16 dubna, 2024

Rok zmařených nadějí…

Jak dlouho už fungují tzv. kotlíkové dotace? Někdy od dob Bursíka, řekl bych? Dobrých patnáct let. Skoro každý rok proběhlo nové kolo výzev, stát do toho dal vždycky nějaké ty stamiliony, aby si chudák občan mohl vyměnit starý uhelný kotel za moderní plynový. Celá dotace byla postavena tak nějak počesku… se všemi projektanty, znalci a vyřizovči dotací, vyšel nový kotel i s dotacemi o fous levněji, než když jste si ho vyměnili sami bez dotací. Pak se dotace rozšířily na celenou úsporám, kdo zateplil a vyměnil kotel, dostal větší dotace, pak už se dotace poskytovaly jen na plynové kondenzační kotle, ty atmosférické už nebyly dostatečně in, pak stát přitlačil na penězích víc, pak dokonce staré typy kotlů na tuhá paliva zakázal a tento zákon měl platit od září tohoto roku.

Přidal se ještě ekologický akcent, jak všichni zhyneme na přehřáté planetě, protože když okamžitě nezačneme všichni topit plynem, tak příroda zhyne.  Celá naše země, mraky odborníků, projektantů, profesních komor, výrobců, dovozců a jiných podnikatelů, vlády modroptácké, oranžové i oligarchické, všichni dohromady pracovali patnáct let rukou společnou a nerozbornou na tom, abychom byli co nejrychleji a nejkomplexněji závislí na ruském plynu takřka bez výjimky.

A pak pic… je po všem. Plynové kotle jsou ze dne na den fůůj, protože kdo topení zapíná, podporuje Putina. Patnáct let práce, desítky miliard peněz, dlouhodobě budovaná infrastruktura, nejspíš ještě teď probíhají instalace nových plynových kotlů na základě schválených žádostí o dotace. A najednou je konec. Patnáct let zbytečného budování závislosti na ruském plynu což nemělo alternativu… a teď tam poskakují před kamerami různí fialoví volové a snaží se nás přesvědčit, že to celé vezmeme zpátky ajn cvaj. Těch investic, co v tom globální oligarchové mají… a všechno je napůl v tahu. Protože Putin zaútočil na Ukrajinu.

Můj kamarád teď právě dostavěl barák. Moderní, zateplený polystyrenem až běda. Chtěl mít doma elektrické podlahové topení, ale nesměl. Musel akceptovat podlahové topení plynovým kotlem. Ekologie loňského roku…

Chudák Gréta… tak hezky brečela, že jsme jí zkazili život… teď v tom budeme pokračovat ještě víc, protože všechny krátké a snadné cesty pro energie jaksi chceme zablokovat. Takže budeme vozit tankery přes půl světa, půjde to hůř, dráž a kdo ví jestli. A je také možné, že to nové méně ekologické topení bude tak drahé, že lidi budou muset topit zcela neekologicky – PETkami, odpadem, zbytky dřeva a možná i zbytky nábytku.

Možná Lipavskému to ještě nedošlo, ten ještě stále bere celou situaci jako dárek… ale každý normálně myslící člověk s plynovým kotlem má v této chvíli o čem přemýšlet. Chcete důkaz, jak jsme tady v Evropě všichni vyspělí a jak nám demokracie pomáhá dělat správná rozhodnutí, nebo ta špatná včas měnit? Stačí se podívat na plynové kotle a všechno je hned jasné.

Stejně tak, podívejte se na deset let Zemana v prezidentském křesle. Tak dlouho budoval politiku všech azimutů. Chodil na ruské velvyslanectví na večírky. Razil ruským firmám cestu k nám, pozval sem čínského prezidenta, několikrát navštívil Putina. Tolik let politických pokusů, probíjení se skrz opačně smýšlející opozici, aby na konci byl nový reaktor od Rosatomu a po něm možná ještě dva další. A pic… deset práce je v háji. Veřejné mínění se do značné míry postavilo za Ukrajinu (nemusí se vám to líbit, ale jaksi jsem za poslední měsíc neviděl jedinou stotisícovou demonstraci na podporu Ruska) a pracně budované mosty směrem na východ jsou prostě pasé a ani Zeman ani Putin se nedožijí jejich obnovení.

Svým způsobem by mi to ani nevadilo, my se tady chtě nechtě potřebujeme postavit na vlastní nohy. Potřebujeme mít vlastní energetiku i vlastní průmysl stojící na vlastní surovinové základně. Ale tohle teď budou zavádět ti stejní idioti, co patnáct let zaváděli plynové kotle, pomocí metod, které nás dovedly k dokonalé závislosti na ruském plynu, ropě i uranu. Jak to asi dopadne že?

Nijak zvlášť dobře nepůsobí ani vlastní postup ruských bojových operací. Ano, já vím, že bojovat proti vyzbrojenému státu s dvousettisícovou armádou a plnou podporou NATO, není žádná sranda. Ale i kdyby ruský generální štáb měl všechno pod kontrolou, všechno vypočítané a všechno postupovalo podle plánu, tak stejně jsou to taková jatka za tak obrovské prachy, že tohle může Rus udělat na Ukrajině kvůli svým sttrachům před plíživým postupem NATO. Ale těžko to bude dělat někde jinde. Taková válka je prostě příliš drahá a i když Rusko nakonec (možná) zvítězí, Ukrajina je dlouhá léta maximální sousto, které Rusko zvládne. Pokud vůbec. Takže na nějaké ruské angažmá může leckdo zapomenout. Rusko bude mít co dělat, aby snědlo, co si teď nadrobilo.

Podobné je to i s těmi, co v Rusku viděli jakousi rostoucí protiváhu západního liberalismu. Rusko je konzervativní, má prezidenta, co hájí národní zájmy, Rusko ekonomicky silně roste, je mostem i prostředníkem mezi Evropou a Asií, mají své problémy, ale postupně je řeší, Rusko je přátelské, chce mít s Evropou vybudované korektní byznysové vztahy, sice to trochu kazí naši transatlantičtí bratři, ale byznys je byznys, ten nakonec vyhraje nad politickým štěkotem malých ratlíků. Salvini, LePennová, Orbán… a ejhle… najednou je i tohle pryč. Rusko se k Evropě otáčí zády a i když si myslím, že je Putin rád za Orbána, protože mu to zachraňuje reputaci, tak stejně moc nevěřím v ruskou vstřícnost. Evropa je teď už nepřítel a jedno malé Maďarsko na tom nic nezmění. Rusko za sebou prásklo dveřmi a Putin už od podzimu mluví s evropskými státníky jen o historii Ruska a Ukrajiny, protože došel k názoru, že ohledně NATO se s nimi stejně nedomluví. Přečtěte si to u Vlka… fakt mě štve, že moje nejvíc sci-fi předpověď se nakonec ukáže nejblíž realitě.

I když Orbán přesvědčivě vyhrál volby a nezavedl zemi do války s Ruskem (třikrát hurá Viktorovi), sám řekl, že jeho nepřátelé se už houfují. A má je všude. Maďarsku se těžko bude žít v roli vyvrhele, protože i Arpádi mají ekonomiku propojenou do globálního celku a nejsou moc bohatí na vlastní suroviny. A trubky z Ruska vedou přes Ukrajinu… Orbán sice vyhrál, ale hlavní problémy ho teprve čekají. I on je propojený do EU, i on musí brát v úvahu, co se řekne v Berlíně a v Bruseli. Ale v tom všeobecném zmaru je to alespoň jedno světélko na konci tunelu – že Maďaři ve volbách rozhodli nikoliv pro, ale proti válce… a v referendu hodně přesvědčivě odmítli liberalizaci rodiny i pohlaví.

Asi ani nemá cenu mluvit o zmařených nadějích lidí u nás, kteří si koupili hodně předražený byt někde u Prahy, protože tam byla dobře placená práce, všechno šlo nahoru, všichni všechno měli.. a teď buch… šest procent úrok. A zřejmě to ještě není konec.

V posledních letech měl u nás práci každý, kdo chtěl. I nevzdělaný zedník, pokud byl trochu pracovitý a byl ochoten dělat na směny, tak se přehoupl přes třicetitisícovou výplatu. Tohle teď také končí.

Manželka mi včera říkala, jaké pozdvižení bylo v místní vidlákovské masně… Zdejší oblíbené klobásky podražily oproti pátku o osmdesát korun na kile. Už nestojí sto osmdesát, ale dvě sta šedesát. Maso podražilo tak, že se od podzimu nejspíš uživím jako zabijačkový řezník. Chleba je ještě za stejnou cenu, rohlíky zdražily spíš symbolicky. Ale dejte tomu pár týdnů.

Mimochodem… s tím majitelem masny se znám osobně a tykáme si. Volal jsem mu a ukázalo se, že mu dvojnásobně podražily vstupy a tak přijal maximální úsporná opatření (Mongolové v bourárně, co nejvíc zkrátit skladování, všechno ještě více dodávat just in time a raději dopustit, aby hodinu před zavíračkou bylo vyprodáno, než aby se něco muselo vyhodit či zlikvidovat… Díky tomu mohl zdražit v průměru „jen“ o padesát procent.

Jenže… dneska zjistil, že tržba byla stejná jako minulé pondělí. Prodal méně. Lidi si prostě nevzali čtyři klobásy, ale jen tři. Požádali o menší kus masa, vzali si méně salámu. Prý pokud to takto půjde dál, tak bude muset omezit provoz a propustit nějaké lidi. Ale to mu zase prodraží režie, takže bude muset opět zdražit…. a jste přesně v tom začarovaném kruhu ze kterého se nejsnáze dostanete krachem, protože prostě nemáte ty možnosti jako nadnárodní korporace. A zrovna zmodernizoval provoz. Splnil všechny veterinární předpisy. Má to tam samé kachličky a nerez… Zadlužil se, protože práce mu pořád přibývalo a peníze byly levně k půjčení. Teď se přehoupl přes vrchol a zjistil, že na druhé straně to jde velmi prudce z kopce a on nemá čím brzdit. Lidi začali šetřit.

A tohle teď začne všude… Říká se, že málokdy stejná vláda, co začne válku, tak ji také ukončí. U nás to bude podle mě platit stoprocentně. Konekonců, ty nenapravitelné škody se už stejně staly a fialová vláda je udělala za nadšeného souhlasu a potlesku veřejnosti i unijních institucí. Teď už jen přijdou ty následky.

187 thoughts on “Rok zmařených nadějí…

 1. Berrnarde,
  k tomu “k” v názvu Husqvarna. Kdysi jsem jezdil často do Laponska přes Stockholm. No a za Jonkopingem u jezera Vannern nebo Vattern (dlouho jsem doma) je městečko Huskvarna. Třeba se Vám vryla více do paměti ta cedule, než nápis na pile, který je z boku; pila bývá navíc zasraná.

 2. Drsná videa, na vlastní odpovědnost:
  Asi už to zde zaznělo, ale poprava ruských válečných zajatců (minimálně dobití zraněného… že by zavázali ruce za zády již mrtvému se mi také nechce dvakrát věřit): https://t.me/SolovievLive/98785

  Ale OK, voják vojáka, zaútočili na nás, mstíme se za blízké… a tak…

  Ovšem zákrok ukrajinských ozbrojenců na ukrajinské civilisty… https://t.me/swodki/60903

  Inu, být Ukrajincem co sympatizuje s Ruskem, ale žije mimo DLR/LLR, asi bych při vědomí, že jednou Rusové plánují odejít (nakonec, v případě severní Ukrajiny to říkali od začátku), také bych si to asi hodně rozmyslel… Třeba bych se pak mohl hodit, až bude potřeba ukázat zvěrstva nepřítele. Každé tělo dobré…

  1. Zelensky hned ze zacatku nekolikrat varoval mistni samospravy i obycejne lidi, aby nespolupracovali ruskou armadou. A kdo by prece jenom spolupracoval, tak bude povazovan za zradce.
   Nijak se tim netajili, takze neni divu, ze se k Rusum starostove obraci zady, hned jak zmizi z dohledu a provolavaji tu svoji vzpominku na kamaradsofty s Hitlerem a vyhlazovani Zidu pro jistotu 3x.
   Po 8 letech Ukrajinci dobre vedi, kdo je tam u vesla a jak dopadli i velmi mirni kritici.
   V Cechach byl protektorat 6 let a v Praze povstali az 3 dny po dobyti Berlina.

   1. Copak o to, ti s ním budou zacházet jako v rukavičkách. Řekl bych, že průvod 9. května na Krasnoj Ploščadi má ten borec zajištěn a musí se ho dožít. Určitě bude kráčet v čele průvodu, i ve své uniformě, a to teprv bude ta pravá romantika. – Pokud je to pravda, samozřejmě.

  1. Podle me je to zprava dne, nejak se zdraham tomu uverit.
   I kdyz by to vysvetlovalo hodne:
   mnozstvi helikopter, ktere bylo obetovany na evakuaci hlavounu z Mariupolu,

   monstr fake akci s „obetmi ruske zvule“ na kterou museli pozabijet a svezt peknych par pro-ruskych Ukrajincu. Ale bylo to proste nahonem, tak to je dost zpackano.

   a v neposledni rade hystericka reakce kompletniho „demokratickeho“ medialni sveta. bez jakychkoli dukazu, bez jakehokoli vysetrovani, vsechno pouze na zaklade obvineni uz mnohokrat usvedceneho lhare.

   Myslim si, ze rada ruznych lampasaku bude na ukrajinsko-polske hranici, odkud ridi tlupy typu Azov, ale nemyslim si, ze by byli tak hloupi a zustali trcet v Mariupolu. Takze za me to je zatim fake.

 3. Tak jsem si vecer prisel pocist co je noveho, a nasel jsem tu „debatu“ kdy tu jeden drevorubec naprosto demagogicky „vysvetluje“, ze kdyz si koupi cinskou pilu Stahl za polovic oproti originalu Stihl, tak to bude smejd, krery radsi zahodi.
  Proboha cemu se divite? Pokud si koupite neco za POLOVIC, tak to taky bude mit POLOVICNI uzitnou hodnotu. A at to bude vyrobene v Cine nebo v Nemecku nebo v Tramtarii.
  To je uplne stejna demagogie, jako kdyz nasi (a evropsti) papalasi svadi na Rusa, ze nemame dost plynu, ale pritom si od Rusa nic neobjednali, nebo objednali velmi malo, protoze je momentalne draho a my jsme se rozhodli to ozralymu muzikovi nandat zrusenim dlouhodobych kontraktu.

  V Cine to ale funguje naprosto normalne: firmy z celeho sveta tam vyrabeji vsechno mozne v kvalite, jakou pozaduji jejich zakaznici. Taky si za to nechaji zaplatit. Pak ale existuje poptavka od mene majetnych a neprofesionalu, tak pro tu se vyrabi LEVNE a MENE kvalitni kopie. Svete div se, drzgresle jim muzou ruce utrhnout a pak se divi…

  Prozradim tu jesne jednu drobnustku, a to ze ruzne trhy vyzaduji ruznou kvalitu. (vzpominate na potraviny?)
  Znam Cinany, ktery kupuji v Japonsku elektroniku a dalsi veci VYROBENE v CINE. Jsou to fandove/snobove/prachaci, kteri vedi, ze Japonci jsou nejnarocnejsi trh na svete, a tedy vyrobky vyrobene pro japonsky trh jdou podstatne kvalitnejsi, nez ty same vyrabene pro Cinu, ale treba i Evropu…

  Pointa je, ze se to vsechno dela na stejnych linkach… Takze pokud nekde vznikne trh, ktery si Stihl zakaze, tak se tam prosadi Stahl. Ale uz ne za polovic ceny Stihlu, ale za plnou cenu. Plasty bude mit trochu jine, ale na funkci to vliv mit nebude.
  I kdyby to ale na te same lince delat nemohli, tak to v Cine predstavuje minimalni zpozdeni. Technologii tam uz (diky nenasytnym kapitalistum) maji, a zapracovane lidi taky.

  Takze drzet v ruce pilu Made in China a zaroven s smat Rusakovi, ze bude muset chodit do lesa s cinskym smejdem je tupost takoveho razeni, s jakou jsem se nesetkal ani nepamatuju.

  ps. Stihl usa nestiha zasobovat ani americky trh, takze americke pily v Cechach neuvidite. Nemci si nechaji sve vyrobky pro sebe, nebo „narocnejsi trhy“, viz jidlo. Takze v ceskych prodejnach je na 99% Cina, vyjimku ovsem vyloucit nemohu.

  pps. behem korony jsem nevericne sledoval obrovskou nespokojenost s cinskymi respiraty a rouskami v Cechach… Nevim jestli to byla kampan, nebo jestli opravdu dorazily smejdy. Ale Japonci toho nakoupili desitky az stovky miliard kusu, a nereklamovali nic. Vsechno se pri dodani do pristavu namatkove kontroluje.
  Proste co si objednate, a taky od koho, tak taky zaplatite. Pro nekoho je to jeste stale spanelska vesnice.

  1. „Takze drzet v ruce pilu Made in China a zaroven s smat Rusakovi, ze bude muset chodit do lesa s cinskym smejdem je tupost takoveho razeni, s jakou jsem se nesetkal ani nepamatuju.“

   To si ani pamatovat nemůžete, jelikož se tím neživíte. Vy jste totiž teoretik.
   Pokud byste s tou vaší čínskou napodobeninou nastoupil do lesa a chtěl vydělávat peníze, velice brzy byste zjistil, že to nebyl dobrý nápad.
   O tom si ale my tady můžeme pouze psát, já nepřesvědším vás a vy mě.
   Jediná možnost, jak tento spor rozseknout je, dát mě tu čínu do rukou a já si jí vezmu do práce a pak vám sdělím svůj dojem. Férově.
   Jenomže toto se nikdy nestane, jelikož my se už dost dlouho vůbec nebavíme o pilách, ale jsme ideologicky každý na opačné straně.
   Vy jste rusofil, já jsem rusofob.
   Ani jedna z těchto pozic není moc objektivní. Ale navrhuji, pojďme tedy se politicky hádat někam jinam, než jsou motorové pily. Jednak je mám rád a nezaslouží si být zavlečeny do politického sporu a druhak, vím o nich i to, co vy ani netušíte, takže v tomto směru nemáte šanci.

   Sakuro, je to na vás.
   Můžete se mnou nesouhlasit a pak mě urážet. Zákon akce a reakce říká, že v tom případě byste měl očekávat to samé z druhé strany. Podražte mi nohu a já vás kopnu do koulí.
   Můžete používat ironii a sarkasmus. To bych bral, jelikož to mi vždy šlo.
   Můžete se mnou nesouhlasit, bez urážek mi sdělit váš postoj a já vám zase bez urážek sdělím svůj.

   Ale, jak se do lesa volá…
   Je to na vás.

   1. A ještě dodatek a pak jdu spát.

    Víte, Sakuro, vy máte tendence, když vás někdo argumentačně nasere, tak ho urážet.
    Před pár dny jste mě označil za toho, kdo to dotáhl pouze do lesa. Netuším, kam jste to dotáhl vy, ale pojďme si to rozebrat.
    Já, který to dotáhl pouze do lesa, mám měsíčně čistého cca 50 kolíků. Žena má zverimex dost funkční, tak nosí domů víc. Pak nám na účet chodí nájmy z našeho činžáku. Pro případ, že bychom o vše přišli, protože by nám střechou profičel Putinův granát, tak máme (a to jsem psal už na Kydech) nějaké zásoby ve zlatých destičkách, které se dají na útěku snadno sbalit a pak s nimi zdrhat. A taky mám funkční kulovnici.
    Co máte vy, který to dotáhl daleko výš, než ten blbeček, co to dotáh jenom do lesa?

    1. berrnard napsal:5 dubna, 2022 (13:18)
     „Já nejsem nepřítel Ruska ani Rusů, mě prostě sere tahle válka.“
     ————————————————-
     berrnard napsal:5 dubna, 2022 (21:21)
     „Vy jste rusofil, já jsem rusofob.“
     ————————————————-
     No, to jen taková srovnávací ukázka vašich výroků…

     Ale hlavně: když jste ten macho, jak jste se vtipně charakterizoval,
     mohl byste, prosím, ty chvástavé kecy o vašich majetkových poměrech
     ventilovat někde jinde? Nebo si s případným dotyčným vyměňte mail,
     a tam si to pěkně vyříkejte a tento prostor nezasírejte a ponechte jej
     volný smysluplnějším příspěvkům.
     Děkuji.

    2. Pekna „odpoved“ na muj prispevek reagujici na vase blaboleni o Cine, o ktere naprosto nic nevite, ale o to vice si hrajete na machra s kulovnici.
     Navic budto jste muj text necetl, nebo nechapete jednoduchou Cestinu. No nic, zkusel jsem vam to vysvetlit, a vy tu s nejake setrvacnosti melete o mem rusofilstvi, a ja pisu o Cine a tamni vyrobe mimochodem i vasi pily.

     Jinak kadroval me uz jednou na Kydech vas kamarad Laco, tak jsem mu v kratkosti napsal kam jsem to dotahl, a pak uz me nikdy neotravoval. Uz tenkrat jsem napsal, ze se od post bolsevickych kadrovaku na blogu nechavam kadrovat poprve a naposled.
     Jestli jste mou odpoved tenkrat necetl, tak je to vas problem. Proste vam bude muset stacit, ze jsem to dotahl podstatne dale nez vy, podle meritek ktere sam predkadate.
     Mama na mysli pozici, vedomosti i financi. I kdyz na tom poslednim vas nebudu popotahovat, v Cechach jsou proste mzdy drzeny umele nizko, coz byl pred lety i jeden z duvodu me „emigrace“.

     Takze pokud jste jeste aspon trochu strizlvy, prectete si muj prispevek o VYROBE v Cine a souvisejici kvalite. Berte to tak, ze vam davam jeste posledni sanci.
     Pokud to nepomuze, tak zitra vemte pilu Made in China a pri praci v lese se smejte Rusakovi, ze musi pracovat s cinskym smejdem. Po praci se pak nesprchujte, a rikejte si jak jste to tomu Putinovi nandal, to je totiz nejnovejsi instrukce od vasich oblibencu v Bruselu.

     ps. ohledne urazek se velmi pletete. ani jednou jsem vas neurazil, pouze jsem nazval veci pravymi jmeny.

     1. Ještě jsem nešel spát, takže stíhám odpověď.
      Toho rusáka s pilou made in china je mi spíš líto, smál jsem se, abych vás nasral, což se mi evidentně povedlo.
      Ohledně příjmů, ty vaše vám nezávidím, přeji vám je. Já, pokud bych neměl ten barák, ale bydlel někde v paneláku, tak bych měl z toho celkem zamotanou hlavu, co s těma prachama. Takhle je to v poho, vrážím je do baráku.
      Kulovnici mám spolehlivou, ale kupoval jsem jí kdysi, když jsem na tom nebyl finančně moc dobře, takže je to takový průměr. Ale kámoš mi nedávno ukazoval svojí novou a jsem dost nakloněn tomu, zakoupit taky novou. Dnes už to není o penězích, ale musíte si dost dobře vybrat, jelikož to bude zbraň, se kterou pak budu v noci hafo hodin v lese. Musím jí mít rád a musí se stát součástí mého těla. Není to jednoduchá volba. Stejně, jako když si jako mladý vybíráte manželku, není dobré se seknout. Ta holka vám prostě musí sedět.
      No a když už jsem se dostal k těm holkám, tak ženskou jsem si taky uměl vybrat.
      Pochopitelně, měl jsem v rukách různé modely, ale pak jsem najednou zbystřil a jednu si nechal. Mám jí dodnes rád a vím, že i ona mě a v srpnu budeme slavit 30. výročí od svatby.

      A výše jsem zaznamenal koment, že se vytahuji. Patrně nějaký závistivec. Tak co bych mu neudělal radost, teď se vytáhnu, ani v jednom nebudu kecat a ať se závistivec svou závistí klíďo udusí, jeho věc. Závistivče, čti, ale vem si prášky na tlak, to se ti nebude líbit.

      Letos mi bude 55, měřím 190, dělám práci v lese, takže fyzicky jsem na tom dobře. Nikdy jsem s ničím vážnějším nemarodil, mám už 30 let ženu, které jsem nikdy nezahnul, furt jí miluju a vím, že i ona mě, na účet mi chodí tolik peněz, že mám poněkud pakec, jak je utratit. Ještě, že mám ten barák.

      Přísahám na život své ženy, že v předchozím odstavci jsem ani jednou nezalhal. Tak a teď se s tím závistivče budeš muset vyrovnat ty.
      A teď už fakt – dobrou.

   2. Berrnarde,
    1) pily jste zpolitizoval Vy sám hned prvním příspěvkem a pokračujete v tom furt.
    2) Tu čínu nejspíš berete do pracek každej den a ani o tom nevíte. Obchodník Vám ji prodá ochotně a za stejnou cenu, jako kdyby byla vyrobená v Německu. Prodává totiž značku a je mu úplně jedno, kde byla vyrobená. Smiřte se s tím.

 4. Titulek z hovinek:
  „Satelitní snímky vyvracejí ruskou lež. Mrtví civilisté leželi v ulicích Buče dva týdny“
  Analýzu satelitních snímků provedl server The New York Times.
  ——-
  Jo tak teď jste to narovnali, kluci a holky. Už mi to konečně dává smysl.

  1. Dva tydny a starosta s niceho nevsiml?
   A za ty dva tydny museli byt dobre jety… Kdyz mi pre mnoha lety za plotem chcipla zatoulana kocka, tak po trech dnech to nebylo k vydrzeni a musel jsem chte nechte nastoupit se Savem a uklizet.

    1. No, ten ležel v ledu. Tady byla obleva i tam… (na zaznamu z průjezdu minimálně prší, všude jsou louže…)

   1. V Buče je v posledním týdnu v noci kolem 5° a přes den 9-18°.
    Co se rozkladu těla týče, byl by potřebný názor forenzního patologa.
    Tady je rozbor https://t.me/rybar/30599, který tvrdí že snímek, který dle NYT byl pořízen 19. března, byl ve skutečnosti udělán 1.dubna v 11:57 GMT; 14:57 místního času.
    Tenhle kanál sdružuje partu lidí, co se dlouhodobě zabývají OSINTem i GEOINTem.
    Datum pomohlo určit to, že na snímku jsou vidět písčité naplaveniny po lijáku, a liják v té oblasti byl v noci z 31.3. na 1.4. a čas určili podle sklonu a délky stínů.
    Domnívám se, že skupina má přístup k satelitním snímkům z několika družic a jsou v ní jedinci s dlouhou praxí.

  2. Jasně, ještě pamatujeme, jak Powell mával satelitními snímky dokazujícími, že má Saddam ZHN, a Blair mu přizvukoval. Britové (ve vleku City) jsou ta nejhorší verbež co kdy kráčela světem, jejich odmítnutí svolat Bezpečnostní radu je zvůle, jaká v OSN nemá obdoby.

  3. Jinak New York Times: https://www.nytimes.com/2022/04/04/world/europe/bucha-ukraine-bodies.html
   Jinak v tom článku na NYT i upřesňují lokalitu – mělo by jít o Jablonskou ulici částečně se křížící s Vokzalnoj (nádražní) – v článku je i označení plánku.

   Já se totiž upřímně snažil tu lokalitu z těch satelitních snímků od firmy Maxar v Buče identifikovat (jinde zveřejněný záběr na okolí kostela s vykopanou podlouhlou dírou poznat lze) ještě než jsem doskákal na ten článek NYT. A přiznám se, že tu ulici prostě nepoznávám. Ani na mapách.cz (tam budou asi nejstarší, vzhledem k rozestavěným panelákům), ale ani na Google Maps (aktuálnost fotek neposoudím, google se tváří že snad 2022) a ani na Google streets (ale řekněme, že tam jsou fotky z 2015).

   V tom článku je zajímavé i dvojí porovnání stejných ulic z konce února (mají být čisté) a z března (s údajnými těly) – jeden by byl až překvapen, jak horší ten detailní snímek s těly je (ale možná je to důsledek softwarového doostřování).

   Ale zase kdyby šlo o úplně jinou lokalitu, tak snad by se s tím vytasili i Rusové… (V tomto případě je shoda jasná https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/dalsi-drsne-zabery-z-buce-ruske-bojove-vozidlo-zabilo-ukrajinskeho-cyklistu-40392853 )

   Jinak – hledat jsem začal vlastně jen proto, že mi primárně neseděla vzájemná poloha oněch aut (bílého a tmavého) a těla na silnici, ale to taky může být optický klam v závislosti na optice kamer… Nebo s nimi někdo hnul. Prostě – neříkám tak, ani onak. Jen že by je tam Rusové nechali dva týdny válet a pak odjeli bez likvidace důkazu mi přijde… zvláštní…

   1. Nejen to.

    Ale že by si jich nevšimli místní lidi, nevyfotili/nenatočili, nedali na sociální sítě/neposlali do světa, nemluvili o tom, zatajili to před starostou, jezdili mezi těmi těly,….. nepohřbili je…

    Na tohle mi fakt fantazie nestačí… abych to spolkla… ať už s navijákem nebo bez…

    1. Tak tak… To už i ona historka o ruských mariňácích, co udělali výpad ještě 31.3. dává tak nějak větší smysl… To mě na tom všem dráždí asi nejvíc. Že jediný, komu podobný masakr prospěje, je Zelenský a spol. Jinak se to prostě nedá, bez klišé o „opilích mužicích“ co „davaj časy“ a pobíjej civilisty neboť je to jejich přirozenost, vysvětlit.

  4. Jak málo lidé vědí o postmortálních změnách u člověka je až zarážející. Dva týdny na ulici, sice v chladu, ale určitě ne konstantně při -18C a více se na lidském mrtvém těle určitě projeví víc, než jak jsem měl možnost vidět na tom videu. Podrobnosti rád dodám, ale nebude to opravdu nic pěkného a žaludek na to asi nebude mít každý.

 5. „Celá hala je vypískala. Srbský tým odmítl výzvu k ukončení války na Ukrajině: Nařídili nám to“
  ***
  (…) Velké pozdvižení vzbudilo chování basketbalistů srbského týmu Crvena Zvezda Bělehrad před nedělním utkáním Evropské ligy na palubovce litevského Žalgirisu Kaunas. Hostující tým kvůli němu celá hala vypískala.

  Hráči srbského celku se totiž odmítli připojit ke gestu s domácími hráči, kteří vyzývali ke konci války na Ukrajině. Odmítli držet dlouhou ukrajinskou vlajku s heslem „Zastavte válku“.
  Vlajku tedy drželi jen domácí basketbalisté s rozhodčími a hosté ze Srbska si za odmítnutí solidarity s těžce zkoušenou zemí vyslechli od fanoušků své. (…)

  https://www.sport.cz/clanek/basketbal-cela-hala-je-vypiskala-srbsky-tym-odmitl-vyzvu-k-ukonceni-valky-na-ukrajine-naridili-nam-to-3260335#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=sport.web.nexttoart&dop_req_id=ngVdg795X2r-202204051337&dop_id=3260335
  —–
  Tak ono už se neklečí za/pro BLM? Odkdy? Něco mi uniklo?
  Ovšem debilizace – zdá se – úspěšně pokračuje.
  Nový světový řád…

  1. Ti už si nezabrání. Jako když plavec Cavic přišel na závody v tričku s nápisem Kosovo je Srbsko,měl na rok od FINy distanc

  1. Tam zas bude záležet na mínění Amíků. Biden zatím odmítl nazvat to genocidou,i když by mnozí chtěli

  1. Zajisté jste si povšiml absence oken.
   Připrchlíci jsou totiž ve Švajcu umisťováni mimo jiné i do podzemních bunkrů civilní obrany, které mají kapacitu 50 000 osob.

   1. tak to neviem, môže niekde byť, ja som zažil len dočasne obsadené podzemné nemocnice
    vo vedľajšom kantóne, my sme tam mali do 200 ľudí, v inom bolo tak 300,
    v iných ešte menej. Potom sa zmenil zákon (cca 2016), že budú vytvárať veľké spolkové
    azylové centrá, ale také množstvo nebude nikde. To sú potom baraky nad zemou.
    A také množstvo sa ani nikde nenazbiera, z prijímacích centier sa rozdelia do kantonálnych
    a po obdržaní azylu na obce podľa počtu obyvateľov. Takže si neviem predstaviť niekde viac ako tisíc, dve
    pohromade. Zagúglim, pozriem.

   2. tak v 2016 stavali najväčšie centrum s kapacitou 900 lôžok,
    v celom CH bola pred 2 týždňami kapacita 9000, asi toľko Ukrajincov sa tu doteraz
    prihlásilo, ale bývajú čiastočne aj inde, kapacity sa teraz zvyšujú v hoteloch,
    bytoch, telocvičniach.
    Netuším odkiaľ máte také šialené číslo.
    Čítam, že tu je 365 000 bunkrov s možnosťou 8,6 mil miest

    1. Ale dlouhodobě se žít bez oken a v tolika lidech žít nedá. To je tak na 2 týdny a pak někomu rupne v bedně

     1. dnes čučí aj tak väčšina do svojich phonov, alebo telefonuje.
      U nás bolo 180 mladíkov, tak 100 Afghán, potom Irák, Sýria, Afrika, Tamilovia
      a pol roka cez zimu sme to zvládli v dobrej nálade,
      ale potom to začalo byť kritickejšie, našťastie nám to akorát zavreli
      a migrantov premiestnili inde.

 6. Dodávka českých tanků na Ukrajinu:
  https://t.me/infantmilitario/73088
  Překlad popisku: Česko odeslalo na Ukrajinu vlak s tanky Т-72М1 a BMP-1.
  Předpokládám, že označení ruské označení BMP-1 (Bojová mašina pěchoty) není tank, ale to, čemu se říkalo bévépéčko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *