30 května, 2024

Rusko má letos nejvyšší úrodu obilí v novodobé historii

Rusko má letos nejvyšší úrodu obilí v novodobé historii a dodá nejchudším zemím zdarma půl milionu tun obilí.

Rusko je připraveno v příštích čtyřech měsících zdarma dodat nejchudším zemím až 500 tisíc tun obilí. Uvedl to ministr zemědělství Ruské federace Dmitrij Patrušev.

Partnerem tohoto exportu bude Turecko, které dlouhodobě funguje jako zpracovatelská země, která zpracovává surovou pšenici na mlynářské výrobky – mouku, krupici, kuskus, bulgur, těstoviny ad. Ty pak dále exportuje do rozvojových zemí.

Pokud se podíváme na letošní situaci s úrodou ve světě jako celek, některé významné exportéry pšenice z EU postihlo výrazné sucho (Francie, Rumunsko), naopak Ruská federace zaznamenala už nyní rekordní úrodu 150 milionů tun obilí a na polích dosud probíhá sklizeň kukuřice a rýže, výsledná úroda tak bude ca 160 milionů tun v hrubé váze (z kombajnu), a ca 150 milionů tun čisté váhy po vyčištění a vysušení. Z toho je 100 milionů tun pšenice. (Jedná se přitom o sklizeň bez nově připojených oblastí Donbasu a Tavridy, kde bude také sklizeno ještě několik dalších milinů tun obilí)

Rusko tak bude moci v letošním zemědělském roce exportovat až 50 milionů tun pšenice, zhruba 2x více, než Kanada, Austrálie nebo USA, které se tradičně umísťují v exportu pšenice na 2-4 místě. S přihlédnutím k letošní úrodě je tak Rusko plně připraveno nahradit ukrajinské obilí i poněkud snížený export z EU a může dodávat pšenici i jiné obilí za rozumné ceny všem zainteresovaným zemím.

K bezplatnému zásobování nejchudších afrických a asijských zemí Rusko přistoupilo po zkušenostech z roku 2010-11. Tehdy se v Rusku urodilo velmi málo obilí a tak ruská vláda zakázala vývoz pšenice. To vyvolalo na světových trzích nedostatek pšenice a extrémní drahotu chleba v Africe a na Blízkém Východě, jejichž výsledkem byly nepokoje v řadě arabských zemí. Nepokoje z drahoty přerostly do tzv „arabského jara“, přivedly k politickým převratům, k občanským válkám a k útěku nebo zavraždění vedoucích politiků v několika zemích, k rozpadu několika zemí a masivní migraci, která dosud neustala.

65 thoughts on “Rusko má letos nejvyšší úrodu obilí v novodobé historii

 1. Lukáš Kovanda: Hrozí ještě výraznější zdražení pečiva. Ukrajina končí s vývozem své zemědělské produkce
  Odstoupení Ruska od obilné dohody i ukrajinská reakce také znamená značnou ekonomickou ztrátu z hlediska Kyjeva. Vývoz zemědělských plodin z Ukrajiny se totiž v říjnu poprvé od začátku invaze přiblížil předválečným úrovním. Od dne ujednání dohody Ukrajina vyvezla návazně vzniklým bezpečným koridorem 9,2 milionů tun zemědělské produkce. Nynější omezení ukrajinského vývozu tedy vytvoří citelný tlak na růst cen, a to včetně cen mouky či i pečiva v ČR. V Česku přitom tak jako tak budou pekárenské výrobky zdražovat i v příštích měsících, a to zejména kvůli růst cen energií. Kvůli ukončení obilné dohody však může být jejich zdražení postupně ještě výraznější než bez něj.

  1. Já bych to řekl trošičku jinak. Ukrajina nevyvezla nic, obilí vyvezl vlastník (dva z USA a dva oligarchové z UA),
   které již bylo zaplaceno a jen bylo prozatímně uskladněno na Ukrajině.

   1. Pravda je s námi to si počkáte
    nikdy se nebudem´ kazimírů bát
    pravda je s námi však se dočkáte
    že se nakonec my budem´ nejlíp smátSvět patří nám
    pro všechny dosti místa
    jen za to vzít a plivnout do dlaní
    svět patří nám
    a kdo je optimista
    bez řečí půjde s námi
    bez ptaní. Svůj život utrácí kdo se bojí snad
    jít s námi za práci
    za mír bojovat

   2. RE : berkowitz
    Ale na to jsou zvyklí. Už za cara byla Oděsa město … ehm…šikovných obchodníků, kteří si mastili kapsy na ukrajinských rolnících.
    Mimochodem, neví tady někdo jak to dopadlo s tím zákonem o půdě?
    Podmínkou vstupu do EU mělo být zrušení zákazu prodávat půdu cizincům.

    1. A vojenské hřbitovy v Oděse jsou plny neznámých vojínů z Turecka, Francie, Anglie a i nějaký domorodý vojín se tam přimíchal.

 2. Na náměstí dnes hlava na hlavě,
  ještě dobře je, nemusí chodit s vědrem k Vltavě,
  zima tohle možná změní
  až dojde jim, co už není.

  Ještě se kola točí
  ještě mají práci,
  zítra slzy půjdou z očí
  až vzpomenou na dnešní láci.

  1. Putin má zdroje,
   my máme sankce,
   radši zimou umřem,
   z něj uděláme psance.

   Rusko má zdroje,
   my máme hovno
   vládnou nám blbci
   že jim není rovno.

 3. Tedy jaksi pardon, OT, ale nedá mi to.
  Často tu kritizuji českou gramatiku některých diskutujících. Ale tohle mi vyrazilo dech. Objevilo se jako titulek na iDNES, tzv. „votvírák“ (první článek, na který narazíte).

  „Putin chce obrátit Ukrajince proti svým lídrům. V Mykolajivu už kypí hněv“

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/mykolajiv-ukrajina-putin-rusko-valka-voda-potrubi-hnev-sabotaz.A221027_155850_zahranicni_jhr

  Z textu vyplývá, že Putin chce prý Ukrajince obrátit proti jejich (tedy ukrajinským) lídrům.
  Přivlastňpvací zájmena jsou prostě pro dnešní novináře problém. Parta nevzdělaných blbů.
  (Správně by bylo „… proti jejich lídrům…“)

  1. Re: Godot

   Jste hen ten oný – přílišný puntičkář.
   To já se s chutí popásám na idiocii mluvčích v rádiu – i v telkách samozřejmě, kterak si lámou hlavy a jazyky se skloňováním číslovek.
   Nejvíce mne pohlavně vzrušilo, když jsem poprvé uslyšel výraz- S NĚKOLIKA SETI !!!

   1. Český rozhlas, ta hrůza! Koho že vyhrabali. Huhňání, šišlání, žvatlání. Vyštěkávání konců vět.
    Přednes „žák čte slohovou práci“.

    1. Fascinující je přednes slečny Zdeňky Trachtové na ČRo PLUS.
     Její Bruselské chlebíčky jsou prostě k sežrání.
     Jednoznačně nejtupější výtvor porevolučního školství.
     Slyším Trachtovou a moje slechy dělají jauvajs.
     😀

     1. Zkusil. Málem mi to uši zkroutilo do ruliček. Nejde ani tak o přednes. Jde o všechno!
      Ta mládežnická atmosféra je pro mě nedýchatelná. Doufám, že revoluce je vezme sebou….

  2. A trpný rod… Ten oni neznají. Nahrazují rodem činným. V nesprávném pořadí. Teprve z kontextu zjistíme kdo koho.

  3. Když oni si neuvědomili, že podmětem je Putin a ne Ukrajinci…
   https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=630

   To svůj/jeho je dnes obecně oříšek. Hlavně díky vlivu angličtiny a otrockých překladů. Jsem ochotný věřit, že si autor titulku dal tak strašně moc záležet na tom, aby to měl správně, až to pohnojil…

 4. Takže, nezamýšleně, bude z toho ruského dárku nejchudším zemím profitovat i Evropa.
  Není hlad, není hladový migrant.
  V našem nejlepším zájmu je, aby Rusko prosperovalo co nejvíc. Protože kdyby ne, tak nás tady náplava z východu umlátí čepicema.
  Ruskojazyčnému obyvatelstvu se totiž v Kotlině náramně líbí. Už od TGM.
  Tenkrát to ale byla poněkud jiná sorta migrantů.

   1. „Jedno z ukrajinských dálkově ovládaných hladinových plavidel použitých při útoku na Černomořskou flotilu v Sevastopolu bylo vypuštěno z civilní lodi, která se nacházela v koridoru určeném pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů. Podle agentury TASS to v neděli uvedlo ruské ministerstvo obrany. Kyjev se k odpovědnosti za sobotní akci nepřihlásil.“
    https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-ukrajina-zastavila-kvuli-ruske-blokade-vyvoz-obili-po-mori-40413027#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=8&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  1. Po odražení teroristického útoku na lodě Černomořské flotily a civilních plavidel podílejících se na zabezpečení obilného koridoru 29. října letošního roku byly nalezeny a vyzvednuty trosky námořních bezpilotních zařízení používaných kyjevským režimem pod vedením britských představitelů.

   ◽️ Specialisté z ruského ministerstva obrany spolu se zástupci dalších vládních agentur provedli prověrku navigačních modulů kanadské výroby instalovaných na námořních bezpilotních zařízeních. Na základě výsledků rekonstrukce informací načtených z paměti navigačního přijímače bylo zjištěno, že mořské drony byly vypuštěny z pobřeží poblíž města Oděsa.

   ◽️ Následně se námořní bezpilotní zařízení přesunuly podél bezpečnostní zóny „obilného koridoru“, poté změnily trasu směrem k ruské námořní základně v Sevastopolu. Souřadnice jednoho z námořních bezpilotních zařízení však ukazují na místo vypuštění v pobřežních vodách bezpečnostní zóny obilného koridoru v Černém moři.

   ◽️ Podle odborníků mohlo jít o vypuštění tohoto plavidla z jedné z civilních lodí, které si Kyjev nebo jeho západní patroni pronajali pro vývoz zemědělských produktů z ukrajinských námořních přístavů.

    1. Vadu? Oni drží klíč, aby „obilné lodě“ mohli jezdit, tedy nepojedou žádné. A proč je to problém západu? Jednoduché, ty lodě nejezdí do „rozvojového světa“, ale do západní evropy, tedy smát se zase bude Rus a trpět nový rozvojový svět…

   1. Svatý Václav byl kolaborant, proto ho později svatořečili, ten by byl dneska s milionovým chlívkem na Václavíku. Jo to jeho brácha Boleslav I, to byla jiná káva, toho se báli i v Němcích, proto mu říkali Ukrutný. Toho bychom dneska potřebovali a ne plyšovýho Vašíčka.

     1. Také jsem se s tou interpretací setkal – opírala se o jména, kde Václav i Boleslav znamenají vlastně totéž. Na stranu druhou jsou v raném a vrcholném středověku doloženy (rozumějte „s vysokou mírou pravděpodobnosti) případy, kdy šlechta pojmenovala své syny totožně, přestože starší z nich dosud žil – prostě pro sichr, jeden z nich (či oba) stejně umřeli dřív nebo později…

  1. Re: Schumacher

   Jste hovado!!!
   Co pak budu sledovat v telce a na netu? Komu budu nadávat? Jak budu moci bojovat proti Pětipohromě?

   VY MNE CHCETE ZAVRAŽDIT!!! ZNIČIT MI ŽIVOT ÚPLNĚ A GANC!!!

   1. Bylo dávno, akorát jsem měl ušetřeno na CD přehrávač. Šel okolo prodejny Tón, pamětníci znají. Tesla a jiná rámusidla. Ve výloze…no TOHLE! Digitální rádio. Tedy, obyčejné, jak jinak, tehdy. Jenže s displejem, tlačítky. Za ranec. Pět tisíc čtyři sta, to byly sakra peníze vzhledem k průměrné mzdě. OLYMPIA ATS 803 (Indický licenční Sangean, v Německu pod značkou Siemens). Všechny rozsahy, celé pásmo krátkých vln. Frekvenční syntéza. Přímé zadávání frekvence, Dvojité směšování. Přepínatelná selektivita. Vstup pro externí anténu, ruční nastavení zisku. Bomba!
    Jenže… krátce na to, rušení Svobodné Evropy skončilo. Stěžoval jsem si kamarádovi, že sotva jsem si pořídil tohle. „No tak si to ruš sám“…. Pak skončil i můj oblíbený Hlas Ameriky, Čermákovy nedělní zápisníky.
    Velmi zachovalé, funguje dodnes. Pak přibyl SONY ICF SW 7600GR. Zajímavého vysílání na krátkých vlnách je málo. Kdežto, kdo že to sleduje, čínského vysílání ve všech pásmech jak…. Tak.
    Rusko na krátkých nevysílá. Jenže, na středních, 1413 KHz je co poslouchat. Pro toho kdo rozumí azbukistánsky. I dobrá selektivita se hodí. Protože někdejší státní rušičky byly nahrazeny vyzařujícími spánanými zdroji, předřadníky. Z pouličních lamp, od sousedů….

    1. Slza mi ukápla. Kde je mé Olympii konec. Měla i BFO a tak šlo poslouchat i SSB – amatéry a profi služby na KV. Slyšel jsem běžně telefony ruských námořníků z lodí domů – jak to fungovalo netuším, asi to šlo KV vysílačkou na pobřeží a tam se to nějak propojilo do telefonní sítě. Dnes mám SDR přijímač, ale na KV již není pomalu co poslouchat. Na VKV jakbysmet – vše jede v digi. Ale na Olympii vzpomínám s láskou.

      1. Upřímnou soustrast všem. Ústup analogového vysílání zachytitelný na velkou vzdálenost jednoduchým přijímačem považuji za velmi vážnou chybu. chybu. Měl byt zachován provoz na vybraných frekvencích.
       Zdroje jsou. Jsou li desítky vyhazovaných miliard, provoz by stál zlomek.

 5. Male OT:

  Reuters pise, ze nektere LNG tankery cekaji u brehu Evropy kvuli nedostatku vykladacich kapacit, ale caso kvuli ocekavanemu zvyseni ceny. Nektere tankery pry cekaji uz od zari, kdy s vykladkou problemy nebyly. Za levno (soucasne ceny jsou pry levne…) pry vykladat nechteji, a navic by s kazdou vykladkou mohla jit cena jeste niz.
  Pry jsou ochotni cekat klidne do konce listopadu.
  Lode patri spanejskym, britskym a americkym plynarum.

  https://jp.reuters.com/article/europe-energy-lng-idAFL8N31Q8NA

  1. Proč by nečekali, když cena na listopad/prosinec je o cca 40€/MWh vyšší, než aktuální. Na jednom 0,1bcm tankeru to dělá v přepočtu pěknou 1miliardu Kč.

   1. Ja vim, ja jsem to sem dal proto, ze v majnstrymu uz je par dni svatek, ze jsme energetickou valku s Rusem vyhrali, protoze do Evropy priplulo tolik plynu, ze ho ani nestaci vykladat, a tak lode stoji ve fronte u pobrezi.

 6. Zato ČR byla za 33 let budování rozvinutého kapíku zbavena potravinové soběstačnosti. Žrádlo koupíme od USA, nejlépe stlačené nebo hluboce zmražené.

  1. Nejprv vyzkoušej osvětový experiment ve některé ze zdejších kulturně bližších vyloučených lokalit.
   Ostatně, proč vůbec? Máš dva vzorky bakteriální či kvasinkové kultury. Jedna se množí, druhá se zmenšuje. Otázka pro studentstvo prvního semestru: Které kultuře se daří lépe?
   Jaký je demografický vývoj strádajících za desítiletí „rozvojové pomoci“ aby nevymírali?

   Jediné správné řešení obilně antikoncepční úlohy je nulové na obou stranách rovnice. Vyvinuli se v Homo Sapiens sapiens aniž je někdo vystrčil z moře, vysadil na stromy, sundal se stromů a naučil chodit…
   To platí obecně. Co bych nosil sovy do lesa…..

   1. Hm, v Pšonkově nemají žádné vyloučené lokality a kolegové z Pšonska nemají tmavší spoluobčany v oblibě a přesto jim do rasistů nikdo nenadává.
    Jo a Ukrajince také milují, v uvozovkách.

 7. Rusko má obilí,
  my máme debily.
  Rusko má zásoby
  ropy a plynu.
  Na koho svalíme vinu,
  za náš hlad a zimu?
  Kdo špatně hlasoval,
  kdo špatně volil?
  Kdo med kolem úst
  sobě mazat svolil?

  1. Samozrejme. Pri pristim hlasovani v OSN o rezoluci proti Rusku se obdarovane zeme nezdrzi hlasovani, ale budou proti.

   1. Dobrá úvaha, ale je to složitější.
    Umírající kobyla nejvíc kope. A Spojené státy pořád ještě mají prostředky, jak držet rozvojové země za koule. Tolik pšenice zase asi Rusko nemá, aby mohlo pohnout s politikou některých afrických vlád.
    Ale krok je to samozřejmě chvályhodný.

    1. Myslim, ze Rusko nechce pohnout se vsemi vladami. V Africe je nekolik zemi, kde uz se Rusko angazuje, ma tam napr tezebni spolecnost, Rosneft tam jedna o tezbe ropy, nebo Gazprom o tezbe plynu, chteli by si tam udelat vlastni pristav, jako ted poruznu kupuji pristavy Cinane v Evrope.
     Ja jsem takovy poctar a tak jsem si prepocitala, ze toho pul milionu tun je deset lodi po 50 tisicich tunach a to uz je opravdu dost velka lod s obilim, co zvladne zabranit hladovym bourim v nejakem mensim state

  2. Existuje dokonce celá mozaika, poskládaná z Krylových veršů:

   Když strach máš, že se nenajíš,jak osel hlavou kývej
   A hlavně: koho chleba jíš, tak toho píseň zpívej !

   Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem
   Na schůzi jedný partaje se zase všichni sejdem !

   …a zpívat se to dá třeba na znělku Hlasu Ameriky.

   1. Měla by se ta píseň nazpívat hlasem, jaký měl Vysockij. S trochu drnčivou a rozladěnou kytarou.
    A hned ji nechat úředně zakázat, aby se ujala jako protest. Bo fix!

    1. No, já spíš čekám, kdy Rakušanovo ministerstvo pravdy a lásky, zatne tipec štvavým vysílačkám nepovolené pravdy a nenávisti. Což budeme asi my, než třeba LžiDnes.cz, (N)Hovínky.cz, ČTx, (D)Respekt, Denník N(ahovno) a jiná vládní propagandistická média. :/

     Stádo (čuník)se musí pást v klidu až do porážky..

    2. Kryl je dávno zakázaný. Schválně, kdy jste slyšeli jeho píseň DEMOKRACIE naposledy v rádiu? Tam je ten verš o Havlovi a šmelinářským šmejdu. Občas nám pustí Bratříčku, zavírej vrátka (ale to jenom, když je výročí srpna, běda redaktorovi, když by to pustil při přesunu nějaké americké kolony přes Českou republiku). No a až budou mít Amíci základnu na Mošnově, přestanou v rádiu pouštět i tuhle písničku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *