18 dubna, 2024

Tak zase nic…

Fico měl pravdu. Na schůzce v Paříži se skutečně mluvilo o tom, že by evropské země samy za sebe, na základě bilaterálních dohod s Ukrajinou, nasadily své vojáky na Ukrajině. Ale stejně tak měl pravdu Pavel Šik, který říkal, že to bude takové velké plácnutí do vody, protože z toho nemůže nic vzejít. Já dodávám, že všechny evropské vlády jsou momentálně asi stejně nepopulární, jako je Putin v Rusku populární a zatímco někde na Baltu probíhá velké cvičení NATO, v zázemí se všude protestuje a dlužno říci, že nikoliv bez úspěchu.

Evropská komise stahuje z jednání ojroparlamentu návrh na padesátiprocentní omezení používání chemických postřiků v zemědělství a evropská rada ministrů zemědělstvi vydala tiskovou zprávu, že „s tím zemědělstvím teda budou něco dělat.“ Ne, není to ještě žádné velké vítězství, ale eurovolby se rychle blíží a volební kampaň v takovéto atmosféře, to není žádná legrace.

Vondrovo heslo o silném Česku je tak nějak pasé… Obzvlášť, když právě Vrecionová hlasovala na zemědělském výboru pro prodloužení bezcelního dovozu s Ukrajinou. Stejně tak hlasovala pro i Šojdrová – lidovecká kolegyně našeho ministra zemědělství. Ivan David hlasoval proti a europoslanec za ANO se zdržel. Pokud se to odhlasuje na plénu, náš teologministr se rozhodně nepostaví proti, Blyštivý Péťa také ani nepípne a ceny obilovin budou klesat dál.

Obilná sila jsou totiž plná, obilovin je tolik, že je takřka nikdo nekupuje, mírná zima prospěla ozimům, byla také dost deštivá a vodnatá, takže porosty jen čekají na počasí, aby vystřelily vzhůru a pokud nepřijde nějaké brutální jarní sucho, tak budeme mít třetí velmi dobrou úrodu v řadě. Dopravní koridory s Ukrajinou se navíc stále zdokonalují, zbraní a munice se tam vozí stále méně, proto je v grafikonu dost prostoru na vyvážení obilí… nechci být špatným prorokem, ale za těchto okolností půjde cena pšenice na tuně tak pětistovku až tisícovku pod výrobní náklady.

Jako obvykle na tom budou nejlépe ti velcí, kteří realizují úspory z velikosti, umějí žít z minimálních marží a mají nastavené velmi vyspělé metody výroby i řízení. Ti nejmenší to naopak pokryjí ze zvýšených dotací, protože redistributivní platba se měnit nebude, to už se Doležal s Výborným dohodli… a odnesou to opět ti střední, kteří přišli o část dotací a bohužel nejsou koncernem. Opět tedy u nás poklesne soběstačnost v živočišné výrobě a opět bude půda přecházet od bývalých JZD k velkým hráčům a budeme rádi, pokud ti velcí hráči alespoň budou v českých rukou a budou mít sídlo firmy v Praze a ne někde v Irsku.

Jestli něco ukázala schůzka v Paříži, tak to, že se nic měnit nebude.

Američané už mají svoji válku doma. Republikáni bojují s Demokraty tak urputně, že jim to už Putin vlastně soudcuje a ruská karta je opět velmi silným želízkem v ohni. Osud Ukrajiny už není tak podstatný, stojí za to, ještě chvíli dělat Rusům problémy, ale zájem už je někde jinde. Evropa se vydala s pány na led, machrovala vedle transatlantického Achillea, ale toho už válka znudila a zabývá se už něčím jiným. Nahradit ho chtěl Macron, ale nemá čím. Francouzská výzbroj už na Ukrajině shořela…

Dokonce i Poláci řekli, že na Ukrajinu svoje vojska nepošlou a ti mají v současné době mnohem bojeschopnější armádu než celá Francie. Sice ji celou vyzbrojili na dluh, ale je to skutečně vybavená a vycvičená armáda, která je něčeho schopna.

Takhle nějak končily naše dětské klučičí rvačky… Už bylo dávno jasné, kdo vyhrál, ale ještě se dlouho pokřikovalo na bezpečnou vzdálenost, aby ta prohra nebyla tak palčivá. Evropa bez Američanů Ukrajinu na nohou neudrží. Ani díky české nábojové iniciativě ne. Všichni to vědí a začínají přemýšlet, jak to zaonačit, aby to pro ně nebyl takový průser. Koneckonců, podle průzkumů si už většina Evropanů přeje mír i za cenu ukrajinského území.

Jak to udělat, aby Rusko tak úplně nevyhrálo? Nebo naopak, jak to udělat, aby Evropa tak úplně neprohrála? Po pařížské schůzce je jasno, že žádné společné evropské řešení tohoto průseru nebude. Je to podobné jako v covidu – každý stát si to bude dělat po svém a bude svého souseda strhávat pod vodu, jen aby se sám zachránil. Politická shoda není. Sice by se našly nějaké společné byznysové zájmy, ale to na Rusa stačit nebude.

Jak se říká, posledního kousne pes. A já už tak nějak tuším, že tím posledním bude právě náš Blyštivý Péťa, který v době, kdy už všichni tlumí rétoriku a dokonce odmítají Putinovi přišít vraždu Navalného, ještě shání granáty. Včera, po jednání V4 nám vysvětlil, že nevěří v pacifistické řešení. Svatá prostato… Ještě si nevšiml, že se přestalo mluvit Ef šestnáctkách, přestalo se mluvit o obnově Ukrajiny, Rand Corporation doporučuje Ukrajině přesně to řešení, které na začátku války doporučovali čeští Chcimíři, Kolektivní Biden už je zcela zaujat volební kampaní a stále častěji se mluví o diplomacii…, ale naše vláda (i některé části opozice) ještě stále jedou v loňské rétorice maršála Petrly, že Ukrajina už brzy zvítězí, protože se jí v této válce daří neobyčejně dobře a Rusové vybírají čipy z praček.

Ale, jako vidno, nic jiného než pokřikování už z toho asi nebude. Kde nic není, ani čert nebere. Nezbývá než dělat schůzky a na nich předstírat, jak jsme velicí a silní.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

322 thoughts on “Tak zase nic…

 1. „ původní Kolemjdoucí napsal: 28 února, 2024 (21:05)
  Na tom Makarónově nápadu je zajímavé ….“.

  No, nevím, nevím.
  Kdesi jinde jsem napsal, že se snažím uvažovat prostřednictvím kritického myšlení a dialektiky. K těmto metodám patří dále i princip „occamovy břitvy“, tj. i princip logické úspornosti, skoro by se dalo říct „jít na jádro pudla“.
  A tenhle princip mi říká následující:
  KoZa je uskupení s nejvyspělejší vědeckou bází i technickým a technologickým zázemím.
  Co mu ovšem nebetyčně chybí, jsou přírodní zdroje.
  Ruská federace má přírodních zdrojů nepřeberné bohatství, takové, které by nenažranému KoZa umožnilo přežít a oligarchům bohatnout několik desetiletí.
  Vize KoZa je tedy jasná – položit RF „na lopatky“, což lze nejsnáze tak, že se mu podaří federaci rozložit tak, jak se mu to podařilo se Sovětským svazem.
  Takový rozklad může být uskutečněn dvěma procesy – „barevnými revolucemi“ nebo vojenskou porážkou.
  Ani na jedno, ani na druhé, KoZa nezůstává mnoho času, protože upevněním společenství BRICS bude KoZa odsunut politicky, velmocensky /vojensky/ i ekonomicky na vedlejší kolej, což nemůže neznamenat postupný úpadek.

  Všechno v podnikání KoZa je podřízeno tomuto cíli. Kecy jsou jen ornament.
  A Ukrajina? – prostředek k jednomu nebo druhému.

  Ale klidně se mohu plést.
  Jen ta „prokletá“ occamova břitva mi říká, že se nepletu.
  Ale nikomu ten názor nevnucuji, každý nechť se spoléhá na ten svůj.
  L.

  1. “ nenažranému KoZa umožnilo přežít a oligarchům bohatnout několik desetiletí“ – a co by bylo potom ? To mi přijde jako další důvod pro celý zbývající svět, udělat vše, aby jim to nevyšlo.

   1. „a co by bylo potom?“
    Třeba „zlatá miliarda“ organizovaná v průběhu těch desetiletí?

    Třeba.
    Ale to už většinu z nás zajímat nebude.
    L.

  2. Tak jistě, dlouhodobý cíl KoZa v tom jistě být může a já vůbec netvrdím, že má předchozí úvaha se musela ubírat správným směrem.

   Pořád se mi totiž nechce věřit, že i po dvou letech ostré fáze bojů ve válce KoZa proti Rusku na UA by si Makron nebyl vědom, že Putin není Gorbačov a že dnešní Rusko není Rusko devadesátých let dvacátého století či Sověský svaz v čase svého rozpadu. V podstatě jsem jen přemýšlel nahlas.

   Osobně očekávám, že do konání ruských prezidentských voleb se věci budou vyostřovat na ostří nože, a pak ze strany KoZa očekávám spíše snahu věci uklidňovat. A to jednak kvůli LOH a podzimním prezidentským volbám v USA. Tam se podle mě bude lámat chleba.

   1. Omlouvám se, pokud můj výšeuvedený koment vyzněl polemicky vůči Vašemu, který jsem použil k připojení. V mém komentu nemělo jít o nesouhlas s Vašimi názory, ale o doplnění mým pohledem, o jeho další úhel, a to velmi lapidárním způsobem předložený.
    🙂
    L.

 2. Safra, k42, šoupněte sem také Váš úhel pohledu prosím. Ať je ta debata tady člověku k něčemu.
  Díky F. S.

 3. Opět vyvrácena konspirace. A zas je to venku.

  Západní vojáci už na Ukrajině jsou, jen se o tom nemluví, upozorňuje činitel
  Vojáci západních zemí už na Ukrajině působí, jen to jejich vlády nepřiznávají. Uvedl to nejmenovaný evropský bezpečnostní činitel, přičemž měl na mysli speciální jednotky. Ukrajinská vojenská rozvědka jeho tvrzení nevyvrátila ani nepotvrdila. V posledních dnech se objevily zprávy, podle nichž některé západní země nasazení svých vojáků na Ukrajině zvažují.
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-francie-financial-times-rusko-ukrajina.A240228_143035_zahranicni_jhr

  1. Tak to není žádný tajemství. Nedávno dokonce i mainstream pustil do světa ten rozhovor s mámou jednoho z nich, co tam zařval a papalášům nestál ani za to, aby pomohli rodině dopravit domů tělo.

 4. OT od ukráckých hranic.

  Zdá se, že OPRAVDU přituhuje. Rumunští soudruzi zprostředkovaně přitlačili na pilu. Nic by se jim nehodilo více, než další konflikt…

  https://t.me/yurasumy/13547

  Jen aby ve finále Ivan nevyhazoval brzdicí padáky těsně před Bukureští, podobně jako překotně zastavoval svoje tanky v osmém roce na předměstí Tbilisi…

  1. no, řekl bych, že Rumunům jde pouze o to samé co Polákům – získat zpět území, o něž přišli na úkor Sovětů po válce. A Maďaři se asi rádi přidají … budou tam pak všichni ochraňovat svou část demokratické Ukrajiny na věčné časy (nebo do další války) – ale bez ukrajinských ukrajinců a jako součást svého státu. Koneckonců tam žijícím ukrajinským ukrajincům (pokud tam nějací zbudou) by se to mohlo líbit – byli by v EÚ razdva. Jinak ukrajinský ukrajinec je ukrajinec rodem i státní příslušností, je tam i spousta rumunských, maďarských a snad zbyli ještě nějací polští. Koneckonců, mohli bychom se dohodnout se Slováky a nějak si rozdělit ukrajinské Rusíny na kdysi československé zakarpatské Ukrajině, ačkoli ti česky/slovensky nikdy nemluvili a Rusínština je docela zajímavý jazyk (moje pratchýně byla Rusínka).

  1. s matkou Navalného jsou prý na kordy – obviňuje snachu z prospěchářství a přiživování se na synově slávě, aniž by ho byla během posledího roku navštívit na Sibiři v tjurmě.
   / Z vysílání Casus belli na Slobodném vysielači/

  2. Dobry Rocnick.
   Ona přece není provdána za Navalného,jen zneužívá jeho jméno.
   Spíš bych řekl,že jde ve stopách Lenina,který dostal školení v Německu a peníze také.

    1. Re: Janka

     Na Slovensku je potřeba k otěhotnění oddací list?
     To snad ne…?

     Nová doba dorazila i do zemljanky věčně ožralého Ivana!

      1. Re: JŠ

       Tak to je fakt.

       Isto to je děvucha,
       co mamu poslucha…

       Ešče, že gdysikej nětrefila na mně, kůůůrecpalec…
       … to by byl prusercype…

       1. A tím rodným příjmením ji oslovila matka Navalného, když jí vysvětlovala, že pomohla jejího syna zabít pro vlastní prospěch, že se nechovala jako jeho manželka, no prostě že by si o ní neopřela kolo. Jsem přesvědčený, že ten odkaz byl i zde tak den po smrti Navalného.

 5. Není to tak dávno, co každý europazneCHt, měl plnou hubu nějakých těch hodnot EU. Jeden by ani ve snu nečekal, že mezi ty hodnoty patří nakupování zbraní a válka.

  1. Evropské „hodnoty“ odřené na dřeň = ekonomicko-mocenské zájmy úzké skupinky „vyvolených“ z US a UK. Nic dalšího nelze nalézt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *