18 července, 2024

Selským rozumem

Přátelé, až v pondělí dojedou traktory do Prahy, donesou zemědělci vládě dopis s požadavky. Bude koncipovaný do vládní a byrokratické mluvy. Bude se hemžit slovy, kterým normální člověk vlastně ani moc nerozumí, protože tam ve Strakovce už dávno všichni melou unijním newspeakem, který s normální mluvou nemá už nic společného. Je plný paragrafů, opatření, nařízení, zákonů, vyhlášek, ve kterých se už nevyzná ani prase.

Zemědělci své požadavky vtělili do pěti bodů, které už všichni znáte. Bylo zapotřebí se na nich shodnout, upravit jejich formulace tak, aby se s tím dalo mávat před Fialovým obličejem, připravit k tomu vysvětlující dopis a shodnout se, že leitmotivem protestů je především první bod – grýndýlová opatření, která na zemědělce stále více dopadají a která se pěkně přelévají do průmyslu i do domácností. Grýndýl je všechno – drahé energie, vysoké ceny v obchodech, rozvracení zemědělské výroby, zavřená Nová huť…

Na bilbórdy nebo na letáky se to nevejde, ale v pondělí přijedou zemědělci do Prahy především proto, aby apelovali na zdravý a selský rozum. Právě proto teď chystají traktory a plánují trasy i shromaždiště. Selský rozum je to, co ve vládní politice chybí nejvíc a je zapotřebí se k němu vrátit.

Selský rozum totiž říká, že je zapotřebí obhospodařovat zemědělskou půdu i chovat hospodářská zvířata. Jedno bez druhého není dlouhodobě udržitelné. Nemůžete půdu dojit, sklízet a nevracet na ní organickou hmotu ideálně v podobě hnoje. Ano, je možné do půdy uměle přidat dusík, ale pokud se na pole nevrátí hnůj, zakrátko nebudeme mít půdu, ale substrát v podobě mrtvé směsi jílu a písku.

Selský rozum říká, že nechat půdu ležet ladem, aby si odpočinula, je sice hezké, ale výsledek bude jediný – mnohem více plevelů, které pak potřebují mnohem více postřiků, aby se jich hospodář zase zbavil. Pokud půda dostane, co potřebuje (ano, zase ten hnůj), tak je lepší, když se obdělává.

Selský rozum říká, že se má doma jíst to, co se doma vypěstuje, odchová, protože díky takovému přístupu se po staletí půda kultivovala a zlepšovala, nikoliv drancovala. Je hrozně hezké, dovážet k nám levné maso z Argentiny, ale pokud si zničíme vlastní produkci, až jednou ta loď nepřipluje, tak peníze sice natisknout můžeme, ale počítač nepodojíš. Kráva potřebuje čas a naše starosti, jak brzy shoříme horkem, jsou jí ukradené.

Selský rozum říká, že buď musíme naše zemědělce dotovat stejně jako všechny země okolo a nebo musejí všechny země okolo s dotacemi přestat. Není ale udržitelné, když je možné volně obchodovat se zemědělskými produkty, ale v Německu či Polsku jsou dotovány víc a tím pádem jsou levnější než ty české. Buďto v celé Evropě stejná výše podpory a nebo podporu v celé Evropě škrtnout. Ano, přesně z těchto důvodů u nás zemědělci kácejí své sady a ministr Výborný jim doporučuje, aby si tam postavili fotovoltaickou elektrárnu. Pokud Němec dostane třikrát takové dotace a Polák nemusí platit svým zaměstnancům část sociálního a zdravotního a u nás tohle není, tak ceny našich jablek budou dražší! Kurva budou dražší! Myslete politicky, Halík!.

Ale jen naprostý zemědělský ignorant jako Výborný může pravověrnému zemědělci doporučit místo jablek fotovoltaiku, když po něm zemědělci chtěli stejné podmínky jako mají kolegové v Polsku. Tohle se našemu ministrovi fakt povedlo.

Selský rozum říká, že nám lžou jako když tiskne, když přicházejí s grýndýlem, který má omezit naši uhlíkovou stopu, takže nemáme jezdit, svítit a topit, ale z Argentiny přivezou plné lodě masa, z Ukrajiny plné vlaky pšenice a z Keni pomocí letadel vozí karafiáty. Nekecám. Fakt to takhle funguje. Stejně tak nám lžou ohledně stejných podmínek, když my je máme pořád o dost horší než Němci nebo Francouzi.

Selský rozum říká, že každý hospodář hospodaří proto, aby vydělal, protože jinak za chvíli zajde na úbytě. A proto pěstuje to, na čem se vydělat dá. Není jeho vina, že u nás je to takřka výhradně pšenice, řepka a kukuřice. Na většině ostatního se prostě prodělává. Je zapotřebí nastavit jinou politiku, aby se na pole dostaly i pícniny a technické plodiny. Je zapotřebí znovu spojit rostlinnou a živočišnou výrobu. Pokud to ministerstvo a vláda udělají, budou pole pestřejší zcela automaticky. Každý zemědělec ví, jak by se měl chovat k půdě. Jen se bohužel mnohdy musí vyzvracet a jít dělat zločiny proti přírodě, protože jinak by zkrachoval a jeho půdu by dostal větší sekáč, kterému se drancování tolik neekluje.

Selský rozum říká, že by zisk, který v ČR vznikl, by v ČR měl být zdaněn a daň by zde měla být také odvedena. Stejně tak by na českém zemědělství neměli nejvíc vydělávat ti, kteří zboží jen vystaví v regále a pak si zisky vyvedou někam na Kajmanské ostrovy. Kdyby zemědělci dostali dvakrát takové dotace co dostávají a hytlermarkety si dávaly poctivou marži, tak by české zemědělství bylo naprosto v pohodě a potraviny by byly levnější.

Selský rozum také říká, že vláda, která dva roky ignorovala jakékoliv dobře míněné rady i pokusy o jednání, nedávno ignorovala zemědělskou petici a dále pokračuje v naprosto destruktivní politice, díky které krachují především ty podniky, které se snažily uchovat ztrátovou živočišnou výrobu, takové vládě se prostě nevěří i kdyby teď ukazovala tu nejlaskavější tvář. Selský rozum říká, že se nemá věřit danajským darům a trojským koňům v podobě Agrární komory.

Za toto jedou zemědělci demonstrovat. Za selský rozum a normální svět. Za spojení rostlinné i živočišné výroby. Za svět, kde hospodář ví lépe než úředník, co má dělat se svým polem. Za zemi, která je v základních potřebách soběstačná a chrání si fundamentální základy své existence a svého bohatství. Za zemi, kde existuje vesnický život, folklór a vztah k půdě. Za zemi, v jejíž hymně se nezpívá o válečných vítězstvích a velikosti národa, ale o tom, jak zjara kvetou kytičky. Za zemi šikovných a pracovitých lidí. Za zemi, která není vysávanou kolonií.

Zemědělci nejdou vládě radit, jak má dělat politiku. Mají požadavky a není jejich práce, aby vymýšleli, jak je realizovat. Od toho jsou tam ti královsky placení ministři a parlamentní blběny. Ti mají nastínit řešení a pak se můžeme bavit, jestli je dost levicové, pravicové, konzervativní nebo progresivistické, ale výsledkem prostě má být normální svět. A není-li toho vláda schopná, měla by odtáhnout na smetiště dějin a předat veslo někomu, kdo je větší odborník a lepší politik, který neví, že to nejde, půjde a udělá to!

Přijeďte nás podpořit. Přijeďte všichni, kdo můžete. Bojujete za sebe. Za svoji budoucnost. Bojujete proti tisícům malých vláken, které vás omotávají a dusí. Bojujete za budoucnost každé domácnosti, každého komína, každého auta, každého grilu i udírny. Bojujete za své sousedy, i když to možná nechápou. Bojujete za své děti, i když vám teď třeba nerozumí. Bojujete proti Molochovi, který chce řídit každý váš krok, předepsat vám každý úkon a trestat vás, pokud ho nesplníte.

Na závěr znovu zopakuji leitmotiv protestů:

Buď my ukončíme grýndýl a nebo grýndýl ukončí nás.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

248 thoughts on “Selským rozumem

 1. DEEP STATE VČERA AKCEPTOVAL PUTINOVY POŽADAVKY A “DOPORUČIL” ADMINISTRATIVĚ USA, ABY JE SPLNILA !
  Redukce Ukrajiny a “východního křídla” NATO je prý v nejlepším zájmu USA a světa !!
  Vládnoucí čeští politici, kteří veškerou svou politiku v posledních měsících založili na snaze za každou cenu porazit Putina, bez ohledu na důsledky, mají najednou obrovský problém !
  US Deep State je ve své poslední zprávě označila za přívržence “nejhorší možné varianty řešení ukrajinské krize:
  https://www.rand.org/pubs/research_briefs/RBA2510-1.html
  https://www.michalapetr.com/map-1910-us-deep-state-vcera-akceptoval-putinovy-pozadavky-a-doporucil-administrative-usa-aby-je-splnila-redukce-ukrajiny-a-vychodniho-kridla-nato-je-pry-v-nejlepsim-zajmu-usa-a-sveta/

  1. Prej pomáhá lehnout si na břicho a svět se s váma hnedle přestane točit. A i kdyby ne, aspoň se neudusíte zvratkama.

 2. OT, ale věřím, že to bude zajímat, vracím se tím k jedné diskusi z pátku, kdy

  „Starý kocour napsal: 9 února, 2024 (22:35)
  Malinko OT:
  Na Slovensku byla demonstrace (nevím kde, nevím kdo svolával). Ale skandovalo se „Nikdy proti Rusku“ a zpívalo „Pusť vsěgdá budět sonce, pusť vsegda budět něbo… …a to sborově. … .“

  Napsal jsem k tomu, že bratislavští známí o tom nevědí, ani tady „ten z Rajky“ nevěděl.
  Dneska mi pomohl onen přítel z Liptova, jehož jsem anoncoval. A bingo.
  Šlo o „Pochod za mier 3, Bratislava, 3.3.2023“.
  Nejlíp je událost popsána v titulu „Štandard“ zde – https://standard.sk/327392/v-bratislave-sa-kona-pochod-za-mier-demonstranti-su-na-hviezdoslavovom-namesti-prislo-niekolko-tisic-ludi-akcia-je-pokojna/
  kde se ohledně svolávatele také uvádí – cituji – „Martina Karmanová z Referátu komunikácie s verejnosťou bratislavskej mestskej časti Staré Mesto pre Štandard uviedla, že Pochod za mier bol riadne ohlásený, a to fyzickou osobou, ktorú podľa nej v zmysle zákona nemožno identifikovať. – TLESKÁM!
  ale když si zadáte do vyhledávače „pochod za mier bratislava“, vyhodí to řadu informací i videí.“

  Přeji příjemné surfování.
  Je na co se podívat. Řada Bratislavanů na rozdíl od „našinců“ /“cizinec není našinec“ – Tři veteráni/ ještě „má koule“, ne „hnědé kaliko“.
  L.

  1. Odvolávání ministryně kultury na Slovači se nekonalo, ánžto ministerka odjela někam do zahraničí.
   Na ni je nejvíce naštvaný Šimečka z „Progresívného Slovenska“, patří do klanu Sorošovců.
   Nenápadně jsem pátral co na ni má, je to pohledná blondýnka. Neuzurpoval si na ni ukájet své nízké pudy, ale jsou za tím jenom peniažky – nepřidělila politickým neziskovkám nic a pást někde na salaších ovce se jim nechce, vždyť byli zvyklí pást svoje ovčany!

   1. Ano a prý v tom hraje roli i nějaká neziskovka se kterou mají něco společného Šimečkovi. Víc o tom nevím, třeba bude vědět někdo kdo sem chodí ze Slovenska. A tu ministryni chtějí odvolat, jak jinak, protože obnovila kulturní styky s Běloruskem a Ruskem. Ale spíš za tím budou peníze a tohle je záminka.

    1. Na JM chytám všechny slovenské TV. U posledních parl. voleb skoro všechny TV predikovaly vítězství „Prog. Slovenska“. A dopadlo to jinak, z toho vyplývá frustace Šimečky.

 3. U preVíta byla žena, které ho zvala na debatu bez cenzury na 19.2. Šmejd se vykroutil, že mají důkaz, že tu cenzura není, páč můžou protestovat a také že jiní mají volbu na protest jít, či nejít. Tak ji slušně poslal do …..
  Na závěr vystoupil sedlák, představil se, ale v tom hurhaji nebylo rozumět. Ten přijel preVítovi sdělit, že on na protest v žádném případě nepojede………..Nejde mi to vystřihnout, tak to sem lupnu celé. Je to v samém závěru cca 2:14:20 https://www.facebook.com/RaptorTV.cz/videos/868398361751778/

 4. Někdejší miláček západu Solženicyn prorocky k Ukrajině:

  „V článku „Přestavba Ruska“ se Solženicyn vyslovil pro jednotu ruského, ukrajinského a běloruského národa. Obvinil staré rakouské císařství, že v podstatě vytvořilo samostatný, protiruský ukrajinský národ.

  „Odříznout Ukrajinu od živého organismu (včetně těch oblastí, které nikdy nebyly součástí tradiční Ukrajiny: „stepi Divokých polí“ kočovníků – to, co se později stalo Novorossií, stejně jako Krym, Donbas a země táhnoucí se téměř ke Kaspickému moři) … Oddělit dnes Ukrajinu by znamenalo přetnout životy milionů jednotlivců a rodin: Obě populace se důkladně prolínají, existují celé regiony, kde převažují Rusové… Společně jsme nesli utrpení sovětského období, společně jsme spadli do této jámy a společně také najdeme cestu ven,“ napsal Solženicyn.

  […]

  Mimochodem, už tehdy si autor všiml, kdo stojí za událostmi na Ukrajině. „USA plně podporují každou protiruskou iniciativu na Ukrajině. USA chtějí, aby se Ukrajina obrátila proti Rusku. Nelze si nevzpomenout na ‚nesmrtelný‘ projekt prosazovaný Parvusem v roce 1915: využít ukrajinského separatismu k tomu, aby došlo ke zhroucení Ruska.““

  https://www.rt.com/russia/592228-stalin-labor-camps-solzhenitsyn/
  https://www.solzhenitsyn.ru/proizvedeniya/publizistika/stati_i_rechi/v_izgnanii/kak_nam_obustroit_rossiyu.pdf

  1. Jak tak koukám už si sebou vozí svoje tleskače . Nechybí ani ta mladá a krásná, co kšeftovala s tituly. Voe, to je komedie.

   1. To bylo jasné už od počátku, že to tak je. Prostě nahraná šaškárna. PreVítek si mohl ušetřit cestu, mohl by to točit v nějakém studiu na Krkavčích horách.

     1. Re: Jasl

      Hauno. Chtělo by to přijít mu na tu jeho nacvičenou estrádu a rozmotat tam transparent s nápisem:
      TADY JE VYKULENCOVO.

   2. Co tleskač, srandovní je ta „“nenápadná ochranka“ stačí je jen chvilku pozorovat a poznate jich všech x…..

  1. ve fašistické ČR je to jako v receptech od Babicy (neplést s Babišem): „když nemáš citron, dej tam limetu, když nemáš limetu, dej tam pomerančovou kůru, když nemáš ani tu, dej tam Rusa“

   😀

 5. V Polsku se mají sejít agrární komory z Evropy, aby domluvili koordinaci protestních akcí. Předpokládá, že od nás tam nikdo nebude.

 6. Ano, je to boj za určitou část lidí. Pouze za ty, kteří potřebují jíst.

  A pokud jde o požadavky, tak vláda má možnosti, jak to zařídit. Jen nechce a proto tvrdí, že nemůže. Tak ať ustoupí vládě, která to udělá.

 7. Signalisto, to na$€r€
  https://ria.ru/20240212/putin-1926851575.html?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop
  Tempo růstu ruské ekonomiky ve výši 3,6 % v roce 2023 překonalo světový průměr, řekl prezident Vladimir Putin na setkání o ekonomických otázkách.
  „Hospodářský růst v loňském roce se ukázal být vyšší, než se předpokládalo. Ruský HDP vzrostl, takže jsme stále uvažovali o 3,5 %, podle posledních údajů 3,6 %,“ řekl a objasnil, že toto tempo růstu přesahuje světový průměr.

  1. doplnim:
   🇷🇺Ruské příjmy mimo ropu a plyn vzrostly v roce 2023 téměř o 25 %, řekl ruský prezident Vladimir Putin na jednání o ekonomických otázkách.

   Hlavní prohlášení:

   ➡️Ruský rozpočtový deficit v lednu činil 308 miliard rublů. Loni to bylo 1,3 bilionu rublů;

   ➡️Situace se vyvíjí v souladu s očekáváním vlády a odborných kruhů. Ekonomická aktivita v Rusku na začátku roku je na vysoké úrovni, zůstává silná spotřebitelská poptávka, což má pozitivní vliv na sentiment a plány domácího byznysu;

   ➡️Objem průmyslové výroby se meziročně zvýšil o 3,5 %, zatímco zpracovatelský průmysl vyrostl o 7,5 %;

   ➡️V oblastech, jako je výroba počítačů, leteckého vybavení, lodí, elektrických zařízení a vozidel, byla zaznamenána dvouciferná čísla růstu;

   ➡️Pozitivní dynamika reálného sektoru a sebevědomá obchodní výkonnost zvyšují stabilitu veřejných financí;

   ➡️Meziroční inflace na konci ledna činila 7,2 % a očekává se její pokles;

   ➡️MMF na konci ledna výrazně upravil prognózu růstu ruské ekonomiky, a to o 1,5 procentního bodu – z 1,1 % na 2,6 %;

   ➡️Rusko s přihlédnutím k výzvám, kterým čelí, potřebuje proaktivní stimulující ekonomiku, která Rusku umožní odhalit svůj průmyslový, zemědělský, dopravní a high-tech potenciál na nové úrovni a také vytvářet a modernizovat výrobu s moderními a dobře vybavenými technologiemi a dobře placenými pracovními místy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *