24 června, 2024

Může i prohrát

Petr Fiala byl v Kyjevě a jednal se Zelenským. Tedy jestli je to pravda. Zároveň jsem včera sledoval různé ruské svodky z bojů na Ukrajině a poprvé jsem zaregistroval přiznání, že se Ukrajinci pokoušejí o protiútoky. Mezi řádky to na mě dělalo dojem, že válčení Rusům fakt nějak moc nejde. Může to být samozřejmě jen dojem.

Dnešní článek je o opačném postoji a střípcích informací, které nezapadají do těch včerejších. V předchozích článcích jsem se zaměřil na informace dokumentující ruský postup. Dnes to uděláme obráceně. Zaměřím se na to, co včerejšímu narativu neodpovídá. Třeba ten náš premiér v Kyjevě.

Ne, nezměnil jsem názor. Rusko je mnohem větší, lidnatější i bohatší země než Ukrajina. Má obrovskou armádu, velké množství vyspělé techniky a spoustu rezerv. Ukrajina tohle všechno nemá i když dostává od Evropy spoustu bojových hraček i žoldáků.

Ale nějak se nemohu ubránit dojmu, že v posledních dnech se na ruských mapách objevují tak malé postupy vpřed, že to chvílemi vypadá, jako ústup vzad. Objevují se šipky v barvách Ukrajiny a ubývá šipek v barvě Ruska. Já se vlastně vůbec nedivím, že jednání o míru nikam nevedou. Není důvod. Ukrajinci mají důvod k optimismu.

Včera jsem si také přečetl, že Ukrajina zavádí nové daňové zákony. Ruší DPH i daň z příjmu a zavádí 2% daň z obratu. Stát se nezhroutil, armáda se nezhroutila.

A Fiala byl údajně v Kyjevě.

Pojďme si připustit variantu, že Rusko fakt nevyhraje. Že to tam na Ukrajině padá do patu, že Rusové jsou prostě na hraně kapacity svých možností. Že ani hrubá síla, ani moderní hračky ani nic jiného nepomohou proti odhodlanému nepříteli. Že když se nepodaří překvapivý útok, který „odřízne hadovi hlavu,“ tak můžete tak maximálně používat svoje střely Kalibr, ale nic dalšího nevymyslíte. Jakmile je nepřítel ochoten vzdát se faktoru času a bojuje tak, aby mohl bojovat i zítra, tak to eliminuje i značnou převahu.

Vlastně to ukazuje, že jakákoliv velká válka je v podstatě nemožná. Tak trochu se obloukem vracíme o 200 let zpátky, kdy boj rozhodovalo lidské hrdinství, protože z hlediska zbraní na tom byli všichni stejně. Trochu to tak vypadá i teď. Drony a chytré ruční střely v podstatě zrušily vojenské poučky platné posledních 70 let.

A Rusko se připravovalo na minulou válku.

Bezděky mě napadá, že podobnou zkušenost udělal i Izrael, když někdy (tuším) v roce 2012 vpadl do Libanonu srovnat do latě Hizbaláh. Nesrovnal. Izraelci se dostali do podobné situace jako Rusové. Technická převaha jim byla proti ručním protitankovým střelám k ničemu, prostě tam chvíli stříleli okolo sebe, ale nakonec museli „vyhlásit vítězství“ a stáhnout se zase zpátky.

Zdá se, že pokud budou odhodlaní obránci a pokud budou sklady plné Javelinů a Stingerů, tak se hranice mohou měnit jen při překvapivých úderech ala Krym, ale nikoliv v situaci, kdy je nepřítel v pohotovosti a na pozicicích, protože jste se šest měsíců štengrovali.

Pokud se do pár dnů nedočkáme nějaké větší ruské ofenzívy, která by obnovila trvalý vojenský tlak na ukrajinské síly, tak to nejspíš znamená, že Marian Kechlibar měl pravdu a ruská armáda je jen papírový tygr. Ano, válka může trvat dlouho a Rusko ještě zdaleka nevyužilo všechny možnosti. Ale pak začíná otázka, jestli cena za takové vítězství nebude příliš velká.

Ceny ropy klesají…

Nebo je to kvůli jednáním? Má Putin pocit, že se se Zelenským na něčem konstruktivním dohodnou a tak se teď nijak extra neútočí? Nevím.

Na závěr zase jeden opačný argument:

Včera se hodně mluvilo o zničeném divadle v Mariupolu. Takhle to bylo i v Sýrii. Jakmile Asad s Putinem skoro vyhráli, tak ausgerechnet tehdy používali chemické zbraně. Tady je to podobné. Jakmile to vypadá na ruské vítězství, tak dojde na útok proti civilním cílům. Aby se Západ naštval a konečně vstoupil do války na té správné straně. Koneckonců Biden včera oznámil dodání velkého balíku zbraní na Ukrajinu. Fakt velkého.

Pomalu se zamýšlejme nad variantou, že Rusko může tuto válku prohrát nejen na poli propagandy, ale i na bojišti. Začněme se zamýšlet, jak takový svět bude vypadat.

123 thoughts on “Může i prohrát

 1. jen tak dotaz, neví někdo jak je u Vidláků… nemáte zprávy? Ne že by se mi tu nelíbilo ale přece jen těch pár roků se nedá jen tak zapomenout a nechat plavat.

   1. Ano, vystupování z vlaku má Fialláh skvělé. Na Hrad. škoda jen, že tam není nádraží, že by mohl každý den v určenou hodinu krásně skvěle vystupovat.

 2. Omlovám se za dotaz zcela mimo válečné téma:

  a.a.,
  mohl bys sem, prosím, dát osvědčený domácí recept z apoštolova doupěte na nakládanou červenou řepu?

   1. Což takhle vytvořit stránku Manečin kulinární koutek s nápovědou „sem pište recepty pro Manecu“ …?
    Takovou položku v hlavním menu zatím na žádném webu nemají!

    1. Děkuju za milou nabídku, Zakladateli, ale můj osobní kulinární koutek nebude potřeba, protože na internetu jsou tisíce receptů.

     V tomto speciálním případě šlo o to, že jsem se dostala k většímu než malému množství červené řepy a vzpomněla jsem si na nebožtíka Vidláka, který ve svých preperských článcích tvrdil, že základem přežití třetí světové války je mít doma dostatečné množství naložené červené řepy.

     A tak jsem si říkala, že a.a., jako jedna z reinkarnací, by mohl dát k dispozici svůj recept na tu zázračnou potravinu.

     Ale… Možná by tu ale mohl být chlívek, kam by se dávaly preperské, zemědělské a zahrádkářské články (hlavně od a.a.), popřípadě by tam mohla být výměna zkušeností drobných pěstitelů a chovatelů a tak bychom se všichni vzdělávali v oné Vidlákem prosazované soběstačnosti.
     Začíná jaro, příroda se zazelená a aspoň bychom si oddechli od apokalyptických témat.

 3. Koukli jste někdo na ten článek o My Lai, na který jsem dnes dávala odkaz?
  Velice doporučuji.

  Jednak včera bylo 54. výročí, jednak ho psal Alex Švamberk 16. března 2018, a jednak to rozhodně není tak zcela OT, jak by se snad mohlo na první pohled zdát.

  1. Samozřejmě nevím, jak to bylo doopravdy.
   Jen mi to nápadně připomíná toho blba Soukupa (to je jiný, než ten z Barrandova), který, tehdy na TV NOVA, vysílal reportáž, jak „hledí do očí mužů v Kábulu“, prostě jak je přímo na místě, když tam Amíci vtrhli. Přitom byl doma na gauči, jak na něj prasklo a jak sám přiznal.
   Ovšem bacha – teď je ten idiot předsedou Rady ČTK….. což je, jak se to píše… signifikantní?
   Pokud něco takového na Fialu praskne, kam může povýšit? Jo aha – na Hrad, „Fiala na Hrad“.
   Tam jsme to dopracovali…

 4. Co dodat.

  Ta sedla.

  A co ten Bělehrad?

  Čínská facka NATO.

  Kvůli Ukrajině.
  17.03.2022 15:46

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před dvěma dny prohlásil, že Čína má povinnost dodržovat a obhajovat mezinárodní právo, takže by měla odsoudit ruskou invazi a v žádném případě Rusku nepomáhat.

  Číňané si jeho slov všimli.

  A připomenuli, že to bylo právě NATO, kdo v roce 1999 „omylem“ vybombardoval čínskou ambasádu v Bělehradě.
  „Nepotřebujeme být poučováni o spravedlnosti těmi, kdo mezinárodní právo porušují,“ zaznělo na adresu aliance.

 5. Cigo z plastikoveho pytle je hezke, ale na propagandu dneska nejsou prece treba takhle trapny fejky.
  Popisu vam dnesni hlavni zpravy v delce 45 minut:

  40 minut jede Ukrajina, Zelensky recni, parlament vestoje tleska, zase recni, dalsi parlament tleska…
  Strih.
  Rozmlacela ulice, a Ukrajinka breci, ze nema kam jit a ma strach, ze to tam Rusak vsechno rozmlatil a ona nevi proc, a jak je mozne, ze se nenajde nikdo, kdo by to zastavil.
  Strih.
  Zabery z Mariupolu, kde probiha nepretizite intenzivni bombardovani. Letecky zaber na budovu divadla. Kolem divadla jsou napisy „Deti“ v azbuce, aby to Rusove nebombardovali, vysvetluje moderator.
  Pak rekne ALE, a nasleduje 3-vterinova dramaticka pauza.
  Strih.
  Zabery na rozmlacenou budovu divadla, a moderator hlasi, ze podle Ukrajincu se tam pred ruskymi bombami ukryvalo asi 200 deti.
  Spolumoderatorka ve studiu uz to nevydrzi, a zacne vzlykat.
  Strih, zaber na Bidena, jak se propleta mezi kongresmany ci co a ochranka ho ochranuje.
  Mikrofon, a otazka co si ted zrovna mysli: „Putin je valecny zlocinec“ zni odpoved.
  Strih, zaber do Haagu: vazeni soudci se prave usnesli, ze va valka jeproti lidskosti, valecne zlociny Ruska se musi vysetrit a Rusko musi okamzite zastavit svou agresi.
  Strih do studia: moderator se sklopenyma ocima rychle precte z papiru, ze podle ruske strany to divadlo nebombardovali, a ze to mohli byt Ukrajinci.
  (vyjadreni ruske trany zabralo asi tak 5 vterin vs nekolik desitek minut toho predesleho)

  K cemu je nejake cigaro od neboztika?
  Propaganda si vystaci i bez toho.

 6. Plukovník americké armády (ve výslužbě) Douglas Macgregor se podělil o svůj názor na situaci na Ukrajině.
  ✔️Stále aktivní ukrajinské vojenské jednotky jsou odříznuty a obklíčeny v různých lokalitách. Jsou schopni útočit pouze v malém měřítku. Výsledek války je předem daný.
  ✔️ Pro ruskou armádu bylo od počátku hlavním úkolem postupovat bez velkých škod a civilních obětí. To vytváří iluzi pomalého pokroku, kterou Západ využívá k přesvědčování světa, že Rusko bude brzy poraženo.
  ✔️Válku lze ukončit rychle, bez ohledu na ničení a ztráty, ale to Putin vůbec nepotřebuje. 70 % ruských občanů podporuje svého prezidenta – to je hodně.
  ✔️Šedesát tisíc vojáků AFU je obklíčeno na jihovýchodě Ukrajiny. To trvá již několik dní a není známo, co a v jakém počtu ještě mají. Rusko však nemá zájem je zničit – je lepší se vzdát.
  ✔️Ruská armáda se snaží vyhýbat střední Ukrajině, zejména zemědělským oblastem, aby nenarušila osevní proces.
  ✔️Cílem ruské armády je převzít kontrolu nad všemi důležitými místy. Cílem není obsazení území, ale porážka AFU. Cíle je téměř dosaženo, nepočítáme-li obklíčené jednotky.
  ✔️ V USA je Putin vnímán jako světové zlo, veškeré pozadí je zamlčováno, kvůli konfliktu v Donbasu zahynulo asi 14 000 lidí. McGregor je však přesvědčen, že pravda stejně vyjde najevo.
  ✔️Největší lež v americké televizi je rozkaz ruské armády zabíjet ukrajinské civilisty. Putin si myslí, že Ukrajinci jsou si velmi podobní/bližší, na rozdíl od všeobecného přesvědčení nemá touhu všechny tyto lidi zabít. K chybám dochází, ale úmyslné zabití je vyloučeno.
  https://youtu.be/_Iw0m-Pc08Q

 7. Nepřečetl jsem všechny komentáře a tak se možná budu opakovat. Do válečných operací, především do ztrát se musí počítat i exodus obyvatel. Pokud se splní předpoklady o útěku cca 8 milionů Ukrajinců do ciziny bude to znamenat trvalé zhroucení ukrajinského státu. Odchází především mladé ženy a děti, budoucnost Ukrajiny. Po skončení války budou za nimi odcházet i muži, kdo by se chtěl vrátit do rozvrácené země.
  Teď počítejme. Ukrajina měla v roce 1993 asi 52 milionů obyvatel, v roce 2021 jen 41 milionů. Od toho musíme odečíst Krym a Donbas, zbývá 36 milionů. Z nich asi 4 miliony pracují v cizině, to je 32 milionů. 8 milionů odejde, to je 28 milionů. Především mužů a starých. Staří vymřou – a co dál.
  Západ halasně tvrdí, že potřebuje ukrajinské odborníky, lékaři a inženýry počínaje a kvalitními dělníky konče. Nabídne jim nový život. Vrátí se ztroskotanci, nemakačenkové a neschopní. To Ukrajině pomůže – tak do hrobu.
  Západ pomáhá zničit Ukrajinu jako stát a ještě se tváří jako humanista. Ví, že Ukrajinu nikdy nedokáže ovládnout.
  Rusko ví, že mu Ukrajina zůstane a proto souhlasí s odchodem protiruských elementů. Postupně je nahradí loajálními občany z Ruska. Geopolitický rébus bude vyřešen a dojde k dalším střetům někdy jinde.
  A Česko bude částečně ukrajinizováno což je lepší než afrikanizováno. Docela dobrý trik.

  1. Také si říkám, že tím „Pomůžou nám vyřešit náš populační problém“ a „problém nedostatku odborníků“ zabíjíme Ukrajinu stejně, jako Putin. To nejlepší, co pro ni budeme moci udělat po skončení bojů, by bylo je zase naložit na vlaky a vrátit domů.
   Naneštěstí pro Ukrajinu, právě to bude „fuj“ a „nelidské“. Hlavně u zubařů, sestřiček a tak…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *