18 července, 2024

Stát vás chce donutit spořit si na penzi, ale už vám ty peníze nebude chtít při odchodu do důchodu dát. Asi máte v mezičase ideálně umřít.

Jen za loňský rok nám „náš“ stát díky svému šílenému stylu hospodaření hodil téměř 20% veškerých úspor lidí do kanálu. A ty už v tom kanálu s největší pravděpodobností díky inflaci zůstanou, a ještě k nim pár dalších procent letos přibude. Jsme v tom již tradičně evropští premianti, jak ostatně jinak, nikdo neřve, že jsme pár let pracovali a střádali zbytečně, ve Francii kvůli tomu hoří města, ale my už jsme si asi zvykli. Když nestačí sklonit hlavu, plácneme sebou docela klidně na zem.

Takže zatímco ještě v loni na podzim ministr sociálních věcí Jurečka jásal nad tím, jak je předčasný důchod bezva, čímž spustil lavinu, kterou úřady práce a sociálky nezvládají doteď, nyní si vzal na paškál právě to, co jste si naspořili nebo ještě naspořit v rámci penzijního spoření hodláte. Ministrovi se nelíbí, že si za prvé spoříte málo a za druhé, že máte možnost si toto spoření vybrat najednou. Státní podporu, která je už tak v porovnání s tím vším směšná, chce tedy podmínit ještě tím, že si naspořené peníze budete vybírat a teď pozor, minimálně deset let.

Že se toho s plánovaným navýšením věku odchodu do penze převážná část především mužů už zřejmě nedožije? No a? Komu by to vadilo, že? Jurečkovi vadí něco jiného a to, že ty peníze končí třeba na vaši dovolenou, což tedy zřejmě považuje pro důchodce za nepatřičné, protože na tu zřejmě v penzi nemáte nárok. A už vůbec ne z peněz, které jste si naspořili, stát k nim sem tam něco málo usmrknul a hned v zápětí vám to díky inflaci a tím navýšeným daním (DPH) stejně sebral.

Takže tento „nešvar“ chce ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) odstranit. Příspěvek od státu, na který má většina střadatelů nárok, mají nově dostat jen ti, kteří si své úspory nechají posílat ve splátkách jako rentu. Tak jestli mu teď připadá, že si lidé spoří málo, tak tímhle to asi ještě o dost „vylepší“. Na druhou stranu na to může úplně klidně tenhle asociální traktorista vymyslet něco, co nás k tomu všechny donutí. A vše samozřejmě v rámci našeho dobra, abychom se v tom důchodu moc nerozšoupli a na stará kolena příliš nezvlčeli. Když se dobře vyspí, možná tam bude klauzule poskytující příspěvek na drobnou oslavu odchodu z práce rovnou na LDNky.

Podotýkám to je ten, kterému připadají odměny pro ministry za jejich práci neadekvátně malé.

61 thoughts on “Stát vás chce donutit spořit si na penzi, ale už vám ty peníze nebude chtít při odchodu do důchodu dát. Asi máte v mezičase ideálně umřít.

 1. Titulek článku má být krátký a výstižný, na rozvinutí základní myšlenky článku a přilákání čtenářovy pozornosti je perex. Tečku za poslední větou nadpisu neděláme.

 2. To je presne v souladu s planem petikolky.
  Duchodci pry volili Babise, tak je treba je okrast prednostne a nejvic.
  Mladi to plne podporuji, protoze duchodci pry zemi privedli tam, kde je, a jsou moc rozezrani.
  Alternativni verze pravi, ze duchodci si pamatuji hubena leta po valce a nuzny socik, takze se dokazou spise uskrovnit, nez dnesni generace.

  1. Dovolím si nesouhlasit.
   Předpokládat, že to co Vláda dělá je v souladu s „plánem Pětikolky“ znamená předpokládat, že tato Vláda nějaký Plán má.
   Jenže veškeré její kroky potvrzují, že se jedná o bandu chaotiků, kteří jen opožděně a zmateně reagují na vývoj situace.

 3. A ty, kteří si na stará kolena špórují v akciích, zamýšlí ožebračit dezolátstvo.
  Je to jako mezi Scylou a Charybdou.

 4. K tomu se nebudu vyjadřovat, neschopný prodejce pesticidů, nemocenskou mi neplatí, pokud půjdu na pracák, budu patrně bez podpory. Snad ten důchod budu mít od října.
  Červen a to cvičení zadlužených debilů z NATO se blíží.
  Kosovo se asi neúčastní, přišla mi mimořádná zpráva na telegramu.

   1. Re: Helena

    Lednovou nemocenskou jsem dostal na konci dubna, to bylo letos.
    Můj osobní rekord je pětiměsíční zpoždění výplaty.
    Důvodem byl nemocenský lístek vypsaný v zahraničí (dopravní nehoda se zraněním a hospitalizací).
    Zcela pochopitelně se mi nikdo neomluvil, právě naopak. Kdybych se neozval, resp. kdybych nedržel jednu soudružku pod krkem a neřval na ni, že je kurva a že ji do tří vteřin po puštění rozkopu ksicht, nedostal bych ani korunu.

     1. Re: Helena

      Páč jste mladá, chytrá a krásná!!!
      Co můžete čekat od starého a hnusného dezoláta. Já bych sám sobě nedal ani korunu! A divím se erárním soudruhům, že ještě něco navymysleli, aby nám – starým hnusákům – mohli neplatit.

    1. Neslo vo urazovy pojisteni , jako maji soferi?
     /Vod soukromy pojistovny , nebo statni/?
     Cim vic agrese na byrokrata , tim vic penez se objevi v kapse.
     Kupodivu zkusenosti rikaji , ze i pro ostatni , kteri zadaji potom..
     „Andelsky oci“ , povidka od Hrabala , je vo tom.

 5. Jurečka a něco vymyslet? = vy srandistko. O něm se dá říci to samý co vo soudruhu Rákosníkovi, že je magor a že musí pracovat pod dohledem zkušeného pracovníka, tedy ještě většího magora, jak tomu taky skutečně je.

  1. Na Seznamu je vzpomínka na měnovou reformu 1953. jeden čtenář pak duchaplně reaguje:
   Bylo to rekordní prohýření komunisty nakradeného soukromého majetku během pouhých pěti let !
   Bohužel, i po 70 letech soudruzi dokazují, že dobrými hospodáři nejsou !

   Kupodivu, že soudruzi to zabalili před 34 léty , to dosud nezpozoroval…

   1. A že nejdřív ožebračil všechny Hitler nevýhodným kursem říšské marky ke koruně a vazanymi vklady, které se nemohly vybrat. Takže většina lidí, mimo keťasů, stejně nic neměla po válce a reforma jim nemohla ublížit.

    1. Sybilo, teď jste vedle jak ta jedle.
     Měnová reforma zlikvidovala peníze nahamouněné pašeráky, podvodníky.
     Hodně lidí mělo doma peníze ve štrožochu nakadené během války, obrali většinou nešťastníky.
     Šmelilo se z látkami, potravinami a dopláceli na to ti nejchudší. Černý trh byl tímto zlikvidován.
     Další měnová reforma byla Klausová.

      1. Re: Halef

       Podle toho, co mi říkali mí předkové, z peněz obdržených za práci se tehdy nedalo ušetřit nic, anebo skoro nic.
       Pokud si dobře pamatuju, co mi říkali, prachy ve spořitelně se do určité výše měnily v desetinásobně příznivějším kurzu, než ty štrozokovky.
       Nicméně mezi rokem 53 a vývojem financí v posledních cca 30 letech nevidím žádný rozdíl, kromě skutečnosti, že ta „dnešní“ zlodějna je rozložena v čase.

       1. Nedalo , svata pravda.
        A zbozi bylo malo, ale predrazeny.
        Sardinky byl luxus s kterejma se kseftovalo na cernym trhu.
        Ideologie vedla tenkrat k mene, za Klause taky a i dnes je na programu…

       1. Re: Godot

        Páč soudruzi srali na lehký průmysl, jak na placatý kámen a soukromníky zrušili. Takže se udělala reforma, aby lidi neotravovali.
        Dnešní soudruzi dělají totéž, akorát to rozloží v čase a tvrdí nám, že JENOM bohatneme pomaleji.
        Já jsem si kdysi koupil byt za 40 K.
        Prodal jsem ho za 400 K.
        A můj synek má slušnou pracovní nabídku, která je ovšem podmíněna koupí bytu za 4 giga, protože takové jsou ceny v místě a čase.

        1. Maminka si ušetřila na nábytek, tak ji soudruzi hrozně okradli….chacha. To měla maminka zámek o 100 místnostech, nebo co? Jestli přišla o nábytek do 2 místností, tak přišla o daleko míň, než já letos po zvýšení záloh na plyn z 2900 na 8900. A už nafurt. Neb nábytek se koupí jednorázově , ale topit se musí furt.

       2. Moje babicka jako dite jeste chodila „na panske“ (jiz. slovensko – byla tzv. butatot) mezi valkama rodina zila na vesnici, a rikavala, ze normalne zit zacali po 1948.

        Ten zimnik taky mela az potom.

    2. Hmm, to je stejne, jako kdybyste rekla, ze devadesata leta byla rajem zlodeju, takze kdo mel v r. 2000 nasetreno vic nez (treba) milion byl zlodej a tedy zaslouzi si to znarodnit.

     Podobne je na tom vas bolsevicky blabol o „vazanych vkladech“, coby Hitlerovu nastroji na ozebraeni Cechu.

     Moji prarodice prisli o rodinnou firmu (zelinarstvi/zhradnictvi) pri nucenem prodeji naordinovanem po ’48.
     Komousi jim dali naprosto smesnou castku, a tu jeste ulozili do Sporitelny na bezurocny vazany vklad.
     Penize sly vybrat pouze v extrmnich pripadech, jako treba kdyby jim vyhorel dum nebo ho vyplavila voda.

     Bombonek je, ze jsem pri vyklizeni pudy v r. 2002 nasel tu Sporitelni vkladni knizku. Sel jsem tedy do te same Sporitelny.
     Zavolali na to reditele, ktery mi sdelil, ze svechy tyhle „stare“ vklady byly zaruseny bez nahrady.

      1. „…vazanymi vklady, které se nemohly vybrat. Takže většina lidí, mimo keťasů, stejně nic neměla po válce a reforma jim nemohla ublížit.“

       Nepamatujete si, a nejste schopna si opetovne precist vlastni prispevky.

   2. Tu menovu reformu museli spravit preto, aby odstrihli korunu od dolara a medzinarodnej burzy, aby USA a zapadna europa nemohli cez menovu politiku viest proti nam ekonomicku vojnu, ako to robi teraz brusel. Ludia sice schudobneli, ale nikto neskoncil pod mostom, ani nezomrel od hladu, socialna politika fungovala a hospodarsky rast šiel po tej reforme strmo nahor, lebo USA uz na nas nemalo ekonomicke paky.

 6. Dodnes jsem nepochopil, co je na lidovcích lidového. Když vidím třeba toho výtečníka Jurečku.
  Spíš by se měli lidovci ti ohavní nějak vhodně přejmenovat, aby název evokoval jejich reálný smysl existence.
  Něco jako vychcaná strana, strana nelidská, slizská strana, spolek pro odsypávání z krmítek ptáčků a podobně.
  Vhodný název pro tyto nemilé tzv. lidové politické entity by mohl vzniknout i pomocí celorepublikového dotazníku, třeba v rámci voleb.

  1. V ‚prvych demokratickych‘ volbach po zamate babka vraveli ‚len ludakov nevolte, ti len klamu‘ … babka sa 1912 narodili

  2. Re: Buldatra

   Co je na lidovcích lidového?
   No přece že oje… – pardon – osouloží VŠECHNY lidi!!!

   Jste neobyčejně hloupá, neobyčejně stará a neobyčejně škaredá buldatra, když vám taková samozřejmost ještě pořád nedocvakla!

 7. Více méně ze zvyku tam nějakou menší částku posílám. Včera mi přišla roční rekapitulace. Výnos asi 1.5 procenta za minulý rok.

  Na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal.

  Předpokládám, že neexistuje osoba co myslela vážně že se na to bude moci v důchodu spolehnout na tyhle „pilíře z papundeklu“.

  1. Chtělo by to ještě pochopit, proč se tomu říká pilíř.
   Klidně by to mohl být i milíř, vyšlo by to nastejno.

   1. Re: Buldatra

    Měním na vás svůj názor.
    Jste neobvyčejně chytrá, neobyčejně mladá a neobyčejně krásná Buldatra. Milíř vás zachránil od nejhoršího!

  2. No, lakali me tam mockrat. Kdyz na mne zacali zkouset i jestli mi neni lhostejna budoucnost mych deti, naznacil jsem jasne, kde jsou dvere. Bud se budeme bavit seriozne nebo se nebudeme bavit vubec.

   O prospesnosti podobnych pripojisteni si musi myslet svoje kazdy, kdo zazil prelom osmdesatek a devadesatek.

   1. Jste stary a umite pocitat

    Me dokonce lakali na kapitalove pripojisteni, po 5 letech nekolik kolegu doplacelo za ukonceni a skripelo zubama proc tam taky nejsem

    Nabidka vyhodna jen pro maklere a spolecnost ktera to zarizuje,
    dekuji nechci

 8. Když si to vyberete do 10 let, tak stejně z podpory platíte 15% daň, to platí už teď. Když to zpřísní, je otázkou, jestli o ten produkt ještě bude mít někdo zájem. Pokud nebude povinný.

 9. A ti, co cpou prachy do majetku, budou platit vyšší majetkové daně. Nejlépe progresivně.
  Nejvýhodnější je všechno utratit, třeba i jurečku. Není nad dobrý pocit.

  1. Já všechno prožeru a prochlastám.
   Zvyšuji tím příjem státu (DPH, spotřební daň) a hodnocení ratingových agentur (vyšší HDP). A samozřejmě podporuji pracující lid a důchodce v západnějších zemích (vyvádění dividend a zisků do zahraničí).
   Ale asi začnu chlastat méně, protože jako důchodce čekatel jsem 3 měsíce bez příjmu.
   Takže i mou vinou (že nebudu utrácet) se sníží příjem státního rozpočtu a tím pádem bude zase méně peněz na důchody, šavličky a fedrpuše a stát se bude muset o to víc zadlužit.

    1. Tříměsíční embryo, vydržte ještě zbývajících šest, potom se uvidí, jestli to půjde spontánně nebo vysokými kleštěmi.

   1. Re: PivoJ

    Vítejte v klubu čekatelů – dlužníků.
    Už vám přišla „Poslední výstraha před popravou“ za neplacení socky a zdravka?

     1. To je taky velka zahada , co lidi vlastne maji setrit , cumim na nadpis , kdyz autorka nahore pise , ze stat chce lidi prinutit setrit..
      Inflace se toula vokolo 20%..Ceny stoupaji ….
      Usetrite si na zimnik a potom zjistite , ze to je dost , akorat na cvicky.
      Na ty letni , levnejsi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *