27 května, 2024

Střízlivýma očima

Válka na Ukrajině se překlopila do dalšího týdne a protože už přece jenom trvá nějakou dobu a kdo chce, ten si bez problémů najde informace z obou stran fronty, pojďme se dnes pokusit o střízlivý pohled na tamní realitu. Měli bychom to udělat, protože nakonec nás ovlivní právě ta skutečnost. Zbožná přání, co jsou otcem myšlenky, ty nebudou mít na naši budoucí bezpečnost i peněženku takřka žádný vliv. Pojďme si tedy říci, co jsme za těch pět týdnů viděli. Rovnou říkám, že si nedělám žádný nárok na úplnost, nedělám si žádný nárok na pravdu či přesnost, prostě jen předložím sumář mých pozorování.

Takže:

Ukrajinská armáda se ani po pěti týdnech bojů nezhroutila. Je stále schopná klást organizovaný odpor, je schopná koordinovat nejen profesionální vojenské jednotky, ale i domobranu. I přes významné ztráty na zásobnících ropy, skladech paliv a velitelské infrastruktuře je schopná dál pokračovat v tom, co dělá. Zřejmě také způsobuje útočníkům vyšší ztráty, než má sama, ale střízlivým pohledem je třeba říci, že poměr sil se v podstatě nemění. I když Rusko může mít větší ztráty, jeho tlak je víceméně pořád stejně silný, protože i ukrajinská obrana se opotřebovává.

Ruské vedení zcela určitě podcenilo situaci. I když prvotní tvrdý (a draze zaplacený) postup mohl být součástí taktiky, je vidět, že i ruská armáda se připravovala na minulou válku. Až v posledních dvou týdnech to začíná vypadat, že vojáci začínají nabývat nějakých zkušeností, ale v prvních dnech Rusové zaplatili krví za to, že na cvičištích dělali něco úplně jiného, než co pak byla realita na bojišti. Počáteční fanfaronské nadšení ze snadného postupu vpřed mělo pro mnoho mladých kluků fatální následky.

Zároveň se ale ukazuje, že ruská armáda rozhodně nemele z posledního. Za hranicemi Rusové soustřeďují prý ještě víc jednotek, než kolik jich bylo použito na první útok. Taktika se přizpůsobila realitě. Méně se dbá na obyvatelstvo a civilní infrastrukturu, protože protivník na to také nedbá. Na začátku se terén rovnou dobýval za těžkých ztrát. Teď se nejprve boří a pak dobývá.

Na druhou stranu, pokud se ukáže pravdivé, že Rusové opustili Černobylskou elektrárnu, tak se na severu v podstatě stáhli ze západního břehu Dněpru. Něco takového tvrdil i Ivan Strelkov hned v prvních dnech války. Že tamní bažinatý terén je jako stvořený pro opakování Finské války. Je to do jisté míry potvrzení, že Rusové Kyjev dobývat ani obkličovat nebudou. Cesty na západ jsou otevřené.  Rusové teď tvrdí, že to byla taktika a nikdy nechtěli dobývat ukrajinské hlavní město. Jen v něm chtěli zablokovat tamní silnou vojenskou posádku, aby nemohla přijít na pomoc Donbasu. To je hrozně hezké, ale když uvolnili obklíčení Kyjeva a stáhli se, tak kyjevská posádka může pomoci Donbasu teď. Ani podle ruských map nevypadá situace tak růžově, že by se toho Rusové nemuseli obávat.

Teď maličká spekulace… i tohle může být taktika podobná jako u Nikolajeva. Tam také Rusové bušili do ukrajinského opevnění a k ničemu to nevedlo. I začali se stahovat, Ukrajinci útočili stále více, Rusové se stáhli skoro až k Chersonu, Ukrajinci si povolali i posily z Oděsy a až opustili svoje zabezpečené pozice, tak se na ně Rusové ve volném terénu vrhli a rozprášili je. U Kyjeva to může být podobné.  Nechají kyjevskou posádku vyjít do volného terénu na pomoc Ukrajincům pod Donbasem… a pak se do nich pustí. Podle mě ale Kyjev žádnou pomoc na Donbas poslat nemůže. Hned za hranicemi je ta nově zformovaná ruská armáda a ta zabrání posilám na Donbas stejně spolehlivě, jako současné obklíčení, ale bude to levnější.

Putin už v podstatě dosáhl pozemního koridoru na Krym. Jen ten Mariupol to trochu kazí, ale to je už jen otázka času. I kdyby válka skončila tímto jediným ruským úspěchem, tak to už Putin doma ustojí. Nebude to sice na žádnou aureolu velkého vítěze nad fašismem, ale nebude to ani důvod Putina svrhnout. Nota bene, pokud se ukáže, že Rusko tu západní ekonomickou blokádu ustojí a rubl bude pevnou a na zlato navázanou měnou.

Vzhledem k tomu, že Rusové v prvních dnech nijak neřešili svůj týl a okupační správu, tak prostě čekali, že se obyvatelstvo postaví na jejich stranu. Věřili, že mají tamní elity na své straně. Že starostové budou dál pracovat, lidi budou rádi za osvobození, sami budou udávat zapomenuté ukrajinské vojáky a partyzány. S překvapením pak zjišťovali, že ukrajinští vojáci se objevují daleko v jejich týlu i tam, kde přece neměli být. Může to být tak týden, možná čtrnáct dní, kdy Rusové začali tyto problémy řešit. Východoukrajinské elity se  za Rusko nepostavily. Na druhou stranu, z východní Ukrajiny odešlo snad až deset milionů lidí. To znamená, že už tam nezbyl skoro nikdo, kdo by tam zároveň bydlel, zároveň se tam živil a zároveň by dělal odboj. Proto si nemyslím, že by na Ruskem obsazených územích měl být nějaký dlouhodobý partyzánský boj.

Podle mě Rusové přecenili svoje možnosti bojovat na tak široké frontě. Opět – je to asi čtrnáct dní, co svoji taktiku změnili a soustřeďují se s co největšími silami na jeden cíl. V tomto ohledu asi uspějí, protože jsou schopni v jednom místě vytvořit dostatečnou přesilu. Ale… žádný rychlý parádemarš to prostě není.

Jak vidno, válka mezi dvěma moderními armádami, schopnými satelitního průzkumu a majících k dispozici moderní komunikační prostředky, je skoro nemožná. Úspěšná obrana je možná pomocí lehkých zbraní a útok je draze zaplacen. Ale platí to i obráceně – lehké protitankové zbraně nelze použít na protiútok.  Nepřátelské tanky je možné pomocí Javelinů zastavit, ale není možné s Javelinem na rameni šturmovat proti zakopaným jednotkám. Je snadné se bránit, ale je velmi těžké útočit. Je možné dobývat otevřený terén, ale jak se někde nakupí dostatek úkrytů, je velmi těžké tamtudy projít s tanky.

Osobně nejsem nijak přesvědčen, že by Rusové zvládli dojít při svém postupu až k Moldávii, aby získali Podněstří. A pořád si myslím, že tuto válku rozhodnou boje u Kramatorsku. Tam je pořád jádro ukrajinských sil a jejich bytí a nebytí rozhodne, jak bude vypadat výsledek mírových rozhovorů. Ale po událostech posledních dní si myslím, že Kyjev Rusové dobývat prostě nebudou.

Svým způsobem bychom se stávající situaci neměli divit. Dlouhá léta velmi jízlivě komentujeme americké prohry na různých bojištích ve světě. A to jsou Američané silnější, bezohlednější a mají média na své straně. Rusové jsou slabší než USA a jejich protivník je silnější než Tálibán nebo Asad. Když Amíci nedokázali vyhrát v Afghanistánu, střízlivě vzato nemohou ani Rusové dosáhnout nějakého fenomenálního úspěchu v zemi, kde je nikdo nemá rád. Objektivně vzato Rusové nemohou dopadnout lépe než Američané.

Stejně tak platí, že není nic k divení na tom, že Ukrajinci podporují poměrně brutální režim, který osm let střílel na Donbas, pořádal pochodňové pochody za Banderu, toleroval v armádě takové malé waffen SS a prováděl rozsáhlou ukrajinizaci národnostních menšin. Tálibán má také podporu obyvatelstva, i když seká lidem ruce za krádeže a bičuje ženy, když nejsou dostatečně oblečené. Íránci také podporují režim fanatických ajatoláhů, a Američané také nemají nic proti tomu, aby jejich vláda bombardovala, koho si zamane. Stejně tak není divné, že Putin má podporu doma. Podpora vzniká poněkud jinak než mediálními citovými výlevy.

Jen… ta Evropa si koleduje. Protože jí to všechno zůstane na hrbu. Banderovci v rozstřílené zemi, dlouholeté rozvrácené vztahy s tou větší půlkou světa, zhýčkané obyvatelstvo a imigranti, kteří očekávají, že u nás budou mít lepší budoucnost než doma.

Západ (a především USA) se ukázal silnější, než jsme si mysleli

Rusko se ukázalo slabší, než jsme si mysleli

Čínské angažmá se ukázalo menší, než jsme si mysleli

Ruská taktika nebyla tak propracovaná, jak jsme si mysleli

Ukáže se Evropa (i naše vláda) akceschopnější, než si myslíme?

Zdejší pan domácí mi kdysi dávno na Kydech napsal varování, které jsem si zapamatoval: „Když moudrý chybí (ve smyslu, že se splete), hodně chybí.“ Psal mi to jako reakci na mojí sebechválu, jak hezky se mi rozrůstá blog a kolik mi přibývá čtenářů. Měl pravdu. Chtě nechtě se k tomto citátu teď často vracím. Přemýšlím, jestli v této roli teď není Putin. Dlouho se mu podobně jako Napoleonovi dařilo všechno, na co sáhl. Teď se ukáže, jak se umí vypořádat s chybami.

Ale pořád je samozřejmě možné, že protivník těch chyb nakonec udělá víc… Jsem opravdu zvědavý, jak to bude s dnešním placením za ruský plyn v rublech. Hodně nám to napoví.

149 thoughts on “Střízlivýma očima

 1. Hezký článek dnes.

  Tématu, proč se rusům vojensky moc nedaří, se věnuje na dnešním Neviditelném psu Kechlibar. On má ten matfyz, prostuduje fůru věcí, skomletuje je a vyjde mu výsledek.
  Já matfyz nejmém, mám jen maturitu, ale zase jsem vyrůstal ve městě, kde jsme měli velkou sovětskou posádku. A vyrůstal jsem přímo pod děčínským zámkem, kde bydleli. A pak jsem taky na ZVS 2x poznal tuto armádu zblízka. V druhém případě jsem tu čest měl 3 týdny.
  Šikana, co jde ojebat, se ojebe, co jde ukrást, se ukradne. Víceméně jako u nás v ČSLA, ale rusové to měli vytuněnější.

  Pak se tady taky dost psalo o tom, jak je ruská armáda balšája. Jo, na tehdejší poměry byla i ČSLA balšája. Mohli jsme vykázat hafo vojáků, hafo techniky a západe třes se. Ale člověk, který to viděl zevnitř, protože byl donucen se toho účastnit, věděl, že pokud by na nás vlítli tehdá profi vojáci, v podstatně menším počtu, tak jsme v prdeli.
  Tady bych rád předešel výtkám, takže nedělám si v tomto směru velké iluze ani o ukrajinské armádě, jak fungovala před speciální vojenskou invazí.

  Toto píši proto, že zde šly zpočátku války zkazky o tom, že jde o začátek, následovat bude asi pobaltí a možná pak nás schramstnou taky. Když vidím, jak jim to jde na Ukrajině, tak konvenčními zbraněmi, pokud by rusák šel proti amíkovi, tak pokud by na to Fortuna vypsala sázku s nevýhodným kurzem, zastavím barák, vezmu si půjčky a vše vsadím na amíky a rovnou si objednám na léto dovolenou na Bahamách a začnu trénovat pití brčkem ty chlasty s těma deštníčkama.

  1. Tak pokud by to byko konvencne, tak jenom pohled na rozpocty staci, aby byl vitez jasny. Na to staci prvni stupen zakladky.

   K tomu, jak jim to jde na Ukrajine, a jak by to hypoteticky slo amikum, je taky k dispozici srovnani – za prvni den utoku na Irak bylo mnohem vic mrtvych civilistu, nez za mesic na Ukrajine. (a i dal to byl docela sesup)

   Kelichbar? Hloupy urcite neni, matfyz ma, ale tim patentem na rozum bych si nebyl jisty. Pamatujete si na ty predpovedi o vylouceni Ruska ze SWIFTU, srovnatelne s atomovym vybuchem v bankovnictvi?
   Pak zabaveni ruskych rezerv, ktere znici ruskou menu a ekonomiku definitivne?
   Jak presne tihle vseznalkove od monitoru predpovidali hodnotu rublu nize nez cena toho papiru?
   Matematici jsou vesmes stejni jako pocitace (obojiho mam kolem sebe dost): vystup z nich je prisne odvisly od kvality vstupu.
   A pokud si na vsupu zakazete informace z druhe strany, prece je to ta lziva kremelska propaganda, budete se ladovat tou ciste cistou pravdou a laskou z Kyjeva, tak se nedivte, ze vam na vstupu vyjdou splasky.
   Uvidime, jak to dopadne, on je totiz na vojenstvi stejny expert jako na ekonomiku…

   Jinak madam Harris osobne prohlasila, ze „prave jsme znicili ruskou ekonomiku“, pan Biden se pred par dny v Polsku vysmival rublu, ze uz pry je vuci dolaru za 200 a uz v te dobe to byla lez. Asi mu to jeste nerekli…
   Dale pak po te, co Biden pred kamerami slavnostne podepsal zakaz ropy z Ruska se import ruske ropy do USA zvysil o 40%… Priznam se, ze jsem z toho voljaky zmateny.

   Vyse uvedene pisu proto, aby bylo jasne, ze jako se bojuje na zemi a ve zduchu, tak jeste vice se bojuje na papire a pred kamerami. Lzou vsichni, a podle meho soukromeho nazoru Ukrajina nejvic.

   Dneska vysel u vlka zajimavy (prevzaty) clanek, pro vsechny, kterym se najednou valka hnusi a pri pohledu na uprchiky nezadrzi slzy. Davam to sem proto, ze me se hnusi tahle valka stejne jako ty pred tim, ktere ale z nejakeho duvody byly oslavovany, vcetne hromad mrtvych lidi:
   https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/04/01/pro-ty-co-v-sobe-dnes-objevili-rozhorceni-nad-valecnymi-zlociny/

  2. Re: Berrnard
   Kecy v kleci.
   ČSLA měla velmi dobrou vycvičenost i přesto, že v osmdesátkách už žila z podstaty, co se týče MTZ (materiálně technické základny).
   Byl jsem přítomen rozhovoru, nebo spíše neformálnímu kecání tzv. pozorovatelů na Družbě, ty zelené mamlasy vůbec nenapadlo, že bych se tehdy (po škole a s poloněmeckou babi) mohl chytat na nagličtinu a němčinu. Cvičili jsme násilný přechod vodního toku. Dědci tam probírali, co kdo kde viděl a nevycházeli jsme z toho špatně. Dvěma novým pozorovatelům, kteří ještě nikde nebyli, lehce povisla brada nad našimi časy stavby pontonového mostu a rozvinutí palebných postavení.

   Ad cvičení ještě jedna perlička – zažil jsem zimák na Doupově, kdy proti sobě cvičily dvě divize, nějakých 5 000 lidí na každé straně. Plukům veleli obyč majoři, tzn. kluci maličko přes třicet, divizím podplukovníci. Dneska máme funkční dvě brigády a stádo dementních generálů. Na cvičeních simulují max. souboje praporů, co fangle to 400 kusů.
   Kdyby to nebylo k pláči, jeden by se s chutí rozchechtal.

  3. Ruská armáda bojuje tak aby předešla velkým ztrátám na obou stranách. Kdyby se chovala tak jako udatná US armáda , která umí tak akorát vše rozjebat a ztráty , především na té druhé straně ji naprosto nezajímají tak by již dávno žádný Kyjev nebyl. Mě stačilo sledovat oblohu v době bombardování Srbska zmrdy z USA. Neskutečné svazy letadel po 78 dní bombardovaly malou zemi která jim ale vůbe ale ano náhodou vůbec nic neudělala a ani je neohrožovala. Bombardovali vše, mosty , komunikace, železnici, nenocnice, televizi, velvyslanectví, elektrárny, rozvodny, zásoby ropy ale hlavně civilní a někdy taky i Srbskou armádu, ale to jen, když jí náhodou někde uviděli. Jo to by se vám Bernarde zřejmě taky líbilo, vše rozmrdat a co nejvíce lidí povraždit, tedy samozřejmě Rusů.

 2. Pozdrav od JP
  Všechno se chystá na bitvu na Donbassu.

  Na západ od Kyjeva páchají Ivani hromadný organizovaný ústup. Zatím není jasné, kde chtějí vybudovat novou línii pro aktivní obranu, pokud vůbec.
  Dlouhé kolony ruské techniky jedou na východ, překračují zpět hranice.
  Ukrajinské síly dělají totéž. Tedy nepronásledují Ivana na sever a západ, nýbrž postupují podél Dněpru směrem k Donbassu. Koncentrují se v katastru města Dnipro – kdysi Dněpropetrovsk.
  Na Doněcku žádná změna, linie dotyku je u osady Dolina.
  Gorlovka – Ivani střílejí z děl už třetí den a pomalu postupují obranným pásmem VSU.
  Novosjolovka – minimální postupy.
  Mariupol – obklíčení se stahuje, bojuje se už na půdě podniku Azovstal. Likvidují se jednotlivá ohniska odporu, nepočítá se se zajímáním zajatců a oni to vědí, proto bojují do konce. Zde se bude prolévat krev ještě několik dnů.
  Cherson – Ivani nespěchají s útokem na Mikolajev. V chersonské oblasti jsou všechny obydlené lokality vyčištěny a Ivani se pomalu chystají dál. Podle britské rozvědky se stavy RA zde zvedly na trojnásobek a něco se chystá.

  1. Stáhnutím se od Kyjeva přišli o nátlak na UA. Území mohli vyměnit za nějaký ústupek. Takhle to vypadá jako fiasko. Jasné, jedou na východ, ale stejně.
   Nemám z toho dobrý pocit. Viz níže…

   1. Já bych si dovolil tvrdit, že Ivani s Vasilem vyjednávat vůbec nemíní. Ten si totiž vždycky s nějakou smlouvou vytřel kloaku.
    Ale také se divím „jedné kartě“ – sportovnímu mači na Donbassu.

    Druhá věc je, že víme houno, co všecko Ivan na Donbass posílá, bo jede z Ruska…
    … uvidíme, kolik Vasilů ve zdraví přežije cestu od Kyjeva. Na korbě náklaďáku bez vzdušného krytí – nic moc…
    … a ještě mne napadá, jestli Ivani jenom nezajeli za čáru a tam se za dva dny neotočí a nepomažou na Kyjev zpátky. To by taky mohlo jít…

    1. Já v tom také vidím pro Rusy spíš riziko než výhodu. Bude o tom zítřejší článek. Ale předesílám, že pokud za jednáním Ivanů není něco geniálního, tak dostanou na prdel.

     1. Donbas zbraní a přístup na Krym taky. Ale Odessa, kde by je lidí vítali, je ve hvězdách. O denacifikaci UA nemluvě. Obdivuju Poláky. Ukronácci chtějí východní Polsko „až k Dunajci“. Podle Bandery, kde žijí Ukrajinci, patří to Ukrajině (a Rusíni jsou podle nich Ukrajinci). Poláci poznali Volyň. A jsou nepoučitelní. Banderovci chtějí taky východní Slovensko. Samozřejmě bez Slováků. Čaputovci jsou taky nepoučitelní…

     2. Stojí za to si poslechnout nejnovějšího Michaila Onufrienka. Podle něj je ústup od Kyjeva nepochopitelná bota.
      Dokonce říká, že ukronacistické bojůvky nebo zahraniční žoldnéři mohou dělat vpády na ruské území a tam vraždit nebo ničit infrastrukturu. Což je povzbudí. Bohužel, vidím to podobně.

      1. Někde jsem četla, že Zelenskyj údajně zasáhl proti těm dvěma „zrádcům“ za to, že nařídili útok na ten sklad v Belgorodu, a Zelenský se obává, že by to mohla být pro Rusko záminka pro zničení Kyjeva. Třeba to nějak souvisí s tím nepochopitelným ústupem?

       1. citát, za zdroj neručím:

        Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy revealing during an overnight speech that he has demoted two of his own generals, describing them as “traitors”, with him stating: “Today another decision was made…Regarding antiheroes…Now I do not have time to deal with all the traitors…But gradually they will all be punished…That is why the ex-chief of the Main Department of Internal Security of the Security Service of Ukraine Naumov Andriy Olehovych and the former head of the Office of the Security Service of Ukraine in the Kherson region Kryvoruchko Serhiy Oleksandrovych are no longer generals”.

        As to why President Zelenskyy fired these two traitorous generals, this report concludes, was due to them ordering a secret helicopter attack on an oil facility in the Belgorod Region of Russia—an attack immediately followed by German journalist Julian Röpcke posting the message: “The Ukrainian General Staff tells my colleague @fpiatov, it does “not have this information” that Ukrainian forces attacked an oil depot in Belgorod oblast, hinting that the attack could have been a Russian false flag operation to justify further brutal attacks on Ukraine”—was an attack on Russian territory President Zelenskyy already knows would result in the complete leveling of his capitol city Kiev, which is why he forbade such attacks

        1. To se ale vubec nezda. Spis podelali neco uplne jinyho a tohle je zaminka.
         Duvod pro zniceni Kjeva?
         On je ve valce k niceni treba duvod? Znicit Kyjev uz mohli davno.
         Podivejte se na satelitni snimky Mosulu…

         Proc se ale Kyjev nehlasi k tomu uspesnemu zasahu skladu nafty vubec nechapu.
         ISIL se chlubil kazdym teroristou ve vsech koutech sveta.
         Podle dosavadni kyjevske propagandy bych cekal, ze z toho udelaji obrovskou story, jak se udatne brani a vraci udery.

         1. No ale tohle není přeci válka, ale speciální denacifikační operace, a zdá se že Putin se toho chce držet jak dlouho to půjde.
          Možná potřebuje i pro své spojence nebo „neutrální „státy (třeba pro Izrael) nějaký pádný důvod, pro který by třeba porušil nějakou dřívější dohodu s nimi ohledně Kijeva…

          ale já tomu nerozumím, to jsou jen takové plané úvahy….

     3. Re: AA

      Nezapomeň zohlednit, že ti, co na Donbassu už jsou, nemají možnost normálního manévrování. Neboli jsou „biomasováni“ ve svých opevněních. Na Ukrajině není nafta, ani benzín.
      Stran kyjevských posil uvidíme, kolik jich dorazí a kdy.
      Ono by v podstatě stačilo, aby Ivan sehnal stádečko dohromady a nechal ho vyhladovět…

    2. Čekám překvapení. VVP vždycky udělal něco, co se nečekalo.
     Na jihu je spousta armády.
     Co když se vydá k další jaderné elektrárně? Nebo to vezme po pravém břehu směrem na Kyjev? VSU tam moc jednotek nemá a když už, tak jsou ve velkých městech.
     Na severu za Charkovem se toho také dost shromažďuje. Co když té chystané ukrajinské obranné linii u Pavlogradu vpadnou do zad?

   2. V kyjevské oblasti měli jedinou další možnost – chovat se jako USáci. Takže to tam rozbombardovat na cimprcampr, zcela bez ohledu na civilisty, zdroje jídla a vody, na infrastrukturu, památky atd.
    Což zjevně neměli a stále ještě nemají v úmyslu.

    Pokud se jim podaří vylákat ukr. armádu na Donbas, tam ji citelně oslabit a vylikvidovat ukronácky, dostanou se do výhody.
    Na Donbas mají Rusové dobré žel. spojení, Azovské moře mají zcela pod kontrolou a na Donbasu mají také mnohem větší podporu mezi obyvateli. Ukronáckové tam napáchali příliš mnoho zločinů, k nimž západ dodnes usilovně mlčí, takže Donbasané VĚDÍ, co by je pod Ukry čekalo.
    Naproti tomu tam Ukří s podporou moc počítat nemohou a mají mnohem horší pozici pokud jde o logistiku.

    Pokud se tedy donbaská operace povede, dostane se Ukrajina do hluboké defenzivy a pozbude možnost klást si podmínky.

    1. Technická.
     Nedávno zde někdo, možná pan majitel, to si už nepamatuji, psal, že nazývat rusy rusáky je urážlivé.
     Rád bych se zeptal, jestli nazývat ukrajince ukronácky urážlivé není.
     Já jenom, abych měl jasno, co se smí.

     1. Já bych řekl, že „Rusák“ se vztahuje na každou osobu ruské národnosti.
      Zatímco „ukronácek“ se – podle mé doměnky – vztahuje na člověka národnosti ukrajinské, ale hlavně – nacistického přesvědčení. Ne každý Ukrajinec je nacista.

      Když se podíváte někam do starších pasáži dnešní diskuse, možná si všimnete, že někdo obdržel výtku za termín „ukrajinský šváb“ – to je (tak to cítím) na úrovni toho Rusáka, možná i horší.

      Stačí tak?

      1. Slovo „rusák“ (všimněte si, že je záměrně psáno s malým r, aby se vyjádřilo ještě větší opovržení), mě naučil děda, když jsem byl malý a hráli jsme hokej proti cccp.
       Kdysi jsem dělal v lese s jedním Rusem, Feďka se jmenoval, měl jsem ho to naučit, ale byla to fuška, jelikož měl ruce dost levé, což je individuální problém, s tím nemá národnost nic společného, ale nebyl to šmejd .Nikdy bych ho nenazval rusákem. Dostojevského bych též nikdy nenazval rusákem. Mnoho jiných Rusů bych nenazval rusákem.
       Ale faktem je, že někdy nazývám tímto i toho, koho jsem nikdy v životě neviděl a praktikuji kolektivní vinu. To je špatně. To dělají ty emoce.
       Mě vadilo, že Občan toto dělá taky a není na to upozorněno.
       A jeho ukronácky by šlo spojit s jeho textem, který se týkal konkrétní oblasti. Ale jeho cca před dvěma dny ukrové (mám fotografickou paměť), bylo všeobecné označení pro někoho, koho on nemá stejně rád, jako já rusy. Jsme si v tomto fifty fifty, to mé je špatně, jeho je v poho i když je to vlastně stejné. Oba se chováme nevhodně, ale po koulích dostanu já, protože zde zastávám menšinový názor.
       Já jsem na toto zvyklý celý život, takže v poho, ale co bych si nerýpnul.

       1. Vite, tim vasim rozlisovanim Rusu a Rusaku a hrani si s malymi pismenky mi pripominate jednu ukrajinskou hrdinku, toho casu v lapaku za vlastizradu.
        Ta se (mimo jine) proslavila tim, ze ji nevadi Zidi, ale nenavidi Zidaky.
        Dale pak bych z jejiho zivotopisu mohl vypichnout, ze pri navsteve pupku sveta – Ceske republiky – byla Kalouskem a knizetem obdarovana velmi ostrou dykou…

        Jinak ja jsem prave kvuli takovym, jako vy dlouho pouzival termin „Rusak“, prave abych vam ho vyrazil z klavesnice.
        Dost lidi se ozvalo, ze jim to vadi, tak jsem toho nechal.

        1. A víte, Sakuro, že já jí v tomto rozumím.
         Rus – rusák, Žid – židák.
         Žid je člen jisté národnosti.
         Židák je synonymum pro vychcanýho, sobeckýho a žijícího pouze pro svou potřebu. Vše, co je pro něj špatné, je obecně špatné. Vše, co je pro něj dobré, je obecně dobré. Harpagon.
         Já jsem Žid. Pokud bychom se někdy setkali a řekl jste mi Žide, nevidím problém. Pokud byste mě označil za židáka, nebyl bych rád.
         A všimněte si, že jsem sám přiznal, že takto rozlišovat jakoukoli národnost, i když to sám dělám, není správné.

     2. Ukři jsou Ukři a ukronáckové jsou ukronáckové.
      Nácků je v ukropopulaci hodně – možná 20%. Ostatní k tomu mlčí, protože části populace náckové imponují a část se jich bojí.
      Pokud to Vy nerozlišujete, tak to není můj problém.

     3. Na ukrajině zajisté nějací ukronáckové jsou. Jsou to ti velmi nacionalističtí ukrajinci, nacionální militantní aktivisté. Těm název ukronáckové sedí.

      Pokud by někdo nazýval všechny rusy rusáky nebo všechny ukrajince ukronácky, vůbec by se mi to nelíbilo.

      PS: Vnímáte vy nějaký rozdíl mezi rusem a rusákem? Čím se liší? Jsou to synonyma?

      1. Liší se asi jako žid a židák – tedy v zásadě jen postojem toho, kdo je tak označuje, k danému etniku.

  2. ja sa len budem opakovat – ze toto robia rusi fantasticky.
   dynamicky menia rozlozenie na sachovnici a predpokladam, ze nie len v Kyjeve su vsetci hin z toho co sa deje.
   Spickova vysadkarka jednotka si uzila dofcu na Hostomeli a odvolali ju na iny usek.
   NIK?? nezaregistroval ze odisli, az ked tam poslali nejaku malu hrackarsku kvadropteru, tak zistili, ze je tam prazdno 🙂
   videli ste vojcov co vyvesili UA vlajku nad opustenym postom?
   https://t.me/swodki/57717
   porovnajte s tym ako su navleceni rusi v Mariupole.

   Pocasie praje preskupovaniu, pac je zamracene, prsi a druzicove snimky mozu ukazovat akorat tak mraky. Predpokladam, ze parkovisko pri kursku bude po prechode frontu – meteo – prazdne.
   Rusi asi cakali vacsie zmohnutie UA army, ale ako tu Targus parkrat poznamenal, ziadne utoky nai na kilometrove kolony sa nekonali. Bud nema kto, alebo nema cim, alebo na to seru…

   UA presidente uz dal pokyn an ovladnutie band ktore sa nazvali teroborona a skor terorizuju ako brania.

   Len pre tych s kratkou pamatou… vsetci si mysleli, ze rus nenastupi – nastupil. Vsakze a.a. ..?
   Po prvom tyzdni to bolo fiasko a vsetci si mysleli, ze rus to prehral, pac medialen uz bolo po boji a realne to nevyzeralo na cokolvek zmysluplne
   Po troch tyzdnoch to vyzeralo, ze rusky rubel to neustoji.
   Po 4 tyzdnoch zostavalo do dobitia Azovstalu len den a mala nastat termobarizacia.
   Vsimli ste si jednu vec? Vraj do Mariupolu doslo 5 vrtulnikov. Rusi zostrelili 2. O tych 3 ostatnych sa velmi nevyjadruju ani ukrajinci a teda by mohli z toho urobit pribeh, ako presli rusovi cez rozum a ako vytvorili most. Preco je o tomto hrdinnom cine ticho?

   Rusky genstab taha bielymi. A dokonale to vyuziva. UA len lepi diery. A ak chce rus porazit UA army – potrebuje ju mat vytiahnutu z mesta. Cas pre koberec este nenastal.

   A opat pre tych s kratkou pamatou. Prex X rokmi vstupil rus do Syrie. Asad mal damsk a blizke okolie. Katar uz staval pomaly plynovod do stredozemneho mora. Izrael mal zo Syrie polygon, turci vycvikove stredisko a amici mraky svojich chlapcov. Prisla mala parta rusov a zrusila kadekomu plany. Izrael sa stiahol, Turci detto, plynovod sa nekona a americky chlapci povacsinou uz neziju.
   Uz vtedy sa urobil tento krok preto, aby dnes EU bola zavisla len na rusom plyne.

   Ubehlo peknych par rokov aby sa ukazala genialita tohto kroku.

   Kto robil karate alebo box vie, ze sa musis hybat, lebo inak ta zostreli super. Svojim pohybom znemoznujes superovi aby si vyratal presnu drahu kopu alebo uderu. Presne toto robia rusi. Dynamizuju front. Pripravuju sa na svoj uder.

   Mne je len luto tych dusi, co sa v najblizsich tyzdnoch vyparia.

   1. Dnes na tiskovce se Basurin vyjádřil:
    – že o nich věděli a čekali až se budou vracet
    – že 2 zbývající vrtulníky to otočily zpět do Mariupolu poté, co byl první sestřelen
    – o pátém se vůbec nezmínil

  3. Myslím, že plán RU je udělat Donbasský „mlýnek na maso“.

   – UKR uskupení, které tam jse se nemůže stáhnout a je pomalu ničeno. Nebude vojensky odblokováno, bude za několik týdnů po něm.

   – Nejlepší možnost RU je zkusit UK vytáhnout UK z měst a někde kousek stranou je pěkně zmydlit. To je IMHO plánováno na východní Ukrajině. UK, pod dojmem že RU to nezvládá a dělá chyby, k těm blokovaným 20/40/60 tisícům přihodí dalších 20 a rusové je pak všechny semelou.

   – Obecný „problém“ RU je, jak už zmínili jiní, že to neberou jako USA. Stačila by 1-2 Města jako Mosul a nebo Falludža a ostatním by spadl hřebínek. Fakt, ale je, že RU se nemůže proti propagandistické mašinerii Západu prosadit. Tzn. normální občan nejspíš nebude o příběhu obou těchto měst nic vědět. Zato kdyby něco podobného zkusilo RU, bude z toho druhá Osvětim. A na to ta UKčka zakopaná ve městech čekají. Pokud se RU podaří přimět UK poslat poslední bojeschopné jednotky / rezervy na východ a tam je zničí. Mohli by si pomoct později při dobývání zbytku Ukrajiny.

   – Také je ale možné, že RU má rozehranou větší hru. Pokud se budou plácat dost dlouho na východ od Dněpru, tak UK (potažmo jejím západním sponzorům) zůstane zodpovědnost za ten zbytek. A ten v průběhu několika měsíců hospodářsky zkolabuje. Postarat se o 20 milionů lidí, zajistit jim elekřinu, teplo, jídlo atd. není žádná sranda. Také ukr. uprchlíci budou stále větší zátěží, nejen finanční.

 3. Dnes se mě hospodský ptal, na čem má vařit… a lidi volají, čím mají topit (zatím 5-10 denně) – zákazníci z doby před 10-20 lety. Téměř každý je ochoten šáhnout do kešeně a koupit tepelné čerpadlo. Jenže cca 50% nemá topení natolik nízkoteplotní, aby se mu vyplatil vzducháč. A už vůbec nikdo neřeší (zejména „stát“) rozvodnou soustavu, když si 75% od plynu odpojených připojí TČ vzduch/voda se 100% elektrickou bivalencí. Těch 25%, co si koupí zemní TČ, budou mít jistič trochu menší a tím levnější stálou platbu. Ale co primární strana elektrárny? Uhlí z Austrálie, jádro ze SSSR? Nebo vítr, kterého protektor sám má málo? A zubaté SLunce už vůbec… Lesy po kůrovci, japonské topoly nahovno … zasraná energie … a v Rusku je jí tooooolik za babku…

  1. Už vidím, jak si Daikin mne ruce, splity poletí nahoru, firmy se přeorientují. To sané Toshiba, LG, Sinclair, Acond … už vidím ten kartel … nakonec to bude řídit Fiallah, s rukou celou fialovou, jak mu taška s penězi skřípne krevní oběh.

  2. Ferona Ostrava a plechy na podoma zrobeny uhlovy pecek, kery zežere fšecko.
   Švajstrafo ešče doma mam. Akurat stare se vyhlitka na hajcovani v pivnicy moc nepodoba.

 4. Štěpán Kotrba
  9 hod ·
  Rakousko nehodlá odmítat dodávky ruské ropy a plynu. Na setkání s novináři to uvedl kancléř Karl Nehammer. Taková omezení podle něj mohou oslabit Rakousko, nikoli však Rusko.
  „Sankce mají smysl pouze tehdy, pokud oslabují toho, komu jsou určeny, a ne toho, kdo je ukládá. Přesto je hrozný pocit být závislý na ruském plynu . Ale mým úkolem je zajistit zásobování,“ řekl Nehammer v odpovědi pro Kronen Zeitung.

  1. Jenom USA už poslaly UA zbraně za 3 miliardy $ a teď posílají za další půlmiliardu. Mají mezi nimi být i těžké zbraně.
   Britové posílají nejúčinnější protiletadlové střely Starstreak. Údajně znění poměr sil. Navádí je 2 laserové paprsky a tudíž nejsou rušitelné klamnými cíly. Dosah 7 km. Rychlost 3x přes rychlost zvuku. Raketa má 3 hlavice.
   Čas je proti Rusku.

   Rusové se prý úplně stáhli z kyjevské oblasti! Ústup odtama, od Sum a od Nikolajeva byl patrný v ranní mapě Michaela Onufrienka, v příspěvku nad.
   Teď to potvrzuje Podoljaka. https://m.youtube.com/watch?v=U4R4Hee_tfY
   To území byl nátlak na UA. Mohli ho za něco, v jednáních, vyměnit. Vázali síly, které teď budou poslány na východ. A měli v dosahu západ, odkud na UA chodí zbraně. Jestli je to dohoda nebo území nemohou udržet…
   Ať si říká Podoljaka, co chce, opakuji, tohle nevypadá dobře. Na východě jsou určité úspěchy, ale s denacifikací střední UA je asi konec. UA Banderovci není ohroženo pouze obyvatelstvo východní UA. Banderovci mají v ideologii, že mají získat území až ke Kaspickému moři, ale i východní Slovensko a Polsko až k Dunajci. …

   PS:
   Tel jsem příběh 2 sester. „Utekly“z UA před válkou, jak jinak. Z Užhorodu!!! Tady jsou, zatím, u příbuzných. Jedná tu hodlá pracovat jako kadeřnice, nebude muset odvádět daně. Jedná má dítě, přednostně ho vezmou do školky na úkor českého dítěte. V Užhorodu zanechaly domek či domky. „Pomáhají“ tím, že se tam ubytují další běženci. Za skokově vzrostlé ceny. To znamená, že tam z nenovitosti rýžují peníze
   Tady mají dávky, ze kterých ušetří více, než v Užhorodu. Takže, vydělají 2x. Na úkor českých plátců daní. No neberte to!

   1. Přidám další příběh. Předesílám, že dotčené osoby znám, ale chráním své zdroje. Příběh mám z přímého podání přímého účastníka děje.

    Na pěkném místě, v turisticky atraktivní oblasti v ČR se několik „konkurentů“ – majitelů ubytovacích zařízení dohodlo, že pomohou a ubytují uprchlíky. Nabídli tedy svá zařízení k tomu účelu.
    Do jednoho z těch zařízení přijel autobus z UA, plný cigánů. Ženy a děti. Původem ne z oblastí, kde se bojuje, nýbrž hned od slovenských hranic. Dospělá osoba nafasovala ihned 5.000,-Kč, dítě 3.000,- Kč. – Výsledek:
    – absolutní neochota udržovat pořádek a jakkoli se podílet prací na svém pobytu (úklid nádobí, stolů, židlí; údržba hygieny na soc.zař.), ačkoliv personál absolutně nestíhal (při té obsazenosti)
    – devastace zařízení: zničené povlečení, počmárané zdi, šlápoty botou na zdech, bláto zašlapané do koberců,…
    – plýtvání poskytnutou stravou
    – délka pobytu: týden, pak návrat zpět na UA, poněvadž se jim tu nelíbilo
    – výsledek: ubytovací zařízení zdemolováno, škodu nikdo nezaplatil, nikdo nemá odpovědnost, „uprchlíci“ si udělali výlet zadarmo a jsou zpátky na UA

    1. Vůbec mne to nepřekvapuje.

     Jenom možná trochu to, že to byli takoví měkkýši, že vydrželi žít z peněz českého poplatníka jenom týden. Fialová vláda jim přeje, mohli tu být roky…

    2. Tak taky jeden – z Prahy.
     Tady je hafo Ukrů, kteří obchodují s nemovitostmi. Ti teď skupují vybydlené baráky v Libni, na Žižkově, v Nuslích a pod., ukronevolníci to tam trošku vysmejčí, na shnilou podlahu položí lino, natřou zdi vápnem a ukrobossové vyvěsí inzeráty, jak „nezištně“ nabízejí „pomoc“ přišelcům.
     „Neziskovky“ jim to žerou i s navijákem a rozsévají po médiích dojemné články o tom, jak „jeden známý dal k dispozici svou nevyužívanou nemovitost“.

 5. Už si nohu za krk nedám
  pomaleji si i sedám.
  Tak ji zastrč za krk jiný
  nebuď ještě taký líný;
  nehledej jen vůni pípy
  vzpomeň si na květy lípy
  na večery vlahé
  na…

  1. Já si to už přečetl ráno… 🙂
   Mojer odpověď je jednoduchá. Kdo z vás chodíte pro mlíko a jogurty do nějaké lokální farmy? Kdo z vás chodí pro maso do prodejny místních jatek? Šebek mluví o úžasných lokálních farmách malých farmářů, co vybudovali velké věci bez dotací… a přitom všichni nakupují v Kauflandu.
   Ano, existují lokální farmy i lokální potravinářské provozy, co produkují vysokou přidanou hodnotu. Ale je to kurevsky drahé. Jeden takový příklad jen mladý Kšána – velmi proslavený řezník. Vepřová panenka u něj stojí devět stovek kilo. Takových farmářů a potravinářů znám víc. Prodají vám zvěřinovou klobásu za tisícovku kilo a párky za osm stovek kilo.
   Ředitel Madety nejspíš skutečně bude velmi nepříjemný člověk a drsný boss, ale nic to nemění na tom, že vyrobí jogurt, který si v Kauflandu koupíte za 15 Kč. Člověk by si myslel, že když přijdete k zemědělci, co chová krávy na mlíko, že si tam jogurt také koupíte za tuhle cenu. Nebo že si tam naberete do konvičky litr mlíka za stejnou cenu jako v Kauflandu. Ale ne, dostanete to mnohem dráž. A řeknou vám k tomu příběh o vysoké kvalitě, lokálních surovinách a morálních hodnotách. Já to dělám se svým chovem také tak. Za prase se zabijačkou chci třicet tisíc korun. A dostanu je (tedy loni ještě jo, letos to asi bude jinak). Ale nehraju si na geroje, že živím republiku. Já žiju z okrajového segmentu, který má blíž k turistice a zážitkům než k potravinářství.
   Ale jinak to Nekula dělá přesně tak, jak chce Šebek. Aby prosperovali malí lokální farmáři, kteří mají kravičky na pastvě, sbírají mlíko i smetanu, mají vlastní výrobu sýrů i jatka a prodají vám kilo plecka za sedm stovek, litr mlíka za třicet a chleba za stovku.
   Za Babiše se dotoval provoz oligarchům, kteří vám prodali rohlík za 1,9 Kč a kuře za 60 Kč/kg. Teď se budou dotovat provoz morálním lokálním farmářům, kteří vám rohlík prodají za 10 Kč a kuře za 500 Kč. Sami si rozhodněte, jak moc je to dobře nebo špatně.

    1. To do pasti bude asi něco malého. Žádný srnec. Kunu něco lasičku jíst nebudete. Kočky záhy dojdou. Stejně tak poloochočené kačeny na rybnících. Nebo jezevci. Bažanti jsou jenom v nížinách a není to, co bývalo, koroptve dnes už není téměř vůbec. Stejně tak ostatní kuři jako jeřábek a tetřevi. Takže zbývá hlodavec nebo zajícovec.
     Doporučuji polní hraboše, jsou to býložravci a čistotní a bývá jich hodně. Myš je všežravec a smrdí. Myšice nesmrdí, ale maso mají nic moc, jako myš. Hryzec nebo ondatra, jsou taky hraboši. Takže hraboši, králíci, kde jsou, nebo zajíc.
     Akorát, pokud by je jeden chtěl pravidelně baštit, je dobré mít hromadu testů na tularémii a brucelózu. Nebo spíše léčiv…

     PS:
     US armáda v 60 tých a 70 tých letech oba patogeny zkoušela jako biologické zbraně. Není vyloučeno, že s nimi pracovala právě i na Ukrajině…

     1. Já bych to neviděl tak černě. Vysoká se dá střelit i kladkovým lukem/kuší. Střelných zbraní (neevidovaných) tady bude za chvíli přebytek. Sibyle sice srnčí nechutná (smrdí), ale když vezme do ruky nejlepší kuchař…

      1. Vysoká je, v pahorkatině a na horách, ale v případě nouze také nebude. Do cca 2 – 3 měsíců. Zvláště, když se lesy budou hemžit ostrostřelci. Ládík ji do pasti nechytí. To by musela být nějaká past! 🙂

       Kladkový luk je dobrý. Ale musíte jít ke zvěři hodně blízko. Což je nesnadné. A umět s tím střílet. Puška má výhodu. Moderní kuše se záměrným dalekohledem, má přesnost na 120 m jako kulovnice. Pokud nefouká vítr.

       S puškou nebo s kuší, není ani problém zvěř trefit. Jenže, takový jelen se, ani po průstřelu komory, v naprosté většině případů, pokud mu to neroztrhne srdce nebo aortu, okamžitě nesloží. I s průstřelem komory může běžet 100 m pryč. Nebo taky 700, 1500. Podle závažnosti poranění. Samozřejmě záleží na ráži střely. Vojenská munice také není vhodná. A pokud nezasáhnete to místo, řekněme na vzdálenost 120 m přesně nebo ho jen líznete, může utéct kilometry daleko. A zhasnout za hodinu, 3 nebo za několik dní. V podrostu zvěř nenajdete. Problém není střelit, problém je dohledat. Ne za šera, kdy vysoká vychází, za světla. Proto potřebujete dobrého barváře. Hraboši z pastí to jistí. Málo masa, ale pravidelně. 🙂

       Srnčí, že nevoní? To je nejjemnější maso, se špenátem „jako z nemluvněte!“ ;o)

   1. Ředitel Madety NENÍ vůbec nepříjemný člověk (alespoň nebýval) .
    Koncem 90. let docela statečně bojoval právě za malé a menší dodavatele, za základní stáda DOMÁCÍCH plemen, za střední a malé chovatele.
    Ale je možné, že ho podmínky džungle změnily a dnes bojuje už „jen“ za podnik, a to všemi ještě legálními způsoby. Zaplať přírodo za takové ředitele; drobní a střední „sedláci“ nás totiž už nějakých 100 let neuživí ani omylem.

 6. Pravdu nám zjeví až vítěz …
  No ale, někdy na přelomu únor/březen jsem v jedné ruské diskuzi zaregistroval odpověď na otázku, jak dlouho to potrvá – nějaký chlap odpovídal, že si myslí, že horizont by mohl být stanoven na květen 2022.
  Dále jsem už před hodně dlouhým časem registroval Putina, který říká, že ať se nemýlíme, že mají přesné povědomí o tom co se děje a jsou si vědomi, že čím dál na západ Ukrajiny, tím více Rusy nenávidí …
  Pak tady máme otázku, proč se za separatisty nepostavil otevřeně v 2014 – velmi pravděpodobná odpověď bude, že by sice získali srdce východních Ukrajinců, ale postavil by se proti nim skutečně celý svět. Kdežto dnes je situace jiná – proti je „celý vyspělý svět“, který se ovšem nápadně podobá skupině USA + jejich 5 podřízených kolonií.
  Dále je třeba si uvědomit, že RA bojuje v podstatě proti celému NATO – zbraně dodávají všichni, poskytují taktiku vč. instruktorů, vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby vyšlo najevo, že řídící štáb je někde při hranicích a jedná se v podstatě o štáb NATO, kdy se pouze předávají povely na Ukrajinu, Zcela jistě NATO + USA poskytují zpravodajské a družicové informace UK.
  Z tohoto pohledu pak RA si počíná z vojenského hlediska celkem obstojně, navíc je třeba si uvědomit, že na UK jsou v početní menšině (cca 200 tis. Rusů proti násobné síle domácích Ukrajinců).
  Já si stále myslím, že to hlavní máme před sebou – pokud RF ustojí svůj nápad s prodejem surovin za Ruble, tak končí USD a tím světová nadvláda USA … otázkou asi jen je, zda USA nezačnou jaderně kopat, aby alespoň o něco prodloužily své výsadní postavení.

  Tady máte názor vojenského veterána:

  https://www.pokec24.cz/krize-ukrajina/veteran-americkych-zpravodajskych-sluzeb-ruska-kampan-na-ukrajine-bude-zahrnuta-do-ucebnic-bojovych-manevru/

  1. proč se za separatisty nepostavil otevřeně v 2014

   Odpoved je jednoducha: Rusko nemelo k dispozici Kinzaly, Zirkony 😉
   O tehdejsim stavu ruske ekomoniky a armady ani nemluve …

 7. Video od JP
  Ukrajinské vrtulníky nad Bělgorodem – proč k tomu došlo a kdo je vinen?

  2 vrtulníky Mi-24 dnes okolo 6:30 ráno zaútočily na sklad ropných látek v ruském Bělgorodu. První minul, druhý trefil cisternu s naftou a požár trvá doteď.
  Všichni se teď ptají, jak se to mohlo stát a já si dovolím poznámku, že to je dílo ruských státních orgánů, které lidem už předtím tvrdily, že nic takového se nemůže stát, protože se to NEMŮŽE STÁT!
  Z hlediska chystaného velkého střetu VSU a RA na Donbassu byl toto KRAJNĚ NUTNÝ krok VSU, pokud má tento střet podstoupit.
  Pro tento výpad je kraj okolo Bělgorodu dobrým místem. Krajina je rozřezána malými kopečky (JP použil i ve starší češtině známé slovo „chlum“) a nízkými, ale dlouhými dolinami, které vznikly z koryt řek.
  Cíl útoku byl vzdálen od státní hranice zhruba 40 km, což vrtulník zvládne za 8 minut. Přitom význačnou část trasy letí nad říčním korytem a je pro PVO vlastně neviditelný. A navíc je zde provoz vrtulníků poměrně silný a pozorovatel PVO se může domnívat, že se jedná o vrtulník ruské armády, který se vrací z plnění bojového úkolu.
  Faktor překvapení – do této doby se žádný ukrajinský vrtupník nad ruským územím neobjevil.
  Co se týká raket PVO, jsou v podstatě na tento způsob boje nepoužitelné.
  Stejný scénář úspěšně použily ruské vrtulníky při přepadu letiště v Gostomelu, kdy byl sestřelen jeden kus z několika desítek útočících vrtulníků.
  V případě leteckého radiového monitoringu by byla šance zachytit dva vrtulníky včas o něco vyšší, ovšem bylo by potřeba neustále držet ve vzduchu minimálně dvě stíhačky. Tento způsob zabezpečení bude asi vzhledem k dalšímu vývoji události zvážen.
  Je potřeba položit si otázku, jak zásoby nafty zabezpečit. A vzít na vědomí, že riziko takového útoku je možné snížit, ale vyloučit jej do budoucna nelze.
  Padla i verze, že to je práce uprchlíků z Ukrajiny, kteří vrtulníky navedli na cíl. A další hurá-vlastenci ihned věděli, co s uprchlíky. Vyhnat je zpět, zavřít je do lágrů, nikam je nepouštět atd. Takový přístup je ovšem žádoucí pro Kyjev a my se můžeme domnívat, že jde o dílo Kyjevského centra speciálních operací, jehož příslušníci vyhledávají takovým způsobem potřebné bezmozky k dalším akcím.

  1. Je to ovšem důkaz toho, že Rusové nemají vzdušný prostor zcela pod kontrolou a ukrajinská armáda je schopná takovýchto husarských kousků. Z propagandistického hlediska je to pro Zelenského dar z nebes. Nota bene, pokud se jim něco podobného podaří vícekrát. Pro Rusko je to každopádně ostuda. Samozřejmě na celkovou strategickou situaci to bude mít minimální vliv.
   Ale viděno střízlivým pohledem – Ukrajina je silnější, než jsme si mysleli a Rusko je slabší než jsme si mysleli. Byť to nic nemění na tom, že Rusko je pořád mnohem silnější než Ukrajina.

   1. K tomu „důkazu“ asi tolik.
    Když jsem sloužil v Plzni, byl čs. vzdušný prostor NĚKOLIKRÁT narušen, a to dosti závažným způsobem. A to tenkrát na hranicích stály na kritických místech tzv. špačkárny, aby „nemohlo docházet“ k průnikům imperialistických vrtulníků, a za nimi to jistily rychlopalné kanóny s ostrou municí.
    Pronikly.
    A beztrestně zase odletěly.
    Za nějaký čas jsem to vykládal „u piva“ v blíže nejmenované lokalitě. Tam se u našeho stolu zastavil postarší pán a po hodné chvíli poslechu mého vyprávění se jen stroze dotázal:
    „A ty si myslíš, že čechoslováci takové výlety do Západního Německa nepodnikali?“ Zakroutil hlavou a odešel.
    Posléze jsem zjistil, že se jednalo o vojenského letce v důchodu.
    Takže asi tolik – vzdušný prostor není NIKDY stoprocentně zajištěný a jeho zajištění v grafu bezpečnost – vynaložené prostředky rozhodně nekopíruje lineární funkci.

    Může být za tím šlendrián tak, jak popsal JP – ruské úřady řekly, že se to NIKDY nemůže stát, takse to NIKDY nemůže stát.
    A může to být slabost, i když na hlídání skladu PHM nevidím nic silného. Na to postačí jedno vojenské družstvo PVO ve válečném počtu.
    Co tím chci naznačit. Tento případ prostě není otázkou vojenské převahy, nebo vyspělosti zbraní. Je spíše ukázkou nedbalosti a vojenské nepřipravenosti. Je to podobné, jako když za socíku chodil deveťák kontrolovat vojcly ve stráži u muničního skladu, jestli nechodí kouřit k uloženým raketám a oni ho přechcali, protože kouřili za cisternou s benzínem.

 8. Zveřejněné schéma platby plynu za rubly:
  – kupec si otevře u Gazprombanka (banka patřící Gazpromu a není vyřazena ze SWIFTu) 2 účty, jeden dolarový/eurový a druhý vedený v rublech
  – kupec uloží částku na USD/EUR účet
  – Gazprombank přes moskevskou burzu nakoupí za USD/EUR rubly a převede je na rublový účet
  – na rublový účet si kupec samozřejmě může posílat peníze odkudkoliv
  – kupec z rublového účtu uhradí platbu Gazpromu
  https://t.me/belvestnik/21018
  Na západě klidně mohou tvrdit, že i nadále nakupují za EUR/USD. Návod pro západní firmy, jak si totéž zařídit u šanghajských/arabských bankovních domů.
  Kurz rubl-dolar na Moskevské burze se moc nelišil od kurzů v západních zemích.

  1. Viděla jste film Gattaca. Děj filmu se odehrává v mrazivé budoucnosti,píší ve wiki. Myslím,že tu mrazivou budoucnost už máme tady .

 9. Tak A.A. na něco podstatného jste zapomněl. Ukrajinskými vojsky použitá taktika hodná ISIS, to jest použití živých štítů je skutečně taktika šmejdů a nelze ji jen tak nezapočítat. Výsledek vidíme v přímém přenosu z Mariupolu. Rus už do podobné situace nepůjde a proto se pokusí co největší množství vojáků eliminovat v poli. Vše tomu nasvědčuje a brzy se vše vyjasní na východě Ukrajiny. Jestli konfrontace dopadne pro Ukrajinu špatně, vše se odrazí na výsledku probíhajících jednání. takže uvidíme.
  Jinak vy necítíte měnící se náladu u nás mezi obyvatelstvem? Nasrání stoupá, tlak se zvyšuje. Komu že to nahrává do karet? Myslím si, že západ to nebude.
  Doporučení zní, neklesat na mysli. Vím, jde to těžko když se vše zdražuje jako o závod ale nic jiného nám krom protestů a revolty nezbývá.

  1. Ukrajinští švábi ve všech diskusích na sockách zvyšují nenávist, z toho plyne, že už cítí konec obou pobratimů Kolomojskij i Zeleňskij.

   Snad je to i pravda, nedokážu posoudit. Pro příště prosím ty „šváby“ vynechat.
   Děkuji,
   Zakladatel

  2. Hnidopichu, to není klesání na mysli. Já jen postupuju podle svého vidláckého schematu – sesbírat střípky, sestavit podle nich celou řadu teorií a když v jedné bude vyhrávat Rusko, tak ji druhou teorií musím popřít. Pak si z toho vyberu tu pro nás nejméně příznivou a s touto kůží jdu na trh a držím se jí, dokud ji sama realita nevyvrátí. A klidně mezi tím odprezentuju ještě pět jiných variant vývoje.
   Sám se snažím ve svém životě jednat tak, abych myslel na tu nejhorší možnost a připravil se na ní podle svých možností.
   Ale jinak s Vámi souhlasím. Nálada mezi obyvatelstvem se rapidně mění, naše mééédia jsou stále hysteričtější, s Ukrajinou je to stále nahnutější, sankce se zavedly ani ne tak proti Rusku, ale spíš proti nám, Rus s námi vyjebává a naše skvělé vlády do pořád překvapuje, Lipavský ze sebe udělal arcidebila, Fiala mu zdatně sekunduje a konec války je zatím v nedohlednu, takže čas pracuje proti nám.

  3. Mně to vychází tak, že čím finančně/majetkově zajištěnější jedinec, tím větší podpora Ukrajině a naopak. Neplatí jistě na 100%, ale většinově to tak podle mně je.

   1. Zajímavé. – Korelaci se zajištěním jsem nezkoumal (nemám možnost), pozoruji korelaci s věkem (čím mladší, tím větší podpora UA). Zde je důvod zřejmý, netřeba rozebírat.

    Také jsem četl info, že koreluje podpora očkování a podpora UA. To si vysvětluju srovnatelnou mírou ochoty konzumovat mainstream.

    Čím si vysvětlujete tu majetkově zajištěné? Ochotou plavat s proudem?

    1. Já si to vysvětluji tak (a vidím to i ve svém nejbližším okolí), že s výší majetku se zvyšuje i sebehodnocení jeho majitele. Bohatý člověk je téměř automaticky lepšočlověk, a celá propaganda je zaměřena právě na šimrání ega lepšolidí. Lepšočlověk prostě nemůže mít tytéž podřadné názory jako sockovitá lůza, která „závidí Ukrajincům“ to, že se o ně vláda stará víc než o ně.

     1. Hmm. Já tedy nemám zrovna nízké sebehodnocení, o tom by mohli mnozí vyprávět. Nad kategorií „lepšočlověk“ si můžu leda tak odplivnout. Čím to, že jsem názorově dost, ale opravdu dost jinde?

      Jedinec, který potřebuje, aby mu oficiální propaganda šimrala ego, musí být mentálně dost chudák, řekl bych… nebo se dopouštím klasické chyby, totiž že podle sebe soudím jiné?

      1. Existuje prekonvenční morálka, konvenční a postkonvenční. Na sebe v individuálním vývoji člověka navazují. Ale stává se, že někdo zamrzne, třeba je celý život malé dítě, nenajde si partnera kvůli rodiči, apod. Stejně tak s typem myšlení.
       Ve dvaceti je většina lidí
       (ne všichni!) konvenční. To jsou ti zapálení komunisté, fašisté, tržní komsomolci, chvilkaři, lepší lidé. Vypadá to, že je jich více, než jich skutečně je, protože jsou nejhlasitější. V tom věku nepřemýšlejí, jen jdou s většinovým, ve svém okolí, davem. Dají se snadno manipulovat. Horovali za vznešeného knížete, teď za Kalouska nebo Fialu. Protože noviny a tv . Jsou uneseni, že „jel do Kyjeva“. Nechápou, že to nemělo smysl. Ještě nedomýšlí, svět považuji za statický a možnost, že ho svými činy mohou zničit, třeba neomezenou migrací nebo podporou fašismu, třeba jen doutnajícího, který může kdykoli vzplát v oheň, považují za absurdní. Protože svět, to je archetyp všemocného ochraňujícího rodiče a oni jsou děti. Kteří mohou rodiče provokovat a i mu ubližovat, ale on je vždy, před důsledky jejich chování, ochrání. Tito lidé volají po cizích základnách v jejich zemi, že je ochrání. Je to vztah jako k Rodiči. Nechápou, že žádná mocnost nemyslí na jejich dobro a obětuje je mrknutím oka, pokud to bude pro ně výhodné.

       Čím je člověk starší, tím více přibývá jedinců s myšlením postkonvenčním. Kteří zvažují pro i proti a chápou osobní odpovědnost za svět kolem sebe.
       Velice zjednodušeno!…

       Takže, co se týče Vás, Alefe, uvažujete tak, jak uvažujete, protože jste hotový člověk…

       Takže to o tom věku je dobrý postřeh. A, myslím, že s tím majetkem taky. Protože každý člověk má tendenci se cítit lepší. A ti s tím majetkem si důvod, proč se cítit lepší najdou. Z více možností se nabízí i ta, zmíněná výše.

       1. Jo, to máte pravdu. Dneska jsem úplně hotový člověk, poněvadž na mě od rána něco leze a zítra musím podat celodenní výkon.
        Ten mudrc Honza ze včerejška se taky nedostavil, jak sliboval: jeho škoda, byl jsem hotov prozradit mu, co je to fašismus. Propásl životní šanci.

        Zcela hotový člověk odchází na kutě. Diskutujte vlídně (i zítra!) a nesežerte se.

        Dobrou noc!

       2. A k tomu přesnému postřehu o konvenční morálce lidí zastydlých ve fázi puberťáka vědomě přispívá propaganda a sociální média, která využívají další vrozené vlastnosti lidské opice – totiž potřeby patřit do tlupy a sdílet s ní stejné hodnoty. A už léta to dělají mimořádně fikaně – ženou lidi do závislostí a do stáda tím, že v nich podporují falešný pocit svobody a nezávislosti – typickým příkladem jsou reklamy na cigarety nebo na různé návykové nápoje. V politice je využíván stejný princip – „každý po svobodě toužící člověk musí podporovat většinový názor a cenzuru všech názorů ostatních“.

      2. Prostě vám šimrá ego něco jiného.

       Já bych vám ho šimral naznačeným obdivem za to, že myslíte samostatně a nejdete s proudem.

       Nechal bych vás o to trochu bojovat, abyste si sám vyvodil, že jste chytřejší a přesvědčil mě.

       Kdybyste tu něco nehledal, tak sem nechodíte.

 10. Taky si přisadím.
  Takže – válka je neskutečný bordel, jaký si civil či mírový důstojník nedokáže představit, takže většina tvrzení Štěpána Kotrby může být pravdivá, ale přesto válka probíhá celkem úspěšně.
  Nesporně Rusové podcenili, nebo spíš si neuvědomili, že Ukrajinci budou normálně lidsky nasraní, že jim tam vběhli. Ostatně to, že jsme byli podobně nasraní v osmašedesátém, nemohou mnozí pochopit dodnes.
  Rusové pravděpodobně chtějí, aby území donbaských republik si osvobodili Donbasané převážně sami – podobně jednali v Sýrii. No a těm to nejde zdaleka tak dobře, jak bychom si přáli.
  No a na závěr: Putin taky dovede být pěkná potvora a umí vracet rány. Uprchlíci z Ukrajiny ničí hospodářství západní Evropy a Putin to má zadarmo. Z jeho hlediska čím víc uprchlíků, tím líp.

  1. Konečně tu někdo myslí.

   Čím víc uprchlíků u nás, tím líp pro něj.

   Čím víc rozstřílenejch paneláků na „naší“ Ukrajině, tím líp pro něj.

   Čím dýl trvá válka, tím lépe pro něj.

   Čím více sankcí, tím lépe pro něj.

 11. A interní ukrajinská mela už začíná. „Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v ranním pátečním projevu oznámil, že odvolal dva vysoké představitele ukrajinské tajné služby. Označil je za zrádce a varoval, že všichni zrádci v armádě budou potrestáni. […] Není ale jasné, čeho se měli dopustit, prezident pouze uvedl, že selhali při zajištění svobody a nezávislosti Ukrajiny.“
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/zradci-zelenskyj-odvolal-dva-generaly-ukrajinske-tajne-sluzby-40392438

  Není nad to si znepřátelit ty, na nichž ještě stojí zbytky jeho moci. Jinak i přes photoshopovou žehličku vypadá Zelenský tak nějak dost jetě.

  1. Mnó, že jetě? Hlpolt myslel že předčí Havla a ono…. nějak režižéři zapoměli, že se svět a lid se za tu dobu při
   jejich činech poučil… to je asi tak vše. Ale on i jako herec za moc nestál ostatně i jako vzor – stejně

  2. Zelensky uz pred par tydny vypadal silne pod vlivem. Mozna i neceho silnejsiho.
   A to se na ty projevy pripravuje a uricote ma i zapadni PR tym.

 12. „Zabíjení, znásilňování matek před očima dětí, rabování. Obhájkyně lidských práv popisují ruské zločiny“
  https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/obhajkyne-lidskych-prav-popsaly-ruske-valecne-zlociny-40392386

  Tak určitě. Obzvlášť pikantní je vyprávět o těchto zcela určitě reálných zvěrstvech, bo tohle zaručeně není žádná propaganda à la irácké inkubátory, před tím náckovským symbolem trojzubce, co je zároveň i dýkou. https://en.wikipedia.org/wiki/Organization_of_Ukrainian_Nationalists

 13. Válka je jen jiná forma politiky a politika, jek jistě podle Marxe víme, je nadstavbou nad ekonomikou. Kdo pozorně studoval Marx-Leninismus, musí být ihned v obraze.
  Jde o suroviny a z nich krasopisně a nadýchaně plynoucí zisky. Kdo nemá suroviny, jako by ani nebyl. Jde čistě jen a jen o to, kdo bude ekonomicky silný a tudíž povládne světu, nebo alespoň bude mít značnou váhu ve směrování událostí tohoto světa. Podle zuřivých reakcí západu, nastává změna, a zdá se že ne v západním světě k lepšímu.

  Dostaly se ke mně informace, že zde jsou ještě lidé, jež by byli schopni zajistit kontrakty na ruský plyn v cenách pro Maďarsko a Německo. Dokonce to navrhli vládě, naší vládě. Naše vláda nereagovala. Asi je ji milejší devastační ideologická čistota v souladu s USA, než ochrana vlastních občanů před pohromou.
  Již teď bychom mohli uzavírat sázky, kolik hypotekářů padne.

  To budou přímo lukulské exekuční hody.

  1. Předpokládám, že po oněch lidech sáhne některá distribuční společnost. Koupí levně, prodá draze.

  2. Kdyby jen hypotékáři. Každý kdo nebude stíhat platit účty (nebo jiné úvěry) a bydlí ve vlastním domě či bytě (většinou zděděné nějak v rodině) bude ohrožen. Poslední cenná věc co zůstala v rukou menších lidí jsou domy a byty ve kterých bydlí. Předělat vlastnické bydlení na investory a nájemníky (včetně baráčků na vesnici) je trend dnešní doby. Který souvisí s chudnutím většiny a bohatnutím úzké menšiny. Exekutoři to zprostředkují.

 14. Hmm,pečlivě pročetla, nejsem vojenský taktik a jen tak z babského zajímání ….
  Mohl by nám autor napsat, jak a zda proběhlo přesídlení příbuzných, eventuálně jak se jim tu líbí, a co povídají, nebo jak to vidí oni? Dík

 15. Zpráva od JP
  Přes Rusko se vydaly vojenské kolony, které zřejmě míří na Donbass. Část těchto kolon jede z Běloruska, část od ruského Brjaňsku. Velká uskupení projíždějí i přes ukrajinský Konotop.
  Zatím nelze s určitostí říci, zde jede technika na Donbass, anebo má provést jinou operaci.
  Pouze je možno usoudit, že Kyjev je nyní vyškrtnut ze seznamu nejbližších cílů.
  Dochází ke koncentraci techniky u města Barvěnkovo, kde se sbíhá 6 silničních tahů.
  Ze Slavjanska se evakuovaly všechny civilní osoby, které Kyjev uznal za nadále potřebné. Kramatorsk je připraven na pouliční boje.
  Gorlovka – probíhají boje o Novobachmutovku. Všechna známá ukrajinská palebná postavení jsou už dva dny ostřelována dělostřelectvem.
  JP znovu zmiňuje sestřel dvou vrtulníků u Mariupolu. Oproti předchozím pokusům nyní nechala ruská PVO vrtulníky přistát a naložit zájmové osoby z velení obrany Mariupolu. Ty pak byly následně sestřeleny při pokusu o odlet z Mariupolu.
  Velikost území, ovládaného obránci Mariupolu odhaduje na 10 %.
  Na Cherson útočí posádka VSU z Krivého Rogu. Síly VSU v Nikolajevu se prý snaží o přeformování jednotek (nahrazení biomasy čerstvou krví) a chystají se na další útok proti Chersonu.
  Moje poznámka k poslední zprávě – pokud je to pravda, je něco v armádě VSU dost špatně. Útočit by se snad mělo v součinnosti, nikoli jak koho napadne.

  1. Poučení z Mariupolu říká, že VSU velí Azov. Azov snad ještě dokáže řídit Kolomojský, doufám.
   Ale ty nekoordinované útoky spíš ukazují na to, že si každá oblast jede po svém a místní „gubernátor“ je i místním carem.

 16. Ted jsem dostal email od znameho Americana, normalni typ, dela ridice kamionu. Tak jsem si rekl, ze sem neco dam, abych dokreslil to „zapad je silnejsi, nez jsme si mysleli“:

  – Nejvic si mi stezoval, ze lidi kolem nej jsou uz dost nasrany, protoze musi platit za benzin o 12 usd vice za tyden.

  – O nejakem sedmiletem bombardovani Donbasu naprosto nema nikdo vubec paru.
  Rusko je samozrejme nejvetsi zlo.

  – Hlavni tematem porad zustava ekologie. Momentalne je to ve fazi, ze skalni zastance klimaticke zmeny nadhodi kolem do prostoru, ze je to cele hoax, aby se popiraci odhalili…
  A vsichni se divi, jak je vybec mozne, ze to jeste nekdo popira.

  Jedna se samozrejme o jednu osobni bublinu, Kdybych to nedostal do osobniho mailu od znameho, tak bych si snad myslel, ze je to nejaka hodne spatna ruska propaganda.

 17. Ještě si dovolím něco málo z reálií této války.
  Autor úplně vynechal z hodnocení jednu dosti podstatnou věc.
  Zhruba týden parkovala před Kyjevem kolona ruských aut dlouhá 70 km!!!!!!!
  Tohle by se prostě NEMOHLO STÁT, kdyby VSU fungovaly alespoň jakž takž.
  Z vojenského hlediska není nic jednoduššího, než napadnout a postupně zlikvidovat kolonu stojící techniky. Úplně postačí zapálit několik aut v čele a na konci. Zvládne to jedna četa maníků s adekvátní výzbrojí. Tedy jeden konec, jedna četa.

  Co je „fungování jakžtakž“.
  Mobilita útočné jednotky, tedy v dnešní době výsadkové prostředky – dva vrtulníky Mi-8 s doprovodem, v případě pozemního přesunu čtyři pět BTR, kterých mají Ukrové mraky.
  Anebo jeden bitevník SU-24.
  Dobrá – spustím na čtyři Bayraktary v tandemové spolupráci.

  Nic z toho se nekonalo. Ivan si udělal ze spojnice Kyjeva s Moskvou neplacené parkoviště a Vasil nebyl schopen vůbec ničeho.

  Takže se opřu o vysvětlení Martina Kollera, který si dovolil prohlásit, že VSU přežívají pouze pod lidskými štíty z civilistů, v případě Donbassu v opevnění, které budovali osm let. Načež ho v Rádiožurnálu vypnuli a omluvili se divákům, že museli poslouchat něco, co jim rádioví soudruzi rozhodně pustit nechtěli.

  A vytáhnu „nevěrohodné info“ od JP, že jsou některé úseky na liniích střetů, kterým zřejmě již došla munice do těžkých zbraní (Kyjev, Donbass).

  Takto opravdu nevypadá armáda, která je funkční.

  A ještě jedna perlička NA stránkách AK jsem našel video, jak příslušníci milicí DNR zasáhli kulometné hnízdo protivníka PTŘS, neboli protitankovou řízenou střelou.
  Kurnik šopa, proč PTŘS? To už nebylo na skladě nic dražšího? Proč tam neřachli obyč RPG-7, která stojí ZLOMEK ceny a navíc je k užití daleko jednodušší?
  Otázka č. 1
  Kdy dáte do pracek vojclovi něco, co je drahé a vojcl to de facto zničí, a navíc s nejistým výsledkem?
  Nu ano, když se vojcl potřebuje s takovým matrošem zacházet.
  Otázka č. 2
  Je normální, aby vojcl
  a) vyhazoval prachy oknem ven
  b) v přímém boji trénoval střelbu na PEVNÝ a STOJÍCÍ bunkr zbraní, která je primárně určena k eliminaci pohyblivého cíle (obrněné vozidlo)?
  Na druhou otázku hledejte odpověď sami.

  1. No, urcite pravdou bude, ze to zdaleka neprobiha podle planu. Ted na AK pisou tohle

   „Dva ukrajinští vojáci havárii přežili, byli zajati a vyslýcháni. Ukázalo se, že jeden z nich byl příslušníkem pluku Azov (v Rusku zakázaného) a druhý byl zkušený bojovník GUR (vojenské rozvědky). Podle jejich svědectví přistálo v přístavu Mariupol kolem páté hodiny ranní pět vrtulníků – čtyři transportní vrtulníky Mi-8 a jeden bitevní vrtulník Mi-24 – a dodávaly munici blokovaným ukrajinským jednotkám.

   Vrtulníky vyzvedly zraněné, vzlétly a zamířily zpět do Dněpropetrovska. Vrtulníky letěly k Mariupolu v extrémně malé výšce, v mrtvém úhlu naší protivzdušné obrany. Na zpáteční cestě však narazili na armádní jednotku DNR s MANPAD. Pomocí ukořistěných Stingerů sestřelili dva Mi-8. Jeden se okamžitě zřítil na zem z výšky 7 metrů. Druhý Mi-8 byl poškozen zásahem rakety a začal ustupovat směrem k moři, ale zřítil se 20 kilometrů od pobřeží. Nic bližšího o něm není známo. Ostatním třem vrtulníkům se podařilo uniknout.

   Na první palubě bylo 16 osob, z nichž dvě přežily. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že kromě zraněných vrtulníky evakuovaly také vyšší personál.“

   Tazke Rusove vedi a maji potvrzene, ze v Mariupolu jsou banderovske vojenske spicky, presto tam doleti 5 vrtulniku.
   Podle vlastnich tvrzeni jsou izolovani uz jenom v Azovstalu a mesto je ciste, Azovstal je obklicen.
   Presto vsech pet vrtulniku odleti.
   „Nahodou“ je vidi opolcenci, kteri si aspon vyzkousi ty americke raketky a 2 vrulniky sundaji, zbytek se vraci i s evakuovanymi banderovci domu…
   Vojak nejsem, ani specialista na radiolokaci, ale tohle je prece debakl.

   1. A nebo není. Otàzka totiž stojí, jestli má pro Rusko větší cenu ty špičky (a především západní poraděnky, kvůli nimž se nejspíš dnes otvírá humanitární koridor) chytit hned, nebo je nechat utéct do Kyjeva a nechat je tam rozpoutat debatu, proč se VSU, jdoucí od vítězství k vítězství, ani nepokusila je z Mariupolu dostat a regulérně je hodili přes palubu. Krize důvěry se tomu říká…a až se chlapci mezi sebou trochu povraždí, změknou…

   2. Debakl bude, si zachraneni Azovaci z Mariupolu rucne a strucne „vyrikaji“ sve problemy s kyjevskym Genstabem 😀

   3. Vim, ze je snaha ruska „zavahani“ zduvodnovat jako taktiku na vylakani ukrajincu z obydlenych oblasti, nebo nechat plachnou banderovske spicky do Kyjeva, protoze tam „napachaji daleko vic skody“…
    Pro me je to ale budto ukazka slendrianu, nebo zdaleka nemaji nad bojistem takovou kontrolu, jak se (na proruskych dezinformacnich webech) pise.

    „Podle zprávy gubernátora byl požár v ropném skladu v Belgorodu způsoben náletem dvou vrtulníků ukrajinské armády, které vstoupily na ruské území v malé výšce. Požáru byl přidělen stupeň závažnosti jedna.“

    Ty vrtulniky musely nekde pobliz byt, musi odnekud startovat. Nebo si taky Rusove nechali zamerne rozbombardovat sklad paliv u sebe doma?

    1. Nebo měli Ukrajinci prostě štěstí. Nikdy nelze pokrýt úplně vše, takže je vždy šance, že prohrávající strana zaznamená, možná i efektní, úspěch (vzpomínáte na bitvu u Lutzenu?). Otázka potom stojí, jaký vliv ten úspěch bude mít na výsledek války. Takže ano, ukrajinci nasadily dva Mi-24 aby vybombardovali sklad paliva. Zastaví to Rusy? Asi ne. Budou to moct opakovat? Vzhledem k tomu, že tím rozkryli svoje letiště, tak asi taky ne a pochybuju, že ty Mi-24 ještě existují. Výsledek na vedení války? Jedna „zvláštní zpráva z vůdcova hlavního stanu“, zvýšená podpora obyčejných rusů pro válku (bombardují NÁS) a to bude asi tak všechno…dtto ten zásah lodí v Berďansku…

    2. Re: Sakura

     Podle toho, co jsem přečetl tady, vraceli se směrem na Záporoží, Dněpropetrovsk. A linie dotyku určitě není stejná, jak znáte z ruských filmů o Stalingradu. Obě strany se snaží schovávat se před drony v civilní zástavbě. Tudíž posádky jsou ve městech a hlídky jsou na křižovatkách. Určitě nebyl velký problém pomocí malého dronu vytipovat trasu bez osídlení až k samotnému Mariupolu.
     Vrtulníkem je to hodina cestya dejme tomu, že půlhodina od prvního možného očního kontaktu a pokusu o identifikaci. Při výšce letu cca 7 m jsou radary k ničemu a Ukři určo ovládají techniku identifikace ruských vrtulníků, takže nemají problém obranu zmást alespoň na chvíli.
     Nezapomeňte, že Rusové stále užívají tutéž techniku (i když o nasazení ruských Mi-24 jsem nečetl nic)

     1. Myslím, že Ukrajinci přišli s novou taktikou použití vrtulníků a vycházela jim. Označení míst pro přistání vrtulníku se na fotkách objevily před 5-6 dny. Odpovídal by tomu i nárůst zničených UAV v posledních dnech (za den 15 UAV, z toho 1 Bayraktar).
      Tím, že tu taktiku Ukrajinci použili pro pokus o zničení ropného skladu u Belgorodu, ji prozradili. Hned následující dny byly hlášeny pokusy o proniknutí vrtulníků do Mariupolu.

     2. Re: Targus
      Nezapomínejme, že současné vojenské špičky UA i RF studovaly společně na stejných vojenských školách u stejných učitelů v Sovětském svazu.
      Co umí a znají jedni, umí a znají i ti druzí.

    3. Neco malo citace z Telegramu:
     Něco o vrtulnících

     Kdysi dávno, když jsem měl na hlavě číro a na rukou první tetování, jsem pracoval jako letecký mechanik v letovém zkušebním komplexu Kamov a studoval na katedře vrtulníkové techniky na MAI v Rosvertolu. Proto mě teď bolí, když čtu o tom, „jak špatně fungovala naše protivzdušná obrana, jací jsou to všichni kreténi“.

     Pánové. Vrtulník (jakýkoli) je ideálním strojem pro sabotáže a útoky na pohraniční infrastrukturu, pro evakuaci z týlu nepřítele atd.

     Létá v extrémně malých výškách a zaručeně se dostane „pod radar“ systémů protivzdušné obrany. V režimu rádiového ticha jej lze zjistit pouze audiovizuálními prostředky, a to metodou „co to sakra cvrliká“.

     V režimu dělostřeleckého souboje a ohniskové fronty, zejména v noci, je velmi snadné projít první obrannou linií. A pak začíná kouzlo.

     Faktem je, že i když přenosné systémy protivzdušné obrany nebo mobilní systémy SAM druhé a dalších linií zaznamenají vrtulník někde daleko, nemohou ho hned sestřelit. Najednou by to mohli být „naši“ se zabitým „přítelem nebo nepřítelem“, nebo by to najednou mohli být nějací hoši z GRU, kteří letí z mise, nikdo by nechtěl sestřelit jednoho z vlastních, a navíc letí daleko a na nikoho neútočí. Je třeba jednoznačně určit příslušnost a v ideálním případě kontaktovat velení a upřesnit.

     Zatímco tento proces probíhá, nepřátelské mašiny jsou již mimo dohled. Pak přichází válečný chaos, nesoudržnost jednotek v různých částech fronty atd.

     V nejlepším případě bude vrtulník sestřelen při přiblížení nebo na zpáteční cestě.

     Jak tento problém vyřešit? Měli byste rozmístit MANPADy a různé systémy protivzdušné obrany do tří ešelonů po 500-1000 metrech, zorganizovat dokonalou součinnost mezi jednotkami na celé frontové linii a nařídit sestřelení všeho nepotřebného. Stručně řečeno – extrémně nereálné i pro tu nejdisciplinovanější a nejmasovější armádu.

     Stalo se to v Afghánistánu a na Kavkaze. Stalo se to v roce 2014 na Ukrajině při evakuaci Janukovyče. Stalo se to na Krymu, stalo se to v Gostomelu. Bohužel se totéž stalo v Mariupolu a stalo se to i v Belgorodu.

     Co tedy dělat? Zintenzivněte raketové a letecké údery na veškerou vojenskou i dopravní infrastrukturu nepřítele. Snažte se zničit vše, co na zemi jen vzdáleně připomíná dopravní vrtulník, a to i hluboko za nepřátelskými liniemi. Nešetřete nepřítele. Pochopte, že nebojujeme proti bandě teroristických povstalců, ale proti plnohodnotné armádě, i když ztratila většinu svého potenciálu. Kritizovat činnost armády a politiků za příčinou, a to z dobrého důvodu.

     Co nedělat? Kvílet „vše je ztraceno“ a předpokládat, že naše armáda je zcela neschopná. Panika. Chovat se hystericky.

     1. Re: Homér

      S naprostou většinou souhlas.
      Nesouhlasy jen velmi nepodstatné, spíše rozpory v použitých výrazech, blablabla.
      Jinak velmi výstižný popis.

  2. Ještě k té koloně. Pentagon předpokládá, že kolona(odhadují délku na 64km) se nedostala na místo určení(přední linie na západ od Kyjeva), protože narazila na stržené mosty(nic takového se o mostech v této oblasti neobjevilo) a snesly se na ní útoky malých uskupení VSU(diverzně-průzkumné skupiny). Pentagon tvrdí, že nic neví, o osudu kolony.
   To ji ztratili nebo se kolona kolona vypařila?
   https://t.me/rybar/30160

   1. Když se o ní mluvilo naposledy, tak se (po týdnu srandiček jak nemají PHM) rozptýlili do nástupních prostorů proti Kyjevu. Do té doby na sebe úspěšně vázali značnou část ukrajinského letectva, které zde, neméně úspěšně, vykrvácelo.

   2. Re: Králík

    Každý útvar od pluku nahoru měl ženijní službu. A v ženijních službách jsou i pontonové roty. Zejména, pokud je nutné počítat s překonáním vodního toku.
    Btw. pontonové mosty jsem někde na AK ve videích viděl, takže Ivani je ještě nepropili.
    Asi to bude tak, jak pravili soudruzi na ČT-1, že Ivanům došla nafta a konzervičky.

    1. Re: Targus

     To by potom ale nesedělo na to, jak se UK (a „dle britské a americké tajné služby“) k té koloně nepodařilo dostat ani jediný zásobovací konvoj 🙂

     1. Re: Scimitar
      Ano, nesedělo.
      Na vojenských cvičeních jela uvnitř kolony auta, která vezla PHM, a to jak v cisternách, tak v kanystrech, takže nafta nám prostě dojít nemohla. A totéž platilo v případě odloučení od jednotky, resp. kuchyně. Nejdřív se šlo fasovat žrádlo a PHM, pak se řešily ostatní věci.

      Ještě jinak. Z logiky věci si žádný velitel nedovolí dát pokyn k odjezdu autům, která nemají plné nádrže. Zejména, pokud mají vjet na nepřátelské území, chcete-li do operační zóny.
      Většina techniky má nádrže umožňující bez tankování ujet cca 500 km v silničním režimu.
      A soudruzi nám chtěli tvrdit, že Rusům došla nafta po ujetí 300 km?
      Ale no tak…

      1. Re: Targus

       Tohle je samozřejmě jasné, nicméně pointa je trochu někde jinde. Ať už PHM měli nebo neměli (a ano, i s výše uvedeným si dovedu představit, že jim PHM mohly dojít – přece jen na to, aby tanky a technika fungovaly, musí mít kvůli hydraulice a napájení spuštěné motory a ty palivo spotřebovávají i na volnoběh, dtto všechny centrály apod), Ukrajinci si z toho udělali pěremogu a pod jejím vlivem likvidovali lidi i techniku při pokusech na tu zabukařenou kolonu útočit (bylo krásné video 3 Su-25 co se o to pokusily – nepřežila ani jedna, posádky dtto). Ano, jistých úspěchů dosáhly UAV, ale to si rusové brzy vyřešili přisunutím PVO krátkého dosahu, takže řady UAV silně prořídly a postupně přestaly prudit. V mezičase byla kolona evidentně pravidelně zásobována (jak jinak by se tam dostala ta PVO) a Ukrajinci ztratili dost lidí, při pokusech ty kolony napadnout (z kraje války se objevila řada videí, jak easy je takový konvoj přepadnout, následně několik zpráv o úspěšných přepadech a potom hrobové ticho – kdo si vsadí, že ty videa vypustili sami rusové a jak dopadli nadšenci, co se pustili do přepadů?). Takže z hlediska rusů win-win i když je to stálo pár kusů techniky a trochu PR mrzení.

       1. Re: Scimitar
        Hydraliucké systémy na vozidlech měly jednak elektromotory, aby mohly po omezenou dobu jet na baterie, jednak nejméně některé z nich měly zachovánu možnost i ručního pohonu.
        Ale je fakt, že nevím, jak doba pokročila.

        Centrály se určo NESTARTUJÍ v koloně. Startují se v okamžiku použití, přičemž jedna centrála obsluhuje několik rozvinutých stanovišť, což na silnici moc nejde.

        Od toho, aby PHM nedošly, byla v kolonách zaplachtovaná auta, nacpána stojany s dvacetilitrovými kanystry. Vojcl přišel s kanďákem, za jeden prázdný dostal jeden plný a odešel nakrmit svou hajtru. Vojcl na korbě si odepsal ze složky jeho jméno a poznávací značku auta či centrály. Rychlost takového tankování – jeden kanystr – cca 10 sekund.

      2. Co koluje v pro-ukrajinských bublinách u nás.
       Nafta došla, protože nevypínají motory neboť v tom mrazu by jim už nenastartovaly.
       Nafta došla, protože si s ní vojáci topí/ohřívají neb je jim zima.
       Nafta došla, protože ji vojáci cestou prodávají.
       Nafta došla, protože jsou to mantáci a neumí si spotřebu vypočítat.
       Jen u toho prvního tvrzení zkušební dotaz, zda by si třeba na googlemaps nemohli ověřit, kolik že stupňů Celsia je v daném místě, vyvolal nesouhlasný křik. Další mé dotazy byly překřičeny.

       Videí přesunujících se ruských kolon je spousta a cisteren je v nich k vidění také dost.

       1. Re: Králík 62

        Naštěstí vás překřičeli, bo jste hloupej a vypelichanej králík s blbými nápady. Úplně ganc.
        No jen si předtavte, že by se ty vaše blbé nápady OPRAVDU realizovaly.
        Takhle vás překřičeli a mají do zítřka, kdy vyjde další článek, klídeček. Blbého králíka uřvali a můžou si objednat pizzu, anebo kebab. A u toho můžou čumět na Ulici.

  3. Jo, tu trefu Maljutkou (tipoval bych, že to byla ona) jsem taky viděl – dost dobrý. Jednou jsme je stříleli na Bohuslavi (střelnice mezi Borem a Rozvadovem) jako ukázku pro nějaký papaláše. Střelci operátoři BVP to tam týden trénovali na trenažéru od rána do noci. Vlastní střelba pak dopadla celkem dobře, ale fakt to není jednoduchý se s tím trefit. Navádí se to takovým joystickem podle světla z toho „plamene“, neustále se to musí korigovat – prostě se to řídí po celou dobu letu, komunikuje to normálně po drátech, které si to táhne za sebou – směr řídí takové výkyvné trysky – proto se to při letu tak mrská ze strany na stranu. Ti střelci byli borci.

  4. Kolona mohla bejt na nalakani nepritele, aby si picnul. Asi nebyla bez patricny ale skryty obrany i te shury.
   Pouzivani javelinu ,stings, granatometu a dalsich zbrani ,ze skladu zapadni pomoci objevenych v hojnosti, je zdarma.

 18. Tak ucrite to nejde na 100% podle planu, ale to asi nejde nikdy.
  Hromadny kolaps ukrajinske armady se nekonal, hlavne proto, ze na vychode byly soustredene jednotky z Halice, takzvani echtovni banderovci.
  Proc tam byli a jestli se uzuz chystali napadnout Donbas se uz nedozvime.
  Pak taky to nepridavani se elit na ruskou stranu hned po „osvobozeni“ je urcite hlavni problem, a asi za tim bude vic veci. Faktem ale je, ze asi Rusove pocitali s pratelskym zazemim, protoze tam prece zijou Rusove…

  1/ v 2014 by tam meli obrovskou podporu, ale Rusko je hodilo napospas Kyjevu. To urcite vygenerovalo znacne zklamani. Nejaci prorusti odesli (do Ruska), nejaci uz jsou starsi a tudiz moc chytri aby ted chodili nekam cinkat klicema…

  2/ banderovci tam bacovali 8 let, u nas byl protektorat 6 let…
  a jak si Gestapo stezovalo, ze ten napor udavacu nezvladaji. Tam taky budou zalezli udavaci vsude, a jakmile nekdo rekne, ze by mohli docela dobre fungovat pod ruskou spravou, tak to odnese jeho rodina. To ze o tom neinformuje CT nebo seznam je prece normalni „informacni“ politika v „demokracii“

  3/ pak taky nevime, jak fungovala na Ukrajine vnitrni migrace. Hodne lidi odeslo do Ruska, a nechali za sebou majetky. To mohlo byt stejne lakave jako ceske pohranici po valce pro jiste existence, ktere toho nemaji co ztratit. Tech se normalni usedlici urcite boji, protoze ti naopak maji hodne co ztratit.
  Ta denacifikace mozna znamena, ze prave tihle odejdou zpet do Lvova, nebo jeste lepe do EU.

  Ja jsem nikdy nebyl velky fanda hura povstani civilistu proti vojakum. Ale treba v breznu nebo dubnu 1945 bylo i poslednimu joudovi, ne to maji Nemci spocitano. Presto protektoratni sprava a prumysl fungovaly normalne a pracovaly pro Risi, jako by se nechumelilo. Prazske povstani zacalo 5. kvetna, ale Berlin byl dobyt uz 2. kvetna.
  V 2014 hodil Putin Charkov, Odesu, Mariupol do naruce Kyjevu, i kdyz dobre vedel, co je ceka. (a jakou tam melo tenkrat Rusko podporu) Banderovci se s tim totiz nijak netajili. Osobne si myslim, ze pred temi 8 lety by Cina podporila sankce, a to by Rusko neustalo. Dneska Cianan vi, co se na nej chysta, takze tu mame koalici kolonii, ktere maji pracovat na americkem snu dalsich 100 let, a nelibi se jim to.
  Takze i kdyz je v tech osvobozenych mestech vetsina Rusu, tak jim zkusenosti veli, pockat si, jak se veci vyvinou, a do zadnych hura akci se nevrhat.

  1. Re: Sakura – Třešňák

   K druhému odstavečku.
   Jeden, dva dny po začátku invaze byl Zelenskij tak zblblej, že na tiskovce prozradil, že se UA sice chystala na obsazení Donbassu, ale že ještě nezačali a Ivan se do nich pustil.
   Myslím, že když to budete hledat, už to nenajdete.

   Ale dovolím si připomenout, že pár dnů před útokem Ivani odváželi z Donbassu civilisty, protože dělostřelecká příprava z ukrácké strany v podstatě započala.

  2. K prvnímu odstavci.
   V průběhu těch 5 týdnů vyplulo na povrch:
   – jednotlivé části Azova/Ajdaru/Pravého sektoru a podobných ( dál už jen „azovci“) byly začleněny do armády (zatím to u mne budí dojem, že tam fungovali jako politruci)
   – pár ukrajinských vojáků vypovídalo, jak bylo těžké se vzdát; že „azovci“ zastřelili každého, koho z úmyslu vzdát se podezřívali
   – párkrát „azovci“ postříleli i místní velení VSU, které se rozhodlo složit zbraně
   – objevily se výpovědi zajatců, že „azovci“ stojí za linií VSU a podporují hrdinný boj ukrajinské armády střelbou z druhé strany (zagradoddíly)
   – ve správě vyšších územních celků jsou na úrovni n-1, n-2 bývalí „azovci“
   Myslím, že to, co je popsané výše, ruská rozvědka věděla, ale jednotliví lidé na základě vlastních zkušeností podcenili vliv politruků-„azovců“. Stačí si připomenout PŠM v armádě ČSSR a jejich vliv.

   1. Re: Králík62

    Tak v době mého válčení to měli s námi politruci hodně těžké, jenže to byla polovina osmdesátek.

    A jedna věc je krofající mamlas bez významnějších pravomocí za prdelí a druhá věc je vymytý bezmozek s naládovaným automatem, který čeká na sebemenší chybu či zaváhání. O tom žádná.
    Kardinální otázkou pak je, jak takového maníka vystopovat, pokud není rozlišen distinkcemi, a jak se ho zbavit bez vlastní úhony.

  3. Jak je to povoleny tak hura na Cechy , gestapo si stezovalo…jakse takovym hodi a maji radi verit nacistum gestapa ve vsem..Kde se vsichni tyhle berou..
   Zveda se zaludek z tech podvrataku, vzdy ve strehu , aby zautocili ,kdy se jeden otoci..
   A pouzivaji nizkych lzi ,ubohe spiny , zakernych jedovatych pomluv atd. to mluvi o nich samych..
   Praha , napr. byla plna sudetskych germanu , kteri umeli cesky.
   Kdyz si tohle prectou zitra prijdou s dalsi spinou..Nemohou jinak..
   Neco znalosti o nasem odboji se zapre.
   Rodni bratri azovskych ukru a nic jineho,spojeni a nakazeni spolecnou vzteklinou nenavisti..

 19. dovolim si opat s a.a. nesuhlasit.
  nieco malo tu uz napisal Targus, ze rus to flaka s nasadenim zivej sily – expedicny zbor proti UA army … a aj co sa tyka nasadenia kobercov ci inych ulahcujucich zbranovych systemov a sposobov.

  Vsetci tu riesia vojensku silu, ale kedze sa vravi, ze doma nie je nik prorokom, ani Vovka nemohol vediet ako sa k vyprave expedicie postavi domace publikum. Bo placuce matky nad mrtvymi synmi vedia pohnut medialnym obrazom kadekoho. Sice vymysleli dobry narativ, ale mat dobry slogan je jedno a co na to ludia je druhe.
  Prvy tyzden sa cakalo co na to domaca sfera. Preto opatrny postup, pac keby sa muselo vycuvat, tie reparacie by neboli az tak velke.
  Preto aj po vzdani sa pustali UA army dodom, aby sa o par dni s nimi opat stretli v boji.
  Ze sa UA army rozhodla bojovat sa nakoniec asi ukaze tiez omylom, sposobenym zlymi informaciami – teda presvedcenim, ze ten expedicny zbor vyprasia raz dva.
  Nie celkom sa mi zda, ze by zrovna Cernobyl pustali, bo vybijat uz poskodenu jadrofku z ruk mantakov je dost riziko.

  Stale viac sa divim nemcom. Dlho ratali, rozmyslali, co a ako a nakoniec urobili so seba kokotov. A ich idiocia rastie kazdym tyzdnom. To ako vazne idu vo velkom dodavat zbrane do UA? Proti rusom?
  Uz vidim titulky v ruskych masmediach – ruski vojakci nad znicenym nemeckym nejakym tankom ci BVP… pripomienka VVV z r. 1943….

  Ukazuje sa, ze praca rusov na fronte je nepredskazujema. Jasne je len jedno, ze vycistene uzemie bude ozaj vycistene.

  Ukazuje sa, ze spolu s UA sa rozluskne aj dolar.

  Ukazuje sa, ze EU je privesok USA a nemci su len piercingom na ftakovi stryka Sama.

  Ukazuje sa, ze propagandu vedia rusi rovnako dobre ako my. Len ta nasa ma viac trhlin.

  Ukazuje sa, ze sa rusom podarilo dokonale odizolovat vlastny genstab od zvedov. Asi studovali ako to robi Kim od Kimovcov. Frantici uz kvoli tomu rubu hlavy u svojich zvedov, pac prd vedeli a zjavne stale prd vedia.

  A ukazuje sa ze o taktike vedia prd aj Strelkovci aj Podoljakovci aj Kadyrovci, a Mariupol je toho vzacnym prikladom. Prd vieme, preco je ponechane letisko aj s vrtulnikmi v Dnepropetrovsku. Prd vieme preco sa rus solicha v Mariupole v oceliarnach. Miestami mi to pride ako ked zlobivy chlapec utrhne muche kridlo a chvilu sa diva ako sa mucha snazi a nadskakuje a bzuci a az potom ju dorazi. Rus to robi obdobne. Pozera na tie hrdinske a zufale snahy o evakuaciu. Prd vieme preco.

  Ale vieme, ze ked rus chce, tak z rozsiahleho tankoveho ucilista v Charkove – plneho ludi aj techniky urobi spalenu zem v priebehu par minut. Tam muselo byt peklo na zemi. Cize rusi vedia ked chcu.

  Nech sa na to pozeram z ktorejkolvek strany – nevyzera to, zeby sa rus sekol. Skutocne to robia inak.

  1. K tomu Mariupolu:

   „Náš zdroj z Kremlu nám sdělil, že Rusové dostali za úkol pomalu dobýt Mariupol.
   Důvodem zpomalení je ukázat Azovu, že nedojde k žádnému protiútoku. Jedná se o chytrý taktický tah. Každý den Azov požádá o ofenzívu, každý den generální štáb odmítne a dostane negativní zpětnou vazbu.
   Samozřejmě, že náš generální štáb bude obranu Mariupolu označovat za slabost Rusů, ale zároveň se dočká kritiky, že bylo dost času, ale nic se neudělalo pro záchranu Azova a pro odblokování města a osvobození velkého vojenského uskupení ukrajinských ozbrojených sil.“

   Takze hra na nervy a podlamovani moralky nepritele ….

   1. Sorry Homer, ale tvoj zdroj z Kremlu bude na urovni mojej, Sakurovej, Targusovej a Apostolovej.

    t,j, vie uplne prd. Pac pri pomalom dobyjani stratia kopec vlastnej zivej sily. To musi mat iny dovod ako zosmiesnit GS UA Army

    Uz vidim Podoljaka, ako nadskakuje a vykrikuje ako je to mozne, ze je taky bordel v PVO a ze ked to maju ludia na mobiloch, ako to je mozne kurva, ze to nema PVO na svojich obrazovkach…. a neftebaza v Belgorode v prdeli

    Z Charkova do Belgorodu je to 80km a pocko tam mali krasne.

    Moj skromny nazor je , ze lakaju UA k sebe.

    1. @lakaju UA k sebe.@
     presne ako to robili americania pocas druhej vojny v Iraku (nechceli dopadnut ako rusi v Cecensku)
     a ked ich nakoniec vylakali von tak potom to bola uz len cista likvidacia
     .
     ale aj na dobyvanie miest s civilistami existuju postupy (aj rusi aj americania) ako nam bolo ukazane v Syrii a v Iraku pri likvidacii ISILu

 20. Neco poznamek na okraj situace..
  Bez naroku na uplnost a presnost ,je treba se aspon zamyslet pri srovnavani ,Ukrajina neni hornatej stat a proto asi neni uplne na miste srovnavat ,/s populaci jako ma / a s nedobytnym Afganistanem.
  Ale ja vim ,ze psat a myslet zaroven a dbat, aby to bylo k precteni ,vyjadrit se srozumitelne a co nejpresneji a nejvystizneji a mit nejake prameny ktere se oprit, aby vety meli spad a nezadrhavali je drina a velka ..Sama o sobe..Kdyz chybicka se vzdycky vloudi…
  Pomer sil je 3 : 1 . 600 tisic ukru je hodne.
  Rusove v mensine ,zrejme klickuji z mista na misto , nekde zautoci a hura jinam ,aby zmirnili prevahu,presilu..Odrazili utoky ..Aby zaridili koncentraci sil,kde je treba.
  O nadseni fanfaronu jsem jeste neslysel..
  Nevalci se posledni valka, to je oblibene klise , rusove jsou v Syrii uz 6 let..
  V mestech se ted utoci na horni patra budov ,kde jsou vojaci a na spodnich jsou civiliste.
  /Jak se vyhnout utokum na populaci ,v bitve se zavilym nepritelem/ asi jeste nikdo nevyresil a zrejme nevyresi tak hned.
  Finska valka byla v zime, kdy bazina zamrzne a v lesich..? Vhodnych na prepadeni z ukrytu.
  V Cecne se to odehralo zrejme jinak.
  Ztraty mohou byt snajpery ukrytymi v zadech postupujicich rusu..
  Nejsou lidi na vsechno /3 : 1/ ,tedy vojaci.
  Pisou a ukazovali tanky,vrtulniky a letadla po utoku javelinu, stingrays a granatometu a ze nejsou tak efektivni jak se myslelo..
  Napr. Su-24 po zasahu porad lital ,zautocil a vratil se zpet v poradku.
  Podpora neni tak masova ,utika se od 2014 a houfne. Mlade rocniky z ucasti ve valce.
  Zapad se nejevi tak silny ,od uchopeni moci amerikou /puvodne jen evropsky bylo NATO/, kdyz vrchni velitel je viditelne nepritomen casto duchem a slovem , poskytuje nerozhodnosti prinucenou jednotu a zrejme je ve funkci ,ze se na nej lecos vi ,aby poslouchal na slovo,jinak. /Valci se hlavne v mediich/.
  Chce Putina mrtvyho , stejne jako Gaddafi a Saddam,ktery kolisali od dolaru..
  Podobne jako gigant EU ani NATO se neda zvladnout. Moc uradu a vrchnosti a malo mezku. Spolu s medii, kazdy den tvrdi neco jineho a mimo to uporne lzou sami sobe..
  V neposledni rade je pritomna ideologie a agitace ,ktera nema v zadny armade co delat.
  Posledni bitva bude na rubl ,kdyz dolar se tiskne ,od 1972,podobne, jako kdyz pujcite diteti razitko a tiskarnicku..
  Po odmitnuti plynu,francouz tvrdi, ze vypukne nestesti a muze se v dusledku volit proti srsti mocnych..Kteri zatim maji pozice ve vladach obklicene , kteri arogantne nedbaji o sve volice/obcany, zeny a deti ani trochu. /Dalsi bitva?/.
  V 2014 zaspali rusove vyvoj a nebo se nedalo nic delat. V unoru asi zasahli vcas.Kdyz.
  Ukoly ,taktika a strategie se zrejme delaji na pochodu ,uspechane , kdyz tesne predbehli rusove invasi, utok ukru na Donbas a Lugansk. Asi nebyl cas ..
  Ale neco takoveho mohli uz delsi dobu predvidat a pripravit se ?.
  Ukrajina byla a je prevyzbrojena zakladna zapadu.
  Putin jako vrchni velitel ukazal ,ze se neboji zodpovednosti a ponese i pripadne neuspechy. Tem se nikdy nikdo nevyhne . Mohl to hodit na jine..
  Neni vyloucene ,ze na udobreni Ciny ,ta dostane Tajwan na taliri , jak je zvykem a tradici.
  Era informacniho veku je chuda na informace. To je videt..Rusove nemusi vzdy mluvit pravdu, jak jsme byli zvykli..
  Taky era zalezitosti donedavna nepredstavitelnych…Asi budou nejakej cas ,bohuzel pokracovat..

 21. K možné diskuzi nám chybějí čísla.
  Dejme tomu ta o ruských ztrátách. Víme o nich kulové s přehazovačkou. Pokud máte někdo nějaká čísla, sem s nimi. Ale nikoli ta z ukráckého genštábu. Ty fakt neberu vážně.

  Ke ztrátám – obecně platí vztah – na jednu biomasu (biomasa je vytuhlý vojcl) připadají tři až čtyři ranění. V tom případě Ivani buď své raněné dobíjejí na fleku, anebo jednoduše žádní nejsou. Podle Vasila by měli mít cca 50 000 zraněných. Tohle nikdo nikam neschová a nezamaskuje! Sanitky by musely látat jak splašené a bylo by potřeba tuny krve.

  Že se Ivani přepočítali s (ne)přijetím na Ukraruině, je jasné ze svodek. Osm, až pětadvacet let masáže a pohádek o hodném strýčku Banderovi udělalo své. Že jsou Ukráci ujetí s nacionalizmem, až nacizmem, jsem zjistil už v polovině devadesátek.

  Podle mne Ivani pořád ještě namísto války provozují ostré střelby na cvičebním polygonu jménem Ukrajina.

  1/ mají ve hře asi poloviční počet jatečných kusů, než Ukři.

  2/ pořád absentují zbraně, které už byly nasazeny ve druhé válce s Čečnou. Ano, myslím MIMO JINÉ na provozně levné RPG s termobarickou hlavicí – RPA Šmel-M. V případě nasazení této zbraně by už dávno žádný ozbrojený odpor v Mariupolu neexistoval. Porovnejte si velikost dobývaných čečenských měst, počty kusů a délku dobývání!!!
  A to vůbec tu nebudu rozebírat faktické NEnasazení Buratina.
  3/ Možná jste si toho nevšimli, ale hezky tiše zmizely Bayraktary (140 ks?). Ještě před invazí se tvrdilo, že Ivan nemá šanci – lehce propočítáno, že v Sýrii, či ve které řiti (řiť je spisovná, Halefe) jedno turecké éro vyřídilo před vlastním sestřelem tak tři, čtyři kusy PVO ruské výroby, kterážto souprava stojí diametrálně více, než turecké éro!
  4/ Ivani ještě pořád nezlikvidovali provoz na některých letištích!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To není opomenutí, či náhoda. Tohle se jednoduše ve válkách nemůže stát!!!

  No, na dobré ráno to stačí 1…

  1. Souhlas.

   Vtip je ovšem v tom, že Rusové, aspoň oni to tak vidí, jdou osvobozovat. Žádné plošné dvaapůl měsíční bombardování, jako USA v Jugoslávii. Zlikvidovat v prvním gardu ne jen radary a letiště, ale vyřadit elektrárny, vodárny, zlikvidovat průmyslové podniky, mosty, silnice, železnice, sdělovadla a státní budovy. Cílit na civilisty. Bombardovat do „doby kamenné“. A ani pak si USA netroufly na pozemní operaci. V Kosovu měli zástupnou armádu z Albánců a profesionálních muslimů z celého světa, kteří za služby USA směli etnicky vyčistit oblast. Do zbytku Srbska si USA netroufly ani po bombardování, přestože diktát z Rambouliet předpokládal bezpodmínečnou kapitulaci předem a okupaci celé země vojsky USA.
   Tomu odpovídá poměr ztrát civilisté X vojáci. Stále fungující elektrická síť, komunikace, a tak dále. Ve všech válkách, co vedly USA, řekněme od druhé světové, to schytali civilisté nepoměrně více. Na UA to schytávají více vojáci, všimli si toho i analytici z USA. Je to zřejmě i proto, že se po válce očekává nějaká míra spolupráce. Snad dokonce vznik Nového Ruska na jihu a východě.

   Možná i z tohoto důvodu nebyly použity termobarické zbraně. Třeba v Mariupolu nebo jinde na Donbase. Pokud ozbrojenci drží civilisty…

   Viděl jsem videa, že lidi v Charkově najednou mluví rusky a pouští si hubu na špacír. Nikdo je za to nesankcionuje. V Oděsse dokonce mají být partyzáni a čekat, až se Rusové přiblíží. Ovšem, kolik jich je, není jisté. Asi moc ne.

   Co se týče místních povstání, jsou prakticky nemožná. A to: za ty roky, kdy působí vedle sebe paralelně státní správa a dobrovolná fašistická uskupení ( mohou jít někoho vyhodit z práce, unést, zmlátit, zabít, včetně poslanců nebo státních úředníků a policie to nevyšetřuje) je země totálně profízlovaná. Vzpomeňme na vraždy novinářů a politiků, kdy se veřejně sdělovaly jejich adresy, minulé roky
   Pokud odplata nestihne „původce“, tak jeho rodinu. Za druhé, UA armáda, je dnes něco jiného, než v roce 14. Porošenko, snažící se zemi na východě dobýt násilím, stát rozsáhle militarizoval. Přes klesající ekonomiku země, v Evropě na posledním místě, stále proudily úvěry z USA a EU, z nichž prý polovina byla věnována na nákup zbraní ( prý na dlouhodobé úvěry, takže šašci, posílající tam zbraně zadarmo, jsou jen Fialočeši a možná Slováci). V zemi měly USA a GB své základny (byly vyklizeny před útokem nebo těsně po něm) a působily tam tisíce západních poradců a instruktorů. (Je jasné, že UA se měla stát jakýmsi antiruskem, nástupním územím a proto byla urovnat banderovská fašistická ideologie nejen tolerována, ale přímo využívána, jako bojovná, nesmiřitelná a ofenzivní. Stejně, jako svého času v Afghu radikální islám. Uplynulé roky stačilo, aby USA odmítly financovat ztrátový stát, pokud budou tolerováni nácci a vláda by s tím musela něco dělat. Nestalo se tak.) Kdo si vzpomene, jak s velkou propagací, aby naštvali Rusko, tam země NATO navážely zbraně, což se za poslední 2 roky, ještě zintenzivnilo? V těchto podmínkách je ozbrojené povstání, které by se udrželo řádově týdny, bez pomoci zvenčí, nemožné. V profízlované zemi a s více než stotisícovou invazní armádou s těžkými zbraněmi na místě, chystající se dobýt LLR a DLR násilím. Kdy odplata, od „karatelských“ uskupení, bude strašná. Žádný ohled na civilisty, by nebyl. Jak dopadl Slavjansk a Kramatorsk, kde povstání začalo? Odplata byla strašlivá. Prostě, v Mariupolu nebo Charkově v současnosti, žádné povstání být nemohlo. Po roce 14 ano, bylo, charkovský starosta jel do Ruska za Putinem a nabízel, že se připojí k Rusku, ale nebyl tehdy vyslyšen. Poté odbojáři blepili plakáty, kladli bomby a snad odkráglovali pár Ukrů, ale bez podstatné pomocí zvenčí, to tehdy vyšumělo. Jak to dopadlo v Oděsse, víme. A tam šlo jen o podpisové archy na samosprávu.
   A co je nejdůležitější! Oblasti nebo města na dnešní východní nebo jižní UA, neví, kde nakonec skončí, jestli půjdou do Ruska, na UA, nebo aspoň formální, samostatnost. V Charkově museli povstání odpískat. V Oděsse, daleko od ruských hranic, nemělo smysl ani po upálení padesáti lidí. Pokud by bylo jasno, že se města a oblasti, po kampani na UA už nevrátí, věc by zase vypadala jinak. Myslí někdo, že třeba povstání v Praze by vypuklo, pokud by nebylo jasné, že město v Německu nezůstane? A zároveň se neblížila sovětská armáda?

   Obležení Nikolajeva bylo zrušeno. A zdá se, že ruská armáda tam poněkud ustoupila ze západu a severu, kde se mělo pokračovat na Krivoj Roh. A předtím i od Sum a částečně Charkova. Teď se ofiko píše, že část sil byla převelena na východ i od Kyjeva. Prvořadé je, vyřídit Ukry na Donbase, kde jsou dobře opevněni. A krytí lidskými štíty.

   Co se týče ztrát. Prvních 14 dní, kdy už byl eliminován UA letecký průzkum a koordinace vojsk, to vypadalo na velké ruské ztráty. Opak je pravdou. V současnosti např. armády opolčenců (u ruské jsem nenašel data) postupují denně o 6 – 10 km a ztrácí denně 4 – 9 mrtvých, podle odporu. Pokud se ztráty ruské armady přepočítají na rozlohu dobytého území, jsou daleko nižší. Což je fakt. Prostě, armáda UA nebyla schopna adekvátně reagovat. Ruské ztráty byly hlavně z přepadení konvojů z boku ze zálohy. Dilema krytí X rychlost. Tehdy byla rozhodující rychlost. Což se po ustálení linií, ke kterému muselo dojít, díky relativně málo početné ruské armádě, upravilo.
   Dále, UA měli od začátku výborné PR. Na rozdíl od ruské strany. (Kdo je to asi naučil? Včetně schovávání bojové techniky do měst, přesně, jak to dělal ISIS v Sýrii?) Fantom Kyjeva byl z počítačové hry. „Bombardovaný“ Kyjev byly často archivní záběry z Bělehradu nebo z Aleppa, Hamá apod. Objevily se dokonce obrázky z Bejrůtu, jak tam vybuchla v přístavu hnojiva. Hloupější západní novináři, to převzali i s mořem v pozadí. Obrázky “ zničené ruské“ techniky, s tanky t80 a bez písmen Z nebo V, neodpovídají často skutečnosti. Navíc ruská strana ze začátku zakázala pořizovat v akci záběry. Takže zprávy byly značně nevyrovnané. Až později si to PR oddělení uvědomilo a teď chrlí zprávy o zničené technice protistrany. Při čemž využívá letecké útoky a údaje z dronů a družic. Drony jednak také útočí a jednak paprskem navádějí jiné zbraně. Větší UA oddíly a zvláště v otevřeném terénu, jsou velmi zranitelné. V současnosti má protistrana ztráty vyšší, než několikanásobně. Prý přes desetinásobně. Což by, vzhledem k jednoznačné nadvládě ve vzduchu, mohlo být.

   Zelenský je špatný prezident. Zavřel už před rokem opoziční předáky, několik tv stanic, děti sdělovadla. Ale dobrý herec. Snaží se zatáhnout do konfliktu co nejvíce států. Aby bojovaly za ně. V EU a USA působí na emoce, v Izraeli ho, i když je Žid, vyprali. I kvůli pomníkům holocaustu, když lhal, že nějaký pomník poničila ruská armáda a jinde zároveň pomníkům Bandery.
   Osobně si myslím, že nemůže dělat nic. Je zavázán USA a dělá jejich politiku – herec. Je zavázan oligarchovi Ihoru Kolomojskému, který ho obsazoval ve svých sdělovadlech do hlavních času a tak mu umožnil zvolení. A kdyby projevil nějaké ústupky, tak ho zlikviduje Azov nebo Ajdar. A i kdyby podepsal Minsk 3, byl by to po Minsku 1 nebo 2, jen cár papíru, který nebude platit. Ostatně, řekl to na podzim nebo v zimě, natvrdo. Mimochodem, psalo se, ještě před válkou, v Pandora papers, že má na kontě 1,2 miliard $…

   1. Problém je neustávající proud dodávek moderních zbraní z USA, Británie, Španělska a odjinud. Jak bylo řečeno, Rusové jsou maximálně šetrní k obyvatelům a nebombardují nádraží, komunikace, mosty …

    1. Re: dexx

     Tento problém se v dohledné době vyřeší sám. To, co se tam dodává jsou zbraně a munice z kategorie nepotřebné/blížící se doba expirace, které by se buď musely tak jako tak prodat (což stojí čas, námahu, finance a tržní výsledek je přinejmenším nejistý) nebo vystřílet při výcviku (na což by se jíneckým dělostřelcům nepochybně hodily ty palety granátů do Dan, co jsme namísto toho poslali na Ukrajinu). Až se tohle všechno spotřebuje, bude třeba vyrobit a nakoupit novou munici, nové zbraně a to už bude muset někdo krvavě zaplatit a upřímně řečeno, Ukrajina nevypadá na to, že by byla schopná, nedejpánbu ochotná, svoje dluhy platit a to i v situaci, kdyby tu válku náhodou vyhrála. A NATO to platit nebude – jednak nemá z čeho (pročpak asi neklaply ty MiGy-29 z Polska nebo S-300 ze Slovenska? Že by proto, že Polsko za to chtělo nový F-16 stylem kus za kus + příslušenství a výzbroj a Slovensko nový Patriot ve stejném poměru efektivnosti, tedy 3:1? A hlavně že by obě strany řekly, že to ze svého platit nebudou?) a druhak teď chtějí sami zbrojit a před voliči bude neobhajitelné, pokud vlastní armáda bude vypadat jako banda drbanů a fungl nové zbraně se budou vozit Ukrajincům (ostatní problémy s tím spojené jako probíhající energetická krize a nastupující krize přistěhovalecká a zdrojová nepomíjeje).

   2. Kdyz se srbove branili mezinarodnimu terorismu fanatiku ,provadeli udajne tzv. ethnic clensing.
    Zapad prisel na pomoc s dalsim ethnic clensing Belehradu.
    Kdyz ukrove masakruji a bestialne vrazdi rusy a jine mensiny od 2014 , nesmi to byt nic jineho nez boj a za co?

  2. ad válka:
   Z toho, co vidím, slyším a čtu, usuzuji, že válka na Ukrajině není pro Putina a jeho okolí priorita. Byl to spouštěč jiných aktivit. Důležité je to, co se děje v politice a v ekonomice. Tam směřuje jejich pozornost a úsilí. Válku na Ukrajině je třeba udržet v pomalém běhu, neutopit v ní příliš mnoho sil a techniky, nenechat eskalovat klubající se problémy na obsazených územích, táhnout mírové rozhovory. Až se usadí politický prach, zbudou síly i na válku.
   Ruská byrokracie, a to správa obsazených území je, nefunguje bez jasného tlaku zeshora „musíte udělat tohle a takhle a já si to zkontroluju“. Proto to celý měsíc vypadalo na totální bezradnost, prvotní plán správy území nevyšel, náhradní nedorazil do spodních pater byrokratického stroje.
   Posledních 7-10 dní se začala situace měnit. Vypadá to, že už se rozhodlo, co s jihem, protože Pušilin z DNR dostal pod velení správu celého jihu – objevili se tam milice z DNR jako týlové vojenské jednotky, , začaly se sundavat ukrajinské vlajky a věnovat pozornost protiruským demonstracím. Rozvoz a vydávání humanitární pomoci na jihu se už podobá tomu, jak to probíhá v DNR.
   Myslím, že dnešní večerní zpráva to potvrzuje. DNR vydala dekret, v němž ustanovuje místní správu v Mariupolu podepsaný Pušilinem. Vypadá úplně stejně jako dekrety, které vydává pro vesničky a města v Donbasu.
   Předevčírem se Pušilin setkal s Kadyrovem, byl u toho i někdo z Gosdumy, oficiálně navázali přátelství a slíbili jeden druhému podporu. Jakou nebylo řečeno. Pustím fantazii na procházku a vidím Pušilina odpovědného za administrativní správu a Kadyrov má na befel silové složky.
   ad ztráty:
   1) Čísla od Rusů nejsou a nebudou. Nedělají to nikdy, počty se zveřejní až po skončení akce.
   Statistiku si vedou odděleně LNR, DNR a RF.
   Trochu víc informací dává Basurin z DNR.
   2) Reportáže – videa, články
   Na netu se objevila jediná reportáž z nemocnice v RF. Byla to civilní nemocnice a ukazovali v podstatě jen lehká zranění, v podtextu bylo, že vojáci dorazili do nemocnice už plně ošetřeni a na doléčení.
   Na netu se objevila jediná, hodně toporná, reportáž z vojenské nemocnice, kde ošetřovali i civilní obyvatelstvo z Mariupolu. V okolí byl klid, žádné vrtulníky, žádný pohyb sanitek.
   Na sítích se z ukrajinské strany objevila 2 videa, která ukazovala spousty ruských mrtvých. Na jednom videu mrtvola kouřila, na druhém se mrtvola snažila dostat z pytle ven, a jedno video s německy mluvícím komentátorem, kde na pozadí po poryvu větru mrtvola chytala poletující černý igelit.

   Z toho, co chybí, lze na leccos usuzovat.
   Protože se ukr. strana chlubí každým úspěchem, tak by neodolala zobrazení většího počtu mrtvých. Tohle chybí, dokonce i na videích úplně rozbitých ruských kolon nejsou vidět mrtvá těla.
   Žádné oslavy hrdinství ruských vojenských nebo civilních lékařů, takže kapacita v předem připravených vojenských nemocnicích v blízkém týlu stačí na ošetření zraněných a následnou péči. Na doléčení už kapacity nestačí, a proto ty, kteří se budou vracet do služby, posílají do civilních nemocnic v blízkém týlu. Neobjevilo se žádné info o darování krve.
   Kolona ruských zajatců na netu není k vidění, kolony ukrajinských, pravda malé 20-60 osob, ano.

   1. Re: Králík

    Na kolonu ukrajinských zajatců bych si ještě tak měsíc počkal. Pokud válka vydrží, skoro bych si vsadil, že si 9.5. dají na Parad Pobědy procházku po Moskvě…je to už taková, řekneme, tradice…

 22. Zatím hodnotíme jen z kávové sedliny. Vymýšlíme si ruské vojenské plány a naše smyšlenky pak hodnotíme. Jak Rusové píší, nejedná se o válku ale o speciální operaci. A ta má svá pravidla.
  Významné je uvolnění blokády Donbasu.
  Velmi významné je z části nevratné vylidňování Ukrajiny a následné využití ukrajinských odborníků v EU. Domů se vrátí jen menší část uprchlíků. Ta, která v EU nenajde uplatnění.
  Důležité je zničení jádra supernacionalistických vojenských jednotek. Praktický výsledek denacifikace.
  Obdobně bude zničení vybavení ukrajinské armády. Ta nemá sílu ve větší odpor a spotřebovává zdroje. Nemluvě o tom, že velmi mnoho vojáků odchodem manželek a dětí ztratilo motivaci k boji.
  Rusku postačí čekat až se Ukrajina sama zhroutí a pomoc Západu nebude stačit. Pak teprve začne vážné jednání. Bude to nikdy nevídaná situace. Poražená a vylidněná země. To je nevídaná katastrofa. A EU hlavní škody bude muset zaplatit.
  A svět bude jiný, multipolární.
  A nakonec drobná poznámka. Čína může čekat o to víc, není ničím tlačena. Rusko se na ni může naprosto spolehnout.
  A ještě drobnější poznámka. Každý znalec Ruska by měl znát Michaila Illarionoviče Kutuzova. Tomu vyčkávací taktika přinesla vítězství a naprostou porážku Grande Armée. Tak se vedou války!

  1. „Vymýšlíme si ruské vojenské plány a naše smyšlenky pak hodnotíme.“
   – je to druh zábavy
   – cvičím mozkové závity
   – je dost těžké vypnout emoce a zkusit se podívat na situaci očima/mozkem jiných

   Ale hlavně, oficiální zpravodajství je tak divoká agitka, že nevím, zda sním nebo jsem pod vlivem. Člověk se někde musí ujistit, že to není on, kdo se zbláznil.

   A pak je moc hezké, když naše smyšlenky a předpovědi alespoň na polovinu vyjdou.

 23. Možná by nás přece jen mělo víc zajímat, co a jak se bude v nejbližších dnech odehrávat tady. Něco nám napoví Kosa:
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/03/31/flash-konecne-vime-jak-je-fialaland-pripaven-na-ukonceni-dodavek-plynu-z-ruska-presne-tak-jak-jsme-tusili/

  Kluci ušatí se nějak opomněli postarat o vlastní obyvatelstvo. Ale co, důležité je hlavně přejmenovat Václavák na Náměstí Ukrajiny! A vyhladovět Hrad…

  1. Re: A-Z
   Vy tomu nerozumíte, co je důležité a co ne. Jste málo krásná, málo mladá, málo chytrá a tak všelijak podobně. Jen počkejte! Sice nevím na co a proč, ale to je jedno!

    1. Dnešní titulek:
     „Černochová: Na Ukrajině umírají lidé. Nemůžeme jejich krev vykupovat ruským plynem“

  2. Řešení je.
   V kolonii rozhoduje protektor. Ten má řešení. Pustí nám tolik plynu, kolik mu bude vyhovovat.

   1. Ach ti Němci. Za války likvidovali lidi,že jim plyn pouštěli a teď zas budou likvidovat,že ho nepustí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *