ano, já vím, samozhášivé. Budeme se tvářit, že tomu věříme. Hledal jsem v kompu asi tak 15 minut nějaký chemický vzorec a můžete 3 × hádat, co jsem našel.
      Ano, velmi správně – NIC.
      Co je tajného na hmotě, která zabraňuje hoření?
      K hoření je potřeba kyslík. Pokud kyslík někde není, musí jej vytlačit nebo zredukovat na oxid (kysličník) jiný prvek nebo sloučenina. Takže neuhoříme, nýbrž se daleko humánněji udusíme. Rychle a bezbolestně.

  1. V Kremlu už zřejmě pohár trpělivosti přetekl. Rusko poprvé zaútočilo přímo na mosty přes Dněpr. Pokud zničí železniční spojení na levý břeh, válka skončí rychle.

    1. ReTom

      Njn. Ivani jsou nasraní kvůli dálkovým dronům.
      Můj názor, který nikoho nezajímá – hovno. Vasil našel kanály, kudy ty drony lifruje do Ruska k odpalu. Jinak vám nevyjde nosnost dronu, hmotnost paliva a hmotnost výbušniny.

  2. Dnes dopoledne proběhl letní slunovrat. Na zahradě nemám splněno. Půjdu si raději prohlédnout noční oblohu.

        1. Perlička s podpisováním.

          Včera jsem dělal čtvrtou zkoušku (z pěti nutných) před komisí. Když jsem skončil, měl jsem odevzdat papír A4 orazítkovaný razítkem školy, který jsem měl k dispozici na poznámky během přípravy na patnáctiminutovou odpověď.
          Pan učitel mi pravil: „Podepište to a ne abyste to psal tiskacím, chci podpis!“
          „Jasně, není problém,“ odpověděl jsem a vyrobil MŮJ podpis.
          Pan učitel se podíval na můj „výrobek“ a opáčil: „Tohle že je podpis? Podepište se mi ještě jednou na čistý papír!“
          „Vaše přání je mi rozkazem!“ vyrobil jsem druhý bazmek na čistý papír a s potěšením jsem sledoval, kterak pan učitel hledá shodu v čmáranicích. Jo, sedělo to…
          Po půlminutě zkoumání pravosti druhé „čmáranice“ jsme se shodli, že papír podepíšu ještě jednou a hůlkovým písmem…

    1. Targusi, jedna z věcí, která mě v této souvislosti štve je chování krále Karla. Jsou to jeho poddaní a on na ně s..e jak na placatý kámen. Nehledě na to, že součást titulu britského panovníka je „obránce víry“. Jak může obránce víry dovolit taková zvěrstva. Myslím, že Britům brzy dojde, že panovnická rodina za prebendy, které dostává neodvádí to, co je od nich očekáváno a monarchie do dvou generací padne.

      1. Re: Petra

        Omyl. Monarchie měla padnout už před dvěma generacemi. neboli má 4 generace zpoždění.
        Tedy minimálně ta velkobritská.

      2. Král není ochránce poddaných (což by měl být, když mu patří), ale vládne všem, tedy i kozomrdům…a hájí hlavně svoje zájmy. No a jeho zájmem není občanská válka, tak se jde po jedné straně, a sice po té, od které očekává menší odpor. Jinými slovy po té, co si po sobě celou dobu nechá šlapat.

        1. Britská společnost přispívá na provoz královské rodiny z daní a není to málo. Snad bílým Britům dojde, že za této situace jsou Windsorové i zadarmo drazí a že jednou pohár trpělivosti přeteče a dojde na zániku monarchie. Tedy, ono to bude z deště pod okap.

          1. Nedojde jim nic.
            Anglicani jsou zbabelci… ceka se od nich, ze snesou vsecko bez brblani… „we mustn’t grumble“ — zazila jsem to sama.

            Irove… to je neco jineho. Tam by se to mohlo prolomit.

      3. Král pro ně nehne ani prstem. Britská společnost je už po staletí přísně kastovní. Životy nebo bezpečí bílých dívek z chudých rodin mají mizivou hodnotu v očích vládnoucí třídy. Ty ubozacky se nacházejí na předposledním stupni společenského žebříčku. Pod nimi jsou už jen Slované z východu.

  3. Nedá mi to, abych se nepodělil o dnešní myšlenku Dr. Hampla:
    „Hloubka civilizačního úpadku nespočívá v děsivé úrovni současné vládnoucí skupiny. Mnohem děsivějším příznakem je, že tato skupina dosud nebyla smetena.“

  4. Jen taková úvaha. ČT a ČRo budou stávkovat, ale „ušetří naše děti“.
    https://www.facebook.com/photo?fbid=10243439927644460&set=a.10201285004877737
    Hm, co když by bylo společnosti prospěšnější, kdyby to vzali sakumprásk? Nedávno se mi stala taková věc – při čištění příkopů překopla silniční údržba internetový kabel k našemu domu (už potřetí). Čekal mě pětidenní absťák než přišel technik znovu internet zapojit. Co já za těch pět dní stihla udělat! A teď si představte – dítko večer řve, že nemá Večerníček. A maminka v zoufalství někde vyloví svou starou knížku pohádek a bude číst naživo. Dítě se tím bude učit vnímat mluvené slovo. A potom později večer? To bude jak v té anekdotě: „Náš Pepíček má domácí úkol. Má zjistit, co dělávali jeho prarodiče když nebyla televize a internet. Nevěděl jsem. I obvolal jsem všech svých sedm sourozenců, ale ani jeden neznal odpověď.“ Třeba by ta stávka mohla mít pozitivní vliv na populační křivku.

  5. Tak jsem zase četl jak naše ukrajinská armáda vítězně postupuje. Pojďme si heslovitě shrnout situaci hlavních bodů na frontě podle serverů specializovaných na geolokaci (doporučuji číst s mapou):
    Kupjansk je ovládán ruskou armádou ve stejné míře (asi 60 procent) jako před Zelenskeho „osvobozením“. Rozdíl je v tom, že na jihu (Kupjansk Vuzlovy) Rusové uzavřeli a zničili kapsu s ukrajinskými jednotkami a postoupili podél řeky na jih až do Borové.
    Konstantinivka je obklíčena, Rusové postupují i západně od ní směrem na sever (Druzivka). Souběžně se blíží pád Lymanu, čímž se zužuje oblouk kolem Kramatorsku.
    Na jihu v Záporoží, kde UA dosáhla v květnu územních zisků, Rusové veškerá tato území dobyli zpět. Kromě toho vyrazili od Huljajpole na sever a dosáhli k městu Pokrovske a zaútočili I na západ, kde dobyli městečko Huljajpolsje. Tím se blíží k Orchivu, což je klíčový logistický uzel celé jižní fronty.
    Howgh.

          1. Re: Jožan

            Teď je potřeba si položit otázku, kdo to hlásá.
            Viz Kupjansk. Ten byl dobyt už „před rokem“ a Vasil tam straší furt.
            Ale postup RA se dá popírat dost těžko, i když to jde pomalu. Na řadu zřejmě přijde do konce léta i Kramatorsk a Slovjansk, a to i přes hen ty deklarované „strašlivé ztráty“.

            1. Ony jsou ty územní zisky (či ztráty) vlastně úplně jedno.

              Jde o opotřebovávací válku a trajektorie Ukrajiny je více než zřejmá.

              Za první světové války, když se ukázalo, že místo rychlých manévrů a rozhodujících bitev půjde o výdrž v pozičních bojích, zkusili chytří lidé nějak podchytit a formulovat vývoj takové války – vylezl z toho Lanchestrův zákon:

              https://en.wikipedia.org/wiki/Lanchester%27s_laws

              (je docela příznačné, že mezi těmi pár jazykovými verzemi na wiki sice není čeština či slovenština, ale ukrajinština ano – asi to pro ně má svůj význam).

              Kromě lidských válek to zkoušeli vědci aplikovat třeba i na boj opičích tlup nebo kolonií mravenců – a nebylo to od věci.

              Po více než sto letech to zkusili další chytří lidé nějak napasovat na ukrajinský konflikt – podstatným problémem je, že nejsou známa seriozní vstupní data. Ale i tak z toho něco vylezlo:

              https://multipolaritypod.substack.com/p/the-formula-developed-by-a-long-dead

              Nepřiletí-li nějaká černá labuť, dostane se Ukrajina do tří měsíců do bodu bez návratu a tak do roka skončí úplně (Ádovi to od Kursku, který pro ně byl tehdy takovým bodem, trvalo ještě dva roky, než skončil – ale pak teda úplně).

  6. Slibem nezarmoutíš

    Koncepce dalšího rozvoje a fungování České televize, se kterou manažer Hynek Chudárek v roce 2025 úspěšně kandidoval na post generálního ředitele ČT
    https://www.google.com/search?q=chud%C3%A1rek+projekt&sourceid=chrome&ie=UTF-8&amc=1&aep=42&cud=0&qsubts=1781500494797&source=chrome.crn.rb&udm=50&mstk=AUtExfDIeCeyI2oSe3BoZRokhCdGvht0OmX1aPfIIrmXcU-9HQjfdACFubYW3xddtIloFpsiz751z7pN5CRyYYWO7S3qZzw5iwmLAXggUIN6ln-b6kNHPCqqm5R3l0d5wWNRT-_4fAMPMLlpPAJNo0vDFcJk9dkJukcYtaRfAZUsOEOXEf34JbKLVC1cCU6sNZfqcWKboGC5Q3ba8yD91WylD4BTRqoB-RRrNHruhraItqxR6MSV0XBeU7nbUcDGzmyh7IE8XFGeqOsBbz9wbq1VknWWKomBBlpLn37SnZa_mA3shRGTMc20AhxFlZFY_2Z4TAWqeG1oHFCg7Q&csuir=1&mtid=Z4ovaqmwAaGA9u8PkpeTuQQ

    René Zavoral: Chtěl bych, aby Český rozhlas byl důvěryhodným průvodcem občanů
    ….Ve funkci generálního ředitele hodlá vytvořit šestiletý finanční plán, zjednodušit strukturu vrcholového managementu nebo posílit autonomii regionálních studií….
    …… Co je podle vás hlavním úkolem média veřejné služby?
    Hlavním úkolem je určitě nabízet kvalitní obsah. To myslím, že je zásadní. Kvalitní zpravodajství, kvalitní publicistiku, kvalitní literárně-dramatickou a hudební výrobu. Já bych byl velmi rád, kdyby se Český rozhlas v tom velmi komplikovaném světě, ve kterém dnes žijeme, stal důvěryhodným průvodcem posluchačů a občanů České republiky….
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/rene-zavoral-chtel-bych-aby-cesky-rozhlas-byl-duveryhodnym-pruvodcem-obcanu_201601202041_mhromadka

    1. Josef původní napsal:15 června, 2026 (19:29)

      Centrální banky po celém světě masivně přesouvají své zlaté rezervy ze zahraničních trezorů zpět do mateřských zemí, aby je ochránily před geopolitickými riziky a západními sankcemi.

      Tento proces, označovaný jako repatriace zlata, odstartoval již před lety u států jako Německo, Nizozemsko či Rakousko. Zásadní zrychlení však přineslo zmrazení ruských devizových rezerv západními státy po invazi na Ukrajinu. [1, 2, 3]
      Hlavní důvody repatriace zlata
      • Strach ze zmrazení majetku: Centrální banky se obávají, že v případě geopolitických konfliktů mohou západní mocnosti zablokovat jejich aktiva uložená v zahraničí. [1]
      • Ochrana před sankcemi: Fyzické vlastnictví zlata na vlastním území eliminuje riziko, že k němu stát ztratí přístup kvůli mezinárodním sankcím. [1]
      • Rostoucí nedůvěra v dolar: Proces je úzce spojen s trendem de-dolarizace, kdy státy hledají alternativy k americkému dolaru jako hlavní rezervní měně. [1]
      • Zajištění v krizových dobách: Fyzické zlato držené doma představuje ultimátní záruku suverenity a finanční stability v turbulentních časech. [1]
      https://www.google.com/search?q=st%C3%A1ty+p%C5%99esouvaj%C3%AD+zlat%C3%A9+rezervy+dom%C5%AF&sourceid=chrome&ie=UTF-8&amc=1&aep=42&cud=0&qsubts=1781545164176&source=chrome.crn.rb&udm=50&mstk=AUtExfCkTHQVOaLASfBB-trjsWbd3Gy9t6MOkZhUF_PRRRwOFzIx233XPoI3JS-eVvnCM4t0rOwcLqdPn4ls8oAZ_6fJIOx3HY5twEkqIRyoUeRwKIb7KGoPuCPEEkyJb74HaKGprfoLsVyVVaJxtec8J15fnZCKdLjcEioG05PJnHAWmQmVC-UvWQYQDJBoghosk8pT7jUxqoUU0puQ2pSS7nigRrOrpGD06vdHkb3iJWjG9Jq3aZL3xUfVINMxbe8Pni11rKG4ybAUhTxmfGxSeMOFjSii6KHvsNUYqp9pe0LQX6a-wdgUdPcZ_dCVOzUp_akbfa98wI1N5A&csuir=1&mtid=7DgwapuTDcuA9u8Pldi9qAE

      1. Jen jestli my nějaké zlato vůbec máme, viděla jsem Michla, jak s vážnou tváří říkal, že v Praze v ČNB budou jen certifikáty, že to zlato máme( dle mého stvrzenka, že jsme zaplatili) a to zlato prý bude bezpečnější v tom Londýně, protože tam prý mají s uchováváním zlata větší zkušenosti. Takže jsem to vyhodnotila jako 2 možnosti, buď v Praze znají své papenheimské a vědí, že se tu vše rozkrade, a druhá možnost, sen bankéře, v Londýně obchodují se zlatem, které vůbec nemají a dávají bezcenné papírky, když zinkasují prachy. A joudové tomu věří.

        1. A nebo to tam mají jako rukojmí, kterým nás mohou držet pod krkem. Důvodem umístění ve VB je možná to, že „díky“ tomu můžeme patřit na Západ….a jak víme, Západ stojí a padá na vykrádání, kolonizování, drancování, zotročování….

  7. Zkusím to dát sem, snad to nebude ke škodě.

    V diskuzi téměř pod každým Vidlákovým článkem se pravidelně objevují Hulvathovy „misionářské“ příspěvky o umělé inteligenci, katastrofické scénáře pro různé vrstvy pracujících, potenciální dopad na celou společnost ve smyslu „kdo chvíli stál, již stojí opodál“ a tak dál a tak podobně.
    A následné reakce v diskuzi jsou vesměs odmítavé a místy až nerudné, protože ty příspěvky obvykle nemají žádnou přímou vazbu na obsah daného článku.
    A když to tak průbežně sleduji, přepadla mne myšlenka, bobtnala, kynula, až vyrostla v MYŠLENKU, o kterou se musím podělit!
    Před nějakou dobou zde na Litterate přibyla rubrika Vaření v kotlince (nebo tak nějak), autorsky obsluhovaná nickem Občan, která po čase zase v tichosti zmizela.

    A teď pozor, přichází ta myšlenka:
    Nestálo by za úvahu zkusit založit novou rubriku věnovanou primárně umělé inteligenci?
    Dle mého názoru by toto řešení mělo jen samé výhody.
    Vidlák by se konečně k tématu postavil konstruktivně a nezavíral by před fenoménem měnícím svět před očima oči:)
    Hulvath a případní další zájemci by mohli svoje příspěvky rozvinout nebo pulikovat i delší texty, kdo by se k nim chtěl vyjádřit, měl by prostor k diskuzi, a koho toto téma nezajímá, nebo irituje, ten by jednoduše rubriku ignoroval.

    Vhodný název by se jistě našel, namátkou třeba „S AI vpřed“, “ S AI na věčné časy“ nebo kratší „S AI na věčnost“ atd., atp.

    Ale teď zase vážně – nestálo by to fakt za úvahu?
    Na domácím internetu existují servery profilující se na informace související s umělou inteligencí, koho téma zajímá, určitě už si je (třeba s pomocí AI, jak jinak 🙂 už našel.

    Namátkou:
    https://www.umeligence.cz/
    https://svet-ai.cz/
    https://www.jarvis-ai.cz/

    Ale nikde není možnost dikuze, případně výměna zkušeností a názorů.
    A třeba by to na litterate.cz přitáhlo sem tam i nějakého nového čtenáře?

    1. Stálo by to za to určitě, ale muselo by se to svázat s pravidlem, že se hulvathovy texty o UI kdekoli jinde budou bez pardonu mazat. Jinak se nic nezmění. Pochybuji, že je na toto řešení vůle.

      Jinak mám pořád dojem, že hulvath má dva zaplevelovací nicky.

  8. V článku není zodpovězena, dokonce ani nakousnuta otázka, kde na tyhle věci děti berou peníze.
    Holka, která je schopna vyhulit sedm takových brk denně, potřebuje na jejich nákup z automatu buď sedm stovek v hotovosti, na kartě, nebo v mobilu či hodinkách.
    Proč se redaktor nezeptal rodičů nezletilých dětí, proč jim dávají k dispozici tolik peněz na den?

    Odpovím si částečně sám :
    Dávají dětem prachy na karty, nebo v hotovosti proto, že na ně nemají čas, nevěnují se jim, tak ať se děcka „zabaví“ nějak sama…

    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-myslel-jsem-ze-umiram-skolak-po-droze-ktera-je-vsude-skoncil-na-jip-308102

  9. Nevěřím
    Není to fake?
    Na SEZNAMU to nebylo.
    ….Odpálením rakety FAB-3000 ruské Su-34 smazaly řídicí centrum dron§ z povrchu zemského.
    Podle zpráv byl Robert Brovdi (volací znak: „Madjar“), vysoce postavený velitel ukrajinských bezpilotních sil, zabit při prudkém a smrtícím ruském útoku.
    https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/enoples-sygkroyseis/ta-rosika-su-34-piran-fotia-afanisan-ktirio-me-drones-kai-stratiotes-tou-rompert-mprovnti-deite-vinteo/
    https://vlkovobloguje.wordpress.com/2026/06/11/ernestovo-ukrajinske-okenko-na-10-06-2026-2/

    1. Miller: Zelenského druhá provokace

      ….Budanov neučinil žádné smířlivé gesto. Místo toho vyslal jasný vzkaz: „Jednáme, ale nehodláme se vzdát oslavování našich hrdinů.“…..

      ….Ukrajinská strana často opakuje, že UPA „bojovala především proti Sovětům“.
      Fakta jsou však jiná.

      Podle dostupných údajů zemřelo rukou UPA přibližně 8 340 sovětských vojáků a důstojníků.

      Zároveň ukrajinští nacionalisté zavraždili odhadem 100 000–150 000 bezbranných polských civilistů – včetně desítek tisíc žen, dětí a starších osob.

      Když někdo tvrdí, že UPA „hrdinsky bojovala proti Sovětům“, stojí za to si položit jednoduchou otázku: proč tato formace zabila více než desetkrát více Poláků než sovětských vojáků a důstojníků?

      Tento rozdíl nejlépe ilustruje skutečnou podstatu činů UPA a jejich zločinnou povahu.
      Leszek Miller
      https://myslpolska.info/2026/06/07/miller-druga-prowokacja-zelenskiego/

  10. Incidenty s účastí ukrajinských dronů ve vzdušném prostoru pobaltských zemí – epilog.

    Otázka záměrného využívání vzdušného prostoru pobaltských zemí ukrajinskými drony kamikaze k útokům na ruské ropná terminály nad Baltským mořem v posledních týdnech se trvale usadila v polské veřejné debatě. Přestala být považována za výplod proruské propagandy a stala se tématem hlavního proudu.

    Nejprve šéf polského MON vyzval úřady v Kyjevě, „aby nedovolily svým dronům vletět do vzdušného prostoru NATO“. Následně stíhačky Aliance začaly je sestřelovat – nejprve nad Estonskem, a nedávno nad Lotyšskem. Zato v nedávno vydané knize známého novináře Zbigniewa Parafianowicze s názvem „Kłopot z Zełenskim“ objevil kol
    @nowakmichal11
    následující, nesmírně výmluvný úryvek (str. 68):

    Litevský diplomat X: „Když to všechno analyzuji, docházím k závěru, že pokud Zełenský nedodržuje pravidla ve střetu s Trumpem, tak proč by měl například něco s námi konzultovat – se státem, který má dva a půl milionu obyvatel? Když na jaře vletěly nad Litvu ukrajinské drony, nikdo se nás na to ani nezeptal. A my jsme se nestěžovali. Nemáme skoro žádnou protivzdušnou obranu a irituje nás používání Litvy jako letové trasy nad Baltské moře, ale je tu jeden problém. Zełenskému je to jedno. Bez ohledu na to, jak moc jsme proukrajinští, on si z toho stejně nic nedělá.“

    Stojí za to v této příležitosti připomenout okolnosti, za kterých veřejné mínění pobaltských států – a pravděpodobně i jejich úřady – začalo nabývat podezření, že ukrajinské bezpilotní letouny záměrně využívají jejich nebe.

    Celý příběh se začal časné ráno 24. srpna 2025. Tehdy ukrajinské drony zaútočily na ropný terminál v Ust-Lugě poprvé za posledních 12 měsíců. Jeden z nich však k cíli nedoletěl a zřítil se na poli nedaleko estonské vesnice Koruste, asi 36 kilometrů jihozápadně od Tartu. Úřady v Tallinnu tehdy vydaly standardní prohlášení, že stroj se odchýlil z kurzu a spadl v důsledku působení ruských systémů boje elektronického (WRE).

    Už následujícího dne se však do místních médií ozval fotograf a biolog Veljo Runnel, který se koníčkem zabývá nahráváním přírodních zvuků. Jeho nahrávky lze nalézt na platformě SoundCloud i na Spotify (kde ho pravidelně poslouchá méně než 5 tisíc lidí a jeho nejoblíbenější nahrávka má přes 145 tisíc přehrání).

    Pan Runnel v noci z 23. na 24. srpna 2025 nechal na poli nedaleko vesnice Kuutsi, ležící jen 5 kilometrů od hranice s Lotyšskem, zapnutý nahrávací přístroj. Ve 4:45 ráno mikrofon zachytil zvuk velmi nízko letícího dronu – toho samého, který se krátce poté zřítil u Koruste.

    Toto objevení bylo prvním „kamínkem“, který vedl ke změně dosavadního narativu. Stalo se jasné, že stroj vletěl do Estonska ze strany Lotyšska, nikoliv Ruska. Přímá čára mezi Kuutsi a Koruste ukazovala, že dron překročil lotyšský vzdušný prostor v oblasti východně od Rěžice (Rēzekne). Jak se později ukázalo, na jaře 2026 docházelo v okolí tohoto města již k pravidelným porušováním vzdušného prostoru dalšími ukrajinskými drony kamikaze mířícími směrem k Baltskému moři, aby nad ním zatočily na východ a zaútočily na ruské ropná terminály ze strany Finského zálivu.

  11. Co říkáte na volby v Arménii? Jak si tam půlka voličů může myslet, že EU je ráj a Brusel a Paříž je ochrání před Ázerbájdžánem a Tureckem a pozvednou arménskou ekonomiku? Macron by měl na bedrech hned povstání na předměstích, kdyby si troufl vybudovat v Arménii základnu pro její ochranu. A pro NATO je Turecko mnohem důležitější než Arménie.

  12. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-hodinovy-protest-ktery-bude-znat-ve-vysilani-ct-se-chysta-na-stavku-308158

    Povypínejte to, vypněte a nechte vychladnout Cukrák, Ještěd a další „hlavní“ vysílače těch vašich sraček, seberte se a běžte domů. Nikdo v ČR vaše lhaní a propagandu nepotřebuje.
    Nikdo nepotřebuje ani Issovou, ani Mádla, ani Řezníčka a další hlásné trouby režimu.
    Jo a klíče od archivu odevzdejte někomu slušnému a zodpovědnému, což bude v tom vašem bordelu možná jen vrátný – tak ty klíče nechte na vrátnici.

    Pošleme si tam zkušený televizáky v důchodu, kteří nám z toho bohatého a zčásti zakonspirovaného archivu budou pouštět to, co chceme my, obyčejní lidi.

  13. Asi sem

    Přečteno na dnešním ping-webu.

    Pořád nikde žádné fotky následků použití Orešniku. Tady je jedno z možných vysvětlení.

    https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2026/06/valka-garazi-sklepeni-kam-se-podel.html

    Vysvětlení – písčitohlinitá masa s určitým procentem vody se chová jako – pozor, teď to přijde – hustší voda. Jak nečekané.
    Takže betonová podzemní díla jsou drcena tlakovými vlnami! Nosičem destrukce všeho uvnitř betonových bunkrů se zřejmě stávají malé kousky odloupnutého betonu, které působí jako výstřel z brokovnice.

    Proto ty „wolframové klacky“
    Žádné krátery a gejzíry vyvrženého materiálu se nekonají.

    1. Jeden z expertů to vysvětluje tak, že po Orešniku zůstane na povrchu země malá „dírka“(na videu ukazovaná měla průměr do metru a tvar elipsy). Odvržený materiál pod úhlem 45-60 stupňů bombarduje okolí, takže na povrchu ve směru odvrženého materiálu je vše posekané třepinami. V podzemních garážích byla zabíraná auta také posekaná střepinami, pokrytá prachem, sem tam něco spadlo ze stropu, ale v prvním podzemí nebylo vidět zborcené stěny nebo podpěry. Auta ale vypadala jakoby se tam točilo pár lidí s kulomety různých ráží. Kolik podlaží měly podzemní garáže a jak to vypadalo níž a autor videa nezmínil.
      Tipuji, že Orešnik je určen především k likvidaci osazenstva podzemních řídících center.
      V Kyjevě trefili Zirkonem( menší příbuzný Orešniku) továrnu. Poblíž továrny je stanice metra, která je v hloubce 69 metrů, a tam se ze stropu začal sypat štuk. Videí mraky, protože tam bylo schováno dost lidí.

      1. Re: K´62

        Takže autor příspěvku, který jsem si dovolil parafrázovat, asi zas tak moc nekecal.
        A já bych si dovolil přidat myšlenku, že takový projektil se chová podobně, jako běžný projektil. Začátkem trajektorie v zasaženém místě „jenom“ prolétá, posléze, když ztrácí rychlost, předává svou energii do blízkého okolí a začne „trhačka“, neboli demolice míst sousedících s trasou projektilu.
        Tak nějak nás to učili, že?
        Likvidace živé síly malými šrapnely ano, souhlas. Ale zkuste rozjet takový digi pult, který dostal zásah brokovnicí. Asi moc ne, že? Takže co nemá kapánek pancíř, žádná hitparáda se konat nebude.
        Každopádně si dovolím Vám „dnes zcela mimořádně“ nevynadat do záludně chytrých, až mazaných hlodavců, nýbrž způsobně poděkuji za rozšíření mého duševního obzoru, neboli perimetru.
        Děkuji za vaši reakci.

  14. Co nového v Mississippi? Od června vstoupil v platnost zákon, podle něhož nezletilí, kteří se dopustí násilného činu s použitím palné zbraně, budou souzeni jako dospělí, pokud soudce nerozhodne jinak. Rovněž krádež a přeprava kradené zbraně bude ohodnocena 5 až 40 lety vězení.

    1. Petra napsal:
      5 června, 2026 (17:01)

      Dobrý den paní Petro
      Myslíte, že to pomůže?

      Nezletilý se nemůže dostat k palné zbrani.
      Kdo to umožní, musí být potrestán.
      Právo vlastnictví, má i povinnost zodpovědnosti za případné zneužití.

      Jak bude souzen mladistvý, který se dopustí násilného činu s použitím mačety?

      1. Souhlas s tím, že by se to mělo vztahovat i na chladné zbraně a na úmyslné zabití vůbec. Ale aspoň je to posun žádoucím směrem.

        Před nějakými 2 či 3 měsíci tu v okrese šestnáctiletá pobodala patnáctiletou, pro kterou to byla konečná. V Texasu právě začíná probíhat proces s mladistvým, který pobodal spolužáka, který mu řekl, ať uhne z jeho místa. Kluk zemřel svému bráchovi – dvojčeti v náručí. https://news.google.com/stories/CAAqNggKIjBDQklTSGpvSmMzUnZjbmt0TXpZd1NoRUtEd2o1NWJTY0VSRnJrZzlhWEZTa1dpZ0FQAQ?hl=en-US&gl=US&ceid=US%3Aen

        Nejhorší je, že těch různých incidentů je už tolik, že to člověk přestává vnímat a pokud je vnímá, pak rychle zapomene kvůli dalším incidentům.

        Pro mladistvého tu je mnoho příležitostí jak vzít rodičům zbraň. Před nějakými 50 lety visely pušky jednoduše na hřebíku a život byl v pohodě. Dneska je musíte mít v trezorech, ale víte, jak jsou dítka vynalézavá a všímavá. V rodině není až tak velký problém vypozorovat, kam táta dává klíče od trezoru. Je to o výchově.

        1. Re: Petra

          Ano, z výjimečné události se stává norma.
          Doposud si pamatuji, jak na mne působili první bezďáci a nechápal jsem, že mé děti to berou jako normální věc.
          Dnes to přijde normální už i mně. Otupěl jsem. Vzmůžu se jen na občasné hysterické výkřiky na rodinných sešlostech, které pochopitelně vůbec nikoho nezajímají…

          1. Je to pravda, Targu.
            Ale dá se to parafrázovat, že „každý bezďák může za to, že je bezďák“. Před lety (asi patnácti) jsem měl úmysl nafotit jejich život na okraji společnosti. Když jsem je fotil, tak jsem musel pochopitelně trpělivě vyslechnout jejich „story“. Stát se bezďákem je z 90% jejich rozhodnutí. Každý má vypracovánu svoji pohádku, proč tomu tak je.

            Seriál jsem nedokončil. V komunitě u Ostravice se objevil samozvaný „advokát“, který bezďákům poradil, aby požadovali za možnost je fotit neskutečné peníze. Ty jsem neměl. Řešíval jsem to předtím několika krabicemi vína a krabičkami cigaret. Částky 1 000.- za jednu seanci pro každého(!) a na ruku jsem si dovolit nemohl. Takže tak.

  15. Umělá inteligence asi nelže

    Ještě ji to asi nikdo nenaučil.
    Zadal jsem pár hesel, například:
    objektivita veřejnoprávních médií
    finanční kontrola veřejnoprávních médií
    proč nechtějí veřejnoprávní média kontroly NKU

    A umělá inteligence, mimo jiné, odpověděla:
    … NKÚ ze zákona nehodnotí pouze účetní správnost, ale také účelnost, hospodárnost a efektivitu vynaložených peněz. …
    Není v tom zakopaný pes?
    My se dohadujeme nad způsobem financování, což může být pouhá stínohra, která má odpoutat pozornost nad „odklońováním“…

  16. U Bílého domu nevyli šakali, ani víly nevily věnce, nýbrž se střílelo. Očití svědkové a tisk uvádějí 20 až 30 výstřelů. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti.

    1. Takže kvůli tomuhle zůstal Donald i o prodlouženém víkendu ve Washingtonu?

      Jak to jenom mohl vědět…

      /sarkasmus

    2. Update: Chlápek vystřelil 3 rány z pistole směrem k Bílému domu. Ochranka jej sejmula. Přitom byl zraněn i náhodný okolojdoucí. Oblast Bílého domu je uzavřena a probíhá vyšetřování.

        1. To nebyla šaškárna, Donaldovi jemně naznačili, ze domlouvat mír s Iránem za zády Icíkostánu může škodit jeho zdraví

            1. Gene, když tak o tom incidentu uvažuji, napadá mě několikero vysvětlení.
              1) Byla to vynucená sebevražda.
              2) Střelec byl ÚB (Úplně blbej), protože střílet pistolí na Bílý dům zvenčí a čekat že trefí Trumpa, to je jak v Hospodě na mýtince – …nedostřelíš, a dostřelíš-li, netrefíš se.
              3) Akce pod falešnou vlajkou. Sice možné, ale moc se mi to nezdá. Asi nikdo nechce kvůli akci pod falešnou vlajkou obětovat vlastní život.

              Za sebe bych si tipla 2.

              1. No pokud Vás dobře chápu, tak ani v jedné z možností to střelec neměl z vlastní hlavy. Bod 1 a 2 se liší jen způsobem přesvědčení. Mám stejný pocit.

                Jinak zajímavý je ten americký zvyk, podobné lidi rozstřílet na sekanou, ač pro profesionála není žádný problém jej jen paralysovat.

              2. Re: Petra

                Střelba je osvědčený způsob, jak odvést nebo převést pozornost od věcí, kterým neprospívá denní světlo.
                Takže duševně nepříčetný, případně navedený soudruh.

                Btw. jestli soudruh pálil z pistole jednotlivými ranami, resp. nepálil dávkou, je nutné vzít v úvahu, že klasická útočná puška má zásobník na 30 nábojů.
                Vyvstává otázka, PROČ do útočníka nasypala ochranka cca 10 dávkových výstřelů.
                1/ velmi dlouhý operační čas, protože na každý dávkový výstřel musíte znova zamířit
                2/ během tohoto času již musel útočník dávno ležet.
                2/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *