24 června, 2024

Řeknu to jen jednou…

Přátelé, včera jsem psal, že se nám krátí čas. Že se mílovými kroky blížíme ke kriminalizaci svobodného projevu, která bude ošetřena velmi gumovým paragrafem, pod který půjde schovat úplně cokoliv. Pokud se toto stane, tak na alternativě skončili všichni, co umějí psát a mluvit. Buď budou muset být extrémně opatrní na každé slovo, což jakýkoliv projev v podstatě vykastruje, a nebo jim bude hrozit trestní stíhání se vším, co k tomu patří.

Jsem přesvědčen o tom, že ta „uniklá pracovní verze“ bude naopak ještě zpřísněna a vylepšena, aby se jakýkoliv jiný názor dal potírat lépe a radostněji. Slovy Karla Kryla – zlatá doba nenastává, bude kamenná.

Hele, v uplynulých měsících jsem si nic z té práce, která se dělala na náměstích, nevzal pro sebe. Neprosazoval jsem se na pódium, nežádal jsem o žádnou stranickou funkci, neprosazoval jsem žádný svůj plán, nikoho jsem odnikud nevyhazoval, nepřišel jsem s dalším řešením do plejády nápadů na záchranu republiky, nepožadoval jsem za své bubnování žádnou odměnu. Mojí jedinou ambicí bylo být mostem mezi rozhádanými a mým jediným přáním bylo, aby se vše vrátilo na začátek té první demonstrace, kdy ještě bylo všechno správně.

To neříkám, abych se chlubil svými ctnostmi, ale abych řekl, že to platí i nadále. Nechci nikomu nic brát, nic si od nikoho neslibuju, neočekávám žádné napřímení své stezky do budoucnosti, nečekám ani pocty, ani odměnu. Jsem bloger a chtěl bych blogerem zůstat… jen by se mi líbilo, kdybych mohl být jen bloger a nemusel být ještě i něčím jiným.

Šetřím přímočarými radami do života, protože nejsem o nic chytřejší než vy všichni. Pořád si myslím, že než vám radit, co máte dělat, je lepší, když vám prostě jen „nasvítím“ další aspekty nějakého problému. Než vám říkat, jak máte volit, je lepší to prokydat z různých stran a nabídnout vám řadu hypotéz. Vždycky jsem se snažil „prolézat tmavé kouty“ a zjistit, jestli v nich není něco, co bychom měli vidět a vědět.

Dneska to poruším. Řeknu vám, co si myslím, že by se teď mělo (a dalo) udělat, protože jaksi už nemáme čas na další marné pokusy, které zase někdo zkazí. Máme podle mě čas na jednu jedinou poslední demonstrační akci. Pak se šrouby přitáhnou a za chvíli budou všichni rádi, že si jich trestní mašinérie nevšímá.

Řeknu to jen jednou. Dnešním článkem. Podle mě je to jediná možnost a pokud to tak neuděláme, tak to prostě prokaučujeme. A rovnou říkám, že i když se to udělá podle mých úvah, tak se to stejně nemusí podařit. Ale je to podle mě poslední pokus, který má alespoň nějakou pravděpodobnost na úspěch.

Pokud se vám má úvaha nebude líbit, je zbytečné mi kvůli tomu nadávat. V neděli si dám od psaní voraz a v pondělí se vrátím ke své běžné prokydávací praxi, jak jste zvyklí. Nejsem tu od toho, abych vám radil, kudy máte jít. Mohu vám trochu posvítit, ale cestu si vybíráte sami. Navíc vím, jak pomalu se mění lidské smýšlení a kdyby nám nechtěli zavádět henten paragraf za rozvracení demokracie, tak bych se o takovou radu ani nepokoušel, protože si k tomu prostě musíte dojít sami. Pravda nevítězí, ta prostě zbyde, až se všechno ostatní prošustruje.

Ke své úvaze jsem dospěl jednoduchou vylučovací metodou…

Od koho jsem se dozvěděl o první demonstraci? Od Rajchla.

Kdo po celé prázdniny otapetovával sociální sítě pozvánkami na demonstraci? Rajchl.

Kdo imrvére všude psal články a horoval za demonstraci? Rajchl.

Kdo měl na první demonstraci nejbouřlivější ohlas? Rajchl.

Kdo před první demonstrací věděl, že existuje nějaký Vrabel a Havel? Skoro nikdo.

Kdo si myslel, že demonstraci svolal Rajchl? Skoro všichni.

Kdo se sebral a na první dobrou přijel za Vidlákem, aby mu řekl o demonstraci? Rajchl.

Kdo měl a má nějakou představu o taktice a o tom, jak usměrnit a znásobit tu energii vzniklou z demonstrací? Rajchl.

Kdo má opravdu viditelný fejsbůkový profil a snaží se tam každý den něco přidat? Rajchl.

A samozřejmě Jana Zwyrtek Hamplová. Ale oni dva v podstatě jedno jsou.

Říkám to od mých prvních deziluzí po druhé demonstraci a všech těch hádačkách a neochotách uznat realitu. Jediné, co máme, je Hamplová v senátu a Rajchl, který politiku žere a objíždí republiku, aby ze své strany fakt něco udělal. Jeho texty i videa mají hlavu a patu. Všechno ostatní už vyšumělo, rozpadlo se a nebo se opájí nereálnými iluzemi.

Vy, co se pohybujete kolem organizace demonstrací, vy prostě posbírejte ty žalostné zbytky spolků, záborů prostranství a peněz, odneste je Rajchlovi, předejte mu to a zameldujte se u něj do služby. Dokud Rajchl bubnoval na demonstrace, tak to bylo slyšet a mělo to logiku. Vraťte se prostě do bodu, ve kterém z nuly vzniklo sto padesát tisíc lidí. Všechny pozdější milníky už byly obráceně. Ze sto padesáti tisíc lidí jich vznikalo stále méně.

Vy, co na henty demonstrace chodíte a nechcete tam jednou stát sami, tak pěkně napište Rajchlovi, ať další demonstraci zorganizuje on, ujistěte ho, že tam přijdete a dáte na jeho slovo. Tohle byl začátek všeho. Tam se musíme vrátit. Do bodu, kdy Rajchl svolával.

Jestli si někdo myslí, že je tu kromě Rajchla ještě někdo mladý, nadějný, co se nezakecá, tak o tom silně pochybuju. Všichni ostatní, co se teď v nějakém odporu angažovali, nic nedotáhli do konce, nebo to nikoho nezajímalo. Je hrozně hezké, že se potká sto lidí se svíčkami. Mně se taky líbilo, když jsem se potkal před demonstrací se svými čtenáři a příznivci. Ale nedělal jsem z toho žádné hogo fogo, že Vidlák zachrání republiku.

Tak nějak se nemohu ubránit dojmu, že paragraf za rozvracení republiky pomocí dezinformací tu bude dřív než třeba projekt Nekrm hydru. Nebo se mýlím?

Kdo by chtěl argumentovat Rajchlovou minulostí, že tu a támhle někomu něco řekl, nebo někoho zablokoval v diskusi, tak na to se vykašlete. Prostě nikdo jiný nezbyl. Neběhá tady deset podobných nebo dokonce lepších. Buď vemte, co je k dispozici, nebo si ještě chvíli užívejte internetové svobody a čekejte na zázrak, který se nestane. Nikdo už nás nebere vážně… zmocněnec Klíma je toho nejlepším důkazem.

Heleďte, já neříkám, že se to povede. Já neříkám, že se podaří něco změnit. Je možné, že to stejně nedopadne. Překážek je i tak víc než dost. Vylučovací metodou jsem se dostal k poslednímu člověku, který s plným nasazením dělá politickou práci, věří v úspěch, nabaluje na sebe lidi a má i nějaké povědomí o taktice. V téhle chvíli tu nikdo jiný než Rajchl není a všechno ostatní je čekání na Godota.

Berte, nebo nechte být. Buď budete ctít realitu a nebo si počkáte na někoho jiného s tím rizikem, že třeba vůbec nepřijde.

To je jediná rada, kterou pro vás mám do nového roku. Už se k tomu nebudu vracet. Řekl jsem vám svůj osobní názor, nic víc. Jestli se podle něj zařídíte nebo nezařídíte, to už je na vás. Nebudu nikomu vyčítat, že to vidí jinak. Jsem člověk omylný, jako kdokoliv jiný. V této úvaze se jednoduše opírám o všechny zkušenosti, které jsem s českou politikou (a českými politiky) v posledních měsících udělal. Pokud má někdo šanci všechny ty dojebané příležitosti alespoň zkusit nějak dát do kupy, tak je to Rajchl. A fakt nevím, jestli už to není tak rozkulačené, že se s tím nic udělat nedá. Prezidentské volby nám za čtrnáct dní ukážou (podle mě chmurnou) realitu.

Čas se krátí a já jinou možnost prostě nevidím.

PF 2023

269 thoughts on “Řeknu to jen jednou…

 1. A ……..
  NEVOLIT Baštu, ale Babiše!

  Protože geront (bez urážky) Bašta, nemá žádnou šanci!
  Středové hlasy, o které v prezidentské volbě hlavně jde, jako člověk, pro lidi od 50 níže nevolitelný, nezíská!

  Kdo volí Baštu, ubírá Babišovi. V druhém kole tak mohou proti sobě stát agent Pávek, co měl protekci od papínka (proto také tím agentem byl, jeho nadřízení ho nechtěli) a Čapuše Bambuše z podnikatelských horních vrstev, napojených na dnešní hrůzovládu, která dojila MZLU stejně, jako dnes Fyjalová hrůzovláda ČR.

  Babiš aspoň nejsou oni. Mainstream a hrůzovláda, ho nenávidí.

  JESTLIŽE BUDEME VOLIT BAŠTU, VOLÍME PÁVKA NEBO BAMBUŠI.

  Tady není prostor na chytračení a „volby srdcem“.
  Jestliže vyhraje kandidát fialové hrůzovlády, budou mít všechno!!!

  A republika a s ní i my všichni, budeme v ha*zlu!

   1. Přesně. Bašta je nezvolitelný.
    Proto je jediná volba pro ty, kteří nechtějí kandidáta 5 koalice, Babiš.

    To, že SPD nominovala nezvolitelného Baštu, vidím jako přímou sabotáž prezidentských voleb!

    PS:
    Přitom zde vhodný kandidát byl. Pro celou alternativu i středové voliče. Protože nestraník.
    Kandidát neúplatný, zásadový, na vrcholu sil, vzdělaný, psychicky odolný, reprezentativní.
    Kandidát s příběhem, ve kterém čelil ODSsácké energetické lobby. Bojoval a vyhrál.
    Alena Vitásková.

    1. Alena Vitásková je sólistka,
     která umí hrát jen sama na sebe. Viz její nepodpora žádného kandidáta. Po té co zjistila, že nemá dost platných podpisů, tak raději ani přihlášku nepodala. Mohla tedy podpořit některého z uchazečů a neučinila tak, přitom třebas takový Jaroslav bašta o ní hovoří velmi hezky.

     Já bych na jeho místě o Vitáskové tak hezky nehovořil. Neboť si velmi dobře pamatuji, že to byla ODS, která Vitáskovou do funkce předsedkyně ERU jmenovala za velkého překvapení všech a všichni víme, kdo Nečase řídil a ke komu dotyčná chodila pro instrukce. Také si velmi dobře pamatuji okolnosti jejího trestního stíhání a vím jak moc se liší od její interpretace. To že ji pro nedostatek důkazů v poslední instanci osvobodili na věci nic nemění. Byť to dokládá, že když máte dost peněz na ty nejdražší advokáty, tak jste schopni se vysekat i ze zcela jednoznačně dané žaloby. Teda pokud v tom není ještě nějaký vyšší zájem.

     Ale co už, když nebude škodit, nebude důvod ani rozmazávat ty její záležitosti.

     1. A.Vitásková přesáhla počet potřebných podpisů zhruba o 15000. Chtěla přesah o 50000, což nenastalo a údajně proto odstoupila.

      Stála proti kreaturám, které měly násobně víc peněz na právníky, soudy i média.

      Mýlíte se proto dvojnásobně. Zbývá jen úvaha, zda z blbosti nebo za peníze.

      1. prozaik 2 ledna, 2023 (17:47)

       Ale kdepak, kdyby si byla Vtásková tak jistá, že má 50 tis. tak by do toho šla, jenže všichni víme, že řadu podpisů vyřadí vnitro, proto si všichni dělají rezervu. Zjevně jí při domácí kontrole vyšlo, že má příliš vysokou chybovost. Konec konců byli z voleb vyřazeni i kandidáti, kteří měli nominálně více podpisů než ona a nevyšlo jim to. A to mnozí velmi zámožní! Jiné možné vysvětlení ještě je, že si možná uvědomila, že by mohlo přijít na přetřes její trestní stíhání do detailů a ne jen povrchně, jak je prezentuje sama.

       K jejímu stíhání asi tolik. Když odcházel z ERU její předchůdce, tak nařídil přezkum všech sporných licencí FVE, které obdrželi licenci na konci roku 2010. Navíc tam, kde shledal pochybení jednotlivých úředníků, podal také trestní oznámení. Policie se tak na jeho popud zabývala úředníky ERU. No a do toho přišla nová předsedkyně, která do těch nedokončených přezkumů začala výběrově házet vidle. Překvapivě zrovna u licencí fotovoltaických elektráren synů jejího kamaráda Zemka nařídila zastavení řízení pro odebrání licencí.

       Přitom ani jedna dotčených elektráren nebyla na Silvestra 2010 dokončená a licence tak byly prokazatelně uděleny podvodem! Mimochodem ve věci těchto podvodů v mezičase již padly pravomocné rozsudky a dotyční Zemnkové bručí v báni (jestli už v jim dokonce neskončil trest). Takže opatrně s tím osočováním!

       To že z toho Vitásková nakonec vybruslila vůbec nic nevypovídá o její bezúhonnosti, ale o bezzubé spravedlnosti…

       Proto vaše poslední věta „Zbývá jen úvaha, zda z blbosti nebo za peníze.“ je zcela na místě, ale měla být směřována vůči Vám!!!

 2. Pane Vidláku, Vy jistě máte rychlé spojení na Vlka.
  Napište mu třeba esemesku, že se to píše „Editorial“. Ať z toho není větší ostuda, než už je.
  Má to takhle špatně po celém článku a WP mu takto ostudně chybně, označil i štítek.

  1. Nepochybuju, že podobná otázka padla, při setkání Vidlák-Rajchl.
   Uznávám, že někdy není taktické, uvádět do veřejného prostoru všechny plánované úmysly, události či akce.
   Tohle může být jedna z těch věcí, které není taktické zveřejňovat.

   1. Dexxi, bohužel nestačilo, na těch pár řádkách to neumím vyjádřit. Saša strávil podstatnou část roku na frontové linii, v blízkém i hlubokém týlu a celý rozhovor je v podstatě o náladách v ruské společnosti, kdy Saša nechce zevšeobecňovat, protože on vidí jednotlivosti. Všechny své názory podkládá jednotlivými případy. Vypíšu sem pár informací, ale náladu nepředám:
    – všechno, co zveřejňuje, prochází autocenzurou; nechce nikoho ohrozit a už dnes ví, co a kdy může zveřejnit – tenhle přístup mu umožňuje dostat se až do první linie v podstatě neohlášen. Ví, že není objektivní.
    – všichni na frontě si uvědomují, že bojují ne s Ukrajinou, ale s kolektivním Západem – když dobyli pozice, našli munici v originálních bedýnkách z dob NDR nebo ČSSR + v poslední době přímo v první linii jsou proti nim cizojazyční vojáci – legionáři + instruktoři; slyší v zachycené komunikaci, vidí doklady mrtvých
    – podle jeho názoru jsou síly na frontě vyrovnané; někde má převahu RF jinde VSU; výsledek není jistý
    – v profesionální ruské armádě bylo hodně lidí z finančních důvodů, proto po začátku SVO jich dost zrušilo kontrakt, včetně důstojníků; na druhou stranu řada mobilizovaných již bojuje – podle něho velmi úspěšně
    – řada „500“ odmítla bojovat, protože byli opakovaně posíláni do nesmyslných akcí bez jakékoliv podpory – jít do akce odmítli velitelé, nikoliv mužstvo
    – setkal se se spoustou dobrovolníků, kteří na Donbas i přímo na frontu vozí, co mohou – třeba oblečení a výstroj – vysvětluje, že voják má nárok na 2 sady ročně – co dělat, když při ostřelování/přesunu o vše přijde?
    – vše závisí na veliteli, dle jeho zkušeností, pokud je velitel s mužstvem v zákopech, tak se stará
    – přečetl si originální doklady z roku 1942 a připadalo mu, že se tam popisuje současný stav. Situace se prostě opakuje – nekompetentní velitelé; chyby v taktice, nefunkční zásobování – nic nového pod sluncem.
    – zkušenosti ze Sýrie jsou k ničemu, protože tam protistraně chybělo jak letectvo, tak těžké dělostřelectvo
    – popisuje problémy s HIMARSy – velitelství bylo ve sklepě neobydleného několikapatrového domu. Střelbou z HIMARSu nejdříve postupně rozbíjeli střechu, pak jednotlivá podlaží, až se sedmou střelou dostali do sklepa
    – k výcviku mobilizovaných – byl na polygonu LNR a výcvik byl tvrdý, instruktory byli lidé, které stáhli z fronty. Podle jeho slov je výcvik jiný, když instruktoři cvičí pro sebe – tj. vědí, kde budou mobici nasazeni než když kdesi na Sibiře je veden obecný výcvik.
    – nejdůležitější zbraní pěšáka je lopata, protože 95-98% zranění jsou zranění střepinami, střelných zranění je málo
    – za důležité považuje, aby po výcviku byli mobici posláni do již existujících útvarů, protože tam se mají od koho učit. Vytváření útvarů složených jen z mobiků vidí problematicky – protože se musí naučit zvládat krizové situace – první boj, smrt kamaráda, těžká zranění kolegů – na to je výcvik na polygonu nepřipraví . Také se od zkušenějších naučí, jak si připravit zázemí.
    – vysvětluje jaké byly problémy s komunikací mezi rozvědkou a dělostřelectvem kvůli schvalování zásahu. Dnes je to někde už vyřešené – buď si dělostřelectvo s pomocí dronů dělá průzkum samo nebo někde funguje přímé spojení průzkum-velení baterie, takže od chvíle nahlášení souřadnic do výstřelu uběhne pár minut.
    – dostali se mu do ruky podklady pro ostřelování z ukrajinské strany. Satelitní snímek z nízké orbity, kde na fotce bylo na ruském BTR schovaném pod maskovací sítí vidět i pověstné Z, kromě souřadnic tam byl i přesný popis cíle, tj. typ BTR i definice munice, která má být použita
    – na jeho starší dceru je zacílena kyberšikana; přichází ve vlnách a nikdo s tím nemůže nic dělat

    1. Pěkné – i díky za ostatní za souhrn, je přesný (koukal jsem na to). Co k tomu říci?

     Především, je to pohled natolik z blízka, že „jsou vidět stromy, ale nevidět les“ – problémy tohoto druhu jsou v každé armádě, někde větší, někde menší. Bohužel to nic moc dalšího neříká, a stejná reportáž by se dala udělat v každém konfliktu z obou válčících stran, téměř by se to nelišilo.

     Ohledně HiMARSů, je nutno chápat, že na frontě cirka 1000+ km dlouhé jich je nasazeno jen pár (nejvíce 20+ kusů, průběžně stále úspěšněji ničených), zatímco Rusové mají několik stovek podobných a lepších systémů BM27, BM30, Tornado-S rovněž s přesnými raketami s koncovým navedením; a kromě toho přesné rakety Iskander-M do 500 km. Proti Ukrošům mají munice do všeho přehršel. Navíc přesně naváděné letecké rakety a křídlaté střely několika typů a různých doletů… HiMARSy jsou „plivnutím do moře“, proti všem přesným zbraním, které každodenně nasazuje ruská armáda a letectvo – je to čirá propaganda, jejich účinek na bojišti je naprosto marginální. Způsobují oběti, jistě – všechny se PVO/PRO jednotkám sestřelit zajisté nepodaří, už jen proto, že s tím Ukroši většinou míří na civilní cíle, které nejsou bráněné buď vůbec nebo málo.

     Satelitní snímky z nízké orbity jsou sice hezká věc, ale Rusové mají neméně dokonalé podklady, navíc mají velkou převahu v průzkumných dronech všech velikostí, v radiových datových sítích na bojišti a celkové propojenosti – což protistrana jednoznačně nemá, vzhledem k ruskému rušení, velice vyspělému a sofistikovanému.

     Faktem prostě je, že dnešní válku nerozhodují žádné střílečky pěšáků, ale rakety, dělostřelectvo a letectvo – jak ostatně autor uvádí, že přes 95% ztrát není způsobeno pěchotními střelnými zbraněmi. Tudíž tento typický „pěšácký pohled“ na věc, z pozice nejposlednějšího „blátošlapa“, je vcelku nezajímavý…

 3. Všem přeju v roce 2023 především dobré zdraví a ať se tu na litterate zase potkáváme po celý rok.

  Zakladateli pěkně děkuji za trpělivé pohostinství zde na blogu a za možnost si svobodně o všem pokydat.

  1. Štěstí, zdraví v roce 2023, a ať se konečně dočkáme toho, že tahle fialová vláda půjde do hajzlu.

 4. Přeju všem zdraví, o které stát postupně přestane pečovat, štěstí, které měli někteří na Titaniku a prosté přežití.

 5. No toto…

  Tak se dívám na silvestrovký pořad na Primě „7 pádů Honzy Dědka“ a právě tam dokončil svůj novoroční projev premier Fiala v podání Petra Jablonského… Jablonský pokračuje, pusťte si to, teď jede Babiše

  Tak to jsem po dlouhé předlouhé době viděla a slyšela slušnou politickou satiru! Tohle ministerstvo dezinformací jen tak nenechá.

  (mimochodem, celý pořad je dobrý)

 6. Ještě jedna technická k Vidlákovu tvrzení
  „Kdo měl na první demonstraci nejbouřlivější ohlas? Rajchl.“

  Z toho co jsem viděl, tak celá choreografie první demonstrace byla postavená tak, aby z ní Rajchl vyšel jako král. Na začátku, pohovořili odborníci, kteří dle mého názoru měli velice solidní odezvu, pak nějaký ten aktivistický komparz, který měl mnohdy problém vysoukat ze sebe kloudnou větu, pak přišli na řadu politici, kteří měli velmi limitovaný čas do jehož délky se vešlo tak maximálně nějaké heslovité zvolání a až na samém závěru vystoupil Rajchl, který žádný limit neměl a mohl si ve svém vystoupení bez jakékoli korekce dělat co chtěl.

  Jinými slovy, tak jak hraje celý mainstream na Čapuši Nerudovou, tak úplně stejně hráli organizátoři této první demonstrace vše na Jindřicha Rajchla…

  1. Já jen doufám, že jak Vidláka tak Rajchla za tohle Koudelka aspoň slušně platí… Dost by mě mrzelo, kdyby chlapci tu vládu hájili zadarmo, či snad dokonce z blbosti. Ale tohle asi u Rajchla nehrozí…
   Ale je to typické – roste nasranost? Nutno honem rychle demonstrovat. Ta demonstrace nic nevyřeší, stejně jako ty předchozí, ale lidi si zařvou a v klidu půjdou domů, správně orientovaná média prohodí něco o desolátech (za Husáka to byli ztroskotanci a zaprodanci) a jede se dál… Hlavně je nutno zdůraznit, že ta demonstrace musí být pokojná… Jinak by provokující čučkař mohl dojít k úhoně… Ale při pokojné demonstraci si jen několik lidí trochu uleví frustraci, ta trocha adrenalinu je prý dobrá na krevní oběh a bude možno zase hlásat, jak jsme to tej vládě zas nandali!

 7. Přeju všem co nejopilejšího Slvestra, slavte pro jistotu, jako by měl být naším posledním!

  Zústávám i nadále Vidlákovým obdivovatelem a fandou – udělal za těch pár let tolik práce, že to posledních pár měsíců nemůže pokazit, resp. anulovat. DÍKY!

  Pokud pro mne najde někdo tichá slova uznání, že jsem během posledních tří měsíců víceméně držel hubu a nekazil neopodstatněné nadšení z demonstrací (při jejichž pořádání bylo špatně skoro všechno, respektive asi 80% věcí) bude se mi dmout asfaltové vole umírněným uspopkojením.

  Musím nicméně vyjádřit hluboký obdiv účastníkům i několika příčetným řečníkům!
  A závist Vdlákovi ohledně jeho víry!
  Vůbec to nemyslím ironicky…..ono se to dneska nepozná, proto to zdůrazňuji.

  Koneckonců – který z velikánů Církve pravil „Věřím, PROTOŽE je to absurní “ ?
  Ano, PROTOŽE, nikoli PŘESTOŽE!

  Inteligence a NEFILTROVANÁ realita nemá ve víře co dělat!

  1. Nechci to nikomu kazit kvůli příměrům, dokonce jim rozumím. Rozumět se ale dá i bez automatického souhlasu.

   Pokud někdo za něčím jde, kdy to něco je prakticky nedostupné, pořád se to rozsypává tu z jedný, tu ze druhý strany. Stokrát si u toho nabije hubu, ale pořád za tím jde, protože to považuje za správnou věc. Po sto prvé si ji zas nabije, pořád ale jde. Věří totiž tomu . Řeklo by se proto o něm, že je absurdní pokoušet se o něco, co tak zoufale nejde. Ta jeho víra vítězí nad rozumem, protože kdyby se řídil jí, zabalil by to velmi brzy.

   Inteligence a nefiltrovaná realita nemá co dělat ve víře náboženský, ostatně je to i její motto. Všude jinde má ale co dělat velmi a velmi. Takovej Zátopek věděl, že poctivý trénink je základ. Věřil svému vědění, že když nemůžeš, tak přidej. V náboženství se ovšem věří svému věření, což je podstatný rozdíl.

   Když na věc přijde, co vlastně znamená církevní velikán? Jakkoli to mnoha věřícím zní jízlivě, provokativně a jinak negativně (nemyslím si to jen, ale ze zkušenosti vím, že jim takové negativní připadají téměř všechny otázky tohoto charakteru), opravdu by mě zajímalo, jestli se ta velikost dá popsat nejen stranicky (nábožensky), ale taky civilně. Třeba na příkladech, zrovna jestli takovej můj „jmenovec“ Pius II. je taky, a proč je.

 8. Silvestrovská.

  Zatímco ty chrápeš
  zemřel starší papež.
  Chví se základ světa vratký
  Bílou chýší lítaj zátky
  v Kyjevě je ohňostroj,
  uběžajtě! Oj oj oj.
  ——
  Dneska byla v lídlu akce.
  Nové boty – lepší trakce.
  Kdo je první u regálu
  kousl si i do frgálu.
  —-
  Já mám ale odpor k městu.
  Raději přivoním k těstu –
  recept àla Fijala:
  mouka, voda! Tralala!
  Ještě že mám kvásek,
  povolím si pásek.

  1. Pořád nevěřím. Pořád vidím kolem sebe blahobyt. A o tom, že bude zle, se mluví už od začátku covidu. Na jaře: na podzim to přijde. Nic. Na podzim: Na jaře to přijde. Nic. A Pořád do kola. V létě se říkalo: Přijde to v zimě. Zase nic.

   1. Mému tátovi by bylo 100 let a ze začátku nic moc. Krize válka, poprvé se pořádně najedl až v 50. letech,když zrušili potravinové lístky. A maso nemusel schánět až v důchodu. Snad se nebudou opakovat cykly.

 9. Poslouchám právě na rádio ČB Nohavicovu – Vysackého Pravdu, za chvíli vyrazím posedět s přáteli tady kousek do penzionu, tam si také o půlnoci připiji a ťuknu si virtuálně i se všemi, se kterými se zde u Alefa scházím.

  Přeji všem, aby strávili Silvestrovský večer přesně podle svých představ.

 10. Jste na tom financne spatne ?
  Nejste v tom sami …. 😀

  Bloomberg:
  „Elon Musk se stal prvním člověkem v historii, který prodělal 200 miliard dolarů.
  Majetek Elona Muska se od konce roku 2021 snížil o více než 200 miliard dolarů, což je největší částka, o kterou kdy člověk přišel ve světové historii.

  Podle agentury činil v listopadu 2021 podnikatelův majetek asi 340 miliard dolarů, ale kvůli prudkému poklesu akcií výrobce elektromobilů Tesla, jehož zakladatelem je, a po jeho akvizici Twitteru za 44 miliard dolarů se jeho majetek odhaduje na 137 miliard dolarů.
  To je nejnižší úroveň Muskova jmění za poslední dva roky.“

  1. Zajímavé.

   „Německý prezident Steinmeier totiž není jen tak někdo, (jako, až na jednu výjimku, všichni čeští prezidentští kandidáti), ale ostřílený, letitý mezinárodní diplomat, a skvělý zákulisní vyjednavač. Spolu s kancléřem Scholzem jsou staří známí, a Steinmeier má perfektní komunikační kanály s německými a francouzskými průmyslníky a politiky. Ti všichni jsou společně s italskými partnery silně nespokojeni s US politikou podpory Ukrajiny, a Bruselskými sankcemi na Rusko, které ničí evropský průmysl, ale přinášení zisky USA. Proto se všichni tiše domluvili, a vyslali ostříleného Steinmeira opět vyjednat mír!“

   Tohle vypadá docela pravděpodobně. Němečtí průmyslníci dobře vědí, kam je vede americká politika a co my tady docela dlouho kydáme, tak hledají zastání a věřím, že mají dostatečnou váhu, aby došli sluchu.

   Na druhou stranu, hrozba dohody Čína – Rusko – Německo (EU) je pro USA tak velký strašák, že udělají COKOLI, aby takovému propojení zabránili. Proto se vlastně celá válka vede!

   1. „Musíme mít odvahu zničit každý odpor proti nám tím, že podnítíme všechny sousedy, aby vyhlásili válku státu, který by se opovážil nám postavit. Jestliže by se však tito sousedi spojili proti nám, pak na to odpovíme válkou světovou.“
    (Sezení sedmé, §3 – Protokoly sionských mudrců, 1897)

   2. Proč asi přišlo – tak náhle – „přiznání“ Merkelové a následně i Hollanda, že Minské dohody Západ záměrně obstruoval a uzavřel je se záměrem vyzbrojit Ukroše… Aby Američané zablokovali možnost dohody mezi Francií, Německem a Ruskem o ukončení války v Ruině. Současná věrchuška v USA evidentně chce zabijačku v Ruině prodloužit, aby zabránila utvoření koalice proti USA, v tichém souznění tvořené Francii, Německem, Ruskem a Čínou (+dalšími 90+ státy). Z toho všeho je úplně jasné, jak moc jsou Markela i Holland loutkami Amíků…

    Ukroši jsou už na lopatě, tak rostou snahy USA natlačit do masomlýnu proti Rusům Poláky, Rumuny a další. Jenže to se nepovede, porážka Ruiny je příliš zjevná a definitivní rozklad banderovského režimu je na obzoru. Pokud – možná by se spíše hodilo použít slovo „až“ – Rusové udělají ofenzívu, kterou odříznou zásobování Ukrošů přes Polsko a Rumunsko, přijde konec brzy. Nemusí to udělat přímo nějakými vševojskovými útoky s tisícovkami tanků, stačí zničit přepravní koridory a uzly raketami a z letadel. Nic takového dosud Rusově nedělali – protože jim zásobování Ukrošů z NATO skladů vyhovovalo. Stačí přerušit několik železničních tunelů, hlavních silnic a je hotovo… 90% přepravní kapacity bude ztraceno.

    Americké plány znemožňuje také totální zbrojní převaha Ruska – nelze markýrovat nějaké „mírové sbory“ a „bezletovou zónu“ nad západní Ruinou, když tam jakékoliv základny a převezené „mírotvorce“ z Polska, Rumunska (+žoldáky z USA, Británie) Rusové rozsekají na první dobrou raketami a křídlatými střelami, kdy se jim zamane – protože Západ má ubohé PVO a žádné PRO systémy. Bezletová zóna nejde zajistit, když jakékoliv Západní letadlo nad Ruinou bude ihned sestřeleno ruskými S-400 a dálkovými leteckými raketami, třeba R-37M s doletem +400 km. Obvyklé recepty, které mají USA nacvičené, na tomto všem úplně selhávají.

    To je stejné, jako proč USA+Západ neudělali „bezletovou zónu“ v Sýrii…

 11. Minule to jedine, co mame, byly Kydy.
  Ted to jedine je ocividne Rajchl, ktery jeste loni nevedel, co je svoboda slova a zemni plyn.

  1. Zato vy jste to vedel, a stejne jste s tim svedl prd.
   Hura.

   Mate neco jineho? Nebo zase jenom kritika, toho hloupeho Vidlaka, ktery je porad vedle, a proto na jeho blog chodite nekolikrat denne.
   Tihle chytrolini jsou nejlepsi.
   Misto buzerovani tady na diskuzi predvedte vsem, jak vase genialni napady funguji, nejlepe tim, ze je uvedete do praxe.
   Ja budu prvni, kdo vam zatleska.

   ps. to, ze na blog cloveka, se kterym vetsinou nesouhlasite, a kterym ocividne pohrdate, chodite nekolikrat denne, vlastne dokazuje, ze alternativa ma opravdu jenom ty Kydy.
   Jinak byste prece uz davno oblazoval nekoho jineho.

   1. Kydy mají (zatím) tu výhodu, že jsou anonymní a bezprostřední. Dá se reagovat.
    Na většině alternativních webů diskuze chybí vůbec, PL jsou v podstatě mainstream a na AE-news zase trvá klidně 2 i více hodin, než vám ten jejich AKIZMETEK příspěvek pustí. Diskuze tak ztrácí smysl a mění se v soubor nesourodých výkřiků.
    Stejně mám neodbytný pocit, že brzy bude všude po srandě…

  2. Rajchl, Nielsen a další by měli sledovat text nového zákona a jestli to jen trochu půjde, poukazovat na rozpor s ústavou a listinou základních práv a svobod.
   Druhou variantou je švejkování, dovedení textu zákona ad absurdum. Uvidíme, zatím jde jen o návrh.

 12. Co rika Hollande o minskych dohodach ??

  ———- citace automat preklad
  (Pozn. redakce: 11. února 2015 vedli Hollande, Merkelová, Putin a prezident Petro Porošenko 16hodinové rozhovory v Minsku ve snaze zastavit obnovený ruský postup v Doněcké oblasti)

  Tu noc tedy bylo cílem Putina odložit příměří co nejpozději, aby získal co největší územní zisky. Chtěl také více „autonomie“ pro (takzvané) rusky mluvící regiony, které by se podle jeho mínění mohl jednoho dne připravit na anexi.

  The Kyiv Independent: V rozhovoru pro německý list Die Zeit řekla Angela Merkelová o minských protokolech, že „Bylo zřejmé, že konflikt bude zmrazen, že problém nebyl vyřešen, ale jen to dalo Ukrajině drahocenný čas. ‚

  Myslíte si také, že jednání v Minsku měla za cíl oddálit ruský postup na Ukrajině?

  François Hollande: Ano, Angela Merkelová má v tomto bodě pravdu.

  Minské dohody na chvíli zastavily ruskou ofenzívu. Co bylo velmi důležité, bylo vědět, jak Západ využije tohoto oddechu, aby zabránil dalším ruským pokusům.

  Ale co se stalo od té doby?

  Již jsme byli svědky amerického stažení z mezinárodní scény v Sýrii s „laissez-faire“ (volný průchod) uděleným Putinovi ohledně podpory, kterou poskytl syrskému diktátorovi Bašáru Al-Assadovi.

  (americký prezident Donald) Trumpovo prezidentství uvolnilo vazby mezi Evropany a Spojenými státy v rámci atlantické aliance, kterou považoval za zastaralou.

  A konečně, porážka v Afghánistánu byla Putinem vnímána jako nová známka slabosti v západním táboře.

  Pokud jde o Evropu, nepochopila, jak ji její závislost na ruském plynu činí zranitelnou.

  Putin se tedy domníval, že čas hrál v jeho prospěch a že by mohl překročit práh další invazí na Ukrajinu. Proto ta agrese, které se dopustil.

  Tady se mýlil.

  Od roku 2014 Ukrajina posílila své vojenské postavení. Ukrajinská armáda byla skutečně úplně jiná než ta z roku 2014. Byla lépe vycvičená a vybavená. Je zásluhou minských dohod, že daly ukrajinské armádě tuto příležitost.

  Evropa se navíc nerozdělila a okamžitě podpořila Ukrajinu a značnou pomoc poskytly Spojené státy.

  Čas, o kterém si Putin myslel, že je pro něj přínosem, se tedy ve skutečnosti ukázal být pro Ukrajince příležitostí.

  Nejlepší příklad toho je jasně vidět na bitevním poli. Jeho armáda je mnohem méně působivá, než si představoval, a ukrajinský odpor mnohem hlasitější, než odhadoval.

  The Kyiv Independent: Měl jste dojem, že Vladimir Putin bude respektovat minské dohody?

  François Hollande: To jsme nemohli vědět.

  Putin však přijal normandský formát, který od něj vyžadoval, aby pravidelně podával zprávy o pokroku, kterého by bylo možné dosáhnout při provádění minských dohod.

  Petro Porošenko, Angela Merkelová, Vladimir Putin a já jsme každý měsíc vedli dlouhé telefonické rozhovory, ve kterých jsme si vyměňovali informace o průběhu minských protokolů.

  I když jsme viděli, že tam byla zřejmá neochota, pořád tam byl dialog.

  Od roku 2017 do roku 2018 byl tento formát Normandie na posledním úseku.

  Protože na jedné straně ukrajinská strana viděla, že se ruské hrozby staly jasnějšími (a Moskva nechtěla mír); na druhé straně, Vladimir Putin začal být unavený tímto uspořádáním, protože mu bránilo v postupu v jeho vytouženém úplném dobytí Donbasu.

  Putinovým cílem v roce 2015 bylo zatlačit frontovou linii co nejdále.

  https://kyivindependent-com.translate.goog/national/hollande-there-will-only-be-a-way-out-of-the-conflict-when-russia-fails-on-the-ground?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc

  1. Re: Brouk

   To jsou ale strašná ho*na.

   Jen tak mimochodem – opolčenci i přes poměrně silnou podporu Ruska nebyli schopni udržet pozice na kraji Mariupolu.
   Neboli dobytí Debalceva bylo absolutní maximum, které mohli předvést. Na cokoli více jednoduše neměli ani lidi, ani zbraně.

   A nikdo z nás neví, jak posílila za těch osm let RA, protože Putin není až takový idiot, aby nevěděl, co Kyjev celých osm let chystá.

  2. Budu se opakovat. Minské dohody potřebovaly obě strany, protože obě potřebovaly získat čas.. Putin nemohl jít do války, protože armáda nebyla připravená a ruská ekonomika by nevydržela sankce. V únoru 2022 se mu do války moc nechtělo, protože podle analytiků bylo třeba ještě 1,5 – 2 roky na dokončení přezbrojení armády a přípravu ekonomiky na změnu orientace. Západ chtěl vyzbrojit a vycvičit Ukrajinu, protože sám s Ruskem válčit nechce.
   Jen se teď ukazuje, kdo těch 8 let využil lépe.

   1. Přesně tak.

    Od roku 2014 Rusko udělalo – co se týče odolnosti proti Západním sankcím – přímo „Stalinský skok“. Už jenom reforma zemědělské politiky a investice do potravinářského průmyslu znamenaly přerod z dovozce obilí a dalších základních komodit na světového vývozce #1-2. Ještě výraznější to bylo ve finanční oblasti, kde byla zavedena náhrada SWIFTu dokonce dvěma systémy – ruským a čínským; místo Západních platebních karet ruský MIR a čínský UnionPay; reformy úvěrování a záručních institucí, … a plno dalších opatření. Největší změna byla v průmyslu, především vojenském – za těch pár let Rusové zavedli ve všech důležitých oblastech zbraně nových generací – nejde jen o hypersonické střely a rakety, ale např. o novou generaci „kosmického segmentu“ – novou generaci navigačního systému GLONASS, která mimo navigace má i zbraňové datalinky na řízení zbraní; nová kosmická konstelace na on-line navádění protilodních zbraní; nová kosmická konstelace na průzkum a identifikaci cílů; nová kosmická konstelace pro strategická, operační i taktická spojení, …

    Nicméně, jak píšete, na dokončení zbrojních programů jim stále 1-2 roky chyběly. Přezbrojení lodí a ponorek na hypersonické systémy 3M22 Zirkon začalo až na konci roku 2022, pobřežní a pozemní vysoce mobilní a letecké odpalovací systémy odvozených hypersonických střel začnou až v roce 2023 a plošné zavedení do výzbroje bude trvat nejméně další rok dva.

    Velice důležitý, ale obvykle opomíjený faktor je také každoroční růst Číny a dalších (potenciálních) ruských spojenců proti dominanci USA a Západu. Dnešní Čína je ekonomicky skoro „2x větší“ než Čína z roku 2014: a ve zbrojní oblasti nejméně 10x větší, protože Číňané začali opravdu zbrojit až po útoku na Rusko přes americký převrat v Kyjevě a začátek války na Donbasse; až po americkém a Západním útoku na Sýrii. Který by se v případě úspěchu rozvinul v útok na Írán…

    Celkově se dá říci, že těch 8 let USA a Západ „neudělali nic“, stagnovali jisti si svým vítězstvím, zatímco protistrana (Rusko, Čína, Írán, Indie, …) si radikálně zlepšila postavení.

 13. off-topic aneb jak se dodrzuji pravidla a smlouvy
  „Ruská ropa nebo ropné produkty po hlubokém zpracování v jiné jurisdikci nebudou považovány za vyrobené v Ruské federaci, a v důsledku toho se na ně nebude vztahovat cenový strop podle předběžného pokynu Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv Ministerstvo financí USA (OFAC) o zavedení odpovídajícího mechanismu.“

  „Bývalý francouzský prezident François Hollande, který se přímo podílel na procesu řešení konfliktu na Donbasu a na tvorbě minských dohod z roku 2015, potvrdil slova bývalé německé kancléřky Angely Merkelové, že tyto dohody byly nutné, aby si Kyjev oddechl a zajistili přípravu ukrajinské armády na nový konflikt.
  „Ano, v tom měla Angela Merkelová pravdu. Od roku 2014 Ukrajina posílila své vojenské kapacity, které se velmi liší od toho, co bylo v roce 2014. Je lépe vycvičená a vybavená. Zásluhou minských dohod je, že tuto možnost ukrajinské armádě poskytly,“ řekl Kyiv Post.“

  1. K OT přidám drobnost z výnosu Putina, kterým reagoval na zavedení cenového stropu na plyn.
   http://publication.pravo.gov.ru/Document/View/0001202212220021
   Ve výnosu zakázal Gazpromu vykupovat plyn od joint venture podniků – jak těžařských společností, tak i zpracovatelských za vyšší cenu než je státem regulovaná výkupní cena. Týká se to hlavně dvou společností rakouské OMV a německé Wintershell DEA, které mají podíly v řadě společností.
   V důsledku tohoto výnosu budou minimalizované zisky joint venture podniků, a pak zahraniční společnosti začnou zvažovat prodej svých podílů. Komu prodají?
   https://www.interfax.ru/business/878287

   1. Re: Králík´62

    Že by mně?
    Ale já mám jenom posledních deset korun!!!
    Všecko jsem propil!!!
    Za to určitě můžete vy!!!

    Mám takový divný opilecký pocit, že cokoli Putinovi soupeři vymyslí, Vladimírek OKAMŽITĚ otočí nejmíň no sedm set dvacet stupňů a pumpne všechny okolo. A pořádně!

    1. Jo, také to na mne dělá dojem, že ruští špióni hlásí každý pšouk z druhé strany a Putinův tým vymýšlí, jak by měla RF reagovat, kdyby to byla pravda.
     VVP kdysi vyhlásil, že nerostné bohatství na území RF patří ruskému lidu a neměly by ho vlastnit zahraniční společnosti. Své sliby se snaží splnit. Nejdříve exemplárně potrestal Chodorkovského, který spřádal plány, jak prodá americké společnosti většinový podíl ve své těžařské společnosti. Teď spadla klec na první skupinu joint-venture podniků, kde zahraniční kapitál má ze zákona menšinový podíl.
     Gazprom zveřejnil předběžné výsledky hospodaření – ve srovnání s loňským rokem prodal prodal do zahraničí pouze polovinu objemu, která ovšem přinesla téměř trojnásobný zisk.

 14. Pokud jde o podporu Rajchla myslím, že je to správná úvaha.
  SPD volím již po několikáté, ale jejich apatie vyjma Foldyny a několika málo dalších osobností, mě stále více znejisťuje. Domníval jsem se, že jim jde o získání pozice etablované a jistým způsobem respektované opoziční strany, ale činy a výsledky opravdu nijak neoslní. Spíše mi přijde, že signalizují vládě, že opravdu nejsou nebezpeční.
  Proti tomu Rajchlovy činy a výsledky daleko více zapadají do mé představy o efektivním naplňování opoziční role. Musím uznat, že pokud má někdo značnou zásluhu o úspěch první „Václavské“ demonstrace, je to určitě Rajchl. Mimochodem o demonstraci jsem se dozvěděl z jeho propagace, a myslel jsem, že ji minimálně spolupořádá PRO. Ten pan Vrábel je podle mě docela divný pavouk, neznám ho a nemohu hodnotit, ale moc nechápu o co mu jde. O jakýsi „jeho“ projekt nebo o podporu všeobecné opoziční platformy? Nějaké schopnosti asi má, o čemž svědčí to množství exotických řečníků co se mu podařilo sehnat….
  Nicméně domnívám se, že tudy cesta nevede, Rajchl je i moje volba.

 15. V Ruině mají Silvestrovský ohňostroj poněkud předčasně: další dvě vlny ruských útoků křídlatými raketami. Další vlna ještě letí z Kaspického moře, Kalibry z loděk. Rusům zřejmě už zase „došly rakety“…

   1. Citace z AK:
    „Únor – Válka nebude. Říkají to zpravodajské služby. Informace se později nepotvrdila.
    Březen – Rusům došla nafta. Informace se později nepotvrdila.
    Duben – Rusům došlo jídlo. Informace se později nepotvrdila.
    Květen – Putin je od ledna zřejmě mrtvý. Říkají to zpravodajské služby. Informace se později nepotvrdila.
    Červen – Zemřel generál Šojgu. Informace se později nepotvrdila.
    Červenec – Lavrov se pokusil o útěk (asi do tepla k moři). Informace se později nepotvrdila.
    Srpen – Rusové začali rozebírat ukradené pračky, aby vyjmuté čipy mohli instalovat do raket. Informace se později nepotvrdila.
    Září – Rusům došla munice, rakety a opět nafta. Informace se později nepotvrdila.
    Říjen – Putin byl dán do izolace v Kremlu a byl odstaven od moci. Informace se později nepotvrdila.
    Listopad – Rusové mají hlad a při úprku snědli půl zoo. Informace se později nepotvrdila.
    Listopad – Zelenskyj slíbil že se nepokusí dobýt Moskvu, ale že jeho vojska zastaví na hranicích s Ruskem.
    Prosinec – Ukrajinská armáda podle šéfa ukrajinského generálního štábu nyní nové ofenzivy není schopná.
    Prosinec – Šéf ukrajinského generálního štábu je přesvědčen, že ruské jednotky se znovu pokusí o dobytí Kyjeva.
    Prosinec – Rusům došla munice i rakety. Informace se nepotvrdila hned další noc.
    Naposledy – Zelenskyj prohlásil, že Ukrajina je jedním z vůdců svobodného světa a pomohla Západu přestat se bát Ruska. Potvrdí někdo tuto „informaci“?“

    1. Re: Homér

     Potvrzuji, že ruská nafta opravdu došla. Nyní stojí v cisternovém vlaku, v provizorním terminálu dětmarovické elektrárny a Vasiloslav Zelený sem posílá jednu autocisternu za druhou.
     Na placení daní jsem se raději neptal, líbí se mi, že jsem zdravý.

 16. Přichází chudoba a beznaděj.Lidé budou mít starost jak vyžít ,proto velká většina bude bučet a šlapat se stádem.Idea vlastního státu vzala za své po roce 1989 a chudí duchem stále opakují stejné hlouposti(o socialismu a komunistech), proto Nový rok bude rokem Velkých lží a války.

  1. Opravdový socialismu nebo komunismus hloupost není,je to utopie. Jako idea dobrý ale ne pro lidi. Jako vetšina ideí. Vždy ta část ,,dravců,, lidí upraví k svému užitku.Pan tvorstva člověk je ve své podstatě dravec aspon značná část, Všechny takovéto myšlenky jako socialismus komunismus, náboženství a podobně. jsou dobré ale člověk je vždy přetvoří ve zrůdnosti

    1. Jen hádáte? Já taky budu. Pokud to někdo četl, už jsem to tu zmiňoval. S takovým pojmem jsem se sice zatím setkal jen u náboženství, ale vlastně je to tak u všech ideologií, který ve svý teorii i praxi mají pro sebe za hrob neakceptovatelného nepřítele. Totiž, označení zastánců za duševně/duchovně více kvalitní, a kritiků za méně kvalitní. Tak teda hádám, že záleží, jak dotyčnou ideologii posuzuje příslušně kvalitativně vybavený jedinec.
     Lze u toho ale alternovat, například v kulturním marxismu, což je další z obzvláště vypečených ideologií, je méně kvalitní označen za dezoláta.

   1. Jediný způsob, jak se pokusit o realizaci utopie, je totalita. Totalita se zpravidla podaří, zamýškená utopie už zpravidla ne.
    Proto patří utopie k nejnebezpečnějším idejím.

   2. Čína, Vietnam, Jugoslávie – slušné podoby sociálně spravedlivé společnosti. A pak, že je to utopie. Za 42 let socializmu se i pod neustálými sankcemi vybudovala docela bohatá společnost. Od roku 1990 se vybudovalo co? Je to hanba, že jsme to připustili!

  1. Aneb jednoduše a stručně.

   Vidím to i v práci. Zatím se finančně daří, že jsou nějaké ty samoživitelky bez peněz nebo celé rodiny ? Nevadí, ještě se utvrdíme ve svém pocitu výjimečnosti, ti ostatní jsou jen „untermensch“, hlupáci, co se špatně učili a dobře jim tak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *