19 června, 2024

A máme tu další a další krachy českých firem.

Po sklárnách Cerva Bohemia, je to uzenářská společnost Gurmán. Už není schopná platit násobné zdražení energií, už není schopná konkurovat levným potravinám v Polsku. Po třiceti letech.

Kolik jich ještě chceme položit na oltář této vlády, protože právě a jen a jen ona je nyní zodpovědná za to, že hodlá dál a dál servilně implementovat nesmyslná a zničující nařízení EU. A tím nás definitivně odepsat v životu nezbytných komoditách. To, jak pomáhal Fiala tlačit během našeho předsednictví emisní povolenky třeba do stavebnictví, prý ohromilo i Van der Lejnovou. A to ta holka už asi viděla ledacos.

Po listopadu 89 nám namluvili, že vlastní výrobu čehokoliv nebudeme potřebovat, a že se nám vlastně uleví, pokud ji zavřeme nebo předáme do rukou někoho jiného. Uvěřili jsme jim. Nadšeně jsme se zbavili všeho, co mělo nějakou cenu a vyměnili svoje české zlato za zrcátka z levnýho západního plastu a kazeťáky. Sem tam se ale našlo pár podnikavých, statečných a chytrých českých lidí, kteří to nevzdali a navázali tak na tu naši baťovskou tradici vůle a šikovnosti. Mnohdy ne s podporou státu, jako třeba v Polsku, ale přímo navzdory státu, který jim házel klacky pod nohy, kde se dalo. Přesto začali vyrábět, chovat, dodávat, exportovat a zvedat z popela to, co alespoň částečně zvednout šlo. Od malých švadlenek, po soukromé farmy až třeba po střední a velké firmy zabývající se automobilovými technologiemi. Je jedno, jaké odvětví si vyberete, lidé měli chuť a vůli zase vymýšlet, pracovat , stavět na tom, co uměli, zaměstnávat jiné, a ano, mít se dobře. Čest každému takovému.

Stvrzeně jsme se stali součástí Evropy, té, do které jsme tak moc chtěli a vypadalo to fajn. Jenže najednou se pro ty naše politiky začala Evropa stávat víc, než země, která je do ní zvolila. Naše země. Už to nebyly jen různé „malé domů“, které se dějí vždycky a všude (ne, neschvaluju to, ale nejsem naivní), už to začalo to být o nás bez nás a proti nám. Každý, komu se to nelíbilo, začal být nálepkován a dehonestován, a tak nějak z politické scény zmizel.

A pak se postupem času evropský svět zbláznil. Začali jsme se mílovými kroky vracet tam, odkud jsme utekli. Do socialismem pokřiveného tržního prostředí tak, že nakonec přežijí jen ti, co jsou na ten systém a jeho dotace napojeni. Tentokrát ovšem pod žlutými, nikoliv rudými hvězdami. Najednou už nefunguje nic, co by fungovat mělo a mohlo. Najednou se jediným, hlavně Němci prosazovaným cílem a ideologií stalo šílenství jménem Green Deal. A víme, jak to dopadá, když nějakou ideologii prosazují Němci.

A my, místo toho abychom z toho do zdi jedoucího vlaku vyskočili dokud je čas, nejen že opět naše české firmy nepodporujeme, my je normálně cíleně ničíme spolu s celou střední třídou. My tu lepíme izolačkou ty nejpalčivější důsledky, ale vůbec neřešíme příčinu. A tou je ideologie Evropské unie a naše brutální a neskutečná servilita k ní.

Jsme energeticky soběstační, tak na tom sakra stavějme. Dejme našim lidem a firmám levné energie a kašleme na všechno a všechny ostatní. Můžeme. Pořád na to kapacity máme. A to jediné je smysluplné. Za celou touto situací totiž opravdu jsou emisní povolenky a ten jejich Zelený úděl. A dle plánů EU se má dále přitvrzovat. Buď to vláda odmítne a zastaví, nebo nás čeká energetická chudoba a skončíme. Stejně jako ty naše firmy. Tohle je totiž jen začátek. Oni nechtějí nic jiného, než sebrat lidem peníze z něčeho co funguje jen proto, aby šíleně draze zadotovali něco, co nikdy fungovat nemůže a tím to fungující v konečné fázi zničili.

Tyhle evropské fantasmagorie musí skončit. Pro nás. Je mi úplně jedno, jestli se chtějí Němci a kdokoliv další uzelenit třeba zase do posledního Němce, fakt mě to nezajímá. Ale nechci být toho součástí. Chci pryč z tohohle šíleného spolku sociálních inženýrů. Chci, aby někdo konečně místo líbivých alibistických keců řekl: „My vám na to kašleme.“ Protože to je jediná cesta, jak můžeme přežít. Finančně, ekonomicky, fakticky.

69 thoughts on “A máme tu další a další krachy českých firem.

 1. Jen tak dotaz – jak dřív fungovaly ty pece – či jak se to nazývá – když nebyl plyn a ee? Jak se to vytápělo?
  Jsou to vlastně vývizná firmy .- tak jakto že to naší věrchušce bevadí, že bude bez příjmu

  1. Čím asi, tím co hoří a bylo v místě dostupné. Dnes jsou ty pece předělané na plyn, který byl do nedávna levný, dostupný a k tomu snadno regulovatelný.

 2. Němci jsou oběti kazisvětů jako jiné „pronárody“. Politici Pětidemolice i ANOfertu v protektorátu ČR škodí, protože slouží banksterům, nikoli svým voličům

  Odhalení tajného plánu depopulace: Vy jste uhlíková stopa, kterou chtějí odstranit

  12 listopadu, 2023 Slovanka

  Současná globalistická agenda je v celém svém rozsahu depopulační.

  Člověk je prezentován jako původce údajné budoucí apokalypsy jen proto, že žije a dýchá (a produkuje CO2), do popředí se dostávají depopulační ideologie, v čele s propagací potratů, trans a LGBTQ se současným ponížením rodiny. (S opichy koronafašismu zařídili pokles porodnosti, v současnosti 15%.)

  Zároveň nám již několik desetiletí globalisté i jejich slouhové na rovinu říkají, že jejich cílem je razantní depopulace. Jejich odhady ideální populace naší planety se pohybují od půl miliardy do 2 miliard.

  Této tématice se již více než 50 let věnuje zejména Rockefellerova nadace, WEF nebo Římský klub. Poslední předpověď čelního představitele Římského klubu, Dennise Meadowse, byla 1 miliarda (předpověď z roku 2017).
  https://necenzurovanapravda.cz/2023/11/odhaleni-tajneho-planu-depopulace-vy-jste-uhlikova-stopa-kterou-chteji-odstranit/

  1. Dneska je v kurzu zajet si (ještě lépe se proklikat, neplést s kliky v tělocvičně !!) do příslušné knihovny, půjčit si několik desítek kg knih či jiných písemností, z nich udělat kompendium , vyřídit si dotaci a pak např. doktorovat, např. v oboru “ Kulturní dějiny piva“. Samozřejmě že práce v terénu (pivovary, hospody, výčepy, restaurace….) je také honorována, včetně “ diet“ (hmmm….tři dvanáctky a dvě desítky a “ dieta“….nějak to neladí). V tomto případě ale kliky myší nefungují, možná ty tělocvičné náročné, v rámci hubnutí. Myšky ale lze spatřit, to když se terenní výzkum protáhne.
   https://historie.phil.muni.cz/vyzkum/projekty/kulturni-dejiny-piva

   Kolega si danou problematiku, její praxi, platil vždy sám, ze svého, včetně tisku knih. To je ale nemoderní, dnes je třeba čerpat. Bo nevyčerpané vyžer…ehm, vypije, někdo jiný.
   https://www.databazeknih.cz/autori/martin-jarosek-11050

 3. Zatím spíš vidím opak.
  Není dostatek zaměstnanců a ti co jsou, si kladou obtížně tolerovatelné podmínky (krátká pracovní doba, malý výkon, hodně peněz). Což je trh, budiž.
  Ale nechci platit z daní nemakačenky.

  1. Jestli sis nevšiml, tak průměrná mzda v protektorátu ČR je třetinová oproti protektorátu Německo. Zato některé potraviny jsou tam dokonce levnější.

    1. Plyne z toho, že pracovní doba musí býti dostatečně dlouhá a nejlépe i vyčerpávající, aby ovčanům nezbyla kognitivní energie na chápání dobroserství.
     Kam by to kazisvěti dotáhli, kdyby se lidé v pohodě uživili třeba pětihodinovou prací?

   1. Na místo „lopaty“ nakonec člověk zaměstná nějakého mongola nebo rumuna nebo nebojechtivého ukrajince…
    Spíš chybí střední kvalifikace. Vyšší chyběla vždycky, to je normálka, bavím se o místech, kde netřeba headhuntovat.

  1. ale zdá se mi že to mají vymyšlený. Němci firmy v rámci gryndýlu pozavíraly a včil tam mají rambajs. Tihle nechají ceny EE A PLYN NA MAXIMU, ABY TO FIRMY NEUTÁHLY A „MUSELY“ ZAVŘÍT SAMI A VĚRCHUŠKA BY BYLA O OBLIGA. A copak na to odboráři??? hmm

 4. Vidim velky spatnyyyyyy

  Huť Liberty Ostrava oznámila, že vysokou pec č. 3, kterou dočasně odstavila z provozu 23. října, spustí opětovně až v roce 2024. Jde o jednu část navrženého optimalizačního plánu. Ten firma sestavila v rámci soudem schválené ochrany před jedním z věřitelů, společností Tameh, jíž dluží více než miliardu za energie.

   1. Jestli v této situaci šáhnou i na banky – jako na posledního beránka „otřes se, dělej, dávej !!!“…..tak to by pak mohlo být skutečné horko.

    1. ale zase, nebylo by špatné, kdyby se „naše věrchuška“ fyzicky postarala o provoz či znovuzprovoznění. Když jsem se tak koukala na Skřivánky na niti – docela by jim to tam slušelo. Byť už je , snad, to zmodernizované. celkem původními profesemi by tam zapadli.

     1. Re: ema

      Tzv. šrotplac nemá s vysokou pecí nic společného.
      Šrot se musí nejdříve naporcovat a pak jde na aglomerační linku. Poté zamíří „k pecu“.

      A říká se TEN pec.

      1. No právě, nebo si snad myslíte/věříte/ že by nějakou jinou odbornou práci zvládli. Myslím že právě na tohle by snad stačili, místo toho krmit je v báni

    2. Jak vlastně funguje vysoká pec, když netaví železo ?

     Funkci vysoké pece znám, před mnoha lety, jako studenti průmyslovky, jsme byli na exkurzi v Poldovce, tedy SONP Kladno. Kromě vysoké pece tam tehdy ještě fungovaly Thomasovy konvertory a Siemens- martinské pece a dokončovali stavbu elektroocelárny na Dříni.

 5. …Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku ukončí příští rok v lednu téměř po 230 letech výrobu ručního skla. Propustí 81 z 87 současných zaměstnanců. Důvodem je nárůst cen energií v minulých letech. Zpráva přichází jen pár dnů poté, co se ruční výroba skla, kterou je Česko vyhlášené, dostala na seznam materiálního kulturního dědictví lidstva UNESCO….

  https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-sklarna-v-kvetne-ukonci-vyrobu-40453858

 6. No ano, svět se postupně zbláznil ojrouhnie se zbláznila tuplem a my chceme přežít. Finančně, ekonomicky, fakticky.
  Do eu jsme slavnostně nafárali pomocí referenda, páč většina si nechtěla připustit ani náhodou, že tam budeme v pozici chudého příbuzného a budeme žmoulat čepici a šoupat nohama..
  I stalo se.
  Má-li se odestát, abychom tedy jak výše řečeno přežili, chce to opět uspořádat referendum a v něm se vyjádřit. Což nelze, neboť vrchnost nedovolí. Ta se má v tomto qazisystému stále lépe a lépe a má strach, že to skončí, koryta že skončí, že budou postaveni před holou skutečnost, která zavání prací a odpovědností.
  Proto opět doporučuji zamyslet se nad přímou demokracií, nad odvolatelností volených zástupců, nad volbou toho, kdo má zavedení těchto nástrojů ve volebním programu.

  1. Začali jsme se mílovými kroky vracet tam, odkud jsme utekli. Do socialismem pokřiveného tržního prostředí…
   Budeme-li věci nazývat nesprávně, těžko se dobereme rozumným východiskům.
   To není socialismus, ale korporátní kapitalismus!
   Zde se nikdo nebude starat o lidi dole a všichni se nebudou mít víceméně stejně.

 7. Celá vada systému je ve špatné ideologii, že něgdo si může nabrat naběračkou z národního žlabu a někeré lidi je možné od žlabu odkopnout a eště se jim posmívat. Tadle hrabalská, křečkovská cicvilizáca stejně umírá. Nemá už lidské idee. Zbyla jí jen přetvářka, faleš a podvody.

 8. Gryndýl a podobné prasečinky, celé to zelené šílenství mají také za cíl zlikvidovat konkurenci. Jen ti nejsilnější – ideálně vlastnění bankami, které jim (sobě samým) dávají nejlepší úvěry za jimi stanovených podmínek můžou vyvíjet motory pro EURO6, 7, 8, ……. . Jen nejsilnější země (Německo) si dovolí zadotovat energie svým vlastním firmám tak, že ani levná pracovní síla za hranicemi to nemůže dorovnat. A tak zkrachují a z výrobců a konkurence jsou zákazníci. Je to likvidace konkurence.
  Nejdříve přesvědčíte voliče, že svět shoří (neziskovky placené a řízené zvenčí + mejnstrým) a oni to nahážou připravené vládě. A ta přijme závazná pravidla.
  Před 30 a více lety se mluvilo o přicházející době ledové – v socialismu. V kapitalismu, před pár lety, zase o oteplování a CO2. V nastupující Dystopii už jen o Klimatické změně. Prostě se důvod musí najít a nějak nazvat.

  1. Úvěrová „ekonomika“. To by tak hrálo, šetřit si a našetřit si. Být nezávislý na banksterech. A vládách, a neziskovkách.

  2. Ládiku ani netušíte jak moc máte pravdu. Přes půl rokem jsem na tohle téma diskutoval se Skopečkem a ten to jasně potvrdil. Že vláda je s vysokou inflací a tím zvýšeným inkasem daní spokojená …..
   Takže od vlády žádné velké kroky nečekejte…

   1. Vím přesně, co píšu a proč to píšu. Píšu to pro druhé. Sám jsem se zařizoval už dávno a dnešní stav mě nepřekvapuje.

 9. Pro Aleše- nerovné podmínky jsou nyní zkrátka ještě více nerovné, to jak jednotlivé státy dotují- včetně toho kapitalistického německa dotují energie to už moc s tou původní myšlenkou kapitalismu asi moc nejde dohromady. Ty současné ceny energií už některé firmy prostě neunesou, o tom, že se průmysl stěhuje za energiemi myslím nepochybujete. To je asi ta hlavní nerovná podmínka. Pořád to levnou pracovní silou nevyrovnáme.Nějaká restrukturaliziace bude nutná, ale takhle poušálně optimisticky bych to s tím vstáváním s popela neviděl.

 10. Další krachy budou následovat, když to povedou takoví poradci a odborníci .

  Pan Prouza to řekl polopaticky srozumitelně:

  „Pokud česká vláda říká – zlevňujte potraviny, tak to znamená více dovážet, protože v Německu nezdražují energie ani nezvyšují daně,“ řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

  Naší odborníci:
  …Pokud čeští výrobci zdraží, budeme muset dovážet ještě více potravin ze zahraničí. To avizují zástupci supermarketů. Tvrdí, že dodavatelé z ciziny mají až o pětinu levnější nabídky než ti domácí.
  Zatímco čeští potravináři tyto plány kritizují, podle ekonomů je to pro zákazníky dobrá zpráva….

  …„Pokud budeme více dovážet, tak je to příznivé pro spotřebitele, protože zákazníci budou nakupovat levněji než dnes,“ míní ekonom Vladimír Pikora.

  „Mnohé zahraniční firmy mají lépe vyřešené své náklady a dokážou produkovat levněji,“ tvrdí ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. Z dlouhodobého hlediska to ovšem už tak růžové být nemusí.

  „Českou ekonomiku to rozhodně nepodpoří. Pokud budeme více dovážet, projeví se to v platební bilanci a následně i v makroekonomických indikátorech, jako je měnový kurz,“ dodal Pikora….

  https://cnn.iprima.cz/obchody-chteji-dovazet-vic-potravin-ze-zahranici-cesti-vyrobci-se-polskym-cenam-nevyrovnaji-420099

  1. Josef původní.
   Zemědělství soběstačnost, by mel být základním kamenem státní politiky.
   Bohužel i tato vláda je v defenzívě proti tlaku marketu,co nedopadne dobře pro naše zemědělce a zpracovatelé. Navíc je násobením všemožných nákladů a právě vládou,že to povede k dalším krachum,malých prodejen,hospod.

   1. Pokud je ekonomika tak silná, že si může dovolit dovážet potraviny z ciziny, je zemědělská soběstačnost jen na ozdobu.
    To ale není náš případ…

  2. Josef původní napsal:12 prosince, 2023 (13:31)

   Tak nevím?

   Mělo by být varovným mementem do budoucna, že jsme závislí na dovozech.

   …..To vidíme třeba na paprice, která se u nás vůbec nepěstuje, nebo jen v malém množství.

   V Rakousku je třeba dvakrát levnější než u nás, přitom je tam stejný dodavatel, takže to záleží vyloženě na řetězci, jakou si na něj dá cenu.

   Ale já pevně doufám, že ta cena se minimálně stabilizuje, už je to vidět u těch pekařských výrobků, které také nerostou……

   https://radiozurnal.rozhlas.cz/ceny-potravin-se-stabilizuji-masne-vyrobky-ale-zlevnovat-nebudou-na-vine-je-9059531

 11. Za to jsme přeci chrastili klíči, aby fungovaly soukromé firmy, aby byla konkurence…někdo přežije, někdo padne.
  Energie mají přeci drahé všichni stejně.

  1. Re: Aleš

   Jestli jste si toho nevšiml, němečtí Genossen snižují ceny energií v Dojčlandu penězi, které vybrali za prodej emisních povolenek.
   Dále bych doporučil, abyste si vygŮŮŮŮŮglil ceny silové elektřiny a plynu třeba na SLovensku nebo ve Francii.
   Energie nejsou stejně drahé ani náhodou, ani omylem.

   1. Nerovné podmínky na evropském trhu mají naše firmy od vstupu do EU. Pořád někdo krachuje a někdo vstává z popela.
    To je princip kapitalismu.
    V ČR mají energie drahé všichni stejně, proč krachuje jen někdo?

    1. Re: Aleš

     Vy jste fakt takový mamlas, anebo se úspěšně přetvařujete?

     Tak třeba to sklářství.
     1/ Máte ponětí, jakou spotřebu plynu mají sklářské pece?
     2/ Máte ponětí, jak nejefektivněji nastavit spalování plynu ve sklářské peci, aby se co nejvíce snížila spotřeba paliva?
     3/ Máte ponětí o tom, že sklářské podniky NEvyrábějí stejné výrobky, tudíž jejich měrná spotřeba na kilogram produkce bude NEstejná?

     A tak můžem pokračovat napříč VŠEMI obory.

    2. Hlavně při nízké nezaměstnanosti zjevně krachy nijak nevadí a jsou ojedinělé. nebo jak je možné, že je všude stále jen nedostatek pracovníků, když všichni krachují???

    3. Krachují VŠICHNI !!!!!!!!!
     Jen na Ostravsku:
     Liberty Ostrava
     Bioocel Ostrava
     Vítkovice Steel
     Třinecké železárny
     Vítkovické slévárny
     Gearworks
     a tak dále.
     A všichni, světe div se, mají jeden společný problém……….drahá energie.

  2. Vy jste vědec.

   Česká vláda je tu od toho, aby hájila mmj. zájmy českých firem. Aby pro ně vytvářela příznivé podmínky pro fungování.
   O jaké konkurenci se dá mluvit v energetice? Trh byl zcela zničen. Za to jste chrastil klíči? To je ta svoboda ? Máme svobodu dotovat naší energií zelený úúděl.

   Cinkal jste za zelený úúdel?

   1. Admirále, některé otázky jsou tak nechytré, že na ně nelze smysluplně odpovědět. – Voda v řece je pořád stejná, jak to, že v ní něco plave a něco ne?

    1. Re: AN

     Tři alternativy

     1/ voda je zfíííně a předem se domluvila s plaFci či neplaFci, koho ponese či nikoli.
     2/ vodu někdo podplatil.
     3/ voda nese jen toho, kdo si koupil plavací povolenky.

       1. Ani jeden prispevek neni vo necem konkretnim , jde jenom o prenaseni ,/jedna pani povidala/ , zbytecnych abstraktnich blabolu ,“trh byl zcela znicen“ dokola a vo nicem.
        Informacni hodnota , 0.000 nic! NIC.
        Nikdo nic nevi a vsichni pisou..
        „Nektere otazky sou nechytre“.
        Nebo ..“nemate poneti“..ale zadny poneti se nevobjevi , vod tech ,
        co udajny poneti maji a vedi..
        Nikdo nevi NIC vo cem pise.
        Jde o sireni holych a bezduchych nesmyslu , ktere nikdo nesmi ale zakazat.
        Dalsi krachy ceskych firem. Sou duvodem stekani na vladu.
        Co kdyz reditele spatne ty firmy vedli .
        Dostavaji stedre vypomoci v milionech , miliardove pujcky ,ty podniky a stejne krachujou. A svadeji to na elektrinu..
        To smrdi na sto honu , ale nikomu to nevadi..
        Nejdulezitejsi je nemyslet na NIC.
        Za vsecko muze drahota. A hura na vladu a kvileni stiznosti muze zase zapocit a jmenovani jmen a jak se sesli a kolikrat.
        A zase mluvili a zase NIC.
        NIC vladne mluvenima psanim.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *