29 dubna, 2024

Ten kdo zde trvale nežije, by neměl mít právo zde volit.

A to, jestli to jinde mají jinak, je jejich věc, to pro mne není argument a nezajímá mě to.

Já si za tímto názorem stojím už dlouho, a volby na Slovensku mi to jen potvrdily. Já opravdu nevidím jediný důvod, proč by někdo, kdo se rozhodl nespojovat dlouhodobě svůj osud, a hlavně i osud svých dětí s Českou republikou, měl ovlivňovat život těch, co zde pracují, vychovávají a zaopatřují své rodiny, platí daně a v neposlední řadě tu vytváří něco, co se dotyčný jedinec rozhodl opustit. Nechť to tedy opustí, ale se vším všudy. Chce žít jinde a sem se vracet jen na dovolenou a když se mu to zrovna zlíbí? Žádný problém, ale ať si diktuje jak žít lidem ve svém novém okolí, nikoliv v našem.

Proč by měl někdo, kdo si sbalil kufry a šel za lepším, rozhodovat o tom, čím já budu topit, jakými evropskými šílenostmi se mám řídit, kolik pohlaví mám učit svoje děti, jestli smím nebo nesmím jezdit autem a kolik peněz mám dávat ze svých daní na co si určí Brusel nebo kdokoliv jiný? Že si ti lidé chtějí nechat zadní vrátka, kdyby si někdy vzpomněli, že by se sem chtěli vrátit? Že tu mají nějaké investice? No a? To je úplně stejné, jako kdybych si já vzpomněla, že si koupím ve Francii půl zámku a prince k tomu, a okamžitě tam na základě toho chci volební právo a budu ze svého domova a pohledu rozhodovat o tom, co si Francouzi smí a nesmí dělat, a kdo jim bude vládnout? Že vám to přijde nadsazené? Ne. Je to úplně stejné.

A jelikož se „ven“ stěhují ve většině případů právě ti nejprogresivnější a ideologicky nejuvědomělejší světoobčané, podle toho to jejich hlasování taky vypadá. Cítí se být těmi lepšími, povolanějšími a nadřazenějšími. Chtějí určovat, nikoliv participovat. Slováci, kteří žijí v zahraničí hlasovali totiž zcela proti zájmům a vůli Slováků žijících na Slovensku. PS, které bylo celkově druhé s 17,96% , jich volilo celých 61,7%! A to je v tak malé zemi už sakra hodně. Tihle lidé rozhodli o tom, že bude Progresivní Slovensko Michala Šimečka a těch, kteří ho k tomu tlačili americkými zuby a evropskými nehty u moci víc, než by si skuteční občané Slovenska přáli. A to je podle mne špatně.

Takže opakuji, kdo zde nechce trvale žít, nechť tu nemá právo volit. A už vůbec ne korespondenčně.

140 thoughts on “Ten kdo zde trvale nežije, by neměl mít právo zde volit.

  1. Fšechno špatně.
    Jen podílník na půdě, gde se narodil a žije tam, rozhoduje o podíle na rozpočtu, podíle na rozhodování a o zemi ve keré žije. Ať se temu říká jak chce. Jen podílníci mají práva k půdě a k rentě na té půdě vzešlé. Nigdo jinej do teho nemá co plácat svý demosgrátický kecy o nějaké svobodě slova, či co. Takhle by demosgráticky mohli o nás rozhodovat fšichni na planetě, a to uznejte blboni, že NA TO, přehlasovat fšechny v cizákově ani korespondenčně nemáte.

    Eště něco?

  2. To je i můj názor. Neznám rozumný důvod komukoli umožnit rozhodovat o poměrech tam kde nežije, a…. neplatí daně.
    Bez výjimky.

  3. Mně se vždycky vybaví to zděšení, když v Turecku vyhrál Erdogan… Díky hlasům Turků z Německa… Ale na to už raději nemysleme, to bylo dřív a dnes účel světí prostředky…

  4. Volební právo patří jen lidem, kteří mají v pořádku zubní chrup.
    Ti, kdo o něj nedbají, jsou nezodpovědní a neměli by mít volební právo.

  5. Ke změně volebního zákona je zapotřebí souhlasu parlamentu i senátu – říká ústava.

    No, a bylo by vymalováno!

  6. Naopak – já si myslím, že volit zastupitelsvo jedné konkrétní země by mělo volit CELÉ lidstvo (však s tou jedinou konkrétní zemí musí VŠICHNI okolo vycházet). Asi nejlepší formou vlády by mohla být osvícená diktarura jako v Ankh-Morpork, kdyby byla zajištěna posloupnost osvícených diktátorů na věčné časy…

    1. Nikiho lepšího, než by byl Vetinari, nevidím. Pravda, mimové by asi měli smůlu, ale všechno vždycky někdo odnese. A cechy vrahů a zlodějů? Ty už tady dávno jsou.

  7. Také by se mi líbilo, aby voliči museli mít trvalé bydliště tady, Jsem laik a co to spojit u lidí v produktivním věku a podnikatele spojit i s daněním v otčině. Asi nemožné, ale líbilo by se mi to.

    1. Doplním Vás.
      Volba pouze osobně a abych nebyla pes, tak třeba i na ambasádě.
      Samozřejmě s volebním průkazem, který vystaví úřad v místě bydliště.

  8. Při obecném pohledu plně souhlasím s názorem autorky – právo volit do zastupitelských sborů v zemi by měli mít pouze občané té země s trvalým pobytem na jejím území.
    Žel, diktovaný vývoj jde jiným směrem, i tak je ale výslednicí vlastního zákonodárství, tedy těch, kdo jsou do těch sborů „námi“ zvoleni.
    Z připuštění volit občanům majícím i české /v tomto aktuálním případě slovenské/ státní občanství trvale bydlícím v cizině bych ale nedělal žádné „drámo“ /jakkoliv jsem si vědom, že právě ti zahraniční voliči nakonec způsobili volební plichtu „Paroubka“ a „Topolánka“ v roce 2006 s následným přeběhlictvím Melčáka a Pohanky při podpoře druhé Topolánkovy vlády/.
    Jsou to jednoduché počty – viz https://volby.statistics.sk/nrsr/nrsr2023/sk/suhrnne_vysledky.html
    Zahraniční voliči tvořili marginální procento z více jak tří a půl milionu hlasujících – 1,95 %, přesně 58 779 hlasů. A ty byly rozděleny následovně a ve výsledku neovlivnily nic –

    Podrobné výsledky pre Zahraničie
    Poradie Strana Počet hlasov % Počet kresiel v parlamente
    1
    PS
    35 701
    61.71 %
    118

    2
    SaS
    6 252
    10.81 %
    21

    3
    SMER – SD
    3 531
    6.10 %
    11

    4
    OĽANO A PRIATELIA
    2 208
    3.82 %

    5
    SNS
    2 197
    3.80 %

    6
    KDH
    1 920
    3.32 %

    7
    REPUBLIKA
    1 852
    3.20 %

    8
    Demokrati
    1 448
    2.50 %

    9
    HLAS
    1 428
    2.47 %

    10
    SME RODINA
    323
    0.56 %
    https://www.aktuality.sk/udalost/volby-2023/vysledky/zahranicie/

    Můj závěr?

    Je třeba, aby strany, které chtějí vést zemi, přesvědčily své vlastní občany. Zatím se jim to – tak nějak – až moc nedaří. Především u nás, kde kromě ANO /kterému podle mého názoru zůstává k dispozici už jen jedno volební období, než v něm skončí Andrej Babiš, neboť – jak psal onehdy Vidlák – strany jsou u nás výhradně volebním společenstvím svých lídrů, s jejich odchodem upadají/ není v současné opozici žádný reálný politický subjekt, kterému by se mohlo podařit voličskou základnu ČR přesvědčit k podpoře vedoucí k vítězství.

    A „wo tom to je“. O vyprázdněnosti politiky, slouhovství cizím zájmům a falši.
    L.

    1. Lenze strany, ktore chcu viest svoju zem, presviedcaju svojich obcanov svojou pracou … obcanov v zahranici presviedcaju novinovymi titulkami … ja som volit nesla, zijem v Brne, slovenske spravy si pustim raz za obcas, ze sa tam nieco deje sa dozvedam primarne z ceskych sprav – a az potom idem na slovenske. Takze netusim ktora tam bije, ked by ze som volila, tak podla toho, co by pisali v CR. (Kecam, volila by som Fica, bo postavil dialnicu na vychod, vsetci ostatni lepsoludia veria, ze vychod nepotrebuje nic, ze zivot je v Blave)

      1. No vidite, bosorko. Podle pani Markove a spouste jinych, volit na Slovensku nemate pravo, bo tam nezijete.

        Uz delsi dobu zaznamenavam tyto vykriky, ale nikdo nema napad, jak to udelat. Co kdyz nekdo zije pul roku v Praze, a pul roku na Floride? Plati dane v obou zemich? A podle ktere ustavy se muze „nekterym“ *obcanum* zakazat volit? To se prece pravne neda… kdyby se s tim zaclo, tak se pak muze odebirat volebni pravo kde komu, podlo toho, jak politicke vetry vanou…

        1. Ale vsak ja tam nevolim, necitim sa opravnena … zijem v Brne, mam ceskeho manzela a ceske deti … kolem a kolem sa citim omnoho viac opravnena volit v CR nez v SR … ale teda nevolim ani v tom CR, pretoze tenkrat chceli desattisicovy kolok, a ja som naznala, ze tie prachy viem utratit lepsie.

          1. Bosorka: Ja ze sve zkusenosti musim rict, ze ty urednice na uradech, kde se vyrizuje obcanstvi, jsou nejvetsi urednicke svine co jsem kdy kde zazila. (Ne tam, kde daji cloveku ten doklad o obcanstvi, ale na matrice, kde se to musi dovyrizovat.) Hruza. Kolek po mne nechtely, ale vsecky ty papiry a v prekladu a oficielne apostilovane… to mne tolik uz stalo. A jeste chtely, abych kde honila byvaleho muze (rozvedena 40 let) aby mi dolozil jeste nejake dalsi papiry. On mezitim umrel (v Cechach) ale nestalo jim za to, si to dohledat, mela jsem ho honit tak jak tak.

            1. Vevčo, když jsme se s Billem brali v Čechách, matrikářka nás honila ohledně papírů jak nadmuté kozy a já jí nemohla ani přijít na jméno. Ale později, když jsem viděla, jaké podvody se dějí ohledně sňatků za účelem získání trvalého pobytu, musela jsem ji v duchu odprosit. Dělala jen zodpovědně svou práci. Měli bychom spíš být naštvaní na všechny ty podvodníky, kvůli kterým to takovou pakárnou je.

      2. Lidi, kteří volí podle toho, jak která strana pracovala v minulosti, spočítám na obou rukách.
        Jsou to seniorky a dědkové, které sebral Bábiš komoušúm, protože ti pro ně nehnuli prstem za posledních 34 let! Zato však se jich tatíček Bábiš ujal.
        Ovšem pro voliče ODS, ČSSD, KDU, ODA, LIDEM, VV, STAN, PYJÁTI, tyhle party neudělaly nic!
        Když jim to připomínám, koukají skrz mě a odmítají si to přiznat.
        Co pro tebe a tvoji rodinu udělala parta, které dáváš „svůj hlas“?
        Slíbí ti cokoliv.

    2. Promiňte, ale ta čísla co uvádíte nejsou marginální. 35 tisíc je právě 1 procento ze 3,5 miliónů, tedy zahraniční voliči přidali PS 1 procento, což jsou 1 až 2 mandáty, o které má jiná strana méně. Tyhle mandáty mohou klidně rozhodnout o rozložení sil v parlamentu. Dle mého soudu nic marginálního, ale závažný problém.

      1. Nejdříve jedna oprava, která Vás možná potěší – těch odevzdaných hlasů nebylo 3,5 mio, ale „jen“ 3 mio a pár desítek tisíc. Takže 35 tisíc hlasů bylo víc jak jedno procento.
        Teď druhá část mé reakce – možná Vám uniklo moje konstatování, že – „ve výsledku neovlivnily nic“.
        Prostě, na rozdíl od Česka v roce 2006 zhola nic. Ani to jedno procento /+ „světelné kvantum“, jak psal Miroslav Horníček v „Dobře utajených houslích“/ od zahraničí navíc pro Šimečku v těchto konkrétních volbách neznamená zhola nic, nijak se nemění postavení a síla partají pro vyjednávání o koalicích, mandát sem, mandát tam.
        Pokud „necukne“ Pellegrini. I pak by ovšem to jedno procento pro Šimečku nehrálo zase vůbec žádnou roli. Jen Pellegrini by byl politickou mrtvolou na rozdíl od současné situace, kdy vůbec není vyloučeno, že může být premiérem, pokud se Fico rozhodne pokusit se ještě jednou o post prezidenta Slovenské republiky.
        A končím větou, kterou jsem svůj původní koment začal – „Při obecném pohledu plně souhlasím s názorem autorky – právo volit do zastupitelských sborů v zemi by měli mít pouze občané té země s trvalým pobytem na jejím území.“
        L.

    3. Lexi, nedám za to ruku do ohně, ale jak je to na Slovensku s volebními obvody? Protože u nás, pokud si dobře pamatuji, snad mělo vliv, k jakému kraji byla ta cizina přilosována (V Karlovarském ovlivní pět poslanců (zároveň má větší sílu vůči kraji trvale žijících), u Vysočiny 10. Středočeský 26…) Pokud by bylo Slovensko jedním volebním krajem, skutečně má zahraničí vliv menší.

      1. Slovensko samozřejmě není jedním volebním krajem – viz první odkaz v mém prvním komentu. Je tam osm volebních /tj. i územních a samosprávných/ krajů, pro volební výsledky platí – viz onen přehled – „cizina“ za devátý volební kraj. Ve všech osmi volebních a územních krajích se voleb zúčastnilo více než 300 tisíc voličů, z toho v Bratislavském, Prešovském a Žilinském více než 400 tisíc. V „kraji cizina“ 58 779 voličů. Jak se z volebních výsledků „ciziny“ počítají mandáty, nevím, nebudu to studovat, nezajímá mě to.
        Český princip v podobě přičítání „ciziny“ k hlasům vylosovaného či jinak určeného kraje považuji za úsměvný, i když – viz výše – nevím, zda to podobně nefunguje i na Slovensku. A je mi to jedno.
        Pro mne pořád platí, že na konečný výsledek těchto voleb na Slovensku z hlediska povolebního uspořádání neměla cizina vliv /na rozdíl od ČR 2006/. Protože rozhodne Pellegrini /Hlas/ a Danko /SNS/.
        L.

  9. Souhlasím. Ale mám technický dotaz. Jak chcete zjišťovat, kdo žije trvale v zahraničí? Dobře, lidé žijící v zahraničí si doma neplatí zdravotní a sociální pojištění a neplatí daně – to by mohlo být vodítko. Ale je to tak u všech? A co když by neziskovky, aby získali voliče, začaly tyto daně za osoby žijící v zahraničí platit? A co studenti?

    A ještě jedna věc. Pokud přijmeme premisu, že by volit mohl jen ten, kdo na daném území trvale žije, nedá to do ruky páku těm, kteří chtějí volební právo pro cizince trvale žijící na území ČR?

    A mimochodem – jakou maximální dobu pobytu mimo území aniž by občan ztratil volební právo navrhujete?

      1. Ale ano – pretoze to je ‚ked tu nezijes, tak do toho nekecaj‘ Co potom ‚ja tu zijem, chcem do toho kecat‘? Osobne zijem v Brne 20 rokov, trvaly pobyt tu mam skrze ‚slouceni s obcanem CR‘ … si myslim, ze ciste z pragmatickeho hladiska by som volebne pravo mala mat, mam tu ceskeho manzela a ceske deti … urcite vacsie nez na Slovensku, kde pravo volit mam, ale nezijem tam uz 20 rokov a nevyzera to, ze by sme sa tam niekedy s detmi vratili.

        1. Bosorečko, a vy nemůžete po tolika letech zažádat o české občanství? Já jsem měla za to, že občané Slovenska mohou mít dvojí občanství. A to, že byste nesvedla zkoušku z češtiny, tomu nevěřím.

          1. Petra ja mám dvojité občianstvo. Narodil som sa v Čechách a požiadal som o občianstvo. No žijem na Slovensku. Nikdy ma nenapadlo voliť v ČR nakolko nebývam v mojom rodisku.

          2. Nevim iny dovod ako ten, aby som mohla v CR volit … a tenkrat, jak som sa vydavala, som si o obcianstvo mohla poziadat rovno, ale kolok na ziadost stal desat tisic … asi som drzgros, ale vyprdla som sa na to.

            1. Jak to s vámi bude, až půjdete do důchodu? A jak to bude v případě, že budete potřebovat pečovatelský ústav? Myslím, že jste to byla Vy, kdo popisoval, jak nemůže umístit svoji maminku v českém pečovatelském ústavu, protože nemá české občanství.

              1. Duchod teda neviem, ale pecovatelsky ustav zavisi na trvalom bydlisku … ja mam trvale bydlisko v Brne, takze do ustavu by ma mali vziat tiez v Brne … az tou dobou este taka vec ako ustavy pre starych budu existovat …

      2. x let jsem tady nezil a neplatil dane/socialni/zdravotni, avsak TP jsem tady mel. Resit nejakej prechodnej nebo trvalej pobyt v zahranici v ramci EU nebylo nutno, stacilo, pokud clovek jezdil tak trikrat rocne do domoviny. Kdo a proc by taky trajdal po ouradech a resil zbytecny papiry, ktere mu nic neprinesou 🙂

        Dle meho by bylo jedinou potrebnou upravou ceskeho volebniho systemu, aby doslo k odebrani moznosti volby na ambasadach a ponechat volby toliko prezencne v zemi.

        Volby maji byt svatkem kdemohkradcie, jejich termin je znam s dostatecnym predstihem. Komu to za tu cestu do domoviny nestoji, nemel by byt vykonu aktivniho volebniho prava hoden.

        1. Přesně tohle si myslím také. Pokud mi na téhle zemi záleží a chci volit její představitele, nebude mi vadit přijet z Kanady nebo Austrálie. Pokud nemůžu, mám smůlu, stejně jako když budu ležet ve volebních dnech třeba na jipce. Už jsem tu psala kdysi – máme příbuzné v Malajsii, do republiky se vrátit nechtějí ale můžou se přerazit, aby volili proti Babišovi. Přijde mi, jakoby říkali: Užijte si ty debily blbečkové, my se vám odtud budeme smát.

        2. Volba na ambassádě s voličským průkazem by mi nevadila.
          Vadí volba korespondenční, kdy bud by musel být hlas neanonymní, a nebo nevíte zda jej použil oprávněný volič.

    1. zrušení korespondenční volby.
      Kdo se nedostaví k urně osobně, nevolí.
      Tím se to vyselektuje přirozenou cestou.

      1. To by bylo asi nejjednodušší, mohlo by to platit i v zahraničí, volit jen na zastupitelských úřadech, tam se jich tolik nedostaví, ale v žádném případě korespondenčně.

      1. A nemůže nastat situace, kdy český občan žije v zahraničí, dělá přes internet a daní v ČR? Jak toto řešit? Bude mít volební právo, protože daní v ČR nebo ne, protože tu trvale nežije?

        1. Podle mého nelze sebrat volební právo Čechovi, který tu řádně platí daně. Druhá otázka je, jak dlouho jej ta druhá země nechá neplatit.

    2. Neni tu, Petro, nikdo, kdo to ma promyslene. A kdo pomysli na ty dusledky. Ten bordel, co by nastal, kdyby se lidi museli kadrovat k volebnimu pravu. Velka sance na dalsi korupci, atd.

      1. Proto by bylo dobré o tom diskutovat se snažit najít neprůstřelné řešení už teď, kdy je ještě nelze aplikovat. Jinak to dopadne podle pravidla „Mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždycky“.

      1. Kdykoliv se mluví o korespondenční volbě, vždycky mi naskočí příběh o Šalamounovi a jeho rozsudku ohledně dítěte, na něž si dělaly nárok dvě ženy. Poručil, aby dítě rozetli a každá z žen měla dostat půlku. Jedna žena byla spokojená, ta druhá se radši svého práva vzdala, aby dítěti zachránila život. To ukázalo Šalamounovi pravou matku. A s korespondenční volbou je to podobné. Existují ti, co ji za každou cenu chtějí protlačit a existují ti, kteří, než aby docházelo k pošlapání práva na volbu tajnou a přímou, radši se možnosti volit ze zahraničí vzdají.

        1. Petra: Presne tak. Ja volit doma nechci, protoze mi to nestoji za to, aby se kvuli memu hlasu menily ceske zakony, ktere jeste dobre funguji. V Coloradu nam uz kompletne volby ukradli. Muze se volit *jenom* korespondencne.

          1. Není v tom případě posledním útočištěm volba „nohama“? Pozoruju u nás v Mississippi, že se k nám přesouvají občané progresívnějších států. Má to dvě nevýhody – jednak zřejmě budeme následovat příkladu Texasu, který z čistě červeného (republikánského) státu přechází do fialové barvy, aby v budoucnosti zmodral (stal se baštou Demokratů), a jednak nám tu mizí nemovitosti na prodej a u těch, které na prodej jsou, cena výrazně poskočila.

            1. Petra: Na ja. Ja jsem se stehovala uz snad 30x, a uz na to nemam silu. Ani na ty komplikace, ani na to, abych kolem sebe budovala sit znamych uplne od nuly. Colorado kdysi taky byl cerveny stat. Pak nam to tady pokakalifornikovali. Toz tak. 🙂

              1. Chápu. Nemáte to snadné. Budovat odznovu sociální síť, hledat volného (a současně dobrého) lékaře, zubaře, řemeslníky… – to není žádná legrace.

                1. Kdyz neni moc sucho, tak idealni pocasi. Zvlast pro cloveka, ktery ma z nedostatku slunka deprese. Je tu slunecno 333 dni v roce. 🙂

                  Taky krasne hory…

                  1. Mně to sucho moc vyhovovalo, snáší se v něm výrazně lépe extrémní teploty. Jojo, hory, modré obloha nad nimi s vyjímkou odpoledních bouřek, občas kroupy, ale to se dá vydržet.

  10. Co by nemělo být je dálková volba. Ať už papírová nebo elektronická. Případů, kdy to může někomu pomoci je maličko (jsem na pracovní cestě v Antarktidě ..) a zbytečně a oprávněně to vnáší do voleb možnosti státu fixlovat. A nebo to také poražené straně to může dát důvod k neuznání výsledků voleb.

    Nemluvě o tom, že tím mizí jistota, že volič byl u volby sám a že mu nikdo „nepomáhal“ a nekontroloval ho. A ani vlastně nemusí být jisté, zda volil opravdu kdo měl.

    Kdo je zrovna v zahraničí ať si včas pořídí volební průkazku (to by jít dálkově mohlo, pokud to ještě nejde) a pak si zajde na velvyslanectví nebo konzulát. Tím prokáže jisté úsilí. Někdo to má kousek, jiný daleko. Svět není spravedlivý.

    Nějaké podrobnější kádrování (délka pobytu, trvalé bydliště …) by se mohlo snadno zvrtnout v ovlivňování výsledků voleb.

    1. Volební podvody při korespodenční volbě jsou něco jako yetty: nidko je nikdy neviděl, ale celý hnojník v ně pevně věří.

      Ještě pozor na hejkaly, biologicky modifikované komáry a jiné bubáky.

      1. Ale proč tak při zemi, broučku? Jako yetty ? Pch! Jako poctivec ve STANu! Jako zrnko pravdy na scallopových lepíkách! To je přece mnohem výstižnější!

      2. O zrušených rakouských volbách kvůli korespondenčním podvodům jsi neslyšel, hnojníku ? Vykládat ti o protiústavnosti by byla ztráta času.

  11. Uvažujete logicky a eticky, paní Marková. Jenže o tom naše současnost vůbec není.

    A možná, nejen současnost… Mnoho zla se spáchalo i v minulosti a mnoho se ho plánuje do budoucna…

    Palčivější jsou občasné úvahy, otázky, jak zastavit zlo z pozice menšiny, neřku-li jednotlivců ?

    Už víte, proč zločinci a psychopati milují ze všech režimů nejvíce demokracii ?

    O tom, co je pravda, dobro, zlo, nebo spravedlnost se totiž nehlasuje…

  12. Standardní situace: liberálové z větších měst platí důchody konzervativcům na vesnicích, a ti by jim za to nejraději vzali volební právo.

    1. Liberálové z větších měst pracujou v neziskovkách a berou dotace a granty.
      Konzervativci z malých obcí by je velice rádi přestali živit, ale liberální systém je velmi podobný komunismu – tý pakáže se nejde zbavit po dobrým.
      Snad jednou…
      Ty nejhorší neziskovky rozpustit, jejich vedení kriminalizovat a od zbytku tý zasraný pakáže se isolovat lustračním zákonem.

      1. Fakt: Příjmy ve městech jsou větší než na vesnicích.
        Fakt: Lidé ve městech tedy odvádí více peněz na daních.
        Fakt. Tady na vaše důchody přispívají libtardi, kterým chcete omezit volební právo.

        Poznámka: V neziskovách pracuje promile zaměstananců.

        1. No, platit daň z příjmu, který vznikl z dotací a podobných šméček…Kde myslíte, že se berou peníze na libtardy? Berou je nám ostatním. Pak už je jedno, jestli z nich něco milostivě vrátěj zpátky.

        2. Hele šmudlo a kolik je ve městech polností, továren a podniků co fakt něco produkují?
          Nošením papírů tam a zpět se nic nevytváří. A ve městech to tak většinou je a bylo. Tak neser a jdi spát.

    2. Blbečku. Já žiju na vesnici, platím 6208 měsíčně paušální daň a beru důchod, vypočítaný ze 46 let a makám. U mě jsi hovado.

      1. Děkuji krvavému Ládíkovi za podnětný názor. Mážete se třeba posr.a, ale ukrajinský národ pořád existuje.

        Jinak viz odpověd pithartovi výše. Můžete klidně křičet jako Pepin a mávat svým vysokoblahorodím, ale statistický data nezměnít.

          1. Žádná Podkarpatská Rus už není. Je to Zakarpatská oblast. Uklízečky u nás ve firmě ( přes agenturu ) sice vědí, že dřív ta země patřila k Československu, ale nevědí, že tamní lidé byli Rusíni. Dnes jsou to Ukrajinci , a to i když mají třeba maďarský původ.

    3. A navíc kde čtete, že by jim někdo chtěl vzít volební právo? Tady se diskutuje o volbě ze zahraničí a to především u těch lidí, kteří v ČR nežijí dlouhodobě.

      1. Holt když někdo jde studovat do zahraničí nebo tam třeba na rok odejde za prací tak šup, nebudeš volit, šmejde. Jen plať a drž hubu.

        1. Ale to zde nikdo neříká, musíte pozorněji číst. Ale je jasné, že to takový směšný tvor, jako se jevíte vy, neumí. Navíc, pokud je tady někdo šmejd, tak jste to vy. Ti co by neměli volit, když dlouhodobě žijí v zahraničí, nikdo šmejdy nenazývá, jen se nemají plést do života zdejších obyvatel. Už jste to pochopil tajtrlíku?
          A stále čekám na to, kde někdo psal, že by chtěl vzít volební právo : “ liberálové z větších měst platí důchody konzervativcům na vesnicích, a ti by jim za to nejraději vzali volební právo.“ Je pravda, že jsou poněkud blbí, mnohdy sociopati, ale volební právo jim nikdo vzít nechce.

        2. Volby jsou svatkem kdemohkradcie, tak si na termin voleb hezky prijed/prilet, samozrejme na sve vlastni naklady a u tve domovske hlasovaci urny te jiste radi uvidi.
          Nebo ti snad na demokracii a moznosti vykonu tveho aktivniho volebniho prava nezalezi?

          Zivot je otazkou priorit.

  13. Studuješ v zahraničí nebo tam pár let pracuješ, abys ses víc naučil, měl pak doma vyšší příjem a platil z něho vyšší daně? Tak jsi méněcenný občan. Lepší je sedět na zadku a nechat si platit důchody těch méněcenných.

    1. Kdo má doma trvalý pobyt a jen dočasně se nachází v zahraničí, jistě mu nebude činit problém, aby zvedl zadek a na volby se dostavil domů do místa svého trvalého bydliště. Pokud mu ale volby za takové zvednutí zadku nestojí, jeho problém.

      1. Tak udělejme volební místnosti v hlavním městě, bude to levnější. Když bude voličům z venkova na výsledku záležet, jistě zvednou zadek a do hlavního města přijedou.

        1. Ale to vůbec není špatný nápad, broučku. Jenom, aby to bylo spravedlivé, se místo voleb bude střídat podle abecedy. A žádný strach, nadplukovník má k dispozici dostatek vozů i pro virtuální operativce a nejméně jeden z bublinky se vždy na cestu doptá.

        2. Technická, beruško: do obecního zastupitelstva také musíte být obyvatel obce a musíte volit osobně a na jejím území. Už těď. Proč by měl být požadavek na volbu na území ČR (tedy včetně zastupitelstev – he, zajímavý by byl případ lodi plavící se pod naší vlajkou v mezinárodních vodách) fungovat odlišně?

      2. V Americe to nejde, Mileno. Da se volit jen na ctyrech mistech. A vetsina lidi nejsou tak zapaleni, aby nekam leteli volit. Cela ceska Florida volit nemuze, nema pobliz velvyslanectvi. Museli by do Washingtonu. Ja z Colorada bych musela do LA. Kdepak.

        Cele toto je pseudoproblem. Mate doma dobry system, nerejpete do toho, nechejte byt.

  14. Ano, volební právo by mělo být vázáno na trvalý pobyt na území státu.

    Nebylo by špatné ty slovenské reálie převést do řeči čísel, neboli kolik procent navíc získalo PS díky té masivní podpoře ze zahraničí. Ty volební vlaky se asi započítat nepovede, jejich vliv ale asi nebude velký.

        1. No tak jsem rád, že ve slovenských volbách – kam jezdily speciální vlaky z Česka a lidé mohli volit korespondečně – nevidíte problém.

          Jsem rád, že se v něčem shodneme.

          1. Manipulujete. Volební vlak problém není – student zvedl zadek a odjel volit. Korespondenční volba je už něco jiného.
            A hlavně – jak si to řeší Slováci je věc Slováků. Nehodlám jim do toho kecat. Debata je o volbách u nás.

    1. asi by to malo byt viazane na zdravotne poistenie…..aby sa to netykalo tych, co maju trvaly pobyt na SK, ale roky su mimo. Malokto z nich si bude platit zdravotne poistenie na SK len tak preventivne

      1. Takže kdo vyjede studovat do zahraničí – aby pak měl vyšší příjem a mohl na Slovensku platit vyšší daně na důchody dezolátů – by neměl volit.

        Chápu.

        1. Co důchody dezolátů, ale na výplaty nadplukovníkových operativců by nebylo, a to by byl teprve průser, kdyby se tito najednou museli začít živit prací!

    2. Neco uz spocital Vlk:
      „Takže těch, kteří volili korespondenčně bylo cca 58 000.

      Celkový počet odevzdaných hlasů pro všechny subjekty reprezentuje 2 965 135 lístků v urnách.

      Takže ta korespondence tvořila skoro přesně celá 2%. Progresivci si se ziskem z nich polepšili v celkovém výsledku o 1,24%!!!! Bez nich by jejich konečné skore činilo jen 16,72 %.

      Může vám to připadnout jako trivialita pod vaši rozlišovací schopnost. Jenže dám další číslo – těch 1,24% představuje téměř 36 000 hlasů. A spočítal jsem si , že Progresivci potřebovali na JEDEN MANDÁT 16 661 odevzdaných hlasů…. Takže ta korespondenční volba jim přihrála nejméně celé DVA POSLANCE!!! Které by jinak neměli. A může být, že právě ty jim, oproti Ficovi, zajistí nakonec, pokud uplatí Pelleho, vládu a ukradení volebního výsledku!!!!

      Pořád si ti, kteří se mnou nesouhlasili myslí, že je dobrý nápad, aby lidé v zahraničí rozhodovali o našich domácích záležitostech, když sami následně nenesou odpovědnost za svou volbu?

      Takhle vypadá moje interpretace suchých čísel ze soboty.“
      https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/10/02/dobre-rano-slovensko-i-cisla/

  15. Je pravda, že ti velcí liberálové žijící v zahraničí jsou od starostí reálného života svých spoluobčanů příliš vzdálení. Platí nejen pro Slováky a Čechy. V principu se dá souhlasit s tezí článku, ale těžko říct, jak definovat tu nepřítomnost. Někdo je pryč pracovně na půl roku nebo rok a vrátí se. Někdo žije 20 let jinde a pořád chce volit. Článek vede k další myšlence. Proč vlastně by nešlo zavést, že nejméně 50 % daní se musí platit v obci, kde se nacházejí výrobní prostředky a kde dochází k tvorbě hodnot prací? Podobný princip. Omezilo by to daňové ráje nebo placení daní na druhé straně republiky než je výroba, ale je tam registrované sídlo firmy.

    1. Tím by ovšem definitivně padl mýtus o tom, že se v Praze tvoří zhruba čtvrtina českého HDP. Reálně by to mohlo být tak 5 %, po odečtení neproduktivních činností ještě méně. Takže to nemá šanci projít.

    2. Na druhou stranu velcí konzervativci jsou životu svých spoluobčanů velmi blízko a chtěli by ho neustále nějak omezovat – a tahat z nich prachy.

        1. Jistě, mě platí Soros. Prostě správný konzervativec se sere od druhých, i když o nich ví hovno.

          Holt důchodců žijících z eráru je tady tak moc, že jim přijde nemožné, že někdo žije jinak.

  16. Přesně můj názor, nelze mít práva bez dopadů následků. Napsala jste to zcela přesně.

    Tedy až na ten překlep v prvním řádku.

  17. nechteji zit na slovensku, ale jsou natolik hrdymi slovaky ze chteji mluvit i v cechach jen slovensky

    kupuji si domy, ziji tady po studiu 5-10 let, planuji na 10-20 let, ale o slovensku kam jezdi jen na vanoce a velikonoce porad chteji rozhodovat jako ti lepsi evropsti obcane

    doma pracovat a zlepsovat slovensko nechteji

    1. Zijem v Cechach uz 20 rokov, a vytrvale hovorim slovensky, pretoze moja cestina je taka, ze moje deti by po jej kopirovanie nepresli zakladkou. Kym som deti nemala, hovorila som cesky, pretoze cesi slovencinu odmietaju.

      A vobec, klamete … za cely moj zivot platilo, ze Slovak je v Cechach dva dni, a uz mluvi, ale Cech zije na Slovensku cely zivot, ale nikdy rozpravat nezacne.

      1. Bosorečko,

        někteří mají i opačné zkušenosti než Vy 😉

        Hromada Slováků v Čechách/na Moravě i po létech mluví pouze slovensky (česky ani „ň“).
        Moje kamarádka se před dávnými léty vdala do Košic a slovensky/východňársky začala mluvit okamžitě… a jistě není jediná.

        Ve svém širokém okolí neznám nikoho (a ani jsem se k takové situaci nepřinachomýtla), že by Češi/Moraváci remcali, když na ně někdo mluvil slovensky.
        Tím netvrdím, že plácáte – to vůbec ne…
        Prostě máme každá jiné zkušenosti… a blbci se najdou fakt fšude…

        1. Četla jsem docela dost knížek ve slovenštině, protože v češtině nevycházely, jenže už je to dávno a hodně jsem zapomněla. A že spousta Slováků česky mluvit nebude je i moje zkušenost. Nejraději mám, když na mne mluví slovensky v lékárně. A tam jich jsou mraky. A pokud se zeptají „či mám v poriadku obličky“, tak teda opravdu nevím.

          1. Já to řeším tak že vždy řeknu : promiňte ale od roku 1993 je slovenština cizí jazyk a já Vám nerozumím.

  18. Tento názor je důležitý a voličům stále opakovat ,tak aby se všem rozsvítilo.Nechceme si přece pěstovat kukačky ve vlastním hnízdě.Stačila německá Henleinova mašinérie ,která z pohraničí udělala fašistické Sudety – fuj ,odporný název krásné české krajiny.

    1. Správný alternativec a chcimír věří volbám pouze v případě, že vyhrál kandidát jeho kmene. V opačném případě muselo jít o podvod.

      Demokracie není pro každého.

      1. Jo jo, jako bylo to nekolikalete kolektivni dezolatni knu po volbach za velkou louzi. Jo moment, tam to vlastne bylo v rezii „demokratu“. I FBI si omocila…

        Jaky je to, bejt hloupej? Boli to?

      2. Já věřím Gaussově křivce.

        V okresech a místech se silně zastoupenou romskou komunitou jsou výsledky silně vybočující z normálního průběhu křivky.

        Učili mě, že nenormální tvar křivky znamená systematický vliv.

        Tudíž by stálo se minimálně zajímat, co to je za systematický vliv.

    1. Tak určitě souhlas, ale co s tím? Téhle vládnoucí svoloči to maximálně vyhovuje, tudíž na delší čas zabetonováno.

      1. Preficovany , ficonakazou a ficohoreckou , mne zadnej Fico nezajima ,
        neni proc a nikdy nezajimal , at si na Slovensku voli kdo chce.
        Treba medvedi nebo ovce. Pro mne za mne..
        Zase nikdo nevi ,co a na co sou volby..S tim myslenim to je vzdycky potiz…
        Hlavne ,ze kasparkove poskakuji na scene..

            1. Ještě jednodušší je prostě rolovat.
              Vidím „anonym“ – přejedu.

              Neexistuje jediný důvod pro to, abych se snažila rozlišit, jestli náhodou některý z těch „anonymů“ není škebloň (nebo něco tomu podobného).

              Pochybuju, že tím o něco úžasného přicházím… 😁

      2. Mno,kolik může žít světoobčanů,kosmopolitů mimo Slovač?U nás jich bude 150 000 – 200 000? Úhrnem ve světě tak půl mio? A přes 60% procent volilo ty magory,tak to bude tak přes 300 000 voličů.Fico jich měl 700 000 a hodilo to 23%.Takže tak 11-12% bylo pro magory,takže doma si moc nevrzli,ale volby z venku je problém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *