24 června, 2024

Tak zase nic…

Jak dlouho už na Rusko uplatňuje Západ sankce? Dlouhé roky. Zákaz vývozu zemědělské produkce, omezení pro banky, omezení pro Gazprom, který se v Evropě musel rozdělit na různé dceřinky a dovolit vstup jiným investorům. Leitmotiv je stejný, pomocí sankcí dosáhnout změny ruského chování. Pomohlo to? Ani trochu. Rusko svoje chování změnilo, ale nikdy nepřilezlo s prosíkem. Když sankce zasáhly jejich potravinářský sektor, tak si vybudovali svůj. Když sankce zasáhly jejich těžební sektor, tak si vybudovali svůj. Když sankce zasáhly toky zboží, udělali jiné cestičky. Možná horší, ale jiné.

Pak začala válka.

A hned od začátku se naši představitelé dušovali, že teď to konečně zabere. Udělají se sankce, jaké svět ještě neviděl. Ukrajině pošleme zbraně, aby se mohla bránit agresorovi a agresora vyhladovíme, aby nebyl schopen dál bojovat. Pamatujete těch zbožných přání, jak prý ruským jednotkám tu došla nafta, tu došlo jídlo, jak už mají jen síly na další tři dny… a pak se asi mělo něco stát a už to mělo být dobré…

A včera jsem slyšel toho kašpara Stoltenberga, kterak varoval, že válka na Ukrajině může trvat měsíce i roky…

Tak zase nic, že jo? Zase se nestalo to, co si všichni přáli. Rus místo aby vyhladověl a se staženým ocasem odtáhl, tak přisunul další armády, zkrátil frontu a teď loví americké a francouzské  žoldáky v Mariupolu.  Místo aby se mu zhroutilo zásobování, tak změnil taktiku. Místo aby rychle útočil, tak metodicky ničí infrastrukturu – nádraží, sklady s palivem, výcvikové objekty.

Také nějak utichla zbožná přání, jak Putina sesadí jeho generalita. Jak ho někdo zabije a bude palácový převrat. Jak budou obyčejní Rusové nespokojení a půjdou demonstrovat před Kreml. Sankce tomu napomohou, obyvatelstvo svrhne brutální ruský režim…

A hle, Putinova popularita trhá rekordy… místo, aby byli nespokojení Rusové s Putinem, začíná se náš cenzurovaný internet hemžit nespokojeností našich obyvatel s naší vládou. Místo aby sankce dopadaly na chudáčky Rusáčky, tak ještě víc dopadají na nás. Místo aby sankce ukázaly na prohnilost, zkorumpovanost a ztrouchnivělost Ruska, tak poukazují na všechny naše hříchy posledních třiceti let. Ukazují, že my nejsme připravení být bez ruské ropy a plynu. To my na Západě jsme si zvedli cenu všeho, zatímco Rusko do zbytku světa dodává suroviny za standardní ceny a standardních podmínek. Rusko dodalo na Západ z první čtvrtletí o čtvrtinu méně plynu než obvykle a vyinkasovalo čtyřikrát tolik peněz. Jo jo, fakt to tady děláme všechno dobře.

Potopíme ruskou měnu, zamrazíme ruské devizové rezervy v zahraničí, spustíme zničující inflaci… hurá, už se to podařilo, dolar byl za 80 rublů a teď je za 120. Odstřihli jsme Rusko od SWIFTu, nemohou se dostat ke svým dolarům na účtech zahraničních bank. Vsadím se, že přesně tohle radili našim vládám všichni ti nobelisti za ekonomii. A pak šup, Rusko přešlo na platby za plyn v rublech….

Jak je to dlouho, co se mluví o odstřižení Ruska od SWIFT? Osm let? Po celou tu dobu jsem ani jednou neslyšel jakékoliv varování, že celá tahle šaškárna se dá zneutralizovat jednoduchou vyjebávkou – přejít na rubl. Žádný slovutný ekonom to ani jednou nikde neřekl a nevaroval před tím. Jo, kolik že stál dolar včera? 75 rublů? Jaká že je teď v Rusku inflace? Je fakt ještě pořád vyšší než u nás?

Musíme Rusko izolovat… Celý svět jde s námi. Takhle to bylo v titulkách. Svět se odvrací od Ruska. A ejhle, od Ruska se odvrací čtvrtina zemí s jednou sedminou obyvatel. Šest miliard obyvatel se nikam neodvrací. Ti naopak doufají, že ruské příjmy budou využity na vybudování nových tras, nových terminálů a nových příležitostí bez mistrování o lidských právech.

K tomu pomalu leze ven přesně to, co říkal Martin Koller – že slabý se proti silnému může bránit jedině taktikou ISIL –  smíchat vojsko s civilisty, aby nebylo poznat, kdo je kdo a pak představovat znepokojenému světu válečné hrůzy. A všichni ti analytici, kteří tohle Zelenskému doporučili jako skvělou taktiku, tak očekávali, že celý svět společně zatlačí na agresora, aby toho nechal…

Jenže to už teď taky nefunguje. U nás se samozřejmě všichni rozhořčují, dojímají a děsí nad strašnou tragédií v Buče či nad rozstříleným Mariupolem. Ale mimo Západ všichni četli a koukali na Al Džazíru. A tam už dávno viděli podobné obrázky a videa ze Sýrie, Jemenu, Afghanistánu, Iráku. Ano, tam také byly tyhle válečné hrůzy. Tam také umírali civilisté v sutinách, tam si také různí psychopati ve vojsku dělali safari. Tam také tekla krev z podřezaných hrdel, tam se také popravovalo kulkami do hlavy.  Zbytek světa už to nepřekvapuje. Naopak nám to přejí, protože tentokrát umírají bílí, umírají ti naši. Přejí nám, ať se zalkneme tou medicínou, kterou jsme třicet let předepisovali jiným.

Teď už chybí jen to poslední.  Aby se zjistilo, že nefungují ani ty dodávky zbraní. Že si vyzbrojujeme nikoliv mírumilovnou zemi, která touží po demokracii. Že posilujeme režim, který brzy přestane skrývat, čím skutečně je. Který se brzy postará, aby celý svět viděl jeho pochodňové pochody za Stěpana Banderu. Který odhodí kamufláž a začne ukazovat, jak si představuje budoucnost. Stejně, jako tomu bylo v Kosovu, jen ve velkém. Až tyhle západní orgie válečnictví a radosti nad prohrávajícím Rusem skončí, tak to bude ošklivá kocovina. Tři čtvrtiny světa nám tu válku škodolibě přejí, sankce dopadají na vlastní obyvatelstvo, vlastní obchod a vlastní výrobu, Putin je pořád v Kremlu a pořád má podporu a mezi námi a Ruskem bude nejspíš něco mnohem horšího než Rusko. Už ty nášivky SS Galizien na demokratických ukrajinských vojácích odvysílali i v Británii…

Celý ekonomický model EU v globální době byl v podstatě založen na levných surovinách z Ruska, levných energiích z Ruska, vysoké přidané hodnotě vyspělých technologií a malé potřebě zbrojit. Třech podmínek ze čtyř nás naši papaláši hladce a za potlesku veřejnosti zbavili. Čtvrtá se nedá použít, protože není z čeho dělat a pokud náhodou suroviny jsou, tak je to tak drahé, že se to nevyplatí.

Naší schopnost střílet se do vlastní nohy jsme opravdu zdokonalili na nejvyšší míru.

207 thoughts on “Tak zase nic…

 1. Dobrej článek … I.David to poslední dobou bere se svérázným humorem

  https://www.novarepublika.online/2022/04/413-idiotu-tleskalo-vstoje-ze-bude-eu-bez-plynu

  413 idiotů tleskalo vstoje, že bude EU bez plynu
  … V původním návrhu bylo okamžité zrušení dovozu uhlí, ropy a paliva do jaderných elektráren. Velmi mnohé poslance to však dostatečně neuspokojilo, tři skupiny z různých frakcí nezávisle na sobě navrhly navíc zákaz dovozu plynu.

  A na Parlamentkách je článek na téma sbírání klestí v lese … asi pro majitele plynových kotlů 🙂

  1. Nějak mně to uteklo dříve než jsem dopsal …

   Chtěl jsem ještě dodat, že nás čeká humorná budoucnost, taková asi netradiční. Neměl by Apoštol v zásobě článek s návodem, jak se ze dřeva vyrábí syntetický benzín?? … nebo jak předělat ruční motorovou pili zn Stihl na parní nebo dřevní pohon??

   1. Mohu vám dát univerzální návod…
    – pořiďte si dospěláckou šlapací tříkolku, ta se dá předělat na nákladní verzi
    – pořiďte si kaprovku, ta řeže i bez benzínu a potřebujete jen poslušnou manželku a děti
    – pořiďte si rychle ještě fošny, abyste mohl zatlouci dveře a okna do ulice
    – pořiďte si nějakého domácího bůžka, oltářík, růženec, kropenku, hromničnou svíčku nebo tak něco a opakujte po mě:
    „Otče náš, jenž si na nebesích… „

    1. Připomněl jste mi jeden ftip …:
     To takhle letí letadlo na pravidelné lince Paříž – Moskva. Po nějaké době se ozve palubní rozhlas a cestující slyší kapitána: Vážení cestující, let probíhá podle plánu, ale možná si někteří z vás. sedících u okýnek na pravé straně všimli, že v místě, kde má letadlo motor jsou viděl plameny a kouř. No, je to celkem pochopitelné – pravý motor nám hoří. No a pokud jsou zvědaví i cestující u okýnek na levé straně, tak si zajisté všimli, že v místě, kde má být motor nevidí nic .. ano, správně, motor tam není, protože nám před chvíli upadl. No a pokud se tito zvědavci podívají níže … směrem dolů, tak tam uvidí 5 takových malých bílých obláčků … ale mohu Vás ujistit, nejsou to obláčky, ale padáky posádky, která se tímto s vámi loučíííííí 🙂

   2. Benzinový pohon bude nahrazen šlapacím pohonem s řemenicí.
    V lese bude s pilou pracovat čtyřčlenný tým ve složení šlapač, řezač a dva šerpové-přenašeči.

  2. Máme štěstí a je to jen doporučení. Z druhé strany naše pětikolka stachanovsky plní i pouhá bruselská přání.

 2. Nepsal jsem rovnou, že se zvýší. A předpokládám, že ty sklady je třeba neustále doplňovat, což zajišťuje především stát. Alespoň pro strýčka Příhodu. Ale chápu, že musí být před každou bojovou akcí dopředu hodně naskladněno.

 3. Nádraží Kramatorsk. Seznam má jasno, Rusové a Iskander, prý i z fotek jasno, na AK je z fotek jasno, že je to ukrajinská Točka-U. Nejsa expertem, nepoznám je od sebe. Ale fotky té rakety jsou a sami Ukrajinci (prý) už berou zpátečku. Tak teď se ukáže, jestli jsou takový zvířata Rusové nebo Ukrajinci a taky, kdo tady lže.

  1. Taky to sleduju a podle mě je to skutečně Točka. Ale mééédia budou samozřejmě mečet ten správný narativ. Jsem zvědavý, jestli se mezi západními presstitutkami najde alespoň jeden, který se nebude bát ozvat.

   1. Je to jak rádio Jerevan… Rusové hodili Iskander na nádraží v Kramatorsku. Akorát to nebyl Iskander, ale Točka… a nebyli to Rusové, ale Ukrajinci…

    1. Srandovní jsou aktivisti v diskusi na novinkách: Jo, podle všeho je to Točka, ale … Na tohle jsem zvědavej, protože se z toho nejde vylhat. Pravda o Točce vyjde do pár hodin najevo a podle mě to zkusí uhrát na „Rusové ji mají ve výzbroji“, což asi mají, i když ji na Ukrajině nepoužívají. Zpravodajský dosah „ruského teroristického Iskanderu“ potřebují udržet aspoň do večerních zpráv, pak bude zaseto a dál se pak už může mluvit o „úderu balistickou raketou“. Že pak po osmi deseti letech někde na páté stránce malým písmem připustí, že … (jako to udělali nedávno o Azovu, ovšem řádně kompenzovali, že ti hajzli na druhé straně se opovážili bránit) … to už nebude nikoho zajímat.

     1. Líbí se mi, jak se ten samý článek postupně mění během dne:

      https://web.archive.org/web/20220408095747/https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusove-zasahli-balistickou-raketou-preplnene-nadrazi-v-kramatorsku-zahynuly-desitky-lidi-40393262
      „Kde mám točku? Nemám točku…“

      a za půl hoďky:
      https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusove-zasahli-balistickou-raketou-preplnene-nadrazi-v-kramatorsku-zahynuly-desitky-lidi-40393262
      „ááá, tu mám točku! Plus bonus, jak jsou ti rusové prolhaní!“

      Ono být diskutérem na novinkách musí být celkem o hubu. Já se vlastně už ani nedivím, že jsou tam diskutéři tak frustlí. Furt kontrolovat, estli ten článek mezitím nezměnili… jsme stále ve válce s východní asii… nebo už s euroasií?

  2. je to tocka-U

   na chvoste ma tocka stabilizacne lopatky v tvare rozstu – to iskander nema.

   Vyzera ze to si snazia urobit paniku medzi ludom samotni ukrajinci. Mozno nechcu aby miestni usli z mesta, pac potom sa nebude za koho schovavat.

    1. Jaký „vlastní“ nádraží? Ukrajina a Ukrajinci rozhodně nejsou považováni za vlastní těmi, kdo skrze ně bojují s Ruskem.

    2. Pozor. Obyvatelé levobřežní Ukrajiny jsou těmi z pravého břehu považovány za Rusy. Takže Ukrajinci neútočí na své, ale na zakuklené Rusy.

    3. kdesi v diskusii som citala, ze to mohli strelit opolcenci na ukrajincov, ale netrafili vojakov, ale civilov … na rakete vraj malo byt napisane ze za deti … ale ja po fotkach nepatrala … mam slaby zaludok

    4. Taktika ISIL… To doporučoval i ten Kechlibarův profesor a znalec válčení. Dělat zvěrstva a házet to na protistranu.
     Když dělali ten rozhovor s Kollerem, tak mluvil o tomhle a ta novinářka to rychle utnula. Ale on se ještě stihl do telefonu zasmát. Měl pravdu…

    5. Ale no tak jozko, dnes snad už nikdo tady nepochybuje o tom , že Ukrajinci si berou lidi jako živé štíty, že Buča byla hrůza, ale vraždily tam Ukrajinci Ukrajince jen pro propagandu a to samé v bledě modré provedli v Kramatorsku. Kramatorsk je jasně proruské město a tak je nikterak netrápí vraždění lidí. Jsou to svině , ano je to děs .
     Je strašné, když slyším jak naše propaganda jede sračky, jak se přidaly Němci a rozum se vytrácí.

     1. Buča nezabrala, starostka z Motyžina také ne, tak větší kalibr. Přece nějak musí ten Západ do té války dotlačit. Všimli jste si, jak americký tisk začal brzdit, aby nepřehřál protiruskou náladu veřejnosti?

  3. Telegram z Ukrajiny:
   „Náš zdroj je dobře obeznámen s technologií informační války a byl účastníkem mnoha z nich. Tomuto „umění“ se naučil od západních partnerů.

   Válka není jen klasická zbraň – je to také vytváření iluze a nezbytného informačního zázemí.
   Pokud se poučíte ze Západu, pak v každé válce dávají téměř hlavní roli „vytváření umělého informačního pozadí“, hlavním heslem je, že nikdo nikdy nezjistí, co se tam stalo, ale každý bude moci převyprávět to, co ukážeme a řekneme.

   Proto se náš prezidentský úřad cítí v informační válce jako „ryba ve vodě“, protože všichni pocházejí z „filmového a mediálního průmyslu“, což znamená, že pro ně není problém vymyslet scénář a natočit dobrý film. Dále mají dobré znalosti marketingu a propagace správných sdělení, a když k tomu připočteme neomezenou mediální pomoc ze Západu, získáme téměř „královskou výhru“.

   Například scénáře:
   – leží na podlahách (sbírejte mrtvoly ve městě, můžete je dokonce přivézt z márnice a rozmístit po domech, čímž vytvoříte obraz masového mučení a vraždění ve správném regionu).
   – najít opuštěnou nepřátelskou techniku, naházet do ní věci občanů, jako by vojáci rabovali, ale náklaďák byl zasažen a opuštěn i s kořistí. Svázané mrtvoly můžete hodit na hromadu věcí a údajně je tak odváželi k dalšímu mučení, ale při útěku se zabíjelo.
   – Najděte věci obyvatel města u zabitých protivníků, tito vojáci jsou údajnýmí lupiči.
   – Nález zakázaných drog v kapsách nepřátelských vojáků.

   Takových zápletek se dají vymyslet stovky, stačí nasadit talentované scénáristy a režiséry a máme tu spoustu krásných „příběhů a tragédií“.
   Válka je umění klamání.“

  4. Telegram:
   „Kramatorské nemocnice nezvládají počet zraněných, kteří přicházejí z nádraží po raketovém útoku na něj. Na pomoc přijeli zdravotníci ze Slovjanska, Družkivky a Kosťantynivky. V televizním maratonu to řekl starosta Kramatorska Alexandr Gončarenko:
   „U spousty lidí jsou těžké zranění, bez rukou a nohou. Operuje je 30-40 chirurgů najednou.“
   Podle starosty byla střela velmi silná a její trosky byly nalezeny 40 metrů od epicentra dopadu. V době ostřelování bylo na nádraží asi 4000 lidí. Čekali na evakuační vlaky.“

 4. hmm
  https://www.lidovky.cz/svet/afrika-podpora-rusko-socialni-site-invaze-valka-na-ukrajine-spojenci-protizapadni-nala

  tak se ani nedivím té anglofranc…. reakci. Koneckonců se i dřív postavili za rozbourání kolonialismu a osamostatnění se dřívějších kolonií, a tím i začínající pokles všech dávných „mocností“. Ač se snaží co to jde si aspoň nějaké příjmy odtamtud udržet
  https://www.lidovky.cz/svet/afrika-podpora-rusko-socialni-site-invaze-valka-na-ukrajine-spojenci-protizapadni-nala

 5. Tak nase tanky to pry maji za sebou 😀
  Twitter:
  „Zničení vojenského transportu s tanky T72 z ČR potvrzeno z důvěryhodného zdroje.
  Nebudu psát na kterém nádraží konkrétně( ono jich zase tolik na výběr není) potvrzeno zaměstnancem ukrajinských železnic,očitým svědkem útoku na konvoj,mým dlouholetým známým.“

    1. Svým způsobem je to takový černý smysl pro humor – necháme nepřítele, aby vlaky s tanky projet 1800 km dlouhou trasu. Ukrajinské železnice s tím mají spoustu starostí, brzdí to jiné vlaky, stojí to kupu pracovních sil i nedostatkového paliva… a pak to dojede na místo, stálo to spoustu úsilí a bum, bum, všechno zbytečně, všechno znovu. Kolik tanků ještě máme?

     1. Nejen smysl pro humor, resp. ne v první řadě. Je to taktika vyčerpávání protivníka: veškerá ta přeprava něco stojí – úsilí, energie, PHM, čas, podpůrné technologie. To všechno je zničeno i s těmi tanky.
      Ani psychologický efekt není zanedbatelný: těsně před dosažením úspěchu (byť dílčího) zase neúspěch. Asi jako když trháte švestky do košíku a ještě jedna tááámhle vyskoko na větvi je pěkná, tak se postavíte na větev, na špičky – a bác. Dole na zemi: zlomený žebřík, zlomená noha, zlomená větev, roztržené gatě, rozsednutý košík a v něm švestková šlichta.

      Ale my se z těch darovaných a zničených tanků radovat můžeme docela legálně: vždyť budeme mít jiné, lepší!

 6. tak nam pan general oznamil na porade s kadyrovcami, ze 98% obyvanej casti Mariupolu maju za zacistenu a zostavaju m 2km stvorcove.

  kolko to chalosom trvalo? 6 tyzdnov? 450 tisicove mesto. S najbojovnejsou skupinou Azov, morskou pechotou a zoldakmi a trenermi.

  Ja to vidim tak, ze do tyzdna je temou dna dalsi tah na sachovnici.

  Donbas? Odesa?

  Odesa ma sice viac obyvatelov ale rozlohu to ma stejnu ako Mariupol. Hlavne tam nie je Azov, a mestsky boj si chlapci od Kadyrova natrenovali.

 7. Tak mě napadá, že při všech těch hrůzách, které každá válka přináší, přináší i některá pozitiva, pokud se jedná o týl. Válka přece zaměstnává. Veškerou tu bojovou techniku, kterou Rusové potřebují, je někde nutné vyrábět, kompletovat, otestovat a někam dopravovat. Je nutné vyrábět zásoby pro armádu a zajišťovat jejich logistiku. Zároveň také dochází k inovacím vojenských technologií, objevům a zavádění nových atd. Na to vše je potřeba velkého počtu lidí, a to od těch superkvalifikovaných až po běžné dělníky, řidiče, techniky atd.

  Navíc nějak nechápu logiku dodávek lidí, zbraní a techniky ze západu, které fungují stylem, dodáme, ale než se dopraví na místo, tak alespoň část z nich bum! Takže nový pokus a… bum! Tak znovu… BUM! Prý je definicí bláznovství/šílenství pokoušet se nějakou věc dělat znovu a znovu, a očekávat jiný výsledek.

  1. Re: tdx
   Vy nejste vůbec krásný, mladý a chytrý.
   Bojová technika jde ze skladů. Že by se nyní násobně navýšily kapacity zbrojní výroby, je pouhou iluzí. Opravdu to tak nefunguje.

   A západ si nechá zaplatit to, co opustí brány jeho skladů ři výrobních hal. Nikoli to,co se použije na Rusa. A to je ta finta FŇ, jak stáhnout Ukry z kůže pěkně za živa. Ivan tuto půjčku dodnes celou nesplatil.

   1. tdx – nepostaví nemocnici, školu, nevyrobí soustruh, náklaďák, nezasejou, kravku nepodojí.
    Prostě zchudnou.

   1. =) A kluci se asi na ty papundeklový káry tak těší, že se samou nedočkavostí rozhodli pro ukrajinský triatlon.

 8. ️Z nového brífinku ruského ministerstva obrany:
  Vysoce přesné rakety odpálené ze vzduchu v Doněcké oblasti na nádražích Pokrovsk, Slavjansk a Barvenkovo zničily zbraně a vojenskou techniku záloh ukrajinských sil přijíždějících do Donbasu;

  Vysoce přesné rakety pobřežního raketového systému Bastion poblíž Krasnoselce severovýchodně od Oděsy zničily sběrné a výcvikové středisko zahraničních žoldáků;

  1. Kdyby to byla pravda…
   Víme kulové, strašně se lže na obou stranách konfliktu.
   Mám strach.
   Amíci už fakt nutně potřebují zářez do pažby, po sérii … ehm…. nevítězství.
   ( Irák, Afghánistán, Sýrie, Mali, Libye , Mali, i když Mali je spíš francouzský projekt. Tam jde o francouzský/ nigerský uran. Ty elektrárny hodně žerou a Tuarégové začínají hlasitě remcat. A IS ochotně přiskočil na pomoc.

 9. Všude kolem probíhají závody o nejhysteričtější světonázor:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zelenskyj-v-noci-narezal-celemu-svetu-Ukrajinci-jsou-nejodvaznejsi-narod-na-svete-Ale-vy-jste-to-nevideli-verili-jste-ruske-propagande-698509

  Náš tchajvanetz nejen že nekouká na grošíky, ale už si nevidí do huby a na špičku nosu:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Putinova-drahota-uderil-Vystrcil-Pomoc-Ukrajine-je-pomoc-nam-jen-se-to-musi-lidem-vysvetlit-698510

  A tak dál. – Mně připadá, že se svět kolem zbláznil.

  1. Spíš elity považují plebs za totální hlupáky. Ty, kteří se vzpouzí býti hlupáky, vyženou z veřejného prostoru.
   Pak už jen ohlupují plebs, až tomu svému žvanění začnou sami věřit.

  2. V senátu Tchajwanec, v parlamentu Ukrajinci, sem tam i ňákej Tibeťan, na Hradě Izraelita… Kristova noho, to za bolšána jsem měla jasno. Všichni byli Sověti.
   ;-)))
   Já chci zpátky před listopad!
   :-DDDDDD

  1. Tohle také ne. Tihle dva týpci jsou ti, kteří byli na UA obviněni z rabování. Podle všeho se pohybovali v oblasti Buča ve společnosti jakýchsi bojovníků, kteří si říkali Karpatský sič (nikoliv armády UA).
   A ti sičáci se zdají být spolkem těch, kteří obdrželi zbraně začátkem konfliktu když .elenskij rozdával každému kdo si přišel.

   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-verze-ceskych-bojovniku-ktere-vini-z-rabovani-na-ukrajine-usili-to-na-nas-197368#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=anOIDITfV5G-202204071654&dop_id=197368&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest189_panel_sluzeb_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

   1. Tak to v tom mají chlapci a seznamzprávy pěknej hokej.
    Vždyť fffšichni vědí, že ten, kdo rabuje, jsou přece ….. No schválně, jestli to uhodnete – Angličanům je to naprosto jasné:

    „Sbírka praček před ruskou ambasádou v Londýně. Ať je nemusíte krást na Ukrajině, vzkazují lidé“
    ***
    (…) Rusům se dostává vzkazů, ať konečně přestanou krást pračky i mikrovlnky na Ukrajině a když už si takové zboží nemohou opatřit za peníze doma, jako normální civilizovaní lidé, ať si raději vezmou to vybavení, které Britové dopraví před ruskou ambasádu v Londýně. (…)
    (…) Fotky z britské akce proletěly internetem. Je zřejmé, že Britové přinesli před ruskou ambasádu hračky, oblečení, boty, ale i pračky či myčky. Aby Rusy přiměli k ukončení plenění v okupovaných ukrajinských městech. O akci informovala ukrajinská novinářka Margo Gontar. (…)

    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sbirka-pracek-pred-ruskou-ambasadou-v-Londyne-At-je-nemusite-krast-na-Ukrajine-vzkazuji-lide-698551
    —–
    Pokaždé, když mi na PL padne do oka nějakej zvlášť šťavnatej výblitek, zkusmo si tipnu, kdopak že to ze sebe vytlačil (můj favorit je už dlouho zn. -mp-).
    U výše uvedeného výronu jsem ani tipovat nemusela, tam to byla jistota.

    1. Jo, jo.

     Tyhle symbolický, jakoby spontánní akce, kdy jakoby prostý, vystrašený, normálně rozhádaný lid, chytne se myšlenky a ukazuje presidentovi červenou kartu, cinká klíči, chodí pomalu, nosí karafiáty či pentle určité barvy atd… To působí vždycky tááááááááááááááááááááááák přirozeně…. že nikoho ani nenapadne, že by to z pozadí mohl někdo organizovat. Někdo dobrý a bezelstvný, jako třeba nějaká nepřátelská tajná služba, nějaký hodný, štědrý filantrop který nikdy na něčem nevydělal.

     Jo jo, kdopak to Britům našeptal, kdopak jim to zorganizoval a cože jim to nenašeptal, když se útočilo na Jugoslávii, Irák či Afgánistán.

     Mohli třeba nosit kyblíky s benzínem k americké ambasádě za války o Irák, mohli nosit kosy k americké ambasádě za bitvy o Kosovo, mohli nosit makové paličky k americké amasádě za války v Afgánistánu. Mohli nosit oranžový vesty americkou ambasádu kvůli Guantanámu atd, atd.

 10. Telegram:
  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová odcestovala do Kyjeva. Oznámila to na svém účtu na Twitteru.
  Von der Leyenová přijede do ukrajinského hlavního města v rámci delegace spolu se slovenským premiérem Eduardem Hegerem, Josepem Borrellem a několika poslanci Evropského parlamentu.

  1. ou-ou-ouuuu…!

   uan uej tikit, uan uej tikit
   uan uej tikit, uan uej tikit
   uan uej tikit, uan uej tikit tů d blůůůůůs

   čů, čů, trejn
   čagin daun d trek
   gota trevl on, nevr kamin bek
   ou-ou gota uan uej tikit tu d blůs…
   —-

   Tak šťastnou cestu, náš statečný premiér vám poradí, kde prodávají lístky.

   1. V klidu, nic se jim nestane. Pojedou tím superfialovým obrněným širokorozchodným vlakem, co je rychlejší než TGV, Šinkansen nebo vítr.

   2. Odjíždí se z nástupiště 9 a 3/4.

    Lístky si koupíte u seriózního pána, který se k vám přitočí a polohlasem říká „lístky do Kyjeva, vole“ „nechceš lístky do Kyjeva“ „Kyjev volem Kyjev“ „Krásný lístky, vole, modrý, žlutý, zelený, všechno do Kyjeva“ „super výlet,vole, necháš si vynadat, uděláš si selfíčko vole, je to láce, vole.

 11. To clovek takto rano otvori web a hla ho :
  Německý kancléř Olaf Scholz blokuje dodávky německých tanků na Ukrajinu, píše americká publikace Politico.

  Nuz – ak chlapec popusti a pojde nemecky tank na vychodny front – lepsiu aktivizaciu spolocnosti v byvalom ZSSR si neviem predstavit – ako ked sa objavi fotka so spalenym nemeckym tankom a na nom zapichnuty flag Vitazstva. Uz vacsie promo nemci urobit nemozu.
  Uz teraz sa okrem V a Z dostava prave vlajka Vitazstva do popredia. Ten mem s babusjou niekde v zapadlej diere uprostred UA, ktora privitala vojcov UA s tymto flagom a oni jej ho zobrali a podupali. naco ona odmietla ich konzervy, pac pod tymto flagom bojoval jej otec uz zijes svojim zivotom.

  Kdesi som cital, ze Kazachstan zacina dodavat zaujimave sortimenty do EU. Cize – obchod si uz nasiel cestu. Predpokladam, kedze sa turci nepridali k sankciam, ze na niektorych vyrobkoch bude napisane Sdelano v Turkii 🙂

 12. Níže, kolega Stridor, podle mého rozumu, poměrně přesně našel jádro pudla. Nemáme ideu. Nerozkládá se Evropa, rozkládáme se MY. Dvěma větami vyjádřil to, co tu já melu stále znova a znova v různých variacích. Tisícileté zkušenosti jsme nahradili progresivistickými bláboly o multikulturalismu, environmentalismu, globalismu…Naprosto zřejmé a mnoha staletími prověřené zkušenosti toho, že skutečný nadbytek vzniká jen z práce, lidskou bytost z člověka formuje jen slušně fungující rodina, že lidskou sílu spoluvytváří také rozumná míra pokory…jsme nahradili psychologickými pavědami, novonáboženstvími, nekonečným egoismem, který vydáváme za lidskou svobodu. Poctivě a tvrdě pracující člověk, každý měsíc řeší z čeho zaplatí složenky a hypotéku, zatímco vyčůraný zmetek, který si umí vyběhat dotace, jezdí v Medvědovi a my tomu ještě tleskáme a označujeme za vítězství kreativního ducha. Nemáme skutečnou ideu. Nahradili jsme ji balením se do cizích vlajek a nasvěcováním budov. Nemáme skutečnou sounáležitost. Nahradili jsme ji sdílením na sociálních sítích. Nemáme skutečnou vizi. Nahradili jsme ji jen iluzemi, které ještě více plní kapsy korporátních fašistů.
  Jak píše kolega Stridor „nerozpadá se Evropa (Západní svět), to MY se rozpadáme. Já k tomu dodám, že to způsobil, umožňuje a urychluje, to co nazývám Globalistický fašismus.

   1. Když přemýšlíte o čínské společnosti, vidíte jen jednotlivé lidi, nebo i něco jako společného ducha čínského národa? Kterému sice nemusí jeho jednotliví členové přesně odpovídat, ale který je historickou, vnímatelnou skutečností.
    No a takového ducha (takové „my“, egregora) má každá společnost a nakonec i každá civilizace. Nic co byste mohl definovat matematicky, ale přesto něco, co lze intuitivně vnímat a s odstupem času i pozorovat v akci.

    1. Vy mě s tou matematikou pokoušíte, že? 🙂

     Ale ano, pokud Mandaladan myslel onoho „ducha západní civilizace“, pak rozumím – a nesouhlasím.
     Ale Vám děkuji za připomenutí pojmu „egregor“! Úplně jsem na něj zapomněl! Přemýšlím, kdy jsem ho naposledy použil; ale budou to desítky let – tak dávno, že už si nepamatuju.

     Egregor: to je přesně ten kamínek do mozaiky, kterou si skládám. Pomocí matematiky, jak jinak 🙂

      1. To je hezký kluci, že znáte cizí slovíčka.

       Ale já do slovíčka „My“ počítám lidi, kteří si myslí, že pohlaví jsou jen dvě, že žádný globální oteplování neexistuje, že rodina je základ státu atd. a je mi jedno, jestli jsou z Ruska, Číny, Indie, USA, Mexika nebo Saudské Arábie.

       „Já“ se nerozpadám. Nikdo z „My“ se nerozpadá.

       Jestli má Mandalan pocit, že se on a jemu podobní rozpadá, tak ať a) mě nepočítá k nim b) ať s tím blbnutím přestane, když mu to nedělá dobře.

       1. Jedna technická na úvod: aga je holka.

        Jinak: to je hezký, Vale, že víte, koho počítat do slovíčka „My“.

        Když si pečlivě projdete související Mandaladanovy (je to jednoduché: Mandala-Dan) komentáře, určitě si všimnete, že vaše pohledy na obsah pojmu MY mají neprázdný průnik. – Jak říkala kdysi reklama na stavební spořku Liška: na těchto základech můžete stavět. Stavět vzájemné porozumění, dodávám já.

        Pokud vidíte svět jinak než on, zvažte i možnost, že to, co Vám připadá jako blbnutí, jemu může dávat nějaký smysl.

        Pokud jste to ještě nestihl přečíst, zkuste: https://web.litterate.cz/berrnardovi-ale-nejen-jemu/

        1. No, tak holka a kluk. Stejně to je spíš paní a pán.

         Jo, jemu to smysl dává. To i Fialovi ty jeho nesmysly nejspíše dávají smysl, zvláště když stejnejm věří všichni v jeho okolí.

         VŠECHNO, co kdo dělá má nějaký smysl, úplně všechno. Dokonce POZITIVNÍ smysl. Tak funguje mozek. To že to pak ve výsledku vypadá děsivě, šíleně a nesmyslně je dáno komplikovaností a nedokonalostí mozku. Nemá žádný smysl takhle argumentovat, protože to funguje prostě NA VŠECHNO.

         Ta skutečně důležitá věc, kvůli které jsem zareagoval je, že to jeho „MY“ je ve skutečnosti velice manipulativní věc, protože to přesouvá zodpovědnost a tedy vinu, tam, kde žádná není.

         Já nemůžu za to, co dělá vláda, kterou jsem nevolil a která je u moci díky volebním podvodům. Já nemůžu za to, co dělají neziskovky, které nesnáším, já nemůžu za to, co omílají novináři na TV a seznamu, já nemůžu ani za to, co vyřvávají nejrůznější aktivisté, slečinky ze střední školy, herečky a miliardáři. Já s nima prostě nemám nic společného a nevím, proč bych měl akceptovat, aby mě s nima někdo dával dohromady.

         Taky jsem nikoho nezabil, tak nechci bejt zahrnovanej do skupinky „My vrazi“. Nikdy jsem nic nevytuneloval, tak nechci být zahrnovanej do skupinky „My tuneláři.“ Nikdy jsem nesouložil s chlapem, tak nechci být zahrnován do skupinky „My homosexuálové“.

         Ono je to z jeho strany nejspíš takové sebemrskačství, protože když se připočítá k nim, tak sám sobě a všem, kdo se nechají, přičte vinu za to, co se děje, čili si to jakoby zaslouží, čili se tak děje správně, čili proti tomu nemusí nic dělat.

         Je to stejné sebemrskačství jako rituální poklekávání před černochama lidma, kteří nikdy neměli černošského otroka, nikdy nezmlátili černocha, do USA přišli jejich rodiče jen pár let před jejich narozením… ale oni si stejně chtějí přišít nějakou vinu, za kterou se pak budou rituálně kořit a ponižovat.

         Jestli si vy myslíte, že by se měli lidé kát a omlouvat, za něco, co neudělali ani neschvalují, tak fajn, užijte si to. Já do toho Vašeho „my“ nepatřím a nikdy patřit nebudu, tak nás nechte mimo.

         O tom je právě ta rozdělená společnosti. Někdo k vám prostě patřit nechce.

       2. Z toho, co pisete, Vale, soudim, ze uz jste rozpadly.
        Ale vazne, jak pise aga, mnozstvi od urcite urovne meni kvalitu, coz nelze zachytit matematicky.
        Sam priznavate, ze vase spolecenstvi je obkrouzeno neprateli a vedete svuj boj v ramci CELEHO spolecenstvi. Tim priznavate, ze MY jsme se jiz rozpadli.
        Spolecnost, zohlednujici a zaroven prosazujici (to je nemene dulezite) jiz neexistuje. To je smysl vyroku „my jsme se rozpadli“.
        Ze treba zakladate zarodky spolecenstvi noveho, mozna i v budoucnu prevazujiciho je mozne, ale puvodni vyrok to nepopira. Od minulosti se nelze odparat, lze se s ni jen vyrovnat. Utopie nemaji dlouheho trvani.

        1. Jen na okraj: „mnozstvi od urcite urovne meni kvalitu, coz nelze zachytit matematicky.“

         Pozor, toto tvrzení není pravdivé, alespoň tedy ne v té obecnosti, jak jste ho napsal. Například množství hmoty od určitého množství mění kvalitu: Nárůst hmoty tělesa vyvolá změnu obří planety v hnědého trpaslíka. Nárůst hvězdné hmoty vyvolá proměnu hvězdy v černou díru. – Tyto a mnohé další děje lze zachytit matematicky a je na tom postaven docela pěkný kus astrofyziky.

         Ale Váš výklad smyslu výroku „My jsme se rozpadli“ – ano, ten se mi prudce zamlouvá a myslím, že teď v tomto bodě Mandaladanovi (konečně) rozumím.

         1. To vypada jako filosoficka uvaha, ale jde o praktickou vec s mnoha dusledky: co se vam jevi jako matematicky zmena kvality, je suma zmen kvant (cisel, zjednodusene).
          Velmi jednoduchy, ale snad prehledny priklad: 1+2=3 neznamena zmenu
          souctu dvou cisel (1+2) v kvalitu tretiho cisla (3). Stale mame tri cisla, pricemz pro matematiku plati axiom, ze kazde cislo je stejne kvalitni (nelze rici, ze treba cislo 8 je horsi, nezli 3).
          Neboli, vy jako subjekt muzete premenu hvezdy v cernou diru za zmenu kvality povazovat, matematicky vyjadreno jde jen o zvyseni poctu cisel, bez efektu zmeny kvality.
          Pro nas je ovsem zajimavejsi opacny proces, pouzivany od doby zrodu burzoasie: kvantifikace kvality (lepsi je film, clovek, firma, ktere vice vydelaji a jejich kvalitu lze zjistit pouhym porovnanim vyse zisku. To uz je pravy mor.

          1. Chcete říct, že sčítání přirozených čísel je analogií gravitačního zhroucení hmoty? To si věru nemyslím.

          2. Tak jinak: predstavte si, ze doopravdy existuje matematicky genius, ktery vynalezl pocet, jak matematicky popsat kvalitu ceske spolecnosti. Takovy popis ovsem plati do prvni kvalitativni zmeny spolecnosti, coz jsou nalady, umrti, narozeni, city a tak dale.
           Matematik ukonci svuj vypocet a v tom okamziku spadne novy most ve Studence a nalada ( kvalita) spolecnosti se v okamziku zmeni.
           A matematicky zaver uz neplati a genius muze zacit pocitat znova.
           Neboli: vypocitat to nejde, nebot kvalita spolecnosti se meni spojite a tedy nikdy nemuzete najit staticke cislo, o ktere byste se mohl oprit.

          3. Jinak: kazdy pocet je analogii, cisla neexistuji, jsou vyplodem nasich predstav. Cislo nelze koupit, ztratit, nalezt, ani ziskat darem, to si muzete jedine predstavit, ev. namalovat jeho hypoteticky obraz (zapsat). Matematika je aplikovana metafyzika.

          4. To Stridor:
           Isaac Asimov a jeho Hari Seldon se svou psychohistorií. Takhle nějak si to představuju. (Nejjednoduší model vesmíru je vesmír sám. Při brutálním zjednodušení lze jako model použít jednu planetu (lidmi jsou osídleny tisíce planet a pověst o původu lidstva z jediné planety se bere asi stejně jako dnes možnost původu lidstva z jediné Evy). Při dalším brutálním zjednodušení lze jako model použít jeden dostatečně velký „sektor planety“ (celá planeta je v zásadě megapole). I přes dvojí zjednodušení to celkem funguje (aby ne, je to sci-fi). Myšlenka je, že popsat (a předvídat) chování jednotlivce je nemožné, ale chování masy jednotlivců předvídat lze. Ovšem je to dynamický model (něco jako soustava hodně netriviálních diferenciálních rovnic), do kterého můžou vstoupit i náhodné události … Jako mlaďochovi se mi to tak líbilo, že jsem se divil, proč se na něčem takovém už nepracuje, že by to mohlo fungovat … než mi došlo, že v současnosti je o více než jeden řád jednodušší s masou lidí přímo manipulovat, než se snažit složitě předvídat jejich chování.

          5. Stridor: Tak jinak: predstavte si, ze doopravdy existuje matematicky genius, ktery vynalezl pocet, jak matematicky popsat kvalitu ceske spolecnosti.

           —-

           On by to nebyl počet, ale rovnice popisující dynamický jev. Něco jako oscilace… několik různých oscilací najednou.

           Ani by to nemusel býr nějaký velký génius.

        2. No tak soudíte. Je to vaše posouzení a máte na něj právo.

         Já jsem pořád stejný, tak se sotva rozpadám.

         Podle mě, to vaše „my“ zahrnující všechny Evropany a nikoho zvenčí NIKDY nebylo, tak není, co řešit.

         Ta společnost, prosazující to neměnné stále existuje. Prostě jsme vás zavrhli a vy jste mimo. Proto to „My“ odmítám.

         Jen tak mimochodem, kdy podle vás tu to vaše „my“ bylo naposledy? Za Obrození? Za Doby temna? Po druhé/třetí Defenestraci? Za Husitství?

         Já vidím pouze a stále jen rozdělenou společnost.

   2. zapadna populacia en bloc … nie jednotlivec, nie jednotliva rodina, pac vynimky potvrdzuju pravidlo

    my ako zapad … v co verime? v silu jednotlivca … ale co zmoze jednotlivec? no ano, su jednotlivci, ako Matka Tereza, alebo Hitler …

    mozno je problem len vo mne … ale uz od prevratu, od puberty, mam taky divny pocit, ze sa postoj ludi stabilizoval na ‚staram sa sam o seba, a do druhych ma nic … obcas si vykupim svedomie v charite a inak mi dajte pokoj‘ … a este ze ‚vychcanek si prachy zasluzi, nemal si byt debil, neobral by ta‘ … ked mi cigosi vykradli rodicov, tak som nepocuvala od okolia nadavky na cigosov, ale na rodicov, ze stari, blbi, preco ich do baraku pustali? .. no preco, pretoze prezili druhu svetovu, este v nich bolo take ze podam pohar vody omdlievajucej zenskej ..

    my len zberame plody toho, co spoluziacka niekedy v 2000 nazvala ze ‚idem indi-vindi‘ … stali sme sa masou individualit … lenze masa individualit nemoze jaksi z podstaty bojovat za spolocenstvo

    1. Podle mého je to způsobeno sociálním zabezpečením státu. Je ti ouvej? Stát se postará v nezaměstnanosti, v nemoci, ve stáří. Nepotřebuješ udržovat vztahy s rodiči, sourozenci, přáteli ani sousedy. Nepotřebuješ mít kolem sebe lidi, co ti pomohou, a sám nemusíš pomáhat, od toho je tu stát a charity a neziskovky.

   3. Celá společnost. Od ekonomiky až po vědu. Od kultury až po školství. Od lidských vztahů až po elementární lidskost. A to je přesně ten problém, pokud to sami nevidíme (nebo nechceme), pokud se na to musíme ptát, nevím jestli se to dá ještě vůbec zvrátit.

  1. Ano, ale je nutné dodat, že na tom rozkladu někdo už stovky let pracuje pilně a neúnavně jak bobr. Je to dokonce zveřejněno v mnoha „podvržených“ spiscích, ale naivní a v zásadě dobrosrdečný normální člověk zřejmě není fyziologicky schopen takové zrůdné krutosti uvěřit.

   1. Na tyhle konspirace já moc nedám (neříkám, že se nemohu mýlit). Dávám přednost logickému sledu události, příčině a následku. Z mého pohledu celý ten proces rozpadu geniálně a naprosto logicky (bez nějakých konspirací) popisuje ve svých knihách Petr Hampl.

    1. „Konspirace“ je snad něco, co stojí mimo logický sled událostí, příčin a následků?? Ony snad neexistovaly a neexistují tajné a polotajné společnosti, které mají za cíl ovlivňovat běh světa? Pardon, ale podle mne je velmi nelogické tento fakt ignorovat.

    2. Jo, tak logickému sledu událostí?

     Co dělají, myslete přísně logicky, tajné služby všechn států, když ne konspirace a co dělají všechny tajné spolky, když ne konspirace?

     Jsem jedno logické ucho.

     Jo pan Hampl to popisuje. A ve svých knihách. Hmmm.

     A jak to pan Hampl asi tak ví?

     Bydlí přes zeď u Sorošů a slyší každej den, jak si Soroš ráno říká „Já nekonspiruju, mohl bych, ale nekonspiruju. Mě se konspirace příčí.

     Já sám jsem konspiroval. Sice jenom v takový prkotině, jak se setkat s žebou bližního svého za účelem smilnění, ale dělali jsme to koordinovaně, potají a za účlem zábavy, ale sotva mi dokážete vy i se dvěma Hamplama po boku, že žádné konspirování neexistuje.

     No a příbuzní z odboje, ti už vůbec konspirovali jak posedlí. Válka mohla bejt o dost kratší, kdyby na Gestapu na vůbec konspirace nevěřili.

   2. Víte, ago, jak vzniká víno? Určitě ano. Velmi zjednoduším, vytáhnu to podstatné:
    Kvasinky v moštu (nebo jak se to správně jmenuje) se živí cukrem a jejich metabolickým produktem je alkohol. Pro nás, kteří rádi pijeme víno, je to žádoucí produkt; ale „z pohledu“ kvasinek jsou to vlastně hov.., ehm, prostě odpad. Toxický odpad. Kvasinky tím, že žijí, připravují vlastní záhubu: když koncentrace etylalkoholu dostoupí cca 14%, zahynou.

    Nepochybuju o tom, že výše napsané je Vám dobře známo, a Vy už jistě tušíte, proč to píšu: je to reakce na Vaši větu „na tom rozkladu někdo už stovky let pracuje pilně a neúnavně jak bobr.“

    Ano, pracuje – a jsme to my (!egregor!) sami.

    1. Tak z určitého úhlu pohledu má organizmus svůj podíl viny na tom, že ho napadne parazit. Ale jak už jsme se mnohokrát shodli, pokud to ten parazit činí vědomě a pro svůj vlastní prospěch – běda tomu, skrze koho rozklad přichází.

   1. Co to melete?

    City of London je teď sice bankovní čtvrť, ale původně to bylo vlastní město Londýn, odtud název City. Podobně Vinohrady se Vinohrady jen jmenují a je to městská čtvrť, ale kdysi tam doopravdy byly vinohrady.

    Města i obce mají své radnice se samosprávou. Corporace mělo ve středověku trochu jiný význam než dnes, pochází to z latiny a od slova corpus, neboli tělo a středověké corporace byly taky třeba církve, místní samosprávy nebo třeba cechy.

    Zatímco Londýn se rozrůstal a rozrůstal, City of London zůstávala stále stejně velká. Asi jako ve stále se zvětšující se Praze je Staré město pořád stejně velké.

    City of London je součást Anglie, jako jí jsou všechny další čtvrti a obce, které mají svoji městkou radu.

  2. Jsem rad, ze se nasel alespon jeden clovek, co pochopil, o cem pisi, mandaladane.
   Pro agu dodavam, ze City of London je na Anglii de fakto nezavisla korporace s pravem drzet vlastni armadu.
   Guglujte „City of London Corporation“ je to i na ceske wiki, me to tady odkazy nepropusti.

 13. “ A hle, Putinova popularita trhá rekordy…”
  Je to divné!?!?!?
  Když “ svět” , rozuměj euroatlantici, okopává soustavně někomu kotníky, docílí jediného.
  Že obyvatelstvo takového hříšného státu se zatvrdí a přitvrdí ve vymezování proti “ světu” ještě víc.
  Pěkně je to vidět v nešťastném Íránu. Vládnou tam potrhlí ajatolláhové, jde o theokratický stát.
  Ty ajatolláhy přivedl k moci Západ, lidi se vymezili proti zkorumpovanému , chamtivému šáhovi Pahlavímu, který zemi násilně westernizoval.
  Bohužel, vzali to ode zdi ke zdi, ( to ale známe i u nás, že? ) , no a tak se stalo, že to milí Íránci mají i dneska tím pokakaným navrch
  Když osvícený Obama v roce 2015 pracně uzavřel mírovou smlouvu, kterou podepsali i Rusko, Čína, Francie, Spojené království a EU, tak jí Trump v roce 2018 svévolně “ zrušil”.
  Za tichého remcání ostatních signatářů.
  Výsledek??
  Naštvaní Íránci, ve své podstatě převážně sekulární, se ještě víc stmelili za bigotními ajatolláhy.
  Demokracie a naděje na zlepšení svobody v Íránu prohrála. Umírnění prohráli na celé čáře.
  Protože, ti ajatolláhové mají přeci pravdu, těm židokřesťanským psům se nedá věřit ani fň.
  Divila bych se, kdyby řadový Rus pojal důvěru k tzv. Západu a zatoužil po našem způsobu liberální demokracie. Spíš bych řekla, že asi né.

  1. Reprezentanti toho západního způsobu života a advokáti důvěry v Západ dnes z Ruska houfně a hlasitě odchází. Sami sebe komentují tak, že odchází Rusko, případně pouze ruské elity, a zůstává odpad.
   Komentáře plebsu – jděte a nevracejte se.

   1. No ano .
    Jsou dva druhy vůdců.
    Jedni sázejí na vzdělané kosmopolity, čili na metropole a velká města , kde žijí intelektuálové.
    A druzí naopak na venkov, kde žijí burani, ale je jich násobně víc, než těch vzdělanců.
    Je to čím dál, tím zřejmější.
    Dělící čára pravo / levo už končí, je tady nová čára, patrioti versus kosmopoliti.
    Na koho sází havlérka je zjevné.
    Lidi ze šluknovského výběžku to asi nebudou. Občani Dolní Lhoty jsou jim u řiti.

 14. Je to tragédie,ale nenaděláte nic.

  Miloš Vystrčil, Alexandr Vondra, nebo Miroslava Němcová. Trojice, z níž chce ODS vybrat svého kandidáta na prezidenta

  1. Vybavuje se mně úryvek z písně Pavla Dobeše, Blažek:
   „…dejtě se fšici přejeť rychlikem,
   kozla zahradnikem stě zrobili.
   Pytlaka hajnym a zloděja tajnym,
   to stě se pěkně vybarvili…“

   Kozel zahradníkem, Caligulův kůň Incitatus senátorem… tak proč by nakonec nemohl být Vystrčerčil nebo Milka Zděšená, či dokonce Křivohub Vondra Tlustý třeba prezidentem. Vždyť za špagátky loutek stejně tahá pořád jeden a ten samý.

   1. V klidu, z tehle trojice se tam nedostane ani jeden. Dopadnoou jako Sobotka. Premysl.

    Osobne jsem sam zvedav na letosni senatni volby na Vysocine.

   2. A mně zase Nosova Země je kulatá.
    Kdo jde na východ, dojde na západ, … A opačně, samozřejmě.
    Sakra, že měl ale ten Nos fakt dobrej nos!
    Ách jo.

 15. V prvom rade treba uznat amikom, ze sa im podarilo v Nemecku a incyh statoch EU dotlacit do cela totalnych neschopakov.
  Predsa len ti socialni inzinieri nasli sposob, ako oblbnut volicov, by si zvolili najvacsieho neschopaka.

  Na madarske etnikum to neposobi 🙂

  Je zaujimave, ze nik sa nepyta starej skaredej matadorky akou je mama Merkel, co ona na to. To je dost divne.
  Je zaujimave, ze sa opat pretriasa Bidenov synacik a podla mna- a to som zlym prorokom – zosadia ospaleho Joea nie preto, ze je dementny a neschopny na funkciu, ale preto, ze je tam nejaky trestny cin. Nieco malo zamlcal. A lepsie ked je prezident odvolany ako kriminalnik ako keby ho odvolali ako dementa. A ze sa k nemu Obama neznal – to uz tiez o niecom svedci.
  Je zaujimave, aka selekcia sprav je v nasej centralnej EU. UA je sice dobra a bojuje so zlom, ale o nacistickych symboloch ani slovo. U nas poslu za katr cloveka co dal detom sek na sumu 1488€ a znalec v tom vidi symboliku tetej rise, ale potetovancov s haknkrajcami – kedze su z UA – si nik nevsima. Tiez nas neracia informovat o genioch myslenia v UA tv, ktory hovoria o nutnosti vyvrazdit rusov, pac je to plameno zbytocne.
  A je zaujimave, ze taka skvela sprava z UA, akoze im tam zdrhol predseda Ustavneho sudu – pod falosnymi dokladmi – k nam tiez neprisla . To som sa vcera zasmial, pac pisali, ze vedia pod akym, menom zdrhol a ze na neho vydaju medzinarodny zatykac 🙂
  Je zaujimave ze vcera pisali o tom ako z nejakeho klubu OSN pre ludske prava vyhodili na dobu urcitu Rusko. Je tiez zaujimave, ze nam neracili napisat, ze z toho klubu amici pred par rokmi ako prvi a jedini odisli na furt dobrovolne z vlastnej iniciativy.

  1. na ktoromsi kanali (ale fakt neviem kde, manzel prepina zo sprav na spravy) pustali video, jak sa na ukrajine predkrikuje slava ukrajine, a odpoveda gerojom slava … a bolo to video co malo ukazat hrdinnych ukrov, ako sa chystaju na rusa … pac co je proti rusovi, to je dobre, aj keby to nova SS mala byt

  2. Asi před dvěma lety se známá z Ukrajiny pochlubila fotkou dcerky. Dcerka stála v obchodním domě před schodištěm. Můj dotaz, proč ji fotila před hakekrajcem, vůbec nechápala. Ona ho totiž neviděla, i když zabíral téměř polovinu pozadí. Tak jako u nás na schody malují reklamu, tak tam byla přes celé schodiště rudá vlajka s bílým středem a černým hákovým křížem.

    1. Bylo to osobní foto, bylo tam pouze široké schodiště ode zdi ke zdi, nikoliv to ve Vašem odkazu.
     Nebyl důvod pochybovat, fotka byla u příležitosti prvního školního dne.

     1. ja som pobrala, ze to bolo osobne foto … to ale nic nemeni na to, ze to je oficialny hoax, a vasa znama by si mala davat pozor, a nesirit hoaxy 😛

    2. To bosorecka – ale vždyť ti manipulátoři to potvrdili, nikoliv vyvrátili. Sice dodávají, že to bylo jenom na chvilu a neví se kdo a proč …
     A tak si tak představuji … jak takový obyčejný nenápadný zákazník přijde buď s elektrocentrálou nebo s delší prodlužkou a bez vědomí personálu a ochranky tam nainstaluje, vyzkouší a přesně zaměří na schodiště svůj světelný výtvor …
     Asi to pouštěl z led lampičky z mobilu 🙂 a když na to přišli, tak mobil schoval do kapsy 🙂

  3. Reakce na Zvedavec napsal:8 dubna, 2022 (8:03)
   „Odišli na furt“

   FURT trvalo jen cca 4 roky, omlouvám se Vám (zvedavec) za opravování.

   USA odešly totiž pouze na cca 4 roky a při odcházení to dle nich bylo „pokrytecké těleso, sloužící vlastním zájmům“. Nu a čas oponou trhl a nyní je to (možná stále ) pokrytecké těleso, ale sloužící jejich zájmům, kdo ví… Od 1.1.2022 mají tedy USA opět tříletý mandát (v té Radě OSN pro lidská práva).

   Občany EU ( i ČR) by spíše mělo (i nyní, nebo zejména nyní) zajímat to, PROČ státy EU i ČR soustavně
   a každoročně nehlasují v OSN PRO u rezoluce k boji proti glorifikaci nacismu a neonacismu,
   ale zbaběle a pokrytecky se vždy ( státy EU i ČR) zdrží hlasování .

   To USA a Ukrajina
   (a ještě Palau, dříve i Kanada) upřimně a na rovinu hlasují vždy PROTI takové rezoluci a tedy i boji.

   Nu a u nacismu (domnívám se) je pozice “ zdržet se“ prostě neakceptovatelná.
   Buď totiž proti glorifikaci nacismu a neonacismu aktivním hlasem jsem, jste, jsme, státy jsou a nebo ne,
   není NIC mezi tím!

 16. Telegram:
  „V Kanadě brzy vstoupí v platnost nový zákon:
  ▪️ Bezpečnostní složky mohou zabavit dům bez souhlasu občana a bez soudu, pokud se zjistí, že se účastní protivládních shromáždění“

  1. Re: Homér

   Tak to je úřasná zpráva. Z toho je vidět, jak moc jsme pozadu za kanadskými soudruhy v budování jedině správné demokracie.
   Co ovšem naprosto nechápu, proč kanadští soudruzi neodsouhlasili zákon, který by umožňoval zbavit se protivládních živlů tím, že je bez vyšetřování a bez soudu na místě popraví.
   To by byl naprostý ideál.

  2. No prosim.

   Pak, že ten západ ty komunisty nepředežene.

   Kdyby to vymysleli za Husáka, tak mohli nechat celou Chartu vymrznout a poklizeno.

   Kličkové by nejspíš ještě sloužili v Milovicích.

  3. Pokud se, jak tvrdí fáma a konspirátoři, v aktu plození kanadského premiéra osobně angažoval sám Fidel Castro, potom je vše jasné. Protože: „Geny nevychčiješ,“ jak říkává Ládik!!!

   1. 😀
    Na to upozorňuje v posledním článku Jan Keller.
    Že tihle novodobí souzi strčej bolšány s přehledem do kapsy.
    Kdesi v Německu postavili nový pomník Karlíkovi Marxů.

 17. je to uplne jine mysleni

  co rekl Misustin v ruske dume pri podavani zpravy o cinnosti vlady

  Absolutní prioritou vlády bylo a zůstává zlepšování kvality života a blahobytu našich občanů. Problém jsme vyřešili tak, že pomoc dostali především ti, kteří to nejvíce potřebují.

  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1092198&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc
  Mišustin podává výroční zprávu vlády Státní dumě. Je to dlouhe ale poucne.

  a co ceska vlada premiera Fialy ?
  hlavne podpora svobodneho trhu, orientace na Nato a EU
  proste ochrana zisku zahranicnich investoru
  https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-petra-fialy-zverejnila-programove-prohlaseni–chce-cesko-posunout-mezi-nejvyspelejsi-zeme-sveta-193549/

  citace z aeronetu
  Fialova vláda má peníze pro Ukrajince, ale nemá peníze pro české občany. Pokud chcete vědět, jak moc je odtržena Fialova vláda od českého lidu, pusťte si na CNN Prima News rozhovor s pokérkovanou předsedkyní českého Knessetu. V rozhovoru pronesla [3], že vlády se nemají starat o lidi!
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Vlady-se-nemaji-starat-o-lidi-vysvetlila-Pekarova-Schillerove-A-myslenku-dale-rozvedla-697253

  Pekarová Adamová řekla, že plošně pomáhat všem ekonomicky není možné. Je třeba pomáhat těm, kteří to potřebují. „Víte, podle mě se vlády nemají starat o lidi. Mají se starat o to, aby v zemi bylo bezpečno. To je první předpoklad, abychom se měli lépe. A za druhé si myslím, že stát má vytvořit podmínky, ve kterých si lidé zvládnou pomoci sami. Já jsem přesvědčena, že nikdo nepotřebuje vodit za ručičku.

 18. Tak Juriji Podoljakovi asi Youtube zrušil účet. Na AK má z posledního vysílání už jen černé okénko.

 19. Strategie sankcí je vymyšlená tak, že hospodářské těžkosti mají způsobit utrpení obyvatelstvu a to pak má svrhnout vládu protistrany. No nevím zda ke svržení Putina stačí, aby přestaly fungovat hry v mobilech či si lidi museli zajít do banky pro nové karty a podobně.

  Naopak jsem zvědav, jak hospodářské těžkosti ustojí vlády v Evropě, zejména ta místní, která se rozhodla spojit „válečné ceny“ a strategické nákupy potravin cizí států a volný trh.

 20. Múzy múžou ven.

  Za vojenské operace
  má novinář hodně práce.
  Fungují mu internety
  může poslat dané věty
  po jakém chce kanálu,
  pravdu dusit v análu.
  To se mu to dobře žije
  v teple kanclu kafe pije.
  Šémredaktor říká: lež!
  Vymysli si lež.

 21. Vláda pucfleků.

  Nepal jádro, nepal ropu
  nezasírej nám evropu
  nepal dřevo, nepal uhlí
  i kdybychom v zimě tuhli
  nepal nepal nepal
  máme tady Nepál.
  Republika celá nahá
  černý Petr globín tahá:
  dej sem nohu, Olafe
  pojď se vychcat na kafe
  ať ho máme trochu teplé.
  Přisedni si na erteple.

 22. Zelenskyj z NATO chce mít ukrajinu jako Izrael. A tam se zrovna vraždí na ulicích. Svinské plány…

 23. Proc nic nedelame? Protoze nevime co mame delat. Jiste, kazdy za sebe to vi, ale MY nevime.
  Chybi idea, smysl, kolektivni duchovno, hanebne a vysmesne nazyvane ideologie. Nerozklada se Evropa, rozklada se spolecnost, rozkladame se my. A mozna jsme se uz rozlozili a dojizdime jen na technologicky volnobeh. Otazka je, kdo nas dorazi. Moznosti vidim dve: pesimistickou, pri ktere nas prevalcuje islam a optimistictejsi, ze hegemon prijde z Asie (ale nespecifikuji). Pokud to takhle pujde dal, a Stoltenberg, jiste dobre informovany, tu moznost naznacil, davam Evrope maximalne tri roky. Bolsevik mel totiz ideologii, na nej dva roky, jak bylo receno v Peliskach, nestacily. Multikulti, green deal, woke a dalsi nejsou ideologie, nebot nenabizi smysl uskrovneni, ale naopak se podili na fragmentacni destrukci. Do tri let Evropa padne, ale cely proces kolapsu do nasledneho preformatovani bude trvat desetileti a mozna i 5-6 generaci.
  To vse plati jen v pripade, ze Rusko vydrzi, pokud se rozpadne na kolonie (oblasti vlivu a spravy ostatnich mocnosti), pak se proces agonie oddali do doby vycerpani sibirskych zdroju zbytkem sveta (treba na 150 let).

 24. Z Aktuální konflikty

  Re: Ukrajina
  Příspěvek 07 dub 2022, 23:47

  Pohreb starostky Motyžinu Olgy Suchenkovej, ktorú spolu s manželom a synom uniesli ruskí vojaci 23. marca. Ich telá boli nájdené nasledujúci týždeň

  PŘESNĚ TOHLE jsou akce, které dělají fašistické bojůvky na UA od Majdanu. Únosy a vraždy politiků, novinářů, aktivistů a dalších lidí. Vyjednávače, co vyjednával s Ruskem a navrhl ústupky, našli příští den zamordovaného.
  .

 25. Ono je to lidstvo vůbec nějak divné. Buď hloupé, nebo nevzdělané nebo nevím. Vždycky když se mu začne krapítko dařit aby mohlo jít výš, objeví se někde nějaký trouba/ troubové co si myslí, že má/mají na to ovládnout celý širý svět… A´t ty v dávnověku, nebo Alexandr, Napoleon, Hitler … hmm a nikdy si ten výtečník buď neuvědomí jak jeho předchůdci z jakéhokoliv národa skončili, nebo si myslí že je lepší. Kdo ví.
  Tak dumám, co by milovnice scifi, kde by tak svět mohl být, kdyby tihle výtečníci, vždycky svět nestáhli o pár staletí vývojově zpátky.
  Kolik vynálezů a postupů tu bylo a všechno zapadlo prachem zapomnění / železný sloup v Dilí, strojek z Antikytéry, v písku zasypané stavby starověku a na všech kontinentech

   1. Re: ema

    Proč sem ty hovadiny cpete? Sežeňte si někde učebnici z hutní průmyslovky a nemusíte tato h**na louskat, páč vám bude vše jasné.

    Meteoritické, skoro čisté železo, fosfor se podílel na nízké oxidaci suroviny. Ten záhadný povrchový povlak železa, vodíku a kyslíku je obyč kysličník, chcete-li oxid, česky řečeno povrchová rez. Úplně stejný proces chrání hliníkové předměty, totiž povrchový oxid chrání vnitřek předmětu pod oxidovou slupkou
    Pot je slabá kyselina, takže určo nezaručuje konzervaci, to ani náhodou. Spíš je příčinou onoho ošoupání sloupu tam, kam až na něj lidé dosáhnou.

    1. Kdyby na to šel každej jako vy, tak je za chvíli po záhadách.

     Ještě si přečíst učebnice ze stavební průmyslovky a člověk by zjistil, že staří Egypťané by pyramidy postavili i bez pomoci UFO a komunikace s bohy.

     1. Re: Val

      Zrovna asi před měsícem jsem dočetl knížku o tom, jak ty pyramidy stavěli.
      Taky to švindlovali, jak se dalo. Proto se většina těch pyramid nezachovala.
      Kupříkladu víte o tom, že v mnoha případech dávali přitesané šutry jen na okraje a střed vyplňovali sutí?
      A nebo že se neostýchali udělat v pyramidě překlad z kusu klacku (přeháním, byl to trám)?
      Anebo že některé pyramidy uplácali jen z bláta?

      Jsem já to ale šťoura…

      1. Targusi, Targusi … jestli třeba nebude drobný problémek v tom, že my dnes stejný sloup postavit neumíme, resp. takový aby nereznul.
       A k těm pyramidám – není pyramida jako pyramida. Kupodivu se zdá, že čím mladší pyramidy tím se více podobají dětským (ošulaným) stavbám – jak sám píšete, tuhle trám, tuhle hlína, tuhle suť. Problémem jsou ty starší, kde to mají s přesností, že čumíme, jak puci.
       A co takhle Serrapeum – tam jsou sarkofágy z jednoho kusu, kdy uvnitř jsou vyleštěné na přesnost tuším 0,02mm, což dneska umíme na desce, kterou si dáme na obráběcí stůl. Tam to ale je vnitřní plocha vany. No, řekněme, že byli trpěliví a šikovní a rúčo to dali. Ovšem vnitřní dolní roh toho sarkofágu má rádius tuším 3mm – což dioritovou koulí cca 15cm v průměru (oficiální obráběcí nástroj) jaksi udělat nejde. A na to ta největší potíž je, že tenhle vnitřní roh nejsme schopni zopakovat/vyvrtat … viz. Ch. Dunn.

       1. Re: D.D.

        Docela chrápete při nasávání nových poznatků.
        Zjistěte si, co je to corten. Má složení připomínající ten sloup v Díllí. A nadává se tomu „povětrnostně odolná ocel“.

        Ještě k těm tzv. nerezům. Naše civilizace je bohužel zaměřena dosti pragmaticky, takže vytvoření matroše podobného tomu sloupu má každý u zádele. Rozhodující při výrobě totiž není odolnost vůči oxidaci, která se dá řešit nesčetnými způsoby, nýbrž takové přízemní vlastnosti, jako je:
        mez kluzu,
        mez v tahu,
        kujnost,
        pružnost a pevnost ( tento předmět mne učil pán s přízviskem „Pružný Pepek“),
        svařitelnost,
        kalitelnost,
        podmínky krystalizace – jistě víte, že oceli se rozlišují TAKÉ podle krystalizace,
        diagram železo – uhlík, blablabla…

        Je toho ještě mraky…

   2. Třeba je z nerezu…

    ale vážně, jestli nerezaví, tak je z nerezavějícího materiálu, slitiny, nebo stojí v místě kde není kyslík, třeba v jámě ve které je nahromaděný plyn který vytlačil vzduch

    a ten strojek je taky zajímavej… pokud vím, tehdy objevili nejdůležitější matematické zákony

    1. Re: MK
     Sloup stojí na prostranství, po němž chodí lidé, takže plyn asi nic moc.
     Kromě toho železo vám bez přítomnosti molekul vody jednoduše nezrezaví. Postačí vzdušná vlhkost, jak je vám jistě coby zdatnému chemikovi známo. Vytváří se – mimo jiné – modifikace Fe2O3.nH2o. Anebo vznikají hydroxidy železa. Něco jako Fe(OH), nebo jak se to psalo. Už si to pořádně nepamatuju, musel bych si to někde najít.

  1. Napoleonské války byly celé o tom, že se šlechta nechtěla vzdát svých privilegií a útočila na republiku a Napoleon byl o několik tříd lepší vojevůdce.

   I jeho tažení do Ruska bylo ve skutečnosti dílem manipulací Angličanů. Vždyť si dokonce vzal i tu Habsburgskou děvku, aby pomohl zajistit mír. Ne, že by byl svatej, ale hodit všechno na něj, to je sakra zjednodušování.

   To samé s Hitlerem. Ne všechno, co se učí ve školách je pravda. Angličané nás v Mnichově tak docela nezradili. Oni s náma žádnou smlouvu neměli, to po té formální stránce, ale hlavně oni Německo skrytě proti nám popouzeli a jednali s ním koordinovaně.

   Byl to Hitler, kdo nabízel v době bitvy o Francii Británii mír a byla to Británie, kdo odmítl. To se všeobecně ví. Co se neví je, jaký mír to vlastně Hitler Británii nabízel a co to vlastně Británie odmítla. Stačí trocha hledání a dočtete se takové věci, že byl ochotnej se zavázat, že na Rusko nezaútočí. Problém byl, že oni chtěli na to Rusko zaútočil.

   Je to tajemství tak veliké, že kvůli němu nakonec Hesse radši zavraždili a to ho drželi v izolaci aby něco nevykecal.

   Mimochodem, Zelenskyj, tím že se snaží do války zatáhnout kde koho, silně připomíná Churchilla, kterej taky pořád zkoušel jak do války zatáhnout další a další země.

   Výtečníci vám sedí úplně jinde, než si myslíte.

   Jestli chcete mír, tak byste se měla v první řadě víc starat o fungování světa.

   1. Pravda, ale třeba dodat, že i ta Británie je ve vleku londýnské City, což je ten nejzavilejší odvěký nepřítel Ruska a Slovanů vůbec.

    1. No, nevím, jestli zrovna City, spíš bych řekl, že tam někdy zavolá je zaúkolovat, ale OK.

     Nepřítelem Ruska je teprve od doby, kdy na sebe jejich hranice narazily. Před tím si vystačili s Francouzi, Španěly, Holanďany atd.

 26. Jen taková perlička, komu ještě zůstaly zbytky rozumu.

  Rusové nemají čipy do krásných, mladýcha chytrých aut a fčilek, jak ještě zavedli na ně ty sankce, tak jsou fpééérdeli.
  No a co udělal Velký Ivan? Fláknul do zákona výjimku, že po dobu války a sankcí můžou lidi kupovat i auta bez těch moderních hovadin. Takže malí Ivani vytáhli ve fabrikách staré plány a přípravky a mastí auta podle emisních noremEURO-II., bez ABS a podobných zbytných hovadin.
  To my, chytří, mladí a krásní a hlavně kovaní soudruzi budem čekat. Na co, to nikdo neví. Ale to je jedno, soudruzi si éčka na výplaty natisknou, anebo na kompu připíšou pár nul navíc, to nic nestojí. Anebo si půjčí na dobrý úrok. Třeba jako Řekové.
  A fšude – úplně ganc – vypukne zase blahobyt.

  1. No jo, ale nevydělaj na tom. Grétu nepotěšej. Plno kontrolek si jim v autě nikdy nezabliká.

   Vždyť s takovejma autama mohou tak akorát někam jezdit, ale v kavárně s tím nezamachrujou a nezamachrujou.

   Planetu nezachráněj.

   K hovnu takový auta.

 27. Apoštol se jako obvykle mýlí, a to minimálně v tom, že divize SS Galicija byla ukrajinská.
  Není tomu tak, páč to pravil soudruh.
  A ten soudruh učí na Karlovce, totiž Univerzitě Karlově, nejstarší ve střední Ojropě, nebo jak nás to učili soudruzi. To byli sice úplně ganc jinší soudruzi, ale to už je dnes jedno.
  No prostě území Galicie nepasuje s územím dnešní Ukradiny – bodejť by jo, když východní polovinu území dostali jako držhubné od Rusů.
  Ale to je jedno. Prostě „tuhle vojnu vyhrajeme“, a „Na Bělehráááád!!!“, a tak všelijak podobně.

  1. Galicie je samosprávná jednotka ve Španělsku.

   Kromě Galičiny či Haličiny. Západní Galičina je součástí Polska. Část tamního obyvatelstva je považována Ukry za Ukrajince. Tozn., že dle Banderovců sahá UA až k Dunajci. Na polské i slovenské straně.

   1. Galicií je po Evropě plno, protože to je pokaždé území obydlené Galy (kdysi).

    Jiný název je j Wlochy/Valaši/Walles/Valachia – jedno máme i u nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *