13 června, 2024

Skutečná pátá kolona

Je to čtrnáct dní, co jsem na odborářské demonstraci řekl, že obchodní řetězce u nás nejsou zdravé konkurenční prostředí, ale oligopol a podle toho by se s nimi mělo zacházet. Řekl jsem, že mimořádná situace si žádá mimořádné opatření. Já o maržích hytlermarketů mluvím už docela dlouho a navrhoval jsem jednoduché řešení – prolomit obchodní tajemství, podobně jako je tomu u nebankovních úvěrů a donutit obchodníky, aby uváděli i nákupní ceny.

Samozřejmě to jde zařídit, protože každé zboží má jasně definovaného výrobce, každá krabička a každý obal má čárový kód ze kterého se dá vyčíst, která konkrétní směna výrobek dělala a každá čokoládička nebo pytlík mouky je někde na konkrétní faktuře. Na každém výrobku se dělá potisk s datumem výroby (a spotřeby), takže je to jen o příslušném vládním návrhu a trochy hlasování ve sněmovně. Nejspíš by na to vůbec nemuselo dojít, už jen hrozba, že by lidi viděli hytlermarketům pod prsty, by tady nejspíš spustila největší slevovou akci v dějinách.

Hážu slova do veřejného prostoru a ejhle, Seznam zprávy už také mluví o oligopolu obchodních řetězců.

Ano, není to zrovna pravicové, ale mezi námi, když přijde tornádo, povodně a nebo válka, první se zruší volný trh. Zkuste přijít den po tornádu v Hruškách na zničené náměstí a začněte tam draze prodávat balenou vodu, protože jsou poškozené vodovody a lidé vodu potřebují… zabijou vás. Když začne plnotučná válka, přebírá se kontrola nad ekonomikou, dělají se zaručené státní zakázky, začne se vystupovat proti keťasům a běžně se za to popravuje.

Kdo je u nás větší keťas než energetici a oligopol obchodních řetězců?

Vždyť jsme ve válce s Ruskem… říkala to Černochová i Řehka. Máme se připravovat na konflikt s technologicky vyspělým nepřítelem… samozřejmě tím, že zvedneme daně a koupíme za to zbraně, které se k dnešnímu bojišti nemohou ani přiblížit. Rusko proti nám vede hybridní válku, Ukrajina prohrává před očima, druhé ohnisko konfliktu na blízkém východě se rozhořívá stále víc a třetí ohnisko u Taiwanu se také slušně ohřívá. Západ je v těžké defenzívě, takřka všichni majnstrýmoví novináři slouží Rusku, protože zakrývají skutečný stav věcí a díky nim jsme promarnili dva roky.

Byla to twitterová úderka lepšolidí, která zařídila, že jsme se odzbrojili, zničili si hospodářství, odstřihli se od levných energií, které bychom ve válce sakra potřebovali, dovolili jsme útoky našeho údajného spojence na naší energetickou infrastrukturu a ještě jsme tomu měli tleskat. Byli to nálepkovači z České televize, kteří se postarali, aby nebylo možné udělat jedinou smysluplnou věc. Byly to Reflexy a Respekty i s Pečínkama a Šaframa, díky kterým tu keťasové rejžují miliardy a ukládají si je na konta v cizině. Byla to vláda, která sice dva roky tvrdí, jak jsme ve válce, ale neudělá to nejzákladnější, co dělá v případě války každá vláda – nevystoupila proti zlodějům, kteří dva roky spolehlivě podkovávali jakékoliv úsilí se připravit na to, co už brzy přijde.

Pátá kolona nejsou lidé, co demonstrovali na Václaváku. Skutečná pátá kolona je neschopný Fiala a celá ta slavná občanská společnost, která ve jménu evropských hodnot držela u moci neschopné hlupáky, kteří rozvrátili naší zemi. Tihle chytrolíni pomocí mediální propagandy dva roky zakrývali pravdu o ukrajinském bojišti a postarali se, že vyhazujeme miliardy za zbraně, které k ničemu nebudou a nedokázali zakročit proti marodérům, kteří si na té poloválce přišli řádně narejžovat.

Takhle nějak končila První světová, ne? Drahota, nedostatek, keťasové, legální zloději…

Je jedno, jak se to okecává, ale ve skutečnosti proti ruskému nebezpečí nikdo nic neudělal. Jen strašili a všechny nás okradli. Nedovedu si představit, jak by to vypadalo, kdyby opravdu mělo dojít na válku mezi Ruskem a NATO. Další skok v ceně energií? Další Šnobr, který by jako jediné řešení poradil, že nemáme topit a svítit? Další ukončení těžkého průmyslu? Další zdražení potravin a transfer zisků kamsi na Kajmanské ostrovy? Další opožděné windfall tax, aby se na ně všichni povinní mohli připravit?

Děcka, teď vážně… Ukrajina hoří, že už dohořívá. Blízký východ hoří a bude hořet ještě mnohem víc. Taiwan už začíná bublat a snadno to i tam může špatně dopadnout. V jižní Americe pilně škrtají sirkami a leckdo do toho ohníčku začíná foukat. Vážně je tohle ta správná chvíle o debatě nad volným trhem, který nejlépe nastolí ODS… tedy, ne ta součaná Fialova ODS, ale nová ODS, která se tady už uchází o vaše hlasy ve čtyřech nových stranách, které se všechny hlásí k Otci zakladateli?

My jsme ve válce. S celým světem. S Východem, s globálním Jihem… Fialu nepřijali v Nigérii, Hýkelu nepřijali u Saúdů. Putina přijímají tam všude s otevřenou náručí. Vážně je teď, když tu máme migrační povodeň a energetické tornádo a cenové zemětřesení, doufat, že se vše nejlíp vyřeší tím, že to necháme volnému trhu, který ve skutečnosti ani vzdáleně neexistuje, protože všechno je o dotacích takřka do každého oboru?

Jsme ve válce, jsou tu keťasové a proti tomu je třeba zasáhnout. Jestli se to neudělá, tak do dopadne jako ve Výmarské republice a důsledky takového stavu budou stejné, jako tomu bylo na konci třicátých let. Nikdo nikdy nevyhrál válku tím, že nechal ožebračit obyvatelstvo a nechal hospodářství sklouznout do regrese. Nikdo nevyhrál válku tím, že utužil byrokracii a udusil hospodářství umělými brzdami v podobě grýndýlů a emisních povolenek.

Válka se vyhrává mobilizací hospodářství a mobilizací pracovních sil. Válka se vyhrává tím, že lidi makají jak barevní, hospodářství jde nahoru, úředníci někam zalezou, nebo se pošlou do výroby… Válka se vyhrává hospodářským růstem. Válka se vyhrává tím, že vezememe zdroje a postavíme za ně další zdroje a pak zase a zase, aby bylo víc a lepších zdrojů, ne méně. Válka se vyhrává tím, že se plánuje.

Jestli si někdo myslí, že se vše vyřeší tím, že Výborný bude „tlačit“ na hytlermarkety a Stanjura vybere daň z mimořádných zisků od největšího keťasa v zemi ČEZu, tak jo, přeju vám to… ale prostě se potopíme a prohrajeme. Už teď je naše lodička pěkně nahnutá, už pěkně klesá a kapitán stále nechápe, co nám dole v podpalubí vadí.

Levné energie a levné potraviny… jestli to vláda neumí a nebo nesmí dělat ve jménu božstva volného trhu nebo evropských hodnot, tak to prostě špatně dopadne. Kdo si neumí došlápnout na keťasa, ten si fakt s Ruskem neporadí. Ani s Američany za zády to nedokáže. Buď se naše společnost dokáže vypořádat s pijavicemi a nebo zajde na úbytě. Buď se zmátoříme, přestaneme dělat blbosti, zbavíme se té páté kolony v podobě majnstrýmových intervjuků a jejich libtardí úderky, která nás dovedla až po krk do nutelly, nastartujeme hospodářský růst, obnovíme průmysl a těžbu surovin, začneme stavět elektrárny, přehrady a silnice, začneme školit lidi na práci a ne na žvanění…. nebo budeme pokračovat s Blyštivým Péťou až na dno evropských hodnot.

Máme našlápnuto k největší prohře v našich dějinách.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

292 thoughts on “Skutečná pátá kolona

 1. Vidlaku, Vidlaku. Tady lezete na tenký led. Když jednou začneme potírat „keťasy“ a „nepřiměřený zisk“tak kam to dojde? Ve vállce bývají taky například přídělové systemy. Co když systém přijde na to, že „kulak“ Vidlak má na svém políčku o 10 kg brambor víc než je roční příděl na osobu- a tudíz budete mít „nepřiměřené zásoby“? Když v „nouzi“ prolamujeme bankovni tajemství (Jurečka) a chceme prolamovat obchodní (Vy), kdo nam zajisti, že nám při přístí „krizi“ úrednik za pár let nepoleze do bytu zda nemáme někde nějaké“nepřiměřené bohatství (například prstýnek po prababičce)?Co kdyz někdo někde stanoví, že Vás domek je moc – nepřiměřeně- velký a jsme ve válce, tak Vam do půlky nakvartyrují nějaké „potřebné“? Nebojíte se, že jednou s tímhle uvažováním bude muset kazdý zemědělec a zahumenkář vykazovat kolik vypěstoval, nebo odevzdavat – jako v 50 letech – svoje výpěstky podle úředním šimlem vymyšlených tabulek bez ohledu na to, zda nějaké má? Nebojíte se, že by se to cele mohlo jednou obratit proti Vám a Vam podobným drobným zemědělcům? Ok, da se říct, že si na to pomalu připravuje půdu EU. Pokud Vy rozjedete takovou mašinerii na potírání „keťasů“, jaky pak bude rozdíl mezi Vámi a EU možná za pár let? Nerozporuji to, že hytlermarkety maji oligopol… ale tohle musí řešit UOHS a pokud tam jsou neschopní, tak je nutne tam vyměnit vedení za někoho schopného. Nerozporuji to, že energie jsou drahé – tak pojdme zrusit greendeal, emisní povolenky a spotřebni daň. A ano dá se s přimhouřeným okem nařídit, že toto snízení se musí promitnout do cen. Pojďme přestat dotovat solarni barony a investujme do jádra. Jsou způsoby jak tuhle krizi vyřešit nebo zmírnit – a jsou už dnes – bez hraní si na Gottwalda. Stačí jen chtít.

  1. P.Mileno,nestačí jenom souhlasit,
   Už jste zformulovala do Plánu Národní Zachrany a potřeb PNZ svuj vlastní postulát?
   Poslechla jste si už u pana Bureše hromový hlas pana VLADIMIRA ŠTEPANA,se kterým se automaticky zařadil do AA teamu SV tj Společenství Voliču,jímž je sám členem ,tak co válečnice vite o čem mluví doposud nezlikvidovaná třída rolníku ?🔔🤠💇💥.
   Tak co napíšete nám jak to žhavou podkovu začneme kovat a dáme ji na kopyta NASICH skutečných zástupcu a ne třídě oslu ,na kterých nás stávající policejní stát nutí RAJTOVAT i když už toho máme plně zuby ?🤐🔔👹🖕🐸🥒????;

 2. IDENTIFIKUJME SKUTECNOU BANDU MRTVYCH OSLU tj.VLADU.UZ NA NICHŽ NEJDE ANI RAJTOVAT💥🥒

  A to i zpráva i zleva.Domnivam se že je na čase chtít poznat ,že jedinou silou vývoj zkorigovat ve prospěch nás voliču jsme my sami a to ve tvořící se formaci SSSV tj Spojenymi Sílami Společenstvi Volicu,což je asi to první písmeno abecedy A.
  B.Nestydte se lidoví komentátoři tvořit ve svých komentech i náš vzprovy Program Národní Záchrany a potřeb.
  Kazdy kdo tohoto programu zkusí tady a bude umět formulovat postulat,tak,aby mohl být zařazen jako další k stávajícím 5 už existujícím se bude muset postarat tím,že spolu s ostatními voliči bude muset chtě nechtě požadovat ,aby si takový vzorový program PNZpotreb zařadili do svých programu ti,kteří chtějí být za naše zástupce zvolení.
  Ostatní volit nemusíme a fertig 🔔♥️🛠️🇨🇿.No ni?

  Kàže Anička z KSH . . .

 3. WHO prohlásila covid 19 za běžnou respirační infekci. Takže nepanikařit. Média chtějí zvýšit produkci Nutely. Střídají covid s Řehkou.

  1. To jste napsala velmi poeticky. Klobouk dolů paní MarieP.
   Navrhoval bych hlášku: Střídají kovid s Řehkou, dát jako motto dne. Ta věc o nepotkání se slibů s realitou je vyčpělá. To si žijem a nepotřebuji to vidět neustále vyvěšené jako motto našich dnů

  2. Ale to se tvrdilo od zacatku. Bude to jako u spanelske chripky. Po par letech sireni a mutaci z toho bude „jen“ dalsi chripka.

 4. OFF TOPIC
  Zdá se. že se rozjíždí nová covidová hysterie. Procenta pozitivních, nemocných, pacientů na JIP-kách, ba i úmrtí… TV rozjíždí kampaň. Takže jiná témata jako drahota energií a potravin, situace na Ukrajině a podobně budou upozaděna. Nová témata- sice už poněkud provařená, ale aspoň to umožní rozmělnit rostoucpí odpor populace k vládě. Na internetu se budou hádat antiwaxeři a svědci covidovi zda se očkovat nebo ne a kolikrát. A kde nosit náhubky a kam bez nich už nelze…

  Ten covid naší věrchušce seslalo snad samo nebe!

  1. Dříve se tomu říkalo PRAVIDELNÁ PODZIMNÍ CHŘIPKOVÁ/RESPIRAČNÍ VLNA.
   Dnes je moderní covid. Kdo nevlastní covid, jakoby nebyl…
   Kdo nekašle,nekýchá, nesmrká (nehodící se škrtněte) není Čech!!

  2. Ten kovid si věrchuška zinscenovala vláda sama Kocoure.
   Sepsal jste to moc pěkně a správně.
   Jen Vám tam nějak s toho seznamu vymlčovaných katastrof Vám nějakým, zajisté nechtěným omylem vypadla ta katastrofa v Gaze.
   Anebo pro Vás životy ručnikářských dětí jsou nepodstatné.
   Měl jsem Vás rád do doby, kdy jste se projevil jako neinformovaný starý cyp (a to oslovení si vyhrazuji, protože jsem vyrostl a žil na Ostravsku), co shlédl tisíc televizních hodin o utrpení Hebrejců a uvěřil jejich propagandě. Ani žid žida se nezastane jako spolehlivý šábesgoj Starý Kocour.
   BOHUŽEL !!!
   P.S. Je mi skoro šedesát a těch tisíc hodin mám odsledováno taky. Ale měl jsem raději 4 z tanku než Oskarový Obchod na korze. Dokonce mám pocit, že jsem ho nikdy neviděl.
   Pohádce o utlačovaném národu a lidech zlatého srdce a nejlepších úmyslů jsem věřil až do svých 33 než jsem se trochu řízením osudu vydal v 98smém hledat lepší svět a lepší lidi ve svatém Izraeli. No a nenašel jsem. Viděl jsem stát kde armáda je vše. Všichni jsou vojáci.
   Viděl jsem stát kde jednotící ideou je nenávist. Nenávist vůči původním indiánům. Nenávist vůči všemu nežidovskému. Někde v minulosti jste psal, že máte z Ostravy jen ty nejlepší zkušenosti s Izraelci, no sice nevím jakým jazykem jste si ty lidi oblíbil, ale budiž možná resp. určitě to byli kumštýři a ti se přeci baví jen o kumštu a užívání. Ne tak izraelský celník, policista ,ale i dokonce i obyčejný trhovec. V Izraeli, i když máte pravdu a jste v právu jakože 5+5 je deset, tak to neplatí protože Holoslovo. Apropos, víte že ten termín se objevil až někde v sedmdesátkách?

   Dalo by se napsat mnoho dalších jiných příkladů špatných zkušeností s Vyvolenými obzvláště v Njů Jorku,ale je to zbytečné, protože tak jako starého psa novým kouskům nenaučíš, tak stejně indoktrinovaného Starého Kocoura nepoučíš. Bohužel. A je to myšleno upřímně a vážně. Kocoure mí rodiče jsou na tom úplně stejně jako Vy, stejně jako jste i jejich ročník plus mínus. Ale Vy i oni kafráte o věcech o kterých máte jen mlhavé, ale o to více zkreslené vidění.
   S úctou Břetislav Bureš.

 5. Hele, nezdá se vám, že je zase nějak hodně covidu? Už třetí rodina v mém bezprostředním okolí to má během jednoho týdne.

  1. v týhle době bylo dost viróz i před covidem, ale když žereme ty chemické sračky, kterým se tu říká potraviny + do sebe cpeme západní farmaka + nás stresují vládci čím dál více + jsme do sebe (ne)dobrovolně nacpali covid vakcíny, kdy se dnes ukazuje, jak hrozivé následky na imunitu a další tělesné funkce to má/může mít………

   imunita čím dál více v hajzlu

   kolik dneska mladých lidí/dětí má vážné choroby? kolik jich takovéto choroby mělo za socíku?to se nedá absolutně srovnat – a čím to je?

  2. To je jednoduché.
   Kovid skončil z hodiny na hodinu jedno únorové ráno roku 2022.
   Celá ta věc se (zřejmě) chýlí k očekávanému vítězství státu 404 nad lží a nenávistí, takže si mediální mrd naše vždy pravdivá mééédia musí zase najít něco, čím budou strašit o čem budou objektivně informovat ovčany voliče 108 pětidemolice.

   1. Já měl kovid (79 let), žena též, i zeť i vnučka. Vnučka se z toho vyhrabala rychle, nám se to táhlo přes 2 týdny. Teď si každý může dělat test na kovid a současně na chřipku A/B za míň než za 100Kč doma.
    Teď už to je bez hysterie, ale prvé 3 dny mi bylo hodně zle.

 6. OT: Intervjuci přešli na psaní mezí řádky.

  Příklad:

  V Berlíně se servaly děcka ve škole jako koně a ředitelka skončila se zlomenou rukou.

  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-bitka-na-skole-v-berline-49-lidi-zasazeno-peprovym-sprejem-reditelce-zlomili-ruku-40454007

  a je to ukončeno odstavcem

  Neukölln patří k berlínským čtvrtím, kde se v posledních týdnech odehrálo několik propalestinských a antisemitských demonstrací. Pro 81,3 procenta žáků z tamních škol není němčina mateřským jazykem.

  To je čtení mezi řádky jako za starých časů. Intervjuk to nemůže napsat přímo (servali se tam cizinci mimo jakékoliv hranice ve škole přípustné) Ale napíše to nepřímo, Až sem to už dopracovali. Není to první případ z poslední doby.

  1. Na pouličních nepokojích, bordel a ohňostroje v ulicích, jsou ti Neukolíňáci tmavší než tradiční Bavoráci.
   Kam budou teď utíkat židé z Německa jako utíkají ti z Francie?
   Že by do Izraele, země Hospodinem zaslíbené?
   Tam jsou ty Západní hodnoty a kulturní obohacení, které i tady v České republice chtějí instalovat všichni ti multigrýndelisti!

 7. Měl bych dotaz …
  Představte si území, kde je množina např. pekařů a všichni mají stejné výchozí podmínky. Připusťme, že konkurence a touha po zisku jsou konstanty kapitalismu. A teď:
  1. někteří pekaři se spokojí s tím, že zásobují své okolí a vytvářený zisk jim plně postačuje. Nicméně, v té množině pekařů jsou ale i takoví, kteří chtějí „růst“, chtějí mít větší zisky a zásobovat větší území, nejlépe celé … tak to v kapitalismu asi je, ne?
  2. ti „aktivnější“ začnou pracovat na pohlcení konkurence … a pomalu se daří, sousednímu pekaři se pokazila pekárna (věci se i kazí), druhý toho využije a zaplaví jeho oblast svými výrobky nikoliv s obvyklou marží 30%, ale jen 1% … právě aby mu způsobil ekonomické těžkosti a nakonec ho pohltil nebo v konkurzu levně koupil jeho provozovnu … tak to v kapitalismu asi je, ne?
  3. protože zásobuje větší oblast, má větší nákupy surovin a tedy nakupuje za výhodnější ceny po vagónech namísto sousedů, kteří nakupují po pytlech. To samé je v energiích a nákladech na údržbu, resp. celý provoz. Najednou prostě inkasuje úspory z velikosti, tím získává další výhody nad ostatními a jeho „akčnost a růst“ zrychluje …tak to v kapitalismu asi je, ne?
  4. protože si se svými legálně vydělanými penězi může dělat co chce, tak začne sponzorovat nějaká média a aktivity zákonodárců, přičemž po nich zatím nic nechce …tak to v kapitalismu asi je, ne?
  5. v okamžiku, kdy ovládne dané území sám nebo se na ní stane rozhodující silou, tak začne zvyšovat své marže. Může i to dovolit, protože jíst se musí a jiný dodavatel pro dané územní není … tak to v kapitalismu asi je, ne?
  6. na sousedním území si všimnou co se vedle děje a začnou dovážet na první území své levnější výrobky. Levnější ale jenom o trošku, protože nač si zbytečně snižovat zisk?? … tak to v kapitalismu asi je, ne?
  7. náš „akční“ podnikatel sleduje vtíravou cizí konkurenci a navštíví spřátelená média a sponzorované zákonodárce. Vysvětlí jim, že vtíravá cizí konkurence nedodržuje všechny normy (hygienické, bezpečnostní, kvality … atd.) a že nemá nic proti konkurenci, jenom, kdyby i ten vetřelec musel vše dodržovat … takže by uvítal, kdyby výrobky tohoto cizího výrobce byly dodatečně daněny ve výši, která by nahrazovala právě ty smyšlené náklady na jeho dodržování všech norem. Jen tak mimochodem podotkne, že pokud se tak nestane, tak jeho zisk bude nižší a už nebude umožňovat sponzorovat jejich média a prospěšné aktivity zákonodárců … tak to v kapitalismu asi je, ne?
  8. novináři spustí „osvětlující“ kampaň, ve které se zaměří na to, že se tady dováží sice v podstatě stejné výrobky, ale jejich výrobce nedodržuje uhlíkovou stoupu a EU normu č.11 … čímž je zvýhodněn oproti „poctivým“ domácím výrobcům a proto vyzývají zákonodárce, aby věc v zájmu demokratických pravidel a záchrany planety řešili … tak to v kapitalismu asi je, ne?
  9. zákonodárci „vyslyší“ hlas lidu a přijmou zákony, které penalizují „vetřelce“ … tak to v kapitalismu asi je, ne?
  10. vetřelci dojde, která „bije“ a tudíž má snahu se s dominantním domácím výrobcem dohodnout – výsledkem je, že si oligopolně rozdělí trh, ale protože to znamená nižší obrat a tedy nižší zisk, tak oba zvednou cenu, aby si zisk minimálně udrželi na stejné výši. Následuje pak již jen pravidelné zvyšování cen o trošku více nad inflaci, čímž se stabilně zvyšuje zisk … tak to v kapitalismu asi je, ne?

  A já bych měl dotaz pro zdejší zastánce kapitalismu a volného trhu – ve kterém bodě to přestává být kapitalismu?

  1. Nejpozději na konci bodu 2. Vznik plánu na likvidaci konkurence – jakýmkoli způsobem.
   Tohle ale budete muset obhájit i u Mileny, jinak přes to nejede vlak a dostanete to sežrat i s plevami.

   1. Ale vždyť kapitalismus je založen na konkurenci => tedy slabší a horší jdou z kola ven, z čehož vyplývá i strategie pro toho, kde chce vydržet co nejdéle.
    Tohle je tedy jasná specifikace kapitalismu, nikoliv jeho konce v tomto bodě.

  2. Tak ono to má další fázi, kdy si ten dominantní dodavatel tak zvýší marže, že se vyplatí nějakému malému „garážovému“ výrobci dělat v podstatě stejné výrobky na koleni levněji a začne se na svém malém lokálním trhu zase prosazovat, protože ten drahý moloch proti je proti němu tak drahý, že lidi radši kupují od toho malého. To funguje do té doby, dokud je pod rozlišovací schopnost toho velkého. Až se zvětší, ten velký ho koupí a dojde k tzv. akvizici. A dokud nikdo malý není schopen cenou a kvalitou tomu velkému konkurovat, tak je to vlastně dobře, protože ten velký drží cenu i kvalitu nedosažitelnou nikým jiným a je to vlastně v pořádku. Problém nastává, když si ten velký vylobbuje takové předpisy, které ten malý nemůže dodržet a tak v podstatě brání, aby ta levná a kvalitní konkurence vůbec vznikla. Když například chci prodávat předražený plyn, musím lidem zakázat topit briketama. Když chci lidem prodávat drahá elektroauta, musím jim zakázat používat ty levnější benzínové. A vždycky se najde dost zakomplexovaných magorů, kteří si ukájí mesiášský syndrom tím, že zachraňují svět aktivistickým prosazováním elektroaut a tepelných čerpadel…

   1. Ano. Dotace, kvóty, povolenky, zákazy…
    A tak se vlastně obloukem z reálného socialismu (což byl hospodářsky v podstatě statní kapitalismus), přes zprivatizovaný Klausův kapitalismus bez přívlastků, dostaneme ke dnešnímu korporativismu (jiný název pro fašismus), a nakonec dospějeme prakticky k témuž co kdysi. Akorát že velké majetky a služby už nejsou ve vlastnictví „všeholidu“, nýbrž v držení nadstátních korporací s nedohledatelnými vlastníky…
    Cílem soukromého podnikání je generovat zisk. Za každou cenu.
    A o to tu vlastně od „hadráku“ šlo.

   2. Nevím, jestli znárodnění musí automaticky znamenat návrat socialismu.
    Myslím, že nemusí a že by to momentálně dost věcí řešilo.
    Půjde jen o to, aby někdo tomuto bezbřehému ojebávání člověka člověkem, někdo nastavil hranice „vocamcaď pocamcaď a dál už je to trestný“, nebo tak něco.
    Pokud si někdo bude myslet, že jsou to komunistický nápady a že jsem teda komunista, no tak asi jo.
    Nemůžu za to, že jsem lepší část svého života strávil v socialistickém zřízení. Ten to měl sice nastaveno taky blbě – ale to neznamená, že by druhé kolo nešlo zásadně vylepšit.
    Pak by se nemohlo stávat, aby si nějaký hajzl udělal z bytového družstva soukromý zlatý důl – a ještě se svým spoluobčanům vysmíval, že se měli líp učit..

   3. To Kadlas – tak tohle očividně nefunguje. Nebo máte pocit, že tady jak houby po dešti vyrůstají maloobchody? Já na pekařích popsal princip – ale stejné platí např. i pro maloobchod … tady jsme už ve fázi oligopolu.
    A mimochodem, aktuálně se přeci VEŘEJNĚ řeší maloprodej cukroví … a výsledek? Hrozba sankcemi za daňové úniky, ovšem pokud chcete podnikat legálně musíte mít stejné vybavení jako velkovýrobce … např. samostatnou rozbíjernu vajec, pákovéí baterie, oddělené prostory atd. Jinými slovy, už je to nastaveno tak, aby bylo co nejtěžší začít – a tohle nespadlo z nebe, že ano??

   4. Muselo stát hodně „dárků“ poštvat na domácí pekařky vánočního cukroví státní orgánky a orgány.
    Kolik se přidá těch, které to schvalují proto, že vlastně státu neodvádějí ty daně za svou práci a produkci?
    Víte, kolik by to bylo nábojů a léků pro režim Ukraruska?
    Když vidí ceny cukroví v hitlermarketech ty, které pečou doma, začnou dělat tržní kapitalismus.
    Když se najde labuť s tou ptačí chřipkou, vyvraždí orgáni drůbež v okolních vesnicích.
    Co kdyby zlikvidovali veškeré suroviny a stroje v pekárně, v jejíž cukrovinkách najdou třeba salmonelu?
    A koho zlikvidují, když tvůrci zákonů zmrší nějaký zákon?
    Přistavil bych k paláci kontejnery, igelitové pytle a bomby s rajským plynem, jako na tu drůbež.
    Hned tak by se jejich nástupci nespletli.

  3. Kapitalismus to přestane být přesně v tu chvíli, kdy se do toho nasere stát = politik. Bod 7.

   Občas tak politik činí z hlouposti, občas ze snahy se podbízet voličům, ale často z korupce. Podstatné je mít takové zákony, které znemožňují trhem manipulovat = upřednostňovat své oblíbence. A to je laissez faire kapitalismus.

   Nebýt státu, v bodě 7 vznikne nový konkurent. Možná ještě o něco dřív (bod 4/5), protože každý moloch z podstaty věci trpí stagnací a byrokratizací, která převáží úspory z rozsahu.

   1. Jak chcete zabránit, aby se kapitalista nechoval v bodě č. 7. naprosto logicky, dravě, prozíravě s ohledem na vlastnosti lidí a své budoucí zisky …?
    Chcete vyměnit lidi? … za lepší?

    1. Vždyť je to jednoduché. Nedovolit státu jakkoliv do trhu zasahovat.

     V jistých mezích to platilo delší dobu než socialismus státní (1946-1989) nebo státně tržní (od 1989).

     1. Kdy konkrétně? Abychom mohli srovnat, jak se žilo většině lidí v té době. A fakt vám ser*u na to, kolik jachet si mohlo koupit tehdejších „forbesuanhandrid“. Mně úplně stačí pohled na stanová městečka bezdomovců v zemi, kde kapitalismus dovedli k jeho zatím nejčistší formě. Která je ovšem ještě dost daleko od toho, o čem sníte vy, když náhodou spíte…

     2. To Anonym … jak to provedete? … „Nedovolit státu jakkoliv do trhu zasahovat.“
      Zbavíte zákonodárce zákonodárné iniciativy? … nebo jim zakážete nějaké zákony přijímat a navrhovat? … nebo vyměníte lidi za lepší? … Zatím se to nikomu nepovedlo 🙂

 8. Ještě k těm cenám potravin,
  Proč stát v každém okresním městě neotevře neziskovou prodejnu potravin, ve stylu tržiště, kdy českým výrobcům nabídne k pronájmu regály a ti si tam nezaváží své produkty za svoji cenu? Elektronické sledování.
  Odpadly by přemrštěné marže prodejců a bylo by hned jasno.

  1. protože vysoké ceny, vysoká inflace, likvidace místních zemědělců atd. někomu vyhovuje

   vláda ČR pracuje pro ty, kterým to vyhovuje

   za předpokladu existence normálního lidu, by už toto muselo být – klidně radikálně – řešeno, vzhledem k tomu, že není, ukazuje to na degeneraci společnosti

   pokud někdo namítne, že nemají čas, to je součást té degenerace, že se lid nechal nahnat do otrocké oprátky

   1. Ale ti předchozí komunisti taky všem lidem zdaňovali práci!
    Jenže drobný rozdílek je v tom, že oni z těch vybraných daní, postavili stavby a zařízení, která potom sloužila zase všem – a buď zdarma, nebo za provozní náklad (jesle, školy, školky).
    Bude potřeba se důkladně přeptat, jak to dělali, že to všecko ufinancovali, přičemž tady nikdo neumíral hlady a zimou pod mostem, nebo někde v křoví, bez střechy nad hlavou.
    My momentálně furt ještě jedeme na to, co nastavěli oni, ti fujfuj předchozí komunisti.
    A taky bude potřeba připravit se na to, že tohle volné ojebávání člověka člověkem, budou zastydlí klausovci hájit s odhalenou hrudí.

 9. Vláda jménem premiéra řekla, že její prioritou je Ukrajina. Předsedkyně PS se vyjádřila, že tu nejsou od toho, aby se starali o lidi. Kolik toho vyblil senátní Tajvanec ani nepočítám. Člověk nemusí mít nobelovku za ekonomii, aby si neuměl spočítat, že čím vyšší cena, tím vyšší DPH a tím pádem víc zbraní a peněz Ukrajině na výrobu dalších mrtvol. A samozřejmě víc peněz na předražené vojenské hračky z USA. Jako kolonie v kolonii EU jsme se stali lokaji a služkami zahraničních pánů. Tedy my ne, ale politici, mééédia ( především kanál Kavčích hor, Seznam, Idnes, Forum 24, Respekt, Reflex, Análně … ). Když k tomu přičtu posluhující pakáž komediantskou ( klasická ukázka „obrácení“ Dejdara ), neštěstí je hotovo. Pětižumpa má 108 a když k tomu přičtu 107 hradního pána, tak ten intelektuální náboj nelze přebít. Úloha nemá řešení. A Babinský řešení není ( Zlá tužka, Charanzová, Joura, Telička ). Měníme tu špatné vlády za otřesné. A zahraniční pán jiné nedovolí. Už tak má těžkou hlavu z Orbána . A Fico? Ještě pořádně nedosedl na novou stoličku a po Blavě už se srocují demonstranti s profi transparenty, že je darebák. Moc mu ten boj s větrnými mlýny nezávidím. To opocený, hubnoucí a už neblyštivý Pjótr Signál I. už těžko hledá další lži, ale držet se bude. Jde o hen ty evropské hodnoty. A co nepůjde férově, doženeme nějakou další volební prasárnou. Třeba korespondenční.

  1. S čísly se dá moc pěkně kouzlit. Když vyrábím sýr a zdražím ho na 22 Kč, tak je to desetiprocentní zdražení. Když řetězec ten stejný sýr zdraží z padesáti korun na padesát čtyři, tak je to jen osmiprocentní zdražení.

   A teď to nejlepší… Když sýr stojí padesát korun, tak si fakt nepomůžeme, když ho výrobce zlevní z dvaceti na osmnáct…

   To já jen, abychom si rozuměli… jsem hrozný komunista.

   1. Což o to, dal jsem to sem pouze jako pohled z jiné strany (proto také kursivou), ne však zrovna mainstreamový. Nemám ambice rozebírat, o kolik se doopravdy zvedly náklady, marže nebo prodejní ceny výrobců a o kolik prodejců, a to ani v rozměrech českého potravinářství, ani svého skromňoučkého spotřebního koše.

    Další zajímavost (z úplně jiného konce) je, že kdybych si byl před třemi lety nějaké úspory konvertoval do USD nebo CHF, dnes bych zde pořád měl inflaci mnohem spíše českou než americkou či švýcarskou…

   2. Momentálně nevím, na čí stranu (kromě řetězců, ty vylučuji) bych se postavil. Fandím sice zemědělcům a rozumím jejich argumentům, na druhé straně mám osobní zkušenost z farmářské prodejny v našem městě, kde farma prodává 1 l mléka za 35 Kč a obdobné ceny má nasazeny i na ostatní produkty.

    1. Samozřejmě, ale tam většinu ceny neplatíte za mléko, ale za hezký příběh o rodinné ekobiofarmě.

     Lepší koncové ceny by teoreticky mohly nastat, kdyby velkovýrobci začali provozovat vlastní řetězec.

     Jinak z trochu jiného soudku, ale na stejné téma: jedeme se ženou na předvánoční třídenní odpočinkový (jak se dnes správně říká „wellness“) pobyt. Ubytování stejné, služby stejné, délka pobytu stejná, cena o 30 % vyšší. Jak to má majitel se ziskem, to nevím. Každopádně jsme rezervovali předposlední volný pokoj. A že to není úplně levné, asi nemusím zdůrazňovat.

     1. To Borowitz: Cca 2x do roka obsolvujeme s přítelkyní totéž, tedy 3 dny někde v termálech, takže potvrzuji Vaši zkušenost.

 10. Méně trhu?

  Třeba u energií jednoznačně více trhu. Zde byl trh zcela blby z EU zcela zničen. To je jádro problému.

  1. Jj … já jsem pro!!! … všem deseti, ale začneme tím, že budeme definovat vlastníky – tak třeba ty elektrárny, které postavila generace dnešních důchodců dejme jim, resp. zrušme třeba v tomto ty privatizační zlodějny. To samé přenosová soustava. Ti dnešní důchodci, pokud by to měli v nějaké akciovce, tak by v podstatě nepotřebovali čerpat ze státního rozpočtu důchody a měli by se královsky.
   No a více trhu by pak znamenalo, že energobaroni by své podnikatelské kvality osvědčili tím, že by si ty elektrárny vybudovali a tím mohli zdravě konkurovat … fakt jsem pro.
   Ten dnešní stav ale připomíná jednání kmotrů mafie, kdy zaznělo (volně přeloženo) … tady Joo objevil studánku …. s vydatným pramenem, ale my všichni přece máme právo se napít !!!
   V české verzi to je tak, že někdo usoudil, že zcizení výnosného státního celku (objevení studánky) může být vydatný finanční pramen, ale mafiáni se nakonec dohodli, že mají právo se napít všichni (rozparcelují si to).
   Takže s tím trhem za těchto podmínek běžte někam …

   1. Vy o voze, já o koze.

    Vy o formě vlastnictví, já o trhu.

    Za panujícího stavu nikdo samostatně za účelem zisku investovat nebude, páč neví, jaké budou zítra podmínky.

   2. Ty elektrárny sice postavili dnešní důchodci, ale nebyli vlastníky, to byl stát. A ten je prodal. Tečka.
    To je jako moje chata. Postavil místní lesník. Zdědila dcera a prodala mne.
    Pokud toto zpochybnite, tak v ČR již nikdo investovat nebude a ani si nekoupil nemovitost, či cokoliv zabavitelneho, třeba Vidlakuv grunt.

    1. Pan Dvořák se snaží naznačit, že stát tyhle strategické zdroje nikdy neměl prodávat – protože strategické. Byly prací našich otců budovány proto, aby přinášely užitek všem lidem v zemi.
     Že se tak stalo a politici to prodali – a při prodeji se napakovalo pár jednotlivců – lze odestát.
     Klidně retroaktivně, jde-li o prokazatelné poškození zájmů občanů tohoto státu.
     Dokonce by bylo možné dosáhnout i toho, aby dotyční jednotlivci, co se napakovali, ty paklíky vrátili. Existují už i soudní precedenty, kdy se tak i stalo.

    2. Vaše chata původně nepatřila všem občanům tohoto státu, ale pouze tomu lesníkovi.
     Jestli ten rozdíl u státního majetku nevidíte…tak potom nevím.

    3. To je lez.
     Vyvlastnuje se bezne po celem svete. I v te trzni a demokraticke Americe.
     Jenom se to nedela po bolsevicku, nebo nove po Evropsku. Nevite, jak Nemci vyvlastnili Rusum Gazprom Deutschland i s miliardovou hotovosti na uctech?
     A to prosim pekne bez nahrady.

     Uz nejako dobu se znarodnuje tak, ze je vlastnik vyplacen, i kdyz prodavat nechce. Cena se urci podle aktualni ceny akcii, nebo ji urci k tomu vzdelani spacialiste/auditori (treba PWC)

     Kdyz nenavideny diktator znarodnil Shellu a Exon Mobile ve Venezuele ropna zarizeni, tak si Americani mohli zpretrhat hlasivky jak jeceli o komunistickem znarodneni.
     Cela pravda ale byla, Venezuela americke spolecnosti vyplatila, a to podle oceneni americkych auditorskych firem.

     Takze vidite, ze vase argementy jsou nesmysl.
     Kdo chce psa bit, hul si vzdycky najde, i kdyby byl kralovsky vyplacen. Jiny zase muze krast beztrestne.
     S nejakym zpochybnovanim to vubec nesouvisi.

    4. Vlastníkem byl stát, ale občané byli jeho „akcionáři“, kteří vlastnili po jedné „akcii“. Chybou řízení této „akciovky“ došlo ke ztrátě jejího majetku.
     Mimochodem, kam se poděl výtěžek z prodeje skoro všeho, co v této zemi bylo a je? Bylo to ve vlastnictví „Stát a.s.“ a není. A získaná hodnota by měla odpovádat a „Stát a.s.“ by měl být schopen pořídit vše znovu.

  2. Já jsem proti. U strategických oblastí si musí stát zachovat možnost věci ovlivnovat.
   A že stát neumí hospodařit – Budvar stále žije…
   Nicméně ono je to jedno v případě, když nemáme Českou vládu.

 11. Vidláku, celou dobu tvrdíte, že ČR v žádné válce není. Dnes zase že jsme ve válce a všude kolem pracujících se hemží keťasové, kteří si svoje zisky přesouvají do ciziny, a se kterými je třeba zatočit, neb to jsou původci dnešní bídy. Takže:
  – žádná bída není, lidi se mají prakticky nejlépe v historii (fůra jich nepracuje a přesto nemají hlad, mají střechu nad hlavou, proplácené energie, taxi zdarma na nákupy, zdravotnictví zdarma, …). Horší je, že je to na dluh.
  – Ti co si spoří v cizině jsou ti zodpovědní ne hovada. Mám za to, že tak činí většina Vašich idolů (od Kechlibara, Hamplové, Šichtářky až po Babiše či Rajchla) a ti v případě průseru nebudou hned řvát, že se má o ně někdo postarat.

  … prostě levicovější článek jsem již dlouho nečetl. Takže stačí zakroutit krky keťasům, co hodně vydělávají a ke všemu si ještě spoří v cizině. Stačí nařídit nízké ceny elektřiny a nízké ceny v obchodech (stačí jen v těch velkých, nebo i ve večerkách na vesnici?).

  1. Přesně tak.
   A další fůra lidí nepracuje, ale žvaní v různých sociologických a chudobních institutech, jak by se měli lidi dělit a jak je správné podporovat flákače.
   Kdyby měla pravicová vláda koule, eliminovala by jako první všechny ty žvanivé Pertoldy, Hůle, Šimáčky, Švihlíkové a další, zrušit sociální poradny a pracovníky a každému nezaměstnanému nabídnout úklid nebo jinou nekvalifikovanou práci – placenou – místo dávek.
   Jenže současná pravice nemá ani takové koule jako Drábek blahé paměti.

   1. Asi tak. Jen to dotáhnout a bez výjimek (nemyslím tím vážně zdravotně postižené). Jenže:
    – dáte některé na úklid do obchodů či kanceláří, a ukradnou cokoliv
    – dáte je na úklid venku a dopadnete, jak v nedaleké vesnici, kde „jim někdo ukradl“ hrábě, lopaty i kolečko.
    – podmíníte tím dávky a rozjedou se žaloby, ve stylu, jak psali včera, že soudy přiznaly 10 – 95 tisícové odškodné jednotlivým dětem z tehdejších Čunkových kontejnerů a nafasovaných domků („prý se nedokázali o domky ve špatném stavu postarat a rozpadly se rodiny“. Takže i soudy by musely soudit jinak.

    1. Jistě, musely by se změnit zákony a lický práva v současné degenerované verzi.

     Nikdo nemá právo na bezpracné parazitování na druhých.
     Třikrát a dost. První stupeň věznice škola bez mříží, ale s rákoskou. Poslední stupeň věznice ziskový kamenolom.

     S dnešními snowflakes je to ale ztracená varta.

    2. Smiřte se s tím, že dříve nebo později vám někdo ty akcie ČEZu sebere. Pokud to bude dříve, ta možná za drobnou finanční náhradu. Pokud později, pak budete rád, že jste je mohl bezúplatně odevzdat.

     Vaše rádoby pravičácké komentáře zastírají jen jedno, mamon, mamon, mamon .

   2. Drábek sice možná měl koule (a většinu v patlamentu, která mu jeho vylomeniny rutinně odkejvávala), ale v hlavě měl akorát pár brožurek tržního komsomolu. Drábkův DONEZ aka fronty nezaměstnaných na poštách, to není řešení, ale součást problému. Jako ostatně celý kapitalismus. I s pohádkou o prokapávání bohatství dolů. (Vyprávěči té pohádky totiž na hlavní pracovní poměr vymýšlejí lepší těsnící tmely.)

    1. Neměli být na poštách, ale ve firmách.
     Zkrátka dokud se vyplatí bezpracné živení +- práce na černo, lépe nebude.

     1. A máte na mysli i bezpracné živení se dotacemi, privatizacemi, státními zakázkami, finančními spekulacemi, atd. atd., nebo opět v souladu s „pravicovou“ doktrínou cílíte jen na ty, co rozkrádají drobné?

      1. Mám na mysli snížení veřejných rozpčtů pouze na financování toho, co skutečně stát zařizovat musí: obrana, bezpečnost, justice, základní infrastruktura.
       Tedy ano, odstranit i dotace, státní zakázky. Privatizace formou transparentní veřejné dražby.
       Finanční spekulace je zase co za komančský výraz?

       Časy jsou zlé, Kamile, a dnes si dotacemi jen bereme zpět část toho, co nám stát vzal.

       1. NEJDŘÍVE SE MUSÍ DOSTAT K MOCI NAD SVÝM ŽIVOTEM A ŽIVOTEM STÁTU NAŠI SYNOVÉ A NAŠE DCERY.
        To se poměří podílem na půdě, gdy každej podílník (byť náš vyrtuálně) dostane podíl z hospodaření (podíl na rozpočtu) a za to bude mít nárok rozhodovat se všemi o zemi, ve všech směrech. Jak hospodářských, tak ideologických, vědeckých nebo uměleckých, co libo.

         1. No třeba todle.
          Co to je státní zakázka?
          Odkud to je? Co to je?
          Na základě jaké příčiny to je?
          Gdo to chce?
          Proč to chce?

          Mašíbl,,

       2. Další mašíbl…

        ..“Privatizace formou transparentní veřejné dražby.“

        Privatizace státních zakázek formou dražby, je to košér hail židla?

  2. Eta

   Tak jste to blbě pochopil , my jsme ve válce pouze s naší Pětidemolicí, nejsme ve válce s Ruskem, jak se nám snaží namluvit Pětidemolka s Řehkou a s Negrovou, protože kdyby jsme tam opravdu byli, tak oni se chovají úplně jinak. Prostě nás tahají za fusekli, aby si zdůvodnili drahotu. Oni nejednají ve prospěch ČR , ale ve prospěch USA, Brusele a všeliakých pošahaných hodnot.

   …“Děcka, teď vážně…

  3. Eto, vy jste mi nerozuměl. Já říkám, že pokud tomuto keťasení stát nezabrání, tak to může skončit podobně, jako První světová – jaksi zmizí z dějin celé státy, šlechty, režimy i představy o budoucnosti.

   Bylo to právě tohle keťasení, díky kterému komunismus rapidně posílil svoje renomé ve společnosti. Ti kteří se dali ke komunistům, ti si pamatovali, jak jim za války zdražovali základní potřeby přesně pod stejnými záminkami jako dneska.

   Tak jen se nedivte, kdyby tohle všechno zase skončilo nějakým novým komunismem… Ludvík Vaculík to řekl přesně – Komunismus jsme potřeli, ale důvody, proč vznikl, se vrátily.

  4. 2 Eta:
   Tož tomuto já říkám generační rozdíl a náhled!
   Vy nechodíte do obchodů a nepracujete? Jste rentiér?

   Každý jsme se narodili, vyrůstali a byli vychováni v jiných podmínkách a jinak.
   Co v tomto momentu vím určitě – kdyby na mne a s něčím takovým, přišly moje děti, tak je vydědím rychleji, než řekneš čez.

 12. Obnovit průmysl a těžbu surovin, začít stavět elektrárny, přehrady a silnice nelze tak, že začnete házet firmám klacky pod nohy.
  Současné pojetí greendealu je brzda, ale vaše snaha o cosi jako EET je stejná.

  Je třeba snížit míru byrokracie (vtipné je, jak společně s 5K vidíte každý jinou půlku) a zdanění (především práce a zisku, danit se má spotřeba a škody na ŽP). To je vše.

   1. JE naprostý souhlas.
    Obrana je ale taky důležitá, i když bych – laik – preferoval Iron Dome a vycvičenou domobranu před letadýlky.

    1. Gdyby se musely platit škody z podnikání, nevznikl by z principu žádný zisk.
     Gdyby se nesmělo otročit pod žádnou genocidní přetvářkou, neexistovali by žádní podnikatelé, jen podílníci na půdě, podílníci na zemském rozpočtu a podílníci na rozhodování.

    2. Žádnou obranu nebudeme potřebovat.
     Co by jste chtěl bránit ve vyrabované kolonii?
     Vždyt nebudeme mít ani na to aby ta slavná F35 létala.
     Ostatně, k čemu takový pták, když nemáme PVO?
     A myslíte, že najdeme nějaké blbce, kteří by je od nás koupili i s obrovskou slevou?

 13. Cit.: „… každé zboží má jasně definovaného výrobce“. Ano. Ale to by jste musel nařídit všem obchodům aby nakupovaly pouze u výrobce. To je jednak nesmysl, a také mimo zákon (ČR i EU).

   1. Např. ten nejzásadnější – „Volný pohyb zboží“, kdy můžu nakupovat kde chci, co chci a v rámci EU bezcelně přepravit.

    1. Uvedený výrobce taky neuvádí, že to vyráběla manka, toník, pepík, lidka, zuzka, františek, jó ten se tam jen motal….

    2. Na nakupování přímo u výrobce – bez různých prostředníků a prostředníčků, není vůbec nic nezákonného. Jen by různí ti prostředníčci přišli o bezpracný zisk.
     Je to krásně vidět na internetových překupníčcích čínské elektroniky. Jsou jich bambiliardy, jen se rozhlédněte po internetu.
     Z původních pěti centů za kus a dopravy zdarma – od číňana – je rázem pětikoruna a 150 kaček balného a dopravného. Naštěstí tihle vychcánkové padají téměř stejnou rychlostí, jako vznikají vychcánkovské firmičky nové. A některé se dokonce ani nesnaží tvářit, že s něčím obchodují – slouží jen jako prádelny na cizí prachy.
     Jako ta přeloučská firma, co až do vypuknutí covidteroru, kupovala od číňana pár desítek plošňáků ročně. Naráz měla na účtu patnáct mega a byl z ní největší dovozce roušek v kraji..

  1. Nebo jinak: zemědělec vypěstuje pšenici, dodá k Vidlákovi na Babišovo silo k výkupu (tam se ty obilky nějak evidují, aby nedošlo k promíchání s jiným dodavatelem), nakoupí mlýny na semletí a umelou mouku 00, někdo převeze ve velkých pytlích do cukrárny, tam usmaží koblihy, někdo je převeze do Kaufu a tam většinu prodají a část vyhodí.
   A kdokoliv na této cestě zvedá cenu. A kdykoliv tam může vstoupit majitel Kaufu s nějakou svojí firmičkou a prohnat to přes ni a tam vyinkasovat celý zisk.

  1. Prý Ústav nezávislé žurnalistiky – a škemrá o podporu ??
   Jestli by si měly OČTŘ na něco posvítit, tak jsou to přesně tihle zmrdi.
   Lhát jako červený pes – a říkat tomu nezávislá žurnalistika.
   Docela se divím, že zrovna Vy, sem taháte něco takového.

   1. Vždyť jsem napsal, že nesouhlasím z Vidlákem, ale že článek je ještě větší nesmysl. Okamžitě mě napadá, že to by musel dovozový sýr (obdobného typu) stát mnohem méně, než ten hermelín z Madety.

 14. S tou olympiádou to bude taky velká sranda.
  Nicméně doufám, že naše delegace bude pevně zaklekla v blocích a olympiádu bude bojkotovat.
  Nic jiného ani není přípustné, protože jinak by skončili na Libavě.

  1. Co je podle Vás fašismus? Pro mě je to hlavně korporativismus, tedy že samotní jednotliví lidé za sebe nemluví. Mluví za ně společenské či jiné instituce. Není dovoleno vyjadřovat se sám za sebe, být sám za sebe. Vždy za mě mluví a jedná nějaká k tomu určená korporace. Soumrak lidí jako samostatného celku. Jednají za mě skupinové korporace. Člověk jako sám za sebe nemá právo se vyjadřovat. Člověk musí jednat podle toho, co schválí celky, korporace. Fašismus, jednota korporací.

   1. Kbsp vaše snaha vysvětlit cokoli scallopovi je zbytečná. Marná.
    Scallop se vyjadřovat sám za sebe jako člověk nemůže, neboť to není technicky možné.
    Je to škeble hřebenatka.
    Ta je skvělá toliko pokapaná citronem, vzato pohledem labužníka.
    Je to prakticky totéž jako by se vyjadřoval chléb s máslem, tatarák, nebo tak něco.

  2. Olympiádu mají francouzští fašisté. Přizvali si ruské fašisty. A naši političtí aktivisté budou poštěkávat.

   1. Děkuji, že potvrzujete moje slova: fašismus alternativě nevadí. Ani Vás nenapadne polemizovat s faktem, že rusko je fašistický stát – maximálně odhalíte fašisty i ve francii.

    Česká alternativa překročila rubikon a zfašizovala se.

    1. Když jsou liberálové už dávno zfašizovaní, nic jiného, než se taky zfašizovat nám nezbývá.

     Všichni jsme gogo 🙂 🙂 🙂

    2. „Nežereš maso, …“
     Ach jo, broučku, když už to vypadá na referentí dno, tak ho tento neomylně prorazí. Nadplukovník by měl místo videí v arabštině učit agenturní AI pořádně chápat češtinu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *