12 června, 2024

Ten souboj je čím dál zajímavější

Krátký dezinformační úvodník:

Když už nám mééédia udělala tak pěknou službu a všichni redaktoři ze všech novin a televizí teď každé ráno čtou Kydy, aby mě hned mohli chytnout za slovíčko, co kdybyste mi s těmi dezinformacemi pomohli? Pokud znáte nějakou babičku nebo samoživitelku, která neví, z jaké lichvářské půjčky příště zaplatí za energie, zajděte za ní a řekněte jí o mě. Přijedu, dáme řeč, uděláme pár foteček…

Nejsem sám, kdo se na to tetelí… Už se mi ozvala celá řada kolegů blogerů i televizníků, že by si také rádi popovídali s potřebnými… Můj vidlácký mail: vidlakovykydy@gmail.com Zároveň chci poprosit všechny, kteří mi tam posílají různé odkazy a zajímavosti, aby tak nečinili, abych neprošvihl žádný lidský příběh. Pokud víte ve svém okolí o někom, kdo překoná svůj stud, že se nezaviněně dostává do bídy, dejte mi vědět. Už dlouho tam nahoře byli v klidu a příliš dlouho nenechali nikoho padnout…

A teď už dnešní text:

Začnu aktuálními informacemi… Rohanová byla odejíta a přijít byl naopak Diviš, kterému soud uznal nějaké hlasy a tím se dostal přes padesát tisíc podpisů. Pokud jsem si mohl přečíst jeho charakteristiku, tak říká víceméně to, co by asi v této zemi řekl každý podnikatel. EU je sice na nic, ale odejít se z byznysových důvodů nedá, být v NATO je super, ale máme myslet hlavně na vlastní obranu, pomáhat Ukrajině proti agresorovi samozřejmě, ale myslet i na vlastní lidi… Nemá názor na euro, což nemá nikdo, dokud není ve funkci. Pak se zpravidla do zavedení eura zamiluje…

Divišovi trochu pomůže ten humbuk kolem jeho připuštění. Nějakou službu mu tím média udělají.

Překvapuje mě, proč to rovnou vzdal Březina. On na tom nebyl nijak hůř než Diviš. Podnět pro přezkum nedal, že prý by mu v kampani chyběl ten ztracený čas při čekání na soudní rozhodnutí. Upřímně, moc tomu nerozumím, protože co mu reálně bránilo dál si objíždět své podniky a mluvit tam o úsvitu březinovském nacionalismu? Co mu bránilo pokračovat dál v kampani, dělat ze sebe oběť Vítka Rakušana a jeho úředníků a trpělivě čekat na přezkum? Nebo tím někomu umetl cestičku?

Takže Březinu si škrtáme… šlus, konec, zbytečná pozornost.

Denisa Rohanová má už asi také splněno. O asociaci povinných víme všichni. Rád paní Rohanovou uvítám u sebe doma. Myslím, že si v situaci vysokých cen energií a zhoršující se situace chudších obyvatel, budeme mít o čem povídat. To budou článečky jak víno. Chápeme, jo? Asociace povinných – opak exekutorského spolku. Ti, kteří se vás třeba zastanou, až zjistíte, že nemáte na henten proud ani na splátky a doma vám nějaký pyknik olepuje vaše poslední věci. Rohanová a Vidlák, to teď celkem patří k sobě.

Dále se nám náš jenenerál ve výslužbě a prezidentský kandidát, agent Pávek dal na gerilový marketing. Řekl, že kdyby se nedostal do druhého kola, tak by MOŽNÁ nepodpořil Danuši. Blbě si to hoši zkoordinovali, než nám mééédia vysvětlila, že je to taktika, ozvalo se několik potrefených hus, takže celému záměru jaksi ubrali na efektu a Vidláka tím vysloveně zklamali. Já už myslel, jak se tu rozepíšu o souboji mezi sorošovou holkou a chráněncem CIA a ono nic… Prostě se nám Pavel pokusil rozkročit směrem k Andreji Babišovi.

Někdo by mu měl vysvětlit železný zákon libtardů. Jakmile někdo od pravdy a lásky jen naznačí nějaký mikroústupeček voličům od Andreje nebo SPD, tak to okamžitě u svých schytá tak, že se musí s hanbou odplazit pryč z bojiště. Měli co dělat, aby to zaretušovali. Tohle prostě nepůjde.

Mimochodem… všimli jste si? Veľký Bocian mluvil o MÍRU. A ne jednou. Také si zaletěl na setkání s maďarskou prezidentkou, nasdílel si spoustu dezinformací o tom, jak máme nedostatek léků pro děti… a vůbec mi v poslední době vysloveně fušuje do řemesla a mluví o důchodcích, samoživitelkách a chudině všeobecně. Jako kdyby si to snad přečetl tady na Kydech…

Jaroslav Bašta je jako obvykle zcela vymlčen. Ale jeho fejsbůk funguje dobře, snaží se být vidět alespoň v našich alternativních médiích a říká tam přesně to, co bychom od něj očekávali. Úplně přesně se nám opakuje situace z loňských parlamentních voleb. Babiš se rozkračuje směrem k SPD a zdá se, že začíná uvažovat o těch patnácti procentech propadlých hlasů… a SPD se k Andrejovi rozkročit nemůže, protože by voliči přestali volit kováříčka a začali volit kováře.

Pořád si myslím, že nám hrozí kompletní opáčko loňských parlamentních voleb, kdy jsme sami svou nedisciplinovaností umožnili, aby si Pětikolka vzala půlku našich propadlých hlasů a druhou půlku si vzal Babiš, ačkoliv jsme ani jednoho nechtěli volit. Pořád si myslím, že na Andreje ještě nastoupí naše mééédia a bude se jim prášit od huby, jak mají zase zaručené Pandora papers a jak je to velká věc, Juniora si už snad odpustí, Šott si vzpomene, že by se mu termín voleb strašně hodil pro soudní stání a dalších důkazů netřeba… A výsledkem bude mladá a krásná Nerudová, která pak podepíše obměnu ústavního soudu, aby konečně vyhráli ti jediní správní a zkompletovali převzetí celé republiky od parlamentu přes senát, prezidenta i ústavní soud.

Panečku, to se pak bude vládnout… korespondenční volba, elektronická volba, volební právo od patnácti let… bidenovské křivky součtů, ústavní právo vykládané na míru… Co si přát víc?

Takže si to shrneme. V těchto prezidentských volbách jde na prvním, druhém, třetím, i desátém místě o to, jestli pětikolka vezme v tomto státě úplně všechno. Jde o to, jestli vůbec bude mít ještě smysl, bavit se o nějakém menším zlu. Až daleko za tím pak jsou nějaké ideje či představy o budoucnosti. Pokud se do druhého kola probojují Pavel a Nerudová, tak nemusíme řešit vůbec nic, všechno bude rozhodnuto na jednom místě, všichni budou rukou společnou a nerozbornou makat na naší grýndýlové budoucnosti, jakékoliv přání z Berlína či Washingtonu bude předem splněno a kdyby si náhodou tato přání navzájem odporovala, tak vyhraje Washington. Pokud dojde na válku mezi Ruskem a NATO, tak v ní fakt budeme od první minuty, ba dokonce i o něco dřív, protože dnes už víme, že jakákoliv operace pod falešnou vlajkou bude přijata s jásotem.

Už teď to tak máme, ale pak to budeme dělat ještě lépe a radostněji, protože jak Ústavní soud, tak prezident budou komplet na jedné vlně. Nedělám si iluze, že by se kterýkoliv pražský kavárník ozval a řešil, že je v demokracii lepší, když existuje nějaká různorodost. To platí jen tehdy, když má sněmovnu a senát někdo jiný.

A jak bude vypadat budoucnost, až Danuše vyhraje ty volbuše? Podívejte se na Slovensko. Tam dneska padla vláda Igora (magora) Matoviče… ano premiérem byl Heger, ale kdo je to Heger, že? Kdo má teď hlavní slovo? Blondýna z Pezinku. Dívejte se dobře. Takhle nějak to už brzy může vypadat i u nás.

PS.

Stále pokračuje možnost si předplatit mojí knihu o zemědělství, která půjde do tisku kolem 15. ledna a hotová bude na konci února. Od března zahájím distribuci. Máte možnost mi pomoci tím, že si teď předplatíte knihu i s mým podpisem i s mým úsměvem, až vám ji budu vydávat při osobním setkání ve vašem kraji. Kdo nestojíte o přidanou hodnotu mého úsměvu ani o můj podpis na knize ani o podporu Vidlákovi, vy si nic nepředplácejte. Kniha bude k mání i v běžné distribuci. Cena knihy bude 350,- Kč

Číslo účtu: 164 883 276 / 0300. IBAN: CZ61 0300 0000 0001 6488 3276

Pro snazší distribuci prosím napište do zprávy příjemci váš e-mail. Děkuji všem.

334 thoughts on “Ten souboj je čím dál zajímavější

 1. Bum ho! Do Evropského parlamentu budou moci volit Němci od věku 16 let. (Je fascinující, že do Bundestagu se to Němcům zatím ekluje).
  https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-pristich-volbach-do-ep-budou-moci-hlasovat-vsichni-nemci-starsi-16-let/2299908

  Rád bych připomněl, že jedním z pilířů každé nastupující totalitní moci byli právě ti mladí bez zkušeností. A režim si je vždy dostatečně hýčkal a mazal jim med kolem pusy, jak jsou mladí, chytří, svět patří jim… A ti mladí nedokázali prohlédnout, že jsou jen pimprlátka…

  No, těšme se.

  1. No jistou nadějí zůstává, že to byli buď oni nebo jejich potomci, kteří tomu režimu nějakou formou zakroutili krkem. Někdy stačila jen jejich neschopnost vidět realitu, případně jiná osobnostní neschopnost.

 2. Věta pronesená na přednášce „Proč je dobré platit Daně“ (jakože Danuši):

  „Vláda by měla fakt trvat na tom, že my prostě potřebujeme transformovat ekonomiku směrem k vyšší přidané hodnotě, to znamená k tomu, že tady budeme vyrábět finální věci a nebudem jenom montovna.“

  Už se těším, až přesně tuto svou větu zopakuje Danuše jako prezidentka subdodavatelského protektorátu Böhmen und Mähren na tiskové konferenci při oficiální návštěvě Německa, a na protest se přilepí k řečnickému pultíku (to je tam teď takový zvyk, když někdo něco moc moc moc chce).

  Jinak jak vidno, Danušiny názory zaujaly studenty tak hluboce, že se po nějakých padesáti minutách šest zvedlo a odešlo, asi zrovna otevřeli školní jídelnu 😃 Hoši, vy na Danušinu Hnojárnu radši studovat nechoďte, ve vašem případě by to nebyl turbo-doktorát…

  https://www.youtube.com/watch?v=RJuBCM98SzM

  1. Ředitel střední školy (SPŠ a Gymnázium) a nezná panovníky českých zemí? Ale jak je vidět podle placky na saku angažovaný je dost. Co taky čekat od ODSáka? Kluci si zahrávají, copak hnojárnu, jen aby udělali vůbec maturitu s tímhle přístupem.

 3. Propiska

  Velká výzva přišla pro mě náhodou,
  dostal jsem propisku co píše i pod vodou.
  S touhle tužkou není fuškou
  psát verše i za vodou.

  Když si básník s touhle tužkou popílí,
  mnoho stromů kvůli němu popílí.
  Papíru už nikdy více nebude mít justice,
  soudce z toho zešílí.

  Ládikovi!!! prosinec 2022

  1. DPD mi vezlo dárek
   nevyjelo horu.
   Volám dárku “tak nazdárek”
   no jak na potvoru.

   Vezlo asi tužky, hadry
   kokotiny, reklamy
   vezmou si to chlapci z Adry.
   Kdyby vezlo salámy!

    1. Do kopce se valím ztěžka
     s plným bachorem,
     ve žlučníku jak bych měl ježka,
     počkám na Vencu s traktorem.

     Avšak běda, kufr se mi zvedá,
     divno je mi po těle,
     prý, že je to salmonela,
     říká doktor u nemocniční postele.

 4. Jenže na druhou stranu, ve skutečnosti, s ohledem na pravomoc podle Ústavy, to není tak významné jak by odpovídalo emocím.

 5. Za zminku stoji Pavkova navsteva Madarska, kde se potkal s opozici proti Orbanovi a nasledne jel do Vidne pred SOROSOVU UNIVERZITU, kde protestoval proti jejimu vyhazovu z Madarska. Pavek ma tim padem stazene kalhoty a lze to povazovat za tezko zpochybnitelny dukaz, ci kun ve skutecnosti je…

 6. Ještě k ČEZu:
  Z tisíců státních podniků nám nezůstalo už nic, než ČEZ, Budvar a Lesy ČR.
  Tak i o to se Západ a naši pohůnkové starají. Lesy cíleně nechali sežrat kůrovcem (neděkujeme, Bursíku).
  A cituji z jiné diskuse: „ČEZ si teď vzal obří půjčku na investice, což připomíná začátek ‘privatizace’ Sazky. Současná česká vláda má za úkol přivést státní finance ke krachu, a pak dojde k rozprodeji posledních zbytků státního majetku. Nepovažuji za náhodu, že USA posílají na post velvyslance v ČR významného investora. Ten by si normálně vydělal větší prachy než jako velvyslanec v ČR, ale asi se tady brzy roztočí velké prachy.
  Bijan Sabet – miliardář, spoluzaložil investiční firmu Spark Capital a investoval do sociálních sítí Twitter a Tumblr. …“
  https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/senatorum-v-usa-se-predstavil-kandidat-na-velvyslance-v-praz/r~db954c62709911edb1f50cc47ab5f122/
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Platite-aby-v-Globusu-bylo-teplo-Kolik-A-na-cem-Mrazive-otazky-ekonoma-Sulce-723381

   1. Ty zelený kurvy, který nezasáhly na Šumavě. Z ní se to rozšířilo všude. Dřív se každý napadený strom okamžitě kácel.
    Sucho a špatná údržba.
    Informaci jsem kdesi četl (rozhovor s lesníkem-pamětníkem) a potvrdil mi ji náš hajný.

    1. Re: Q.

     Nikoli sucho a špatná údržba, nýbrž sucho a žádná údržba.
     A přirozeně „příkaz shora“ nechávat hromady větví po těžbě hezky na hromadách. Kůrovec se NEMŮŽE mít lépe, když mu sami stavíme domečky.

     1. Na všechny složité otázky se najdou jednoduché logické a přesvědčivé odpovědi. Bohužel jsou často chybné.

      Vždyť to vidíme v přímém přenosu denně. Stačí ukázat na východ nebo někdy i na západ.

 7. Nedá mi to :
  Rektor Zima právě sdělil, že americká p@del se nazývá “ lůno demokratického světa”.
  ( Jediný prezident který spojoval byl Havel , který nás navrátil do lůna demokratického světa. “
  Evidentně by to rád vzal i Zima a zajistil ještě hlubší ponor do lůna. )
  🤓

  1. Bůhví čím ho při tom kovidu léčili.
   Byl tuším na mimotělním oběhu, několik dní v kritickém stavu.
   Jestli on je jim teď zavázán, když ho nechali na živu.

 8. Má smysl přesvědčovat slepé, kteří mají vše před očima, a hluché, kteří neslyší to, co nechtějí? Nemá a všem jim vzkazuji: Babráci všech zemí, polibte mi prdel!
  (Kopelmann na Vlkovi)
  A ti ostatní, kteří jenom brblají na netu taky! (Starý kocour)
  Dotaz: Jak je možné žít v tak negativní atmosféře?
  Připustit si ji k tělu by znamenalo začít shánět „metr dvacet kvalitního lana a skobu, co dobře drží ve zdi“.

  1. Milý Starý Kocoure, nerozumím Vám. Tak reagovala královna ve filmu Tři oříšky pro Popelku, aby svého manžela neponížila, protože jej měla ráda a manželství jí bylo cennější nad všechny sváry. Nerozumím Vašemu označení něčeho, a nerozumím čeho, jako negativní atmosféry článku. Označení něčeho za negativní bez doložení, na jaké mé postoje máte jiný názor a proč, je obyčejná manipulace. Je to typ argumentum ad hominem, tedy argument k člověku nikoliv k věci.

   V případě označení tvrzení za pozitivní/negativní nebo za optimistické/pesimistické jde o typ manipulace zaměřené na tón argumentu namísto jeho věcného nebo logického obsahu. Při argumentaci tónem se ignoruje pravdivost či nepravdivost tvrzení a místo toho se zaměřuje na emoce, s nimiž je tvrzení vyjádřeno. Jedná se o logickou chybu, protože člověk může být rozzlobený a zároveň racionální.

   Představte si, že něco probíráte s manželkou, např. život Vašeho syna, a manželka náhle bez zdůvodnění celou diskusi uzavře strohým: ty jsi tak negativní! Manipulace je založena na tom, aby druhá strana začala o sobě pochybovat, byla zmatena z nedefinovaného provinění a sama sebe oslabila, aby příště už bez řečí přijala názor první strany a vyhnula se tak nepříjemným pocitům.

   1. Stopro to nebylo k vám, nýbrž s vámi. Na Kocoura něco leze totiž a bude to nejspíš atmosféra, kráva jedna (vždyť oni je nakonec vybijou)

    1. To, že Rusové ty nácky do jednoho vybijou, je jeden z důležitých cílů SVO.
     Rozstřílená energetika v celém Charkově, to jen urychlí.
     Pobavil mě článek na hovinkách: Charkov je zcela bez proudu, ale obyvatelé se mohou jít ohřát do „center nezdolnosti“ a nabít si tam telefony. Občané milionového města, tak jistě.
     To město, konkrétně Charkov, je nejpozději do 2 týdnů zmrzlé.
     Nikoho z toho neviním, mohou si za to sami – protiruskou rétorikou k ruskojazyčnému obyvatelstvu a jeho terorizováním.
     Netuším, kde přesně má nacismus na UA kořeny, ale určitě je to špatně a mnozí občané, kterým to dřív bylo u prdele, už to konečně pochopili. To, že bylo špatně, přidat se k tomu, profitovat z toho, nebo minimálně mlčet a dělat, že nevidím, jak ruskojazyčnému sousedovi bijí děti.
     Vychovávali takhle už malé děti od 8 let, teď sklízejí plody práce.
     Mám obavu, že ani rozbombardování ukraviny doslova na prvočinitele, to nevymýtí. Je to v nich, jako v koze a chovají se takto i u nás.
     Úkáčky namyšleně vykládají našim ženám, že prý „něznájut rabótať“ či tak něco. Ta jejich rabóta totiž spočívá v tom, že ony ty můry vydrží, celých osm hodin přenášet jeden mokrý hadr z jednoho konce kuchyně na druhý (a tím neustálým pohybem po kuchyni, navozovat dojem práce) – tak to potom jo, to naše holky nedělají. To je pod jejich úroveň, nemají takovéhle ojeby zapotřebí, protože vědí, že reálnou práci udělat musí – a ta musí být někde vidět. Za úkáčkami je vidět jenom to oklepávání, které mají štědře placené a nikdo si nedovolí jim nic říct.

      1. vybijou.. Ale ty, co dělají bů, mají čtyři nohy, přežvýkají, nemluví žádným jazykem, ani nemají svůj stát, ani vlajku, zvířata to jsou, mají srst a tak… nevím, jak už… ježiši to je nedorozumění

     1. Nejdříve byli protipolští a protimaďarští, vzhledem ke zkušenostem.
      Proto Rusíni neprotestovali, nebo nevím, že by jim Češi a Slováci vadili, proti Československu v roce 1918 či kdy to bylo, ty smlouvy byly asi o rok či dva potvrzené mocnostmi.
      No a pak po rozpadu SSSR.
      Ty revoluce tam byly i před Majdanem, jedna byla oranžová, tehdy nebylo dostatek zblblých lidí.

      1. Prosím, neplést si Rusy (kterým mimo Rusko říkáme z politických důvodů Rusíni) s Ukrajinci. Praví Ukrajinci žijí jen na menší části území dnešní Ukrajiny. Hranice dnešní Ukrajiny vznikly rozhodnutím bolševika v roce 1922 a s ukrajinským národem nemají nic společného. Ukrajina jako stát byla jedním z loutkových států, které založili Němci a Rakušané na okupovaných územích Ruska na konci 1. světové války. Nikdy před tím žádná Ukrajina jako státní útvar nebyla. Záporožská Síč se sice svým charakterem státu blížila, byla ale v současné ruskojazyčné části.
       Ukrajinci mají krutost v sobě. Při povstání Bohdana Chmelnického vybili cca 60% židovského obyvatelstva v ruskojazyčné části Polsko-litevské unie.
       Mimochodem, litevský stát byl ruský a ruskojazyčný. Litevská šlechta byla veškerá ruského původu, většinou se jednalo o Rurikovce. Teprve později překabátili, polonizovali se a přešli na katolickou víru.

       1. Já si je prosím nepletu. Podkarpatská Rus měla být obývána Rusíny.
        Ukrajince „vyráběli“ v Rakousku – Uhersku, říkají to i Rusové. Pomáhal jim i koncentrační tábor Thalehorf.

    2. To je taky pro Kopelnmana:
     Znám se s Ukrajinci, spolupracuji s Rusy i židy. A článek TCČAMP ze17/12 – 01:17 mě právě uvádí do té nihilistické nálady. Tolik pohrdání, tolik nenávisti. Proč?

     1. Každý je ježíšek, který chce změnit svět, tak jsme se už narodili, a každý s tím schází po svém. To není nenávist, je to to dobré v nás zkratkovitě uchopeno. Berme si každý, co z toho potřebujem, je toho dost, i zbyde

   2. Dobry den, jsem rad, ze tu jste take.
    Velmi rad ctu vase clanky u Vlka, ale tam neni jak reagovat. (asi pred tydnem Vlk jednou pustil diskuzi, a to byl prujem. Uz se mu nedivim, ze to zavrel)
    Dnesni clanek byl velmi zajimavy, pro st. Kocoura mozna moc expresivni?
    Doba uz je takova.
    Tesim se na dalsi clanky.

    1. Sakuro, je milé, že to někdo čte. Ještě milejší je, když to pochopí. A nejmilejší, když mu to něco dá. Psával jsem u vlka rád, když ještě byly střídmé diskuse k věci. Pak tam začal „diskutovat“ novodobý Bretschneider, který se už neobával zatížit tajný fond státní policie. Vlk se rozhodl správně, mohl čas věnovat pouze článkům, a proto Kosu vybrousil jak briliant.

     Zdejší diskuse čtu velmi povrchně, na mě je tu příliš rušno, vyhledávám jen své oblíbence, hlavně Ládika!!! a Hudce. Sasina a zemedelce si rád najdu a přečtu na původních kydech. Jmenovaní mi přirostli k srdci. Sasin je mi velmi blízký, má velmi osobitý styl a vytrvalost v opakování nepříjemné pravdy. Zemedelec je skvělý analytik z lidu a navíc je z mnou milovaného Poličska.

     1. Sasin mi tu také chybí. Chybí mi jeho muhehehe, jeho podíly synům a dcerám…
      Škoda, že ho odsud přísný Zakladatel vypakoval za typické sasinovské „gdyž“.

   3. 2 Kopelnman:
    Ten povzdech není nad vaším článkem, ale nad všeobecnou atmosférou. Negativistický – nebo nihilistický člověk. Dámy prominou, ale on říká „Všechno stojí za ho*no. Je to neměnné a nemůžeme s tím nic dělat!“ Načež se pohádají, proč s tím nemohou nic dělat a „Kdo za to může!“
    Když tohle čtu, vzpomínám na dávné dny , kdy mi bylo o šedesát roků míň a měli jsme na chalupě tzv. suchý záchod. Tam se v létě s naprostou jistotou objevili muší červi. Bylo jich tolik, že ta lejna tam prakticky už nebyla, jen ti červi, kteří se tam hemžili, přelézali jeden přes druhého a asi se i vzájemně požírali. V noci to mlaskání milionů červíků bylo slyšet. Posypání chlorovým vápnem pomohlo jen na chvilku. Takže to je moje představa některé fasety přítomnosti. Bedna muších červů, živících se lejnem.
    Myslím si (namlouvám si), že zbytek světa je mnohem hezčí. Proto nechápu ten nihilismus. Mlaskání červíků. Ne váš nihilismus, ten neznám. Ale obecný. Ten potkávám pokaždé, když si otevřu jakoukoliv diskuzi na netu.

    1. Děkuji za vysvětlení. Je mi teprve 50+, moje skepse je zatím v pubertě. Snad jsem vás pochopil správně, že si kladete otázku, jak někdo může uvnitř své duše mít tolik pohrdání a nenávisti, a jak s nimi může klidně žít? Nevím ani proč si je vypěstoval, ani jak s nimi žije. Můj tip je, že nezažil dostatečně devastující trauma, aby získal nadhled nad nepodstatným v životě. A vše hodnotí jako jen dobré, nebo jen špatné, buď bílá, nebo černá. Shakespeare nám předal poselství, že věci a lidé nejsou jen buď dobří, nebo špatní, ale také dobří i špatní, nebo ani dobří ani špatní.

     Precizně to vysvětluje Anna Hogenová na příkladu dvacetiletého vojáka, který ještě nezažil to podstatné v životě, stojí v zákopu a čeká na téměř jistou smrt. A síla vnitřního rozhovoru, který v tu chvíli se sebou vede nad marností své situace, ho učiní vyspělým v postojích, ale zcela jistě ne pohrdajícím a nenávistným. Nemám sílu to dohledávat, abych ji přesně tlumočil. Pokud si dobře vzpomínám, vysvětluje to dvěma mladým uchům zde: https://www.youtube.com/watch?v=637he4wwCtc

     1. Zabývám se tím na svém blogu pod titulkem (tuším) „Úhel pohledu“. Těch úhlů pohledu je nekonečné množství – větší, než je počet obyvatel této planety. Žijících i už nežijících. A mění se u jednoho člověka v čase – podle zkušeností, které zažil a ty jsou nepřenosné. Tož tak.

      1. Někdo dělal psychologický rozbor těch vojáků ,nějakou studii,nebo se jich vůbec na něco ptal? Tím se začali zabývat až po válce v Perském zálivu,kdy vojáci chtěli dle USA módy odškodnění,za to,že tam původně kvůli prachům šli. Syndrom Perského zálivu se tomu říká. Ta Anna je jistě úplně mimo.

   1. Já být jím, tak bych ve svém jméně kandidáta na prezidenta prozřetelně podlézala číňanům a jméno s českou výslovností bych si doplnila na „User Si“.

     1. Příspěvek měl být jinde, ale to nevadí… pomalinku mi tu vzniká fanklub a dokonce někteří již přislíbili hlasy. To je dobré! Děkuji všem… ale holt došlo pouze k technické závadě.. uklik 🙂

      1. Na Bosralláha jste zapomněl. Bosralláh proto, že arabština (aspoň tedy – egyptská hovorová arabština) nemá foném „p“. Moji arabští přátelé, když zkoušeli češtinu, vyslovovali takto: bonožky, babír, brdel. – Takže analogicky bychom my, kteří foném „p“ běžně a s chutí užíváme, jsme nakloněni vyslovovat – Posralláh.

       A jinak, když jsme u té arabštiny – mnoho jsem už zapomněl, ale en-nasr je vítězství, takže Nasrallah je něco jako „Alláh vítězí“, či snad „vítězství ve jménu Alláhově“.

       Vazba „být někde“, „být přítomen“, rovněž stav, který čeština opisuje pomocí předložky „v“, pro to má arabština slůvko „fi“:
       – fi el madrassa = ve škole;
       – fi el mahatta = na nádraží;
       – fi el moz? = jsou banány?
       – la, el moz mafiš, ma’aleš, batatis fi = ne, banány nejsou, ale nic si z toho nedělej, brambory jsou
       – enta esmak e? = jak se jmenuješ?
       – ismí Bosrallah Babrak Fiallah (po předchozí lekci arabštiny si laskavý čtenář již dokáže přeložit sám)

 9. Zejména pro Vidláka:
  Ve včerejším pořadu ČRO2 „Káva o čtvrté“ (začíná v 16:04), byl rozhovor redaktorky s Tomášem Řehákem, ředitelem Městské knihovny v Praze.

  Audiozáznam zde:
  https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/dvojka/2022-12-15

  Ten pořad stojí za poslechnutí celý, pokud někdo chce být vydavatelem, ale Vidlák by si to měl poslechnout zejména od 16:28:35, kde následovně pan ředitel knihovny říká, že v dnešní době u nás neexistuje spisovatel na volné noze, který by se pouze tímto uživil, že je reálné mít psaní knih pouze jako vedlejšák.

  1. Třeba pan Havel toho moc nenapsal, a přesto byl jako dramatik ve vatě. Do práce chodil jen velmi formálně, ale je fakt, že si to jako vedlejšák držel až do konce.

   1. Jenže….když mu bylo shora naděleno, a je to v něm jako v koze…

    Jako třeba tady Ládik!!! Za národního obrození by v Brixenu dělal společnost Borovskému. Aby později jím bylo týráno žactvo zkoušené z životopisných údajů a ze znalosti jeho díla. A zkoušený žák, který by o prameni jeho inspirace místo hlubokomyslných úvah o reflexi onoho a transformaci tamtoho pravil, že to z něj tak nějak vytrysklo, by dostal za pět, navíc s poznámkou, že znevážil národního velikána.
    A měl by bronzovou sochu na žulovém soklu. A byl by v turistických průvodcích, na fotografiích, a jako ulice, náměstí, školy.

    1. „že to z něj nějak vytrysklo“ – to jako myslíš ten stav, kdy hnán běhavkou na poslední chvíli doběhneš, usedneš a povolíš svěrač?

  2. Maneco 13:49,
   je pochopitelně extrémně nepravděpodobné, aby si DNES začínající český spisovatel vydělal tolik peněz , aby mohl psaním uživit sedm lidí – dva dospělé a pět dětí.

   (Nepravděpodobnější ie snad už jen přesvědčit o tom Vidláka, o něco pravděpodobnější je, pravidelně jedou ročně vyhrávat první cenu ve Sportce))

   Pokud ale bude mít dlouhodobě postaráno o ubytování a (vězeńskou) stravu, mohl by si psaním vydělat na trošku snesitelnější život, ovšem jen pro sebe samotného.
   ————-
   Jedna věc je ovšem napsat knihu, druhá je ji prodat, třetí, aby náklad neshořel , knihy nebyly zničeny při náhodném zaplavení skladu či nebyly zabaveny.
   —-
   Nicméně se na Vidlákovu knihu (zcela pošetile a nelogicky) těším, pokud se dožiji její distribuce, rád za ni zaplatím i inflační přirážku.

   1. Znám osobně dva lidi, kteří se (nějaký čas) ze svých knih živili. Jeden už je důchodu, takže přilepšení a druhý musel začít opět programovat, protože hypotéka…
    On to byl i v minulosti dost neobvyklý úkaz. Rowlingová nebo King jsou výjimky potvrzující pravidlo.

    1. Ten Landsmann,co podle něj dávali nedávno film s Madlem se psaním uživí,podle rozhovoru,který nedávno dal, pak Wievegh se taky svého času uživil. Je to individuální. Ale museli sypat knihu rok co rok, mít promo,dostat se K Šípovi nebo Krauzovi a tak.

     1. Jo, oba mí kamarádi, kteří se tím chvíli živili přiznávají, že je to dřina a psaní je jenom menší část celé agendy. Protože jednomu z nich dělám audioknihy, vím to dost spolehlivě.

  3. Dobře se živí ti, kteří sbírají granty. Spolehliví souzi dostávali granty i před hadrákem, akorát se tomu říkalo stipendium. V obou případech jde o určitý obnos, aby měl literát možnost napsat režimu nakloněnou knihu.
   Aby se nezakecal.
   😀

  1. Je to jen studený start. Až se generátor recese rozběhne na plné otáčky, pro mnohé mladé a progresivní to bude po letech hojnosti těžká rána..
   Už začaly objevovat nabídky bydlení v okolí Prahy zlevněné i 1-2 M proti cenám před půl rokem.
   Nikdo nekupuje. ČNB hlásí, že nemovitosti jsou u nás nadhodnoceny o 60%.
   Co budou dělat mladí s hypotékou, které skončí fixace?

   1. Podle architektů ekonomické transformace by měli nemovitost předat za nízkou cenu zahraničnímu strategikému partnerovi a pronajímat si ji od něj. Předtím samozřejmě oddlužit a opravit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *