20 července, 2024

Tak co, Péťo, jaké to bylo?

Viděli jste předvolební debatu Trumpa s Bidenem? Tu debatu, ve které Američané masově zjistili, že jim vládne senilní dement? Jak se po ní vyděsily špičky demokratů, že teď už jim starce těžko někdo zvolí, ale vlastně nemají jinou variantu, protože ještě předevčírem všichni američtí libtardi svorně šířili narativ, že Biden ještě dělá stojky a kotrmelce? Zkrátka a dobře, byl to masakr a stojí za to to vidět i když neumíte anglicky. Včerejší debatě rozuměli Číňané i Maďaři, Eskymáci i Etiopané.

Brežněv byl svého času proti Bidenovi ještě gigant tělesných i duševních sil. Trump si to potměšile užíval , tentokrát neměl se svým soupeřem žádnou práci.

V USA nastal docela solidní poprask, oni si totiž opravdu mysleli, že jsou velmoc číslo jedna nad kterou není, mají skvělou demokracii a úžasný systém brzd a protivah. Teď najednou zjistili, že jim vládne živá mrtvola, že si ho sami zvolili a že celá jejich Amerika začíná vypadat podobně neschopně a hloupě, jako Biden samotný. Celou veřejnou debatu o prezidentu zombíkovi nechám na Američanech samotných. Oni podobnou studenou sprchu potřebovali jako sůl. Potřebovali v přímém přenosu vidět, kam vede liberální demokracie.

Nicméně, pár otázek bych měl. Ne na Američany. Jejich prezident – jejich problém. Já bych se hrozně rád zeptal našeho Blyštivého Péťi, jaká vlastně byla ta jeho návštěva v Bílém domě.

Tak co, Péťo, jaké to bylo? Fotky byly pěkné, viděli jsme video, kde mluvíš anglicky jako žáček první třídy, ale řekni nám, jaký sis odnesl dojem z Bidena? Jaké to bylo, popovídat si s exhumovanou mrtvolou? Dozvěděl ses důležité a zajímavé věci? Nebo sis prostě jel pro prestižní fotku s americkým vůdcem a bylo úplně jedno, že blekotá totální nesmysly, kterým nikdo nerozumí? Instruovali tě předtím, než tě k němu pustili, aby ses nedivil, že bude mluvit z cesty?

Heleď, jsi premiér, mělo by ti to myslet, řekni, kdo je skutečný americký prezident? My, dezoláti, tomu říkáme Kolektivní Biden, ale třeba jsi nebyl úplně tupý, i když jsi se usmíval jak totální mimoň… třeba ses tam trochu porozhlédl, kdo ve skutečnosti vede americkou politiku? Nebo jsi byl tak sakcefl z Oválné pracovny, že kdyby ti představili šimpanze, tak bys mu potřásl pravicí?

Řekni, neměl jsi po rozhovoru s Bidenem pocit, že jsi vsadil na poněkud chromého koně? Tvoje setkání se senilním dědkem stálo čtyři sta miliard korun za stíhačky. Jaký jsi z toho měl dojem? Neříkej mi, žes odjel domů s vírou v dokonalý skvělý Západ, který už brzy vyhraje nad Ruskem i Čínou a Biden je toho důkazem.

Nebo proto jste museli do ústředí CIA? Aby vám tam vysvětlili, jak to s americkým prezidentem teď je, ale on Českou republiku nemá na starosti, tu řeší rovnou tajné služby přes omedailovaného Koudelku?

Nemáš Péťo tak trochu pocit, že jsme s takovým spojencem poněkud v prdeli? Nebo sis toho ani nevšiml, protože mentálně jste na tom stejně, prostě vám jen nahrají příslušné fráze a vy je odříkáváte? Nebo tě to vlastně nijak nepřekvapilo, protože podobných panáků je mezi světovými elitami víc a tak je to úplně normální?

Řekni, Péťo, máš fotku s Bidenem pověšenou v kanceláři? Dva světoví lídři, takřka srovnatelného významu… a srovnatelné ynteligence… Máš důvěru v NATO, kde hraje roli Biden? Máš důvěru v mezinárodní řád založený na pravidlech, nad kterým bdí Biden? Máš důvěru, že tě Biden nehodí přes palubu, až tady všechny lidi doženeš k revoluci? Jak asi vypadají vrchní mocenská patra, která si pěstují stařečka na drogách? Myslíš, že se od takových něčeho naděješ?

Sakra vždyť ani ten Niger si už z USA nic nedělá… A už chápu, proč chce Putin v Bílém domě raději Bidena než Trumpa. Myslím, že všichni nepřátelé Ameriky tam chtějí Bidena a pokud mají nějaké páky na to, tomu pomoci, rozhodně to udělají.

Babiš jezdí za Trumpem, Orbán jezdí za Trumpem… jen Fiala má radost ze setkání se senilním dědkem a všude se s tím chlubí. Já vím, nevyvíjí se to dobře, ale to jen dokazuje, že jsi na správné cestě, že? Ano, ano, Biden není ideální, ale nikoho jiného vy liberálové nemáte.

Víš, Péťo, já si ještě tak nějak pamatuju, jak vypadaly poslední roky Sovětského svazu… tam také přibývalo neschopných gerontů tak dlouho, až to raději sami… byli rozpuštěni. Ano, takhle jsem to chtěl napsat.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

374 thoughts on “Tak co, Péťo, jaké to bylo?

 1. A všechno je jinak.

  Vstal Biden z mrtvých? Pár hodin uběhlo a zas byl z vetchého starce zdatný rétor

  Americký prezident Joe Biden překvapil proměnou, kdy po neslaně nemastném výkonu v duelu s exprezidentem Donaldem Trumpem sršel druhý den nečekanou energií na předvolebním shromáždění v Raleigh v Severní Karolíně. Otázkou je, zda nevznikly už s ohledem na vyhlídky na jeho znovuzvolení příliš velké škody.
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/biden.A240629_090311_zahranicni_remy

  1. No já nevím,ale jaktak koukám, není to náhodou dvojník nebo trojník.
   U Puťky to vyhlašují, ač podle fotek docela přirozeně stárne., A tohleto… hmm je mi to nějak divné.-Když to porovnávám

   1. USA = CIA má určitě látky,které probudí k aktivitě i mrtvolu,takže
    čemu se divíme?Není asi problém několik minut jiskřit jak mladík,
    a pak dva dny překonávat následky „léků“….Kdyby udělali při pitvě
    toxikologii Kozáka,mnohé by se vysvětlilo.Možná to udělali a je to
    přísně tajné.

    1. Přesně řečeno: „Kdyby udělali při pitvě toxikologii bezhlavého těla, toliko prohlášeného za pozůstatek údajného střelce Kozáka, mnohé by se vysvětlilo.“
     Věřte tomu, že provedena byla. Větší záhadou je, čí že bylo to bezhlavé torzo. Průkazný by byl doložitelný test DNA, jenž by potvrdil nebo vyvrátil identitu torza z FF co by onoho Kozáka…
     Okolo té události vládne takové temno, přítmí, mystifikace, množství lží, chyb, a nejasností, že hloubavější povaha může směle vznášet kvanta otázek, pochybností s vysokou pravděpodobností, že případné spekulace jsou velice blízko realitě …
     Příliš mnoho proměnných, a příliš mnoho zainteresovaných mocných.
     Co se skutečně stalo, se nejspíše nikdy veřejnost nedozví. Jak pravil rakouský Reinhart v čele resortu: pachatel ( údajný ) je mrtev, zapomeňte …

 2. Jsem zvědav kolik duševních velikánů označilo tento Vidlákův článek jako, alespoň dobrý. Odhaduji tak pět až deset souvěrců.

  1. Nikdo vám přece nebrání sytit svou touhu po vědomostech a informacích na veledílech no-vinek sezame nebo Iděs. Studnicích moudrosti a literárních skvostů.

 3. šašek Okamura je k smíchu

  nejdřív schválí vyhození AfD z tý jejich frakce ID – že prej jsou to schvalovači SS, teď to vypadá že ta podstatná jména z ID udělají úplně novou frakci s Babišem, Orbánem, Kicklem aspol.

  a na šaška Okamuru zbyde nová malovlastenecká frakce, kde bude ta SS strana AfD

  z nouze ctnost?

  ale splachovací Čechiše voliči vemou každé lejno, ani nemusí být von der

  https://www.facebook.com/KonvaMartin/posts/pfbid0BAu7nsngCnavKWwCX3dUD7kHrfFzNobRJ2AzJT5hn1QsfFeTrxTmTnxey3hxgcgil?locale=cs_CZ

 4. Vtipná glosa na Hlavné správy

  Tak co, Péťo, jaké to bylo?

  Viděli jste předvolební debatu Trumpa s Bidenem? Tu debatu, ve které Američané masově zjistili, že jim vládne senilní dement? Jak se po ní vyděsily špičky demokratů, že teď už jim starce těžko někdo zvolí, ale vlastně nemají jinou variantu, protože ještě předevčírem všichni američtí libtardi svorně šířili narativ, že Biden ještě dělá stojky a kotrmelce? Zkrátka a dobře, byl to masakr a stojí za to to vidět i když neumíte anglicky. Včerejší debatě rozuměli Číňané i Maďaři, Eskymáci i Etiopané
  https://www.hlavnespravy.sk/tak-co-peto-jake-to-bylo/3546742

   1. Arrested development, zablokovanej vyvoj k dospelosti a k omezenymu mysleni , maji skoro vsichni. /Kdo chvili stal, uz stoji opodal/.Neruda.
    Kazda valka je taky a nebo predevsim revoluce. S nikym tohle nehne.
    Kazdej porad vopakuje jeden vod druhyho a preslapuje a cela spolecnost , tak zustava stat a to este kazdyho vede zpet.

    Usaci valcili , delali prevraty a zmeny vzdycky jinde a s pomoci jinejch.
    Tak si poridili to dnesni zpatecnictvi ,nevi jak dal a hura do starohor a nejlepsi se starikama a zakladnama. Zadny velky spolecensky zmeny, prevraty ,aspon.
    Bezradna bezmocnost ,zhorsujici se stagnace vladnou vsude.Ovladaji vse.
    To stoji zivoty..
    Posledni pokrok a vyvoj meli a k tomu se odrazili tou obcanskou valkou..
    Ten ale neni nikdy skoro zadarmo..

    Rus naproti tomu prosel doma nedavno velkejma a prevratnejma zase zmenama ,
    dve valky na vlastni kuzi , zrada komunistu a mel velky,obrovsky stesti s Putinem, /neco , jako povetsinou nekrvavej Stalin ,muzeme rict jako priklad k prirovnani /, kterej rozpoutal na celou zemi a svet velmi dynamickej ulet z pritomnosti a s nevidanou rychlosti . A pres prekazky ,ktery zvysujou usili..
    A na hluboky zmeny celou spolecnost..Zvysujici se sebevedomi rusa.
    Kazdej den sou vic neporazitelny ,napr…
    Co chteji a nedostanou si pronto vyrobi a lepsi..Hospodarstvi jim sprintuje ,atd..
    Nejlip je to videt ve zbrojeni a sou nezastavitelny , Putin je neuveritelne neunavnej , votaci se jako dynamo kazdej den.
    Predbihaji vyvoj sveta , kdyz usak este pomaha potopit EU. A tak samozrejme
    pomaha a prihrava rusovi.

    Ani cinan tempu nestaci , kterej mel predtim a ted uz nema , takovej podobnej start a rozlet. Kdyz cinan je min tvorivej nez Slovan ,protoze rajtuje na nekonecnym vzdelavacim vyucovani , kazdy blbosti, ktera brzdi a blokuje mentalni prostor, omezuje mysleni do sveraci kazajky uniformity a tak zejtra, je uz vcera..
    Na dlouhy a intensivni vzdelani pouckama z mnozstvi ucebnic, vod pedagogu koukaji jako na spasu a zarucenou budoucnost ,maji ale v jejich historii priklady stagnace , vakua v centru moci az do bezmoci az do okupaci vodjinud napr./..
    Netvori jen zlepsuji a zdokonaluji, co uz je..
    Rychlejsi a este rychlejsi vlaky ,az kam,napr.

    Velkou prospesnou pomoci, je pro rusa valka /a soucasne revoluce / na Ukrajine a iracionalni nepratelstvi zapadu , ktera drzi rusa na spickach , aby se v usili a v nicem nezastavil..
    A nedovoluje ani pribrzdit , do budoucna a kdyz zadnej pokrok neni
    bohuzel zadarmo , plati se za nej temer vzdycky , lidskymi zivoty.

  1. Kdysi jsem četl takový zajímavý článek, jak se podle chůze dají určit duševní choroby.
   U Bidena to selhavá. Má je asi všechny 😄

 5. Jó, Péťa by mohl vyprávět … ale v Langeley asi musel podepsat, že nebude. Jinak by přestalo brzdit auto nebo by spadl vrtulnik …

 6. co se tyka navstevy bileho domu, tak vse k tomuto jiz bylo receno zhruba v roce 1986 v Jiste pane premiere v prvnim dilu prakticky v prvni scene – aby byly hezke fotky a aby ho vzal za loket pri podavani ruky jako tehdy nemeckeho kanclere.

 7. Tak me napadá, angažuje se nějak Konečná nebo Okamura ve vyšetřování v4aždy studentů na FF? Nebo raději řeší globální otázky a eparlament a domácí hřiště nechají Šlachtovi? Je to nějaké podezřelé. Takové ticho kolem Takové masové vraždy. Dodnes si připomínáme popravene studenty za Němců za vojny, a tady ticho. Ani chudáci rodiče médiích nekřičí.

  1. Holt to nevyšlo s ruskou stopou, tak to upadne v zapomnění. Bratrské tajné služby jistě zase něco vykoumají …

   Kdepak asi vzal DK finance na ten zbrojní arzenál? Že by měl tak prachaté rodiče jsem se nikde nedočetl a že by vyhrál jackpot taky ne.

   1. Možná o tom napsal něco v dopise na rozloučenou, který taky nesmime vidět.

    Tak mě napadlo, neodvolavá se v tom dopise na Palacha? Že jako chce znovu zburcovat tenhle zahnivajici národ?

    To by bylo skutečně pikantní

    1. Podle článku,který kdysi proběhl možná nepovšimnutý,Palach před
     akcí strávil celou noc ve společnosti „nějakého mnicha“.Hned potom
     vyšel na Václavák a polil se a zapálil….podivné.Technologie vymývání
     mozků jsou naznačeny v knize Tajnosti a Lži (Gordon Thomas).
     Když Kozák odhodil pušku,bylo jasné,že bude mluvit,nebo bude možné
     diagnostikovat jeho „proměnu“.Proto ho polda odstřelil.Byla to akce
     ministerstva vnitra a CIA.Rakušan to dobře ví.Až ho jednou národ předá
     do Ruska,aby se zodpovídal z hanobení ruského presidenta,tak se rozpovídá…..

 8. Nejdůležitější otázka pro čechy je: bude ta podivná změna v USA v něčem dobrá i pro nás?
  Bude setrvání divnýho nemocnýho a agresívního geronta Bidena (ať už ho řídí kdokoliv) lepší pro ČR než vítězství divnýho nemocnýho a agresívního geronta Trumpa?
  A v čem?
  Pro ČR by byla asi nejvýhodnější občanská válka v USA.
  Česká elita by měla čas vychladnout.
  Přestali by vyvádět jako magoři.
  Část postřelený alternativy u nás by taky vychladla z náklonnosti k USA.
  Byla by to první blahodárná občanská válka v dějinách.

  1. „Pro ČR by byla asi nejvýhodnější občanská válka v USA.“

   O nikoliv. Pro Čechy by bohatě postačovalo, kdyby vyschly penězovody pro nejrůznější neziskovky a americké tajné služby by značně oslabily svou moc nad Evropou. Pak už by šlo vše samospádem.

   1. Psal sem asi pred tejdnem ze ta debata nemuze bejt.
    Jestlize ji uskutecnili , tak jedinej zaver z toho , ze to porucnici hodili rovnouTrumpovi.
    Jestlize se nic nestane.To je jedina moznost este neco zmenit.
    Ted uz se T.nemusi vo nic snazit.

   2. Ano,pokud by vyschly penězovody – ale zastavíš rozjetou tiskárnu?
    Jedině BRICS – pokud bude dobře fungovat – způsobí pád dolaru.
    Samovolný,nebude třeba žádná brutální intervence.A když se vynulují
    americké státní dluhopisy,důchodové systémy západní Evropy
    se asi rozpadnou.Takže z toho bude revoluce bez ideologie a vůdce,
    taková moderní,digitální,každý jedinec zjistí,že nemá co ztratit
    a život už dál nebude normálně pokračovat.Nšjaký americký
    president se bude moci jenom dívat.Divím se Trumpovi,že v jeho
    věku neodpádluje někam na ostrov a v klidu nepozoruje západy slunce.
    Ale možná stále ještě doufá – víra hory přenáší.
    Skvělá věc pro nápravu světa by bylo pravidlo – mezinárodně uznané –
    že fyzická osoba nemůže vlastnit více než 50 milónů dolarů – nebo
    ekvivalent.Vše ostatní by připadlo lidu a státu.Nejhorší stvůry jako
    třeba Gates blbnou z extrémního majetku,když nevědí co s ním a
    škodí všemu lidstvu.Ale prostřednictvím peněz manipulují s figurkami
    které nakonec vykonávají špínu – i fialovou.

 9. Inu, není to ani týden, co se tu Vevča rozčilovala, že jí nějaký Zohan tyká…
  https://web.litterate.cz/haha/#comment-302399
  Na argument, že prý „tykání je esenciální součást internetu“ (to leda proto, že angličtina to nerozlišuje a vykají všem, tykají jen zvířatům v bajkách, a v historických překladech Bible… ale někdo mylně myslí, že tykají všem, a chce být „in“ a tak tyká…), tam Vevča odpověděla: „Jste tady na mem dvorku. Nemam povinnost ten dvorek nechat zasirat.“

  Také mám radši v diskuzi, obecně v písemném styku, vykání… Ale je vidět, že na „tomto dvorku“ se běžně tyká i premiérovi… Ale i tady to někdo považuje za „zasírání“… (Tedy pokud se to týká jí…)

  πα½

  1. Já jsem na internetu od jeho počátku a tykání byl odjkaživa standard. Kdo někam přišel s vykáním, ten byl vždycky za mimoně. Ale jak se internet šířil mezi větší a větší počet lidí, situace se měnila a šlo to do kytek. Dneska už je internet stejná sračka jako reálný svět a tak se někde vykání vyžaduje.

   1. Jen si vzpomeň pořádně.
    Začalo to tím, že si lepšolidi z některých univerzit, začali uvádět všecky tituly.
    Vzápětí nato, asi tak během jediného roku, začali pohoršlivě odpovídat „my si tykáme?“.
    Dalo by se to i celkem přesně ohraničit, odkud to přišlo tady u nás doma.
    Dnes jsem líný to hledat.

    1. No, já to „my si tykáme?“ použiju výjimečně, když mě někdo nasere. Většinou ale používám spíš „my jsme spolu pásli kozy?“. Ty tituly nějaké mám, ale kozy a husy jsem pásl taky …

   2. Inu, ještě jsem o tom přemýšlel – když někdo vystupuje neformálně jen s křestním jménem, tak je asi tykání na místě… Vykat křestnímu jménu je zvláštní… Tykat příjmení je spíš asi hulvátství… (také zde v článku tyká „Péťo“ a ne „Fialo“… ale stejně tím autor poněkud nabubřele naznačuje, že je s ním na stejné úrovni a kámoš, nebo starší kolega, a může mu familiérně tykat… tahle fikce všeobecné „rovnosti“ tu byla za „socialismu“, soudruhu, nebo třeba v odborech… anebo tím vyjadřuje, jak si ho neváží a má ho za malého kluka…)

    (a ovšem – viděl jsem asi první zobrazení web-stránky v Čechách v době, kdy běžný a moderní byl Gopher a textové terminály, ale vrchní správce sítě na VŠCHT, co odešel s kolegy zakládat Cesnet dnes CZ-NIC, tam měl Sun, Ncsa Mosaic, a web-stránka v roce 94 byla jak ufo, mělo to obrázky, klikalo se tam myší… a všem, které neznám osobně, vykám, leda asi když někoho urážím, tak mu tykám… asi proto, že jsem pak dělal v komerční firmě a zákazníkům se samozřejmě vyká…)

    πα½

    1. to je tim ze internet byl ze zacatku neformalnim mistem setkani a serznamenim s noivymi zajimavymi lidmiti, proto se na nem vyhradne tykalo. i kdyz ted kdyz je to zupma plna kybersikany a zvratku mozna by to vykani stalo za zvazeni, aby to tak nejak odpovidalo

     1. To není pravda. Už v době diskusních platforem Mamedia a Mageo bylo vykání běžné. A to jsme tehdy dokonce občas chodili společně do hospody. Ovšem ne všichni jsme si navzájem tykali a byli tací, co spolu nemluvili.
      Ono to diskusní prostředí mělo od samého začátku dost daleko k přátelskosti a velice rychle do něj našli cestu sociopaté.

      1. Vskutku – „Internet“ je příliš široký pojem… Někde se asi od začátku jen žvanilo a tykalo, kde se diskutuje na úrovni, tam se většinou diskutuje i slušně…

       πα½

       1. je ale na zavazeni zda pana Fialu oslovovat TY zkurvenej kretene nebo VY zkurvenej kretene. To je treba promyslet.

        To ohaneni slusnosti se u poliziku uz u mne vyvolava reakci jako kdyz potkam skupinku romu, instinktivne si zacnu drzet ruka na penezence neb mam pocit z mi v ni bude nekdo satrat.

        Dane zvysovat nebudeme – to je velmi slusne prohalseni misto – pockej ty debile jak ti ty dane vosolime 🙂 vysledkem je ale to vosoleni tak jak tak 🙂

      2. Mageo/Mamedia byl muj druhy domov a tam s evzdy zasadne tykalo, NIKDO tam nevykal. akorat po prichodu dementu ze statnu spravy po roce 2000 se z toho stala takova legracni forma kybersikany a maximalni zumpy ze uz se tam nedalo nic brat vazne 🙂

       prosimte nemel hovna, fakt ne to tahni na Hofyland, s vyhanim, tam si muzes mazat a banovat, na Mageu ne 🙂

      3. tolhe si zaslouzi jeste jeden vysmesnej prispevek, MAgeo, etalon slusnosti a vykani, tyvole, to uz rovnou napis ze Rakusan je fajn kluk protoze kazdymu vyka, no ja se fakt poseru smichy, MAgeo, takova spinava zumpa kybersikany ke konci plna naprostych kretenu co nemali ve statni sprave cely dny na praci nez kybersikanovat nejakyho nebozaka co to nedaval 🙂 ja se pochciju smichy 🙂

       jako Mamedia , to byla jina, ale to bylo v dobe kdy jak rikam tam chodila jina sorta vyrazne inteligentnejsi populace ale mozna a prave proto se tam ZASADNE tykalo.

     2. A víte, že i za ten internet vlastně může Rusko?

      Když Sověti vypustili sputnik, Deep State zachvátilo zděšení podobné tomu co teď po debatě Trump – Biden. Zjistili totiž, že Sovětům stačí zničit pár telefonních uzlů, a USA nebudou schopné se bránit. Tak DARPA vypsala projekt komunikace typu „doruč jakýmkoliv způsobem to jde“ (best effort communication). Na univerzitách v rámci tohoto projektu vymysleli TCP/IP protokoly.

      WEB přišel mnohem později a vznikl ve Švýcarsku, v Bernu, jako technologie pro sdilení vědeckých dokumentů. Email existoval dřív než TCP/IP, byl součástí Unixu.

      Ale kde že jsou časy, kdy mi sestřenice v Německu koupila modem a od Rosendorfa na VŠCHT jsem dostal zadarmo přidělenou doménu 😪😭

    2. Především, spousta jazyků (včetně angličtiny) ani neví, co to mezi dospělými je v našem smyslu tykat a vykat. Existuje jen formální a neformální oslovení a komunikace. Místo našeho ty/vy mají některé jazyky při tom způsobu oslovení hned několik stupňů formálnosti.
     Angličtina má dnes naopak pro oslovení jen jedno zájmeno – you, které je jak formální, tak neformální, stejně tak jak v jednotném, tak množném čísle.
     Podobně je všeobecně známo, že tu formálnost/neformálnost určuje v angličtině stupeň zdvořilosti slovních formulací, které po tom oslovení následují. Oslovení příjmením (s předchozím „mister“) je jako „vykání“ bráno, oslovení křestním jménem (bez toho mister) může být obojí. „Vy, Jirko“ je o něco méně formální, „ty, Jirko“ už je neformální, obojí se pozná podle těch následujících slovních či větných formulací. To odlišení nemusí pokaždé být jednoznačné, pro „tykání“ je pochopitelně automaticky nutná nějaká předchozí historie vzájemného vztahu.

     Na tom skutečně není nic objeveného, a podle způsobu psaní to víte.

     To „původní internetové“ tykání tím pádem nemělo znamenat naši verzi tykání, mělo to být míněno jako to „vy, Jirko“. U nás s tím anglickým *you, George“ ještě neumíme zacházet, vnášíme do toho své osobní „názory“. A tak se stalo, že prý „na internetu si všichni tykáme“, což je přirozeně hovadina. Nepotřebujeme ani umět zacházet s anglickým oslovením a z něj plynoucí komunikace, protože komunikujeme česky, kde ze situace plynoucí stupeň formálnosti nemusíme odhadovat. A pro tykání kdekoli, tzn. včetně internetu, existuje jen jedno neměnné pravidlo – souhlas obou stran.

     Pokud tedy někdo někomu tyká i poté, kdy si to oslovený nepřeje, pokud se ten dotyčný u tykání ohání, že na internetu je to „esenciální normálka“, není to jen hulvát, ale taky buran.

     A tykání Tyranosaurovi Péťovi ve článku je specifická kategorie. Literární. Nevím sice, ale i přesto výrazně pochybuju, že by mu Vidlák i při osobním setkání tykal a oslovoval jej „Péťo“. Ve článku, který není „pro něj“, ale „o něm“, to tykání tedy není společenská konverzace, nýbrž vyjádření výrazného despektu k osobě, o níž je psáno.
     Mravologové mu to můžou vytýkat, protože ten článek je veřejně publikován. Mají v tom i svůj kus pravdy. Nicméně to spadá do kategorie, ve které politici sami dokola tvrdí (aby pak některé z nich zoufale plakaly, jak jsou pro svou čirou ženskost napadány), že ano, šli do politiky s vědomím, že „nesou kůži“. Tyranosaurus Péťa může Vidlákovi kdykoli vyslat signál, že spolu husy nepásli. No a Vidlák mu pak zase může taky vyslat signál, že s ním rozhodně ne, poněvadž by si takovou situaci pamatoval. A dodat další signál, že koneckonců ani neví, s kým je Tyranosaurus Péťa pásl, když teda o tom pasení začal mluvit…

     1. Možná tam toho je víc, ale opravovač slov mi tam místo – nic objevného vnutil – nic objeveného. A neměl jsem dávat čárku před a. Třeba Tyranosaurus Péťa o tom vyšle signál i mně.

      1. Až na to, že angličtina má (nebo spíš měla) také Thou… Viz třeba titulní obrázek v článku https://www.rt.com/news/600017-louisians-ten-commandments-law/ , pokud vás tam neo-bolševická cenzura pustí… (Thou shalt do no Murder. Thou shalt not commit Adultery. …)

       A ano, v článku je tu vyjádřen despekt (zřejmě zasloužený) a pocit výrazné nadřazenosti autora nad malým zlobivým klukem… (inu, je to poněkud pyšné… a Fiala není malý nerozumný kluk ale velký mazaný šmejd…!)

       πα½

       1. Odlišení oslovení i následné úrovně formálnosti, taky způsob příslušného jeho zápisu a jeho vnímání, se v historickém čase mění. Což bezesporu všechno víte. Proto trochu myslím, že „až na to“ je už mimo téma.

        Tykací despekt si Tyranosaurus Péťa podle mého zasloužil (respektive si jej sám vysloužil) ne zřejmě, ale určitě. Vrchovatě. Ale ano, souhlasím, že i tak je to ve veřejném článku diskutabilní. Ze společenských důvodů, taky je to „instituce“ – předseda vlády.
        Naskakuje tu ovšem problémek. Tedy, naskakují dva. Jetel a makovec. A to i kdyby plk. Foltýn na strategicky komunikační koze K-35 jel. Jakmile se představitelem instituce stane jetel a makovec, nějak mi kritika nejen Vidláka, ale i ostatních, kteří o J + M píšou „nespolečensky“ a bez „věření institucí“, nefunguje.

       2. Možná nejde o nějakou nadřazenost.Spíš je zdůrazněna bezpáteřnost
        a nedostatek osobní hrdosti,takže úcta k předsedovi vlády je bezdůvodná.
        Je to starý muž,mohl si dovolit jednat a vystupovat čestně a ve prospěch
        národa.Nikdo by ho nezabil,jako se jeho soukmenovci pokusili zabít FICA.
        Nestál by vzhledem k věku a zjevné osobnosti za to.Pan Vidlák dává
        najevo,že nám vládne nesvéprávné dítě,a to je bez debat.Ale měli bychom
        se zamyslet nad skutečností,že lumpárnou zvolený gang může zjevně škodit
        státu a národu,a není způsob,jak to zastavit.To je skutečný problém.
        A trvá už 35 let.Hledejme řešení – ne střelbu – třeba v nějakém spojení
        prokazatelně čestných mužů a rovných chlapů – třeba v počtu 100 – kteří
        by měli po výrazné shodě mít možnost navrhnou ukončení nejen vlády,
        ale třeba i presidenta .I když – mám pochybnost,že bychom v naší zemi
        tu stovku čestných mužů našli.Mohly by mezi nimi být i ženy,které porodí
        alespoň 4 děti – ty by měly zájem na fungování země.Jalovice určitě ne.

     2. A tak se stalo, že prý „na internetu si všichni tykáme“, což je přirozeně hovadina.- a nemas pravdu anemas pravdu. i kdbys tu napsal sebedelsi prispevek tak vykani na internet dotahli az slusnolidi jako je pan Fijala 🙂 jako nastroj opruzovani v diskusich kde dostavali opravnene naprdel.

      1. S tebou mi, Záhone, tykání neva. A líbí se mi, že se nehroutíš, když ti tak říkám. A vlastně by mi ani půl milimetru nevadilo, kdyby si lidi na netu tykali.
       Ale stalo se. Dokonce i háčky a čárky už nejsou „divný“. Ne příchodem lidí typu Fiala, ale změnou dostupnosti netu a tím pádem změnou způsobu komunikace na něm. Jestli jseš v tom old habits die hard (nebo never die), dočkáš se (nejen) ode mě toho burana. Ode mě ale na jako nadávky, i ten buran se tou změnou prostředí prostě stal.

     3. zbytečně obsáhlé, ale velmi přesné. Ostatně to oslovení Péťo je ve srovnání s tím, jak se o našem „nejsqujelejším“ premiérovi vyjadřují jiní, jestě velice slušné. Navozuje dětinskost, což je docela vystižné 😄🤗

      1. Jestli jste mě už čet ne jen jednou, asi vidíte, že nejsem hotový neštěstí. Jako, že jsem všechno jiný, nežli líná huba 🙂

   3. Kde je Vaše úcta k druhému člověku?Kde se ve Vás bere ta touha
    rozhodovat,jestli někomu mám vykat nebo tykat?Můžu sice tykat,
    a zůstat slušný,ale právě toto se nedodržuje.Myslím že není důležité,
    jestli někdo druhému vyká nebo tyká,měli bychom to přijmout jako
    právo volby a projevu svobody člověka.Je zvláštní,že čím nižší
    myšlenková úroveň,tím více sprostých slov a tykání.Já třeba s panem
    Vidlákem nesouhlasím ve všem,a je mi jasné že Vidlák je pracovní pseudonym,
    ale nemám důvod mu tykat,neznáme se a nechodíme spolu na pivo.
    I když kdyby třeba uspořádal setkání se svými příznivci,asi bych se
    zúčastnil kdekoliv a vystačil bych s vykáním.

  2. Vzájemné tykání je u soudruhů dávným zvykem… Takže se titulkům „Tak co, Péťo…“ nebo „Vítku, tohle nedáš!“ vůbec nedivím. Viděl jsem to už na vojně, kde si soudruzi tykali bez ohledu na hodnost či funkci.

   1. my mame narizeno si tykat v korporatu, dost to usnadnuje komunikaci. nemusis misto „tos posral vole to bude pruser“ rikat :zda se ze tu diky tvemu zasahu doslo k neocekvanemu vyvoji s moznym nasledkem negativnich konotaci,efektu a dopadu“ 🙂

   2. No byl jsem na vojně a oslovení bylo soudruhu majore,
    soudruhu plukovníku,a v tom to vykání bylo ukryté.
    Samozřejmě furťáci si tykat mohli.

  3. Opozice,ze natoci tv serial z prostredi vlady , vedeni vlady a jejich aktivit ,
   problemu s kterymi se setkavaji a seznamit s nimi divaky ,
   / urcite daji vic na CT aby zbytecne neskuhrali , s Turkem v hlavni roli ,
   obetava Konecna, v roli obeti , vod zacatku az do konce…/….
   Ktery uspesne resi problem napr. , s nazvem treba ,
   “ Zahada Kampelicky a sedmi Peti zesnulych „.
   ..Babis by to rad financoval.
   Divak by tez mohl sam pod dohledem zkusenych detektivu ,z gauce sam i s podobnym rizikem patrat. Dyz vypatra..

   „Kdyz skoncil nasi lasky prvni dil , nech mne jit, nech mne jit , jen vo kus dal“ ,
   rad a casto K.G., zazpival../Vsichni sli taky po skonceni dilu s nim ,
   taky vokusdalakdobysesmal, jenom vlady prilozily ruce k dilu ,s Gottem/..

   Kdyz to de vsechno probuuch este furt ,smerem na Frankfurt, dal!!!
   A kerej bohac na to posviti a nezbankrotuje…
   A kdo komu a co dal..

   U poctu zesnulych v jednom dilu serialu /nazvanym treba ,“Vod Kampelicky dal, vitr val“,
   nemusi zustat..Zvlaste kdyz se jedna o pocet zesnulcu ,
   ty se casto a radi v bezprostrednim zivote IQ ynteligentu,zmnozuji..
   /Vlada,resi problem uspesne, pytlem ..At sme v pytli.
   Rada vyvesuje na pytelna pouceni ,pro deti, zeny a celou nevedouci verejnost i dohromady s vlajkami spraaatelenych statu ,
   Vitecek, ministrem , umelecky, prorocky vyvesil , jedna mrtvola , v pytli.
   Povrbeticka..Pochopytelne.
   Neprodlene ,kdo by se nadal , pytel policejni se pridal ,dalsich +15/.
   A dech zaniku predvanocnich mrazu kremlosibirskych z vyvesenyho pytle zaval…..

   „Az skonci nasi lasky prvni dil, nech mne jit,nekam dal ..“..A.
   Zatim vlada lehkomyslne neuvazuje zorganizovat obranu universit,
   pred studentama.

   Na misto treba Peeeto, jaky to bylooo ,foootky byly pekneee..
   Z toho se nikdo nic poradne nepouci ani nepobavi.. Ani Peta …a co bude dal …
   Kampelicky kral…

  4. Ja jsem byla zvykla na tykani, a v anglictine na „tykani-vykani“ ale kdyz jsem prisla do ceskeho internetu, zjistila jsem, ze se tykani bezne bere jako znevazovani. A proto to tak pekne funguje, kdyz se tu pise o tom ci onom „soudruhovi“ u moci. A proto to ti, co sem chodi zasirat, tak radi pouzivaji.

   1. Když tu jste neformálně s jednoslovnou přezdívkou jako křestní jméno, může být i tykání přiměřené… Vykání je poněkud formální, s neformální přezdívkou poněkud v kontrastu… (ale jak to po sobě čtu, vykám i „přezdívce“…)
    Ono je to otázka, kdo se nechá, a kdo druhé stahuje na hospodskou úroveň, nebo do socialistických Odborů…
    πα½

    1. Semi: Prezdivka jako prezdivka. Jak ja vim, ze vase P.A. Semi je opravdove jmeno? A neni-li, mela bych vam tykat, i potom, kdybyste dal vedet, ze se vam to nelibilo? Proc by se mely prezdivky znevazovat? Neberu vas argument.

     Sasiraci tykaj, aby zasirali.

     1. Já si myslím, že na takovýchto webech, zvláště když sem někdo přijde později, což je případ jak Zohana tak i P.A.Semiho, je vykání slušnost a ukázka úrovně diskutujícího. Tady si většina vyká a podle toho se mají chovat i nově příchozí. Samozřejmě, že tykají idioti anonymové, ale to vypovídá o jejich úrovni, jsou to prostě blbové a nemohou si pomoci. Takže jde o to, jak se Zohan a P.A. Semi cítí, asi jako blbové.

        1. Je na naší straně, ale píše nezdvořile. Také jste zhrubl pod jeho vlivem. Bez pepřàku to už ani nejde přečíst. Neříkám, moderní to je, jenže né altérnatívní.

     2. @Vevca – P.A.Semi je pseudonym, pen name…
      Používám to zcela konzistentně a vždy (v této formě od roku 2009 – když mi došlo, že nemůžu v seriózně se tvářící vědecké práci být jako autor jen „Semi“…), jméno P. mi dali rodiče, přezdívku Semi mi dali spolužáci před více než 40 lety… Ostatně to mám i napsané v občance, skoro tiskacím písmem místo podpisu…
      Myslím, že v Čechách to není až tak neobvyklé, viz Petr Bezruč, Lucie Bílá a další a další… (v české wikipedii byla kdysi stránka s výčtem autorských pseudonymů, několik desítek možná i přes sto, ale pak ji smazali…)

      Ohledně tykání/vykání – to je asi jedno, jestli jméno nebo přezdívka plnící funkci jména a ne příjmení… A ovšem – tykají si soudruzi aby vyjadřovali tu pochybnou „rovnost“, a tykají si studenti v internetových diskuzích, to měl zřejmě Zohan na mysli tím, že se prý tykalo „vždycky“, asi byl na studentských diskuzích…? A nevím, jak se oslovují na sociálních sítích, když zrovna občas použijí i slova místo emotikonů…
      (třeba s kolegy v práci (v IT firmě) jsme si tykali, šéfovi a zákazníkům vykali…)

      πα½

    2. Socialistické odbory, soudruzi, partaj – ještě, že tu máme ty demokraty s jejich „vrozenou slušností“, viz.Pavka Novotných, Lang, Černochovic ďouče, Pekaro-Adamovic dcérenka, pirátské nanynky, a vlastně celé zástupy kovaných demokratů, jenž byli dozajista políbeni jistým Guth-Jarkovským a osvíceni společenskou mluvou i pravidly vystupování …
     K tomu asi toto: nezažil jsem za těch „odborů a soudruhů“ takovou míru křupanství, tupé arogance, blazeované i skutečné debility, neodbytnosti, vlezlosti, drzosti, sprostoty, výhrůžek-včetně těch otevřených, s takovou mírou nízkosti jako za dobu panování havloidního a trhoveckého póvlu.
     Je jedno, jestli ve veřejných médiích, nebo anonymně na webu.
     Je projevem fest pokrytectví řešit tykáni/vykáni v době, kdy si politici a jejich zfanatizovaní fans vytírají s velkou částí obyvatel prdel, kdy se chovají jako divoký dobytek, atd. je projev otevřeného pokrytectví.
     Vykání politické verbeži je urážkou těch „slušných“ .
     Nezažil jsem větší nejen výrazové kanály, než poplyšové demokraty a jejich fans .

   2. no to jsi na nej prisla hodne pozde, minula si tu fazi kdy to internet byl neformalnim mistem setkani te chytrejsi casti obyvatel kde se vyhradne tykalo.

    1. Byly to zlaté časy. Tuze si vážím těch, kteří mě přijali do své společnosti. Bohužel, někteří už nejsou. I tady. Tuze chybějí.

 10. Tož já fakt nevím, proč se do toho Péti Blyštivého furt navážíte? Lid si ho zvolil a dělá co může. A může jen to, co mu je povoleno, vybočit nemůže. Kdyby vybočil, dostal by od vrátného v ul. Tržiště tolik facek, že by je do smrti nespočítal. Tož tak, místodržící v kolonii jinou funkci nemá. Pokud bych mu něco vyčítal, tak fanatické provokování východního medvěda nákupem materiálu na zabíjení lidí. Pokud se medvěd ožene tlapou a urazí mi palici, potom je mi nějaký čl. 5 hovno platný.

   1. Protože v roce 1938 se ještě tvářili, že snad jsou ochotni přijít na pomoc, a teď už ani nějakou ochotu nepředstírají.

    1. Ani netvářili.
     Pokud se dobře pamatuji, podmínili jakoukoli pomoc tím, že nejdřív SSSR a pak teprve Francie.
     Plus že to sem stejně nemají jak dostat.

     On se KoZa totiž nejdřív vysral (už kašlu na slušnost) na Rakousko, čímž dostal RČS do smrtící pasti.
     A po zkušenostech s KoZa z let 1968 – 2024 (situaci 1945 – 1968 nepamatuju) jsem dnes 100% přesvědčen, že ten výjeb s Rakouskem udělal KoZa úmyslně právě proto, aby dostal Československo do neřešitelné situace.
     Ti zmetci se totiž od RČS obětováním Rakouska dokonale odřízli, takže si udělali alibi pro její obětování.
     A udělají to kdykoli znovu a znovu a znovu…

     SSSR nám sice pomoci chtěl, ale SKUTEČNĚ neměl kudy. Rumunsko se také nabídlo, jenže pozemní pomoc by se dostala jen do cca poloviny cesty a tam by skončila u asi 25 km dlouhého úseku železnice, který vedl Maďarskem. Dtto hypotetická cesta.
     A Polsko mělo s Hitlerem pakt od r. 1934, takže suše oznámilo, že sovětská letadla mířící do Československa sestřelí.

     Západ VŽDY byly, jsou a budou křivácké svině.

    2. Velkou vopravdu a este vetsi radost udelali podly frantici Hitlovi s Polskem..
     Stali se za to vod politiku a s pouckama akademiku a s este horsima brutama, vitezny mocnosti..
     Na sluzku politiky a politiku, diplomacii, je vzdycky spoleh..
     Kdyz tohle taky nevodkopneme daleko pryc, neprezijeme.

 11. S temi F-35 se rado zapomina (nabo vytesnuje ?) na jedno podstatne : Ze jsou dalkove konfigurovatelne. Takze kdyz rano neprijde pres net z USA heslo, tak se nenastartuji, resp. muze se delat cokoliv, treba na dalku vypnout zbranove systemy nebo omezit dosah senzoru. Takze toto bude zcela podrizena armada, de facto s americkym velenim.

  1. A někteří šikovní ajtíci sedící kdesi za Uralem se budou trochu namáhat a nakonec se jim podaří i tu F-1ž ovládnout.

  2. Podobně s Leopardy, jakmile se Němcům znelíbíme, nepošlou náhradní díly, a pokud jsou online, vypnou je vzdáleně. Zkusme se Němcům bránit, jako historicky nejproblémovějšímu sousedovi. Ano, do takové závislosti a podřízenosti nás táhnou.
   Německo velí tankům, us stíhačkám. Zbývají nám čezety v ruce, možná dela a…. klacky. Vše ve jménu nezávislosti- na Rusku.

   1. Re: Majkl

    Kus železa se dá do podoby náhradního dílu vytvořit docela lehce.
    S vyrušením nechtěného přístupu do řídící jednotky je to poněkud horší. Zejména, když tam soudruzi při každém použití mašinky mění klíčové kódy a hesla…
    Ono jde všecko, ale trvá to a čas bude setsakra drahé zboží…

    1. „Kus železa se dá do podoby náhradního dílu vytvořit docela lehce.“ Pokud je ovšem kde a čím a existuje v dané populaci někdo, kdo to umí a zvládne. Mám takové tušení, že přestávají postupně platit všechna ta zájmena a příslovce.

    2. Už vidím, jak někde mastíš kus železa, třeba do podoby hlavně na cokoliv. 😀
     Namyšlení, leniví a pohodlní jablíčkáři už dříve přišli na to, že není dobrý nechávat zapnuté „automatické aktualizace“.
     Starší telefony jim ty aktualizace znehodnotily doslova pod rukama. Takovým drsným způsobem, že málem nezbyla ani ta základní funkce – jako telefonování.
     Telefon, co se přes dvě minuty jen přihlašuje do sítě, plným výkonem a fest při tom vybíjí baterku, je prakticky nepoužitelný.
     A víš, co na tom příkladu je nejhorší?
     Že nadpoloviční většině těch jablíčkářů to nevzalo, ani nenalomilo jejich víru!
     Dokonce ani v situacích, kdy museli prosit všelijaké, předtím vysmívané samsungáře, aby si od nich mohli někam nutně zavolat.
     Líný a pohodlný tupec, je fakt nejhorší.

     1. „Zkrátka a dobře, byl to masakr a stojí za to to vidět i když neumíte anglicky. Včerejší debatě rozuměli Číňané i Maďaři, Eskymáci i Etiopané.“

      To je borec 😀

      Videl, dojem? No politika, jeden hazel spinu na druheho.
      Jestli si clovek z te debaty ma neco odnes, sem si odnesl.
      Tipnul bych si, ze byl Biden nachlazeny, jinak na nej uplne normalni vykon.
      Pokud z toho ma nekdo neco vyvozovat, tak se uvidi u voleb. Kdo vi jak to dopadne, viz ty posledni volby.

      1. Máte pravdu. Bidet vypadal senilně a retardovaně z čehož jednoznačně plyne tíhnutí litterate k sovětskému svazu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *