20 července, 2024

Stejně se nic nezmění?

Dnes mají ve Francii druhé kolo voleb, ve kterém se podle mě voliči leknou své vlastní odvahy a nakonec to dopadne spíš povolebním patem než vládou Le Pennové. Ale jak by řekli škarohlídi v diskusi, vždyť ono se stejně nic nezmění. Le Pennová se už dávno vzdala snah o nějakou společenskou změnu. Naopak, pracovala dlouhé roky na tom, aby přestala majnstrýmovými mééédii démonizována. Dělá to podobně jako Babiš u nás. Oba přetvořili původní naději na změnu v hnutí mírného odporu v mezích zákona.

Včera jsme si řekli, že se nic nezmění v Británii. V podstatě přijde jen nový premiér, který bude pokračovat ve stejné politice, jen si na vysvětlování vezme jiného strategického komunikátora. Podpora války na Ukrajině zůstane naprosto stejná, Islamabád se dál bude stěhovat do Londýna a žádné migranty do Rwandy umisťovat nebudou.

Ve Francii se také nic nezmění. Formálně nebudou posílat vojáky na Ukrajinu a zakážou jim střílet francouzskými střelami na ruské území, ale v praxi tam vojáci budou, jen se budou jmenovat kontraktoři a kdyby Velký bratr potřeboval, aby se zase střílelo někam na sevastopolské pláže kazetovou municí, tak se rakety prodají nějaké třetí zemi, která je tam pak dodá. Třeba Česká republika se nabízí… Se střílením na Bělgorod máme výborné zkušenosti. Naše zbraně tam už zabily jednoho vojáka, deset žen a dvacet dětí a padesát starců.

Fico také dál dodává Ukrajině munici… jen za peníze. Většina ukrajinské munice je dneska ze Slovenska a náplň do slovenských granátů pochází z Pardubic. Nedělejme si iluze. I maďarské zbrojovky dodávají na Ukrajinu… ale Orbán zase kupuje ruský plyn, takže se to tak nějak vyškrtává. Vojenský kanonenfutr na obou stranách fronty z toho má jistě radost.

O co se bude lišit náš současný premiér od toho budoucího? Politika bude stejná, jen to bude manažersky lépe zvládnuto a bude víc pod mediálním tlakem, protože Babišovi by nějaký Foltýn neprošel. A nová uskupení? Filip Turek se ztratí v Bruseli, tady zůstane jen Šlachta, který má uhuhňaný projev a on se stejně stane senátorem a tím zmizí i on. Macinkovi zbudou jen staří ODSáci z devadesátkového palerma, například Boris Šťastný. PRO se spojí s SPD, což bude asi tak stejně dobré spojení jako s Trikolorou. Včerejší rovnice 10 + 3 = 6 se změní na 6 + 2 = 3.

Kateřina Konečná se pokusí ještě lépe a radostněji udělat spojení nikoliv stran, ale především osobností, což bude fungovat… Pokud se tedy najdou henty osobnosti, co by se nechaly napsat na kandidátku. Každý člověk, který není jájínek a narcis, si sakra rozmyslí, jestli mu stojí za to, nechat si od pravdomluvných intervjuků zničit pověst, následně pak rodinu a nakonec i život.

A kdyby náhodou byl zvolen a opravdu mohl něco změnit, stačí jeden pomatený progresivistický Cintula a nasype vám pět kulí do břicha. Legálních držitelů zbraní, kteří milují Ukrajinu, bojí se Ruska a věří České televizi je u nás víc než dost. To se totiž při vydávání průkazu neposuzuje. Jak víme, když už policie po nějakém takovém pomateném střelci pátrá, tak se do databáze nepodívá, kamerové záznamy si nevyžádá a budovy nevyklízí. Fica zachránili… ale to byl premiér. Kdyby stejnou dávku projektilů schytal nějaký kandidát spodiny (jak by řekla Vašáryová), tak byl na prkně a ne v domácím ošetřování.

Vynechal jsem něco? Je ještě něco depresívnějšího, než co jsem právě napsal? Z toho pramení ty pocity, že se stejně nic změnit nedá, ne? Kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zakázali, jako na Ukrajině. Nemá smysl se o nic pokoušet, má smysl jen čekat, až nás zase někdo osvobodí, že? Adam Votruba má na Argumentu bezvadný článek o české loajalitě k hegemonům a českém pragmatismu k penězům. Vlastně se na tu atomovou válku těšíme, protože Rusové konečně Američany zaženou za moře. Případně Američané konečně zadupou Rusy do doby kamenné.

My tady nezměníme nic, leda tak po padesáti letech tvrdé vlastenecké práce, která zařídí pro vlastence školy, zařídí pro vlastence neziskovky a nějak vytvoří vlasteneckou elitu… má to jediný háček – zaplatí to jedině vlastenecké babičky po pětistovkách z důchodu a z toho člověk žádnou díru do světa neudělá. Alespoň že ta konzervativní a vlastenecká média už existují a mají své donátory… kteří to samozřejmě nesmějí přehnat, protože by jinak měli problémy od progresivistických bank i progresivistických úředníků.

Přes to všechno, není lhostejné, kdo drží moc. Není lhostejné, kdo jezdí pro rozkazy do CIA, stejně jako nebylo kdysi jedno, kdo jezdí pro rozkazy do Moskvy, i když nám to tak tehdy připadalo. Mezi Gottwaldem a Husákem byl podstatný rozdíl, který člověk poznal na první pohled, když se dostal k soudu a nebo když se dostal na celu. Mezi Hamáčkem a Rakušanem byl také velký rozdíl a když vedle sebe dáte Babišovu a Fialovu drahotu, tak to není stejné.

Když Babiš jezdil na Evropskou radu, tak si prý pořád bral slovo, v jednom kuse něco namítal, žádal změny, protestoval. Fiala se tam usmívá a vždycky souhlasí. Není divu, že ho má Leyenová raději než Babiše. Je rozdíl, jestli unijní vlak někdo popohání vpřed a nebo jestli jede neochotně a za úplatu. Je rozdíl, jestli na ministerstvu financí sedí ekonom a nebo elektrikář. Je rozdíl, jestli ministerstvo vnitra vede novinářsky oblíbený Dozimetr a nebo novinářsky neoblíbený sociální demokrat.

Ale hlavně – víte, kdy v tom bude největší rozdíl? Až se to celé sesype. Pak bude velký rozdíl, jestli ministerstvo zahraničí vede Lipánek nebo Petr Drulák. Pak bude velký rozdíl, jestli vláda naslouchá Tykačovi a nebo Švihlíkové. Bude velký rozdíl, jestli toxické úvěry u amerických bank dopadnou na Stanjuru a nebo na Babiše. Bude sakra rozdíl, jestli v případě krize bude moci premiér jít mezi lidi bez ochranky nebo bude muset zalézt do bunkru a raději nic neříkat o novém návrhu státního rozpočtu.

Když začala normalizace, mohl Brežněva přesvědčit nějaký jiný sekáč, že tady udrží kázeň, než Husák. Mohl to být někdo, kdo neměl zkušenost s vězněním a lágry. Mohl to být někdo, kdo by se v tom naopak vyžíval.

Jaký člověk je, to se pozná až v krizi. Proto jsme také zjistili, jaký je doopravdy Petr Fiala i celá jeho pětikoaliční banda. Proto jsme zjistili, jaká je celá EU. Možná nemůžeme ovlivnit, odkud fouká geopolitický vítr a nevybíráme si, v jakém stavu nás zastihne bouře. Ale na osobnosti kapitána prostě záleží.

Mějte to na paměti… volby možná nic nezmění. Ale pořád rozhodují o tom, kdo zrovna bude u kormidla, až do Pardubic přiletí nějaká ta raketa. Až v Berlíně nebudou brát telefony a pan prezident USA bude sladce spinkat. Až se jednoho rána probudíme a bankomaty nebudou vydávat peníze. Až se doopravdy začnou lidé bouřit. Až apel na semknutí už bude jen napřeshubu. Stejné je to s demonstracemi. Samy o sobě nic nezmění, až na tu poslední, která pak změní úplně všechno s fakt hodně záleží, kdo tam u toho zrovna bude. Představte si, že by v roce 89 nemluvil z balkonu Havel, ale třeba Ivo Budil.

Málokdo umí přímočaře plout proti větru. Většinou se křižuje a nebo nadšeně pluje po větru. Ale když pak přijde dokonalá bouře, přestaneme se dohadovat, kam chceme doplout, ale začneme řešit jediné – abychom se nepotopili. Hodně záleží na tom, kdo bude v okamžiku nárazu u kormidla.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

196 thoughts on “Stejně se nic nezmění?

 1. Ve Francii nejspíš vyhrál Melenchon.
  Předvolební program zahrnoval i řešení menstruační chudoby a ukončení jaderné energetiky.

  1. Paráda. Já jsem spokojen. Teď koukám na tiskovku Nové lidové fronty a plány na nejbližší týdny (případné) vlády vypadají zhruba takto: zrušení důchodové reformy (tím pádem nižší věk odchodu do důchodu), zvýšení minimální mzdy, zastropování cen energií a některých potravin…
   Vím, že mnozí zde fandili Le Penové. Jasně-antisystém. Ale pro mě, jako levičáka, jednoznačně pozitivní výsledek. Pravičáci pěkně mluví, ale nakonec skutek uteče (viz Meloniová). Případně pěkně mluví, ale splní maximálně tak ty body programu, které boháče a „kapitány průmyslu“ (tj. sponzory) nic nestojí, tj . „kulturní otázky“, ale ekonomika, která je pro běžného člověka „až“ na prvním místě, tak tam se jede stále podle stejného neoliberálního nebo ještě horšího, libertariánského, scénáře.
   Nejsem dolarový milionář, a proto, promiňte mi, nestačí mi jen volání po abstraktní změně, není-li podpořeno ekonomickým programem, vhodným pro „dolních deset milionů“. A toho se od pravice, byť alternativní, nedočkám.
   Mélenchona dlouhodobě sleduji a jsem opravdu rád, že dnes je konečně vítězem on. Jako negativum vnímám fakt, že koalice Nová lidová fronta je až moc pestrá a obzvláště ekologové by mohli do levicové politiky házet vidle. Uvidíme.

   1. zvyseni minimalni mzdy je ve skutecnosti zvyseni socialnich odvodu, protoze ty se z ni vypocitavaji. cili ta se realne zvysi jen skladnikum v hytlermarketech a tem co obraceji hamburgery/zabi stehynka v mekaci. zvyseni odvodu se ovsem tyka vsech. hezky recnicky trik na ty chabe duchem…

  1. 🇭🇺🇪🇺⚡️Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjártó odporučil európskym politikom „zapnúť si bezpečnostné pásy a pozorne sledovať ďalšie kroky v rámci mierovej misie“ maďarského premiéra Viktora Orbána, ktoré sa očakávajú budúci týždeň.

   Uplynulý týždeň navyše podľa Szijjártóa ukázal, že krízu v EÚ zhoršujú početní „vojenskí politici“, ktorí zásobujú Ukrajinu zbraňami, fantazírujú o vyslaní vojakov a hovoria o použití jadrových zbraní.
   https://t.me/rian_ru/252326
   . . .
   Toto je kvalitatívny skok. Maďarsko už suverénne preberá iniciatívu zahraničnej politiky Európy bez ohľadu na funkcionárov a štatutárne právomoci únie. Orbán obišiel byrokratický rámec neschopných politikov a vzal veci do vlastných rúk. Prelomil mreže martrixu.

 2. On, Sasin, tam má i jiné perly. Třeba nafasovat „kvalitní bydlení“ pro každého. Potřeby. To jako mají jeho sousedů mu postavit kvalitní bydlení? Opakuji, mám v nájmu rodinku se 6-ti děckama, to vážně mají sousedé postavit 7 kvalitních bydlení pro matku rodu a pro 6 děcek?

  1. A to mají radši vlastníci bytů vše pronajímat přes Airbn a rodinku s dětmi nechat bydlet pod mostem? Je tohle normální?

    1. Nejen s bytem. Se vším si můžete dělat co chcete – v rámci zákonů.
     PS: Každou chvíli člověk narazí na srandy kopec.

    2. Co chcete? Těžko říci. Když je něčeho omezeně, tak by se s tím mělo hospodařit. Neviditelná ruka trhu by si měla nasadit zelenou rukavici. E. O. Wilson

     Etické je to, co je vhodné pro každého. V. Bělohradský

  2. Re Eta:

   To je fakt zajímavé, jak umí propaganda a její užiteční pomocníci (existuje pro ně i jiný termín) každý dobrý úmysl překroutit a nasadit mu psí hlavu. Nikdo přece nemluví o tom, že by měli sousedi někomu něco po večerech stavět. Ale dobře se ví, že zahraniční korporace z této země oficiálně vyvádějí cca 300 miliard Kč ročně. A šušká se, že neoficiálně, přes různé vnitropodnikové transfery, nejméně ještě jednou tolik. Víte, kolik by se za ty peníze dalo třeba postavit bytů? Bez nějakých sousedských brigád, za naprosto tržních podmínek. Například. Nebo se můžeme podívat na ty 2 biliony korun, se kterými se tady každoročně bačuje. Opravdu si myslíte, že by se v tom rozpočtu nenašly „kapitoly“, které by se daly v pohodě vyškrtnout a ušetřené peníze převést na financování potřeb (copyright Sasin)?

   Nebo taky nechápu, proč by se mělo se základními lidskými potřebami spekulovat za účelem toho, aby na nich mohl někdo snadno a v podstatě bez rizika vydělávat? Proč by toto nemohl stát regulovat? Jen proto, že nějakej přeplácenej čutálista nebo komediant nutně potřebuje nějak dál rozmnožovat svoje easy money a v bance mu nabízejí podle něj málo? Mluvím teď o tzv. „investičních bytech“.

   Úplně stejná situace nastane, když se začne nesměle hovořit o vyšším zdanění „dolarových milionářů“. Okamžitě se to začne lživě prezentovat tak, že jde o loupežný útok na střední a nižší vrstvu. Copak snad někdo, kdo patří do střední nebo nižší vrstvy, má majetek v hodnotě desítek milionů a výš?

   1. ked ono je to skor problem. Pretoze ak mate uzavretu ekonomiku (a la Cina alebo socialisticky tabor), tak povedzme vyssimi danami dosahujete to co chcete. Ak ju ale nemate, tak v okamihu hrozby vyssich dani pre bohacov, tak vacsina aj s peniazmi utecie. Hlavne ked maju kam, susedov, ktori ich radi privitaju, je dost. Ano, nehnutelnosti utiect nemozu, ale v buducnosti budete potrebovat peniaze na uvery pre firmy ci stat. Ak investori utecu, tak Vase dlhopisy (vsetkych, statu aj firiem) klesnu na cene a dalsie sa budu predavat za podstatne vyssie ceny, aby stratu z dani pokryli. A tie stovky miliard…..to je proste cena, ze sme sa tlacili do kapitalistickeho tabora. Tam predsa investor investuje a inkasuje za to odmenu…..a je jeho vec, co s nou bude robit. Tazko nachadzat vychodisko

 3. I politici se pohybují v mantinelech možného. To jen voličstvo může být extremistické.

  Každopádně Macronův tah považuju za skvělý. I kdyby došlo na kohabitaci (a myslím si že ne, bude koalice nebo zmatek a nové volby), v době odchodu Macrona už bude nálada přát RN méně než dnes.

  1. alebo este viac, kedze realne problemy tieto zoskupenia nevyriesia. Migrantov nezastavia a nedeportuju masovo, zacali hovorit o konce jadrovej energie (vidiet co to urobilo s Nemcami a opakovat ich cestu s ocakavanim inych vysledkov, je podla mna ciste sialenstvo), ekonomika sa nezotavi, skor naopak. Vidlak ma mozno pravdu, ze o 4 roky (ak teda budu), to kludne moze byt niekto s fuzikmi….naozaj by ma zaujimalo, ci ti co to vedu, to maju ako ciel alebo su tak zahladeni do seba, ze to nevidia

  1. To máš ještě dobré.
   Já byl ve čtvrtek s kolegáčkama na pívu a slyšeli jsme tam :
   „Ať už to sem ten Rusák kurva hodí, šak to je k nevydržení!“
   Maník okolo čtyřicítky, bylo okolo sedmé, nemohl být ještě nalitý.
   Čovek by řekl, že čtyřicátník už bude mět rozum.

   Pak mi došlo, že čtyřicátník neviděl všecky ty instruktážní filmy na základce, válečné filmy v kině, promítané pro ZŠ v rámci dějepisu, čtyřicátník už neměl Brannou výchovu. Neví, co to byla CO, co je to jaderný spad či nemoc z ozáření – a vysoce pravděpodobně ani nebyl na vojně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *