24 června, 2024

Válka narativů…

Asi jste si nenechali ujít rozhlasové vystoupení vojenského analytika Martina Kollera, který odpovídal na otázky vždy pravdomluvné reportérky a jaksi říkal něco úplně jiného, než co chtěla slyšet. Koller totiž na plnou hubu řekl, že ukrajinská armáda se schovává ve městech za civilisty, že není schopná pohybu a že z Ukrajiny utíkají především mladíci, kteří platí značné úplatky, aby se vyhnuli vojenské službě.

Rozhlas se pak omlouval, že se takový proruský narativ objevil v živém vysílání… Samozřejmě nezazněl žádný argument, který by Kollerovi oponoval, dostatečným důvodem byl ten jeho proruský narativ. Přitom i já osobně bych jako hodně polemizoval, kolik ukrajinských mužů v jatečném věku utíká z Ukrajiny, protože znám svoje příbuzenstvo a vím jak moc jsou hotoví z pojmu samostatná Ukrajina. Oni jsou ve většina šťastní, že mohou posloužit Bidenovi jako klacek proti Rusům, protože strýček Joe už kdysi dávno pochopil že bohatě postačí zdůrazňovat jejich nezávislost na Moskalech a moc se neptat, kdo to byl Bandera.

Takže podle mě Koller prostě kecal a chtěl reportérku normálně vytočit, protože správný Ukrajinec zůstane na Ukrajině tak dlouho, dokud mu Zelenský bude říkat, že zvítězí.

Ale o to nejde. Já jsem si na tomto příkladu uvědomil, jak vlastně my tu válku na Ukrajině vedeme. Pro naše novináře i naše politiky je to prostě válka narativů. Je třeba odstranit ten proruský narativ, je zapotřebí ho zablokovat, je zapotřebí to nějak postihovat a slídit, zda se někdo příliš neraduje z ruského postupu vpřed. Každá zpráva z bojiště, která je pro Rusko pozitivní, ta se musí potlačit bez ohledu na její pravdivost a jakákoliv zpráva, která ukazuje, jak ukrajinský pilot sestřeluje ruská letadla jako na střelnici, tu je třeba zdůrazňovat… bez ohledu na její lživost.

Pro Evropu je to válka narativů. Je třeba se od Ruska odstřihnout, je třeba mu zabouchnout dveře úplně ve všem, dokonce i v Puškinových medailích. Je třeba udělat zdůrazňovat, jaký je Putin nelida, že Rusové jsou ti nejhorší lidé na světě, je třeba všechny naučit, že Rusku se válka nedaří, že brzy prohraje, že Ukrajina slavně zvítězí a pokud někdo přijde s informací, která tomuto narativu odporuje (například, že Rusko stále postupuje vpřed a bez ohledu na ztráty má ještě pořád nechutně mnoho sil), tak je zapotřebí ji utnout. Dělají to tak vehementně, že tomu za chvíli všichni uvěří.

Naproti tomu pro Rusko a Putina je to prostě válka mocností. Válka vojenské techniky, válka strategických a taktických postupů, válka ekonomická, válka o vliv ve světě… normální válka o moc a vliv. Umírají u toho lidé, dochází k miliardovým ztrátám na infrastruktuře, padají letadla i vrtulníky, vybuchují tanky, vojáci mají průstřely hrudníku.

Když se podíváte na ruskou propagandu, tak tam vidíte přesně tohle. Žádné velkohubé narativy, jen taktika. Ruské obyvatelstvo prostě poslouchá, jak se postupuje, kam se jde, že už je zase něco dobyto (a nebo není). Válka je tam prostě válka, bojuje se na Ukrajině proti Ukrajincům, ale ve skutečnosti je to pro ně boj proti NATO a USA.

Teď to celé prostě nějak dopadne. Konflikt mocenský proti konfliktu narativů.

Jo, pokud Putin prohrává a pokud to ruské armádě nejde, pokud Ukrajina začne vítězit, tak není co řešit. Narativ se povedl, bude akceptován, nakonec i ti největší skeptici zjistí, že se mýlili a bude to. Rusko se bude muset s prohrou nějak vyrovnat a zřejmě bude mít svých starostí dost.

Ale co když to nedopadne? Co když ti Kollerové a další mají trochu pravdu? Co když se po Rudém náměstí opravdu brzy projde proud ukrajinských zajatců z praporů Azov a Ajdar? Co když Putin místo prohry začne vítězit? Co když se ukrajinská armáda brzy zhroutí, protože nevydrží odpor proti svému velkému sousedovi? Co když se ruské tanky brzy objeví u Lvova?

Co asi udělá běžný průměrný občan EU, když zjistí, že ten náš narativ jaksi nevychází? Až někde v Polsku bude mít Zelenský svojí exilovou kancelář? Až se bude už rok mluvit o tom, jak Rusko co nevidět zkrachuje, ale ono nezkrachuje? Až se bude rok mluvit o tom, že Čína s Ruskem nepeče, ale nebude to nikde vidět?

Co udělají lidé u nás, až zjistí, že válka jaksi dopadla jinak, než jim novináři řekli? Až zjistí, že platili, platili a platili a není to nic proti tomu, jak budou platit dál? Až zjistí, že na Ukrajinu se peníze vždycky najdou, ale na řešení exekucí žádná vůle nebude?

Jak se bude udržovat protiruský narativ, když se ukáže, že je všechno jinak?

Já nevím, jak ta válka dopadne. Ale vím, že všichni naši novináři i politici pracují na tom, že když to nedopadne podle jejich halasně proklamovaných představ, tak se to celé obrátí proti nim způsobem, který tu už dlouho nebyl.

179 thoughts on “Válka narativů…

 1. Dnes na staromáku docela plno, michprdi tam nebyli a mainstream ani ťuk.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Covid-Jen-rozcvicka-Hnizdil-a-jini-v-Praze-Valka-zotroceni-cenzura-696514
  Zatím nic moc nevím co si o tom myslet.
  Co mi vrtá hlavou – na PL jsou docela ostré diskuze a nejen pod tímto článkem a nic se neděje, žádné blokování. Že by potřebovali přece jen zpětnou vazbu, aby věděli jak moc to mezi lidmi vře?

 2. Apoštol Apokalypsy by měl zaslat webovou adresu tohoto bojabojného webu paní Petře, která pěkně přispívala na jeden nejmenovaný web, který zesnul. AA má možná její „mejlovou“ adresu.

  1. Ono na to neexistuje nejaka jasna pozicia.

   Na SK bol minoborony USA a vsetky denniky ho citovali, ze bezletova zona nad UA nem bude (teda nie bezletova zona by NATO)

   Vraj sa blizi summit NATO a tak sa predpokladam mlzi, a pustaju sa rozne bubliny.

   Otazky su – kde by tie lietadla pristali? Ktori piloti by ich dotiahli na UA? …

   India uz riesi priame obchodovanie rupia-rubel.

   Prva cunami presla, rus si ju vsimol ale nijak zvlast ho to neoslabilo. Panika, defenestracia a prevrat sa nekona, tak sa este skusaju nejake medialne bublinky.
   Expedicny zbor na UA zatial stvara divy. Nemcom sa divim stale viac a viac aki su to panaci. Dost mi to pripomina postavienie piercingu na phaluse uncle Sama 🙂

   1. No kde: štartovali by od vás alebo z Poľska. Teda by tam aj pristali. – Pravda, otázku „Kde by tie lietadlá spadli“ riešiť netreba.
    Stále do medveďa zapárajú a chystajú tretiu svetovú.

 3. @ Občan:
  Vy jste tady coby insider něco jako „zástupce náčelníka pro školství“ (Zástupcem pro týl, který šlape po běláscích, bych navrhoval Targuse), tak trochu aktivismu z Vašeho oboru zde:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Nemusis-to-resit-valkou-Cesti-skolaci-o-hodine-psali-Putinovi-696503
  Co na to říkáte? – Já říkám, že už jsme opravdu tam, odkud jsme kdysi s velkou slávou utekli.
  Paso por aquí – taky jsem to psal na bílé skály, když jsem se kolem nich brodil černým močálem, a poznávám svůj vlastní rukopis.

  Ten močál je pořád černý a taky smrdí stejně jako dřív.
  https://www.youtube.com/watch?v=iI1-FhwNS0s

  1. Re: Halef

   Které prase tam tak blbě namíchalo zvuk? To se nedá poslouchat, zpěv je úplně někde v prdeli.
   Takto si představuju nahrávku zcela nevhodného zpěváka, který sice nesmí být šikanován žádnými zákazy, ale „za odměnu“ ho vůbec není slyšet.

    1. na to se nedá říct nic ale vůbec nic slušného… sorry….
     Docela jsem ráda, že nynější školní vzděání je momentílně mimo můj okruh a lituji rodiče..
     Kdože to je ministrem/yní škjolství?

    2. vidím 4 možnosti, úča je:
     a) blbá
     b) navedená
     c) hloupější, než její žáci
     nebo
     d) se chce stát ředitelkou

  2. Ve škole držím nikoli bobříka, nýbrž pěkně tučného bobra mlčení, neboť se v naší sborovně vyskytuje několik aktivistek.
   Děti se občas na něco zeptají, takže se jim snažím neutrálně odpovědět a pokud to jen trochu jde, odvedu řeč jinam. Vedení naštěstí netlačí na pilu, protože má úplně jiné starosti – hlavně kam nacpat ukrajinské děti, když jsou třídy plné.

   Na ten hnus pravím, že jsme v prdeli ještě víc než za nejhlubší normalizace. Když srovnám dnešní atmosféru s tehdejší, mám sílící pocit, že tehdy to vlastně byla ještě docela pohodička.

   1. „sílící pocit, že tehdy to vlastně byla ještě docela pohodička“

    Není to jen tím, (a) že tehdy jsme byli mladší, (b) do té doby jsme nic jiného nepoznali a připadalo nám to jaksi perverzně normální a (c) byli jsme plní sil a věřili/věděli, že budoucnost máme před sebou/ve svých rukou?

    Body a, b, c, platí současně.

    A taky bolševik neměl ty technické možnosti jako je má dnes. Bolševik dokonce řadu z nás dokázal přesvědčit, že bolševikem vůbec není.

    1. Mladí jo, ale také trochu bouřliváci; plní sil stopro.
     Já si mládí fakt užíval na plné pecky a nějak jsem neměl pocit, že by mě omezovalo něco jiného než permanentní nedostatek financí. Až když jsem se přimotal k přepisování a distribuci nějakých trampských samizdatů. To se mi škola pokusila zatnout tipec a že mě jako nepustí k maturitě.
     Tak jsem si vyšláp na ZO KSČ, udělal jim tam plamennou přednášku o své společenské užitečnosti via kulturní a sportovní aktivity; a bylo po zatínání.

     1. Však oni to ZO KSČ zase obnoví, i uliční výbory (pod jinými názvy, samozřejmě).
      Uvidíme, v jaké budu kondici, až vylezu ze „sendviče“. Emigrace mně připadá čím dál tím víc jako dobrý nápad.

 4. blbíš napsal:20 března, 2022 (19:05)

  Vždyť je to pravda,zneužití moci. Je proto,že vy jste velkej a paličatej tak děcko musí být zlomené? Až z něj v dospělosti bude uťáplík a bude s tím mít problémy,co si na vás vezme.

  1. Zase tradičně vedle, Sibylo, máte to holt se mnou podobný jako v Básnících Šafránek říkla tomu profesorovi…“ jednou jsem přeřízl fibuláris a už se to se mnou táhlo…“:

   Zrovna můj hodně dospělej syn se vrátil z Čajny a nevypadá moc uťáple, alespoň to o něm říkaj jeho podřízení, prej u něj platí 3x a DOST (ale pravda, je tolerantnější, u mě platilo jen 2x a DOST!!!). A dcera se mi taky nezdá, že by se plížila podýl plotů. Nejstarší vnučka by chtěla bejt patoložkou a mladší mě má na háku = to taky nevypadá na nějakou Vaší uťáplost a ten malej vnouček? Holt až na ty dvě lžíce taky nevypadá, že by se důsledně vyhejbal mým Fidorkám. Ty další dvě vnučky mi kdysi ve čtyřech a šesti letech pastelkama vymalovaly projekci tak, že radši bych po vnoučkovi snědl ty dvě lžíce, ale vypadaly docela hrdý, jako že se jim to povedlo, to taky nevypadá na nějakou uťáplost.

   Jak správně psal náš Alef, každej to máme asi jiný.

   1. Úřad, vevčo?
    to jste neměla, to jste mě zasáhla přímo na komoru, protože my se nikdy nevezli, pokud to tedy chápete?

    1. Blbisi: Si myslim, ze nechapavost je spis na vasi strane. Sikanovat vnoucka, fujka! (Sikanovat kohokoliv, taky fujka. Ale vuci malemu diteti, ktere se nemuze branit? Fujka na druhou.)

     No nic, nemam uz co dodat.

     1. Zato já už dávno pochopil, že ty, co dneska tady určujou směr do těch sraček, co nikdy nesáhli na práci, co se jich třeba náš občan bojí ve škole, co zaváděj inkluze a devastujou naše školství, co nechápou ani nechtějí vědět kolik je 6×7, co prostřednictvím covidu sebrali dětem dva roky života a dál jím hodlaj terorizovat druhý, co vidí jen samý práva a žádný povinnosti, co se můžou posrat z lásky a pravdy, co nezřízeným způsobem jen a jen sosaj z cizího, co utečou před každou zodpovědností, co sami nedaj ani ránu … přece musej mít taky někde nějaký rodiče, přece nespadli najednou jen tak z nebe na zem?

      S tím se ale každej rodič musí vypořádat sám se sebou, tedy … pokud k tomu najde vůbec odvahu.

      Tím bych ten dnešní neskutečnej maraton o dvou nedojedených lžičkách mýho vnoučka, který začaly u bez smajlíku nepochopenýho pokusu o humor, přes zdraví a psychiku dítěte a konče u práv dítěte, taky konče ukončil.

 5. Ještě k tomu zdivočelému autu v Belgii: neznám tamější zvyky, ale překvapilo mne, že lidi se shromažďují na karnevalový průvod už v pět ráno. Včetně dětí.

  1. …spíš se z karnevalu (končícího?) rozcházeli a vraceli domů, to mně připadá jako reálná možnost.
   Uvidíme, co se dozvíme o posádce auta – jestli se něco dozvíme. – Jestli se to ututlá, je to jasný.

   1. Alefe, plně důvěřuji iDnes/u, jenž nikdy ne(z)klame. Tam stojí:
    „Lidé se shromažďovali v 5 hodin ráno na karnevalu ve čtvrti Strépy-Bracquegnies. Před plánovaným průvodem do davu zhruba sedmdesáti lidí ze zatím neznámých důvodů najelo auto. “
    Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/belgie-nehoda-zraneni-la-louviere-auto-havarie.A220320_094816_zahranicni_pitt

    Samozřejmě není důležité, jestli k té hrůze došlo před karnevalem nebo po něm.

    1. Tak to jo, když to píšou. – Proč se lidi shromažďují do průvodu už od pěti ráno, mi sice uniká (na prvomájové průvody stačilo od 8:00, v Číně na oslavu Dne Číny to taky stačilo cca od osmi – možná mají v Belgistánu jiné zvyky), ale budiž.

     Občan připouští, že parta borců, napraných jak šnelcuk do Drážďan, se nad ránem vracela z tahu a nezvládli volant.
     I to se může stát.

     1. To je nějaká místní folklorní slavnost k jaru (dtto jako náš masopust) a v jejím rámci nad ránem obrážejí „gilles“ chalupy, tahají lidi z postelí, trochu je straší, poněkud více vyžadují koledu a zvou je na odpolední karneval.
      Gilles jsou masopustní maškary v kostýmech podobných lancknechtům, vycpaných slámou. Na zádech mají hrb, na obličeji masku, na hlavě něco jako rubáš a na to si dávají v\sokou paruku ze pštrosího peří. Kostým je v národních barvách, ale na kalhotách pomalovaný démony a symboly proti nim a ověšený zvonky a rolničkami. Na nohou mají dřeváky a dupou. Jo, a házejí po lidech rozkrojené krvavé pomeranče a košťaty vymetají zimu.

       1. fuj, občane, to sem se lekl.
        Na první pohled to vypadalo jako zase nějaká nová oranžová revoluce v jiným aranžmá, ale pak jsem si všiml těch pomerančů v těch síťovkách, a to mě zase vrátilo.
        A taky, kde by Zelenskyj vzal teď pomeranče, žejo?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *