22 června, 2024

Smočí si Pšonci?

Krátký loučící úvodník:

Přitvrzuje se. Včera přestaly fungovat další weby. Mimo jiné i časopis Argument a také Lu Lina a jeho Non Serviam. Je jen otázkou času, kdy si najdou i tuto výspu svobody. Proto mi dovolte se s vámi všemi pro jistotou rozloučit. Už nám zbudou jen maily a brzy nejspíš ani to ne. Je dost možné, že se budeme muset zase rozloučit.

Přeju vám všem, abyste budoucnost nějak zvládli a zůstali u toho lidmi. Přeju vám, abyste měli kolem sebe spolehlivé přátele, abyste ve vnitřní emigraci neskončili úplně sami.

Přeju nám to letos už podruhé a to je teprve březen: „Na shledanou v lepších časech.“

Ale dokud nás nevypnou, budu psát. Můj virtuální dvorek už je bohužel minulostí, ale ten skutečný stále existuje a vy – moji čtenáři do něj máte dveře otevřené. Nebudu už ani naznačovat, ale můj mail si snad ještě pamatujete. Pokud se ohlásíte, rád vás poznám naživo. Dokud to ještě jde.

A teď už dnešní text:

Dnes si trochu probereme imperiální ambice našich severních sousedů Poláků, kteří opět naskakují na tradiční dějinnou vábničku polské velikosti od Baltu až po Černé moře, živené vzpomínkami na dobu, kdy byl Smolensk vnitrozemské polské město, na moskevském trůně seděl polský Lžidymitrij a Bohdan Chmelnickyj se ještě nespojoval s krymským chanátem proti „Lachům“. Poláci mají nějak v sobě se vždycky spojit s jednou velmocí proti druhé velmoci a pak zjistit, že se velmoci vždycky domluví mezi sebou a o Polsko se podělí.

V posledních dnech jste jistě zaznamenali, že Varšava poměrně tvrdošíjně prosazuje „mírovou misi“ NATO na Ukrajině. Samozřejmě výlučně v zájmu ochrany tamního obyvatelstva před krvežíznivými hordami z východu. Žádné jiné ambice v tom nemáme hledat, protože my tady na Západě jsme všichni poctiví, demokratičtí a nikdy nelžeme. Jen podle potřeby buďto dáváme důraz na nedotknutelnost hranic a nebo na právo národů na sebeurčení. Podle toho, co se nám zrovna hodí. Mezinárodní právo je obojí a jak víme od Karla Čapka, podle práva je to vždycky tak, aby to buď nám prospívalo a nebo druhým škodilo.

Včera jsem si s velkým zájmem přečetl kulantní diplomatickou zprávu z USA, že Spojené státy na Ukrajině nezasáhnou, ale nebudou bránit ostatním členům NATO ve vlastní iniciativě…

Na mě to dělá dojem, že do Varšavy už na začátku války přišla navýsost zajímavá, ale neoficiální zpráva přes nějakého třetího i čtvrtého prostředníka, že kdyby si Polsko chtělo vzít nějaká svoje dávná území na Ukrajině, že by Rus neměl námitek. Podobná zpráva zřejmě došla i do nejvyšších amerických kruhů, možná dokonce i s mapkou vymezující budou demarkační linii, aby se Rusko i NATO vyhnuly politováníhodným omylům. Když se pak dívám na současnou polskou vládu, tak vábení této Sirény zřejmě zabralo… minimálně alespoň u části svobodně zvolené demokratické polské vlády… Když může Rus dělat speciální vojenskou operaci, tak by Polák mohl udělat mírovou misi ne?

Vlastně budou všichni spokojení. Poláci budou mít spoustu starostí udělat si na svých nových územích pořádek, hranice NATO a Ruska budou pevně dané, pro naše transatlantické demokratické bratry bude určitě lepší, když místo nespolehlivé Ukrajiny bude východní baštou spolehlivé Polsko, Putin nebude muset řešit žádné Banderovce, ty bude řešit Varšava… a všichni vlastně budou rádi. Takže si to tam té Varšavě pěkně rozmyslete, není žádné kvalt…

Na východní Ukrajině to začíná vypadat jako syrský scénář. Pomalu, krok za krokem dosahovat cílů, válka se vede pomalu a relativně lacino, rychlejší tempo ze začátku už zřejmě dosáhlo jednoho důležitého cíle – zavřit ukrajinské síly do kotlů ve kterých teď už budou jen ničeny. Ukrajina je už odstřižena od světových moří a pokud mohu soudit, nejrychlejší ruský postup jde teď od jihu po západní straně Dněpru. Prostě odříznout Ukrajinu od západní pomoci… a zprostředkovat Pšonkům historickou šanci získat Lvov, Halič,  Volyň a další oblasti, protože to přece vždycky chtěli.

Na začátku to bude mírová mise, které Ukrajinci zatleskají, protože už začínají mlít z posledního, ale za nějakou dobu zjistí, že bylo snadné Poláka pozvat, ale je mnohem těžší se ho zbavit. Že sice existuje nějaká ukrajinská vláda, ale ta vládne z bezpečí ve Varšavě a chvílemi to vypadá, že vládne zpoza mříží. A že se s tím nedá nic dělat, protože Ukrajina nemá peníze, má jen uprchlíky a dluhy.

Putin se teď velmi výkonně stará, aby mu na východní Ukrajině nezůstalo nic proukrajinského. Aby tamodtud zdrhli všichni, kdo nemají Rusa rádi. Aby tam zůstali jen ti, kteří se přizpůsobí a i když o tom dnes nemluví nahlas, tak se s Putinem srovnají. Škody se opraví, energetika zůstala, na nějaký Azovstal sere pes, protože oceláren mají v Čeljabinsku dost a konkurenci nepotřebují. Černozem bude, dněperská kaskáda bude, atomové elektrárny budou, po ukrajinském exodu zbude dost domů jako náhrada válečných ztrát pro místní, zároveň jim budou odpuštěny dluhy vůči Ukrajině a dostanou ruské důchody… Hotovo, vyřízeno.

Nikde jsem nenašel, co na polskou mírovou misi říkají třeba Rumuni. Také se nechají zlákat? Nebo mají rozum? Orbán mi zatím připadá, že se chce držet stranou a nehodlá se zaplést do budoucího průseru. Ale kdyby prohrál volby, může se i v Maďarsku stát ledacos.

Jak víme z našich vlastních dějin, demokratické vlády se docela v pohodě umějí dohodnout s diktátorem, když se to dá zúčtovat z cizích kapes… Jo, dočkáme se ještě mnoha překvapení.

130 thoughts on “Smočí si Pšonci?

 1. Denní svodka JP

  https://www.youtube.com/watch?v=5j8J2dsN_Qg&ab_channel=%D0%AE%D1%80%D0%B8%D0%B9%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%BA%D0%B0
  V Mariupolu zbývá vyčistit cca 30 %. Za den až dva by měla být odtud uvolněna část vojsk RF na pomoc při likvidaci ukrajinských sil u Doněcka.
  Tam se podařilo vyčistit Věrchnětoreck a oddíly se přemístily k Novobachmutovce, k Novoselovce Vtaroj, k Avdějevce a k Pieskům. Dále se chystá další útok na rajon Kaurachovo.
  Protiútok VSU na Izjum, na který se chystaly VSU celý týden, byl zlikvidován pomocí leteckých sil a RA zatlačuje ukrajinské formace zpátky na jih.
  Pomalu jde vytvoření předmostí u Severského Donce, nástup (útočných formací) by bylo potřebné zrychlit.
  Další nejmenované lokality střetů jsou pozičně beze změn.

 2. A další zajímavost:

  „Očkovaní lidé častěji podporují tvrdá protiruská opatření – průzkum veřejného mínění
  Průzkum provedený v Kanadě naznačuje, že neočkovaní lidé mají na rusko-ukrajinský konflikt mnohem odlišnější názory
  Průzkum provedený společností EKOS ukazuje, že Kanaďané, kteří obdrželi „tři a více dávek“ vakcíny Covid-19, měli tendenci vyjadřovat výrazně větší podporu agresivním protiruským opatřením v souvislosti s probíhajícím vojenským konfliktem na Ukrajině.
  Průzkum byl proveden mezi 9. a 13. březnem a odpovědi byly získány od náhodně vybraného vzorku 1 035 Kanaďanů.“

  https://www.rt.com/news/552492-vaccinated-support-russian-sanctions/

 3. Whoops…

  „Polsko se snaží vtáhnout svět do třetí světové války, napsala minulý týden ruská Pravda, která reagovala na návštěvu polského premiéra Mateusze Morawieckého a vicepremiéra Jaroslawa Kaczynského v Kyjevě. Moskvu pobouřilo volání po vyslání mírových sil na Ukrajinu. Autorka v textu označila Polsko za hyenu Evropy a pohrozila mu čtvrtým dělením. Uvedla, že by se mělo denacifikovat.“

  https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/polsko-by-se-melo-denacifikovat-psala-ruska-pravda-40391308

 4. Jen tak varování… Budete-li někdo odinstalovávat AVAST, tak kompletně vyprázdněte a uložte mimo –
  obsah pošťáka. Jinak to udělá za Vás. Maléry co jsem s PC měla dělal „strážce“ tak jsem jej odinstalovala, nic zlého netuše. a tak to dopadlo. Cifix

 5. Jelikož jsem citlivé stvoření a velmi se rmoutím, že tady berrnard trpí tím, jak sborově vychvalujem Ivana, kopnu si do něj. Do toho Ivana.

  Mimořádná relace – Jurij Podoljaka
  https://www.youtube.com/watch?v=LN0-uvM4pdE&ab_channel=%D0%AE%D1%80%D0%B8%D0%B9%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%BA%D0%B0

  Pitomci na celních úřadech si nevšimli, že Vladimírek sapeciálně operuje na Ukrajině a ti Ukři, kteří včas nezahnuli kramle, nemaj co žrát.
  Takže náklaďáky s bufáčem namísto aby svištěly do obsazených částí naší jedině spřátelené Ukrajiny, aby bylo čím futrovat a obracet na víru osvobozené Ukrorusy, zadržují na celních úřadech řidiče celním řízením, tzn. datlují na kompech formuláře, zvané Celní deklarace a uvádějí zboží do režimu vývozu.
  Živě si pamatuju bleskovou práci ruských celníků. Na razítko do potřebných dokladů nebyl problém čekat třeba i celý den.
  Ne nadarmo jsme říkávali, že kdybychom se měli znova narodit, tak jedině jako ruský, anebo ukrajinský celník.

 6. Syrský prezident Bašár Asad působí jako milý, spíš zakřiknutý člověk, myslí si zpravodaj ČT Michal Kubal, který s ním dělal v Damašku exkluzivní rozhovor. „Z mého osobního pohledu neodpovídá té nálepce brutálního krvavého diktátora,“ prohlásil Kubal.

  Zato v Kyjevě se stavil u řezníka.

 7. Stačí takých duševných mrzákov nekŕmiť a nerozpatlávať ich hovienka,
  ktoré tie Azovskonáckovské charaktery zanechávajú.
  Smrdieť bude všetko, všetci budú od hovien a úchylák si užíva.
  Nadávky, argumenty, útoky nepomáhajú.
  Nevšímať si a nereagovať, aj keď prsty svrbia.
  Debilkovia sa vyfaulujú sami.
  Nechápem, prečo majú potrebu chodiť medzi ľudí s iným videním sveta
  a rozosierať im arogantne diskusie a konverzáciu. Hovädá.
  Tento dostal málo rodičovskej lásky, OK, ale koho zaujíma?
  No jo no. Musel som, tak sorry, šéfe.

   1. však už má len jednu možnosť, toľko toho nenapíše a letí. Možno to stihnem pred ním 🙂
    Srať po dvorku mohol u vidláka, odtiaľ som vypadol hneď na začiatku,
    keď som narazil na psychopata cmouda s jeho muslimskou úchylkou
    a lustrovaním rodiny až do piateho kolena.
    No jo, nie je mnoho tých, ktorí sa v dospelosti dostanú zo zneužívania v detstve.

    Pre nemčinárov skvele popísaná situácia v Sýrii, tam isto kde bolo aj o Ukrajine.
    Syrien: «Das Land wird regelrecht ausgeplündert»
    Interview mit Karin Leukefeld
    https://zeitgeschehen-im-fokus.ch/de/newspaper-ausgabe/nr-4-vom-15-maerz-2022.html#article_1312

 8. Marie Divišová
  1 hod ·
  Rusko o víkendu opět poslalo hypersonické rakety Kinžál z lodí v Kaspickém moři na Ukrajinu na vzdálenost asi 2,5 tisíce kilometrů.
  Zničily podzemní betonový kryt 38 metrů pod zemí, postavený ještě v dobách SSSR pro papaláše a velení armády, který měl odolat i atomovému útoku. Plus bylo zasaženo velké podzemní záložní skladiště zbraní a munice.
  Myslím, že se tomuhle říká nonverbální komunikace – nikdo a nikde si nemůže být jistý.

  1. Technická poznámka: střela Kinžal je typu vzduch-země, tzn. lze ji vypouštět pouze z letadel. Pokud byla odpálena z lodí, pak se nejednalo o střelu Kinžal.

 9. Dnes som sa zamyslel nad tym, co brani rusom zrovnat priemyselnu cast Mariupolu so zemou. Nedavalo to logiku, jeden koberec alebo zopar buratinov a mozu ist dalej.

  Az som nadabil na male videjko, ako sa ruski vojci krcia nad displejom a instruktor im ukazuje co a ako.

  A je to jasne soudruzi. Maju tam na polygone mariupol panakov.

  Naucit sa ovladat hracku na simulatore je jedna vec, ale realita je viacfarebna. Rozoznat z vysky nepriatela, vyhodnotit, ci zasiahnut alebo ci nechat, pac ide k svojim a az potom tam poslat vcelicku, to je o co tu bezi. A na spravnom rozhodnuti celkom dost zavisia zivoty kamosov operatora.

  Panaci maju oploteny vybeh tak sa nic vazne nedeje. A naucit sa nieco take zaberie viac dni. Az ohlasia, ze skolenie skoncilo, predpokladam masivny posun vpred.

 10. Kopíruji přímo z AK:

  „Na summitu NATO 24. března Polsko oficiálně nabídne vyslání mírových sil na Ukrajinu.
  Polské ministerstvo obrany podle polského vydání Kronika24 intenzivně pracuje na projektu, podle kterého by alianční mírová mise měla tvořit 10 000 vojáků ze zemí NATO. Podle novinářů jsou připraveny zúčastnit se mise kromě Polska Dánsko a Litva.

  Ještě před summitem však musí polský projekt schválit americký prezident Joe Biden.
  Už dříve Biden řekl, že američtí vojáci se nebudou účastnit bojových operací na Ukrajině, ale účast jednotlivých zemí NATO v nich je možná“

  1. Litovcom sa divim.

   Ak tam ozaj vlezu oficialne litovske vojska a nie pod NATO hlavickou, rus bude mat moznost splnit svoju hrozbu.

   Kaliningrad bude spojeny s BY priamo.

   Idiotov v EU snad ozaj z niekade zhadzuju. Neverim, ze sa mnozia delenim :))

  1. Pokusím se, šéfe, ale nic neslibuji. Ze zkušenosti vím, že mi nikdy v životě moc nešlo, bejt hodnej.
   Ale co, když tak mě vyzmizíkujete a pak si tady budete moci zase natřásat játra všichni se stejným názorem. To bude diskusička, panečku.

   1. A dodatek.
    Nikoho zde jsem nenazval kremlobotem, ale kremlofilem. Teda ne, že by mi to k mé obhajobě nějak pomohlo, ale když dostanu po koulích, tak za to, co jsem napsal, ale ne za to, co jsem nikdy nenapsal.

    1. Omlouvám se. Skutečně jsem zaměnil pojmy „kremlobot“ a „kremlofil“. Polehčující okolností budiž mi fakt, že v daném kontextu mezi těmi dvěma nevidím zásadní rozdíl. Asi podobně, jako ve Šlachtově případě nevidím zásadní rozdíl mezi ušatým traktoristou a ušatým kombajnistou.

     Nikdo od vás nežádá, berrnarde, abyste „byl hodnej“. Buďte ostrý jak břitva a jedovatý jak novičok, od toho je diskuse. Ale vynechte nadávky. Mějte na paměti, že – jak již psáno jinde – plivanec na oponenta není argument.

     Jako diskutující jste vítán. Máte-li potřebu plivat, nejste tady na správné adrese; to se daleko více týká značky @bot než vás.

     Přestože zde potkáváme řadu starých známých z Kydů, toto nejsou Vidlákovy kydy a platí zde trochu jiná pravidla – ta moje. Pokud vás zajímají detaily, najdete je zde:
     https://web.litterate.cz/kodex-bloggera/
     https://web.litterate.cz/hello-world/

     Vidlák byl (a snad ještě je) laskavý člověk s povahou hostinského, a demokrat. O mně se nedá říct ani jedno z toho, berte to v potaz.

     1. Beru a budu to brát v potaz.
      A uznávám, že jsem dnes možná krapet opčas pálil silnější municí. Bylo to dáno tím, že, jak jste určitě pochopil, jsem na druhé straně barikády, než všichni místní a když jsem tady četl ty proruské slinty a z okna koukám na barák, kde dnes bydlí pár ukrajinských ženských a děcek, kterým doma vybombili baráky a jejich chlapi, kteří tady hákovali na českých stavbách už tam nejsou, patrně někde s kalašnikovem jsou schovaní za pytli s pískem a vzhledem k tomu, že rusákovi jsem nevěřil nikdy, ani už před tou invazí, tak asi jsem zde jediný, čelící přesile.
      Ale máte pravdu a pokusím se pro příště omezit agresi a vulgarismy.

      1. Berrnarde, kdyz teda apelujete na ty emoce, ukazte nam, ze vidite i tu druhou stranu. Napiste nam o tech upalenych v Odese. O tech 7+ let ostrelovanych na Donbase a o Aleji andelu. O tech neo-nacistickych praporech, a o jejich spojeni s kievskou vladou.

       Pak uvidime, zda jste opravdovy, a nebo jenom troll, ktery sem chodi provokovat.

  2. Zakladateli, díky!
   Ještě úplně nedávno to byl příjemný blog k zamyšlení i k rozšíření osobního obzoru, diskuse zajímavá a věcná. Kéž by to tak zase bylo.

  1. cim mensi ratlik, tim vic steka…
   aspon je videt, jako politiku vudci Rusku delame uz DESITKY let.
   tyhle vemena posilaly do Ruska snad vsechny vlady.

 11. Marie Divišová
  7 hod ·
  Sledovala jsem několik posledních vystoupení prezidenta Zelenského.
  Musím uznat, že ty jeho videjka mají všechno, co má správná reklama mít. Atmosféru, emoce, vojenský „kostým statečného obránce“, vychytaná gesta, gradaci, vypilované texty …
  Je krásně vidět, že je herec a producent ze showbyznysu a ví, jak takové videjko postavit, aby dosáhl požadovaného efektu. Zkrátka úspěšný herec, který umí nasbírat miliony lajků. Bylo by to hodné obdivu, kdyby tou reklamou prodával auťáky nebo voňavky nebo hamburgery.
  Ale on se snaží tím obhájit mnohaletý zcela neobhajitelný nátlak na ruskojazyčné obyvatele Ukrajiny, aby se vzdali svojí přirozenosti, svých kořenů, svého jazyka, své historie … A pokud se vzdát nechtějí, je správné je vojensky podrobit, nebo je vystrkat někam jinam, doporučuje jim, aby se vystěhovali do Ruska.

 12. Navaľnyj dostal 9 rokov. Dlho žiť už asi nebude.
  Západu je v base nanič, chlapec a mohol by niečo vykecať.
  Blbeček poslúžil, blbeček môže byť obetovaný a naposledy
  proti Putinovi využitý. Alebo zmení stranu.

  1. Navalný v Rusku v podstatě nikoho nezajímal. Jeho videa měla sledovanost okolo 20 tisíc a je ještě otázkou, kolik z nich bylo díky nejrůznějším botům. Jen západní média z něho dělala modlu a bič na Rusko.

 13. Hmm tak kdo ví co bude dál s naší lidumilností, jsem zvědavá jak to bude pokračovat. Počasí ucházející, takové co breberka neradfa, ti co varovali před nekontrolovaným zvyšováním počtu českého ovčanstva asi měli pravdu. V Brně o 300 nálezů víc, v práglu o celou tisícovku… hmm Tož uvidáíme

 14. K tématu z Aktuálních konfliktů:

  „…Existují i závažnější obvinění. Polský právník a politik Roman Gertych na sociálních sítích zveřejnil prohlášení, v němž „obvinil“ Kaczynského, že společně s maďarským premiérem Viktorem Orbánem realizuje jakýsi „Orbánův plán“. Podle Hertycha „podle plánů maďarských a polských vůdců měli vytvořit faktický protektorát nad částí Ukrajiny (Polsko – nad západní Ukrajinou a Maďarsko – nad Zakarpatím s početným maďarským obyvatelstvem). A díky tomuto nárůstu faktické kontroly si Kaczynski a Orbán a jejich strany zajistí popularitu a vládu na dlouhá desetiletí.“ Gertychův projev byl pořízen v souvislosti s Kaczynského iniciativou vyslat „ozbrojený mírový kontingent“. Zajímavé je, že několik dní po příspěvku polského právníka ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal: „Nevylučuji, že pokud by náhle takové rozhodnutí (o vstupu „mírových sil“ – pozn.) bylo přijato, znamenalo by to, že polský kontingent by tvořil základ takových mírových sil, které by převzaly kontrolu nad západní Ukrajinou v čele se Lvovem a zůstaly tam po dlouhou dobu. Myslím, že takový je plán. Myslím, že je to taková demagogická iniciativa a lidé z NATO pochopí, že přece jenom musí být rozumní a realističtí.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *