12 června, 2024

Taneček kolem dluhového stropu

V Bílém domě se koná taneček kolem dluhového stropu a Druckenmiller, jeden z nejbohatších říká, že USA jsou na pokraji recese, vidí tvrdé přistání

Pokaždý, když se ozve nějaký miliardář a řekne, že to bude špatný, nikdo si moc netroufá odporovat. Když se ozve Stanley Freeman Druckenmiller, americký investor, manažer hedgeových fondů a filantrop, otisknou to i noviny zabývající se financemi. Druckenmiller je bývalým předsedou a prezidentem fondu Duquesne Capital, který založil v roce 1981 a uzavřel v srpnu 2010s aktivy v hodnotě přes 12 miliard dolarů. V letech 1988 až 2000 spravoval peníze pro George Sorose jako hlavní portfolio manažer fondu Quantum Fund a dodnes je příznivcem boje proti oteplování. No fuj 🙂 Ale to mu teď odpustíme..

Když se navíc legenda Warren Buffett přesouvá do hotovosti, což naznačuje, že se připravuje na možný propad cen aktiv, měl by poslouchat i ministr Stanjura, ale mám takový pocit, že ten uvažuje, jak se vyhnout Moravě na příští cestě do Vídně. Síkela zase kontroluje stav plynu v zásobnících a neslyší. Buffettova společnost Berkshire Hathaway se v prvním čtvrtletí zbavila akcií v hodnotě 13,30 miliardy dolarů, což je … opravdu hodně. Buffett k tomu ještě mluví o konci neuvěřitelné doby pro americkou ekonomiku.

A co říká Druckenmiller? Při jedné konferenci se nechal slyšet, že k poklesu dojde někdy v průběhu tohoto čtvrtletí – dokonce dříve, než původně očekával. Prý ho ke zrychlení předpovědi recese přiměla řada faktorů včetně poklesu maloobchodních tržeb v USA a otřesů, které zachvátily regionální banky v zemi. Když mluvil o tvrdém přistání, myslel tím prý nezaměstnanost přesahující 5 %, propad zisků podniků nejméně o 20 % a nárůst bankrotů. Diplomat 🙂

Druckenmiller je dlouhodobým kritikem uvolněné měnové a fiskální politiky Federálního rezervního systému (tisku peněz), zejména v posledních několika letech, kdy ekonomika rostla. Podle něj si tvůrci politiky ponechali méně prostoru pro manévrování ve srovnání s předchozími hospodářskými cykly. „…když máte volné peníze, lidé dělají hlouposti. Když máte 11 let volné peníze, lidé dělají opravdu hloupé věci. Takže pod kapotou jsou věci, které se začínají objevovat.“ Konkrétně zdůrazňuje myšlenku, že americká centrální banka možná bude muset krátkodobě způsobit ekonomickou bolest, aby snížila inflaci. Druckenmiller připomněl, jak v roce 1982 předseda Federálního rezervního systému Paul Volcker zvýšil úrokové sazby tak vysoko, že „záměrně“ poslal americkou ekonomiku do recese, ale pak v USA následovalo „20-30 let prosperity“.

„V podstatě jsme promarnili všechny náboje v hospodářské expanzi“, což pozn. znamená, že i když hospodářství rostlo, stát své výdaje ani tisk peněz neomezil. „Je to děsivý koktejl, který nám byl předložen.“

Druckenmiller dlouhodobě kritizuje nebezpečí nekontrolovaných budoucích vládních výdajů. Nyní řekl, že „v této zemi (pozn. USA) rozhodně budeme snižovat nároky. Tvrdit, že nemusíme snižovat nároky, je lež a fantazie. Problém je, že je buď snížíme teď, nebo je snížíme později.“ A později by to bylo mnohem dražší.“

Druckenmiller si vzal na mušku i mluvící hlavy, které donekonečna opakují, že to není situace jako v roce 2008, a poukázal na to, že si nepamatuje, že by tehdy také předpovídali krach. Poznamenal, že od roku 1950 došlo jen k několika měkkým přistáním a šance na ně jsou malé.

Druckenmiller říká, že debata o dluhovém stropu (mezi Bidenem a Republikány) je „deprimující“, a myslí si, že technická platební neschopnost by byla „hloupá“. Konkrétně varoval, že debata o dluhovém limitu opomíjí větší problém s vládními výdaji USA.

Potom přitvrdil a řekl, že pokud dojde k tvrdému přistání, umožníme konečně kapitalismu, aby udělal své a aby došlo k destrukci firem. „Dokonce i generace Z si bude myslet, že by možná měla pracovat..“ 🙂

A konečně, pokud jde o geopolitiku, Druckenmiller říká, že Bidenova administrativa udělala strašnou chybu, když izolovala saúdskoarabského korunního prince Mohammeda bin Salmána. Je mu 37 let, na Blízkém východě je velmi populární a zdá se, že v regionu buduje autokratický blok. Ve stejném tónu Stanley upozornil, že mít rezervní měnu je „neuvěřitelná výsada“, která však může vést ke krátkozraké politice.

Na závěr nezapomněl mladé generaci poděkovat, že bojuje za životní prostředí, asi aby odčinil co řekl před tím, že bude muset pracovat 🙂

33 thoughts on “Taneček kolem dluhového stropu

 1. Jsme řádní hospodáři?

  Česko Ukrajině předá dva systémy protiletadlové obrany KUB a příslušné rakety. V Českém rozhlase Radiožurnálu do dnes řekl prezident Petr Pavel. Je podle něj namístě se také zamyslet, zda Ukrajině darovat i české bitevní letouny L-159. Zopakoval, že Česko již Ukrajině poskytlo asi stovku tanků a podobný počet bojových obrněnců.

  Moje pozn.: naši moudří a modří hospodáři de-facto snižují obranyschopnost naší drahé vlasti. Nějaký šikovný právník by měl podat žalobu za „vlastizradu“!

  1. Otazkou zustava ,co vsecko je zapad ochoten udelat , aby pomohl Ukrum,atd.
   Proti rusum. Co vsechno umi nenavist trpasliku.
   Probiha zniceni vseho na co sahnou.
   /A co vsecko zcenzurujou nejaky tady, bez jediny svoji myslenky ,aby si mohli ukajet ,ze jsou yntel .
   /Kdyz neco ma patu a hlavu nechapou ,krici , ze to musi srolovat aby si ukajeli svoji povysenost ,proto musi neustale bubligove obvinovat a potom nicit. Jak to vidi kolem sebe a napodobovat. NIc jineho neumi/.
   A kdyz neco muzou smazat dokazuji bobligove ostatnim hned, jakou maji moc nad ostatnimi . Pod zasterkou ze bojuji neunavne za vznesene idealy ,dodane jim pedagogy/…Nemuzou pochopit trpaslickove pohrdani, ktere si neunavne privodi..
   /Nejaky Olgy tady spini narod mnozi to maji radi. Nikdo se neozve ,samozrejme , aby prestala. Prilepit se k nekomu , k necemu je nanejvys dulezite/.
   Jak nahore tak i dole, to se jim libi a tak pomahaji vlade. To nejde vynechat/.
   Jde o dulezite udalosti , ale clanek se zabyva nejakym nepodstatnym Druck , zrejme jde o vyvolenyho, kterej muze blabolit vsecko a kdykkoliv.
   Zrejme jde propagaci vyzdvihnout nekoho at prohlasi , napise cokoliv.
   A taky to podle toho vypada.
   V podstate jde o rozhazovani penez usavladou na vsecky strany na zase valky , na zbrojeni na ideologicke ucely , na sireni moci a zbidaceni mistnich a predevsim do zahranici..
   Zajimave ,sledovat co vsecko si mistni populace necha libit , bez protestu.
   Kongres vetsiny, ty druhy strany vyhlasil , ze chce na vlade nejake vyda je omezit .
   Potom povoli dalsi zvyseni astronomicky pujcovani.
   Neco jako mexickej stand off. Dva s namirenejma koltama stoji proti sobe a kdo mrkne skoncil.
   Min. fin. Yelen ,prohlasila , ze kdyz kongres nezvysi strop , stane se 1.6. katastrofa a k ni se pridali dalsi. Chteji rozhazovat , jako opilej , ale taky zdrogovanej a nemocnej navrch namornik v bordelu. To je kdyz nekomu date pocit moci. Zesili.
   Omezeni , zpomaleni , zvysovani dluhu ale neni mozne ani zastavit . Znamena konec nejen slavy agrese na svet a zniceni snad celeho sveta.
   Ke kteremu se pilne a neunavne dopracovali od 1945. A svet nezustal stat a meni se ,coz neni mozne pro ne pochopit ..

 2. USA uvalily sankce na Mezinárodní investiční banku se sídlem v Budapešti. Proč? Maďaři jsou spojenci. Ale i jediná země EU, která s Ruskem udržuje přátelské vztahy.

  Olga Richterová

  1. Pokud uvalené sankce nejsou posvěceny RB OSN, tak nemají celosvětovou platnost, pokud se k nim nějaký stát přidá, tak přiznává, že je vazalem vrahů z Volstrýtu.
   Já už nemám přehled, kolik sankcí uvalily USA na různé země.

 3. Příčinou inflačního jevu je zbožní nerovnováha na trhu způsobená výrobou peněz nekrytých zbožím.
  V podstatě jde o formu penězokazectví státního či státem licencovaného penězokazeckého monopolu.

  Veškerá jiná odůvodňování jsou kecy.

  1. Nixon odvrhl zlatý standard (1973?), protože vrazi z Volstrýtu nemají tolik zlata, které by museli směnit za přehršel natištěných $ !

  2. Ale už několik měsíců se cena peněz (CZK) postupně zvyšuje – viz sazby ČNB. A prý že v září sazbu opět zvednou.
   Kecy ?

   1. Jistěže. V případě, že směňujete potištěné či virtuální papírky mezi sebou.
    Jejich kupní síla indikuje něco jiného.

 4. O českých finančnících.

  Starý Ken s Barbínou starou
  (v lese byli by pokryti škárou)
  přijmou zítra Staňuru.
  Předvede jim frakturu
  co udělal státní kase.
  Kdopak z nich je větší prase?
  Těžko soudit, těžko vědět
  mohl bych jít za to sedět.

 5. Vrazi z Volstrýtu (copyright Jasánek) zarazili sekeru moc hluboko, takřka 32 bilionů $.
  Pro představu : 32 000 000 000 000 $
  Na zbrojení jsou výdaje cca 800 miliard / rok, jak dlouho by umořovali dluh, kdyby tyto prachy dávali na tento účel?
  Tady je počítadlo:
  https://usdebtclock.org/

 6. Žádný miliardář na světě nikdy a za žádných okolností nebyl, není a nebude filantropem.
  Kdyby byl filantropem, nestal by se miliardářem.

  Jakmile jakýkoli miliardář začne mluvit o „úsporných“ opatřeních, která „budou bolet“, znamená to, že se svou partou chystají obrat nižší střední třídu a pracující chudinu, které si dovolily naspořit nějaké ty úspory a je potřeba je o ně neprodleně odrbat. Plus sami ještě víc zbohatnout a posílit svou moc.

   1. Miliardari ,z madarska pribehli pozvany sorosove, predtim maxvelove , /predtim dalsi , taky , pozvani slechtou a krali/, nejvyznamnejsi britove zase ze Slovenska , vyvoleny a ktery pribehli zbohatnout , taky za 5 minut , at to miliony lidi sveta stoji co chce , at treba zbouraji celou Britanii a svet..
    Filantropovat je se zbavit dani..
    Cela era od 45 je ve znameni snizovani dani a zavadeni anarchie pro bohace , aby ovladli svet . Mnozi si plati male armady zoldaku , na prevzeti moci od vlad.
    Probihalo a stale probiha vycviceni sluhu a umistovani jich do vlad ,uradu atd. ,vsude.
    Veri se volbam a to je dulezite..
    Vlady a media /i tady maji sve zajmy /,dlazdi cestu horsim vladam a ty usnadnuji bohacum realizaci padu do propasti globalizace a jine povinnosti nemaji..
    Jde o ovladani casti populace zoldaky , anarchii a bez pravidel a zakonu , bez napr .policie , uradu ,ty stoji penize , pocitace jsou levne , zkratka o nejhorsi formu moci a nejvice lukrativni. K nepreziti.
    Holandska vlada , jedna z nepredstavitelne nejhorsich a nezastavitelna , rusi vyrobu potravin, kvuli skodlivemu udajne dusiku nekde ve vzduchu..
    Kterej nepricetne nenavidi , musi a bojuje proti , za kazdou cenu. Za kazdou cenu..
    Jde vzorem ,aby dalsi vlady musely opakovat..
    Dusik je nejhorsi a hned za nim je rus. Potom , nasleduji velka mnozstvi nepratel ,oteplovani , diskriminace , lidsky prava ,zlocin je skoro vsecko , kdyz neni tak brzy bude ,vsecko je postupne nepritel , zivej clovek ,dite ,napr. , mysleni ovsem,/to provokuje vadi asi nejvic i tady, az do slepe zbesilosti , jak nahore tak…/..
    Narody jsou obklicene ze vsech stran ,v kleci aby se nemohli ubranit.
    Min. finananci Yelen vyhlasila katastrofu, / katastrofu spolupripravovala a ted se tesi , ze situace uzrala k dalsimu kroku ke svetovlade / , kdyz nebude jeste daleko vysi zadluzeni a neni vyloucene , ze jde o dalsi clanek v retezu zameru a planu tech nejmocnejsich. Republikani kongresu , samozrejme tez hraji svoji roli k uskutecneni tech planu….Ale pro zakryti , hraji roli ovsem jinou/. Jako ten dulezitej nade vse ostatni ,zasterka Druck tady.

 7. Pane šik.
  Jste příbuzní s ekonomem Otou Šikem z roku 1968.
  Předpokládám,že si dluhový strop zvednou,pořád doufají,že to Rusko ovládnou.
  Dlouho nemůžou čekat,letos musí být rozhodnuto.
  Kdyby jenom státní dluh,ale co banky,kdo pujčí státu,když banky potřebují od státu pomoci.

 8. Co FED rovnou zrušit? Před rokem 1914 to šlo i bez něho. Dokud bude dolar světová rezervní měna, dluhový strop si vláda USA vždy může zvýšit. Jak dlouho ještě to bude možné?

      1. Václav Krása

       Předsedkyně Komise EU při návštěvě v Praze uvedla, že země EU poslaly Ukrajině pomoc za 68 miliard eur, což je v přepočtu asi 1,6 bilionu korun, ale zapomněla dodat, že podíl připadající na Českou republiku je téměř 36 miliard korun. (Počet obyvatel EU je 447,7 milionů, na jednoho občana připadá asi o 357 380 Kč, podíl naší země tudíž činí 35,738 mld. korun). K tomu jsme, dle sdělení paní ministryně obrany dodali na Ukrajinu zbraně ve výši minimálně za deset miliard, zbrojařské firmy dodaly zbraně za více než čtyřicet miliard korun, které jim asi někdo zaplatil. Ještě jsme si půjčili deset miliard eur na další podporu Ukrajině. K tomu Parlament nedávno schválil zákon, že od roku 2024 budou výdaje státu na obranu ve výši 2 % HDP, což znamená zvýšení výdajů z roku na rok o 50 mld. korun. Náš průmysl se militarizuje, a tak se nebude vyrábět to co by lidé kupovali, ale výrobky, které budou určeny ke zničení ve válečných zónách.

       1. Ještě by se hodilo uvést sociální dávky pro naše národní hosty, ubytování, strava a ošacení zdarma, dotace firmám, které národního hosta zaměstnají a zdravotní pojištění zdarma.
        A k tomu sice ne de jure, ale fakticky naprostá beztrestnost.

        1. Jak uvedla mluvčí ÚP ČR, bylo k 5. dubnu letošního roku vyplaceno v rámci humanitárních dávek 10 865 milionů korun. Další výdaje jsou spojené se zdravotní péčí. Stát za loňský rok zaplatil pojišťovnám za uprchlíky z Ukrajiny pojistné ve výši 4,49 miliardy korun. Běženci čerpali zdravotní péči za zhruba 1,9 miliardy Kč. Obdobně je tomu ve školství, kdy normativ na žáka je velmi přibližně (je celá škála normativů) 50 tisíc korun ročně, a protože zde na základních a středních školách studuje přibližně 58 tisíc studentů z Ukrajiny, lze lehce dovodit, že výdaje činí asi tři miliardy korun.

         Václav Krása

         1. Nikde se nedozvíme, jestli těch skoro 11 giga bylo za letošní 3 měsíce („bylo k 5.dubnu vyplaceno“), nebo za jak dlouho.
          Ukrajinských „studentů“ je nejspíše mnohem víc.
          A navíc potřebují asistenty a překladatele.

     1. Poucka opakovana do omrzeni .
      I v ucebnicich. Diplomy z toho taky.
      Svetovou krizi v 1929 zapricinila nadvyroba .
      Komunisti to tvrdili taky..Nikdo se ani nepousmal..Ale .Kdyz.
      Delnici pracovali a pracovali , vsecko vyrabeli a pak si nemohli skoro nic koupit.
      Delsi dobu ten socialismus vypadal podobne..
      Je to zpatky.
      Co delaji napr. nezamestnany holici ? Sou na holickach.
      Jeden nejdrive myslel , ze pomoc ukrovi slouzi , aby ten sel na rusa , ale ve skutecnosti ta pomoc slouzi ke zbankrotovani naseho a jinych,taky EU statu. Usa klickujou mezi dluhem a valkou.
      President je hlidanej , protoze az podezrele casto, se snazi nekam utect..
      A desertovat z funkce , kdyz jde do tuhyho..
      Zelinare asi nechaji vsecko prohrat , nechteji mu dat uplne vsecko .
      Jak tohle asi dopadne..Ted se navic zjistilo , ze je malo vody na svete a zrejme prijde zakaz brat vodu z Vltavy..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *