30 května, 2024

Tak zase nic…

Jak dlouho už na Rusko uplatňuje Západ sankce? Dlouhé roky. Zákaz vývozu zemědělské produkce, omezení pro banky, omezení pro Gazprom, který se v Evropě musel rozdělit na různé dceřinky a dovolit vstup jiným investorům. Leitmotiv je stejný, pomocí sankcí dosáhnout změny ruského chování. Pomohlo to? Ani trochu. Rusko svoje chování změnilo, ale nikdy nepřilezlo s prosíkem. Když sankce zasáhly jejich potravinářský sektor, tak si vybudovali svůj. Když sankce zasáhly jejich těžební sektor, tak si vybudovali svůj. Když sankce zasáhly toky zboží, udělali jiné cestičky. Možná horší, ale jiné.

Pak začala válka.

A hned od začátku se naši představitelé dušovali, že teď to konečně zabere. Udělají se sankce, jaké svět ještě neviděl. Ukrajině pošleme zbraně, aby se mohla bránit agresorovi a agresora vyhladovíme, aby nebyl schopen dál bojovat. Pamatujete těch zbožných přání, jak prý ruským jednotkám tu došla nafta, tu došlo jídlo, jak už mají jen síly na další tři dny… a pak se asi mělo něco stát a už to mělo být dobré…

A včera jsem slyšel toho kašpara Stoltenberga, kterak varoval, že válka na Ukrajině může trvat měsíce i roky…

Tak zase nic, že jo? Zase se nestalo to, co si všichni přáli. Rus místo aby vyhladověl a se staženým ocasem odtáhl, tak přisunul další armády, zkrátil frontu a teď loví americké a francouzské  žoldáky v Mariupolu.  Místo aby se mu zhroutilo zásobování, tak změnil taktiku. Místo aby rychle útočil, tak metodicky ničí infrastrukturu – nádraží, sklady s palivem, výcvikové objekty.

Také nějak utichla zbožná přání, jak Putina sesadí jeho generalita. Jak ho někdo zabije a bude palácový převrat. Jak budou obyčejní Rusové nespokojení a půjdou demonstrovat před Kreml. Sankce tomu napomohou, obyvatelstvo svrhne brutální ruský režim…

A hle, Putinova popularita trhá rekordy… místo, aby byli nespokojení Rusové s Putinem, začíná se náš cenzurovaný internet hemžit nespokojeností našich obyvatel s naší vládou. Místo aby sankce dopadaly na chudáčky Rusáčky, tak ještě víc dopadají na nás. Místo aby sankce ukázaly na prohnilost, zkorumpovanost a ztrouchnivělost Ruska, tak poukazují na všechny naše hříchy posledních třiceti let. Ukazují, že my nejsme připravení být bez ruské ropy a plynu. To my na Západě jsme si zvedli cenu všeho, zatímco Rusko do zbytku světa dodává suroviny za standardní ceny a standardních podmínek. Rusko dodalo na Západ z první čtvrtletí o čtvrtinu méně plynu než obvykle a vyinkasovalo čtyřikrát tolik peněz. Jo jo, fakt to tady děláme všechno dobře.

Potopíme ruskou měnu, zamrazíme ruské devizové rezervy v zahraničí, spustíme zničující inflaci… hurá, už se to podařilo, dolar byl za 80 rublů a teď je za 120. Odstřihli jsme Rusko od SWIFTu, nemohou se dostat ke svým dolarům na účtech zahraničních bank. Vsadím se, že přesně tohle radili našim vládám všichni ti nobelisti za ekonomii. A pak šup, Rusko přešlo na platby za plyn v rublech….

Jak je to dlouho, co se mluví o odstřižení Ruska od SWIFT? Osm let? Po celou tu dobu jsem ani jednou neslyšel jakékoliv varování, že celá tahle šaškárna se dá zneutralizovat jednoduchou vyjebávkou – přejít na rubl. Žádný slovutný ekonom to ani jednou nikde neřekl a nevaroval před tím. Jo, kolik že stál dolar včera? 75 rublů? Jaká že je teď v Rusku inflace? Je fakt ještě pořád vyšší než u nás?

Musíme Rusko izolovat… Celý svět jde s námi. Takhle to bylo v titulkách. Svět se odvrací od Ruska. A ejhle, od Ruska se odvrací čtvrtina zemí s jednou sedminou obyvatel. Šest miliard obyvatel se nikam neodvrací. Ti naopak doufají, že ruské příjmy budou využity na vybudování nových tras, nových terminálů a nových příležitostí bez mistrování o lidských právech.

K tomu pomalu leze ven přesně to, co říkal Martin Koller – že slabý se proti silnému může bránit jedině taktikou ISIL –  smíchat vojsko s civilisty, aby nebylo poznat, kdo je kdo a pak představovat znepokojenému světu válečné hrůzy. A všichni ti analytici, kteří tohle Zelenskému doporučili jako skvělou taktiku, tak očekávali, že celý svět společně zatlačí na agresora, aby toho nechal…

Jenže to už teď taky nefunguje. U nás se samozřejmě všichni rozhořčují, dojímají a děsí nad strašnou tragédií v Buče či nad rozstříleným Mariupolem. Ale mimo Západ všichni četli a koukali na Al Džazíru. A tam už dávno viděli podobné obrázky a videa ze Sýrie, Jemenu, Afghanistánu, Iráku. Ano, tam také byly tyhle válečné hrůzy. Tam také umírali civilisté v sutinách, tam si také různí psychopati ve vojsku dělali safari. Tam také tekla krev z podřezaných hrdel, tam se také popravovalo kulkami do hlavy.  Zbytek světa už to nepřekvapuje. Naopak nám to přejí, protože tentokrát umírají bílí, umírají ti naši. Přejí nám, ať se zalkneme tou medicínou, kterou jsme třicet let předepisovali jiným.

Teď už chybí jen to poslední.  Aby se zjistilo, že nefungují ani ty dodávky zbraní. Že si vyzbrojujeme nikoliv mírumilovnou zemi, která touží po demokracii. Že posilujeme režim, který brzy přestane skrývat, čím skutečně je. Který se brzy postará, aby celý svět viděl jeho pochodňové pochody za Stěpana Banderu. Který odhodí kamufláž a začne ukazovat, jak si představuje budoucnost. Stejně, jako tomu bylo v Kosovu, jen ve velkém. Až tyhle západní orgie válečnictví a radosti nad prohrávajícím Rusem skončí, tak to bude ošklivá kocovina. Tři čtvrtiny světa nám tu válku škodolibě přejí, sankce dopadají na vlastní obyvatelstvo, vlastní obchod a vlastní výrobu, Putin je pořád v Kremlu a pořád má podporu a mezi námi a Ruskem bude nejspíš něco mnohem horšího než Rusko. Už ty nášivky SS Galizien na demokratických ukrajinských vojácích odvysílali i v Británii…

Celý ekonomický model EU v globální době byl v podstatě založen na levných surovinách z Ruska, levných energiích z Ruska, vysoké přidané hodnotě vyspělých technologií a malé potřebě zbrojit. Třech podmínek ze čtyř nás naši papaláši hladce a za potlesku veřejnosti zbavili. Čtvrtá se nedá použít, protože není z čeho dělat a pokud náhodou suroviny jsou, tak je to tak drahé, že se to nevyplatí.

Naší schopnost střílet se do vlastní nohy jsme opravdu zdokonalili na nejvyšší míru.

207 thoughts on “Tak zase nic…

 1. S tou Bučou to není tak jednoznačné. Co jsem z našich mééédií zjistil, je asi tohle.
  Podle britských vyšetřovatelů naprostá většina civilistů zemřela po zásahu „šipkového střeliva“. Jak jsem pochopil, je to nějaký náboj, který má v sobě velké množství šipek z měkčího materiálu, které proletí masem a předek se ohne při nárazu na tvrdší tkáň. Takže zůstavají v těle a nejdou vyndat. Tedy hnus, který kupodivu není zakázán, ale nesmí se používat proti civilistům.
  Ve výzbroji je mají obě armády. Ale, střílelo se na Buču v době, kdy tam byla ruská armáda. Že by Rusové stříleli po svých vojácích? A navíc takovým hnusným střelivem? Dále, k tomuto masakru došlo v době, kdy Zelenskij už už byl ochoten přistoupit na ruské návrhy. Po Buči musel svůj názor radikálně změnit. V čí prospěch to tedy bylo? Ku prospěchu Rusů? Těžko.
  Nemám důkazy, jen indicie. A ty jdou k zahraničním hybatelům ukrajinské války – USA a Velké Británii. Můj typ je, že to byla akce britské MI6.

 2. Večerní svodka JP
  Rozvratu struktur SVU mohou zabránit pouze provokace

  Příhraniční regiony RF mohou počítat s minometným přepady nebo se střelbou z ručních zbraní. V příhraničních oblastech UA bude nadále působit teritoriální obrana, která ale nemá možnosti výrazně zasáhnout do bojů vedených těžkými zbraněmi. Jelikož se zde nepočítá s vytvořením tzv. nástupišť RA, neměly by se zde odehrávat žádné nepokoje.
  Kramatorsk – okolo 40 mrtvých a asi 90 zraněných – VSU přebrala taktiku ISIL ve válce o Sýrii, kde se tímto způsobem snažil rozložit morálku vojsk Sýrie a poštvat veřejné mínění proti syrské armádě a ruskému spojenci.
  Na Donbasse začíná předvedení učebnicového příkladu obklíčení VSU do několika kotlů. V širokém okolí budoucích bojů jsou už týdny likvidovány sklady PHM a střeliva, dva dny zpátky se začaly intenzívněji napadat dopravní toky za západu na východ.
  Kromě toho na Donbassu dochází neustále k bezkontaktnímu napadání VSU, jehož výsledkem jsou denní ztráty v řádu stovek mrtvých.
  Moje vsuvka – jestli tomu dobře rozumím, jedná se o scénář podobný útěku Ukrů z Ilovajska. Ti se při přesunu /útěku/ dostali několikrát do křížové palby těžkých zbraní.
  Hlavní úder by měl přijít v intervalu 3 – 6 dnů. To je lhůta potřebná k odpočinku oddílů RA převedených od Kyjeva, Sum a Charkova, k jejich dovybavení a dozbrojení.
  Rovněž se zmenšuje počet protiútoků VSU, je zřejmé, že VSU je na hranici svých personálních i materiálních možností.
  Orlovka a Kurachovo – funguje pouze statická obrana VSU.
  M-pol – Azovstal je už jediným teritoriem, ve kterém se nachází VSU, zahraniční legionáři a pluk Azov, jinde se už jen začišťuje. Zbývají asi tři dny k jejich úplné likvidaci.
  Cherson – Nikolajev – probíhá vzájemné napadání bez pokusů o založení útoku z jedné nebo z druhé strany.

 3. Россия реорганизовала командование военными действиями в Украине. Теперь ими руководит генерал Александр Дворников, имеющий большой опыт работы в Сирии, сообщает „Би-би-си“ со ссылкой на источники.

  Раньше между разными группировками вторгшихся в Украину войск была плохая координация. Теперь их координирует командующий Южным военным округом Александр Дворников.

  „У этого командира большой опыт операций в Сирии. Поэтому мы ожидаем, что общее командование и управление улучшится“, — сказал источник „Би-би-си“.

  Dost zaujimava infoska. Cize je sice pekne ze na polygonoch to pri vojenskych hrach slo ako po masle. Ale real je real. Tak tam dali sefa s realnymi skusenostami.

  1. Re: Zvedavec
   Jsem to psal důle Mandymu. Kouzelné slovíčko součinnost a komu to jde nejméně blbě, ten nakonec vyhraje.
   Osobně bych řekl, že ho vyměnili pro zvýšené nároky na koordinaci Donbasské výrobny biomasy. Je jich tam prostě moc na malém fleku a nejsou seřazení v trojřadu, takže tam daj „starýho vorla“. Na něčem se ti mladší prostě učit musejí.

 4. Krátká relace JP
  Tento výtah je naprosto příšerný, je to stažení informací z několika relací JP, kratších jedné minuty.

  Opět probíhá tzv. čištění Ugledaru (Pokolikáté už?)
  Byly bombardovány vojenské objekty v lokalitě Krasnaja Sjolka (Oděsa).
  Mezi Nikolajevem a Chersonem byl pokus VSU o vzdušné napadení vojsk RF.
  Charkovská oblast – dělostřelecké a raketové souboje.
  Balšaja Danilovka – motostřelecké boje.
  Lozovaja – úder RA proti ešalonu VSU.
  Naopak VSU zaútočila na most, který spojuje komunikace mezi Slavjanskem a Kramatorskem.
  Stále se bojuje o komunikace mezi Izjumem a Slavjanskem
  M-pol – teritorium Azovstalu je postřelováno ruským dělostřelectvem, obytné zóny jsou prý vyčištěny.
  Kramatorsk – VSU poslala na nádraží v Kramatorsku operativně taktickou raketu Točka-U.
  Podle rozmístění jednotlivých částí rakety lze přibližně určit trajektorii rakety. Tato trajektorie spolu s operační délkou letu rakety ukazuje, že byla vypálena z lokality, která je pod kontrolou VSU.
  Novograd Volynskij – zásah ešalonu VSU, jedoucího na Donbass (mám pocit, že tato zpráva už šla).
  Ještě jednou Donbass – boje se začínají zostřovat, kolony RA míří za sever a jihu na týlové pozice VSU ve vybudovaných postech u hranic s DNR a LNR, od západu (Pavlograd) na ně směřují v nejméně dvou proudech jednotky VSU.
  Bude veselo a už brzy.

 5. Ale ono se to už děje – ne? Západem dodané zbraně jsou coby trofejní využívány DNR proti UA, tuhle jim nějakými ukořistěnými stingry sundali ty vrtulníky, co letěly pro VIP do azovstalu. Kadyrov nedávno vyzýval západ, aby dodával VÍC zbraní – ať mají Čečenci s čím bojovat.
  Včera jsem si znovu pustila to video Putinova výročního projevu z r.2018, srovnejte s kecy západních politiků. Ten chlap ví co chce, ví o čem mluví, to nejsou prázdné fráze mluvící hlavy. Panebože a celý slavný západ chce dostat na kolena Rusko, které vládne takovým vojenským potenciálem? Rusko vypustilo pár kinžalu a západ se jde z toho pominout. A to jsou jen věci, které Rusové chtějí, abychom viděli. Bát bychom se měli toho, co NECHTĚJÍ abychom viděli. A vsadím se, že těchto neviditelných věci mají násobně víc.
  Bernard psal příspěvek o tom boji, jak nenávist zaslepuje a vede k porážce. Přesně tohle západ dělá, a nemůžu se zbavit dojmu, že Putin i tohle zahrnul do plánu. A spoustu jiných věcí, o kterých nemáme ani potuchy. A ač některé věci nechápeme, nakonec s odstupem času z toho vypadne, že Rusové ty nepochopitelné věci dělali plánovaně.
  Jako tuhle to nepochopitelné stažení od Kyjeva. Po pár dnech to dává smysl, viz ten rozbor Scotta Rittera, vyšlo tuším na sk.news front.
  Existuje tisíc způsobů jak dostat medvěda z brlohu, ale ani jeden, jak ho tam bezpečně dostat zpátky. Západu se podařilo medvěda dostat ven, udělal možné i nemožné a ještě k tomu ho nas… Namíchnul. Teď zpět do brlohu zaleze až bude sám chtít a celý slavný západ s tím nic nenadělá, jen se může modlit, aby ho cestou do brlohu nesežral.

 6. Takže jestli to chápu dobře, v případě tak sofistikovaného systému, jako je Iskander, je v podstatě vyloučena chyba, nebo splašený lampasák. Prostě to JE záměr. Pokud by jsme přistoupili na pohádky prestitutu a masakr v Buče mají na svědomí Rusáci, pořád můžete uvažovat, že „válka je vůl“ a udělali zfetováni žoldáci, jen tak, protože jsou prasata. V případě raketového útoku na nádraží, to můžeme vyloučit. Je to jasný záměr. Vojensky to žádný smysl nemá, takže politický záměr. Komu to poslouží? Rusovi vůbec v ničem. Nějak mi nezbývají jiné alternativy než se ptát „Připravují si soudruzi Indiánobijci půdu pro konečné řešení s „věčně ožralým mužíkem“, kterému Pánbůh nespravedlivě rozdal více surovin než jiným?“ Jsou Američani schopni rozpoutat jaderné peklo, jen k vůli svoji nenažranosti? Simulace, co jsem viděl, ukazují , že většina spadne v Evropě a Rusku. Do USA doletí minimum.

  1. Musíme jednak doufat, že Rus má něco, s čím simulace nepočítaly, a druhak – ale to je bohužel zase z říše konspirací – že těm, co to tu řídí, víc záleží na Izraeli než na Americe – ať už žijí kdekoliv.

  2. Apoštol v tomto bodě zpravidla klade otázku: cui bono? Rusko to není; UA to není; EU to není; Čína to není (ale bude to umět využít). O Austrálii, Zélandu a Japanu netřeba uvažovat. Tak už mně zbývá asi jen Grónsko, Antarktida a Madagaskar.

   Nebo jsem na někoho zapomněl? 😀

  3. Tohle je už minimálně druhý vás v tomhle duchu. Nepočítáte ale s jednou dost pravděpodobnou možností. Putin prohlásil, že svět bez Ruska nechce. Z toho se dá dovodit následující: oni vůbec nemusejí nikam nic posílat. Oni prostě odpálí, pokud nebude zbytí, veškerý svůj jaderný arzenál na svém území. Plus všechny jaderné elektrárny a je dost možné, že i nějaké super tajné stacionární jaderné bomby ukryté na celém území Ruska v naprosto nepředvídatelném množství. Rusové to budou mít ihned za sebou, zbytek světa se ponoří do mraků radiace a jaderné zimy, nemluvě o tom, co to může udělat se zemskou kůrou. Z území Ruska už si pak nikdy nikdo nevezme absolutně vůbec nic.

    1. Poučení možná ještě jo, ale bude všem tak nějak k 💩. „Říkali nám to furt dokola, nes***e Voloďu, nes***e Voloďu, ale ono to bylo furt prd platný.“ Za mě je jakýkoli pokus o útok na Rusko vrcholem šílenství. Tečkou za vším by mohlo být odpálení rakety z neviditelné a nedetekovatelné ponorky u východního pobřeží USA směr Yellowstone. Jistota je jistota.

  4. Mně je divný počet údajných obětí – cca 50.
   To ta raketa spadla na nástupiště, kde rozplácla lidi čekající na vlak, aniž vybuchla?

   Jestli on tam spíš Ukrajincům nebouchl vláček naložený nějakou tou „západní humanitární pomocí“…

   1. A jak poukazoval nějaký bloger, kterého tu dnes někdo postnul, všude okolo nevysklená okna, nerozbité skleněné lampy, prakticky žádná krev …

  5. Kde je psáno, že musej lítat přes jurop a atlantu. Na druhou stranu ze sibirien to mají o mockrát blíž. Co je kde umístěno v tajze nikdo neví a určo to tam je zabezpečené … už kvůli japoncům…..
   a v tajze širé, lesích je houby viděr to můžou drůžice čumět jak chtějí….

 7. ako teraz povedal Konasev – to je ten co ma tie pravidelen brifingy ako ze ide operacia:
  v Mariupole sa v ramci vyjednavania pouziva okrem UA movy aj dalsich 6 europskych jazykov.

  Hotovy Babylon v tom Azove 🙂

 8. s tou tockou U je viac zaujimavosti.
  Ak to tam ukrajincom spadlo nahodou – nechcel by som byt v kozi odpalovaca.

  Ale aby im to nahodou padlo na preplnene nadrazie – to je zase malo pravdepodobne.

  Ergo otazka – co je to za vojaka, co posle balisticku raketu na zhluk vlastnych civilistov utekajucich pred vojnou. To je nejaky vyssi stupen zapalu pre vec…

  V kazdom pripade sa ukrajincom podarilo zastavit evakuaciu. A o to primarne asi slo. Takze cil bude mesto plne ludi za ktorymi sa bude dobre skryvat.
  A ukrajinski vojci budu tvrdit, ze vsak sme chceli aby odisli – com neodisli????

  No a kedze to nie je hlavna sprava dna ani vecera – tak to proste tam spadlo ukrajincom.

  1. ad vlastní civilisté. Bohužel, kyjevská propaganda pracovala a pracuje na obrazu obyvatele východních oblastí Ukrajiny jako otevřeného nebo skrytého podporovatele Moskvy. To není vlastní civil, ale budoucí partyzán.
   Souvisí to s otázkou, proč EU chce vybudovat své vlastní síly rychlého nasazení.

 9. Společnost Shell našla způsob, jak obejít sankce na nákup ruské ropy, píše agentura Bloomberg s odvoláním na smlouvy.
  Největší evropská ropná společnost bude moci nakupovat ropu z Ruska jako součást směsi, pokud její podíl nepřesáhne 49,99 %, uvedla publikace:
  „Podle společnosti Shell, pokud je zbývajících 50,01 % dodáváno z jiných zdrojů, není náklad ropy technicky ruského původu.“

 10. „Ukrajinci, kteří nechtějí, aby o nich stát věděl. Šmucler má temné zprávy“
  ***
  (…) Ukrajinští uprchlíci do Česka stále přichází, ale ne všichni se hrnou k tomu, aby je stát oficiálně zaregistroval. Jde o zhruba 100 tisíc lidí, o kterých stát pouze ví, že sem přišli, ale netuší co je to za lidi, kde se pohybují a z čeho žijí. ….. Zcela jistě sem podle něho přichází i lidé, kteří nechtějí, aby se o nich vědělo a stát to musí začít postupně řešit. (…)

  (…) Spousta podnikatelů je za příliv ráda, protože dlouhodobě podporují, abychom sem přivedli co nejvíc Ukrajinců a navýšili počet obyvatel a řada politiků říká, že jsme teď vlastně vyřešili důchodovou reformu, protože s příchodem velkého množství mladých Ukrajinců jsou důchody na 20 let vyřešené. (…)

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ukrajinci-kteri-nechteji-aby-o-nich-stat-vedel-Smucler-ma-temne-zpravy-698506
  —–
  Ten první odstavec – k tomu není co dodat.
  Ten druhý – to je jak od nějakýho joudy.

 11. Vojenským systémům prd rozumím. Je to Točka, Iskander…? Nevím. Vůbec, ale nechápu, jaký užitek ať už vojenský, nebo politický, by měli Rusáci z takového barbarství. Na americko-ukrajinské straně, netřeba o tom příliš dumat. Za poslední měsíc se můj náhled na Rusko nijak zvlášť nezměnil, zatímco na té americko-ukrajinské straně si nejsem jistý už vůbec ničím. Respektive začínám přemýšlet, že jsou schopni úplně všeho.
  Kdo rozumí těm zbraňovým systémům, jak to vůbec funguje? Čistě hypoteticky uvažujme, že je to ruský Iskander. Kdo a odkud to odpálí? A jak? Z nějakého toho velitelského vozu, nebo řídícího střediska, které je vzdáleno třeba stovky kilometrů? Nějaký operátor zadává do každé jednotlivé rakety nějaké souřadnice a pokud ano, on ví kam to letí, nebo to jsou pro něj jen čísilka? On vidí kde to dopadlo a jakou škodu způsobilo, nebo to vidí jen hlavouni někde na štábu? Kdo myslíte, že má pravomoc, takovou operaci schválit? Jestli tomu tématu někdo rozumíte, určitě to budou pro nás neznalé, přínosné informace.

  1. z AK
   Ruské ministerstvo obrany o úderu na Kramatorsk:
   „Aby obvinil Rusko z údajného raketového útoku na železniční stanici v Kramatorsku, šíří kyjevský režim na sociálních sítích fotografie odpalovacích zařízení ‚Točka-U‘, která se v únoru 2022 zúčastnila rusko-běloruského cvičení ‚Svazové odhodlání 2022‘. „Upozorňujeme, že na všech Kyjevem zveřejněných fotografiích ze cvičení „Svazové odhodlání 2022″ jsou vidět jiné než ruské raketové systémy.“ „Taktické rakety ‚Točka-U‘, jejichž trosky byly nalezeny poblíž železniční stanice Kramatorsk, používají pouze ukrajinské ozbrojené síly.“

   „Podle upřesněných informací úder na kramatorské nádraží provedl raketový pluk ukrajinských ozbrojených sil z oblasti osady Dobropolje, 45 kilometrů jihozápadně od města.“ „Cílem útoku kyjevského režimu na železniční stanici v Kramatorsku je narušit masový odchod obyvatel z města, aby je bylo možné využít jako „lidské štíty“ k obraně pozic VSU, stejně jako v mnoha dalších ukrajinských lokalitách.“

  2. Užitek??? =D jsou to rusové! Přečtěte si diskuze – tak to prostě je! Rusové běžně odpalujou rakety na civilní objekty, vyhazujou do povětří školky, obchoďáky, Vyhlásí koridor, aby ho vzápětí ostřelovali… holt jejich černé duše pohání utrpení druhých a víra ve Vladimíra Všehomíra.

   A tak to prostě je. Však je také psáno „Nenecháš Rusa trpět žitím“. Pane Mandledodaldaně, že vy jste chyběl na školení?

   1. Obchoďák, ten v Kyjevě?

    Ten co , co so do něj jezdily dobíjet ukrajinské grady?

    A podobné to bude i s ostatním. Jestli že si v tělocvičně udělá armáda štáb, škola je vojenský cíl.

  3. Re: Mand.

   Ve veliké zkratce a v děsném zjednodušení.
   Od doby co lítají satelity je to velmi jednoduché.

   Musíte si ochočit tzv. návodčího palby, pokud nemáte k dispozici podrobnou mapu s koordinátami (česky souřadnicemi)., ze které si vyberete to jedině správné nádraží, anebo jedině správnou nemocnici. Anebo škola je taky přípustná.

   Vychytávka č. 1
   Ochočeného mamlasa lze dnes nahradit dronem.

   Návodčí přijde, přes GPS, anebo Glonass (to snad aspoň tušíte, cože to je) zaměří koordináty a předá je na VS (velitelské stanoviště).
   Kdysi musel návodčí sedět na fleku a študovat, jestli se dělostřelci dobře trefujou. A když ne, hlásil jim opravy a oni ho sem tam trefili, tak se pak přestal ozývat a oni věděli, že se trefili. Dneska to návodčí má u zádele, nahlásí číslíčka a zdrhá do první knajpy, bo má zarobené.

   Vychytávka č. 2 Pokud na to vojsko má, návodčí nejde na dršťkovou s rohlíkem a dvě piva, nýbrž má laserový zaměřovač – něco jako ukazovátko – správným koncem ukáže na cíl a zapne odpovídač. Bacha není to odpovídač z letadla!!! To je jiný odpovídač!!!

   Chytrák ve Vé eSu dostane koordináty, rozbalí v kompu mapu, do ní zadá pozici rakety a pozici cíle, případně nedalekou hospodu s návodčím a dršťkovou a dvěma pivy. Pozor – dnes není nutné, aby chytrák dřepěl u rakety a pucoval jí křidýlka (anebo stehýnka). Na to jsou jiní šašci.

   Fčilek zazvoní telefon a vrchní mamlas – takto řídící palby – dá povel k odpalu. Proč? Protože dostal žížu a hlad a chce jít na pívo a párek. Anebo proto, že kryje svou palbou manévry pěchoty, ženistů, letectva a já nevím, kolika ještě mamlasů. Jiných mamlasů! Ne toho, co sedí na pivě a na párku!!! Anebo taky! To je jedno!

   No – a chytrá, mladá a krásná raketa vyletí, páč ji už bolely složené křídla, tak se chce protáhnout. Jakmile je odpálená ze sila, nebo z rampy, nebo z které Márie, už je to docela dost v prdeli. Sama si zapne pořádné motory, pak svůj komp, určí si svoji polohu, najde si správnou mapu, srovná let a valí do cíle.
   Když je ještě mladší, ještě chytřejší a ještě krásnější, umí aj pár zatáček, anebo změní výšku, aby osouložila ty druhé soudruhy, kteří by ji rádi sejmuli jinou raketou ještě před jejím dopadem.
   No a když je raketa nad cílem, tak změní trajektorii letu a motory už jen korigují let přímo na desítku.
   Jestli to je ta chytřejší raketa, zavolá na to laserové ukazovátko, to se probudí a začne jí ukazovat přímo značku na cíli – česky řečeno desítku na terči, takže rozptyl trefy není např. 50 metrů, nýbrž třeba 5 metrů.

   No a když je raketa chytrá úplně ganc, přepíše si jméno ve své občance na „nosič“ a může dělat taxíka několika hlavicím.
   Hlavice, to je ta svíííně, která dělá buchybuch. A nosič v roli autobusku jich rozveze třeba deset naráz při jednom odpalu, aby řídící palby mohl sedět dýl u piva a párku.
   A ještě tam je spousta dalších mamlasů, ale ti pro vás nejsou důležití.

  4. Re: Mand.
   Jinak k tomu řízení palby.

   Existuje něco jako štáb. Každá jednotka od roty nahoru má svůj štáb. V tom štábu se sleze banda bl**ů a vymýšlejí ho**a.

   Dostanou bojový úkol zrubat všecky okolo na jednu hromadu.

   Určí se jednotka, která to má udělat a určí se náčelník operačního štábu, který to odoperuje a vyoperuje.
   Náčelník se načelí a vymyslí si, kolik kusů masa (kus masa je voják) na to chce a s jakými zbraněmi.
   Dostane asi tak třetinu toho, co chtěl původně.
   Pokud jde o větší operaci, spojí se tento soudruh se spolupracujícími jednotkami. Třeba bigoši mají podporu od sapérů, dělostřelců, rakeťáků, tankánů – kankánů, a k tomu týlaře, kteří jim vždycky řeknou, že to, co zrovna potřebují (munici, žrádlo, naftu) zrovna vůbec není.

   Pak se spustí akce, jedni vyrazí dělat bordel a druzí jim mají pomáhat. Zde je nutné, abyste aspoň vzdáleně tušil co znamená slovo „součinnost“ ve vojenštině. Vojenština je jazyk, kterému nerozumí skoro nikdo.
   A havní finta je v tom, že ta součinnost jednotlivých druhů vojsk se furt cvičí a piluje a furt to nikdo neumí.
   A kdo to posere ze všech nejmíň, ten vyhrává.

   Teď k tomu zahájení palby. Třeba u dělostřelecké nebo raketové baterie dává povel velitel baterie s tím, že předtím zadá koordináty operátorům, anebo zadá náměr a odměr dělostřelcům.
   A elitel baterky čeká, až dostane povel od náčelníka štábu operační jednotky, ke které momentálně přísluší.
   Jsem přesvědčen, že jste se nechytil ani za hlavu.

   1. Lehce plovu…ale šlo mi spíše o to , že rozjebat nějaký civilní cíl, s evidentním maximálním politickým přesahem je přece asi něco jiného než, „běžná“ vojenská operace. Ten chlap , ten operátor co zadává koordináty a mačká červené tlačítko, ten tuší kam to letí? Je válka skutečně takový bordel, že o úmyslném masakru civilistů rozhodne jen nějaký lampasák ze štábu, nebo na to musí přijít už politický befel?

    1. Tak konkrétně o úmyslných masakrech, kterých jsme svědky na Ukrajině, se rozhoduje na ústředích CIA a MIbůhvíkolik.

    2. Re: Mand.

     Silně pochybujum že mačkač čudla má čas na nějaké študování map. Tento pán řeší pět zásadních věci:
     1/ rychle přijet na palpost (palebné postavení)
     2/ rychle rozvinout pracoviště a co nejlíp ho zamaskovat
     3/ neprozradit se při čekání na povely, rozkazy a signály ze štábu.
     4/ přesně dodržet koordináty a zejména čas odpalu. Mezi účinným dosahem odpálené munice a vlastními vojáky bývají pouze desítky metrů
     5/ po odpalu vše bleskově sbalit a fofrem zdrhat do záložního prostoru, protože dnes existují radary, které dokáží lokalizovat místo odpalu raket či dělostřeleckých granátů s přesností na velmi nízké desítky až jednotky metrů.

     Zasažení civilního cíle se děje z těchto příčin:
     1/ do civilní nemovitosti se nasomrovala nějaká osoba (osoby) s nepříjemnou zbraní, anebo pozorovatel – návodčí palby
     2/ selhání automatizovaného navádění rakety, anebo chyba při výpočtu náměru a odměru (dělostřelectvo), což dnes vše dělají kompy v adekvátních programech
     3/ atmosférické podmínky (chacha)
     4/ příkaz z výše položených míst.

     Proč se tak děje, nebo neděje v bodě 4/, o tom můžeme pouze spekulovat.
     V každém případě je nutné si uvědomit, že taková raketa vůbec není zadáčo (dnešní ceny budou v milionech Kč za kus) a raket není nikdy dostatek na to, aby si s nimi někdo střílel, jako doma na zahradě ze vzduchovky. Tzn. plýtvat s nimi jen tak bez precizně definovaného cíle nikdo nebude, bo prachy a omezený počet kusů.

     A spekulovat o tom, že Ivan posadil ke kompu nějakého ožralého a nevzdělatelného Mantáka od Bajkalu, tomu nikdo normální věřit prostě nemůže. Vše se děje s úmyslem a rozklíčovat to můžem podle dvou slůvek – CUI BONO?
     Ivanovi asi moc ne…

     1. Díky za vyčerpávající odpověď. Komu to poslouží a komu ne ne, jsem psal hned na začátku. Jen jsem si chtěl udělat jasno, v případě takovéto sofistikovanější (a dražší) techniky, jak moc musíme brát v potaz „ožralého mužíka“, či „splašeného“ majora.

 12. Nesnadné býti prorokem, dokonce vědeckým.
  http://casopisargument.cz/?p=41836
  Konference se uskutečnila 24-26. března 2022, ruští vědečtí pracovníci s přístupem k datům předpovídali, že „kurz rublu bude oscilovat kolem 110 rublů za dolar“, inflace bude 20-35%, pokles příjmů domácností až 25%, pokles HDP 5-15%. Vypracovali dobrý- prostřední a černý scénář.
  Už v těch dnech rubl vůči dolaru pár dní stabilně posiloval a byl kolem 105, dnes už je pod 80 rublů za 1 dolar. Tolik k expertům a důvěryhodnosti jejich předpovědím.

 13. Slovenské Televizní noviny slavnostně oznámily, že slovenská S-300 už je na Ukrajině. Jsem zvědav, jak dlouho přežije.

  1. Telegram z Ukrajiny:
   „Slovensko poslalo na Ukrajinu protiletadlový raketový systém S-300.
   To znamená, že nyní dostaneme více těžkých zbraní, které nás již připravují na ofenzivu proti ruským pozicím. Je to také dobrá zpráva, která signalizuje, že Západ změnil svou strategii a nyní očekává vítězství AFU.
   Západ chápe jednu nuanci, prohrajeme, pokud se válka protáhne, takže je třeba udělat vše pro rychlé zastavení bojů, aby byl podepsán neutrální dokument o příměří, který bude interpretován jako porážka Ruska, a poskytne prezidentskému úřadu čas na technické a personální posílení.“

 14. Na Lidovkách.

  Fotografie ruského vojáka s nacistickými symboly.
  Zřejmě to má přehlušit informaci o ukrajinských vojácích s nacistickými symboly. Nehledě na to, že v ruské armádě nacistické symboly nejsou akceptovatelné. Na rozdíl od praporů Ukronazi.

  Objevilo se ruské pojízdné krematorium. Fotka byla vzata z YouTube 8 let starého. Na fotce jsou zelené listy, proto Lidovky fotku ořízly. Trapárna.

  O vraždách ruských zajatců je napsáno „prý“. Totéž slovo „prý“ o UA zjevných lžích, chybí.
  ______

  V roce 2014 naše sdělovadla u potvrzených zprávách z „nepřátelské“ strany psala „prý“ a „údajně“. O lžích „našich“ se nepochybuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *