26 května, 2024

Sbohem vinařská kulturo

Zajisté jste už zaregistrovali nejnovější nápad naší nejskvělejší, nejschopnější a nejhodnotnější vlády, která chce zavést spotřební daň na tichá vína. Tedy na všechna normální běžná vína, která má u nás na jižní Moravě ve sklípku každý vinař. Mluví se o dani ve výši asi dvacet korun na litr. Už jsem zaregistroval bilbórd, kde vinaři varují Stanjuru, aby na Moravu nejezdil… Tenhle nápad je taková sviňárna, že si ho dneska rozebereme podrobněji.

Těch pár vinařských oblastí u nás jsou oblasti hraniční. Oproti Středomoří se tu vínu daří vlastně jen tak tak. Nikdy nebudeme konkurenceschopní v cukernatosti hroznů. Vinná réva se u nás nadře, aby v těch kuličkách bylo dost fruktózy na kvašení. Chce to hodně péče, réva se nesmí přetěžovat, běžně se hrozny probírají, aby jich nebylo na jednu rostlinu moc a červené víno u nás nevyjde ve vysoké kvalitě skoro nikdy.

Ale právě tyto hraniční přírodní podmínky se nakonec obrátily v největší výhodu našich vín. Nejlepší vína u nás koupíte od malých vinařů, kteří jsou zároveň vinohradníci. Víno dělá příroda. Vinař už to jen více či méně zkazí. Malý vinař/vinohradník se svoje rostlinky i svůj sklep postará lépe a pečlivěji než velká firma. Tam sice mají hromadu techniky, řízené kvašení, nerezové tanky, mají k dispozici laboratoře a spoustu látek, kterými dokáží optimalizovat chuť a stabilizovat produkt v lahvi, ale stejně ničím nenahradíte stálou teplotu ve sklepě a lidský jazyk, který ochutnává. Zároveň se u nás nejde na regionální vína, ale na odrůdová. Právě kvůli tomu, že je každý rok úplně jiný, je třeba pěstovat různé odrůdy. Je běžné, že i malý vinař s padesát demižony ve sklepě, tam má deset odrůd a ještě to rozděluje po jednotlivých letech.

Pokud na Moravě přijdete do vinného sklípku ochutnávat mladá vína, měl by vám vinař nabídnout z celé škály odrůd a vy byste si měli říci, co vám chutná. Každý jazyk je jiný. Droboučké sekretářce z pražského korporátu bude chutnat něco úplně jiného než dvoumetrovému horníkovi z Ostravy. Dobrý vinař zjistí při ochutnávce vaše preference a pak vám podle toho bude nabízet. A protože je každý rok jiný, vyjde víno každý rok jinak a každý rok vás čeká nové dobrodružství při hledání ideálního vína pro vás. Proto se chodí po sklepních uličkách, proto se dělají různé košty a dny otevřených sklepů, protože přesně takhle má vypadat český přístup k vínu. Najít si to, co mi chutná, domluvit si s vinařem pravidelné dodávky a pak během roku vychutnávat, jak se víno vyvíjí. Kdo u nás rozumí vínu, toho nezajímá etiketa, ale chodí po sklepích.

Tohle je přirozenost. Takhle se to vyvinulo. Malé sklepy, malé vinohrady, malí vinaři. Ale velká škála odrůd a ještě větší škála chutí. Naše vína běžně vyhrávají mezinárodní soutěže, ale skoro nikdy nevyhraje žádné víno dvakrát po sobě. Vyhraje někdo jiný s jinou odrůdou, protože přírodní podmínky se rok od roku liší.

V dnešní globalizované době se samozřejmě s malým sklepem neuživíte. Jakmile začnete dělat víno na kšeft, tak zjistíte, že vám stát uložil tolik předpisů a podmínek, že se musíte sakra ohánět a vyrobit hodně vína, abyste pokryli náklady. Proto se většina vinařů vínem jen přiživuje. Mají to jako koníček. Jsou sdružení v nějakém vinařském spolku, který zastřešuje předpisy a několikrát do roka udělají nějakou akci s otevřenými sklepy. Tam pak koupíte špičkové víno, které by vás jinak stálo tisíc korun za lahev, za stovku litr. Bez problémů. Já osobně jezdím za jedním takovým vinařem z Chvalovic, který vyhrává všechny místní soutěže a ve svém sklípku má dvacet demižonů… Ale co odrůda, to nektar.

A teď do toho přijde vláda s nápadem na spotřební daň… A zase se jí podařilo naštvat naráz malé i velké.

Pro velké je to především konkurence z ciziny. Většina států produkujících víno ve velkém samozřejmě žádnou spotřební daň nemá. Zároveň mají hodně slunce, tím pádem hodně cukernatosti a tím pádem se nemusejí moc namáhat s výrobou. Víno je levné a dopravit ho k nám ve velkém, stojí pakatel. Jestliže se každá lahev vína u nás zdraží o patnáct korun, tak to na prodaném množství bude hned znát. Co si budeme povídat, většina vína v supermarketu je spíš z těch levnějších, protože průměrný konzument se chce spíš připít než vychutnávat.

Malé vinaře, ty zničí byrokracie. Kdo nevíte, jak to chodí se spotřební daní, navštivte první pěstitelskou pálenici. Tam vám vysvětlí, jak to celní správa dělá, aby se náhodou někdo neobohatil na státní úkor. Daňový sklad, předem složená záloha daně na budoucí vyprodukovaný líh, šílené papírování, časté a brutální kontroly, které vůbec nepočítají s tím, že se mění poměry. Urodí se víc ovoce, lidi by ho chtěli vypálit, ale běda, vy máte složenou zálohu na menší množství lihu a pokud to jen trochu překročíte, pokuty jsou tvrdé.

Úplně si představuju, že tohle už bude pod rozlišovací schopnosti pana ministra Nekuly a spotřební daň z tichých vín bude prostě zařazena do stejných pravidel jako daň z pálení. To bude konec vinařské kultury. Úplně vidím, jak sedmdesátiletý stréc, který umí vyrobit úplně dokonalý moravský Muškát, bude nucen kvůli svým tisíci litrům vína vyplňovat papíry a přihlašovat se u celníků. Nebo můj kolega, co běžně chodí do práce…

Dopadne to, jak musí. Každý si bude dělat trochu vína pro svojí spotřebu a přestane o sobě říkat, že je vinař. Pár známých bude vědět, že něco má a budou si k němu pokoutně chodit. Najde se i dost uvědomělých udavačů, kteří brzy rozvrátí i vinaření přes přátele… pár pokut a bude to. Vinohradů se postupně zmocní velcí hráči, kteří budou schopni vypapírovat tu spotřební daň. Aneb… deagrofertizace zemědělství v praxi… pro zničení Babiše není žádná zemědělská oběť dost velká. Koncerny zůstanou, jen dividendy půjdou do ciziny.

Se zničením malých vinařů půjde do kytek i vesnická jihomoravská kultura, protože všechny ty košty, jarmarky a hody jsou spojené právě s vínem. Vláda si vybere pár mrzkých miliard, z nichž větší půlka padne na důslednou kontrolu, jestli někdo se spotřební daní nepodvádí… celníkům bude vyhovovat, že zůstane Znovín či Lahofer, protože kontrolovat několik velkých firem je lepší než stovky malých… no a já můžu pomalu začít psát knihu o vinařství, protože za pár let už bude veřejnost znát moravskou vinnou kulturu jen z mých popisů.

Hele, oni prostě zničí všechno. A to jen proto, že je drží Česká televize a další libtardí intervjuci. Drží je malá, ale dobře organizovaná skupina vlastizrádců, kteří se tetelí z toho, sloužit cizím pánům. Ti si budou ohřívat polívčičku i na spáleništi. Národe, zrychli to probouzení. Alternativo, zrychli šíření informací. Vyhoďte z okna televizi, odhlašte televizní poplatky a posílejte to těm, kteří vám přinesou to, co vám velká média s chutí zamlčují. Jestli s tím trochu nepohneme, tak nebude co zachraňovat.

Víte, co je příští na řadě… daň z nemovitosti…

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

287 thoughts on “Sbohem vinařská kulturo

 1. Blbíš a propaganda aneb bordel jak na kolečkách!

  Ta oboustranná propaganda (UKáček, Rusů, nebo těch sdělovadel vůbec) jak to tak dneska čtu je fakt už na Chocholouška.

  Třeba dneska sem četl u přítele Bavora, tohle:
  …“v takovém případě Zalužnij nechce s ofenzivou spěchat. A chce si ponechat rezervy a pokusit se s těmito rezervami udržet frontu, ale místo toho se na velkém střetnutí bude muset podívat do očí svým západním „partnerům“, kteří mu dali stovky tanků, stovky děl, tisíce obrněných vozidel a automobilů v očekávání, že on jim zajistí drtivé vítězství nad Ruskem.

  Nebo jinde třeba tohle:
  “Po včerejších zprávách o zaklínění nepřítele jižně od Artěmovska se dnes objevují zprávy https://t.me/kharkiv_pervaya/5142 , že se Ozbrojené síly Ukrajiny snaží postoupit v akčním pásmu 4. brigády a podařilo se jim projít několik set metrů, ale díky hrdinství PMC, kteří přišli na pomoc, byl průlom zastaven. Aktivita ozbrojených sil Ukrajiny na křídlech je očekávaná a předvídatelná – rezervy se již dlouho shromažďují v oblasti Konstantinovka, Chasov Yar, Rai-Aleksandrovka a na Severském výběžku. Nyní budou sloužit k protiútokům za účelem stabilizace fronty. Pokud to bude možné, pokusí se omezit pronikání našich jednotek na severozápad a jihozápad od Artěmovska. Na průběh nepřátelských akcí může mít vliv i pokračující veřejný konflikt o munici v oblasti Artěmovska.”

  A jak se s těma „stovkama“ a „tisícema“, nebo s tou „očekávanou a předvídatelnou aktivitou UKáček“ vypořádává samotná ruská armáda, která má podle našeho Kchódla ve všem převahu?

  No jak … dyť je to prej jenom opotřebovací taktika, kdy si ten západní šrot nechávaj UKáčkama vozit ke zničení pod nos na Donbas. Zároveň maj nadvládu ve vzduchu a v raketách, ale mně se spíš zdá, že si UKáčka po tý svý Ukrajině jezděj jak uznaj za vhodný … dokonce dlouhatánskýma vlakama s obrněným šrotem, municí a naftou!!!) po nezničených kolejích! Přitom na to všechno ukrajinský hemžení prej kouká Rusák s převahou shora různejma setelitama, dronama a letadlama a … a nic, ale přitom nám neopomene zároveň ukázat, jak se Kinžalem přesně trefí do nějakýho pro válku bezvýznamnýho trafa či sloupu VN někde v zapadlý části UK… Ale hlavně, že má Rusák převahu, přitom třeba tu současnou „očekávanou a předvídatelnou aktivitou UKáček“ raději přenechává Wágnerovcům a ti všichni tam u Donbasu mřou jak kokoti rukou společnou a dokonce prej i bez munice, kterou jinak ruská armáda má taky habaděj. Rozumí tomu tady někdo?

  A pak se dočtu, že to vypadá třeba takhle:
  …“ během dne letadla uskutečnila v oblasti“, jen si to představte, …“deset vzletů a dva vzlety vrtulníků …během dne bylo zničeno přes 240 ukrajinských vojáků a žoldnéřů, tři bojová obrněná vozidla, čtyři vozidla a také jedenSAU Gvozdika.“

  Když tedy pominu ten krásnej zásah Kinžalu (nebo jak se to vlastně jmenuje) na to už vzpomínaný trafo, tak si rozhodně na zadek nesednu, protože výsledek toho ruskýho vychvalovanýho převahovýho bojování je opravdu famózní. Prostě, propaganda jak stehno … jen škoda, že na obou stranách mřou lidi … asi proto, “… že lidí je jak sraček“. Za mýho mládí se tomu říkalo … “bordel jak na kolečkách“ … jinak si to vysvětlit už neumím.

 2. Tak už zase nejsou lidi
  výrobci se po nich pídí
  každý už má práci jinou
  vyřeší to Ukrajinou.
  Dymo, Igor, Petro, Vasyl
  v zemi české sémě zasil;
  Vira, Nadja, Kvitoslava
  pracovnice žádná sláva
  malé bejby kolíbají
  na vše u nás nárok mají.

  1. Obdoby tohoto patoku byly všude. Na slovensku Nitranske knieža, jinde na moravě Velkomoravské, češi si podle toho pojmenovali hudební skupinu, Pražský výběr ve vinné formě byl excelentní patok.

     1. Kupodivu, co se dalo pít byl úplně suchý bílý Karel IV. z Vinařských závodů ve Starém Plzenci. Na tehdejší poměry, samozřejmě.

  2. Znám jen Ostravský kahan. Leč vzpomenuv na starého Magdona, neměl odvahu ochutnat.

   Zajímavé,že Bezruč nezmiňuje mladého. Ten se možná ušlastal zamlada. Mladým to do čtvrtého stupně podle Jelínka netrvá dlouho.

  3. Jo.
   A taky Enzyán, Angeliku, Rybízové, Jablečné, Šumavské bylinné hořké (22 vybraných bylin).
   Posledně jmenované mi poněkud zhořklo, když jsme byli během ZVS v pěti lidech dočasně (na pár dní, na nějakou soutěž) převeleni z východních Čech do Tábora.
   Na cestu (3 dny na cestu jsme dostali ☺) jsme se patřičně zásobili výše uvedeným lahodným mokem,
   takže v průměru na každého z nás připadlo 4,4 ks byliny.
   Aby jsme dorovnali skluz v počtu bylin na kus, nahradili jsme to množstvím lahví.
   Takhle jsem blil během ZVS už jen jednou, kdy jsem po 3 měsících v kasárnách bez vycházek a ještě o den svých narozenin dostal konečně vycházku.

  4. Kahan samozřejmě pamatuju. Nejoblíbenější víno ve vinárnách byla „červená svíčka“, tedy Kláštorné červené a musím říct, že mi chutnalo. Na zábavach, ale i v obchodech, byla docela oblíbená Romance (bílá i červená). Na zábavách stál litr této dobroty koncem 70. let 25, později 30 Kčs za litr. Vstupné bylo od 10. do 20. Kčs. Tedy žádná láce. Metr tesilu na planďáky dvojité šíře stál 250 Kč, vlna 400 až 500. Kamoška mi to šila za za 70 Kčs za práci. Malá štamprla stála na zábavě „v pekle“ na tajňačku 1 – 2 Kčs.
   Kluci z jihu, spolužáci, občas samozřejmě vozili sudovky, občas různé kvality. Dobré víno a burčák jsem poprvé ochutnal, když jsem nastoupil 10.10. do Hodonína na stavbu DTD Hodonín, kterou ale nikdo nenazval jinak, než TATRA…

   1. Tyhle vína znám, taky jsem je pil a snad díky tomu jsem si k vínu nikdy vztah nevybudoval.

    Jednotkou kvality bylo, „motám se“.

    K vínu jsem si vybudoval vztah až mnohem později v Chorvatsku na Pelješaci, kde jsem z nedostatku kvalitního piva přetryskoval na tamější kvalitní (tehdá) laciné červené víno (Dingač). Moje zamilované bylo vstát časně, nasbírat, natrhat si k snídani fíky, nalít si skleničku vína a pozorovat moře a lodě na něm, poslouchat cikády, číst Ilias…

 3. Právě v Bille koupil Jablka zelená Golden Delicious, 2kg, druhá jakost, původ ČR, odbytové družstvo ovoce Český ráj. Nic obyčejnějšího nebylo, ani jiný obyčejnější obchod.

  Když projíždíme Jihočeskem tak tu a tam nabídka. V sezóně. Koupit drůbež „ze dvora“, kdepak, kde nic tu nic.
  Ale třeba se nějak dá. Třeba přes Darknet…. Po jablkách a slepicích agenti ještě nejdou…

  1. Já vzal ze sklepa poslední jabka dnes a dal je kamarádovi na štrůdl. Ale nebyly ještě vůbec svraštělé. V soboru jsme oloupali poslední podzimní cibuli na guláš (daŇčí) a brambory jsou pořád jak na podzim. Trošku klíčí, ale nic moc. Část (malou) zasadím no a zbytek uvařím a skrmím slepicím. Spoustu jablek shnilo v sadu, pro sebe a pro děcka jsem natrhal tak dva metráky a asi tři metráky jsem dovezl do moštárny a nechal udělat a pasterovat mošt. 18 Kč za litr včetně sáčku s kohoutem. Vypouštěcím. Měl jsem toho cca 170 l a vydržel doposud. Samozřejmě jsem většinu rozdal. Na kvas nebo víno jsem se vykašlal, protože jsem vlastnoručně nasbíral cca 3 metráky trnek. Teklo to průměrně – 13 l ze stovky. Za litr gořalky cca 50% jsem platil asi 140 Kč vč likvidace výpalků. Ale musel jsem si dovézt vlastní dřevo.

 4. Včera a dnes je to tady především o víně a k tomu já nemám celkem nic, ale objevilo se dnes něco hodně zajímavého ke včerejší přehlídce. Sice jsem ji sledovala v přímém přenosu celou, ale toto mně netrklo. Omlouvám se tedy za OT….
  https://www.youtube.com/watch?v=pjSVJxiUtXg
  P.S.
  Mezi třetí až pátou minutou nesou vlajku RF a SSSR jako vždycky na začátku VP. Jenže, předcházející roky byly obě neseny rozvinuté, avšak letos byla rozvinutá jen vlajka SSSR a vlajka RF byla nesena svinutá.
  Kdo někdy sledoval Pjakina, tak nejspíš zaregistroval jeho stesky na trikoloru (ofiko vlajku RF), kterou nazýval vlasovskou a nikoliv ruskou. Říkal, že je to známka toho, že RF není suverénním státem.
  To co proběhlo včera vypadá jako jisté oznámení světu, že Rusko se suverénním státem právě stalo.

   1. Pro někoho je možná normální i lhát bez důkazů,
    jinak nechápu, proč jste tu JannuJ tak odbyl a co tím sledujete….

    NEBYLA zavinutá i minule (v 2022).

    0:15 v odkazu lze vidět jasně, že pravdu má jannaJ, v 2022 ještě vlály obě:

    https://video.aktualne.cz/vojenska-prehlidka-na-rudem-namesti-v-moskve-9-kvetna-2022/r~64b95d6ecf8011eca89f0cc47ab5f122/

    V 2023 nakonec i ten jediný tank měl vlajku….,
    symboly jsou asi i pro ruské důležité, stejně jako výběr hudebního doprovodu…

    1. Notak, když se nosiči na konci zařazovali v roce 2023, ještě byla nesena, tak vlajka je evidentně rozvinutá a to už JannaJ neuvádí záměrně, aby také mohla okusit, jaké je to lhát. Chápu, że míra zavinutí nemûže být podložena názorem. Tak jsme si nalhali do kapsy a já se teda omlouvám.

  1. „… vypadá jako jisté oznámení světu, že Rusko se suverénním státem právě stalo.“

   Ano. Řekl bych, že tak napůl. Stará vlasovská vlajka zmizela a nová rudá ještě není oficiální.

  2. Stejně tak 2021 https://www.youtube.com/watch?v=3Y5HurvGouc a kdykoliv předtím.
   A máte pravdu, toho zavinutí jsem si všiml snad jako prvního výrazného fenoménu přehlídky. Vlastně druhého, tím prvním byli „podivní“ civilní mladí muži, kteří se kolem VVP „motali“ při příchodu na tribunu před zahájením přehlídky a měli s sebou nějaký divný předmět – takovou „krabici“. Samozřejmě nemám na mysli ty prezidenty některých zemí bývalého SSSR.
   Třetím byla chybějící vojenská technika a především letectvo.
   Ale o tomu už tady byla řeč včera.

   No, a Pjakin – jedině RUDÁ!

   1. Ve včerejším projevu VVP to vlastně zaznělo…..“Rozhodnutí suverénní, silné a nezávislé země.“

    cit.:
    V prosinci loňského roku jsme navrhli uzavření smlouvy o bezpečnostních zárukách. Rusko vyzvalo Západ k čestnému dialogu, k nalezení rozumných a kompromisních řešení a k zohlednění zájmů druhé strany. Vše marně. Země NATO nás nechtěly slyšet, což znamená, že ve skutečnosti měly úplně jiné plány. A my jsme to vnímali.

    Otevřeně probíhaly přípravy na další trestnou operaci v Donbasse, na invazi do našich historických zemí, včetně Krymu. Kyjev oznamoval možné získání jaderných zbraní. Blok NATO zahájil aktivní vojenskou činnost na území, která s námi sousedí.

    A tak vznikala zcela plánovitě pro nás nepřijatelná hrozba v bezprostřední blízkosti hranic. Vše nasvědčovalo tomu, že střet s neonacisty a banderovci, na něž USA a jejich společníci vsadili, bude nevyhnutelný.

    Opakuji, viděli jsme, jak se rozrůstá vojenská infrastruktura, jak tam začaly působit stovky zahraničních poradců, jak přicházejí pravidelné dodávky nejmodernějších zbraní ze zemí NATO. Nebezpečí narůstalo s každým dnem.

    Rusko agresi preventivně odmítlo. Bylo to vynucené, včasné a jediné správné rozhodnutí. Rozhodnutí suverénní, silné a nezávislé země.

   2. Určitou symboliku měla zřejmě zřejmě i ta chybějící vojenská technika…odtud až tam jsme došli.
    V předcházejících letech ukazovali vše co mohli aby naznačili….nehrajte si s námi.
    A teď….my jsme vás varovali a všechno to další si přeberte jak chcete.

    Chybějící letectvo bych si možná vysvětlila zákazem letů nad Moskvou během přehlídky.
    Píšete o chlapcích s kufříky, všimla jsem si minimálně dvou a také toho, že víc než kolem sebe koukali nahoru a do oken nebo po střechách to nejspíš nebylo.

  3. Že by se Rusko vracelo k srpu a kladivu je dost nepravděpodobné. Ale taky mě ta zavinutá vlajka zaujala, asi to má nějakou speciální heraldickou symboliku.

   Jako výborný vtip se dá brát nasazení jediného tanku T34 na celou monstrózní přehlídku…asi to má znamenat, že i se starými vraky Rusko zvítězí…

   1. T-34, stejně jako znamja pobedy jsou symboly vítězství a přehlídka tak začíná každý rok. Nehledal bych v tom jinou symboliku.

   1. Já tenkrát zvracela z okna, jinam bych nedoběhla . A druhý den to správce ubytovny vyšetřoval, ale já si to nepamatovala, tak jsem se ani nemohla přiznat a nechtěli nás pustit domů, až jeden, co dělal na KV KSČ( domníval se, že jemu se nemůže nic stát) tak to vzal na sebe, jinak jsme zavření na ubytovně dodnes. A pak mi to řekli a já se styděla , no situace. Od té doby piji tak aperitivy, maximálně 2 decky.

  1. Re: Ládik!!!

   Hlasité víno má naprosto perfektní čisticí účinek na nosní dutiny.
   Tedy při tom zvracení…
   To se jeden nestačí divit…

  2. Po dobrém víně nemůžete zvracet, po něm můžete mít ráno jenom hlad. A taky vás nemůže bolet hlava, po dobrém víně. Vím, o čem píšu ☺

    1. Víno zpět se jícnem vrací
     someliér tiše zvrací;
     šichta byla dneska dlouhá
     z pisoáru plná strouha
     teče volně ke vpusti.
     Sítko ji však nepustí.
     Extra velké kousky masa
     mezi nimi biomasa
     (hrudky chleba, rukola);
     teď to stříká dokola
     v kachličkách u pisoáru
     není vidět bílou spáru.
     Uklízečka přísně kárá:
     a co tamta hnědá čára?

   1. Víte co, kupte si teď vína v Albertu, mají Waldberg, Gotberg, už prý od 89,90. Tohle jsou dobrá vinařství, tak to zkuste 😉

 5. Daň na víno nebude, podle sdělení oligarchy Lukačoviče „vinařská lobby“ uspěla.
  Kolikátý že to byl pokusný balónek jenom od začátku roku? Začínám se v duchu omlouvat bábovi za moje opovržení při řízení covidových opatření hrr sem, hrr tam. Bejt tam tito, tak dneska začínáme na výjimky cestovat mezi okresy.

  1. Co si to tam ten Kovanda dovolil za dezolátský graf? To bude muset zase sám fiallah uvádět statistiku na pravou míru. Jinak by si kdejaký pomýlený frustrát z grafu snadno dovodil zavádějící proruSSký narativ, že dluh v % HDP od nástupu Babiše do vlády v roce 2013 setrvale klesal až do začátku covidu a i při předání vlády pětidemolici byl nižší než když Babiš ve vládě začínal. A dokonce tam má i vývoj za rok 2022, což už je vysloveně za všemi limity svobody projevu v demokratické společnosti.

  2. Nu, a nyní se položme na otázku – kdo z tzv. „opozice“ či „alternativy“ bude ochoten vyzvat ke generální stávce a začít za tím účelem spolupracovat se všemi odborovými frakcemi a s politickými stranami?

   Rajchl to 100% NEbude.
   Možná Paroubek, nebo Foldyna…

    1. V Bohemii je je pozdě nebo brzo téměř vždycky … Navíc se vůbec nic dít nebude. Mimo pár komentářů v diskuzích, nic. Nakonec proč, a popravdě, kvůli komu…

 6. Téměř absolutní nasranost zdejšího publika.
  Na Pálavě jsem byl asi před šedesáti lety, ožral jsem se přímo ve sklípku že jsem pak nemojl najít svůj spacák na kopci. Pak jsem píval ve vinárnách asi do sedmadvaceti lety a pak jsem přešel na vodku. Tu drahou. Kdy ji,piju tak jedenkrát za tři-čtyři měsíce tak mi nevadí. Jinak nepiji nic. alkoholického – pivo jsem pil jenom na vojně, protože v kasárnách nebylo nic jiného k dostání. Praktiky jsem abstinent.
  Takže se nemohu účastnit zdejší diskuze. A taky viz první věta. Nediskutuji o ničem, co nemohu posoudit.

  Dneska tedy budu mít víc času – napíšu o zkušenosti s pokládádaním kytek u památníku sovětskýcxh vojáků s svatojiřskou stužkou na košili. Žádné dobrodružství, žádné excesy. Asi šest policistů cca 200 metrů daleko od centra dění. Památník nepostrejovaný, uklizený. Květin poměrně dost. Nikdo je nevyhazoval.

  1. Houby abstinent, kocoure. Měl jsem to podobné než jsem toho koníčku zcela zanechal (mimo občasné malé štamprličky na trávení) a tehdy mi můj pan doktor vysvětlil, že jsem taky alkoholik, neb je to kvartální pití.

    1. Ale kdeže. Kvartální alkoholik chlastá sice jen jednou za několik měsíců, ale pak se opakovaně ztříská tak, že se domů vrátí až za tejden, špinavej, poblitej a pomazanej i ostatními tělesnými výměšky, okradenej, bez brejlí a bez bot.

    2. Já jsem alkoholikem dle harmonogramu třísměnného provozu. Dva týdny mimo víkendů ani kapku, týden kapek více (ale rozumně). Víkendy všechny s nějakou tou kapkou.

     Je na to také nějaký název ?

  2. Kdyby zabloudil primář antialkoholik Nešpor k nám do komory, tak ho raní mrtvice (mozková i srdeční) jen z toho pohledu. kdyby viděl certifikovaný sklad vína společnosti Merlot, kde mám také uloženo cca 500 lahví bordeaux, volal by policii, BIS a EU do Bruselu (nevím kam dřív).
   Nu a co, dělá nám to dobře, lékaře navštěvujeme jednou ročně na kontrolu (Labuť ani to ne), žijeme…..
   Ať nám abstinenti vlezou na záda, nic jim nevnucujeme.

 7. Pro ty, kteří roní slzy nad mentální úrovní našich vládnoucích politiků…

  “ Už to přestava byt srandovni a začina se z teho stavat fraška. Že je stary Biden zplantany, nevi, kudyma ma odejit od pultu anebo z červeneho koberca, zme si zvykli, píše bloger Ladislav Větvička.
  Fčil se ovšem zda, že aji ta robka, co by ho připadně měla nahradit, lapla tu nakazu od svojeho šefa.

  Bo normalni člověk přece nemože pronest tento kličovy projev:

  „Today is today. And yesterday was today yesterday. Tomorrow will be today tomorrow. So live today, so the future today will be as the past today and that is tomorrow…“

  „Dnes je dnešek. A včera byl dnešek, ale včera. A zítřek se pro nás stane dneškem, ale zítra. Žijte tedy dnešek tak, aby dnešní budoucnost pro vás byla jako včerejší dnešek, jen zítra…“

  Docela se obavam teho, až ten dědeček skonči a nahradi ho tato užasna filozofka.

  Zlaty Jakeš na Červenem Hradku…“

  https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/vetvicka-zda-se-ze-ameryka-ma-jeste-skvelejsi-vudce-nez-zme-cekali-/

  To je jen tak pro útěchu, takový malý kapesníček na otírání slzí. Není to jen u nás. Lipavský je silné kafe, takový odštěpek vepřové hlavy Posselta (ta podoba), ale tahle pani…

  1. Lidstvo se nijak neposouvá, podobné heslo pochází od komunistů z 50. let( země kde zítra znamená včera) a krásně ho parafrázovala Helena Růžičková, když přijela delegace do kravina v Troskove komedii Slunce seno…

   1. Jako, on ten originál není o moc lepší =D
    https://nypost.com/2023/04/26/vp-harris-has-head-scratching-moment-during-abortion-rally/

    „…So I think it’s very important — as you have heard from so many incredible leaders — for us, at every moment in time, and certainly this one, to see the moment in time in which we exist and are present, and to be able to contextualize it, to understand where we exist in the history and in the moment as it relates not only to the past, but the future…“ – Kamala Devi Harris

  2. No, myslím že naše mini stryně, Dlouhosádlová, nebo tak nějak, nebo paní předsedkyně, kříženec prasátka pekari a krávy, ve své inteligenci za těmito výroky příliš nezaostávají.
   A myslím, že ten panteon by mohl být dost rozsáhlý.
   Namátkově jen třeba ta europoslankyně, která svou kampaň postavila na tom, že chce šukat, nebo zděšená Milka. Místopředsedkyně posranecké sněmovny asi také nebude nejostřejší tužka v penálu.
   O Kamale se říká, že se ke své funkci prosouložila. Tedy kromě další vynikající kvalifikace, že není bílá.

   1. Toho parazita z blogů Idnes občas dobře natře pan Nožička, teď třebas takhle:
    „… Dnešek však byl v této souvislosti po mnoha letech jistou výjimkou. Skladník Karel, coby šedá eminence tohoto uličního výboru, se dnes rozhodl svolat všechny členy do své oblíbené čajovny, aby zhodnotili mimořádně kvalitní projev nového českého prezidenta k výročí osvobození, které však ti nejuvědomělejší z nich považovali spíše za začátek nové okupace, která byla mnohem horší než ta v období 1939-1945….
    https://nozicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=801503

    1. Bylo jim totiž trapné připomínat si porážku země, která je dnes nejvlivnějším členem Evropské unie a jedním z našich největších přátel. A co hůř, na její porážce se tehdy podílela fašistická země, jejímiž občany (včetně v NHL hrajících hokejistů) dnes každý slušný člověk pohrdá.
     Zdroj: https://nozicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=801503

     Geniální.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *