12 června, 2024

Širší souvislosti

Nechtěli jsme plyn (a ropu z Ruska), protože porušilo mezinárodní právo a provedlo invazi na Ukrajinu. Byla to samozřejmě invaze nevyprovokovaná, Ukrajina si to ničím nezasloužila, byl to prostě čirý akt barbarství a Putinova posledlost imperiální politikou. Nemluvilo se o rozšiřování NATO, proti kterému Rusko dlouhodobě protestovalo. Nemluvilo se o konfliktu na východní Ukrajině, nemluvilo se o zkorumpovaném ukrajinském režimu, nemluvilo se o mnoha a mnoha souvislostech, které byly důležité pro pochopení toho, co se tam na východě stalo.

Místo širokých souvislostí se z toho udělal fanklub. Prostor dostaly ty hlasy, které z Ukrajinců dělaly anděly a z Rusů ďábly. Dějiny začaly invazí. Rusové byli neschopní, protože jsou neschopní. Nikdo tu podivnou válku nedal do souvislostí s novými technologiemi, které předchozí investice do armád tak nějak znehodnotily. Když pak Ukrajinci vedli svojí ofenzívu, opět se potlačovaly hlasy, které události zasazovaly do správného kontextu. Největší fanoušek Ukrajiny, Maršál Petrla, doteď věří, že už brzy Ukrajinci ruské linie prolomí a vše bude v pořádku. Nehledá souvislosti, prostě fandí.

Nazvali to „hodnotová politika“ a jejich neschopnost střízlivého pohledu zabila statisíce lidí.

Tato neochota vidět širší souvislosti je něco jako diagnóza. Pokud zavíráte oči před širšími souvislostmi na Ukrajině, zavíráte je i před širšími souvislostmi kdekoliv jinde. A tak se velmi snadno stalo, že jsme přestali brát uhlovodíky z Ruska, ale dali jsme klíče od naší energetické bezpečnosti do rukou režimům, kde se veřejně popravuje, kde kamenují ženy, kde má lidský život ještě mnohem menší cenu, než v Rusku. Tak to bývá, když se fandí a nepřemýšlí. Plyn jsme chtěli brát od Kataru, který Hamás sponzoruje asi nejvíc… Neochota vidět širší souvislosti.

Nebo česky: z bláta do louže.

Neochota vidět souvislosti se projevuje i teď, když Izrael bombarduje pásmo Gazy a my koukáme na to, jak celé bloky budov padají k zemi. Fandové jsou rádi, jak Izraelci zatápějí teroristům, ale širší souvislosti říkají, že se to muslimům fakt nebude líbit a projeví se to i jinde. Nejvíce tam, kde lidi nemají žádné zbraně a kde se to nejvíc podobá pásmu Gazy – ve vyloučených lokalitách a no-go zónách v Evropě. Myslíte, že miliony muslimů v Německu nekoukají na sociální sítě a nesledují, kdo z jejich německých sousedů militantně fandí Izraeli? Když byli Hamasáci schopni vraždit i účastníky festivalu, který propagoval smíření Izraele a Palestiny, myslíte, že palestinští radikálové v Německu budou brát ohled na Helmuta z vedlejší ulice, který si dal na profilovku izraelskou vlajku? Myslíte, že ho německá policie ubrání, když byla dvacet let cvičená, aby přistěhovalecké násilí neviděla?

Pamatujete, jak kdysi liberálové řvali, že Tomio Okamura je pro demokracii mnohem nebezpečnější než Islámský stát? Pamatujete, co ještě před několika týdny říkali novináři o nás dezolátech? Nerozlišují. Nechtějí vidět souvislosti, nechtějí vidět rozdíly. Chtějí fandit. Dobro proti zlu. Nechtějí vidět menší zlo, nechtějí vidět nedokonalý svět. Nechtějí pochopit dávnou biblickou pravdu, že dobro i zlo jsou pohromadě stejně jako pšenice a koukol a nejde vytrhávat zlo, aniž by se pošlapalo dobro. Chtějí mít své dobro, které nikdy neexistovalo. Kolikrát jsem to slyšel před volbami – nechci volit menší zlo, chci volit dobro… Vždycky to dopadlo špatně. V každé volbě je kus pšenice i koukolu. Kdo chce mít čistou pšenici, ten zpravidla nemá nic.

Možná není náhoda, že mezi tvrdými fanoušky Sparty či Slávie nejsou zrovna profesoři se širokým rozhledem… Kdo je ochoten vidět souvislosti, ten prostě nemůže fandit. Ten vidí, jak při vytrhávání koukolu šlapou na pšenici. Ten vidí, že si s každým dobrem zvolí i kus zla. Může chápat motivace jednotlivých aktérů, ale nemá z nich žádnou radost.

Širší souvislosti říkají, že terorista vzniká tak, že sedí v sutinách domu po zásahu raketou, který pohřbil jeho rodinu.

Širší souvislosti u mě způsobily, že vidím zkorumpovanou Ukrajinu, vidím tamní náckovské tendence, ale také vidím, že nejhůř na Ukrajině dopadli ti, v jejichž jménu se Rusko pustilo do boje – místní ruskojazyčné obyvatelstvo. Jejich vesnice jsou srovnané se zemí. Jim padají na hlavu rakety z obou stran. Ti nejvíc přišli o domovy a o své blízké. A kdyby mohli svobodně mluvit, nejspíš by si přáli, by je už nikdo neosvobozoval.

Širší souvislosti říkají, že se zřejmě brzy přesvědčíme na vlastní oči, o kolik řádů je Okamura menší zlo než islámský džihád.

Širší souvislosti u mě způsobily, že vidím neschopnou EU i severoatlantické americké vojenské eseróčko, ale bohužel také vidím, že odchod z těchto uskupení je v současné chvíli, jako skočit přes palubu bez jakýchkoliv záchranných prostředků. EU se potápí, NATO také, ale když skočíme přes palubu, potopíme se nejspíš ještě dřív, než se potopí oni. Naše záchranné prostředky mají totiž oni. Dali jsme jim je za trochu toho blahobytu.

Širší souvislosti u mě způsobily, že jezdím na setkání občanů s Jindrou Rajchlem, protože má vždycky plno, dá mi dost prostoru a nikdy se mě neptá, co budu povídat. Pamatuju si, jak za covidu obhajoval lidi, vidím, koho je ochoten zadarmo obhajovat dneska, vidím lidi kolem něj… a šup… jsem v jednom jhu s pravičáky, i když sám sebe označuju za levičáka. Ne, nejsou všichni stejní. Jsou horší a lepší. Schopnější a neschopnější. Ale nikdo není dokonalý a pro jednu vadu nezapomenu na jiné přednosti.

Širší souvislosti u mě způsobily, že se děsím vyjádření izraelských představitelů, že v Gaze bojují proti zvířatům. Bohužel vidím, jak takové popálené šestileté „lidské zviřátko“ vezou do nemocnice a je to něco strašného. Copak ten šestiletý palestinský klučík může za to, že se narodil v koncentráku, kterému vládnou hrdlořezové? Vím, že není cesty zpět, že se tohle všechno teď musí stát, protože za brzdu se naposledy dalo zatáhnout někdy za první Intifády a zabránily tomu nejspíš nějaké velké zájmy za které nemohl ani tehdejší Hamás, ani tehdejší izraelská vláda. Ale ten popálený kluk tehdy ještě nebyl na světě… Jeho mladší i starší bratři budou Izrael nenávidět až za hrob.

Vidím, jak to celé EU platila… a platí to dál. I přes budovy nasvícené v modré a bílé. Vidím, jak izraelští osadníci přikládali pod kotel, vidím, jak se všichni rukou společnou a nerozlučnou postarali, aby papiňák řádně utěsnili. A teď, když to bouchlo, tak mám fandit nějakému konečnému řešení, které se už brzy přenese k našim západním hranicím? Širší souvislosti říkají, že i kdyby Izrael Gazu úplně srovnal se zemí, tak to tím neskončí, ale teprve začíná. Jen hlupák si může myslet, že zničení dvou a půl milionu „teroristů“ v Gaze uklidní svět ve kterém žijí skoro dvě miliardy muslimů. Svět, který má pod palcem drtivou většinu ropy, kterou nemá pod palcem Putin.

Širší souvislosti ale také říkají, že kdyby Izrael zmizel ze světa, tak za všechno zlo v muslimském světě budou moci křesťané. Což v Berlíně nejspíš brzičko uvidíme na vlastní oči.

Jsem s těmi, kteří nefandí, ale chápou širší souvislosti, protože to znamená chápat svět v jeho nedokonalosti. Chápat mosty, kterými je propojen, i požáry, kterými je rozdělován. Chápat souvislosti, znamená nedělat předčasné závěry, měnit názory, projevovat obezřetnost, hledat zpětnou vazbu. Znamená to, dívat se tam, kam se fandové dívat nechtějí a nepřehlížet to, co se mocným nehodí do krámu. Znamená to, smířit se s věcmi, které se mi třeba nelíbí, s vědomím, že může být i hůř. Jsem s těmi, kteří si neosobují žádnou definitivní pravdu.

Fandění způsobilo, že Ukrajinci uvěřili, že mohou vyhrát. Falešní proroci je přivedli do katastrofy, při které se stane to stejné, co by se stalo i před rokem, ale tehdy mohlo hodně kluků ještě žít a hodně hmotných statků existovat. Fandění způsobilo, že jsme hlava nehlava odevzdali naší energetickou bezpečnost zemím, které jsou mnohem horší než celé Rusko a vládcům, kteří mají mnohem víc osobní moci, než Putin. Fandění způsobilo, že jsme v Evropě odzbrojení a strýček Sam najednou kouká jinam. Fandění způsobilo, že novináři mohli lhát a nikdo nebyl ani postižen ani odhalen, i když Rusku rakety nedošly, munice také ne a vojáci už vůbec ne. Putin je také pořád naživu, navzdory diagnózám stepního orákula, Džamily Stehlíkové.

Fandění způsobí, že palestinští imigranti brzy začnou podřezávat německé Helmuty. Fandění způsobí, že se zaujmou postoje, ale neudělají se žádné správné a nezbytné kroky. Můžete fandit, kolik chcete, ale o zápase rozhodne práce trenéra, která se ovšem už dávno nekoná, protože o dění v mančaftu rozhoduje fanklub.

Ukončeme to. Teď není doba pro fanoušky, ale pro dobré trenéry. Není doba si něco nalhávat. Není doba, opomíjet souvislosti, byť sebeabsurdnější. Není doba selektivního vidění. Čím déle se bude fandit, tím hůř dopadneme. Buďte si srdcem na čí straně chcete, ale proboha nefanděte. Přemýšlejte, co vývoj situace znamená pro nás.

Širší souvislosti říkají, že je nejvyšší čas vyhlásit sbírku na vybavení pro české pohraničníky. Že jste o nich neslyšeli? Dočkejte času. Na pátek vyhlásil Hamás generální mobilizaci muslimů po celém světě… Stane se, co se má stát.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

266 thoughts on “Širší souvislosti

 1. Jó a eště , nosím to v hlavě. Musím se zeptat. Říká se, že Praha je židovský město, mahrál, či co. Vůbec se v tom neorientuju. Kolik teda těch mahrálistů tam v té Prahe je. Jak je poznám?
  A je vůbec Praha české město, jak to poznám?

  Jj, podíly na půdě, rozpočtu, rozhodování o zemi každému našinci z vagíny od naší mámy až pak, až se potopí titanik. Mu he he.
  No a teď bych chtěl ty kódy na vkládání vlaječek.

 2. Celé mi to nedává smysl (ten zběsilý a drsný útok Palestinců ).

  Jediný jakž takž motiv je rozesrat vztahy Izraele s muslimskými státy a zabránit sbližování. Ale to se mi zdá málo. Málo za tu cenu, co zřejmě zaplatí.

  Vyčkejmež. Zatím spíš otazníky.

  1. A po smyslu celého toho vraždění, ničení se ptám nejen já.

   https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/zapadni-tajne-sluzby-jake-sluzby-prosim/

   Kde je ten palestinský zisk zaplacený zničenou, možná vylidněnou Gazou, zaplacený psí hlavou největšího vrahouna a teroristy? Jsou Palestinci tak blbí, aby si nedokázali spočíst má dáti – dal?

   Opakuji: Tyhle otázky si nekladu jen já:

   „Plánování a provedení teroristického útoku na Izrael se stovkami zavražděných, mučených a unesených Izraelců vyžadovalo zpravodajské informace. Nepochybně to tam bylo. Ale ta samá rozvědka zjevně nedokázala spočítat na pár prstech, co to bude pro „Palestince“ v pásmu Gazy znamenat, když „úspěšně“ provede svůj teroristický útok. To bude bolet. Za jakých podmínek by to nebolelo? Nezáleželo by na tom, kdyby existovala kalkulace, kvůli které by obětování pásma Gazy stálo za to. Vždy nebylo pochyb o tom, že pásmo Gazy dostane velkou odplatu. Výpočet bombardování „jejich“ pásma Gazy výměnou za něco cennějšího by byl zřejmý pro ty, kdo byli dostatečně inteligentní, aby naplánovali a provedli sofistikovaný teroristický útok proti Izraeli, což by bylo extrémně znepokojivé vzhledem k evidentnímu selhání zpravodajských služeb. na druhé straně. Alespoň dokud se předpokládá, že tajné služby selhaly.

   I když nelze vyloučit, že Hamás mohl přechytračit všechny západní zpravodajské agentury sám, není to příliš pravděpodobné. Je mnohem pravděpodobnější, že západní tajné služby byly konfrontovány s rovnocennými zpravodajskými službami z takových států, které zase využívaly Hamás jako nástroj. Není zde tedy jen otázka, jak mohli teroristé proniknout do Izraele, ale také otázka, kdo a z jakých důvodů připouští, že pásmo Gazy, ve kterém žijí přes dva miliony „Palestinců“, bude prakticky srovnáno se zemí a že tam padnou také tisíce obětí. Kdo by mohl Hamásu říct, že stojí za to přivést do pásma Gazy zkázu a smrt brutálním teroristickým útokem proti izraelským občanům? Jaká „vyšší hodnota“ musela být Hamásu slíbena – a kým?“

   Bez zodpovězení tohoto nemá dohadování se o tom, kdo je větší kurva, jestli židi nebo Palestinci, ŽÁDNOU CENU.

  1. Re: AM

   Nikoli. To jsou vylízané palice, vyškolené na brněnské vojenské akádě. Kdybych měl čas a chuť, mohl bych o absolventech napsat tenkou knížečku.
   Spíše bych viděl tentýž problém, jaký je nyní u nás. Sebrali jim techniku zpod prdele a soudruhům zbyly jen kanady, maskáčové mundůry a na opascích prázdné sumky.
   Což se starým dědkům pochopitelně nehodí do krámu. Proč si dělat problém, když z výsluhy vyžije královsky.

 3. 🇮🇱🇵🇸Vyostření palestino-izraleského konfliktu a postoj různých zemí a organizací. NeČT24 přináší stručný seznam mezinárodních aktérů, kteří vymezili své stanovisko vůči probíhajícímu ozbrojenému konfliktu a jeho příčinám.

  👌🇮🇱Státy a mezinárodní organizace, které vyslovily proizraelský postoj nebo považují Palestinu či Hamás za zodpovědnou stranu za současný konflikt:
  🇺🇸USA
  🇨🇿Česká republika
  🇸🇰Slovensko
  🇬🇧Velká Británie
  🇨🇦Kanada
  🇩🇪Německo
  🇫🇷Francie
  🇮🇹Itálie
  🇪🇸Španělsko
  🇵🇱Polsko
  🇧🇷Brazílie
  🇦🇺Austrálie
  🇭🇺Maďarsko
  🇰🇷Jižní Korea
  🇯🇵Japonsko
  🇮🇳Indie
  🇲🇽Mexiko
  🇦🇷Argentina
  🇰🇪Keňa
  🇺🇦Ukrajina

  🇪🇺Evropská unie
  🔵NATO

  👌🇵🇸Státy a mezinárodní organizace, které zaujaly propalestinský postoj nebo považují Izrael za viníka vzniklého konfliktu:
  🇿🇦Jižní Afrika
  🇩🇿Alžírsko
  🇮🇷Írán
  🇸🇩Sudan
  🇸🇦Saudská Arábie
  🇶🇦Katar
  🇾🇪Jemen
  🇰🇵Severní Korea
  🇮🇶Irák
  🇦🇫Afghánistán
  🇮🇩Indonésie
  🇱🇾Libye
  🇹🇳Tunisko

  🟢Liga arabských států
  🌍Africká unie
  🟡Hizballáh

  🇮🇱⚖️🇵🇸Neutrální stanovisko:
  🇷🇺Rusko
  🇨🇳Čína
  🇹🇷Turecko
  🇵🇰Pákistán
  🇪🇬Egypt
  🇳🇬Nigérie
  🇻🇳Vietnam

 4. OT: Zivot tropi hlouposti. Skandinavci ted po poskozeni jejich plynovodu obvinuji Rusko. Pry je to odveta za poskozeni NS2. Ktery si podle nich vyhodilo do povetri taky samo.

  To se jen obloukem vracim k tomu, co nadhodil Obcan. Tohle jsou ty pripady, kdy nevim, jestli ctu zpravu nebo satiru.

  1. Podobně vripná je informace, že EU bude dál podporovat finančně Palestinu, ale Hamás nic nedostane.

   To je stejné jako říci „…budeme finančně podporovat ČR, ale vláda nic nedostane…“.

  2. Re: jozka

   Ještě by to mohla být tragikomedie. Anebo vzhledem k počtu mrtvol kometragedie.
   Anebo nepřímá výzva postiženého (či pacienta), ať už konečně pošle Chocholoušek své dva lovčí a ti nechť se postarají o odlov nebohého kusu a jeho umístění do klecového lůžka.

  1. Ja nechapem, comu sa pan priemyselnik divi.
   Vsak Fialenko tam nie je preto, aby riadil CR. On je tam preto, aby sa z CR stala na roky rokuce dojna krava.

   A to uz splnil. Zmluva o obrannej spolupraci je. Zmluva na stihacky je. Zmluva na gulomety je. A ak sa nemylim aj zmluva na tanky je.

   Uz enem platit treba.

  2. Včera se ten z leknuti premiér bil v prsa, ze lepší zítřky už jsou nadohled.
   Nejvic ho trapi ty dezinformace! Takže přijíždí na pomoc další brnenský gigant- sociolog Miloš Gregor. Taková vyčuraná libtardi figura je delegovana k pražskému struku.

   1. Gregor? Autor toho totálního propadáku „To se ví“ na ČT, který měl „šířit osvětu o dezinformacích? Už zaplatil televizním poplatníkům vzniklou škodu?

 5. Jj, to by bylo aby se nezabíjelo podle iso bezpečnostních předpisů. Česká republika má v břiše díru, kerou jí odtéká bilion litrů krve, ale spíš dva. Nemůžeme tě republiko zachránit, páč by to nebylo bezpečné. Musíš vydržet než se ta díra sama zacelí. Na já, mu he he.

 6. Já bych to zjednodušil. KoZa si myslela, že je pořád o sto let míň a že kontroluje všechno na světě. A tak z bujnosti se rozhodla zničit svého dávného nepřítele – Rusko. Jenže ouha!! Nepíše se rok 1910, ale 2014. Zpočátku ten Mejdan probíhal dobře, zlé, neliberální vlády padaly, méněcenné obyvatelstvo z bývalých kolonií umíralo, ale pak se cosi zvrtlo. Rusko se udrželo a kdysi podřadné kolonie se zvedly a udeřily KoZu do tváře. A ne jednou, ale podruhé a potřetí a pořád dál. KoZa zpanikařila a utíká do svého chlívku. Ale i tam už jsou nepřátelé a stále ji bijí. Kam se chudinka KoZa vrtne, když všude jsou nepřátelé a chlívek už hoří ???

  1. Souhlasím s Vámi, polly a připodepisuji se. Velmi dobrý článek. Smutný a bolavý, ale velmi dobrý. Apel na lidskost v každé větě…

 7. Vidláku, že ti do toho házím vidle….
  Ty hordy k nám nechtějí. Jak některá zabloudí, hledá cestu do „vyspělejší“ části Evropy.

  1. nechtějí

   ale

   třeba zítra (hypoteticky – pro dementy referentí z PČR) evropská komise přijme nařízení, že každá pobočka úřadu práce po celé EU musí povinně zaregistrovat určitý počet migrantů a tito dostanou dávku pouze zde (vázáni na místo a čas)

   je to nereálné tak moc?

   1. Je. Protože jestliže k tomu dojde, budu tak starej a prolezlej chorobama, že mi to bude jedno.
    Vyžerou si to ti co to volej.

    1. těm, co to volej to taky přeju a jednou se toho bezpochyby dočkají

     ale může to být i velmi brzo a předpokládám, že ještě nejste tak starý a zchorobovaný..

  2. Schumacher:

   Dovolím si s Vámi v tomto nesouhlasit. ZATÍM nechtějí. Ale ono se vždycky najde pár hujerů (že, PreVítku Rakušane?), kdo jim otevře dveře… A až ti první zjistí, že se tady tak nějak žít dá a sdělí to svým soukmenovcům, tak proč by nepřišli další? Ano, teď si asi trochu protiřečím – možná to není moc humanistické – nechtít je tady… ale… ale opravdu je „připrchlictví“ řešením onoho problému?

   1. „Tati, co je demokracie?“ …ptá se malý kulturní obohacovatel Humba Umumbu svého otce.

    „Víš, synku, demokracie je, když zde smíme žít a dostávat peníze za nic.“

    „A nezačnou být místní lidé na nás vzteklí, když na nás musí pracovat?“

    „Samozřejmě, že budou vzteklí, ale to je přece rasismus a ten je tady zakázaný!“

 8. Jaké „správné a nezbytné kroky“ myslíte, Vidláku?
  VELMI by mě to zajímalo; už jen pro to, jestli se v tom shodneme, nebo ne.

  Ohledně toho „konečného řešení“ – mám tomu tedy rozumět tak, že Vám vadí jen proto, že se nějak přesune k našim západním hranicím? A jinak by Vám nevadilo?

  Během posledních pár dnů tu řada lidí sejmula masku a dala nahlédnou hluboko do svých ledví. Není to hezký pohled. A já přemýšlím nad tím, co všechno dokáže propaganda a koho všeho dokáže dokonale zpracovat…

  1. a jaký je rozdíl mezi lidma, kteří cítí krev a mezi těma slušnýma, kteří vše nechají být

   v konečném důsledku ti i ti „tolerují“ krev a ta tu je a mohou za ni obě skupiny

   možná se zas tolik nelišíte, příteli….

   1. Kdyz to tak vsecko dobre a poucne vite a mohou za to obe skupiny , co vy delate abyste nebyl z tech skupin a nepoucoval , ale yntelygentne , neco udelal?? yxfe/xyfe.
    Na misto ztraceni casu tady. Aby ste se lisil.

  2. Občane, mnohokrát jsem o sobě prohlásil, že jsem fatalista. Já prostě neovlivňuju ani Izraelce ani Palestince. Můj postoj jim je úplně ukradený. Netanjahu si neotevírá ráno Vidlákovy kydy, aby se podíval, jak se dívám na jeho problém. Z Hamásu mě taky nikdo nečte. K čemu mi je, že zaujmu nějaký postoj? Pomůže to nějak lidem v Gaze? Pomůže to rukojmím? Pomůže to postříleným Izraelcům?

   Nevěřím, že Izrael Gazu nějak snadno obsadí, bez šílených hekatomb. Nevěřím, že Hamás či Palestinci mohou vyhrát Nevěřím arabskému ujišťování, že jim jde o Palestince. Jde jim o klacek proti Izraeli. Nevěřím, že Izrael dovolí vznik palestinského státu. Nevěřím nikomu v regionu dobré úmysly.

   Nevěřím je ale ani Vám Občane – nebo byste si domů vzal palestinskou uprchlickou rodinu? Představte si, že by třeba tam na blízký Východ vlítli Američani s cílem si to obsadit pro sebe, aby už byl konečně klid a Evropa by byla plná židovských i palestinských uprchlíků. Kdo myslíte by požíval větší důvěry při ubytování?

   A jaká jsou správná opatření? Nepustit si to sem. Nepustit si sem naštvané muslimy, nepřebírat žádné migranty. A když se to nedá napravit, tak se alespoň nepodílet na dalším rozesírání. Správná opatření jsou, podílet se na míru a nepodílet se na válce. Správná opatření udělal Orbán. Zítra o tom mám článek.

   1. Vidláku, mně zachránil před několika málo lety život palestinský lékař, který už 17 let pracuje u záchranky. Je křesťan, stejně jako dalších asi 20% Palestinců.
    Ano, přijali bychom palestinskou rodinu.

    USA nikdy nic takového neudělají, takže to je takové „kdyby“ jako s těmi rybami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *