28 května, 2024

Tak co, máte nachystáno?

Když v roce 2014 začala válka na východní Ukrajině, tak o tom podal svědectví jakýsi český motorkář, který tam v inkriminovanou dobu právě projížděl. Mluvil o ruské armádě, o Opolčencích, porovnával to s ukrajinskými silami, ale největší dojem na něj udělal jakýsi místní děda, který uprostřed války a území nikoho okopával brambory. Protože žít se prostě musí…

V tomto ohledu je každý ruský i ukrajinský venkovan připraven podstatně lépe než my. Každý tam může mít zahrádku libovolně velikou, prostoru je dost, půda je úrodná, mají dost deště i slunce. Kdo není líný vzít do ruky rýč, ten tam v podstatě nemůže umřít hlady i kdyby kolem jezdily tanky kteréhokoliv výrobce a s jakoukoliv vlajkou. U nás tohle všechno není. Každý skrojek půdy někomu patří, i ty nejzapadlejší vesnice dávno žijí městským životem a lidí, co místo orby sekají trávu, těch je drtivá většina. Proč se také dřít že? Všechno dovezeme.

Ukrajinská válka samozřejmě především působí jako dokonalý fíkový list, který zakrývá další průsery. V Rusku panuje dvanáctiprocentní inflace, u nás jedenáctiprocentní. Automobilový průmysl se z evropského lídra stal evropským problémem. Většina českých firem bude v nejbližších dnech zastavovat topení a svým zaměstnancům doporučí svetry. Protože plyn z burzy je tak drahý, že nemá cenu ho kupovat. Domácnosti jsou trochu v závětří, protože ani debil Fiala tu nechce mít občanskou válku.

Ceny komodit trhají rekordy a před definitivní katastrofou nás paradoxně zachraňuje Putin, protože z mě neznámého důvodu ještě nezastavil ani plyn ani ropu.

Tak co, už jste si našli svého vidláka? Nebo máte pocit, že je všechno v nejlepším pořádku? A co vy, co máte zahrádku? Ještě pořád budete hlavně sekat trávu?

Já právě teď kupuju sadbové brambory. Letos dám ještě pár řádků navíc. Moje soukromé sklady jsou naplněné obilím, takže minimálně do příštího léta jsem schopen krmit prasátka. Krmníky mám čtyři už od října, takže na příští zabijačkovou sezónu budou abnormálně velcí, což je dobře. Sádlo bude opět v kurzu. Pořád je to suverénně nejlevnější pomazánka. Svoje pozemky jsem loni pohnojil, protože jsem měl rekordní množství prasat i kejdy.

Mám nakoupená semínka zeleniny. Mám dodělané závlahy, letos překlenu i období sucha. Mám novou mladou prasnici kterou brzy budu inseminovat. Koupil jsem ještě pár rýčů a lopat, protože mám stále neodbytnější pocit, že to budu potřebovat. Manželka už má připravenou předsadbu rajčat i paprik.

Jsem prostě připraven a vy byste se o to měli také pokusit. Měli byste vyjet na venkov a domluvit si s místními vidláky nějaké to ovoce i zeleninu. Měli byste si už teď domluvit nějakou krůtu, vajíčka, brojlery, prase… Měli byste si už teď zamluvit brambory na zimu.

A kdo máte zahrádku, měli byste si plivnout do dlaní a i když je to zemědělsky špatně, měli byste svůj anglický trávník zrýt a zasadit právě ty brambory. Ty mají ještě skoro měsíc čas. Do země by měly přijít v druhé půlce dubna. Ale do konce března byste měli mít zasetý hrášek. Sklidíte ho dost brzy na to, abyste po něm mohli zasadit ještě rajčata. Stejně tak přichází čas na vysetí špenátu. Možná není úplně dobrý, ale obsahuje hóódně užitečných látek. Neflákejte se a udělejte to. Dvě stě metrů čtverečních vám zařídí dost brambor pro celou rodinu.

Kdo můžete, pořiďte si slepice. Je to nejužitečnější domácí zvíře. Jedno vajíčko denně a nemusíte se bát kurdějí ani vy ani vaše děti.

Stejně tak se pusťte do červené řepy. Do konce března může být v zemi. Stačí jeden řádek. Další pak zasejte v dubnu, další v květnu a další v červnu. Budete mít průběžně až do podzimu ty nejúžasnější hlízy kvůli vitamínu C.

Kupte si zavařovací hrnce dokud jsou, kupte si skleničky, zavařujte, učte se, vymyslete si, kam se vejde spíž. A začněte ji plnit konzervovanými potravinami.

Kupte si kamna… pokud se válka vyhrotí víc, budete rádi, že je máte. Nebudete pak muset improvizovat.

Najděte si svého vidláka, připravujte se. Pokud vidíme situaci správně, budeme to brzy potřebovat. Naše vláda nám nebude lhát, ale především nic neudělá. Budeme v tom sami. Nedělejme si iluze, že až půjde o naše statky (a možná i hrdla), že se všichni tak pěkně semkneme. Až začne jít opravdu do tuhého, bude člověk člověku vlkem. Připravujte se.

147 thoughts on “Tak co, máte nachystáno?

 1. Trocha vládního humoru:
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/petr-fiala-prezident-cesko-ods-prispevek-masaryk-havel.A220321_122753_domaci_mgn
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Masaryk-Havel-Fiala-ODS-tweet-po-chvili-zase-smazala-696633

  ODS zařadila Fialu mezi české velikány, pak tweet zase smazala. Tomáš Garrigue Masaryk, Václav Havel a Petr Fiala. Výroky těchto tří mužů spojila dohromady v pondělí na Twitteru ODS. Příspěvek strana později sama smazala. Umístění současného premiéra po bok bývalých prezidentů Československa, respektive Česka, opět nastolilo otázku, zda přece jen má Fiala ambice na prezidentský post.

  Občanská demokratická strana v koláži zveřejnila výroky „osobností České republiky, na které jsme hrdí“.
  První v pořadí je citát prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka: „Nebát se, nelhat a nekrást!“
  Druhá citace patří československému a prvnímu prezidentovi České republiky Václavu Havlovi: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.“
  – Na třetím místě je pak doplňuje výroky současného předsedy vlády Petra Fialy. „Člověk má dělat věci, kterým věří a které jsou správné.“

  Na čtvrtém místě doplňuje Zakladatel slavný výrok Boleslava Polívky: „Chyť zajíce, ať ho máš!“ To sice ODS na Twitter nenapsala, ale zjevně to tam chybělo.

  1. Omluva za duplicitní komentáře. Chtěl jsem jenom trošku utlumit paniku kolem „vypínání webů“.
   Zatím pořád ještě nejede všechnom, mám tam i soukromé stránky, kde žádné „vypnutí“ nehrozí, a stejně nejedou.
   Wedos toho má asi plné kecky – aktuální stav je zde https://status.wedos.hosting/cs/

 2. Nazdááár dracííí.
  Tak jsem vás konečně našel. Asi se vám stýskalo, ale buďte v klídku, už jsem zase s vámi. Jenom se tady musím prvně krapet rozkoukat, páč jsem nesmělej, ale pak vás zase začnu oblažovat svými názory.

  1. Pěkně vítám! Škoda, že teprve teď – možná přicházíte těsně před „zavíračkou“. Doba je už taková, že vám zavřou web, ani nevíte jak :-/
   Zakladatel

 3. FB + Instagram dostali v Rusku stopku ako extremisticke platformy.

  Meta sa prepozicala k sluzbe politikoma a prisla o 140M uzivatelov. Vraj zastupca FB na sude tvrdil, ze nasilie proti rusom uz nepropaguju, ale je to marny. Trh je prec a uz sa nevrati.

  Podobne spiatocky budu hadzat viacere kompanie. Sa mi paci ako mekdobaldi a starbaksovia povedali, ze oni sa stiahnut nemozu, pac je to frencajzing.

  Ti hlupaci na socialnych mediach si mysleli, ze ked to slo s podporou agresivneho covidsialenstva ze to pojde i s podporou aktivneho rusofobstva. A ejhle.

  Madari povedali, ze do ziadnych sankcii na zemny plyn a energetiku nepojdu. Vyslovujem teda vaznu obavu o to, ze hlavnymi eurohujermi zostane CZSR

  V Chersone bola demoska preto, ze vojci z Ruska napisali na pamatnik majdanu – Убийцы детей Донбасса. Niekde treba zacat.

  Jo – a videli ste vysmiateho Kadyrova? s basnickym crevom pre hlavnych predstavitelov ideologie sucasnej UA?

  Od cias kovidu si tu s nejakym pravom a ustavou nerobi vrasky nik.Bude veselo….

  1. Interní info z Ruska.
   1) Řada zahraničních podniků(hlavně prodejci) zavřela s tím, že je to dočasné a dál vyplácí mzdy.
   2) Franšízové podniky nejsou zavřené, pokud byly, tak jen na základě svého rozhodnutí a jen pár dní.
   3) Francouzi vlastněné podniky dostaly od vlády radu, neodcházet z ruského trhu a vyčkat.
   4) Řada výrobních podniků je typu joint-venture, tam výroba jede dál.
   Demonstrace v Chersonu (videa od účastníků + oficiální ruské zprávy)
   1) Účast stovek lidí (150- 600), 80% byli mladí, hodně mladí – odhaduji tak 16-20
   2) Hned na počátku hlukové granáty, nějaký rychle se šířící a viditelný plyn – ale nebyl to slzný, ani se neozývaly záchvaty kašle – a střelba do vzduchu
   3) Záběry zraněných vypadají na následky pádů během útěku
   4) Útěk neprobíhal v davu, ani skupiny jednotlivců. Nejlíp to popíše výraz „rozprchli se jako hejno vrabců, když do nich střelí“.
   6) Na záběrech je vidět, jak běží po ulicích, kde starší lidi jdou normálně v pohodě do protisměru – fake?
   5) Na jednom z videí se starší muž rozčiluje, že přišel na mírovou demonstraci a nějaký blbec vedle něho po vojácích vystřelil – tohle považuji za 100% fake
   6) Důvodem té demonstrace měl být prodonbaský nápis na památníků – nápis je podle mne spíš provokace z ukrajinské strany
   7) Tyhle demonstrace probíhaly každý den, počty účastníku se snižovaly. Obvykle se scházeli tam, kde se vydávala humanitární pomoc. Takže na jedné straně ulice byla fronta na humanitárku a na druhé straně ulice stály osoby zahalené do ukrajinských vlajek a pokřikovaly. Kormě obviňování ze zrady vlasti za kus chleba, tam byly i výhružky, občas slovní napadání postarších lidí, co už si tu humanitárku odnášeli
   7) V Chersonu bylo zavedeno:
   – zákaz vycházení, nepamatuji si asi 20-5/7??
   – zákaz shromažďování za účelem demonstrací,……

 4. Zbyl tu ještě někdo, kdo si myslí, že u nás můžou na podzim (/vůbec ještě někdy) proběhnout svobodné demokratické volby?

  Nebude to tak, že k volbám bude připuštěn pouze ten, kdo podepíše prohlášení, že odsuzuje válečného zločince Putina a celé jeho zasrané Rusko?

  Mimochodem, před nějakými 2-3 týdny jsem někde napsala, že jedním z hlavních úkolů B5 bude dostat Babiše do tepláků, aby se nemohl zúčastnit volby prezidenta. No a dnes už konečně Šaroch Babiše obžaloval. Nemám nejmenší důvod si myslet, že by za současného stavu svobody a demokracie u nás mohl proběhnout spravedlivý soud s Babišem.

  1. Můj názor. Rozdíl mezi Babišem a Fialou je asi takový:
   – Babiš zákon mazaně obcházel
   – Fiala si ze zákonem (tím nejvyšším, s Ústavou) vytírá řiť

   Ať každý sám pro sebe zváží, které jednání je společensky nebezpečnější.

   1. Tak, jak „obcházel“ Babiš zákon, tak naprosto stejně zákon dlouhou dobu obcházely další stovky, možná i tisíce firem. To znamená, že odštěpily část své firmy a udělaly z ní samostatnou firmičku, která pak dosáhla kriterii na EU dotace.

    Jinými slovy, Babiš dělal jen to, co nebylo zákonem zakázáno. Za to, že dostal dotace na Hnízdo, by měly být souzeni především ti, kteří ty dotace odsouhlasili… čož byl Kalouskův štáb.

    1. Je to tak, říkáte. O tom není sporu. Kdybych to tak jako Babiš udělal já, do smrti ze sankcí nevylezu. Pokud to jiným firmám prošlo, pak jen proto, že se někdo ve vhodné chvíli zrovna díval jinam.
     Pokud vám není jasný obsah pojmu „obcházení zákona“, obraťte se na finanční úřad.

 5. Zdravím ve spolek.
  Firma Wedos, jeden z největších poskytovatelů webhostingu v ČR, má už několik hodin velký výpadek.
  Info mají na jejich facebooku https://www.facebook.com/search/top?q=wedos, ale ani jejich firemmní web http://www.wedos.cz už neběží.
  S tím souvisí pravděpodobně i nedostupnost řady stránek, které tu zmiňujete.

  P.S. Pokoušel jsem se sem toto info dát už dříve jako odpověď na iiné komentáře, ale neprošlo to.

 6. Konečně jsem pochopil, co mysleli tím heslem: „Dáme Česko dohromady.“ To je přece krásné fašistické heslo vystihující jejich mentalitu: síla a pořádek, násilné sjednocení pod vůdčí ideou, kmenové souručenství, rasová nadřazenost vůči ruskému švábu, pocit nadřazenosti nad zákony atd.

 7. Obávám se, že budeme muset začít používat krycí terminologii a bavit se o bramborách, obilí a jejich škůdcích a nemocích.
  Není to tak dávno, co jsem se na zesnulém blogu zmiňoval o motácích pozřených po přečtení. Nečekal jsem, že taková eventualita nastane v řádu týdnů…

  1. Jeste pred nekolika dny fungoval d-fens. Doufam, ze se pripravili. Meli avizo.

   Nova republika je zpet. Pokec funguje dal. Pry chystaj nake zakony, aby lidi mohli zavrit za to, ze delaj weby.

 8. Téda my jedem. Teda my – naši ti oní. Dřív stačil k přihlášení se k internetovému vysílání emajl. Včil už na Nově chtějí ví:
  „TV Nova a naši dodavatelé používají soubory cookies, aby vám mohli poskytovat své služby a obsah zdarma. Rádi bychom vás touto cestou požádali o souhlas s jejich zpracováním na webech TN.cz, NOVA.cz a NOVAPLUS.cz k těmto účelům:

  Personalizovaná reklama a obsah, měření reklamy a obsahu, poznatky o okruzích publika a vývoj produktů

  Ukládání a/nebo přístup k informacím v zařízení
  UFF, takže přístup k informacím V ZAŘÍZENÍ A JEŠTĚ NADRZO ŽÁDAJÍ SOUHLAS. Uff. TAK AŤ SI TO STRČÍ NĚKAM, ZAS AŽ TAK DOBŘÍ NEJSOU A JÁ TAK HLOUPÁ TAKY NE.

   1. Tak ještě třetí pokus – předchozí dva komenty, zdá se, neprošly.
    Přátelé, zachovejte paniku, webhosting wedos.cz má už asi dve hodiny výpadky, přetížené servery.
    Možná jenom z tohoto důvodu není spousta webů hostovaných u této firmy dostupná.

   2. Pod nickem Karfel mi sem nejde vložit další komentář, proto změna.

    Chtěl jsem doplnit info, že webhosting wedos.cz má už asi 2-3 hodiny výpadky, přetížené servery.
    Možná jenom z tohoto důvodu není spousta webů hostovaných u této firmy dostupná.

      1. často sa dá nastaviť, že odmietate všetky, alebo prijímate len tie najdôležitejšie, akorát je to pár klikov naviac, keď sa Vám to oznámenie objaví, máte tam na výber nastavenie, alebo prijať

  1. Přátelé, zachovejte paniku, webhosting wedos.cz má už asi dve hodiny výpadky, přetížené servery.
   Možná jenom z tohoto důvodu není spousta webů hostovaných u této firmy dostupná.

  2. Přátelé, zachovejte paniku, webhosting wedos.cz má už asi dvě hodiny výpadky, přetížené servery.
   Možná jenom z tohoto důvodu není spousta webů hostovaných u této firmy dostupná.

  3. Včera tam byl krásný článek Lu-Lina… nestačila jsem ho zcela dočíst, bylo to pozdě v noci a usnula jsem u toho

   1. Já fakt nevím, co čekají, že lidi nevěřící propagandistickému mainstreamu začnou dělat, tedy například kromě oprašování ruštiny? Fakt nevidí, že jedou po stejné linii jako komunisté ’48 až ’89, nacisté, druhá republika a rakouská monarchie? A tedy že i reakce lidí budou postupně stejné a konec nejnovějšího modelu totality taktéž? Doteď nepochopili, proč a vůči komu byla padesátá léta? Ani věčný Řím netrval věčně.

 9. U Bavora:

  Jethro
  Zveřejněno před 4 minutami
  Přituhuje víc a víc
  Aktuálně žádnou cestou neotevřu aktuální konflikty ani outsidermedia. Patrně je dočasně nebo trvale zlikvidovali přímo na serverech. Třeba brzy odstřihnou od komunikace i nás. Včera na nás někdo ze zakázaných odkazoval, tuším kvůli Fialovi v Kyjevě, takže jsme určitě další na řadě.
  Mezitím Černochová na ČT v roli „maminy“, která žongluje s válkou stylem „když dáme Ukrajině zbraně, munici, a po získání nějaké záminky i vojáky, Rusko to snad nebude zpochybňovat jako humanitarní pomoc…“ (nebo tak něco).
  A pak ještě na otázku moderátorky (také „mamina“), zda se tím nedostaneme do války s Ruskem a nebudeme terčem, ta první mamina odpoví s rozvážným klidem: my už cílem jsme, protože Vrbětice…
  Jsem docela rád, že vrcholovou politiku nezabralo více klidných rozvážných mamin. Ale s touto dámou se řítíme do války.
  Otázka druhé maminy: „bude jaderná?“. Vrchní válečná mamina se usměje a odvětí: „já tomu nevěřím. Kolem Putina jsou jistě ještě nějací rozumní lidé, kteří mu znemožní aktivovat jaderné zbraně“.
  Asi zítra zkontroluju zásoby a dozimetr. Jen tak pro jistotu.
  Ještě jsem zapomněl: ČT se zmínila o bombardování Kyjeva, jmenovitě o útoku na to nákupní středisko u Kyjeva, co tam parkovali a dobíjeli Grady. Pokud by někdo čekal absenci manipulace, tak sorry. Ukázali pouze video vlastního zásahu a výbuchu a co bylo před tím, neexistuje. Zejména ne střílející Grady dojíždějící do onoho nákupka na dozbrojení… Ale existují zaměstnanci (v nákupku mimo provoz po půlnoci), které se snaží najít a vyprostit.

  1. Žádná tu nikdy nebyla. Jen to fanatičtí vyznavači kultu osobnosti Havla, Klause, pravdy a lásky atd. nějak neviděli.

   1. no, aspon nas nechavali brblat a koukat se na cizi zpravy. nejak si tou svoji pravdou asi nejsou jisti, nebo co.

    s evropskym svazem na vecne casy a nikdy jinak.

 10. Azovcania skoncili v oceliarni. Zeleziarne su skvele na skryvanie. Ale to je tak vsetko. V panelakoch mali aspon nejake konzervy od byvalych majistelov. Tam maju nula jedla. A voda je v zeleziarnach na vsetko mozne dobra, len nie na pitie. A to nehovorim o tom, ze urcite sa najdu aj taki azovcania, co sa skryju a uz ich nik ani nenajde. V kabelovych tuneloch nie je ziadny problem zabludit…..

  Rus sa neponahla. Kym v predchadzajucich dnoch boli zaberi z Mariupolu ozaj akcne, cil je to postavanie. Zacinam mat pocit, ze kazdym dnom smadnejsi a hladnejsi a nevyspatejsi bojci, ktorym uz nefunguju vysielacky pac si ich nemaju kde nabit, posluzia ako panaci. Kto cital Akvarium od Suvorova, vie o com su panaci.

  UA army musi byt cela hin z toho ako jej spajzu nicia presne udery. Nic by som nedal za to, ze siet spionov je husta az prehusta. A ze im nad Kyjevom lietaju nerusene drony, nad tym by sa mal stab UA army zamysliet a aspon na tuto temu mat jednu poradu.
  S rastucim poctom jazykov a opustenych velitelskych stanovist bude problematicke robit nieco tajne pre UA army.

  Co je uplne pozoruhodne ako telka na UA mluvi rusky. O ubohosti niektorych vyrokov v telke je zbytocne hovorit. A ze z toho urobia ceke noviny hlavnu spravu na titulke… hm hm.

  Pozoruhodne je ze zastupcovia OAŠ sa zisli v Moskve. A pred tym tam bol ( v Moskve) Katarsky zamini. A az po tom do Kataru letel nemec, by poprosil trochen plynu.

  Teraz som videl nedatovane videjko z pokusu o demosku v Chersone. Milenijalove. Zjavne to bude trochen trvat, kym si zvyknu, ze rus si po nose brnkat neda a s ozbrojenym rusom nejsou zerty.

  Ta mlada ruska co odpovedala Arnoldovi to mala napisane skvelo a Schwarzi uz ani nem pipne, pac ocko u nacistov – to nie je dobra referencia…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *