8 prosince, 2023

Svoboda na dně

Ve svých textech jsem už několikrát zmínil příběh jedné mojí známé, která se díky svému neutuchajícímu přesvědčení, že se má nejhůř jak může, propracovala na sociální dno. Na začátku měla manžela budižkničemu, který byl sice chytrý ajťák, ale doma byl v podstatě nepoužitelný. Ona byla rázná a akční a život s chlapem, co sedí před svým počítačem a jinak je mouchysněztesimě, se jí zdál jako peklo.

Tak se s ním rozvedla. Rozvodové papíry zařídila sama, zůstal jí dům, z úspor si bývalý manžel koupil garsonku. Výživné ona nechtěla, protože byla z dobře situované rodiny. Papíry se podepsaly a  bylo to.  Jenže se to úplně nepovedlo. Bývalý manžel byl ve své garsonce v podstatě spokojený, protože pro něj se nic neměnilo. Dál seděl u počítače. Netrpěl.

Ona ale zjistila, že nemá na nic čas. Že on sice seděl u počítače, ale alespoň pohlídal děti, aby si mohla dojít na nákup a za zábavou. A byl doma pořád. Teď najednou tohle nebylo, ona začala lítat jak hadr na holi, dvě děti na krku a její bývalý, kterého chtěla potrestat, si v klidu vegetil u počítače. Nemohlo být hůř. A tak spustila právní bitvu o výživné. Soud to přiklepl, ale zároveň s výživným se řešil i styk s dětmi. Jeho ty obsílky nějak zmobilizovaly a soud kromě ceny alimentů rovnou i stanovil, že děti se budou s otcem pravidelně vídat. On jim pak jednou za čtrnáct dní o víkendu udělal krásný program se zoologickou, kinem, poutí a dalšími výlety… a pak se děti vracely domů k vynervované matce, která nic nestíhala. Zase nemohlo být hůř.

A tak svého ex udala, že děti sexuálně obtěžuje. Jenže ono to nedopadlo. Celou věc vzal do ruky jak na sviňu rozumný vyšetřovatel a ten takřka okamžitě zjistil, že si to matka vymyslela. Vyvázla jen s napomenutím… ale začala k nim domů docházet sociálka. Ona stále žila v tom, že nemůže být hůř, stále se pokoušela nějak potrestat svého bývalého muže, ale výsledek byl pořád stejný. Propadala se stále dolů a dolů, nakonec i o dům přišla a musela se přestěhovat do podnájmu. A nakonec její děti vyrostly a rozhodly se žít s tatínkem, který je neprudí, ale dává jim peníze.

Na začátku všeho bylo jen trochu nepohodlí. Stíny v ráji s partnerem, který měl svoje mouchy i nálady, ale který vydělával, platil výdaje a nedělal problémy. Jen to prostě nebylo ono. Všude kolem byla tráva zelenější, ona měla spoustu kamarádek, které ji litovaly, že musí žít s takovým idiotem a které jí zadarmo poradily, že se má rozvést a pak to bude lepší.

Hele… jako kdybych to psal o Ukrajině. Ti také měli takové problematické manžeství s Ruskem. Byli propojeni ropovody i plynovody, byli propojeni strategickými podniky typu Antonov a Motor Sič, byli propojeni kulturně i politicky. Jen… ten Putin je poněkud obtížný. Má svoje nálady i svoje požadavky, nenechá si vzít svoji představu, jak to má všechno fungovat… a vlastně nebylo moc vidět ty výhody – že Rusko dlouhá léta tolerovalo ukrajinské krádeže ropy a plynu, že akceptovali se skřípajícími zuby různé námluvy Ukrajiny se Západem, že plyn proudil přes Ukrajinu a neobcházel ji.

A pak už je to úplně stejné – noví kamarádi řekli, že žít s takovým východním dementem je peklo a doporučili rozvod. Nejvíc ho doporučili ti, kteří jsou hodně daleko a nemají ani ánung, jak vypadá společná rusko ukrajinská domácnost, která je tu už sto let. Přece nemůže být hůř. Ukrajina má svá práva na sebeurčení a především má právo na vstup do NATO.

Na začátku Janukovyč jen nepodepsal asociační dohodu s EU.

Pak přišli o Krym

Pak přišli o kus Donbasu

A teď přicházejí úplně o všechno

Pokaždé byl tím nejdůležitějším zájmem Rusa nějak potrestat. Nejdůležitější bylo mu dát najevo, kdo je tu pánem. Bylo důležitější se s ním štengrovat, bylo důležitější dokazovat, že je hajzl a že si dneska každý může dělat co chce, protože na to má právo. Všimněte si, jak drahé takové právo, dělat si co chcete, je.

Ta moje známá, ta také udělala všechno zcela podle práva. Nebo minimálně na začátku. Využila svého práva na svobodu, využila svého práva žít si podle sebe, ale zaplatila za něj tak vysokou cenu, že ji bude platit do konce života. Tenkrát to vypadalo tak rozumně, tak jednoduše. Ale dneska ze zpětného pohledu to byla od začátku pěkná blbost. Na začátku měla víceméně všechno. Rodinu, děti, dům, kupu volného času…  a dokonalý dojem kazily jen malé stíny – manžel, který neskákal nadšením z každého jejího nápadu. Kdyby s ním zůstala, mohla si nejspíš časem najít i milence, zřejmě by se tím nic nezměnilo, její děti by se jí neodcizily, měla by peníze na zahraniční dovolené i na kosmetiku. Teď na konci žije od výplaty k výplatě, děti se k ní neznají, spustila se jí pořádná neuróza, takže i ty její bývalé kamarádky nad ní ohrnují nos, nic nemá… a zřejmě už to tak zůstane.

Ukrajina mi přijde ve stejné situaci. Na začátku stačilo jen být přátelští směrem k Rusku. Akceptovat ten Putinův požadavek, nemít na svém zadním dvorku základy NATO. Akceptovat to trochu buranské i velkopanské chování ruského medvěda a chápat, že není dobré ho dráždit. Během uplynulých let se to pořád zhoršovalo. Ale postupně. Dnešní válka nebyla naráz. Nejdřív byl Majdan, pak Krym, pak Donbas… pokaždé byla šance to tak nechat. Sice to pokaždé bylo horší než předtím, ale pořád byl prostor, aby se to mohlo zhoršit ještě víc.

Nikdy to tam nepochopili. Vždycky si nechali poradit od někoho, kdo ani vzdáleně nebyl na jejich místě. Dodnes od takových přijímají rady i zbraně a dodnes nevidí, že předevšímpracují na tom, aby zítra bylo hůř než včera. Na začátku byl jen obtížný soused Rusko, který ale posílal plyn i ropu takřka zadarmo. Na konci  je nepřítel Rusko, který posílá plyn za světové ceny, pokud vůbec. Na konci je rozstřílená infrastruktura, zničené životy, další ztracená území… to vše za iluzorní dojem, že mají právo. Ano mají. Ale aby to právo mohlo být, je zapotřebí víc než jen řeči. A v mnoha případech práva nejde vůbec dosáhnout. Nejen v politice, ale i v mezilidských vztazích. Rozvody jsou ty nejhorší a nejméně jasné případy, které soudy takřka nikdy nerozpletou ke spokojenosti obou bývalých partnerů.

Na té Ukrajině je to to samé. Přesvědčení o nároku, přesvědčení, že jim někdo pomůže, že mají právo na své vlastní směřování, to teď bude zaplaceno. Bez ohledu na výsledek války, už se dopracovali k pěkně hlubokému propadu. A stále ještě naslouchají těm, kteří z teplíčka, bezpečí a s plnými ledničkami radí, že mají za své právo bojovat dál, protože mají právo. I když všichni vědí, že i kdyby vyhráli, stejně to bude příšerná hospodářská katastrofa. Zelenskému by měl někdo říct, že EU se bez ruského plynu možná obejde (když bude ochotná mrznout), ale pro Ukrajinu rozhodně nezbyde.

Na konci všeho bude Ukrajina možná svobodná, ale bude to svoboda v bídě. Bude to svoboda v pronájmu, svoboda chudáka, který může klepat na panské dveře. Bude to svoboda zimy a hladu. A i kdyby svému ruskému exmanželovi způsobili jakékoliv ztráty a jakkoliv ho potrestali, vždycky na tom bude líp než oni.

Až opadnou emoce a velká gesta, až uběhne trocha času, až to jednou budou hodnotit historici, tak budou mluvit přesně o tomhle. Ukrajinský boj za svobodu a právo na sebeurčení vedoucí až na samé dno.

Všimněte si… vůbec Ukrajincům neupírám právo se bránit. Stejně jako jsem nikdy neupíral své známé právo na rozvod a uspořádání si života podle svého. Ale tak nějak mám nutkání upozorňovat i na ty důsledky. I teď, když už se zdá, že to nemůže být horší, tak pořád je kam klesat. Pořád je ještě možné ztratit ještě víc.

111 thoughts on “Svoboda na dně

  1. Chudáci lidi v tom rozhlase, ti jsou z toho Kollera vyděšeni jak Milka.

   A není divu, protože Koller neztrácel čas korektní vatou a na velmi malé časové ploše naprosto koncentrovaně popsal současný stav na Ukrajině.

   Pokud se redaktoři ohánějí tím, že to, co Koller tvrdil, neměl podloženo fakty ze zdrojů nezávislých na té válce, potom je potřeba poslat ten bumerang zpět a sdělit jim, že ani jejich zpravodajství v rozhlase není podloženo fakty ze zdrojů nezávislých na té válce.

    1. Klid, Váš knír a klobouk je jen collateral damage. Zakladatel laboruje uvnitř webu, asi se pokouší něco vylepšit. – I tady máme svého druhu nouzový stav, možná si vzpomenete, že na to upozorňoval :-))

  2. Omluva se nepřijímá!

   Radiožurnál
   @Radiozurnal1
   Dnešní účast pana Kollera v pořadu Hlavní zprávy – rozhovory, komentáře, který prezentoval názory na ukrajinskou válku nepodložené však fakty, byl důsledek nedostatečné přípravy. V kontextu mnohadenního vysílání o válce jde naštěstí o ojedinělý moment. Posluchačům se omlouváme.
   Twiter: https://twitter.com/Radiozurnal1/status/1504822210430750724

 1. Já se Vám všem přiznám, že ukončení Kydů mě ranilo … bo mi začaly chýbat tie hlášky v diskuzi. Je vidět, že někteří brali Kydy jako rozcvičku a tady nadále svědomitě pilují své projevy správným směrem – sarkastickým humorem. A pamatujte, smích prodlužuje život.
  Celkem hodně se zlepšily i komentované zprávy od „Gargamela“ alias MaP. Některé stojí za to si pustit … :-).

  https://www.youtube.com/channel/UC0TzTHmdibp967-9_i02EUA/videos

  1. Tomas Röper, novinár z Nemecka rozprával, že keď ho v Peterburgu navštívia kamaráti s podobnými názormi, tak ich zavedie do Gay baru kúsok od neho a tí len valia oči.
   „The biggest gay nightclub in Saint Petersburg, from the same management of Central Station MSK and VODA Spa in Moscow.
   The 800-capacity venue has 3 floors, 5 bars, high-tech light & sound system, huge plasma screen, karaoke, dark room.
   Central Station SPB hosts drag shows, go-go dancers, concerts, artists, live music, DJ’s. Popular with young guys.“
   Viem, že nič pre Vás, ale pre info kto chce vidieť pravdu
   https://www.travelgay.com/saint-petersburg-gay-bars-clubs/

 2. Nemám čas ani chuť se tím zabývat, proto požádám spoludiskutéry o následující.

  Na Radiožurnálu byl okolo poledne rozhovor s Martinem Kollerem. Pokud byste uměli najít odkaz na záznam, hoďte to sem do diskuze. Ten rozhovor prostě neměl chybu. Tak zavzdušněnou soudružku moderátorku jsem už dlouho neslyšel.
  POZOR, FINÁLE!!!
  Kollera normálně sprostě vypnuli v půlce věty!!!
  Pozn. – ještě bylo slyšet, jak se směje, to asi když po něm „soudruh režižér“ řval, ať zavře hubu, že ho vypínají!

  1. „Koller má i druhou, pro většinu veřejnosti neznámou tvář: od roku 1979 byl veden jako spolupracovník Vojenské kontrarozvědky, jež byla součástí StB. A jak zjistil Týdeník ECHO, který měl možnost si prostudovat část Kollerova svazku, patřil k nesmírně aktivním „udavačům“. Součástí spisu je například zhruba 150 ručně psaných zpráv o důstojnících i vojácích.“
   Kdo nám vysvětluje situaci v Rusku? Aktivní udavač StB. Echo24
   PAVEL BAROCH
   1. srpna 2014

   1. Kdo nám vysvětluje situaci v Rusku? Aktivní udavač StB.

    A je to důvod jeho vysvětlení a priori odmítat? V situaci, kdy minulý premiér je bývalý kariérní komunista, prezidentský kandidát je bývalý komunista (a navíc prokazatelně zrádce, který nyní „bojuje“ proti svým bývalým kámošům), prokurátorem je bývalý komunista, za minulého režimu rovněž prokurátor (přezdívaný Rudá smrt)…

    Proč bychom najednou v Kollerově případě měli být tak rigorosní?

    1. A v situaci, kdy je generální ředitel ČT bývalý „kariérní“ komunista a moderátorka, která je na obrazovkách prakticky každý den a moderuje každé tzv. demokratické volby, je bývalá pionýrská vlaštovka.

    2. Zapomněl jste na zastoupení bývalých skalních komunistů na Ústavním soudu :-). Vždyť nebýt názorového otočení o hezkých 180 stupínků s. Rychetského, tak pětikolka se nemohla dostat k veslu.
     Ta změna hranice pro koalice tady už jednou přeci byla a tenkrát s. Rychetský odborně a fundovaně argumentoval, že hranice je správně … bo se jim to hodilo. Ovšem pak se jim to už nehodilo, tak s. Rychetský stejně fundovaně a razantně obhajoval, že hranice je špatně.
     Já bych to tak viděl na názorovou pružnost min. „1 Kalousek“….

     1. Máte pravdu, zapomněl. Ale Interfernet si pamatuje 🙂

      Ještě se sluší připomenout, že zatímco „druhé tváře“ některých lidí jsou známy relativně málo, u některých jedinců naopak jsou obě tváře známy velmi důkladně a veřejně. Tam zas bývá problém rozpoznat, která z těch dvou je xicht a která prdel, na první pohled nenajdeš rozdíl. Takové Řeporyje by mohly vyprávět…

   2. Samozřejmě, bylo by lepší, kdyby nám vysvětloval situaci v Rusku nějaký BIStorik.

    Pojďme se bavit a diskutovat o tom, co Vám na názorech pana Kollera vadí. Rád se zapojím.

  1. Je celkem smutné, že tohle se spoluobčanům nezadařilo za oněch více než třicet let. Ojedinělé pokusy alespoň o vlastní pravidelně vysílaný pořad končívaly, pokud vím, celkem neúspěšně.

 3. V roce 89 jsem netušila, že se nám novinářský slovník z 50. let zase vrátí.. A i trpký černý humor…
  Ministr Válek napsal tweet:
  „Prokremelské hnojomety opět jedou na plné obrátky a šíří dezinformace ospravedlňující a zlehčující ruskou invazi na Ukrajinu.
  Kyberprostor je dalším bojištěm, kde se Rusko snaží agresivně rozpínat skrze lži a podlé útoky.
  Nedávejme prostor ruské propagandě! Chce nás rozdělit!“
  https://twitter.com/vlvalek/status/1504479419838210048?cxt=HHwWgIC99fWD_uApAAA

  Jedna z odpovědí:
  „Zkuste si každý den opakovat:
  Zdravotnictví
  Zdravotnictví
  Zdravotnictví
  Jsem ministr zdravotnictví, ne válek…“

 4. Marie Divišová
  5 hod ·
  Proběhlo další kolo šachové partie o západní sankce proti Rusku. No možná to ani nejsou šachy, ale přetlačovaná.
  Rusko má v zahraničních bankách zablokované devizové rezervy ve výši 315 miliard USD, je to asi polovina jejich celkových rezerv.
  14. března uhradilo Rusko aktuální splátku úroků ze státního dluhu ve výši 117 milionů dolarů. Učinilo tak vystavením kvitancí dlužníkům, na ty peníze, které má ruský stát zablokované v zahraničních bankách, s výzvou ať si to tam vyzvednou.
  S tím, že pokud jim dané banky peníze nevydají, vyplatí Rusko příslušné finance v rublech. Vyvolalo to mohutnou vlnu natěšených komentářů v médiích o nadcházejícím státním bankrotu Ruska od různých ekonomických komentátorů, včetně českých.
  V direktorských ofisech věřitelských bank se osypali pupínkama při představě, jak budou mít v sejfu miliardy rublů (asi čerstvě vytištěné).
  Ale ukázalo se zase, že ve světě platí Money First. Docela bych chtěla být při těch zákulisních jednáních mezi bankovními manažery a státními ouředníky – výsledkem je, že americký regulátor povolil uvolnění zablokovaných ruských rezerv nejenom pro aktuální splátku, ale také pro splátky na následující dva měsíce, celkem ca 3 miliardy USD.
  Zatím Rusko použilo danou proceduru jenom na státní dluh v USD, ale ruští bankovní specialisté už vypouštějí hlášky, že by se takto mělo postupovat také při splátkách úvěrů ruských soukromých firem v zahraničí. Dostaneš kvitancí a řeš si to se svými úřady.
  Teď ještě zprocesit obdobnou proceduru s EUR.
  —————–
  z diskuze k tomuto příspěvku:

  Marie Divišová
  Rusko má v rukávu spoustu trumfů. U nás se Rusko popisuje jako „benzínová pumpa s jadernými zbraněmi“. Ale oni mají mohutné zemědělství s velkými přebytky, rozvinutý průmysl a i když jsou zapojeni do mezinárodního obchodu, většinu zboží mají vlastní. A třeba když ted oznamili odchod McDonalds a KFC, obratem moskevsky magistrat a rusky stat vyhlasili program bezurocnych pujcek pro firmy, ktere chteji otevrit podobne restaurace s hamburgery a hranolkami. Spousta tech firem, ktere ohlasily odchod, uz z tech prohlaseni potichu vycouvavaji.
  5 hod

  https://twitter.com/christogrozev/status/1504136237426294785?fbclid=IwAR2X_Dy3dtPGahxRQ-pfc7tL8_pBJ4Ms40c49LdJWLchVmz9yl4mTHPeWVM

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=10159885526459253&set=a.10151268468884253

 5. Marie Divišová
  6 hod ·
  Několik dobrých zpráv z Mariupolu.
  Během včerejška se podařilo ruské a doněcké armádě obsadit velkou část města a na jednom místě se probít až do centra města. Byly odminované odjezdové trasy a probíhá evakuace civilních obyvatel pěšky a následně autobusem do Ruska. Kdo má pojízdné auto a dost benzínu v nádrži, může odjet i vlastním vozem. Při odjezdu provádí vojenská policie kontrolu dospělých mužů, aby zamezila odchodu příslušníků nacbatalionů v civilním oděvu. Probíhá nejenom kontrola dokladů, ale požaduje se svlečení do půl těla – u příslušníků nacbatalionů je totiž obvyklé tetování s charakteristickými motivy.
  Během včerejšího dne se podařilo evakuovat 33 tisíc lidí a evakuace pokračovala i během noci. Zároveň ruská armáda začala do města dovážet humanitární pomoc, jídlo, vodu a léky pro ty obyvatele, kteří se rozhodli zůstat ve městě.
  Další dobrá zpráva je, že protiatomový kryt pod divadlem odolal výbuchu a postupně jsou zpod trosek vyprošťování živí lidé, zatím několik stovek.
  Ruská a doněcká armáda se nyní snaží rozdělit město na několik částí, a v nich postupně obklíčit a zneškodnit bojovníky.

 6. Český miliardář Dalibor Dědek zahájil mezinárodní kampaň, jejímž cílem je vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou. Zároveň vyzývá západní země, aby se do války na Ukrajině vojensky zapojily.

  Dědek svoji iniciativu představil společně se senátorem Markem Hilšerem (MHS) na středeční tiskové konferenci.

  Do kampaně s názvem We must act! už se stihli zapojit také spolumajitel investiční skupiny RSJ Libor Winkler nebo předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podle Dědka bude hlavním dějištěm této mezinárodní platformy internet a sociální sítě.
  https://www.prahain.cz/politika/miliardar-dedek-vyzyva-zapad-k-vojenske-akci-sam-zahajil-mezinarodni-kampan-4228.html

  1. „Policie smí nařídit smazat teroristický obsah z internetu, návrh vnitra jde do finále“
   ***
   (…) Ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana chystá obranu internetového prostředí před terorismem. Její nejdůležitější částí je, že policie může provozovatelům internetových stránek nařídit odstranění teroristického obsahu. Ve čtvrtek uplynula lhůta připomínkovému řízení, v němž dotčené instituce mohly uplatnit své podněty. Aktuálně.cz prostudovalo jejich závěry. (…)

   https://zpravy.aktualne.cz/domaci/policie-smi-naridit-smazat-teroristicky-obsah-z-internetu-na/r~8ba73e74a5ef11ec9ba00cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_term=position-0&utm_campaign=Aktualne
   —————
   Výživné.

  2. Jo Dědek, to je spolumajitel firmy Jablotron z Jablonce n N, dělají mj. zabezpečovací zařízení. Hned před 3 týdny zablokoval všem svým (50 firem) zákazníkům v Rusku a Bělorusku provoz zařízení které od něj koupili a Jablotron je na dálku provozoval. Takže jim přes noc všechno bez varování spadlo a zůstalo nepoužitelné. Chlubil se tím ve vysílání Radiožurnálu a smál se, že jim to zase zapne, když veřejně vystoupí proti Rusku a Putinovi. Řekl, že si uvědomuje, že to udělal v rozporu se zákonem a mohou po něm vymáhat odškodnění, ale udělal.
   Tak od takové firmy která se zákazníky jedná formou vydírání si nic nekoupím. Nikdy.
   Ale možná je to jen další budoucí kandidát na prezidenta (senátora, poslance…) a a rozjíždí ,,reklamní kampaň.

   Dědek tedy vyzývá prosazováním bezletové zony k přímé konfrontaci NATO a Ruska. Zřejmě mu nic neříká jaderná válka.

   1. No kdo si asi jeho „služby“ koupí, když tohle dělá.A když to může udělat, kdykoliv se mu zamane. Bych řekla, že si tím podtrhl štokrdle.

   2. ále ne , no prostě mladej blbej. Co vůbec neví, že na ustrážení objektu stačí i pár dědků s kvérama a přijde to levnějíi než drahá, peníze dolující firmička z odněkud zakopané…….. Navíc myslím, že to nebyly tak docela ruské firmy ale západní, takže si tam může kdokoliv udělat revizi – co tam vlastně dělali, a on jim to umožnil…. docela zábavné.

  3. Re: Homér

   Jak to napsat slušně…
   Je to pyj.

   V kontextu slov Putina o červené čáře, potažmo v kontextu reálií v čase a místě (18. 3. 2022 a východní část Ukrainy) mne jiné označení intelektuální výbavy tohoto pána nenapadá. Sice to není slušné, ale je to alespoň spisovné…
   Nicméně právě absence této výbavy bude důvodem, proč jsa českým dědkem, nejsem českým miliardářem…

   1. O tom člověku jsem nikdy neměl valné mínění a vidím, že se nemusím obtěžovat nějakými korekcemi k lepšímu.

    Blbý je, že seznam pitomců začíná být dlouhý a nepřehledný.

 7. Oni si prostě nedají pokoj.
  Bileckij v historickém proslovu. Doufám, že v posledním.
  https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=5&start=10620
  https://t.me/anna_news/25135

  Asi se mu moc nevede, když skuhrá, že komenty na fejsbůku nepomáhají…
  … a chtěl by zvenku prorazit blokádu a přivézt úplně všecko…

  Jestli jsem dobře pochopil svodky, zbytky téhle pakáže se nastěhovaly do Azovstalu, kde se pořád maká. Pokud nebudou chtít Ivani obětovat jednu šichtu robošů, bude dost velký problém je eliminovat.

  Totéž Charkov – taky skuhrají, že nemají palivo a munici, ať jim Kyjev něco pošle…
  Kurňa netvrdí všici, že Putinovo sebranka má za trest okamžitě – nejpozději ihned – prohrát?

  1. Zatím to údajně byla jen opravna letadel u letištěte.
   Letiště samo nebylo vyřazeno z provozu.
   Alespoň to tak tvrdí mainstreamové agentury.

  1. „Flash -doufám, že Seznam.cz vypustil kachnu -Hrozí kolaps dodavatelů plynu, varuje ministry Praha -DOPLNĚNO!!! Seznam v žádném případě nekecá!!!“

   dnešní vlk

 8. Apoštole, tak já si tedy tu svou chromou Labuť už nechám na dožití, když myslíte…
  Jedna věcná poznámka:
  „Společná domácnost“ Ukrajiny a Ruska netrvá pouhých sto let, ale už od roku 1652, kdy Bohdan Chmelnickij přijal ochranu ruského cara.
  Ukrajinci (kozáci) nenašli tehdy společnou řeč s Poláky a Litevci (čemuž se tak úplně nedivím), tak ji hledali s Rusy.
  Velký rozdíl mezi Ukrajinci a Čechy/Moraváky/české Slezany vidím v tom, že Ukrajinci si myslí, že jsou mistři světa (a tak úplně nejsou) a Češi a spol. si myslí, že jsou jen Honzové na peci (a tak úplně nejsme).

  1. A když půjdeme ještě dál,do 9. století ke knížeti Igorovi a do Kihevské Rusi,zjistíme,že Ukrajinci jsou vlastně Rusáci. Něco jako u nás Ostravaci.

 9. Apokalipso, zvolil si s tím rozvodem docela sedící příměr. Jen tomu příměru v případě té samodestrukční rozvádějící se ženy schází oproti Ukrajině ten mocný strýček, který nebohé ženě radí a ovládá ji jako v případě Ukrajiny strýček Sam za oceánem.

  Co strýček řekne, to Ukrajina udělá. Ne ve svém zájmu ale v zájmu strýčka Sama.

  1. tady jsou to kamarádky…… Ono ne nadarmo se v amerických serailech tímto způsobem řeší bydlení ve skupinách, kde se „řeší“ fšecko.
   Tak pitomé že se na ně nedá dívat…

 10. A když tu budou Ukrajinci, unie nám nebude moci nutit dle kvót ty tmavé uprchlíky stižené islámem. Nebo se mýlím? Budou dle EU uprchlíci dvojí kategorie? Ti na kvóty a ti ostatní,se kterými je nutno si poradit?

   1. Možný scénář. Rusko se posune válkou na západ a Ukrajina útěkem taky. Bude sousedit s Německou islámskou republikou. Psát se bude azbukou v Německu arabstinou

 11. Dnes len kratko,

  ma ,atraci v telocvicni vo Love, kde sa docasne ubytuvavaju utecenci c vychodnej UA nechal nejaky utecenec smerujuci dalej do PL napis:
  Aj tak za vsetko mozete vy svine banderovske.

  Este to ze v telke o tom nehovoria neznamena, ze bezny UA obcan nevie, ktozetobol Bandera a nakolko je ten antifasisticky lajtmotiv v ruskej operacii genitalny.

  Hladanie vinnika sa na UA este len zacne.

  1. Jednoduše – proběhne ukrainizace ČR.
   Jestli Rakušan splní hrozby a přijme jich skutečně 400-500 000, bude to velmi rychlý proces. Nejdřív klekne zdravko a socko, následně se sesype zdravotnictví, socpéče a školství a pak už nebude co a jak zachraňovat.

   1. Re: Občan
    Nic neklekne, tedy alespoň za vašeho žití nikoli.
    Z Ukradiny sem prchají lidi v ekonomicky produktivním věku, kteří jsou zvyklí občasi dokonce jít do práce. Zejména ženy.
    Důchodci tam většinově zůstávají, odhodláni dožít za každou cenu doma.
    Takže demontáž socko-zdravko systému sice proběhnout může – vládní sestava je k tomuto naprosto ideální a nyná má i skvělou záminku, ale nebude to přemrštěnými nároky na výdajovou stránku rozpočtu.

    1. Ještě dplním – navíc obdržíme bonus. Pokud se sem nahrne půl mio Ukáček, začnou zde zakořeňovat, což bude výhodou pro následný úprk z Ojro-únie, že se OPRAVDU spustí ten Zelený dýl. To pak bude i rozmlácená a nesplatitelně zadlužená Ukradina rájem na Zemi.
     Snad si nemyslíte, že by prošly včerejší kecy Drábové o obnově spotřeby uhlí?

     A přitom by to byla alternativa, plynofikace je provedená, co by nám bránilo znova postavit plynárnu u každého většího města, že?

     1. To je pravda bonus. Čím tu bude větší bordel a nesnesitelněji,tím méně sem budou chtít jiní,třeba Indové. Před čím jich utíkalo 13 v jednom Megan scenics moldavskym řidičem přes Uherský Brod?
      Nebo se mýlím?

      1. Re: J. Hruška

       Pravda, při přechodu z jednoho média na druhé je nutno provést „velmi složitou“ úpravu všech spotřebičů, kterážto spočívá ve výměně trysek, povětšině šroubků s kalibrovaným otvorem.
       Troufám si napsat, že by to po řádném vysvětlení svedl už i můj devítiletý vnuk, který je na ruční práce dosti levý. Takového máme doma koumese.

      2. Přesně tak. Vyráběl se spalováním hnědého uhlí v tlakových plynárnách na severu a podle toho to tam taky vypadalo…Dále štěpením zemního plynu, Praha a Ústí a Dolní Suchá. Uskladnění bylo možné v jediném zásobníku, v Lobodicích. Ale to už je fakt dávná minulost. Kromě toho má svítiplyn oproti zemnímu plynu zhruba poloviční výhřevnost.

       1. Re: Robertík

        Svítiplyn se vyráběl prostou karbonizací uhlí, ať již hnědého, či černého. Neboli je to normální koksárenský plyn.
        A proces karbonizace v profi zařízení (koksovna) je určitě čistější, než domácí nášup lopatou do roztopených kamen, kde se uhlí „koksuje“ úplně stejně, jako v peci koksárenské s tím rozdílem, že veškeré prachové složky se zachytávají a zpracovávají.
        A svítiplyn byl pochopitelně méně výhřevný, ovšem otázkou bylo, jak dalece bylo uhlí karbonizováno, resp. co z původního uhlí zbylo.

    2. Školství se taky nesesype,přežilo Husákovy děti,kdy bylo ve třídě s jedním učitelem 39 dětí.Dnes s asistenty,které může dělat v podstatě každý,jich může být i 50.
     A soc péče taky ne, v tom stresu se důchodu a nemohoucnosti nikdo nedožije.

     1. Já bych to až zas tak černě neviděla. Nějak se mi zdá, že lidi to až tak neberou.. po prvním návalu. Vždyť si všimněte , jak rychle se přešlo na havarijní – tělocvičny a pod. což v prvním návalu bylo odsuzováno. Ti ktivisti co je nadšeně chtěli přijímat do dom jaxi nadšení pozbývají, protože tu jde to hlavně o jejich pohodlí a vývar ze státního taky nic moc. POlitici na všech stupníéch, hlavně kraje a pod. docela rychle couvají.. a tak uvidíme jak to těch pár bruselskejch zkusí zvládnout a taky jak budou připrchlíci spokojení s realitou…. čekaj nebe, ale …….
      Navíc to oblbování lidí taky naštvává. Jak dlouho trvalo než podrobnosti návštěvy v Kyjevě vylezlo … No uvidíme. Rozhodně je to zajímavější než nějaká telenovela. Ani to ječení a vyzývání telepres lidi nebere…

     2. Skolstvo je uz zosypane, inostranske nerozumejuce deti sa v nom s prehladom stratia … mam stvrtacku a piatacku a mlatim hlavou o mur kazdy den … a to moje holky nie su hlupe, len lenive … tak malicko po nich v skole chcu, ze ac nechcem holku gymnazistku, tlacim ju na osemrocne gymko, pac dufam, ze tam ich zacnu ucit … ale sance su tak nejak ze beru jedno decko z 11 …

      Boze, co ja by dala za komunisticku ucitelku, co dokazala vyzmykat z 36 deti v triede maximum …

    3. Klekne.
     Nebo si snad myslíte, že to uklizečky&spol., tahající za minimálku nebo za „platy“ kolem ní, vytrhnou?
     Domácí i nadnárodní podnikavci si mnou už pracky, jak nahradí domorodé „předražené“ zaměstnanectvo ukrajinskými gastarbeitery, ochotnými pracovat za skoro darmo od nevidím do nevidím. A z pidivajzlích mezd jsou i pidivajzlí odvody; ergo – systémy kleknou, bo nebude z čeho platit náklady na provoz zdravotnictví, socslužeb, na důchody a ve finále ani na školství.

 12. Postní poesie. (je patulínek)

  Výrobky se vozí z Číny
  v zásuvce je proud.
  Já si dělám skopičiny.
  Kua, kde je troud?

  Kam jsem schoval křesadlo?
  Mámo, obešla si pasti?
  Koho by to napadlo.
  Ind si kapsu mastí.

  A já peču placku chleba
  bosem našel dřevo.
  Už mě to tu vůbec neba,
  furt mít prázdné střevo.

 13. Důležité je vědět jak. Neboli know how(no). Ve sdělovadlech letí obrat “nějakým způsobem”. Dnes se to objevuje v každé 3. větě. Spolu s výrazy jako, prostě a smysluplně, nebo dechberoucí. Nějakým způsobem to zvládnem. Ale já si zatím musím odskočit. To dává smysl.

 14. Když nejde o život, jde o hovno. A tady jde o život, bo přijde zima 22/23. Už klepe na dveře. Je potřeba účelně pracovat. Tedy oprášit pojem DĚLBA PRÁCE. Zatím většinu zajímala dělba, ale bude se muset probrat i ta práce. Co to je? Služba? Budeme si sloužit navzájem? Budeme si vzájemně zpívat a břinkat? Vzájemně se hasit? Vzájemně se léčit? Vzájemně se učit? Vzájemně se chránit? Nebo se vzájemně hřát? A odpoledne zajdem k vidlákovi pro jitrnici? Za co? Za co? Dáme si vzájemně výplatu? Kolik máme ropy a plynu? Chtělo by to dobrého politologa nebo politického geografa. Teď na to máme fialláha.

 15. Sféry vlivu byly dohodnuté před pádem Hitlera. Hitler byl beranidlo Západu, ten tedy prohrál. 2. svět. válku jako taktickou bitvu. Tu strategickou vyhrál až Reagan, ze sssr byla odkrojena kolečka salámu. Jenže jenže. Nebyl to dobrý postup. Západ porušil dohodu a myslí si, že jedná beztrestně.
  Co dělá V4? Není mrtvá? Bez ruské energie jí bude zima. Energetické zdroje pohání motory lidstva. Majitel si je chrání.

  1. NO k té V4, už se kdosi z novejch dal slyšet, že nee, že nitno zrušit. Takže zůstane jen Maďarsko díky prozíravosti Orbána, proto se všichni snaží burcovat proti. Ale tam myslím, že to bude krapítko jinak. Maďaři jsopu hrdí a\ fakt že jejich fabriky a lidi mají plyn za hubičku, fabriky mohou dál jet a výrobky se nebudou neúměrně zdražovat bude dost pádný. Prto asi budou pod dalším nátlakem…. Taky poro nání – jak na slovákách a okolo poněkud změní situaci a otázka vrácení maďarských částí na slovákách bude zase na stole. Jedna by neměla tolik pamatovat… je to pak moc těžké , ne-li nemožné věrchušce a mainstrýmu uvěřit.

   1. Zeby sa na novu velkomadarsku risu zakladalo? Este ziju ludia, co za slovenske slovo v skole cez prestavku dostali od ucitela po papuli … ale viac je tych, co vydrzali prezit na Slovensku cely zivot bez vypustenia slovenskeho slova z huby …

    1. ač-li to není tím, že mlaďoši a majnstrým už nevědí, že Budapešť bývala “ Paříží východu“ se vším všudy a taky jejich chování bylo úplně jiné, ani nebyli tak sešŇěrováni, než jinde…

 16. Já mám zase rozvedenou známou, která se k ex vrátila. Ten ji po návratu škrtil a vyhazoval z okna, tak znovu utekla. Po 6 měsících se znovu vrátila, ale teď s ní není kontakt, občas volá, že potřebuje tel. číslo na někoho, koho vždycky měla. Konce jsou různé.

 17. Je to marný, je to marný, je to marný.
  Dobré slovo nezabere a nezabere a nezabere.
  Odpíraného chleba největší kus – říká se u nás.

  Už jsem tu zmiňoval, že posledních pár let jsem sledoval, jak se dosti radikálně mění pohled řadových Ukrošů na Ivana.
  Byli dokonce dva, kteří se se mnou odmítli bavit rusky.
  Tak jo, není problém. Jenže jiný jazyk pořádně neuměli. Anebo jsem ho neuměl pořádně já, to je taky možné.
  S jedním jsem skončil po třech německých větách, protože to prostě nešlo, s tím druhým jsme se pokoušeli o polštinu. Finále bylo na průměru jedno slovo polsky, jedna věta rusky.
  Přece mu nebudu říkat, že ukrajinsky většinu vět pochytám. Ať se snaží, kluk ušatá, když chce být světový…
  To jsem trošku odbočil. Prostě platí to, co zaznělo kdysi na jihomoravské kupce hnoje:
  Zum bitteren Ende…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *