17 září, 2024

Přelomová zpráva o exportu zemního plynu z Ruska.

Minulý týden byl spuštěný obrácený chod plynovodu „Střední Asie – Centrum“ v Rusku, který umožní posílat z Ruska plyn do střední Asie a odtud také do Číny.

Velmi málo o tom u nás lidé vědí, ale v dobách SSSR ten plyn, který jsme odebírali do Evropy, ve svojí většině nepocházel z Evropy, ale ze Střední Asie. Jednak z naleziště Orenburg, které leží doslova na hranici mezi Evropou a Asií, na hranici Ruska a Kazachstánu. A druhak z Uzbekistánu a Turkmenistánu. Z Turkmenistánu jsme odebírali plyn až do roku 2008. Pak si z Turkmenistánu postavili několik trubek do Číny a Evropa se už musela spokojit jenom s ruským plynem.

Byla z toho známá velká energetická krize, protože ukrajinští politici a oligarchové byli zvyklí na tom turkmenském plynu neuvěřitelně rejžovat, kupovali ho doslova za hubičku a pak prodávali s velikánskou přirážkou jednak ukrajinskému státu a také do evropských zemí (demokratka Tymošenko díky tomu získala známou přezdívku plynová princezna). Když jim najednou vyschl zdroj pohádkových příjmů, servali se ukrajinští oligarchové a politici mezi sebou a také s ruským Gazpromem, protože začali krást z trubek tranzitující ruský plyn, posílaný do Evropy, za který ale neplatili. A nakonec musel Gazprom vypnout všechny dodávky, aby svoje peníze dostal – no zaplatila ty dluhy nakonec za ukrpolitiky EU.

Patnáct roků ležel nepoužívaný plynovod ladem, jenom občas jím technici poslali trochu plynu, aby se udržoval v provozu pro každý případ. Nyní ta situace nastala, ruští technici „obrátili“ provoz jedné trubky z plynovodu a tak může posílat plyn opačným směrem, tedy z Jamalu přes centrum Ruska do Uzbekistánu (odkud už vedou tři plynovody do Číny a ještě jeden se nyní začíná stavět).

Je to sice delší cesta, než připravovaný plynovod Síla Sibiře2, ale byly pro to potřeba jenom minimální investice, pár nových kompresorů a těsnění 😀 .

Plyn může díky obrácení plynovodu odebírat několik států Střední Asie, může jít dále do Číny a některé státy společně s Ruskem chystají také výstavbu několika nových plynových elektráren v regionu, protože v poslední době celý region trpí nedostatkem elektřiny a už zaznamenal několik výpadků elektřiny v zimě.

Na obrázku síť plynovodů v Rusku a exSSSR státech, šipkami je vyznačený obrácený plynovod.

Šipkami vyznačený obrácený plynovod

20 thoughts on “Přelomová zpráva o exportu zemního plynu z Ruska.

  1. Ponechám bez komentáře věcný obsah článku, protože jsem jej dále nečetl, jakmile jsem narazil na spojení „Jednak z naleziště ….. A druhak z Uzbekistánu….“, což samo o sobě představuje křupanství z hlediska užívání spisovného českého jazyka /a hloupost v jazyku hovorovém/.
    Kdo nevěří, ať tam běží, byť Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR nepoužívá tak příkrých výraziv. Já nejsem „akademik“, já můžu.
    https://dotazy.ujc.cas.cz/odpovedi/?id_klicove_slovo=342&filter=1

    1. Cesky jazyk se vyviji, dnes pouzivame spoustu slov, ktera jeste pred dvaceti roky nikdo neznal.
      S druhak je to stejne. Uz se pouziva bezne, setkavam se s nim nekolikrat mesicne.
      A mne se libi, stejne jako tretak a ctvrtak 😀
      Jsou totiz presnejsi, nez upjatymi pravopisnymi puristy predepisovane jednak – jednak
      Urcite je to mensi „prohresek“ nez nyni mohutne uzivane vulgarni vyrazivo ve filmech, televizi, videich ap.
      Jenom se to vsude hemzi exkrementy, vulgarnimi nazvy pohlavnich organu, verejnym konanim potreby male i velke, tekute i tuhe, jakoz i onemi smesnymi postelovymi pohyby doprovazenymi vysnivym achanim, uchanim o rycenim.
      Titulovani nazorovych oponentu vyznacuje se pote vselikymi hovadky bucicimi, chrochtajicimi i pobekavajicimi, jakoz i jedinci rozumu mdleho a IQ nevalneho.
      Mejte pekny den a obcas se take treba zkuste usmat 😀

      1. tretak a ctvrtak je žák třetí a čtvrté třídy. V kontextu místo druhak se má říci za druhé.
        V televizi dávají poslední dobou samé úchylárny. S tím souhlasím. Druhak se mi nelíbí .

        1. No, vzhledem k věcné podstatě článku si ten háj musí běžet užít dost rychle.
          Vbrzku budou háje zpopelněny.

        2. Ne, NEmá pravdu.
          Český jazyk je druhotnej?? Prokrista…

          Nechali jste si nakecat, že na nějakých hrubkách a zpotvořeninách nezáleží, protože přece „nejsme ve škole“…
          Přitom znalost VLASTNÍHO jazyka je to naprosto nejzásadnější (proto nechápu tu nonšalantní nedbalost při jeho používání) a patří k ZÁKLADNÍMU vzdělání…

          … stejně jako třebas základní znalost matematiky, kde byste si takovou přezíravou ležérnost nedovolili (např. tvrzením, že 5×8 je 45), protože byste byli za blbce… a vaše případná argumentace, že „nejsme ve škole“ by tomu jenom nasadila korunu.

      2. ad „S druhak je to stejne. Uz se pouziva bezne, setkavam se s nim nekolikrat mesicne.“

        Hmm…
        S výrazy „by jste“, „hospitalizovat v nemocnici“, „zeptám se na otázku“, „budeme se soustředit“, „musíte na ní odpovědět srozumitelně“ atd. atd. … se setkávám už léta… a FAKT to neznamená, že to začnu považovat za jakýsi pokrok a ty patvary používat taky.

        Ostatně s důsledky „rozbíjení stereotypů“ se – bohužel – setkáváme dnes a denně…

        A ano, souhlasím s Lexem.

      3. Paní Divišová,
        člověk, který se rozhodne publikovat ve „veřejném prostoru“, by měl ctít jeho pravidla. Mezi ně patří i používání mateřského jazyka v souladu s jeho obvyklou podobou, která se co nejvíce blíží spisovnému jazyku.
        Jestli si doma uvaříte z kávového lógru „druhák“, nebo vylisované bobule hroznového vína na mošt /a kvašení na víno/ zasypete cukrem, necháte znovu zkvasit a pak z něho stáhnete „víno“, kterému se správně říkalo „druhák“ a také se kdysi ve sklepích prodávalo Pražákům /ne Pražanům, ti vinu rozuměli/ jako víno z Moravy, tak OK.
        Stejně tak, jestli se rozhodnete doma a v okruhu stejných jazykových vzdělanců používat nesmysly typu „druhak“, „třeťak“, čtvrťak“… etc, je to jen Vaše věc.
        Jen s tím prostě nechoďte zasmraďovat texty určené k čtením neznámému okruhu čtenářů. Mnozí z nich o tohle prznění jazyka nestojí a nejeden z nich /třeba já/ pak na čtení takových textů rezignuje, protože se mu hnusí, i kdybyste v nich publikovala převratný objev, kupř. stoprocentně účinného léku na rakovinu.
        Zatím však jsou zprzněniny typu „druhak, třeťak, čtvrťak“ /nikoliv „druhák, třeťák, čtvrťák, páťák… atd. jako žáci takto označených ročníků školy/ rakovinou českého jazyka.
        Tvrzení o „vývoji jazyka“ je primitivní. Prznění nelze omlouvat vývojem, což samozřejmě neplatí pro používání záměrných „slangů“, jako např. v případě Ládi Větvičky, Ostravaka ostravskiego apod.
        Stejně jako není vývojem prznění českého jazyka jeho zasviňováním neuvěřitelným množstvím anglikanismů, kterými někteří autoři dávají na odiv svou „vzdělanost“, své „světáctví“, ačkoliv ve skutečnost jde o hlupství.
        L
        PS
        Píšu o používání mateřského jazyka v jeho víceméně spisovné podobě. Podrobněji např. Wikipedie –
        „Dělí se na:
        spisovnou češtinu určenou pro oficiální styk (je kodifikována v mluvnicích a slovnících), která má dvě podoby:
        čistě spisovnou a
        hovorovou, kterou je třeba odlišovat od češtiny obecné;
        obecnou češtinu – substandardní, nespisovná, která zahrnuje dialekty (nářečí) a sociolekty (slangy) včetně vulgarismů a argotu.
        Koexistence spisovné a obecné češtiny je některými autory označována jako diglosie.“
        Všimněte si, prosím – Vaše druhaky atd. mají v češtině stejné postavení, jako vulgarismy a podobné výrazivo, které kritizujete ve svém textu.

        I Vy si užívejte podzimu. A vězte, že jsem kdykoliv ochoten se usmát něčemu vtipnému, ne hlouposti.

      4. Ad MD. Máte pravdu. A pan kolega Lex se ve svém purismu připravil o poučný a svěže napsaný článek. Dobře mu tak.

  2. Orenburg budovali i českoslovenští montážníci. Byly to slavné doby, kdy každá další stanice se slavila.
    Roury se kupovaly a vozily od zlých kapitalistů Siemens vlaky do SSSR.
    ČSSR měla za odměnu slevy.
    Dneska máme za odměnu nejdražší plyn i elektřinu! Za zelenou energii, emisní výpalný, nerozborné přátelství a spolupráci se sovětským svazem Evropských hodnot a jejich komisariátu!

    1. Ty nemecke roury se nekupovaly, vychytraly nemecky kapitalista je daval na dluh, aby za to potom dostal levnejsi plyn. Uz tehdy se pokousel strycek Sam zakazat germanum takovou mesalianci s odpornym bolšánem, bo hrozilo, ze germani prestanou kupovat emericke uhli pro svoje elektrarny a kaminka.
      A tak na Siemensa a cely plynovod uvalil sankce, ale germani tehdy jeste byli chrabri junaci a Kiesinger se nenechal zastrasit.
      A pak znovu uvalil sankce Reagan, kdyz se plynovod rozsiroval

  3. Troška k plynu a Ukradině.
    Když do Gazpromu nastoupil nový šéf Ljoša Miller, tak se věci daly do pohybu. Analytické oddělení zjistilo, že Ukradina odebírá 2 x více plynu než Polsko /na obyvatele/. A tak vyslal své zvědy, aby zjistili, co za tím stojí. A výsledek byl více nežli interesantní. V oné době dostávala Ukradina plyn za o se za preferenční cenu cca 250 $ za 1000 kubíků, kterou kupoval Naftogaz. A tak nakoupil 2 x více plynu, než potřeboval pro Ukradinu. A toho se chytila plynová proncezna a baroni a ten preferenční plyn prodávali na Západ za 350 $, docela slušný vývar, který šel na konto firmy RusUkrEnergo sro, se sídlem ve Švajcu. Ljoša Miller řekl Ukradincům, ták vám se nelíbí preferenční cena, tak budete dostávat plyn za běžnou cenu. Ostatní znáte.

  4. Zaujimala by ma, kolko plynu dokaze ta trubka preniest.

    Som totiz len zvedavy, ci cirou nahodou kapacita hentoho obrateneho plynovodu nie je rovnaka ako objem, ktory aktualne tecie po trubkach do EU cez UA.

    Ak je tomu tak, tak to potom signalizuje, ze v roku 2024 skutocne dojde k ukonceniu tranzitu cez UA do EU – bo sa na nas Gazprom vyprdne a aby si chalosi v Rusku nerobili technicke problemy co s plynom, tak to supnu do Ciny okruznou cestou.

    Jednoznacnym vitazom bude ako inak EU 🙂

    1. Na te lince je 5 ruznych trubek, kterymi driv sel plyn do centralniho Ruska, celkova kapacita 80 bcm rocne.
      Ted byla obracena jedna trubka s kapacitou 16 bcm, to je pro predstavu dvojnasobek spotreby Ceska, nebo jedna trubka TurkStream.
      Do Ciny by nyni mohlo proudit ca 15 bcm ruskeho plynu, tam jsou tri trubky s celkovou kapacitou 55 bcm rocne, ale Turkmenistan dodava zatim jenom ca 40 bcm rocne, nedokazi vic tezit.
      Uzbekistan vsechen svuj plyn aktualne spotrebovava a ted bude dovazet asi 2,8 bcm rocne z Ruska.
      Ten postup se bude dal rozvijet, v Uzbekistanu stavi novy chemicky zavod, v celem regionu stredni Asie se pripravuje vystavba nekolika plynovych elektraren, take Kazachstan chce plyn dovazet, svojeho ma malo, a Cina chysta vystavbu jeste jedne trubky pres TanSan do Kashgaru.
      Nejdriv musi byt k dispozici zdroj plynu a na to navazuji dalsi kroky.
      Ty pripravovane projekty se spusti behem ca 2-3 roku a pak se muze obratit dalsi trubka.

    1. prečo, jednoduché, myslíme si že to ruské bohatství patří nám jak říkávala Madla – a ta měla vždycky pravdu
      :-),popř. za babku jak bývalo. Jo jo , že ČASY SE MĚNÍ a komplet holt nikdo ještě nezaregistroval….. njn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *