16 dubna, 2024

Pár slov o Banderovcích

Tak jsme si zase popovídali s naším ukrajinským příbuzenstvem… Kromě obvyklých věcí došlo na dva zajímavé střípky o které se chci s vámi podělit. Moje maminka si volala se svým bratrem, který je dneska v USA. Je to už velmi starý pán, který ale značnou část svého života prožil v Moldávii, protože se tam přiženil. Někdy kolem roku 2010 pak dostal on a jeho rodina povolení k pobytu v USA a přestěhovali se tam. Samozřejmě má na Moldávii stále silné vazby, má tam spoustu přátel a intenzívně s nimi teď komunikuje.

V Moldávii se mluví moldavsky a rusky. Ruština byla taková angličtina východní Evropy, takže je zcela běžné, že všichni Rusové, Bělorusové, Malorusové, Velkorusové i Nerusové prostě umí alespoň trochu rusky. Navíc je hned vedle Moldávie Podněstří, což je vysloveně ruská enkláva.

Moldávie je teď úplně plná ukrajinských uprchlíků. Na to, jak malá a chudá zemička to je, tak je teď opravdu přeplněná a tamní problémy s běženci jsou podstatně větší, než třeba máme my. Tam už je běžné, že téměř každá rodina má nějakého ukrajinského uprchlíka doma. Rodina mého strýce jich do předevčírka měla doma asi šest. Moldavština a ukrajinština se přece jenom už docela liší. I stalo se, po několikerém komunikačním nedorozumění, že hostitelé na své ubytované běžence promluvili rusky…

…. a dostali od uprchlíků nakládačku, dřív než bys řekl: „Stěpan Bandera….“

Tím se situace dost zjednodušila, můj strýc v USA jaksi přehodnotil svůj postoj a protože je od konfliktu daleko a týká se ho jen přes pokrevní vazby, jeho názory podlehly poměrně rychlé změně a přestal mluvit o tom, že na Ukrajině nejsou žádní Banderovci. Prostě zjistil, že tam jsou, že ukrajinský fašismus není jen ruská propaganda, protože modřiny jeho příbuzných mluvily za vše. Samozřejmě tím skončila veškerá chuť moldavské rodiny pomáhat bratrům Ukrajincům tísněným zlými Rusy.

Druhý střípek se týká mé tety žijící v Lucku. Moje maminka při hovoru téma Bandery jen zlehka naťukla… odvolala se na jakousi českou reportáž ze Lvova o ohňových pochodech a banderovských fotografiích. Okamžitě byla svojí sestrou zhurta okřiknuta, že na Ukrajině se nic takového neděje, že tam žádní Banderovci nejsou. I pro mojí maminku to byl docela slušný šok, protože o půl hodiny dříve slyšela od svého bratra, jak mu Banderovci v Moldávii zřídili příbuzenstvo. A tak klesla i chuť mojí maminky postarat se o své příbuzenstvo, kdyby se mu chtělo prchnout až se mu bude chtít prchnout. Správný postoj totiž zní, že za všechno může Putin, Putin a jenom Putin. Nikdy nebyl žádný prapor Azov či Ajdar, na východě Ukrajiny stříleli jen a jedině Opolčenci a všichni Ukrajinci jsou ryzí demokraté.

Jo, to pak přemýšlíte, jestli právě tohle chcete mít v baráku a poslouchat to… možná do konce života. Tolik o tom, jak je těžké si udržet nadhled, když máte v rodině celý východní mikrokosmos se všemi vlivy…

Dalším vrcholným žážitkem včerejška pro mě byl rozhlasový pořad „Jak to vidí“, kde Zita Senková hostila ukrajinistu Davida Svobodu… Pan odborník samozřejmě ve velkém adoroval svobodnou a demokratickou Ukrajinu a haněl zlého imperialistu Putina, ale přesto se mu podařilo několikrát na plnou hubu říci, že Stěpana Banderu na Ukrajině neadorují nějací krajní pravičáci, ale normální lidi. On to dával jako argument, že Bandera je v pohodě, protože se k němu hlásí moc milí lidé. Jeho smůla byla jen v tom, že žil ve velmi vypjaté době.

Já jsem si to dovolil přeložit poněkud obráceně – jestliže Stěpana Banderu adorují normální lidé, tak to neznamená, že Bandera je v pohodě, ale že ti moc milí lidé mohou svému neukrajinskému okolí pěkně zatopit, jen co budou mít příležitost. Tak nějak se nemohu zbavit dojmu, že přesně tohle bude výsledkem této ukrajinské migrace. Že Banderu skutečně mají rády široké vrstvy ukrajinského obyvatelstva včetně inteligence, přesně tak jak tvrdil pan ukrajinista. V této chvíli se jenom neví, do jaké míry jsou připraveni se inspirovat jeho metodami…

Tuto banderovskou zaujatost krásně symbolizují rakety Točka vystřílené ukrajinskou armádou na Melitopol. Pozor – to nestřílel ani Pravý sektor, ani prapor Azov, ani prapor Ajdar. Točky na Melitopol vystřelila hrdinná demokratická ukrajinská armáda. Dokud na město útočili Rusové, šlo o barbarské hordy neštítící se zabíjet nevinné ukrajinské civilisty. Pak byl Melitopol obsazen a nějakým zázrakem se z ukrajinských civilistů stali odporní přisluhovači Ruska, kteří si nezaslouží slitování a je možné je ostřelovat taktickými raketami. Dokud melitopolské domy ostřelovali Rusové, šlo o terorismus. Teď, když je ostřelují Ukrajinci, tak je to boj za svobodu. To jen abyste věděli, jak to bude fungovat, až se jednou bude bojovat v naší zemičce. Doufám, že mi Bůh dá sílu neohlížet se na majetek a budu v té době už dávno pryč. Zapamatujte si – dokud na vaše město budou útočit Rusové, tak jste nebohé oběti. Až fronta přejde a na vaše město budou útočit ti druzí, tak jste v tom lepším případě kolaterální ztráty a v tom horším jste proruští kolaboranti.

Naši novináři včera uchcávali blahem, že v Rusku je teď dvanáctiprocentní inflace. Nějak v tom ajfru zapomněli, že u nás je inflace jedenáctiprocentní. Vidíte to… všechny západní sankce, které Rusko drtí na kolena jsou jen o málo účinnější, než jeden Fiala zvolený ve svobodných a demokratických volbách…

Ale teď vážně… Peníze nejsou majetek. Peníze jsou měřítko majetku. Jestliže se my na Západě propadáme rychlostí 11% a Rusko se propadá rychlostí 12%, tak sankce fungují stejně dobře na nás jako na ně, což znamená, že poměr sil se v podstatě skoro nemění.  Zlomky se dají totiž krátit víme?  Poměr 100:10 je stejný jako 10:1.  Zdá se, že celé ty sankce jen zařizují, aby se úspory od lidí tady i v Rusku přesunuly na stát, půlka bude použita na válečný materiál proti dalším chudákům, zbytek bude rozkraden. Tam i tady. Což celkem logicky znamená, že chuť válčit je pořád stejná, jen v Rusku oproti nám poklesla o jeden procentní bod.

Rusko včera zaplatilo splátku svých dluhů v dolarech. Tedy ne tak úplně. Vydalo svým věřitelům bumážku, že si dolary mohou vyplatit z těch zamražených ruských rezerv v zahraničí. Ať si sami oběhají úřady. Jinak že se bude platit v rublech. A ejhle… ruské rezervy jsou sice zmražené, ale zase ne tak moc, aby se z nich nedalo vyplácet americké a evropské věřitele. Opět vítězí klasická hamižnost, opět jsou peníze až na prvním místě. Zůstává pachuť, že náš boj proti asijským hordám není myšlen zase až tak vážně a zůstává můj pocit, že s tím Rusové v podstatě počítali. Zřejmě se brzy dozvíme, že i další ekonomické sankce i stahování západních firem z Ruska mají podobné konotace a víc než ekonomická izolace to bude ekonomické přejmenovávání.

Dále se v posledních dnech ukázalo se, že Ukrajina za posledních osm let udělala obrovský pokrok v železniční dopravě. Polsko a Kyjev spojil železniční koridor s neuvěřitelnou průměrnou rychlostí. Náš neohrožený premiér se do Kyjeva dostal tempem nad kterým bledne i Dojče bán.  A to vše v podmínkách války, kdy jsou trati teoreticky přecpané vlaky s válečným materiálem směrem na východ a vlaky s válečnými uprchlíky směrem na západ. K tomu pak úplně neseděly fotky z nástupišť, takže si toho docela dost lidí všimlo. Co k tomu dodat? Inu jen to, že lež má krátké nohy a provalí se v té nejblbější možné chvíli nejen pro Fialu, ale i pro Zelenského a ty neohrožené polské válečníky, kteří si už brousí zuby na Volyň a možná i celou západní Ukrajinu. Vlastně by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby se do Varšavy dostala přes švýcarského prostředníka zpráva, že kdyby si Poláci chtěli obsadit Lvov, tak by Moskva nic nenamítala.

V Mariupolu je zřejmě už skoro dobojováno. Bude tam hodně zajatců, kteří se zcela určitě proběhnou po Krásné plošči devátého května. Spolu s velkým množstvím dalších zajatců pravidelné ukrajinské armády. Jakmile si Rusové uvolní ruce u Mariupolu, tak své síly vrhnou na Kramatorsk a zřejmě v té době také udolají kapsu nad Luhanskem. A až udolají i Kramatorský kotel, tak už jim na východní Ukrajině nebude nic stát v cestě. Vezmou si ji celou až po Dněpr. V té době už tam nezůstane žádné proukrajinské obyvatelstvo… to už bude někde v okolí Lvova. Na východě zůstanou jen ti prorusky smýšlející a tím skončí všechny vlhké sny našich novinářů o trvalém partyzánském odboji.

A ruské ztráty? Velké!

Ale to se spraví patřičně mohutným pomníkem.

102 thoughts on “Pár slov o Banderovcích

 1. Když se podívám na mapy vojenské operace na AK a u Podoljaky, začínám se domnívat, že Rusko si na SV a na východě vezme území po Dněpr a na JZ a jihu až k Podněstří (které je skoro 100% ruskojazyčné).
  Tím spláchnou dva problémy naráz – jednak ochranu Podněstří a „druhak“ proměnu Ukrajiny na vnitrozemský stát. Čímž tato z velké části ztratí atraktivitu pro NATO, bo Černé a Azovské moře bude plně kontrolovat RF. Možná s Tureckem na základě nějaké vzájemně vyvážené dohody.

  Boj o Oděsu asi bude hodně ošklivá záležitost 🙁

   1. Targusi, myslím si, že máte pravdu. Oděsa byla a je silně ruská a proto bude šetřena a to jak válečníci v ní dopadnou už znají. Pro ně to bude poslední marný boj.

 2. Velice zajímavý článek, který potvrzuje, že se na Západ stěhuje nacionalistická Ukrajina. Dá se to považovat za ruskou geniální strategii. Nebudou se chtít vrátit a budou se mu bránit. A Ukrajiny těžce oslabí své nacionalistické síly. Názory na ukrajinskou státnost se změní. Zajímavé a hlavně neprozkoumané na tom je, jak se změní tlaky na fragmentaci Ukrajiny. Jistě poklesnou s tím, jak proruská část postoupí na západ.
  Musíme mít také na mysli, že si Západ ponechá ukrajinskou inteligenci a vyspělé dělnictvo a nabídne ji dobré podmínky. Nepoužitelný zbytek pošle zpět. Západ za své zbraně dostane dobrou posilu a Rusko se zbaví ukrajinských nacionalistů. A platit bude Ukrajina – jako již 30 let.

  1. Já Vám nějak nevím, příteli, proto mm otázku.

   Je ČR tím Vaším Západem?

   Když:
   …“Musíme mít také na mysli, že si Západ ponechá ukrajinskou inteligenci a vyspělé dělnictvo a nabídne ji dobré podmínky. Nepoužitelný zbytek pošle zpět.“

   1. blbíši, to je záludná otázka. Používám termíny Západ, EU, NATO a Anglosaské státy. Vždy podle aktuální potřeby, protože se od sebe obsahově liší. Západ v tomto případě zahrnuje i nás, ČR. Nelze použít pojem EU, Ukrajinci budou přínosem i pro Británii, případně Kanadu.
    Vycházím z toho, že ČR nemá vlastní politiku, není v ničem samostatná. Z části je řízena přímo shora a z části kompradory, tedy individui vychovanými a placenými protektory. Přičemž přímé platby zajišťuje česká společnost.

     1. Víte příteli, nejsem tu od toho abych vonovi dělal radost, ale když na to přijde, tak rád radost udělám každému ze starých bavorovských časů, kdy jsme byli mladí a energičtí.
      Já tím vším – tím myslím české mínění viditelné v diskusích na Novinkách atd. – začínám být dost unavený. Tekutý hněv je velmi lehké otočit jakýmkoli směrem. A jak víme, co se může, to také přijde.
      Brzy bude docela veselo.

      1. ale o vona samozřejmě vůbec nešlo, ale jen a pouze o tu Vaši větu. Udělejte alespoň radost mně a vysvětlete mi, jak si představujete „nepoužitelné poslat zpět“. Fakt mě to zajímá, kdybych si to nevyhodnotil jako naprostou hloupost příčící se faktům min. od toku 2015, neptal bych se.

       Umím si pouze představit jednu situaci, opětovný útěk před válkou či nemocema (infekčníma)! Jinak s nepoužitelnejma nehnete, neb se zavěsí na sociální systémy států, do kterých přišli … a Vy to moc dobře víte!

         1. A také jde o to, co když staří „dobří“ banderovci byli proti oněm dnešním Božími beránky?
          A také někteří vlastní sousedi nejsou to, co bývali. Nenažranost, závist, jen jen člověku ublížit. No, naproti máme naštěstí nové sousedy, ti vypadají velmi, velmi dobře a jsou z oblasti, kde bylo vždy „živo“, tak snad by se nás takových našlo více, pro pomoc, podporu, neútočení,…

  1. Hlásí se to jako nedostupné, ale to video je na trubce:
   https://www.youtube.com/watch?v=1cuGlpy1M7E

   Nějaký Fahruddin (Fakhrudin) Sharafmal to tam vykládá. Má to být „mladý nadějný ukrajinský novinář“ afghánského původu. Vystudoval žurnalistiku na univerzitě v Ivanofrankovsku.
   Že prý emočně nezvládl smrt svého přítele na frontě.
   https://click-clicker.com/2022/03/16/who-is-fakhrudin-sharafmal-and-what-is-the-scandal-on-channel-24/

   „Channel 24“ patří lvovskému starostovi Andriji Ivanovičovi Sadovému:
   https://en.wikipedia.org/wiki/Andriy_Sadovyi
   https://en.wikipedia.org/wiki/Television_in_Ukraine

   1. Nevím, jestli jste článek dočetl až dokonce.

    Dále se píše, že novinář byl zatčen, protože se ukázalo, že je to agent Moskvy, a celé to tedy byla ruská provokace :)))

    1. Dočetl. Nejdřív jsem teda nevěřil vlastím brejlím, ale pak jsem pochopil, že to asi nebude ironie a dočetl to do konce.
     A v úplném závěru je uveřejněná omluva jak toho afghoukra i předmětného kanálu, čímž je popřeno vše předešle ve článku napsané 😀 😀
     Vypadá to, jako kdyby to seskládal dohromady někdo pod vlivem opravdu mocného matroše. Ale mně šlo o to, že tam jsou alespoň nějaké informace o tom jinak zcela neznámém novinářovi…

 3. Tak si dovolim predlozit zucastnenym diskuterom jeden pokus, ktory mozu vykonat ak stretnu nejakeho ukrajinca, s ktorym moze prehodit nejaku tu rec. Ze aky dostanu vysledok.

  Ja som dnes mladej kolegyni. ktora je na SK rok, predlozil dany dokument, o volynskom masakri.

  Ze co ona na to. Vzedalana inteligentna, pacifistka.

  Jej reakcia mi sposobila ujmu na sanke, pac ta mi spadla rovno na zem. Odpinkala ma so slovami, vsak volynsky masaker urobili rusi prezleceni za ukrajincov.
  Cakal som kadeco, ale takuto kokotinu nie…..

  Tolko k vnimaniu UPA a Stepanka Banderovic na UA…..

 4. Pro ty, kteri maji vedet ze ….
  Hlavní informace z nové zprávy ruského ministerstva obrany:
  ▫️ Pobřežní raketový systém BASTION ruských ozbrojených sil zničil v Oděské oblasti střediska radiotechnického a radiotechnického průzkumu AFU;
  ▫️ Ruské ozbrojené síly zničily podzemní muniční sklad v Ivano-Frankovské oblasti pomocí leteckého raketového systému KINŽAL s hypersonickými střelami;

  1. Předpokládám, že v tom skladu už byla i většina dodávek ze západní Evropy. O tom skladu Rusové věděli a dávali si na čas. Navíc se tenhle úder vymyká jejich postupu. Na sklady se útočí v okolí probíhajících bojů – Nikolajev, Krivoj Rog, Dněpropetrovsk, Charkov, Kramatorsk.
   Ivanovo-Frankovsk je z ruského pohledu hluboko v ukrajinském týlu, a tam se dosud ničily pouze letiště a PVO. Výjimkou byl Javorov a teď tohle skladiště.

   1. Rakety Kinžal nejsou vyzkoušeny „na ostro“, jen samé lety na cvičné polygony. A tak jeden úspěšný úder je nejlepší propaganda s nemalým efektem. Úder byl přednostně určen nepříteli, tedy NATO. A tam to pochopí a trochu ochladnou.

   2. Ono to skor vypada, ze poslali odkaz ukrajinskym raketakom.

    V tom sklade boli zapasy raketovych vojsk. Boli

    A aj divizia v Nikolajeve, co mala na svedomi utok na Cherson raketami a na Melitopol Tockou-U dostala odkaz, ze stacilo. Odkaz to bol setsakramenstky jasny…..

  1. Článek je značně znehodnocen použitím fotografií bez označení.
   Jde totiž o fotografie z protižidovského pogromu ve Lvově v červenci 1941, spáchaného Einsatzgruppe C ve spolupráci s ukrajinskými nácky vč. Banderových OUN.
   https://www.reflex.cz/galerie/fotogalerie/74573/25-sokujicich-historickych-fotografii-z-pogromu-na-zidy-v-ukrajinskem-lvove?foto=23

   Ze zvěrstev, páchaných týmiž ukronácky na Volyni i jinde, se pravděpodobně nezachovala žádná dokumentace.

  2. Tady o Banderovcích už nikdo nic neví, nemluvilo se o nich ani neučilo a pamětníci jejich řádění v pohraničních horách. ČR ještě 2 roky po válce už vymřeli a pomalu už vymírájí i jejich děti,kterým to vyprávěli. Mládí vědí prd a ani je to nezajímá,pro nás hluboká historie divím se,že na Ukrajině zvedli jejich prapor.

   1. Já se spíš divím Pšonkům, že jsou k ukronáckům tak tolerantní.
    Přitom PO VÁLCE zrakvili minimálně 17 000 Poláků a až rozsáhlá vojenská operace v r. 1947 učinila jejich řádění přítrž. Poláci banderovce vytlačili na Slovensko a částečně i do ČR, kde s nimi policie a nakonec i armáda bojovaly až do r. 1953!!! Zbytků se pak ujalo Bavorsko.

    1. Polská nenávist vůči Rusům je doslova sebevražedná. Vidím v tom špinavé pracky katolické mafie a její nenávisti vůči pravoslaví.

   2. Jaké pohraničí? Naše teta se setkala s banderovci v jižních Čechách a poznala je proto, že se narodila a žila na Podkarpatské Rusi a znala místní jazyky. Štěstí při ní stálo, její kamarádku vzali s sebou a už se nevrátila.

 5. O vymytých palicích, které nechtějí okolosebe ani slyšet, natož pak užívat ruštinu, jsem tu psal už několikrát.

  Jsem rád, že moje slova někdo potvrdil…

  To je asi tak vše, co mohu k dnešnímu dosti smutnému tématu dodat.

  1. Potvrzuji, co jste napsal. My jsme se tak docela rychle naučili rozeznávat, odkud jsou děti připrchlíků, postupně zaplavující české školy.

   Děti z východu Ukrajiny rozumějí rusky bez nejmenších problémů a většina jich i rusky komunikuje.
   Děti ze západu Ukrajiny odmítají na ruštinu byť jen reagovat, takže komunikace s nimi je velice problematická. Za pochodu jsme nuceni učit se ukrajinská slovíčka, resp. jim čteme fráze z vytištěných přehledů a hledáme v nich, co dítě řeklo.
   Zatím nemáme představu, jak a co je vlastně máme učit, protože netušíme, jak tu budou dlouho a co už znají ze svých škol. Zjistit to nemáme jak, protože západoukrovští dospělci také odmítají komunikovat v ruštině a i jinak značně aktivističtí pedagogové postupně dospívají k závěru, že se ukrajinsky učit nehodlají.
   Navíc se nám docela fofrem navyšují pošty dětí ve třídách, takže musíme rušit zasedací pořádky. Pro brejlouny, mrňousky a „papíráky“ to je dost průser.

   1. Podle mne si ministerstvo umylo ruce. Nechci konspirovat a myslet si, že to byl úmysl, jak dál ničit kvalitu výuky.
    Než zařadit děti do jakékoliv třídy v české škole, mělo každé z nich projít kurzem češtiny.
    Bez složení základní zkoušky z českého jazyka nelze takové dítě zařadit do třídy, pokud jich bude ve třídě více, je výuka víte kde. Ve vyšších ročnících začnou bitky mezi východními a západními Ukrajinci, a nebudou jen pěstní.

   2. Ony jsou tady i děti z východu Ukrajiny? A dá se zhruba říct, jaký je poměr v počtech mezi příchozími z východu a západu?
    Díky.

     1. Ta otázka je dost namístě. Protože dětí z východu Ukrajiny je opravdu minimum.
      Poznají se celkem snadno – bez problémů rozumějí a většinou i hovoří rusky.
      Děti ze střední a západní Ukrajiny rozumějí a hovoří pouze ukrajinsky.
      Děti z pohraničních oblastí také víceméně zvládají latinku, zatímco děti z centrální Ukrajiny ani omylem.

 6. Chutna infoska bola o tych plavajucich minach, ktore morsky prud odniesol uz k rumunom od Odesy a v
  Ciernom mori vraj bude veselo, kedze si plavaju kam chcu. Tie miny…..

  Ta mapa ma logiku na
  https://thesaker.is/day-22-where-do-we-go-from-here-two-decisions/
  a v podstate je to len prepojenie severneho hrotu s juznym. Ruskojazycna UA sa stane Maloruskom. Po vzore severneho Cypru. Postup na zapad od Donecka sa spomaDnes uz byvale kasino v Nikolajeve, ktoreho vojaci urobili raketovy utok na letisko v Chersone jest toho prikladom.

  Urcite koluju aj nejake ine videjka so zajatymi Azovcanmi z Mariupola. Ale aj tie co su publikovane jasne hovoria, ze sa so zajatcami Cecenci nemaznaju. Rozbite usta su len minimum… A myslim si ze nebide ziadny problem najst dost ludi, co si budu chciet vyliecit rany za poslednych 8 rokov prevzatim moci v ziskanych uzemiach a budu klcovat vsetko co hovori po ukrajinsky a len spomenie Banderu….

  Tri tyzdne trvalo UA generalom, nez zacali popisovat situaciu na bojisku realne. Zmena tonu Arestovica je tiez viac ako patrna….

  Otazka nastupnictva bude zaujimava. Pac nastupnicky stat berie okrem vyhod aj vsetky dlhy.

  1. Miny v Černém moři byly ukotvené, ale přišla bouře a už plavou. Každá další bouře opět uvolní pár z těch, co jsou ještě upoutané.
   Budoucnost Ukrajiny jsou zatím jen teorie. Myslím si, že z mnoha variant bude vybraná ta, která bude nejvíce odpovídat frontové linii v době podepsání kapitulace.
   Různé varianty:
   1. Pokud Rusové někde ponechají kus ukrajinského území pro zbylé banderovce, bude to zdroj věčných problémů.
   2. Hezký návrh nechat Volyni Polsku a počkat, až se Poláci začnou hlásit o své majetky ve Lvově. Banderovci v Polsku znamenají zdroj věčných problémů pro Polsko.
   3. Bývalé oblasti prohlásit samostatnými republikami. A žádná z nich se nebude hlásit k nástupnictví, protože dluhů víc než užitku. Každý z místních šéfů se bude opájet svou mocí, ale nebude ani ekonomicky, natož vojensky dost silný, aby dělal problémy. Pak až se vyřeší většina problémů, může přijít referendum o připojení k RF.
   4. Pak můžeme různě ty oblasti spojovat do Maloruska, Novoruska, Tavrije atd. atp.

  2. Mně ta mapa naopak moc smysl nedává. Stačí se podívat na okolní státy a ten klín hluboko vražený do území nově vzniklé východní části. Ta západní část by se stala ideálním místem pro naprosto bezprecedentní soustředění vojenských sil pro invazi na Rusko, plus dávala možnost operativně ovládat Moldávii a ohrožovat i Bělorusko. Já si myslím, že spíš jde o opakování schématu, které se v menším odehrává všude, kde probíhají boje – rozříznout, začistit, zabezpečit, posunout se dál. Nicméně uvidíme.

   1. Idealny svet neexistuje a idealne hranice tiez nie.

    Rus potrebuje mat hranice, ktore mu budu strazit ludia, co ich strazit chcu. Na juhu UA uz prebieha odovzdanie moci a v podstate tam kopiruju scenar na Kryme.
    Mlciaca vacsina sa tera ukaze.
    A v Charkove si UA pracou nasranych a vystresovanych UA vojakov – predpokladam, ze to robili ako za nasich cias, zapadni vojci na vychod a opacne – robia medvediu sluzbu. Nic tak nezmaze lasku k vlasti ako sikanozne konanie represivnych organov. To co predvadzaju na uniknuvsich snimkaz s mladymi nebojachtivymi muzmi a aky bordel robia pri kontrole ci nahodou nie je niekto moskal, to by ja nazval najsprostejsia vec aku vojci mozu robit. Bez podpory miestnych ludi su vojaci zakonite odsudeni na finalizaciu. A prijimajuc spravy z Mariupolu ich nalada asi stupa kazdy den.
    To iste caka i Kyjev. Rusi sa neponahlaju, nechaju napatie vygradovat a potom sa rozhodnu, co a ako a kedy.

    To ze rus pojde dalej je jasne aj z toho, ze si zabezpeci dobyte uzemie ako vlastny tyl a pomoze mu k tomu rusgvardia. Druha vlna dosla. utocne jednotky sa pohnu vpred.

    Nerozumiem celej tej UA propagande, co sa ani neskusa filtrovat rozne NAZI reakcie svojich ci uz predstavitelov moci – ako je to s tym ge. Deinenkom, ci toho moderatora. Vsak rus nepotrebuje na motivaciu vlastnych vojcov nic viac.

    1. Sleduji některé ruské streamy na netu. Jak se začala armáda usazovat na sídlištích, tak se tam začaly objevovat příspěvky s informací, kde přesně ukrajinské ozbrojené síly jsou – někdy GPS adresa, někdy poštovní adresa i s fotečkou. Po pár dnech se na streamech objevily mailové adresy, kam tyhle informace zasílat a tak už se teď objeví jen zřídka.
     Představitelům zakázaných hnutí a stran zůstaly kontakty a zdá se, že je používají.

     1. Niekolko veci je jasnych uz aj na UA:
      medvedovi uz nemozno brnkat po nose. Budu ma zaujimat ci este nejaka raketa smerom na mesta obsadene rusmi vobec pojde. Rus uz ide na krv.

      chlapci v Charkove dopadnu ako v Mariupole. Len to cakanie im ozaj nezavidim.

      po Nikolajeve bude nabor do UA army trochen obtiaznejsi

      Rusko sa nejak nezlomilo pod sankciami. Plne Luzniky asi zapadnych propagandistov nem potesili. EU a USA zistili, ze su v tom sami. Stretnutie Lavrova s predstavitelmi OAS ozaj ukazalo, ako sa neeropsky svet na to diva.
      Predpokladam mierny utlm nasej propagandy. Co nevidiet sa prejavia prve vyrazky z nasich vlastnych sankcii. A vobec si nemyslim, ze USA vyjdu z toho nejak vitazne, pac osud dolara je specateny.

      Nechcem vediet ako velmi sa potia pobaltske staty, bo ked nahodou by USA vyhodnotilo, ze projekt NATO je mrtvy a treba ratovat radsej dolar, oni su toho sposobili, ze hodia tieto statiky cez palubu a rus si ich vychutna. Nie zeby ich anektoval, len si zrejme zoberie ruske okresy a logish si vytvori pozemny koridor do Kaliningradu. Amici maju separatne mimo NATO zmluvy s PL, SK, HU, RO, BG, ale s tymi hore nie. Preco asi….??

      1. K tomu náboru. Už i na ukrajinských streamech se objevuje info, sice mezi řádky, ale je to tam, že mobilizace se provádí odlovem mužů patřičného věku na veřejném prostranství.
       Něco ve stylu české tiché motoristické pošty „modrá Octavia na trase Beroun-Plzeň měří rychlost“ .

       1. Vojak co nevie strielat, obsluhovat zbran a nema vycvik – teda ani posluchat rozkazy, chapat ich a nieto este aj vykonavat, nevediet presuvat sa v noci, nepsat, nejest a nemat fyzicku to zacian ozaj pripominat posledne dni Berlina vo WWII

        Mozno by Zelensky do toho hodil vidle ale proste nemoze, pac sa boji o svoj zivot, alebo ma infosky len z nasich medii. A ukrajinskych.
        Bo podla UA medii je rus len v Chersone a nikde inde. (no a okolo Mariupolu…)

        Logicky pri tomto stave sa predsa nevzda, ked to UA army ide zajtra vyhrat.
        Tych zivotov obycajnych vojcov je mi strasne luto….

 7. Blbíš a SUV-modrá metalíza aneb, když nechceme vědět, vidět, znát, natož přemejšlet!

  Takhle to prostě je:

  …asi tak před dvěma roky jsem čekal na svou vnučku. Sedl jsem si na lavičku. Bylo teplý léto a lavička stála v příjemným chládku a já čekal … a čekal … a čekal … až … nebylo divu, že jsem klimbnul a … a najedou ve mně hrklo a já zjistil, že sedím na lavičce s dvouma mladejma pěknejma maminkama, jejichž děcka se batolila kolem lavičky.

  Aniž bych o to nějak usiloval, tak slyším… „a představ si, že jsem vůbec nevěděla, kam se ten benzín lije a tak jsem se šla zeptat tý obsluhy a ten mi to ukázal, a když viděl, jak jsem bezradná, tak se zeptal kolik chci nalejt a já mu říkám, že plnou a on se mě zeptal, jestli benzín nebo naftu a já, představ si nevěděla, a tak jsem zavolala manželovi a ten řekl, že benzin“ a…hi-hi-hi… no prostě z toho měly děsnou prču. Zároveň líčila, jak se s manželem pohádala, když on chtěl koupit potahy … „představ si, prej se sedáky nezamažou a potahy se jenom vyperou, no řekni, kdo by se s tím pral, když manžel dával posledně za kompletní ruční mytí spolu s interiérem a všema těma vůněma u toho ještě starýho auta JEN 2.699,- Kč!

  A když jsem viděl, že vnučka přichází, tak jsem se z lavičky zvedl a s holkama jsem se rozloučil a jen tak ze zvědavosti jsem se zeptal…“promiňte, nedalo se vás neslyšet, ale jako každýho chlapa mě zajímá, jaký že jste si s manželem pořídili automobil?“ Podívala se na mě a bylo na ní vidět, že jsem ji zaskočil. Pak se podívala na kamarádku, pokrčila ramenama a obě se rozřehtaly jak dvě telata … až když jsem byl od nich už pěknej kousek, tak ta oslovená za mnou vítězně zavolala …“SUV- modrá metalíza“.

  Střih

  Včera jsem si přečetl odkaz, kterej tu někdo dával s hláškou, že Českej rozhlas se omlouval stěžujícím si posluchačům na Kollera a … a tak jsem si ty stížnosti v diskusi přečetl (tedy jenom stránku!) a … a najednou, nevím proč, jsem se rozpomněl na ty dvě maminky a to vítězný zvolání = „SUV- modrá metalíza“!

 8. A já mám pořád tak nějak tušení, že žádné půlení či dělení Ukrajiny nebude. Od začátku letošního roku bych četl některé Putinovy vzkazy přesně obráceně. Rusové doteď říkali pravdu, a bylo jim to houby platné. Letos obrátili – nezaútočíme na Ukrajinu. A jsou tam. Nechceme ji. Bude jejich. Prostě dojde k pročištění celé Ukrajiny a v nějakém referendu se připojí k Rusku nebo se z ní stane jakési území nikoho bez řádného statusu státu. Proč by si Rusko udělalo v téhle situaci nějaké předpolí k dalším provokacím, výhrůžkám a prostor k nasunutí západních jaderných zbraní? Navíc Rusko přímo na hranicích států, s nimiž zatím sousedila Ukrajina, bude mít hluboké psychologické účinky. A taky jsou na stole zcela vážně míněné přísliby, že se všem, kteří se chovali a chovají nepřátelsky, dostane revanš.

  Anebo dojde k tomu, o čem už jsem tu jednou psal – Ukrajina sice zůstane státem v podobě, jaké je, ale budou zcela zpřetrhány veškeré její vazby směrem na západ. Stane se součástí nově budovaného politicko-ekonomického uskupení států směr východ. Když by byla stejně jako Rusko odpojena ze SWIFTu, západ už by si tam nijak ani neškrtl. Nezaplatil by ani „demokratickou opozici“, páč ono „vyplatíme vám to v jüanech“ tak nějak postrádá tu westernovou magii.

  1. Ja si myslim, ze denacifikace zapadni Ukrajiny neni mozna. Pro ne je to vse propletene s patriotismem a nenavisti k Rusku. A ze by Donbas chtel zpet, po tom, co se tam delo a jeste deje?

   1. Denacifikace možná je, ale horizont je 30 ~ 50 let, možná i více. Pokud šlo nacifikovat, půjde i denacifikovat. Je to otázka nastavení mnoha procesů, které mají dost velkou setrvačnost … např. změna ve školství se projeví za cca 30 let, kdy se dostanou do řídících funkcí absolventi nového vzdělání.
    Vemte si, jaká je situace u nás – hned na začátku „cinkli“ školství všemi možnými neziskovkami a občanskou společností a … a výsledkem jsou po 30 letech Piráti, lidi, kteří si myslí, že elektřina je v zásuvce a proto se mohou ty škaredé kouřící elektrárny zavřít, lidi, kteří ví kolik je pohlaví, ale neví kam a jaké PHM se leje do auta a značka auta je „SUV – modrá metalíza“.
    Jak říkám, když to šlo tam, musí to jít i zpět, ale za zhruba stejný čas.

    1. No ty ženské a ten manžel jistě chodili do stejných škol,nepredpokládám,že by byl o 30 let starší. A ten manžel ví , co maji za auto a co se do nej leje a manželka ne. Školstvím to nebude.

     1. Re: Gaia
      Máte pravdu, avšak jen částečně.
      Školstvím to pouze začíná. Já dodávám – BOHUŽEL.
      To, co se „dnes“( už asi tak 25 let) děje ve školství, je doslova katastrofa.
      Pokud vás zajímá, jak jsem na to přišel, klidně vám to prozdradím. Vidím „výstupy“ ze škoství v praxi.
      Samozřejmě jsou výjimky, ale těch je zoufale málo a většinově se jedná o fachidioty.

      1. Debilové byli před revolucí i po ní a rozdíl mezi fyzickou a duševní prací je jedním znakem kapitalismu.Dle Marxe. Že duševní práce je něco lepšího a lépe hodnoceného a lopaty že jsoufuj. Školství se jen přizpůsobuje poptávce, což je taky znak kapitalismu. Poptávka a nabídka.

       1. Re: Gaia

        Duševní práce? Vy říkáte patlání na mobilu, anebo obsluze herní konzoly duševní práce?
        Ničeho jiného nejsou dnešní absolventi schopni. Můj synek bude letos končit třeťák na průmyslovce. Už tak drastické snížení požadavků nedává naprostá většina z jeho spolužáků. Z patnácti začínajících je dnes deset pozůstalých! A většina z nich to jednoduše nedává, pročež tam jsou drženi z milosti, aby ti dva či tři „dobří“ mohli dojít k maturitě.

        A důvěrně vám mohu sdělit, že synek valí bulvy, když si občas vzpomenu na něco málo z prvního ročníku. On to nejenže neumí, ale o ničem takovém nikdy neslyšel.
        Degradace výuky nemá naprosto nic společného s poptávkou trhu.

        Btw. trh má takřka výlučně zájem pouze o lidské kusy bez vzdělání, které by krmily materiálem automatizované a robotické stroje, případně odebíraly polotovary a skládaly je na palety.

        1. Targusi, musím Vám dát za pravdu.
         Jako oddych od práce, doučuji středoškolské propadlíky matematiku. První se dívám na malou násobilku, z posledních dvou tuctů ji ani jeden nedával z hlavy. Ne proto, že by byli hloupí, ne všichni byli leniví, ale prostě to po nich nikdo nikdy nechtěl. Čas než pochopili, že pokud nedají 6×7 z hlavy, tak se budou trápit dál, byl různý. Byla radost pracovat s těmi, co nebyli líní nebo tu lenost překonali. „Sem si zkoušel ňáký příklady navíc a asi to nám blbě, můžeme se na to podívat?“ Na nich bylo vidět, jak je „překážka-úsilí-úspěch“ vnitřně motivuje.
         To zazlívám současnému školství nejvíc – nevyžaduje a nenastavuje vazbu „úsilí=>úspěch“. Stačí si to jen odsedět, pohrát si loterii s testy.
         Podívejte se někdy na ně, 10 otázek, odpovědět ano-ne. Za 3 správné odpovědi je za 4. To by bylo, abych netrefil 3 správné odpovědi.

         1. Musím nesouhlasit.
          Minimálně to je škola od školy – někde to mohou flákat, někde mají přecpané třídy a někde nadbytek „inkludů“, kteří spolehlivě eliminují jakoukoli snahu o kvalitní výuku.
          Ale pokud je ve třídě kolem dvaceti dětí, max. 5 „inkludů“ a dobrá asistentka (či asistent – i takoví jsou), lze kvalitně vyučovat i pracovat s „papíráky“. Akorát člověk tráví spoustu času výrobou podpůrných tabulek, mazacích pracovních listů a pod. Laminovačka se u nás nezastaví :o))

          ŠVP má dotaci pro výuku početních úkonů ve třetí až páté třídě dostatečnou.

          1. Mam piatacku a stvrtacku … az sa mi nepodari dostat piatacku na osemrocne gymko – co sa mi asi nepodari, zvazujem prehlasit ju na cirkevnu zakladku … sice 2000 za mesiac, ale slaba (!) spoluziacka, co tam tento rok z triedy od mojej holky prestupila toho vie viac, nez moja holka … dokonca HOVORI anglicky … na rozdiel od mojej PREMIANTKY.

          2. … takže vlastně souhlasíte, občane …

           I když o tom má „SUV-modrá metalíza“ nebyla! Samozřejmě, že maj sakra pravdu pánové Dvořák, Targus a Karlík, protože u školy to začíná, bohužel. Bohužel proto, že dneska už to ani v těch rodinách nedávají, protože ty jsou UŽ produktem našeho „nového“ třicetiletýho školství (jak správně dí pan Dvořák). Těch 10-15% (pouze odhaduju a spekuluju) už to nespasí!

           To Karlíkovo 6×7 z hlavy prostě nedávaj bez toho, aniž by mimoděk nesahali na kalkulačku v patlafonu, jak správně podotýká Targus. Jenže já psal o něčem mnohem závažnějším, oni to 6×7 z tý hlavy prostě NECHTĚJ dávat, neb je nikdo nenutí něco vědět, znát, natož přemejšlet! Ta maminka znala svý auto odněkud „z prostředka, od potahů“, přičemž ji ani nenapadne, že je to prostě tragicky málo, když mu každej den svěřuje život svůj a svých dětí. Stejně ji to nezajímá a nemá ani tu nejmenší snahu se něco základního a zásadního o autě dozvědět.

           Konzumem, prachama, zážitkama je dostali tam, kam potřebovali a ženou je „kupředu-levá, jak se píská“, jak bylo i z tý diskuse pod Kollerem k mání a … a tak jsme, holt, skoro „všude první“, dokonce teď i v tý Ukrajině!

           A ptáte-li se na ROZUM? ….pak jen smutně dodám = „6×7“, nebo taky „SUV-modrá metalíza“!

           Ale je dobře, že se ozýváte. Já jako učitel bych se ozval taky, tím víc, kdybych byl o sobě přesvědčenej, že do toho každej den dávám všechno, co je ve mně nejlepší.

           Jenže to Vaše bylo o příčinách, kdežto to pánů výše o důsledcích a to moje o NECHTĚNÍ něco vědět, natož PŘEMEJŠLET!

          3. Re: Občan

           Ale mě NEZAJÍMÁ, jaká je hodinová dotace na matematiku, mne zajímá, PROČ absolventi páté třídy neumějí číst a nezvládají násobilku. A to nikoli v jedné třídě, případně v jedné škole, kde všichni serou na všechno, nýbrž PLOŠNĚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
           Když chtěl syn na střední školu, drtil jsem s ním matiku celý kalendířní rok, aby uměl mimo jiné i tu násobilku a slovní úlohy.
           Udělal přijímačky a byl na prvním místě, přičemž já bych ho hodnotil podle někdejších nároků na slabšího dvojkaře.

           O matice na SŠ se raději vůbec bavit nebudem.

          4. Targusi, absolventi čtvrté a páté třídy samozřejmě násobilku VĚTŠINOVĚ zvládají a paměťové počítání také. Drtíme to s nima furt a pořáde.
           Samozřejmě jsou kusy, které holt celý školní život budou potřebovat berličku „násobkové tabulky“, protože jsou buď mentálně slabší, nebo rodiči zanedbaní lemplové. Ale s tou tabulkou se většinou naučí pracovat velmi svižně a násobí i dělí SKORO stejně jako běžní žáci.

           Já ty paušalizující výkřiky prostě nemám rád a budu oponovat, i kdybyste skákali po hlavě a odráželi se ušima.

          5. ad blbíš a Targus)
           Moje „6×7“ je přesně o tomtéž. Proč by dělali něco, co po nich nikdo nechce? Ani většina dospělých nedělá v práci víc než se po nich vyžaduje.
           ad občan)
           „Samozřejmě jsou kusy, které holt celý školní život budou potřebovat berličku „násobkové tabulky“, protože jsou buď mentálně slabší, nebo rodiči zanedbaní lemplové. Ale s tou tabulkou se většinou naučí pracovat velmi svižně a násobí i dělí SKORO stejně jako běžní žáci.“
           To je to, co mě děsí. Proč se něco učit, když můžu mít „násobkové tabulky“?
           Žáci s takovou výkonností se nemají vzdělávat v základní škole, ale ve speciální, která je vybaví tím, co ve skutečném životě potřebují, a zároveň bude na ně klást požadavky, které jsou schopné zvládnout.

          6. Občan, Karálíku, samozřejmě ví, že pomocný školy byly optimálním řešením, navíc lety prověřeným a neustále se zlepšujícím. Dělali v něm pardálové, co to s tím neštěstím, který chodí i po dětech, dobře uměli a zvládali ho. Jenže občan se potýká každodenně právě s těma důsledkama špatných rozhodnutích, kdy došlo k zrušení pomocných škol. On to neobhajuje, je prostě rád, že ti adepti zvláštních školy u něho pomocí všelijakých obezliček to nějak vůbec dávají. Že je to pro něho nesmírně pracný a ostatní na to doplácí, je bez debat. To Vaše je o kdyby byly v rybníce ryby = nemá cenu to rozvádět.

          7. Ono to je aj tou inkluziou … moja piatacka sa nechala pocut, ze ked nie je v triede Daniela (dievca so speci planom, ale bez asistentky), tak ide hodina matematiky rychlejsie … ze ona Daniela precvicuje v piatej triede malu nasobilku …. ostatne decka pocitaju (by mali) slovne ulohy a mierne koketovanie s rovnicami …

           Stvrtacka nevie prevadzat jednotky … take ze kilometre na centimetre … vysvetlovala im to asistentka … verila som, ze je holka prosto tupa, kym neprisla na navstevu spoluziacka, a ze vraj tiez tie prevody nechape a nedava, a doma mama vymysla nejaky sposob, jak jej to vysvetlit …

    2. „když to šlo tam, musí to jít i zpět, ale za zhruba stejný čas“

     To by bylo krásné, ale jsem si téměř jist, že v tomto bodě se mýlíte. Praxe ukazuje, že čas na nápravu zkaženého je zhruba trojnásobkem času, který se to kazilo. Náprava zkaženého obecně spočívá v těchto bodech:
     – zbourání špatného
     – odvoz a likvidace suti
     – budování nového

     Ve velmi přízemní, stavební praxi, můžete některé z uvedených činnosti „outsourcovat“ (to je dneska módní výraz – prostě to zadáte externí firmě) a některé z nich se mohou i časově překrývat. – V případě pokusu o národní obrodu ovšem outsourcing nepřichází do úvahy (víme proč – těch ochotných by bylo, cha!) a překrývání – nereálné. Na všechno jste sám (národ je na věchno sám).

     Takže – co se kurvilo 30 let, bude se opravovat téměř století, a to jen za předpokladu, že vám to nebude nikdo kazit. Což je předpoklad – jak to říct slušně? – málo realistický.

     1. Tak jasně, jde o to, od kdy počítáte čas pro nápravu – jestli od okamžiku rozhodnutí začít bourat nebo od okamžiku zahájení výstavby nového po odvozu suti …
      Na druhou stranu – i doba nacifikace v sobě měla dobu bourání zažitých starých pořádků a úklid … Pravda asi ale bude, že směrem do pekla to jde vždy rychleji – než z pekla ven.

     2. Problém je v tom, že nikdo neví, jak velká je ta „mlčící většina“.
      Ani jak zaťatá a velká je ta „křičící menšina“ a kolik osob z ní, bude nejen křičet ale i aktivně bojovat.
      Pravdou je, že historické povědomí zmizí až za 4-5 generací i v případě, že je z vládních míst tvrdě přepisováno.
      Koukněte se na situaci v ČR – 15.březen 1939 už se nepřipomíná, lidická tragédie se připomíná hlavně proto, aby se zdůraznilo, že to spustil chlap, co zahýbal manželce a kdo koho kdy udal, a můžeme pokračovat….

      1. Nemam skusenost s banderovcami … ale som z rusinskej oblasati … uz ako skolacka som zazila, ked mojej mame vysvetlovali, ze tym, kde sa narodila, (okres Bardejov) je ukrajinka … a ze je spatna ukrajinka, bo po ukrajinsky nevie ani slovo (hovorime slovensky, sarissky a rusinsky) … no a pretoze pracujem vo firme, kde sa jednu dobu ‚objavila‘ grupa ukrajinskych ajtakov (to boli vlny, bulharska, rumunska, indicka, polska, ukrajinska .. .) … tak som sa aj od tych mladych (dnes po 30) dozvedela, ze som spatna ukrajinka, ked hovorim rusinsky, a ze by som konecne mala tu ukrajincinu ovladnut …
       Manzel vravi, ze som divna, ale ja sa ukrajinskych ukrajincov tak nejak … bojim … nie teda, ze by som cakala ze ma niekde zapichnu … ale taky divny, neprijemny pocit v ich blizkosti a nechut mat ich v blizkosti

       1. Radu let jsem jezdil na kole na Zakarpatskou Ukrajinu, skveli lidi, opravdu jsem mel pocit, ze jsem „doma“.
        Jednou jsem ale prejel kopec do Lvovske oblasti, a ten pocit byl najednou pryc ….

        Jinak, Bardejov, Svidnik, vesnice me oblibene … 😉

        1. Vzhledem k tomu,že Ukrajina je 9x větší než ČR tak tam ty rozdíly asi budou a pro Čecha nepředstavitelné, není to zrovna prazdninová destinace a málokdo tam byl. Známe tady UKáčka z práce,ale nikdo z vás asi nezkoumal,odkud jsou konkrétně.

       2. ano, furt ve střehu říkával Franta Kocourek, přesně vím, jak to máte, bosorečko … i když často na to sám zapomínám!

        1. Auto má mít jednoho pána,blbíši, nevím proč by se žena na mateřské měla starat o auto a při tankování nechávat miminka samotná v autě? Proč by nemohla být dělba práce?

         1. … jako ženský se Vám nedivím, nerad to říkám, ale vůbec nic jste nepochopila!
          P.S.
          dokonce ani to auto v tom nehraje žádnou podstatnou roli!

    3. To by k tomu (te reforme skolstvi) musela byt vule. A kde je vule spis na opak, bude z toho nekonecna gerilova valka. (Mineno na Ukrajine.)

     Co se tyce v Cesku? Domskoly jsou cestou z toho ven. Vlastne i my jsme rozdeleni na dva narody. Ti, co stvou proti pravde, zasazuji se za cenzuru, a vyslapavaji pesinku nove totalite. A my ostatni.

     1. Podívejte, ve školství to bude jako všude jinde – takových 80% učitelů chce mít klid, odpracovat si svoje a mít výplatu a osobní hodnocení.
      Pokud jim předložíte osnovy, kde bude adorace Bandery a divize SS Galicien, tak těch 80% možná nebude nadšených, ale odučí to, aby měli klid a celou výplatu. Z toho zbytku pak možná polovina bude jásat, že se konečně už vyučuje jejich oblíbená nacistická ideologie a druhá polovina bude aktivně proti. Té druhé půlce Stříž a Rychetský vysvětlí, že konají špatně … a těch 80% dostane signál, že dělají dobře, když neremcají a vyučují podle předložených not.
      Jinými slovy – celkem jednoduše lze zásadně ovlivnit takových 80% populace 🙂
      Řešením není pár % dětí vyučovat doma, ale převzít pravomoc tvorby školních osnov.
      To školství je celkem zajímavé – je to v podstatě nepřímo řízená destrukce, kdy na začátku bylo prosazení vlivu neziskovek a výuky občanských hodnot first. Od té doby to jde samospádem a samozřejmě směrem k destrukci vzdělání.
      Všimněte si, že se zatím ani jednou nevyhodnocovalo, zda změny ve školství byly k lepšímu nebo horšímu. Tohle je absolutně nežádoucí, protože by to vedlo logicky k zastavení destrukce.

      1. Re: DD

       Uklidním vás.
       Žádná výuka o Banderovi nebude. Dějepis je ve výuce na ZŠ de facto zrušen, neb za dva roky není šance se dopracovat k moderním dějinám. Moderní dějiny je ptydepe pro události 20. stol.
       Problém je vyřešen a vy jste za blbce.
       P. S. to ho blbce neberte osobně. Jsem zvyklý urážet kohokoli, kdo se zjeví v mém perimetru. A „blbec“ je ode mne vlastně pochvala.

       1. Klídek Targusi, Banderu jsem vzal jen jako příklad, když je článek o Banderovcích. Aktuálně ve školství „frčí“, že se děcka nemají stresovat špatnými známkami a matematika a fyzika, že jsou moc náročné … a v podstatě zbytečné.
        Všichni vědí, že to je blbě, ale 80% učitelů dá přednost klidu a výplatě …

        1. co spatnymi znamkami … mi ucitelky v prvej triede vykladali, ze sa nemam s detmi doma moc ucit, aby som ich nepretazovala … ja si kedysi pisala par stranok noveho pismenka, mojim detom malo stacit par riadkov …

        2. V Praze se už budou muset živit jen žvaněním. Tam už žádné fabriky nejsou. Dnes např. reportáž o Koh i noor továrně,130 let zaměstnávala až 3000 lidí dnes posledních 300. Ale končí a stěhují se na sev. Moravu,neb za dělnické mzdy se nedá v Praze žít. Továrna půjde k zemi a místo ní postaví developer 500 bytů za 12 melounů jeden. Čím se bude těch 500rodin živit neuvedli.

      2. … taky bych nepodceňoval učitele a osnovy, Dvořáku. Jestli někde má fungovat dril, pak je to školství, já bych jim dal ty jejich práva, si buďte jistej! Dejte mi zodpovědnost a k ní patřičný pravomoci, jedno funkční období a budete koukat. My co zažili dozvuk padesátek, šedesátky a normalizaci na čistky a zametání toho bordelu nepotřebujeme vědět, ani to Karlíkovo 6×7!

       Fázi železný pěsti bych měl zmáknutou za pouhý dva roky, si buďte jistej, zatímco ti, co věděj a hlavně CHTĚJ vědět kolik je 6×7, by do tý doby připravili osnovy, za který by se nemuseli stydět ani Finové či Korejci. Ty bych další dva roky zaváděl samozřejmě tou železnou pěstí bez slitování, jak jinak. No, a aby se z toho tady někdo nepotentočkoval, tak humanita a osobní iniciativa by přišly na řadu až pááák, podle chápavosti toho už tak zblblýho národa, jinak to prostě už nevidím. S láskou, pravdou na mě nechoďte, jestli se to nemělo někam zatahovat, tak určitě do školství.

       Asi bychom se měli fakt UŽ začít zajímat, co by se dalo od Číňanů převzít, a že by toho asi bylo, když jsou tam, kde jsou. Naštěstí tresty smrti u nás už nejsou, varování prokurátorů a policejní manýry však stále jó, tak o co de.

       Otázka?:
       co si myslíte, že dělali TOPmanažeři a ti z řetězu utržení kazišuci v devadesátkách, tak z toho školství zase nedělejme nějakou Popelku, je to jako každý jiný řemeslo!

       Víte co mě furt fascinuje, jak to ve školství nejde, nebo taky v Český televizi a rozhlasu, protože proto … přitom v jiných odvětvích se to kosí hlava nehlava, jak v soukromým sektoru, tak i na státní úrovni a nikoho to ani zvlášť nevzrušuje, natož aby se nad tím pozastavoval, nebo to dokonce odsuzoval!!!

      3. No, vtip je totiž v tom, že reformy reforem přicházejí dřív, než je vůbec nějaké vyhodnocení možné. A protože se vždy začíná od základek. Střední jsou tak téměř nedotčené, ostatně, mají dost svých starostí, jak zdůvodnit přijetí kohokoliv, protože bojují o holé přežití.

       1. Kdysi mi vysokoškolsky vzdělaní Indové vyprávěli, jak to chodí u nich se vzděláním. Středoškolák, co chce na vysokou, se dře po večerech a o sobotách na přípravných kurzech. A pak jde dělat přijímačky na technickou školu, kde je 1000 až 15 tisíc adeptů na jedno místo. Ani jeden z nich mi nevypadal, že by mu ten stres nějak uškodil. Když je přijat na VŠ, tak mu nejrůznější firmy nabízejí smlouvy typu – firma mu platí stipendium( tvrdili, že ve výši budoucího nástupního platu) po dobu studia a on se zavazuje vystudovat s takovým průměrem a po dokončení studií odpracovat ve firmě na určené pozici x let.

  2. To není špatná úvaha. Ale myslím si, že jsme tak málo znalí situace, že žádná naše představa se nebude shodovat s realitou. Důležitější bude starat se o sebe, než o Ukrajinu. Starostí máme až moc sami se sebou. Rusové dokázali pořešit i počátek třetí dekády před 100 lety, dokážou to i dnes a určitě bez našeho přispění. Důležité je jen to, že jsme Slované jako oni a jako “Ukrajinci”. Dodávat zbraně do jejich vnitřního konfliktu je zhovadilost.

   1. Zhovadila vlada dela zhovadilosti. A jeste jich bude, joj!

    Co mne zajima, zda cela ta ukrajinska tragedie bude mit jako dusledek zniceni (nebo aspon vazne poniceni) EU a jeji ultrazhovadilosti.

    A furt nevim: je putinovske Rusko pro Velky Reset nebo proti?

    To by mohlo zmenit i ten zhovadily smer Ceska.

    1. To Vevča: Jestli je Rusko pro Velký reset …? Tohle je zajímavá otázka. Já bych řekl, že chtějí přeformátovat současný svět, ale podle jiného vzoru.
     Pro pochopení co se ASI děje a kam směřují, je dobré se seznámit s teorií KSB. Zatím mi to připadá, že tohle je jejich vize. To by ovšem naznačovalo, že Ukrajina je jenom začátek, protože stav tam je výsledek problému … jen důsledek, příčina je jinde. Tím, že vyčistí klidně celou Ukrajinu neodstraní příčinu stavu, v podstatě by jen na nějaký čas oddálili to samé. Rusové dnes začínají tvrdit, že to co se děje je už 5. pokus podmanit si jejich zdroje a zničit vše ruské, ruskou civilizaci. A mají v podstatě pravdu.
     K KSB – tohle má celkem zajímavou historii. Před koncem SSSR se dali dohromady povětšinou vyšší vojenští důstojníci a začali koumat, jak je vlastně řízen svět. A došli k zajímavým závěrům – V. Pjakin je jen pokračovatelem, který popularizuje tuto teorii směrem k obyčejným lidem. Na KSB jsou zajímavé dva momenty – jednak mnoho věcí a událostí začíná dávat smysl a jednak sami autoři si byli vědomi, že přestože si myslí, že přišli na příčinu rozvalu SSSR a informovali tehdejší nejvyšší vedení SSSR o tom co se vlastně děje, tak věděli, že (pokud mají pravdu) je pozdě. Ono totiž ty procesy opravdu ,mají velkou setrvačnost a nelze je zastavit ze dne na den.
     Snad nějaký nejlépe zpracovaný úvod do KSB je od gen. Petrova. Dal jsem to na web – je to sice delší, ale celkem zajímavé, takže se to dá vydržet.

     https://www.nepodvoleni.cz/wp-content/uploads/1647/68/uvod_do_KSB_full.mp4

     1. Slysela jsem o te teorii, ale poslouchat Pjakina se nedalo. Nevim, zda to zkusit znova.

      Mne se cela ta scena kolem neho zda jako kult. V anglictine o nem vubec nic neni. Je to jako cesko-rusky kult. Wikipedie pry ho vymazala.

      Jen hadam, neukousnete mi hlavu. 🙂
      (Podivam se na Petrova.)

      1. No, Pjakin je, jaký je … někdy dobrý, někdy horší, někdy celkem umanutý. Některé videa má dost dobré – např. proč je podporovaná migrace, struktura elit nebo dost staré video o tom, co se děje a proč u nás a na Slovensku. všechny 3 videa najdete na titulní straně nepodvoleni.cz
       K KSB – takový Hampl to např. má za náboženství. No já nevím, o náboženství mám jinou představu … Pravda ovšem je, že ta jejich teorie by mnohé vysvětlovala.
       Vezmu to jen namátkově – tvrdí nám, že vše je neviditelná ruka trhu, např. burza a odvíjející se hodnoty všeho od USD … tak fajn, ale měl bych dotaz: Pokud se vše odvíjí od hodnoty dolaru a zlata, pak kdo nebo jak se určuje ta primární hodnota, ta výchozí hodnota prvního prvku v systému … hodnota toho dolaru a zlata, když vše ostatní je odvozeno od nich. To jako Pán Bůh …?… protože pokud to určuje nějaký smrtelník tak to vždy bude určovat s cílem dosažení nějakého svého (nebo své skupiny) záměru.
       Další – wikipedie … uvědomte si, že tohle je ze stejného ranku jako předvolební průzkumy. Zveřejňované předvolební průzkumy v žádném případě neslouží k informaci občanů, ale k nasměrování občanů. Je to na principu, kdy nerozhodnutý se raději přidá na stranu vítězů – tohle je prostě lidská vlastnost, která je jen využívána. To samé wikipedie – aby to fungovalo, pak většina obsahu musí být relevantní a pak když tam vmísíte, že KSB je fuj kult, pak si většina lidí řekne: na wikipedii je pravda, takže i to o tom kultu je pravda. Celkem jednoduchý princip. Ale opět bych měl dotaz: kdo tu wikipedii řídí a hlavně financuje? Běží na nějakých serverech a musí se udržovat, což stoí peníze a čas IT odborníka. To jako, že Franta od soustruhu si řekl, že bude vzdělávat okolí a tak to založil a řídí? Zadarmo ve svém volném čase? Nebo to je tak, že „někdo“ to udržuje, nechává lidi tam zveřejňovat obecné ověřitelné pravdy a fakta a jen sem tam vloží něco co potřebuje pro své řízení, pro nasměrování lidí svým směrem …? Neudržujete to náhodou něco jako neziskovka? Neziskovka, která nikdy nelže a koná jen pro blaho lidstva? … ovšem blaho lidstva podle svých představ?
       Jinými slovy – je třeba zapojit logiku někdy i v naprosto banálních věcech. Porovnávejte nikoliv co kdo o někom-něčem říká, ale proč to říká, na základě jakých důvodů a faktů … a až pak si vyberte verzi, která je Vám logičtější.

      2. Ja sa KSB venovala asi tak dva roky … aby som naznala, ze to bola strata casu, minimalne s ludmi, ktori ju predstavovali v mojom jazykovom okruhu … rusky slabikujem, na original uz nemam … no a po dvoch rokoch som celu krasnu KSB zmackala do gulicky a zahodila O:)

       1. To máte tak … já se jednou díval na video, kde nějaký Čech, co se vydával za znalce KSB měl přednášku pro pár zájemců. Bylo to téma, které jsem, myslím, celkem dobře pochopil, tak jsem byl zvědav co z chlapa vyleze … no a už po chvíli jsem si říkal: tak tohle spíše zájemce odradí …
        Nejsem zdaleka znalec na KSB, zajímá mě v podstatě, jak vysvětlují události, které proběhly a probíhají … a abych pravdu řekl, vidím v tom určitou logiku, takže si myslím, že by mohli mít pravdu.

  3. Mne sa zdá podozrivé, že všetky naše a ukrajinské médiá a politici „vyrábajú“ a lákajú utečencov z Ukrajiny, aby ich bolo čo najviac a popisujú bombardovanie a zabíjanie civilistov, aby sme ich aj psychologicky prijali. Aj tie okamžité povolenia do školy a do práce, bývanie. Úspory z covidu a dane vyletia teraz na Ukrajinu a na sociálku, dlhy EU za vakcíny sú už zaťaté, pomaly prichádza varianta „deltakron“. Hocikedy sa môže prvý kamienok domina pohnúť a už to padá všetko. Potom už len občianska vojna „kto z koho“.

 9. Na Sakerovi se uz mluvi vazne o tom, ze se Ukrajina prepuli, ze banderovci a jim podobni pak muzou utect na zapadni Ukrajinu, a at si s nema poradi tam. At uz se spoji s Polskem, ci zustanou nezavisli. Ukazuji to na mape, ktera jde dal, nez jenom po Don. Myslim, ze si uz leckdo uvedomuje, ze s tema neo-nacistama to neni tak jednoduche. Jako kdyby to mohla Popelka prebrat, a zustane jen hrasek.

  https://thesaker.is/day-22-where-do-we-go-from-here-two-decisions/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *