18 července, 2024

Není program jako program

Náš kolega Homer velice pěkně vypracoval vizi budoucnosti Česka. (Nebo, lépe řečeno, Čechravy. Když si vy Kotlinkáři nedáte říct, Čehůni jedni roztahovační, tož budu taky říkat po svém.) Myslím, že má jeho práce značnou podporu. Jenom si nelze nevšimnout, že vlastně jediná kritika se týkala toho, že je to velmi idealistické a neuskutečnitelné.

Ale to má přece tak být! Neházejte flintu do žita, Homere! Jste na dobré cestě. Jenom maličkost: váš program není program, ale vize. Vize má být teoretická a idealistická. Vize… je to něco jako malinkaté světélko v temném pralese které mizí, a zase se objevuje. Je ho potřeba, aby měl zbloudilý člověk aspoň trochu směr. Ten klopýtá přes pařezy, obchází skály a strže, a hledá cestičku přes potok. Má místní, dílčí problémy, ale to světýlko vede a dává naději.

Program, na druhé straně, se má zabývat problematikou dneška. Jak přeplavu řeku, jak zažehnu oheň, kde najdu něco k snědku, je tu někde jeskyňka na přenocování, jak uniknu divé zvěři, a přitom se budu stále přibližovat k lidskému obydlí? Blíže našemu dilematu by to mělo znamenat, jak politicky a kulturně dál. Byly demonstrace, a podařily se. Krása. Vyslovila se nespokojenost vůči vládě, vyvolával se mír. A nikdo nespadl do jámy lvové. Úspěch! Co teď?

Program by se měl soustředit na to, co je nutno udělat řekneme příštích šest měsíců. Z toho, co se bude dít a co se podaří, se vynoří cesta další. A program, to nejsou vágní ideály, ale praktické, možné věci. Možné teď, v reálném světě, tak jak ho známe. Máme tady tři síly. Na jedné straně, svolávačka přes alternativní blogy funguje a lidi přijdou na demonstrace. Skvělé. A pak máme ve Vidlákovi schopného spojovatele/propojovatele. To je k nezaplacení. Ve vědě (když ještě věda fungovala) to taky tak bývalo. Pamatuju jak jeden známý matematik pendloval po celém světě, od matematika k matematikovi, pobýval na čas v jejich domácnostech, probírali zajímavé problémy, vykládali o tom, na čem ten a onen právě pracuje, a zasívali semínka dalších objevů. To, že to Vidlák dělá, a dělá s nadšením, je naše velké plus.

Já navrhuju mozkovou bouři. Brainstorm. Všichni, co tu čtou, dejte k dobru nápady, co teď! Jediné pravidlo je, nekritizovat v této fázi. Chceme co nejvíc nápadů, a i “bláznivé” či legrační jsou vítány. Pusťme si představivost na špacír!

37 thoughts on “Není program jako program

 1. Ono kromě té vize a programu je pro bloudění v pralese výhodná jedna věc – mít schopnost s tím, jaké máme členy výpravy a co máme v batohu, poznat, co můžeme realizovat a proč to máme chtít. A proto by bodem jedna vize i programu mělo být
  Popsat problémy a přestavit návrhy je na dvě tři A4… Realizace nemožná. Podobně volební systém…

  Ten matematik se jmenoval Pál Erdős. Je podle něj zavedeno Erdosovo číslo – počet autorských kolektivů článků z impaktovaných časopisů, které dělí daného matematika od Pála Erdose… Vojtěch Jarník napsal článek spolu s Erdosem, proto má Erdosovo číslo 1. Matematik, který má článek s Jarníkem, ale ne s Erdosem, má číslo dvě… Erdos sám byl úplná nula.
  Ono je to obecně dobré kritérium vzdálenosti dané osoby od „těch, co spolu mluví“.
  Akorát pro ty naše světy kavárny i alternativy by bylo potřeba kritéria upravit.
  Třeba počet obchodních či sexuálních kontaktů k absolventům školení Aspenu… (Witovská je nula)
  Pro nás asi úplně jinak – viděl Vidláka (3), byl u něj (2) a byl u něj a Vidlák o něm napsal (1)…

  1. A ještě dvě poznámky/bonmoty:

   Píšete „když věda ještě fungovala“… Víte, jak spolehlivě poznat, že věda už nefunguje? Přestala se mýlit…

   A k tomu míru. On je fajn, ale problém je, že o mír se má bojovat, čímž ho vlastně negujem. Proto bych raději jako vizi pravdu a pokoru, to mi přijde víc samoudržitelné.

 2. Zdravím vespolek a jen drobné info: Spolek „Vidlákovy kdydy“ i s ochranou Vidláka je připraven k založení, minimálně coby průtok financí, leč pamatujte na Básníky: jediné auto, které nikdy nezestárne je to, které nevlastníš. Jediný spolek, který nelze rozpustit je ten, který není… Voser s vyúčtováváním sbírek je naprosto neskutečně a v podstatě nelze projít bez ztráty kytičky, protože prostě vše musí být zdokladovaný do koruny a to prostě nedáte… Okamžitě se zasukujete do daňových otázek – co je podnikání spolku, co je dar, co je dar či podpora někomu jinému !na př. Vidlákovi), to by to musel okamžitě zdanit… Prostě jako advokátka s 28 lety výkonu advokacie (fuuuuj!!!) tuhle hru na právo a spravedlnost odmítám hrát…
  K vizi a programu: předpokládám, že zdejší inteligentní p.t. čtenářstvo má sestudovanou veškerou „kolapsovou“ literaturu. Kdo nemá, zatluče to a dočte si minimálně Miroslav Bárta: 7 zákonů civilizace
  (https://www.megaknihy.cz/popularne-naucna/2820975-sedm-zakonu.html?matchtype=&network=g&device=c&creative=343834726779&keyword=&placement=&param1=&param2=&adposition=&campaignid=1784341335&adgroupid=68125915814&feeditemid=40791598514&targetid=dsa-694262979798&loc_physical_ms=1008311&loc_interest_ms=9062908&searchtype=search&gclid=EAIaIQobChMIjaOqx4CK-wIVROPmCh3VVAVaEAAYASAAEgICGfD_BwE)
  Tainter – Kolapsy složitých společností – je pochopitelně lepší
  https://www.martinus.sk/?uItem=73176

  Pokud se týká obecné vize, základem by měla být dle mého názoru (sorry za ty cizí slova) FRAGMENTALIZACE GLOBALIZACE. Globalizace je nutná a nevyhnem se jí a má své zásadní plusy, ale globalizace prostě není to, že se čipy budou vyrábět jen na Tchaj-vanu a všechno se bude dovážet. Omyl. Chce to lokální výrobu s ohledem na lokální zdroje, a to včetně lokálních jaderných elektráren…
  Když BANdita slíbí, že mě bude mlátit jen trochu, pokusím se myšlenku Otce Homera poněkud rozvinout…
  A ještě jedna věc: MÍR je podmínka nutná, nikoliv však postačující. Bez něho nemá smyslu se bavit vůbec o ničem. takže PEACE NOW – MÍR DNES – МИР СЕГОДНЯ. Jen bych poprosila jinou než Piccasovu holubici, protože evidentně o Rudém Kohoutovi Picassovi toho teda paní navrhovatelka moc neví…

 3. Zdravím všechny, k tomu brainstormingu: napadlo mě totéž co paní Kláru – jednotící ideou by mohl a měl být mír. Vše ostatní včetně energií, chudoby, nesvobody, migrace atd. atd. je za druhé, pokud vůbec přežijeme. Nemyslím to jenom sentimentálně, protože mám kluky v tom věku, ve kterém synové jiných matek na obou stranách zbytečně umírají. Válka zesiluje rozvrat všeho, co jsem výše zmínila, včetně ekonomiky pochopitelně, a dokud probíhá, nic se nedá podstatným způsobem vyřešit. Na požadavku míru se může sejít pravice levice, parlamentní opoziční alternativní, chudí bohatí, rodiče od dětí i děti samy, i někteří zde pobývající Ukrajinci či Rusové. To nepotřebuje lídra, ale organizátory. Dobrá hesla – Mír pro Ukrajinu, dobrá znělka, Give Peace A Chance, odznáček do klopy Picassova holubice s krvavou slzičkou v oku. Na Václaváku lidé z celé Evropy se svými vlajkami, nové jaro z Prahy a tak. Mám kamarády v bývalém NDR, jsou ještě víc znechucení než my. Nové národní obrození je nutné nejen u nás. Nakonec by to mohlo urychlit rozpad té zahnívající veleříše a dovlnit k jestřábům, ať jsou kdekoliv. Na řešení všech ostatních praktických věcí typu energie existuje více názorů, tudíž se o ně bude více hádat. Pamatujete, jak na Svobodné Evropě četli každý večer jména těch, co podepsali Několik vět? Ráda bych podepsala nějaký pamflet mírových štváčů, celým jménem a pleno titulo. Víc už toho neudělám, aktivní jak Vidlák jsem byla před třiceti roky.

 4. Logika je královna věd.

  Kdo chce něco podnikat, musí mít informace.

  Kdo chce být informován, musí shromáždit přehledně informace na jednom místě.

  Navrhuji na TRIBUNĚ umístit odkazy o různých hnutích, která mají zájem nás vyvést z krize.

  Další řešení ponechám na obecně platných dohodách.

  Veletoky vznikají v pramenech, u kterých neznáme s jistotou GPS místo.

  Naše ikonická Vltava je toho příkladem.
  Pramen Vltavy se nachází cca 5,5 km jihojihozápadně od obce Kvilda na Šumavě, 600 metrů od hranice s Německem.
  Místo je přístupné po asfaltové silnici, po modré turistické značce, nebo na kole po cyklotrase 1041.
  Uvedený pramen je však jen symbolické místo, voda je do kamenné studánky svedena dřevěným potrubím, které vede pod asfaltovou cestou.
  Skutečných pramenů je více a nacházejí se vysoko v nepřístupném terénu jihovýchodního svahu Černé hory (1316 m n. m.).
  Kolem pramene se nachází stejnojmenná přírodní památka Pramen Vltavy.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Pramen_Vltavy

  ….Po soutoku bývá dále řeka nazývána jménem té z původních řek, která má v místě soutoku větší průtok nebo jejíž tok je delší, ale lze nalézt příklady, kdy tomu tak není.

  Například pod soutokem Labe a Vltavy, kde má Vltava větší průtok a je i delší, řeka dále nese název Labe.

  Tato skutečnost je dána historickým názvem, který pochází z dob Keltů, kteří povodí obývali.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Soutok

  Tak, jako veletok vzniká z drobných pramenů, potoků a říček, tak by měl vzniknout náš informační veletok, staré spojařské pořekadlo říká, že „bez spojení není velení“.

  Kdo bude mít zájem na změně, ten bude prezentovat své názory.

  Na základě toho můžeme poskládat přijatelný program.

  Tak, jako Vltava ustoupila menšímu Labi, aby byl soulad, tak možná budou rozumní i naší budoucí vládci.

 5. Nejdříve si vládli sami,
  neplatili daně,
  až jeden jim navrhl,
  že bude vládnout za ně.

  Onen vládl z vůle Boží,
  jiný, že měl hodně zboží,
  potom vzešla vláda z lidu,
  lid však skuhrá, že tře bídu.

  Jeden stavěl vznosné chrámy,
  druhý zase slavobrány,
  třetí má prázdné krámy,
  budou si zas vládnout sami?

 6. Rekla bych, ze potrebujem neco, kde se da opravdu konverzovat. Tady je to omezene formatem blogu a rychlosti, jak i male konverzace vzapeti zapadaji.

  Slysela jsem o slovenskem webu, ktery se snazi neco takoveho delat, cekni.to.
  Pry uplne anonymni, nepotrebuje k registraci ani emailovou adresu.
  Oni chteji ale pokryt vse, jako FB. Pro nas by stacilo neco mensiho… ale mozna, ze zatim bychom jich mohli vyuzit?

  Zkusim to tam.

 7. Před oknem zlátne bříza
  Na lid padá schíza
  Stále neví co by chtěl
  Hledá kdo by pověděl
  Koho Vidlák doporučí
  Komu portské do číše zurčí
  Kdo dnes bude jeho host
  Kdo nedostane ani kost
  Císaře či svoji vládu
  Marně čeká moudrou radu
  Nejradši měl by dvojí
  Zase skončí na hnoji?

 8. Nikdo nám nebrání založit spolek, viz.: https://frankbold.org/poradna/spolky-a-zapojeni-verejnosti/spolky/zakladani-spolku/rada/jak-spravne-zalozit-spolek

  Nikdo nám nebrání založit transparentní účet, začít jednat s podobně smýšlejícími skupinami a weby (SOSP, Liga Libe aj.), zajišťovat si tak větší dosah, reklamu i finance.

  Spolek Vidlákovy kydy zrovna marketingově nezní nejlépe, shodli bychom se vůbec na jménu?
  Vidlákovy návrhy mají samozřejmě hlavní slovo a má právo veta.
  A navrhoval bych ho i jako vůbec prvního Diktátora 🙂

 9. Brainstorming jsem očekával u toho programu. Sem tam kapka, nic více. Ano, není to program, je to spíš vize.
  Spíš než to ale potřebujeme (viz JzP) lídra a především organizaci. Tu mají strany a měl ji i MChvilek (autobusy, zvláštní vlaky, informace na každém rohu). Můžeme si tady povídat, ale tím lidi na demo nedostaneme. Zatím se exponovalo duo Vrabel & Havel, ovšem ti si usurpovali právo na obsah demo. Ovšem, kde získat „naše“ duo V&H, které by organizačně a finančně (transparentní účet) zajištovalo naši demonstraci? Toť otázka.

 10. Potřebujeme silného, schopného lídra. Předchozí různé antisystémové spolky ztroskotala mimo jiné i na tom, že řada silných osobností prosazovala svou vizi, ale nikdo nebyl takový macho (třeba jako Donald Trump), aby své kolegy udržel na uzdě a hnutí se netříštilo.
  V USA dokonce už ani takový macho nestačil na deep state.
  Potřebujeme sekáče co se nezakecá, prostě “Diktátora”. A změna systému musí být úplný kvantový skok, jak psala paní Klára. Vše shnilé musí být odstraněno, od ministrů, přes náměstky, že zůstane jen vrátný. Systém je natolik prohnilý, že už jede jen setrvačností. Jednoho dne se stejně zastaví.
  ——————-
  A Vidlákovi děkujeme za milé přijetí a pohoštění. 🙂 Snad mu budeme moci někdy oplatit a nabídnout mu i něco našich dobrot.

  1. „Vše shnilé musí být odstraněno, … že zůstane jen vrátný.“

   Proboha, to ne! Ten musí být odstraněn jako první: vždyť by nikoho nepustil!

   1. Pusťte si film Polibek draka, v hlavní roli Jet Li. Je to akční krvák, ale je tam mj. pěkná, kratičká scénka, jak je neochotný vrátný vyřešen i s budkou 😆

  2. Uz davno doporucuju Putina, jako presidenta Usa a vsude , kde je potreba.
   Umi vsechno. Pride levne. Na misto ,aby jim treba plynem a jejich volbama skodil..
   Dobrej ,optimistickej clanek..
   Teorie kvant /quantum theory ,je v tom namocenej ten Planck?/, je neco ,co se musi napred zahrivat jinak ty elektrony neskacou, nepobihaji vobihanim tak, jak maji..
   Pozn. Neni ted plyn ani elektrina nazbyt, jako tenkrat a zima za zase dverma…
   Polaci si zrusili doly a ted nemaji. V 2026 zacnou stavet atomelektrarny , jednoduchy reseni kdyz nejsou doly , ale kde vemou ten uran do tech elektraren neni jisty..
   Lepsi vedet nejdriv ,aby se potom nestavelo a nebudovalo zbytecne… ?
   Lid by moh zacit reptat ..
   Je previzovano , vize, televize , eurovise , devize a visa , revize , streetwise.. Kolize.
   Az nejak to vypada stale vice podobne , v us a vsude ,jako za vlady tech nepovedenych cisaru, ve Starym Rimu..Nejlepsiho si tam taky tehdy vodkrouhli.
   /Nevi se taky dodnes poradne proc/.
   Krestan se tam taky bal a nemel se ani trochu dobre.
   A tri Varusovy Legie..

 11. Vize máme různé. Horečnaté, alkoholové, drogové – i politické.
  Jenom proboha nepoužijte slovo „semknout se“!
  To dělají politici vždycky, když se něco stane. Někdo vystřílí redakci Charlie Hebdo, někdo vjede náklaďákem na korzo, někdo vystřílí hudební klub atd. To se vždycky stávající česká, evropská, ba dokonce světově-západní věrchuška semkne – a mi se z té falše chce blinkat.

 12. Jo, Vidlák by mohl rozvážet portské! … jenže … kdo by ho potom dělal?
  Vize má být nedosažitelná. Dosažitelný je cíl. Člověk dofuní do cíle, zastaví a … kdo chvíli stál, ten stojí opodál.

  1. Udělejme to jinak! Vidlák bude portské vyrábět, já s Ládikem!!! ho budeme rozvážet.

   To by šlo, ne?
   Musíme být dva, abychom se mohli střídat – jeden musí řídit cisternu, druhý kontrolovat kvalitu.

   1. Bych dobrovolne konzumoval, k necemu jinymu se nehodim, ani z prinuceni..
    Distribuce muze zacit.. Zlej pes bude na retezu a zticha, aby nedesil.
    Neco pragmatismu by se hodilo pouzit na nektery, co uz se dlouho dohaduji, kam patrime. Jednoduchy, jako prilepena facka na bale sevcu.
    Kdyz neco kapne ze zapadu nemusi rovnou prset, sme pro zapad , ale kdyz vic kapne z vychodu ,sme pro vychod. Jiny uvahy sou vedlejsi..
    Dyz kape z obou stran sme pro voboji a podoboji..
    Podobne by to melo samozrejme bejt s demokracii, systemem ruskym , komunismem a fasismem , jak neco od nich kapne ,nebranime se tomu …
    A slusne podekujeme a dejchame vzduch….
    A cekame dal a neblbneme blbosti..

    1. Třeba časem dojdeš k závěru, že Tvým nejoblíbenějším nápojem je voda.
     Buď zraje pití, anebo zraje konzument.

   2. Hmmm, výroba portského – proč jen se mi vybavuje „Jak jsem vyhrál válku“ a to speciální víno se zcela unikátní nálepkou?

      1. To bych si nedovolil. Doufám jen, že to není ani případ onoho vermutu. Jak v nádrži našli utopeného německého vojáka s andělskou tváří.
       Že při posledním symposionu by našli….
       Fiala se nepohřešuje?

      2. Třebaže…
       „Whisky dělám pronto. Gin dělám pronto… Ale víno, už jen pro moc chudý, to ne pro Inglézi…jablka a spousta malých hroznů… moc špatný, tenente“

       Napadá mě, co Portské z povidel a třešňového kompotu? Přidat špiritus…
       Tý jo! Jsem hlava! Portské dělám pronto….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *