5 listopadu, 2024

Rektor Dvořák a stalinismus ve školství

Rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák je nespokojen s tím, že děkanka Národohospodářské fakulty Adéla Zubíková jmenovala proděkanem Miroslava Ševčíka. Uvažuje o zrušení fakulty. Ševčík byl děkanem i proděkanem fakulty a tedy má předpoklady funkci proděkana vykonávat.

Stalinské zrušení fakulty

Nápad rektora zrušit fakultu, protože se mu nelíbí její personální obsazení z politických důvodů, není původní. Vzpomněl jsem si, jak stalinské vedení státu a Masarykovy univerzity v roce 1950 zrušilo právnickou fakultu v Brně, protože se vládě a straně nezamlouvaly hodnotové, myšlenkové a politické názory jejich učitelů. Tehdy se to navenek takto neprezentovalo, ale vše se zabalilo do marxisticko-leninských keců o odumírání práva v nové komunistické společnosti a tedy snižující se potřebě právníků.

Podstata zrušení fakulty však byla politická nechuť k jejím učitelům. Stejně hodnotím i důvody k případnému zrušení Národohospodářské fakulty. Je to příklad pokusu o normalizaci politicky nepohodlné vysokoškolské instituce, obdobně jako postupovali stalinisté v roce 1950 vůči brněnské právnické fakultě, což bylo použito i za normalizace k jiným institucím v rámci prosazování nuceného souhlasu se sovětskou okupací.

Nástup trudných časů

Za vlády Petra Fialy se vracíme do trudných časů politické nesnášenlivosti a zneužívání moci. Rektor Dvořák totiž vystupuje proti Ševčíkovi mimo jiné kvůli jeho účasti na protivládní demonstraci 11. března 2023, na které se Ševčík zastal policií zbitého člověka. To, že se akademik zastane oběti mocenského násilí, hodnotím jako správné. To, že je za to odvolán z funkce děkana a dokonce má protiševčíkovské tažení být po vzoru stalinistů dokončeno až zrušením fakulty, hodnotím jako morální bahno.

Akademici nemají povinnost být věrni vládě, přísahá se na ústavu, na zákony, na akademické svobody, nepřísahá se věrnost vládní politice. Nepřísahá se nemožnost nazývat hloupost hloupostí, mrhání peněz mrháním a jejich krádež krádeží. Situaci vnímám tak, rektor odvolal děkana Ševčíka a nyní se mu nelíbí jeho návrat do vedení fakulty proto, že Ševčík vyjadřuje postoje proti vládě, která stát přivedla do nejhorší inflace a obrovsky jej zadlužuje.

Máme svobodu projevu i proti vládě, ale nemáme po takovém projevu právo zůstat ve svých funkcích. A už jsme zpátky v normalizaci a ve starých vtipech, že v USA stejně jako v totalitním Československu vždy byla svoboda projevu, rozdíl byl ve svobodě po projevu.

Nejde o jediný pokus vytvořit z univerzit Fialově vládě poslušné a myšlenkově sterilní prostředí jednoho dovoleného vládního narativu. Takto též hodnotím rozhodnutí vedení Právnické fakulty Masarykovy univerzity děkana Martina Škopa v březnu 2024 znemožnit distribuci Newsletteru Institutu Václava Klause na fakultě. To, co řadu let nevadilo, najednou zmizelo. Stojan s Newslettery IVK byl na pokyn vedení fakulty z Právnické fakulty odstraněn. Uvědomil jsem si, jak moc se změnila atmosféra svobody 90. let 20. století, kdy by studenty, ani učitele na vysoké škole nenapadlo omezovat svobodu slova a šíření různých myšlenek v akademickém prostředí.

Nástup trudných časů vidím ve vnitřní i zahraniční politice. Naši současnou situaci přirovnávám k době 1945-48, kdy ještě nezvítězila totalita, ale již se k tomu schylovalo. Již byly činěny kroky k mocenskému ovládnutí společnosti. Zahraniční situace mi připomíná dobu před první světovou válkou, kdy skupina válkychtivců vytváří obraz nepřítele a chystá se na válku s Ruskem, aniž by ji lidé chtěli. Svou pasivitou však lidé umožnili několika dobrodruhům v generálních štábech a politickým jestřábům vehnat svět do velké války s miliony mrtvých.

Vážím si veřejné angažovanosti Miroslava Ševčíka i statečnosti děkanky Národohospodářské fakulty Adély Zubíkové. Nebojí se postavit mocenským snahám o totalizaci společnosti. Špatnou vládu je třeba nazývat pravým jménem. Vládu, která spolupůsobila obrovskou inflaci a zadlužuje stát, je vláda zlodějů, protože inflace okrádá poctivé střadatele. Vedení vysokých škol likvidující názorovou pluralitu a jež odvolává jiné akademické funkcionáře kvůli tomu, že jsou protivládní, je správné porovnávat s obdobným jednáním v době stalinismu i jiných totalit. Žijeme sice v době, kdy se lidské svobody omezují a moc vlády roste, ale totalita ještě nezvítězila.

20 thoughts on “Rektor Dvořák a stalinismus ve školství

  1. Školstvo je taká skvelá téma. Všetci sme totižto nejaké školy absolvovali.
    Mám dve staršie sestry, a cítim sa pri nich ako genetický odpad, a to mám štátnice z jadrovej fyziky.
    Moje sestry sú totižto Pani Učiteľky, a to s 20+ ročnou praxou. Čo ony musia absolvovať každý rok buzeračných školení, keď im nejaký aktivista bez patričného vzdelania a praxe príde bľabotať o niečom.. a byrokracia sa znásobuje.
    Kedysi že poznámka, prídu rodičia a: Naša chyba, zjednáme nápravu.
    Dnes: Vaša chyba, napravte sa.
    Obdivujem učiteľov, páč ja by som toto nedal. By som prefackal deti aj rodičov, že Zobuďte sa!
    Výsledky vidíme v našich vládach. Ja sa niekedy tak hanbím, že keď som náhodou v zahraničí, na služobnej ceste, tak len po anglicky hovorím, hodím naučený britský prízvuk (veľa rokov praxe) a hotovo.
    Fakt katastrofa. A neutešuje ma to že aj oni majú rovnaké problémy s ich vládami. Vôbec.

    1. Ja sa nehanbim ja furt hovorim ,ked jebnu bo ja mam taky svoj akcent,co nikto nekapuje,where are you from,hvarim ze som z Cechoslovakia,a ked jeden z miliona sa ma pyta,ci czech ci slovak nationality’s hvarim ze obidve mam ,bo ja sa tam narodil a ked je chytrejsi ,bo studoval na karle uceni a navstivil i slovakiu a chvali jak ceske i slovenske jebacky,tak mu poviem ze u nas sa nekukalo skade jebacka ci z holomouce ci z komarom,mi jebali za sorom jak pepici tak cobolici,smeje sa bo co ani amici nie su z dereva….
      A teraz k teme,co sa tyka skolstva u nas ja tu skusal,nasich studentov co na plazach nj robili za hovno,uz nechodia to 4 petiletky dozadu,tak kus z nasej historie ,dejepisu,zemepisu ,oni nemaju sajnu o svete o svojej zemy ani nehohovorim…A diplom mam tiez,ulica a zivot…

  2. Fiala je horší než Gottwald. Komunisti si na nic nehráli, razili třídní boj. Současný režim zkouší svým poddaným lhát a kamuflovat se pravdou a láskou, demokracií, právním státem.

    A poddaní klopí oči a mlčí. Mají strach. Jsou sehnutí pod tíhou hypoték, hrozbou vyhazovů z nemilované práce, damoklovým mečem zákonů, které si nezvolili.

    Potřebujeme Ševčíky, Koudelky a Vidláky, aby nám pomohli najít sami sebe. Velmi pomalu se to snad daří.

    1. Přesné…velice. Poddaní cítí znechucení a strach. Drtivá většina jich má totiž práci a živí rodiny. Není to jak se nás snaží přesvědčit fanatici pravdy a lásky, nejsme na sociálních dávkách. A pokud se vezme absolutní počet a ne průměr, tak je mezi námi početně nejvíc vzdělaných lidí (to je totiž takový trik statistik: sto libtardů s diplomem se honosí tím, že jejich průměrný člen má VŠ, takže prý představují vzdělanější část společnosti, oproti tomu milion lidí jiného názoru má průměr blížící se statistickému průměru celé společnosti, takže je mezi nimi „jen“ 270.000 lidí z vysokou školou) .
      Velký respekt a dík statečným Ševčíkům, Koudelkům a Vidlákům.

      1. I ten kdo ma hypotéku, děti na škole a strach o práci může zvednout prdel a přijít k volbám. Zatím jsou ještě tajné. V červnu to přes 60℅ voličů neudělalo. A tak máme v Bruselu Niedermayera, Danuši, Farského, Zdechovského, Koláře, Vondrovi a tu zrzavou pirátku.

    2. Ja ti poviem ,co potrebujeme sebrat sutr a rozjebat par hlav,aby ucitili strah pozor mozu mi vybit zub,netreba vela druhy ihned budu kapovat,ktora bije ,bo v kolebce demokracie,slobody a volnosti je holota ohnuta na max uzernikom a uradnikom z IRS(skurveny danovy urad). Bo je paradox co malokto tu vie nie toboz v pepikove,ze otazka ktoru musi vediet ziadatel o us passport bo rodeny amik dostane automaticky,co bolo pricionou vojny za americku nezavislost,jedna z moznosti je odpovedat,ze pod spravou anglickej vlady us teritoria platili vysoke dane,teraz je tu volnost zotrocena vlastnou vladou dani kurva nikde na svete to nema tak vykoumane jak tu a nehovorim o pistovacom systeme to ani v prilahlych galaxiach nema taky ojeb a proc bo vlada to schvaluje,kurva…

  3. Je to diskutabilní. Národní hospodářství už neexistuje, bylo rozkradeno a rozprášeno. Fakulta by mohla dostat přívlastek “in memoriam”.

      1. …A poddaní klopí oči a mlčí. Mají strach. Jsou sehnutí pod tíhou hypoték*, hrozbou vyhazovů z nemilované práce**, damoklovým mečem zákonů, které si nezvolili.***
        (kolemjdoucí)

        */ Hypotéka není povinná. Když se zadlužím, musím holt splácet. Jak – to je věc každého jednoho zadluženého.

        **/ Proč s bojí vyhazovu z práce, kterou nemají rádi? Ulevilo by se jim, ne? Nebo nic jiného než tu nemilovanou práci meumí?

        **/ Zákony přece vytvořili ti, kteří byli zvoleni většinou národa. Takže si mohou stěžovat na „národ“.

        1. Starý kocoure, že */ hypotéka není povinná? Řádně bydlet, založit rodinu, vychovat děti, taky ne. Takže proč ta hypotéka, že? Tak tomu mám rozumět?

          1. Dovolte, abych vám to objasnil. Starý Kocour měl patrně na mysli fakt, že před sjednáním hypotéky by měl člověk realisticky a zodpovědně zvážit své možnosti, síly a schopnost splátky ustát i v době, kdy jde z tlustejch do tenkejch.

            Pokud to Kocour myslel jinak, on se jistě ohradí.

            1. Zvážit možnosti realisticky na 30 let dopředu je velký nesmysl a iluze, kterou si vymysleli penězoměnci na poddané.

        2. Fialova vláda rozhodně nebyla zvolena většinou národa… Dostali se k moci jen díky tomu, že Šlachta vyřadil KSČM a ČSSD, takže 20% hlasů propadlo a ti lidé nemají v parlamentu zastoupení (disenfranchised), takže 41% hlasů (28% občanů s volebním právem) pro celou současnou pětidemolici jim stačí na totalitní vládnutí a válcování veškeré opozice…

          πα½

    1. Přesně tak, už při čtení článku jsem přemýšlel, zda je možné, aby ekonom byl dnes provládní. Pokud je, tak to asi není ekonom.

      1. Snad to ještě předbíhá dobu:

        Rum do odlívky s valiem a dojati až k pláči
        Jsme šťastni, když si nalijem, a jedno , kdo nám stáčí
        Sbor ropuch zpívá rekviem, jsme s nimi na prameni
        Ač se lží ještě nežijem, jsme s pravdou rozvedeni
        (Karel Kryl)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *